Wielki dzień pszczół. Wykład o bartnictwie i miodzie / Bartosz Popczyński

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2019
  • Wykład Bartosza Popczyńskiego, Mokotowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, 8 kwietnia 2019 [1h45min]
    wszechnica.org.pl/wyklad/wiel...
    Bartnictwo to pierwotna forma pszczelarstwa, która obecnie odradza się w hobbystycznej formie po całkowitym zaniku w XIX w. Kim byli dawni bartnicy, jak wyglądała ich praca oraz o współczesnym renesansie bartnictwa w Polsce opowiedział Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Warszawie. Wykład odbył się w ramach Mokotowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
    Bartnictwo narodziło się z obserwacji. Człowiek podpatrywał, jak pszczoły zasiedlają w leśnych drzewach dziuple, wypróchnienia czy miejsca po ułamanych gałęziach. Widział, jak zwierzęta zakradają się do pszczelich gniazd, żeby zjadać miód. Człowiek początkowo zaczął robić to samo. Później postanowił dziać (wykuwać) w drzewach barcie, żeby mogły zasiedlić je pszczoły. Rabunek owoców pszczelej pracy został wtedy zastąpiony przez bardziej zrównoważoną formę gospodarowania. Bartnicy zabierali jedynie część miodu i dbali, żeby pszczoły mogły w dobrej kondycji przetrwać zimę.
    Bartnictwo było zawodem dziedziczonym. Tajniki profesji były przekazywane z pokolenie na pokolenie. Bartnik musiał opanować narzędzia służące do dziania barci, jak pierzchnia, cioska czy skobliczka. Miejsce musiano przygotować w taki sposób, aby zachęcić pszczoły do jego zasiedlenia. Stosowano w tym celu różne zabiegi, jak przybijanie plastrów miodu do głowy barci. Zawód wymagał również umiejętności wspinania się na drzewa, do czego używano leziwa. Profesja zaczęła zanikać wraz z pojawieniem się uli kłodowych. Wraz z końcem XIX w. umarła praktycznie całkowicie.
    Kim są współcześni bartnicy? Czy pszczelarstwo miejskie ma przyszłość? Więcej o bartnikach, miodach i zwyczajach pszczół w nagraniu wykładu.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
    anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
    wszechnica.org.pl/
    #pszczoły #pszczoła #bartnictwo #miód #przyroda

ความคิดเห็น • 9

  • @Bart-Nick7
    @Bart-Nick7 4 ปีที่แล้ว +3

    super wykład.niedzwiedzie wolą czerw pszczeli niż miód

  • @gregorius790
    @gregorius790 4 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo ciekawy wykład.

  • @pawetomczyk2289
    @pawetomczyk2289 3 ปีที่แล้ว +1

    Pszczoły rozpoznaje się po skrzydełkach.

  • @marekdutka8852
    @marekdutka8852 4 ปีที่แล้ว +2

    Od kiedy Bakfadst jest mało miodny ? Musi mieć duże pożytki.

    • @marcinkmiecik3058
      @marcinkmiecik3058 4 ปีที่แล้ว

      Zgadzam sie. Jak jest ciągły obfity pożytek to Bf nie ma sobie równych, ale jeśli jest słaby i przerywany pogodą, to byle krainka wiecej przyniesie, a raczej mniej zje..

  • @Wolaboska
    @Wolaboska หลายเดือนก่อน

    Budda
    Chrystus
    Mahomed
    Marekśmierć

  • @pawetomczyk2289
    @pawetomczyk2289 3 ปีที่แล้ว +1

    18.40 niby czym Bartnik miał dokarmić pszczoły? Przecież nie było cukru.