th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html Specjalnie dla wszystkich niedowiarków wrzucam nie ciętą scenę z moich prób (przy montażu chyba przez przypadek wyciąłem moment odłączenia pompy). Oczywiście, że sam byłem zaskoczony tym, że oprócz klekotu wtrysków gazowych silnik pracował równo i gładko. Oglądajcie i komentujcie. Tylko nie piszcie, że odłączenie pompy paliwa nic nie zmienia w teście!
Z tego co wiem autor jeszcze nie robił tego porównania bo kogenerator jest w trakcie budowy. Jeśli chodzi o samo ciepło to tak, piec gazowy kondensacyjny pracujący na niskim parametrze może być wydajniejszy niż kogenerator, ale tutaj autor chce uzyskać jeszcze trochę energii elektrycznej. Zużycie gazu może nie będzie wiele większe niż w kotle, więc gra warta świeczki.
Najbardziej interesuje mnie zawsze sprawność więc w moim kotle kondensacyjnym ferroli Domi condens mniej więcej sprawność przy zakresie temperatur od 35 do 45 zasilania wynosi na poziomie 70%. Nigdy nie uzyskałem większej sprawności niż 70%, więc albo gaz nie ma 11,5 kWh z metra sześciennego albo kocioł nie ma takiej sprawności Jak podaje producent. W kogeneratorze szacowana sprawność wyniesie 80%. Przy 11,5 kWh z metra sześciennego gazu ziemnego. A realny test dziś o 20:00 zapraszam
Waldek dzięki za twe wysiłki teraz już wiem czego nie robić po pierwsze nie silnik Matiza bo jak chlał benzyne to czemu by nie miał żerć gazu po drugie zastosuje prosty i mały silnik gaźnikowy lub jednopunktowy aby skupić się na kogeneracji a nie pierniczyć się z elektroniką sterowania która tylko zajmuje czas i pieniądze.
Nie wiem jakim cudem uzyskałeś ciśnienie w instalacji 0,35bar (i nie chcę wiedzieć:) ale bez parownika to nie będzie pracowało stabilnie, wystarczy niewielka zmiana obciążenia co za tym idzie podciśnienia i mapy lecą w kosmos, odpalić ci też nie odpali bo 0,35bar to za mało by sterownik przełączył na gaz. Czujnik temperatury gazu jak najbardziej nadal jest potrzebny, z niego tez są wyliczane czasy wtrysku (gęstość gazu)
@@sawekzielnik7239 Dla ścisłości nazwijmy go reduktorem, bo parownik kojarzy się z przejściem z fazy ciekłej do gazowej. Ale fakt w instalacji miejskiej jest (u mnie) 0,03bar. Trochę się z kolegą nie zgodzę odnośnie zmiany obciążenia bo to będzie zależało od przepływu a nie ciśnienia. Pytanie czy Waldek oszukał instalację, że pokazuje takie ciśnienie, czy faktycznie je podbija co wcale takie proste by nie było. Może jeszcze to nam wyjaśni.
@@grzegorzchrust1718 Chyba nie wiesz do końca o zależnościach podciśnienia względem obciążenia w kolektorze ssącym, przy pełnym obciążeniu masz w kolektorze 0,9bar a na jałowym 0,3bar waldek zasila wtryski stałym 1,35bar bezwzględego co tu więcej mówić. A ja myślę że za ścianą stoi butla od kuchenki, co tu tłumaczyć :), magia internetu.
Wątek śledzę już dłuższy czas i zastanawia mnie ten upór w stronę zasilania gazem CNG. Mam samochód zasilany CNG (1,6T) i trzy następne zasilane LPG (1,6; 2,0T i 3.0V6) i jednak LPG w użytkowaniu wychodzi zdecydowanie taniej. LPG w kwestii wycieków jest też bezpieczniejszy i ciśnienie w przewodach jest co najmniej 10 razy niższe. Czy wybór źródła wynika z dostępności w sieci gazowej czy jest jakiś inny powód ? Chodzi mi po głowie taki kogenerator z Clio 1,2 ale z LPG i czterocylindrowy, ale niestety jeszcze nie mam czasu się za to wziąć.
No właśnie nie wiem dlaczego przy montażu wyciąłem przez przypadek ten fragment, bo sam nie wierzyłem jak ładnie pracuje na gazie. Wrzucam film bez cięcia z tej sceny. Około 5 minuty: th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html
Pracuje na gazie ziemnym. Wiem, że trudno w to uwierzyć mimo iż miałem doświadczenie w tym temacie to tak żeście w komentarzach mi popisali, że się nie da, a ja z 20 lat temu miałem agregat na gaz...
Kolego, obroty biegu jałowego masz za wysokie. Albo nie zaprogramowałeś po odłączeniu akumulatora, albo przepustnica nie cofa Ci się do właściwego położenia. W matizie obroty jałowe to 950+/-50. Programowanie obrotów matiza znajdziesz w necie.
Bo nie ma skrzyni biegów jako obciążenia, więc bez prądnicy na razie tego nie ruszam. Założę prądnicę to zobaczymy czy silnik krokowy da sobie radę tak rozkręcić przepustnicę, aby nie gasł.
Brawo! Ciekawi mnie kwestia odpalania silnika po zblokowaniu go z prądnicą, więc z niecierpliwością czekam na dalszy postęp prac. Czy silnik będzie z prądnicą połączony na stałe czy poprzez sprzęgło?
W funkcjach masz ciepły start rozruch ciepłego silnika na gazie. Wtedy przy temp reduktora wyższej niż minimalna dla przełączenia odpalać będzie na gazie. Ale raczej nie da się odpalać tylko i wyłącznie na gazie Nawet samochody na CNG maja mały zbiornik PB Edit z tego co widzę masz ta opcje włączona. Jeśli i tak z ręki będziesz odpalał silnik to włącz awaryjne odpalanie- możliwe Wtedy przy przytrzymaniu przycisku na przełączniku w momencie odpalania odpali na gazie od razu
100% prawda. Gaz w czasie rozprężania mrozi, dlatego nie powinien być podawany do zimnego silnika. W lpg jest reduktor, który by zamarzł i stracił sprawność - ma w środku gumową membranę, która by popekała od wiecznego mrożenia. W cng zaś oszroniły by się zawory dolotowe. Pierwsze kilka sekund musi ruszyć na benzynie, dla tego projektu (czyli bez reduktora) myślę, że minuta pracy na pb by wystarczyła, a może nawet mniej.
@@patrykmakowski2449 Kolega chyba nie śpi w nocy :-) Nie ma się co mrtwić. Dla małych silników wszystko działa. Seicento do -5 st. Zapala na gazie bez problemu.
Witaj jestem laikiem w sprawie elektroniki, mam pytanko związane trochę pośrednio z Twoim projektem. Mam agregat prądotwórczy jednofazowy Endersa 2,4Kw bez AVR czy można jakoś dołożyć AVR. Pozdrawiam.
@@ZeptoBoxpl Witam czyli Sedan 3000 W da radę bo agregat bez obciążania na maksymalnych obrotach daje 300 v . Trochę bałem się go podłączyć. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof.
@@5x5krzychu musisz znaleźć taki inwerter któremu można podać takie napięcie. Np po wyprostowaniu można podłączyć pod wejście falownika oznaczone jako PV.
@@5x5krzychu Agregat powinien mieć stałe obroty aby utrzymywać stałą częstotliwość. Wyreguluj obroty do znamionowej wielkości i nic nie trzeba będzie dokupywać, inwertera, AVRa itp. "Czułym urządzeniom" też nie powinno nic się stać ponieważ posiadają dość dużą tolerancję napięcia i częstotliwości. Może agregat ma uszkodzony stabilizator obrotów? Mówisz o jakiś maksymalnych obrotach a jak już pisałem obroty mają być stałe.
@@ksawerydunikowski515 Witam dziękuję za odpowiedź Masz rację agregat ma trzy zakresy obrotów na średnich obrotach trzyma 230V a W poprzednim komentarzu źle napisałem nazwę falownika miałbyś Easan 3000
Ciepły start uruchamia się gdy spełnione są wymogi przełączenia z benzyny na gaz. Tzn odpalisz na benzynie nagrzeje się auto przełęczy na gaz zgasisz je i odpalasz ponownie i startuje na gazie.
Przy ciepłym starcie mierzy temperaturę reduktora i na podstawie tego decyduje czy załączyć od razu na gazie a tu nie ma pomiaru temperatury reduktora.
@@mateuszek2662 Tu trzeba nie oszukać tylko wogóle zadeklarować, że czujnik jest, w ustawieniach jest , że jest nieobecny. Wystarczy zadeklarować, że jest i podłączyć odpowiedni rezystor aby sterownik "mierzył" temperaturę reduktora pomiędzy 40 do 60 *C i zadeklarować przełączanie na gaz przy 30*C i funkcja ciepły start powinna wtedy działać. Jest drugi problem przy starcie ciśnienie gazu jest za niskie, bo nie ma podciśnienia w kolektorze. Tutaj mierzy się różnicę ciśnień pomiędzy gazem a ciśnieniem w kolektorze. Na podstawie tego sterownik reguluje też długością czasu wtrysku gazu.
@@mateuszek2662 W ustawieniach trzeba ustawić temperaturę najniższą nie pamiętam ile tam jest być może 0 stopni Celsjusza obroty silnika przy przełączeniu też trzeba ustawić poniżej tego co kręci silnik na biegu jałowym żeby to się przełączyło bez przygazówki. Można pokombinować z czujnikiem temperatury choć w tym mapsensorze od LPG nie wiem czy jest możliwość zmiany termistora na inny żeby odczytywał zawyżone wskazania. Jest możliwość odpalenia na gazie bez spełnionych warunków które ustawimy w sterowniku LPG to jest odpalenie awaryjnie. Nie pamiętam dokładnie ale trzeba pobawić się z przyciskiem przełączania gazu i wtedy przekręcić zapłon i odpalać. Jak silnik jest zimny to nie będzie tak ładnie startować. Reduktor musi odparować gaz a ogrzewany jest z układu chłodzenia gdy wzrośnie temperatura pracy silnika. Inne odpalanie skraca żywotność membran w reduktorze. Po autokalibracji mamy tylko ustawiony bieg jałowy. Trzeba zebrać mamę na benzynie i na LPG w takich samych warunkach i później korygować to mnożnikiem żeby mapy pb i lpg się nałożyły to się robi w czasie jazdy.
@@radeks2678Powtarzam ciepły start sterownik bierze z temperatury reduktora nie gazu w rurce niskiego ciśnienia. W rurce niskiego ciśnienia temperatura nie podskoczy jak nie załączy się do niej gazu i tu nie trzeba nic kombinować. Tylko zadeklarować że jest pomiar temperatury reduktora i zasymulować termistor stałym rezystorem "opornikiem" Patrz na film i popatrz na ustawienia.
Nie ma konieczności podłączania sondy lambda do sterownika on nie bierze z niej sygnału do sterowania wtryskiem gazu a jedynie można obserwować czy sonda działa prawidłowo. Sterownik benzynowy bierze sygnał z sondy i wystawia odpowiedni czas wtrysku dla benzyny a sterownik gazowy tak steruje wtryskiem gazu aby sterownik benzynowy nie musiał robić korekt. To się zauważa przy przełączaniu pomiędzy gazem a benzyną czy nie zmieniają się czasy wtrysków benzynowych.
@@ksawerydunikowski515 zgadzam się w 100% z tym co napisałeś. Sonda dla lpg pełni funkcję diagnostyczną, chociaż w niektórych programach jest opcja korekt po sondzie to błędem jest ich używać. Dodałem ten komentarz, w razie gdyby Waldek kiedyś chciał ją podłączyć ;)
Mam 3 cylindrowy silniczek 1,0 kompletny z osprzętem od suzuki swift w świetnej kondycji, ale jednak chyba go nie wykorzystam, chyba że zdobędę prądnicę i znajdę speca co by dorobił kryzę.
Najważniejszy jest cały osprzęt do tego silnika i komputer samochodu który tym pięknie będzie sterował. Jak jest na gaźniku to ja bym tego nie robił ale oczywiście na samej benzynie można by było się pobawić. Prawdopodobnie to jest w ogóle ten sam blok silnika.
@@ZeptoBoxpl Owy silnik 1,0 jest następcą silnika 0,8, lecz bloki są inne, tj. ten 1,0 posiada aluminiowy a 0,8 o ile dobrze kojarzę były żeliwne. Silnik na monowtrysku, lecz nie posiadam wiązki, ECU mam ale bez orginalnego immo nie odpali. Nie wiem co z nim zrobię.
@@JanJan-fs8mw Czyli jest już nowszy. No to trzeba zakupić jakiś komputer sterujący silnikiem i zbudować coś fajnego. Ja dlatego wolałem cały samochód bo za jedne wydane pieniądze ma się wszystko.
1. Prius pali 8-14 litrów na 100km 2. Ma tak zaawansowaną elektronikę, że trzebaby wszystko zbudować po swojemu od początku 3. Prądnica 48V do niczego by mi się nie nadała Napisz zatem czy wogóle wiesz coś na temat hybryd? Bo jak już to wolałbym chevrolet volt lub opel ampera, jednak elektronika musiałaby być własnej konstrukcji.
Panie Waldku nie ładnie tak wkręcać ludzi!!! Silnik pracuje cały czas na benzynie widać to po autokalibracji po czasie wtrysku fakt gazowe się załanczają ale benzynowe cały czas pracują i nie chodzi mi że na monitoże widać ze pracują benzynowe i gazowe tylko realnie pracują te i te mam nadzieje ze to tylko Pana pomyłka z podłączeniem wtrysków do sterownika a nie celowe ogłupianie ludzi.
@@testechnika393 Panowie Panowie co Wy gadacie, jakby pracowały benzynowe i gazowe jednocześnie to by sterownik benzynowy zmniejszył czas wtrysku po przełączeniu na gaz, a tu jeszcze wydłużył czas, czyli potrzeba zwiększyć mnożnik.
Zdaje się, że pracuje na gazie. Czasy wtrysków benzyny są ustawiane przez oryginalny sterownik benzyny i dlatego są wyświetlane. Czasy załączania gazu ustalane są przez sterownik GAZU i dlatego pojawiają się po przełączeniu na gaz. W prawym górnym rogu jest wskaźnik i on pokazuje, że jedzie na gazie.
@@sylwesterlazar9441 tak ale podczas autokakibraci sterownik ustawia najoptymalniejsze parametry posiłkując się lambda czyli zwiększa i zmniejsza czas wtrysku co skutkuje zmianą pracy silnika tu na filmie silnik jak wryty pracuje tak samo idealnie dobrane średnice dysz i parametry? Wtryski benzynowe realnie nie przestały pracować więc sterownik nawet nie próbuje zmieniać czasów bo są jak na benzynie bo tak naprawdę pracuje na benzynie.
@@ksawerydunikowski515 a kto powiedział że gazowe pracują? Mogą pracować na sucho i wyświetlać czasy a tak naprawdę nic nie podaje. Czy nie zastanawia nikogo fakt dlaczego silnik który nie do końca jest ustawiony nie zmienia kultury pracy gaz benzyna?
Po pierwsze pokaż tego weża co idzie z sieci do filtra fazy lotnej. Z całym szacunkiem ale na filmie widać że idzie na gazie, ale na jakim i skąd to tego nie wiemy. Sprawa druga jakiej średnicy dałeś dysze kalibracyjne we wytryskach? Sprawa trzecia ładnie naopowiadałeś o zmianie wskazania czujnika ciśnienia poprzez wybranie innego typu czujnika w programie. Pokaż jaki typ czujnika wybrałeś i pokaż jakie jest faktycznie ciśnienie gazu w sieci i jak zachowuje się wskazanie ciśnienia po dodaniu gazu tzn. czy jest stabilne?
@@pawelbuczek4051 tak ale myślę że nie świadomie. Jak ktoś kiedyś regulował gaz to zauważy po czasach otwarcia wtrysków że coś nie gra. Auto kalibracja to mistrzostwo silnik pracuje rewelacyjnie nawet sterownik nie dobierał żadnych poprawek bo było idealnie dobrane na start średnica dysz i parametry?
@@testechnika393 Nie wiem dlaczego, ale tutaj wrzucam całość nagrania bez cięcia. Widocznie przez przypadek wyciąłem przy montażu ten moment: Od 5 minuty th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html
U ciebie może nie ma to znaczenia ale im dłuższa linia zasilania gazu tym wolniejsza reakcja parownika gdy dodajesz gazu .testowałem to im dalej parownik od silnika tym bardziej do dupy
Podczas autokalibracji ustawiane jest ciśnienie gazu, mnożnik to wskazuje jeśli jest niewłaściwe to robisz korektę śrubą na parowniku albo poprzez rozwiercenie dysz co podają LPG do kolektora i autokalibracji od nowa aż ustawisz zalecane ciśnienie. Lepiej dać przewody od wtryskiwaczy krótkie i wszystkie równe niż to ma większe znaczenie niż odległość parownika to nie jest instalacja 2 generacji.
@@radeks2678 Autokalibracja na wolnych obrotach jest do dupy strata czasu i paliwa już dawno tego nie robię i zadaje swoje parametry wg czasu benzyny i swoją krzywą %, potem test drogowy i korekta, jedynie kalibracja wtryskiwaczy chyba jakoś działa.
Ale jaki parownik? Na gazie ziemnym niesprężonym nawet reduktora nie uzyłem, bo ciśnienie jest 0,02 bara!!! Nawet nie 0,2 bara, a wszystko jest projektowane do ciśnienia 0,6 bara!
Dziwne rzeczy mówisz o zimnym starcie. Mam używam i nie ma problemu żeby zainstalować oprogramowanie do 300-ki. Nie mam nic do estetyki okablowania, ale te przewody dyndające obok wirującego wieńca zębatego, to raczej nie wypada tak zostawiać.
@@ZeptoBoxplJa wszystko rozumiem i wiem że trwają wieczne testy, to zrozumiałe, jednak ,,Jak Cię widzą, tak Cię piszą''. Dla własnego dobra lepiej jakoś zrobić ten uporządkowany chaos, żeby nie było niespodzianek podczas tych testów.
th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html
Specjalnie dla wszystkich niedowiarków wrzucam nie ciętą scenę z moich prób (przy montażu chyba przez przypadek wyciąłem moment odłączenia pompy). Oczywiście, że sam byłem zaskoczony tym, że oprócz klekotu wtrysków gazowych silnik pracował równo i gładko. Oglądajcie i komentujcie. Tylko nie piszcie, że odłączenie pompy paliwa nic nie zmienia w teście!
Jesteś mistrz i tyle . Brawo chłopie . Mój idol. Pozdrawiam serdecznie.
Jak ma sie zużycia gazu w kogeneratorze a w piecu gazowym
Nie licząc generatora pradu nie latwiej wytworzyc cieplo z pieca?
Z tego co wiem autor jeszcze nie robił tego porównania bo kogenerator jest w trakcie budowy.
Jeśli chodzi o samo ciepło to tak, piec gazowy kondensacyjny pracujący na niskim parametrze może być wydajniejszy niż kogenerator, ale tutaj autor chce uzyskać jeszcze trochę energii elektrycznej.
Zużycie gazu może nie będzie wiele większe niż w kotle, więc gra warta świeczki.
Najbardziej interesuje mnie zawsze sprawność więc w moim kotle kondensacyjnym ferroli Domi condens mniej więcej sprawność przy zakresie temperatur od 35 do 45 zasilania wynosi na poziomie 70%. Nigdy nie uzyskałem większej sprawności niż 70%, więc albo gaz nie ma 11,5 kWh z metra sześciennego albo kocioł nie ma takiej sprawności Jak podaje producent.
W kogeneratorze szacowana sprawność wyniesie 80%. Przy 11,5 kWh z metra sześciennego gazu ziemnego.
A realny test dziś o 20:00 zapraszam
Brawo, projekt który inspiruje :)
Waldek dzięki za twe wysiłki teraz już wiem czego nie robić po pierwsze nie silnik Matiza bo jak chlał benzyne to czemu by nie miał żerć gazu po drugie zastosuje prosty i mały silnik gaźnikowy lub jednopunktowy aby skupić się na kogeneracji a nie pierniczyć się z elektroniką sterowania która tylko zajmuje czas i pieniądze.
Co Tu piszesz? Ty nie testowałeś chyba nigdy spalania agregatów ani silników. To jest duże spalanie??? To napisz mi ile to co piszesz spali benzyny.
fajnie równo chodzi :)
Aż sam jestem zdziwiony...
Świetna robota.
😀😀
Nie wiem jakim cudem uzyskałeś ciśnienie w instalacji 0,35bar (i nie chcę wiedzieć:) ale bez parownika to nie będzie pracowało stabilnie, wystarczy niewielka zmiana obciążenia co za tym idzie podciśnienia i mapy lecą w kosmos, odpalić ci też nie odpali bo 0,35bar to za mało by sterownik przełączył na gaz. Czujnik temperatury gazu jak najbardziej nadal jest potrzebny, z niego tez są wyliczane czasy wtrysku (gęstość gazu)
Tak dla jasności moich myśli napisz proszę po co parownik, to ma pracować na gazie ziemnym.
Parownik utrzymuje stałe ciśnienie na wtryskiwaczu względem podciśnienia w kolektorze ssącym.
@@sawekzielnik7239 OK
@@sawekzielnik7239 Dla ścisłości nazwijmy go reduktorem, bo parownik kojarzy się z przejściem z fazy ciekłej do gazowej. Ale fakt w instalacji miejskiej jest (u mnie) 0,03bar. Trochę się z kolegą nie zgodzę odnośnie zmiany obciążenia bo to będzie zależało od przepływu a nie ciśnienia. Pytanie czy Waldek oszukał instalację, że pokazuje takie ciśnienie, czy faktycznie je podbija co wcale takie proste by nie było. Może jeszcze to nam wyjaśni.
@@grzegorzchrust1718
Chyba nie wiesz do końca o zależnościach podciśnienia względem obciążenia w kolektorze ssącym, przy pełnym obciążeniu masz w kolektorze 0,9bar a na jałowym 0,3bar waldek zasila wtryski stałym 1,35bar bezwzględego co tu więcej mówić. A ja myślę że za ścianą stoi butla od kuchenki, co tu tłumaczyć :), magia internetu.
witam a gdzie jest zamontowany reduktor czy na gaz ziemny nie trzeba reduktory z podgrzewaniem
Dodaj do układu sieci gazowej licznik zużytego gazu.
Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Będę używał licznika głównego. Już raz kupiłem licznik to tak przekłamywał, że szkoda kombinować.
Użytkowałem auta na gaz i w każdym było normą odpalanie na benzynie i dopiero po uruchomieniu przełączanie na gaz.
Oczekuje na gaz bo masz ustawione minimalne ciśnienie gazu 0,6 a przy starcie masz 0,35. Nie da się ustawić niższego ciśnienia gazu minimalnego?
Wątek śledzę już dłuższy czas i zastanawia mnie ten upór w stronę zasilania gazem CNG. Mam samochód zasilany CNG (1,6T) i trzy następne zasilane LPG (1,6; 2,0T i 3.0V6) i jednak LPG w użytkowaniu wychodzi zdecydowanie taniej. LPG w kwestii wycieków jest też bezpieczniejszy i ciśnienie w przewodach jest co najmniej 10 razy niższe.
Czy wybór źródła wynika z dostępności w sieci gazowej czy jest jakiś inny powód ?
Chodzi mi po głowie taki kogenerator z Clio 1,2 ale z LPG i czterocylindrowy, ale niestety jeszcze nie mam czasu się za to wziąć.
super, jeszcze potem wyliczenia COP itp itd i będzie pięknie :)
Chciałem uzyskać 80% sprawności łącznej tj ciepło i prąd. Tyle daje teoria a jestem ciekaw ile praktyka.
👍
Szkoda tylko że chodzi tylko na benzynie po odłączeniu pompki paliwa silnik zgaśnie
No właśnie nie wiem dlaczego przy montażu wyciąłem przez przypadek ten fragment, bo sam nie wierzyłem jak ładnie pracuje na gazie. Wrzucam film bez cięcia z tej sceny. Około 5 minuty: th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html
A jak wygląda projekt podłączenia gazu do odbiornika
Normalnie tak samo jak kotła kondensacyjnego czy kuchenki
E tam, ja miałem lanosa to paliłem go na gazie i brykał, ręcznie to przełączałem. Pasowało by wyciszyć jakoś ten silnik
Jak kupowałeś gaz za 2zł/litr to czy spalił 10l/100km to nie był problem. Tu ma palić max 3m³/h stąd tylko sekwencja.
Zastanawia to dlaczego ten silnik tak klekocze. Zawory?
Obejrzyj odcinek o regulacji zaworów.
Może coś przegapiłem, ale wydaje mi się, że silnik nie pracuje na gazie ziemnym. W tytule jest gaz ziemny. To jakiś prima aprilis ?
Pracuje na gazie ziemnym. Wiem, że trudno w to uwierzyć mimo iż miałem doświadczenie w tym temacie to tak żeście w komentarzach mi popisali, że się nie da, a ja z 20 lat temu miałem agregat na gaz...
Faktycznie dziwne parametry jak na CNG.
@@krisdgi Ale to nie jest sprężony CNG!!!
@@ZeptoBoxpl Nie wiem kto pisał, że się nie da, ale uruchomienie silnika zasilanego gazem, chyba nie jest wielkim wyczynem ? 🙂
@@krisdgi przypadkiem Ty tego sterownika nie projektowałeś ?
Zastanawiam się ile u mnie na propanie przydomowej butli wytrzyma 1 2 8V fiata
✌️👍
Kolego, obroty biegu jałowego masz za wysokie. Albo nie zaprogramowałeś po odłączeniu akumulatora, albo przepustnica nie cofa Ci się do właściwego położenia. W matizie obroty jałowe to 950+/-50. Programowanie obrotów matiza znajdziesz w necie.
E tam, jeśli jest nawet 1100 to nie przeszkadza a nawet lepiej bo tak nie trzęsie 3 cylindrowym silniczkiem :)
Bo nie ma skrzyni biegów jako obciążenia, więc bez prądnicy na razie tego nie ruszam. Założę prądnicę to zobaczymy czy silnik krokowy da sobie radę tak rozkręcić przepustnicę, aby nie gasł.
Witam w jaki sposob masz zmostkowana druga sondelambe potrzebuje schemat do kemsco 4 r Rok 2003 1.0l Matiz
Musisz mieć komputer gazowy który obsługuje dwie sondy lambda. Podłączasz jak na schemacie.
Brawo! Ciekawi mnie kwestia odpalania silnika po zblokowaniu go z prądnicą, więc z niecierpliwością czekam na dalszy postęp prac. Czy silnik będzie z prądnicą połączony na stałe czy poprzez sprzęgło?
Połączony na stałe zapraszam do dzisiejszego odcinka o 20:00 będzie ciekawie
Mnie ciekawi jak będzie zachowywać taki silnik gdy dostanie obiażenia. Jakiej mocy generator planujesz zainstalować?
Jest w poprzednich odcinkach. Spróbuję servomotor 23kW a chcę z niego 5kW odbierać (do 5kW)
W funkcjach masz ciepły start rozruch ciepłego silnika na gazie. Wtedy przy temp reduktora wyższej niż minimalna dla przełączenia odpalać będzie na gazie. Ale raczej nie da się odpalać tylko i wyłącznie na gazie
Nawet samochody na CNG maja mały zbiornik PB
Edit z tego co widzę masz ta opcje włączona.
Jeśli i tak z ręki będziesz odpalał silnik to włącz awaryjne odpalanie- możliwe
Wtedy przy przytrzymaniu przycisku na przełączniku w momencie odpalania odpali na gazie od razu
100% prawda. Gaz w czasie rozprężania mrozi, dlatego nie powinien być podawany do zimnego silnika.
W lpg jest reduktor, który by zamarzł i stracił sprawność - ma w środku gumową membranę, która by popekała od wiecznego mrożenia. W cng zaś oszroniły by się zawory dolotowe. Pierwsze kilka sekund musi ruszyć na benzynie, dla tego projektu (czyli bez reduktora) myślę, że minuta pracy na pb by wystarczyła, a może nawet mniej.
@@patrykmakowski2449 Kolega chyba nie śpi w nocy :-) Nie ma się co mrtwić. Dla małych silników wszystko działa. Seicento do -5 st. Zapala na gazie bez problemu.
Witaj jestem laikiem w sprawie elektroniki, mam pytanko związane trochę pośrednio z Twoim projektem.
Mam agregat prądotwórczy jednofazowy Endersa 2,4Kw bez AVR czy można jakoś dołożyć AVR.
Pozdrawiam.
Najlepiej to dokupić inverter.
@@ZeptoBoxpl Witam czyli Sedan 3000 W da radę bo agregat bez obciążania na maksymalnych obrotach daje 300 v . Trochę bałem się go podłączyć. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof.
@@5x5krzychu musisz znaleźć taki inwerter któremu można podać takie napięcie. Np po wyprostowaniu można podłączyć pod wejście falownika oznaczone jako PV.
@@5x5krzychu Agregat powinien mieć stałe obroty aby utrzymywać stałą częstotliwość. Wyreguluj obroty do znamionowej wielkości i nic nie trzeba będzie dokupywać, inwertera, AVRa itp. "Czułym urządzeniom" też nie powinno nic się stać ponieważ posiadają dość dużą tolerancję napięcia i częstotliwości. Może agregat ma uszkodzony stabilizator obrotów? Mówisz o jakiś maksymalnych obrotach a jak już pisałem obroty mają być stałe.
@@ksawerydunikowski515 Witam dziękuję za odpowiedź Masz rację agregat ma trzy zakresy obrotów na średnich obrotach trzyma 230V a
W poprzednim komentarzu źle napisałem nazwę falownika miałbyś Easan 3000
Ciepły start uruchamia się gdy spełnione są wymogi przełączenia z benzyny na gaz. Tzn odpalisz na benzynie nagrzeje się auto przełęczy na gaz zgasisz je i odpalasz ponownie i startuje na gazie.
Przy ciepłym starcie mierzy temperaturę reduktora i na podstawie tego decyduje czy załączyć od razu na gazie a tu nie ma pomiaru temperatury reduktora.
@@ksawerydunikowski515 Czyli trzeba oszukać czujnik temperatury reduktora.
@@mateuszek2662 Tu trzeba nie oszukać tylko wogóle zadeklarować, że czujnik jest, w ustawieniach jest , że jest nieobecny. Wystarczy zadeklarować, że jest i podłączyć odpowiedni rezystor aby sterownik "mierzył" temperaturę reduktora pomiędzy 40 do 60 *C i zadeklarować przełączanie na gaz przy 30*C i funkcja ciepły start powinna wtedy działać.
Jest drugi problem przy starcie ciśnienie gazu jest za niskie, bo nie ma podciśnienia w kolektorze.
Tutaj mierzy się różnicę ciśnień pomiędzy gazem a ciśnieniem w kolektorze. Na podstawie tego sterownik reguluje też długością czasu wtrysku gazu.
@@mateuszek2662 W ustawieniach trzeba ustawić temperaturę najniższą nie pamiętam ile tam jest być może 0 stopni Celsjusza obroty silnika przy przełączeniu też trzeba ustawić poniżej tego co kręci silnik na biegu jałowym żeby to się przełączyło bez przygazówki. Można pokombinować z czujnikiem temperatury choć w tym mapsensorze od LPG nie wiem czy jest możliwość zmiany termistora na inny żeby odczytywał zawyżone wskazania. Jest możliwość odpalenia na gazie bez spełnionych warunków które ustawimy w sterowniku LPG to jest odpalenie awaryjnie. Nie pamiętam dokładnie ale trzeba pobawić się z przyciskiem przełączania gazu i wtedy przekręcić zapłon i odpalać. Jak silnik jest zimny to nie będzie tak ładnie startować. Reduktor musi odparować gaz a ogrzewany jest z układu chłodzenia gdy wzrośnie temperatura pracy silnika. Inne odpalanie skraca żywotność membran w reduktorze. Po autokalibracji mamy tylko ustawiony bieg jałowy. Trzeba zebrać mamę na benzynie i na LPG w takich samych warunkach i później korygować to mnożnikiem żeby mapy pb i lpg się nałożyły to się robi w czasie jazdy.
@@radeks2678Powtarzam ciepły start sterownik bierze z temperatury reduktora nie gazu w rurce niskiego ciśnienia. W rurce niskiego ciśnienia temperatura nie podskoczy jak nie załączy się do niej gazu i tu nie trzeba nic kombinować. Tylko zadeklarować że jest pomiar temperatury reduktora i zasymulować termistor stałym rezystorem "opornikiem" Patrz na film i popatrz na ustawienia.
W matizie jest sonda napięciowa. Prądowa to inaczej szerokopasmowa ;)
Nie ma konieczności podłączania sondy lambda do sterownika on nie bierze z niej sygnału do sterowania wtryskiem gazu a jedynie można obserwować czy sonda działa prawidłowo. Sterownik benzynowy bierze sygnał z sondy i wystawia odpowiedni czas wtrysku dla benzyny a sterownik gazowy tak steruje wtryskiem gazu aby sterownik benzynowy nie musiał robić korekt. To się zauważa przy przełączaniu pomiędzy gazem a benzyną czy nie zmieniają się czasy wtrysków benzynowych.
@@ksawerydunikowski515 zgadzam się w 100% z tym co napisałeś. Sonda dla lpg pełni funkcję diagnostyczną, chociaż w niektórych programach jest opcja korekt po sondzie to błędem jest ich używać. Dodałem ten komentarz, w razie gdyby Waldek kiedyś chciał ją podłączyć ;)
@@patrykmakowski2449 Dokładnie i w tej serii QBox cośtam więcej zawsze da się korygować.
Mam 3 cylindrowy silniczek 1,0 kompletny z osprzętem od suzuki swift w świetnej kondycji, ale jednak chyba go nie wykorzystam, chyba że zdobędę prądnicę i znajdę speca co by dorobił kryzę.
Najważniejszy jest cały osprzęt do tego silnika i komputer samochodu który tym pięknie będzie sterował. Jak jest na gaźniku to ja bym tego nie robił ale oczywiście na samej benzynie można by było się pobawić.
Prawdopodobnie to jest w ogóle ten sam blok silnika.
@@ZeptoBoxpl Owy silnik 1,0 jest następcą silnika 0,8, lecz bloki są inne, tj. ten 1,0 posiada aluminiowy a 0,8 o ile dobrze kojarzę były żeliwne.
Silnik na monowtrysku, lecz nie posiadam wiązki, ECU mam ale bez orginalnego immo nie odpali. Nie wiem co z nim zrobię.
@@JanJan-fs8mw Czyli jest już nowszy. No to trzeba zakupić jakiś komputer sterujący silnikiem i zbudować coś fajnego. Ja dlatego wolałem cały samochód bo za jedne wydane pieniądze ma się wszystko.
Fajny eksperyment, tylko ciągle się zastanawiam czy nie lepiej przywieźć bitego pirusa i gotowe
A może rozwiniesz myśl?
1. Prius pali 8-14 litrów na 100km
2. Ma tak zaawansowaną elektronikę, że trzebaby wszystko zbudować po swojemu od początku
3. Prądnica 48V do niczego by mi się nie nadała
Napisz zatem czy wogóle wiesz coś na temat hybryd?
Bo jak już to wolałbym chevrolet volt lub opel ampera, jednak elektronika musiałaby być własnej konstrukcji.
Uległeś? Nie no. A myślałem że wylansujesz nową modę. Na zaczesa.
Jak już mi włosy do nosa wchodziły to mnie drażniło... 🤣
Na takim silniku to by i pierwszej generacji albo drugiej hulało. Ale skoro działa na sekwencji to lux
Hulało? A jak by dawką sterować? Podciśnienie to loteria. Gotowe agregaty na gaz spalają 6m³ gazu na godzinę. Mnie na takie spalanie nie stać.
Panie Waldku nie ładnie tak wkręcać ludzi!!! Silnik pracuje cały czas na benzynie widać to po autokalibracji po czasie wtrysku fakt gazowe się załanczają ale benzynowe cały czas pracują i nie chodzi mi że na monitoże widać ze pracują benzynowe i gazowe tylko realnie pracują te i te mam nadzieje ze to tylko Pana pomyłka z podłączeniem wtrysków do sterownika a nie celowe ogłupianie ludzi.
No widzę nie każdy dał się nabrać
@@testechnika393 Panowie Panowie co Wy gadacie, jakby pracowały benzynowe i gazowe jednocześnie to by sterownik benzynowy zmniejszył czas wtrysku po przełączeniu na gaz, a tu jeszcze wydłużył czas, czyli potrzeba zwiększyć mnożnik.
Zdaje się, że pracuje na gazie. Czasy wtrysków benzyny są ustawiane przez oryginalny sterownik benzyny i dlatego są wyświetlane. Czasy załączania gazu ustalane są przez sterownik GAZU i dlatego pojawiają się po przełączeniu na gaz. W prawym górnym rogu jest wskaźnik i on pokazuje, że jedzie na gazie.
@@sylwesterlazar9441 tak ale podczas autokakibraci sterownik ustawia najoptymalniejsze parametry posiłkując się lambda czyli zwiększa i zmniejsza czas wtrysku co skutkuje zmianą pracy silnika tu na filmie silnik jak wryty pracuje tak samo idealnie dobrane średnice dysz i parametry? Wtryski benzynowe realnie nie przestały pracować więc sterownik nawet nie próbuje zmieniać czasów bo są jak na benzynie bo tak naprawdę pracuje na benzynie.
@@ksawerydunikowski515 a kto powiedział że gazowe pracują? Mogą pracować na sucho i wyświetlać czasy a tak naprawdę nic nie podaje. Czy nie zastanawia nikogo fakt dlaczego silnik który nie do końca jest ustawiony nie zmienia kultury pracy gaz benzyna?
Po pierwsze pokaż tego weża co idzie z sieci do filtra fazy lotnej. Z całym szacunkiem ale na filmie widać że idzie na gazie, ale na jakim i skąd to tego nie wiemy. Sprawa druga jakiej średnicy dałeś dysze kalibracyjne we wytryskach? Sprawa trzecia ładnie naopowiadałeś o zmianie wskazania czujnika ciśnienia poprzez wybranie innego typu czujnika w programie. Pokaż jaki typ czujnika wybrałeś i pokaż jakie jest faktycznie ciśnienie gazu w sieci i jak zachowuje się wskazanie ciśnienia po dodaniu gazu tzn. czy jest stabilne?
Silnik pracuje tylko na benzynie po odłączeniu pompki paliwa silnik zgaśnie
@@testechnika393 twierdzisz że Waldi nas oszukuje i że auto nie idzie na gazie?
@@pawelbuczek4051 tak ale myślę że nie świadomie. Jak ktoś kiedyś regulował gaz to zauważy po czasach otwarcia wtrysków że coś nie gra. Auto kalibracja to mistrzostwo silnik pracuje rewelacyjnie nawet sterownik nie dobierał żadnych poprawek bo było idealnie dobrane na start średnica dysz i parametry?
@@testechnika393 Nie wiem dlaczego, ale tutaj wrzucam całość nagrania bez cięcia. Widocznie przez przypadek wyciąłem przy montażu ten moment: Od 5 minuty th-cam.com/video/8rRrTjsw_Ro/w-d-xo.html
U ciebie może nie ma to znaczenia ale im dłuższa linia zasilania gazu tym wolniejsza reakcja parownika gdy dodajesz gazu .testowałem to im dalej parownik od silnika tym bardziej do dupy
Podczas autokalibracji ustawiane jest ciśnienie gazu, mnożnik to wskazuje jeśli jest niewłaściwe to robisz korektę śrubą na parowniku albo poprzez rozwiercenie dysz co podają LPG do kolektora i autokalibracji od nowa aż ustawisz zalecane ciśnienie. Lepiej dać przewody od wtryskiwaczy krótkie i wszystkie równe niż to ma większe znaczenie niż odległość parownika to nie jest instalacja 2 generacji.
@@radeks2678 Autokalibracja na wolnych obrotach jest do dupy strata czasu i paliwa już dawno tego nie robię i zadaje swoje parametry wg czasu benzyny i swoją krzywą %, potem test drogowy i korekta, jedynie kalibracja wtryskiwaczy chyba jakoś działa.
Ale jaki parownik? Na gazie ziemnym niesprężonym nawet reduktora nie uzyłem, bo ciśnienie jest 0,02 bara!!! Nawet nie 0,2 bara, a wszystko jest projektowane do ciśnienia 0,6 bara!
@@ZeptoBoxpl o lpg sie wypowiadalem
Dziwne rzeczy mówisz o zimnym starcie. Mam używam i nie ma problemu żeby zainstalować oprogramowanie do 300-ki. Nie mam nic do estetyki okablowania, ale te przewody dyndające obok wirującego wieńca zębatego, to raczej nie wypada tak zostawiać.
przewody dyndają bo to sa testy ,
@@kderwisz Jakie to ma znaczenie?
@@SuperCarinus No ogromne. Gdybyś kiedykolwiek coś budował to wiedziałbyś, że upinanie kilka godzin kabli, aby test trwał 5 minut nie ma sensu.
@@ZeptoBoxplJa wszystko rozumiem i wiem że trwają wieczne testy, to zrozumiałe, jednak ,,Jak Cię widzą, tak Cię piszą''. Dla własnego dobra lepiej jakoś zrobić ten uporządkowany chaos, żeby nie było niespodzianek podczas tych testów.
@@SuperCarinus Zawsze są niespodzianki. Ja niestety nie umiem estetycznie zrobić. Mój rozum nie ogarnia estetyki.
wyłącz pompe paliwa i odpali na gazie
wtedy wogóle nie odpali niestety
Widać że za kasę z yt było stać na fryzjera ;)
Gaz to podstawa, powiedział Hitler 😉
👍