Kogeneracja to głupota?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ค. 2023
  • Link do pierwszej części
    • Kolejny Chce żyć poza ...
    Zapraszam do sklepu sklep.zeptobox.pl
    Wszystko z gwarancją w Polsce i zakupy na raty.
    Zapraszam do grupy na FaceBook Kogeneracja:
    / 1319771558409753
    Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
    sklep.zeptobox.pl/produkt/wsp...
    Zapraszam także na kanały polecane:
    ‪@PompaCieplaiPV‬
    ‪@EkoNiezalezny‬
    ‪@DobryProjekt‬
    ‪@napradpoPolsce‬
    ‪@TomaszZylkaPV‬
    ‪@Kenny88‬
    ‪@PaneleFotowoltaiczne‬
    ‪@DreamMedia0‬
    ‪@Luksiuelektryk‬
    ‪@smart-diy‬
    ‪@mrAkumulator‬
    ‪@ParagonDIY‬
    ‪@SandraWawer‬
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 129

  •  ปีที่แล้ว +7

    Zapraszam na pierwszą część rozmowy pod tym linkiem th-cam.com/video/UNRLdNjVjSc/w-d-xo.html

  • @user-uj3hu6ld9w
    @user-uj3hu6ld9w 3 หลายเดือนก่อน +4

    Fajna pogadanka na poziomie fizyki ze szkoły średniej :) Pan Waldek proponuje produkt, który jest od wielu lat ogólnie dostępny i montowany w Europie - np Niemczech (np firmy SenerTec czy wspomniany Vailant), czy w Dani (EC Power) i są tego setki tysięcy instlacji w Europie. Problem jednak polega na tym, że tam są to dedykowane instalacje CHP do zasilania budynków i jest to tam legalne bo większość tych urządzeń nie pozwala na wyprowadzanie energii (elektrycznej ) do sieci, tylko "zerowanie poboru" na przyłączu na liczniku. W Polsce spalając gaz ziemny albo LPG w domu NIE MOŻNA TEGO PODŁĄCZAĆ DO MIKROINSTALACJI PV w net-meteringu - ponieważ jest to nielegalne i chyba niedługo będzie nawet karane przez OSD (nie produkujemy zielonej energii tylko "szarą" a na tą nie ma zni zezwolenia ani wsparcia...). Dlatego też dobre urządzenia CHP z demobilu tak słabo sie w Polsce sprzedają (choć dobre jeszcze CHP z 20 k mtg przebiegu kosztuje 10-15.000 zł), bo nie można tego u nas legalnie podłączyć do sieci... A sprawność CHP - cóż - jest taka sama jak dobrze dobranego o podłączeonego dobrego kondensacyjnego kotła gazowego - słusznie zauważacie że kogeneracja jest porówywalna do kotła kondensacyjnego ale kocioł za 60.000 zł to chyba z silnikiem Sterlinga??? W porównaniu z CHP (np. XIRGI 9 EC Power - które ma 100 % w odniesieniu do ciepła spalania - po załozeniu wymiennika kondensacyjnego...) i nigdy nie będzie większa niż 100 % (do ciepła spalania). Oczywiście w GHP część energii odbiearmy w postaci prądu elektrycznego (sprawność końcowa 25-33 %) ale oczywiście kosztem pracy wykonanej przez spaliny (i tam jest ogólna sprawność cieplna spada do 75-67%). Panowie fizyki nie oszukamy !:), a CHP każda padnie po 100.000 godzin.. Panie Waldku Rząd nie będzie słuchał Pana apelu o dotacje do 50 kW na CHP - dopóki nie będzie Pan używał biometanu a nie kopalin !!! Rozwiazanie to tylko PV + pompy ciepła i magazyny energii!!! Nb Spalinowe pompy ciepła były przed elektrycznymi ;)

  • @sawekmirzejewski5658
    @sawekmirzejewski5658 ปีที่แล้ว +10

    Idźcie w to! Luźne rozmowy na tematy związane z Waszymi kanałami to strzał w 10tke!

  • @marcinwozny2264
    @marcinwozny2264 ปีที่แล้ว +8

    W ramach sprostowania, kocioł gazowy za 50tys? Czy za 5 tys? Jeśli patrzymy na kotły kondensacyjne Pulsacyjne to faktycznie ceny potrafią oscylowac w granicach 20tys, ale zwykle kondesacyje idzie kupić do 10tys, dlatego kogeneracja za 120tys to dalej kosmos dla użytku w domach jednorodzinnych i raczej nie widnieje opłacalność w przyszłości, nawet jak by kosztowała 50tys. P. S. Panowie wielki szacunek za to co robicie. (a kogeneracja powinna być ratunkiem dla polskiej energetyki, i jak by się to udało to byłby to wielki plus dla ludzi, ale pewnie nie dla energetyki)

    • @rafapolepszyc1907
      @rafapolepszyc1907 ปีที่แล้ว +2

      Pisałem to samo to mój komentarz został usunięty. Pytałem również o koszty serwisu w cyklu dziesięcioletnim, ale to myślozbrodnia najwyraźniej.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 ปีที่แล้ว

      Kogeneracja fala by dużo gdyby była na zasadach net-bilingu
      Bo gdyby prąd był drogi, było by go mało to wiele osób włączyło by swoją kogenerację i uzupełnili energię w systemie. Ale to wymaga zmiany prawa i zmniejszy zarobki dla wielkich firm.

    • @Andrzej.Stoszek
      @Andrzej.Stoszek 8 หลายเดือนก่อน

      Waldek to lekki bajkopisarz, te ceny on mnoży x 6, 😊
      Utrzymanie basenu to wg niego to 800 złotych miesięcznie.. 😂buahahahaha

  • @marekmarkiewicz8559
    @marekmarkiewicz8559 8 หลายเดือนก่อน +5

    Co on bredzi piec gazowy można kupić za 6 tys a nie 60 tys.

  • @banytube
    @banytube ปีที่แล้ว +2

    🥂😀Nieustające zdrowie.

  • @nieznam8564
    @nieznam8564 8 หลายเดือนก่อน +2

    23:25 jesli prad z fotowoltaiki rozchodzi sie po sąsiadach to prad z elektrowni idzie w powietrze. Nie ma możliwości ocenic kiedy chmury przeslonia slonce i foto przestanie produkowac, wiec elektrownie nie zwalniaja, a kase robia producenci paneli itd

  • @slawradzi
    @slawradzi ปีที่แล้ว +3

    Dobrze gadacie panowie. Ja założyłem magazyn 30kwh przy net meteringu, pomimo średniej opłacalności, ale już zauważyłem spadek konsumpcji Energi. Poprzednio miałem ok 10tyskwh, a po ostatniej fakturze wychodzi 8tys kWh na rok. Tak że tego i, idę w samowystrczalnosc. I rozbudowuje fotowoltaike. Pozdrawiam po sąsiedzku

  • @artus.m
    @artus.m 8 หลายเดือนก่อน +1

    Tak! Chcielibyśmy więcej takich rozmów. Wydaje mi się że nie mówię tylko jednoosobowo w swoim imieniu.
    Pozdrawiam.

  • @wlodarczyktomek
    @wlodarczyktomek 2 หลายเดือนก่อน +1

    Prorocze słowa Waldka o manipulacją ceną prądu, żeby nagonić ludzi na netbilling, a potem dowalić cenami za kWh...

  • @arkadiuszpolaszewski8480
    @arkadiuszpolaszewski8480 ปีที่แล้ว +2

    Małe sprostowanie, netmetering nie występował od początku gdy został wprowadzony prosument. Mam fotowoltaikę od 2014 roku i przez pierwsze dwa lub trzy lata było coś na kształt dzisiejszego netbilingu (nie pamiętam czy się to wtedy tak nazywało). Pamiętam, że energia wprowadzana do sieci kosztowała wtedy 12groszy!!! Do maksymalizacji wykorzystania własnej energii stosowałem wtedy watruter. Na przedłużaczu grzałem nawet bojler rodzicom mieszkającym po sąsiedzku, żeby tylko nie oddawać prądu za bezcen.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564 ปีที่แล้ว

      Też mam od momentu kiedy PO ustawą umożliwił produkowanie przez obywatela własnego prądu, to było w kwietniu, w lipcu był nabór na 40 % dofinansowanie + 1% stały kredyt w skali roku i ta wprowadzana energia fakt albo 12 albo 17 gr kosztowała na szczęście na drugi rok PiS doszedł do władzy i wprowadzi 0,8 do 1.

  • @krystiankapkowski5320
    @krystiankapkowski5320 ปีที่แล้ว +2

    Oczywiście że chcę takich pogadanek, z chęcią bym tam nawet był ;) Pamiętam na Targach jak można było z Wami porozmawiać.. To co wtedy od Was informacji wyciągnąłem ... bezcenne !!

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew ปีที่แล้ว

    witam
    a jak w zime ma np nadmiar z fotowtajki to terz do ogrzewania do bufora mozna presłac razem z kogeneracja zeby nic nie oddawac do siecji

  • @adamtyc8946
    @adamtyc8946 ปีที่แล้ว +4

    są osoby które lubią słuchać o sprawach technicznych więc filmy z taką tematyką jak najbardziej

  • @westin123
    @westin123 3 หลายเดือนก่อน

    Bardzo, bardzo interesujacymi rozmówcami jesteście panowie. Dawno tak zajmującego w treści i w formie dialogu nie słyszałem.
    Moje uznanie!

  • @pawekalisz9064
    @pawekalisz9064 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam serdecznie. Zaczynamy

  • @wiesaw564
    @wiesaw564 ปีที่แล้ว +2

    Miło się słucha, kogeneracja ciekawy temat no ale skoro sami się prosicie to może byście poruszyli inny temat, który mnie interesuje a którego rząd z pewnością nie poprze odnośnie ogrzewania a mianowicie niskotemperaturowa, beztlenowa termoliza opon tylko oczywiście na skalę domu a nie przemysłową. Sam proces oraz urządzenia niezbyt drogie i skomplikowane za to darmowe opony, ochrona środowiska a opał w postaci gazu popirolitycznego do wykorzystania na różne sposoby np. spalenia w kotle domowym czy choćby wykorzystania do kogeneracji, odpad w postaci popirolitycznego oleju opałowego, złomu i czystego węgla. Pozdrawiam.

  • @krzynolpv
    @krzynolpv 11 หลายเดือนก่อน +1

    fajna pogadanka
    tylko skąd wziąłeś kocioł kondensacyjny gazowy za 60 tys.?

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz 10 หลายเดือนก่อน

    Czy liczyłeś może ile kosztuje Ciebie wyprodukowanie 1 kWh - z kogeneratora (lub innej ilości możliwie lepiej przeliczalnej np 10kWh czy 100kWh - w relacjach do ilości gazu) ?

  • @slawekslawek6268
    @slawekslawek6268 ปีที่แล้ว

    Skoro masz net metering, 1kwh en.elektr. z kogeneracji wychodzi Cię 40gr (a to chyba bez kosztów inwestycji i długoterminowego utrzymania - ile z tym?), to z PV wyjdzie Ci podobnie albo taniej (zależy jak długo jeszcze Ci się należy netmetering).

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw ปีที่แล้ว +4

    zróbcie wykres jak się na przestrzeni lat zmieniały ceny paliw i ciepła sieciowewgo

  • @stanislawcz.2282
    @stanislawcz.2282 2 หลายเดือนก่อน

    Do takiej prądnicy musi być przetwornica na transformatorach łącznie szeregowo z jednej częstotliwości , każdy transformator troidalny zasilany 4 mosfetami irf 250 na 6 kw 230 musi być 6 transformatorów każdy po 40 V 30A ,ale jakie parametry ma prądnica

  • @Sven745
    @Sven745 8 หลายเดือนก่อน +1

    Powiem szczerze, że mnie ten temat mocno zaintrygował. Osobiście chyba bym poszedł w bardzo duży bufor ciepłej wody + magazyn energii.
    Zastanawia mnie jak wygląda temat ewentualnego wykorzystania silnika asynchronicznego w roli generatora? Czy rozważał Pan możliwość wzbudzania takiego silnika z wyjścia falownika lub kondensatorami? Wiem, że podobno się da, lecz nie zagłębiałem się w to. Jeśli ma Pan w tym temacie wiedzę, lub przeprowadzał Pan testy, chętnie się czegoś dowiem - obecne ceny energii to porażka i muszę przyznać, takie rozwiązanie kusi. Dodatkowo silnik taki możnaby wykorzystać do rozruchu silnika spalinowego, ale odbiegam od tematu...
    Też mnie nurtuje, dlaczego nadal podłączona jest instalacja benzynowa - gaz ziemny nie wymaga ogrzania, a przecież to do ogrzania parownika przede wszystkim wymagane jest odpalenie samochodu na benzynie. Jakieś ograniczenia techniczne które nie są mi znane?
    Pojawia się dużo opinii, żeby trzymać ten silnik na wyższych obrotach - 3000, 3500, pod 4000. Osobiście odradzam. Moc może i wzrośnie, ale wydaje mi się, że żywotność silnika w takich warunkach znacząco spadnie. Jak już w temacie jesteśmy - jaką żywotność silnika spalinowego Pan przewiduje?
    Pozdrawiam.

  • @tomkson9264
    @tomkson9264 ปีที่แล้ว +1

    Swietny materiał,super sie słuchało idzcie w to! Dzięki

  • @adamkonefa7915
    @adamkonefa7915 5 หลายเดือนก่อน

    Gdyby w kogeneratorze zastosować silnik turbinowy, byłoby to niezniszczalne, może i wyższa byłaby sprawność, lecz ktoś musiałby zaprojektować i wyprodukować taki silnik dedykowany do kogeneracji.

  • @78lancellot
    @78lancellot 3 หลายเดือนก่อน

    Mialem pellet teraz mam gaz. Jest trochę taniej i mniej klopotu. Prad musialby zdrozec 4ro krotnie aby myslec o kogeneracji i FV.

  • @jakubstepien8756
    @jakubstepien8756 ปีที่แล้ว +1

    basen jako bufor , walić pływanie

  • @therednask
    @therednask 6 หลายเดือนก่อน

    Elektrownie zakupują węgiel (kasa) w lato gdy naprawdę mocno świeci a zakłady produkują nadal i się schładzają przy 50 stopniach elektrownie też muszą zużywać więcej prądu ( pacz węgla) ( patrz kasa) by włączać swoje chłodziarki bo dochodzi do mniejszej wydajności a jeziorka które maja przy sobie zagotowały by wodę i dała flora by zdechła.
    Więc w zimie elektrownie mogą iść na pełną parę a jeziora nie zamarzają wokoło :) a latem wiatrakaże i panelaże ładują energie gdzie elektrownie się nie przegrzewają . Jest zysk . Problemem jest dystrybucja i nowoczesna elektronika zintegrowana z elektrownią by ta nie traciła bardziej. Jest też więcej plusów ale , nie wiem komu to warto tłumaczyć.
    A z internetem zostaniesz wyparty przez wifi 6 i telefonie komórkowe które oferują już przyzwoity transfer za 19.90 zł jeszcze nie bez limitów. Neostrada kiedyś też miała limity. Więc dzisiaj mam telefon internet za 19.90zł transfer max i ilość danych 10GB który mi w zupełności wystarcza bez kabla. Obliczyłem że potrzebuje około 10 GB na miesiąc do 50 GB pociągnąć danych jak dużo oglądam. Będą firmy tracić ludzi , tylko dobra kampania reklamowa i takie firmy znikną.

  • @mieczyslawkrzaczkowski3767
    @mieczyslawkrzaczkowski3767 3 หลายเดือนก่อน

    Panowie, poruszacie ciekawą tematykę, jednak za mało tu konkretów i za dużo wodolejstwa podrzucanego naciąganymi informacjami. A z kotłem gazowym do domowego użytku, za 60 tys złotych, to już przesadziliście, ze nie da się tego zmilczeć. O jakim kotle wy mówicie, ze zlota? Jaką on ma mieć moc, 300-400kW? W zeszłym roku zainstalowałem 90kW kocioł De Dietrich Evodens Pro AMC 90/DIEMATIC Evolution, który ogrzewa ok 1200m2 powierzchni mieszkalnej i grzeje 500l zbiornik wody CWU, dla 28 łazienek. Koszt takiego kotła, wraz z elementami przyłączeniowymi, pompą obiegową, sprzęgłem hydraulicznym, czujnikami temperatury i wszystkim co było potrzeba wyniósł ok 24 tys złotych. Litości! Jeśli mówicie o pewnych sprawach na poważnie, to nie dyskredytujcie się, takimi wstawkami.

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz 10 หลายเดือนก่อน

    Kolejne pytanie, jeżeli inna prądnica to jaka ?

  • @mb-qi6xv
    @mb-qi6xv 7 หลายเดือนก่อน +1

    Najprostrzy kogenerator mozna zbudowac za 21 tys... generator z chłodzeniem ciecza to 20tys... plus wymiennik płytowy kilkaset zlotych plus rury...
    Mamy gotowy generator, pradnice i falownik...dopracowany przez specjalistow...
    Takie cos daje 18kW ciepła i 8kW mocy spalajac okolo 2.8l na h... daje to 0.70gr za kW

  • @bartekostrowski5096
    @bartekostrowski5096 5 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanko bo chyba gdzieś przegapiłem , czy korzystasz z prądnicy wyjętą z agregatu? Czy może było by warto wziąć prądnice i prostownik z agregatu żebyś z niego wychodził sinus jaki potrzeba, a prądnice podłączyć do silnika przez skrzynie biegów żeby można było biegiem regulować ilość prądu .

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

      Można tylko ciagle ilość prądu będzie relatywnie maks. za mała. Możesz regulować w dół ale nie w górę bo to wynika ze sprawności silnika. Najlepiej to skrzynie eCVT bo tam masz płyną regulację.

  • @zbigniewoziembaa2489
    @zbigniewoziembaa2489 ปีที่แล้ว +1

    Nie żebym wazelinował. Ale waldi z Zepto to skromny mądry i normalny facet z marzeniami które realizuje. I do tego dzieli się jeszcze swoja wiedzą za friii. Cieszę się ze są tacy ludzie bo ostatnio napotykam tylko debil co wyskakują z auta albo z bejsbolem albo jakims teleskopem.
    Jak 30 lat temu mówiłem wśród znajomych o fotowoltaice o odzysku ciepła o segregacji smieci i byciem eko to się śmiali ze mnie. Dziś to ja dumnie nosze podniesioną głowę a oni udają ze nie było tematu. Panie Waldku no Waldkowie. Róbcie swoja robotę i nie słuchajcie głupich ludzi. Gdyby miedzy innymi Einstein czy Tesla nie żyli marzeniami to byśmy żyli w epoce kamienia łupanego.
    Trzymam kciuki. Dobra robota👍

  • @Sanhosez
    @Sanhosez ปีที่แล้ว +1

    Fajna i merytoryczna rozmowa Wam wyszła. Dzięki. Miło się oglądało.

  • @dominikwawer2150
    @dominikwawer2150 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @hisensea2149
    @hisensea2149 ปีที่แล้ว

    28:30 Jak dla mnie zarąbiste. Wincej! :) Kogeneratorów też

  • @jerzol_KOMINIARZ
    @jerzol_KOMINIARZ ปีที่แล้ว

    Witam
    Skąd kocioł Viessman kondensacyjny za 60 tys ???? Vitodens np 32 kW to koszt około 14 tys !

  • @marcink2600
    @marcink2600 8 หลายเดือนก่อน +1

    A co z geotermią do ogrzewania domu?

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

      Na Islandii grzeje 98% wszystkich domów, bo są ku temu warunki. W PL to raczej możesz o tym zapomnieć.

  • @cocojumbo864
    @cocojumbo864 ปีที่แล้ว +1

    Piec kondensacyjny kosztuje 60tys?

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

    Silniki o sprawności większej niż 40% to szczyt, a Panowie chcą od tak mieć taki żeby tylko np. 20% było ciepła a reszta prąd. To trochę takie życzenie do wróżki, bo motoryzacja od 10tek lat próbuje to osiągnąć. Rozmowa ciekawa tylko że trochę (albo i nie trochę) oderwana od rzeczywistości :) Panowie nic nowego nie odkryli tylko mówią o tym jak to "fajnie by było..."
    Fajnie by było z magazynem 1000kWh za 20 tyś. zł. Nic więcej nie trzeba jak ktoś ma FV i pompę :) Fajnie by było gdy cena prądu była "realna" czyli jakieś 2x niższa.
    Ogólnie fakt, że można wyprodukować samemu prąd taniej niż proponuje energetyka, pokazuje chorą sytuację cen prądu, które są podyktowane nie wiadomo czym. Czym są spowodowane aktualne czy przyszłe (horendalne) ceny prądu w PL?

  • @dodonii2445
    @dodonii2445 ปีที่แล้ว

    Spoko chłopaki dyskusja super pomocna😊

  • @RWBteam1
    @RWBteam1 5 หลายเดือนก่อน

    są dwa wyjścia albo większy bufor albo inny silnik lepiej dopasowany a najlepiej diesel na olej słonecznikowy czy rzepakowy 😁

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw ปีที่แล้ว

    Czyli miałem rację, żeby ustawić kogenerator na optymalny punkt pracy i odbierać ciepło buforem.

  • @KN-hg3mw
    @KN-hg3mw ปีที่แล้ว

    Super się was słucha panowie, pozdrawiam

  • @andrzejrodzen3443
    @andrzejrodzen3443 ปีที่แล้ว +1

    TAK:):):):):) .

  • @dezyderiuszbulacz7613
    @dezyderiuszbulacz7613 ปีที่แล้ว

    Tak

  • @dejavujanus
    @dejavujanus 7 หลายเดือนก่อน

    10:00 Nie zalezy, tylko bys budowal dom pasywny i mialbys wywalone na koszty ogrzewania. Pojawia sie jeszcze pytanie o prad ale przy kogeneracji nie bylo by co robic z cieplem wiec lipa. W takim przypadku panele + magazyn i niezaleznosc.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

      Dokładnie. Może rozwiązaniem jest po prostu przeznaczenie tych 120tys (ogromna kwota jak na źródło ciepła) na docieplenie domu (szczególnie nowo budowanego), który finalnie byłby blisko pasywnego. Wtedy to możesz sobie zwykłymi matami na podczerwień dogrzewać- prosto, bezawaryjnie itp.
      Po co kombinować ze skomplikowanymi, wieloelementowymi systemami ogrzewania (narażonymi na awarie, konserwację itp.) jak można po prostu super ciepły dom zbudować (i nie wydać więcej)?

  • @szeme100
    @szeme100 ปีที่แล้ว +1

    A ciepło zamienić w energię elektryczną jest Pan co robi pięcogemerator na zasadzie silnika stirlinga takie połączenie twojej wiedzy (w/w) i jego dała by coś naprawdę fajnego

    • @tomeq4993
      @tomeq4993 8 หลายเดือนก่อน

      Jest kanał Lechosłowianin tam jego twórca próbuje coś takiego zrobić. Powiem że mizerne to a pracy włożył ogrom wiedzę też ma.

    • @szeme100
      @szeme100 8 หลายเดือนก่อน

      @@tomeq4993 znam obserwuje tylko nie podoba mi się generator ,ale może tu chodzi o opór jaki by dawał inny nie wiem.
      I i czekam na efekt końcowy

  • @Cobesh
    @Cobesh ปีที่แล้ว

    Wystarczy na każdym transformatorze powiesić koparkę asic z kartą gsm. Szybko zbije napięcie a jeszcze zarobi.

  • @pruszek90
    @pruszek90 ปีที่แล้ว +1

    Prądnice obciążyć generatorem hho. Gaz hho powinien obniżyć spalanie paliwa pierwotnego. W teorii...

  • @monikam9734
    @monikam9734 ปีที่แล้ว +1

    👋

  • @mariuszp4505
    @mariuszp4505 3 หลายเดือนก่อน +1

    Jak się kogeneracja będzie miała do dzisiejszj decyzji UE że gazem ziemnym nie będziemy mogli się ogrzewać?

  • @dardar7445
    @dardar7445 ปีที่แล้ว

    Gadające głowy - świetny format. Pozdrawiam.

  • @KrzysztofPolska-we8cd
    @KrzysztofPolska-we8cd 10 หลายเดือนก่อน

    Waldku, zastosuj silnik pierścieniowy, z mostkiem trójfazowym

  • @emtezet29
    @emtezet29 11 หลายเดือนก่อน

    Z tym uwolnieniem kabli internetowych (i byc moze energetycznych) to swieta prawda. W 2006r. za 15Mbit (trzeba bylo mieszkac max 1km od TPSA) placilismy 1500z, teraz za 50Mbit placi sie 30zl. Ja w duzym miescie za 600Mbit place 79.99zl+vat.

  • @-fazik-3713
    @-fazik-3713 ปีที่แล้ว +1

    No to oglądamy dalej!

  • @darwla9850
    @darwla9850 ปีที่แล้ว

    🙂

  • @tomeq4993
    @tomeq4993 8 หลายเดือนก่อน

    Fajny pomysł z napędzaniem mechanicznym pompy ciepła jak widać rozwiązania już są tylko zapomniane albo ich się nie promuje. Napędzanie pompy ciepła silnikiem spalinowym i wykorzystywanie tego ciepła do ogrzewania CWU toż to prawie perperum mobile.

  • @marekmarek4426
    @marekmarek4426 ปีที่แล้ว

    W szczycie potrzebujemy obecnie 22000 MWh mocy w Polsce a na koniec marca 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 13 021,195 MW, to nie jest Panowie 10%

  • @dragonifos
    @dragonifos ปีที่แล้ว

    A może wodny magazyn energii ? Zrobić duży zbiornik na dachu i zbiornik poniżej gruntu. Nadmiar energii pompuje wodę do górnego zbiornika, a potem gdy jest potrzeba to woda spływa z górnego do dolnego napędzając prądnice

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

      Można tylko jak zwykle- jaka z tego sprawność będzie (i koszt)?

  • @piotrpiotrex
    @piotrpiotrex ปีที่แล้ว +1

    A istnieje takie coś jak dom jednorodzinny?!? Wszyscy w blokach mieszkaja nic takiego nie istnieje jak dom jednorodzinny

  • @pietrus7378
    @pietrus7378 ปีที่แล้ว

    No.... dobra formuła , poproszę o ciut więcej.

  • @user-ju5ou7nr5p
    @user-ju5ou7nr5p ปีที่แล้ว

    pozdrawiam, super rozmowa dobrze że jeden Waldek potrafi coś takiego zbudować a drugi to pokazać

  • @szaryobywatel2017
    @szaryobywatel2017 5 หลายเดือนก่อน

    Z pompami ciepła będzie płacz i zgrzytanie zębów😁

  • @grzegorzsypion1450
    @grzegorzsypion1450 ปีที่แล้ว

    Super bardzo ciekawe

  • @krzysztofsroczyk5010
    @krzysztofsroczyk5010 ปีที่แล้ว

    Panie Waldku a jeżeli dołożyłby Pan jakąś nie wielką turbinę na wylocie spalin. Co Pan o tym sądzi?

  • @Dariusz000
    @Dariusz000 ปีที่แล้ว +1

    Jakby kogoś interesowało to generator diesla przepala ok 270g/kWh

  • @oloolis2065
    @oloolis2065 ปีที่แล้ว +1

    Fajna pogawędka 👍

  • @janosik35is
    @janosik35is ปีที่แล้ว +1

    gdyby z tej prądnicy prąd podłączyć pod generator wodoru to masz urzadzenie całkowicie off gride

  • @mateusztraskowski6801
    @mateusztraskowski6801 4 หลายเดือนก่อน

    Jak można powiedzieć że instalacje fotowoltaiczne nie mają wpływu na innych . Rozchodzą się na inne domy? Sprawdzić radzę jak zmienia się napięcie u tych co nie mają fotowoltaiki dzięki tym co mają.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 3 หลายเดือนก่อน

      To jest głównie wina naszej 50 letniej sieci energetycznej, a nie fotowoltaiki samej w sobie.

  • @grzegorzsypion1450
    @grzegorzsypion1450 ปีที่แล้ว

    Kocioł kondensacyjny kosztuje 12000zł waillant z zasobnikiem 150li

  • @patptys3977
    @patptys3977 11 หลายเดือนก่อน +2

    Ta ,,produkcja" ze strony waszej fotowoltaiki do sieci to spore nadużycie. To tak naprawdę energia zamieniona na ciepło odpadowe i szum elektromagnetyczny. Wyłącznie zasadzka polityczna zmusza zakłady energetyczne do udostępniania liczników dwukierunkowych i takiego czy innego rozliczania się z odbiorcą. Tu nie ma ani grama logiki, pożytku dla środowiska czy czegokolwiek takiego. To jeden wielki wał.
    Niczego pożytecznego nie produkujecie dla innych i prawie nikt tego nie odbiera z kilku powodów. To są bajeczki wtłaczane do niedouczonych głów i wielka gra polityczna. Za parę lat czeka nas to samo co stało się na zachodzie. Czyli dzięki rozpowszechnieniu ,,zielonej" energii cena kilowatogodziny wzrośnie razy 4 - dla wszystkich( choć tak na zdrowy rozsądek wydawałoby się, że powinno być odwrotnie). W ten oto sposób podcinamy gałąź na której wspólnie siedzimy. Najstraszniejsze jest to, że ludzie tacy jak Wy są głęboko przekonani o swojej decyzyjności i sprycie. A tak naprawdę zupełnie nieświadomie, jak zwierzątka w labolatorium jesteście popychani przez siły zewnętrzne do takich, a nie innych działań i tylko wam się wydaję, że o czymś decydujecie. Szczerze radzę przestudiować bardzo tanią i cienką książeczkę na temat energetyki w Polsce pt.,,kłamstwa polityki klimatycznej" podtytuł - to nie jest książka o ociepleniu klimatu... Radzę przeczytać nawet 7 razy( jeśli będzie to konieczne ), aż do zrozumienia, bo widzę po wypowiedziach w tym filmie olbrzymi problem niekumacji i elementarne braki w wiedzy na temat jak jest produkowana i dystrybuowana energia po sieci, kto na tym procederze zarabia i w jaki sposób i dokąd nas to zaprowadzi.

  • @mareknaecz5208
    @mareknaecz5208 ปีที่แล้ว

    Jestem za. Róbcie tego typu filmy👍

  • @dudekdudikowski5616
    @dudekdudikowski5616 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry wszystkim dlaczego żaden z portali energetycznych nie wspomina że Firma Tauron wprowadziła opłatę handlową wysokości 155 zł brutto miesięcznie mam sąsiadów którzy mają rachunki już po 1200 i różne po 600 za miesiąc pozdrawiam wszystkich proszę się zająć tematem

  • @qsgarage8197
    @qsgarage8197 ปีที่แล้ว +1

    Tu jest racja, okolice Strzelna jeżeli chodzi o energetykę to leży i kwiczy, a wiem bo mieszkam nie daleko, na tyle nie daleko że widzę te same wiatraki co Pan Waldemar 😆 Pozdrawiam z pod wiatraków w Kołodziejewie

  • @wojciechpetrykowski4589
    @wojciechpetrykowski4589 10 หลายเดือนก่อน

    Do autora: ja rozwiązałem to bardzo prosto idąc inną drogą - jako generator zastosowałem cztery alternatory 12V/220A i podłączyłem to do wejścia akumulatorów inwertera hybrydowego... daje mi to moc ok 10kW która jest bardzo prosta do "ogarnięcia"... pierwotna wersja generatora: th-cam.com/video/U7mRxBgV1Mw/w-d-xo.html .... ciepło odebrane z chłodnicy przez wężownicę oddane do bufora CO

  • @kuboludek
    @kuboludek ปีที่แล้ว +1

    Live są fajne i filmy też śledzę wszystkie zepto czym się zajmujesz w IT ??

  • @janekbartnik
    @janekbartnik 6 หลายเดือนก่อน

    A silnik Stirlinga, z tego ciepła można jeszcze trochę prądu zrobić... tak sobie fantazjuję

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 หลายเดือนก่อน

      Dlatego silnika Sterlinga nie zobaczysz w dużych projektach, bo ten sam problem jest np z silnikami Wankla, czyli słaba żywotność.

    • @janekbartnik
      @janekbartnik 6 หลายเดือนก่อน

      @@ZeptoBoxpl tylko, że to nie jest duży projekt. A sytuacja wygląda tak, że mamy bardzo dużo ciepła odpadowego oraz bardzo dobrą chłodnicę (czyli zimę na zewnątrz) - to są warunki idealne dla silnika Stirlinga. Jakby to sensownie przemyśleć, to latem można być ten sam silnik przepiąć pod kolektory słoneczne - co by zabezpieczyć je przed przegrzaniem. Fakt, że nie spotkałem na żywo żadnego silnika Stirlinga, a na zabawki z Chin szkoda mi kasy.
      Ten projekt wygląda ciekawie th-cam.com/video/pWx9lBaXRXM/w-d-xo.html od 5 minuty :-)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 หลายเดือนก่อน

      @@janekbartnik Silnik Sterlinga za długo nie popracuje. To jest największy problem.

  • @slawekoploczynski
    @slawekoploczynski ปีที่แล้ว

    Kogenerator dobrze by było zakopać w ziemi,miałby cieplej i byłoby ciszej..😉

  • @janosik35is
    @janosik35is ปีที่แล้ว

    kogenerator+bufor+pompa ciepła

  • @TomaszLee
    @TomaszLee 6 หลายเดือนก่อน

    Zastosujcie wtrysk wody - w ten sposób można w całkiem sensownym zakresie regulować proporcję moc-ciepło.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 หลายเดือนก่อน

      Masz jakiś film z tego? Bo nie wiem czy wiesz, ale nawet duża wilgotność powietrza w niektórych krajach powoduje szybkie zużycie cylindrów.

    • @TomaszLee
      @TomaszLee 6 หลายเดือนก่อน

      @@ZeptoBoxpl Filmów jest multum, są gotowe zestawy do wtrysku wody np. AEM.
      Ogólnie to podstawy termodynamiki - woda odbiera ciepło (parowanie) i oddaje energię w postaci dodatkowego parcia na tłok (para wodna jest dodatkową objętością w cylindrze).
      Cała sztuka w wysterowaniu odpowiedniej dawki, jak się jest zbyt chciwym i się przegnie z ilością to jest jak się obawiasz - woda skrapla się zbyt wcześniej.
      Saab stosował ten system w USA (w silnikach turbo ma dodatkowe, duże zalety - np. można zmniejszyć EGT o ~200*) - ale zrezygnowali bo Amerykanie nie ogarniali dbania o poziom dodatkowego płynu w aucie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 หลายเดือนก่อน

      @@TomaszLee To, że są urządzenia które wpinasz do gniazdka w domu i produkują darmową energię też są dostępne. Ja pytam o kogoś kto to ma i testuje.
      Jak napisałem - zajmuję się tematem zbyt długo, aby uwierzyć, że zwiększenie wilgotności powietrza w cylindrze cokolwiek zmieni. Dlatego pytam się o filmy. Tak jak bzdury opowiadane przez krzykliwego blondyna na jego kanale.

    • @TomaszLee
      @TomaszLee 6 หลายเดือนก่อน

      @@ZeptoBoxplWiesz, z mojego punktu widzenia to tak jakbyś oczekiwał, że podam filmiki pokazujące że Ziemia nie jest płaska - strata czasu. Dostarczyłem Ci pomysł i nie chce mi się robić za darmowego asystenta wyszukiwania, gdzie wystarczy w googla wpisać np. "SAAB water injection"
      Chcesz to badaj temat, nie chcesz to nie badaj.
      Inna rekomendacja - wtrysk mieszaniny wody z metanolem (50/50) stosowali Niemcy w takich konstrukcjach jak Messerschmitt BF 109 i BF 110, co prawda w celu przesunięcia granicy spalania stukowego przez schłodzenie powietrza, ale na wzrost mocy bez zwiększania zużycia paliwa jakoś specjalnie nie narzekali.
      Wtrysk dobrze dobranej porcji wody, powoduje całkowite jej odparowanie w kolektorze dolotowym - w efekcie schłodzenie powietrza co pozytywnie wpływa na napełnianie cylindrów a sama para wodna stanowi dodatkowy czynnik roboczy (oprócz spalin). Część ciepła w cylindrze jest zamieniana na energię cząsteczek pary wodnej, zamiast na energię cząsteczek wody w płynie chłodniczym. Obniżenie EGT o 200* (w silniku N.A. będzie mniej) już daje duże ograniczenie strat energii.
      Zwróć uwagę jak działa silnik parowy, silnik spalinowy z wtryskiem wody działa podobnie, tyle że grzanie pary odbywa się w cylindrze a nie na zewnątrz. Głównie, bo część ciepła jest odbierana od kolektora ssącego (co też poprawia sprawność silnika).
      Reasumując - dostarczając dodatkową parę wodną do cylindra, zwiększasz ilość gazu roboczego, to zwiększa ciśnienie, a to zwiększa parcie na denko tłoka. Jak przegniesz z dawką, to cząsteczki pary nie osiągną odpowiedniej energii i dojdzie do skroplenia zanim spaliny opuszczą cylinder - to jest przypadek, o którym pisałeś a propos wilgotnego klimatu - problem dotknie samochodów, w których temp. spalin jest zbyt niska, żeby odpowiednio przegrzać parę wodną z powietrza i ta się wytrąca. Strzelam, że problem dotyczy starych niewysilonych silników diesla, sporo niższa temp. spalania - dlatego diesle mają wyższą sprawność, ale to inny temat.

  • @SuperWujtom
    @SuperWujtom 2 หลายเดือนก่อน

    Zimą w domu , obieg C.O. ?

  • @arekpodhorodecki637
    @arekpodhorodecki637 ปีที่แล้ว

    Zasilanie wodorowe trudne do magazynowania . A może "gaz brauna" i wytarzanie na bieżąco ?

  • @md9021
    @md9021 2 หลายเดือนก่อน

    Kombinujecie jak koń pod górkę i tak ponosicie koszty cokolwiek byście zrobili nie liczę już kosztów naprawy bo nic wiecznie nie pracuje

  • @punisher8429
    @punisher8429 ปีที่แล้ว

    Ja chcę widzieć i słyszeć gadające głowy :)

  • @michalsiak
    @michalsiak ปีที่แล้ว

    60 tys. za kocioł gazowy? hmm

  • @paweysiuk3494
    @paweysiuk3494 6 หลายเดือนก่อน

    Gdzie Waldek kupuje kotły kondensacyjne za 60 tys? To jakaś wersja ze złota? Czy po prostu od nadmiaru spalin z kogeneracji chłop się oderwał od rzeczywistości?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 หลายเดือนก่อน

      No to napisz na wawer@zeptobox.pl jakieś przykłady kondensacyjnych. Bo chyba w życiu domów nie budowałeś. No ale udowodnij mi, że się mylę.

    • @paweysiuk3494
      @paweysiuk3494 6 หลายเดือนก่อน

      @@ZeptoBoxpl Waldemarze, wpisz w serwisie allegro frazę kocioł kondensacyjny i wyskoczy Ci dziesiątki urządzeń w przedziale cenowym od 3 - 10 tysięcy. W 2023 w czasie taniego i powszechnego dostępu do informacji aby kupić kocioł kondensacyjny po 60 tysięcy to trzeba być albo idiotą i mega frajerem albo człowiekiem dla którego pieniądz nie ma żadnej wartości. Jak już się dowiesz ile kosztuje kocioł kondensacyjny no niech ta wiedzą Cię oświeci i pozwoli Ci dojść do wniosku, że to co robisz z tego silnika przystosowanego do napędu małego samochodu spalinowego nie ma, żadnego sensu ekonomicznego w współczesnej Polsce.

  • @andrzace1202
    @andrzace1202 ปีที่แล้ว +2

    Panowie Waldkowie 😉 ognisty odcinek 👍👍

  • @tropiciel3082
    @tropiciel3082 5 หลายเดือนก่อน

    Szanowny Panie Waldku, w temacie kogeneracji popełnia Pan podstawowy błąd. Postrzega Pan ten temat "na dziś" a nie "na jutro". Czym się róžni jedno od drugiego? Dziś system działa, "jutro" może nie działać. Brak systemowego prądu, brak zakupów gazu "do rury" i Pańska kogeneracja leży i kwiczy. Rozsądek podpowiada że rozwiązanie kogeneracji powinien Pan oprzeć na najniższym powszechnie dostępnym paliwie. Czyli drewnie. Tu mamy dwie ściežki 1. Piec np. na zrębki + silnik Stirlinga 2. Zgazowywanie drewna + silnik ex. benzynowy. Sądzę że na dzień dzisiejszy najbardziej poręczne będzie rozwiązanie 2 (niestety, w Szwecji zaprzestano produkcji silników Stirlinga 5kW). Możliwe, że w związku z bezwładnością zasilania holz gazem, dla jednego silnika potrzebne by byly 2 instalacje zgazowujące. Lepsze (mniej obsługowe) byłoby zgazowywanie zrębek, większy zbiornik załadowczy. Serdecznie pozdrawiam.
    Ps. a co z ogniwami Peltiera do produkcji prądu z wytworzonego ciepła?

    • @tropiciel3082
      @tropiciel3082 5 หลายเดือนก่อน

      Czemu wspomniałem o systemowym prądzie? Nawet jeśli będzie gdziekolwiek jakikolwiek gaz w rurze to bez prądu (np. czasowe zaniki, wyłączenia) staną pompy.

  • @kaklewski0
    @kaklewski0 8 หลายเดือนก่อน

    Ale macie problem Tesla myślał by inaczej 😂

  • @matimati500
    @matimati500 ปีที่แล้ว +1

    12 tys projekt? Chyba na całe osiedle.
    Projekt wraz z przyłączeniem punktu pomiarowego na granicy działki do tego kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem firmy imergass do tego zawory rury filtry itp robota instalatora wszystko razem wyszło 16 tys. dom 130m2 22°c wewnątrz do tego cwu 243zl za luty. Więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 ปีที่แล้ว

      no właśnie tylko słyszę wybujałe ceny i wina rządu. Czyżby pracowali dla lewaków?? i szerzą głupoty...

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Biorę! Od razu!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Nie szerzę głupoty, a praktykę.

  • @soltys_w7461
    @soltys_w7461 ปีที่แล้ว +1

    Ale pitolicie.
    Energia jest rozliczana za kWh, czy to prąd czy gaz czy ciepło systemowe. Łatwo porównać ceny.
    Paliwa płynne mają w tabelach podane ciepło spalania, można sprawdzić, przeliczyć i będzie porównanie, co jest najtańsze.
    Energia elektryczna, paradoksalnie najdroższa jest najłatwiejsza do wyprodukowania i zmagazynowania.
    Instalacje do produkcji biogazu, pirolizy czy bioetanolu nie będą ani małe ani tanie aby zapewnić niezależność energetyczną każdemu gospodarstwu domowemu. Na bioetanol zresztą zaraz łapę położy US😉
    Są jeszcze kotły do zgazowywania drewna (chrust od Waldka😉) i kogeneratora na holzgas ale tego typu instalacja też nie będzie tania ani prosta w obsłudze.
    Każdy zna, a jak nie to powinien znać zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną swojego domu i dobrać źródła najbardziej optymalne.

    • @deraczi
      @deraczi ปีที่แล้ว

      kto pytał?

  • @jankanownik5029
    @jankanownik5029 5 หลายเดือนก่อน

    Jednego nie liczycie. Piec gazowy nie 60 tyś a dobry to jakiś 20 .kogenerator to 120 ,do tego magazyn energii ,jakieś 100 ,do tego przeróbki i całą reszta wyjdzie pewnie z 250 tyś. Za te pieniądze to gazem grzać i prąd z sieci na jakieś 10,12 lat bez pier... nie liczę już kosztów serwisu czy napraw .

  • @czarli-oq4ni
    @czarli-oq4ni ปีที่แล้ว

    Takie rozzkminy są dobre, bo jak mówią "lepiej dwie głowy głupie niż jedna mądra" z całym szacunkiem dla Was Panowie. Pozdrawiam !

  • @andrzejpl9897
    @andrzejpl9897 6 หลายเดือนก่อน

    ...a Waldek to by nie użył trochę tego jego prądu w golarkę elektrycznej ? Jakoś źle się ogląda zarośniętych niechlujów .

  • @andrzejpl9897
    @andrzejpl9897 6 หลายเดือนก่อน

    Pierzyna i baranica góralska ?

  • @rafabojaczuk7585
    @rafabojaczuk7585 ปีที่แล้ว

    Metoda rozumowania że 10 -16% z energii odnawialnej to mało i energetyka może to przepalić jest żałosne i nie profesjonalny na Tym kanale. Waldek od panelii nie dopuszcza myśli że rząd nabił prosumentów w butelkę obiecując z założenia coś nie realnego mówiąc o magazynach w sieci. Gdyby to było możliwe to proszę kupić kilometr przewodu może 1 kWh uda się zgromadzić. Czy tak trudno niektórym zrozumieć że gdyby to miało sens to żadna dotacja nie jest potrzebna, ps nie wszystkim ludziom i widzom chodzi o pieniądze A o zdrowy rozsądek i uczciwość

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      To jak to się stało, że ja bez dotacji i bez prosumenta spłaciłem swoje panele w 6 lat? Dotacje niestety zostały skonsumowane przez firmy instalatorskie, a prosument i tak tego nie zobaczył.

    • @rafabojaczuk7585
      @rafabojaczuk7585 ปีที่แล้ว +1

      Ależ oczywiście że tak można, też sam zamontowalem panele fotowoltaiczne bez żadnych dotacji i bez żadnych prosumentów, bo to zdecydowanie tańsze i jak cieszy oczywiście poza siecią na akumulatorach bo oczywistym jest że nikt mi bez szkody dla innych nie zmagazynuje energii w sieci. Zasada jest prosta im więcej produkują prosumenci do sieci tym elektrownia musi więcej przepalić A parę puścić w gwizdek. Żebyśmy się zrozumieli ja nie kwestionuje fotowoltaiki czy wszelkich innych produkcji energii, tylko uważam że Ci co polegali na prawie i ustawodawcy i wierzą że rząd coś daje są naiwniakami. Chcial Pan juz coś konkretnego powiedzieć ale niestety Waldek przerwał że mu sie należy magazynowanie 🙈 i niech 10-16 % przepala elektrownia. Uważam że instalację off grid są zdecydowanie lepsze i edukacyjne, uczą szacunku do energii i co ciekawe przez 9 miesięcy oprócz opłaty stałej to nie płacimy nic a w okresie zimowym niech nawet kWh kosztuje 3 zł to i tak się opłaca. Działa to już u mnie 3 rok, świadomość że jest się nie zarejestrowany w kołchozie energetycznym bezcenna, A widok panów z elektrowni biegajacych wokół posesji ze niby prąd kradnę, tymbardziej śmieszy. Pozdrawiam

  • @rafapolepszyc1907
    @rafapolepszyc1907 ปีที่แล้ว

    Widzę, że zapiekło i nie ma ochoty na konkrety, lepiej opowiadać głupoty ku uciesze gawiedzi

  • @ssijcyca114
    @ssijcyca114 8 หลายเดือนก่อน

    Takie pogadanki gdzie padają konkretne liczby są najlepsze. Chcemy wincyj!

    • @paweysiuk3494
      @paweysiuk3494 6 หลายเดือนก่อน

      Pytanie czy te liczby mają coś wspólnego z rzeczywistością czy tylko istnieją w wyobraźni.