Perspektywy nauk neurokognitywnych - prof. dr hab. Włodzisław Duch

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 28

  • @Otravistafoto
    @Otravistafoto 6 ปีที่แล้ว +11

    Umieszczam pana Ducha na mojej liście świetnych naukowców. Będzie pan obok profesora Vetulani. Gratulacje

    • @maciek252
      @maciek252 5 ปีที่แล้ว

      wygrał życie

    • @Kordianz
      @Kordianz 5 ปีที่แล้ว

      fantastyczny facet, wczoraj na żywo słuchałem jego wykładu

  • @sator666666
    @sator666666 7 ปีที่แล้ว +14

    Lubię i podziwiam tego profesora!
    Gdy czytam te komentarze "wiedzących lepiej" a zapewne nie przeczytali nigdy żadnej pracy profesora albo chociaż jakiejkolwiek książki popularnonaukowej, to zdaje sobie sprawę, jak religia pustoszy umysły wielu ludziom.

    • @artemoneil
      @artemoneil 6 ปีที่แล้ว +4

      To prawda, świetny profesor. Pasjonująca nauka.

  • @krzysztofstarzynski7236
    @krzysztofstarzynski7236 2 ปีที่แล้ว

    Panie profesorze jak dla mnie stosunkowo mało Pan mówił o pókulach mózgowych przecież między lewą a prawa jest zasadnicza różnica a prawie wcale nie było o tym mówione. I czy ktoś zwraca na to uwagę że mamy podwójne zmysły i każda półkula zbiera swoje informacje?

  • @piotr780
    @piotr780 2 ปีที่แล้ว

    Szkoda ze Duch przegapił DL rewolucję, wiek robi swoje :/

  •  5 ปีที่แล้ว

    Prometheus Cyfronetu jest aktualnie na 174 miejscu na liście najszybszych komputerów świata.

  • @elektronicznetorturystopze472
    @elektronicznetorturystopze472 5 ปีที่แล้ว +1

    Kontrola umysłu istnieje od bardzo dawna ,i nie zaniechano jej od czasu programu MK-Ultra a udoskonalono a prof. to doskonale wie i ściemnia, są tysiące ludzi zachipowanych w samej Polsce i poddawane zdalnej stymulacji polem elektromagnetycznym , przechodzą niewyobrażalne tortury , przyznał to sam minister MON ...

  • @ania.byczyca
    @ania.byczyca 5 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam słuchać pana profesora, jednak końcowa euforyczna argumentacja nauk neuronowych bez pokazania zagrożeń jest dla mnie NADUŻYCIEM, szkoda...

  • @eldoradose
    @eldoradose 8 ปีที่แล้ว +5

    Co za zbiór nonsensów, to takie typowe dla współczesnych nauk, jeszcze facet publicznie gada, że najpierw powinno się uczyć nauk ścisłych a potem filozofii, widać, że omijał lekcje bo by wiedział, że filozofia definiuje metody poznania i obiekt badania a nauka ścisła tylko to praktykuje, nie można najpierw budować domu a potem dopiero go projektować u architekta !!!
    Mózg jest wielkością fizyczną posiadającą rozmiary w czasoprzestrzeni, nic nie robi i za nic nie odpowiada, jest tylko narządem czyli narzędziem w którym to odzwierciedlają się mechanizmy za pomocą których Świadomość odczytuje sygnały nerwowe/energetyczne z całego organizmu. Podobnie działa każdy komputer, odczytuje tylko kody binarne a nasza świadomość widzi to jako obraz na monitorze, sam w sobie niczego nie kreuje, jest tylko przekaźnikiem.
    Ci ludzie nawet sobie nie zdają sprawy, że za pomocą antropomorfizacji stworzyli (zmyślili) oddzielny byt/podmiot jakim to niby jest Pan Mózg, który posiada wolę i siłę sprawczą do działania i tworzenia. To już mity grackie miały więcej sensu. Żenada.

    • @Tatarkiewicz
      @Tatarkiewicz 7 ปีที่แล้ว +9

      chwila, chwila, czyli wierzysz w jakiegoś "ducha w maszynie"?
      Twój mózg, a dokładnie jego aktywność, to Ty. Nie masz w głowie żadnego homunkulusa, który odczytywałby sygnały z mózgu. A już twierdzenie, że mózg "nic nie robi i za nic nie odpowiada"... co przez to rozumiesz? Że ktoś może wyjąć Ci go z głowy, a Ty sobie dalej będziesz żył i czuł się dobrze, czuł się sobą?

    • @eldoradose
      @eldoradose 7 ปีที่แล้ว +1

      A w komputerze żyje jakiś duch, czy to może komputer tworzy pliki sam z siebie? Wierzę w użytkownika maszyny, właściwie to nie wierzę, ja nie mam tutaj wyboru, mogę tylko pleść głupoty o samo-myślącym komputerze albo wypowiadać się poprawnie. Właśnie o poprawne wypowiadanie się tutaj chodzi i do tego jest potrzebna filozofia, bo ci ściśli używają języka potocznego do stawiania tez naukowych co z automatu czyni z nauki kabaret. Człowiek nie żyje dzięki temu że bije mu serce, bo to by implikowało błędną kolejność, najpierw serce, potem bicie a na końcu życia, tymczasem to nie tak działa. Pierwszy jest użytkownik, dopiero potem ciało jako narzędzie.
      Materia to tylko sfera kognitywistyczna dostrzegana przez nasze zmysły których sama istota do materii sprowadzona być nie może o czym uczy właśnie cała filozofia.

    • @Tatarkiewicz
      @Tatarkiewicz 7 ปีที่แล้ว

      a czy ten "użytkownik" siedzi tylko w maszynie zwanej człowiek, czy również w szympansach, psach, jaszczurkach, rybach, bakteriach i wirusach, roślinach i grzybach i w każdym jednokomórkowym organizmie? Bo wiesz (mam nadzieję, przynajmniej), że wszyscy pochodzimy od wspólnego przodka, pierwszej samoreplikującej się cząsteczki materii. Czy może sądzisz, jak np. chrześcijanie, że w pewnym stadium ewolucji po prostu pojawiła się "dusza" i zasiedliła ciało? (ciekawe, czemu nie stało się to np. pokolenie wcześniej). Zresztą sam nie wiem, czy rozmawiam z osobą wierzącą w nieśmiertelne dusze, bogów i inne nadprzyrodzone moce...? Ciężko mi określić Twoje stanowisko
      a z tą "całą filozofią" to nie tak prędko, bo filozofie Wschodu można zawrzeć w słowach "wszystko jest pustką". Tamtejsi filozofowie odrzucili koncepcje dusz dawno temu.

    • @Tatarkiewicz
      @Tatarkiewicz 7 ปีที่แล้ว +1

      jeśli chodzi o komputer tworzący pliki sam z siebie - owszem, jeśli ma wirusa to "sam z siebie" tworzy jego kopie.

    • @eldoradose
      @eldoradose 7 ปีที่แล้ว +1

      Ściśle, a przede wszystkim poważnie mówiąc, to obydwaj wiemy, że NIE WIEMY skąd pochodzi człowiek, jakaś garstka ludzi tylko WIERZY, że teoria Darwina ma swoje prawdopodobieństwo. Ja do nich nie należę. Bardzo łatwo wykazać, że ta teoria nie posiada żadnego prawdopodobieństwa, albo i to że jest błędna, wiele razy to robiono (co nie oznacza, że żadnej ewolucji nie ma, bo jest ale nie taka jak chcą to biolodzy). Nawet pierwszy domniemany przodek musiał jakoś powstać, no i nie ma żadnych empirycznych podstaw aby twierdzić, że suma organizmów prostych daje ot tak organizm złożony (gdyby tak było to już dawno z bakterii naukowcy "lepili" by sobie dowolne istoty biologiczne, i żadne ciało po śmierci nie ulegało by gniciu i rozpadowi tylko rozbiciu na elementy składowe które by sobie układały kolejne organizmy).
      Zwierze jak każda istota biologiczna posiada takiego "użytkownika" co jest koniecznością, bez niego nie może podjąć decyzji i reagować, bo jak dobrze wiemy maszyna reaguje tylko na skończoną ilość bodźców, wedle określonych algorytmów, to nie jest nawet reakcja a kontynuacja zainicjowanego przez kogoś procesu, organizm żywy reaguje na nieskończoną ilość bodźców wedle nieustającej zmiany środowiska, czyli wedle nieokreślonych w pełni algorytmów - to ogromna różnica, bo życie potrafi się adaptować do, maszyna nie.
      Dusza jest synonimem psychiki i pamięci. Na wschodzie rozpoznają duszę jak najbardziej, Tybetańska Księga Umarłych i Upaniszady to dwie "biblie" filozofii wschodu i całe są wyłącznie o duszy. Pustka odnosi się tylko do niematerialnej istoty rzeczywistości a jak coś jest niematerialne to nie oznacza, że tego nie ma i Pustka jest na Wschodzie esencją istnienia, jest bytem w sensie jak najbardziej ontologicznym (właściwie to jest to jedyna możliwa ontologia, pozostałe, te zachodnie są dogmatyczne).
      Zwierzęta nie mają jednak duszy, mają ducha a różnica taka, że należą w pełni do środowiska. Pamięć i psychika zwierząt nie jest twórcza, czyli nie posiada wyobraźni i jest kształtowana przez środowisko (to ono odpowiada za ewolucje a nie "najlepiej dostosowani" jak to zmyśla Darwin), u ludzi prócz środowiska dochodzi jeszcze czynnik wewnętrzny, nazywa się to indywidualność, zdolność tworzenia (kolejna rzecz której maszyna nie potrafi) i dlatego prócz ducha człowiek ma i duszę czyli zdolność do wpływania na ewolucję a właściwie to jej współtworzenia.

  • @robertmarzec2855
    @robertmarzec2855 9 ปีที่แล้ว +1

    Wytrzymałem pierwsze 15 minut. Niestety bzdury Pan bada. Nie ma chaosu, nie ma teorii Darwina, za to jest nieredukowalna złożoność organizmów biologicznych. Wszystko co nas otacza zostało fantastycznie zaprojektowane. Absolutnie nie ma możliwości przypadkowego powstania nieredukowalnej złożoności, dlatego jest taka definicja. Sztandarowym przykładem takiej nieredukowalnej złożoności jest np. napęd wiciowy jako silnik protonowy bakterii Escherichia coli. Sam Pan wspomina o niezwykle skomplikowanych procesach biochemicznych, neuronowych itd. i się nawet na chwilkę nie zastanowi, kto tak zaprojektował? Wasze wysiłki przypominają dawne badania teologów ile diabłów może być na główce szpilki. To, że ja tutaj do Pana piszę i to, że Pan to kiedyś przeczyta jest dowodem na to, że nasze istnienie zostało doskonale zaprojektowane bit po bicie, bajt po bajcie inaczej nie byłoby nawet nicości. W jaki sposób powstał ten Projekt nie wiem i nie jest mi ta wiedza w tej chwili potrzebna bo jestem i to jest dowód na to że tak jest. Jeżeli nie podejdzie Pan do tematu holistycznie to niczego konkretnego Pan nie osiągnie a jedynie coraz bardziej zagmatwa się w szczegółach nic nie znaczących, będzie Pan kawitować cały obraz prawdy.

    • @neuromanceru
      @neuromanceru 9 ปีที่แล้ว +18

      Robert Marzec Doskonale pokazujesz tym komentarzem swoją ignorancję, widać, że nie masz pojęcia o prof. Duchu, o jego pracy i podejściu - zarzucasz, że nie podchodzi holistycznie - właśnie podchodzi ! Gdybyś obejrzał do końca i zapoznał się z resztą jego wykładów i prac, to byś to wiedział.
      O zaprojektowaniu nie bredź, bo organizm ludzki, wcale nie jest tak idealny, do tego nie jest pstryk od tak - nie pojawił się nagle, nie jest doskonały i niezmienny.
      A z pisaniem "to że jestem to dowód na to" rozbawiłeś mnie do łez - to ja ci powiem tak - to że tutaj ci odpisuje to DOWÓD na to, że się mylisz...
      To taka sama głupota jak twierdzenie, że dowodem na zamach w Smoleńsku jest fakt, że samolot się rozbił....

    • @zarkadiusz7
      @zarkadiusz7 8 ปีที่แล้ว +3

      +neuromanceru Czyz to nie jest interesujace ze ludzie egzemplifikuja wlasciwosci swojego mozgu nie majac pojecia ze ich wlasny mozg robi ich w konia. Prosty dowod ze jest narzedziem przetrwania.

    • @Tatarkiewicz
      @Tatarkiewicz 7 ปีที่แล้ว +5

      " nie ma teorii Darwina" - To dość odważnie atakować najlepiej udowodnioną teorię naukową w historii. Albo głupio. Może pierw należałoby się szerzej zapoznać z takim zagadnieniem, jak dobór naturalny.

    • @neuromanceru
      @neuromanceru 7 ปีที่แล้ว

      Nie do końca - po pierwsze, nie jest jednorodnym, pojedynczym organem, po drugie - co innego mózg jako mechanizm, co innego umysł - który jeszcze dzieli się na różne zbiory - ogólnie rzecz biorąc część świadomą i nieświadomą - tu warto nadmienić, że iluzja "wolnej woli" jest bardzo ciekawa - ponadto, większość funkcji wyspecjalizowanych w mózgu ludzkim, nie służy przetrwaniu a innym celom.

    • @sator666666
      @sator666666 7 ปีที่แล้ว +12

      Cudownie zaprojektowane: choroby genetyczne, nowotwory, guzy, cała masa innych chorób, mutacje oraz zwierzęta zażerane przez inne zwierzęta...
      W ciągu istnienia ludzkości miliony osób zmarło od zwykłego zakrztuszenia się, bo w tym genialnym projekcie człowieka "ktoś" założył, że będziemy mieli jeden przewód do oddychania, połykania i mówienia jednocześnie.
      Całkowita ilość cierpienia na rok w świecie przyrody jest poza jakimikolwiek sensownym pojęciem. Podczas minuty tysiące zwierząt są pożerane żywcem, wiele innych ucieka w trwodze o swoje życie trzęsąc się z przerażenia, inne są z wolna pożerane od wewnątrz przez pasożyty, tysiące osobników ze wszystkich gatunków umiera z wygłodzenia, pragnienia czy choroby.
      Poza tym katastrofy naturalne: wulkany, powodzie, epidemie, tsunami, zderzenia płyt tektonicznych powodujące trzęsienia ziemi, bombardowania kometami i asteroidami, wielkie zlodowacenie, 99,9% gatunków wyginęło, a nasza "racjonalnie zaprojektowana" galaktyka zmierza do supernowej która zniszczy warstwę ozonową i zmiecie część życia z powierzchni Ziemi jeżeli wcześniej Słońce nie wejdzie w stadium czerwonego olbrzyma wchłaniając układ słoneczny...
      No, to tak "rzeczywiście" mamy "przepięknie" zaprojektowany świat. Religia jednak pustoszy umysły. Nadajesz się do na kolejnego wyznawce płaskiej ziemi.
      Wszechświat, który obserwujemy, ma dokładnie takie cechy, jakich oczekiwalibyśmy od niego gdyby w swych fundamentach nie miał projektu, celu, zła, dobra, niczego prócz bezlitosnej obojętności.