Wygnańcy - części zamrożone w przeszłości | Podstawy IFS, 4/9

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 32

  • @ilonak.6252
    @ilonak.6252 ปีที่แล้ว +1

    Doskonaly materiał/kanał!! Odkąd odkryłam IFS poczułam ogromne poczucie ulgi. Zawsze myślałam ze coś ze mną nie tak, gdy dostawałam "atak" różnych uczuć, a wystarczyło te uczucia zaakceptować, ukazać im miłość. Czuje ogromna wdzięczność za to ze odkryłam Twój kanał. Życzę Ci wszystkiego dobrego i pozdrawiam.

  • @sylwia282
    @sylwia282 6 ปีที่แล้ว +4

    Kupiłam tą książkę "System wewnętrznej rodziny". Oprócz dokładnego opisu IFS są jeszcze przykłady konkretnych sesji z różnymi osobami. Dzięki temu można zobaczyć jak taka sesja wygląda w praktyce. Dla mnie książka bardzo przydatna. Polecam dla osób które chcą samodzielnie popracować nad swoją wewnętrzną rodziną.

  • @Qba.
    @Qba. 6 ปีที่แล้ว +7

    Rewelacja! To co robisz jest wspaniałe! Świetnie się Ciebie słucha! Myślę, że to co robisz odbije się pozytywnym szerokim echem! Rób to co robisz! Jesteś świetny w tym! Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki.

  • @joannabylinka6125
    @joannabylinka6125 3 ปีที่แล้ว

    Super, że wspomniałeś o tym, że z perspektywy dziecka znacznie więcej doświadczeń może nosić znamiona wydarzenie traumatycznych. Nawet w badaniach na temat traumy wczesnodziecięcej często nie bierze się pod uwagę wielu traum, ponieważ ocenia się te traumy z perspektywy rodzica, nie zaś poziomu rozwoju mózgu malucha i faktu, że w kontekście rozłąki z rodzicem czy nie reagowania na jego płacz może on łatwo wejść w stan ekstremalnego stresu.

  • @MrKataja16
    @MrKataja16 6 ปีที่แล้ว +3

    Michał, to co mówisz jest bardzo ważne a pokazywanie widoków , krów i wspinaczki BARDZO ROZPRASZA.

    • @ernestdrozdz1889
      @ernestdrozdz1889 6 ปีที่แล้ว +7

      z kolei mi to pomaga podtrzymać uwagę - i zgaduję, że sam statyczny filmik mógłby niektórych trochę męczyć :) oczywiście na pewno jest to bardzo indywidualna kwestia.

    • @MichalpasterskiPlBlog
      @MichalpasterskiPlBlog  6 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za informację zwrotną. Często spotykałem się z głosami, że brak urozmaicenia warstwy wizualnej sprawia, że statyczny obraz zaczyna po jakimś czasie męczyć. Zapewne jest to sprawa bardzo indywidualna.

  • @promykM
    @promykM 6 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo interesujące, wartościowe i bardzo do mnie przemawia. Aczkolwiek zdziwiłam się nazwanie rozwodu rodziców małą traumą. Bo te doświadczenie to chyba jednak poważne i bolesne przeżycie.

    • @MichalpasterskiPlBlog
      @MichalpasterskiPlBlog  6 ปีที่แล้ว

      Faktycznie, pewnie bardziej by to pasowało do "dużej" traumy, choć w wielu sytuacjach nie jest to aż tak bolesne i traumatyczne doświadczenie, a właśnie taka "mała" trauma, która pozostawia po sobie ślad.

    • @sylwia282
      @sylwia282 6 ปีที่แล้ว +1

      to chyba chodzi o własny rozwód a nie rodziców

  • @ulasarnecka7943
    @ulasarnecka7943 6 ปีที่แล้ว +2

    Wspaniała wiedza - dziękuję i proszę o więcej.

  • @TheSiello
    @TheSiello 6 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten film,czekam na kolejne.Nie wiedziałam ,że ta terapia ma taką nazwę.Z moją terapeutką mam prowadzoną taka terapie z częściami,jednak strasznie trudno mi dotrzeć do mojego self.Mam nadzieje,ze pana filmiki pozwolą mi bardziej się otworzyć.

  • @kat_1_1_1
    @kat_1_1_1 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję 💚🙏

  • @mejenny80
    @mejenny80 6 ปีที่แล้ว +1

    Czekam niecierpliwie na następny odcinek!

  • @KPPhilosophy
    @KPPhilosophy 4 ปีที่แล้ว

    Dziękuję

  • @fabiankurowski1963
    @fabiankurowski1963 6 ปีที่แล้ว +2

    Troszeczkę z innej beczki! Jeśli będziecie mieli Michale jeszcze kiedyś ochotę
    odwiedzić Achensee, inne okolice Tyrolu czy Bawarię to serdecznie zapraszam do siebie w
    okolice Monachium ! chętnie użyczę noclegu za free! a może i w przyszłości dało by się
    oragnizować również warsztaty tutaj w Alpach a nie tylko w Azji ?! ;) co do IFS to trzymam
    kciuki za dalszy rozwój projektu!

    • @malvainellia1733
      @malvainellia1733 6 ปีที่แล้ว +1

      Fabian Kurowski
      Zazdroszczę pobytu w tak pięknym miejscu😄
      Kiedyś byłam w Bawarii w okolicach Landshut i Passau.
      Tam jest świetnie👍 i ludzie też są inni niż u nas.
      Pozdrawiam

    • @MichalpasterskiPlBlog
      @MichalpasterskiPlBlog  6 ปีที่แล้ว +1

      Fabian, dziękuję za propozycję! Kto wie, może skorzystamy :-)

  • @katarzynaschmetterling8627
    @katarzynaschmetterling8627 2 ปีที่แล้ว

    Jak w takim razie odmrozić te emocje z ciała?

  • @beatahantulik507
    @beatahantulik507 2 ปีที่แล้ว

    Dobrze słyszę, że terapię zaczynamy od zauważania i poznawania Menedżerów? To oni pierwsi chcą być zauważeni...

  • @ktngrk
    @ktngrk 6 ปีที่แล้ว +2

    Michał co Ty na to, żeby do swojej publiczności włączyć osoby, do których zwraca się w formie żeńskiej i zaprzestał już po tylu latach adresowania nas "on" (jak np. w 2:21 "żebyś rozumiał")? Jest mnóstwo sposobów wyrażania się tak, żeby nie kierować swojego video tylko do połowy populacji., tym bardziej że większość osób które odwiedzają Twój blog i fan page i jeżdżą na Twoje warsztaty do przecież kobiety.

    • @MichalpasterskiPlBlog
      @MichalpasterskiPlBlog  6 ปีที่แล้ว +6

      To trudne zagadnienie, do którego już nie raz podchodziłem. Pytając się mojej publiki zdecydowana większość, również kobiety, uznały, że najwygodniejszą i najprostszą formą będzie przyjęta w Polsce forma męska jako opcja zwracania się do grupy.
      Pomimo tego, wezmę pod uwagę Twoją sugestię i postaram się w swoich wypowiedziach mieszać formy.

    • @ktngrk
      @ktngrk 6 ปีที่แล้ว +2

      @@MichalpasterskiPlBlog Cześć, dzięki za odpowiedź. To prawda, że język polski jest pewnym wyzwaniem w tym temacie, ale nie jest to niewykonalne. Warto zastanowić się nad formą i wybrać taką, z którą będziesz się czuł dobrze. Trochę wiem o czym piszę, bo kiedyś tłumaczyłam branżowe poradniko-newslettery, które w angielskim oryginale zwracały się do czytelnika per "Ty". Z początku jest trochę kombinowania, szukania alternatyw, ale da się. W którymś momencie te formy same przychodzą na myśl. Ponadto video ma jedną furtkę. W tekście nie ma miejsca na coś, co w wideo byłoby dopuszczalne (jak np. zwrot "byłaś albo byłeś"). Biorąc nawet na warsztat wspomniany fragment "ważne żebyś zrozumiał", alternatywy to 1) "ważne jest aby zrozumieć" / "warto zrozumieć" 2) liczba mnoga, która jest mniej rażąca (ważne, żebyście zrozumieli) 3) dłuższe ale inclusive "ważne żebyś zrozumiał albo zrozumiała", odpowiednik szeroko stosowanego w angielskim "he or she". Język jest odzwierciedleniem rzeczywistości i wspomniana przez Ciebie, przyjęta w Polsce forma to tylko ludzkie decyzje zanurzone w konkretnej mentalności. Przykład: w jęz. polskim normalnym jest powiedzenie "Jestem informatykiem" będąc kobietą, natomiast kiedy powiem to samo po niemiecku, że jestem "Informatiker" to będą robić oczy, że "przecież nie jesteś mężczyzną czyli chyba raczej jesteś ". A z tego co mi opowiadano, to wcale jeszcze 20 lat temu tak nie było. Myślę że z tymi formami będzie dokładnie tak samo, to się już coraz częściej słyszy. Będąc osobą, która ma posłuch możesz mieć fajny wkład w kruszenie betonu i pokazywanie, że niewykluczający język to po prostu część dobrych manier. Jestem pewna, że jeśli będziesz chciał, to znajdziesz swój sposób. Trzymam kciuki i w razie czego mogę zostać ciałem doradczym :)🤞🤞

    • @sylwia282
      @sylwia282 6 ปีที่แล้ว +3

      Mi nie przeszkadza forma męska, nawet jej nie zauważam. Natomiast mówienie podwójne - byłeś byłaś uważam za sztuczne. Ale faktycznie zmiana zwrotów typu: "ważne żebyś zrozumiał" na "ważne żeby zrozumieć" brzmi naturalnie i jest dla wszystkich. To fajny kompromis.

    • @norbidrake
      @norbidrake 5 ปีที่แล้ว +10

      Zauważ, że kobiety nie mają z tym problemu, a jedynie feministki jak zawsze, ze wszystkim. Człowiek nie może się skupić na jak najlepszym przekazaniu treści, tylko ma tracić czas i się zastanawiać nad formami ... ale przecież materiał może oglądać mańkut, ktoś o innym kolorze skóry czy innej religii, więc pewnie też trzeba o nich wspomnieć i wyraźnie to zaznaczyć ?? Środowiska SJW i ich działania, to nic innego jak zachowania typowe dla osób z Borderline. Tutaj terapia może pomóc i wtedy zniknie ciągłe szukanie niesprawiedliwości i dramy, ciągła potrzeba bycia zauważonym i uwzględnionym, ciągła potrzeba zmieniania innych i naginania ich do swojego świata.

    • @Czkawkaa
      @Czkawkaa 5 ปีที่แล้ว +1

      @@norbidrake tak dwa zdania od siebie, mnie osobiście forma żeńska irytuję xD ech, tu jezyk angielski jest bardzo wygodny jest poprotu "you"