Są kable elektryczne 4 x 1,5 lub 2,5 lub 4 .Neutralny i ochronny przewód może być grubszy.Ten jest 3x2,5 tak wygląda na oko.Oświetlenia zwykle się nie miesza z gniazdami.Unika się puszek ciągnie się do odbiornika prądu tak robią Niemcy z rozdzielnicy.Do gniazdka można podłączyć ogrzewanie kaloryfer,ogrzewacz kaloryfer lub kuchenkę ,pralkę.Należy uważać aby nie zerwać śrubkę lub gwint śruby w puszkach odpowiedni śrubokręt.Na kablu jest oznaczenie przewodu symbol.Średnice przewodu można sprawdzić suwmiarką lub mikrometrem.Średnica i przekrój powierzchni poprzecznej przewodu to jest co innego jest inna wartość .
Nie wiem, wracam do zwykłej maski, te maski oddałem, pieniądze zwrócone. Jak coś innego kupię lub wpadnie w testy, to teraz będę mógł bardzo dokładnie zweryfikować, bo już wiem co jest najważniejsze, ŻYCIE I ZDROWIE...
No, nie zawsze dobrze. Wystarczy jakiś naprawdę mały upływ a nagle podczas meczyku zgaśnie światło, albo lodówka podczas gdy wyjedziesz na dłużej z domu, rozmrozi się!
@@henryktomczyk1223 Różnicówka to przerost formy nad treścią moim zdaniem . Mieszkam 70 lat w domu w którym jej nie ma i nikogo prąd nie poraził . A jeżeli ktoś jest flejtuchem i nie dba o instalację to uważam że to dobrze jak go prąd porazi. Może wtedy coś mu się rozjaśni w tępej łepetynie.
a co jesli zamienimy w roznicowce i podlaczymy zasilanie na wyjscie jakie beda efekty i jak poprawnie odczytywac schemat roznicowki by nie mylic wejscia i wyjscia i jak to wszystko sie zachowa w sieciach typu tn-s tn-c itd...
Witam. Od jakiegoś czasu oglądam Twoje filmy z elektryką, w związku z tym prosiłbym o odcinek ( w miarę możliwości) o impedancji pętli zwarcia, ponieważ to zagadnienie ma wiele wspólnego z RCD i wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. Pozdrawiam
Cześć. Mam pytanie. Mam erbetkę z prądem gdzie mam zainstalowany bezpiecznik różnicowo-prądowy oraz wyłączniki nadprądowe. Chciałbym od erbetki puścić kabel do szopy i tam zrobić skrzynkę z bezpiecznikami. I teraz pytanie: czy w szopie w skrzynce również dać bezpiecznik różnicowo-prądowy?
Witam serdecznie Mam pytanie? Czy mogę zastosować w altance wszystkie przewody 1,5 mm2 ? Nie będzie tam nic poza malutką lodówką, i jednym wyłącznikiem światła. Mam zasilanie główne wyłącznie z fotowoltaiki, czy zasady instalacji są takie same? Dziękuje i pozdrawiam
Producent zaleca podłączenie pompy do wody przez różnicówkę. Mam doprowadzony prąd na ogród z mieszkania. Czy podłączyć różnicówkę przed gniazdkiem zbiorczym czy tylko na pompie?
Witam. Buduję szlifierkę na taśmie bezkońcowej i mam takie pytanie - Czy do silnika typ ML 90S-2 jednofazowy o mocy 1,5kW obroty 2810 obr/min wystarczy przełącznik start stop DKLD -6 -2. Gdzieś wyczytałem że potrzebny będzie przełącznik nadprądowy 6-10A 🤔 Jaki przełącznik różnicowo prądowy będzie pod ten silnik i przełącznik?
Jestem ciekawy czy dostane odp. na taką sytuacje : do mieszkania w bloku mieszkalnym dochodzą dwa przewody ("L" i "N"), pytanie jak połączyć różnicówkę i jeszcze z tego wykrzesać przewód ochronny , jestem przed remontem i planuje zakupić takie zabezpieczenia przed porażenie , ktoś lub autor filmu pomoże ? proszę
Kolejna sprawa - jak się rozmawia o dolozeniu rcd do instalacji to należy powiedzieć jaką wartość prądową należy wybrać do danej instalacji., czyli czy ma być 25A, 40A czy inną wartość.
Jeśli jedna byłaby na cały np. Dom, to gdyby był jakiś problem, upływem prądu, uszkodzony przewód, urządzenie jakieś, to w całym domu prąd by zanikł i trudniej byłoby wyszukać, w którym obwodzie jest problem z instalacją. Gdy jest ich więcej, to zabezpieczają konkretny obwód i gdy będzie problem, to łatwo zlokalizujesz. Pozdrawiam
Witam. A ja miałbym kilka pytań odnośnie międzyinnymi różnicówki. Mianowicie. Ponieważ jestem świeżo po rozbudowie i nadbudowie domu muszę zająć się instalacją elektryczną w nowej części domostwa. W pierwszym rzędzie wymieść mufe z klatki schodowej bo po dobudowaniu jej właśnie tu się znalazła. W cześniej była na dworze. Wynoszę ją kablem ziemnym do warsztatu (około 30m) kabel o przekroju 4x10 max odbiór mocy będzie 12kw ale sporadycznie. Do sedna. Chciałbym w nowej rozdzielni w warsztacie zastosować różnicówke na tych trzech fazach, jak to zrobić? Bo przecież to nie instalacja TNS czy jak to tam się nazywa fachowo (ta z żółto zielonym kabelkiem). Czy wystarczy wyłącznik różnicowo prądowy wpiąć przed bezpiecznik nadprądowy? Jak to będzie liczyć se prąd wychodzący gdy nie ma uziemienia? Drugie pytanie już odnośnie samej dobudowanej kondygnacji. Chcę se tam sam połołżyć instalacje. I tak czy jeśli w starej części domu z kąd będę brał zasilanie do nowej, z rozdzielni nad licznikiem mam instalacje starego typu bez tego żółto zielonego kabla to w nowej części rozumiem że nie będę mógł założyć różnicówki? Czy musze już zgodnie ze sztuką założyć na nowym piętrze instalacje potrójną czy może być podwójna? Chodzi mi o późniejszy odbiór domu np. Z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam Andrzej.
Do lampki też powinieneś podciągnąć przewód żółtozielony, bo w realu też tak trzeba. Ktoś może sobie kiedyś chcieć założyć metalowy żyrandol wymagający przewodu ochronnego to będzie kiszka :)
Super poradnik. Proszę o rade, bo będę w niedalekim czasie przebudowywał rozdzielnie w domu. Czy pozostać przy obecnym rozwiązaniu czyli jedna różnicówka trójfazowa na cały dom czy może założyć osobne jednofazowe różnicówki na każdej fazie lub nawet obwodzie a pozostawić trójfazowe na kuchnie (indukcja, piekarnik itp) i garaż??? Instalacje na pomieszczenia mam opartą na przewodach 3x1,5 mm2 oraz 3x2.5mm2, natomiast do kuchni i garażu biegną trzy fazy przewodem o przekroju 5x4mm2. Czy w związku z tym (jeśli zastosuje wiecej RCD) to czy wszystkie powinny mieć parametry takie jakie ma moja obecna czyli 25A 30mA???
@@dariuszukawski8143 Instalacja już ukończona, wszystko działa jak należy. No ale faktycznie film z linku porusza ciekawe kwestie. Dziękuję za informację
Witam. A co jeśli podłączy się różnicówkę przewodami o innych przekrojach. Np. Wchodzący przewód z instalacji do roznocówki będzie miał 4mm a wychodzący na gniazdka 2,5. Czy różnicówka wtedy nie będzie działała poprawnie?
Czy jesli zastosuje róznicówkę 3 fazową to zasada wybijania jest taka sama ( z niej bedzie rozchodzić sie zasilanie na 1 faze.) - pytam bo zrobiłem siłe w garazu bez róznicówki a chyba by sie przydała.
A jeśli chodzi o te palenie przewodów zastosowaniem np 20 Amper jest możliwe tylko trzeba się znać mieć wiencej wiedzy a te filmika są dla ludzi co nie mają o tym zielonego pojęcia więc by trzeba było tłumaczyć sposoby ułożenia przewodów i czas obciążenia przewodów
@@ForumWiedzy dziękuję za odpowiedź, mam założone 2 różnicówki ma gniazdkach co może się stać? Mam wkopać pręty i zrobić uziemienie, połaczyć uziemienie z neutralnym czy załozyć zwykłe korki?
Jeśli ktoś się pomyli i podłączy fazę i zerowy do wyjść różnicówki nr. 2 i 4 zamiast do 1 i 3 czyli odwrotnie to zadziała dobrze? Proszę o fachową odpowiedź. Pozdrawiam
Czy różnicówka jest wymagana czy nie? § 183. 1, ppkt. 3 określa, że: "W instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania. W podpunkcie 10 określa, że "należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej." Rozporządzenie MI z 12-04-2002, Dz.U. nr 1422 z 18-09-2015, tekst jednolity. Kwestią sporną jest tylko odpowiedź, jak interpretować ów czasownik "należy". Nie jest to określenie "nakazuje się", ale też nie "zaleca się". Należy. Czyli jest wysoce wskazane, ale czy obligatoryjnie obowiązkowe?
Witam chce wykonać w mieszkaniu elektryke czy jest potrzebny jeszcze rozłacznik???? Jeżeli tak to jaki... A drogie pytanie czy jest koniecznie potrzebna druga różnicowowka na oswietlenie proszę o pomoc....
Witam, według przepisów w każdej instalacji musi być zastosowany rozłącznik modułowy zwany FR. Od rodzaju sieci zależy 3 lub 4 polowy. Co do różnicówki musisz mięć zainstalowaną w swojej instalacji ale przepisy nie określają ile ma ich być. Możesz mieć jedną na całą instalację ale to trochę za mało.
Bezpiecznikiem B16 zabezpieczasz obwód 1,5 kwadrat??????No to ładnie radzisz...Zawsze twierdzę że elektryka jest dla elektryków z uprawnieniami, a nie dla amatorów. Oprócz tego dlaczego na zasilaniu jest 4 kwadrat? A nie np. 6 kwadrat? Może trzeba to wyjaśnić?
Nie rozumiem dlaczego działa "różnicówka" przy zwieraniu przewodu ochronnego z neutralnym, w sytuacji gdy nie ma żadnego obciążenia przykładowego obwodu z filmu 39:40. Rozumiałbym, gdyby obwód był obciążony, ale nie jest. Czy ktoś może to wyjaśnić? Fazowym nic nie płynie - obwód jest nieobciążony.
@@elektryknikodem skąd napięcie w przewodzie neutralnym? Indukuje się od fazowego? Cięgle tego nie rozumiem. Czy po prostu z innych źródeł odpływa neutralnym i są spadki napięcia, bo przewód nie nie ma oporu równego 0. Proszę zwrócić uwagę na to, że takie odpowiedzi nic nie wyjaśniają, jakbym wiedział, to czego nadal nie wiem, to bym wiedział, że "jest upływność z przewodu neutralnego do ziemi", ale tego nie wiem więc wymaga to bardziej zaangażowanego wyjaśnienia i zrobienia tego z wyobraźnią. Niemniej jednak i tak dziękuję, za tą reakcję. Autor filmu tego nie zauważył (prawdopodobnie). Pytanie brzmi, dlaczego zadziałała różnicówka w tym konkretnym przykładzie, w tym obwodzie który widzieliśmy na filmie? 39:40 Proszę dodatkowo zwrócić uwagę, co mówi autor filmu (dla mnie to są brednie, nielogiczne - zupełnie bez związku przyczynowo skutkowego) - cytuję dosłownie: "wyłącznik różnicowy wykryje upływ do tego żółto-zielonego przewodu {neutralny}, czyli do różnicówki przewodem niebieski nie wróci tyle prądu ile brązowym, fazowym przyszło". Tylko że brązowy, fazowy nie jest obciążony, a do netralnego nie ma przebicia, jak ufam (gniazko nie jest mokre, uszkodzone).
Najpierw stosujemy wyłącznik nadprądowy, a dopiero później różnicówkę...? Bo widziałem już dwóch jegomości, którzy najpierw wpinają zasilanie do różnicówki, a później do nadprądowego...
Jeżeli mam cały oddzielny obwód tylko na oświetlenie to muszę stosować gradację przekrojów? Czy od razu z rozdzielni mogę cały ten obwód pociągnąć przewodami 1,5mm2?
Mało przejrzyście. Plątanina przewodów. A przecież można było elementy przymocować do podłoża. Przewody trzeba było wcześniej sobie przygotować a montować na wizji. Tłumaczenie - za dużo gadania o rzeczach mało istotnych. Rysunek, wolę nie komentować...
Takie kanały powinny być zabronione , ludzie którzy żałują kilkudziesięciu złotych na elektryka podejmują się takich prac i zaczynają się stwarzać sytuację bardzo niebezpieczne . Szczególnie słuchając takiego chaosu jak na filmie to się człowiekowi drgawki włączają .
Nie łączy się oświetlenia z gniazdami oświetlenie musi być na osobnym obwodzie i gniazda też na osobnym obwodzie.
5 หลายเดือนก่อน +1
To powinni zakazać sprzedaży lamp w sklepach 😂 Czym różni się podpięcie do gniazdka listwy / rozdzielacza, a następnie podpięcie do jednego z gniazd lampki z przełącznikiem? Przecież na koniec dnia to dokładnie takie same obwody, tylko jeden jest "zabudowany" w ścianie.
Przepraszam ale mam wątpliwości co do podłączenia ŕóżnicówki. Na tym filmiku zasilanie podłączone jest od góry, a od dołu wychodzi już na wyłączniki nadprądowe. Natomiast na filmiku "jak rozdzielić przewód PEN na PE i N? Róznicówka zasilona jest od dołu, a od góry idą na wyłączniki nadprądowe. To która wersja jest prawidłowa?
"Wyłącznik nadprądowego nie chroni człowieka..." Proszę poczytać co to SWZ w konkretny układzie sieci i czasach wyłączenia przy wystąpieniu niebezpiecznego napięcia na obudowie urządzenia czyli spełnienie ochrony podstawowej przy uszkodzeniu.
Nie można używać RCD w TN-C, chyba że rozdzielimy PEN na PE i N w rozdzielnicy i zmienimy instalację 2 na 3 przewodową celem możliwości wykorzystania wyłącznika różnicowo prądowego.
Krzysztof J Problem jest taki, że skoro zadajesz takie pytania to prawdopodobnie masz niewielkie pojęcie o elektryce. Jak ktoś nie ma podstawowej wiedzy na temat, który jest związany z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego to powinien go pozostawić profesjonalistom. Elektryka czy gaz, to nie rura z wodą, że jak źle coś podłączysz to najwyżej zalejesz sąsiada. W Polsce, jak na Europę mamy olbrzymi odsetek zgonów od prądu, właśnie dlatego że za to się biorą amatorzy. Oczywiście elektryka to nie jest wiedza tajemna tylko dla wybranych. Jak ktoś chce się uczyć to polecam na początek przeczytać np. jakiś podręcznik do technikum, gdzie wszystko się wyjaśnia od początku, łopatologicznie. I wtedy, np. znając rodzaje układów sieci, czyli mając podstawy jest sens zadawać szczegółowe pytania o RCD.
Gdzie pisze, że obowiązkiem? Jeśli mamy typ sieci TN-C nie jest obowiązkiem, w TN-S jest napisane wyraźnie "powinny", co nie znaczy musi. Oczywiście projektanci nowych instalacji je ujmują w projektach, bo inspektorzy nie odbiorą, ale nie mówimy o nowych obiektach, tylko mieszkaniach, taki miałem cel, tych co już stoją od lat. "Ochrona przed porażeniem elektrycznym, w wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe, dla celów ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej, powinny być wyposażone: a) wszelkie obwody gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 20 A przeznaczone do użytkowania przez osoby niewykwalifikowane (osoby postronne), b) wszelkie obwody odbiorcze do zasilania na wolnym powietrzu urządzeń przenośnych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 32 A. c) instalacje użytkowane w warunkach szczególnego zagrożenia, których dotyczą arkusze 700 normy 60364."
Ten film można skrócić do 5minut po co tyle pier.... Krótkie pytanie JAK PODŁĄCZYĆ RÓŻNICOWKE tak samo jak kelner pyta co podać CO PODAĆ a ludzie pieprzą farmazony może rybkę bo jestem z nad morza albo to bo tamtego nie lubię a pytanie CO PODAĆ
Kolego. Takie informacje jak Ty podajesz cyt"niebujcie się tworzyć samemu instalację"koniec cyt. Twojego. To jakąś paranoja. Prąd nie jest dla wszystkich. Opowiadasz ludziom głupoty. Zajmij się lepiej dojeniem kóz, a nie doradzaniem jak projektować. Ludzie UWAGA NA TE PSEŁDO PORADY.
Kolejny bubel w filmiku - rożnicówka 30mA jak najbardziej może zadziałać przy upływie 10mA. Dobrze to świadczy o producencie, bo roznicowki 10mA są droższe. A rożnicówka im bardziej czuła tym lepiej dla użytkownika. I jak instalacja jest sprawna to nie ma prawa wybijać rożnicówka. Więc gadasz chłopie bzdury.
Dziękuję bardzo za lekcje, są rewelacyjnie, wszystko jest zrozumiałe i proste 👍
Nie ma to jak przygotowywać się do pracy jako pomocnik elektryka Twoimi materiałami. Wszystko rzetelnie powiedziane i łatwo przedstawione :D
Dziękuję Panu za pracę nad tworzeniem edukacyjnych treści. Świetnie Pan wszystko tłumaczy.
Kolego masz naprawdę talent do przekazywania wiedzy, dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo dobrze wytłumaczone. Miły i sympatyczny chłopak. Petarda 👍
Dziękuję bardzo za lekcje wytłumaczył Pan to rewelacyjnie.
Pozdrawiam 👍
Proszę bardzo.
Pozdrawiam.
Dzięki Bogdan za całą Twoją pracę nad tym kanałem!
proszę bardzo :)
Dzięki za dobra robotę w postaci przekazanej wiedzy w filmie. Pozdrawiam
Pozdrawiam 😉👍
Są kable elektryczne 4 x 1,5 lub 2,5 lub 4 .Neutralny i ochronny przewód może być grubszy.Ten jest 3x2,5 tak wygląda na oko.Oświetlenia zwykle się nie miesza z gniazdami.Unika się puszek ciągnie się do odbiornika prądu tak robią Niemcy z rozdzielnicy.Do gniazdka można podłączyć ogrzewanie kaloryfer,ogrzewacz kaloryfer lub kuchenkę ,pralkę.Należy uważać aby nie zerwać śrubkę lub gwint śruby w puszkach odpowiedni śrubokręt.Na kablu jest oznaczenie przewodu symbol.Średnice przewodu można sprawdzić suwmiarką lub mikrometrem.Średnica i przekrój powierzchni poprzecznej przewodu to jest co innego jest inna wartość .
Wreszcie znalazłem kogoś kto zrozumiale tłumaczy. Dzięki za filmik!
😉👍
Fajny schemat właśnie się zastanawiałem jak łączyć bezpieczniki z resztą i już wszystko wiem!
Nie wiem, wracam do zwykłej maski, te maski oddałem, pieniądze zwrócone.
Jak coś innego kupię lub wpadnie w testy, to teraz będę mógł bardzo dokładnie zweryfikować, bo już wiem co jest najważniejsze, ŻYCIE I ZDROWIE...
te 0,03A oznacza, że zawsze przy większym natężeniu upływu działa, a nie że przy mniejszym nie. To bardzo dobrze że działa.
No, nie zawsze dobrze. Wystarczy jakiś naprawdę mały upływ a nagle podczas meczyku zgaśnie światło, albo lodówka podczas gdy wyjedziesz na dłużej z domu, rozmrozi się!
@@henryktomczyk1223 Różnicówka to przerost formy nad treścią moim zdaniem . Mieszkam 70 lat w domu w którym jej nie ma i nikogo prąd nie poraził . A jeżeli ktoś jest flejtuchem i nie dba o instalację to uważam że to dobrze jak go prąd porazi. Może wtedy coś mu się rozjaśni w tępej łepetynie.
Dziękuję , wiedza przekazana w przystępny sposób
Proszę. Pozdrawiam
Super w końcu wiem jak to się podłącza :)
👍😉
Dziękuje ,super wytłumaczone .
Proszę.
Pozdrawiam
Dzięki dobra nauka
Proszę
a co jesli zamienimy w roznicowce i podlaczymy zasilanie na wyjscie jakie beda efekty i jak poprawnie odczytywac schemat roznicowki by nie mylic wejscia i wyjscia i jak to wszystko sie zachowa w sieciach typu tn-s tn-c itd...
Witam. Od jakiegoś czasu oglądam Twoje filmy z elektryką, w związku z tym prosiłbym o odcinek ( w miarę możliwości) o impedancji pętli zwarcia, ponieważ to zagadnienie ma wiele wspólnego z RCD i wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. Pozdrawiam
Oki, postaram się nagrać coś na ten temat.
To super. Z niecierpliwością będę czekał na odcinek. Dziękuję;)
Bemko, mmmm, dawaj Kanluxa, czekam na odcinek z przepięciówką klasy C firmy Bemko
Dziękuję za opinię. Niebawem nowe ciekawe filmy na kanale. Subskrybuj i zostań na dłużej.
Pozdrawiam
Świetny filmik.dzieki
Proszę 😉👍
Cześć. Mam pytanie. Mam erbetkę z prądem gdzie mam zainstalowany bezpiecznik różnicowo-prądowy oraz wyłączniki nadprądowe. Chciałbym od erbetki puścić kabel do szopy i tam zrobić skrzynkę z bezpiecznikami. I teraz pytanie: czy w szopie w skrzynce również dać bezpiecznik różnicowo-prądowy?
Ta różnicówka to ile ma amper tak pytam bo ucze się składać rozdzielnice i chcę wiedzieć.
Fajny film. Prosze napisac , lampa nie posiada jak widze przewodu ochronnego- czy jak tam bedzie uplyw pradu tez zadziala
Dobry film
Dziękuję
Pomocny poradnik
Witam serdecznie
Mam pytanie?
Czy mogę zastosować w altance wszystkie przewody 1,5 mm2 ?
Nie będzie tam nic poza malutką lodówką, i jednym wyłącznikiem światła.
Mam zasilanie główne wyłącznie z fotowoltaiki, czy zasady instalacji są takie same?
Dziękuje i pozdrawiam
Producent zaleca podłączenie pompy do wody przez różnicówkę. Mam doprowadzony prąd na ogród z mieszkania. Czy podłączyć różnicówkę przed gniazdkiem zbiorczym czy tylko na pompie?
A czy przewód N z klatki schodowej nie powinien zostać bezpośrednio podłaczony do RDC a wyjscie N z RDC na listwę N w rozdzielnicy?
Witam. Buduję szlifierkę na taśmie bezkońcowej i mam takie pytanie - Czy do silnika typ ML 90S-2 jednofazowy o mocy 1,5kW obroty 2810 obr/min wystarczy przełącznik start stop DKLD -6 -2.
Gdzieś wyczytałem że potrzebny będzie przełącznik nadprądowy 6-10A 🤔
Jaki przełącznik różnicowo prądowy będzie pod ten silnik i przełącznik?
Skąd się wzięło napięcie 230 V pomiędzy L a PE w gniazdku?
Ciekawe materiały:) na klatce schodowej jaki użyć najlepiej bezpiecznik?
Zadam takie pyranie do zasilania do szafki rack jakie zabezpieczenie najlepiej dać b10 czy b16 czy roznicówke a może coś innego pozdrawiam
Zależy
Jak w puszcze mam kable 2x2mm² to czy mogę podłączyć 2x2.5mm² a później dać wyłącznik nadprądowy ??
Jestem ciekawy czy dostane odp. na taką sytuacje : do mieszkania w bloku mieszkalnym dochodzą dwa przewody ("L" i "N"), pytanie jak połączyć różnicówkę i jeszcze z tego wykrzesać przewód ochronny , jestem przed remontem i planuje zakupić takie zabezpieczenia przed porażenie , ktoś lub autor filmu pomoże ? proszę
Good job 👍👍👍
👍😉
Panie Bogdanie. W jaki sposób można zadać Panu pytanie na temat elektryki na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi?
Kolejna sprawa - jak się rozmawia o dolozeniu rcd do instalacji to należy powiedzieć jaką wartość prądową należy wybrać do danej instalacji., czyli czy ma być 25A, 40A czy inną wartość.
Witam , bardzo dobry opis , dzięki 👍
Proszę
Pytanie mam po co sie stosuje kilka roznicowek w instalacji trójfazowej nie wystarczy jedna proszę o odpowiedz
Jeśli jedna byłaby na cały np. Dom, to gdyby był jakiś problem, upływem prądu, uszkodzony przewód, urządzenie jakieś, to w całym domu prąd by zanikł i trudniej byłoby wyszukać, w którym obwodzie jest problem z instalacją. Gdy jest ich więcej, to zabezpieczają konkretny obwód i gdy będzie problem, to łatwo zlokalizujesz.
Pozdrawiam
To jeśli jest więcej bezpieczników to w rozdzielni podpinam się neutralnym do szyny?
Witam. A ja miałbym kilka pytań odnośnie międzyinnymi różnicówki. Mianowicie. Ponieważ jestem świeżo po rozbudowie i nadbudowie domu muszę zająć się instalacją elektryczną w nowej części domostwa. W pierwszym rzędzie wymieść mufe z klatki schodowej bo po dobudowaniu jej właśnie tu się znalazła. W cześniej była na dworze. Wynoszę ją kablem ziemnym do warsztatu (około 30m) kabel o przekroju 4x10 max odbiór mocy będzie 12kw ale sporadycznie. Do sedna. Chciałbym w nowej rozdzielni w warsztacie zastosować różnicówke na tych trzech fazach, jak to zrobić? Bo przecież to nie instalacja TNS czy jak to tam się nazywa fachowo (ta z żółto zielonym kabelkiem). Czy wystarczy wyłącznik różnicowo prądowy wpiąć przed bezpiecznik nadprądowy? Jak to będzie liczyć se prąd wychodzący gdy nie ma uziemienia? Drugie pytanie już odnośnie samej dobudowanej kondygnacji. Chcę se tam sam połołżyć instalacje. I tak czy jeśli w starej części domu z kąd będę brał zasilanie do nowej, z rozdzielni nad licznikiem mam instalacje starego typu bez tego żółto zielonego kabla to w nowej części rozumiem że nie będę mógł założyć różnicówki? Czy musze już zgodnie ze sztuką założyć na nowym piętrze instalacje potrójną czy może być podwójna? Chodzi mi o późniejszy odbiór domu np. Z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam Andrzej.
Roznicówka mierzy różnicę pomiędzy L a N a nie L a PE. Do różnicówki nie jest wymagany przewód PE( żółto zielony).
Do lampki też powinieneś podciągnąć przewód żółtozielony, bo w realu też tak trzeba. Ktoś może sobie kiedyś chcieć założyć metalowy żyrandol wymagający przewodu ochronnego to będzie kiszka :)
zgadza się, że jeśli ktoś będzie chciał, to zmodyfikuje sobie, bo ma być to elektryk ;)
Jeśli instalacja zabezpieczona jest bezpiecznikiem B16, wystarczy przewód 2,5 mm^2.
Witam. Czy jest istotne z której strony podłącze zasilanie na roznicowke?
Tak, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta
A jeśli nic nie ma na obudowie tylko 2,2,3...?
@@pj17710 Różnicówki nie mają kierunkowości możesz podpinać zasilanie zarówno z dołu jak i z góry
Powiedz a jak wykonać instalację gdy w bloku nie ma kabla zabezpieczającego ?
RCD należy podłaczać przed, czy za „S”-em ? Pytam się, bo są różne warianty i schematy w necie.
Ciekawy jestem, jak długo bys tłumaczył ,jak wkrecic żarówkę? Podejrzewam , że około 22 min.
Myślę, że krócej
Super poradnik. Proszę o rade, bo będę w niedalekim czasie przebudowywał rozdzielnie w domu.
Czy pozostać przy obecnym rozwiązaniu czyli jedna różnicówka trójfazowa na cały dom czy może założyć osobne jednofazowe różnicówki na każdej fazie lub nawet obwodzie a pozostawić trójfazowe na kuchnie (indukcja, piekarnik itp) i garaż???
Instalacje na pomieszczenia mam opartą na przewodach 3x1,5 mm2 oraz 3x2.5mm2, natomiast do kuchni i garażu biegną trzy fazy przewodem o przekroju 5x4mm2.
Czy w związku z tym (jeśli zastosuje wiecej RCD) to czy wszystkie powinny mieć parametry takie jakie ma moja obecna czyli 25A 30mA???
Nigdy nie stosuj różnicówek jednofazowych do instalacji trójfazowej i na odwrót. !!!Tu masz powód dlaczego: th-cam.com/video/n3tsP_k4Gq0/w-d-xo.html
@@dariuszukawski8143 Instalacja już ukończona, wszystko działa jak należy. No ale faktycznie film z linku porusza ciekawe kwestie. Dziękuję za informację
Witam. A co jeśli podłączy się różnicówkę przewodami o innych przekrojach. Np. Wchodzący przewód z instalacji do roznocówki będzie miał 4mm a wychodzący na gniazdka 2,5. Czy różnicówka wtedy nie będzie działała poprawnie?
Wszystko teoretycznie zadziała, do momentu aż prokurator zleci biegłemu zbadanie instancji, w tedy zaczną się schody ;)
Czy jesli zastosuje róznicówkę 3 fazową to zasada wybijania jest taka sama ( z niej bedzie rozchodzić sie zasilanie na 1 faze.) - pytam bo zrobiłem siłe w garazu bez róznicówki a chyba by sie przydała.
Czy mógłbym wszędzie dać 2,5mm2? Oczywiście po bezpiecznikach bo przed to dam 4mm2
A jeśli chodzi o te palenie przewodów zastosowaniem np 20 Amper jest możliwe tylko trzeba się znać mieć wiencej wiedzy a te filmika są dla ludzi co nie mają o tym zielonego pojęcia więc by trzeba było tłumaczyć sposoby ułożenia przewodów i czas obciążenia przewodów
W jedno fazowej jest bardzo prosto a co w sytuacji gdy jest 3f
Takie pytanie od laika, czy różnicówka zadziała na przewodzie dwużyłowym? Takie instalacje są w starym budownictwie.
Z tego co wiem, nie wolno instalować wyłącznika różnicowo-prądowego RCD przy instalacji dwuprzewodowej TN-C
@@ForumWiedzy a co gdy uziemienie z gniazdek podłącze z neutralnym? Różnicówka będzię pełnić funkcje?
@@leszman przy instalacji 2 żyłowej nie można stosować wyłącznika różnicowo-prądowego
@@ForumWiedzy dziękuję za odpowiedź, mam założone 2 różnicówki ma gniazdkach co może się stać? Mam wkopać pręty i zrobić uziemienie, połaczyć uziemienie z neutralnym czy załozyć zwykłe korki?
@@leszman
*Jak rozdzielić przewód PEN na PE i N w rozdzielnicy elektrycznej | ForumWiedzy*
th-cam.com/video/Tfv606R-HOs/w-d-xo.html
Jeśli ktoś się pomyli i podłączy fazę i zerowy do wyjść różnicówki nr. 2 i 4 zamiast do 1 i 3 czyli odwrotnie to zadziała dobrze? Proszę o fachową odpowiedź. Pozdrawiam
mam pytanie? co się stanie jeśli na różnicówce pomylą L z N
a ma pan film z podlaczeniem RCD ale 3 fazowy?
Powiem szczerze długo zeszło z tym tłumaczeniem, ale chyba nawet małpa by to dobrze podpieła także w ogólnym rozrachunku duży plus.
Czy różnicówka jest wymagana czy nie? § 183. 1, ppkt. 3 określa, że: "W instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed
powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania.
W podpunkcie 10 określa, że "należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej."
Rozporządzenie MI z 12-04-2002, Dz.U. nr 1422 z 18-09-2015, tekst jednolity.
Kwestią sporną jest tylko odpowiedź, jak interpretować ów czasownik "należy". Nie jest to określenie "nakazuje się", ale też nie "zaleca się". Należy. Czyli jest wysoce wskazane, ale czy obligatoryjnie obowiązkowe?
@ziomal2004 Nic nie muszę, panie kolego ładny! Jestem u siebie - i robię co chcę! Albo - nie robię nic.
@ziomal2004 Różnicówki to czasem więcej kłopotu niż pożytku przynieść mogą. To są często zawodne aparaty i jak ich nie ma, to mniejszy problem jest.
@ziomal2004 A czy ja pisałem gdzieś, że podstawowa?
Dla mnie to jest nie bardzo "jasne" ?.
Witam chce wykonać w mieszkaniu elektryke czy jest potrzebny jeszcze rozłacznik???? Jeżeli tak to jaki... A drogie pytanie czy jest koniecznie potrzebna druga różnicowowka na oswietlenie proszę o pomoc....
Witam, według przepisów w każdej instalacji musi być zastosowany rozłącznik modułowy zwany FR. Od rodzaju sieci zależy 3 lub 4 polowy. Co do różnicówki musisz mięć zainstalowaną w swojej instalacji ale przepisy nie określają ile ma ich być. Możesz mieć jedną na całą instalację ale to trochę za mało.
Ma znaczenie, czy podamy napięcie na RCD z góry, czy z dołu?
Tak należy przestrzegać wytycznych producenta
Wygoda diabelna.
Bezpiecznikiem B16 zabezpieczasz obwód 1,5 kwadrat??????No to ładnie radzisz...Zawsze twierdzę że elektryka jest dla elektryków z uprawnieniami, a nie dla amatorów. Oprócz tego dlaczego na zasilaniu jest 4 kwadrat? A nie np. 6 kwadrat? Może trzeba to wyjaśnić?
Ja na egzaminie miałem b6 na gn i b10 na ośw więc no. A to tylko poglądowo więc bez różnicy
Jeden błąd.Do oświetlenia i do gniazd powinien być osobny obwód z oddzielnym zabezpieczeniem.
Nie rozumiem dlaczego działa "różnicówka" przy zwieraniu przewodu ochronnego z neutralnym, w sytuacji gdy nie ma żadnego obciążenia przykładowego obwodu z filmu 39:40. Rozumiałbym, gdyby obwód był obciążony, ale nie jest. Czy ktoś może to wyjaśnić? Fazowym nic nie płynie - obwód jest nieobciążony.
Możliwe że sama różnicówka pobiera jakiś prąd bez obciążenia (na potrzeby własne).
Jest upływność z przewodu neutralnego do ziemi
@@elektryknikodem skąd napięcie w przewodzie neutralnym? Indukuje się od fazowego? Cięgle tego nie rozumiem. Czy po prostu z innych źródeł odpływa neutralnym i są spadki napięcia, bo przewód nie nie ma oporu równego 0. Proszę zwrócić uwagę na to, że takie odpowiedzi nic nie wyjaśniają, jakbym wiedział, to czego nadal nie wiem, to bym wiedział, że "jest upływność z przewodu neutralnego do ziemi", ale tego nie wiem więc wymaga to bardziej zaangażowanego wyjaśnienia i zrobienia tego z wyobraźnią. Niemniej jednak i tak dziękuję, za tą reakcję. Autor filmu tego nie zauważył (prawdopodobnie). Pytanie brzmi, dlaczego zadziałała różnicówka w tym konkretnym przykładzie, w tym obwodzie który widzieliśmy na filmie? 39:40
Proszę dodatkowo zwrócić uwagę, co mówi autor filmu (dla mnie to są brednie, nielogiczne - zupełnie bez związku przyczynowo skutkowego) - cytuję dosłownie: "wyłącznik różnicowy wykryje upływ do tego żółto-zielonego przewodu {neutralny}, czyli do różnicówki przewodem niebieski nie wróci tyle prądu ile brązowym, fazowym przyszło". Tylko że brązowy, fazowy nie jest obciążony, a do netralnego nie ma przebicia, jak ufam (gniazko nie jest mokre, uszkodzone).
Jak podłączyć ruznicuwke 3f
Najpierw stosujemy wyłącznik nadprądowy, a dopiero później różnicówkę...? Bo widziałem już dwóch jegomości, którzy najpierw wpinają zasilanie do różnicówki, a później do nadprądowego...
Jeżeli mam cały oddzielny obwód tylko na oświetlenie to muszę stosować gradację przekrojów? Czy od razu z rozdzielni mogę cały ten obwód pociągnąć przewodami 1,5mm2?
Oczywiście.
Mało przejrzyście. Plątanina przewodów. A przecież można było elementy przymocować do podłoża. Przewody trzeba było wcześniej sobie przygotować a montować na wizji. Tłumaczenie - za dużo gadania o rzeczach mało istotnych. Rysunek, wolę nie komentować...
Takie kanały powinny być zabronione , ludzie którzy żałują kilkudziesięciu złotych na elektryka podejmują się takich prac i zaczynają się stwarzać sytuację bardzo niebezpieczne . Szczególnie słuchając takiego chaosu jak na filmie to się człowiekowi drgawki włączają .
Wago do 4mm? Z tego, co się orientuję, Wago ma wytrzymałość do 20A. Przewodami 4mm może pójść nieco więcej...
Myślę że działa szybciej ponieważ jest to zrobione różnymi przekrojami przewodów
a 2,5mm2 nie ma obciążalności ciągłej 24 A, więc b20 powinno być okay - gorzej z gniazdkami
wyłącznik B16 do 1,5mm2 jest prawidłowo.? Wg mnie powinien być B10.
B13 max
@ziomal2004 trzeba sprawdzić w tabeli producenta przewodu i sposobu montażu przewodu. Potem można wyciągnąć wniosek ;)
Wszystko jasne, ale co gdy dotknę tylko fazowego stojąc boso na mokrej podłodze. Nie ma tego na filmie
Św.Edek cie zgarnie.
Przewód 4 mm2, jakież to prądy będą płynąć w tej instalacji? Z tego co się orientuję w mieszkaniu 2,5 mm2 to już bardzo dużo.
Wszystko fajnie tylko 1/3 filmu rozwinięta nie na temat .Poza tym ok
Nie łączy się oświetlenia z gniazdami oświetlenie musi być na osobnym obwodzie i gniazda też na osobnym obwodzie.
To powinni zakazać sprzedaży lamp w sklepach 😂 Czym różni się podpięcie do gniazdka listwy / rozdzielacza, a następnie podpięcie do jednego z gniazd lampki z przełącznikiem? Przecież na koniec dnia to dokładnie takie same obwody, tylko jeden jest "zabudowany" w ścianie.
Tu chodzi o pobór mocy. Do gniazdek daje się grubsze przewody o większej przepustowości prądu.
Przepraszam ale mam wątpliwości co do podłączenia ŕóżnicówki. Na tym filmiku zasilanie podłączone jest od góry, a od dołu wychodzi już na wyłączniki nadprądowe. Natomiast na filmiku "jak rozdzielić przewód PEN na PE i N? Róznicówka zasilona jest od dołu, a od góry idą na wyłączniki nadprądowe. To która wersja jest prawidłowa?
Dzienki powołanemu tłumaczeniu podłoczyłem sam rozdzielnie dzienki
kolega ma jakieś pojęcie - ale tylko mgliste !!!
Przy dotknieciu Neutralnego nic nam się nie stanie
"Wyłącznik nadprądowego nie chroni człowieka..." Proszę poczytać co to SWZ w konkretny układzie sieci i czasach wyłączenia przy wystąpieniu niebezpiecznego napięcia na obudowie urządzenia czyli spełnienie ochrony podstawowej przy uszkodzeniu.
?
Trzeba rozróżniać ochronę podstawową od uzupełniającej. To raczej kolega powinien się douczyć, a nie autor filmu.
ok
z Twoich filmow mozna smialo zrobic samemu inst w domu..wlasnei to robie:)
I jak tam? Wszyscy jeszcze żyjecie?
Nie odpowiedział 😢😢
Nie ma dolnej granicy prądu zdziałania... wył. r.-pr. w tym przypadku ma zadziałać do 30mA i już.
Różnicówkę podłączamy od spodu.na filmie jest inaczej?
Nadprądowy podłączamy od dołu? Od kiedy
Jak podłączyć roznicowke do instalacji gdzie nie ma przewodu ochronnego PE? W starych mieszkaniach niestety nie ma PE jest tylko L faza i N neutralny.
Nie można używać RCD w TN-C, chyba że rozdzielimy PEN na PE i N w rozdzielnicy i zmienimy instalację 2 na 3 przewodową celem możliwości wykorzystania wyłącznika różnicowo prądowego.
Zadzwonić po elektryka. On będzie wiedział.
@@maxxshot92 Gdybym chciał zadzwonić po elektryka to bym nie pytał. To nie była satysfakcjujaca odpowiedz a wręcz przeciwnie.
Krzysztof J Problem jest taki, że skoro zadajesz takie pytania to prawdopodobnie masz niewielkie pojęcie o elektryce. Jak ktoś nie ma podstawowej wiedzy na temat, który jest związany z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego to powinien go pozostawić profesjonalistom. Elektryka czy gaz, to nie rura z wodą, że jak źle coś podłączysz to najwyżej zalejesz sąsiada. W Polsce, jak na Europę mamy olbrzymi odsetek zgonów od prądu, właśnie dlatego że za to się biorą amatorzy. Oczywiście elektryka to nie jest wiedza tajemna tylko dla wybranych. Jak ktoś chce się uczyć to polecam na początek przeczytać np. jakiś podręcznik do technikum, gdzie wszystko się wyjaśnia od początku, łopatologicznie. I wtedy, np. znając rodzaje układów sieci, czyli mając podstawy jest sens zadawać szczegółowe pytania o RCD.
ForumWiedzy A skąd założenie że to napewno układ TNC? A może to inny, np. taki gdzie nie ma PEN i nie ma co rozdzielać? 🤔
Zbyt ogólnie powiedziałeś, że nie jest wymagane stosowanie RCD. Jeszcze ktoś pomyśli że jest to prawda.
Rozwiń proszę temat.
Powiedziałeś w 2:28 minucie że RCD jest zalecane, ale nie obowiązkowe. W domowych instalacjach, w obwodach gniazd jest obowiązkiem.
Gdzie pisze, że obowiązkiem?
Jeśli mamy typ sieci TN-C nie jest obowiązkiem, w TN-S jest napisane wyraźnie "powinny", co nie znaczy musi. Oczywiście projektanci nowych instalacji je ujmują w projektach, bo inspektorzy nie odbiorą, ale nie mówimy o nowych obiektach, tylko mieszkaniach, taki miałem cel, tych co już stoją od lat.
"Ochrona przed porażeniem elektrycznym, w wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe, dla celów ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej, powinny być wyposażone:
a) wszelkie obwody gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 20 A przeznaczone do użytkowania przez osoby niewykwalifikowane (osoby postronne),
b) wszelkie obwody odbiorcze do zasilania na wolnym powietrzu urządzeń przenośnych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 32 A.
c) instalacje użytkowane w warunkach szczególnego zagrożenia, których dotyczą arkusze 700 normy 60364."
A gdzie kolega na filmie powiedział że dotyczy to "starych instalacji, ja widzę układ TN-S i tym się sugeruję.
Krzysztof Radys rozumiem.
Pozdrawiam
Za dużo gadania nie na temat
film ok ale mógłby trwać max 8 min tłumaczysz wszystko po kilka razy bez sensu trzeba przewijać pozdrawiam...
Już kiedyś to pisałem w komentarzach pod innym filmikiem. Film powinien trwać ok 10 min, a trwa 45min.
@@markosmpower816
jak odcinek serialu :)
Ten film można skrócić do 5minut po co tyle pier.... Krótkie pytanie JAK PODŁĄCZYĆ RÓŻNICOWKE tak samo jak kelner pyta co podać CO PODAĆ a ludzie pieprzą farmazony może rybkę bo jestem z nad morza albo to bo tamtego nie lubię a pytanie CO PODAĆ
Kolejny bubel w tym filmiku - od lat nie stosuje się puszek...Od lat robi się instalacje bezpuszkowe.
Skąd Ty masz takie informacje?? Instalacje na puszkach są jak najbardziej prawidłowe, zależy od inwestora.
Kolego. Takie informacje jak Ty podajesz cyt"niebujcie się tworzyć samemu instalację"koniec cyt. Twojego. To jakąś paranoja. Prąd nie jest dla wszystkich. Opowiadasz ludziom głupoty. Zajmij się lepiej dojeniem kóz, a nie doradzaniem jak projektować. Ludzie UWAGA NA TE PSEŁDO PORADY.
Fajnie ale za cicho
Kolejny bubel w filmiku - rożnicówka 30mA jak najbardziej może zadziałać przy upływie 10mA. Dobrze to świadczy o producencie, bo roznicowki 10mA są droższe. A rożnicówka im bardziej czuła tym lepiej dla użytkownika. I jak instalacja jest sprawna to nie ma prawa wybijać rożnicówka. Więc gadasz chłopie bzdury.
7
Ale reklam nawaliles, nie da sie ogladac, wiec nawet nie wiem czy cos madrego tam gadasz.
reklamy możesz pominąć przecież
To nie oglądaj ptysiu