5:58 - Czy bez przewodu ochronnego, (w starej instalacji) ten wyłącznik zadziała normalnie, gdy wykryje gdzieś upływ prądu? Bo słyszałem opinie że nie powinno się takich wyłączników instalować w takich miejscach.
nie zaleca się bo są bardzo male szanse na jej prawidłowe zadziałanie. najczęściej w inst TN w GN230 styki PE podłączone są do N i w takim wypadku różnicówka zadziała tylko jak włożysz coś w 1 dziurkę GN230 i w dodatku do L czyli przewodu który kopie. Dlaczego uważam ze jest to istotne ? dzieci .... gdybyś nie daj boże nie upilnował takiego ciekawskiego to dostanie maksymalnie 0,03a(Dobre RCD działają przy 24,4mA, 13ms) czyli dobrze kopnie ale szybko przestanie.
Witam. Buduję szlifierkę na taśmie bezkońcowej i mam takie pytanie - Czy do silnika typ ML 90S-2 jednofazowy o mocy 1,5kW obroty 2810 obr/min wystarczy przełącznik start stop DKLD -6 -2 czy muszę również mieć stycznik? Gdzieś wyczytałem że potrzebny będzie przełącznik nadprądowy 6-10A 🤔 Proszę o radę
witam proste pytanie, wszystko podłączone tak jak być powinno przewod pen z wlz jako N, uziemienie ochronne z ziemi jako pe podlaczam roznicowke przycisk test dziala, a po zwarciu n i pe nie wybija ? o co kaman?
Warto wspomnieć, że przycisk TEST tak naprawdę wcale nie gwarantuje poprawnego działania różnicówki. W praktyce często się zdarza, że na przycisk Test różnicówka reaguje a po zrobieniu zwarcia faza-ochronny już nie. Dlatego najlepiej zrobić samemu test i za pomocą 2 przewodów podłączonych do żarówki samemu sprawdzić(podłączyć do fazy i ochronnego)
Dokładnie tak jeśli wyrzuci to na 90% jest w porządku Ale żeby sprawdzić na 100% to trzeba użyć profesjonalnego sprzętu który mierzy prąd zwarciowy oraz czas zadziałania>RCD
Cześć, Czy błędem byłoby podłączenie wyłącznika kombinowanego na instalacji TN-C (zerowany przewód PE z N)? Czy wyłącznik będzie działał skutecznie przy podłączeniu odbiornika do wejścia, a zasilania do wyjścia? Dlaczego wyłącznik nadprądowy ułożyłeś bliżej odbiornika, nie powinno być odwrotnie?
Mistrzu doradzisz coś mam zagwozdkę mam stary licznik u góry na 3 korki topikowe są tam tylko 3 przewody miedziane 1 główny 10 miedziany i 2 miedziane na mieszkanie neutralnych brak sa za licznikiem i wpinam od góry główny od dołu mostkuje na 2 esy b 16 do 1 esa wpinam 1 od mieszkania jest ok różnicówka działa ale jak podpinam pod 2 esa to odrazu wywala różnicówke teraz mam podłączone tylko na 1 b 16 i działa
Patrząc na piktogram „esa” nie wychodzi czasem tak , że wejscie powinno być od góry? Analogicznie jak w RCD ? Czy dla esa to jest obojętnie? Hager grzebienie wpina od dołu , legrand też , natomiast moeller może grzebienie miec wpięte i na gorze i na dole, wiec tam rozdział energii mize byc realizowany grzebieniem z góry i poszczególnymi wyjściami z dołu . Zastanawia mnie tylko czy dla aparatu typu ES ma to jakie kolwiek znaczenie ? Czy nie jest tak , że po rozłączeniu i tak napięcie pozostaje w esie . Przy podlaczeniu wg piktogramu hagera ucinalibyśmy napięcie już na wejsciu do esa. Wtedy bebechy esa są bez sygnału. Może mi to ktoś pomóc zrozumieć?
Nie ma znaczenia z której strony zasilisz aparat. Przyjęło się aby zasilać na styk nieruchomy, który zazwyczaj jest na górze. Gdy zasilasz tablicę (przeważnie) przewód YKY wpinasz na FR (rozłącznik izolacyjny) od góry, z dołu wypuszczasz przewody na RCD od góry i potem na "esy" i inne aparaty stosujesz już listwę łączeniową - szybciej i pewniej - i tu już zasilanie aparatów idzie na styk ruchomy.
Wielka szkoda że nie ma RCD które rozłącza tylko przewód fazowy. Wtedy można by stosować w starej instalacji 2-żyłowej i zawsze stanowiło by pewną ochronę, choć oczywiście mniejszą niż w nowoczesnej trójżyłowej z rozdzielonym PE i N.
Nie wymienia się wyłączników nadprądowych na różnicówkę, one są połączone razem. Warto mieć różnicówkę ale na początku należy sprawdzić czy to jest możliwe/dozwolone, jaki układ sieci jest w rozdzielni którą ma się w mieszkaniu.
Bo kiedys bylo tak zwane "zerowanie" czyli instalacje byly robione w systemie TN-C-S. Układ TN-C-S jest układem, którego pierwszą część stanowi układ TN-C, a funkcję przewodu neutralnego i ochronnego pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny (PEN).
a czy taka różnicówka działa w starszych instalacjach w blokach gdzie nie ma przewodu ochronnego tylko sam N i gniazdo jest zerowane czy to trzeba przebudowywać instalację?
@@Daniel-xe6hcróżnicówka czasem odłącza tor neutralny wcześniej niż fazowy, rozrysuj sobie co się stanie kiedy ktoś dotknie jedną ręka np. obudowy pralki pod napięciem (podłączonej do gniazdka z zerowaniem), a drugą do metalowej rury. Niestety poparte praktyką
Przed chwilką widziałem, że zasilanie w pierwszej kolejności weszło na wyłącznik nadprądowy (bezpiecznik), a nie tak jak u Ciebie na różnicówkę... Jak w takim układzie jest poprawnie...?
Mostek czy mostki nie mogą być cieńsze niż WZL. Ale jest oczywiście ale. Jeżeli chcesz kupić szynę grzebieniową fazową albo gotowe mostki kablowe w sklepie elektrycznym to dostaniesz o przekroju minimum 10mm². Najcieńszy gotowy mostek jaki widziałem to był o przekroju 6 mm².
@@andrzejzya617 W zwykłej 1-faz. sieci Mieszkaniowej Masz : 1.Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A. Nastepnie: 2.16A na gniazda 230V. 3.10A na oświetlenie. To taki podstawowy standard w układzie sieci TNC który zazwyczaj występuje. W nowych obiektach jest już inaczej - TNS. Więc tą 63-ke możesz wyrzucić do śmieci. Nie będzie pełniła żadnej roli. Wywali Tobie zabezpieczenie przedlicznikowe-plombowane przez energetykę.
@@Marek-ph7xk Dobrze jest. Chociaż 63A dla różnicówki to faktycznie trochę dużo to będzie działać bardzo dobrze. 63A oznacza że po przekroczeniu tego prądu różnicówka po prosu się zepsuje więc różnicówki zawsze daję się sporo mocniejsze.
w jakim celu dokonuje się testu miernikiem przewodów fazowego oraz ochronnego ? jeżeli podłączenie nie jest prawidłowe to jak zachowa się miernik w takiej sytuacji ?
Jeśli źle będzie podłączona roznicowka to nie zadziała poprostu test. Moje urzadzenie jakim sie posluguje czyli DUSPOL np wibruje i nie wyrzuca roznicowki.
0:21 nie istnieją urządzenia rozłANczających obwód, istnieją tylko urządzenia rozłĄczające obwód (z tego powodu, że nie istnieje taki wyraz, czasownik rozłANczać)
@@JanKowalski-hz7tw no niestety nie zabroniłeś mi tego, ani nie zabronisz :) mogę komentować w granicach kulturalnego zachowania co chcę i jak chcę, zwłaszcza że mam rację :)
@@WielgusLancer jednak lepiej, żeby jedna osoba przestałą utrwalać błędy "w społeczeństwie", poza tym w jaki niby sposób przeszkadza i komu, twój komentarz nie przeszkadza? nie pisz go, bo on przeszkadza
@@zbyszek-nie-budowlaniec6255 masz rację, ale gdy zwracasz uwagę komuś, warto wyjąć belki ze swych oczu, pozdrawiam serdecznie :) widzisz, to bierze się stąd, że osoby które kształcą się w kierunkach technicznych, mechanicznych, nie kształcą się już w kierunkach lingwistycznych (jakoś takoś xD plus środowisko w jakim się obracają, plus "niechciejstwo") Jeśli znacz się może na elektryce, to może znasz odpowiedź na pytanie, które zadałem tu (w komentarzu): th-cam.com/video/cceyxw7TzBY/w-d-xo.html no i oczywiście interesuje mnie przede wszystkim poznanie tej odpowiedzi.
Nie ma czegos takiego jak roznicowka powinna byc po tej czy po tamtej stronie bo to zalezy po ktorej stronie Zawsze od glownego bezpiecznika albo roznicowki bezpieczniki ida w koleknosci pradowej od najwiekszego do najmniejszego.
Jeśli neutralny jest po prawej RCD to on z prawej bo można połączyć szyną łączeniową ( tzw. grzebień) zabezpieczenia bez mostków. Im mniej łączeń tym lepiej
Tak, minimum 10 mm2, może lepiej 5o dla bezpieczeństwa. Raz w miesiącu sprawdzać bezpiecznik. Co TK za pierdolenie, przecież wiadomo że nikt tego nie robi. Co za kretynizm i jakieś popisywanie na YouTubie kto jest bardziej bezpieczny. No wkurzający ci wlogerzy...;)
Fajnie wytłumaczone, z ojcem w garażu robimy elektrykę i film się bardzo przydał
jak to się mówi.. "Elektryka prąd nie tyka" :D Świetnie przedstawiony materiał i wiedza przekazana klarownie
Super 👌 Dzięki za kolejną porcje wiedzy .
Super!!! Wreszcie ktoś zna się na rzeczy.
Różnicówka podłączona i wszystko działa - dzięki.
Bardzo dziekuje ,cenny materiał .
Bardzo po fachowemu. Dziękuję
Świetny film. Dzięki
Wiemy już jak podłączyć a będziesz robić może film jak dobrać zabezpieczenie czyli jakiej mocy bezpiecznik wybrać do instalacji ?
Dziękuję bardzo za pomoc 😊
Fajnie tlumaczysz.
Dobry materiał szkoleniowy. Pozdrawiam
a czy można podłączyć różnicówke w instalacji gdzie jest 2 kable?
5:58 - Czy bez przewodu ochronnego, (w starej instalacji) ten wyłącznik zadziała normalnie, gdy wykryje gdzieś upływ prądu? Bo słyszałem opinie że nie powinno się takich wyłączników instalować w takich miejscach.
nie zaleca się bo są bardzo male szanse na jej prawidłowe zadziałanie. najczęściej w inst TN w GN230 styki PE podłączone są do N i w takim wypadku różnicówka zadziała tylko jak włożysz coś w 1 dziurkę GN230 i w dodatku do L czyli przewodu który kopie. Dlaczego uważam ze jest to istotne ?
dzieci .... gdybyś nie daj boże nie upilnował takiego ciekawskiego to dostanie maksymalnie 0,03a(Dobre RCD działają przy 24,4mA, 13ms) czyli dobrze kopnie ale szybko przestanie.
Witam. Buduję szlifierkę na taśmie bezkońcowej i mam takie pytanie - Czy do silnika typ ML 90S-2 jednofazowy o mocy 1,5kW obroty 2810 obr/min wystarczy przełącznik start stop DKLD -6 -2 czy muszę również mieć stycznik? Gdzieś wyczytałem że potrzebny będzie przełącznik nadprądowy 6-10A 🤔
Proszę o radę
witam proste pytanie, wszystko podłączone tak jak być powinno przewod pen z wlz jako N, uziemienie ochronne z ziemi jako pe podlaczam roznicowke przycisk test dziala, a po zwarciu n i pe nie wybija ? o co kaman?
Jaki masz wynik pomiaru uziomu?
Przycisk testuje TYLKO sprawność samej różnicówki. Nie sprawdza poprawności jej podłączenia.
Warto wspomnieć, że przycisk TEST tak naprawdę wcale nie gwarantuje poprawnego działania różnicówki. W praktyce często się zdarza, że na przycisk Test różnicówka reaguje a po zrobieniu zwarcia faza-ochronny już nie. Dlatego najlepiej zrobić samemu test i za pomocą 2 przewodów podłączonych do żarówki samemu sprawdzić(podłączyć do fazy i ochronnego)
Dokładnie tak jeśli wyrzuci to na 90% jest w porządku
Ale żeby sprawdzić na 100% to trzeba użyć profesjonalnego sprzętu który mierzy prąd zwarciowy oraz czas zadziałania>RCD
Zewrzeć N z Pe
Dokładnie trzeba zewrzeć neutralny z ochronnym i różnicówka ma wywalić. Po co robić zwarcie między L i N ? Do zwarcia jest wyłącznik nadprądowy.
Cześć,
Czy błędem byłoby podłączenie wyłącznika kombinowanego na instalacji TN-C (zerowany przewód PE z N)? Czy wyłącznik będzie działał skutecznie przy podłączeniu odbiornika do wejścia, a zasilania do wyjścia? Dlaczego wyłącznik nadprądowy ułożyłeś bliżej odbiornika, nie powinno być odwrotnie?
Mistrzu doradzisz coś mam zagwozdkę mam stary licznik u góry na 3 korki topikowe są tam tylko 3 przewody miedziane 1 główny 10 miedziany i 2 miedziane na mieszkanie neutralnych brak sa za licznikiem i wpinam od góry główny od dołu mostkuje na 2 esy b 16 do 1 esa wpinam 1 od mieszkania jest ok różnicówka działa ale jak podpinam pod 2 esa to odrazu wywala różnicówke teraz mam podłączone tylko na 1 b 16 i działa
Dzięki ziomek
Wnioskuję po braku światła ze zadziałała różnicówka na stole i w skrzynce głównej? ;)
Patrząc na piktogram „esa” nie wychodzi czasem tak , że wejscie powinno być od góry? Analogicznie jak w RCD ?
Czy dla esa to jest obojętnie?
Hager grzebienie wpina od dołu , legrand też , natomiast moeller może grzebienie miec wpięte i na gorze i na dole, wiec tam rozdział energii mize byc realizowany grzebieniem z góry i poszczególnymi wyjściami z dołu .
Zastanawia mnie tylko czy dla aparatu typu ES ma to jakie kolwiek znaczenie ?
Czy nie jest tak , że po rozłączeniu i tak napięcie pozostaje w esie . Przy podlaczeniu wg piktogramu hagera ucinalibyśmy napięcie już na wejsciu do esa. Wtedy bebechy esa są bez sygnału.
Może mi to ktoś pomóc zrozumieć?
Nie ma znaczenia z której strony zasilisz aparat. Przyjęło się aby zasilać na styk nieruchomy, który zazwyczaj jest na górze. Gdy zasilasz tablicę (przeważnie) przewód YKY wpinasz na FR (rozłącznik izolacyjny) od góry, z dołu wypuszczasz przewody na RCD od góry i potem na "esy" i inne aparaty stosujesz już listwę łączeniową - szybciej i pewniej - i tu już zasilanie aparatów idzie na styk ruchomy.
Napięcie znamionowe łączeniowe Ue (AC): 230 / 400V -czy moge taki wylacznik zastosowac na 400V ? na 1 fazie
Warto wspomniec ze kolejnosc podlaczania przewodow powinna byc PE N i L
Ja widziałem Mistrza który odpinał zasilanie zaczynając od przewodu PE/N/A NA KONIEC FAZY... 🙉🙉🙉
Hej, a są bezpieczniki połączone razem z różnicówką ?
Mogę różnicowke podłączyć do starej instalacji bez uziemienia?
NIE
@worldpeace695 nie
Dziękuję
Dlaczego roznicówka idzie jako pierwsza? A jeśli wyłącznik nadprądowy jest jako główny (powiedzmy 25A), to nie powinien być on "przed" róznicówką?
Wielka szkoda że nie ma RCD które rozłącza tylko przewód fazowy. Wtedy można by stosować w starej instalacji 2-żyłowej i zawsze stanowiło by pewną ochronę, choć oczywiście mniejszą niż w nowoczesnej trójżyłowej z rozdzielonym PE i N.
Widziałem filmik , że ktoś ma podłączone w odwrotnej kolejności. Pierwszy bezpiecznik nad prądowy po nim różnicówka. Czy prawidłowo ??? .
Czy jeżeli posiada się w mieszkaniu w bloku zwykły wyłącznik - to czy warto wymienić na różnicówkę ?
Nie wymienia się wyłączników nadprądowych na różnicówkę, one są połączone razem. Warto mieć różnicówkę ale na początku należy sprawdzić czy to jest możliwe/dozwolone, jaki układ sieci jest w rozdzielni którą ma się w mieszkaniu.
@@SzaraeminencjaNaczelnegoWodza 😀możliwe, dozwolone? Zawsze. Poczynając od sieci w układzie TNC.
@@Marek-ph7xk Dlaczego w tn-c trzeba przejść na tn-cs albo na TNS
Czemu płynie faza przez przewód ochronny ? Jak to uziemienie i również powinien być neutralny 😮?
Mam pytanie dopiero sie ucze wiem ze podzial pen robi sie przed roznicowka a co by sie stalo jesli by zrobilo sie za roznicowka
po prostu będzie to dalej PEN tylko tak jakby zerowanie gniazdek dodatkowym przewodem
Jak wymienić lampkę sygnalizacyjną fazy?
To w jakim celu robić test skoro nie można go wykonać na włączonym urządzeniu
a co jeżeli w instalacji doprowadzonej do mieszkania nie ma przewodu ochronnego? i w ogóle w bloku nie ma takiego obwodu?
Bo kiedys bylo tak zwane "zerowanie" czyli instalacje byly robione w systemie TN-C-S. Układ TN-C-S jest układem, którego pierwszą część stanowi układ TN-C, a funkcję przewodu neutralnego i ochronnego pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny (PEN).
a czy taka różnicówka działa w starszych instalacjach w blokach gdzie nie ma przewodu ochronnego tylko sam N i gniazdo jest zerowane czy to trzeba przebudowywać instalację?
Nie działa
@@Daniel-xe6hcróżnicówka czasem odłącza tor neutralny wcześniej niż fazowy, rozrysuj sobie co się stanie kiedy ktoś dotknie jedną ręka np. obudowy pralki pod napięciem (podłączonej do gniazdka z zerowaniem), a drugą do metalowej rury. Niestety poparte praktyką
Czy PE łączy się gdzieś z N? Przed czy za RCD?
Raz rozdzielonego PEN nie wolno ponownie łączyć.
Czy PE (czyli przewód połączony ze spilką wbitą w ziemię)i N mogę połączyć że sobą przed rużnicówką?
Co, jeśli nie mam przewodu ochronnego ?
Przed chwilką widziałem, że zasilanie w pierwszej kolejności weszło na wyłącznik nadprądowy (bezpiecznik), a nie tak jak u Ciebie na różnicówkę... Jak w takim układzie jest poprawnie...?
tak jak widziałeś/ najpierw chronimy/potem zasilamy. w R.G JA najpierw wpinam L1 na wył. nadprądowym potem na różnicówke.🙂
mostek min 10 mm2 to chyba przesada :) WZL jes z reguły 4mm2 i mostek też chyba taki wystarczy
Mostek czy mostki nie mogą być cieńsze niż WZL. Ale jest oczywiście ale. Jeżeli chcesz kupić szynę grzebieniową fazową albo gotowe mostki kablowe w sklepie elektrycznym to dostaniesz o przekroju minimum 10mm². Najcieńszy gotowy mostek jaki widziałem to był o przekroju 6 mm².
@@SzaraeminencjaNaczelnegoWodza masz rację oczywiscie, chodziło mi o to ze ten mój wzl to nie 10 :) dzięki za odpowiedz
minimalny przekrój przewodu ochronnego 10mm miedź 16 aluminium
@@mrjinks3520 ok
Jak jest rozłANcznik, to się rozłANcza 😂
A w zwykłej instalacji to może być 16A
Zupełnie bez sensu
Bo ja założyłem 63A
@@andrzejzya617 W zwykłej 1-faz. sieci Mieszkaniowej Masz :
1.Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A.
Nastepnie:
2.16A na gniazda 230V.
3.10A na oświetlenie.
To taki podstawowy standard w układzie sieci TNC który zazwyczaj występuje. W nowych obiektach jest już inaczej - TNS. Więc tą 63-ke możesz wyrzucić do śmieci. Nie będzie pełniła żadnej roli. Wywali Tobie zabezpieczenie przedlicznikowe-plombowane przez energetykę.
@@Marek-ph7xk Dobrze jest. Chociaż 63A dla różnicówki to faktycznie trochę dużo to będzie działać bardzo dobrze. 63A oznacza że po przekroczeniu tego prądu różnicówka po prosu się zepsuje więc różnicówki zawsze daję się sporo mocniejsze.
Dlaczego zasilanie rcd od góry???
masz tak pokazane na różnicowe. gość pokazywał.
w jakim celu dokonuje się testu miernikiem przewodów fazowego oraz ochronnego ? jeżeli podłączenie nie jest prawidłowe to jak zachowa się miernik w takiej sytuacji ?
to zależny od impedancji miernika ;)
Jeśli źle będzie podłączona roznicowka to nie zadziała poprostu test. Moje urzadzenie jakim sie posluguje czyli DUSPOL np wibruje i nie wyrzuca roznicowki.
Ja dałem zasilanie główne na wyłącznik z wył do roznicowki i po różnicowce dopiero rozdzielam na bezpieczniki esy no
0:21 nie istnieją urządzenia rozłANczających obwód, istnieją tylko urządzenia rozłĄczające obwód (z tego powodu, że nie istnieje taki wyraz, czasownik rozłANczać)
To nie to forum. Chcesz komentować cos o pisowni komentuj na tych forach. Masz coś do powiedzenia q temacie ?
@@JanKowalski-hz7tw no niestety nie zabroniłeś mi tego, ani nie zabronisz :) mogę komentować w granicach kulturalnego zachowania co chcę i jak chcę, zwłaszcza że mam rację :)
Masz rację ale to nic nie wnosi a przeszkadza
@@WielgusLancer jednak lepiej, żeby jedna osoba przestałą utrwalać błędy "w społeczeństwie", poza tym w jaki niby sposób przeszkadza i komu, twój komentarz nie przeszkadza? nie pisz go, bo on przeszkadza
Pięknie to wyjaśniłeś👍
czy można wymienić różnicówke na większa, gdy wybija nam ją po podłaczeniu urządzeń ?
To masz coś nie tak z urządzeniem.
Różnicówka może wybijać przy niektórych urządzeniach np. Przy falownikach. Dlatego min. falowników nie zabezpiecza się różnicówką.
to jest zle .nie mozna mieszac doplywow i odplywow
30 miliamperów. Nie 30 miliamper. Przepraszam, że się czepiam, ale na PE nasz nauczyciel obniżał za to ocenę o jeden stopień.
no na pewno nie mimiamperów, za takie coś, to bym obniżył o dwa punkty ocenę
@@lockheed_martin czym innym jest literówka, a czym innym szeroko stosowane na wielu kanałach olewanie odmiany przez przypadki ;)
@@zbyszek-nie-budowlaniec6255 masz rację, ale gdy zwracasz uwagę komuś, warto wyjąć belki ze swych oczu, pozdrawiam serdecznie :) widzisz, to bierze się stąd, że osoby które kształcą się w kierunkach technicznych, mechanicznych, nie kształcą się już w kierunkach lingwistycznych (jakoś takoś xD plus środowisko w jakim się obracają, plus "niechciejstwo")
Jeśli znacz się może na elektryce, to może znasz odpowiedź na pytanie, które zadałem tu (w komentarzu): th-cam.com/video/cceyxw7TzBY/w-d-xo.html no i oczywiście interesuje mnie przede wszystkim poznanie tej odpowiedzi.
Róznicówka powinna być pierwsza od lewej a potem B6, B10,B167
Nie ma czegos takiego jak roznicowka powinna byc po tej czy po tamtej stronie bo to zalezy po ktorej stronie Zawsze od glownego bezpiecznika albo roznicowki bezpieczniki ida w koleknosci pradowej od najwiekszego do najmniejszego.
Jeśli neutralny jest po prawej RCD to on z prawej bo można połączyć szyną łączeniową ( tzw. grzebień) zabezpieczenia bez mostków. Im mniej łączeń tym lepiej
Co to za miernik
np.MPI520 SONELA/ koszt teraz ok.8000zł
@@jozefkowalski2295 ? ja mialem na mysli tego Fluka
@@DerekHundik sonel P6 dzziała podobnie
Nie jest strzałka 😀
Różnicowke wolalem sprawdzić ręką czy zadziała, lekkie musniecie prądem i było ok. Taki test zrobiłem tylko na tym urządzeniu
Rozumiem, że dla kolegi fakt posiadania niesprawnego wyłącznika różnicowo-prądowego równał się chęci popełnienia samobójstwa ...
Po co ta multiszyna?
Bo jest wizualnie dobrze/ możesz to zrobić przewodami o przekroju nie mniejszym od przewodów wejściowych.
Tak, minimum 10 mm2, może lepiej 5o dla bezpieczeństwa. Raz w miesiącu sprawdzać bezpiecznik. Co TK za pierdolenie, przecież wiadomo że nikt tego nie robi. Co za kretynizm i jakieś popisywanie na YouTubie kto jest bardziej bezpieczny. No wkurzający ci wlogerzy...;)
J
Skoro chroni życie to złap neutralny i fazę zobaczymy czy zadziała 😁