Jak ładować akumulator w samochodzie

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 543

  • @chmurek7909
    @chmurek7909 4 ปีที่แล้ว +25

    2002 rok? Literówka się wkradła . Pozdrawiam

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 ปีที่แล้ว +4

      tak masz rację, powinno być 2020, ale zostawiłem więcej niespodzianek w tym odcinku, choć niekoniecznie aż tak widocznych ;) / Robert

    • @MarekSztorm
      @MarekSztorm 4 ปีที่แล้ว +3

      @@mrAkumulator Jedną z nich jest Calacium/Calcium ;-)

    • @arturgorniak3741
      @arturgorniak3741 4 ปีที่แล้ว +7

      @@mrAkumulator Następną niespodzianką jest odwrotne podłączenie przewodów pomiarowych w mierniku :-)

    • @Matys72
      @Matys72 4 ปีที่แล้ว +1

      @@mrAkumulator "Jak ładować akumulatora w samochodzie"...

    • @makitor7673
      @makitor7673 4 ปีที่แล้ว

      To po prostu archiwalny odcinek

  • @1starfish11
    @1starfish11 3 ปีที่แล้ว +19

    Zawsze ladowalem aku bezposrednio w aucie, starym prostownikiem, bez odlaczania kabli i zostawiałem na cala noc. Nigdy nic się nie stalo, aku pełny, auto odpalało jak ta lala

  • @xjanqxv1573
    @xjanqxv1573 4 ปีที่แล้ว +15

    W związku z tym, że złapaliście bakcyla fotowoltaiki może kilka propozycji instalacji wyspowych z akumulatorami, przetwornicami i ładowarkami dla tych co nie chcą dzielić się "zyskami" z energetyką....

    • @STOP2NWO
      @STOP2NWO 4 ปีที่แล้ว +4

      JK najbardziej podbijam 👍👍👍

  • @kamil004
    @kamil004 4 ปีที่แล้ว +8

    Mam kilka uwag/wlasnych przemyslen co do odcinka.
    2:20 Nie wydaje mi sie aby to bylo podlaczenie do ladowania akumulatora, sam pracuje w serwisie i Jaguary tez maja takie podlaczenie, ale nie z racji ladowania akumulatora w pojezdzie a bardziej i raczej chyba glownie po to aby moc podlaczyc kable rozruchowe lub zwyczanie podac napiecie do instalacji samochodu jesli padnie akumulator.
    A dlaczego? dla przykladu w jaguarze zwyczajnie brak zamka w klapie bagaznika gdzie glownie tam jest akumulator.
    I jedyna droga aby otworzyc/dostac sie do akumulatora jest otworzenie dzwi z kluczyka, otworzenie maski i podanie napiecia na przytoczone tutaj podlaczenia a nastepnie z przycisku otwarcie klapy bagaznika.
    Druga kwestia jest prywatnosc klienta przy serwisowaniu auta, przytocze tutaj rowniez marke jaguar (starsze modele) w ktorej to klient posiada kluczyk serwisowy ktory mogl zostawic wraz z autem gdy je oddaje do serwisu, ow kluczyk nie otwiera bagaznika bo ma inny wymiar grota. Klient mogl zablokowac wiec w kabinie przyciski otwierania bagaznika.
    Co za tym idzie i do czego zmierzam, jaguary to pradozerne bestie i przy serwisie , podlaczaniu komputera itp zawsze podlaczamy prostownik, a skoro przyjmiemy iz bagaznik mamy zablokowany lub tez klient ma napakowane bagaze itp a mamy do dyspozycji miejsca pod maska wlasnie do podlaczenia to czemu nie skorzystac.
    Nawet tesla ma pod maska takie podlaczenia do awaryjnego zasilenia pojazdu.
    Niemniej nie widze grama sensu w stwierdzeniu iz jest to przylacze do ladowania akumulatora w pojezdzie.
    6:40 z doswiadczenia wiem ze nic sie nie dzieje czy to w starych pojazdach czy w nowych autach naszpikowanych elektronika, spokojnie mozna do napiecia 16.2V ladowac akumulator bez odlaczania.
    Kondensatory jak i cala elektronika jest przystosowana do wyzszych napiec wiec jest spory margines bledu, nawet jesli sam kondensator na zasilaniu w jakims module jest do 16V to 17V czy 19V nic mu nie zrobi, za mala roznica, wieksza szkoda by byla przy zamianie biegunow kondensatora, wtedy moglby wybuchnac lub sie uszkodzic przy tak malej roznicy jego max wartosci napiec.
    Druga kwestia sa usterki alternatora gdzie niejednokrotnie (np skoda felicja) po uszkodzeniu regulatora albo nie bylo ladowania albo napiecie wzrastalo do max mozliwosci alternatora 18V i nic sie nie dzialo czy to z radiem czy z elektronika, jedyne co nie wytrzymywalo to zarowki H4-H7.
    Kolejnym przykladem z zycia wzietym Jaguar III seria , stary trup z lat 80 usterka ladowania 22V i wiecej, tyle alternator byl w stanie z siebie wypuscic, akumulator oczywiscie sie usmazyl ale nic pozatym, wszelakie moduly klimatyzacji czy komputer silnika nie mial z tym problemu.
    Niemniej slyszalem iz przy przekroczeniu pewnych napiec mozna usmazyc diody w alternatorze, chodz osobiscie wydaje mi sie ze jest to bzdura z racji tego ze prostownik (typowy) nie dysponuje wiekszym pradem niz sam alternator.
    8:50 na wszelakich kablach rozruchowych jest aby podlaczac mase pod obudowe, karoserie itp. wydaje mi sie ze jest to zabieg ktory ma na celu odsuniecie zrodla iskrzenia od akumulatora aby nic nie wybuchlo (wezmy pod uwage zaworki odpowietrzajace obok klem) i nic wiecej. innego sensownego uzasadnienia nie widze.
    aczkolwiek jesli juz mowa o rozruchu auta na kable gdzie elektrolit nie ma nawet szansy gazowac to taki zabieg tez sie mija z celem, przy ladowaniu prostownikiem ok, moze byc jakies wyzyko wybuchu ale przy rozruchu na slabym akumulatorze... raczej nie.
    20:30 producent zabrania bo? jakies wytlumaczenie? czuje niedosyt po tej informacji ktora dla mnie jest "pusta", ot producent se powiedzial. Byc moze jestem zbyt techniczny.
    A na sam koniec jako ciekawostka powiem jak ja doladowuje akumulator u siebie, otoz podpinam sie pod zlacze zapalniczki ktore ma stale napiecie bez zaplonu.
    Zdjecie: drive.google.com/file/d/1vsK_0B1KDPmhIGS4R57jrjO4jr1Q2b52/view?usp=sharing
    Wyjasniajac: Podlaczam do Powerbanka 20Ah przetwornice StepUP, ustawiam napiecie ktore mnie interesuje i prad ladowania , podlaczam wlasnorecznie wykonana przejsciowke USB-Wtyk 12V i wlaczam przetwornice (na zdjeciu wylaczona)
    Sama przetwornica nie jest jakos zbyt mocna bo tylko 15W ale w zupelnosci wystarcza i po ok 5h powerbank jest wyssany do zera a akumulator podladowany, idealnie sie sprawdza w mrozy, jesli zostawimy taki zestaw na noc to rano akumulator kreci az milo.
    To tyle, zachecam do glebszej dyskusji ;)

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 4 ปีที่แล้ว

      W pieszym przypadku to są punkty do awaryjnego rozruchu ale i do ładowania . Przynajmniej BMW też zaleca aby właśnie te punkty wykorzystać . To że jaguar wytrzymał 22V to nie oznacza że inne pojazdy przetrwają taką sytuację . W starszym aucie wymieniasz nawet moduł silnika i jedziesz dalej . W nowym wymiana to początek roboty .

    • @kamil004
      @kamil004 4 ปีที่แล้ว

      @@EkoKolo_Katowice Tak z innej beczki, czy jest jakies auto ktore ma punkty do rozruchu pod maska i akumulator tez pod maska?
      BMW zaleca ale zaleca bo?
      Nie tylko jaguar wytrzyma 22V, uklady maja zabezpieczenia i stabilizacje napiec, smiem twierdzic ze nowe wytrzyma wiecej niz stare. ale to tylko gdybanie ;)
      Reki sobie uciac nie dam, moge sie tylko opierac na wlasnym doswiadczeniu jako elektronik i tego co sie dzieje z pewnymi komponentami przy zbyt wysokim napieciu oraz tym jaka maja specyfikacje.
      Dla przykladu radio samochodowe jest do ponad 18V a sama koncowka mocy osiaga wlasnie najlepsze parametry przy takim napieciu.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 4 ปีที่แล้ว

      @@kamil004 Nie badałem czy jest taka kombinacja aku i punkty pod maską w innych markach . Bmw poza serią 3 do 2004 roku i to tylko w ultra bieda wersji miewało aku pod maską , tak to mają z tyłu . Z tym wysokim napięciem to bym ... nie testował bo obecnie za dużo można ubić sprzętu . Pozatym zrobić 22V na akumulatorze prostownikiem to nie takie łatwe . Bo jednak akumulator wiele na siebie przyjmie . Zużyty o dużej rezystancji wewnętrznej da taką możliwość .

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 4 ปีที่แล้ว +1

      @@kamil004 Też uważam, że nic się nie stanie przy napięciu 16v ,bo kondensatory elektrolityczne w instalacji są do napięcia co najmniej 16V. Jednak zwykłym użytkowników mówię, żeby jednak odpinali Aku przy wyższym napięciu chociażby z racji chlapiącego elektrolitu. Sytuację, które opisujesz to jednak sytuacje awaryjne i nie można ich traktować jako regułę. Sam akumulator jest niezłym buforem i to on na siebie przyjmuje wszelkiego rodzaju skoki napięcia. Diody alternatora można ponoć spalić a właściwie przebić odpinając akumulator na ruchu silnika.Pozostają jeszcze odbiorniki prądu jak sie zachowa alternator? Nie wiem.Bez obciążenia na pewno nie może pracować.

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว +2

      Producent zaleca = na wszelki wypadek zdejmuje z siebie odpowiedzialnosc, zeby nie uznawać później gwarancji, lub ewentualnie sprzedawać 'autoryzowane' ładowarki. Nie ma to najczęściej bezpośredniego technicznego uzasadnienia. Taki marketingowo-finansowy zabieg.

  • @pawelewczyk2177
    @pawelewczyk2177 3 ปีที่แล้ว +5

    Odnośnie ładowania w aucie, ja uważam że tylko i wyłącznie podłączamy się do zacisków akumulatora. Przygotowane wyprowadzenia pod maską mogą służyć jedynie do odpalania z kabli rozruchowych innego auta. Zauważ że jeśli miałbyś uszkodzoną instalację (zaśniedziałe połączenia, przerwane itp.) Prostowniki mogłyby niebezpiecznie podnieść napięcie ponieważ akumulator nie pełniłby w pełni funkcji "bufora".
    Druga sprawa ładujemy w aucie max do 14,4V czyli tyle co daje alternator, nigdy nie podnosimy napięcia do 16V i wyżej. Tak możemy ładować akumulator odpięty z instalacji.

  • @marekn7638
    @marekn7638 3 ปีที่แล้ว +7

    Podłączenie minusa z prostownika do masy samochodu jest bezpieczniejsze dla elektroniki pojazdu , ponieważ niweluje to skoki napięcia prostownika i masa samochodu działa wtedy jak kondensator.

  • @andrzejjanson1059
    @andrzejjanson1059 4 ปีที่แล้ว +4

    A co właściwie ryzykujemy ładując akumulator w samochodzie? Ja tak robię od lat z czystego lenistwa i niczego nie uszkodziłem. Fakt, mam prostownik z początku lat 80-tych, który jakimś cudem nie ma zamiaru się zepsuć. Teraz, po wielu latach użytkowania go, dowiedziałem się, że nie jest on w stanie zrobić gęstości elektrolitu, bo jego max napięcie to zaledwie 14.3V, choć jakoś na żywotność akumulatorów to nie wpływa, bo spokojnie żyją one ponad 6 lat.

    • @motiondesignstudio429
      @motiondesignstudio429 4 ปีที่แล้ว

      Sam sobie odpowiedzialeś na pytanie. Tu hasło pt GESTOŚĆ ELEKTROLITU jest wyznacznikiem wszystkiego :)

  • @jacekorkan8801
    @jacekorkan8801 4 ปีที่แล้ว +6

    Skromny ten zeszyt jak na tą fortunę. 😋
    Wystarczy zdjąć tylko jedną klemę. To już przerwie obwód. Trzeba pamiętać że diody i kondensatory na wejściu w sterownikach są na 16V w 12V instalacji. Więc jak nie przekroczy się 15-15,5V to jest bezpiecznie. Oczywiście jakiś tam zapas w każdym elemencie jest. Ale lepiej tego nie sprawdzic. W prostowniku z regulacją trzeba pamiętać że regulacją odbywa się na stronie pierwotnej transformatora. Więc po naładowaniu akumulatora napięcie będzie rosnąć i może osiągnąć niebezpieczna wartość. Temperatura wewnątrz komory silnika podczas pracy jest większa niż może dać ten prostownik. Więc o to nie ma się co martwić.
    Zawsze też można podtrzymać zasilanie instalacji. Ja to robię w prosty sposób. Mam wtyczkę do OBDII na końcu krokodyli które podłączam do innego akumulatora i w ten sposób mogę odłączyć akumulator główny od pojazdu.

    • @mareczekmak
      @mareczekmak 4 ปีที่แล้ว

      Brawo brawo, warto wspomnieć że te kondensatory na 16V muszą wytrzymać +10%, więc margines jest tak na prawdę spory.

    • @bbzyq
      @bbzyq 4 ปีที่แล้ว +1

      No właśnie, a jakby zrobić eksperyment żeby zostawić PROSTOWNIK do końca i te 16,2V żeby poszło w instalacje? Wtedy dopiero będzie film poglądowy czego NIE ROBIĆ żeby nie uszkodzić podzespołów i przy okazji wyjdzie jakich :D

    • @jakubbaran9802
      @jakubbaran9802 4 ปีที่แล้ว

      czy mozesz cos wiecej napisac o tym pomysle z wtyczką do OBDII,gdze kupic gotową,lub jak zrobić,dzieki

    • @jacekorkan8801
      @jacekorkan8801 4 ปีที่แล้ว

      @@jakubbaran9802 Ja sobie zrobiłem piny 4i5 to masa a 16 to stały plus.
      A kupić można tutaj.
      a.aliexpress.com/_UOQlg

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว

      @@bbzyq Ja zawsze tak ładuję i bez problemu ponad 16V instalacja wytrzymuje.

  • @czarnekonto6221
    @czarnekonto6221 3 ปีที่แล้ว +5

    Czy mogę ładować akumulator podłączony do instalacji w samochodzie (na żywca) ładowarką STEFPOL EST-516M na trybie 14,4V? Jak się zachowa prostownik? Czy kiedykolwiek przerwie proces ładowania czy będzie walczyć z poborem odbiorników pojazdu?

  • @machony79
    @machony79 4 ปีที่แล้ว +6

    Czekam 60 sek. aż BSI się uśpi wraz z pozostałymi systemami i podłączam BlueBox-a z napięciem 16V. Trzeba tylko pamiętać aby nie wybudzić systemu np.przez otwarcie drzwi czy klapy.

    • @Darek80
      @Darek80 4 ปีที่แล้ว

      W jaki sposób poznać że BSI jest nieaktywne? Dla pewności poczekać 5 minut?

    • @machony79
      @machony79 4 ปีที่แล้ว

      @@Darek80 Po minucie od zamknięcia drzwi pstryknie przekaźnik w BSM.Obok akumulatora.Słychać go dość dobrze.

    • @lUkkUl
      @lUkkUl 4 ปีที่แล้ว

      @@machony79 co to jest BSI?

    • @machony79
      @machony79 4 ปีที่แล้ว

      @@lUkkUl Moduł odpowiedzialny ca całe wyposażenie elektryczne w samochodach PSA.

    • @TheDevilek1983
      @TheDevilek1983 4 ปีที่แล้ว

      BSI usypia się 3 minuty.

  • @deejay8611
    @deejay8611 4 ปีที่แล้ว +7

    Nie ma co tak się szczypać. Ja podaje 16,3 bez odłączania akumulatora bez względu na to czy to Fiat, bmw, mercedes czy opel bez względy czy za 2 czy za 500 tys. Nigdy nic się nie stało. Chyba zbędna jest ta nadwrażliwość.

    • @TheDevilek1983
      @TheDevilek1983 4 ปีที่แล้ว

      Chyba :)

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว +1

      Ja tak samo, auto premium i podpinam do starego prostownika z rozruchem 'taczki', który podaje prawie 17V na koniec ładowania i nic się z autem nie stało :p a podładowuję aku regularnie bo to diesel jeżdzony głównie po mieście.

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 4 ปีที่แล้ว +1

      Też nie tak dawno ładowałem aku w corolli rocznik 2019 bez odpinania bo został rozładowany do 3V. Mar-pol ustawiony na końcowe napięcie 16V. Wszystko działa.

    • @adamkowalski1239
      @adamkowalski1239 4 ปีที่แล้ว

      Tylko że te wszystkie premium maja po 20 lat. W tych obecnych to już trzeba bardziej uważać na to co się robi.

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว

      @@adamkowalski1239 nie spotkałem jeszcze spalonej instalacji od prostownika, który podał 16V zamiast 14,4...

  • @norbert5144
    @norbert5144 4 ปีที่แล้ว +4

    Zróbcie jakiś może mały instruktaż jak dokonać zakupu Kulona 912 , zamówić, opłacić i zrobić to w miejscu pewnym i w dobrej cenie... nie każdy jest w tym biegły, zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy u wschodnich sąsiadów. Ludzie obawiają się niepewnych źródeł, poruszania się po obcojęzycznych stronach itp. Zwłaszcza że "janusze biznesu" którzy mieszkają przy granicy co chwila wrzucają Kulony w ogłoszenia za jakieś chore kwoty.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 4 ปีที่แล้ว +1

      Jest taki wątek na forum "mrAkumulator Forum Pasjonatów Prostowników i Akumulatorów" na FB facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/permalink/727112954423337/ wiele praktycznych informacji tam jest przedstawione.

  • @libglade3696
    @libglade3696 2 ปีที่แล้ว +6

    Nie bardzo rozumiem czemu mielibyśmy odpinać i plusa i minusa (5.25). Chyba wystarczy odpiąć jeden biegun aby prąd w instalacji nie płynął.

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 8 หลายเดือนก่อน

      ja tam nic nie odpinam plus z ładowarki daje do plusa aku a minus do masy w samochodzie tak jak instrukcja ładowarek pisze, z tym że mam auto z 1999r no i zwykły akumulator ,oczywiście bez kluczyka w stacyjce

  • @JosefG52
    @JosefG52 3 ปีที่แล้ว +7

    Dlaczego nic nie mowisz o tym ze jak wypniesz akumulator to jestes w tzw. czarnej dupie bo rozjedzie sie wszystko ( modul sterujacy, el.otwieranie szyb i cholera wie co jeszcze ). W wielu autach zeby uniknac takich niespodzianek , przed wyjeciem akmulatora najlepiej podpiac na klemy rownolegle drugi akmulator na czas ladowania wymontowanego akumulatora zasadniczego. Zapewniam warto tak zrobic !

    • @PIOTRRF
      @PIOTRRF 3 ปีที่แล้ว +1

      Wlasnie jestem na etapie przerabiania tego tematu. W serwisie wypieli aku bez podtrzymania pradu. Potem wyskoczylo mase bledow.Normalnie chyba wszystko co bylo mozliwe.
      Pojechalem do nich jeszcze raz.Bo w moim aucie musi byc wpisany aku w kompa.
      Nie jestem wstanie stwierdzic czy to zrobili.Mowic moga co chca.
      BMS powinien sie po jakims czasie sam zaprogramowac - nie pamietam jaka jest czestotliwosc tego procesu. Tak napisal na forum kolega.
      Na dzien dzisiejszy mam problem tylko ze znikajacymi trybami specjalnymi.Reszta kontrolek zgasla.I narazie dziala.
      Na niemieckim forum byla tez ciekawa wypowiedz,Zacytuje z tlumacza.
      Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu musisz wyjąć całkowicie nienaruszoną baterię.
      Teraz, gdy już go usunąłeś, ładujesz go za pomocą ładowarki.
      Wkładasz go z powrotem, podłączasz, ponownie kalibrujesz okna i drzwi, a potem???
      Czy jeździsz do warsztatu, aby się "uczyć"? czy jeździsz dalej? Po kilku metrach systemy, które zgłosiły się z powodu przerwy w dostawie prądu, działają bez zarzutu. Co zrobisz teraz, gdy wszystko działa jak zwykle?
      Ważne jest, aby zainstalować akumulator tego samego typu i w miarę możliwości o tej samej pojemności.
      Jest oczywiste, że warsztaty samochodowe popierają ten "czysty" biznes przy niewielkim wysiłku i że jest on niezbędny.

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      jak dobrze miec stare auto w ktorym jedynym problemem po wyjecie akumulatora jest koniecznosc wpisania kodu do radia ;) no i licznik biezacy kilometrow sie zeruje, i to wszystko :)

  • @MrJewishking
    @MrJewishking ปีที่แล้ว +4

    W sumie to też warto sprawdzić zawsze w instrukcji czy producent dopuszcza w ogóle odłączenie akumulatora bez dodatkowych procedur serwisowych. Kiedyś bzdura, współcześnie bywa istotne. W Audi na przykład wywala często czujnik kąta kierownicy itp.

  • @arekwoz
    @arekwoz 4 ปีที่แล้ว +6

    16,2 V w astrze h ostatnio 3 dni miałem podłączone. Nic nie padło w samochodzie, akumulator hula jak nówka

    • @krzysztof18199
      @krzysztof18199 4 ปีที่แล้ว +1

      Podpiął 14 v i sra w gacie ;)))) a przecież każdy alternator daje 14,5V Co za koleś !

    • @ludwikjork
      @ludwikjork 4 ปีที่แล้ว

      Nie podoba sie to wypad z baru

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      a dolales po takim ladowaniu, takim napieciem wody (elektrolitu)?

    • @Loogik1979
      @Loogik1979 3 ปีที่แล้ว

      @@alias_required to wody czy elektrolitu ?

  • @dariuszpartyka5211
    @dariuszpartyka5211 4 ปีที่แล้ว +4

    A wystarczy zmierzyć napięcie na prostowniku nie podłączając go do akumulatora jeżeli jest powyżej napięcia dopuszczalnego obniżyć i śmiało podłączać , jeśli popłynie zbyt duży prąd obniżamy lekko napięcie na prostowniku .To cała filozofia

  • @aleksanderolo9310
    @aleksanderolo9310 2 ปีที่แล้ว +4

    To teraz ja się popisze, Aku w moim aucie ładuje bez odpinania ale zanim zacznę go ładować to normalnie jest wyłączony i czujnik prądu odcina prąd i działa tylko alarm. Napięcie jakie uzyskuje to 16,6 V i jak dotąd nic się nie spaliło wiadomo z chwilą otwarcia drzwi zapala się wewnątrz 11 żarówek 5 Wat co widać na wskazaniu Amperomierza i do tego dochodzą siłowniki, ale jak na razie nic się nie stało, prostownik to już nie jakiś zaawansowany tylko transformator bezpieczeństwa odwinięty już nie pamiętam czy do 13,6 V zmiennego . Układ grece z diod z alternatora dużego fiata osadzonych w aluminiowych celownikach. Jak dotąd akumulator kwasowy po 4 godzinach spokojnie się doładował 52ah. Ale tak jak było wspomniane w ładowałem aku 12 h i napięcie podeszło do 16,6 natężenie spadło do 1a i Aku nie nagrzane ale było słychać gazowanie. Wiem że napięcie jest troszkę za duże i będę musiał to obniżyć. Aku zaczynam teraz ładować dopinając klemy póki nie jest za późno, później tylko przyuczenie szyb i kod do radia ale to już nie problem skoro bezpieczeństwo najważniejsze.

  • @marekrawluk
    @marekrawluk 3 ปีที่แล้ว +7

    Po przeglądnięciu paru komentarzy korci mnie małe podsumowanie:
    1. Instalacja ma być w dobrym stanie przed podpinaniem ładowania zewnętrznego, wszystkie przewody, klemy itp.
    Nie ma nic gorszego jak wpięcie ładowarki zewnętrznej sieciowej do kabli (+ i -) przy luźnej choćby jednej klemie.
    Akumulator można bez wypinania tylko doładowywać, a jeśli jest totalnie wyładowany, podejrzewamy uszkodzenie
    - obowiązkowo należy go wypiąć i testować, ładować na zewnątrz.
    Przy dobrym stanie całej elektryki nie ma znaczenia w jaki punkt wpinamy ładowarkę, można na masę i jeden z kabli +,
    można na klemy. Można nawet przez gniazdo zapalniczki - trzeba jednak rozumieć, że gniazdo zapalniczki to
    archaiczna konstrukcja sprzed 100 lat, możliwe jest grzanie się styków gniazdo - wtyczka i wewnętrznych przekaźnika
    łączącego gniazdo zapalniczki z +. Może też polecieć bezpiecznik (typowo chyba 20A) przy włączaniu.
    2. Podobnie ładowarka zewnętrzna musi być dobrej jakości - ciarki mnie przechodzą jak widzę jej wygląd zewnętrzny
    (ta na filmie, trzymana w piwnicy lub garażu) i regulacja napięcia (prądu) potencjometrem ze stykami które mogą być słabe.
    3. Powszechnie akceptuje się i stosuje się ładowanie z drugiego samochodu i nawet odpalanie z drugiego samochodu -
    nie ma więc żadnych przeciwwskazań do ładowania ładowarką zewnętrzną sieciową akumulatora w samochodzie.
    Ważne! Nie odpalamy rozrusznika w czasie ładowania ładowarką sieciową.
    4. Przy dobrym stanie wszystkich kabli, styków, klem wystarczy ładowanie do max 14.5 V (zwłaszcza w lecie)
    Ładowanie z ustawionym ograniczeniem na poziomie 15, max 16V to próba skompensowania spadków napięcia
    na kontaktach styków - nie tędy droga, patrz p.1
    5. I na koniec kij w szprychy - nie ma żadnego znaczenia kolejność wpinania - i + akumulatora, podobnie zewnętrznego
    przy ładowaniu "od dawcy" i przy podłączaniu ładowarki. Ważna jest ostrożność (niedopuszczenie do zwarć).
    Uruchamiałem "na pych" samochody bez akumulatora, uruchamiałem prądem "od dawcy" bez własnego akumulatora -
    dopinając go później. Można też jechać bez akumulatora, Jeden warunek - patrz punkt 1 oraz sprawny regulator napięcia
    prądnicy (proszę nie korygować mnie że to jest "alternator")
    Oczywiście ten punkt dotyczy samochodów ogólnie z ręczną skrzynią i nie hybryd. No i przy takich działaniach trzeba dobrze
    wiedzieć co się robi, rozumieć ograniczenia i własności układu elektrycznego.

    • @freightleitner
      @freightleitner 3 ปีที่แล้ว +2

      Oho, ktoś skończył jakieś ciężkie szkoły.Wytlumacz teraz osiemdziesięciu procentom posiadaczy pojazdów co znaczy, że akumulator jest "bezobsługowy". Ja nie mam siły,ale dzięki za wyklad.
      Ta ładowarka z "piwnicy" to jedna z bardziej uznanych Noco 7200.Wygląd może być złudny, podobnie jak estetyka pod maską pojazdu.

    • @marekrawluk
      @marekrawluk 3 ปีที่แล้ว +2

      @@freightleitner to nie "ciężkie szkoły" tylko lata praktyki jako kierowca, który zawsze chętnie zatrzymał się i pomógł na trasie czy na osiedlu, swoje samochody naprawiałem często sam. Osobowymi samochodami przejechałem ponad 1 500 000 km. Jakieś tam wykształcenie techniczne też jest, elektronika to mój zawód i hobby od około ...45 lat.
      Muszę też dołożyć sprostowanie - zapomniałem o ładowarkach mocy które pozwalają na odpalenie rozrusznika w czasie ładowania z sieci. Zawsze się jednak wtedy oszukujemy - nie wiemy jaki jest stan akumulatora i możemy się potem rozczarować.

    • @i.z.4614
      @i.z.4614 3 ปีที่แล้ว

      Brawo.

  • @gerba932
    @gerba932 4 ปีที่แล้ว +4

    Jak od 25 lat ładuje aku bez ściągniętych klem, i zawsze działa auto.
    Polecam zmienić polaryzacja w mierniku bo cały czas pokazuje napięcie ujemne.
    Polecam taki przekaznik zabezpieczenie akumulatora p7szp

  • @ferszl
    @ferszl 3 ปีที่แล้ว +15

    Film dobry ale bardzo proszę nie "włanczać" tylko włączać! Dziękuję i pozdrawiam.

    • @longer72762
      @longer72762 3 ปีที่แล้ว +1

      tak było,ale dzisiaj już można włanczać.

  • @kanal4050
    @kanal4050 4 ปีที่แล้ว +4

    CCholera ! powinna być taka mozliwość w moim durnym Fordzie Transit Connect- gdzie Aku jest głęboko pod szybą przednią a dostanie się tam, to sporo demontażu a wyjęcie Aku to chamskie WYSZARPYWANIE go z tej pieczary

    • @arturrutra2520
      @arturrutra2520 4 ปีที่แล้ว +1

      W Audi A4 sedan 1.9 tdi 01r to samo...

    • @kanal4050
      @kanal4050 4 ปีที่แล้ว +2

      @@arturrutra2520 - tak myśle : takie wyprowadzenie do ładowania se zrobić samemu z grubszych nieco kabli wpiętych oczkami w śruby klem i zakończonych gniazdem ...np typowym zapalniczkowym / w sumie wystarczyło by wyprowadzić tylko kabel + (z bezpiecznikiem , a minus wziąć z masy...

    • @arturrutra2520
      @arturrutra2520 4 ปีที่แล้ว

      @@kanal4050 z tym autem nie wiążę dłuższych planów, ale po zakupie innego jeśli będzie kaszana z dojściem do aku to ciekawa opcja

    • @adamkowalski1239
      @adamkowalski1239 4 ปีที่แล้ว

      Jak kupisz np. takiego NoCo to będziesz miał taką możliwość. Ta ładowarka ma dodatkowy przewód którego końce przykręcić możesz do klem akumulatora i wtedy masz przewód z gniazdem do którego bezpośrednio podłączasz ładowarkę tak to wygląda no.co/gc002

  • @sebaikocia
    @sebaikocia 9 หลายเดือนก่อน +2

    Zamierzam zakupić panel 70 lub 100 w i chciałbym podłączać go przez taki regulator do głównego akumulatora krokodylkami w samochodzie osobowym celem doładowywania go małym prądem. Auto stoi praktycznie całe dnie, alarm i inne moduły niestety szybko go rozładowywują i ciągle spada poniżej 12 v .A nie chce wyciągać akumulatora z auta gdyż wszystko mi się resetuje. Nie mam dostępu do prądu żeby podłączyć prostownik gdyż mieszkam na 6 piętrze w wieżowcu . Czy jest możliwość ładowania akumulatora podłączonego do instalacji samochodowej takim regulatorem i podłączonym do niego panelem ?? Czy można uszkodzić instalacje jeżeli będę ładował małym prądem o napięciu ok 13,5 V i 3, 5 - 4 A ze słońca ?

  • @StreetCru
    @StreetCru 4 ปีที่แล้ว +3

    U mnie alternator potrafi w mrozy ładować napięciem 14.7v a jak jest cieplej to oczywiście mniejszym regulator ma kompensację temperatury

  • @igoruniek
    @igoruniek 4 ปีที่แล้ว +7

    Np w nowych Skodach lub auta z systemem zarządzania energią, można poznać że na klenie minusowej jest wtyczka ladujemy na podłączonym Aku do instalacji tylko inteligentnymi ładowarkami a minus dajemy do masy, aby nie pomijać systemu zarządzania energią, który czaly czas monitoruje ilość pobieranego i dostarczanego ladunku. Po podłączeniu zwykłego prostownika do takiego samochodu z podłączonymi klemami, gdy prostownik podbije na ponad 15.5V komputer wyłapie to jako za wysokie napięcie w instalacji i po podpięciu Aku sterowniki zapiszą taki błąd w pamieci. W razie auta na gwarancji i naprawy elektroniki może wtedy być problem. Dlatego jak kolega mówi czym nowsze auto to inteligentna ładowarka z max do 14.9V i z minusem do masy i nigdy z niczym nie będzie problemu- sprawdzone wielokrotnie w grupie VAG.

    • @mirekk1775
      @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว

      A jak masz aku CA/CA co wtedy on wymaga 16,2V

  • @tomekr.3564
    @tomekr.3564 4 ปีที่แล้ว +3

    Mam takie pytanko do fachowców. Chcę zrealizować taki projekt: Samochód hybryda Prius (gdzie nie ma alternatora a mały akumulator 35ah jest ładowany z baterii hybrydowej zapewne sterowane jakimś kontrolerem). Chcę do tego podłączyć panel solarny (oczywiście przez kontroler ładowania). Panel ma do max. 100W i 5,65A. Normalnie jeżdżąc napięcie na OBD pokazuje 14,4-14,7V gdy nie jest obciążony a gdy pracuje silnik, są włączone światła to spada do 13,6-13,8V Generalnie chodzi mi o polepszenie bilansu energetycznego. Jeżdżąc na taxi i spędzając sporo czasu na postoju chcę ograniczyć ryzyko rozładowania tak małego akumulatora gdy długo chodzi radio i np. jest włączony wentylator. I teraz moje obawy są takie, czy gdy będzie pracował solar w lecie nie spowoduje to jakiejś awarii w samochodzie, zwłaszcza podczas jazdy. Poza tym, kontroler panela jest przystosowany do ładowania akumulatora ale nie wiem czy nie jest zbyt przeszacowany panel do akumulatora 35ah i czy kontroler to zrobi jak trzeba i nie przeładuje akumulatora dużym prądem. Trzecia obawa/ciekawość, jak będzie wyglądało ładowanie podczas jazdy, czy kontroler solarny przestanie ładować, czy nie.

  • @-jaco-
    @-jaco- 3 ปีที่แล้ว +3

    Oryginalna ładowarka VW, której używa się podczas pdi, zaczyna ładowanie prądem powyżej 90 A.
    Ładuje kilka sekund, przestaje, znowu ładuje (co jakiś czas mniejszym prądem), i znowu na kilka sekund przestaje. I tak aż do pełnego naładowania.
    Poza tym, nie wolno podłączyć minus bezpośrednio pod aku, jeśli na klemie minusowej znajduje się "bezpiecznik".

  • @karolwozniak7039
    @karolwozniak7039 3 ปีที่แล้ว +7

    Może mi coś umknęło, o wszystkim było powiedziane, a o najważniejszym nic. Dokładnie nic. Trzeba było podać jakie napięcie jest bezpieczne przy ładowaniu w samochodzie przy podłączonych klemach. Najważniejsze. Moim zdaniem to max. 14.70 V przy pracy ciągłej ładowarki/prostownika.

    • @marekk310
      @marekk310 3 ปีที่แล้ว +1

      Racja. Też oglądałem kilka filmików i nikt tego zwięźle nie posumował a sprawa nie jest łatwa i oczywista.

    • @pawlo199409
      @pawlo199409 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marekk310 15.5V jest jeszcze bezpieczne dla elektroniki.

    • @emil3077
      @emil3077 3 ปีที่แล้ว +1

      Jak nie masz wlonczonego zapłonu to nawet 16V nic nie uszkodzi!!!

    • @ludwikjork
      @ludwikjork 3 ปีที่แล้ว

      A co jak samochod ma start/stop?? Zacisk od ładowarki np noco musi byc podłączony do masy, i musi byc to ładowarka elektroniczna, nie wolno ładować prostownikiem na podłączonych klemachklientów, tyle mówi instrukcja z polo i fabi 2017-2019, a dodatkowo w innym dziale nie odłączac klem,.chyba ze na podtrzymaniu napięcia

    • @emil3077
      @emil3077 3 ปีที่แล้ว

      @@ludwikjork przy tak nowych samochodach to lepiej trzymać się instrukcji obsługi.
      A w tym przypadku słowo "nowych" to pojęcie względne 🤔
      A raczej mówimy tu o konstrukcjach bardziej standardowych.
      I to nie zależnie od marki samochodu.

  • @szpadryna1
    @szpadryna1 3 ปีที่แล้ว +4

    A, ja jako stary elektryk ,całe życie myślałem że ładowarka to prostownik , ale nie, tu mówią że nie ?

    • @tymekboj
      @tymekboj 3 ปีที่แล้ว

      Ja sie nie znam ale może to jest tak jak z kwadratami i prostokątami?

  • @OblivionLPS.
    @OblivionLPS. 4 ปีที่แล้ว +19

    "Włanczam, wyłanczam, podłanczam". Uszy krwawią. Czy tak trudno jest mówić poprawnie? I nie mówcie, że to nie kanał dla polonistów, bo na takich fajnych, popularnych kanałach, ludzie utrwalają sobie okaleczoną wymowę najbardziej. Tym bardziej, że jesteście A nie pochodzimy z Mozambiku, by kaleczyć język polski. Mnie tylko raz poprawiono, że nie mówi się "w cudzysłowiu", a "w cudzysłowie" i zapamiętałem sobie do końca życia.

    • @leslawswiech8896
      @leslawswiech8896 4 ปีที่แล้ว +4

      Tak . Trudno jest mówić po polsku zgodnie z regułami. Każdy kto ukończył szkołę podstawową doskonale to wie. Kolega jest kierowcą? Czy tak trudno jest jechać w terenie zabudowanym z dozwoloną prędkością 50 km/h?

    • @OblivionLPS.
      @OblivionLPS. 4 ปีที่แล้ว +2

      @@leslawswiech8896 - Nie za bardzo rozumiem, co do języka polskiego ma prędkość w terenie zabudowanym. Nie pomyliły się koledze komentarze?

    • @leslawswiech8896
      @leslawswiech8896 4 ปีที่แล้ว +1

      @@OblivionLPS. nie.

  • @moc9815
    @moc9815 4 ปีที่แล้ว +3

    Ważna kwestia nie zawsze najpierw akumulator a potem podłączenie do sieci.
    Są mikroprocesorówki które trzeba najpierw do sieci potem do akumulatora bo podlączając najpierw do akumulatora iskrzą. Więc jeśli ładowarka iskrzy po podłączeniu do akumulatora to lepiej najpierw do sieci potem aku i nie iskrzy wtedy.

    • @mirekk1775
      @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว

      I tu masz rację.

  • @QAZ198212
    @QAZ198212 4 ปีที่แล้ว +2

    Łapka w górę poszła 😀 Tak sobie myślę, że jak ktoś ma możliwości np w prywatnym domu podłączyć ładowarkę/prostownik to nie ma problemu oprócz wybrania pewnego sprzętu. Gorzej kiedy nie ma do dyspozycji gniazdka elekt. Pozostaje wizyta (długa) u rodziny/ znajomych. W tym momencie musimy dysponować pewnym sprzętem 😔 Albo..... Pożyczenie aku i wykonanie "spa" aku w domu lub u fachowców takich jak MrAkumulator PS Osobiście nawet w takim fiaciku nie zastosowałbym zwykłego prostownika bez odpięcia klem (akurat tam nie ma z tym żadnego problemu) Tak poważnie nie wyobrażam sobie siedzenia przed takim zestawem i dozorowanie by wszystko było ok.

  • @Aldik1980
    @Aldik1980 4 ปีที่แล้ว +4

    Ciekaw jestem tematu zastosowania AGM :)

  • @rosandpl
    @rosandpl ปีที่แล้ว +2

    CTEK piesze w instrukcji iż nie ma potrzeby odłączania akumulatora od instalacji samochodu, nawet dołączają specjalny kabelek żeby go przykręcić do akumulatora i wyprowadzić w dogodne miejsce

  • @mirekk1775
    @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว +8

    Różnica wskazań woltomierza w gniezdzie zapalniczki spowodowana jest spadkiem napięcia na przewodach instalacji elektrycznej pojazdu.
    Znam te woltomierze do gniazda zapalniczki i wyskalowane są poprawnie.
    Dla prądu stałego im dłuższy i cieńszy przewód tym większy spadek napięcia.

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว +1

      dokladnie, z tego samego powodu, ladujac akumulator zasilaczem laboratoryjnym widac roznice napiecia pomiedzy tym co pokazuje zasilacz a tym co pokazuje miernik podpiety bezposrednio do klem akumulatora, roznica tym wieksza, im wiekszy plynie prad z zasilacza

  • @tomaszszary3253
    @tomaszszary3253 4 ปีที่แล้ว +2

    Ten woltomierz przekłamuje w zapalniczce o własnie 0.2-0.4 v testowałem z miernikiem i test mode w radiu i innej ładowarce z woltomierzem

  • @stryjek69
    @stryjek69 4 ปีที่แล้ว +3

    A jak ładować Kulonem akumulator podpięty do instalacji? Jakie mu maksymalne napięcie ustawić ładowania? Gdy akumulator jest wypięty to jest to 16.2V, a w instalacji samochodowej ?

    • @marcinorlewski3253
      @marcinorlewski3253 4 ปีที่แล้ว

      Piotr PePe P. No takim napięciem załatwisz ECU

  • @czesawskrzypczak2381
    @czesawskrzypczak2381 4 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Też mam Peugeota 508 po lifcie z systemem start/stóp i nie wiem jaki akumulator bo jest zabudowany, nie widzę żadnych naklejek. Jak go doładować bespiecznie np. Kulonem 912?

  • @TheK1tana
    @TheK1tana 3 ปีที่แล้ว +3

    Mam Panel sloneczny wielkosc akurat na tylną polke niby 100w przy nie pełnym sloncu okolo 40 %napiecie 18 v2,5A mam regulator gdzie idzie ustawic wartosc pelnego ladowania prad ladowania czy moze byc to jakos wpiete by ladowalo aku w samochodzie mysle tu ze robiac krutkie trasy w zime zawsze by to doladowalo aku do rozruchu

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 ปีที่แล้ว +3

      Wszystko można, kwestia tylko dobrze odseparować ładowanie od elementów instalacji elektrycznej pojazdu.

  • @radosawmirr3514
    @radosawmirr3514 4 ปีที่แล้ว +3

    Ja w Matizie ładowałem zwykłym prostownikiem i napięcie doszło do ponad 16v. Efekt, nic się nie stało. Robiłem to kilkanaście razy.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 ปีที่แล้ว +2

      U mnie też się nic nie stało, ale znam przypadki, że się nie udało i starty liczone były w tysiącach.

  • @mateuszlasak
    @mateuszlasak 4 ปีที่แล้ว +4

    Uwielbiam kanał od jakiegoś czasu ale błagam prośba o popracowanie nad podłączaniem, odłączaniem, włączaniem a nie włanczaniem itd :) Pozdrawiam ciepło

  • @kerimy08tube
    @kerimy08tube 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam stary samochód, kiedyś ładowałem zwykłym prostownikiem akumulator podpięty w instalację samochodu, gdzie napięcie ładowania wynosiło 16V na końcu ładowania. Oczywiście zapłon wyłączony. Przy wyłączonym zapłonie nie powinno się raczej nic stać, ale mogę się mylić. W moim przypadku nic się nie stało. Teraz to pewnie bym odłączył akumulator i podpiął na ten czas na podtrzymanie jakaś żelówkę 12V, co bym radia nie musiał ustawiać:) Pozdrawiam.

  • @SaJmSseS
    @SaJmSseS 2 ปีที่แล้ว +2

    8.II.2002r już, za chwilę 20lat na TH-cam ale ten czas zapieprza :D

  • @minimalistycznykonsument1690
    @minimalistycznykonsument1690 4 ปีที่แล้ว +1

    Czujni widzowie wychwycili nawet odwrotnie podłączone kabelki do miernika, co oczywiście nie ma większego znaczenia jak chodzi o odczytaną wartość, bo kabelek to kabelek i różni się jedynie kolorem. Mnie się zdarzyło ostatnio, że mierzyłem natężenie prądu 10A i nie zmieniłem podłączenia kabelków, tylko przestawiłem na pomiar napięcia. Coś się nic nie wyświetla i zaczyna się grzać plastik przy końcówkach mierniczych i od tego czasu ten woltomierz coś mi zaniża wyniki :-)

  • @prostownikdwupoowkowy2420
    @prostownikdwupoowkowy2420 4 ปีที่แล้ว +2

    Cofnęliśmy się w czasie. Na początku odcinka mamy datę 8.02.2002. ¯\_(ツ)_/¯
    Poza tym brak nawiasu zamykającego 06:00 i brak kropki w ostatnim zdaniu 06:48.
    Upierdliwiec ze mnie ☞

    • @maciejkowalski6519
      @maciejkowalski6519 ปีที่แล้ว

      Zgodzę się z Twoim podsumowaniem, jest na to możliwe rozwiązanie:rozpędź się ile możesz i walnij z rozpędu łbem w ścianę-powinno Ci pomóc.

  • @wolfik
    @wolfik 3 ปีที่แล้ว +5

    Czy możesz zrobić ranking prostowników robiących gęstość do 150zl?

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 3 ปีที่แล้ว +3

      Gęstość robi się do 1,28 g/cm3, a nie do 150 zł!!!

    • @wolfik
      @wolfik 3 ปีที่แล้ว +4

      @@mlikogito1954 przecież chodzi o cenę prostownika do 150zl który potrafi zrobić gęstość.

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 3 ปีที่แล้ว +5

      @@wolfik posty należy pisać poprawną, logiczną polszczyzną!

    • @wolfik
      @wolfik 3 ปีที่แล้ว +6

      @@mlikogito1954 ohhh ahhh polonista się znalazł.

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      dorzuc 150 i kup zasilacz laboratoryjny ;)

  • @revelka1
    @revelka1 4 ปีที่แล้ว +3

    W motocyklach nie ma problemów z ładowaniem bo tam regulatory napiecia stale 14,4V a samochodach cuda wianki wymyslają i tak w koncu trzeba doładować aku prostownikem raz na kwartał średnio, stare alternatory też ładowały cały czas 14,4V bez kompesacji temperatury czy odzysku z hamowania energii, i były dłużej aku używane, poprostu ,,bosz" jest producentem aku i alternatorów i tak sobie obliczył by aku co 4 lata wymieniać, bo alternator obniża po paru minutach napiecie do 13,8V zamiast trzymac do pełnego naładowania akumulatora napiecie ładowania 14,4V i dopiero wtedy przejść na niższe napiecie ,polityka by zarobić na klientach i tyle..tu piekne napiecie i przykład starego alternatora: th-cam.com/video/TSm1IfNDKt0/w-d-xo.html

    • @mirekk1775
      @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว +1

      I tu masz rację !!!

    • @andrzejkocik2536
      @andrzejkocik2536 3 ปีที่แล้ว

      Film owszem fajny. Ale to trafne komentarze mnie uczą najbardziej.

  • @alias_required
    @alias_required 3 ปีที่แล้ว +4

    Napiecie ladowania akumulatora wapniowego z plynnym elektorlitem 16,25V? dziwne, bo napiecie gazowania to okolo 14,7V czyli przy 16,25V zachodzi dosc intensywnie elektroliza wody i elektrolit sie zageszcza (do "upragnionej" gestosci 1,28g/cm3). Takie napiecie ladowania wchodzi w rachube TYLKO w akumulatorach w ktorych jest mozliwosc uzupelnienia elektrolitu (znaczy wody) po ladowaniu, w akumulatorach bez takiej mozliwosci (szczelnie zamknietych, np. niektore Centra Futura bez zdejmowanej klapki) maksymalnme zalecane napiecie ladowania to 14,4V, powinno to byc zaznaczone w opisie lub komentarzu do filmu!

    • @robsonp7238
      @robsonp7238 3 ปีที่แล้ว +4

      Do końca roku 2021 na tym kanale akumulatory będą już ładowane pewnie z napięciem 17-18V. Po pierwsze technologia "wapniowa" została owszem wymyślona ale jej celem, czy przeznaczeniem, nie było 16V i więcej. A po drugie napięcie większe od 14,4-14,8V w zasadzie nigdzie (w żadnym pojeździe) nie jest wykorzystywane. Katowanie i gotowanie aku przy 16-17V to po prostu skrajna głupota, i na pewno nie służy trwałości kwasiaka.

    • @zdenekzalis5916
      @zdenekzalis5916 3 ปีที่แล้ว +1

      @@robsonp7238 Banner zaleca ładowanie zalanych akumulatorów głęboko rozładowanych napięciem 16V przez 24 godziny. Baner wyraźnie ostrzega przed automatycznymi ładowarkami, które ładują się przy niższym napięciu lub przez krótszy czas.

    • @robsonp7238
      @robsonp7238 3 ปีที่แล้ว +1

      @@zdenekzalis5916 A wiesz tak naprawdę po co się stosuje 16V?

    • @zdenekzalis5916
      @zdenekzalis5916 3 ปีที่แล้ว +2

      @@robsonp7238 Siarczan rozpuści się, niszcząc baterię. Zmniejszają jego pojemność i zwiększają opór wewnętrzny. Jeśli przynajmniej wiosną i jesienią naładujesz akumulator do napięcia 16V, to zachowa on swój dobry stan przez długie lata. Ważna zasada. Zasiarczenie następuje nawet wtedy, gdy napięcie na rozładowanym akumulatorze spadnie poniżej 12,5 V. Nie czekaj na nic i natychmiast naładuj.

    • @robsonp7238
      @robsonp7238 3 ปีที่แล้ว +1

      @@zdenekzalis5916 16V ma głównie za zadanie wymieszać elektrolit o ile jest zastany, efekt stratyfikacji. Można też elektrolit wymieszać ręcznie bo i tak ewentualnie 16V ładuje się poza autem. Rozpuszczenie siarczanu poprzez 16V to już tak naprawdę ostatnia deska ratunku dla aku i rzadko skuteczne, o wiele lepiej zostawić jest go na długie dni z buforowym 13,6V, jest gęstość i nie ma gazowania. 16V też jest dosyć niebezpieczne bo aku mocno gazuje, można sobie narobić kłopotów (wybuch). Warto jednak poczytać a nie powtarzać nie sprawdzone informacje.

  • @MegaMejbi
    @MegaMejbi 16 วันที่ผ่านมา

    Czy akumulator EFB można ładować ładowarka w trybie AGM?

  • @MsElmer80
    @MsElmer80 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Robercie dzięki za film o który wczoraj prosiłem.
    Szkoda że nie wspomniał Pan o wybudzaniu się wielu odbiorników w instalacji w trakcie otwarcia drzwi czy też klapy bagażnika co powoduje skoki napięcia i ładowarka głupieje.

  • @jannie5724
    @jannie5724 4 ปีที่แล้ว +2

    W aucie z roku 1993 VW Golf III mam już 4 lata akumulator AGM i nic się z nim nie dzieje pomimo tego że jest zamontowany w komorze silnika i raz został wyładowany do 3.5 V wrócił do żywych i dalej kręci jak szalony.

  • @mareczekmak
    @mareczekmak 4 ปีที่แล้ว +1

    Elektroniczne zabawki z biedronki na pewno nie zaszkodzą :D nawet jak klema z akku spadnie a ten kto ma normalny prostownik w większości przypadków ma wiedzę jak go używać.

  • @emil3077
    @emil3077 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam Robercie.
    Mam takie pytanie do Pana w sprawie ładowania akumulatora w samochodzie np. Ładowarką kulon 405 o napięciu około 16V w samochodzie żeby uzyskać gęstość.
    Bo sprawa wygląda tak w moim samochodzie jest spory problem z wymontowaniem aku jak i odpieciem plusowej klemy.
    I moje pytanie jest takie czy można bezpiecznie ładować aku w samochodzie przy odpietej tylko minusowej kłamie.???
    Chodzi mi o instalację w samochodzie.

  • @janwicher7837
    @janwicher7837 4 ปีที่แล้ว +1

    aby ten test i nadmierna bojaźń o AGM był prawdziwy, należy na początku uruchomić auto i sprawdzić jakie napięcie ładowania jest podawane przez alternator wtedy będzie porównanie co zadaje komputer auta wg tego co sami ręcznie podajemy

  • @arturradziszewski8751
    @arturradziszewski8751 3 ปีที่แล้ว +1

    Robercie czy możesz sprawdzic i porównać wskazania swojego drogiego alfabata po podłączeniu bezpośrenio pod akumulator w bagażniku, a potem po podłączeniu pod zaciski pod maską w komorze silnika? Bo wydaje mi się, że ładowarka automatyczna może sie pogubic przy podłączeniu na wejściach pod maską i moze podładowac słabiej.. To bardzo mnie interesuje jak zareaguje alfabat i czy będą różnice. Pozdrawiam z Zamościa

  • @zdzisawdardzinski7673
    @zdzisawdardzinski7673 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziwnie niskie napięcie na jak twierdzisz naładowanym akumulatorze i dziwnie duży prąd. U mnie podczas ładowania prostownikiem parametry są diametralnie różne, U ok.16,5V ,I ok.1,5A. Owszem, na rozładowanym akumulatorze dzieje się podobnie jak u Ciebie. Na naładowanym prąd jest stabilny, nie zmienia się tak szybko

  • @marsyl6777
    @marsyl6777 4 ปีที่แล้ว +2

    dlaczego masz w swoim aucie nowy akumulator naładowany tylko w 25%?

    • @kamil004
      @kamil004 4 ปีที่แล้ว +1

      nie sugeruj sie diodami na ladowarce, ladowarka okresla stopien "naladowania" po napieciu i nie jest to realne naladowanie.

  • @Loogik1979
    @Loogik1979 3 ปีที่แล้ว +1

    Najlepiej zastosować szybkozłącze aby nie doszło do zwarcia np opadająca maska po 30min... Taki psikus losu. Monitorować napięcie aby nie przekroczyło 15V lub zastosować ładowarkę mikroprocesorową.

  • @bartekb4496
    @bartekb4496 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam, Opel Vectra c. Ładowarka podłączona coś tam ładuje - czasami na 24h. Prostownik na którym wykręcam 7A podłączony - nie działa elektronika, centralny zamek nie reaguje. Odłączam klemę +

  • @sosnowskijozek
    @sosnowskijozek 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja nieraz używałem bezpośredniego połączenia używając webasto jeszcze podczas ladowania

  • @owen444pl
    @owen444pl 3 ปีที่แล้ว +1

    czy AGRI 15/12 moge ładować w samochodzie bez odłączania akumulatora bo rózne opinie są w sieci?

  • @jedreo1
    @jedreo1 4 ปีที่แล้ว +4

    Odwrotne podłączanie sond pomiarowych to brzydki nawyk. Pod COM podłącza się czarny przewód. Dlatego na mierniku masz ujemne wartości 🙂

    • @kooboos89
      @kooboos89 4 ปีที่แล้ว

      Caly ten kanal to jakas elektryczna utopia, jakby gosc kompletnie pojecia nie mial jak prad sie zachowuje

    • @jedreo1
      @jedreo1 4 ปีที่แล้ว

      Jakub Niedźwiedzki a jak się zachowuje? Wyjaśnij nam.

    • @karolwozniak7039
      @karolwozniak7039 3 ปีที่แล้ว

      @@jedreo1 Prąd pełza. Ale nie syczy.

  • @thomasjacobson6518
    @thomasjacobson6518 4 ปีที่แล้ว +7

    Co można powiedzieć na temat tego filmu? I jakie wysunąć wnioski? W sumie żadne. Ładowarki automatyczne w 99% są tak zaprojektowane aby kończyły w trybie normalnym na 14.4V. W trybie zimowym na 14.7V. Więc w każdym samochodzie można ładować bez odpinania klem. Obojętnie jaki akumulator. Ale co z Ca/Ca? Ładuje nawet w trybie zimowym do 14.7V i nie mam gęstości elektrolitu. I co? Skracam żywotność akumulatora? A jak mam go naładować bez odpinania do 16.2V? Jak nie mogę pozbawić prądu samochodu (nowoczesne autko). Rozkoduje się wszystko, płacz i koszta.... Zresztą teraz praktycznie wszystkie akumulatory są pseudo bezobsługowe. Pozbawione korków. Więc jak mam naładować do 16.2V? I proszę mi nie opowiadać, że nie gazuje akumulator powyżej 14.7V. Gazuje i to intensywnie. Już spotkałem się z 3 akumulatorami Ca/Ca. Gdzie po naładowaniu do 16.2V wybrzuszyły się ścianki akumulatora. Przy takim gazowaniu za małe przewietrzenie cel. Więc jest spore ryzyko ładować akumulator zamknięty, do wyższych napięć. I jeszcze jedna ciekawostka. Na akumulatorach jest często karteczka z bla bla bla. Mam akumulator Ca/Ca i na niej pisze aby nie przekraczać ładowania 14.4V? Więc celowo producent każe mi skracać żywotność? Naładujcie ten akumulator w samochodzie, do odpowiedniej gęstości. Zobaczymy czy coś się stanie z instalacją i odbiornikami?

    • @shakal615234
      @shakal615234 4 ปีที่แล้ว +2

      Napięcie to nie wszystko, ważne jest też NATĘŻENIE prądu, na to musisz uważać i zmierzyć co jakiś czas multimetrem. Co z tego że masz te cudowne napięcie 16.2 V skoro ładowarka czy prostownik podaje za duże natężenie i przez nie następuje właśnie wybrzuszenie aku. Piszesz tylko o napięciu a jakie miałeś natężenie pod sam koniec ładowania przy tych 16.2 V ? ? hmm

    • @damiangrabowski2104
      @damiangrabowski2104 4 ปีที่แล้ว +1

      A co tam ma się rozkodować bez przesady powielane głupoty

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      jak masz aku w ktorym nie mozna uzupelnic elektorlitu (wody) to nie polecam 16,25V tak jak sugeruja w tym materiale, max napiecie ladowania w takim przypadku to 14,4V (a prad sam sie dostosuje)

    • @thomasjacobson6518
      @thomasjacobson6518 3 ปีที่แล้ว

      @@damiangrabowski2104 Bardzo często zawór kodowany pompy wtryskowej. I ta przypadłość dopada często francuskie bryczki. Ale jak masz syrene i robią ją na warsztacie. To masz prawo nie znać takich przypadków. Zawory te są umieszczone pod osłoną anty kradzieżową. Więc jak się rozkoduje to po ptokach.

    • @thomasjacobson6518
      @thomasjacobson6518 3 ปีที่แล้ว

      @@alias_required Tylko bez ponad 16V. Nie osiągnie gęstości. I będzie szybciej się zużywał, zasiarczał itp.

  • @szymonk1741
    @szymonk1741 4 ปีที่แล้ว +1

    A ja właśnie mam pytanie czy przez gniazdo zapalniczki możemy ładować akumulator w samochodzie bez otwierania maski samochodu ?

    • @zs6211
      @zs6211 4 ปีที่แล้ว

      Można, pod warunkiem że masz prąd w gnieździe bez zapłonu...

  • @devcio9107
    @devcio9107 4 ปีที่แล้ว +1

    jestem tematu zastosowania AGM :) w osobowym aucie jak i motocyklu :)

  • @leonnoel8701
    @leonnoel8701 3 ปีที่แล้ว +1

    A ja kupiłem 10 lat temu nowe auto w salonie i do dzisiaj nie wiem doładować akumulator. Nawet teraz jak były te ciężkie mrozy, nie jeździłem 3 tygodnie, samochód stoi na dworze pod blokiem. Po 3 tygodniach odpalił jak by to było plus 25 bez żadnego problemu.

    • @Alex634.
      @Alex634. 2 ปีที่แล้ว

      A jakie autko takie dobre?

  • @taptitanspl2667
    @taptitanspl2667 3 ปีที่แล้ว +2

    Jaka ładowarkę polecasz?

  • @michalwronski4555
    @michalwronski4555 ปีที่แล้ว +1

    Ładowałem z podpiętym aku , i nastąpił wybuch identycznej ładowarki (była jeszcze na gwarancji). To polska ładowarka i firma produkująca te ładowarki uznała winę urządzenia i bez sprzeciwu naprawiła sprzęcik. Teraz odpinam klemy .!

    • @maxmax-xx7nw
      @maxmax-xx7nw ปีที่แล้ว

      No ale ładowarka nie wie, że jest podłączona pod instalacje :P

  • @paminko
    @paminko 4 ปีที่แล้ว +6

    A co myśli mrAkumulator o połączenie ładowarki przez gniazdo zapalniczki w bagażniku?

  • @MsRafcio
    @MsRafcio 4 ปีที่แล้ว +1

    Hej, mrAkumulator Co sądzicie o opornicach 100A tak zwanych testerach akumulatora np YT-8310 YATO Czy jest to warte uwagi, może jakiś test z waszej strony ?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว

      Mam taką i moja opinia jest taka nie warto.Włącznik zaraz będzie do wymiany przewody też porażka (ja wymieniłem na nowe rozruchowe) bo te oryginalne są niby grube, ale pod izolacją trzy oddzielne kabelki.Voltomierz nie precyzyjny.Pomiar wprowadza więcej znaków zapytania po pomiarze niż przed.
      Na zdjęciu voltomierz z opornicy Yato. W prawym górnym rogu widać jakiej grubości są 3 (biały, niebieski i jeszcze czarny) przewody ukrywane w czarnej izolacji ,,niby grubych'' oryginalnych kabli.www.fotosik.pl/zdjecie/3e6fc32d038139eb

  • @marcinzi7714
    @marcinzi7714 4 ปีที่แล้ว +1

    Zróbcie proszę test ładowarki takiej jak:
    Prostownik mikroprocesorowy 6V - 24V PM-PM-60B

    • @Adi-vj8gn
      @Adi-vj8gn 4 ปีที่แล้ว +1

      Jestem za

  • @rafanowak3924
    @rafanowak3924 4 ปีที่แล้ว +2

    Witam, mam pytanie jak ładować i czym akumulator w skodzie octavia III 2016 r?

    • @adamkowalski1239
      @adamkowalski1239 4 ปีที่แล้ว

      A co to jakieś specjalne akumulatory z promów kosmicznych montują w tych Skodzinach? Pewnie jest AGM, ale wystarczy ze spojrzysz na etykietę i się dowiesz co to. Jak AGM to tak jak na filmie najlepiej ładowarką automatyczną, nawet ta z Lidla da radę go podładować.

    • @deejay8611
      @deejay8611 4 ปีที่แล้ว +1

      Ładowarką.

    • @adamkowalski1239
      @adamkowalski1239 4 ปีที่แล้ว

      @@deejay8611 Dzięki miodku, poprawiłem.

    • @mirekk1775
      @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว

      @@adamkowalski1239 Te z Lidla , Biedronki, Kauflanda itp odradzam żadna nie naładuje powyżej 65% testowałem.

  • @TheKrisu091
    @TheKrisu091 3 ปีที่แล้ว +1

    Robert umyj tego kota pod maską bo masakrycznie zasyfiony ;)

  • @Arekadiusz
    @Arekadiusz 3 ปีที่แล้ว +6

    Ta ładowarka wygląda jak opakowanie po jajkach :)

  • @andrzejrog9593
    @andrzejrog9593 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam czy można ładować akumulator AGM jak pojazd zaparkowany jest pod kątem a nie na płaskim podłożu?

    • @Krzysztunio
      @Krzysztunio 7 หลายเดือนก่อน

      Broń boże!

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 3 ปีที่แล้ว +1

    15:09 to może hermetyczne gniazdo zapalniczkowe ... ? Tylko gdzie je zamontować, żeby było dostępne bez otwierania maski ?

  • @skawa80
    @skawa80 3 ปีที่แล้ว +15

    WŁĄCZAM , WŁĄCZAM, WŁĄCZAM a nie włanczam. KURW@ LITOŚCI!

    • @zbigniewgotkiewicz
      @zbigniewgotkiewicz 3 ปีที่แล้ว +7

      Walcząc o kulturę słowa trzeba być chamem

    • @matmat2829
      @matmat2829 2 ปีที่แล้ว

      @@waflokazmierczyk924 Może nie każdy. ;-)

  • @MarianBobolny
    @MarianBobolny 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie jestem pewien, czy tak jest bezpiecznie, ale robię w ten sposób: znalazłem zwykły impulsowy zasilacz 12Vm uciąłem jego końcówkę, rozdzieliłem kable i dolutowałem do końcówek oczka, które pasują na śruby wystające przy klemach (z góry jest jeszcze miejsce na nakrętkę, łapie na kilka zwojów i bardzo pewnie się to trzyma). Na końce obu kabli nałożyłem koszulki termokurczliwe (czerwona i czarna), żeby było jasne, gdzie jest plus i minus. Podpinam ten zasilacz pod klepy i podłączam do prądu. Zdaje się, że wtedy 12V z akumulatora i zasilacza nie sumuje się w 24V? Następnie od razu odpinam akumulator i wyciągam do ładowania. Oczywiście klemy są odpowiednio zabezpieczone, żeby się nie zetknęły ani nie dotykały metalowych elementów samochodu. Należy tez pamiętać, żeby na wszelki wypadek nie otwierać drzwi samochodu, nie używać centralnego zamka itp., bo potrzebny prąd mógłby przekroczyć możliwości zasilacza. Sposób ten pozwala zachowywać wszystkie dane komputera itp.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 4 ปีที่แล้ว

      Zasilaczem 12V nie naładujesz akumulatora . Pamiętaj że zdrowy akumulator w stanie spoczynku ma 12,7V . 12V to w sumie 20% naładowania . W tej samej cenie lepiej kupić jakąś automatyczną ładowarkę . Może nie zrobi gęstości elektrolitu itp ale naładuje całkiem sprawnie .

    • @MarianBobolny
      @MarianBobolny 4 ปีที่แล้ว +1

      ​@@EkoKolo_Katowice Chyba nie przeczytałeś, co napisałem. Podpinam zasilacz 12V, żeby podtrzymać napięcie w samochodzie, następnie odpinam akumulator i ładuję Stefpolem :D Chodzi tu tylko o sposób na podtrzymanie pracy i pamięci komputera. U mnie odłączanie akumulatora jest problematyczne, bo później alarm wariuje.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 4 ปีที่แล้ว

      @@MarianBobolny Hmm no możliwe . Trudno mi powiedzieć jak zareaguje zasilacz 12V na takie połączenie .

  • @minimalistycznykonsument1690
    @minimalistycznykonsument1690 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam taki starszy prostownik z analogowym wyświetlaczem prądu ładowania. Są tam dwie skale: ARITH i EFF. Jeśli ARITH jest przykładowo przy liczbie 2, to przy EFF jest prawie 3. Prostownik jest na 6A opisany i górna skala ARITH jest do sześciu (wtedy na dolnej skali EFF jest 9) To na chłopski rozum myślę, że to jest prąd ładowania. Po co w takim razie jest i czego dotyczą dolne odczyty na skali EFF. Jakby ktoś akurat wiedział i by mi napisał w "dwóch słowach" byłbym wdzięczny, bo mnie to ciekawi.

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 4 ปีที่แล้ว +3

      Arith to prąd średni, czyli taki który pokazuje każdy amperomierz prądu stałego. W prostownikach z transformatorem sieciowym i mostkiem diodowym impulsy prądu są wielokrotnie wyższe. Eff. to niby prąd efektywny czyli tak naprawdę nie wiadomo jak to jest. Ma to na celu pewnie zwrócenie uwagi że takie impusy prądu są wielokrotnie wyższe niż prąd średni. Czasami jest tylko skala effect, ale nie oznaczona czyli poprostu "podrasowanie" parametrów prostownika, aby wydawał się mocniejszy niż w rzeczywistości jest.

    • @minimalistycznykonsument1690
      @minimalistycznykonsument1690 4 ปีที่แล้ว

      @@roberttomczak110 Wielkie dzięki, bo szukałem w przeglądarce i jakoś nie mogłem na te podstawowe informacje trafić!

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว +1

      @@roberttomczak110 To są jakieś brednie te dwie skale tak naprawdę. Dla prądu stałego jaki jest na wyjściu prostownika z mostkiem diodowym, prąd średni (arith) powinien być równy prądowi skutecznemu (eff). Żeby się dowiedzieć co autor miał na myśli to chyba trzeba by chińczyka co to składał zapytać. Prawdopodobnie miał na myśli prąd maksymalny (szczytowy), ale kiepsko mu wyszło oznaczenie tego.

  • @kenarf3332
    @kenarf3332 4 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego prawie zawsze multimetr jest podłączony odwrotnie?!

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      bo to taka fantazja ulanska prowadzacego kanal ;)

  • @wsanap2184
    @wsanap2184 4 ปีที่แล้ว +1

    Wniosek z tego filmu wyciągam taki, że można ładować AGM , nawet w instalacji i to zwykłym prostownikiem, tylko dopilnować aby go odpowiednio wcześnie wyłączyć, aby nie osiągnął 14.5 V. Czyli zapewne zdążymy dostarczyć mu tyle energii żeby mógł uruchomić silnik. Warto by zmierzyć do ilu % jesteśmy w stanie naładować akumulator tym sposobem 😊

    • @adamkowalski1239
      @adamkowalski1239 4 ปีที่แล้ว

      Jeśli masz dużo wolnego czasu to jak najbardziej, tylko po co jak do AGM można za niewielkie pieniądze kupić automatyczną ładowarkę która zrobi to za Ciebie.

    • @deejay8611
      @deejay8611 4 ปีที่แล้ว

      Automat wyłączy przy 14,7 i po problemie.

  • @patrix9342
    @patrix9342 2 ปีที่แล้ว +1

    Można ładować peugeot 407 2.0 HDi bez rozłączania instalacji ?

    • @matas91
      @matas91 2 ปีที่แล้ว +2

      Ja ładuję benzynę 407 1.8 i 2.0. mam je od 2012r, nigdy nie rozłączałem. Wszystkie swoje auta tak ładuje.

  • @nanab256
    @nanab256 4 ปีที่แล้ว +2

    A "prostownik" to nie ładowarka?

    • @polarultra7782
      @polarultra7782 4 ปีที่แล้ว +1

      nanab256 Autorowi chodziło o rozróżnienie - Ładowarka mikroprocesorowa i Prostownik z mostkiem diodowym,, bez ograniczenia końcowego napięcia ładowania.

  • @mateuszworoniec4545
    @mateuszworoniec4545 4 ปีที่แล้ว +1

    A jak to wszystko ma się do ładowania akumulatora nie odpiętego od klem np takim CTEK-iem MXS 5.0 z włączoną funkcją Recond? Nie dość, że producent w instrukcji nic totalnie nie piszę, żeby wtedy aku absolutnie wyciągnąć z auta. Ba! Typowo w instrukcji podaje żeby podpiąć ładowarkę właśnie pod podłączony aku. Wnioskuje, że skoro nawet sam producent asekuracyjnie nie napisał w instrukcji, że rekomenduje ładować na odpiętym akumulatorze, to chyba jest to raczej bezpieczne dla elektroniki auta?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 ปีที่แล้ว

      Szczerze to nie wiem, ale sprawdzę na swoim aucie i dam znać. / r

    • @basiorpiotrek
      @basiorpiotrek 4 ปีที่แล้ว +5

      Pracuje w dużym salonie samochodów używanych i wiadomo te auta stoją na placu nie odpalane przez dłuższy czas i jak zachodzi potrzeba naładowania akumulatora to zawsze robię to na aucie bez odpinania klem właśnie tym ctek mxs 5 i zawsze z funkcją recond , wiadomo to są używane auta to i baterie nie nowe. Nigdy nic się nie stało , używam go już około 6 lat w różnych samochodach i tańszych i droższych. On zresztą nie dobija do 16 volt tylko max.15,6.

  • @tomaszniepytaj2033
    @tomaszniepytaj2033 3 ปีที่แล้ว +1

    Zawsze ładuję akumulatory bez odłączania klem. Kilka dni temu przed mrozami lądowałem Volvo S60 z 2005r i Toyotę Aygo z 2015 zostawiając prostownik na 8-10godzin i bez problemów. Mam prostownik 20 letni z Brwinowa, nawet nie wiem jaki model, ale ma klawisze do ladowania aku od 36 do 110 ah. Nastawiam go na minimum.

    • @timothy2711
      @timothy2711 3 ปีที่แล้ว +1

      Ja wolę odpiąć chociaż biegun dodatni, szkoda instalacji, szkoda samochodu lub nawet całej chaty.

    • @tomaszniepytaj2033
      @tomaszniepytaj2033 3 ปีที่แล้ว +2

      @@timothy2711 teraz dla świętego spokoju to i ja będę odpinał klemę

  • @samsung-ew2ko
    @samsung-ew2ko 3 ปีที่แล้ว +1

    Konfabulacja. Wspomniany samochód klasy wyższej, Mercedes /W211 wchodzi w ten pułap/ jest całkowicie odporny na odłączenie akumulatora współpracującego z rozrusznikiem. Można bez stresu odpiąć klemy i doładować dowolną /sprawną/ ładowarką. Elektronika auta ma osobny akumulator podtrzymujący wszelkie nastawy komputerowe, zatem, bez obawy można odłączyć akumulator główny.

    • @TheKrisu091
      @TheKrisu091 3 ปีที่แล้ว +1

      Dopóki ten zapasowy w ogóle jest sprawny ;)

    • @alias_required
      @alias_required 3 ปีที่แล้ว

      @@TheKrisu091 jest na tyle nieobciazony w codziennym uzytkowaniu, ze nie ma takiego niebezpieczenstwa :)

  • @piotrkorobczak4086
    @piotrkorobczak4086 5 หลายเดือนก่อน

    Super nagranie, warto słuchać mądrzejszych. POzdrawiam.

  • @ludwikjork
    @ludwikjork 3 ปีที่แล้ว +4

    Moze ktoś sie wypowie- fachowiec/elektryk dlaczego podłączając ładowarke, "+" moge podłączyć do klemy ,a "-" bezwzględnie do masy. Dotyczy to samochodów z systemem start stop.
    Gdzieś ktos kiedys w komentarzu napisał te samochody maja jakies kondensatory duzej pojemnosci wspomgające rozruch.
    W polo z 2017r nawet na oslonie klemy jest rysunek ze "-" nie podłączac do klemy tylko do masy.

  • @oldcoolman
    @oldcoolman 4 ปีที่แล้ว

    W punto 2 zawsze ładowałem zwykłym prostownikiem na podłączonych klemach i nigdy nic się nie wydarzyło. Czasem nawet odpalało się na szybko bez odłączania prostownika. W nowszych i bardziej naszpikowanych elektroniką samochodach to może być już ryzykowne.

  • @Ravsawicki1
    @Ravsawicki1 4 ปีที่แล้ว +1

    A co jeśli odłączymy klemę ujemna. Chyba wtedy będzie ok, a nie musimy wyciągać akumulatora. Pytam, bo się nie znam.

    • @filipczwarno3521
      @filipczwarno3521 4 ปีที่แล้ว

      Będzie ok.

    • @filipczwarno3521
      @filipczwarno3521 4 ปีที่แล้ว +2

      @Lukas Jaworski możesz - odłączając, którykolwiek biegun akumulatora przerywasz obwód. Powodem tego, że "-" jest tak zrobiony jest to, że od dłuższego czasu "-" jest też na karoserii dlatego gdy odłączasz go zmniejszasz ryzyka zwarcia "+" z karoserią, silnikiem itd.

  • @brygadarr6539
    @brygadarr6539 ปีที่แล้ว

    Niestety może się wydarzyć !
    Sam zniszczyłem dwa regulatory napięcia w alternatorze.
    Odpinajcie jedna klemę (+) wtedy nic się nie stanie 👍

  • @griblox9182
    @griblox9182 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie co do kulona 912 kupiłem nowy akumulator 60Ah z płynnym elektrolitem napięcie 12.52 więc sobie chciałem go doładować zanim go zainstaluje w samochodzie podłączyłem kulona ustawiłem 16.2V 6A i kulon dość szybko po jakiejś godzinie osiągnął napięcie 15.8V z tendencją spadku prądu więc ok ale po chwili napięcie zaczęło spadać a prąd rosną i tak to się zaczynało w okolicy 15V i 6 A zostawiłem to na jakąś godzinę ale parametry się nie zmieniły a kulon podawał że w ładował już 10ah w akumulator i tu zakończyłem proces ładowania bo elektrolit się gotował a akumulator stawał się wyraźnie ciepły zmierzyłem gęstość elektrolitu na drugi dzień i było ok 1.27-8 a napięcie 12.95V więc może mi ktoś wytłumaczyć co z tym kulonem jest nie tak?

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 4 ปีที่แล้ว

      Wszystko z Kulonem jest ok. Akumulator jest trochę zasiarczony i dlatego taki efekt. Polecam rozładować Aku do 10,5V i naładować na full a powinno być już ok.

    • @griblox9182
      @griblox9182 4 ปีที่แล้ว

      Jakoś mnie to nie przekonuje więc powinienem to zostawić i niech się dzieje co chce albo rozładować? Dziwi mnie zasiarczenie nowego akumulatora sprawdzałem po dadach i ten akumulator miał 7 miesięcy od produkcji zanim go kupiłem może ktoś inny coś doda jeszcze

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 4 ปีที่แล้ว

      @@griblox9182 jest to absolutnie normalna sprawa. Zrobisz co zechcesz. Natomiast każdy sprzęt zadziała tak samo bo to nie Kulon tak działa tylko akumulator nie chce przyjąć i robi opór stąd spada napięcie a wzrasta prąd. Wejdź na fb mrAkumulator (w filmie było na początku zaproszenie) a znajdziesz miliony takich przypadków.

    • @griblox9182
      @griblox9182 4 ปีที่แล้ว

      no ale akumulatorowi może coś się stać przy taki ładowaniu czy nie i dzięki za odpowiedz

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 4 ปีที่แล้ว +1

      @@griblox9182 napisałem Ci co należy zrobić.

  • @_xtreme.
    @_xtreme. 3 ปีที่แล้ว +1

    czy mozna zamienic zwykly elektrolitowy na agm?

  • @SONCUU
    @SONCUU 4 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawi mnie jakie napięcie podają prostowniki z rozruchem podczas uruchamiania pojazdu na instalację samochodu. Może ktoś to kiedyś sprawdzał?

    • @sebczajna700
      @sebczajna700 4 ปีที่แล้ว

      Ładowarka z Julii z opcją wspomagania rozruchu 75A, daje napięcie początkowe w granicach 16,48V
      Pozdrawiam
      P.s. Przy uszkodzonym alternatorze też jest w okolicach 16 i powyżej i większość kierowców jeździ z tym długi czas do czasu pierwszych objawów czy trafnej diagnozy

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว

      Sprawdzałem prostownik z funkcją rozruchu Marpol Class 430.W pierwszej sekundzie po włączeniu trybu rozruch miernik cęgowy pokazał 54A voltomierz na słupkach akumulatora 15,4V w nastepnych sekundach prąd ustabilizował się do 44A napięcie po około 6s wzrosło do 18,8V.Także lepiej w autach z delikatną elektroniką omijać takie prostowniki szerokim łukiem.

    • @SONCUU
      @SONCUU 4 ปีที่แล้ว

      @@Tadek-n3g właśnie tak myślałem bo te prostowniki żeby uzyskac duży prąd przy rozruchu muszą podać wysokie napięcie rzędu 18v bo mają duży spadek przy opalaniu a później indzie takie 18v na instalację. W golfie 2 czy maszynach rolniczych to nie przeszkadza ale ciekawe jak w aucie co ma dużo modułów czy nie wywali później jakiegoś błędu

    • @sumilidero
      @sumilidero 4 ปีที่แล้ว

      u mnie prostownik 360A podaje 17,4V

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว

      @@sumilidero W tym materiale kręconym do swego archiwum pokazane są wartości płynące do akumulatora przed rozpoczęciem procedury uruchomienia silnika.Prostownik Class 430.th-cam.com/video/cw9waFrhfvU/w-d-xo.html
      Teraz wiem, że mogłem test wykonać sumienniej i podłaczyć w drugiej fazie pomiaru obciążenie np.opornicę 200A , która to wyciągnęła by z tego prostownika ustawionego na rozruch więcej.Jednak głównie chodziło o sprawdzenie jak dostaje akumulator w kość przed kręceniem.

  • @karolwozniak7039
    @karolwozniak7039 4 ปีที่แล้ว +5

    Porządny, wygłoszony polskim językiem literackim w oparciu o rzetelną wiedzę komentarz i porada - wielka rzadkość na TH-cam . Normalny przyzwoity człowiek.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 ปีที่แล้ว +2

      Karol, to pojechałeś z tą moją polszczyzną, ale dziękuję :)

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 3 ปีที่แล้ว +2

      Wszystko fajnie, z tym tylko, że skręcamy na MINIMUM a podkręcamy na MAKSIMUM!

    • @przemyslawpraski8985
      @przemyslawpraski8985 3 ปีที่แล้ว +5

      Z tym językiem literackim to bym polemizował - autor klika razy powiedział "wyłaczam" zamiast "wylączam"!

    • @dariopiec9552
      @dariopiec9552 3 ปีที่แล้ว +1

      @@przemyslawpraski8985 nie przesadzaj - zna się chłop na tym co robi , to jest najważniejsze !!!

  • @michaljedrzejek6374
    @michaljedrzejek6374 4 ปีที่แล้ว +8

    może eksperyment : czy da sie ładować akumulator przez zapalniczke w samochodzie :)

    • @slawekslawek9152
      @slawekslawek9152 3 ปีที่แล้ว +3

      Ja tak ładuje motocykl, bo do akumulatora mam bardzo trudny dostęp. Jest ok

  • @waldemarjanicki2869
    @waldemarjanicki2869 3 ปีที่แล้ว

    Witam Panie Robercie. Mam temat-pytanie nawiązujące do fotowoltaiki i ładowania akumulatora w samochodzie. Mam Volkswagena t-5 używanego turystycznie i ostatnio zamontowałem mu instalację fotowoltaiczną o mocy 150W. Kontroler to Victron mppt 75/15. Akumulator to Amega7 Ultra 105Ah. Jest to równocześnie akumulator rozruchowy. W słoneczny dzien w trybie BULK prąd ładowania osiąga nawet 9A. Chciałbym się dowiedzieć jakie napięcia ustawić w trybie absorpction i float aby ten akumulator był najefektywniej ładowany. Ustawienia fabryczne to odpowiednio 14,4V i 13,8V. W ustawieniach battery preset nie bardzo też wiem która z pozycji to aku z płynnym elektrolitem. Za poradę bedę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie. Waldek.

  • @kapitanflak9220
    @kapitanflak9220 3 ปีที่แล้ว

    hi słaby jestem z tej dziedziny pytanie takie - gdy zmierzymy multimetremBrzęczyk) karoserię i + z klemy aku okazuje się że - mamy ptrzejście z minusem to samo jak więc można ładować bez rozpinania klem?

  • @GuitarMan85
    @GuitarMan85 4 ปีที่แล้ว +5

    Od 15 lat ładuję zwykłym prostownikiem 15A pod maską różne samochody. Zaczynając od Golfa 2, przez Sierrę, Scorpio, Mondeo mk3, Galaxy z 2004. Nowszego samochodu nie miałem. :D Nic się nie dzieje. Czasem ustawiałem na max prostownik i zostawiałem na 8 godzin, jak byłem w pracy. Nic się nie dzieje. (-:

    • @stalkermalina9494
      @stalkermalina9494 4 ปีที่แล้ว

      hmny? zdradził pan vw na rzecz forda:) zgadza się, też mam 15A i nigdy problemu a problemem jest to, że ludzie wierzą w "bezobsługowe" baterie

    • @GuitarMan85
      @GuitarMan85 4 ปีที่แล้ว +2

      @@stalkermalina9494 Galaxy to prawie jak VW. :D Ale szczerze, to w życiu bym nie zamienił żadnego samochodu segmentu FORDa na VW. Czasem mam "zaszczyt" jeździć passatami z lat mojego mondeo i przepaść na korzyść Mondeo. Tak samo Sierra z lat 90 i passat B3. Ford to klasa, vw mozna wozic kartofle i cement na budowę. (-:

    • @stalkermalina9494
      @stalkermalina9494 4 ปีที่แล้ว +1

      @@GuitarMan85 a to tak w żarcie napisałem panie, bo my polacy już o wszystko się kłócimy:( no nie wiem, bo teraz tak "rządzą" że ziemniaki to towar luksusowy:D hyhy a każdy wie że inżynierzy w Vw nie dorastają do pięt tym z Forda:)

    • @mirekk1775
      @mirekk1775 4 ปีที่แล้ว +2

      @@stalkermalina9494 Ford Galaxy to tez VW, a dokładnie Sharan, Fordowska jest tylko skrzynia biegów w Galaxy.

    • @stalkermalina9494
      @stalkermalina9494 4 ปีที่แล้ว

      @@mirekk1775 zgadza się:) tak paczeć to tak po 2000r każdy producent s*pierdalał trwałość, jakość samochodów:( i te "zalecenie" w salonach- panie po 30 tysiakach na przegląd 1y przegląd.

  • @zbyszek9202
    @zbyszek9202 3 ปีที่แล้ว

    też tak ładowałem tylko mam starą benzynkę, a teraz kupiłem nowego bannera, czy trzeba go raz czy 2 razy w roku podłączyć do ładowarki i naładować do pełna?
    dobra już obejrzałem inny filmik i się doinformowałem