Bardzo dobrze i dokładnie to przedstawiłeś. Jak oglądam niektórych tych "fachowców-kamperowców" i ich "wynurzenia" żeby się "pochwalić", a wiedzy nie mają ucznia 6 kl. SP i prawa Ohma...,i co najgorsze udzielają rad. Pozdrawiam.
Dziękuję (dziękujemy) za bardzo dobry na najwyższym poziomie materiał. Czekamy na efekty z próbą "oszukania" BMS-a tak aby spowodować ciągłe płynne ładowanie przez alternator bez tych ekologicznych przerw .Ten materiał powinien oglądnąć każdy posiadacz samochodu i zrozumieć dlaczego obecne akumulatory w nowszych autach wystarczają na "krótko" życzę powodzenia w pracach na "emulatorem BMS"
Z jednej strony jestem zły... Moje zabawy z autami to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - trochę to pogalopowało :). Z drugiej, jestem Ci bardzo wdzięczny za taką formułę filmu - kawa na ławę i w dodatku z rysunkami dla każdej kolejnej wersji Euro i to wszystko w jednym filmie... W Jumperku z 95 roku mam przekaźnik ale zasilany z instalacji po zapłonie - wiesz, lata robią swoje, włączyć pamiętam ale wyłączyć już nie zawsze :). Pozdrawiam i pędzę do kolejnego filmu :).
Na początku załapałem , ale potem zastanawiałem się w którym momencie się "zgubiłem" hehe, dobrze ,że jest w materiale przypominajka , że można się "zgubić" Ale coś tam w końcu załapałem. Dziękuję Wujaszek Tom
No super - Ciekawy materiał. Ja mam przekaznik czasowy sterujący poborem dodatkowych urządzeń. Po wyłączeniu stacyjki odlicza 1h i odłącza zbędne odbiorniki i nie trzeba pamiętać.
Film doskonały. Po prostu super. Uzyskałem odpowiedzi na kilka pytań. Wielkie dzięki ! Chciałbym sie tylko zapytać. Tak z praktycznego punktu widzenia. Czy przewody łączące akumulatory (za pośrednictwem separatora) puszczać lepiej w kabinie czy pod autem i przymocować od spodu ?
Masz talent edukatora, super zestawienie, na jachtach jest bardziej ciekawie, bo druciarstwa dużo jak ma 40lat i tak szybko się osprzęt zmienia. Super, stary elektronik od 45 lat 🤗 i żeglarz.
Dziś odłączyłam separator victrona. Najpierw nieładował akumulatorów pokładowych później ładował cały czas nawet na rozłączonym silniku. Zastanawiam się czy dwuletni separator mógł dostać przebicie bo innego wytłumaczenia nie ma, płytka nie dotykała się w miejscu styku, a ładowanie było. Regulator do paneli mam też victrona. Chyba przejdę na drugą opcję czyli hebel. Fajny film.
Za film na wstępie mega plus. Może i mi Pan podpowie jaki model połączenia mam wybrać. Mam kampera Iveco z 2012 roku pod maską zwykły akumulator rozruchowy a w części hotelowej akumulator żelowy 105Ah, HZY-EV-12-100. Jak to spiąć aby podczas jazdy ładował się hotelowy i podczas ładowania z fotowoltaiki lub ładowarki hotelowej ładował się rozruchowy? Jakie zastosować bezpiecznie rozwiązanie.
Ja jestem wyznawcą Oriona i na tą chwilę zdania nie zmienie. Świetny pomysł i wykonanie, ogółem super film. Ale właściciele nowszych aut i tak będą cebulic na Cyrixa o Orion-Tr nie wspomnę. Przyklad Adasia. No sle jak kto co woli. Pozdrawiam Panie elektryk.
Cześć, jakie rozwiązanie zastosował byś w Fiacie Ducato z 2013 roku, solar 400 wat, regulator 100/30 victron, akumulatory 2x100 ah lifepo4, pozdrawiam serdecznie 💪
Filmik fajny. Co do łączenia poprzez masę budy to się nie zgodzę. Buda jest jak jedna wielka lista energetyczna z której śmiało można brać minusa. Można ewentualnie zrobić dodatkowy przewód z aku rozruchowego na karoserie np. 50 mm2 albo dwa 35 mm2 w różne miejsc żeby wzmocnić? poprawić fabryczną dystrybucję masy na budę. W tunigach car audio tak się robi i nikt tam nie ciągnie masy do wzmacniaczy tylko bierze z budy a zestawy grające maja po 1000-2000W RMS.
W nowych Iveco Daily 2021rok jest wtyczka przy akumulatorze którą można poprostu rozłączyć i alternator zawszę będzie pracował i dawał max napięcie ładowania.... I w Polsce na busach które jeżdżą na międzynarodówce są zawszę rozłączone te wtyczki.....
Tak wiem. Powiedziałem, że niektóre posiadają taką funkcję, ale zapomniałem dodać, że akurat Orion też ją ma - racja. A przekaźnik dałem jako uniwersalne rozwiązanie dla każdej ładowarki bez względu na to czy posiada taką funkcję czy też nie :)
Zajebiście Pan tlumaczy, molgbym sluchac Pana w nieskończonosć. Ile bym dał żeby Pan mnie uczył w technikum a nie jak jacys nauczyciele którzy nie potrafia przekazać wiedzy w konsekwencji każdy jest zmęczony. (profil t. Mechatronik 2klasa)
Super materiał, bardzo dużo wiedzy, ale nie rozwiał jednego mojego pytania. Słyszałem że po podłączeniu akumulatora lifepo4 poprzez separator może pociągnąć maksymalny dla siebie prąd ładowania i w ten sposób uszkodzić alternator, obciążając go zbyt bardzo. Prosiłbym autora o odniesienie się do tego.
Też o tym czytałem. Dodatkowo mój akumulator LiFePo4 100Ah ma w instrukcji zalecany prąd ładowania 20A, a maksymalnie 50A. Będę musiał iść w koszty i kupić ładowarkę DC/DC.
Słusznie i naukowo.... Jedno pytanie, może sugestia. Minuta 19:55 - większość kontrolerów solarnych również posiada Zabezpieczenie przeciw zwarciu wyjścia i zareaguje błędem i zatrzymaniem ładowania. ... I drugie jesli przez cyrixa li ct podłączymy "głodny" akumulator ten jest gotów ssać maxymalny prąd alternatora co przez dłuższy czas a w szczególności kiedy "ladujemy" na postoju bez chłodzenia jak w czasie jazdy - szybko może zdegradowac alternator. Pzdr.
Świetny instruktarz, doceniam wiedzę i włożony tu czas Twojej pracy. Czy dobrze wnioskuję, że mając Ducato z 2020 r i planując w nim instalację fotowoltaiczną lepiej jednak sobie odpuścić łączenie jej z aku rozruchowym / alternatorem bo będę miał więcej kłopotu w przyszłości niż korzyści z ładowania aku hotelowego podczas jazdy? Tak szczerze ?? Pozdrawiam serdecznie
Wreszcie ktos to jasno i czytelnie wylozyl ;) .Dzieki. BTW - Mam pytanie co do ladowarek DC-DC . W instrukcji obslugi (niektorych firm) ladowarki nadaja sie do alternatorow do 400W i powyzej 400W . Troche to nie jasne . Czy majac duzy alternator (powyzej 400W ,EU6) moge zastosowac mniejsza ladowarke DC-DC ,np.20A ? I jeszcze jedno , ladowarki Victrona sa Isolated lub Non-Isolated. Niby proste i zrozumiale ,ale jednak warto by bylo kogos madrego posluchac. Dzieki
Producentom chodzi o to z tymi oznaczeniami, że jak da się ładowarkę powyżej 400W do alternatora słabego, który ma mniej niż 400W, to może on się zacząć zachowywać różnie. Opisałem to na końcu odcinka. Czasami da po prostu maksymalną moc, a czasami zacznie się obrażać, że ładowarka chce więcej, niż on sam jest w stanie podać. Odpowiadając na pytanie: tak, zawsze można zastosować mniejszą ładowarkę np. 20A mając "duży" alternator. Po prostu nie wykorzysta się w pełni jego mocy, ale nic się złego nie stanie. Jeśli chodzi o "non isolated" i "isolated", to chodzi o to czy ładowarka galwanicznie odizolowuje od siebie akumulatory czy bezpośrednio są one przez tą ładowarkę połączone - ma to czasami znaczenie przy wykonywaniu elektryki w kamperze. Przykładowo zwarcie na jednym akumulatorze spowoduje od razu zwarcie na drugim połączonym do niego równolegle przez ładowarkę, która nie jest galwanicznie izolowana. A przypadku ładowarki izolowanej zwarcie nastąpi tylko w jednym akumulatorze.
37:71 W peżocie bokserze mam z 20 punktów masowych przykręconych do blachy; dlatego mi on rdzewieje? Chyba puszczę minusy kablem tylko jak to ogarnąć ( pętla na około podwozia z wyjściami na punkty)? Dlaczego nie wiedziałem o tym zjawisku? Dlaczego producenci nie wiedzieli o tym zjawisku i zrobili minus na karoserii?
Świetny materiał👌 Pytanie: nie lepiej tak zrównoważyć ładowanie aku hotelowego z paneli, żeby starczało na nasze potrzeby i nie bawić się w ładowanie z aku rozruchowego? Jak zrobiłbyś dla siebie?
Witam. Dzisiaj trafiłem na Pana film sprzed 10 mies., ale temat jest dla mnie super aktualny. Zamierzam w swojej terenówce 2008 r. zainstalować akumulator "postojowy" LiFePO4 100 Ah. Chcę do tego wykorzystać ładowarkę dc-dc Orion (victron). Proszę mi powiedzieć, którą ładowarkę powinienem zastosować 50A, 30A, czy może słabszą? Nie chodzi o oszczędności tylko o sprzęt, który najlepiej zda egzamin. Dodatkowy aku. będzie umiejscowiony w komorze silnika, ładowarka zapewne również. Akumulator rozruchowy u mnie to kwasówka 96 Ah. Będę wdzięczny za informacje Pozdrawiam
powiedz mi czy jest jakieś urządzenie które w moim kamperze z alternatora 24V może ładować akumulatory hotelowe 12V silnik norma euro 2 akumulatory hotelowe to kwasiaki trakcyjne
Tak jak kolega @bino8791 napisał. Od siebie mogę podsunąć jeszcze jedno rozwiązanie do rozpatrzenia. Orion ograniczy prąd ładowania, a jeśli Twój alternator jest silny i chciałbyś więcej prądu pociągnąć z niego i szybciej się ładować oraz jednocześnie po stronie 12V nie masz urządzeń z dużym poborem prądu np. przetwornicy 12/230V tylko jakieś lampki czy gniazda, to zamiast dawać parę Orionów taniej będzie połączyć akumulatory hotelowe szeregowo i kupić niewielką przetwornicę 24/12V - przez nią podpiąć instalację hotelową i wtedy akumulatory hotelowe ładować prosto przez separator z alternatora. Podsuwam pomysł - może się sprawdzi. :)
Świetny filmik nie dość że merytoryczny to z jajem gratuluje😊oglądnołem dwukrotnie pierwszy raz jakiś czas temu i się przeraźilem i obraziłem na rzeczywistość żecz jasna .Posiadam citroena jumpera 2018 2.0 163k planuje zamontować 2 akumulatory AGM 100ah i zastosować ładowarke victron 30 lub niechętnie 50 wiadomo $ a że wspominał Pan o p próbie rozwiązania tego pata czy może pan wskazać najsensowniejsze rozwiązanie z góry dziękuję.pozdrawiam
Bardzo fajny filmy, nareszcie ktoś wyjaśnił, że separator nie ładuje do pełna akumulatora. Byłem przekonany, że mam uszkodzony separator :). Czy przekaźnik tani 200A jest wstanie naładować akumulator hotelowy do pełna?
O, i to jest dużo ciekawej wiedzy, będzie co testować, bo mam w Złombolówce (Skoda Favorit) altek od Passata czy tam innego Audi 120A, drugi aku kwasiak z tyłu za pasażerem, ale połączone przez "rolniczy" separator HC-Cargo. No i jak tak w trasie do Portugalii w zeszłym roku obserwowałem parametry silnika to napięcie na ECU mi skakało non stop tak o 1V, zwłaszcza przy włączonyych światłach, nawiewie itd. I teraz się zastanawiam, czy to przez mój separator, który ma na sztywno załączanie przy 13.3, wyłączanie przy 12.8 (w sensie: w momencie złączenia pewnie zawsze jakiś spadek napięcia występuje, ale żeby na tyle duży, żeby od razu separator rozłączyć?) czy może mój alternator ma tę funkcję obrażania się. Ma tam jakąś wsuwkę opisaną chyba D+, według ogólnikowego opisu, jaki kiedyś znalazłem powinien tam podawać napięcie 0-11V do ECU silnika, żeby go informować o stopniu obciążenia - aaaale może właśnie to jest w drugą stronę, i tam powinienem podawać jakieś napięcie? Na wiosnę będę testował i chyba zamówię też tego Cyrixa, bo brzmi sensowiej, plus opcja rozruchowa spoko. Co do hotelówki - dotychczas miałem kwasiaka, ale dostałem taki trochę zużyty sporo większy AGM, który ma ok. 60% sprawności (niecałe 400A mocy rozruchowej, fabrycznie 640) i chciałem go w tym celu wykorzystać, ale dużo się nasłuchałem ostatnio, że do AGM to i prostowniki inne, i że ze zwykłego alternatora nie wolno. I już nie wiem. Może coś doradzisz? Bo świetnie przygotowany i poprowadzony materiał, jak pytać, to kogoś z wiedzą :)
W MB Sprinter 2016r 2.2 dci euro 6 mam pewność ze mi się ładuje akumulator hotelowy tylko kiedy jeżdżę na światłach mijania, wtedy alternator podaje 14V. W innym wypadku alternator przeważnie nie podaje prądu bo Aku samochodowy jest naładowany, z moich obserwacji ładuje tylko z 10 min od odpalenia i koniec. Wiec rozwiązaniem jest jazda na światłach mijania.
Mega dzięki wielkie za materiał. Zabrakło mi jednej rzeczy, ja się przesiadłem właśnie z kwasiaka i separator na victrona dc-dc z lifepo4. Brakuje mi funkcji ładowania z solara rozruchowego. Jak to można obejść?
W teorii - nie da się. A w praktyce - wszystko się da, ale jest to na tyle trudne, że wykracza poza możliwość wyjaśnienia w komentarzu. Generalnie ja bym się nie martwił o brak ładowania akumulatora rozruchowego z solarów. Jego ładowanie jest jedynie efektem ubocznym połączenia przez separator, którego podstawową funkcją jest ładowanie akumulatorów hotelowych z alternatora. Auta jeżdżą, a 99,99% z nich nie ma paneli na dachu, a mimo to nadal jeżdżą, odpalają. Zawsze akumulator rozruchowy doładowywać się będzie z alternatora. W okresie letnim, kamper często jeździ, więc nie ma problemu z nadmiernym samo-rozładowaniem akumulatora rozruchowego, natomiast często, gdy auto stoi, to mamy okres zimowy, a wtedy panele solarne również nie doładują. Reasumując - ja bym to olał.
Cześć! Super film. Mam pytanie. Kempingujemy w osobówce z namiotem dachowym, mamy aku 100 Ah agm. Chciałbym kupić ładowarkę DC-DC, ale może taką perspektywiczną tj. Orion 30A, który w przyszłości mógłby ładować w dużym kamperze akumuluator 200-300 Ah. Czy jeśli będę takiej ładowarki używał przy obecnym akumulatorze, to czy prąd ładowania będzie za wysoki? (optymalnie 1/10 pojemności)
tak, z reguły można to zrobić. Nie spotkałem się jeszcze z taką ładowarką, której nie można by podłączyć równolegle z inną. Natomiast spotkałem się z zasilaczem, który zacinał się pracując równolegle z ładowarką. Zasilacz nie ładuje, a jedynie zasila, więc miał niższe napięcie niż ładowarka. Po załączeniu na chwilę prąd popłynął z wyższego potencjału do niższego, a więc z ładowarki w kierunku zasilacza, a ten zacinał się i przestawał pracować, ale z ładowarkami takiego problemu nie zauważyłem, choć proszę mieć na względzie, że ilość ładowarek na rynku nie pozawala mi ich wszystkich sprawdzić. :)
Pozdrawiam serdecznie i wielkie dzięki za film. Wielka prośba o podpowiedź korzystam z seperatora ct do akumulatora Agm w części hotelowej ,chciałbym na okres dodatnich temperatur zamontować za agma Lifepo 4 czy muszę za każdym razem wymieniać również seperator czy jeden spełni zadanie przy dwu różnych akumulatorach. Wolę zimą jeździć z agm niż obawiać się ujemnych temperatur i problemu z ładowaniem lifepo4 . Pozdrawiam serdecznie Piotrek
Cyrix-ct działa inaczej niż Cyrix li-ct. Łączy on i rozłącza od siebie akumulatory przy innych napięciach i czasie, dodatkowo Cyrix-li-ct ma wejście do połączenia BMS-a. Nie należy stosować tych separatorów zamiennie. Jeżeli akumulator LiFePo4 nie posiada zabezpieczenia przed ujemną temperaturą w swoim BMSie, to warto wymienić w nim samego BMS-a, który dodatkowo posiadać będzie wejście do podłączenia mat grzewczych. Rozwiązuje to wszystkie opisane problemy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź choć powiem szczerze że napięcie zał i wył ładowania na ct jest w szerszym zakresie i myślę że mieści się w odpowiednich widełkach dla lifepo4 bez szkody dla niego i tego chciałem się dowiedzieć...Nie chciałem bez potrzeby dokonywać kosztownego zakupu li-ct. Mój BMS jest wbudowany w akumulator i nie mam do niego niezależnego dostępu... Pozdrawiam serdecznie Piotrek
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za ciekawy film i odpowiedzi z których skorzystałem dzięki Panu ! Kupiłem Cyrix li-ct i temat załatwiony , obawiałem się dużego prądu ładowania ale w górnym zakresie naładowania akumulatora bierze około 30 A a jak będzie bardziej rozładowany to puszczę go przez ładowarkę z przetwornicy podpiętej pod akumulator rozruchowy podczas pracy silnika . Dziękuję bardzo i czekam na następne filmy.
Hej Mam pytanie odnośnie metody na przekaźnik... Czy można połączyć plus akumulatora hotelowego bezpośrednio do alternatora żeby nie obciążać dodatkowo marnej instalacji między alternatorem a akumulatorem rozruchowym? Mowa o aucie z lat 80'
Bardzo dobry wykład, jestem pod wrażeniem. W tej chwili zastanawiam się nad 4 opcją której nie było w tym filmie , mianowicie .. posiadam lifepo4 200 ah i zamierzam go podpiąć z akumulatora rozruchówego przez przetwornice dc/ac i ładowarkę sieciową . Pomyśl powstał ponieważ posiadam już te elementy ...😂 czy jest to możliwe ..dodam że auto to dukato 2014 r.ppzdrawiam
A ja mam pytanie o przyczepę. Jak ładować akumulator w przyczepie? Chciałbym doładowywać w czasie jazdy a na kempingu z 230v. Co zastosować? Separator? Czy podpiąć aku równolegle do 12v z haka pod energoblok który nie ma opcji ładowania. A co z grubością przewodów w wiązce haka?
Tak. Orion lub urządzenie działające na podobnej zasadzie. Oriona po prostu dobrze znam, więc tylko jego mogę polecić, ale pewnie na rynku jest więcej podobnych urządzeń.
Porzucić nadzieje😊 Pozdrawiam Serdecznie . Zestaw hotelowy 2x200Wh moc 2x2560W LiFePo4 koszt 2000 € 4x190W moc 760W koszt 600€ Zestaw Victron Cerbo GX +MPPT 100/50 +ORION 10/30 + przetwornica AZO 2000/4000W ładowarka do LiFePo4 250€ koszt około1600€ Montaż +przewody+Bezpieczniki itd. wyprowadzenie całej instalaci i podłączeń 2200€ RAZEM TO 6400€ CZY WARTO😮 każdy musi sam podjąć decyzję ZESTAW POWER STACII 2X3600W CZYLI 7200W KOSZT OKOŁO 6000€ i można zabrać z sobą do każdego następnego pojazdu bez problemu ,mogą dojść koszty paneli fotowoltaicznych Życzę wszystkiego dobrego zdrowia i radości😊
Mam pytanie na temat cirixa ct i li ct na fotkach mają takie same oznaczenia wejście wyjść... Czyli można plusa od bms dać na stałe na cirixa ct i będzie to samo...?są jeszcze cirixix load i łądowania czym to się różni? I czy do ulepa z Szczecina poszedł można by było zostawić zwykłego ? Bo ma zrobionego ulepa z Olsztyna z matami i z ciekawości pytam co się stanie jak zostanie zwykły ct?
Doskonały filmik, nigdy nie obejrzałem w tak dobry sposób przedstawionej wiedzy na tematy dość proste, ale jednak problematyczne i złożone!!
Panie Serwisancie, zrobił Pan znakomity materiał instruktażowy w nadzwyczaj profesjonalnej formie. Gratulacje.
Bardzo dobrze i dokładnie to przedstawiłeś. Jak oglądam niektórych tych "fachowców-kamperowców" i ich "wynurzenia" żeby się "pochwalić", a wiedzy nie mają ucznia 6 kl. SP i prawa Ohma...,i co najgorsze udzielają rad. Pozdrawiam.
Chciałem napisać identyczny post; chwała autorowi.!!
Wow. Stary, jesteś wielki 💪Chwała Tobie za ten film. Bardzo to mi ułatwi podjęcie decyzji jak zrobić nową instalacje w moim kamperze. Dziękuję 👌
Troche się pogubiłem z tą elektryką i będe musiał obejrzeć ten film jeszcze raz. Film swietnie zrobiony
Super materiał 😇🥴😎 Pozdrawiam
NARESZCIE!!! Nareszcie ktos mi wytlumaczyl, co, jak i gdzie mam podlaczyc! DZIEKUJE KROLU ZLOTY!
Bardzo konkretny materiał. Gratuluję i dziękuję za przekaz wiedzy...
Bardzo potrzebny materiał. Dziękuję.
Dziękuję (dziękujemy) za bardzo dobry na najwyższym poziomie materiał. Czekamy na efekty z próbą "oszukania" BMS-a tak aby spowodować ciągłe płynne ładowanie przez alternator bez tych ekologicznych przerw .Ten materiał powinien oglądnąć każdy posiadacz samochodu i zrozumieć dlaczego obecne akumulatory w nowszych autach wystarczają na "krótko" życzę powodzenia w pracach na "emulatorem BMS"
Z jednej strony jestem zły... Moje zabawy z autami to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - trochę to pogalopowało :). Z drugiej, jestem Ci bardzo wdzięczny za taką formułę filmu - kawa na ławę i w dodatku z rysunkami dla każdej kolejnej wersji Euro i to wszystko w jednym filmie...
W Jumperku z 95 roku mam przekaźnik ale zasilany z instalacji po zapłonie - wiesz, lata robią swoje, włączyć pamiętam ale wyłączyć już nie zawsze :).
Pozdrawiam i pędzę do kolejnego filmu :).
Dziękuję za tak obszerny wyklad, ilość informacji w tym temacie Rewelacyjna, przyda się do mojego rozwiązania 😉👍
Doceniam nakład pracy ❤
Na początku załapałem , ale potem zastanawiałem się w którym momencie się "zgubiłem" hehe, dobrze
,że jest w materiale przypominajka , że można się "zgubić" Ale coś tam w końcu załapałem. Dziękuję Wujaszek Tom
Świetny materiał, rzadko daje komentarze ale kontent tak mi się podobał, że muszę Cię pochwalić, super robota! oby więcej takich filmów, łap suba 👍
No super - Ciekawy materiał. Ja mam przekaznik czasowy sterujący poborem dodatkowych urządzeń. Po wyłączeniu stacyjki odlicza 1h i odłącza zbędne odbiorniki i nie trzeba pamiętać.
Film doskonały. Po prostu super. Uzyskałem odpowiedzi na kilka pytań. Wielkie dzięki ! Chciałbym sie tylko zapytać. Tak z praktycznego punktu widzenia. Czy przewody łączące akumulatory (za pośrednictwem separatora) puszczać lepiej w kabinie czy pod autem i przymocować od spodu ?
Masz talent edukatora, super zestawienie, na jachtach jest bardziej ciekawie, bo druciarstwa dużo jak ma 40lat i tak szybko się osprzęt zmienia. Super, stary elektronik od 45 lat 🤗 i żeglarz.
Dziś odłączyłam separator victrona. Najpierw nieładował akumulatorów pokładowych później ładował cały czas nawet na rozłączonym silniku. Zastanawiam się czy dwuletni separator mógł dostać przebicie bo innego wytłumaczenia nie ma, płytka nie dotykała się w miejscu styku, a ładowanie było. Regulator do paneli mam też victrona. Chyba przejdę na drugą opcję czyli hebel. Fajny film.
Dziękuję Panu Serwisantowi za podpowiedzi i pozdrawiam może ogarnę temat.
Jeszcze nie oglądałem ale już mam potrzebę...😂czekam na więcej 😅
Zajefajny wykład, bardzo dziękuję.
Gratulacje z rozpoczecia kanału swietny filmik od najlepszego elektryka kapitana przyczepy 😜
sper wiedza, super przekazanie jej takiemu laikowi w temacie jak ja :D graty !! łapka w góre obowiązkowo :) dziękuje i pozdrawiam
Super film.
Bardzo przystępnie wyjaśnione.
Pozdrawiam
Zajebisty materiał, ogromne dzięki za taką beczkę wiedzy.
BRAWO !!! super wyjaśnione 😀 Szkoda tylko , że nie 1,5 roku wcześniej i sam musiałem do tego dochodzić POZDRAWIAM
Bardzo merytoryczny filmik - Dzięki
Dziekuje ,zrobiłeś to perfekcyjnie czekam na kolejne odcinki
Świetny materiał, temat na forum CT przerabiany do dziś
Za film na wstępie mega plus.
Może i mi Pan podpowie jaki model połączenia mam wybrać. Mam kampera Iveco z 2012 roku pod maską zwykły akumulator rozruchowy a w części hotelowej akumulator żelowy 105Ah, HZY-EV-12-100. Jak to spiąć aby podczas jazdy ładował się hotelowy i podczas ładowania z fotowoltaiki lub ładowarki hotelowej ładował się rozruchowy? Jakie zastosować bezpiecznie rozwiązanie.
Ja jestem wyznawcą Oriona i na tą chwilę zdania nie zmienie. Świetny pomysł i wykonanie, ogółem super film. Ale właściciele nowszych aut i tak będą cebulic na Cyrixa o Orion-Tr nie wspomnę. Przyklad Adasia. No sle jak kto co woli. Pozdrawiam Panie elektryk.
Świetne opracowanie tematu. Szacun.
Bardzo dziękuję! Super wytłumaczone, świetny materiał!
Pozdrawiam :)
Ciekawie bo obejrzałem cały. Dobrze pokazane podłączenia. Dzięki!
No brawo, pelna profeska !
rewelacja, teraz już wiem co i jak u siebie zrobić po zmianie na baterie lifepo4
Super wyjaśnione. Więcej takich materiałów
Zwięźle i na temat
Na szczescie u mnie jeszcze tego nie zamontowali Jumper 2018r
Dzięki.
Dobra robota! Masz dar do opowiadania o trudnych rzeczach w łatwy, ciekawy sposób. Pozdrówka .)
*Bardzo fajne treści robisz super się słucha bardzo jasno tłumaczone*
Cześć, jakie rozwiązanie zastosował byś w Fiacie Ducato z 2013 roku, solar 400 wat, regulator 100/30 victron, akumulatory 2x100 ah lifepo4, pozdrawiam serdecznie 💪
Chyle czoła za ten film.
Ale mnie wciągnął ten film. Muszę przyznać że dowiedziałem się kilku bardzo ciekawych rzeczy. Dziękuję.
Świetny materiał !
Filmik fajny. Co do łączenia poprzez masę budy to się nie zgodzę. Buda jest jak jedna wielka lista energetyczna z której śmiało można brać minusa. Można ewentualnie zrobić dodatkowy przewód z aku rozruchowego na karoserie np. 50 mm2 albo dwa 35 mm2 w różne miejsc żeby wzmocnić? poprawić fabryczną dystrybucję masy na budę. W tunigach car audio tak się robi i nikt tam nie ciągnie masy do wzmacniaczy tylko bierze z budy a zestawy grające maja po 1000-2000W RMS.
Wreszcie ktoś to wytłumaczył Łopatologicznie! Dziękuję i subskrybuję!❤
Świetna robota 👍 Solidna dawka wiedzy
W nowych Iveco Daily 2021rok jest wtyczka przy akumulatorze którą można poprostu rozłączyć i alternator zawszę będzie pracował i dawał max napięcie ładowania.... I w Polsce na busach które jeżdżą na międzynarodówce są zawszę rozłączone te wtyczki.....
Bardzo dobry filmik i mega przydatne informacje 👍
Tego wlasnie szukalem :D
świetny materiał ,dzięki
Dziękuję, świetny materiał.
30:25 jest możliwość podłączyć D+ bezpośrednio do Oriona (bez przekaźnika) i ładnie steruje wł/wy ładowarki ze „stacyjki”.
Tak wiem. Powiedziałem, że niektóre posiadają taką funkcję, ale zapomniałem dodać, że akurat Orion też ją ma - racja. A przekaźnik dałem jako uniwersalne rozwiązanie dla każdej ładowarki bez względu na to czy posiada taką funkcję czy też nie :)
Niech zasięgi rosną 😁
No normalnie perfekcja
Bardzo potrzebny materiał
Wielkie dzięki
Pozdrawiam
Zajebiście Pan tlumaczy, molgbym sluchac Pana w nieskończonosć.
Ile bym dał żeby Pan mnie uczył w technikum a nie jak jacys nauczyciele którzy nie potrafia przekazać wiedzy w konsekwencji każdy jest zmęczony. (profil t. Mechatronik 2klasa)
Extra
Chciałbym więcej
Wiedzy nigdy za dużo
Super materiał, bardzo dużo wiedzy, ale nie rozwiał jednego mojego pytania. Słyszałem że po podłączeniu akumulatora lifepo4 poprzez separator może pociągnąć maksymalny dla siebie prąd ładowania i w ten sposób uszkodzić alternator, obciążając go zbyt bardzo. Prosiłbym autora o odniesienie się do tego.
Też o tym czytałem. Dodatkowo mój akumulator LiFePo4 100Ah ma w instrukcji zalecany prąd ładowania 20A, a maksymalnie 50A. Będę musiał iść w koszty i kupić ładowarkę DC/DC.
Daję suba bo : kupiłem busa (trafić long 2.0 D) zrobione okno dachowe z wentylatorem, ocieplony i teraz kolej na panel by być bezpiecznym w razie W 😉
Słusznie i naukowo.... Jedno pytanie, może sugestia. Minuta 19:55 - większość kontrolerów solarnych również posiada Zabezpieczenie przeciw zwarciu wyjścia i zareaguje błędem i zatrzymaniem ładowania. ... I drugie jesli przez cyrixa li ct podłączymy "głodny" akumulator ten jest gotów ssać maxymalny prąd alternatora co przez dłuższy czas a w szczególności kiedy "ladujemy" na postoju bez chłodzenia jak w czasie jazdy - szybko może zdegradowac alternator. Pzdr.
Super dzięki i powodzenia 😊
No i super to wyjaśniłeś ,Dzięki
Świetny materiał
swietnie wytlumaczne 🍀
Świetny instruktarz, doceniam wiedzę i włożony tu czas Twojej pracy. Czy dobrze wnioskuję, że mając Ducato z 2020 r i planując w nim instalację fotowoltaiczną lepiej jednak sobie odpuścić łączenie jej z aku rozruchowym / alternatorem bo będę miał więcej kłopotu w przyszłości niż korzyści z ładowania aku hotelowego podczas jazdy? Tak szczerze ?? Pozdrawiam serdecznie
Wreszcie ktos to jasno i czytelnie wylozyl ;) .Dzieki. BTW - Mam pytanie co do ladowarek DC-DC . W instrukcji obslugi (niektorych firm) ladowarki nadaja sie do alternatorow do 400W i powyzej 400W . Troche to nie jasne . Czy majac duzy alternator (powyzej 400W ,EU6) moge zastosowac mniejsza ladowarke DC-DC ,np.20A ? I jeszcze jedno , ladowarki Victrona sa Isolated lub Non-Isolated. Niby proste i zrozumiale ,ale jednak warto by bylo kogos madrego posluchac. Dzieki
Producentom chodzi o to z tymi oznaczeniami, że jak da się ładowarkę powyżej 400W do alternatora słabego, który ma mniej niż 400W, to może on się zacząć zachowywać różnie. Opisałem to na końcu odcinka. Czasami da po prostu maksymalną moc, a czasami zacznie się obrażać, że ładowarka chce więcej, niż on sam jest w stanie podać. Odpowiadając na pytanie: tak, zawsze można zastosować mniejszą ładowarkę np. 20A mając "duży" alternator. Po prostu nie wykorzysta się w pełni jego mocy, ale nic się złego nie stanie. Jeśli chodzi o "non isolated" i "isolated", to chodzi o to czy ładowarka galwanicznie odizolowuje od siebie akumulatory czy bezpośrednio są one przez tą ładowarkę połączone - ma to czasami znaczenie przy wykonywaniu elektryki w kamperze. Przykładowo zwarcie na jednym akumulatorze spowoduje od razu zwarcie na drugim połączonym do niego równolegle przez ładowarkę, która nie jest galwanicznie izolowana. A przypadku ładowarki izolowanej zwarcie nastąpi tylko w jednym akumulatorze.
Rewelacja , szacun dla Ciebie :)
37:71 W peżocie bokserze mam z 20 punktów masowych przykręconych do blachy; dlatego mi on rdzewieje? Chyba puszczę minusy kablem tylko jak to ogarnąć ( pętla na około podwozia z wyjściami na punkty)? Dlaczego nie wiedziałem o tym zjawisku? Dlaczego producenci nie wiedzieli o tym zjawisku i zrobili minus na karoserii?
No i leci subik za tak fajny materiał
dobre dobre warto posłuchać
Super materiał… 👍🏼👍🏼👍🏼
Świetny materiał, dzięki 👊
Swietny materiał😀
Miód na serce.
Bardzo fajna opowieść , a co sądzisz o zestawie ecoflow power kit zaimplementowanym do kampera , zamiast oryginału
Świetny materiał👌 Pytanie: nie lepiej tak zrównoważyć ładowanie aku hotelowego z paneli, żeby starczało na nasze potrzeby i nie bawić się w ładowanie z aku rozruchowego? Jak zrobiłbyś dla siebie?
Zrobiłbym sobie ładowanie z alternatora, bo panele fotowoltaiczne nie działają cały rok. :)
Witam. Dzisiaj trafiłem na Pana film sprzed 10 mies., ale temat jest dla mnie super aktualny. Zamierzam w swojej terenówce 2008 r. zainstalować akumulator "postojowy" LiFePO4 100 Ah. Chcę do tego wykorzystać ładowarkę dc-dc Orion (victron). Proszę mi powiedzieć, którą ładowarkę powinienem zastosować 50A, 30A, czy może słabszą? Nie chodzi o oszczędności tylko o sprzęt, który najlepiej zda egzamin. Dodatkowy aku. będzie umiejscowiony w komorze silnika, ładowarka zapewne również. Akumulator rozruchowy u mnie to kwasówka 96 Ah.
Będę wdzięczny za informacje
Pozdrawiam
Pytanie do cyrix bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Należy go montować najbliżej aku rozruchowego czy hotelowego czy obojętne?
Witam.czy można separator podłączyć do alternatora zamiast do plusa w akumulatorze rozruchowym ?
Świetny film pozdrawiam cieplo z Gdańska :)
powiedz mi czy jest jakieś urządzenie które w moim kamperze z alternatora 24V może ładować akumulatory hotelowe 12V silnik norma euro 2 akumulatory hotelowe to kwasiaki trakcyjne
Orion 24/12V. I wszystko w temacie.
Tak jak kolega @bino8791 napisał. Od siebie mogę podsunąć jeszcze jedno rozwiązanie do rozpatrzenia. Orion ograniczy prąd ładowania, a jeśli Twój alternator jest silny i chciałbyś więcej prądu pociągnąć z niego i szybciej się ładować oraz jednocześnie po stronie 12V nie masz urządzeń z dużym poborem prądu np. przetwornicy 12/230V tylko jakieś lampki czy gniazda, to zamiast dawać parę Orionów taniej będzie połączyć akumulatory hotelowe szeregowo i kupić niewielką przetwornicę 24/12V - przez nią podpiąć instalację hotelową i wtedy akumulatory hotelowe ładować prosto przez separator z alternatora. Podsuwam pomysł - może się sprawdzi. :)
Świetny filmik nie dość że merytoryczny to z jajem gratuluje😊oglądnołem dwukrotnie pierwszy raz jakiś czas temu i się przeraźilem i obraziłem na rzeczywistość żecz jasna .Posiadam citroena jumpera 2018 2.0 163k planuje zamontować 2 akumulatory AGM 100ah i zastosować ładowarke victron 30 lub niechętnie 50 wiadomo $ a że wspominał Pan o p próbie rozwiązania tego pata czy może pan wskazać najsensowniejsze rozwiązanie z góry dziękuję.pozdrawiam
Bardzo fajny filmy, nareszcie ktoś wyjaśnił, że separator nie ładuje do pełna akumulatora. Byłem przekonany, że mam uszkodzony separator :). Czy przekaźnik tani 200A jest wstanie naładować akumulator hotelowy do pełna?
Separator to też przekaźnik, tyle że autonomiczny. Różnicy nie będzie w ładowaniu.
O, i to jest dużo ciekawej wiedzy, będzie co testować, bo mam w Złombolówce (Skoda Favorit) altek od Passata czy tam innego Audi 120A, drugi aku kwasiak z tyłu za pasażerem, ale połączone przez "rolniczy" separator HC-Cargo. No i jak tak w trasie do Portugalii w zeszłym roku obserwowałem parametry silnika to napięcie na ECU mi skakało non stop tak o 1V, zwłaszcza przy włączonyych światłach, nawiewie itd. I teraz się zastanawiam, czy to przez mój separator, który ma na sztywno załączanie przy 13.3, wyłączanie przy 12.8 (w sensie: w momencie złączenia pewnie zawsze jakiś spadek napięcia występuje, ale żeby na tyle duży, żeby od razu separator rozłączyć?) czy może mój alternator ma tę funkcję obrażania się. Ma tam jakąś wsuwkę opisaną chyba D+, według ogólnikowego opisu, jaki kiedyś znalazłem powinien tam podawać napięcie 0-11V do ECU silnika, żeby go informować o stopniu obciążenia - aaaale może właśnie to jest w drugą stronę, i tam powinienem podawać jakieś napięcie? Na wiosnę będę testował i chyba zamówię też tego Cyrixa, bo brzmi sensowiej, plus opcja rozruchowa spoko. Co do hotelówki - dotychczas miałem kwasiaka, ale dostałem taki trochę zużyty sporo większy AGM, który ma ok. 60% sprawności (niecałe 400A mocy rozruchowej, fabrycznie 640) i chciałem go w tym celu wykorzystać, ale dużo się nasłuchałem ostatnio, że do AGM to i prostowniki inne, i że ze zwykłego alternatora nie wolno. I już nie wiem. Może coś doradzisz? Bo świetnie przygotowany i poprowadzony materiał, jak pytać, to kogoś z wiedzą :)
W MB Sprinter 2016r 2.2 dci euro 6 mam pewność ze mi się ładuje akumulator hotelowy tylko kiedy jeżdżę na światłach mijania, wtedy alternator podaje 14V. W innym wypadku alternator przeważnie nie podaje prądu bo Aku samochodowy jest naładowany, z moich obserwacji ładuje tylko z 10 min od odpalenia i koniec. Wiec rozwiązaniem jest jazda na światłach mijania.
a nie można zastosować taniej przetwornicy LTC3780 zamiast tego drogiego victron energy ????
Mega dzięki wielkie za materiał. Zabrakło mi jednej rzeczy, ja się przesiadłem właśnie z kwasiaka i separator na victrona dc-dc z lifepo4. Brakuje mi funkcji ładowania z solara rozruchowego. Jak to można obejść?
W teorii - nie da się. A w praktyce - wszystko się da, ale jest to na tyle trudne, że wykracza poza możliwość wyjaśnienia w komentarzu. Generalnie ja bym się nie martwił o brak ładowania akumulatora rozruchowego z solarów. Jego ładowanie jest jedynie efektem ubocznym połączenia przez separator, którego podstawową funkcją jest ładowanie akumulatorów hotelowych z alternatora. Auta jeżdżą, a 99,99% z nich nie ma paneli na dachu, a mimo to nadal jeżdżą, odpalają. Zawsze akumulator rozruchowy doładowywać się będzie z alternatora. W okresie letnim, kamper często jeździ, więc nie ma problemu z nadmiernym samo-rozładowaniem akumulatora rozruchowego, natomiast często, gdy auto stoi, to mamy okres zimowy, a wtedy panele solarne również nie doładują. Reasumując - ja bym to olał.
@@panserwisant943. Jak się z Panem skontaktować?
Cześć! Super film. Mam pytanie. Kempingujemy w osobówce z namiotem dachowym, mamy aku 100 Ah agm. Chciałbym kupić ładowarkę DC-DC, ale może taką perspektywiczną tj. Orion 30A, który w przyszłości mógłby ładować w dużym kamperze akumuluator 200-300 Ah. Czy jeśli będę takiej ładowarki używał przy obecnym akumulatorze, to czy prąd ładowania będzie za wysoki? (optymalnie 1/10 pojemności)
Świetny wykład
Mam pytanie czy można połączyć dwie ładowarki
Dc /DC O różnych amperach ładowania
Dzięki z góry
tak, z reguły można to zrobić. Nie spotkałem się jeszcze z taką ładowarką, której nie można by podłączyć równolegle z inną. Natomiast spotkałem się z zasilaczem, który zacinał się pracując równolegle z ładowarką. Zasilacz nie ładuje, a jedynie zasila, więc miał niższe napięcie niż ładowarka. Po załączeniu na chwilę prąd popłynął z wyższego potencjału do niższego, a więc z ładowarki w kierunku zasilacza, a ten zacinał się i przestawał pracować, ale z ładowarkami takiego problemu nie zauważyłem, choć proszę mieć na względzie, że ilość ładowarek na rynku nie pozawala mi ich wszystkich sprawdzić. :)
Pytanko bezpiecznik na przewodzie 35 mm w sumie 200 a ? Czy może po obu stronach po 200?
9:43 czy w taki sposób mogę ładować akumulator lifepo4 ?
Super. Już zasubskrybowałem.
Pozdrawiam serdecznie i wielkie dzięki za film.
Wielka prośba o podpowiedź korzystam z seperatora ct do akumulatora Agm w części hotelowej ,chciałbym na okres dodatnich temperatur zamontować za agma Lifepo 4 czy muszę za każdym razem wymieniać również seperator czy jeden spełni zadanie przy dwu różnych akumulatorach.
Wolę zimą jeździć z agm niż obawiać się ujemnych temperatur i problemu z ładowaniem lifepo4 .
Pozdrawiam serdecznie Piotrek
Cyrix-ct działa inaczej niż Cyrix li-ct. Łączy on i rozłącza od siebie akumulatory przy innych napięciach i czasie, dodatkowo Cyrix-li-ct ma wejście do połączenia BMS-a. Nie należy stosować tych separatorów zamiennie. Jeżeli akumulator LiFePo4 nie posiada zabezpieczenia przed ujemną temperaturą w swoim BMSie, to warto wymienić w nim samego BMS-a, który dodatkowo posiadać będzie wejście do podłączenia mat grzewczych. Rozwiązuje to wszystkie opisane problemy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź choć powiem szczerze że napięcie zał i wył ładowania na ct jest w szerszym zakresie i myślę że mieści się w odpowiednich widełkach dla lifepo4 bez szkody dla niego i tego chciałem się dowiedzieć...Nie chciałem bez potrzeby dokonywać kosztownego zakupu li-ct. Mój BMS jest wbudowany w akumulator i nie mam do niego niezależnego dostępu...
Pozdrawiam serdecznie Piotrek
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za ciekawy film i odpowiedzi z których skorzystałem dzięki Panu ! Kupiłem Cyrix li-ct i temat załatwiony , obawiałem się dużego prądu ładowania ale w górnym zakresie naładowania akumulatora bierze około 30 A a jak będzie bardziej rozładowany to puszczę go przez ładowarkę z przetwornicy podpiętej pod akumulator rozruchowy podczas pracy silnika . Dziękuję bardzo i czekam na następne filmy.
@@krolisie1 Bardzo mi miło, że mogłem pomóc :)
Hej
Mam pytanie odnośnie metody na przekaźnik... Czy można połączyć plus akumulatora hotelowego bezpośrednio do alternatora żeby nie obciążać dodatkowo marnej instalacji między alternatorem a akumulatorem rozruchowym? Mowa o aucie z lat 80'
Bardzo dobry wykład, jestem pod wrażeniem. W tej chwili zastanawiam się nad 4 opcją której nie było w tym filmie , mianowicie .. posiadam lifepo4 200 ah i zamierzam go podpiąć z akumulatora rozruchówego przez przetwornice dc/ac i ładowarkę sieciową . Pomyśl powstał ponieważ posiadam już te elementy ...😂 czy jest to możliwe ..dodam że auto to dukato 2014 r.ppzdrawiam
A ja mam pytanie o przyczepę. Jak ładować akumulator w przyczepie? Chciałbym doładowywać w czasie jazdy a na kempingu z 230v. Co zastosować? Separator? Czy podpiąć aku równolegle do 12v z haka pod energoblok który nie ma opcji ładowania. A co z grubością przewodów w wiązce haka?
Czy w przypadku połączenia instalacji 12v (rozruch) i 24v (hotelowa - lifepo4) jedynym rozwiązaniem jest orion-tr 12/24v?
Tak. Orion lub urządzenie działające na podobnej zasadzie. Oriona po prostu dobrze znam, więc tylko jego mogę polecić, ale pewnie na rynku jest więcej podobnych urządzeń.
Porzucić nadzieje😊
Pozdrawiam Serdecznie .
Zestaw hotelowy
2x200Wh moc 2x2560W LiFePo4 koszt 2000 €
4x190W moc 760W koszt 600€
Zestaw Victron Cerbo GX +MPPT 100/50 +ORION 10/30 + przetwornica AZO 2000/4000W ładowarka do LiFePo4 250€ koszt około1600€
Montaż +przewody+Bezpieczniki itd. wyprowadzenie całej instalaci i podłączeń 2200€
RAZEM TO 6400€ CZY WARTO😮 każdy musi sam podjąć decyzję
ZESTAW POWER STACII 2X3600W CZYLI 7200W KOSZT OKOŁO 6000€ i można zabrać z sobą do każdego następnego pojazdu bez problemu ,mogą dojść koszty paneli fotowoltaicznych
Życzę wszystkiego dobrego zdrowia i radości😊
Mam pytanie na temat cirixa ct i li ct na fotkach mają takie same oznaczenia wejście wyjść... Czyli można plusa od bms dać na stałe na cirixa ct i będzie to samo...?są jeszcze cirixix load i łądowania czym to się różni? I czy do ulepa z Szczecina poszedł można by było zostawić zwykłego ? Bo ma zrobionego ulepa z Olsztyna z matami i z ciekawości pytam co się stanie jak zostanie zwykły ct?
Odpowiedź będzie na najbliższym Q&A na moim kanale :)
@@panserwisant943 kiedy można się spodziewać nowego....i ciekawe bo są różne ct li typu load i chardzer..