Dlaczego możesz liczyć tylko na siebie? - Jean-Paul Sartre i Egzystencjalizm
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 20 พ.ย. 2024
- 👉 Psychoterapia online z pleso: pleso.com.pl/ab...
👉 Na kod "ABSURDALNY" 40% zniżki na pierwszą sesję.
👉 Zapraszam też na Instagram pleso: / pleso.terapia
Czy tak naprawdę w życiu możemy na kogoś liczyć czy jesteśmy skazani na samodzielność? Czy chociaż możemy się do kogoś zwrócić po poradę? I co by się stało gdyby Bóg, (zakładając, że istnieje) spróbowałby sam siebie ludziom udowodnić? Czy dałby radę? Te i inne przemyślenia inspirowane przez Jean-Paul Sartre'a w odcinku Człowieka Absurdalnego nr 33.
Link do wspomnianego wydarzenia, na które serdecznie zapraszam:
www.facebook.c...
Wrzuciłem odcinek na Wykop pod tym linkiem: www.wykop.pl/link/3868773/czy-mozesz-liczyc-na-kogos-jean-paul-sartre-i-egzystencjalizm/
Jeżeli odcinek Wam się spodobał pomóżcie go proszę promować, małym (wy)kopniaczkiem! :)
Skazani na wolność, przerażeni życiem, skrępowani możliwościami. Egzystencjalizm to taka fajna odpowiedź dla tych którzy mają zawsze jakieś ale i mają na wszystko wymówek, zawiedzeni życiem. Wstęp do socjalizmu w pigułce. Tak mi się wydaję
nie bójmy się decyzji ani błędów , pomagają przy następnych decyzjach ,^
A jeśli chodzi o interpretację znaków:
Pewnego razu jechali ateiści na zlot ateistów i niestety wszyscy zginęli w wypadku samochodowym. Aniołowie krzyczą na całe niebo- ateiści idą.
-Powiedz im,że mnie nie ma - odpowiada Bóg
-Panie Boże nie uwierzą:D
Przychodzi Bóg do fryzjera, a fryzjera tez nie ms
Ah egzystencjalizm ateistyczny. To co tygryski lubią najbardziej. Świetny odcinek!
To taki trochę punkt wyjścia całego tego kanału;)
Dlatego czekam na każdy następny odcinek z niecierpliwością. :)
Może nowa seria na kanale , w której tłumaczysz czym są poszczególne uczucia według nauki różnych filozofów
np. Czym jest miłość
Czym jest strach
Czym jest smutek
Cholera tyle dobrych pomysłów a tak mało czasu... ale cierpliwości, postaram się żadnego fajnego zagadnienia nie zmarnować:)
Fakt, ale jednocześnie jesteśmy też zależni, nie da się być samotną wyspa w społeczeństwie, a przynajmniej jest to o wiele trudniejsza ścieżka życia, więc musimy w jakiś sposób brać pod uwagę innych w tych swoich samodzielnych decyzjach.
Wolność to nie dowolność , fajny kanał
ja ufam swoim bliskim, lecz najbardziej ufam sobie;)
a i super odcinek:)
ja z kolei nie ufam nikomu, a już sobie najmniej :P
odcinek super :D
Dałeś mi dużo do myślenia. Studiowałem socjologię na UwB i docierasz do mnie w mega jasny sposób. Tak jak moi wykładowcy na wydziale. Wspieram Cię mentalnie i życzę wszystkiego co najlepsze Tobie i Twojej rodzinie.
To bardzo, bardzo miłe co piszesz:) Dzięki!
Zgodzę się, że mamy wolną wolę, ale nasze decyzje są podyktowane tym jak zostaliśmy zaprogramowani (wychowanie, wpływ środowiska, traumy).
Sartre też dość ciekawie do tego podchodzi. Jego zdaniem każdy z nas startuje z innego punktu, co innego ma w genach, żyje w innej sytuacji i na to wpływu nie mamy, ale za to co z tym zrobimy jesteśmy odpowiedzialni już w 100%. Czy podejmiemy walkę, czy popłyniemy zupełnie z prądem...
Acz zgadzam się z Tobą, że jesteśmy bardzo mocno zdeterminowani - taki pogląd przynajmniej sam wyznaję.
Pominę kwestię co by miało znaczyć "dobry" albo "zły" (dla Nietzschego zły znaczyło np. tyle co nieudany, nieefektywny), ale np. to czy bardziej determinują geny czy wychowanie to nierozstrzygalna dyskują psyhcologów od dziesięcioleci. Zbyt zawiłe i przenikające się są to kwestie (np. pewne cehcy genetyczne mogą kogoś uczynić bardziej podatnym na wychowanie itp. ) żeby jednoznacznie rozstrzygnąć.
czyli nie mamy wolnej woli.
@Eljot79
Bzdury pleciesz.
źle oglądam twoje filmy bo jak mam czas to lecę 3 odcinki bez przerwy a potem nocami myślę nad tymi tematami i spać nie mogę :( Ale przynajmniej wiem że warto oglądać jak zmuszają do myślenia :)
Tak dokładnie "Egzystencjalizm jest humanizmem" to nie esej, tylko transkrypcja wykładu, który wygłosił w 1945 roku w Paryżu. Sartre tak naprawdę nie chciał, żeby drukowano ten tekst, bo wolał, żeby jego poglądy docierały do osób, które je zrozumieją - filozofów, a nie tłumu, który niewiele z tego pojmuje. Tak czy inaczej jest to dosyć prosty i krótki utwór zawierający podsumowanie jego poglądów filozoficznych, dlatego warto przeczytać.
Co sądzisz o "Wilku stepowym" Hermana Hessego? Główny bohater jest dla mnie odwieczną zagadką. O ile jestem w stanie zrozumieć jego wyobcowanie, odmienność i naturę wilka, to druga połowa książki sprawia, że mam ochotę zwyczajnie strzelić mu w twarz. A po lekturze biografii Hessego, powiązaniach z Jungiem... Ech, jest jeszcze gorzej :D Ps cudowny kanał! Brakowało mi czegoś takiego na polskim yt :)
Może następny odcinek o wolnej woli ? :)
Spróbuję coś wreszcie poskładać na ten temat;)
Od jakiej ksiązki Sartre'a najlpeiej zacząć i jakie nastepnie?
Bardzo dobry materiał. Jeśli mógłbym zaproponować temat na kolejny odcinek to polecam filozoficzne motywy w filmach Ingmara Bergmana.
Mega temat! :)
Dziękuje !
Świetne!!!
Cieszę się, że to jedna z ostatnich rzeczy o której słucham przed śmiercią. A może treściwy odcinek o ostatnich myślach samobójcy?
Michał_itp masz raka ze tak piszesz?
Michał_itp
Sluchaj..mam nadzieję że żyjesz. . Dalej.. są takie momenty. .jeśli dalej prowadzisz swój byt proszę zrozum że jest po co żyć. .choćby dla matki czy ojca którzy chowali Cie 5-10 lat abyś nie dał dupy.. trzymaj życie w rysach a jak podupadniesz do zobaczenia po śmierci w piekle
Michał_itp Spokojnie, duchy, reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne, mediumizm i jasnowidzenie są prawdą.
@@alex_rener5434 lepiej przeżyć aby zobaczyć co będzie dalej. No chyba że masz jakieś bóle nie do zniesienia z powodu jakiejś choroby.
Michał żyjesz?
Ciekawe dające do myślenia wideo ,ale chyba są problemy z minimum płynności czyli trzydziestoma klatkami na sekundę jednak mogę się mylić pozdrawiam .
"Humanizm" Sartra dla mnie wynika i jest w zasadzie prostym rozwinięciem marksizmu. Róznica polega na tym ,ze Marks bredził o klasach a Sartre bredzi o czymś co się nazywa absolutną wolnością. Z czasem sie przekonacie,ze absolutna wolność to taki sam mit jak ustrój sprawiedliwości społecznej wymyslony przez Marksa.
Sartre uznał,że jesteśmy bogami! Pozdrawiam zatem "bogów". Uwazajcie tylko aby nie znaleźć sie tam gdzie często spotyka się Napoleonów, carów,......i innych takich.... :)
Czy skazanie na wolnosc? Nie oznacza braku wolnej woli ? Taki paradoks :D
Czemu egzystencja jest taka popierdolona
Polecam Ci kanał : Pasja Informatyki jest tam robiony kontent nieco podobny do twojego i sądzę , że może Ci się spodobać.
Ja Ci dobrze radzę rób co uważasz.
Sartre - "jesteśmy skazani na wolność"
Po pierwsze. Życie funduje nam dylematy, co swego czasu poruszyłem w artykule bibliokrety.vgh.pl/readarticle.php?article_id=48 Po drugie. Dlaczego przez 5 miesięcy tylko 2783 wejścia, tak ciekawej tematyki.
No ale politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i co ty na to 🙏
Możesz mi ładnie wytłumaczyć czy był przeciw niemieckiemu rządowi czy przeciw jego wojskom (niemieckim)
Kto? Student?:)
no tak, bo istotne jest czy narodowość odrywała większe znaczenie niż poglądy najeźdźców. Czy może zwyczajnie Niemcy to Niemcy jak dla każdego w tamtym czasie :)
Armia jest przedstawicielem rządu,rząd jest przedstawicielem narodu
Więc różnicy zabardzo nie ma
Prawda próbuje być nie ma -nie wychodzi jej
Człowiek nie ma wolność! , bo jest ograniczony teraz , praca , małżeństwem , systemem dzisiaj działającymi. Kapitalistyczny, autoryetarnym. Nie jesteś! ...
2:45 Na jakich nazistach? Na Niemcach.
Jeśli byłbyś gejem to byś mógł ;)
nie polecam typa nie zdaje z filozofi przez niego 0/10 >:(((((
Totalnie się nie zgadzam z poglądami z tej książki. Ale takie są filozofie jacy ich filozofowie. Wcale się nie dziwię, że to filozofia ateistyczna. Kontrprzykład: przypowieść o Jonaszu, który raczej uległ niż wybrał. Ostatnio nawet naszła mnie myśl odnośnie Sartre. Człowiek jest zaaferowany troskami o sprawy doczesne. Jak je zaspokoi pojawia się pustka (nicość), bo nie ma do czego dążyć. O co zabiegać. Ale tylko w życiu człowieka bez Boga. Aha kanał przydatny. W filozofii potrzebni są ludzie z charyzmą, którzy pociągną ludzi i sprawią, że będzie interesująca. To musi być atrakcyjne, bo nikt tym interesować się nie musi.