Robisz kawał dobrej, rzetelnej, wartościowej i na pewno czasochłonnej roboty. Do tego jesteś samokrytyczny ( ale i wymagający od innych 😉 💪 ) - chapeau bas !! 🎓🧢👴
Służyłem na Śp. PKP - jeździłem na parowozach jako pomocnik. Dobrze, że towarowy prowadził Ty51 - rozruch pociągu słabszą maszyną trwałby dłużej... mogłoby zabraknąć tych 100 m... Pzdr.
@@radiosondehunter Ty51 to najcięższy i najśilnijeszy polski parowóz. Masa służbowa wraz z tendrem to ponad 188t i nacisk każdej osi na tor to ok 20,5 t przy czym 5 z nich było wiązanych dzięki temu miał dobrą przyczepność. Sypiąc dodatkowo piach z piasecznicy maszynista zwiększył przyczepność i parowóz mógł szybko szarpnąć towarowy skład i wciągnąć go za semafor unikając nadmiernego rolowania zestawów kołowych i tym samym straty siły pociągowej. Dla porównania Pt47 miała większe koła jeśli chodzi o średnicę dzięki czemu była szybsza ale miała 4 wiązane zestawy a nie 5 czyli teoretycznie mniejsza przycepność
Dobrze się słucha o sytuacjach, w których ludzie potrafili szybko, fachowo, a czasem nieszablonowo zadziałać i zapobiec w ten sposób katastrofie. Ten odcinek obok Jeleśni będzie moim ulubionym.
Dzięki Kuracyja z Twoją pracę, jak słuchałem co się działo dalej po kolei w pewnym momencie przypomniała mi się Jeleśnia, pomyślałem sobie jak podobne to były sytuacje pod pewnymi względami i że w obu sytaucjach udało się uniknąć najgorszego.
Jestem wiernym widzem i przepadam za Twoimi filmami: wstępy, animacje, narracja są świetne i charakterystyczne. Jedyny zarzut- żeby filmiki były dłuższe! ;)
Właśnie zrobiłem kawę, siadłem w fotelu… szkoda, że tak krótki odcinek! Keep doin’! O konsekwencjach dla technicznych, którzy odwalili kaszanę, nie ma nic?
Bardzo dobrze zbudowane napięcie :D Podoba mi się również wykorzystanie melodii, mimo iż ciut powtarzające się to jednak dalej dobrze zrobione i wzbogaca wrażenia
Właśnie problem w tym że nie chcę robić absolutnie unikatowego soundtracku dla każdego odcinka. Przy sezonie 2 i 6 zrobiłem specjalne "grupy" nowych utworów, które zadebiutowały odpowiednio w odc. 11 i 51. Jak się powtarzają to proszę o sygnał (tak, widzę że komentarz jest sygnałem) to powiększę grupę sezonu 6 i zadbam żeby przy 7 nie było już tego
Jestem dosyc mlodym człowiekiem i trochę szokujacym jest dla mnie fakt ze całkiem nie tak dawno jezdzily parowozy bo kojarzy mi się to z 1 wojna swiatowa a nie latami 70 XX wieku
@@Upper-Silesia u mnie kasowali koło 1990, jeszcze pamiętam gdy jezdzily w ruchu planowym na linii 25 a potem stały smutne do złomowania w kilkustemetrowym szeregu na stacji Skarżysko, gdy wracalismy od babci zawsze prosiłem tatę by jechać boczną ulicą"koło ciuchci" zamiast główną drogą.
Narracja ci się rozjeżdża. Na początku pada, że w dziesięciu wypadkach zginęło 10 osób, ale mówisz, że ten bilans niebawem miał się powiększyć i przechodzisz do omawiania Kostomłotów gdzie nikt nie zginął. Następnie mówisz, że towar stał 120 m od semafora i miał zamiar podciągnąć trochę i w tym celu mechanik przestawił kran hamulca w położenie hamowania. Musisz popracować nad warstwą logiczną, bo trochę słabo to wygląda. Do tego dochodzi fakt, że skoro towar stał przed semaforem, który wskazywał sygnał "Stoj" A jak wiadomo każdy semafor kształtowy poprzedzony jest tarczą ostrzegawczą, to musiała ona wskazywać sygnał Od1,czyli ostrzeżenie, że semafor wskazuje sygnał "Stój" To by oznaczało, że pośpiech nie zareagował na tarczę, skoro jechał na semafor 8 dych na godzinę i 6:07 nie hamował. Coś wyraźnie się nie dodaje w tej opowieści.
Odpowiadam po kolei: 1. Zapowiedź kolejnych ofiar nie odnosi się do Kostomłotów. Jest to nawiązanie do katastrofy pod Działdowem, w której zginęło 7 osób ("Osobowy do Ełku") a która miała miejsce nieco ponad dwa tygodnie po Kostomłotach. 3. Nie jest znana długość towarowego (nie była to zdawka), Garbacik i Stankiewicz nie podali czy koniec sięgał za tarczę i czy pomocnik zauważył wagony zanim minęli tarczę. Co do 2. to musisz mi dać czas na odniesienie się bo nie jestem obecnie w stanie posłuchać
@@Kuracyjastartodnowa No nie ma sprawy. Co do punktu pierwszego, to mogłeś nadmienić, że chodzi o Działdowo. Bez tego zawisło to nad resztą treści wzbudzając najgorsze oczekiwania, co do ilości ofiar a tu nic. Nikt nie zginął. Co do długości pociągu i odległości tarczy od semafora, nawet z uwzględnieniem odległości 120 m ,która dzieliła towar od tegoż semafora, to ten skład musiałby mieć z 900 m żeby wyjść poza tarczę. Linia nr 8 to linia główna, pierwszorzędna, więc odległość drogi hamowania wynosiła tam minimum 1000 m. To mnie frapuje. Pospieszny najpierw musiał minąć tarczę ale dlaczego nie hamowali? Nawet zakładając, że był burdel na linii i, że tarcza podawałaby jakieś sygnały wątpliwe, to i tak powinni to odczytać jako najbardziej restrykcyjny sygnał możliwy do podania na tej tarczy. Może jeszcze się gdzieś dokopiesz do źródeł, bo ewidentnie coś tutaj jest nie tak. Nie wiem co inni o tym myślą, ale ja odczuwam jakiś dysonans słuchając tej historii. Dajcie znać, co o tym myślicie.
@@m.q-zersky47Owszem, narracja Kuracyji tego nie uwzględnia, ale i zapewne źródła, z których nasz wirtuoz korzysta, również milczą. "Zbliżając się do posterunku Kostomłoty" może oznaczać zarówno zbliżanie się do tarczy jak również semafora. Ze znajomości szlaku, jaką akurat mam, uważam, że chodzi o długi łuk w lewo tuż przed semaforem wjazdowym. Łuk, na którym zresztą stał towarowy. Przypuszczam więc, że pośpieszny jak najbardziej hamował po minięciu Ot1, jednak na okrzyk pomocnika ze zwykłego hamowania służbowego maszynista przestawił kran w "nagłe". Ponadto, pośpieszny (nieważne czy zestawiony jak w symulacji czy inaczej) miał w miarę dobre hamowanie, co pozwoliło maszyniście Pt47 dość późno załączyć hamulec zespolony; tym bardziej, że liczył zapewne na powtórkę z Tumlina, gdzie późno ale jednak dostał zielone zanim stanął. Jak długi był towarowy - nie mam pojęcia; materiał zawiera za mało informacji żeby o tym rozważać.
@@Kuracyjastartodnowa czekam z niecierpliwością bardziej dla wiedzy własnej i statystyk ogólnych. Mam pytanie czy były jakieś wypadki kolejowe w województwie Podkarpackim??
@Pelson9 O tak. Z niedawnej przeszłości dwa poważniejsze wypadki na przejazdach oraz wjechanie IC w tyłek 6Dg, a tu na kanale (lub na starym kanale) jest co najmniej zderzenie w Żurawicy oraz wcześniejszy od tego z Griffinem wypadek wjechania jednego pociągu na koniec innego. I niewykluczone, że coś jeszcze o czym akurat nie pamiętam.
Sam osobiście pamiętam że coś w tym stylu wyłącznie w obu częściach odcinka 2, 3 i 4 - ale wtedy w ruchu był jeden skład i samego zdarzenia per se z odwzorowaniem fizyki nie pokazywałem (w Reptowie jest ujęcie z kabiny maszynisty z momentem hamulca na nagłe jako odwzorowania rozerwania składu).
Dzięki za kolejny odcinek. Ale coś mi z tą dźwignią nie do końca pasuje... 40 letnia dźwignia, nie powinna być tak wyeksploatowana, aby pozwolić na złą współpracę z zawórką początkową, to mi raczej wygląda na niepodłączenie albo złe zmontowanie napędu suwaka sygnałowego, bo z tego co wywnioskowałem tam były urządzenia mechaniczne scentralizowane.
Tarcza ostrzegawcza o ile pokazywala sygnaly watpliwe, to maszynisci powinni zwracac szczegolna uwage, jak zrozumialem zamontowano jakas stara dzwignie- ale w aparacie blokowym -albo na tarczy ostrzegawczej ? Zeby podniesc ramie semafora trzeba najpierw ulozyc drazek drogi przebiegu i tutaj chyba jest problem : czy blokada liniowa pokazywala zajetosc toru, czy nie - mozna bylo dac sygnal " wolna droga " - ten stan byl znany od dluzszego czasu i nie wprowadzono zadnych doraznych wskazowek dla dyzurnych ruchu, w tym przypadku faktycznie nie bylo aparatu blokowego i powinno sie wprowadzic tel. zapowiadanie pociagow, tolerowali ten stan zeczy dyzurni , a w pierwszym rzedzie ich przelozeni, moze ci ostatni dostali pozniej tez pochwale ?! Skora cierpnie, jak pomyslec jak ci pracownicy wykonywali swoje obowiazki !!!
Siemka Wiem że wrześień już ulegoa końcowi ale chciałbym ci podrzucić temat na ewentualne czarne dni koleii związane z Kampanią Wrześniową gdzie mogłbyś opowiadać np o tym jak i gdzie dochodziło do najkrwawszych ataków Luftwaffe na polskie eszelony. Wiem że to obszerny temat i czesto jest też mało informacji o takich sytuacjach wiec to byłoby drugoplanowym projektem takim na rocznice danych wydarzeń Znam historie zwiazana z bombardowaniem eszelonów na stacji Nieszawa (dziś Nieszawa Waganiec w Wagańcu) gdzie zgineło około 30 polskich altylerzystów i niewiadoma ilość cywilow bo na stacji znajdwoały sie wówczas 4 składy ewakuacyjne plus eszelon na łuku od strony torunia który został zmasakrowany. Są zdjęcia w archiwum wojskowym w toruniu z tego wydarzenia a napewno są 2 gdzie widać Spalony wagon na nasypie i wokół niego martwe konie. Do dziś przeżyła tylko jedna osoba pamiętająca to wydarzenie.
Słuchałem wstępu opowiadającego co działo się w 1967 roku, liczyłem na małą wzmiankę o tym, że w FSO na Żeraniu planowano produkcję Fiata 125p, ale zabrakło tego wątku
@@Kuracyjastartodnowa ale chłopie, po co to pytanie? Przecież sam wiesz, o co chodzi. Treść to jedno, a formuła, drugie. Zdecydowanie, to para. Być może w dzisiejszej bylejakości nie zwraca się uwagi na tę parę, ale ja zwracam. Przepraszam, jeżeli poczułeś się dotknięty, ale cos nam tu prezentujesz. Rób to godnie i w formie. Robota dobra. Działaj, popracuj z logopedą i nie ma sensu Twoja odpowiedź, na mój wpis. Dzięki!
2:37 POWINNO BYĆ LUZOWANIA ZAMIAST HAMOWANIA, PRZEPRASZAM! Nie wiem jak mi to uciekło przy obróbce...
Bo jestes, czlowiekiem, a my ludzie popelniamy czasem błędy.
Zauważyłeś, jak mozna poprawiłeś i przeprosiles.
Dziękuję za Twoja swietna prace :)
Robisz kawał dobrej, rzetelnej, wartościowej i na pewno czasochłonnej roboty. Do tego jesteś samokrytyczny ( ale i wymagający od innych 😉 💪 ) - chapeau bas !! 🎓🧢👴
jestem maszynistą, i powiem Ci tak: jak ja szanuję Twoja robotę !!!
A ja i wielu ludzi szanuje twoją ciężką i bardzo odpowiedzialną pracę. Wszystkiego najlepszego życzę.
Podoba mi się praca maszynisty ciężka i na pewno niewdzięczna praca, jestem kierowcą ciężarówki ale zawsze fascynowały mnie lokomotywy pociągi
@@AdrianJanczuk Od 2 miesięcy prowadzę samodzielnie pociągi pasażerskie❤️
A gdzie on pracuje?
Ja nie mam nic wspólnego, a sobie lubię zarzucić czasem odcinek
Służyłem na Śp. PKP - jeździłem na parowozach jako pomocnik. Dobrze, że towarowy prowadził Ty51 - rozruch pociągu słabszą maszyną trwałby dłużej... mogłoby zabraknąć tych 100 m... Pzdr.
Jak byś ocenił jej moc w porównaniu do innych?
@@radiosondehunter Ty51 to najcięższy i najśilnijeszy polski parowóz. Masa służbowa wraz z tendrem to ponad 188t i nacisk każdej osi na tor to ok 20,5 t przy czym 5 z nich było wiązanych dzięki temu miał dobrą przyczepność. Sypiąc dodatkowo piach z piasecznicy maszynista zwiększył przyczepność i parowóz mógł szybko szarpnąć towarowy skład i wciągnąć go za semafor unikając nadmiernego rolowania zestawów kołowych i tym samym straty siły pociągowej. Dla porównania Pt47 miała większe koła jeśli chodzi o średnicę dzięki czemu była szybsza ale miała 4 wiązane zestawy a nie 5 czyli teoretycznie mniejsza przycepność
@@sebascreen 25 metrów i 190 ton to zestaw, że kawał bydlaka.
dziękuję za Pańską pracę, bardzo podobają mi się jasne animacje i lokowanie obiektów na mapach
To jest dosłownie Symulator dostępny dla wszystkich
Dobrze się słucha o sytuacjach, w których ludzie potrafili szybko, fachowo, a czasem nieszablonowo zadziałać i zapobiec w ten sposób katastrofie. Ten odcinek obok Jeleśni będzie moim ulubionym.
Wracam ze szkoły idę grac w maszynę i potem YT i nagle!!!!
CDK
Kuracyja dziękuję za Twoją świetną pracę
Jako automatyk SRK - uwielbiam twoje filmy 😊
Dziękuję za ten reportaż i włożoną w niego pracę. Pozdrawiam uprzejmie.
Odcinek - sztos, jak zawsze.
Po cichu po poprzednim liczyłem na Ślesin, no ale trzeba się trzymać rozkładu ;)
Mimo, że lubię słuchać historie o katastrofach, zrobiło mi się ciepło na serduszku, że ta historia zakończyła się happy endem :)
Dzięki Kuracyja z Twoją pracę, jak słuchałem co się działo dalej po kolei w pewnym momencie przypomniała mi się Jeleśnia, pomyślałem sobie jak podobne to były sytuacje pod pewnymi względami i że w obu sytaucjach udało się uniknąć najgorszego.
Jestem wiernym widzem i przepadam za Twoimi filmami: wstępy, animacje, narracja są świetne i charakterystyczne. Jedyny zarzut- żeby filmiki były dłuższe! ;)
Hej, taki fajny pozytywny materiał, w tym odcinku to powinny być jasne dni kolei.
Paweł Kuracyja, jak widać, potrafi w zwrot w akcji (plot twist).
Dzięki za dobrą robotę!
Super film oby takich więcej
Witamy , moc pozdrowień
Cieszę się że znów wróciłeś z materiałem
Kolejny ciekawy epizod.
O kurde, prawie jak (kultowa dla mnie ;-)) Jeleśnia.
Tylko przyczyny inne (krótszy ciąg przyczynowo-skutkowy) i konkretne osoby winne. :-I
Właśnie zrobiłem kawę, siadłem w fotelu… szkoda, że tak krótki odcinek!
Keep doin’!
O konsekwencjach dla technicznych, którzy odwalili kaszanę, nie ma nic?
Kuracyja super robotę robisz .Tak trzymać 👍
Jak zwykle profesjonalny materiał.👍 Pozdrawiam.
super robota, jak zwykle ;)
idealny odcinek aby odpocząć po całym dniu, genialnie się ciebie słucha.
Niezmiennie świetne 😊
Konserwacja urządzeń. Coś oczywistego i powszedniego, ale wykonywane prawidłowo i nie trzeba by było biegać po torach...
Codzienne szare życie rodzi prawdziwych bohaterów...
Bardzo fajne wizualizacje wykonujesz do filmu
Bardzo dobrze zbudowane napięcie :D Podoba mi się również wykorzystanie melodii, mimo iż ciut powtarzające się to jednak dalej dobrze zrobione i wzbogaca wrażenia
Właśnie problem w tym że nie chcę robić absolutnie unikatowego soundtracku dla każdego odcinka. Przy sezonie 2 i 6 zrobiłem specjalne "grupy" nowych utworów, które zadebiutowały odpowiednio w odc. 11 i 51.
Jak się powtarzają to proszę o sygnał (tak, widzę że komentarz jest sygnałem) to powiększę grupę sezonu 6 i zadbam żeby przy 7 nie było już tego
No i od razu lepszy piątek
Kolejne ciekawe CDK. Te animacje z symulatorów świetnie zastępują zdjęcia, gdy takowych z incydenty nie ma.
Świetny fim!
Nowy film:DDD
Najfajnie oglada sie te filmy w pociągu
HEJka 🤝
Jak zawsze świetnie opowiedziana historia 👍👍👍
POzdrowiONKa 👋✌️
pozdrowiuśka
Drzeńsk, Rzepin moje strony. Pozdrawiam.
Jestem dosyc mlodym człowiekiem i trochę szokujacym jest dla mnie fakt ze całkiem nie tak dawno jezdzily parowozy bo kojarzy mi się to z 1 wojna swiatowa a nie latami 70 XX wieku
Jeszcze w latach 90 jeździły parowozy
@@Upper-Silesia u mnie kasowali koło 1990, jeszcze pamiętam gdy jezdzily w ruchu planowym na linii 25 a potem stały smutne do złomowania w kilkustemetrowym szeregu na stacji Skarżysko, gdy wracalismy od babci zawsze prosiłem tatę by jechać boczną ulicą"koło ciuchci" zamiast główną drogą.
Super 🙂
A nawet HIPER
Lubię takie filmy, drugi mój ulubiony jest o zamarzniętych hamulcach ceramicznych w Jeleśni.
Tym razem nie doszło do tragedii dzięki kilku osobom, które wiedziały co zacz..
O, akurat bede tamtędy zapoznanie szlaku robił xDDDD
Jak niewiele trzeba, aby doszło tragedii. Jak szybka reakcja kompetentnych ludzi może jej zapobiec. Eh.
Cześć, dzięki za Twoją wielką pracę.
Czy można liczyć na odcinek poświęcony wypadkowi w Grajewie z 16 lipca 1998? Byłbym wdzięczny!
Może dałoby się jakiś przynajmniej jeden zbiorczy odcinek zrobić o wybuchach kotłów parowozów? Jeszcze po wojnie było sporo takich przypadków.
O co chodzi z tą dźwignią odległą o 16km? Czyżby napędy semaforów i tarczy ostrzegawczych miały połączenia mechaniczne na takich dystansach?
1:40 o moje rejony
Narracja ci się rozjeżdża.
Na początku pada, że w dziesięciu wypadkach zginęło 10 osób, ale mówisz, że ten bilans niebawem miał się powiększyć i przechodzisz do omawiania Kostomłotów gdzie nikt nie zginął.
Następnie mówisz, że towar stał 120 m od semafora i miał zamiar podciągnąć trochę i w tym celu mechanik przestawił kran hamulca w położenie hamowania.
Musisz popracować nad warstwą logiczną, bo trochę słabo to wygląda.
Do tego dochodzi fakt, że skoro towar stał przed semaforem, który wskazywał sygnał "Stoj" A jak wiadomo każdy semafor kształtowy poprzedzony jest tarczą ostrzegawczą, to musiała ona wskazywać sygnał Od1,czyli ostrzeżenie, że semafor wskazuje sygnał "Stój"
To by oznaczało, że pośpiech nie zareagował na tarczę, skoro jechał na semafor 8 dych na godzinę i 6:07 nie hamował.
Coś wyraźnie się nie dodaje w tej opowieści.
Odpowiadam po kolei:
1. Zapowiedź kolejnych ofiar nie odnosi się do Kostomłotów. Jest to nawiązanie do katastrofy pod Działdowem, w której zginęło 7 osób ("Osobowy do Ełku") a która miała miejsce nieco ponad dwa tygodnie po Kostomłotach.
3. Nie jest znana długość towarowego (nie była to zdawka), Garbacik i Stankiewicz nie podali czy koniec sięgał za tarczę i czy pomocnik zauważył wagony zanim minęli tarczę.
Co do 2. to musisz mi dać czas na odniesienie się bo nie jestem obecnie w stanie posłuchać
@@Kuracyjastartodnowa No nie ma sprawy.
Co do punktu pierwszego, to mogłeś nadmienić, że chodzi o Działdowo.
Bez tego zawisło to nad resztą treści wzbudzając najgorsze oczekiwania, co do ilości ofiar a tu nic.
Nikt nie zginął.
Co do długości pociągu i odległości tarczy od semafora, nawet z uwzględnieniem odległości 120 m ,która dzieliła towar od tegoż semafora, to ten skład musiałby mieć z 900 m żeby wyjść poza tarczę.
Linia nr 8 to linia główna, pierwszorzędna, więc odległość drogi hamowania wynosiła tam minimum 1000 m.
To mnie frapuje.
Pospieszny najpierw musiał minąć tarczę ale dlaczego nie hamowali?
Nawet zakładając, że był burdel na linii i, że tarcza podawałaby jakieś sygnały wątpliwe, to i tak powinni to odczytać jako najbardziej restrykcyjny sygnał możliwy do podania na tej tarczy.
Może jeszcze się gdzieś dokopiesz do źródeł, bo ewidentnie coś tutaj jest nie tak.
Nie wiem co inni o tym myślą, ale ja odczuwam jakiś dysonans słuchając tej historii.
Dajcie znać, co o tym myślicie.
AAAAA FAKTYCZNIE JEST HAMOWANIA ZAMIAST LUZOWANIA.
Najmocniej przepraszam!
@@m.q-zersky47Owszem, narracja Kuracyji tego nie uwzględnia, ale i zapewne źródła, z których nasz wirtuoz korzysta, również milczą. "Zbliżając się do posterunku Kostomłoty" może oznaczać zarówno zbliżanie się do tarczy jak również semafora. Ze znajomości szlaku, jaką akurat mam, uważam, że chodzi o długi łuk w lewo tuż przed semaforem wjazdowym. Łuk, na którym zresztą stał towarowy. Przypuszczam więc, że pośpieszny jak najbardziej hamował po minięciu Ot1, jednak na okrzyk pomocnika ze zwykłego hamowania służbowego maszynista przestawił kran w "nagłe".
Ponadto, pośpieszny (nieważne czy zestawiony jak w symulacji czy inaczej) miał w miarę dobre hamowanie, co pozwoliło maszyniście Pt47 dość późno załączyć hamulec zespolony; tym bardziej, że liczył zapewne na powtórkę z Tumlina, gdzie późno ale jednak dostał zielone zanim stanął. Jak długi był towarowy - nie mam pojęcia; materiał zawiera za mało informacji żeby o tym rozważać.
@@Kuracyjastartodnowaw jakim programie robisz te grafiki ?
W jakim symulatorze robisz te wizualizacje pociągów pzdr
napisy końcowe
@@Kuracyjastartodnowa dziękuję
Jakiego symulatora Pan do filmów używa?
napisy końcowe
@@Kuracyjastartodnowa dobrze, zobaczę.
Witam jest jakaś mapa polskich wypadków kolejowych?
Nie ma, ale mam plan stworzenia takowej w ramach strony CDK
@@Kuracyjastartodnowa czekam z niecierpliwością bardziej dla wiedzy własnej i statystyk ogólnych.
Mam pytanie czy były jakieś wypadki kolejowe w województwie Podkarpackim??
@Pelson9 O tak. Z niedawnej przeszłości dwa poważniejsze wypadki na przejazdach oraz wjechanie IC w tyłek 6Dg, a tu na kanale (lub na starym kanale) jest co najmniej zderzenie w Żurawicy oraz wcześniejszy od tego z Griffinem wypadek wjechania jednego pociągu na koniec innego. I niewykluczone, że coś jeszcze o czym akurat nie pamiętam.
Czemu już nie ma inscenizacja z wypadku tylko krótkie migawki z przejazdu i oczekiwania przy semaforze?
W których odcinkach były "inscenizacje"?
@@Kuracyjastartodnowa a to nie było? to coś pomyliłem
Sam osobiście pamiętam że coś w tym stylu wyłącznie w obu częściach odcinka 2, 3 i 4 - ale wtedy w ruchu był jeden skład i samego zdarzenia per se z odwzorowaniem fizyki nie pokazywałem (w Reptowie jest ujęcie z kabiny maszynisty z momentem hamulca na nagłe jako odwzorowania rozerwania składu).
co to za gra w ktorej robisz pokaz skladów
Napisy końcowe
@@Kuracyjastartodnowa no nie o to chodzi xd, Tylko o prezentacje składu towarowego i pasażerskiego
Jest podane w napisach końcowych Symulator: Trainz 2019
Widzicie nazwę tej wioski(?) nad. dziana Gora (z lewej u gory) To prawdziwa nazwa czy Kuracyja bawi się mapami?
A wystarczy wejść na mapę Google i sprawdzić. To jest Miedziana Góra. Tylko nazwa ucięta po prostu.
Kulasy są częścią Miedzianej Góry. Numer w TERYT to 0252440
A ten posterunek dostępowy to nie Tumlin ? Kostomłoty były stacją... I dalej są... Chyba że coś mnie ominęło
Tumlin jest posterunkiem odstępowym, Kostomłoty też były p.odst. ale rozbudowano je później na stację per Baza Kolejowa
To maszynista i dyżurny byli rodziną?
Brak informacji, raczej zbieżność nazwisk jak w 1973 w Radkowicach w przypadku konduktora Barei
Mostkowanie systemów bezpieczeństwa, co może pójść nie tak (oprócz wszystkiego)?
Dzięki za kolejny odcinek. Ale coś mi z tą dźwignią nie do końca pasuje... 40 letnia dźwignia, nie powinna być tak wyeksploatowana, aby pozwolić na złą współpracę z zawórką początkową, to mi raczej wygląda na niepodłączenie albo złe zmontowanie napędu suwaka sygnałowego, bo z tego co wywnioskowałem tam były urządzenia mechaniczne scentralizowane.
Tarcza ostrzegawcza o ile pokazywala sygnaly watpliwe, to maszynisci powinni zwracac szczegolna uwage, jak zrozumialem zamontowano jakas stara dzwignie- ale w aparacie blokowym -albo na tarczy ostrzegawczej ? Zeby podniesc ramie semafora trzeba najpierw ulozyc drazek drogi przebiegu i tutaj chyba jest problem : czy blokada liniowa pokazywala zajetosc toru, czy nie - mozna bylo dac sygnal " wolna droga " - ten stan byl znany od dluzszego czasu i nie wprowadzono zadnych doraznych wskazowek dla dyzurnych ruchu, w tym przypadku faktycznie nie bylo aparatu blokowego i powinno sie wprowadzic tel. zapowiadanie pociagow, tolerowali ten stan zeczy dyzurni , a w pierwszym rzedzie ich przelozeni, moze ci ostatni dostali pozniej tez pochwale ?! Skora cierpnie, jak pomyslec jak ci pracownicy wykonywali swoje obowiazki !!!
Pytam jako laik, czy dzisiaj przy takich pracach wykonuje się sprawdzenia dzialania takich systemow sterowniczych?
podczas odbiorów
Tak
Ciekaw jestem ilu tutaj na tym kanale jest wirtualnych kolejarzy a ilu prawdziwych?
I takie dziadostwo trwa do dziś...
Kostomłoty są stacją nie posterunkiem odstępowym. EDIT: Faktycznie przed 2008 rokiem był to odstępowy.
❤
Siemka
Wiem że wrześień już ulegoa końcowi ale chciałbym ci podrzucić temat na ewentualne czarne dni koleii związane z Kampanią Wrześniową gdzie mogłbyś opowiadać np o tym jak i gdzie dochodziło do najkrwawszych ataków Luftwaffe na polskie eszelony. Wiem że to obszerny temat i czesto jest też mało informacji o takich sytuacjach wiec to byłoby drugoplanowym projektem takim na rocznice danych wydarzeń
Znam historie zwiazana z bombardowaniem eszelonów na stacji Nieszawa (dziś Nieszawa Waganiec w Wagańcu) gdzie zgineło około 30 polskich altylerzystów i niewiadoma ilość cywilow bo na stacji znajdwoały sie wówczas 4 składy ewakuacyjne plus eszelon na łuku od strony torunia który został zmasakrowany. Są zdjęcia w archiwum wojskowym w toruniu z tego wydarzenia a napewno są 2 gdzie widać Spalony wagon na nasypie i wokół niego martwe konie. Do dziś przeżyła tylko jedna osoba pamiętająca to wydarzenie.
Słuchałem wstępu opowiadającego co działo się w 1967 roku, liczyłem na małą wzmiankę o tym, że w FSO na Żeraniu planowano produkcję Fiata 125p, ale zabrakło tego wątku
Co prawda wdrożenie produkcji to listopad był, no ale mogłem faktycznie wspomnieć
@@Kuracyjastartodnowa to, że nie wspomniałeś nie zmienia faktu, że materiał jak zawsze jest perfekcyjny
Weź, idź na 5 lekcji z logopedą. Tego, nie da się słuchać, jak się męczysz. 5 lekcji!!!
O proszę. A można jakoś, nie wiem, konstruktywniej? Bo wysyłać do logopedy to każdy sobie może.
@@Kuracyjastartodnowa ale chłopie, po co to pytanie? Przecież sam wiesz, o co chodzi. Treść to jedno, a formuła, drugie. Zdecydowanie, to para. Być może w dzisiejszej bylejakości nie zwraca się uwagi na tę parę, ale ja zwracam. Przepraszam, jeżeli poczułeś się dotknięty, ale cos nam tu prezentujesz. Rób to godnie i w formie. Robota dobra. Działaj, popracuj z logopedą i nie ma sensu Twoja odpowiedź, na mój wpis. Dzięki!
To są za krótkie odcinki 😊
Która to była Pt?
472 wyswietlenia w 17 minut, konczysz sie ;)
763, jutube na stronie filmu wolniej aktualizuje niż w Studiu Twórców ;)
893 wyświetlenia w 37 minut
Nie licytujmy się proszę xD
@@Kuracyjastartodnowa jak coś to taki mem nie bierz tego na poważnie
ja wiem, spokojnie, po to jest "xD"