ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

Antybiotyki - historia odkrycia, mechanizm działania, wpływ na organizm człowieka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ค. 2019
  • Dr hab. Jakub Drożak z Instytutu Biochemii UW opowiada o historii badań nad antybiotykami, mechanizmie ich działania oraz wpływie na organizm człowieka
    Antybiotyki umożliwiły zwalczenie chorób zakaźnych, które w przeszłości dziesiątkowały ludzkość. Bez ich stosowania nie byłaby możliwa współczesna chirurgia i transplantologia. Mimo niezaprzeczalnych zalet terapeutycznych, mogą być też jednak przyczyną alergii czy wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej. Dr hab. Jakub Drożak podczas Festiwalu Nauki w Warszawie opowiedział, jak odkryto antybiotyki oraz opisał sposób ich działania oraz wpływ na organizm człowieka.
    Antybiotyki stosowano prawdopodobnie już starożytnej medycynie, choć nie znano mechanizmu ich działania. Współczesne badania nad antybiotykami poprzedziło odkrycie chemioterapeutyków, które zwalczały bakterie. Prekursorem w tej dziedzinie był niemiecki uczony Paul Ehrlich, który na początku XX w. odkrył salwarsan, skuteczny w leczeniu kiły. Pierwszy antybiotyk - penicylinę - pod koniec lat 20. XX w. odkrył Alexander Fleming. Zaobserwował on, że na szalkach laboratoryjnych zaatakowanych przez pleśń zahamowany został rozwój bakterii.
    Antybiotyki w przeciwieństwie do chemioterapeutyków charakteryzuje naturalne pochodzenie. Sposób ich działania polega na upośledzeniu procesów metabolicznych w komórkach bakteryjnych, co hamuje ich rozmnażanie. Antybiotyki zasadniczo nie wpływają na komórki ssacze, jednak ich stosowanie może mieć inne skutki uboczne - alergie czy wyjałowienie naturalnie występującej w organizmie człowieka flory bakteryjnej. Według ostatnich badań ta ostatnia wpływa na regulację wielu procesów zachodzących w organizmie. Więcej o działaniu antybiotyków oraz historii badań nad nimi można się dowiedzieć z nagrania wykładu.
    Dr hab. Jakub Drożak - pracownik Instytutu Biochemii na Wydziale Biologii UW, specjalizuje się w badaniach z zakresu biochemii, fizjologii i biologii komórki

ความคิดเห็น • 14

  • @tomaszj3285
    @tomaszj3285 5 ปีที่แล้ว +27

    Chciałbym tylko napisać że wykłady docierają też do takiego odbiorcy jak ja, emigranta mieszkającego w UK, pracującego w fabryce, prawie 40sto letniego, ciekawego wciąż świata... Tak trzymać i proszę o więcej wykładów od prawdziwych naukowców. Pozdrawiam.

    • @WszechnicaFWW
      @WszechnicaFWW  5 ปีที่แล้ว +6

      Cieszymy się bardzo, że nasza praca ma sens.

    • @wujekdobrarada.9437
      @wujekdobrarada.9437 4 ปีที่แล้ว +1

      @@WszechnicaFWW Ma sens. Dziękuję za waszą pracę.

  • @piotrsmorag5550
    @piotrsmorag5550 5 ปีที่แล้ว +4

    ciekawy wykład pomimo 19 lat po studiach .. jakby to było wczoraj... merytorycznie bardzo przyjaźnie

  • @joevoss9758
    @joevoss9758 4 ปีที่แล้ว

    Dobry wykład ! Ja sobie nie wyobrażam w swojej głowie zmieścić tyle wiedzy i o tym wszystkim opowiedzieć w jednym wykładzie jak robi to pan doktor ...

  • @kwaczka8765
    @kwaczka8765 3 ปีที่แล้ว +1

    dziękuję!

  • @iowa406
    @iowa406 5 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawe wykłady. Prowadzone językiem i w formie przystępnej dla przeciętnego człowieka ( w tym dla mnie). Na przeróżne tematy. Brawo.
    Mam jednak małe, jednak znaczące ale... Dźwięk. Jest słaby, zły, a nawet i tragiczny. Ciągłe : stuki, szumy, trzaski. Niekontrolowane zmiany głośności. Przy głosach publiczności praktycznie niesłyszalne. Czasem te błędy techniczne mocno ograniczają przyjemny odbiór filmu. Proszę poprawcie to.

  • @scorpius76
    @scorpius76 5 ปีที่แล้ว +1

    Błąd w opisie - dr Jakub Drożak

    • @WszechnicaFWW
      @WszechnicaFWW  5 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za zauważenie błędu. Już naprawiony.

  • @mareknowak8180
    @mareknowak8180 5 ปีที่แล้ว +1

    Co z tym ee

  • @heeenryk
    @heeenryk 5 ปีที่แล้ว

    ee ee ee

  • @PL_chochlikman
    @PL_chochlikman 4 ปีที่แล้ว

    O antybiotykach gadasz bzdury.
    próbowano tanio otrzymywać na 2 sposoby tańszy i lepszy był z pleśni arbuzów.
    dzisiaj niekoniecznie są pochodzenia naturalnego.