Rozwijać osobowość! / Dr Dorota Kobylińska

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • Psycholożka odpowiada na pytanie "jak być szczęśliwym?", opierając się na ustaleniach dynamicznie rozwijającej się psychologi pozytywnej
    Jak być szczęśliwym? Psychologia pozytywna, jedna z najdynamiczniej rozwijających się w XXI wieku dziedzin psychologii, poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Dr Dorota Kobylińska opowiedziała w Kawiarni Naukowej 1a, co wpływa na nasz dobrostan psychiczny oraz w jaki sposób o niego zadbać.
    Psycholożka na początku wykładu przedstawiła różne teorie dotyczące rozwoju osobowości - Maslowa, Kozieleckiego i Rogersa. Najwięcej miejsca poświęciła psychologii pozytywnej, za której pioniera uznaje się Davida Saligmana. Amerykański psycholog, znudzony badaniem zaburzeń osobowości, skupił się na dociekaniu, co sprzyja ludzkiemu rozwojowi i poczuciu szczęścia.
    Dr Kobylińska opisała, jak psychologia pozytywna odpowiada na pytanie: jak być szczęśliwym? Dobrostan psychiczny koreluje z czynnikami niezależnymi od człowieka, jak uwarunkowania genetyczne czy przynależność do określonej klasy społecznej. Badania udowodniły jednak, że każdy może na niego też samodzielne wpływać. Jednym z kluczy do szczęścia jest zrozumienia własnych emocji i kontrola na nimi.
    Dr Dorota Kobylińska - Katedra Psychologii Osobowości na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
    Więcej:
    WWW: wszechnica.org.pl/
    Facebook: bit.ly/wszfaceb
    Twitter: bit.ly/wsztwit

ความคิดเห็น • 19

  • @Bombsiak
    @Bombsiak 5 ปีที่แล้ว +1

    Fenomenalne, bardzo rzetelne opracowanie .masa cennej wiedzy .

  • @shovsky
    @shovsky 4 ปีที่แล้ว +1

    W jakim społeczeństwie kilkadziesiąt procent ludzi się samorealizuje? Może na uczelni taki wskaźnik jest realny, ale nie dla całego społeczeństwa, gdzie większość ludzie robi beznadziejną/przeciętną pracę za beznadziejne/przeciętne pieniądze.

  • @Luna-ty6nd
    @Luna-ty6nd 3 ปีที่แล้ว

    Sztuką jest wybrać z każdego wykładu coś ciekawego dla siebie samego 😉

    • @gabrieljordan352
      @gabrieljordan352 3 ปีที่แล้ว

      i dont mean to be offtopic but does someone know of a way to log back into an Instagram account??
      I was stupid forgot my login password. I would appreciate any tips you can offer me!

  • @manueladams4308
    @manueladams4308 5 ปีที่แล้ว +1

    Ten wykład można przeczytać w każdej książce o motywacji ;)

  • @JUREKALEK
    @JUREKALEK 5 ปีที่แล้ว +7

    Słucham po raz drugi wykładu pan doktor i jestem coraz bardziej przerażony. Kto panią dr. Dorotę Kobylińską tak okaleczył, że plecie brednie w pełnym przekonaniu, że jest racjonalna i naukowa? Kontrola emocji oznacza "nie mniej i nie więcej" jak manipulacje i okłamywanie samego siebie bo emocje są reakcją na coś a nie czymś, co się pojawia od tak i już. Jeśli czuję gniew w określonej sytuacji, to jest reakcja na sytuację a nie, że coś się pojawiło nie wiadomo skąd. Oczywiście mogę sam siebie zmanipulować i w sytuacji zagrożenia np. życia przerobić strach i agresję na spokój; tylko, że wtedy zostanę uśmiercony bo nie zareagują prawidłowo! O czym pani mówi,i mówiąc o samorealizacji dziecka? Żeby się samorealizować trzeba posiadać wiedzę, znać swoje możliwości i ograniczenia! Dziecko się dopiero uczy. Dziecka nie zna świata ani swoich możliwości!!! Jedyna samorealizacja dostępna dziecku to samogwałt!!! To dziecko ma się wsłuchiwać w głos nauczyciela a nie nauczyciel w głos dziecka. Dziecko samo z siebie nie nauczy się niczego bo jego potrzeby są na poziomie zwierzęcia- "żeby było bezpiecznie i przyjemnie"; ono samo z siebie nawet nie nauczy się mówić... Społeczeństwa istnieją od tysięcy lat i w tym czasie nauczyły się, ze jedyną skuteczną metodą uczenia jest przymus!!! Bez przymusu istota ludzka zawsze wybierze chwilową i natychmiastową przyjemność a nie coś, co po ciężkim trudzie przyniesie korzyści dopiero w odległej przyszłości. Wiem, że pani dr. Kobylińska odnosi się do prac (pseudokonań) innych "psychoedkukatorów" ale na miłość Boską, chociaż we własnej głowie proszę włączyć zdolność krytycznego oceniania nielogicznych bredni innych!!! Jeśli nie nauczymy małego dziecka reakcji na stres, to w przyszłości ono samo już nigdy się tego nie nauczy! Jego reakcją na niemożliwy z braku umiejętności do opanowania stres, będzie samobójstwo!!! Jeśli nie zmusimy go do ciężkiej pracy, to takie dziecko nigdy nie weźmie do rąk skrzypiec by godzinami kalecząc palce ćwiczyć "gamy", które to ćwiczenie, dopiero w odległej przyszłości przyniesie "owacje na stojąco"... i proszę spytać pani Dr. swoich edukatorów i mentorów dlaczego okroili oni piramidę Maslowa? Przejrzy pani jego oryginalne prace. Zwieńczeniem jego piramidki jest potrzeba transcendencji a nie samorealizacja (to tylko jeden z etapów). I spyta pani samą siebie, dlaczego pani mówi o samorealizacji dziecka i to w kontekście piramidy Maslowa, skoro on sam tę samorealizację stawia dopiero po zaspokojeniu czy realizacji potrzeb bardziej podstawowych... szkoda gadać

    • @alexinwonderland7879
      @alexinwonderland7879 ปีที่แล้ว

      Czy pan kształcił się w dziedzinie psychologii?

    • @JUREKALEK
      @JUREKALEK ปีที่แล้ว +1

      @@alexinwonderland7879 Tak, ale było to w czasach gdy psychologia zajmowała się badaniem zachowań ludzkich a nie mówieniem co kto powinien.

  • @MSPbyMwa
    @MSPbyMwa 4 ปีที่แล้ว

    Expérience très mauvaise avec ce docteur. Au moment où mon état s'améliorait, elle a décidé de choisir un traitement aux effets désastreux sans prendre mon avis en compte après plusieurs mois. Tout s'est reglé immédiatement à l'arrêt

  • @gregentertainment3372
    @gregentertainment3372 5 ปีที่แล้ว +3

    A co ona tam może wiedzieć. Dajcie spokój.

  • @888waldi
    @888waldi 5 ปีที่แล้ว

    Piękna Pani, po dłuższym przygladniu się życiu wydaje mi się że ludzki organizm jest tak skomplikowanym, wielowymiarowym, sprzężonym z innymi tworem że niemożliwe jest leczenie go, on leczy się sam lub umiera.
    To co potocznie zwie się lekami , ziołami , rozmową, psychoanaliza, a nawet sen , to substancje których ma niedostatek lub popełniając błędy myślowe odczuwa smutek , stres który go zabija.
    Emocje to wewnętrzne rezonanse, często aktywowane chemicznie.
    Ewolucja nie istnieje , jest adaptacja do zmian zachodzących na wskutek przemieszczania się układu słonecznego wokół galaktyki.

  • @mateuszchrzanowski7186
    @mateuszchrzanowski7186 5 ปีที่แล้ว +2

    Psycholożka...

  • @andrzejwitkowski1613
    @andrzejwitkowski1613 5 ปีที่แล้ว +1

    Wkurza mnie gdy ktoś wyrzeka się swojego dziedzictwa kulturowego i zamiast masłow mówi maslow.

    • @manueladams4308
      @manueladams4308 5 ปีที่แล้ว

      maslow brzmi bardziej amerykañsko :D

    • @lislisser6036
      @lislisser6036 5 ปีที่แล้ว +2

      Abraham Harold Maslow był amerykaninem urodzonym w USA... a Masłow, nie było kodem kulturowym jego pochodzących z Kijowa żydowskich rodziców, tylko elementem narzuconym przez carską administrację...

  • @lutownica1966
    @lutownica1966 5 ปีที่แล้ว

    Która religia gloryfikuje cierpienia? :D To jakiś bełkot...

    • @fugu12c
      @fugu12c 5 ปีที่แล้ว +3

      Chrześcijaństwo.