Teoria więzi: style przywiązania. Z kim będzie TRUDNO o zdrową relację?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2024
  • #relacje #miłość #związki
    Jeżeli partner(ka) sprawdza Ci telefon, szukając potwierdzenia, że ją/jego zdradzasz... Jeżeli on(a) przez dwa tygodnie nie oddzwania, a potem zachowuje się, jak gdyby nigdy nic... Wiedz, że masz do czynienia z pozabezpiecznymi stylami więzi.
    Badania nad teorią więzi zaczęły się w latach 50. XX wieku, głównie dzięki pracom brytyjskiego psychologa i psychoanalityka Johna Bowlby'ego. Bowlby był jednym z pionierów w dziedzinie badań nad więziami emocjonalnymi między dziećmi a ich opiekunami. Jego prace nad teorią więzi miały znaczący wpływ na rozwój psychologii rozwojowej i relacji międzyludzkich.
    Teoria więzi Bowlby'ego skupiała się na roli więzi emocjonalnych w rozwoju dzieci, zwłaszcza na znaczeniu silnej więzi między dzieckiem a opiekunem (zazwyczaj matką). Bowlby podkreślał, że bezpieczne więzi emocjonalne odgrywają kluczową rolę w psychologicznym i emocjonalnym rozwoju dzieci, wpływając na ich późniejsze relacje międzyludzkie.
    Współpracownicy Bowlby'ego, tacy jak Mary Ainsworth, dalej rozwijali teorię więzi i wprowadzili pojęcie tzw. "obcego sytuacyjnego" (strange situation), które było używane do badania stylów przywiązania u dzieci. Badania nad teorią więzi kontynuowane są do dzisiaj i rozszerzają się na różne aspekty relacji międzyludzkich.
    Dlaczego, jeśli relacja z rodzicami jest nieprzepracowana, trudno będzie nawiązać wartościową więź z partnerem?
    W jaki sposób style przywiązania ujawniają się w naszym życiu?
    Dlaczego z niektórymi nie da się skomunikować?
    Czemu ktoś jest bardzo krytyczny, a kto inny nieustannie wystraszony?
    Czy na Tinderze można znaleźć drugą połówkę?
    Zapraszam na najnowszy odcinek programu o rozwoju osobistym pt. Psychodygresje.
    Nazywam się Emilia Teofila, piszę książki, tworzę content, prowadzę bloga fabrykadygresji.pl i warsztaty kreatywnego pisania. Studiuję psychologię na SWPS w Warszawie i mam nadzieję, że w trudnych czasach, które testują nasze zdrowie psychiczne na wszelkie możliwe sposoby, przekażę Wam wiedzę, jaka przyczyni się do osiągnięcia przez Was możliwie jak najwyższego poziomu satysfakcji.
    📸Znajdziesz mnie na Instagramie:
    / emiliateofila
    ☕I zawsze możesz mi też postawić kawkę, bym mogła się rozwijać:
    buycoffee.to/fabrykadygresji
    Subskrybuj mój kanał, bym mogła dotrzeć z wiedzą do potrzebujących odbiorców, z góry wielkie DZIĘKUJĘ!
    #psychologia #rozwój #rozwójosobisty #rozwójświadomości #świadomość #komunikacja #styleprzywiązania #teoriawięzi #terapia #psychoedukacja #borderline #wwo #dda #wiedza #empatia

ความคิดเห็น • 5

  • @magdalenajary2258
    @magdalenajary2258 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Dziękuję, bardzo pouczający materiał.Ja lękowo ambiwalentny a partner unikowy.Już przepracowałam swoje lęki i oddycham dużo swobodniej:) Partner nie chce nad sobą pracować pomimo mojej zachęty.Woli staracić rodzinę niż zmierzyć się ze swoimi demonami i tym samym zawalczyć o zdrowy związek.

  • @poltom92

    Hej Emilia fajnie ,że zajmujesz się trudną tematyką. Osobiście chciałbym posłuchać o dorosłych dzieciach alkoholików gdyż myślę, że jest to spory procent dzisiejszych 30-latków. Podejrzewam że style lękowe w tym przypadku mogą być spotęgowane. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @marsin21

    Bardzo wartościowy materiał. Powodzenia w tworzeniu kolejnych treści. Moim zdaniem zasługują na o wiele większe audytorium.