Battery regeneration using half charging

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 19

  • @piterstg
    @piterstg 4 หลายเดือนก่อน +1

    Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      Dziękuje serdecznie, duża część mojej wiedzy to od kolegi Rafała. Cały czas trzyma rękę na pulsie jak chodzi o akumulatory i cały czas się uczę coś nowego od niego i staram się dzielić jego pasją i wiedzą 😁

  • @MaoWatt
    @MaoWatt 4 หลายเดือนก่อน +2

    No i chyba się udało

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน +2

      Mam nadzieje, bo nie chce się spóźnić w poniedziałek do pracy 🤣

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 4 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@SzymonHawlickiodpal i nie gaś silnika😅

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      @MaoWatt obawiam się że benzyny by brakło 🤣

  • @xerejuneseve6333
    @xerejuneseve6333 4 หลายเดือนก่อน +1

    Żelowego to się tak nie naprawi prawda?

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      Zależy co rozumiesz pod słowem naprawi.
      Jeżeli nie ma zwarcia na płytach a jest za siarczony to jest nadzieja.
      Polecam film który podsumowuje dwa tygodnia walki z AGMami
      th-cam.com/video/kSG_1WQyDkY/w-d-xo.htmlsi=C26uPvGsQoA9--fX

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

      Ale żelowego czy AGM? Dużo zależy od tego jaki to akumulator (w sensie modelu i producenta) oraz stopnia wyeksploatowania.

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

    Akumulator wyprodukowany przez Clarios (Varta), ale bardziej mi to wygląda na L7Z (Niemcy) niż L7C (Czechy). Data produkcji 01.2022.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      I jednak mam Vartę 🤣 czy świadomie czy nie świadomie chyba coś dobrego trafiłem 😎
      Szczerze nie wiem który zakład lepiej produkuje więc cieżko mi ocenić czy lepiej Czechy czy Niemcy, wiem że kiedyś dobre aku były z Ukrainy ale wiemy co się aktualnie dzieje …
      Dwu letni akumulator po „spa” to jak nowy 😁

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@SzymonHawlicki Z Vartami jakie do tej pory miałem do czynienia to ich miejscem produkcji była "Česká Lípa" i wbrew pozorom wcale to nie była taka 'lipa" 😉 Tak jak napisałem jeśli początkowe oznaczenie to L7C zakładem produkcyjnym są Czechy, L7Z Niemcy (Zwickau). Ale ponieważ nie raczyłeś dać trochę dłużej zdjęć kodowania, to odnalezienie tego fragmentu jest praktycznie niemożliwe i drugi raz nie będę próbował 😝 I weź skróć końcówkę areometru, przy tak długiej nic dziwnego, że potem wszystko naokoło pochlapane... 🤪

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน +1

      @Tab7.6.Tab7.6 Czeka Lipa to będzie bo jest raczej „C” do „Z” nie jest to podobne ale lipy nie ma 🤣
      Obie nazwy brzmią mocno „poslsho” 🤣
      Muszę skrócić masz rację, bo to mnie mocno frustruje 😅

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

    Wszystko ok, więcej z tego akumulatora nie wyciśniesz. Ale żeby mieć podłączonego Konnweia i nie zrobić testu SOC/SOH i szacowania prądu rozruchowego... 🙆😜

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      Dziś będzie rozruch i będę monitorował stan akumulatora na BM6 😜
      Chcę wykonać kilka przejazdów zanim oszacuje SOC i SOH. Patrząc na prądy jakie uzyskałem za pomocą opornicy to aku się zachowuje jak „nowy” aku z regału tylko który długo czekał na swoją kolejkę 🤣

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@SzymonHawlicki Test SOC/SOH i szacowanie prądu rozruchowego powinieneś był zrobić po 24h lub później od momentu zakończenia ładowania, tak by mieć później punkt odniesienia przy ewentualnym następnym ładowaniu/doładowaniu. Po kilku przejazdach to najwyżej tylko z czystej ciekawości żeby zobaczyć zmiany. Ale jakie prądy uzyskałeś za pomocą opornicy? Test opornicą za wiele nie wniósł, bo Yato YT-8310 obciąża prądem ok. 100A i w zasadzie za jej pomocą można jedynie oddzielić zły akumulator od dobrego. Przy sprawnym akumulatorze 100A nie robi na nim większego wrażenia, prawdziwą wartość pokazałby obciążony połową prądu nominalnego z etykiety, czyli 540A/2=270A. Co Ty właściwie do niego dolewałeś? Wodę czy roztwór wody z kwasem? Przy okazji - elektrolit nie może być zasiarczony, zasiarczony może być akumulator 😉

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      @Tab7.6.Tab7.6 wykonam te pomiary z BM6 w poniedziałek po weekendzie, prawdopodobnie samochód będzie stał dłużej niż 24H. Niestety błędy są nie uniknione i niedociągnięcia, uczę się cały czas i co raz lepsze i bardziej jednoznaczne wychodzą pomiary i testy.
      Teoretycznie to mi zastępuje pomiar rezystancji wewnętrznej, wiem jaka była po zasiarczeniu i jaka po odsiarczeniu i wiem w jakich granicach muszę się mieścić, teoretycznie bo nie zrobiłem pomiaru co jest w stanie wykrzesać z siebie aku po samym ładowaniu, trudno kolejne potknięcie.
      Już widzę różnice przy rozruchu i napięcie po odpaleniu, napięcie ładowania nie leci do 14,7V tylko trzyma 14,4-5V i po 2-3km spada do 14,3-4 a po 10 km 14V po pokonaniu napięcie spadło do 13,3-4V. Kiedyś cały czas powyżej 14,2V i przeloty do 13,7V i zaś 14,2-4V. W sumie się nie dziwię bo odsiarcza się Bosch i jest „źle” 5/6 cel jest czarne od rozsypanych płyt ? A ostatnia wcale nie gazuje albo bardzo ospale….
      Faktycznie prąd troszkę za mały by wszystko dobrze określić, cóż zaś o coś mądrzejszy.
      Jest to roztwór 5% kwasu 😜 racja, aku może być zasiarczony a nie kwas, choć ponoć kwas z zasiarczonej celi się różni i nie jest wskazane by zalewać inne cele jako odzysk.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@SzymonHawlicki Szczerze mówiąc nie przykładam w takich przypadkach jakieś szczególnej wagi do pomiaru rezystancji wewnętrznej, bo nawet jeśli następują zmiany to i tak taka informacja niewiele mi daje nie mając punktu odniesienia. Co innego gdy dla akumulatora dostępna jest karta katalogowa w której wartość Rw jest podana, a już na pewno przy ogniwach 18650, gdzie na podstawie impedancji można bez problemu oszacować kondycję Li-Ion. Ale dla akumulatora rozruchowego…? Nie wiem jaką rezystancję wewnętrzną powinien posiadać dany egzemplarz aku, więc dużo większą wartość „użytkową” ma dla mnie (no i oczywiście auta) oszacowanie SOH i prądu rozruchowego. Szczególnie tego drugiego parametru, bo odnosi się do deklaracji na etykiecie. Ok, wiele osób zwraca uwagę na Rw, jednak w mojej opinii dla pojazdu istotne są przede wszystkim podstawowe parametry w postaci pojemności i zdolności rozruchowej.
      Z tego co opisujesz Bosch jest już zapewne na ostatniej prostej do utylizacji i nie ma się co nad nim za specjalnie znęcać. Wystarczy sprawdzić jak kształtuje się napięcie kilka godzin po ładowaniu i skorzystać z funkcji szacowania kondycji oferowanej przez tester Konnwei, po to w końcu jest ;-P
      Akumulatory z płynnym elektrolitem uzupełniamy wyłącznie wodą destylowaną/demineralizowaną. Dodając 5% roztwór H2SO4 zaburzasz tym samym prawidłowe proporcje woda/kwas w elektrolicie. Większe stężenie kwasu to szybsza korozja i zafałszowanie wyniku gęstości elektrolitu. 5% to nie jest może jakaś kolosalna różnica, ale koniec końców ją zrobi. Elektrolit z zasiarczonej celi (o ile jest czysty) ma tylko mniejszą zawartość kwasu siarkowego, gdyż PbSO4 podczas ładowania nie ulega całkowitemu przekształceniu na powrót do H2SO4. Nie wiem tylko po co chcesz zalewać cele elektrolitem z innych cel, tego się przecież ogólnie nie robi.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  4 หลายเดือนก่อน

      @Tab7.6.Tab7.6 coś w tym jest, nie wiem jakie parametry miał aku jak był nowy mam jedynie pomiar jak był pierwszy raz doładowany bo był prawie całkowicie rozładowany i teraz po odsiarczeniu.
      Coś w tym jest do AGMów jest karta i rozpisana rezystancja wewnętrzna i to jest jakaś baza tutaj można zgadywać ? 540A EN (jak dobrze pamiętam) mamy na tabliczce więc z prawa ohma 🤪 mamy napiecie i rezystancję można policzyć teoretycznie prąd ? W jakiś akumulatorach to się „dodawało” 🤔
      SOH będę mierzył ale nie wiem czy pomiar wyjdzie dobry w aucie a nie chce za bardzo ściągać zaś klemy bo zaś je połamie i już jest mocny problem z dostępności do części 😅
      Co do Boscha to stwierdzam powolną agonię 🙈 jak podłączę połówkę to w ciągu dziesięciu sekund z 12,4V wskakuje do 15V a kolejne minuty to nawet powyżej … tam za dużo życia nie zostało … a fajny aku z korkami mógł by być …
      Został mi roztwór z projektu Frankenstein i chce go wyrobić bo trzymanie tak dużego zbiornika z „kwasiorem” to troszkę niebezpieczne, racja może zjeść płyty prędzej i o tym nie pomyślałem, choć z moim szczęściem prędzej dojdzie do zwory w celach z racji powyginanych lamelek które były widoczne na filmie.
      Jest niedobór na kwas, nie idzie kupić więc z zdrowych* cel idzie odzyskać troszkę kwasu jak by była potrzeba gdzieś jakąś cele „podratować”
      Rozumiem, więc jest mniej „kwasu w kwasie” a te PbSO4 jak się dostanie do zdrowej celi to może doprowadzić do zasiarczenia ?