Witam bardzo chciałbym pozdrowić wszystkich posiadaczy naszych pięknych i zjawiskowych bizonów dzięki tym ludziom można cieszyć się ich obecnością po dziś dzień na polach dla mnie osobiście polskie żniwa bez Bizona są bez duszy ten kombajn wpisał się w nasz krajobraz i oby zostało tak jak najdłużej chylę czoła wszystkim konstruktorom i posiadaczom naszego rodzimego skarbu pozdrawiam fan FMŻ
Dziękuję za odpowiedź na pytanie :) Wyczytałem o złomowaniu Bizona w jakiejś książce. Miałem przyjemność zwiedzić całą linię produkcyjną "czerwonego" Bizona kiedy to już fabryka chyliła się ku upadkowi. Pozdrawiam serdecznie.
Człowiek który podjąl decyzje o zezłomowaniu prototypowych kombajnów oraz pierwszego Bizona powinien odpowedzieć przed sądem za zniszczenie dorobku narodowego!!! Muzeum by jakieś zrobili albo oddali do istniejących to nie! Wszystko spierdolić! Przecież ta pierwsza 40tka to napewno by kupil jakiś indywidualny rolnik wtedy jeszcze tego było pelno nie to co dziś. Ale komuś bardzo zależało by to zniszczyć
Przecież oni tylko myśleli o sobie o swoich tyłkach. Smutne jest to że takie piękne prototypy zostały zniszczone. Masakra wszystko co polskie to zniszczyć
Oprócz silników andrychowskich montowali Perkinsa i Valmeta ale skoro przejął ich NH to nie próbowali silników z tego koncernu tj. Fiat/Iveco oraz fordowski NH z Basildon. A i przecierz na Czechosłowację wykładano silnik ZTS Martin (Zetor UR II).
NH dał temu Panu pracę więc nie powie na tą firmę złego słowa. Mało obiektywne niestety. Oczysiście historia bardzo ciekawa. Fajnie by było gdyby więcej osób ją opowiadało. Sam posiadam rekorda z 98r. Na dzisiejsze czasy cud techniki to nie jest, ale w latach 90 był marzeniem rolników.
@@jarekkkwww to taki jak u jockera ,co miał ? Ja znowu mam 6 ha , jestem hobbysta nie żyje z tego jak się mówi , ale ciężko bardzo z usługami , i ten rok był decydujący , i nie wiem co kupić sobie. Supra czy fortschritta , może claasa jakiegoś starego , sam nie wiem , dlatego jestem pod tym filmem😛🤔😁,pozdro
@@henieksmietana3427 no ja mam jeszcze bez długiej szyi i bez jostika. Zwykły niebieski rekord w siwej kabinie... Ja obrabiam 40 do tego drugie tyle usług bizonkiem robię. Ciężko znaleźć w ładnym stanie Reksia już niestety. Ludzie dużo nimi robili i mało dbali. Trzeba się na szukać żeby coś fajnego kupić..
I to mi się podoba... Dziękuję za kontynuacje serii o Bizonie! Można wiedzieć plus minus kiedy następny odcinek i co jaki czas będzie emitowane kolejne odcinki
Bardzo fajna seria oby jak najwięcej takich filmów. Pytanie: Czy Bizon dynamic był udanym kombajnem, jakie były jego wady i zalety w porównaniu do konkurencji?
@@karolhoowniafarmer7961 mam cichą nadzieję usłyszeć o każdym modelu jaki był produkowany pod logo BIZONA od Z020 po BS A jeżeli jeszcze mogę to mam pytania o pozostałe szerokości hederów do bizona super o gąsienicowy układ jezdny, o dodatkowy bukownik na podajniku kłosowym i czemu to nie występowało na krajowym rynku. Może poświęcić jeden odcinek wersjom eksportowym i innemu wyposażeniu które było montowane w kombajnach a jednocześnie nie występowały ,,poza prywatnym importem,, w krajowych maszynach. Pozdrawiam i czekam na dalsze filmy😉
Bardzo bym chciał posłuchać o silniku sw 680 i współpracy Płocka z WSK Mielec czyli odcinek taki sam jak był o Sw 400 zrobić o sw 680, Jak sobie radził w większych kombajnach czym się róznił od zwykłego silnika montowanego w Jelczach, czy współpraca Płocka i Mielca była równie owocna. Uważam że te odcinki są bardzo ciekawe i potrzebne gdyż przekaz i wiedza techniczna od konstruktora tych kombajnów jest bezcenna.
Czlowieku 100 koni sw400 tak a 240koni sw680 i 11 litrow pojemnośći tosz to czołg wiem co mowie w jelczu taki mialem wozilem prawie po 38 ton i chodzil to bardzo dobry silnik tylko zasada dbac o wymiany i niema problemów.
Ciekawa rozmowa. Chociaż, skoro ludzie mogli i wciąż chcieli pracować, to byłoby znacznie bardziej zrozumiałe ustalić, kto z zarządu partii w latach 80. dystrybuował fundusze na inwestycje oraz kto decydował o kolejności wdrożeń? Bo gdyby zacząć inwestować w nowe modele znacznie wcześniej aniżeli w latach 90., to była spora szansa, ażeby Bizon istniał do dziś. Dynamic zdecydowanie mógł powstać te 5-10 lat wcześniej, o BSie już nawet nie wspomnę. Mogli wszystko zrobić inaczej, a zabrakło woli u ludzi, którzy rozdawali państwowe fundusze zakładom. Ot, gospodarka centralnie planowana w pigułce.
Związek Radziecki czuwał nad tym aby w Polsce nie było za dobrze. W Jałcie zapadała decyzja, że Polska będzie jako taka na mapie, ale ma być słabym państwem w pełni kontrolowanym przez ZSRR. Dlatego podcinano skrzydła zbytniej innowacyjności.
@@wacolo73, popieram. Ostatnio oglądałem historię - wspomnienia, że do BIZONa 40tki na eksport pakowano te same podzespoły, jakie były montowane w krajowych Rekordach 1:1. Jakościowo to była przepaść, bo nawet blachy zabezpieczano antykorozyjnie. Maszyna importowana do Polski z Danii około 1998. Na kraj z fabryk szedł drugi i trzeci sort towaru - a na zachód dosłownie cuda. Najlepsze maszyny jakie tworzyły zakłady - czy to FMŻ, czy URSUS.
@@jarek3031 Ursusa już dawno niema. To, co robili w Lublinie, to składaki z naklejką Ursus. De facto, to Ursusa spotkał los gorszy, niż Bizona, bo niby marka jest, ale po fabryce w Warszawie, to ptaki srają. Tutaj znów marka nie istnieje, ale fabryka istnieje nadal, choć pod innym logiem. I teraz bądź człowieku mądry, czy lepiej, żeby całkiem upadło, czy "oddać" obcemu, który jednak nadal coś będzie produkował i nie zrówna zakładu z ziemią. A co do serii z Ursusem, to popieram w pełni. To by dopiero była seria odcinków, bo modeli multum i prototypów różnych. Tylko trzeba by oczywiście znaleźć kogoś kompetentnego, kto by nie opowiadał głupot i nie powielał miejskich legend. Tak, jak tutaj, gdzie zostało dokładnie wyjaśnione, kto tak naprawdę pozbył się tych maszyn z muzeum, choć w internecie krążyła jedna i ta sama wersja. Farmer.pl, pomyślcie poważnie nad taką serią odcinków. Bardzo dużo ludzi by takie coś z chęcią obejrzało, choćby z sentymentu.
Przede wszystkim, były dokładniej wykonane, jak dla obcego, co w tamtych czasach miało zupełnie inne znaczenie, bo na krajowy rynek, to szło co popadnie. Miały nieco inne malowanie i inne emblematy i każdy miał hydrostat, przynajmniej rekordy i bs-y. Na necie jest pełno zdjęć kombajnów sprowadzonych ze Skandynawii, nawet w tym materiale takie pokazywali. Te z białymi rurami i napisami na czarnym tle.
Na eksport jeszcze był dodatek polegający do dodaniu na samym dole tłoka kolejnego pierścienia zgarniającego olej, gdyż za granicą bardzo zwracali uwage na pobór oleju który potrafił wynosić nawet 2 litry dziennie. Tłoki na kraj produkowane były z rowkami ale bez pierścieni, a na eksport dodawali.
Paradoksem jest to, że państwowa firma wyszła z PRLU z długami do państwowych banków. Wystarczyło jedno rozporządzenie aby oddłużyć fabrykę bezgotówkowo.
Ciekawe jak się mają firmy które produkowały dla FMŻ podzespoły: Andoria silniki,węgierski producent zegarów, koła dostarczał producent ciągnika Kirowiec itd...
W pewnych latach wprowadzano nowa metode w symbolach maszyn rolniczych i np. maszyny uprawowe dostaly literke U /plug -U-036,nawozenie Rozrzutnik obornika N-218 i maszyny do zbioru plodow literka Z , kosiarka rot.Z036 i kombajny zbozowe rowniez litere Z.Z 040 Z+050 Z056 iZ058 to modele masyzn.
Taaak dobre pytanie o oznaczenia skąd się wzięły ZO ??? A mam dodatkowe od siebie Ile Panie Józefie wyprodukowano bizonów na skrzyni Rekorda czyli na pełnej osi?? Pozdrawiam!!!
Jestem ciekaw jak pan Dębski ustosunkuje się do tego, że Z040 jest kopią kombajnu Clayson M133 a gigant to kopia kombajnu Fahr M1600. Prosiłbym o wyjaśnienie skąd te "przypadkowe" podobienstwa.
A co jest złego w podobieństwach skoro nie zostały naruszone prawa patentowe many lepszy produkt od pierwowzoru który ma lepsze parametry popularniejsze podzespoły jak silniki felgi itd ja popieram tego typu działania Szkoda tylko że dziś już tak się nie robi lepiej sprzedac lub zamknąć?
@@ukaszdomanski4107 każda maszyna jest projektem kilkunastu osób, osoby te mają do tej maszyny prawa. I kopiowanie maszyny bez zgody jej autora tj. bez zakupu licencji to zwyczajna kradzież własności intelektualnej i podpada pod paragraf.
Sylwek kowalczyk tc nie są wiele droższe około 40-50 tys a dużo wydajniejsze i sprawdzone konstrukcje. Które zawsze znajda amatora jako używane np w Turcji gdzie są cenione i to bardzo.
@@PolskiNiedzwiadek Była kiedyś mała seria tych małych TC z naklejką bizon, ale co z tego? Jakoś szybko ten pomysł porzucono. Już lepiej mogli Na któryś z modeli wrzucić oblachowanie jak w rekordzie, żeby choć zewnętrznie wyglądał jak polskie kombajny. Te nowe, takie jakieś bezpłciowe, strasznie takie opływowe itd. Stare dominatory, to mi rekorda trochę przypominają, bo właśnie mają to obudowanie zbiornika i silnika pod skosem, jak w rekordach.
Mam nh tc 5.70 i to jest przepaść technologiczna na dobre w porównaniu do bizona. Niestety z przykrością tak mówię lecz tak jest z perspektywy człowieka który użytkował zo56 i tc 5.70.
Wojtaz kolego konstrukcja z lat 90 nic nie zmieniona prawie tylko oczujnikowana, i załączanie wszystkiego elektryczne. Bezawaryjne sprawdzone kombajny. Ja jestem bardzo za bizonem ale takie niestety są realia. Wstyd mi ze taki duży naród nie ma żadnej fabryki czy to samochodów poza Solarisem czy ciągników, kombajnów ale co poradzisz, dobrze ze nh uratowało tem zakład.
Wojciech Piróg wiem ze hiszpański. Choć nie wiem po co co założyciel sprzedał skoro ta spółka cały czas idzie do góry i na całej Europie można spotkać te autobusy i nie tylko,bo w Dubaju itp. Ale u nas jest produkowany i nadal to jest Polska marka tak jak skoda jest czeska choć należy do Niemcami
Kto wie jak by potoczyła się historia, ja sobie wyobrażam że do tego czasu produkowane były by bizony np z056 tylko bardziej dopracowane bo teraz technologia by na to pozwalała, dla zwykłego rolnika nic nie jest więcej potrzebne, nie potrzebuję jakiś lexionów i to widać do dzisiaj
Najgorsze jest to że złodziei i winowajców którzy zmarnowali potencjał naszych zakładów i państwa żyją jak w raju i żadna kara ich nie spotyka. A Balcerowicz powinien zawisnąć.
@@januszguu7930 chyba nie wiesz o czym piszesz i nie wiesz jakie przekręty się wtedy działy. To nie była tylko denominacja taka że obcięto 4 zera i koniec w szybkim tempie tak się stało ze ludzi na nic nie było stać.
@@kaziknieprzekupny1495 Andrzej Lepper grzmiał na Balcerowicza już naście lat temu, ale ma on nad sobą jakiś tajemniczy parasol ochronny i dobrze się miewa. Wielu ludzi w wyniku jego Planu odebrało sobie życie, stracili dorobek pokoleń w kilka chwil.
Myślę że większość wciąż nie rozumie tej ,,reformy" Po pierwsze balcerek jej nie napisał tylko soros i sachs ,balcer tylko ją firmował. Uchwalono ją w święta 89r ,a weszłą w życie 1.01.90r i wtedy chociażby Gabriel Janowski (ówczesny senator który ją poparł) zaprotestował ,zapytany dlaczego wtedy głosował za ,odparł że jej nie czytał ,bo kto tam to robił jak wszyscy o wigilijnym stole myśleli. O co w niej chodziło? Podnosiła ona oprocentowanie kredytów z 4% rocznie do 50% miesięcznie ,zawyżała lokaty krótkoterminowe do 80-100% rocznie i stabilizowała kurs 1 dolara za 9500 zł. Efekt? Przyjeżdżali z USA ,,zasrańcy" z dolcami ,wymieniali na złote ,wpłacali na lokaty ,tam przybywało przez rok drugie tyle bez żadnego ryzyka ,pytanie skąd? Ano właśnie zabierane kredytobiorcom z tych 50% które natychmiast transferowano w te lokaty ,po roku wyciągali drugie tyle ,zamieniali z powrotem na ,,zielone" i spierdalali do USA! Głównymi poszkodowanymi byli biedniejsi przedsiębiorcy i bogatsi rolnicy ,nadzieja tego narodu na bogatą klasę średnią. Według ostrożnych szacunków wydrenowano z Polski ok 17 mld dolarów tylko w 90r.
mnie od dawna nurtuje jedno pytanie: dlaczego przez tyle lat produkcji BIZONÓW dopiero w ostatniej wersji Rekorda przebudowano stanowisko operatora tak żeby można było obserwować heder w czasie pracy z pozycji siedzącej ? Konstruktorzy nie widzieli w tym problemu czy Partia nie widziała takiej potrzeby?
Bo powinni go produkować już w latach 80. A spóźnili się 10 lat... Szkoda, bo kombajny z Płocka to był naprawdę super produkt pod kątem jakość-cena. No, ale... Takie uroki centralnie sterowanej gospodarki.
@@RZMofficial, może nie zdominowałby rynku w Europie. Jednak skoro sprzedawał głównie na Skandynawię, Polskę i Blok Wschodni to przynajmniej nawiązałby równa walkę z takimi markami jak Fortschritt, Claas w tamtym czasie (koniec 80tych, początek lat 90.). Bo teraz Claasa nie sposób dogonić.
Panie Józefie. Posiadam Bizona ZO50 z 1973 roku, którego wraz z Bratem uratowałem przed złomowaniem. Na przednim pulpicie pomiędzy reflektorami posiada duży napis "PFMŻ". Czy Bizony z takim napisem wychodziły z fabryki? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Film z koszenia jest na moim profilu
Jest to bizon zo57. Dziwnie wygląda bo ma workownice zamiast zbiornika na ziarno. A po tej rurze miały zjeżdżać worki na kupki na polu. Te kombajny miały iść na eksport ale nie udało się więc fmż wstawił zbiorniki na ziarno i kombajny się sprzedały na rodzimy rynek. Dodam też że ten model posiadał podwozie z rekorda.
To jedyne zdjęcie Z057 z lat dziewięćdziesiątych. Ciekawe czy chociaż jedne Z057 został sprzedany z workownicą. Ten na zdjęciu jest z ostatniej serii. Są starsze prospekty z nimi.
W starciu z zachodnimi maszynami i tak wtedy dzieliła ich przepaść technologiczna. Powinni im zacząć pomagać i inwestować w nowe projekty już na początku lat 80. Ursusa nawet nie zdołali uratować. A tam nie trzeba było aż takiego zastrzyku inwestycji. Po prostu te ogromne zakłady upadły dzięki złemu, niedpowiedniemu zarządzaniu majątkiem ze strony państwa i brakowi inwestycji, braku wdrażania prototypów do seryjnej produkcji. To samo Żerań, Star, Jelcz. Likwidacja maszyn użytkowych to była 1 z największych głupot transformacji i tamtych czasów.
@@hobysta123, jednak jako fabrycznie nowa maszyna przegrywał w konkurencji z używkami z zachodu. Mam na myśli ceny nowych kombajnów, które oferowały przez prawie 20-30 lat to samo wyposażenie, a używanymi, które oferowały wyższy komfort pracy za niższą cenę. Poważnie rzecz biorąc, jeśli rolnik był wymagający, to wybierał dla siebie to, co było wygodniejsze do pracy. Na rynku kombajnów postęp i ergonomia odgrywają dużo bardziej znaczącą rolę niż w przypadku ciągników. Zachód za bardzo nam odskoczył technologicznie. Stąd takie a nie inne skutki transformacji ustrojowej.
Póki państwo dotowało to fabryka istniała, kiedy się to skończyło to od razu padło tak jak z większością państwowych firm/spółek. Dziwne jest tylko to że w prywatnych rękach wszystko jakoś potrafi funkcjonować i przynosić zyski....pewnie też dlatego że bizony nie były w żaden sposób udoskonalane i wielu rolników po roku 89 gdzie uwolnił się rynek zachodni poszło kupić sobie starego claasa bądź nawet forschritta bo był wydajniejszy i mniej uwaryjny. Sami jesteście sobie winni panowie konstruktorzy bo siedzieliście tam po upadku komuny i czekaliście chyba aż te czasy znowu wrócą i żeby tylko się wam kasa zgadzała. Zero myślenia w przyszłości i takie są tego efekty. To samo się stało z ursusem.
Łatwo jest komentować coś o czym ma się małe pojęcie. Konstruktor, to pierwsza osoba, która będzie dążyła do udoskonalenia swojego dzieła. Niestety rzadko zdarza się zaprojektować coś nowego , co od razu będzie działać zgodnie z założeniami. Potrzeba prototypów, setek godzin testów, żeby móc z lekkim sumieniem wypuścić produkt na rynek. A to wszystko to ogromne pieniądze, których nigdy nie było wystarczająco dużo w polskim przemyśle.
Uwazam ze to zasluga polityki gospodarczej a dwa polityki rolnictwa w naszym kraju . Przyszedl NH , dostal pewniejakies zwolnienia z podatków i im sie oplacilo produkowac . Przecież Bizony Dynamic czy BS na tle konkurencji nie wypadaly tak źle , rozwoju brakowalo tylko Suprowi i Rekordowi .
Bardzo mi się podoba historia kombajnów Bizon ale najsmutniejsze jest jedno że piersze prototypy i wogle zezłomowano jak by nie można było ich do muzeum i to nie ludzie z firmy new holand tak postąpili oddać czy coś masakra szkoda że tak się to wszystko zakończyło smutny koniec
A ja kupilem tydzien temu BSa z bialorusi. Przyjechal w piątek na granice w Kuznicy i polacy go nie wpuscili z powodu braku swiadectwa fitosanitarnego ktore jest wymagane od 16 grudnia na maszyny rolnicze w tym kombajny o ktorym nikt nie wiedzial. Szczerze mowiac nawet agencje celne nie wiedzialy dokladnie jak ta procedure przejsc. Niestety nie dalo sie wyrobic zaswiadczenia gdy kombajn stal na granicy i dzis kombajn zostal zawrocony spowrotem na Bialorus. Jestem z tego powodu tak wkurzony ze jakiemus urzedasowi ktory zabranial wjazdu z checia dalbym w zęby.!!!
Witam Może Pan Józef odpowie nam czemu zastosowano tak krótką gardziel w bizonie super czy rekord a w BS już była długa, dzięki temu można było siedzieć w trakcie koszenia i wygodnie obserwować heder podczas pracy 😉 Jestem właśnie w trakcie montażu długiej gardzieli z BS do niebieskiego Rekorda z 1997 r i będę kosił siedząc 😃
Zakładam, że było to spowodowane oszczędnościami materiałowymi. Mniej blach, mniejsze zużycie surowców i materiałów na daną sztukę. Ciekawe, jak rozwiązali to w kolejnych generacjach radzieckich / rosyjskich kombajnów Niva.
@@rzizmont89 być może ale skoro mieli materiał na to żeby w BS-ach zakładać taką gardziel to czemu w rekordzie nie zakładali bo na pewno operatorzy bizonów skarżyli się na złą widoczność na heder Może Pan Józef by nam wyjaśnił tą sytuacje ;)
@@3Songossj , ano faktycznie. W większych modelach dedykowanych pod większe gospodarstwa powinni byli dać osprzęt, który ułatwiał pracę operatora. Z tym, że rzekomo w modelach Rekord i Gigant grzała się ze względu na zabudowanie chłodnica. Czy to była bolączka innego modelu? Bo taka usterka była na pewno.
@@rzizmont89 przegrzewanie się tych kombajnów było raczej spowodowane zbyt małym układem chłodniczym który sobie nie radził , problem rozwiązano w niebieskich rekordach gdzie zastosowano dużą chłodnice i zwiększyli oraz usprawnili kosz czyszczący przy chłodnicy ten który się obraca przez co kombajn się już nie przegrzewa (w moim mam dużą chłodnice i nie ma problemu z grzaniem się )
Banda nierobów i tyle.. jeśli by chcieli granice stały otworem. Rozumiem wpuścił nh ale mogli swoje też robic. A nie teraz nh ich wydymał i gadają smuty że jak pięknie i wgl. Chcieli zrobić ale nie mieli funduszu.. dupa i tyle wszystkich bym wywalił.. ursus to samo robić się im nie chciało bo państwowe i dlatego
Ciekawa sprawa. Myślenie że bank jest zainteresowany rozwojem fabryki kombajnów w tamtym czasie a nawet w ogóle to trzeba byc zdesperowanym. Szanowni panowie...banki sa od zarabiania pieniedzy czyli jak im sie trafi klient to sprzedadzą dla zysku bez skrupułów. Ale daliście ciala takim mysleniem. Wiadomo..bank posiada kase i szuka naiwnych na swoje uslugi.
I proszę Panów Pan Józef nigdy nie poruszał tematów wersji kombajnów bizon? Czy się różniły wersje kombajnów i z jakiego powodu produkowano super bizon ZO 56 aż w 6 wersjach z tego co mi wiadomo????
Nie produkowano ich w tylu wersjach na raz. Kolejne udoskonalenia modelu Z056 owocowały tym iż dokładano wkładki do katalogu części. Dlatego mamy katalogi Z056 i Z056/3 i Z056/5 Nie powstał już jednak katalog Z056/7 - bo nie miał nikt na chyba ochoty. Wersje nadawano ze względu na późniejszy serwis. Inne łożyska, długości pasów oraz inne różnice konstrukcyjne. Kiedy produkowano Z056/5 to już nie produkowano Z056/3
produkowali nh 133 pod marka bizon, wiec to troche historia zatoczyła koło. Prawda jest tez taka ze zagraniczne firmy bardzo chetnie wykupywały polskie fabryki, byc moze upatrywały w nich konkurencji, ze zostana zreformowane i beda oferowały podobne wyroby za nizsze kwoty. Teraz nam łatwo mowic ze nie stanowilismy zadnej konkurencji dla kapitalistow ale mysle ze zagraniczni producenci wtedy autentycznie bali sie bizona i innych firm, nie mogli przewidziec ze rzad oleje nasze zakłady.
Może to złudne stwierdzenie, ale czy nie mogliby chociaż przez te obiecane 15 lat produkować Bizonów? Nawet jeśli miałyby być to NH w niebieskich barwach? Tak jak z ciągnikami w wielkich koncernach. Jedna maszyna a produkowana pod kilkoma markami
@@wacolo73 no chyba jakbyś do każdego bizona dopłacił z własnej kieszeni różnice pomiędzy kosztami produkcji oraz zyskiem dla producenta oraz cena końcową.
@@januszguu7930 to prawda nh robił testy kombajnów bizon tylko nie pamiętam czy to był dynamic czy bs i porównywał że swoimi kombajnami o podobnych parametrach i okazało się że bizon lepiej sobie radził i miał lepszą wydajność w zbożu na tych samych polach niż nh.
@@januszguu7930 biznon z 115 mógł powalić nh, dlatego mega szybko zamieciono go pod dywan, prawda taka żaden zachodni koncern nie pozwoli sobie na konkuręcje z danego kraju w którym wykupuje fabryki, polska dziś to jest montownia i tyle w tym temacie , musieli rozjebać u nas firmy bo zachód dawał naszym debilom kasę by niszczyli fabryki w Polsce, ten dziadek fajnie opowiada, ale zamiast ratować tą firmę jak się da, to od razu wystawili ją na sprzedaż, a raczej przygotowali dla nh, na bank nie zrobili tego za darmo.
@@zbigniewkuca7260 Bizony nie były złe ale to że były takie super że lepsze od nh,to zapewne kolejny mit,jakich wiele w naszym kraju.Nh wtedy miał w ofercie 3 razy tyle kombajnów co bizon różnych wielkości.A fabrykę pewnie wykupili żeby w Polsce tanio produkować swoje wyroby,bizon był trupem,i gdyby nie nh to w Płocku by zostały puste budy
@@januszguu7930 w holandii trzeba zaplacic krocie za to ze fabryka produkuje i jest iciązliwa bo tam srają pod soebie żeby wszystko bylo eko jakby gówno dało sie uliec to by zapalowali upiekli i zjedli noo to sa pierdolone guldeny.
Nie mogę słuchać tego pajaca. Tyle w temacie. Co wam nie pasowało w krajowym inwestorze? Sipma istnieje do dzisiaj? A wy oddaliście taką strategiczna fabrykę w obce łapy i ty jesteś z tego dumny? Żenada
Czyli podkupił Was NewHolland i dlatego nie stworzyliście Polskiej myśli agrotechnicznego z Sipmą……i co zyskałeś człowieku dozywotkę w NewHolland ????? Czy nie wstyd Ci wnukom to opowiadać ?
łatwo krytykowac faceta, ale w sumie pewna posadka w stabilnej firmie, lepsza niz niepewna przyszłosc z polskim partnerem. Wiadomo szkoda bizona ale i tak kazdy mysli o tym by godnie i bezproblemowo zyc.
Witam bardzo chciałbym pozdrowić wszystkich posiadaczy naszych pięknych i zjawiskowych bizonów dzięki tym ludziom można cieszyć się ich obecnością po dziś dzień na polach dla mnie osobiście polskie żniwa bez Bizona są bez duszy ten kombajn wpisał się w nasz krajobraz i oby zostało tak jak najdłużej chylę czoła wszystkim konstruktorom i posiadaczom naszego rodzimego skarbu pozdrawiam fan FMŻ
Kilka dni temu kupiłem bizona Bs z110 rocznik 2000.😎
Dziękuję za odpowiedź na pytanie :) Wyczytałem o złomowaniu Bizona w jakiejś książce. Miałem przyjemność zwiedzić całą linię produkcyjną "czerwonego" Bizona kiedy to już fabryka chyliła się ku upadkowi. Pozdrawiam serdecznie.
Zazdroszczę wizyty w Płocku. Jakieś może ciekawostki utkwiły w pamięci z fabryki?
Człowiek który podjąl decyzje o zezłomowaniu prototypowych kombajnów oraz pierwszego Bizona powinien odpowedzieć przed sądem za zniszczenie dorobku narodowego!!! Muzeum by jakieś zrobili albo oddali do istniejących to nie! Wszystko spierdolić! Przecież ta pierwsza 40tka to napewno by kupil jakiś indywidualny rolnik wtedy jeszcze tego było pelno nie to co dziś. Ale komuś bardzo zależało by to zniszczyć
@@ichuk19 Red Sickle chodziło o pierwszy egzemplarz Z040 a do niego nawet dzisiaj można dostać części (czytamy ze zrozumieniem)
@@ichuk19 mówię o PIERWSZYM EGZEMPLARZU BIZONA Z040!!! W pełni sprawny kombajn seryjny
Idiota to był na pewno...jak bym spotkał go to zajebał bym..
Przecież oni tylko myśleli o sobie o swoich tyłkach. Smutne jest to że takie piękne prototypy zostały zniszczone. Masakra wszystko co polskie to zniszczyć
@@ukaszsolecki8891 Kiedyś taki pierwszy egzemplarz czy prototyp nie był tak ważny jak dzisiaj
Oprócz silników andrychowskich montowali Perkinsa i Valmeta ale skoro przejął ich NH to nie próbowali silników z tego koncernu tj. Fiat/Iveco oraz fordowski NH z Basildon. A i przecierz na Czechosłowację wykładano silnik ZTS Martin (Zetor UR II).
Sita trzeba było ustawić inaczej i by nie było wibracji, tak aby chodziły tak jak w tc
Bardzo fajnie się ogląda takie filmy.
NH dał temu Panu pracę więc nie powie na tą firmę złego słowa. Mało obiektywne niestety. Oczysiście historia bardzo ciekawa. Fajnie by było gdyby więcej osób ją opowiadało. Sam posiadam rekorda z 98r. Na dzisiejsze czasy cud techniki to nie jest, ale w latach 90 był marzeniem rolników.
Dzis za takiego trzeba dać 100 tys albo lepiej
@@henieksmietana3427 dałem 90 3 lata temu. Nie żałuję. O sprzęt dbam i garażuje i raczej nie stracę.
@@jarekkkwww to taki jak u jockera ,co miał ? Ja znowu mam 6 ha , jestem hobbysta nie żyje z tego jak się mówi , ale ciężko bardzo z usługami , i ten rok był decydujący , i nie wiem co kupić sobie. Supra czy fortschritta , może claasa jakiegoś starego , sam nie wiem , dlatego jestem pod tym filmem😛🤔😁,pozdro
@@henieksmietana3427 no ja mam jeszcze bez długiej szyi i bez jostika. Zwykły niebieski rekord w siwej kabinie... Ja obrabiam 40 do tego drugie tyle usług bizonkiem robię. Ciężko znaleźć w ładnym stanie Reksia już niestety. Ludzie dużo nimi robili i mało dbali. Trzeba się na szukać żeby coś fajnego kupić..
Nareszcie kontynuacja 👍😀
I to mi się podoba... Dziękuję za kontynuacje serii o Bizonie! Można wiedzieć plus minus kiedy następny odcinek i co jaki czas będzie emitowane kolejne odcinki
Bardzo fajna seria oby jak najwięcej takich filmów.
Pytanie: Czy Bizon dynamic był udanym kombajnem, jakie były jego wady i zalety w porównaniu do konkurencji?
Pytanie: Podobno dynamic był bardzo udanym kombajnem który przewyższał parametrami Nh TC? Czy to prawda???
Ludzie pieprzą, że dynamiki tylko były złe.... a 97% nawet nie było w dynamiku nie mówiąc już o sezonie....
@@Elo0Elo0e36 Mądre słowa. Od dziecka kocham Bizony, a Dynamica nawet nie widziałem.
@@Elo0Elo0e36 no dokładnie
Muzeum zezłomowali ,nikt nic nie wie o tym i fajnie jest. Najważniejsze że logo New holanda jest na biurku.
Gdyby nie upór tych ludzi to muzeum i tak zostałoby zezłomowane i setki ludzi nie miałoby pracy #realialat90
Doczekaliśmy się 🙂🙂
Tak, trochę to trwało... :( Ale mam nadzieję że warto było poczekać i że spodoba się Wam nowa seria. Pozdrawiam!
@@karolhoowniafarmer7961 mam cichą nadzieję usłyszeć o każdym modelu jaki był produkowany pod logo BIZONA od Z020 po BS
A jeżeli jeszcze mogę to mam pytania o pozostałe szerokości hederów do bizona super o gąsienicowy układ jezdny, o dodatkowy bukownik na podajniku kłosowym i czemu to nie występowało na krajowym rynku. Może poświęcić jeden odcinek wersjom eksportowym i innemu wyposażeniu które było montowane w kombajnach a jednocześnie nie występowały ,,poza prywatnym importem,, w krajowych maszynach.
Pozdrawiam i czekam na dalsze filmy😉
Bałem się że już nie będzie serii z tym Panem. Jest opcja podobnej serii o Ursusie?
Wspaniałą seria filmów oraz wiedzy
Bardzo bym chciał posłuchać o silniku sw 680 i współpracy Płocka z WSK Mielec czyli odcinek taki sam jak był o Sw 400 zrobić o sw 680, Jak sobie radził w większych kombajnach czym się róznił od zwykłego silnika montowanego w Jelczach, czy współpraca Płocka i Mielca była równie owocna. Uważam że te odcinki są bardzo ciekawe i potrzebne gdyż przekaz i wiedza techniczna od konstruktora tych kombajnów jest bezcenna.
Czlowieku 100 koni sw400 tak a 240koni sw680 i 11 litrow pojemnośći tosz to czołg wiem co mowie w jelczu taki mialem wozilem prawie po 38 ton i chodzil to bardzo dobry silnik tylko zasada dbac o wymiany i niema problemów.
Chętnie bym posłuchał coś więcej o modelach Dynamic czy BS bo mało o nich informacji i ciekawostek.
Ciekawa rozmowa. Chociaż, skoro ludzie mogli i wciąż chcieli pracować, to byłoby znacznie bardziej zrozumiałe ustalić, kto z zarządu partii w latach 80. dystrybuował fundusze na inwestycje oraz kto decydował o kolejności wdrożeń? Bo gdyby zacząć inwestować w nowe modele znacznie wcześniej aniżeli w latach 90., to była spora szansa, ażeby Bizon istniał do dziś. Dynamic zdecydowanie mógł powstać te 5-10 lat wcześniej, o BSie już nawet nie wspomnę. Mogli wszystko zrobić inaczej, a zabrakło woli u ludzi, którzy rozdawali państwowe fundusze zakładom. Ot, gospodarka centralnie planowana w pigułce.
Związek Radziecki czuwał nad tym aby w Polsce nie było za dobrze. W Jałcie zapadała decyzja, że Polska będzie jako taka na mapie, ale ma być słabym państwem w pełni kontrolowanym przez ZSRR. Dlatego podcinano skrzydła zbytniej innowacyjności.
@@wacolo73, popieram. Ostatnio oglądałem historię - wspomnienia, że do BIZONa 40tki na eksport pakowano te same podzespoły, jakie były montowane w krajowych Rekordach 1:1. Jakościowo to była przepaść, bo nawet blachy zabezpieczano antykorozyjnie. Maszyna importowana do Polski z Danii około 1998. Na kraj z fabryk szedł drugi i trzeci sort towaru - a na zachód dosłownie cuda. Najlepsze maszyny jakie tworzyły zakłady - czy to FMŻ, czy URSUS.
Może zrobić taki program o ZM "Ursus"
👌❗
No kiedyś będzie trzeba, bo chyba go czeka podobny los co Bizona...
To jest dobry pomysł
@@jarek3031 Ursusa już dawno niema. To, co robili w Lublinie, to składaki z naklejką Ursus. De facto, to Ursusa spotkał los gorszy, niż Bizona, bo niby marka jest, ale po fabryce w Warszawie, to ptaki srają. Tutaj znów marka nie istnieje, ale fabryka istnieje nadal, choć pod innym logiem. I teraz bądź człowieku mądry, czy lepiej, żeby całkiem upadło, czy "oddać" obcemu, który jednak nadal coś będzie produkował i nie zrówna zakładu z ziemią.
A co do serii z Ursusem, to popieram w pełni. To by dopiero była seria odcinków, bo modeli multum i prototypów różnych. Tylko trzeba by oczywiście znaleźć kogoś kompetentnego, kto by nie opowiadał głupot i nie powielał miejskich legend. Tak, jak tutaj, gdzie zostało dokładnie wyjaśnione, kto tak naprawdę pozbył się tych maszyn z muzeum, choć w internecie krążyła jedna i ta sama wersja.
Farmer.pl, pomyślcie poważnie nad taką serią odcinków. Bardzo dużo ludzi by takie coś z chęcią obejrzało, choćby z sentymentu.
Zgadzam się, gorszy los niestety. To już chyba droga bez odwrotu
Szacun dla Farmer.pl za kontynuowaniu tematu 👍
Miejmy nadzieję że zrobią też podobną serię z Ursusem i innymi fabrykami Agrometu.
A coś więcej na temat bizonów na export? czym się różniły od krajowych ?
Przede wszystkim, były dokładniej wykonane, jak dla obcego, co w tamtych czasach miało zupełnie inne znaczenie, bo na krajowy rynek, to szło co popadnie. Miały nieco inne malowanie i inne emblematy i każdy miał hydrostat, przynajmniej rekordy i bs-y. Na necie jest pełno zdjęć kombajnów sprowadzonych ze Skandynawii, nawet w tym materiale takie pokazywali. Te z białymi rurami i napisami na czarnym tle.
Na eksport jeszcze był dodatek polegający do dodaniu na samym dole tłoka kolejnego pierścienia zgarniającego olej, gdyż za granicą bardzo zwracali uwage na pobór oleju który potrafił wynosić nawet 2 litry dziennie. Tłoki na kraj produkowane były z rowkami ale bez pierścieni, a na eksport dodawali.
A co z bizonem sampo?
Jak fajnie posłuchać znowu pana Józefa
Ja właśnie posiadam Bizona Super Z056 wyprodukowanego w spółce Bizon (1993)
Sprzedał fabryke i jeszcze ładnie to w słowach opisuje hehe.
Paradoksem jest to, że państwowa firma wyszła z PRLU z długami do państwowych banków. Wystarczyło jedno rozporządzenie aby oddłużyć fabrykę bezgotówkowo.
@@wacolo73 widocznie miało, i stało się inaczej
@@wacolo73 no jak by wykupili dług to zachodnie marki nie przejęły by Polskiego rynku musiało się tak stać
@@wacolo73 czyli reszta społeczeństwa miała spłacić za FMŻ ten dług?
@@adikpl1 Jeśli byłbym właścicielem banku i jednocześnie właścicielem fabryki, to tak jakby sędzia sam sobie wydał wyrok.
Ciekawe jak się mają firmy które produkowały dla FMŻ podzespoły: Andoria silniki,węgierski producent zegarów, koła dostarczał producent ciągnika Kirowiec itd...
Firma Andoria żyje zajmuje się między innymi odlewami metalurgicznym wchodzi w skład Grupy Zawiercie
Węgierska firma KMGY istnieje do dziś i produkuje kompletne tablice przyrządów do Zetorów.
chcialem sie zapytac skad wogole wzieły sie oznaczenia Z0-40 Z0-50 Z0-56
Od ilości wytrząsaczy 4 i 5 wytrząsaczy, a ta 6 w suprze pewnie też od ilości czegoś w kombajnie.
@@Rames. Może od ilości tych zaganiaczy w motowidłach bo starsze mają pięciokąt a 56 sześciokąt.
@@nefarious_0969 Możliwe
W pewnych latach wprowadzano nowa metode w symbolach maszyn rolniczych i np. maszyny uprawowe dostaly literke U /plug -U-036,nawozenie Rozrzutnik obornika N-218 i maszyny do zbioru plodow literka Z , kosiarka rot.Z036 i kombajny zbozowe rowniez litere Z.Z 040 Z+050 Z056 iZ058 to modele masyzn.
@@tadek573 O tym nie wiedziałem, dzięki.
Bardzo ciekawy materiał
Rok czekania ale warto było ciekawe czy będzie moje pytanie 😁😁 pozdrawiam
Miejmy nadzieję, że w czasach produkcji na części czekało się znacznie krócej. 👈🤓
Taaak dobre pytanie o oznaczenia skąd się wzięły ZO ??? A mam dodatkowe od siebie Ile Panie Józefie wyprodukowano bizonów na skrzyni Rekorda czyli na pełnej osi??
Pozdrawiam!!!
Jestem ciekaw jak pan Dębski ustosunkuje się do tego, że Z040 jest kopią kombajnu Clayson M133 a gigant to kopia kombajnu Fahr M1600. Prosiłbym o wyjaśnienie skąd te "przypadkowe" podobienstwa.
No i rekord też większość mechanizmów miał jak TC.
Cofnij się do poprzednich odcinków, bo tam jak mnie pamięć nie myli to było coś o tym wspominane.
Sipma z224 jest kopią fahr'a hd. Polskie kosiarki rotacyjne też są kopią fahra km.
A co jest złego w podobieństwach skoro nie zostały naruszone prawa patentowe many lepszy produkt od pierwowzoru który ma lepsze parametry popularniejsze podzespoły jak silniki felgi itd ja popieram tego typu działania Szkoda tylko że dziś już tak się nie robi lepiej sprzedac lub zamknąć?
@@ukaszdomanski4107 każda maszyna jest projektem kilkunastu osób, osoby te mają do tej maszyny prawa. I kopiowanie maszyny bez zgody jej autora tj. bez zakupu licencji to zwyczajna kradzież własności intelektualnej i podpada pod paragraf.
Jak new holland nie zrobi tańszego kombajnu to rostelmasz przyjemnie rynek mogli by zrobic np bizona w nowej odsłonie
Sylwek kowalczyk tc nie są wiele droższe około 40-50 tys a dużo wydajniejsze i sprawdzone konstrukcje. Które zawsze znajda amatora jako używane np w Turcji gdzie są cenione i to bardzo.
NH moglby samą nazwą "Bizon" wiele zrobic ...
Dokładnie sama nazwą bo ludzie mają sentyment do bizona
Albo wjedzie Polesie i rozpieprzy ten grajdoł ! :-)
@@PolskiNiedzwiadek Była kiedyś mała seria tych małych TC z naklejką bizon, ale co z tego? Jakoś szybko ten pomysł porzucono. Już lepiej mogli Na któryś z modeli wrzucić oblachowanie jak w rekordzie, żeby choć zewnętrznie wyglądał jak polskie kombajny. Te nowe, takie jakieś bezpłciowe, strasznie takie opływowe itd. Stare dominatory, to mi rekorda trochę przypominają, bo właśnie mają to obudowanie zbiornika i silnika pod skosem, jak w rekordach.
Mam nh tc 5.70 i to jest przepaść technologiczna na dobre w porównaniu do bizona. Niestety z przykrością tak mówię lecz tak jest z perspektywy człowieka który użytkował zo56 i tc 5.70.
Kolego ale czy to nie jest 20 lat różnicy między nimi?
Wojtaz kolego konstrukcja z lat 90 nic nie zmieniona prawie tylko oczujnikowana, i załączanie wszystkiego elektryczne. Bezawaryjne sprawdzone kombajny. Ja jestem bardzo za bizonem ale takie niestety są realia. Wstyd mi ze taki duży naród nie ma żadnej fabryki czy to samochodów poza Solarisem czy ciągników, kombajnów ale co poradzisz, dobrze ze nh uratowało tem zakład.
@@MrWafel007 nie wiem temu pytam ale wiadomo że będzie różnica i to duża
@@MrWafel007 Solaris już nie jest polski
Wojciech Piróg wiem ze hiszpański. Choć nie wiem po co co założyciel sprzedał skoro ta spółka cały czas idzie do góry i na całej Europie można spotkać te autobusy i nie tylko,bo w Dubaju itp. Ale u nas jest produkowany i nadal to jest Polska marka tak jak skoda jest czeska choć należy do Niemcami
Kto wie jak by potoczyła się historia, ja sobie wyobrażam że do tego czasu produkowane były by bizony np z056 tylko bardziej dopracowane bo teraz technologia by na to pozwalała, dla zwykłego rolnika nic nie jest więcej potrzebne, nie potrzebuję jakiś lexionów i to widać do dzisiaj
musi pan w okularach coś powiedzieć o kombajnach bizon gigant tym bardziej z zapytaniem czy obecnie ta fabryka produkuje jeszcze części do bizona
Skoro to cnh to z jakiej racji ma je produkować ?
Naszemu Bizonowi i nam rolnikom napewno pomogl Pan Balcerowicz poprzez 80% kredyty!!!!!!Pozdrawiam.
Najgorsze jest to że złodziei i winowajców którzy zmarnowali potencjał naszych zakładów i państwa żyją jak w raju i żadna kara ich nie spotyka. A Balcerowicz powinien zawisnąć.
Galopująca inflację trzeba było jakoś zatrzymać
@@januszguu7930 chyba nie wiesz o czym piszesz i nie wiesz jakie przekręty się wtedy działy. To nie była tylko denominacja taka że obcięto 4 zera i koniec w szybkim tempie tak się stało ze ludzi na nic nie było stać.
@@kaziknieprzekupny1495 Andrzej Lepper grzmiał na Balcerowicza już naście lat temu, ale ma on nad sobą jakiś tajemniczy parasol ochronny i dobrze się miewa. Wielu ludzi w wyniku jego Planu odebrało sobie życie, stracili dorobek pokoleń w kilka chwil.
Myślę że większość wciąż nie rozumie tej ,,reformy" Po pierwsze balcerek jej nie napisał tylko soros i sachs ,balcer tylko ją firmował. Uchwalono ją w święta 89r ,a weszłą w życie 1.01.90r i wtedy chociażby Gabriel Janowski (ówczesny senator który ją poparł) zaprotestował ,zapytany dlaczego wtedy głosował za ,odparł że jej nie czytał ,bo kto tam to robił jak wszyscy o wigilijnym stole myśleli. O co w niej chodziło? Podnosiła ona oprocentowanie kredytów z 4% rocznie do 50% miesięcznie ,zawyżała lokaty krótkoterminowe do 80-100% rocznie i stabilizowała kurs 1 dolara za 9500 zł. Efekt? Przyjeżdżali z USA ,,zasrańcy" z dolcami ,wymieniali na złote ,wpłacali na lokaty ,tam przybywało przez rok drugie tyle bez żadnego ryzyka ,pytanie skąd? Ano właśnie zabierane kredytobiorcom z tych 50% które natychmiast transferowano w te lokaty ,po roku wyciągali drugie tyle ,zamieniali z powrotem na ,,zielone" i spierdalali do USA! Głównymi poszkodowanymi byli biedniejsi przedsiębiorcy i bogatsi rolnicy ,nadzieja tego narodu na bogatą klasę średnią. Według ostrożnych szacunków wydrenowano z Polski ok 17 mld dolarów tylko w 90r.
Super czekam na kolejną część
Oo jest w końcu odcinek ❤️
mnie od dawna nurtuje jedno pytanie: dlaczego przez tyle lat produkcji BIZONÓW dopiero w ostatniej wersji Rekorda przebudowano stanowisko operatora tak żeby można było obserwować heder w czasie pracy z pozycji siedzącej ? Konstruktorzy nie widzieli w tym problemu czy Partia nie widziała takiej potrzeby?
Raczej zrobiono to w pierwszych modelach rekorda.
Ja poproszę o nazwę muzyki z intro
ciekawe dlaczego nie wypaliła umowa z Sipma tylko z obcym kapitałem NH
Przez NH wszystko się rozpadło...
Kawał Historii szkoda że tak smutnej na końcu.
Jeżeli dynamic był nowocześniejszy to czemu był produkowany tylko do 99 roku 😒
Bo powinni go produkować już w latach 80. A spóźnili się 10 lat... Szkoda, bo kombajny z Płocka to był naprawdę super produkt pod kątem jakość-cena. No, ale... Takie uroki centralnie sterowanej gospodarki.
Całą firmę przejął NH. Dlatego.
10 lat? Bizon zostawił by cały świat w tyle? Nie no ja nie wierzę...
@@RZMofficial, może nie zdominowałby rynku w Europie. Jednak skoro sprzedawał głównie na Skandynawię, Polskę i Blok Wschodni to przynajmniej nawiązałby równa walkę z takimi markami jak Fortschritt, Claas w tamtym czasie (koniec 80tych, początek lat 90.). Bo teraz Claasa nie sposób dogonić.
Panie Józefie. Posiadam Bizona ZO50 z 1973 roku, którego wraz z Bratem uratowałem przed złomowaniem. Na przednim pulpicie pomiędzy reflektorami posiada duży napis "PFMŻ". Czy Bizony z takim napisem wychodziły z fabryki? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Film z koszenia jest na moim profilu
POSIADAM W CIĄGŁEJ EKSPLOATACJI BIZONA 1989R
1:35 co to za dziwny bizon nad czerwonym rekordem koło głowy prowadzonecego z białym pasem i taką dziwną rurom
Jest to bizon zo57. Dziwnie wygląda bo ma workownice zamiast zbiornika na ziarno. A po tej rurze miały zjeżdżać worki na kupki na polu. Te kombajny miały iść na eksport ale nie udało się więc fmż wstawił zbiorniki na ziarno i kombajny się sprzedały na rodzimy rynek. Dodam też że ten model posiadał podwozie z rekorda.
@@kaziknieprzekupny1495 do jakiego kraju ten eksport i na jaką uprawe się tego bizona wykorzystywano
@@-Popel18- te kombajny miały iść do Tunezji bo stamtąd było zamówienie ale ostatecznie się wycofali. A kosić miały to co wtedy tam rosło.😁
@@-Popel18- th-cam.com/video/E3dWFTcQrRA/w-d-xo.html
To jedyne zdjęcie Z057 z lat dziewięćdziesiątych. Ciekawe czy chociaż jedne Z057 został sprzedany z workownicą. Ten na zdjęciu jest z ostatniej serii. Są starsze prospekty z nimi.
👍👍😉
Kurde państwo powinno pomoc takiej narodowej fabryce a nie ja zniszczyć to jest przykre i dalej tak jest
wiadomo jaki był przełom lat 80/90 i ile potężnych fabryk padło...przykre
W starciu z zachodnimi maszynami i tak wtedy dzieliła ich przepaść technologiczna. Powinni im zacząć pomagać i inwestować w nowe projekty już na początku lat 80. Ursusa nawet nie zdołali uratować. A tam nie trzeba było aż takiego zastrzyku inwestycji.
Po prostu te ogromne zakłady upadły dzięki złemu, niedpowiedniemu zarządzaniu majątkiem ze strony państwa i brakowi inwestycji, braku wdrażania prototypów do seryjnej produkcji. To samo Żerań, Star, Jelcz. Likwidacja maszyn użytkowych to była 1 z największych głupot transformacji i tamtych czasów.
@@rzizmont89 Nie przesadzajmy, że bizon był aż tak w tyle.
@@hobysta123, jednak jako fabrycznie nowa maszyna przegrywał w konkurencji z używkami z zachodu. Mam na myśli ceny nowych kombajnów, które oferowały przez prawie 20-30 lat to samo wyposażenie, a używanymi, które oferowały wyższy komfort pracy za niższą cenę. Poważnie rzecz biorąc, jeśli rolnik był wymagający, to wybierał dla siebie to, co było wygodniejsze do pracy. Na rynku kombajnów postęp i ergonomia odgrywają dużo bardziej znaczącą rolę niż w przypadku ciągników.
Zachód za bardzo nam odskoczył technologicznie. Stąd takie a nie inne skutki transformacji ustrojowej.
Zapomniałem dodać o wydajności na godzinę, trwałości i rozsądnym zużyciu paliwa.
Póki państwo dotowało to fabryka istniała, kiedy się to skończyło to od razu padło tak jak z większością państwowych firm/spółek. Dziwne jest tylko to że w prywatnych rękach wszystko jakoś potrafi funkcjonować i przynosić zyski....pewnie też dlatego że bizony nie były w żaden sposób udoskonalane i wielu rolników po roku 89 gdzie uwolnił się rynek zachodni poszło kupić sobie starego claasa bądź nawet forschritta bo był wydajniejszy i mniej uwaryjny. Sami jesteście sobie winni panowie konstruktorzy bo siedzieliście tam po upadku komuny i czekaliście chyba aż te czasy znowu wrócą i żeby tylko się wam kasa zgadzała. Zero myślenia w przyszłości i takie są tego efekty. To samo się stało z ursusem.
Łatwo jest komentować coś o czym ma się małe pojęcie. Konstruktor, to pierwsza osoba, która będzie dążyła do udoskonalenia swojego dzieła. Niestety rzadko zdarza się zaprojektować coś nowego , co od razu będzie działać zgodnie z założeniami. Potrzeba prototypów, setek godzin testów, żeby móc z lekkim sumieniem wypuścić produkt na rynek. A to wszystko to ogromne pieniądze, których nigdy nie było wystarczająco dużo w polskim przemyśle.
@@poczwarr czyli nie mam racji? Fmz działał tak jak powinien?
Póki istniały PGR-y w końcu one były głównymi odbiorcami to samo tyczy się z resztą Ursusa
Dokładnie póki pgry brały było super rolnik na boku a jak zmieniły się czasy to rolnika nie było już stać
Uwazam ze to zasluga polityki gospodarczej a dwa polityki rolnictwa w naszym kraju .
Przyszedl NH , dostal pewniejakies zwolnienia z podatków i im sie oplacilo produkowac .
Przecież Bizony Dynamic czy BS na tle konkurencji nie wypadaly tak źle , rozwoju brakowalo tylko Suprowi i Rekordowi .
Bardzo mi się podoba historia kombajnów Bizon ale najsmutniejsze jest jedno że piersze prototypy i wogle zezłomowano jak by nie można było ich do muzeum i to nie ludzie z firmy new holand tak postąpili oddać czy coś masakra szkoda że tak się to wszystko zakończyło smutny koniec
to jest chyba kontynuacja z you tuba BIZON HISTORIA KOMBAJNU KTÓREGO NIE MIAŁO BYĆ
Posiadam bsa jestem mega zadowolony ;)
A ja kupilem tydzien temu BSa z bialorusi. Przyjechal w piątek na granice w Kuznicy i polacy go nie wpuscili z powodu braku swiadectwa fitosanitarnego ktore jest wymagane od 16 grudnia na maszyny rolnicze w tym kombajny o ktorym nikt nie wiedzial. Szczerze mowiac nawet agencje celne nie wiedzialy dokladnie jak ta procedure przejsc. Niestety nie dalo sie wyrobic zaswiadczenia gdy kombajn stal na granicy i dzis kombajn zostal zawrocony spowrotem na Bialorus. Jestem z tego powodu tak wkurzony ze jakiemus urzedasowi ktory zabranial wjazdu z checia dalbym w zęby.!!!
Kazik Nieprzekupny spróbuj wyrobić
@@MrWafel007 żebym mógł to bym wyrobił. To białoruska strona musi to świadectwo wyrobić. Kombajn obecnie stoi w Grodnie.
@@MrWafel007 kombajn na szczęście już przyjechał do mnie na podwórek.😊 Niestety za te zamieszanie musiałem dopłacić.
Kazik Nieprzekupny ile trzeba było dać w łapę ?😊
Avero trzęsie się bardziej niż Bizon a go produkują w 2020 😁
Ale to nie wazne bo to claas
😢
Witam
Może Pan Józef odpowie nam czemu zastosowano tak krótką gardziel w bizonie super czy rekord a w BS już była długa, dzięki temu można było siedzieć w trakcie koszenia i wygodnie obserwować heder podczas pracy 😉
Jestem właśnie w trakcie montażu długiej gardzieli z BS do niebieskiego Rekorda z 1997 r i będę kosił siedząc 😃
Zakładam, że było to spowodowane oszczędnościami materiałowymi. Mniej blach, mniejsze zużycie surowców i materiałów na daną sztukę. Ciekawe, jak rozwiązali to w kolejnych generacjach radzieckich / rosyjskich kombajnów Niva.
@@rzizmont89 być może ale skoro mieli materiał na to żeby w BS-ach zakładać taką gardziel to czemu w rekordzie nie zakładali bo na pewno operatorzy bizonów skarżyli się na złą widoczność na heder
Może Pan Józef by nam wyjaśnił tą sytuacje ;)
@@3Songossj , ano faktycznie. W większych modelach dedykowanych pod większe gospodarstwa powinni byli dać osprzęt, który ułatwiał pracę operatora. Z tym, że rzekomo w modelach Rekord i Gigant grzała się ze względu na zabudowanie chłodnica. Czy to była bolączka innego modelu? Bo taka usterka była na pewno.
@@rzizmont89 przegrzewanie się tych kombajnów było raczej spowodowane zbyt małym układem chłodniczym który sobie nie radził , problem rozwiązano w niebieskich rekordach gdzie zastosowano dużą chłodnice i zwiększyli oraz usprawnili kosz czyszczący przy chłodnicy ten który się obraca przez co kombajn się już nie przegrzewa (w moim mam dużą chłodnice i nie ma problemu z grzaniem się )
Kiedys ktos z Yutuberow pytal na jakichs targach i Pan Józef odpowiedzial ze skrzynia byla za delikatna ba dluzszą gardziel .
Ja mam pytanie. Dlaczego 56 mają tak beznadziejnie wykonane hamulce oraz zawieszenie na skrzyni biegow, taka słaba strona bizona super
Poprawili to w Z058 i zastosowano również w wersjach Z056/7
Banda nierobów i tyle.. jeśli by chcieli granice stały otworem. Rozumiem wpuścił nh ale mogli swoje też robic. A nie teraz nh ich wydymał i gadają smuty że jak pięknie i wgl. Chcieli zrobić ale nie mieli funduszu.. dupa i tyle wszystkich bym wywalił.. ursus to samo robić się im nie chciało bo państwowe i dlatego
Wystarczyło dać kabinę amortyzowaną.
Ja mam z 94
W końcu
Jak ja jeszcze pamiętam RYK BIZONA
Ciekawa sprawa. Myślenie że bank jest zainteresowany rozwojem fabryki kombajnów w tamtym czasie a nawet w ogóle to trzeba byc zdesperowanym. Szanowni panowie...banki sa od zarabiania pieniedzy czyli jak im sie trafi klient to sprzedadzą dla zysku bez skrupułów. Ale daliście ciala takim mysleniem. Wiadomo..bank posiada kase i szuka naiwnych na swoje uslugi.
Dziękuje bardzo za odpowiedz. W szczególności Panu Waclo73. Z tego wniosek że Pan także ogląda spotkania z Panem Józefem
państwo powinno odłużyć zakłady na początku lat 90 a nie dobijać je olbrzymimi procentami
powiedz to bolkowi i Leszkowi
@@michagadek499 nie chce już tu pisać gdzie ich miejsce powinno być ale chyba każdy się domyśli
Dlaczego reszta społeczeństwa miała płacić za nieudolność władz danej fabryki.
Nie odpowiadala SIPMA z kapitalem krajowym.......ale kapital zagraniczny zawsze lepszy....
Sipma by to wszystko wyprowadziła tylko to napewno była igerecja rządu zniszczyć polska gospodarke
CZY BĘDZIE WZNOWIONA PRODUKCJA JAKIEGOŚ MODELU BIZONA Dariusz72
No i przejeli bo czemu do tej pory rb nev holland a mogly by byc bizony
I proszę Panów Pan Józef nigdy nie poruszał tematów wersji kombajnów bizon? Czy się różniły wersje kombajnów i z jakiego powodu produkowano super bizon ZO 56 aż w 6 wersjach z tego co mi wiadomo????
Nie produkowano ich w tylu wersjach na raz. Kolejne udoskonalenia modelu Z056 owocowały tym iż dokładano wkładki do katalogu części. Dlatego mamy katalogi Z056 i Z056/3 i Z056/5 Nie powstał już jednak katalog Z056/7 - bo nie miał nikt na chyba ochoty. Wersje nadawano ze względu na późniejszy serwis. Inne łożyska, długości pasów oraz inne różnice konstrukcyjne. Kiedy produkowano Z056/5 to już nie produkowano Z056/3
Dziękuje bardzo na informację. To śledzi Pan także spotkania z Panem Józefem
wszystko sprzedali ze nie mamy nic wczesniej ludzie to budowali kombajny sprzedawano a teraz cooooo new holand tragedia i tyle
Zobacz na ceny czesći to nerke bedziesz muśał sprzedać żeby trupa nowegi wyremontować.
produkowali nh 133 pod marka bizon, wiec to troche historia zatoczyła koło. Prawda jest tez taka ze zagraniczne firmy bardzo chetnie wykupywały polskie fabryki, byc moze upatrywały w nich konkurencji, ze zostana zreformowane i beda oferowały podobne wyroby za nizsze kwoty. Teraz nam łatwo mowic ze nie stanowilismy zadnej konkurencji dla kapitalistow ale mysle ze zagraniczni producenci wtedy autentycznie bali sie bizona i innych firm, nie mogli przewidziec ze rzad oleje nasze zakłady.
O kurde szkoda że w urodziny tego nie zobaczyłem tylko dzień po
Mówi o BS a zdjęcia giganta pokazują
Jakos teraz robiom klawiszowe i jakos nie trzesie to jest pic na wode chcieli zlikwidowac i to zrobili
Gdyby Claas przejął FMŻ to było by coś.
Może to złudne stwierdzenie, ale czy nie mogliby chociaż przez te obiecane 15 lat produkować Bizonów? Nawet jeśli miałyby być to NH w niebieskich barwach? Tak jak z ciągnikami w wielkich koncernach. Jedna maszyna a produkowana pod kilkoma markami
Gdyby teraz wznowili produkcję Z056 za 70000zł to znalazł by wielu nabywców.
@@wacolo73 nie wiem czy za te pieniądze byliby w stanie go wyprodukować, ale jeżeli tak to chętni raczej by się znaleźli
@@kamilrygus3147 Przy obecnych technologiach jest to możliwe.
@@wacolo73 no chyba jakbyś do każdego bizona dopłacił z własnej kieszeni różnice pomiędzy kosztami produkcji oraz zyskiem dla producenta oraz cena końcową.
NH zobaczył ze Bizony były lepsze od nich to zniszczyli
Tak se tłumacz
@@januszguu7930 to prawda nh robił testy kombajnów bizon tylko nie pamiętam czy to był dynamic czy bs i porównywał że swoimi kombajnami o podobnych parametrach i okazało się że bizon lepiej sobie radził i miał lepszą wydajność w zbożu na tych samych polach niż nh.
@@januszguu7930 biznon z 115 mógł powalić nh, dlatego mega szybko zamieciono go pod dywan, prawda taka żaden zachodni koncern nie pozwoli sobie na konkuręcje z danego kraju w którym wykupuje fabryki, polska dziś to jest montownia i tyle w tym temacie , musieli rozjebać u nas firmy bo zachód dawał naszym debilom kasę by niszczyli fabryki w Polsce, ten dziadek fajnie opowiada, ale zamiast ratować tą firmę jak się da, to od razu wystawili ją na sprzedaż, a raczej przygotowali dla nh, na bank nie zrobili tego za darmo.
@@zbigniewkuca7260 Bizony nie były złe ale to że były takie super że lepsze od nh,to zapewne kolejny mit,jakich wiele w naszym kraju.Nh wtedy miał w ofercie 3 razy tyle kombajnów co bizon różnych wielkości.A fabrykę pewnie wykupili żeby w Polsce tanio produkować swoje wyroby,bizon był trupem,i gdyby nie nh to w Płocku by zostały puste budy
@@januszguu7930 w holandii trzeba zaplacic krocie za to ze fabryka produkuje i jest iciązliwa bo tam srają pod soebie żeby wszystko bylo eko jakby gówno dało sie uliec to by zapalowali upiekli i zjedli noo to sa pierdolone guldeny.
Całe szczęście że Niemcy nie przejeli tej fabryki bo by ją zniszczyli
Kto ma zadbany egzemplarz bizona super niech go trzyma cena napewno nie spadnie a tylko wzrośnie!
Wątpię,to tak jak krzyczeć za 360 40 tys., gdzie realnie igła stan jest wart max 20 k.
@@kacperstark247 ja nie mówię że ma kosztować 40 ale co najmniej 30
Bizon Z040 to zerżnięta kopia kombajnu NEW Holland 133M wszystko takie same a 133M był z 1969Roku i szerokość hederu 3,6 metra
I co ze drgania byly sranie w banie chcieli zamknac i zamkneli proste
NABILI KABZĘ I CHUSTECZKA 'CO TAM DOROBEK .
Zniszyc taki bizon zal
Nie mogę słuchać tego pajaca. Tyle w temacie. Co wam nie pasowało w krajowym inwestorze? Sipma istnieje do dzisiaj? A wy oddaliście taką strategiczna fabrykę w obce łapy i ty jesteś z tego dumny? Żenada
new holland zabrał co jego, bo bizon z040 to kopia nh claysoon 133 z pewnymi modyfikacjami . Vistula to w sumie international harvester.
zniszyliscie POLSKA FIRE I sie tym chwalicie?pod sad a nie pod kamery!
W czym pan uczestniczyl - w transformacji?! Nie, pan uczestniczyl,w rozkradaniu majatku narodowego!
Odcinek #1 to czysta propaganda zrobiona pod aktualnego właściciela zakładu.
To wina fmz ze pozwolili zlikwidowac te muzeum
Czyli podkupił Was NewHolland i dlatego nie stworzyliście Polskiej myśli agrotechnicznego z Sipmą……i co zyskałeś człowieku dozywotkę w NewHolland ????? Czy nie wstyd Ci wnukom to opowiadać ?
łatwo krytykowac faceta, ale w sumie pewna posadka w stabilnej firmie, lepsza niz niepewna przyszłosc z polskim partnerem. Wiadomo szkoda bizona ale i tak kazdy mysli o tym by godnie i bezproblemowo zyc.
Bzdury jakie wibracje
🤔🤔🤔🤔