Beksiński sanding and priming the fiberboards 1987.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 19 พ.ย. 2024
- Subscribe ► / @andyteszner
"The Master asked his wife to record his hard work, to show it's not only me who works physically when preparing crates for shipping the paintings. I published this as some young artists might be curious to see his workshop." - Piotr Dmochowski.
It may seem insignificant, but I learn so much from these videos. Thank you to the Beksinski family for making this, and to Dmochowski and Teszner as well for presenting them!
I started drawing again because of these videos. Thanks from me, too!
Beksinski King
Człowiek tak wielkiego talentu ale nie doczekał się pracowni artystycznej.
to był jego wybór. Miał srodki na zakup.
Sąsiedzi musieli uwielbiać Beksińskich :)
Kochali ich. Nie mogli się doczekać, aż zaczną szlifować formaty na klatce schodowej :D
ale ogarnijcie!! jak dobrze że oni wpadli na to żeby to nagrywać :))) przecież inaczej nie moglibyśmy teraz oglądać jak pracuje. a dla mnie np. jest każdy taki film w jakiś sposób cenny :) to niesamowite... takie obrazy, i kiedy pierwszy raz zobaczyłam tego człowieka, jak mieszka, tę rodzinę,to blokowisko,wszystko takie normalne,wręcz szarobure. świadomość, że te dzieła powstawały w takich warunkach...
To chyba było jedyne hobby Pana Zdzisława :-) z tego co widzę uwielbiał elektronikę. Ciekaw jestem co stało się z z resztą filmów - bo ponoć kręcił bardzo dużo. Pewnie powoli niszczeją w magazynach muzeum w Sanoku, a przecież dobrze byłoby zdigitalizować te taśmy...
Ostatnio słyszałem w audycji radiowej że zostały zdigitalizowane przez ludzi chcących z nich zmontować film pełnometrażowy. Łącznie maja 300 godzin materiału., teraz zbierają do kupy budżet.
gdzie o tym słyszałeś? chętnie bym się z nimi skontaktował
Oglądam to jak serial ...haha i zaś wracam i zaś ...bo ponieważ na tak wyrazistych odstępców patrzy się z dziką przyjemnością.
Im więcej oglądam filmów o warsztacie Zdzisława Beksińskiego, tym większe mam wrażenie, że on produkował obrazy.
Wytwarzał obrazy :)
think how much these articles are worth now! and how much will they be worth in 100 or 1000 years?!! i love Beksiński❤️
It's a crime how a lot of them were sold to the Japanese.
"Jestem tak spierdolony..." :)
Czysty miód :] Kanał zaczyna obfitować we wspaniałe materiały w temacie!
Lubię oglądać Go przy pracy.
Beksinski Es uno de los mejores artistas del siglo 20.
Thank you for this video!! Very cool
Are those boards as good as regular canvas when it comes to archiving them, in terms of restoration capabilities and the paint lasting?
From my understanding...modern fiber board is more archival than canvas under the same conditions. Although a properly prepared canvas (gessoed with rabbit skin glue) can be completely restored if the canvas were to rot. Using acrylic gesso makes restoring the "support" impossible...Unfortunately. I personally prefer fiber board...the level of detail is unmatched.
zDZISŁAW TO GENIUSZ TYTLKO KRAJ NIESTETY NASZ IM NIE SPRZYJA:).
Amazing
Podziwiam jego sąsiadów, że znosili te jego prace, które jak widać robił na na klatce schodowej hałasując niemożebnie. Kto zna te warszawskie blokowiska wie jak to wszystko przez drzwi przechodziło.
So Beksiński dind't paint in a canvas texture as is usual... Do you know what's the differences between painting in canvas texture and painting masonite board??
Price and as you said... texture
Paint flows quite differently as you'd imagine. Far easier to do detail work on hard surface as well.
A genius does not need to sand his own boards....... He could easily pay for someone to do the work 👌
You would need to understand the realities of living in a Soviet country of the 1980's. Communist Poland. Private services were banned or highly taxed. The timber industry was centralized in large factories, where such an order would take a year or more. Only bribe or cash in us-dollars could speed it up... Beksiński always prepared the boards himself, because he knew that he would do it well. Thanks for watching Tim :)
@@andyteszner thanks Andy he was a perfectionist in his art. I wondered if he had any time for his family because he was always painting. His son and wife were a big loss and his murder was senseless too. Thanks for the videos..... I save all of them for information about his painting techniques 😎👍👍
@@timblackwood1531 His wife Zofia took care of the house, washing and cooking. Full time. Also driving, as Beksinski didn't have driving license. She also looked after his sick mother and mother-in-law who lived with them in a small 3-bedroom apartment. His son, Tomasz, lived a couple streets away. If you have more questions, I will be happy to help as there are still tons of untranslated interviews. Just find me on Facebook. PS. Your SP6 sounds amazing. I guess the steampunk metal elements add that metallic vibe in sound, reminds me Tony Iommi. Excellent looking, and good playing! I wish I had my Hammond Leslie cabinet done like this... ;)
@@andyteszner thanks Andy 😎
Mam pytania czy Pan Zdzisław używał płyt pilśniowych 3mm czy 5mm ? Czy po nałożeniu podkładu szlifował potem ten podkład papierem ściernym ?
z tego co gdzieś czytałem to używał 3-4, natomiast nie moglem nigdzie doczytac czy dodatkowo je impregnował pokostem lnianym. udalo Ci sie moze takie info znalezc przez te pare miesiecy? :)
@@pwarnau lakier żywiczno olejny dawał
wiecie moze jaka grubość miały te płyty ?
5mm, grube
Sztuka rodzi się w bólu. Michał Anioł był praktycznie żebrakiem więc Pan Beksiński i tak miał komfortowe warunki.
MIAL POMYSLY KLASA SWOJ STYL I 3 PIENTRO KLASA
Without we realize of them has been died.
it was hell noisy
Dlaczego on zajmował się takimi pracami? Mógł przecież te ramy i płyty zlecić firmie stolarskiej. Szkoda jego rąk i uszu.
W latach osiemdziesiątych? Nie żartujmy. To był inny świat.
Sąsiedzi musieli byc głusi chyba ze wytrzymali to wszystko😂
A czy wiadomo coś o ewentualnych konserwacjach albo problemach strukturalnych obrazow beksinskiego? Plyta jest fatalnym podobraziem malarskim, jednym z najgorzej starzejących się.
na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jeśli jest dobrze zagruntowana czyli zabezpieczona przed wilgocią (najlepiej z każdej strony i od boków), oraz unika się ogólnie ekspozycji na nadmierną wilgoć i nie żongluje się nią co tworzy ryzyko mechanicznych uszkodzeń, to na ile wiem na ten moment jest jednym z trwalszych podobrazi.
@@pawekurowski byloby tak gdyby nie to ze materialy uzywane do produkcji plyt mdf to odpady. Tu największym problemem są najtansze kleje syntetyczne uzywane do ich zespalania - z czasem ich odczyn zmienia sie na kwaśny co doprowadza do kruszenia mikrowlokien lnu i drewna. Plyta pazdziezowa z biegiem czasu po prostu traci swoja wytrzymalosc, kruszeje, do tego stopnia ze zaczyna sie uginać pod wlasnym ciężarem. Jest to proces niezalezny od impregnacji. Żywotność takiej plyty to ok 100 lat. Z tego co wiem to w muzeach jest to prawdziwy horror jezeli chodzi o malarstwo z 1 polowy 20. wieku. Podobnie zreszta jest z malarstwem na sklejce ktora z biegiem czasu po prostu się rozspaja powoerzchniowo.
@@TomekTomek333 to ciekawe co piszesz. Muszę lepiej zgłębić temat bo do tej pory słyszałem same pozytywne opinie, a z racji tego, że są używane stosunkowo krótko (zresztą podobnie jak akryle) nie wszystko jeszcze o nich wiemy jako materiale malarskim. Ciekawi mnie też, czy z płytami HDF może wystąpić podobny problem jak z MDF i sklejką. Oraz czy w nowszych płytach nie są stosowane lepsze kleje niż tych starszych.
@@pawekurowski z tego co wiem to obecnie uzuwa sie klejow typu pvc, ktore niestety kwaśnieją. Jedyny sensowny klej do malarstwa to klej skorny/kostny ale tego nie uzywa sie w produkcji przemyslowej bo jest drogi i trudny w uzyciu. W profesjonalnym malarstwie uzywa sie w znacznej wiekszosci płócien gruntowanych tradycyjnie, tj z uzyciem kleju zwierzecego jako podstawowego przeklejenia (na to dopiero idzie grunt). Slyszalem tez od konserwatora malarstwa ze sensowne jest uzycie stabilizowanych plyt aluminiowych, ale to ma tez swoje ograniczenia. I cenę.