👍Saved to hiden playlist + FW synom a manželke 🤠 Po 35r podnikania ma posledný rok svrbí myšlienka, že som mal pracovať v realitách… nikdy nie je neskoro 🤔Vďaka za video! Bez rozdielu žánrov patrí tento kanál k Top na Československej scéne - spracovaním, stratégiou, aj obsahom, Takže gratulujem! Nech to celému tímu vydrží!
@@lucienwildfire2676 Pojem "Ajťák" je dost široký pojem, může to být obyčejný připravovač telefonů a nebo to může být systémový architekt. Ten připravovač telefonů bude mít těch 40-80k...
Problém hodně lidí je, že se neumí prostě uskromnit. Já žil 3 roky na hnusné ubytovně, abych našetřil milion na základ. Lidi se mi smáli, že nemám ani kuchyň. Za 2 roky budu mít komplet splacený 3+1 v Praze. Schválně kolik lidí by šlo do toho, kdybyste jim řekli, že si mohou koupit byt v Praze, ale že musí oželit 3 roky dovolenou? 90% vás pošle někam a pak brečí, že chcou byt, ale zároveň si musí užívat...bohužel 2 koně v dnešní době neosedláte
Na zacatku pan mluvi o tom jak nerozumi proc maji byt byty v Praze “nedostupne” a ve 14:00 rekne ze kdo si ve 30 vzpomene koupit rodinny byt v Praze tak nema sanci 😂 sorry ale tohle se neda poslouchat 👎🏻
V tom si Kotula si neprotireci. Je potreba povhopit ty zakladni myslenky, ktere se Vam snazi sdelit.
4 หลายเดือนก่อน +158
Nějaký střední 3kk bydlení na Vinohradech vyjde tak na 13M. Předpokládejme že jsem z 100k platu nějak usmolil 3M a potřebuji hypo na 10M. Z toho bude dle aktuálních sazeb splátka 56 500,-. To bych teda z 100k hrubého platu fakt platit nechtěl a nejspíš by to ani banka nepovolila. Levnota.
@@lll8340A zbyde 20k čistýho na energie a rohlík s paštikou, to je sen. 😅 Dost bych se divil, protože tady fakt hrozí že jakýkoliv drobný zakopnuti to celý rozbije.
@@lll8340V ČR je zvykem mzdy uvádět v hrubém. Já to ve svém komentáři explicitně zmínil a předpokládám že to tak bylo myšleno i v rozhovoru. Ze 100k v základním daňovém sestupu dostanete 76k čistého. Na 100k čistého byste potřeboval 135k hrubého.
No jo, zeptáme se realiťáka co dělat a on nám kupodivu řekne nakupovat reality ASAP. Je třeba vybudovat další generaci, která nezná jinou investici, než je cihla.
Však tam pan kotula rovnou popisuje, že nemovitost vlastně moc dobrá investice není. Že v podstatě to, že zhodnocuje jen jen způsobeno tím že stále drží svou "realnou" hodnotu když peníze kvůli inflaci znehodnocují. Tzn on za 10 let ten byt stojí místo 6ti mio 9mio, ale jde o to že za těch 10 let těch 9mio je to samé hodnotově co před 10ti lety bylo 6mio. Samozřejmě to zjednodušuji a můžou některé byty a lokality i reálně zhodnotit, ale v jeho příkladu jde vidět, že co se investice týče to není žádné terno. Je to spíš udržitel reálné hodnoty.
@@andrej4128 no to co rikate bohuzel nedava smysl protoze pokud ten byt koupite v pomeru 4 mio pujcene a 1 mio vlastni jak rika pan realitak ve videu. Tak je vynos z najmu v idealnim pripade 0 nebo mozna dokonce i zaporny protoze najem vam pozere splatka te hypoteky na 4 miliony. Tzn splatka hypoteky pujde idealne sul nul s najmem. To na cem vy pak realne vydelate je to ze misto 5% ktere ziskate rustem ceny bytu zpusbene inflaci z 1milionu ktery mate ziskavate navic i 5% z tech 4 milionu co vam dala banka takze teoreticky v nominalu pri 5% inflaci vam ten byt v cashi "vydela" 250tis rocne jen diky tem 4 milionum od banky. Vas 1 milion i kdybyste nechal na sporaku za predpokladu ze by sporak byl taky 5% (jako inflace coz v realu neni) tak by vam vydelal jen 50tis. Tzn Najem a splatka hypa se pozerou => 0% vynos z najmu Ale vas vlozeny milion udela misto 50tis 250tis za rok diky 4 dasim milionum co vam dala banka.
@@andrej4128 vysledek tedy je ze diky tomu ze byt berete na hypo tak z vaseho 1 vlozeneho milionu diky inflaci udelate 250tis rocne. Presne proto rika pan realitak ze to bez hypoteky nedava smysl. Protoze kdybyste ten byt koupil za hotove tak stale vydelate 250tis z 5ti mio + vynos z najmu. Coz si popravde myslim ze kdybyste mel 5 mio stranou je mnohem lepsi vzit 5 hypotek a podle stejneho mustru jak pisu pronajmout => sul nul splatka hypa vs vynos z najmu a vynos z kazdeho toho sveho vlozeneho milionu navysite + 4 tzn z 5ti vlastnich byste mel vynos v zvyseni hodnoty bytu jako dkybyste tam mel 25 mio, ale mate jen 5. Klasicka paka jak v akciovych trzich :)
Koupit nejdřív menší byt a později ho prodat a koupit větší, rodinný, je strategie, které se držím a má za mě opravdu smysl. Je mi 22 a bydlím ve svém, na hypotéku, samozřejmě. Vadilo mi, že peníze, které dávám do nájmu v podstatě vyhazuji z okna, a tak jsem se rozhodl pro koupi vlastního. Okolí mi teda zrovna moc nefandilo, ani rodina, fandit mi začali až po tom, co jsem byt skutečně koupil, protože najednou viděli, že to myslím vážně. Pro mladého člověka je to určitě velký risk, tomu rozumím, platím 16tis. hypotéku + samozřejmě energie a další náklady, je to obrovský závazek a já si to uvědomuji, ale vím, že jsem udělal dobře, moje budoucí já mi bude děkovat.
Keby viac mladych tak premyslalo ! 👍 Jedna vec je ze nevyhadzujes prachy niekomu cudziemu do kapsy,ale splacas si vlastne a po dobu aktivneho zivota to v pohode splatis,no najvacia vec je to,ze az budes v dochodku a nebudes uz moct tak pracovat,tak si zaplatis energie a este ti ostane na dalsie veci,no ti co budu v najmoch,tak daju skoro cely,alebo cely dochodok len za neho a mozu sa ist past. Ti co vravia ze je lepsi najom ako platit hypo,lebo nevedia co sa moze stat si asi myslia ze ak nebudu moct platit najom,tak ich tam majitel necha zo solidarity. Ak nebudes mat na hypo,mas co predat a ist na chvilu aj do najmu,ale ak si v najme,tak mozes akurat tak na ulicu. Ides na to dobre a drzim palce ! ✊
Jsem v nájmu, platím 16 tisíc nájem + energie a další náklady, je to úplně stejný závazek jako ten tvůj, akorát já ten úvěr splácím někomu jinému. Kdybych se po studiích neodstěhoval z levné studentské ubytovny, tak jsem už po 3-4 letech mohl kupovat byt za hotovost, bez hypotéky. Mladší generaci bych asi poradil, aby nespěchali s odstěhováním od rodičů, protože u rodičů můžou ušetřit drtivou většinu ročního příjmu. Po dvou letech u rodičů už můžou pokukovat po bytech. Pokud se osamostatní, tak to je právě naopak, většina příjmu vyletí oknem, a pokud člověk nebude mít výrazně nadprůměrný příjem, tak vlastně ani nic neušetří, a když, tak jednotky tisíc. A ušetřit jednotky tisíc měsíčně je k ničemu, protože člověk nežije tak dlouho, aby se tímto způsobem k něčemu prošetřil. Je potřeba měsíčně ušetřit aspoň 10 tisíc, lépe 20 tisíc. Jinak pak stejně všechny ušetřené peníze padnou na nečekané výdaje apod., a nezbyde člověku nic.
Tento rozhovor srovnávám s výběrem hosta jako s paní Zamrazilovou. Je to hrozný…. Kdybych Vojtu neposlouchal od začátku, tak si řeknu,že to je placený rozhovor… Mam podezření,že to je realiťák, co pomáhal s Vojtovým investičním bytem. Trochu to tady smrdí. Rozhovor jsem vypl po 6 minutách
Ahoj, rozhovor u mě se NEDÁ koupit. Mám neustále nabídky, ale všichni hosti, které ke mně vybírám, mají jednu společnou věc - mají zajímavé názory/zkušenosti. Neznamená to však, že s nimi souhlasím.
4 หลายเดือนก่อน
Tak jasný, že s ve svý známý a lidi, na který má kontakt😅 Ale to není asi nic proti ničemu, holt realiťák to vidí nějak. Ty to zase vidíš jinak
Některé informace fajn, některé jsou zkreslené trhem, na kterém se pan Kotula pohybuje. Pokud při dotazu Vojty, jestli není lepší sám si byt pronajmout a svůj byt pronajímat nebo v něm bydlet, odpoví host, že je to jedno, tak je vidět, že tady neproběhla žádná matematika návratnosti, navíc v porovnání s jinými aktivy, např akciemi, které jsou bez starostí.
Zadlužit se po škole s holým zadkem 4 mega u banky a pak se spoléhat na to, že nemovitosti porostou navždy 5% ročně? Co riziko změny ekonomického cyklu! Co chybějící finance na další seberozvoj daného jedince, když příjmy požerou dluhy a úroky u banky? Pologramotná demagogie. Nejlepší rada pro mladé lidi, co nejdéle studuj a vzdělávej se, založ vlastní byznys nebo zapracuj na nadstandardních příjmech a vlastní nemovitost si pořiď, až ve chvíli, kdy máš vlastní cash alespoň na polovinu tržní hodnoty. Ve 20ti, ve 30ti jsem žádnou neměl, fungovali jsme v nájmu a nyní po 40tce mám vlastní + druhou investiční, obě splacené bez dluhů.
Jen ještě pamětníkova :) poznámka k těm cenám nemovitostí a k predikci, že ceny stále porostou zhruba o inflaci. Jsem zcela přesvědčenej, že realiťák se ve své predikci nemýlí. Zažil jsem Sametovku 89 a celou tu dobu po ní až do dnešní doby. Ceny nemovitostí celé ty desítky let jen stoupaly, v některých lokalitách i podstatně víc než o inflaci (zejména pozemky). A po celou tuhle dobu jsem ve svém životě potkával lidi, kteří byli přesvědčení, že ceny jsou už nadsazené a budou padat. Sám jsem během těch desítek let pár nemovitostí koupil a pár prodal. Svou první nemovitost jsem unáhleně z neznalosti koupil pro danou dobu o 30% nadhodnoceně. Přesto, s odstupem let mohu říct, že lituji pouze prodejů, ale žádného nákupu. I ta předraženě koupená nemovitost se mi postupem let zhodnotila, jen né tolik jak by mohla, kdybych ji koupil za cenu tehdy odpovídající tržní hladině. Je třeba si uvědomit jeden fakt, který pro někoho nejspíš bude znít krutě - nemovitosti v kvalitních městských lokalitách budou vždycky nedostatkovým zbožím a nikdy nenastane situace aby si nemovitost v těch lokalitách mohl pořídit každý kdo o to má zájem. Ceny těchto nemovitostí tedy vždy budou dostupné pouze lidem s vysoce nadprůměrnými majetky.
Pan Kotula dle mého ingnoruje některé ekonomické aspekty a hlavně rizika. A vždy když od někoho slyším, že něco už jen poroste, začínám se mít velmi na pozoru😊 Historie je plná neočekávaných událostí a zvratů, které mají na trhy zásadní vliv a je jedno o jaké trhy se jedná. V ČR ani nemusí nastat žádná katastrofická událost, bohatě postačí tempo státního zadlužování a jako jeden z prostředků “nápravy” by mohlo přijít na řadu oblíbené zdanění např. nemovitostí, kde je obrovské množství peněz občanů a investorů. Jaký impuls pro realitní trh by bylo třeba takové progresivní zdanění nemovitostí? Nebo třeba demografie v ČR? Otázka je také zda řešíme pouze Vinohrady a IT kupce nebo celý trh v ČR😊
Vždycky nakonec roste i přes všechny zvraty, ne kvůli tomu, že nemovitosti jsou tak úžasné, ale protože peníze ztrácí hodnotu. Je to samozřejmě zjednodušení, protože o ceně pak také velmi rozhoduje lokalita.
Jsem si vědom monetární iluze a toho, že ceny prakticky všeho v čase rostou, respektive, že kupní síla fiat měn v čase klesá. Myslím si však, že tato optika nestačí pro investiční rozhodnutí a to zda se vyplatí koupit či nekoupit nemovitost. Otázka je taky zda je to na bydlení nebo investici, každopádně je to téma na obsáhlejší debatu a já to nechci nějak soudit takhle od stolu. Každopádně díky za reakci😊
@@vojtavalenta5252vysvětluji v rozhovoru. Ekonomicky to funguje, když používáte hypoteční úvěr, fiat peníze přejí dlužníkům.
4 หลายเดือนก่อน +2
@@vojtavalenta5252 No, vepřový maso stojí resp. kde koupit v akci stále za 89 Kč, přestože kdyby stálo stále stejně podle inflace od roku 89, tak by mělo stát 600 Kč za kilogram
Je tu docela dost negativních komentářů, tak já přidám jeden pozitivní - rozhovor mě bavil, dokonce mě přesvědčil si koupit placenou část. Pan Kotula je mi sympatický a jeho videa/názory mi dost pomohly při rozhodování hypo/investiční byt/byt na bydlení atd. Před dvěma týdny jsme podepsali se ženou rezervační smlouvu na byt v Nuslích na vlastní bydlení (jdeme z nájmu na Vinohradech), doufám, že se prognózy o růstu cen naplní - jsme kousek od synkáče, tak snad tam to metro fakt bude :). Ale i kdyby ne, dle mých propočtů to má lepší ROI, než kdybych ty samé peníze sypal do ETF (kam nadále budu část příjmů posílat). Myslím, že většina lidí video neviděla celé a nebo nepochopila. Je to celé o prioritách a je úplně v pořádku preferovat zážitky před koupí vlastního bytu, ale pak si nemůžu stěžovat.
junior IT pracovník nikdy nemá nástup 70K :) vlastní zkušenosti + zkušenosti + dalších mých kamarádu ze školy :). Je to realně max 45 hrubého a ano časem, až budete senior což trvá nějaké roky cca 3-5 let, tak ano 80-100k pokud jste šikovný, jinak ne:)
Mám kámoše, který dostudoval vysokou a vzali ho na první místo, kde dostává 60k a to jen kvůli tomu, že si řekl o 50k. Jakože myslím si, že je to dost o konkrétním oboru a firmě (je ve vážně luxusní firmě), ale když jsem jeho příběh slyšel, tak si myslím, že to co pan říká ve videu je celkem reálné. Ale ano, taky znám IT pracovníky, který berou "jen" okolo 40k
@@janjakub8220 Přesně záleží na firmě a co člověk umí a umí se sám ocenit, jsou firmy kde berou ajťáci třeba 200k. Je to práce která jde často dělat remote, takže lze pracovat i pro zahraniční firmy.. Programátory a developery dneska shání úplně všude, takže když mu nedají co chce může to zkusit doslova u stovky jiných firem.
To co říkám je skutečně standard. Samozřejmě budou ajťáci, co se z nějakého důvodu spokojí s málem, většina je tak jak říkám a senior je na fakturu 100 plus.
Bral jsem si hypotéku před 3 lety na byt za 3,8kk, pokud po škole většina lidí začne pracovat, tak nemá plat 60-100k za měsíc(pouze určité procento jedinců)Pokud bych nedal jistinu 1,5kk dohromady, tak by mi tu hypotéku vůbec nedali, a nebo bych musel oné době vydělávat alespoň 65k hrubého s 10% jistinou, takže pán žije asi na Marsu nebo je jen hodně velký lhář optimista
@@fuchsfilip samozřejmě vím, že to říkal, ale berme v potaz nějaký celorepublikový průměr...to mohl rovnou říci- Ti co nevydělávají dostatek hned po škole, tak si byt pořídí až v 35 letech a jak sám řekl, to už je pozdě
Když nemáte tolik, musíte do jiné lokality, tam na startovní byt dosáhnete i s nižším příjmem (nepleťte si slovo “nižší” s “jakýmkoliv, trochu pracovat bude potřeba v každém případě)
9:20 - "za čtyři roky se ti zvedne (cena bytu) o 5% každý rok, to znamená o 20% cena bytu". Čekal bych, že práci s procenty bude mít pán v malíku, nebo tam bude alespoň nějaký fact checking...
4 หลายเดือนก่อน +4
@@rezor1212 Pro zjednodušení proč ne, ale slušelo by se uvést, že když k tomu máte to skvělé hypo financování, většina tohoto papírového zisku byla reálně odvedena na platbách úroků bance.
Není pravda, že většina byla odvedena jako úroky. Přeci jsou s bytem spojeny i užitky- tedy buďto tam bydlíme (a nemusíme tedy platit nájem) nebo mám příjem z pronájmu. U malých bytů je nájem/cena cca 3 procenta, pak už záleží jen na úrokové sazbě, kolik navíc budou úroky. Každopádně zcela jistě ne celé kapitálové zhodnocení.
4 หลายเดือนก่อน
Vy jste prohlásil, že když si půjčím 4M, 1M dám, tak (zjednodušeně) za 4 roky jsem zdvojnásobil svůj vložený 1M, protože byt má nyní hodnotu 6M (předpokládaný růst 5% p.a.). Ve skutečnosti při 90% LTV jsem první rok zaplatil na úrocích (předpokládaný úrok 5% p.a.) 200 000,-. Pokud bych to zjednodušil (nepočítal s tím že snižujete každý rok půjčenou částku), tak jste na úrocích za ty 4 roky zaplatil 800 000,- Takže ano, většinu toho papírového zisku jsem odevzdal bance. Zlepšuje se to s tím, jak ten dluh pomalu klesá. Je to supr, pokud nemovitosti rostou třeba o 10%, ale úroky jsou jen 3%. Ale když rostou o 5% a úroky jsou taky 5%, není to žádná hitparáda, jak to vy malujete. Tohle je vlastně problém celého rozhovoru. Je silně jednostraný, vše je vyobrazeno ve prospěch koupě nemovitosti a negativní stránky jsou často vynechány nebo zjednodušeny. V moderní specializované společnosti by mělo být normální bydlet v nájmu. U nás má život v nájmu stále ten punc = líný chudák co si po škole nekoupil garsonku.
Pana Kotulu už dlouho sleduji a podle toho co říká chápu s kým se bavím v kostce sleduji tak 100 lidí a jenom ty nejlepší z různých oborů a každý video mě obohacuje.
Nie je to take jednoduche. Ak kupim byt za 5m na 4m hypoteku, tak sice za 4 roky ma byt hodnotu 6m, co sa zda ze som zhodnotil moj milion, ale na urokoch som zaplatil okolo 700k (pri 5percent uroku), także zhodnotenie je 300k. Alebo sa mylim ?
Čtu docela kritiku na pana Kotulu. Ale copak musí člověk bydlet na Vinohradech? Tak si po škole koupím byt třeba v Brandýsu nad Labem , dojíždím do Prahy, prodám Brandýs, koupím něco třeba v Letňanech nebo Čakovicích. Dneska lidi neumí improvizovat. Chtějí všechno rychle a hned. Investování do nemovitostí je běh na dlouhou trať. Proto je třeba začít co nejdřív. Obávám se ,že pan Kotula má pravdu. Peníze se budou i nadále znehodnocovat a to pracuje v neprospěch nějakého šetření. Další věc která dneska je parodoxně v neprospěch. Internet všechno zrychlil ,ale zároveň taky zpřístupnil ,takže nějaký hlídací pes že někam rychle zavolám asi těžko. Obálková metoda a nejvyšší částka vítězí. Jednou a asi to není daleko se to zhroutí ten systém. Ale jdeme procesem, kdy nůžky mezi bohatým a chudým se budou nadále rozevírat. Nedělejte si iluze a chudý je ten ,kdo když měl udělat nějaké rozhodnutí a něco koupit ,nést za něco odpovědnost, tak se šel raději bavit do hospody nebo nechtěl nést rizika.
@@Gozer3 Neratovice tam vidím byt i za 3-3,5M . Tak to je ten start. Je draho. Taky to chce ,aby člověk nežil jako single, to už je dneska luxus a v Praze nejsou platy jako u nás tady na Vysočině. To byste teprve brečeli. No a začít fakt ve 20 letech, neválet se do 30 let ve škole. Jít makat. Za nás se chodilo makat v 17 letech.
@@iPE_ZA Neratovice jsou plný družstevních bytů, což bude asi i tenhle případ. Na investici nevhodný. Jinak podle vás nemůžu jít studovat a kvůli bytu se musím stát nádeníkem co má základku nebo sotva maturitu?
@@Gozer3 Spousta vysokých škol je plná zbytečných studentů. V 70 letech se rodilo 180-200 tisíc dětí za rok a kolik % šlo na VŠ, potom se po revoluci porodnost snížila na 100-115 a z nich já nevím 1/2 jde na VŠ . Padlý na hlavu. Mladým se nechce moc tahat. To je taky ten problém. Ceny jsou vysoko ,ale platy jsou také výš. Když to přepočítám přes unci zlata ty ceny, ne přes Kč ,USD nebo EUR ,tak na Vysočině jsou baráky levnější než byly před 20 lety. Paradox co. Žádná nedostupnost není. Akorát nesmí jít všichni do Prahy a musí se vrátit učňovské školství. Dneska stojí řemesník strašně peněz a děcka všichni studují školy ,který neuplatní. Problém je to dost široký. Družstevní vlastnictví na bydlení pohoda. Bavíme se o bydlení. A na investici už je pozdě do nemovitostí. Naopak ČNB říká ,že nemovitosti jsou vysoko. Zdražovat budou jen lokálně, kde bude opravdu poptávka. Ale někde budou i zlevňovat.
První člověk co řiká pravdu v tom jak funguje svět. Když chceš vlastní byt v Praze musíš proto něco udělat, trochu si odtrhnout od pusy. Né každý má prostě nárok na to bydlet v centru Prahy. Nechápu že to lidi tak dráždí. Čtu to tady v komentářích a lidi by si měli uvědomit jaké je realita. Ano né každý vydělává 70k, né každý dokáže vydělat chvíli po škole 350k, né každému můžou půjčit rodiče, ale taky né každej může bydlet v Praze. Viděl jsem nějkou politickou debatu, kde se kluk z publika zeptal politiků co udělají pro to aby měl on jako podprůměrně vydělávající člověk na byt v centru Prahy pro svoji rodinu. Trochu mě mrzí že mu žádný z 10 politiků neřekně, že byt v Praze neni nárok, to neni prostě pro každýho.
Ten politiku mu měl poradit, že v Čechách máme bezplatné školství a ten pod průměrný člověk se měl dovzdělat a zvýšit si kvalifikaci. Případně někde byly nabídky na popeláře za 52 000 +
Tleskám, přesně tak! Byt v centru je omezeným zdrojem a jediný klíč, podle kterého se zjistí, že na něj máte "nárok" jsou peníze! 😂 Holt, kdo ho chce, musí přetlačit všechny ty manažery, podnikatele a jiné, finančně úspěšné lidi. Může si třeba vsadit! 😁
Tomu říkám profesní slepota. Aneb trhy honí minulost. Ekonomika vždy funguje v periodách. Dneska zažíváme deglobalizaci, válečné chrastění zbraněmi ve světě, spomalování ekonomiky a enormní zadlužování vlád s nebezpečím další inflační epizody a snížením reálných výdělků či potřebou mnoha rodin a jedinců zadotovat státem náklady na bydlení. Ale ceny nemovitostí dál utíkají reálné kupní síle... Mladí si počkají na dědictví po rodičích z dob početných Husakovych dětí. Objem hypoték bude klesat a na páku budou kupovat jen rentiéři, kteří pokud přijde krize... začnou ve spěchu se portfolia zbavovat či jim banky zabavovat, pak ceny půjdou realitě naproti!
Já Vám nevím. Jsem stará škola, ale koupit si byt za 3M aby mi generoval příjem kolik? 8-10k čistého? + starosti s bytem, s údržbou, starosti s nájemníkama atd. To se nemůže vyplatit. Ano, pokud se nedaří mohu byt prodat. Ale to je mínus realitka atd atd. Myslím, že je stovky lepších investic než byt. Samo píšu jen za sebe.
:) ptát se realiťáka jestli jsou nemovitosti drahé nebo zda si mají lidi koupit vlastní bydlení tak jakou odpověď může člověk čekat :) mě tidle bezcharakterní paraziti fakt vadí.. ale zbytek rozhovoru si rád poslechnu..
@@e.jak. dá se z toho poznat dost.. například v momentu, kdy mluví o tom, jak se člověk cítí a necítí v nájmu tak je poznat jak se snaží v lidech vyvolat nějaký pocit, že nájem je nějak špatně.. proč to dělá? no z dobroty duše to určitě nebude že :) i ten příběh o tom jak by měli lidi kupovat hned po škole malé byty.. zase to říká proto, aby si nahnal další duše na obchod a to mě osobně prostě vadí.. ale je to můj názor, samozřejmě můžete mít jiný ;)
@@martinhruby9241 Poslouchal jste to vůbec celé? Protože kdyby ano, a pozorně, zjistil byste, že naopak radí mladým lidem realiťáka "obejít" a vyběhat si to na vlastní pěst.
Když jsem kupovala ještě během studia VŠ první byt, chtěla jsem bydlet ve 2kk, pro zvýšení bonity mi pomohli rodiče jako spolužadatelé o hypotéku - samozřejmě jsem po nich nechtěla finance na splátky 🙏 (pracovala jsem jako zaměstnanec + vedlejší činnost OSVČ) Třeba to někomu pomůže. Já to moc ráda v budoucnu udělám pro svoje dítě.
U tohoto rozhovoru musim napsat zapornou zpetnou vazbu. Pan Daniel nevidi do reality, to co rika prece normalnimu cloveku neda spat. Musel jsem rozhovor vypnout po prvnich par minutach.
Budu reagovat jenom na jednu věc, co byla ve videu řečena, a to je: kolik času reálně věnuje pronajímatel bytu, který pronajímá. Protože právě ta informace, že většině bytů stačí věnovat se pár hodin ročně přesvědčí spoustu lidí o tom, že vlastnit a pronajímat byt je strašně jednoduché a skvělá investice ne nepodobná akciím. Ale ve skutečnosti se může objevit skutečně dost problémů s bytem a když náhle člověk vystěhovává nájemníky, řeší ty problémy v SVJ a k tomu právě třeba i nějaké technické obtíže (jejichž rozpoznání se pan Kotula ve videu vyhnul), tak to je ten pravý "byznys" s pronajímáním, s nímž (pokud nemáte známého právníka, instalatéra a elektrikáře) se Vám potom bude dost těžko žít ten "běžný" život, k němuž jste si pronajímání bytů zvolili. Ona je to totiž (a nemusí to být případ vlastnictví vícero bytů) často skutečně práce na plný úvazek. A bohužel právě to podle mě je jedna z věcí, co také dost trh křiví. Protože si každý myslí, že to budou lehko vydělané peníze.
Dekuji za radu.Ja po cely mesic pojidam jen same skvarky se skubankama, soupu denne nohama z vyplaty do vyplaty a nezbyva mi grose ani na novou zasteru,
Za mě super rozhovor. Jen by mě zajímalo, když je člověk po škole a má našetřeno a dostane hypotéku, tak ji přece do 10 let nesplatí. Jak bylo v rozhovoru řečeno, že ten byt je investicí na rodinný byt. Tak se potom prodá s hypotékou ?
Absolutne nechapu ty komentare tady. Hlavne ty, jak to po 6 minutach vypinate:) Pritom v rozhovoru padlo tolik zajimavych informaci. Diky za fajn dil 💪👏
Mladý člověk by se neměl vázat, měl by se učit novým znalostem a jezdit za práci za penězama. Málokdo dělá hned ze startu takovou profesí, aby mohl hned do hypotéky. Nehledě na to, že mi reality příjdou fest přepálené a to stejné i s nájmy, tam to je navíc umocněné tím, že ho sockám proplácí stát. Teď je nejlepší čas šetřit a čekat, až to trochu popadá.
Pan Kotula rozporuje to, že Praha je město z nejhorší dostupností bytů. Já mohu díky své sestře porovnávat s Australským Brisbane, tam běžný rodinný dům stojí kolem milionu AUD, což je tak 16 000 000 Kć. Je to rodinný dům né krcálek na Vinohradech. Platy tam jsou vyšší, ceny nemovitostí poměrově levnější podle mě.
Mluvíte o Sydney a o prestižní lokalitě nebo o jiném městě a běžné lokalitě? Asi chápete, kam s dotazem mířím. Hodně bych se divil, kdyby byl dům v prestižní lokalitě Sydney za cenu co píšete.
@@romankratochvil1937tedy ty domy nejsou za takovou cenu v hlavním městě v prestižní lokalitě.. je potřeba porovnávat porovnatelné… ideální by by bylo porovnat rovnou s cenami bytů v Sydney s lokalitou podobného charakteru jako jsou Vinohrady.
Za mě ze začátku asi pro většinu "normálních" lidí spíš k naštvání vůbec poslouchat a nedivím se, že to spoustu lidí i odradilo sledovat dál😄! Ale od té části, kdy pan Kotula mluví o tom, jak si tedy koupit svůj první byt, když nejsem ajťák s platem 100k, je to už vcelku dost přínosný rozhovor dle mého. 👍A ano, jak bylo řečeno, když něco chci, tak pro to budu muset něco udělat a taky dost obětovat, bez práce nejsou koláče a bejvák už vůbec ne... 😛
หลายเดือนก่อน
Upřímně některým věcem v tomhle rozhovoru buď nerozumím a nebo s nimi nesouhlasím. První co jsem se dozvěděl, že nemovitost je v podstatě jenom úschovna peněz před inflací. Takže nevydělávám peníze vůbec, ale v podstatě si jenom spořím. Další věcí je, jak dlouho bude ten student ze školy spořit těch prvních 380 tisíc nebo kolik. To nejsou měsíce, ale spíš roky. Kolik bere začátečník v průměrný práci. 25 tisíc čistého? Jak dlouho z toho budete syslit 380 tisíc? Ajťák nastoupí a nástupní plat je průměrný pražský plat. 45 tisíc čistého. Tam to jde.
Základem pro jakékoliv investování je kvalitní vzdělání. Naši rodiče ani učitelé nám jej často nemohli z různých důvodů zprostředkovat. Např. dnes již známá poučka o dobrých a špatných dluzích je v ostrém kontrastu myšlení starší generace (všechny dluhy jsou špatné). Od generace našich rodičů a prarodičů se stále můžeme mimo jiné učit pracovitosti, trpělivosti a skromnosti. Danovi jsem mimo jiné vděčný, že mi zapůjčil hru Cashflow. Poté jsme jich pro vzdělávací účely pořídili ještě mnoho... Tato hra mi reálně změnila život.
Já vám nevím, realitní trh sem tam sleduju, a dneska pořád všichni říkají jak je to super koupě. A přitom na trhu vidím i hezký byty, domy, který tam jsou ale měsíce, nekteré i roky. A proč? za mě protože jsou ceny neskutečně nahoře a časem se trh musí ochladit. A to že nemovitosti půjdou nahoru? A kam až? V porovnání - před 5-6 lety se dům v naší lokalitě dal postavit s přhledem za cca 5M. Dnes za to samé musí člověk zaplatit 10-12M. Ale platy nejsou dvoujnásobné. A ceny nemovitostí půjdou dál nahoru :-)? Kdo si je potom budem moct dovolit?
Investuju 42 let a nemovitosti neklesly za tu dobu nikdy. Ty nárusty jsou astronomický, před revolucí stála chalupa na horách 5000, byt v Praze 80000 a barák na Praze západ 300k. Orná půda stála korunu. Měřím to dlouhodobě a dělám 16% p.a. Měl jsem začátkem devadesátek možnost koupit v Radotíně velký areál za 1 mil. Kč. Dnes by byl za 500milionů. Vyfoukli mi to lidi od cirkusu, měli cash.
Byty si dovolí ty lidi, které nevidíte, protože si myslíte, že si to nemůže nikdo dovolit a tím to pro vás končí. Otevřete oči a uvidíte nový svět. Prodává se jich obrovské množství.
Byzy budou kupovat a stavet investicni spolecnosti, ktere je nasledne budou pronajimat. Nakonec obcane nebudou vlastnit absolutne nic a budou "stastni".
@@Mickeythemouse64 ok, co byste doporučil mně, ted jdu studovat práva, moje myšlenka je investovat mezitím do indexových fondů a do pár akcií, kterým věřím, jelikož od rodičů nedostanu ani korunu
V Praze naprostý standard po vejšce (ne ve 20ti jako úplně nepolíbený). Ještě předpokládám, že nějakou praxi získal při vejšce, což bych řekl, že není předpoklad mimo vzhledem k tomu, jak to fungovalo u nás na VŠE. Samozřejmě vejška není nutnou podmínkou pro to být ITak…
Po skole pred 15 lety jsem nastoupil za presne 30 tis hrubeho bydlel sam v Praze v najmu. Rok jsem se placal a ucil se nastavit si finance, byl to muj prvni prijem. Neusetril jsem vubec nic. Pak jsme si precetl knuhu Nejbohatsi muz v Babilone. Takovy soubor pohadek pro deti ze staroveku. Pouzil jsme ty jednoduche myslenky a diky tomu jsem se stejnym primem mel pro roce na uctu presne 100 000 Kc. Jde to a ne ze ne.
41:10 Není to pravda. Tvrdí to téměř všichni realitaci, kteří asi nemají aktuální informace, ale hypotéka i na družstevní byt jde (sám jsem toho příkladem). Pokud družstvo má vymezeny jednotky a povoluje zástavy, tak s tím žádný problém není. Mimo ČSOB by hypotéku na družstevní byt dle doslechu měla poskytnout i RFB.
Když je prohlášení vlastníka (vymezené jednotky) a družstvo je schopno prohlásit, že do nějaké doby převede byt do vlastnictví, tak je možné získat hypotéku. Je to však okrajový případ, týká se to při nejlepším tak jednoho z dvaceti družstevních bytů. O tom, že by družstvo bylo ochotno povolit zástavu slyším poprvé, po právní stránce to jde, každopádně to není naprosto běžné.
Bohužel musím zas nesouhlasit (ze by snad bylo potreba prohlášení družstva o zamyslenem prevodu do osobniho vlastnictví) Druzstvo, v kterém mam podil, nic takoveho neplánuje a nic takoveho bance neprohlasovalo. Bance je přeci úplně jedno, kdo vlastní byt, když na něm bude mít zástavu...
@@krystofpazourek2959 to co jsem napsal výše platí a není to v rozporu s tím, co píšete vy. Je to jen další možnost. Tu vaši možnost vidím v reálu poprvé, po technické stránce to ale určitě jde. To co říkám je, že všechny tyto možnosti jsou okrajovými řešeními a v drtivé většině případů je jediná možnost financovat nákup družstevního bytu zástavou jiné nemovitosti. Což mě napadá, že je to tak napůl i váš případ.
Je to v rozporu, protože žádné takové prohlášení banka (alespoň v mém případě) nepotřebuje (vy jste tvrdil, že to je nutné vždy). Napůl to můj případ není. Právně se sice kupuje podíl (ten samozřejmě do zástavy bance nestačí), ale fakticky jde o to vylucne pravo užívat ten daný byt, který jde do zástavy. Upřímně se vůbec nedivím, že o tom slyšíte prvně. Zatím jsem narazil pouze na jednoho realitaka, který věděl, že toto některé banky umí a nemají s tim problém. V baráku nejsem zdaleka výjimkou, cca 30 % bytů je takto zastavených z důvodu úvěru. Kdyby družstva, realitky a kupující věděli, že to jde, tak by to možná bylo běžnější 🤔
Pro přehlednost, aby to bylo pochopitelné: 1. Možnost financování hypotékou - zástava jiné nemovitosti 2. Možnost financování hypotékou - existující prohlášení vlastníka (rozdělení na jednotky) - prohlášení družstva, že převede byt do vlastnictví do 1-2 let 3. Možnost financování hypotékou (váš případ) - existující prohlášení vlastníka (rozdělení na jednotky) - souhlas družstva se zástavou bytu 4. Možnost financování hypotékou - bez zástavy, maximálně však do 3,5mil. V drtivé většině případů je možný jen případ č. 1, protože dům není rozdělen na jednotky. Případ č. 4 není v Praze možný z důvodu místních cen. Zatím se mějte D.
Dělám programátora mimo Prahu s podobným platem a nepřijde mi, že by byt(!) za 13 mio byl pro mě dostupná záležitost. Na 10 mio si vezmu hypo na 30 let, takže mi z platu zbyde ani ne 10K měsíčně. To je fakt sen.
Asi jste neposlouchal celý rozhovor. Je potřeba začít co nejdříve s malým a pak to překlopit do velkého. Hned naskočit na velký byt je dnes utopie pro většinu i dobře vydělávajících lidí.
Zdravím, když se chce někdo bavit o příjmech, tak by bylo dobré znát rozdíl mezi platem a mzdou, protože jejich špatné používání značně znehodnocuje důvěryhodnost podávaných informací. Průměrná mzda je v Praze na jiné úrovni, takže přehled realiťáka je nic moc...
S většinou tvrzeného souhlasím. Využil jsem i nějaké finty, které pán zmiňoval ve videu. Jen by mě zajímalo, zda Vojta byt nakonec za 7,2 koupil. Spíš si myslím že, to bylo bez šance. Díky za video!
My jsme jezdili i na festivaly i na dovolené, užívali si a přesto našetřili. Jen ty dovolené byly low cost (většinou po Česku) ale na 10% z hypo jsme se s parnerkou dokázali poskládat a nyní bydlíme ve svojem ;). Ono kolikrát to uskromnění nemusí nutně znamenat že člověk chodí jen do práce a z práce ale i z minima peněz se dá užívat si života naplno pokud člověk vidí možnosti dnešní doby.
Je to tak. Dneska každý bere luxus,.jako standard,.na který má právo. A hlavně být šťastný. Nikdo se neuskromní a málokdo plánuje dál, než do další výplaty.
Za me zatim asi nejlepsi rozhovor. Zadna success story bez pointy, ale ciste prakticka doporuceni. Ten modelovy priklad s pakou (byt za 5M) je mozna az moc zjednodusujici, protoze nebere v uvahu uroky, ale i tak neco, co by se melo tesat. Ktera banka vam pujci 4M na ETF?
Ano, ja si poslechla rozhovor a nadsene si otevrela komentare cekajic samou chvalu....a ejhle...lidi zavidi, chytaji se detailu (kolik vydela/nevydela ajtak v Praze), resi hovadiny, jsou lini se uskrovnit, ve vsem hledaji problémy, proc to nejde a nakonec vytahnou politiku. Doufam, ze se p. Kotula nenechal znechutit. Vojta tu dobre stira blbe komentare, ty nejblbejsi rovnou ignoruje, skvela strategie. Vojtovi i p. Kotulovi diky za super dil.
Růst nemovitostí podle mě nemusí být nekonečný. V některých lokalitách si nejspíš nemovitosti hodnotu udrží, nicméně budou lokality, kde by mohlo dojít i ke dlouhodobému poklesu cen. Nebavím se teď v pražském kontextu, ale celorepublikovém. Pokud nám bude dlouhodobě stagnovat nebo klesat populace, zákonitě to povede i ke snížení poptávky po nemovitostech, což vyústí v postupném snižování jejich ceny.
Ano máte pravdu. Já třeba s poklesem populace počítám a dle CSU vyhodnocuji kdy vyexituji nemovitosti. Jen pro info - problematiku úbytku populace začnu řešit tak za 15 let... do té doby by to mělo být ok. Samozřejmě jedná se o můj odhad a uvidí se co se stane. Úbytek populace je jen jeden z mnoha parametrů...
Ahoj, je mi 25 let. Nedokoncil jsem vysokou skolu a tak jsem zacal zhruba od 23 let pracovat full-time. Pracuji jako obchodak pro zahranicni firmu v Praze a i kdyz se mesicni vydelek odviji od provize, dari se mi pohybovat se v castkach nad 100.000. Aktualne mam zainvestovano okolo 500.000 korun napric ETF, akciemi a BTC. Neustale premyslim nad nakupem nemovitosti, ale stale mi prijde moje investicni portofilo daleko atraktivnejsi a vidim v nem vyssi potencionalni vynos. Mel bych v tom dal pokracovat, nebo je preci jenom rozumnejsi udelat to, co popisuje pak Kotula? (Ve 25 koupit 1kk, prodat ho o 10 let pozdeji a pouzit penize na rodinne bydleni).
Spokojeně sleduji každou epizodu, rozhovor s panem Kotulou byl specificky zaměřený na pražské horní 1%, zkrátka trochu jiný rozhovor než obvykle. Nedělal bych z toho tragédii.
Ta nástupní mzda je směšná. Ve velkokorpu dostanete 45, u menších dostanete 60. Nevěřím, že někde po škole dávaj 80. Ale taky jsem byl delulu, člověk na ty pohovory musí jít osobně. Kecy, že má dneska každej ajťák kilo mě akorát serou.
Je jasný, že bez zkušeností 80 tis. nedostanete. Předpokládám, že kdokoliv rozumný si udělá několik let praxe při škole (tedy u mě na VŠE to bylo úplně normální) a pak po vejšce už šel rovnou na nějakou dobře placenou pozici.
4 หลายเดือนก่อน
Dobry den, jeste bych se rad zeptal na nazor tohoto případu: Bydlím v nájmu a mám možnost si vzít 100% hypotéku na byt, který bych pronajímal. Je mi jasné, že při dnešních úrokách mi splátku hypotéky nájem nepokryje, ale investuji měsíčně 5000,- takže kdybych přestal investovat a dotoval ještě tu hypotéku, tak už by na trhu nějaká nemovitost vybrat šla. Co si o tomto myslíte? Děkuji.
To je těžký dotaz. Zaprvé, je skvělé, že investujete 👍👍👍 zadruhé, rád bych doporučil koupit byt (a vzít si hlavně hypo) co nejdříve, ale třeba větší smysl dávají Vaše současné investice, to nedokáži takto na dálku posoudit…
Borec dostal svoje bydlení zadarmo, a kvůli tomu nekoupil investiční byt.. :D Kamaráde právě proto si ten investiční byt měl koupit :D Co jinýho s prachama...
já z toho teda pochopil, že to nebyla ta první věc co udělal ,dkyž vylezl ze školy, jak radí. Ne že žádný byt nevlastní, jenom to nebyla asi úplně přiorita, když už nejaký vlastní. Navíc si vezměte jeho dobu, kdy ty informace nebyly a teď, kdy doslova slyšíte ten názor, jenom si sám zacpáváte uši a smějete se mu.
Zaprvé, žádný byt jsem nikdy nedostal. Bydlel jsem v bytě, který patří rodině, ale nikdy ne mě. Zadruhé. V tu dobu jsem chtěl koupit investiční byt a dokonce jsem i našel. Pamatuji si to jako kdyby to bylo dnes. Garsonka 20m2 ve Vršovicích za 750 tis.. S manželkou jsme se v tomto nepohodli, ona chtěla náš společný rodinný byt, nic investičního a tak to skončilo na bodu mrazu a na první investici jsem si musel pár let ještě počkat.
4 หลายเดือนก่อน
A manželka má taky ekonomku nebo proč ji nechat kecat do věcí, kterým nerozumí😅 Spařit, z tebe kouká levičák anarchista, alespoň takhle vystupuješ pod všema videama, ve skutečnosti váš vzor lenin říkal, kdo nepracuje ať nejí😅
Těm, které iritovalo prvních cca 7 minut, doporučuji vydržet aspoň do 14 minuty. Dořekne se tam za mě důležité "B" k té myšlence, že byty jsou vlastně levné. Za mě do té doby bylo velmi znepokojivé povídání, které se zdálo mimo realitu 😅
Já vůbec nechápu jak si obyčejný člověk nemůže dovolit koupit byt na Vinohradech za 32 milionů korun přes třeba hypotéku pouhých 176 000 Kč měsíčně na 35 let. To musí být úplná brnkačka pro ženu se třemi dětmi samozivitelku pokladní v Penny. Václav Havel jasně řekl v 89 ,že všichni budou mít domek se zahrádkou. Natož nějaká pavlac na Vinohradech. Nebo se snad pletu?
Souhlasím. Člověk je v extrémní bublině. Cise existuje případy, kdy člověk bere tyto částky, ale jsou maximálně jednotky procent těch nejlepších a nejpracovitějších. A ani těm to nedají jako nástupní plat. Teoreticky po zkušební době, prakticky spíš po jednom roce za předpokladu, že budou třeba řídit tým + dělat hardcore práci.
@@lukaslolek6133 Dlouhodobě se naopak na opačném konci žebříčku platů těší na zdejší podmínky neobvykle vysokým příjmům pracovníci v oboru informačních technologií. Programátor nebo specialista databází si tak již po roce praxe může říci třeba o nástupní plat až 80 tisíc korun. Po dvou či třech letech praxe to může být i sto tisíc. „Je to šílené, ale můj osobní komentář je, že to není proto, že by byl tak zázračně vzdělaný a tolik toho uměl. Těch lidí je prostě zoufale málo,“ podotkla Rezlerová. Doporučuji vylézt z nory negativismu a podívat se kolem sebe.
Ceny nemovitosti rostou, protoze to paka co nemaji vztah k penezum furt kupujou a to vsechno jen pro to, ze v aktualni zastavbe zejou prazdnotou neči investice .. diký
Pán mluvil hezky o tom, jak když dostanete nemovitost..z mého pohledu když Vám takto něco spadne do klína, tak to je jak kdyby jste bežel sprint na 100m , akorát že všichni začínají od 0 a vy začínaté na 90 metrech... nemusíte mit stres si vzít hypoteku na ´´investiční´´ nemovitost, když přijdete o příjem, práci, nebo se Vám něco zdravotně stane atd.. když se stane tak co, vlastní bydlení mám.... Když nic nemáte a vezmete si hypo na 4-6-8 mil, tak máte hodně myšlenek typu co když přijdu o příjem, nebo mě srazí auto, atd...
A co když na to mám, ale jen bydlím radši v přírodě za prahou? A místo bytů nákup btc :) To, že máš peníze neznamená, že lokalita mě bude nadhodnocovat jako člověka. Ale každého věc.
Co by se muselo stát aby nemovitosti šly dolů??? Přestat tisknout donekonečna peníze a držet úroky při 18%inflaci na 16%,to by jsme viděli jakou cenu opravdu mají😉 bohužel centrální banky jsou k hovnu vlády tisknou 300 miliard deficit bez krize,v podstatě jen tak. Takže není se čeho bát,vzal bych na DLUH klidně miliardy👍🥳🥳
p.Kotula ve mě opravdu nevyvolává dojem člověka, kterému lze věřit. Byty v Praze jsou všeobecně předražené, máme jedno z nejdražších bydlení v EU. A tady pan Kotula bude tvrdit, jak je byt na Vinohradech levný 😉 Já chápu, že vždy bude určitá skupina osob, která má nadprůměrné příjmy a může si dovolit kupovat i domy za 20-40mil. na páku. Ale to není standard a není to průměr. Cihla je fajn investice, ale nemělo by to být prim v životě. Má pravdu s hypo, je vždy lepší vzít si hypotéku, je to levnější než to platit z vlastních úspor komplet.
Domy za 20-40mil. na páku je úplně jiná liga a o tom jsem vůbec v rozhovoru nemluvil. Mluvil jsem o menších nebo středních bytech, které si muže leckdo dovolit pořídit v nejluxusnější čtvrti aniž by měl výjimečný příjem. Tedy komentář byl naprosto zavádějící.
Pane Kotulo, nevím v jaké bublině žijete, ale určitě nad průměrem ČR. Byt 3+KK 70+m2 což je střední byt pro rodinu stojí dnes v Praze přes 10mil. Můžete mi říct, kdo si tohle může reálně dovolit? Jen splátky hypo budou přes 50tis. To je opravdu velmi malá sorta populace, která je schopná tohle utáhnout. S prominutím mluvíte tak k 20% populace v ČR, ten zbytek na to prostě nedosáhne.
Ono je to lacnejsie kym ta hypoteka su vytlacene peniaze a kym sa nemusi poziciavat z penazi, ktore v tej banke maju sporitelia. To by bolo ovela zdravsie prostredie.
@@danielpanek9540 Ale on přece nemluvil o tom, že střední rodina má na byt na Vinohradech má na byt za 10 milionů. Ajťák s nadprůměrným bytem na to má, ale průměrná rodina ne. Druhá věc, kterou říká, je to postupné roztáčení. Po vejšce si za první dva roky ušetříš těch 10% ceny na malý byt, v roce 2 ho koupíš. Hypotéku splácíš, nemovitost ti za 6 let vyroste o 25%, vzroste ti plat. V roce 8 to celé přetočíš, prodáš malý, zvětšíš hypotéku a koupíš větší. Je mi 44 a zpětně to vidím jako optimální cesta.
Prvni "dil", ktery je pro me celkem zavadejici a vlastne se spoustou veci se spis nesouhlasim.. Jsem rad, ze to tak nevidim sam. Delalo to na me dojem, jak kdyz pan Kotula si rozhovor zaplatil a prisel nam prodat hrnce, ikdyz evrim ze to tak nebylo :D .. Je to jen dojem, pana neznam
Miluju, když dává rady ohledně pořízení bydlení někdo, kdo zprivatizuje za výhodnou cenu velký dvojbyt v Praze 1. To mu stát daroval tak 20-30 milionů 🤣
uff celkem zajímavý rozhovor, některý názory ne jednoho čecha zvedne ze židle a je to v diskuzi hodně vidět. Bohužel pro většina krutá realita, kterou si většina nechce přiznat, proto trošku chápu ten shitstorm v diskuzi. Nicméně brát ITaka jako "měrnou jednotku" je trošku vtipné s kombinací s Londýnem, který je na tom ještě hůř než Praha, ale s hodně věcí s ním souhlasím. dík za rozhovor !!
Tak nejprve radí, jak si po škole koupit vlastní byt a potom sám sebe zalituje, že on tu příležitost neměl, protože už dostal byt od rodičů... A kdo mu tu možnost vzal? Mohl mít dva byty. Sorry jako, ale sám "káže vodu a pije víno".😢
Sorry, ale tenhle pán se fakt nedá. Jeho argumenty jsou naprosto zcestné. Nejsem si jistý, jestli žije v našem světě. Budu se těšit na další rozhovory s jinými lidmi :)
Hodne slaby host. Tolik nepravd a zavadejicich informaci na jednom miste viz info o nadprumernem vydelku v Praze 50-60k a ze si mohou koupit byt na Vinohradech. A) 60k hrubeho =45k cisteho b) vinohrady byt 12M c) 90% hypo = 10,8M, splatka hypo 50k f) 50k mi banka da ale musim mit prijem 100k mesicne = 130k mesicne hrubeho. 😂😂😂😂
Radí někdo, kdo nemusel řešit vlastní bydlení..............Vysokoškolák v pětadvaceti neví co dřív a sehnat 380 tisíc je docela v nedohlednu........obzvláště na Moravě! Toto je asi seriál pro Pražáky :-)
Neskutečně přízemní pohled na svět někoho, kdo se narodil do správné rodiny a rozdává rozumy o tom, že se díky tomu měl víc snažit. S prominutím jsou to kecy člověka se stříbrnou lžičkou v puse, bez sociální empatie. Vojto, máte na víc!
Od rodiny jsem nedostal nikdy ani korunu natož m2 nějakého bytu. Veškerá podpora byla jako kdokoliv jiný - jídlo, ubytování a výchova. Moje máma nikdy neuměla hospodařit s penězi, tedy ji nyní musím podporovat, aby nějak přežila. Otčím zemřel před 17 lety a žádný majetek po sobě nenechal.
Priznavam, ze jsem ten komentar napsal zbytecne osobne. Nicmene privatizace bytu je ohromna startovni vyhoda do zivota, ktera se postesti zlomku lidi. Misto toho, abyste to priznal, tak spustite tuhlectu milionkrat prekonanou pravicovou mantru, “ze jste se mel vic snazit”. To zkuste rict cele rade lidi, kteri vyjdou ze skoly a jsou radi, ze maji na zakladni fungovani. Zivotni uspech neni zdaleka jen o tom, jestli se dost clovek snazi, ale mnohem vic o socioekonomickem zazemi rodiny, ve ktere clovek vyroste. Proc tohle nezaznelo od nekoho z vas? Ekonomicka realita Ceska je neuprosna, cenova hladina bydleni je neskutecne vysoko k nasim platum. Pokud tem statistikam neverite a myslite, ze jsou spatne, tak si to jako realitni expert sakra overte a vyvratte misto tehle prazdnych proklamaci. Srovnavat Londyn a Prahu a rikat, ze Vinohrady nejsou tak dostupne jako Knightsbridge v Londyne je uplne zavadejici a cherry picking par excellence. O investici do bydleni mluvite jako o necem, “co nikdy neklesa pod inflaci a srzi si hodnotu”, ale neni to podle vas genialni investice. Tak to mi reknete, jaka jina trida investic nikdy neklesa a proc to teda neni “genialni investice”. Mozna je to o specifiku ceskeho trhu, Cesich, co miluji cihly, pomalosti staveniho rizeni - ale o tom ani slovo v rozhovoru. Ceny nemovitosti treba v Americe aktualne prochazeji vyraznejsi korekci, komercni prostory uz opravdu masivni. Proc je to jinak u nas, jsem se v podcastu nedovedel, ale jsem si jisty, ze tohle vsechno vite. Ale zpatky k tem lidem po skole, ani od vas, ani od pana Zizky nezazni, ze zivot nejsou jen penize, a ze pro spoustu lidi jsou smysluplnejsi zpusoby, jak se v zivote rozkoukat nez sudlat prvni hypoteku. Nejsem zdaleka takovy expert jako vy, ale v rozhovur zaznelo tolik vagnich a zavadejicich proklamaci (viz vyse), az me to donutilo reagovat. Vas osobni zivot neznam a omlouvam se za zbytecne osobni rovinu. Mejte se fajn a priste treba trochu vic do hloubky.
@@jarabmx Z té ohromné startovní výhody jsem měl jen to, že nějakou etapu života jsem tam mohl bydlet. Vzhledem k velikosti bytu má vysoké náklady plus jsme si s manželkou půjčili asi 600 tis. na rekonstrukci plus tam splácím celou dobu hypotéku , tak to dávalo tenkrát dohromady částku podobnou nájmu bytu nebo možná i trochu více. Tedy žádné finanční terno. Finanční výhodu z toho budu mít až někdy v budoucnu, to už jsem ale úplně samostatný a musel jsem si všechno vybudovat sám bez koruny od kohokoliv. Pamatuji si, jak jsem seděl na Kampě a viděl jak se procházejí lidi a popíjejí pivo, sám jsem si ho ale nemohl dovolit, resp. Měl jsem tak těsný rozpočet, že tam pro něj nebylo místo. A tak dostal nápad obejít koše, zda tam nejsou vratné lahve, a výtěžek z nich použit na koupi piva. Za relativně krátkou dobu jsem našel několik lahví, z výtěžku si koupil lahváč Braníku a šťastný ho vypil. To bylo v době, kdy jsem bydlel v té obrovské startovní výhodě.
4 หลายเดือนก่อน +1
@@jarabmxnaopak, ti z nuznych pomeru se vice snazi, takze si myslim, ze pomer uspesnych z bohatych/chudych rodin bude treba 1:1 … prikladu je dost… treba zakladatelka zasilkovny Nevim za kolik privatizoval, u nas ve meste se privatizovalo za 40K (okolo Y2K) a pak pred par lety se ty byty prodavaly za 4-7M… Ja ty byty musel kupovat za trzni ceny a penize na koupi musel vydelat a usetrit. Ohromna zttata casu bez paky. Kez bych financni gramotnost nabral o par let drive… to je nejvetsi boost ever nabrat vcas lektora, mentora, imformace, zkusenosti… Objevovat kolo sam je nejvetsi ztrata casu!
Za mne celkem fajn rozhovor. Moc nechápu ten hejt v komentářích, ale asi je většina komentujících triggerována větou: "Když něco chci musím se trochu snažit.". Nevím co máte za kamarády a známe vy, ale nástupní plat pracovníka v IT sektoru v Praze se pohybuje okolo 65 000 a více. Ano, síťař z prumky asi ne, ale o takových p. Kotula ani nemluví, spíše o lidech po vysoké škole. A jestli váš kámoš s titulem Ing. nastoupil do firmy za hrubou mzdu pokladního v Lidlu, tak je trochu trouba nebo línej chodit na pohovory nebo pohodlnej korporátník co chce mraky benefitů, HO a 100000% jistotu i když teprve začíná a nic "nepředvedl". Koupit v Praze byt (1+1 někdy i 2+1) do cca 5 mil. jde, jen holt nebude v Karlíně nebo na Vinohradech a asi to nebude supermoderní novostavba s garáží. Našetřit při studiu (5 let) 400 000 tisíc, nevím co jste dělali na škole vy, ale nadlidský úkol to není. Jen to holt nebude latéčko ze Strabucks a pivečko co pátek a jiný drahý ptákoviny. Průměrná brigáda je dnes 120 a více za hodinu. Když uvážíme prázdniny, tak za 5 let je to 8000 Kč za měsíc... to je brigáda na 8 hodiny na každý víkend a máte to (a to jsme na minimu) ((2x8)*120)*4= 7680 za měsíc a to jsem šel na brigádu za 120 na 8 dní v měsíci. Na VŠ jsem taky chodil a přednášky ani cvičení fakt nejsou denně 24/7, možná v prváku, ale dál ne a o víkendu už vůbec ne. Je to jen o tom chtít a něco tomu obětovat. Sám jsem při škole po večerech a víkendech rozvážel jídlo za 150/h + dýška (auto bylo firemní). Rohlík má například možnost pouze ranních směn nebo víkendů a auto vám poskytne, holt to bude na IČO a co... prachy nesmrdí Když to nebude umaštěnej mekáč, tak těch hodin bude i méně. Kor jako student s Bc. co už jen dodělává magistra a může někam na částečný úvazek (obzvlášť v IT). Tyhle nářky jsou stejný plky jako kecy důchodců co denně chodej do Penny utrácet za chujoviny pro vnoučata, Mařku od vedle, zeťáka apod. a brečí, že po 40 letech práce za minimálku, že nemají důchod jako prezident a že je chyba státu, že si nic nedali stranou nebo do ničeho neinvestovali. Navíc ti z venkova mnohdy mají vlastní domy a jsou jen rozmazlení, že stát má dávat všechno. Prosím nikdo nepiště, že za to může komunismus. Důchodci, kterým je dnes 75 měli 35 let o revoluce na to se zajistit, doučit, dovzdělat atd... Fakt za to nemůže jen a pouze stát. Ano, vydělat peníze a koupit si vlastní nemovitost není sranda a vyžaduje to disciplínu, ale raketová věda to taky není. Btw ten první byt nemusí být nutně v Praze jedná-li se o investici ....
Dnes jsem dostal v praci otazku v praci "Kde ve smlouve mam napsane, ze musim pracovat?". A vy tady reknete, ze lidi musi pracovat aby si koupili byt. Vy jste blazen :D
Jaké jsou ty nejlepší lokality na investování v Praze? 🏠 A kterým se naopak vyhnout? ❌ Pokračování rozhovoru zde 👉bit.ly/3TfcEN6
👍Saved to hiden playlist + FW synom a manželke 🤠 Po 35r podnikania ma posledný rok svrbí myšlienka, že som mal pracovať v realitách… nikdy nie je neskoro 🤔Vďaka za video! Bez rozdielu žánrov patrí tento kanál k Top na Československej scéne - spracovaním, stratégiou, aj obsahom, Takže gratulujem! Nech to celému tímu vydrží!
Vojto, super rozhovor! Koupil jste ten Karlin? Pripadne, vite, za kolik se nakonec prodal?
mam stejny dotaz jako komentujici nademnou. Vysel ten byt za 7.2? :)
Stacily me prvni 2 minuty rozhovoru. Ajtak po skole 80k po par letech 100k. Tesim se na jiny rozhovor :D
Hodně mimo realitu
2010 nastupak za 80k jako osvc. a to jsem byl neuspesny stredoskolak. A ano, obesel jsem fakt hodne firem a skoncil v Karline v bance.
@@exefus Kolik podle vás berou ajťáci?
@@josefruzicka9624 kolem 3% teď bere kolem 100K´+ jinak 40-80k
@@lucienwildfire2676 Pojem "Ajťák" je dost široký pojem, může to být obyčejný připravovač telefonů a nebo to může být systémový architekt. Ten připravovač telefonů bude mít těch 40-80k...
Problém hodně lidí je, že se neumí prostě uskromnit. Já žil 3 roky na hnusné ubytovně, abych našetřil milion na základ. Lidi se mi smáli, že nemám ani kuchyň. Za 2 roky budu mít komplet splacený 3+1 v Praze. Schválně kolik lidí by šlo do toho, kdybyste jim řekli, že si mohou koupit byt v Praze, ale že musí oželit 3 roky dovolenou? 90% vás pošle někam a pak brečí, že chcou byt, ale zároveň si musí užívat...bohužel 2 koně v dnešní době neosedláte
👍👍👍
@premyslorac212tu jsem si zvolil taky. Úplně super účinná je kombinace co nejvíce vydělat/ ci nejvíce ušetřit 👍😅
bingo
Mohu se zeptat, kdy a za kolik jste kupoval ?
Přesně tak. Taky pak mlady nemakačenka tíhnou k levici co chce přerozdělovat majetek úspěšných.
Na zacatku pan mluvi o tom jak nerozumi proc maji byt byty v Praze “nedostupne” a ve 14:00 rekne ze kdo si ve 30 vzpomene koupit rodinny byt v Praze tak nema sanci 😂 sorry ale tohle se neda poslouchat 👎🏻
Asi jste nepochopil myšlenku.
Myšlenku pochopili všichni a právě proto se to nedá poslouchat.... Ta povýšená diskuze..... Koho to teda má zajímat?? 😂
V tom si Kotula si neprotireci. Je potreba povhopit ty zakladni myslenky, ktere se Vam snazi sdelit.
Nějaký střední 3kk bydlení na Vinohradech vyjde tak na 13M. Předpokládejme že jsem z 100k platu nějak usmolil 3M a potřebuji hypo na 10M. Z toho bude dle aktuálních sazeb splátka 56 500,-. To bych teda z 100k hrubého platu fakt platit nechtěl a nejspíš by to ani banka nepovolila. Levnota.
V pohodě povolila.
@@lll8340psal 100k hrubého, takže nepovolila.
@@lll8340A zbyde 20k čistýho na energie a rohlík s paštikou, to je sen. 😅
Dost bych se divil, protože tady fakt hrozí že jakýkoliv drobný zakopnuti to celý rozbije.
Zbyde 43500.
@@lll8340V ČR je zvykem mzdy uvádět v hrubém. Já to ve svém komentáři explicitně zmínil a předpokládám že to tak bylo myšleno i v rozhovoru. Ze 100k v základním daňovém sestupu dostanete 76k čistého. Na 100k čistého byste potřeboval 135k hrubého.
Nová ekonomická jednotka: "jeden ajťák"
😁😁😁
😂👍
😂😂😂😂
No jo, zeptáme se realiťáka co dělat a on nám kupodivu řekne nakupovat reality ASAP. Je třeba vybudovat další generaci, která nezná jinou investici, než je cihla.
A máte něco konkrétního s čím nesouhlasíte v hlavní myšlence? Nebo jen plácáte do vody na prázdno :)
Však tam pan kotula rovnou popisuje, že nemovitost vlastně moc dobrá investice není. Že v podstatě to, že zhodnocuje jen jen způsobeno tím že stále drží svou "realnou" hodnotu když peníze kvůli inflaci znehodnocují. Tzn on za 10 let ten byt stojí místo 6ti mio 9mio, ale jde o to že za těch 10 let těch 9mio je to samé hodnotově co před 10ti lety bylo 6mio. Samozřejmě to zjednodušuji a můžou některé byty a lokality i reálně zhodnotit, ale v jeho příkladu jde vidět, že co se investice týče to není žádné terno. Je to spíš udržitel reálné hodnoty.
Akurat zabudli, ze nikto pricetny nebude mat ten byt prazdny. T.z. vynos z najmu + narast hodnoty.
@@andrej4128 no to co rikate bohuzel nedava smysl protoze pokud ten byt koupite v pomeru 4 mio pujcene a 1 mio vlastni jak rika pan realitak ve videu. Tak je vynos z najmu v idealnim pripade 0 nebo mozna dokonce i zaporny protoze najem vam pozere splatka te hypoteky na 4 miliony. Tzn splatka hypoteky pujde idealne sul nul s najmem. To na cem vy pak realne vydelate je to ze misto 5% ktere ziskate rustem ceny bytu zpusbene inflaci z 1milionu ktery mate ziskavate navic i 5% z tech 4 milionu co vam dala banka takze teoreticky v nominalu pri 5% inflaci vam ten byt v cashi "vydela" 250tis rocne jen diky tem 4 milionum od banky. Vas 1 milion i kdybyste nechal na sporaku za predpokladu ze by sporak byl taky 5% (jako inflace coz v realu neni) tak by vam vydelal jen 50tis. Tzn
Najem a splatka hypa se pozerou => 0% vynos z najmu
Ale vas vlozeny milion udela misto 50tis 250tis za rok diky 4 dasim milionum co vam dala banka.
@@andrej4128 vysledek tedy je ze diky tomu ze byt berete na hypo tak z vaseho 1 vlozeneho milionu diky inflaci udelate 250tis rocne. Presne proto rika pan realitak ze to bez hypoteky nedava smysl. Protoze kdybyste ten byt koupil za hotove tak stale vydelate 250tis z 5ti mio + vynos z najmu. Coz si popravde myslim ze kdybyste mel 5 mio stranou je mnohem lepsi vzit 5 hypotek a podle stejneho mustru jak pisu pronajmout => sul nul splatka hypa vs vynos z najmu a vynos z kazdeho toho sveho vlozeneho milionu navysite + 4 tzn z 5ti vlastnich byste mel vynos v zvyseni hodnoty bytu jako dkybyste tam mel 25 mio, ale mate jen 5. Klasicka paka jak v akciovych trzich :)
Koupit nejdřív menší byt a později ho prodat a koupit větší, rodinný, je strategie, které se držím a má za mě opravdu smysl. Je mi 22 a bydlím ve svém, na hypotéku, samozřejmě. Vadilo mi, že peníze, které dávám do nájmu v podstatě vyhazuji z okna, a tak jsem se rozhodl pro koupi vlastního. Okolí mi teda zrovna moc nefandilo, ani rodina, fandit mi začali až po tom, co jsem byt skutečně koupil, protože najednou viděli, že to myslím vážně. Pro mladého člověka je to určitě velký risk, tomu rozumím, platím 16tis. hypotéku + samozřejmě energie a další náklady, je to obrovský závazek a já si to uvědomuji, ale vím, že jsem udělal dobře, moje budoucí já mi bude děkovat.
Keby viac mladych tak premyslalo ! 👍 Jedna vec je ze nevyhadzujes prachy niekomu cudziemu do kapsy,ale splacas si vlastne a po dobu aktivneho zivota to v pohode splatis,no najvacia vec je to,ze az budes v dochodku a nebudes uz moct tak pracovat,tak si zaplatis energie a este ti ostane na dalsie veci,no ti co budu v najmoch,tak daju skoro cely,alebo cely dochodok len za neho a mozu sa ist past. Ti co vravia ze je lepsi najom ako platit hypo,lebo nevedia co sa moze stat si asi myslia ze ak nebudu moct platit najom,tak ich tam majitel necha zo solidarity. Ak nebudes mat na hypo,mas co predat a ist na chvilu aj do najmu,ale ak si v najme,tak mozes akurat tak na ulicu. Ides na to dobre a drzim palce ! ✊
Jsem v nájmu, platím 16 tisíc nájem + energie a další náklady, je to úplně stejný závazek jako ten tvůj, akorát já ten úvěr splácím někomu jinému. Kdybych se po studiích neodstěhoval z levné studentské ubytovny, tak jsem už po 3-4 letech mohl kupovat byt za hotovost, bez hypotéky. Mladší generaci bych asi poradil, aby nespěchali s odstěhováním od rodičů, protože u rodičů můžou ušetřit drtivou většinu ročního příjmu. Po dvou letech u rodičů už můžou pokukovat po bytech. Pokud se osamostatní, tak to je právě naopak, většina příjmu vyletí oknem, a pokud člověk nebude mít výrazně nadprůměrný příjem, tak vlastně ani nic neušetří, a když, tak jednotky tisíc. A ušetřit jednotky tisíc měsíčně je k ničemu, protože člověk nežije tak dlouho, aby se tímto způsobem k něčemu prošetřil. Je potřeba měsíčně ušetřit aspoň 10 tisíc, lépe 20 tisíc. Jinak pak stejně všechny ušetřené peníze padnou na nečekané výdaje apod., a nezbyde člověku nic.
Super spravil si veľmi dobre !!
V životě jsem neviděl člověka kterej je tak odstřihnutý od reality
Tento rozhovor srovnávám s výběrem hosta jako s paní Zamrazilovou. Je to hrozný…. Kdybych Vojtu neposlouchal od začátku, tak si řeknu,že to je placený rozhovor…
Mam podezření,že to je realiťák, co pomáhal s Vojtovým investičním bytem. Trochu to tady smrdí.
Rozhovor jsem vypl po 6 minutách
Ahoj, rozhovor u mě se NEDÁ koupit. Mám neustále nabídky, ale všichni hosti, které ke mně vybírám, mají jednu společnou věc - mají zajímavé názory/zkušenosti. Neznamená to však, že s nimi souhlasím.
Tak jasný, že s ve svý známý a lidi, na který má kontakt😅 Ale to není asi nic proti ničemu, holt realiťák to vidí nějak. Ty to zase vidíš jinak
Některé informace fajn, některé jsou zkreslené trhem, na kterém se pan Kotula pohybuje. Pokud při dotazu Vojty, jestli není lepší sám si byt pronajmout a svůj byt pronajímat nebo v něm bydlet, odpoví host, že je to jedno, tak je vidět, že tady neproběhla žádná matematika návratnosti, navíc v porovnání s jinými aktivy, např akciemi, které jsou bez starostí.
Možná by rady ohledně kupování nemovitostí měl dávat někdo úplně jiný, než jednatel realitní kanceláře.
Zadlužit se po škole s holým zadkem 4 mega u banky a pak se spoléhat na to, že nemovitosti porostou navždy 5% ročně? Co riziko změny ekonomického cyklu! Co chybějící finance na další seberozvoj daného jedince, když příjmy požerou dluhy a úroky u banky? Pologramotná demagogie. Nejlepší rada pro mladé lidi, co nejdéle studuj a vzdělávej se, založ vlastní byznys nebo zapracuj na nadstandardních příjmech a vlastní nemovitost si pořiď, až ve chvíli, kdy máš vlastní cash alespoň na polovinu tržní hodnoty. Ve 20ti, ve 30ti jsem žádnou neměl, fungovali jsme v nájmu a nyní po 40tce mám vlastní + druhou investiční, obě splacené bez dluhů.
Kluci, díky mnohokrát za super podcast. Byl přínosný!!
Jen ještě pamětníkova :) poznámka k těm cenám nemovitostí a k predikci, že ceny stále porostou zhruba o inflaci. Jsem zcela přesvědčenej, že realiťák se ve své predikci nemýlí. Zažil jsem Sametovku 89 a celou tu dobu po ní až do dnešní doby. Ceny nemovitostí celé ty desítky let jen stoupaly, v některých lokalitách i podstatně víc než o inflaci (zejména pozemky). A po celou tuhle dobu jsem ve svém životě potkával lidi, kteří byli přesvědčení, že ceny jsou už nadsazené a budou padat. Sám jsem během těch desítek let pár nemovitostí koupil a pár prodal. Svou první nemovitost jsem unáhleně z neznalosti koupil pro danou dobu o 30% nadhodnoceně. Přesto, s odstupem let mohu říct, že lituji pouze prodejů, ale žádného nákupu. I ta předraženě koupená nemovitost se mi postupem let zhodnotila, jen né tolik jak by mohla, kdybych ji koupil za cenu tehdy odpovídající tržní hladině. Je třeba si uvědomit jeden fakt, který pro někoho nejspíš bude znít krutě - nemovitosti v kvalitních městských lokalitách budou vždycky nedostatkovým zbožím a nikdy nenastane situace aby si nemovitost v těch lokalitách mohl pořídit každý kdo o to má zájem. Ceny těchto nemovitostí tedy vždy budou dostupné pouze lidem s vysoce nadprůměrnými majetky.
Pan Kotula dle mého ingnoruje některé ekonomické aspekty a hlavně rizika. A vždy když od někoho slyším, že něco už jen poroste, začínám se mít velmi na pozoru😊 Historie je plná neočekávaných událostí a zvratů, které mají na trhy zásadní vliv a je jedno o jaké trhy se jedná. V ČR ani nemusí nastat žádná katastrofická událost, bohatě postačí tempo státního zadlužování a jako jeden z prostředků “nápravy” by mohlo přijít na řadu oblíbené zdanění např. nemovitostí, kde je obrovské množství peněz občanů a investorů. Jaký impuls pro realitní trh by bylo třeba takové progresivní zdanění nemovitostí? Nebo třeba demografie v ČR? Otázka je také zda řešíme pouze Vinohrady a IT kupce nebo celý trh v ČR😊
Vždycky nakonec roste i přes všechny zvraty, ne kvůli tomu, že nemovitosti jsou tak úžasné, ale protože peníze ztrácí hodnotu. Je to samozřejmě zjednodušení, protože o ceně pak také velmi rozhoduje lokalita.
Jsem si vědom monetární iluze a toho, že ceny prakticky všeho v čase rostou, respektive, že kupní síla fiat měn v čase klesá. Myslím si však, že tato optika nestačí pro investiční rozhodnutí a to zda se vyplatí koupit či nekoupit nemovitost. Otázka je taky zda je to na bydlení nebo investici, každopádně je to téma na obsáhlejší debatu a já to nechci nějak soudit takhle od stolu. Každopádně díky za reakci😊
@@vojtavalenta5252vysvětluji v rozhovoru. Ekonomicky to funguje, když používáte hypoteční úvěr, fiat peníze přejí dlužníkům.
@@vojtavalenta5252 No, vepřový maso stojí resp. kde koupit v akci stále za 89 Kč, přestože kdyby stálo stále stejně podle inflace od roku 89, tak by mělo stát 600 Kč za kilogram
U vepřového masa se dá cena držet snížením kvality nebo zvýšením produktivity "výroby" a v praxi asi funguje oboje dohromady
Borec žije v jiném světě :D
Je tu docela dost negativních komentářů, tak já přidám jeden pozitivní - rozhovor mě bavil, dokonce mě přesvědčil si koupit placenou část. Pan Kotula je mi sympatický a jeho videa/názory mi dost pomohly při rozhodování hypo/investiční byt/byt na bydlení atd. Před dvěma týdny jsme podepsali se ženou rezervační smlouvu na byt v Nuslích na vlastní bydlení (jdeme z nájmu na Vinohradech), doufám, že se prognózy o růstu cen naplní - jsme kousek od synkáče, tak snad tam to metro fakt bude :). Ale i kdyby ne, dle mých propočtů to má lepší ROI, než kdybych ty samé peníze sypal do ETF (kam nadále budu část příjmů posílat).
Myslím, že většina lidí video neviděla celé a nebo nepochopila. Je to celé o prioritách a je úplně v pořádku preferovat zážitky před koupí vlastního bytu, ale pak si nemůžu stěžovat.
Taky me to trochu nalomilo, a ikdyz mam vyhodu toho, ze me Praha vubec nezajima, zustavam verny ETF.
Prece jenom je Cesko stale rozvojova zeme.
junior IT pracovník nikdy nemá nástup 70K :) vlastní zkušenosti + zkušenosti + dalších mých kamarádu ze školy :). Je to realně max 45 hrubého a ano časem, až budete senior což trvá nějaké roky cca 3-5 let, tak ano 80-100k pokud jste šikovný, jinak ne:)
ted me zrovna lanarili za 100-140k tak mozna by se dnes pro juniora s dobrou skolou za 70k neco naslo
Mám kámoše, který dostudoval vysokou a vzali ho na první místo, kde dostává 60k a to jen kvůli tomu, že si řekl o 50k. Jakože myslím si, že je to dost o konkrétním oboru a firmě (je ve vážně luxusní firmě), ale když jsem jeho příběh slyšel, tak si myslím, že to co pan říká ve videu je celkem reálné. Ale ano, taky znám IT pracovníky, který berou "jen" okolo 40k
@@janjakub8220 Přesně záleží na firmě a co člověk umí a umí se sám ocenit, jsou firmy kde berou ajťáci třeba 200k.
Je to práce která jde často dělat remote, takže lze pracovat i pro zahraniční firmy..
Programátory a developery dneska shání úplně všude, takže když mu nedají co chce může to zkusit doslova u stovky jiných firem.
To co říkám je skutečně standard. Samozřejmě budou ajťáci, co se z nějakého důvodu spokojí s málem, většina je tak jak říkám a senior je na fakturu 100 plus.
Ne standard to skutečně není... junior programátor atd bežně nastupuje mezi 30-40k... nehádejte se s lidma z oboru pane Kotula :D
Bral jsem si hypotéku před 3 lety na byt za 3,8kk, pokud po škole většina lidí začne pracovat, tak nemá plat 60-100k za měsíc(pouze určité procento jedinců)Pokud bych nedal jistinu 1,5kk dohromady, tak by mi tu hypotéku vůbec nedali, a nebo bych musel oné době vydělávat alespoň 65k hrubého s 10% jistinou, takže pán žije asi na Marsu nebo je jen hodně velký lhář optimista
kk to je jako tisíc tisíců? Proč nenapíšete rovnou M jako milion? :) kk znamená kuchyňský kout :)
on to ale taky řiká že 60-100k nemá každý a koupit si byt na Vinohradech neni pro každého
@@Gozer3 zvyk
@@fuchsfilip samozřejmě vím, že to říkal, ale berme v potaz nějaký celorepublikový průměr...to mohl rovnou říci- Ti co nevydělávají dostatek hned po škole, tak si byt pořídí až v 35 letech a jak sám řekl, to už je pozdě
Když nemáte tolik, musíte do jiné lokality, tam na startovní byt dosáhnete i s nižším příjmem (nepleťte si slovo “nižší” s “jakýmkoliv, trochu pracovat bude potřeba v každém případě)
9:20 - "za čtyři roky se ti zvedne (cena bytu) o 5% každý rok, to znamená o 20% cena bytu". Čekal bych, že práci s procenty bude mít pán v malíku, nebo tam bude alespoň nějaký fact checking...
@@rezor1212 Pro zjednodušení proč ne, ale slušelo by se uvést, že když k tomu máte to skvělé hypo financování, většina tohoto papírového zisku byla reálně odvedena na platbách úroků bance.
Vážně si myslíte, že to neví? :-) Hned bylo řečeno, že je to pro zjednodušení.
@@lukaspribyl9907 Asi máte pravdu, ale čekal bych nějaké upřesnění, tak jako jsou uvedeny vysvětlující informace jindy :-)
Není pravda, že většina byla odvedena jako úroky. Přeci jsou s bytem spojeny i užitky- tedy buďto tam bydlíme (a nemusíme tedy platit nájem) nebo mám příjem z pronájmu. U malých bytů je nájem/cena cca 3 procenta, pak už záleží jen na úrokové sazbě, kolik navíc budou úroky. Každopádně zcela jistě ne celé kapitálové zhodnocení.
Vy jste prohlásil, že když si půjčím 4M, 1M dám, tak (zjednodušeně) za 4 roky jsem zdvojnásobil svůj vložený 1M, protože byt má nyní hodnotu 6M (předpokládaný růst 5% p.a.). Ve skutečnosti při 90% LTV jsem první rok zaplatil na úrocích (předpokládaný úrok 5% p.a.) 200 000,-. Pokud bych to zjednodušil (nepočítal s tím že snižujete každý rok půjčenou částku), tak jste na úrocích za ty 4 roky zaplatil 800 000,- Takže ano, většinu toho papírového zisku jsem odevzdal bance. Zlepšuje se to s tím, jak ten dluh pomalu klesá. Je to supr, pokud nemovitosti rostou třeba o 10%, ale úroky jsou jen 3%. Ale když rostou o 5% a úroky jsou taky 5%, není to žádná hitparáda, jak to vy malujete.
Tohle je vlastně problém celého rozhovoru. Je silně jednostraný, vše je vyobrazeno ve prospěch koupě nemovitosti a negativní stránky jsou často vynechány nebo zjednodušeny. V moderní specializované společnosti by mělo být normální bydlet v nájmu. U nás má život v nájmu stále ten punc = líný chudák co si po škole nekoupil garsonku.
Pana Kotulu už dlouho sleduji a podle toho co říká chápu s kým se bavím v kostce sleduji tak 100 lidí a jenom ty nejlepší z různých oborů a každý video mě obohacuje.
Jinak zajímavé video z pohledu člověka z realit, díky za něj
Nie je to take jednoduche. Ak kupim byt za 5m na 4m hypoteku, tak sice za 4 roky ma byt hodnotu 6m, co sa zda ze som zhodnotil moj milion, ale na urokoch som zaplatil okolo 700k (pri 5percent uroku), także zhodnotenie je 300k. Alebo sa mylim ?
Čtu docela kritiku na pana Kotulu. Ale copak musí člověk bydlet na Vinohradech? Tak si po škole koupím byt třeba v Brandýsu nad Labem , dojíždím do Prahy, prodám Brandýs, koupím něco třeba v Letňanech nebo Čakovicích. Dneska lidi neumí improvizovat. Chtějí všechno rychle a hned. Investování do nemovitostí je běh na dlouhou trať. Proto je třeba začít co nejdřív. Obávám se ,že pan Kotula má pravdu. Peníze se budou i nadále znehodnocovat a to pracuje v neprospěch nějakého šetření. Další věc která dneska je parodoxně v neprospěch. Internet všechno zrychlil ,ale zároveň taky zpřístupnil ,takže nějaký hlídací pes že někam rychle zavolám asi těžko. Obálková metoda a nejvyšší částka vítězí. Jednou a asi to není daleko se to zhroutí ten systém. Ale jdeme procesem, kdy nůžky mezi bohatým a chudým se budou nadále rozevírat. Nedělejte si iluze a chudý je ten ,kdo když měl udělat nějaké rozhodnutí a něco koupit ,nést za něco odpovědnost, tak se šel raději bavit do hospody nebo nechtěl nést rizika.
2kk v Brandýse nad Labem = 4-5M. To si moc nepomůžu. Leda bych jezdil ze severočeský pánve.
@@Gozer3 Neratovice tam vidím byt i za 3-3,5M . Tak to je ten start. Je draho. Taky to chce ,aby člověk nežil jako single, to už je dneska luxus a v Praze nejsou platy jako u nás tady na Vysočině. To byste teprve brečeli. No a začít fakt ve 20 letech, neválet se do 30 let ve škole. Jít makat. Za nás se chodilo makat v 17 letech.
@@iPE_ZA Neratovice jsou plný družstevních bytů, což bude asi i tenhle případ. Na investici nevhodný. Jinak podle vás nemůžu jít studovat a kvůli bytu se musím stát nádeníkem co má základku nebo sotva maturitu?
@@Gozer3 Spousta vysokých škol je plná zbytečných studentů. V 70 letech se rodilo 180-200 tisíc dětí za rok a kolik % šlo na VŠ, potom se po revoluci porodnost snížila na 100-115 a z nich já nevím 1/2 jde na VŠ . Padlý na hlavu. Mladým se nechce moc tahat. To je taky ten problém. Ceny jsou vysoko ,ale platy jsou také výš. Když to přepočítám přes unci zlata ty ceny, ne přes Kč ,USD nebo EUR ,tak na Vysočině jsou baráky levnější než byly před 20 lety. Paradox co. Žádná nedostupnost není. Akorát nesmí jít všichni do Prahy a musí se vrátit učňovské školství. Dneska stojí řemesník strašně peněz a děcka všichni studují školy ,který neuplatní. Problém je to dost široký. Družstevní vlastnictví na bydlení pohoda. Bavíme se o bydlení. A na investici už je pozdě do nemovitostí. Naopak ČNB říká ,že nemovitosti jsou vysoko. Zdražovat budou jen lokálně, kde bude opravdu poptávka. Ale někde budou i zlevňovat.
@@iPE_ZA Přesně tak, máme skoro třetinu vysokoškoláků, což při pohledu na medián IQ vychází jako naprostá šílenost. Standard se snížil.
První člověk co řiká pravdu v tom jak funguje svět. Když chceš vlastní byt v Praze musíš proto něco udělat, trochu si odtrhnout od pusy. Né každý má prostě nárok na to bydlet v centru Prahy. Nechápu že to lidi tak dráždí. Čtu to tady v komentářích a lidi by si měli uvědomit jaké je realita. Ano né každý vydělává 70k, né každý dokáže vydělat chvíli po škole 350k, né každému můžou půjčit rodiče, ale taky né každej může bydlet v Praze. Viděl jsem nějkou politickou debatu, kde se kluk z publika zeptal politiků co udělají pro to aby měl on jako podprůměrně vydělávající člověk na byt v centru Prahy pro svoji rodinu. Trochu mě mrzí že mu žádný z 10 politiků neřekně, že byt v Praze neni nárok, to neni prostě pro každýho.
Ta poslední věta je prostě SUPER.
Ten politiku mu měl poradit, že v Čechách máme bezplatné školství a ten pod průměrný člověk se měl dovzdělat a zvýšit si kvalifikaci. Případně někde byly nabídky na popeláře za 52 000 +
Tleskám, přesně tak!
Byt v centru je omezeným zdrojem a jediný klíč, podle kterého se zjistí, že na něj máte "nárok" jsou peníze! 😂
Holt, kdo ho chce, musí přetlačit všechny ty manažery, podnikatele a jiné, finančně úspěšné lidi.
Může si třeba vsadit! 😁
Tomu říkám profesní slepota. Aneb trhy honí minulost. Ekonomika vždy funguje v periodách. Dneska zažíváme deglobalizaci, válečné chrastění zbraněmi ve světě, spomalování ekonomiky a enormní zadlužování vlád s nebezpečím další inflační epizody a snížením reálných výdělků či potřebou mnoha rodin a jedinců zadotovat státem náklady na bydlení. Ale ceny nemovitostí dál utíkají reálné kupní síle...
Mladí si počkají na dědictví po rodičích z dob početných Husakovych dětí. Objem hypoték bude klesat a na páku budou kupovat jen rentiéři, kteří pokud přijde krize... začnou ve spěchu se portfolia zbavovat či jim banky zabavovat, pak ceny půjdou realitě naproti!
Já Vám nevím. Jsem stará škola, ale koupit si byt za 3M aby mi generoval příjem kolik? 8-10k čistého? + starosti s bytem, s údržbou, starosti s nájemníkama atd. To se nemůže vyplatit. Ano, pokud se nedaří mohu byt prodat. Ale to je mínus realitka atd atd. Myslím, že je stovky lepších investic než byt. Samo píšu jen za sebe.
:) ptát se realiťáka jestli jsou nemovitosti drahé nebo zda si mají lidi koupit vlastní bydlení tak jakou odpověď může člověk čekat :) mě tidle bezcharakterní paraziti fakt vadí.. ale zbytek rozhovoru si rád poslechnu..
Je drsny, ze z rozhovoru dokazete poznat, kdo nema charakter
@@e.jak. dá se z toho poznat dost.. například v momentu, kdy mluví o tom, jak se člověk cítí a necítí v nájmu tak je poznat jak se snaží v lidech vyvolat nějaký pocit, že nájem je nějak špatně.. proč to dělá? no z dobroty duše to určitě nebude že :) i ten příběh o tom jak by měli lidi kupovat hned po škole malé byty.. zase to říká proto, aby si nahnal další duše na obchod a to mě osobně prostě vadí.. ale je to můj názor, samozřejmě můžete mít jiný ;)
@@martinhruby9241 Poslouchal jste to vůbec celé? Protože kdyby ano, a pozorně, zjistil byste, že naopak radí mladým lidem realiťáka "obejít" a vyběhat si to na vlastní pěst.
@@martinhruby9241 a nemá pravdu?
@@standapanda jsem v nájmu už 10 let a ne nemá pravdu 🙂 minimálně u mě a lidí v mém okolí ne..
Když jsem kupovala ještě během studia VŠ první byt, chtěla jsem bydlet ve 2kk, pro zvýšení bonity mi pomohli rodiče jako spolužadatelé o hypotéku - samozřejmě jsem po nich nechtěla finance na splátky 🙏 (pracovala jsem jako zaměstnanec + vedlejší činnost OSVČ) Třeba to někomu pomůže. Já to moc ráda v budoucnu udělám pro svoje dítě.
👍👍👍
U tohoto rozhovoru musim napsat zapornou zpetnou vazbu. Pan Daniel nevidi do reality, to co rika prece normalnimu cloveku neda spat. Musel jsem rozhovor vypnout po prvnich par minutach.
Slabej kus.
Budu reagovat jenom na jednu věc, co byla ve videu řečena, a to je: kolik času reálně věnuje pronajímatel bytu, který pronajímá. Protože právě ta informace, že většině bytů stačí věnovat se pár hodin ročně přesvědčí spoustu lidí o tom, že vlastnit a pronajímat byt je strašně jednoduché a skvělá investice ne nepodobná akciím. Ale ve skutečnosti se může objevit skutečně dost problémů s bytem a když náhle člověk vystěhovává nájemníky, řeší ty problémy v SVJ a k tomu právě třeba i nějaké technické obtíže (jejichž rozpoznání se pan Kotula ve videu vyhnul), tak to je ten pravý "byznys" s pronajímáním, s nímž (pokud nemáte známého právníka, instalatéra a elektrikáře) se Vám potom bude dost těžko žít ten "běžný" život, k němuž jste si pronajímání bytů zvolili. Ona je to totiž (a nemusí to být případ vlastnictví vícero bytů) často skutečně práce na plný úvazek. A bohužel právě to podle mě je jedna z věcí, co také dost trh křiví. Protože si každý myslí, že to budou lehko vydělané peníze.
Dekuji za radu.Ja po cely mesic pojidam jen same skvarky se skubankama, soupu denne nohama z vyplaty do vyplaty a nezbyva mi grose ani na novou zasteru,
Za mě super rozhovor. Jen by mě zajímalo, když je člověk po škole a má našetřeno a dostane hypotéku, tak ji přece do 10 let nesplatí. Jak bylo v rozhovoru řečeno, že ten byt je investicí na rodinný byt. Tak se potom prodá s hypotékou ?
Ano
Ano nebo to můžeš použít jako zástavu na další nemovitost.
@@CZaspeC Super, díky za odpověď :)
@@VojtaZizka Super, taky děkuji za odpověď :)
Absolutne nechapu ty komentare tady. Hlavne ty, jak to po 6 minutach vypinate:) Pritom v rozhovoru padlo tolik zajimavych informaci. Diky za fajn dil 💪👏
Mladý člověk by se neměl vázat, měl by se učit novým znalostem a jezdit za práci za penězama. Málokdo dělá hned ze startu takovou profesí, aby mohl hned do hypotéky.
Nehledě na to, že mi reality příjdou fest přepálené a to stejné i s nájmy, tam to je navíc umocněné tím, že ho sockám proplácí stát.
Teď je nejlepší čas šetřit a čekat, až to trochu popadá.
skvělý rozhovor. díky za něj
👍👍👍
Pan Kotula rozporuje to, že Praha je město z nejhorší dostupností bytů.
Já mohu díky své sestře porovnávat s Australským Brisbane, tam běžný rodinný dům stojí kolem milionu AUD, což je tak 16 000 000 Kć. Je to rodinný dům né krcálek na Vinohradech.
Platy tam jsou vyšší, ceny nemovitostí poměrově levnější podle mě.
Mluvíte o Sydney a o prestižní lokalitě nebo o jiném městě a běžné lokalitě? Asi chápete, kam s dotazem mířím. Hodně bych se divil, kdyby byl dům v prestižní lokalitě Sydney za cenu co píšete.
V příspěvku píši o Brisbane.
I to Sydney se mi nezdá nějak poměrově drahé....
Chtělo by se to asi sám prostě podivat.
@@romankratochvil1937tedy ty domy nejsou za takovou cenu v hlavním městě v prestižní lokalitě.. je potřeba porovnávat porovnatelné… ideální by by bylo porovnat rovnou s cenami bytů v Sydney s lokalitou podobného charakteru jako jsou Vinohrady.
Za mě ze začátku asi pro většinu "normálních" lidí spíš k naštvání vůbec poslouchat a nedivím se, že to spoustu lidí i odradilo sledovat dál😄! Ale od té části, kdy pan Kotula mluví o tom, jak si tedy koupit svůj první byt, když nejsem ajťák s platem 100k, je to už vcelku dost přínosný rozhovor dle mého. 👍A ano, jak bylo řečeno, když něco chci, tak pro to budu muset něco udělat a taky dost obětovat, bez práce nejsou koláče a bejvák už vůbec ne... 😛
Upřímně některým věcem v tomhle rozhovoru buď nerozumím a nebo s nimi nesouhlasím. První co jsem se dozvěděl, že nemovitost je v podstatě jenom úschovna peněz před inflací. Takže nevydělávám peníze vůbec, ale v podstatě si jenom spořím. Další věcí je, jak dlouho bude ten student ze školy spořit těch prvních 380 tisíc nebo kolik. To nejsou měsíce, ale spíš roky. Kolik bere začátečník v průměrný práci. 25 tisíc čistého? Jak dlouho z toho budete syslit 380 tisíc? Ajťák nastoupí a nástupní plat je průměrný pražský plat. 45 tisíc čistého. Tam to jde.
Základem pro jakékoliv investování je kvalitní vzdělání. Naši rodiče ani učitelé nám jej často nemohli z různých důvodů zprostředkovat. Např. dnes již známá poučka o dobrých a špatných dluzích je v ostrém kontrastu myšlení starší generace (všechny dluhy jsou špatné). Od generace našich rodičů a prarodičů se stále můžeme mimo jiné učit pracovitosti, trpělivosti a skromnosti.
Danovi jsem mimo jiné vděčný, že mi zapůjčil hru Cashflow. Poté jsme jich pro vzdělávací účely pořídili ještě mnoho... Tato hra mi reálně změnila život.
Já vám nevím, realitní trh sem tam sleduju, a dneska pořád všichni říkají jak je to super koupě. A přitom na trhu vidím i hezký byty, domy, který tam jsou ale měsíce, nekteré i roky. A proč? za mě protože jsou ceny neskutečně nahoře a časem se trh musí ochladit. A to že nemovitosti půjdou nahoru? A kam až? V porovnání - před 5-6 lety se dům v naší lokalitě dal postavit s přhledem za cca 5M. Dnes za to samé musí člověk zaplatit 10-12M. Ale platy nejsou dvoujnásobné. A ceny nemovitostí půjdou dál nahoru :-)? Kdo si je potom budem moct dovolit?
Investuju 42 let a nemovitosti neklesly za tu dobu nikdy. Ty nárusty jsou astronomický, před revolucí stála chalupa na horách 5000, byt v Praze 80000 a barák na Praze západ 300k.
Orná půda stála korunu.
Měřím to dlouhodobě a dělám 16% p.a.
Měl jsem začátkem devadesátek možnost koupit v Radotíně velký areál za 1 mil. Kč. Dnes by byl za 500milionů. Vyfoukli mi to lidi od cirkusu, měli cash.
Byty si dovolí ty lidi, které nevidíte, protože si myslíte, že si to nemůže nikdo dovolit a tím to pro vás končí. Otevřete oči a uvidíte nový svět. Prodává se jich obrovské množství.
Byzy budou kupovat a stavet investicni spolecnosti, ktere je nasledne budou pronajimat. Nakonec obcane nebudou vlastnit absolutne nic a budou "stastni".
@@Mickeythemouse64 ok, co byste doporučil mně, ted jdu studovat práva, moje myšlenka je investovat mezitím do indexových fondů a do pár akcií, kterým věřím, jelikož od rodičů nedostanu ani korunu
@@xeonn2477 asi bych koupil garáž
proč mi to příjde spíš jako snaha o větší zadluženosti české populace ? puč si hned jak ti bude 18
Zdravim, co pronajimat pres nejakou sluzbu, napriklat realitni shaker, kdyz je nemovitost daleko od mesta, kde bydlim?
Určitě je to řešení. Pronájem je dnes služba, na kterou lze najít kvalifikovanou osobu/firmu.
No já Vám tedy nevím, 20 let ajťák co vyjde střední školu dostane 70k čistýho. Sorry jako
V Praze naprostý standard po vejšce (ne ve 20ti jako úplně nepolíbený). Ještě předpokládám, že nějakou praxi získal při vejšce, což bych řekl, že není předpoklad mimo vzhledem k tomu, jak to fungovalo u nás na VŠE. Samozřejmě vejška není nutnou podmínkou pro to být ITak…
Junior programátor rozhodně ne. Plat o kterém píšete je běžný až po třech letech praxe. A rozhodně to nebude běžný ajťák, vyžaduje to hlubší znalosti.
@@lukaslolek6133předpokládám, že junior za 40tis. je jako práce při vejšce a maximálně tak na dva roky, alespoň u nás na VŠE to spolužáci takto měli.
Tester s 3 lety zkušeností 80K. Programátor 100K.
Čistého ne, ale hrubého ano, ale ne po střední, ale po vejšce.
po 6 minutách totální disaster, tak uvidíme dál
po škole mít 380.000 no XD tak to pokud nejsme povoláním syn tak je bez šance ...
Po skole pred 15 lety jsem nastoupil za presne 30 tis hrubeho bydlel sam v Praze v najmu. Rok jsem se placal a ucil se nastavit si finance, byl to muj prvni prijem. Neusetril jsem vubec nic.
Pak jsme si precetl knuhu Nejbohatsi muz v Babilone. Takovy soubor pohadek pro deti ze staroveku. Pouzil jsme ty jednoduche myslenky a diky tomu jsem se stejnym primem mel pro roce na uctu presne 100 000 Kc. Jde to a ne ze ne.
41:10 Není to pravda. Tvrdí to téměř všichni realitaci, kteří asi nemají aktuální informace, ale hypotéka i na družstevní byt jde (sám jsem toho příkladem).
Pokud družstvo má vymezeny jednotky a povoluje zástavy, tak s tím žádný problém není. Mimo ČSOB by hypotéku na družstevní byt dle doslechu měla poskytnout i RFB.
Když je prohlášení vlastníka (vymezené jednotky) a družstvo je schopno prohlásit, že do nějaké doby převede byt do vlastnictví, tak je možné získat hypotéku. Je to však okrajový případ, týká se to při nejlepším tak jednoho z dvaceti družstevních bytů.
O tom, že by družstvo bylo ochotno povolit zástavu slyším poprvé, po právní stránce to jde, každopádně to není naprosto běžné.
Bohužel musím zas nesouhlasit (ze by snad bylo potreba prohlášení družstva o zamyslenem prevodu do osobniho vlastnictví) Druzstvo, v kterém mam podil, nic takoveho neplánuje a nic takoveho bance neprohlasovalo. Bance je přeci úplně jedno, kdo vlastní byt, když na něm bude mít zástavu...
@@krystofpazourek2959 to co jsem napsal výše platí a není to v rozporu s tím, co píšete vy. Je to jen další možnost. Tu vaši možnost vidím v reálu poprvé, po technické stránce to ale určitě jde. To co říkám je, že všechny tyto možnosti jsou okrajovými řešeními a v drtivé většině případů je jediná možnost financovat nákup družstevního bytu zástavou jiné nemovitosti. Což mě napadá, že je to tak napůl i váš případ.
Je to v rozporu, protože žádné takové prohlášení banka (alespoň v mém případě) nepotřebuje (vy jste tvrdil, že to je nutné vždy).
Napůl to můj případ není. Právně se sice kupuje podíl (ten samozřejmě do zástavy bance nestačí), ale fakticky jde o to vylucne pravo užívat ten daný byt, který jde do zástavy.
Upřímně se vůbec nedivím, že o tom slyšíte prvně. Zatím jsem narazil pouze na jednoho realitaka, který věděl, že toto některé banky umí a nemají s tim problém.
V baráku nejsem zdaleka výjimkou, cca 30 % bytů je takto zastavených z důvodu úvěru. Kdyby družstva, realitky a kupující věděli, že to jde, tak by to možná bylo běžnější 🤔
Pro přehlednost, aby to bylo pochopitelné:
1. Možnost financování hypotékou
- zástava jiné nemovitosti
2. Možnost financování hypotékou
- existující prohlášení vlastníka (rozdělení na jednotky)
- prohlášení družstva, že převede byt do vlastnictví do 1-2 let
3. Možnost financování hypotékou (váš případ)
- existující prohlášení vlastníka (rozdělení na jednotky)
- souhlas družstva se zástavou bytu
4. Možnost financování hypotékou
- bez zástavy, maximálně však do 3,5mil.
V drtivé většině případů je možný jen případ č. 1, protože dům není rozdělen na jednotky. Případ č. 4 není v Praze možný z důvodu místních cen.
Zatím se mějte
D.
Dělám programátora mimo Prahu s podobným platem a nepřijde mi, že by byt(!) za 13 mio byl pro mě dostupná záležitost. Na 10 mio si vezmu hypo na 30 let, takže mi z platu zbyde ani ne 10K měsíčně. To je fakt sen.
Ale menší už ano?:)
Asi jste neposlouchal celý rozhovor. Je potřeba začít co nejdříve s malým a pak to překlopit do velkého. Hned naskočit na velký byt je dnes utopie pro většinu i dobře vydělávajících lidí.
Začínající Ajťák junior nastupuje tak za 35 tisíc a je rád.. Rozhodně ne 80..
To už bylo řešeno v několika komentářích níže. Jestli nastupuje za 35, tak to není IŤák, ale nějaký praktikant bez zkušeností
@@RealitnikancelarKOTULA A proč že by měl každý dělat IŤáka??:-))
Zdravím, když se chce někdo bavit o příjmech, tak by bylo dobré znát rozdíl mezi platem a mzdou, protože jejich špatné používání značně znehodnocuje důvěryhodnost podávaných informací. Průměrná mzda je v Praze na jiné úrovni, takže přehled realiťáka je nic moc...
S většinou tvrzeného souhlasím. Využil jsem i nějaké finty, které pán zmiňoval ve videu. Jen by mě zajímalo, zda Vojta byt nakonec za 7,2 koupil. Spíš si myslím že, to bylo bez šance. Díky za video!
👍👍👍
tenhle frajer se na náš všech pěkně přiživil... takový geny....... si žijou líp než já?
To se neda poslouchat , pardon.
My jsme jezdili i na festivaly i na dovolené, užívali si a přesto našetřili. Jen ty dovolené byly low cost (většinou po Česku) ale na 10% z hypo jsme se s parnerkou dokázali poskládat a nyní bydlíme ve svojem ;). Ono kolikrát to uskromnění nemusí nutně znamenat že člověk chodí jen do práce a z práce ale i z minima peněz se dá užívat si života naplno pokud člověk vidí možnosti dnešní doby.
Je to tak. Dneska každý bere luxus,.jako standard,.na který má právo. A hlavně být šťastný. Nikdo se neuskromní a málokdo plánuje dál, než do další výplaty.
To zní tak snadno asi jako že do důchodu má jít člověk s pěti miliony v kapse.
Za me zatim asi nejlepsi rozhovor. Zadna success story bez pointy, ale ciste prakticka doporuceni. Ten modelovy priklad s pakou (byt za 5M) je mozna az moc zjednodusujici, protoze nebere v uvahu uroky, ale i tak neco, co by se melo tesat. Ktera banka vam pujci 4M na ETF?
Zde v komentářích je vidět, jak většina lidí nemovitosti vůbec nechápe. Pan Kotula výborný.
Přesně. Nechápu tu kritiku.
Děkuji za podporu 👍👍👍
A ještě fňukají jak je to těžké "v dnešní době". Jakoby to naši rodiče, či prarodiče měli všechno zadarmo.
@@jakubsuchanek9504 👍👍👍
Ano, ja si poslechla rozhovor a nadsene si otevrela komentare cekajic samou chvalu....a ejhle...lidi zavidi, chytaji se detailu (kolik vydela/nevydela ajtak v Praze), resi hovadiny, jsou lini se uskrovnit, ve vsem hledaji problémy, proc to nejde a nakonec vytahnou politiku. Doufam, ze se p. Kotula nenechal znechutit. Vojta tu dobre stira blbe komentare, ty nejblbejsi rovnou ignoruje, skvela strategie. Vojtovi i p. Kotulovi diky za super dil.
Předpokládám, ze se natáčelo s předstihem. Jak dopadla obálková metoda s bytem v Karline? 🙂
Růst nemovitostí podle mě nemusí být nekonečný. V některých lokalitách si nejspíš nemovitosti hodnotu udrží, nicméně budou lokality, kde by mohlo dojít i ke dlouhodobému poklesu cen. Nebavím se teď v pražském kontextu, ale celorepublikovém. Pokud nám bude dlouhodobě stagnovat nebo klesat populace, zákonitě to povede i ke snížení poptávky po nemovitostech, což vyústí v postupném snižování jejich ceny.
Ano máte pravdu. Já třeba s poklesem populace počítám a dle CSU vyhodnocuji kdy vyexituji nemovitosti. Jen pro info - problematiku úbytku populace začnu řešit tak za 15 let... do té doby by to mělo být ok. Samozřejmě jedná se o můj odhad a uvidí se co se stane. Úbytek populace je jen jeden z mnoha parametrů...
Kde má mladý člověk po škole vzít peníze na být?
....od rodičů, protože to byla poslední generace, která ještě tvořila nějaké hodnoty ...
vše jednou končí ....
Zapákovat hypo
I na 10 procenta muzez vzit stavebko
@@pavelkajetan888vsak to rikal, makat, makat, makat. Treba v zahranici rok, dva.
trh je snad otevren.. bez za hranice poradne makat, zavzky zadne..tach se snaz, brecet umi kazdej
Ahoj, je mi 25 let. Nedokoncil jsem vysokou skolu a tak jsem zacal zhruba od 23 let pracovat full-time. Pracuji jako obchodak pro zahranicni firmu v Praze a i kdyz se mesicni vydelek odviji od provize, dari se mi pohybovat se v castkach nad 100.000. Aktualne mam zainvestovano okolo 500.000 korun napric ETF, akciemi a BTC. Neustale premyslim nad nakupem nemovitosti, ale stale mi prijde moje investicni portofilo daleko atraktivnejsi a vidim v nem vyssi potencionalni vynos. Mel bych v tom dal pokracovat, nebo je preci jenom rozumnejsi udelat to, co popisuje pak Kotula? (Ve 25 koupit 1kk, prodat ho o 10 let pozdeji a pouzit penize na rodinne bydleni).
Ahoj, moc gratuluju a držím palce. Nemovitost má jednu obrovskou výhodou a tím je pákový efekt hypotéky. Zkus si spočítat ROI a uvidíš :)
Diky moc:)
Přesně jak píše Vojta. Stačí jedna malá nemovitost a k tomu buduj portfolio jak to děláš doteď.
25:30 no jo, ale kdyz ono sehnat toho DOBREHO financniho poradce je mozna slozitejsi, nez si to vyresit vsechno sam
jen si to tu odložim.
ceny nemovitostí už nebudou růst tak rapidně
Uvidíme
Asi si to taky myslím.
To je dost dobře možné.
To asi ne, tak jako třeba 2015-2021.
Přeci jen počet lidí co si je můžou dovolit hypotéku třeba na 10mio klesá.
Taky bych hádal, že teď několik let budou připisovat kolem 5 procent ročně.
Spokojeně sleduji každou epizodu, rozhovor s panem Kotulou byl specificky zaměřený na pražské horní 1%, zkrátka trochu jiný rozhovor než obvykle. Nedělal bych z toho tragédii.
Díky, příště snad bude bavit víc 😎
Já mám dojem, že spíše hledám cesty pro dolních 99 procent.
Souhlasím. Dojem.
Pokud kupuje nekdo na hypo se sazbou 5% a zhodnoti se mu byt o 5% rocne, tak vynos z vlastniho kapitalu ma tez jen 5% (+najemne).
Ta nástupní mzda je směšná. Ve velkokorpu dostanete 45, u menších dostanete 60. Nevěřím, že někde po škole dávaj 80. Ale taky jsem byl delulu, člověk na ty pohovory musí jít osobně. Kecy, že má dneska každej ajťák kilo mě akorát serou.
Je jasný, že bez zkušeností 80 tis. nedostanete. Předpokládám, že kdokoliv rozumný si udělá několik let praxe při škole (tedy u mě na VŠE to bylo úplně normální) a pak po vejšce už šel rovnou na nějakou dobře placenou pozici.
Dobry den, jeste bych se rad zeptal na nazor tohoto případu:
Bydlím v nájmu a mám možnost si vzít 100% hypotéku na byt, který bych pronajímal. Je mi jasné, že při dnešních úrokách mi splátku hypotéky nájem nepokryje, ale investuji měsíčně 5000,- takže kdybych přestal investovat a dotoval ještě tu hypotéku, tak už by na trhu nějaká nemovitost vybrat šla. Co si o tomto myslíte? Děkuji.
To je těžký dotaz. Zaprvé, je skvělé, že investujete 👍👍👍 zadruhé, rád bych doporučil koupit byt (a vzít si hlavně hypo) co nejdříve, ale třeba větší smysl dávají Vaše současné investice, to nedokáži takto na dálku posoudit…
Borec dostal svoje bydlení zadarmo, a kvůli tomu nekoupil investiční byt.. :D
Kamaráde právě proto si ten investiční byt měl koupit :D Co jinýho s prachama...
já z toho teda pochopil, že to nebyla ta první věc co udělal ,dkyž vylezl ze školy, jak radí. Ne že žádný byt nevlastní, jenom to nebyla asi úplně přiorita, když už nejaký vlastní. Navíc si vezměte jeho dobu, kdy ty informace nebyly a teď, kdy doslova slyšíte ten názor, jenom si sám zacpáváte uši a smějete se mu.
Zaprvé, žádný byt jsem nikdy nedostal. Bydlel jsem v bytě, který patří rodině, ale nikdy ne mě. Zadruhé. V tu dobu jsem chtěl koupit investiční byt a dokonce jsem i našel. Pamatuji si to jako kdyby to bylo dnes. Garsonka 20m2 ve Vršovicích za 750 tis.. S manželkou jsme se v tomto nepohodli, ona chtěla náš společný rodinný byt, nic investičního a tak to skončilo na bodu mrazu a na první investici jsem si musel pár let ještě počkat.
A manželka má taky ekonomku nebo proč ji nechat kecat do věcí, kterým nerozumí😅
Spařit, z tebe kouká levičák anarchista, alespoň takhle vystupuješ pod všema videama, ve skutečnosti váš vzor lenin říkal, kdo nepracuje ať nejí😅
Těm, které iritovalo prvních cca 7 minut, doporučuji vydržet aspoň do 14 minuty.
Dořekne se tam za mě důležité "B" k té myšlence, že byty jsou vlastně levné.
Za mě do té doby bylo velmi znepokojivé povídání, které se zdálo mimo realitu 😅
👍👍👍 děkuji, že jste vydržel a neudělal unáhlený závěr.
zajímavý rozhovor, nicméně se často odkazujete na "odkaz v popisku", ale jak hledám, tak ten tam nějak chybí?
Já vůbec nechápu jak si obyčejný člověk nemůže dovolit koupit byt na Vinohradech za 32 milionů korun přes třeba hypotéku pouhých 176 000 Kč měsíčně na 35 let. To musí být úplná brnkačka pro ženu se třemi dětmi samozivitelku pokladní v Penny. Václav Havel jasně řekl v 89 ,že všichni budou mít domek se zahrádkou. Natož nějaká pavlac na Vinohradech. Nebo se snad pletu?
1:53 .. jsem 3 roky po škole a fakt né každý Iták bere tyhle částky..
Souhlasím. Člověk je v extrémní bublině. Cise existuje případy, kdy člověk bere tyto částky, ale jsou maximálně jednotky procent těch nejlepších a nejpracovitějších. A ani těm to nedají jako nástupní plat. Teoreticky po zkušební době, prakticky spíš po jednom roce za předpokladu, že budou třeba řídit tým + dělat hardcore práci.
@@lukaslolek6133 Dlouhodobě se naopak na opačném konci žebříčku platů těší na zdejší podmínky neobvykle vysokým příjmům pracovníci v oboru informačních technologií. Programátor nebo specialista databází si tak již po roce praxe může říci třeba o nástupní plat až 80 tisíc korun. Po dvou či třech letech praxe to může být i sto tisíc. „Je to šílené, ale můj osobní komentář je, že to není proto, že by byl tak zázračně vzdělaný a tolik toho uměl. Těch lidí je prostě zoufale málo,“ podotkla Rezlerová.
Doporučuji vylézt z nory negativismu a podívat se kolem sebe.
Ceny nemovitosti rostou, protoze to paka co nemaji vztah k penezum furt kupujou a to vsechno jen pro to, ze v aktualni zastavbe zejou prazdnotou neči investice .. diký
Pán mluvil hezky o tom, jak když dostanete nemovitost..z mého pohledu když Vám takto něco spadne do klína, tak to je jak kdyby jste bežel sprint na 100m , akorát že všichni začínají od 0 a vy začínaté na 90 metrech... nemusíte mit stres si vzít hypoteku na ´´investiční´´ nemovitost, když přijdete o příjem, práci, nebo se Vám něco zdravotně stane atd.. když se stane tak co, vlastní bydlení mám.... Když nic nemáte a vezmete si hypo na 4-6-8 mil, tak máte hodně myšlenek typu co když přijdu o příjem, nebo mě srazí auto, atd...
Pardon, ale tohle je první díl který vynechám. Not interested
No je známej díky tomu, že natáčí videa....
Jinak po něm pes neštěkne.
@@romankratochvil1937 wtf?? :D
Trhy honí minulost! Investujte tam, kde je to levné! 😂
Kolik lidí s nadprůměrnými platy kouká na tato videa? Víme že "ajťák si může vzít hypotéku a co ten zbytek? Mají si pořídit maringotky?
Největší chyba v pořizování nemovitosti-nepracovat jako Ajťák!
A co když na to mám, ale jen bydlím radši v přírodě za prahou? A místo bytů nákup btc :) To, že máš peníze neznamená, že lokalita mě bude nadhodnocovat jako člověka. Ale každého věc.
Ajtak začínající opravdu nema 80 000 v praze
Co by se muselo stát aby nemovitosti šly dolů??? Přestat tisknout donekonečna peníze a držet úroky při 18%inflaci na 16%,to by jsme viděli jakou cenu opravdu mají😉 bohužel centrální banky jsou k hovnu vlády tisknou 300 miliard deficit bez krize,v podstatě jen tak. Takže není se čeho bát,vzal bych na DLUH klidně miliardy👍🥳🥳
Bitcoin fixes this!
p.Kotula ve mě opravdu nevyvolává dojem člověka, kterému lze věřit.
Byty v Praze jsou všeobecně předražené, máme jedno z nejdražších bydlení v EU. A tady pan Kotula bude tvrdit, jak je byt na Vinohradech levný 😉 Já chápu, že vždy bude určitá skupina osob, která má nadprůměrné příjmy a může si dovolit kupovat i domy za 20-40mil. na páku. Ale to není standard a není to průměr.
Cihla je fajn investice, ale nemělo by to být prim v životě. Má pravdu s hypo, je vždy lepší vzít si hypotéku, je to levnější než to platit z vlastních úspor komplet.
Domy za 20-40mil. na páku je úplně jiná liga a o tom jsem vůbec v rozhovoru nemluvil. Mluvil jsem o menších nebo středních bytech, které si muže leckdo dovolit pořídit v nejluxusnější čtvrti aniž by měl výjimečný příjem. Tedy komentář byl naprosto zavádějící.
Pane Kotulo, nevím v jaké bublině žijete, ale určitě nad průměrem ČR. Byt 3+KK 70+m2 což je střední byt pro rodinu stojí dnes v Praze přes 10mil. Můžete mi říct, kdo si tohle může reálně dovolit? Jen splátky hypo budou přes 50tis. To je opravdu velmi malá sorta populace, která je schopná tohle utáhnout.
S prominutím mluvíte tak k 20% populace v ČR, ten zbytek na to prostě nedosáhne.
Ono je to lacnejsie kym ta hypoteka su vytlacene peniaze a kym sa nemusi poziciavat z penazi, ktore v tej banke maju sporitelia. To by bolo ovela zdravsie prostredie.
@@danielpanek9540 Ale on přece nemluvil o tom, že střední rodina má na byt na Vinohradech má na byt za 10 milionů. Ajťák s nadprůměrným bytem na to má, ale průměrná rodina ne. Druhá věc, kterou říká, je to postupné roztáčení. Po vejšce si za první dva roky ušetříš těch 10% ceny na malý byt, v roce 2 ho koupíš. Hypotéku splácíš, nemovitost ti za 6 let vyroste o 25%, vzroste ti plat. V roce 8 to celé přetočíš, prodáš malý, zvětšíš hypotéku a koupíš větší. Je mi 44 a zpětně to vidím jako optimální cesta.
@@danielpanek9540neposlechl jste si celý rozhovor, jinak byste nedával tuto otázku. Ano, rodinné byty jsou těžko dostupné a jak to zvládnout popisuji.
Progresivni komanci ako pirati prve zdania alebo znarodnia nemotitosti. Preto mam radsej movite etf, akcie a crypto
Znarodni 😅
Zdani 😂
Vsak to robi na zapade progresivna lavica. Znicili EU a teraz tam rastie opacny extrem pravicovy. Podakuj progreskomancom.
Prvni "dil", ktery je pro me celkem zavadejici a vlastne se spoustou veci se spis nesouhlasim.. Jsem rad, ze to tak nevidim sam. Delalo to na me dojem, jak kdyz pan Kotula si rozhovor zaplatil a prisel nam prodat hrnce, ikdyz evrim ze to tak nebylo :D .. Je to jen dojem, pana neznam
Rozhovor u mě si nejde koupit. x.com/vojtazizka/status/1780260734846345432?s=46
co ti tam přišlo tak divné?. Já jsem s ním naopak ve všem souhlasil
Miluju, když dává rady ohledně pořízení bydlení někdo, kdo zprivatizuje za výhodnou cenu velký dvojbyt v Praze 1. To mu stát daroval tak 20-30 milionů 🤣
Chtěl bych žit ve vesmíru pána . Bohužel ne každý tam žije . Sam vlastním 2 byty a svůj dům, Tohle je gol😁👍🤷
uff celkem zajímavý rozhovor, některý názory ne jednoho čecha zvedne ze židle a je to v diskuzi hodně vidět. Bohužel pro většina krutá realita, kterou si většina nechce přiznat, proto trošku chápu ten shitstorm v diskuzi. Nicméně brát ITaka jako "měrnou jednotku" je trošku vtipné s kombinací s Londýnem, který je na tom ještě hůř než Praha, ale s hodně věcí s ním souhlasím. dík za rozhovor !!
👍👍👍
Tak nejprve radí, jak si po škole koupit vlastní byt a potom sám sebe zalituje, že on tu příležitost neměl, protože už dostal byt od rodičů... A kdo mu tu možnost vzal? Mohl mít dva byty. Sorry jako, ale sám "káže vodu a pije víno".😢
Sorry, ale tenhle pán se fakt nedá. Jeho argumenty jsou naprosto zcestné. Nejsem si jistý, jestli žije v našem světě. Budu se těšit na další rozhovory s jinými lidmi :)
Hodne slaby host. Tolik nepravd a zavadejicich informaci na jednom miste viz info o nadprumernem vydelku v Praze 50-60k a ze si mohou koupit byt na Vinohradech. A) 60k hrubeho =45k cisteho b) vinohrady byt 12M c) 90% hypo = 10,8M, splatka hypo 50k f) 50k mi banka da ale musim mit prijem 100k mesicne = 130k mesicne hrubeho. 😂😂😂😂
Doporučuji si ještě jednou poslechnout rozhovor a třeba vás to trkne.
Radí někdo, kdo nemusel řešit vlastní bydlení..............Vysokoškolák v pětadvaceti neví co dřív a sehnat 380 tisíc je docela v nedohlednu........obzvláště na Moravě! Toto je asi seriál pro Pražáky :-)
Taky se baví o kupování bytů v Praze...
a proto budou tihle lidi platit řemeslníkům 2000 kč/hodina!
Neskutečně přízemní pohled na svět někoho, kdo se narodil do správné rodiny a rozdává rozumy o tom, že se díky tomu měl víc snažit. S prominutím jsou to kecy člověka se stříbrnou lžičkou v puse, bez sociální empatie. Vojto, máte na víc!
takhle to fakt neni. Lidi enchtějí slyšet že abys něčeho dosáhl musíš pro to něco udělat. Každý nemá nárok žít v centru Prahy
Od rodiny jsem nedostal nikdy ani korunu natož m2 nějakého bytu. Veškerá podpora byla jako kdokoliv jiný - jídlo, ubytování a výchova. Moje máma nikdy neuměla hospodařit s penězi, tedy ji nyní musím podporovat, aby nějak přežila. Otčím zemřel před 17 lety a žádný majetek po sobě nenechal.
Priznavam, ze jsem ten komentar napsal zbytecne osobne. Nicmene privatizace bytu je ohromna startovni vyhoda do zivota, ktera se postesti zlomku lidi. Misto toho, abyste to priznal, tak spustite tuhlectu milionkrat prekonanou pravicovou mantru, “ze jste se mel vic snazit”. To zkuste rict cele rade lidi, kteri vyjdou ze skoly a jsou radi, ze maji na zakladni fungovani. Zivotni uspech neni zdaleka jen o tom, jestli se dost clovek snazi, ale mnohem vic o socioekonomickem zazemi rodiny, ve ktere clovek vyroste. Proc tohle nezaznelo od nekoho z vas?
Ekonomicka realita Ceska je neuprosna, cenova hladina bydleni je neskutecne vysoko k nasim platum. Pokud tem statistikam neverite a myslite, ze jsou spatne, tak si to jako realitni expert sakra overte a vyvratte misto tehle prazdnych proklamaci.
Srovnavat Londyn a Prahu a rikat, ze Vinohrady nejsou tak dostupne jako Knightsbridge v Londyne je uplne zavadejici a cherry picking par excellence.
O investici do bydleni mluvite jako o necem, “co nikdy neklesa pod inflaci a srzi si hodnotu”, ale neni to podle vas genialni investice. Tak to mi reknete, jaka jina trida investic nikdy neklesa a proc to teda neni “genialni investice”. Mozna je to o specifiku ceskeho trhu, Cesich, co miluji cihly, pomalosti staveniho rizeni - ale o tom ani slovo v rozhovoru. Ceny nemovitosti treba v Americe aktualne prochazeji vyraznejsi korekci, komercni prostory uz opravdu masivni. Proc je to jinak u nas, jsem se v podcastu nedovedel, ale jsem si jisty, ze tohle vsechno vite.
Ale zpatky k tem lidem po skole, ani od vas, ani od pana Zizky nezazni, ze zivot nejsou jen penize, a ze pro spoustu lidi jsou smysluplnejsi zpusoby, jak se v zivote rozkoukat nez sudlat prvni hypoteku.
Nejsem zdaleka takovy expert jako vy, ale v rozhovur zaznelo tolik vagnich a zavadejicich proklamaci (viz vyse), az me to donutilo reagovat. Vas osobni zivot neznam a omlouvam se za zbytecne osobni rovinu. Mejte se fajn a priste treba trochu vic do hloubky.
@@jarabmx Z té ohromné startovní výhody jsem měl jen to, že nějakou etapu života jsem tam mohl bydlet. Vzhledem k velikosti bytu má vysoké náklady plus jsme si s manželkou půjčili asi 600 tis. na rekonstrukci plus tam splácím celou dobu hypotéku , tak to dávalo tenkrát dohromady částku podobnou nájmu bytu nebo možná i trochu více. Tedy žádné finanční terno.
Finanční výhodu z toho budu mít až někdy v budoucnu, to už jsem ale úplně samostatný a musel jsem si všechno vybudovat sám bez koruny od kohokoliv.
Pamatuji si, jak jsem seděl na Kampě a viděl jak se procházejí lidi a popíjejí pivo, sám jsem si ho ale nemohl dovolit, resp. Měl jsem tak těsný rozpočet, že tam pro něj nebylo místo. A tak dostal nápad obejít koše, zda tam nejsou vratné lahve, a výtěžek z nich použit na koupi piva. Za relativně krátkou dobu jsem našel několik lahví, z výtěžku si koupil lahváč Braníku a šťastný ho vypil. To bylo v době, kdy jsem bydlel v té obrovské startovní výhodě.
@@jarabmxnaopak, ti z nuznych pomeru se vice snazi, takze si myslim, ze pomer uspesnych z bohatych/chudych rodin bude treba 1:1 … prikladu je dost… treba zakladatelka zasilkovny
Nevim za kolik privatizoval, u nas ve meste se privatizovalo za 40K (okolo Y2K) a pak pred par lety se ty byty prodavaly za 4-7M…
Ja ty byty musel kupovat za trzni ceny a penize na koupi musel vydelat a usetrit. Ohromna zttata casu bez paky. Kez bych financni gramotnost nabral o par let drive… to je nejvetsi boost ever nabrat vcas lektora, mentora, imformace, zkusenosti…
Objevovat kolo sam je nejvetsi ztrata casu!
Hypo nikdy ( pro mě jsou tam mnohem vyšší rizika, než benefity ), raději chudý, ale bez dluhů.
Já chci ale barák😅😂❤😊
je prirozene, ze ti co breci, budou brecet stale, a pak zde budou ti, kteri to proste udelaji a budou uspesni (ne vsichni)😊
Ne, radeji bitcoin
Bitcoin je super! Proč si ale nepůjčit ten prašivej fiat? 🤔
@@VojtaZizka Na koupi bitcoinu? Proc ne 😎
To už je na mě moc velká divočina :))
Za mne celkem fajn rozhovor. Moc nechápu ten hejt v komentářích, ale asi je většina komentujících triggerována větou: "Když něco chci musím se trochu snažit.".
Nevím co máte za kamarády a známe vy, ale nástupní plat pracovníka v IT sektoru v Praze se pohybuje okolo 65 000 a více. Ano, síťař z prumky asi ne, ale o takových p. Kotula ani nemluví, spíše o lidech po vysoké škole. A jestli váš kámoš s titulem Ing. nastoupil do firmy za hrubou mzdu pokladního v Lidlu, tak je trochu trouba nebo línej chodit na pohovory nebo pohodlnej korporátník co chce mraky benefitů, HO a 100000% jistotu i když teprve začíná a nic "nepředvedl".
Koupit v Praze byt (1+1 někdy i 2+1) do cca 5 mil. jde, jen holt nebude v Karlíně nebo na Vinohradech a asi to nebude supermoderní novostavba s garáží.
Našetřit při studiu (5 let) 400 000 tisíc, nevím co jste dělali na škole vy, ale nadlidský úkol to není. Jen to holt nebude latéčko ze Strabucks a pivečko co pátek a jiný drahý ptákoviny.
Průměrná brigáda je dnes 120 a více za hodinu. Když uvážíme prázdniny, tak za 5 let je to 8000 Kč za měsíc... to je brigáda na 8 hodiny na každý víkend a máte to (a to jsme na minimu)
((2x8)*120)*4= 7680 za měsíc a to jsem šel na brigádu za 120 na 8 dní v měsíci.
Na VŠ jsem taky chodil a přednášky ani cvičení fakt nejsou denně 24/7, možná v prváku, ale dál ne a o víkendu už vůbec ne. Je to jen o tom chtít a něco tomu obětovat.
Sám jsem při škole po večerech a víkendech rozvážel jídlo za 150/h + dýška (auto bylo firemní). Rohlík má například možnost pouze ranních směn nebo víkendů a auto vám poskytne, holt to bude na IČO a co... prachy nesmrdí
Když to nebude umaštěnej mekáč, tak těch hodin bude i méně. Kor jako student s Bc. co už jen dodělává magistra a může někam na částečný úvazek (obzvlášť v IT).
Tyhle nářky jsou stejný plky jako kecy důchodců co denně chodej do Penny utrácet za chujoviny pro vnoučata, Mařku od vedle, zeťáka apod. a brečí, že po 40 letech práce za minimálku, že nemají důchod jako prezident a že je chyba státu, že si nic nedali stranou nebo do ničeho neinvestovali. Navíc ti z venkova mnohdy mají vlastní domy a jsou jen rozmazlení, že stát má dávat všechno.
Prosím nikdo nepiště, že za to může komunismus. Důchodci, kterým je dnes 75 měli 35 let o revoluce na to se zajistit, doučit, dovzdělat atd... Fakt za to nemůže jen a pouze stát.
Ano, vydělat peníze a koupit si vlastní nemovitost není sranda a vyžaduje to disciplínu, ale raketová věda to taky není.
Btw ten první byt nemusí být nutně v Praze jedná-li se o investici ....
Dnes jsem dostal v praci otazku v praci "Kde ve smlouve mam napsane, ze musim pracovat?". A vy tady reknete, ze lidi musi pracovat aby si koupili byt. Vy jste blazen :D