Przypadkiem trafiłem na ten film i jestem w szoku, bo wiele razy słyszałem ze pszczelarze nie chcą się dzielić wiedzą a tu na odwrót, super spawa i milo się oglądało.
A gadałeś z jakimś pszczelarzem ? Ja z wieloma i każdy chętnie się dzieli wiedzą, zachęca do założenia własnej pasieki i nawet oferują że dadzą królowe...
To fajnie ja spotykam w necie samych handlarzy, którzy nie chcą się dzielić wiedzą jak hodować rośliny warzywa, pszczoły, bo chcą zarobić a jednocześnie chcą żeby im wolontariusze za darmo dymali na polu. To hamstwo i niewolnictwo. Jeśli uczysz kogoś to daj mu michę I dach nad głową i gdy robi ci za darmo to naucz go jak najlepiej. To jest nasza rradycja. Bez tego przyjdą koncerny I zasieja GMO bo nie będzie świadomości. Sami sobie szkodzą. A najbardziej rozwalają mnie wierzący w UFO, zielarze którzy uważają ze są lepsi od lekarzy ale operacji nie zrobią i nie trafia to do nich kompletnie albo że są alergicy na jad pszczeli czy cukrzycy. Wieś ciągle jest zacofana. Ludzie na wsi wierzą w takie bzdury wróżki, duchy, reacall healing czylibleczenie raka paplaniną zwaną terapią nawet bez psychoanalizy jakąś sekta ogarnia wsie a efekt jest taki, że zakazeni psychologowie czyblekarze uważają że antydepresantami nalezy leczyć choroby i zabijają tak ludzi bo te leki są szkodliwe i ludzie mają po nich padaczki lub popełniają samobója. Ludzie muszą zrozumieć że nie wszystko można wyleczyć ziołami albo medycyną czy psychologia lub jakąkolwiek teorią, i że muszą działać razem. Ale każdy z nich jest najmądrzejszy na świecie I nie chce się dzielić wiedzą ten co mało wie i boi się, że jego błędy wyjdą na jaw. Ten kto nic nie robi się nie myli. Nie bójmy się tego i dzielmy się wiedzą. Rolnik staje się szkodnikiem. Masowe hodowle robią dużo złego. Mali bio rolnicy muszą jakoś przemówić im do rozsądku 7 rozprzestrzeniać tą wiedzę tradycyjna inaczej zginą przejeci przez joncetfny dlatego ta wiedzą powinna być darmowa ale lepi wysmiewac że ktoś nigdy nie chodował. I co z tego. Ludzie w mieście mają znać zagrożenia I wiedzieć. Poza tym też w miastach choduje się pszczoły. Czy widzieliście, że wycięli nam Bory Tucholskie? Puszcze Bialowieską? Gdybysmybto wiedzieli nie pozwolilibyśmy ma to. Gdybyśmy monitorowali stan rolnictwa. Ci co się ukrywają mają coś do ukrycia. Leją pestycydy albo coś np kradną drzewo.... musimy się jakoś za to wciąż vo cała Polska jest łysa.
Witam Pana🙂. No materiał genialny, tym bardziej że oparty o 2 lata doświadczeni plus doświadczenia pańskie. Tyle istotnej wiedzy za darmo, jestem bardzo wdzięczny za poświęcony czas,chęci w kwestii ekologicznego i naturalnego podejścia do pszczół( nawiązanie do poprzednich materiałów) Jeszcze raz dziękuję i doceniam pracę. Dodam jeszcze ze też fajny materiał o tym zaleszczotku. Spotkałem ostatnio nawet jednego u siebie. Powodzenia w prowadzenia kanału.
Trening i cierpliwość dadzą efekty. Pszczelarzenie to nie zabawa ale ciężka praca, której nie wszyscy podołają. Praca z pszczołami to czysta przyjemność, żeby to osiągnąć trzeba chcieć uczyć się. Pozdrawiam .
Wiem tyle o pszczołach że bzyczą i robia miodzio ale ten materiał dla mnie jest bardzo ciekawy i zobaczyłem go z dużym zainteresowaniem. Czad na maksa .
Witam, dzieki za profesjonalny I rzetelny przekaz. Milo, ze ma Pan juz tak rozlegla wiedze, chapeau bas, pozdrawiam ze Szkocji. Ps. tu jako wabik stosujemy cos co nazywa sie "swarm attractant wipe", czyli plaster umieszczany na ramce najblizej wylotka.
Galanty kontencik 👌 sub Śmiechlam przy "odpylić płytę" i tym małym geście zginania palca, oczyma wyobraźni zobaczyłam męża, który jest pasjonatem odpylania wszystkiego kompresorem 😂
Cześć Jonasz, Wideo, jak zwykle zawiera ogromną ilość cennych informacji dla każdego pszczelarza. W czerwcu 2023 roku złapałem rój bezdomnych pszczół za pomocą rojołapki. To był początek nowego wyzwania: jak pracować z pszczołami. Moje pszczoły mają „wygodną kwaterę” w ulu typu Layens pod wiśnią w moim sadzie. Niedawno przeprowadziłem pierwszą inspekcję ula (wideo jest na moim kanale), rodzina pszczół przetrwała srogą zimę bez żadnych problemów. Nie stosuję żadnego leczenia ani podkarmiania moich pszczół.
Pierwszy raz oglądam po polsku. Jakiś znak czy co?. Nawet nie szukałem nic o pszczołach od 3 lat! Byłem pszczelarzem amatorem. 10 uli. Sasiadka miala 100. Po sąsiedzku ( 300 km) olbrzymi producent, min 500 uli, i większość szlak trafił 4 lata temu. Veroa, pescytydy, i wściekłe zimy. Wszyscy mieli Dadant jak to w Michigan. Stracili 90 % U mnie 2 rodziny dotrwały do wiosny, ale dziewczyny nie dały rady. Poddałem się. Spróbuję jeszcze raz w przyszłym roku. Przeprowadzilem się, może będę mial wiecej szczęścia.
Świteny materiał. Widać że wiesz co mówisz. Szacun!!!! Ciekawy jestem jednak co na to przepisy. Czy jak powieszę rojołapkę to leśniczy np nie będzie miał jakiś pretensji?
Dz.U.2023.1610 t.j. Akt obowiązujący, wersja od: 7 stycznia 2024 r. Art. 182. § 1. Rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia. Właścicielowi wolno w pościgu za rojem wejść na cudzy grunt, powinien jednak naprawić wynikłą stąd szkodę. § 2. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu niezajętym, właściciel może domagać się wydania roju za zwrotem kosztów.
Dzięki Jonasz, badania prof. Seeley'a oczywiście znam, ale nie kojarzyłem tego o kształcie i rozmieszczeniu rojołapek. Jaki miałeś procent zasiedlonych rojołapek?
Oceniam że średnio będzie to pewnie ok. 30%, jednak nie jest to miarodajne, ponieważ ja również eksperymentowałem i stosowałem różne typy rojołapek, lokalizacje, wypełnienie itd. co miało bardzo duży wpływ na zasiedlenie. Czasami jedna rojołapka miała 300% zasiedlenia, a inna 0%, to tez utrudnia wyliczenia. Było dużo nieszablonowych sytuacji i ciężko jest podać jeden wynik tak jak w przypadku tradycyjnych badań naukowych ;)
Dobry materiał. Szkoda tylko iż nie ma kolega w ofercie gotowych rojołapek. Ja chętnie bym kilka nabył. Jeśli istnieje możliwość zamówienia proszę o informację 😊
Ciekawy materiał, świetna robota! Kolejny kopniak, aby w końcu zacząć przygodę z pszczołami:) (pewnie, żeby zacząć w tym roku to już za późno, no ale przygotuję się na kolejny...) Fajnie jak pasjonaci robią takie materiały, a nie tylko $$$$$$$$$$ Jakaś promka na kurs pszczelarski przewidziana dla subskrybentów? (Ja wiem, że cena już jest atrakcyjna, ale przy jakimś dodatkowym rabaciku to zamawiam od razu ^^) Pozdrawiam
KOD RABATOWY 10% TYLKO DO 5.05.2024 - 9JQK74K9 Ustawiłem nielimitowane użycie, więc inni też mogą skorzystać :) Chciałbym dać więcej rabatu tylko mam zaskakująco duże miesięczne koszty związane z kursem, między innymi duży ZUS, Vimeo, wtyczki do Wordpress, podatki i co najważniejsze duży koszt czasu
@@pszczelarzjonasz Super, dzięki! Zatrybiło, kupiłem. Też prowadziłem stronę (i kanał:P) i duże były koszty utrzymania, nie wspominając o czasie własnym... Także podziwiam, że poszedłeś oficjalną drogą ^^
juz kilka lat mam pszczoly duza pasieke hobbystyczna. roje u mnie przylatuja na pasieke w tamtym roku 27. do pustych uli wkladam ramki z suszem. takie ktore ida do wycofania i wezy troche i przylatuja. co do wykonywania rojolapek wystarczy kupic stare ule troche odswiezyc ramki i roje same wleca. co do rojolapek pomysl dobry tylko co pozniej juz jak te roje bedziemy miec?trzeba i tak dla takiego roju zapewnic ul. wiec zamiast kupowac albo robic rojolapki uzywany ul bedzie lepszym pomyslem. i z doswiadczenia powiem nie trzeba wieszac wysoko aby roj przylecial. on przyleci rowniez i na ziemi.
W tym roku u mnie- okolice Andrychowa, po zimie jest strasznie mało pszczół, aż niekiedy z trudem idzie znaleźć na ogrodzie. W poprzednim roku, po zimie było pełno np. murarek a w tym niemalże pustki.. Na trawniku , na stokrotkach, mleczach totalne pustki.. Ostatnio w cieplejsze dni latało tylko kilka-pojedyncze sztuki na kwiatach śliwy. A jak jest u was i w jakich okolicach ??
Mam kilkadziesiąt drzewek owocowych, różne gatunki i odmiany typowo na własne potrzeby i miałem podobną sytuację ze 2-4 lata temu. Przy drzewkach było cicho, dosłownie pojedyncze sztuki i dlatego zainwestowałem w murarki. W tym roku już będę miał ich nadwyżkę. Okolice Lublina
@@adamsikora3020 Dzięki za odp. U mnie jakieś anomalie są ... brak pszczół za to początkiem wiosny było pełno bąków/trzmieli (czarno żółte byczki) - cała ściana południowa domu obłożona bąkami... czemu tak ?? Było ich kilkadziesiąt.. do tego 2dni koło jednego drzewa była chmara takich czarnych owadów - gdy latają mają "dupkę" pionowo.
Nie wiem jak tu trafiłem, ale skoro już jestem, to zapytam: ile on tych rojów złapał w ciągu zaledwie 2 lat? I jeszcze jedno: czy mogę sobie taką rojołapkę zbudować i zostawić samą sobie? Tak aby pszczoły żyły tam sobie swoim życiem. nie zamierzam pozyskiwać miodu, a chce tylko zapewnić pszczołom schronienie.
Zostawienie takich pszczół samym sobie jest trochę ryzykowne. Minimalna kontrola jest raczej wskazana. Jeżeli pojawi się choroba, to pszczoły będą zarażać okoliczne pasieki.
A mozesz umiescic dokladne rysunki i rzuty poszczegolnych formatek z wymiarami ? Bo chce zeobic kilka takich bo mi zajegaja plyty OSB i sklejki. Będę wdzieczny za odpowiedz ;)
tak ale mogłeś zrobić rami które będą np krótrze i w ulu nie będą do samego dna nikt za chętnie ich nie ukradnie a do do tego jak zbierzesz z mich miód to możesz znowu wykorzystać te ramki w budowy zbieracza pszczół
I CO Z TEGO, ZE NIE MIELI? MOŻE BĘDĄ MIEĆ. POZA TYM WIEDZY I ŚWIADOMOŚCI NIGDY ZA WIELE. MOZE TY ZREZYGNUJESZ A TEN CO NIGDY NIE MIAŁ BĘDZIE CHODOWAŁ. NIE WIESZ TO NIE OSĄDZAJ. A MOZE ZROBI TO LEPIEJ OD CIEBIE?
Witam. Slyszalam ze pszczoły trzeba laoac zdala od miejsca gdzie chce sie stawiac ul bo będą wracac do swojej pierwszej lokalizacji. Czy moge postawić im malutki ul? Z poszanowaniem wszystkich tricków zeby he zwabic?
Nie polecam. Po jednym sezonie rozleci sie i bedzie b.ciezki.. OSB tansza i nawet nie malowana wytrzyma sporo lat. Najlepsza taka na dachy. Zadzwon do paru pszczelarzy moze za piwo dostaniesz stary ul. Im starszy tym lepszy. Moze byc dzurawy. Tamtego lata 3 roje wprowadzily sie do takiego ula. Powodzenia
Myślę że koszty rodzin pszelich nie są takie wielkie szczególnie w zależności od pory roku , gorzej jeżeli chodzi o ule i resztę sprzętu potrzebnego w pasiece , nie każdy kto zaczyna przygodę z pszczołami ma susz oczywiście można kupić ale bym nie polecał ze względu na choroby , sam osobiście polecam do łapania rójek ulik odkładowy 6- ramkowy ze styroduru , ale trzeba pamiętać że pszczoły zasiedlają najchętniej miejsca gdzie już były pszczoły. Pozdrawiam
Co zrobić jak pszczoły zasiedliły się w podbitce? Na całej długości po 2 stronach budynku wchodzą do szpar. Jakiego specjaliste znaleźć do takiej roboty?
Rójki wchodzą do pustych uli, w których przez kilka lat były pszczoły. Taki ul należy natrzeć liśćmi melisy wylotek, dno, ramki i powałkę. Wątpię czy wejdą do skrzynki zbudowanej ze śmierdzących płyt.
A dwa tygodnie temu, na dzikiej jabłonce , na odludziu, miałem rój. Nieduży. Niestety, daleko od domu, i nie miałem żadnego kartonika. Szukałem jakiegoś lokalesa, żeby powiadomić pszczelarza, i żeby dał tym pszczołom dom. Nic nie wyszło.
@@pszczelarzjonasz ja nie mówię że nie masz racji tylko po prostu mi się udało złapać na takiej wysokości 50 m od mojego domu a ustawiałem w bardzo różnych miejsca gdzie kwit rzepak pozdrawiam cię 👊
@@pszczelarzjonasz ludziska nie szkoda wam kasy? za parę groszy kupicie drut nierdzewny stosowany do spawania jakiej chcecie średnicy i wygniecie też jak chcecie.
Kupiłem te zaczepy kilka lat temu w cenie 12zl za 100 sztuk. Wole zamówić gotowe zaczepy w 5 minut i mieć jednakowe do każdej rojołapki niż kupować giętarkę do drutu i bawić się z tym cały dzień. W takiej małej skali jak moja inwestycja w sprzęt się nie opłaca
Najgorzej jest zacząć. Finansowo próg wejścia jest spory. Kilkaset złotych za miodarkę, kilkaset złotych za ul, narzędzia. Drugi i kolejny ul można już znacznie łatwiej postawić.
miodarkę pożycz, albo kup gdzieś na spadkobiercach, ręczną. dużo tego zostało po starych dziadkach. miodarkę dobrze odkaź. po ul idź do stolarza, albo innego majsterkowicza, zrobi ci za maks 3/4 ceny sklepowej, jak znajomy to jeszcze taniej. uli nie kupuj na spadkobiercach, chyba ze plastik/styropian, bo drewno trudno odkazić.
@@starytruten4389 dzięki za rady. Miodarkę planuję tylko ręczną, jednak kilka stów, a kilka tysięcy to różnica. Dwie-trzy ramki, wystarczy dla jednego ula. Może z czasem będzie ich więcej. Sam ul mam niezłożony, nowy. 10 ramek, sosna wejmutka, wielkopolski, dwie nadstawki. Jeszcze narzędzia, pszczoły, ale na to przyjdzie czas. U siebie bywam za rzadko, żeby się tym zająć i muszę nauczyć się podstaw.
@@hvnterblack dwuramkowa to pomyłka. trójramkowa to minimum, a najlepsza jest czteroramkowa, bo w razie czego ustawiasz dwie ramy po przeciwnych stronach i heja. a jak masz już 10-15 pni, możesz spokojnie zrobić robotę, nie marnując czasu i nie urywając sobie rąk. i ul nie może być za mały, te współczesne pszczoły tworzą naprawdę mocne rodziny. stare ule, takie jak pisałem wyżej, były obliczone na naszą ''czarną'' pszczołę środkowoeuropejską, która roiła się od kichnięcia i nie dochodziła do dużej siły.
@@hvnterblack aha i jeszcze jedno. pusta miodarka musi chodzić lekko, z ledwie wyczuwalnym oporem, bęben nie ma prawa się chwiać na boki, a stojąca luźno na podłodze, pusta miodarka - podskakiwać. obciążona ramami i tak będzie chodzić, bo trudno dobrać ramy o identycznej wadze, dlatego te stare miały w nóżkach otwory na gwoździe, żeby je stabilnie przybić do podłogi. jeśli kupisz starą miodarkę, będzie z blachy ocynkowanej. po odkażeniu musisz ją pomalować lakierem spożywczym od środka, dwie-trzy warstwy, bo miód w kontakcie z ocynkiem czernieje (kwasy w nektarze), a po każdym miodobraniu dokładnie wymyć/wypłukać. i poczytaj sobie o leczeniu pszczół, leczenie warrozy i nosemozy trzeba wykonać profilaktycznie rok w rok. w żadnym wypadku nie stosuj do leczenia cudownych wynalazków z Internetu, stosuj tylko leki weterynaryjne. o radę pytaj doświadczonego weterynarza albo zawodowych pszczelarzy, Internety są pełne cudotwórców i trolli. także YT i fora pszczelarskie! z reguły, im ktoś więcej wie, tym mniej się odzywa.
@@starytruten4389 pierwszy pomysł jaki miałem, znajomy ma małą pasiekę, a więc doświadczenie. Kombinowałem dostawić mu swój ul, normalnie pomagać przy wszystkim, uczyć się i przez ten czas dorobić miodarki, narzędzi. No nie wypaliło, człowiek niepoważny. Ogarnę się i zacznę naukę na poważnie. Miodarkę bym chciał najlepiej ze stali 304. Odporna, nie koroduje, nadaje się do kontaktu z żywnością. Ręczna, bo tańsza. Silnik od pralki mam, sterownik zrobić i korbę mogę podłączyć paskiem. O nosemozie nigdy nie słyszałem, kolejny punkt do edukowania się. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Przypadkiem trafiłem na ten film i jestem w szoku, bo wiele razy słyszałem ze pszczelarze nie chcą się dzielić wiedzą a tu na odwrót, super spawa i milo się oglądało.
A gadałeś z jakimś pszczelarzem ? Ja z wieloma i każdy chętnie się dzieli wiedzą, zachęca do założenia własnej pasieki i nawet oferują że dadzą królowe...
To fajnie ja spotykam w necie samych handlarzy, którzy nie chcą się dzielić wiedzą jak hodować rośliny warzywa, pszczoły, bo chcą zarobić a jednocześnie chcą żeby im wolontariusze za darmo dymali na polu. To hamstwo i niewolnictwo. Jeśli uczysz kogoś to daj mu michę I dach nad głową i gdy robi ci za darmo to naucz go jak najlepiej. To jest nasza rradycja. Bez tego przyjdą koncerny I zasieja GMO bo nie będzie świadomości. Sami sobie szkodzą. A najbardziej rozwalają mnie wierzący w UFO, zielarze którzy uważają ze są lepsi od lekarzy ale operacji nie zrobią i nie trafia to do nich kompletnie albo że są alergicy na jad pszczeli czy cukrzycy. Wieś ciągle jest zacofana. Ludzie na wsi wierzą w takie bzdury wróżki, duchy, reacall healing czylibleczenie raka paplaniną zwaną terapią nawet bez psychoanalizy jakąś sekta ogarnia wsie a efekt jest taki, że zakazeni psychologowie czyblekarze uważają że antydepresantami nalezy leczyć choroby i zabijają tak ludzi bo te leki są szkodliwe i ludzie mają po nich padaczki lub popełniają samobója. Ludzie muszą zrozumieć że nie wszystko można wyleczyć ziołami albo medycyną czy psychologia lub jakąkolwiek teorią, i że muszą działać razem.
Ale każdy z nich jest najmądrzejszy na świecie I nie chce się dzielić wiedzą ten co mało wie i boi się, że jego błędy wyjdą na jaw. Ten kto nic nie robi się nie myli. Nie bójmy się tego i dzielmy się wiedzą. Rolnik staje się szkodnikiem. Masowe hodowle robią dużo złego. Mali bio rolnicy muszą jakoś przemówić im do rozsądku 7 rozprzestrzeniać tą wiedzę tradycyjna inaczej zginą przejeci przez joncetfny dlatego ta wiedzą powinna być darmowa ale lepi wysmiewac że ktoś nigdy nie chodował. I co z tego. Ludzie w mieście mają znać zagrożenia I wiedzieć. Poza tym też w miastach choduje się pszczoły.
Czy widzieliście, że wycięli nam Bory Tucholskie? Puszcze Bialowieską? Gdybysmybto wiedzieli nie pozwolilibyśmy ma to. Gdybyśmy monitorowali stan rolnictwa. Ci co się ukrywają mają coś do ukrycia. Leją pestycydy albo coś np kradną drzewo.... musimy się jakoś za to wciąż vo cała Polska jest łysa.
Nie mam zielonego pojęcia o pszczelarstwie...ale mi się podobało 😉😁
Likuję i subskrybuję dla zasięgów.
Powodzenia 😁
Ja też 😉😁
Dzięki za materiał. Jedyne nad czym ubolewam to, to że można tak rzadko Pana tutaj słuchać i oglądać. Wszystkiego dobrego. Pozdrowienia.
Panie Jacku, działam żeby to zmienić :)
@@pszczelarzjonasz😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
Niech Ci Bog wynagrodzi w wielu pszczolach !!! Niech Pszczola bedzie z toba !!🐝🐝🐝🐝🥀🥀🥀🥀
I z ulem twoim,
😆
Hahahahhaha
Która jego jest albowiem tak napisane było.😊
Kocham ludzi! Kreatywność i ciekawość, dzielenie się odkrycia. 🙌 ♥
Witam Pana🙂.
No materiał genialny, tym bardziej że oparty o 2 lata doświadczeni plus doświadczenia pańskie. Tyle istotnej wiedzy za darmo, jestem bardzo wdzięczny za poświęcony czas,chęci w kwestii ekologicznego i naturalnego podejścia do pszczół( nawiązanie do poprzednich materiałów)
Jeszcze raz dziękuję i doceniam pracę. Dodam jeszcze ze też fajny materiał o tym zaleszczotku. Spotkałem ostatnio nawet jednego u siebie. Powodzenia w prowadzenia kanału.
Potężna dawka wiedzy. Dzięki autorze!
Miałem zamiar założyć dwa pnie pszczółek... masakra ile trzeba mieć wiedzy i wolnego czasu...
Trening i cierpliwość dadzą efekty. Pszczelarzenie to nie zabawa ale ciężka praca, której nie wszyscy podołają. Praca z pszczołami to czysta przyjemność, żeby to osiągnąć trzeba chcieć uczyć się. Pozdrawiam .
super ciekawe tematy, wogóle sie nie orientuje, ale jestem zaciekawiony treścią. super sprawa, dzięki
Dziękuję! Sporo ważnych szczegółów i cennych informacji. Wszystko wytłumaczone tak, że każdy zrozumie! Dziękuję!
Dziękuję za profesjonalnie przygotowany i kompletny materiał.
sporo wiedzy, dzięki i dużo szczęścia życzę :)
Wiem tyle o pszczołach że bzyczą i robia miodzio ale ten materiał dla mnie jest bardzo ciekawy i zobaczyłem go z dużym zainteresowaniem. Czad na maksa .
Super "poradnik", bardzo konkretnie, chcę więcej.
Ciekawy materiał. Bardzo dobrze przygotowany. Pozdrawiam serdecznie!
Widzę Ślężę w tle i cudownie dzielisz się wiedzą w temacie rojołapek. Gdybym miał trochę większą działkę, pewnie założyłbym ule.
Świetny materiał, jestem tu pierwszy raz, A już mi mrówki po plecach chodzą, bo chciałbym zacząć przygodę z pszczołami 🤔
Super szkoła, baz zbędnych opowieści, konkretnie i na temat, dzięki !
Witam, dzieki za profesjonalny I rzetelny przekaz. Milo, ze ma Pan juz tak rozlegla wiedze, chapeau bas, pozdrawiam ze Szkocji.
Ps. tu jako wabik stosujemy cos co nazywa sie "swarm attractant wipe", czyli plaster umieszczany na ramce najblizej wylotka.
Dziękuje, ja już chyba Pana skądś znam... ;)
Elegancko, bardzo dobry materiał pozdrawiam.
Przydatna wiedza . Dzięki.
Dobry materiał, dzięki
Nie interesuję się pszczołami ale ciekawie opowiadasz i obejrzałem cały film 😅
Moje rojolapki mają inne rozmiary ale są bardzo dobre i przetestowane pozdrawiam😊
jakie wymiary?
@@jakubzielinski81 wszystkie
trzeba wziasc tez transfer chorob z obcych pszczołek do swojej pasieki
@@weteran001 mam 16 rodzin z tamtego sezonu wszystkie zdrowe i silne wszystkie przezimowaly zero chorób. Roje lapie maj czerwiec i są zdrowiutkie
Ciekawy nateriał❤
Dzięki za film
Wilkie dzięki za materiał Pozdrawiam
Galanty kontencik 👌 sub
Śmiechlam przy "odpylić płytę" i tym małym geście zginania palca, oczyma wyobraźni zobaczyłam męża, który jest pasjonatem odpylania wszystkiego kompresorem 😂
Super materiał
Wspaniały materiał, bardzo dużo się dowiedziałam, dziękuję!
Elegancko
Cześć Jonasz,
Wideo, jak zwykle zawiera ogromną ilość cennych informacji dla każdego pszczelarza.
W czerwcu 2023 roku złapałem rój bezdomnych pszczół za pomocą rojołapki. To był początek nowego wyzwania: jak pracować z pszczołami.
Moje pszczoły mają „wygodną kwaterę” w ulu typu Layens pod wiśnią w moim sadzie.
Niedawno przeprowadziłem pierwszą inspekcję ula (wideo jest na moim kanale), rodzina pszczół przetrwała srogą zimę bez żadnych problemów.
Nie stosuję żadnego leczenia ani podkarmiania moich pszczół.
Bardzo ładnie to u Ciebie wygląda
Świetny kanał. Pozdrawiam
Ciekawe i merytorycznie
wspanialy kanal! Jonasz gratuluje!!!🎉
Najlepszym "łapaczem" pszczół jest stojący pusty ul z przygotowanymi ramkami - plastrami dla nowej rodziny. Jednak trzeba oddzielić nadstawki.
Właśnie o tym myślałem. Pytanie gdzie ten ul postawić? Może być po drugiej stronie własnej pasieki, ok 50 metrów?
@@coolmazur
obojętne. jak zechcą, to znajdą.
Dzieki
Fajny material
Nie jestem pszczelazem z ciekawosci ale fajnie sie ogladalo 😊
Powodzenia
Pierwszy raz oglądam po polsku. Jakiś znak czy co?. Nawet nie szukałem nic o pszczołach od 3 lat!
Byłem pszczelarzem amatorem. 10 uli. Sasiadka miala 100. Po sąsiedzku ( 300 km) olbrzymi producent, min 500 uli, i większość szlak trafił 4 lata temu. Veroa, pescytydy, i wściekłe zimy. Wszyscy mieli Dadant jak to w Michigan. Stracili 90 % U mnie 2 rodziny dotrwały do wiosny, ale dziewczyny nie dały rady. Poddałem się. Spróbuję jeszcze raz w przyszłym roku. Przeprowadzilem się, może będę mial wiecej szczęścia.
FAJNIE DZIĘKI. Super materiał.
😊Super
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
Mega wiedza :)
spoczko dopiero mam zamiar zacząc a kasy mało dziękuję .
Świteny materiał. Widać że wiesz co mówisz. Szacun!!!! Ciekawy jestem jednak co na to przepisy. Czy jak powieszę rojołapkę to leśniczy np nie będzie miał jakiś pretensji?
Dz.U.2023.1610 t.j. Akt obowiązujący, wersja od: 7 stycznia 2024 r.
Art. 182.
§ 1. Rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia. Właścicielowi wolno w pościgu za rojem wejść na cudzy grunt, powinien jednak naprawić wynikłą stąd szkodę.
§ 2. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu niezajętym, właściciel może domagać się wydania roju za zwrotem kosztów.
No, Panie Jonaszu... Jak zwykle fachowo i ciekawie... ;) Dzieki za material! Pawel
Również dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😉👋
Cześć super materiał dzięki! Leci łapka i subik
Dzięki Jonasz, badania prof. Seeley'a oczywiście znam, ale nie kojarzyłem tego o kształcie i rozmieszczeniu rojołapek.
Jaki miałeś procent zasiedlonych rojołapek?
Oceniam że średnio będzie to pewnie ok. 30%, jednak nie jest to miarodajne, ponieważ ja również eksperymentowałem i stosowałem różne typy rojołapek, lokalizacje, wypełnienie itd. co miało bardzo duży wpływ na zasiedlenie. Czasami jedna rojołapka miała 300% zasiedlenia, a inna 0%, to tez utrudnia wyliczenia. Było dużo nieszablonowych sytuacji i ciężko jest podać jeden wynik tak jak w przypadku tradycyjnych badań naukowych ;)
Darz Bór
Rozumiem że te rojołapki powstały jakiś czas temu, więc może jakieś dane? Ile rojołapek rozwieszonych - ile rojów złapanych ?
I ile zmieniło właściciela... 😉
Zakitowywały ❤
dzieli się wiedzą za darmo - inni żebrali by o wpłaty. to się ceni :)
TAAAK TO JEST ŻENUJĄCE. TO TAK JAKBYM JA POWOEDZIALA ZE NIE POWIEM CI JAK UDZIELIĆ KOMUŚ 1 POMOCY DOPÓKI MI NIE ZAPLACISZ.....
Dobry materiał, tylko zastanawiam się, czy jednokorposowy ul wielkopolski będzie zły na rojołapke? ma okolo 40 litrów.
Świetny materiał!
Jak się nazywa to zamknięcie daszka rojołapki, będę wdzięczny za link do aukcji lub stronki
Witam jak te pręciki mocujące daszek fachowo się nazywają, szukałem nie mogę znaleźć 😢
Dziękuję za film!!!
Super!!!! A jak nazywa się te pręty na allegro?
zajebisty filmik
...a Ty Jonaszu posiadasz wielką wiedzę. Podziwiam i pozdrawiam !!!
Miło się pana słucha choć nie mam uli i nigdy ich nie będę miała bo mieszkam w bloku
Wsztstko ladnie ale roj to jakby nie patrzec to obce pszczoly i zaleca sie je przegladac na koncu bo moga miec choroby. Kwarantanna 😊
A jaka jest Pana opinia na temat niszczenia uli lub całych pasiek, które ma miejsce od kilku lat w Polsce?
Najbardziej zbliżona do "idealnych" wymiarów z tych badań byłaby transportówka warszawska poszerzana 8 ramkowa(dostępna na all)
To prawda. Co ciekawe ul warszawski zwykły, to ostatni ul który został zaprojektowany z myślą o naturalnych warunkach panujących w dziupli.
Cześć, gdzie kupić?
Dobry materiał. Szkoda tylko iż nie ma kolega w ofercie gotowych rojołapek. Ja chętnie bym kilka nabył. Jeśli istnieje możliwość zamówienia proszę o informację 😊
Mam zbyt dużo rojołapek i za mało czasu by je używać. Proszę do mnie napisać maila to jakoś się dogadamy ;)
Proszę o maila lub nr tel
Wysłałem maila w sprawie zakupu rojołapek.
to mój adres: biuro@pszczelarzjonasz.pl
Ok wysłałem nr tel na maila czekam na kontakt 😊
Ciekawy materiał, świetna robota!
Kolejny kopniak, aby w końcu zacząć przygodę z pszczołami:) (pewnie, żeby zacząć w tym roku to już za późno, no ale przygotuję się na kolejny...) Fajnie jak pasjonaci robią takie materiały, a nie tylko $$$$$$$$$$
Jakaś promka na kurs pszczelarski przewidziana dla subskrybentów? (Ja wiem, że cena już jest atrakcyjna, ale przy jakimś dodatkowym rabaciku to zamawiam od razu ^^)
Pozdrawiam
KOD RABATOWY 10% TYLKO DO 5.05.2024 - 9JQK74K9
Ustawiłem nielimitowane użycie, więc inni też mogą skorzystać :)
Chciałbym dać więcej rabatu tylko mam zaskakująco duże miesięczne koszty związane z kursem, między innymi duży ZUS, Vimeo, wtyczki do Wordpress, podatki i co najważniejsze duży koszt czasu
@@pszczelarzjonasz Super, dzięki! Zatrybiło, kupiłem. Też prowadziłem stronę (i kanał:P) i duże były koszty utrzymania, nie wspominając o czasie własnym...
Także podziwiam, że poszedłeś oficjalną drogą ^^
juz kilka lat mam pszczoly duza pasieke hobbystyczna. roje u mnie przylatuja na pasieke w tamtym roku 27. do pustych uli wkladam ramki z suszem. takie ktore ida do wycofania i wezy troche i przylatuja. co do wykonywania rojolapek wystarczy kupic stare ule troche odswiezyc ramki i roje same wleca. co do rojolapek pomysl dobry tylko co pozniej juz jak te roje bedziemy miec?trzeba i tak dla takiego roju zapewnic ul. wiec zamiast kupowac albo robic rojolapki uzywany ul bedzie lepszym pomyslem. i z doswiadczenia powiem nie trzeba wieszac wysoko aby roj przylecial. on przyleci rowniez i na ziemi.
Cały ul wypełnia Pan ramkami czy tylko kilka?
@@TheGodFather640 4-5ramek z suszem plus 2-3ramki wezy. weze roj chetnie buduje.
W tym roku u mnie- okolice Andrychowa, po zimie jest strasznie mało pszczół, aż niekiedy z trudem idzie znaleźć na ogrodzie. W poprzednim roku, po zimie było pełno np. murarek a w tym niemalże pustki.. Na trawniku , na stokrotkach, mleczach totalne pustki.. Ostatnio w cieplejsze dni latało tylko kilka-pojedyncze sztuki na kwiatach śliwy. A jak jest u was i w jakich okolicach ??
Mam kilkadziesiąt drzewek owocowych, różne gatunki i odmiany typowo na własne potrzeby i miałem podobną sytuację ze 2-4 lata temu. Przy drzewkach było cicho, dosłownie pojedyncze sztuki i dlatego zainwestowałem w murarki. W tym roku już będę miał ich nadwyżkę. Okolice Lublina
@@adamsikora3020 Dzięki za odp. U mnie jakieś anomalie są ... brak pszczół za to początkiem wiosny było pełno bąków/trzmieli (czarno żółte byczki) - cała ściana południowa domu obłożona bąkami... czemu tak ?? Było ich kilkadziesiąt.. do tego 2dni koło jednego drzewa była chmara takich czarnych owadów - gdy latają mają "dupkę" pionowo.
Śląskie okolice Pszczyny, też mniej pszczół, tak o 70% może 80%
@@jakubiskra523 Trzeba zacząć robić na potęgę domki dla pszczółek, bo zaraz sami będziemy musieli gonić z pędzelkiem i zapylać :D
@@Keradxxz a to wystarczy taka trzcina?
Kupię pszczołę
Nie wiem jak tu trafiłem, ale skoro już jestem, to zapytam: ile on tych rojów złapał w ciągu zaledwie 2 lat? I jeszcze jedno: czy mogę sobie taką rojołapkę zbudować i zostawić samą sobie? Tak aby pszczoły żyły tam sobie swoim życiem. nie zamierzam pozyskiwać miodu, a chce tylko zapewnić pszczołom schronienie.
Zostawienie takich pszczół samym sobie jest trochę ryzykowne. Minimalna kontrola jest raczej wskazana. Jeżeli pojawi się choroba, to pszczoły będą zarażać okoliczne pasieki.
Fajny kanał, a jak pomóc trzmielom? Dla nich też są trzmielołapki?
Robiąc wideo, warto już za widzów zrobić takie obliczenia, jak to, że otwór okrągły o powierzchni 12,5 cm2 ma średnicę 3,99 cm.
czy można kupić u pana takie rojołapki ?
coś się załatwi, to mój adres mailowy: biuro@pszczelarzjonasz.pl
A mozesz umiescic dokladne rysunki i rzuty poszczegolnych formatek z wymiarami ? Bo chce zeobic kilka takich bo mi zajegaja plyty OSB i sklejki. Będę wdzieczny za odpowiedz ;)
tak ale mogłeś zrobić rami które będą np krótrze i w ulu nie będą do samego dna nikt za chętnie ich nie ukradnie a do do tego jak zbierzesz z mich miód to możesz znowu wykorzystać te ramki w budowy zbieracza pszczół
A można kupić u Pana tą rojolapke ?
Jeżeli chodzi o pasy, to samochodowe ze szrotu.
😂 najlepsze komentarze są . Sami co nigdy z pszczołami nic wspólnego nie mieli.
I CO Z TEGO, ZE NIE MIELI? MOŻE BĘDĄ MIEĆ. POZA TYM WIEDZY I ŚWIADOMOŚCI NIGDY ZA WIELE.
MOZE TY ZREZYGNUJESZ A TEN CO NIGDY NIE MIAŁ BĘDZIE CHODOWAŁ. NIE WIESZ TO NIE OSĄDZAJ. A MOZE ZROBI TO LEPIEJ OD CIEBIE?
@@SuperElwira
Ty rzeczywiście jesteś super Elwira ;)
Witam. Slyszalam ze pszczoły trzeba laoac zdala od miejsca gdzie chce sie stawiac ul bo będą wracac do swojej pierwszej lokalizacji. Czy moge postawić im malutki ul? Z poszanowaniem wszystkich tricków zeby he zwabic?
A czy z płyty meblowej można też zrobić rojolapke
Też ale ci spuchnie na deszczu musisz pomalować olejna
Nie polecam. Po jednym sezonie rozleci sie i bedzie b.ciezki.. OSB tansza i nawet nie malowana wytrzyma sporo lat. Najlepsza taka na dachy. Zadzwon do paru pszczelarzy moze za piwo dostaniesz stary ul. Im starszy tym lepszy. Moze byc dzurawy. Tamtego lata 3 roje wprowadzily sie do takiego ula. Powodzenia
Myślę że koszty rodzin pszelich nie są takie wielkie szczególnie w zależności od pory roku , gorzej jeżeli chodzi o ule i resztę sprzętu potrzebnego w pasiece , nie każdy kto zaczyna przygodę z pszczołami ma susz oczywiście można kupić ale bym nie polecał ze względu na choroby , sam osobiście polecam do łapania rójek ulik odkładowy 6- ramkowy ze styroduru , ale trzeba pamiętać że pszczoły zasiedlają najchętniej miejsca gdzie już były pszczoły. Pozdrawiam
po co kupować susz? kupioną rodzinę stawia sie zawsze na węzie. tak samo rój, ustawiasz go na węzie i zimujesz na jego własnych ramach.
A co myślisz o posmarowaniu dennicy smalcem. zniszczysz motylicę jak i waroa.
9:40 Można na drukarce wydrukować z jakiegoś porządniejszego plastiku :D
Co zrobić jak pszczoły zasiedliły się w podbitce? Na całej długości po 2 stronach budynku wchodzą do szpar. Jakiego specjaliste znaleźć do takiej roboty?
Dzisiaj kupiłem rojowabik zobaczymy czy podziała
Wystarczy Wielkopolski ul i ramka z pokarmem z zimy
zazdroszcze tym do ktorych przylatuja obce roje, bo ode mnie tylko uciekaja moje wlasne. moze to kwestia lokalizacji
a moze ktos je specjalnie podkrada takim wlasnie sposobem..taka wlasnie rojolapka..
Pszczoły wyroją się niezależnie od tego, czy w okolicy jest rojołapka
Czy można by było zostawić w takiej rojłapce taką zasiedloną/ złapaną rodzinę pszczelą? Czy konieczne jest przeniesienie ich do ula ?
za mało miejsca, wyroją sie znowu.
Zasiejcie hyzop lub ogorecznik - rosnie toto samo jak wariat, a przyciaga niesamowite ilosci pszczol.
Półtorej metra 😱
dla pewności można dać na górę kawałek papy dachowej
Rójki wchodzą do pustych uli, w których przez kilka lat były pszczoły. Taki ul należy natrzeć liśćmi melisy wylotek, dno, ramki i powałkę. Wątpię czy wejdą do skrzynki zbudowanej ze śmierdzących płyt.
A dwa tygodnie temu, na dzikiej jabłonce , na odludziu, miałem rój. Nieduży.
Niestety, daleko od domu, i nie miałem żadnego kartonika.
Szukałem jakiegoś lokalesa, żeby powiadomić pszczelarza, i żeby dał tym pszczołom dom. Nic nie wyszło.
Kolego ja w tamtym roku złapałem rój od ziemi 1,20 m
To prawda, nie ma co popadać w skrajność i wieszać rojołapki bardzo wysoko, dlatego powiedziałem o tym w czternastej minucie filmu 14:38
@@pszczelarzjonasz ja nie mówię że nie masz racji tylko po prostu mi się udało złapać na takiej wysokości 50 m od mojego domu a ustawiałem w bardzo różnych miejsca gdzie kwit rzepak pozdrawiam cię 👊
Można linka prosić z tymi zapięciami z drutu których użyłeś;) z góry dzięki
znalazłem coś takiego: www.amazon.pl/Eeneme-Nierdzewnej-Zapięcie-Drewnianych-Narzędzi/dp/B0CV16WYF9
@@pszczelarzjonasz ludziska nie szkoda wam kasy? za parę groszy kupicie drut nierdzewny stosowany do spawania jakiej chcecie średnicy i wygniecie też jak chcecie.
Haha @aliwoznica dokładnie😂
Kupiłem te zaczepy kilka lat temu w cenie 12zl za 100 sztuk. Wole zamówić gotowe zaczepy w 5 minut i mieć jednakowe do każdej rojołapki niż kupować giętarkę do drutu i bawić się z tym cały dzień. W takiej małej skali jak moja inwestycja w sprzęt się nie opłaca
@@pszczelarzjonasz teraz 20 szt kosztuje 50 zł
Bardzo ale to bardzo, rażą mnie kryptoreklamy. Niemniej jeżeli to przyczyniło się do powstania odcinka to rozumiem.
Tzn co reklamuje
@@MrSergio1631 Apple Computer Inc.
dziękuję za komentarz, nigdy nawet o tym nie pomyślałem
@@MrSergio1631 Apple Inc
Homo sapiens...pełen podziwu dla profesjonalisty
Chcesz sprzedac jedną rojołapkę z paroma ramkami?
Tak, tak półtorej mętra to jest odległość, na której się bardzo dużo.
Najgorzej jest zacząć. Finansowo próg wejścia jest spory. Kilkaset złotych za miodarkę, kilkaset złotych za ul, narzędzia. Drugi i kolejny ul można już znacznie łatwiej postawić.
miodarkę pożycz, albo kup gdzieś na spadkobiercach, ręczną. dużo tego zostało po starych dziadkach. miodarkę dobrze odkaź. po ul idź do stolarza, albo innego majsterkowicza, zrobi ci za maks 3/4 ceny sklepowej, jak znajomy to jeszcze taniej. uli nie kupuj na spadkobiercach, chyba ze plastik/styropian, bo drewno trudno odkazić.
@@starytruten4389 dzięki za rady. Miodarkę planuję tylko ręczną, jednak kilka stów, a kilka tysięcy to różnica. Dwie-trzy ramki, wystarczy dla jednego ula. Może z czasem będzie ich więcej. Sam ul mam niezłożony, nowy. 10 ramek, sosna wejmutka, wielkopolski, dwie nadstawki. Jeszcze narzędzia, pszczoły, ale na to przyjdzie czas. U siebie bywam za rzadko, żeby się tym zająć i muszę nauczyć się podstaw.
@@hvnterblack dwuramkowa to pomyłka. trójramkowa to minimum, a najlepsza jest czteroramkowa, bo w razie czego ustawiasz dwie ramy po przeciwnych stronach i heja. a jak masz już 10-15 pni, możesz spokojnie zrobić robotę, nie marnując czasu i nie urywając sobie rąk. i ul nie może być za mały, te współczesne pszczoły tworzą naprawdę mocne rodziny. stare ule, takie jak pisałem wyżej, były obliczone na naszą ''czarną'' pszczołę środkowoeuropejską, która roiła się od kichnięcia i nie dochodziła do dużej siły.
@@hvnterblack aha i jeszcze jedno. pusta miodarka musi chodzić lekko, z ledwie wyczuwalnym oporem, bęben nie ma prawa się chwiać na boki, a stojąca luźno na podłodze, pusta miodarka - podskakiwać. obciążona ramami i tak będzie chodzić, bo trudno dobrać ramy o identycznej wadze, dlatego te stare miały w nóżkach otwory na gwoździe, żeby je stabilnie przybić do podłogi.
jeśli kupisz starą miodarkę, będzie z blachy ocynkowanej. po odkażeniu musisz ją pomalować lakierem spożywczym od środka, dwie-trzy warstwy, bo miód w kontakcie z ocynkiem czernieje (kwasy w nektarze), a po każdym miodobraniu dokładnie wymyć/wypłukać.
i poczytaj sobie o leczeniu pszczół, leczenie warrozy i nosemozy trzeba wykonać profilaktycznie rok w rok. w żadnym wypadku nie stosuj do leczenia cudownych wynalazków z Internetu, stosuj tylko leki weterynaryjne.
o radę pytaj doświadczonego weterynarza albo zawodowych pszczelarzy, Internety są pełne cudotwórców i trolli.
także YT i fora pszczelarskie!
z reguły, im ktoś więcej wie, tym mniej się odzywa.
@@starytruten4389 pierwszy pomysł jaki miałem, znajomy ma małą pasiekę, a więc doświadczenie. Kombinowałem dostawić mu swój ul, normalnie pomagać przy wszystkim, uczyć się i przez ten czas dorobić miodarki, narzędzi. No nie wypaliło, człowiek niepoważny. Ogarnę się i zacznę naukę na poważnie. Miodarkę bym chciał najlepiej ze stali 304. Odporna, nie koroduje, nadaje się do kontaktu z żywnością. Ręczna, bo tańsza. Silnik od pralki mam, sterownik zrobić i korbę mogę podłączyć paskiem. O nosemozie nigdy nie słyszałem, kolejny punkt do edukowania się. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Włącz auto napisy wtedy film będzie dostępny na świecie