Czy Niemcy zablokują polski atom?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 109

  • @_Up_Down
    @_Up_Down ปีที่แล้ว +20

    Najpierw CPK później opóźnianie lub blokowanie atomu.
    Mentalnośc może u nas się zmieniła ale nie Niemcom.

    • @solaris2015
      @solaris2015 ปีที่แล้ว

      hehe. Od kiedy Biden Tuskowi i Merkel ruską rurę odjebał, oboje się uspokoili.

  • @marekmynarczyk9800
    @marekmynarczyk9800 ปีที่แล้ว +13

    odpowiedź powinna być taka: Niemcy nie zablokują atomu w Polsce bo budują go amerykanie

    • @iczkimer
      @iczkimer ปีที่แล้ว

      No nie słuchałeś i piszesz bzdury

  • @paweysakowski1997
    @paweysakowski1997 ปีที่แล้ว +2

    Niemcy ochoczo wciągały nas do UE, żeby mieć otwarty rynek zbytu i tańszej pracy. W podkaście zabrakło analizy niemieckich oczekiwań sprzedaży Polsce nowoczesnych technologii pozyskiwania energii odnawialnej, zarówno istniejących, jak być może dopiero opracowywanych. Polski atom ograniczy na nie nasz popyt.

  • @SkipperSWS
    @SkipperSWS ปีที่แล้ว +7

    Może teraz o Świnoujściu i CPK ?

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      a super sianokosy były ostatnio na "CPK". CO jeszcze chcesz wiedzieć?

  • @wizz8022
    @wizz8022 ปีที่แล้ว +10

    niemcy sie zgodzili na kopalnie wegla, cala europa tanczy jak niemcy graja

  • @slavemperor9581
    @slavemperor9581 ปีที่แล้ว +12

    Nie będą musieli niczego blokować. Rząd zrobi to za nich. Kto nie pamięta rządów 2007-2015, będzie zszokowany, jak bardzo niesuwerennym krajem może być Polska.

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      to ile PiS wybudował tych elektrowni atomowych przez 8 ostatnich lat?

  • @marcin3136
    @marcin3136 ปีที่แล้ว +18

    Tak- na 99% zablokują. To samo z CPK.
    To są projekty strategiczne na poziomie geo-politycznym, czyli zmieniającym układ sił/ pozycję negocjacyjną.
    Te dwa projekty są kluczowe dla zrównania się z Niemcami przynajmniej na poziomie rozmów polityczno-gospodarczych.
    Bez tego pozostaniemy Kamerdynerami Europy...

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว +2

      to ile PiS wybudował tych elektrowni atomowych?

  • @wisteriapinelandia7667
    @wisteriapinelandia7667 ปีที่แล้ว +17

    A czy widział pan kiedyś żeby Niemcy przyznali się do winy lub do swojego błędu? jakiegokolwiek błędu. Przecież to oni wpuścili emigrantów do Europy nie pytając nikogo o zdanie a teraz obwiniają wszystkich tylko nie siebie. Czy oni przyznali się do tego, że wciągnęli Europę swoją polityką energetyczną w kryzys energetyczny? nie. Mało tego oni dalej brną w to zielone szaleństwo

    • @pawegoawski1718
      @pawegoawski1718 ปีที่แล้ว +2

      przyznali się do błędnej polityki wschodniej

  • @marekwrucha3853
    @marekwrucha3853 ปีที่แล้ว

    Teraz zrobią co IM będzie pasować . Nigy nie byli naszymi przyjaciółmi , jak pkazuje historia .

  • @januszsienkiewcz3701
    @januszsienkiewcz3701 ปีที่แล้ว +20

    To jak to jest, że PISowi starczało i na CPK, i na Port, i na atom i na armie, i na politykę socjalną - utrzymując ratingi niezależnych instytucji kontrolujących finanse państw... Ktoś powie, że się zadłużamy... Ale może jesteśmy na tym etapie, że należy się zadłużyć i szybko realizować ważne projekty. Perspektywy są takie, że nowa władza może co najwyżej spieprzyć.

    • @adrianweles
      @adrianweles ปีที่แล้ว

      Odpowiedź jest bardzo prosta, nie wystarczało. W skali budżetu na te mega projekty PiS nie wydał znacznych pieniędzy, tylko opłacał specjalistów od samej koncepcji... A pieniądze byly realizowane często z obligacji skarbowych.
      Jasne, realizowanie niektórych inwestycji, nawet kosztem zadłużenia się, można często uzasadnić, pytanie czy Polska potrzebuje tej megalomanii serwowanej przez PiS. Lotniska podobne do CPK sa chyba 3 na świcie, i to w najbardziej zurbanizowanych rejonach, u nas natomiast postanowiono podbudować megaport pośrodku łąk i pól. Dodatkowo majac zaraz pod nosem już działająca konkurencję w Berlinie( chociaż to niemieckie lotnisko to świetny przykład co może pójść nie tak budując obiekt tekiej klasy)
      Dwa, elektrownie... Ogólnie Polska ma problemy z utrzymaniem redaktor badawczego w Świerku. Ostatnio czytałem o żenujących płacach dla pracowników, a teraz chcemy sie porwać na budowę elektrowni atomowej, i to nie jednej tylko dwóch, a był moment, że miałem wrażenie z konferencji, ze będą 3 elektrownie, tych minireaktorów nie bede liczyć.
      Polityka militarna tez pozostawia wiele do życzenia. Ja sie nie znam, ale kilkaset Himarsów brzmi jak żart, szczególnie, że USA dysponuję 500 sztukami, tak samo 300 tys żołnierzy, przy obecnym niżu demograficznym wydaje sie byc przynajmniej problematyczne.. Wydaliśmy kilkaset miliardów w Korei Południowej na zakup licencji na czołgi, tak naprawdę kasując rodziny przemysł zbrojeniowy.
      Inwestycję PiS brzmią na pierwszy rzut oka dumnie, ale nikt nie patrzy na daleko idące konsekwencje. To trochę tak jakby osoba zarabiająca średnią krajową kupiła nowego Mercedesa lub inne auto premium. Na ratę kredytu może z wypłaty wystarczy, bedzie prestiż przed sasiadami, ale pytanie czy to będzie rozsądne?

    • @jurcyk74
      @jurcyk74 ปีที่แล้ว +5

      ​@@adrianwelestakie same brednie o megalomanii Kwiatkowskiego pisali w trakcie budowy portu w Gdyni.

    • @januszsienkiewcz3701
      @januszsienkiewcz3701 ปีที่แล้ว +1

      @@adrianweles Sorry, ale konkluzja z Twojej wypowiedzi trąci kompleksem Polaczka - "ponieważ nic nie mamy a to co mamy idzie nam słabo, to nie róbmy nic". Mam inne podejście.
      Co do Himarsów, to armia USA jest przede wszystkim armią na oceanie, a my mamy armię przede wszystkim lądową. Ponadto armię buduje się nie na miarę swoich możliwości, tylko w perspektywie potencjału przeciwnika. Izrael jest dobrym przykładem, nie mówiąc już o wojnie na Ukrainie, gdzie rakiety średniego i dalekiego zasięgu skutecznie trzymają ruskich na dystans.

    • @adrianweles
      @adrianweles ปีที่แล้ว

      @@januszsienkiewcz3701 Izrael jedzie na potężnej kroplówce z USA, już nie pamiętam dokładnych kwot, ale są to miliardowe dotacje rok w rok, więc tak można się bawić w potężną armię, dwa Izrael posiada własny sprzęt wojskowy i cyfrową technologię, którą z powodzeniem sprzedaje. My natomiast idziemy w kierunku licencji niczym Gierek kupując licencję na Fiata 126p z nadzieją, że kiedyś będziemy w kraju wykonywać niektóre podzespoły...
      Nie jestem przeciwnikiem wielkich projektów, i proszę mnie nie wyzywać od Polaczków... Jestem tylko zwolennikiem, żeby te inwestycje wynikały z potrzeb lojalnego rynku. Mam wrażenie natomiast, że rządzący chcą pobudować te infrastrukturę z nadzieją, że przyjdzie w naszym kraju zapotrzebowanie na ich usługi. Sam CPK jest projektowany na 100mln klientów rocznie, co przy obecnym ruchu lotniczym na poziomie trochę ponad 40mln pasażerów wydaje się groteskowe... A może porozmawiamy o przekopie Mierzeji Wiślanej i ile jeszcze lat zajmie zbudowanie tory wodnego, drogi wodnej śródlądowej, i portu w Elblągu oraz dlaczego to jest irracjonalne?
      Z tych inwestycji PiS zostawilbym kolej dużych prędkości, która ma stworzyć w Polsce sieć połączeń na wzór szprych w kole. Myślę że taki sposób transportu chociażby pomiędzy miastami wojewódzkimi spowodowałaby możliwość odejścia od konieczności podróży samochodowych dla znacznej części osób mieszkających w Polsce.
      No i atom, chociaż mam pewne obawy o polityczne ustawki, szczególnie jak władzę przejmie opozycja, to chyba ten rodzaj energii będzie najlepszym rozwiązaniem dla Polski w długim okresie.

    • @mioszbies903
      @mioszbies903 ปีที่แล้ว +1

      @@adrianwelesz serii nie znam się ale się wypowiem 😂 serio, posłuchaj ekspertów od logistyki i lotnictwa to przejdą Ci te argumenty o „megalomanii”. Tym bardziej, że CPK jest projektowany na 40 mln pasażerów i będzie 10. lotniskiem w Europie. To nie jest żadna megalomania, po prostu tego potrzebujemy, a tłumaczenie tego to właśnie jak gadanie z zakompleksionymi Polaczkami.

  • @AS-ts5rq
    @AS-ts5rq ปีที่แล้ว +1

    Kasa misiu. wystarczy przypomnieć KPO, wsparcie niemieckich stoczni, portów, kopalni, elektrowni w porównaniu z innymi państwami UE, szczególnie Polski. Decydentami w UE są Niemcy i Francuzi poprzez Brukselę i Strasburg czyli PE i KE. Obecnie mamy już starcie w PE w kwestii federalizacji a więc strategicznych decyzji w 65 obszarach. Atom musi powstać przy wsparciu finansowym państwa, a te jako takie musi zostać zaakceptowane przez KE. Niemcom nie jest na rękę zbyt silna gospodarka Polski bo to daje podstawy do politycznej niezależności. Czego próbkę mieliśmy od 8 lat. A w kontekście obecnie forsowanych procesów federalizacyjnych, jest to wbrew interesom lewicy europejskiej a tym samym wykluczone. Cała ta gadanina to tylko nic nie znaczące słowa, medialna zasłona. PiS działał powoli ale jak się okazuje stworzył podwaliny prawne i gospodarcze - Orlen, jako narzędzie do przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce. Czy dało się to zrobić szybciej w politycznym otoczeniu walki w KE i totalną - tu temat do dyskusji. Wiara w możliwości intelektualne i dobrą wolę POKO, finansowane przez Niemcy, by przeprowadzić wbrew gospodarczym i politycznym interesom Niemiec, strategiczne projekty inwestycyjne, nie demolując polskich przedsiębiorców jak przy okazji euro 2012 jest zaiste naiwnością. Hołownia jako nadzieja polskiej transformacji? I co zrobi? rozpłacze się w internecie?

  • @irenawaszkowska5157
    @irenawaszkowska5157 ปีที่แล้ว +4

    Zawsze Niemcy cały czas się uważają za nadludzi przeklęci

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      Jak zwykle niektórzy mają obsesję na punkcie Niemiec 🙂

    • @irenawaszkowska5157
      @irenawaszkowska5157 ปีที่แล้ว

      @@jannowak1248 Historia lubi się powtarzać .

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      No mam nadzieję, że PiS się nam nie powtórzy. @@irenawaszkowska5157

  • @piotrd.4850
    @piotrd.4850 ปีที่แล้ว +4

    Tak, bo zapowiedzieli to w Lutym zeszłego roku, oficjalnie, ich ministra w czasie wizyty w Polsce zapowiedziała użycie wszystkich instrumentów prawnych w tym celu.

  • @piotrzuch4592
    @piotrzuch4592 ปีที่แล้ว

    Panie Jakubie, ale co się zmieniło? Jeżeli tak to dlaczego zamknęli swoje elektrownie jądrowe? Przypominam że to było już po wybuchu wojny. To po pierwsze. Naprawdę uważa Pan że sami zamknęli swoje po to żeby "parę" kilometrów od granicy myśmy budowali?

  • @Namironji
    @Namironji ปีที่แล้ว +7

    Działaj dalej bo dobrze się słucha 👍

  • @paweratajczak4247
    @paweratajczak4247 ปีที่แล้ว +9

    Jak zwykle rzeczowo i mądrze.👍

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว +2

      Jak zwykle z więcej propagandy niż faktów.

  • @raf.b
    @raf.b ปีที่แล้ว +2

    już jęczą o prywatyzacji orlenu więc aman.

  • @Tibbbby75
    @Tibbbby75 ปีที่แล้ว

    Niestety, bardzo życzeniowa wypowiedź, trochę nie na temat (bo raczej o elektrowniach, a nie o stosunku DE do polskich planów, na co wskazuje tytuł), poparta raczej przeczuciami niż argumentami merytorycznymi z całkowitym pomięciem tego, że 1) Niemcy w relacjach zagranicznych są spójne i ich wewnętrzne zawirowania w tym zakresie są bez znaczenia, bo liczy się interes państwa. 2) nie podano informacji o tym, że Niemcy już działają i kreują wyrazy protestu i sprzeciwu. Pan Wiech nie ocenił ani postępu w tym zakresie ani znaczenia tych działań.

  • @kristofd.8996
    @kristofd.8996 ปีที่แล้ว +1

    Przecież Orlen to nie jest własność skarbu państwa, ktoś inny ma pakiet większośćowy .

  • @rosolzkurwielu
    @rosolzkurwielu ปีที่แล้ว

    KO tworzyć rząd być może ale na pewno nie polski.
    Wielki zegarmistrz już był w Brukseli po wskazówki...

  • @pawegoawski1718
    @pawegoawski1718 ปีที่แล้ว +1

    w kwestii atomu jest już po konsultacjach i Niemcy nic nie blokowały

    • @kastuskalinowski9027
      @kastuskalinowski9027 ปีที่แล้ว +1

      Teraz zaczną. Będą mieli w Polsce u władzy marionetkowy rząd.

  • @metalblack4697
    @metalblack4697 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @pycus13
    @pycus13 ปีที่แล้ว

    Pierwszy raz mi się ten podcast pojawił. Jestem z ix'a

  • @tomaszmasternak2
    @tomaszmasternak2 ปีที่แล้ว +2

    Super merytorycznie

  • @andr27
    @andr27 ปีที่แล้ว +2

    dla chcacych oszczędzić 35 min j..bania kocopołów odpowiadam: nie, nie zablokują.

  • @tomaszpiechocki2946
    @tomaszpiechocki2946 ปีที่แล้ว +2

    Pan Jakub wykazuje się geopolityczną krótkowzrocznością. Niemcy są mistrzami swiata w dlugodystansowym udoskonalaniu promowanych ideii/rozwiązań. To jakiś ich wewnetrzny gen, który objawia się w sytuacjach przez innych ocenianych jako beznadziejne. I wtedy Niemcy po koszmarnym meczu w doliczonym czasie strzelają decydującą bramkę. Proszę zobaczyć jak długo i w zmienny sposób realiUjay projekt Mitteleuropy.

  • @szczepionzabijaka8476
    @szczepionzabijaka8476 ปีที่แล้ว

    Może zaprosimy Niemcy do udziału w naszym atomie

  • @Khneefer
    @Khneefer ปีที่แล้ว

    Założenie o wolnym rynku było prawdziwe, tylko rosyjskie państwowe spółki to nie są elementy wolnorynkowe
    Polska beneficjentem programu atomowego USA? To ile nam USA dopłaci za to, że będziemy bawić się w budowę najdroższego źródła bezemisyjnego energii elektrycznej? My będziemy ofiarą, a nie beficjentem.
    Niemcy pozwolił innym sabotować swoje gospodarki najdroższą dostępną energii elektryczna z EJ poprzez kontrakty różnicowe? W ten sposób Niemcy potencjalnie poprawiają własną konkurencyjność.
    Dopóki trwa wojna to NS'ów nikt nie będzie ruszać, ale jak wojna się skończy to znów wrócą do eksploatacji. Premier któregoś z landów mówił, że trzeba je zabezpieczyć na taką ewentualność.
    Generalnie takie typowe proatomowe gadanie:
    1. Nie można w Europie mieć innego źródła gazu ziemnego niż Rosji (chociaż rzeczywistość pokazuje, że udział Rosji spada).
    2.Trzeba budować źródła, która jak najdroższej i jak najpóźniej będą dekarbonizować polski mix energetyczny (tj. elektrownie jądrowe).

  • @Razparuk
    @Razparuk ปีที่แล้ว

    pańscy pupile na bank pokażą "co potrafią".

  • @allexkosmowski
    @allexkosmowski ปีที่แล้ว +1

    O co to wielkie halo? Powstaną 2 bloki po 1600MGW .Niestety 150mld lub więcej pójdą za granicę zamiast zostać kraju na biogazownie, inteligentne sieci, efektywność energetyczną.
    Pytanie :Jaki będzie ostateczny koszt MGW i wynikająca stąd cena dla konsumenta? Czy będzie tak w UK z kontraktami różnicowymi? Co z tego wspaniałego ATOMU skoro tak drogo.

    • @Razparuk
      @Razparuk ปีที่แล้ว

      UE żąda różnicówki aby obce banki zarobiły, proste

    • @roztropny
      @roztropny ปีที่แล้ว +1

      Biogazownie to sobie można budować hobbystycznie , nie ma alternatywy dla atomu jeśli mamy obniżać emisję a OZE też kupuje się za granicą i to od Chin a nie sojusznika USA więc nie bredz

  • @polishsausage648
    @polishsausage648 ปีที่แล้ว

    Hehe

  • @waldemarmiazga698
    @waldemarmiazga698 ปีที่แล้ว +3

    To jakiś totalny odlot. Może zamiast dyskutować o tak złożonych sprawach lepiej byłoby zająć się zbieraniem znaczków?

  • @wisteriapinelandia7667
    @wisteriapinelandia7667 ปีที่แล้ว +1

    Już Niemcy proponują Polakom od sprzedanie swoich starych wiatraków Jak pan myśli to dla nas korzystna transakcja? dobry biznes? Będą teraz wypychać do Polski to co nie uda im się sprzedać i zmuszać nas do tego abyśmy to kupowali bo przecież oni nie mogą stracić

    • @pawegoawski1718
      @pawegoawski1718 ปีที่แล้ว +1

      akurat Polska wiatraki kupuje z Danii. Zresztą na dziesięciu największych producentów wiatraków na świecie, tylko dwóch jest z Niemiec

  • @pycus13
    @pycus13 ปีที่แล้ว

    Panie Jakubie, co Pan myśli o obecnej sytuacji związanej z finansowaniem Ukrainy podczas obecnej wojny? Obecnie USA nie mają przewidzianej dla Ukrainy pomocy finansowej a to ponad 40mld$. Dla nas pożyczenie takich pieniędzy to nie jest coś nie możliwego a za takie środki Ukraina mogłaby walczyć przez następny rok. Nie uważam że należy patrzeć na to pod kontem pomocy finansowej a inwestycji. Ukraina ma dużo prądu z atomu, za ta pieniądze moglibyśmy wykupić ich elektrownie atomowe, a z racji zeroemisyjności tej energii nie trzeba by płacić za emisje przy produkcji z nich energii elektrycznej. Gdyby dokonać swoistej wymiany dając Polakom wybór, czy chcą kupować energię elektryczną z naszych węglowych bloków czy dużo tańszą z bloków atomowych na Ukrainie. Naszą energię elektryczną możnaby wyeksportować do Ukrainy, która nie należy do obszaru handlu emisjami i tam nasza już tania energia z węgla była by bez obciążeń systemu handlu emisjami. Jakby Pan widział te kwestie? Czy sztuczki księgowe by tu wystarczyły czy raczej konieczna była by tu budowa specjalnego połączenia między Państwami? No i jak sam pomysł inwestycji w Ukraińskie elektrownie się Panu podoba lub nie?

  • @kondor6120
    @kondor6120 ปีที่แล้ว

    :)

  • @jakubpiasecki6372
    @jakubpiasecki6372 ปีที่แล้ว

    PIERWSZY

  • @iczkimer
    @iczkimer ปีที่แล้ว

    Do DEBILI to nie jest dla was odpowiednie miejsce do dyskusji.

  • @jannowak1248
    @jannowak1248 ปีที่แล้ว

    To ile PiS w końcu wybudował tych elektrowni atomowych?

  • @CheremAnatema-pz7cb
    @CheremAnatema-pz7cb ปีที่แล้ว +1

    Musimy mieć świadomość, że paliwo jądrowe w 95% podlega odzyskaniu w procesie reprocesingu. Tutaj mamy do wyboru Francję, Anglię i Rosję. Francja i Anglia odpady po reprocesingu wypuszczają do morza. Tutaj ważna informacja... Anglia dużo odpadów jądrowych zlożyla w depozytoriach znajdujących się w środkowej Australii... Francja dużą część paliwa oddaje do reprocesingu do Rosji. Podobnie jak kraje Europy. Atomistyka nie jest w stanie obejść się bez Rosji. Opinia publiczna nie ma pojęcia o tym stanie rzeczy. Rosjanie z chęcia przerabiają paliwo jądrowe odzyskując wzbogacony uran, pluton. Pozostalości po przerobie, po zeszkleniu ladują w betonowych zbiornikach, które następnie zlądują zakopane w jeziorze, które od kilkudziesięciu lat służy do tych celów. Od kilku lat można zaobserwować zmianę miejsca składowania... Atom nie jest w stanie obejść się bez Rosji. Pamiętajmy.

    • @Noix99
      @Noix99 ปีที่แล้ว

      troll? każdego da się zastąpić, szczególnie ruskie terrorystyczne "państwo"

    • @januszsienkiewcz3701
      @januszsienkiewcz3701 ปีที่แล้ว +1

      Nie jest prawdą, że pójście w atom oznacza zależność od Rosji. Taka zależność istnieje, bo taka była prowadzona polityka w Europie. Ale kopalnie uranu są również w Nigrze, Kazachstanie i Australii. Owszem Rosjanie mają technologie reprocessingu, ale sam reprocessing nie powoduje zależności politycznej, jedynie daje Rosji możliwości marżowe.

    • @CheremAnatema-pz7cb
      @CheremAnatema-pz7cb ปีที่แล้ว

      W Kazachstanie inwestorami są Chiny i Rosja... W Nigrze mieszają wagnerowcy we Francuskich interesach... Tropy prowadzą nas Polaków w zależności od Rosji w energetyce jądrowej... Pozbywanie się zużytego paliwa jest kluczowe i tutaj nie ma odwrotu - Rosja...W zakładach Mayak bo o nie tutaj chodzi od lat z całej Europy na halach można zobaczyć zbiorniki z różnych krajów Europy. Nawet jeżeli na utylizację podpiszemy umowę z firmą X najprawdopodobniej paliwo wyląduje w Mayaku... Chyba, że Italia wywiezie do Somalii...

    • @januszsienkiewcz3701
      @januszsienkiewcz3701 ปีที่แล้ว

      @@CheremAnatema-pz7cb I tu na scenę wchodzi TOR...

    • @januszsienkiewcz3701
      @januszsienkiewcz3701 ปีที่แล้ว

      @@CheremAnatema-pz7cb Ale to już nie jest zależność bezpośrednia, a ta nie jest tak groźna, jak gówno warte bezpośrednie umowy z ruskimi.

  • @tytus6968
    @tytus6968 ปีที่แล้ว

    I dobrze, blokować atom. Polacy nie chcą bomby atomowej na swoim terenie!!!

    • @jerzykrzykawski583
      @jerzykrzykawski583 ปีที่แล้ว +1

    • @mareka3740
      @mareka3740 ปีที่แล้ว

      Czy zdajesz sobie sprawę, że jesteśmy otoczeni przez kraje z energetyką atomową ? To Rosja, Białoruś, Ukraina, Słowacja i Czechy tylko wśród państw z którymi bezpośrednio graniczymy.

  • @CheremAnatema-pz7cb
    @CheremAnatema-pz7cb ปีที่แล้ว

    Bez Rosji energetyka jądrowa nie jest w stanie funkcjonować. Europa bez przerobu zużytego paliwa w Rosji dawno by się zatkała... Francja, Niemcy i cały szereg krajów kupuje i oddaje do reprocesingu paliwo do Rosji. Nawet USA kupuje paliwo jądrowe od Rosji.

  • @CheremAnatema-pz7cb
    @CheremAnatema-pz7cb ปีที่แล้ว

    Skoro myślimy o atomie to musimy powiedzieć prawdę w pozyskiwaniu i utylizacji paliwa jądrowego... Paliwo dostarczyć są w stanie Francuzi, Rosjanie. Zużyte paliwo trzeba przetworzyć i tutaj mamy do wyboru Francja, Anglia i Rosja... Trzeba jednak wiedzieć, że większość paliwa jest poddawane reprocesingowi w Rosji.

    • @willmostark
      @willmostark ปีที่แล้ว

      dwie pieczenie na jednym ogniu zużyte paliwo poddać recyklingowi a więc część do bomby część oddać firmie i zapłacić za utylizację

    • @CheremAnatema-pz7cb
      @CheremAnatema-pz7cb ปีที่แล้ว

      Oni mają tego tyle w magazynach... Najwięcej... Od dziesięcioleci przetwarzają paliwo...

  • @fpsmeter
    @fpsmeter ปีที่แล้ว

    Cóż, praktyka ostatnich 25 lat pokazuje że jeśli ktoś w Polsce blokuje atom to jest to polskie społeczeństwo, które cechuje się dużą ignorancją w tej kwestii, a w konsekwencji duża część polskiej klasy politycznej która tej ignorancji nie ma zamiaru się sprzeciwiać. Do blokowania atomu w Polsce nie trzeba ani jednego Niemca i to jest smutna prawda, którą trzeba powiedzieć wprost. Sami jesteśmy niewyedukowani, żyjemy mitami wokół energetyki atomowej i sami sobie blokujemy tego rodzaju rozwiązania.

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 ปีที่แล้ว

      Elektrownia w Barakah kosztowała 20 mld USD a my potrzebujemy takich minimum 6 :-)

    • @mariuszmakowka9609
      @mariuszmakowka9609 ปีที่แล้ว +1

      Niemiec fizycznie nie musi blokować, wystarczy że wyłoży na to kasę oraz będzie mia przechylnych polskich polityków.

    • @willmostark
      @willmostark ปีที่แล้ว +1

      już przy tych wyborach poskie społeczeństwo pokazało swój intelekt na poziomie owczego pędu przy bojkotowaniu referendum

    • @mariuszmakowka9609
      @mariuszmakowka9609 ปีที่แล้ว +1

      @@willmostark pytanie ile kart referendalnych nie zostało wydanych

    • @fpsmeter
      @fpsmeter ปีที่แล้ว

      @@willmostark Ja zbojkotowałem to referendum z prostego powodu: referenda powinny być poważne.

  • @kamiladamczuk4410
    @kamiladamczuk4410 ปีที่แล้ว

  • @thMact
    @thMact ปีที่แล้ว +1

    Ja pierdole, jeśli często zadawano ci to pytanie, to zmień otoczenie, za dużo pisuarów wokół ciebie.
    Niby jak kurwa mieliby go zablokować?
    CPK - chuj wie, może do zaorania, choć może i faktycznie by się przydał. Ale... jeden rabin powie, że tak, drugi powie, że nie.
    Tylko do równania się z Niemcami nam jeszcze brakuje x 3 PKB, i CPK tego nie zmieni.

    • @rafas.3372
      @rafas.3372 ปีที่แล้ว +2

      Tak, tak. Niemcy nigdy niczego nie blokowali, nigdy niczemu się nie sprzeciwiali i w ogóle serce na dłoni. A skoro nam do Niemców jeszcze trzech CPK brakuje (Niemcy mają półtora, ale co tam logika) to nie budujmy, ani CPK, ani terminala w Świnoujściu (co tam, że gdy to piszę, Gdańsk się zatkał), bo to przecież kompletnie nieopłacalne i nieekologiczne.

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      TVPiS zrył już niejeden beret 🙂

    • @kastuskalinowski9027
      @kastuskalinowski9027 ปีที่แล้ว

      @@jannowak1248 Nie ma to, jak wierzyć w szczere intencje w polityce międzynarodowej i śmiać się z tych, którzy nie wierzą.

    • @jannowak1248
      @jannowak1248 ปีที่แล้ว

      ale nie można też popadać w paranoje i wojować, wzorem PiSu, ze wszystkimi sąsiadami. @@kastuskalinowski9027

    • @kastuskalinowski9027
      @kastuskalinowski9027 ปีที่แล้ว

      @@jannowak1248 O ile dobrze pamiętam, np. z Litwą to PiS stosunki poprawił. Podobnie z Czechami, odkąd premierem został Petr Fiala. Pogorszył za to z Niemcami i Białorusią, przy czym w obu tych przypadkach inicjatywa popsucia była raczej po tej drugiej stronie. Nie żebym był jakimś wielkim fanem PiS-u (możemy podyskutować o jego gigantycznych błędach, indolencji korupcji), ale tego wrzasku o "pogarszaniu stosunków ze wszystkimi sąsiadami" ilekroć nie powiemy Niemcom "Jawohl!" na każde ich zmarszczenie brwi, mam szczerze dosyć.