Trudno mówi o kolejnej rewolucji przemysłowej w UK, gdy w ciągu 20 lat spadła produkcja energii elektrycznej o ok 1/4, a duża część produkcji przemysłowej wyrzucili do krajów 3 świata. Brakuje informacji o tym, że w UK jest 6,7 GW mocy zainstalowanej w "bioenergy" (~12% produkcji EE) czyli w praktyce elektrownie węglowe, które spalają drewno. Spadek udziału węgla w PL poniżej 50% to tylko jeden miesiąc, ale za max. 2 lata (po oddaniu do eksploatacji morskich farm wiatrowych) to już przebijemy te 50%. Jak zostanie odblokowany wiatr na lądzie w sensownym wymiarze i czasie to zredukujemy udział węgla do ok. 20% w 2030 roku.
@@mariusz07 Od początku roku do teraz udział węgla to ok 54%. Musielibyśmy osiągać kolejne rekordy minimalnego udziału węgla na poziomie poniżej 40% do końca roku, co jest skrajnie mało prawdopodobne. 2 lata to ostrożny szacunek zakładający wykorzystanie mocy w Dolnej odrze na poziomie zbliżonym do całości mocy gazowych w KSE.
A czy zainteresowałeś się cenami energii w wielkiej brytanii? Bo jak dla mnie to zamiast płacić jak dotychczas 85£ za prąd i gaz płacę 145£ miesięcznie
Eee tam, to promocja prawie. My za czteroosobową rodzinę płacimy DD 251 miesięcznie i obecnie tuż przed startem sezonu grzewczego mamy nadpłacone 73. Należy wspomnieć choćby jednym akapitem ile te cele i ambicje klimatyczne kosztują i kto za to płaci. Reszta w filmie zasłużyła na łapkę.
Zostać przy węglu jak częściowym stabilizatorze WK jest drogi ale kilka kopalni w Polsce jest ok, dodatkowo mamy wegiel brunatny pozyskiwany odkrywkowo czyli Tanio. Problemem jest Ideologiczne podejście do decyzji czyli alternatywa pozostawienie sektora na starych zasadach vs likwidacja energetyki węglowej do 0. Pozdrawiam
zgoda co do tego, że powinniśmy "odchodzić od węgla" - węgiel jest dobrem skończonym, jest zbyt cenny, aby palić nim w piecu - jest jeden wyjątek - ZABEZPIECZENIE CIĄGŁOŚCI dostaw energii ... *Ja też jestem za ENERGETYKĄ ZEROEMISYJNĄ" - ale "z głową" - czyli inwestujemy w takie STABILNE źródła energii, które "zwrócą się najszybciej"* - czyli w FARMY wiatrowe tam, gdzie "najlepiej wieje wiatr" i FARMY fotowoltaiczne tam, gdzie "najlepiej świeci słońce" *Mógłbyś podać gdzie stoją te brytyjskie wiatraki? jakie oni mają warunki wiatrowe? czym stabilizują dostawy i jak to się ma do polskich możliwości?*
Są na ten temat analizy robione przez NCBR. Trzebaby wydać około 100 mld zł na magazynowanie energii elektrycznej, z 20 na magazyny ciepła, 120 na elektrolizery i teoretycznie nawet na OZE powinniśmy się utrzymać
Co jest większym kosztem dla państwa? Dotowany węgiel z własnych kopalni gdzie wszystkie środki pozostają wewnątrz państwa. Czy węgiel z zewnątrz gdzie 100 pieniędzy wypływa za granicę?
ale w tym rzecz - węgla w Polsce już nie ma, a w zasadzie jego wydobycie jest zbyt drogie w stosunku importu lepszej jakości węgla (dającego więcej energii). to, że facetom na Śląsku nie chce się myśleć o przebranżowieniu, czy też fakt, że biorą pracę w górnictwie za pewnik, nie powinno być argumentem w tej dyskusji. Polsce wydobycie węgla się nie opłaca i tyle. nie tylko pod względem finansowym.
@@ahrian69 Ciekawi mnie tylko jakich cen doświadczymy za energię jak wyłączymy nasze elektrownie węglowe i zamkniemy kopalnie, kogo wtedy będzie się obwiniać, bo górników już nie będzie i węgla też.
@@ahrian69 Węgla mamy najwięcej w całej Unii ale wystarczy głupkom wcisnąć ideologię i będą płacić i za wiatraki od niemieckiego siemensa, i za ich serwis i wkońcu za prąd drugie tyle
Prąd w Wielkiej Brytanii jest od dawna produkowany, w zdecydowanej większości, w elektrowniach gazowych. Brak elektrowni atomowych jest powodem wysokich cen prądu.
Trochę mało wiarygodny i mało obiektywny program, skoro nie przedstawiono w nim żadnych negatywnych stron tego tematu np. cen energii w UK, bo ta nie jest niska.
Już odpowiadam,tyczy się konkurencyjności,czas do 6min i 44 sek Polscy mali przedsiembiorcy nie biorą kredytów bo są b.drogie więc nie rozwijają się więc pozostają w tym samym miejscu (nie rzadko kanibalizując się) WIĘC nie jesteśmy konkurencyjni względem firm zachodnich o dostępie do kredytu o wiele tańszego Szach mat Do tego dochodzi niepewność i zmienność więc brak możliwości planowania
Świetny komentarz do tego co stało się w Wielkiej Brytanii. Natomiast kwoty dopłat w Polsce do tego brudnego syfu porażające. Brakuje na służbę zdrowia a nasza pseudoelita lekką ręką wydaje 9 mld żeby górnik mógł sobie fedrować.
W sumie dobrze by było przeliczyć ten zasiłek na wegiel na konkretne zabiegi: ilu ludziom można by uratowac życie, ile operacji można za te pieniądze wykonac, ile zabiegów dodatkowo, ile kolejek rozładować. Zresztą zobaczmy ile robi WOŚP za jakieś 3% tej kwoty.
@@wawrzynieckorzen78, to jest bez sensu, bo w służbie zdrowia brakuje przede wszystkim ludzi do pracy. Nawet jak dosypiesz 100 miliardów, to te miliardy same nie zrobią operacji. Trzeba wykształcić nowych lekarzy, nowe pielęgniarki, a tych specjalnie nie ma, bo pojechali do UK
@@mariusz07 Nie wiem czy bbrakuje ludzi. Dotychczasowy poziom obłożenia jakoś nie wzbudzał w izbie lekarskiej i innych gremiach specjalistów alarmu, ze brakuje ludzi, nie zwiększano przyjęć na uczelnie, wręcz przeciw temu protestowano. A pieniądze oczywiście, że zrobią różnicę, bo gdzieś z połowa tej kwoty wystarczylaby na pokrycie przez NFZ nadwykonań swiadczeń. I wystarczyłoby na pełne oddłużenie szpitali. I pewnie zatrudnienie nowych ludzi, skoro twierdzisz, że ich brakuje.
@@wawrzynieckorzen78 , skoro twierdzisz że nie brakuje proponuje zapisać się do jakiegoś specjalisty i zobaczyć jaki będzie termin wizyty, zabiegu, operacji.
@@mariusz07 No to zależy. Prywatnie lub za łapówkę pewnie zaraz. Na NFZ to można poczekać, bo są limity, przekręty i braluje kasy. No i jakby braki kadrowe byly poważne, to organizacje lekarskie by nie chciały ograniczać liczby miejsc na studiach. Więc ciężko powiedzieć jak to jest z tymi brakami.
Ogolnie materiał ciekawy. Dużo zawartej wiedzy. Niestety zabrakło punktu o kosztach dla konsumentów. Dziwnym trafem im wiecej zielonej energii, tym wyższe rachunki za prąd. Z tego co czytałem to w Wielkiej Brytanii ceny pradu rosną z roku na rok, a nie maleją pomimo odejscia od węgla... Ukazał się niedawno ciekawy artykuł o nowobudowanej ekologlcznej hucie na wodór w Szwecji. Tak jak tu wszystko ładnie, pięknie, niestety zabrakło najważniejszego. Porownania ceny tony stali z eko huty, a tony z huty np w Chinach. No, ale od czego Unia ma cła i podatki... ❤
W Polsce górnictwo przeklada sie na wybory. Ruszysz girnictwo to polecisz ze sceny politycznej, a twoja konkurencja to wykorzysta. Dlatego jest taka opieszałość w odchodzeniu od węgla.
i to jest najdziwniejsze, że pielęgniarki, kasjerki, magazynierzy, kurierzy itd. zgadzają się dopłacać do górników, którzy zarabiają o wiele wiele więcej niż oni.
W pierwszej kolejności likwidacja węgiel brunatnego który emituje 3,2 t CO2 z 1 tony spalonego węgla. Transformacją w Polsce między węglem a atomem jest gaz ziemny, który emituje tylko 1,6 t CO2 z tony spalonego gazu. Wydobywamy 20%, Świnoujście 40% reszta Baltic Pipe, gazu mamy pod dostatkiem do chwili wybudowania atomu 6,7 GW.
3,2 t CO2 powstaje ze spalania 1t węgla o czystości 90%. W przypadku węgla brunatnego to około 1t CO2, ale to bez znaczenia bo istotna jest emisję na ilość wytworzonej energii, a wartość opałowa węgla brunatnego jest dość niska.
Bierzmy przyklad z Chin. Najpierw zysk, gospodarka, a potem rozwalanie podstaw zrodel energii. Dzialanie na opak skonczy sie przejeciem gospodarki przez Chiny i wypchniecie europejskich producentow.
@@mateuszbylewski298 można zgazowywać węgiel pod powierzchnią ziemi a to że jest na dużej głębokośći jest bardzo dużym plusem. Ale to by skutkowało najtańszą energią obok atomu.
Bo zarząd wprowadza struktury i mechanizmy rynkowe, zaczynając od zwolnienia połowy zatrudnionych, którzy nie uczestniczą w produkcji a obciążają firmę.
@@hubertj8565 Czyli nie masz tych informacji. Jedyną kopalną węgla kamiennego sprzedaną zewnętrznemu kapitałowi była Silesia, która kupiła czeska firma. Obecnie kopalnie posiada polska firma.
@@hubertj8565 Wystrzał cen węgla wynikał z wprowadzenia embarga przez rząd PiS. Ceny spadały jak zbudowały się łańcuchy dostaw nierosyjskiego węgla. Twierdzenie, że Wiech gadający na YT ma na to wpływ jest niepoważne.
@@basscruzon no tak, lepiej być zależny od widzimisie Rosji i krajów arabskich. Jest w tym logika. I dalej wspierać te kraje. Mam nadzieję że jesteś tylko pożytecznym idiot...
przesyłam odpowiedzi na pytania ad 1 i 2. ograniczyć rolę związków zawodowych i zlikwidować dotacje do górnictwa. Wprowadzić wolny rynek do górnictwa. ad 3. Wymówić umowę ETS - jak trzeba będzie wystąpić z UE. ad 4. "aktywa węglowe i problemy z kredytami to tez robota UE (rozwiązania jak w pkt 3) Banki nie niechcą dawać pożyczki tylko są do tego zmuszane. Atrakcyjność gospodarki zalezy duzo bardziej od cen prądu niż jakiś narzucanych rankingów.
Też się zastanawiałam w trakcie trwania filmu, czy nie można ich, kopalni, sprywatyzować. Skoro Państwo i tak ich nie chce to poszukać prywatnego inwestora - ciekawe, czy wtedy zaczną się opłacać.
Hmmm... czyli rocznie dopłacamy 9mld do energetyki węglowej, z czego 42mld idą na ETS, które nie wynika z żadnych przyczyn technicznych, a jedynie z arbitralnej decyzji urzędników w Brukseli? To już wiem dlaczego nasz węgiel "nie opłaca się".
Nawet gdyby urzędasy z UE nic nie nakazywali, to wydobywanie urobku, który nadal nie jest węglem na głębokości poniżej 1 kilometra jest łagodnie mówiąc wariactwem. Trzeba by inwestować w nowe odkrywki, a to by trwało dekady. Podczas gdy odnawialne źródła można sobie dobudowywać z roku na rok. Już nie mówiąc o tym że wszystkie nasze elektrownie węglowe są już do wymiany.
Tak, gdyby nie unia, prąd byłby dziś co najmniej 1/3 tańszy a te 42 mld zostały by u nas w kieszeni, a tak to są ale w ich kieszeni. Niestety niewolnikom nie wytłumaczysz i będą dalej wierzyć że to dla dobra planety
@@basscruzon , napisałem już. Nawet gdybyś miał 100 miliardów w kieszeni to trzeba zrobić nowe odkrywki i od nowa postawić wszystkie elektrownie węglowe w Polsce, co by trwało dziesięciolecia. Czyli żadnych dzisiejszych problemów to nie rozwiązuje. A w takiej sytuacji prąd wcale nie byłby tańszy.
Problemem w Polsce nie jest nawet mentalność Polaków, tylko lobbing Niemiec przeciw elektrowniom atomowym w Polsce. Ślimaczy rozwój infrastruktury przesyłowej dokłada swoje piętno
@@peacefullman9901 racjonalizacja, czyli w skrócie zwalanie winy za stan w którym się znajdujesz na innych zamiast szukania prawdziwych przyczyn to delikatnie mówiąc, głupota.
@@mariusz07 ano nie, nie mamy również tak zasiarczonego węgla jak niemcy, spokojnie da sie go uzdatnić jeszcze bardziej. Najgorsze co mozemy zrobic to przestac bo zieloni nie myślą.
Nie da się tego słuchać, wytrzymałem do połowy. Gospodarka UK stoi w miejscu od 2008 roku, wypłaty te same, inflacja rekordowa. Ograniczenie węgla nie sprawiło że cokolwiek się tam ruszyło z punktu widzenia gospodarki, wręcz na odwrót. Ludzi nie stać na opłaty za prąd i jeżdżą autobusami zimą aby się ogrzać. A zagrzybione domy grzybieja jeszcze bardziej, bo ludzie mogą ogrzać jedynie jeden pokój. Tamtej zimy były jeszcze jakieś dopłaty do prądu, teraz za nowej 'władzy' nie ma. Najważniejsze że politycy i nowo przybyli inżynierowie mają ogrzewanie i prąd zapewniony, brytol niech płaci. Alternatywnie może zapożyczyć się na pół życia na instalację fotowoltaiczną, bank się ucieszy. Może jest zimno, ale jak zielono. Życzenie Polsce żeby podążała torem UK to życzenie śmierci i z każdym odcinkiem coraz bardziej wątpię w intencje autora lub jego mocodawców.
Tak, tak, pozamykać kopalnie, elektrownie węglowe, wtedy nie trzeba do niczego dopłacać, a prąd to się kupi z nimiec i wszyscy będą zadowoleni i uśmiechnięci 😃
@@adrianiglesias8782 Jak dla mnie to ten wungel mogą zlikwidować już dziś, a energetycznie jestem już na tyle niezależny że prąd może być i po 5 zł, ale nie o to mi chodzi, bo jak społeczeństwo nie rozumie na czym polega niezależność energetyczna i jak ten mechanizm działa, to niestety, ale będzie musiało za to drogo zapłacić.
WĘGIEL mamy źródło energii czemu rezygnować, pomyślmy Wszyscy co zrobić żeby wprowadzić go w XXI wiek My go cały czas spalamy a może tak czas na inne pozyskanie energii z tej brudnej grudki?
wymyśl inny sposób na energię z węgla niż spalanie, a dostaniesz Nobla, gwarantuję ;) są inne, mniejsze, wydajniejsze energetycznie grudki. na przykładki grudki uranu ;)
@@ahrian69 Węgiel tak jak i ropa to tylko nośnik energii. Ropa po wydobyciu do niczego się nie nadaje, natomiast można przerobić ją na tysiące innych rzeczy. Ludzie którzy chcą odejścia od ropy są zwykłymi głupkami. Większość rzeczy która ich otacza jest pochodnym ropy łącznie z laptopem na którym ten film oglądają i ubraniem w którym przed nim siedzą, ale głupkom nie wytłumaczysz
Trudno mówi o kolejnej rewolucji przemysłowej w UK, gdy w ciągu 20 lat spadła produkcja energii elektrycznej o ok 1/4, a duża część produkcji przemysłowej wyrzucili do krajów 3 świata.
Brakuje informacji o tym, że w UK jest 6,7 GW mocy zainstalowanej w "bioenergy" (~12% produkcji EE) czyli w praktyce elektrownie węglowe, które spalają drewno.
Spadek udziału węgla w PL poniżej 50% to tylko jeden miesiąc, ale za max. 2 lata (po oddaniu do eksploatacji morskich farm wiatrowych) to już przebijemy te 50%. Jak zostanie odblokowany wiatr na lądzie w sensownym wymiarze i czasie to zredukujemy udział węgla do ok. 20% w 2030 roku.
Poniżej 50% węgla może być już za ten rok, bo rośnie udział gazu w energetyce. Dolna Odra już zaczyna działać w gazie, a Rybnik powoli wyłączają.
@@mariusz07 Od początku roku do teraz udział węgla to ok 54%. Musielibyśmy osiągać kolejne rekordy minimalnego udziału węgla na poziomie poniżej 40% do końca roku, co jest skrajnie mało prawdopodobne.
2 lata to ostrożny szacunek zakładający wykorzystanie mocy w Dolnej odrze na poziomie zbliżonym do całości mocy gazowych w KSE.
@@Khneefer, ok. Być może o te kilka małych % się pomyliłem.
A czy zainteresowałeś się cenami energii w wielkiej brytanii? Bo jak dla mnie to zamiast płacić jak dotychczas 85£ za prąd i gaz płacę 145£ miesięcznie
Eee tam, to promocja prawie. My za czteroosobową rodzinę płacimy DD 251 miesięcznie i obecnie tuż przed startem sezonu grzewczego mamy nadpłacone 73. Należy wspomnieć choćby jednym akapitem ile te cele i ambicje klimatyczne kosztują i kto za to płaci. Reszta w filmie zasłużyła na łapkę.
Ale wiesz, że prąd z węgla jest najdroższy? Jakoś Francuzi nie muszą się martwić cenami a nie mają węgla. To nie jest żaden argument
A pamiętasz o inflacji oraz cenach gazu?
th-cam.com/video/pNgBL3p3s8w/w-d-xo.htmlsi=rrE2ipCFkmnhQyEk
Proszę
Darmowa zielona energia kosztuje, jeszcze się temu dziwisz i tym
hochsztaplerom?
Szkoda, że nie poruszono kwestii cen prądu w UK...
Bo już setki razy poruszano ceny prądu we Francji
th-cam.com/video/pNgBL3p3s8w/w-d-xo.htmlsi=rrE2ipCFkmnhQyEk
Tutaj wyjaśniono. Ludzie, używajcie internetu dla wiedzy.
Zostać przy węglu jak częściowym stabilizatorze WK jest drogi ale kilka kopalni w Polsce jest ok, dodatkowo mamy wegiel brunatny pozyskiwany odkrywkowo czyli Tanio. Problemem jest Ideologiczne podejście do decyzji czyli alternatywa pozostawienie sektora na starych zasadach vs likwidacja energetyki węglowej do 0. Pozdrawiam
Panie Jakubie wakacje polecam na północy Polski nie na południu, bo Pana zjedzą. Dziękuję za wartościową treść.
zgoda co do tego, że powinniśmy "odchodzić od węgla" - węgiel jest dobrem skończonym, jest zbyt cenny, aby palić nim w piecu - jest jeden wyjątek - ZABEZPIECZENIE CIĄGŁOŚCI dostaw energii ...
*Ja też jestem za ENERGETYKĄ ZEROEMISYJNĄ" - ale "z głową" - czyli inwestujemy w takie STABILNE źródła energii, które "zwrócą się najszybciej"* - czyli w FARMY wiatrowe tam, gdzie "najlepiej wieje wiatr" i FARMY fotowoltaiczne tam, gdzie "najlepiej świeci słońce"
*Mógłbyś podać gdzie stoją te brytyjskie wiatraki? jakie oni mają warunki wiatrowe? czym stabilizują dostawy i jak to się ma do polskich możliwości?*
Są na ten temat analizy robione przez NCBR. Trzebaby wydać około 100 mld zł na magazynowanie energii elektrycznej, z 20 na magazyny ciepła, 120 na elektrolizery i teoretycznie nawet na OZE powinniśmy się utrzymać
Nie zapominajmy o osiągnięciach Żelaznej Damy Margaret Thatcher, która zdusiła opór związków zawodowych i zamknęła nierentowne kopalnie.
Może coś o nowym przemyśle w Szwecji? Luleå industripark
Co jest większym kosztem dla państwa? Dotowany węgiel z własnych kopalni gdzie wszystkie środki pozostają wewnątrz państwa. Czy węgiel z zewnątrz gdzie 100 pieniędzy wypływa za granicę?
ale w tym rzecz - węgla w Polsce już nie ma, a w zasadzie jego wydobycie jest zbyt drogie w stosunku importu lepszej jakości węgla (dającego więcej energii). to, że facetom na Śląsku nie chce się myśleć o przebranżowieniu, czy też fakt, że biorą pracę w górnictwie za pewnik, nie powinno być argumentem w tej dyskusji. Polsce wydobycie węgla się nie opłaca i tyle. nie tylko pod względem finansowym.
@@ahrian69 Ciekawi mnie tylko jakich cen doświadczymy za energię jak wyłączymy nasze elektrownie węglowe i zamkniemy kopalnie, kogo wtedy będzie się obwiniać, bo górników już nie będzie i węgla też.
@@grzechuskl6684, jeżeli będzie konkurencja na rynku energetyki to ceny będą niskie - patrz telefonia komórkowa przez ostatnie 20 lat.
@@ahrian69 Węgla mamy najwięcej w całej Unii ale wystarczy głupkom wcisnąć ideologię i będą płacić i za wiatraki od niemieckiego siemensa, i za ich serwis i wkońcu za prąd drugie tyle
Prąd dla konsumenta jest bardzo drogi w Anglii - taki skutek ich polityki.
Gdyby nie to że wszyscy Polacy się składają nasze rachunki byłyby już dziś koszmarne!
Prąd w Wielkiej Brytanii jest od dawna produkowany, w zdecydowanej większości, w elektrowniach gazowych.
Brak elektrowni atomowych jest powodem wysokich cen prądu.
@@jezalb2710ty jesteś jakiś niedorozwinięty ?
Wielka Brytania ma obecnie dziewięć działających reaktorów jądrowych w pięciu lokalizacjach,
Wszędzie gdzie zrezygnowano z węgla prąd jest najdroższy
Trochę mało wiarygodny i mało obiektywny program, skoro nie przedstawiono w nim żadnych negatywnych stron tego tematu np. cen energii w UK, bo ta nie jest niska.
Już odpowiadam,tyczy się konkurencyjności,czas do 6min i 44 sek
Polscy mali przedsiembiorcy nie biorą kredytów bo są b.drogie więc nie rozwijają się więc pozostają w tym samym miejscu (nie rzadko kanibalizując się) WIĘC nie jesteśmy konkurencyjni względem firm zachodnich o dostępie do kredytu o wiele tańszego
Szach mat
Do tego dochodzi niepewność i zmienność więc brak możliwości planowania
Pierwszym krajem w G7, ktory wyszedl z węgla byla Francja
Francja wciąż ma elektrownie węglowe, których używa jako jednostek szczytowych. To niewielkie jednostki, ale istnieją.
Są to moim zdaniem dość jedno kierunkowe programy nie uwzględniające kosztów dla społeczeństwa
Jakub Wiech to ten co myśli że zasilimy i ogrzejemy nasz kraj wiatrakami
Świetny komentarz do tego co stało się w Wielkiej Brytanii. Natomiast kwoty dopłat w Polsce do tego brudnego syfu porażające. Brakuje na służbę zdrowia a nasza pseudoelita lekką ręką wydaje 9 mld żeby górnik mógł sobie fedrować.
W sumie dobrze by było przeliczyć ten zasiłek na wegiel na konkretne zabiegi: ilu ludziom można by uratowac życie, ile operacji można za te pieniądze wykonac, ile zabiegów dodatkowo, ile kolejek rozładować.
Zresztą zobaczmy ile robi WOŚP za jakieś 3% tej kwoty.
@@wawrzynieckorzen78, to jest bez sensu, bo w służbie zdrowia brakuje przede wszystkim ludzi do pracy. Nawet jak dosypiesz 100 miliardów, to te miliardy same nie zrobią operacji. Trzeba wykształcić nowych lekarzy, nowe pielęgniarki, a tych specjalnie nie ma, bo pojechali do UK
@@mariusz07 Nie wiem czy bbrakuje ludzi. Dotychczasowy poziom obłożenia jakoś nie wzbudzał w izbie lekarskiej i innych gremiach specjalistów alarmu, ze brakuje ludzi, nie zwiększano przyjęć na uczelnie, wręcz przeciw temu protestowano.
A pieniądze oczywiście, że zrobią różnicę, bo gdzieś z połowa tej kwoty wystarczylaby na pokrycie przez NFZ nadwykonań swiadczeń. I wystarczyłoby na pełne oddłużenie szpitali. I pewnie zatrudnienie nowych ludzi, skoro twierdzisz, że ich brakuje.
@@wawrzynieckorzen78 , skoro twierdzisz że nie brakuje proponuje zapisać się do jakiegoś specjalisty i zobaczyć jaki będzie termin wizyty, zabiegu, operacji.
@@mariusz07 No to zależy. Prywatnie lub za łapówkę pewnie zaraz. Na NFZ to można poczekać, bo są limity, przekręty i braluje kasy.
No i jakby braki kadrowe byly poważne, to organizacje lekarskie by nie chciały ograniczać liczby miejsc na studiach. Więc ciężko powiedzieć jak to jest z tymi brakami.
Ogolnie materiał ciekawy. Dużo zawartej wiedzy. Niestety zabrakło punktu o kosztach dla konsumentów. Dziwnym trafem im wiecej zielonej energii, tym wyższe rachunki za prąd. Z tego co czytałem to w Wielkiej Brytanii ceny pradu rosną z roku na rok, a nie maleją pomimo odejscia od węgla...
Ukazał się niedawno ciekawy artykuł o nowobudowanej ekologlcznej hucie na wodór w Szwecji. Tak jak tu wszystko ładnie, pięknie, niestety zabrakło najważniejszego. Porownania ceny tony stali z eko huty, a tony z huty np w Chinach.
No, ale od czego Unia ma cła i podatki... ❤
Hola hola, cenę prądu w UK wyznacza gaz i to on ciągnie ją w górę
W Polsce górnictwo przeklada sie na wybory. Ruszysz girnictwo to polecisz ze sceny politycznej, a twoja konkurencja to wykorzysta. Dlatego jest taka opieszałość w odchodzeniu od węgla.
i to jest najdziwniejsze, że pielęgniarki, kasjerki, magazynierzy, kurierzy itd. zgadzają się dopłacać do górników, którzy zarabiają o wiele wiele więcej niż oni.
W pierwszej kolejności likwidacja węgiel brunatnego który emituje 3,2 t CO2 z 1 tony spalonego węgla. Transformacją w Polsce między węglem a atomem jest gaz ziemny, który emituje tylko 1,6 t CO2 z tony spalonego gazu. Wydobywamy 20%, Świnoujście 40% reszta Baltic Pipe, gazu mamy pod dostatkiem do chwili wybudowania atomu 6,7 GW.
no i w czym Ci to CO2 przeszkadza? Nakładli wam do tych głów ideologii a barany wierzą we wszystko co Unia powie
3,2 t CO2 powstaje ze spalania 1t węgla o czystości 90%. W przypadku węgla brunatnego to około 1t CO2, ale to bez znaczenia bo istotna jest emisję na ilość wytworzonej energii, a wartość opałowa węgla brunatnego jest dość niska.
Bardzo mi się podoba Pana tłumaczenie, starajmy się to wdrażać do książek, artykułów i podręczników.
Bierzmy przyklad z Chin. Najpierw zysk, gospodarka, a potem rozwalanie podstaw zrodel energii. Dzialanie na opak skonczy sie przejeciem gospodarki przez Chiny i wypchniecie europejskich producentow.
Tylko że my nie mamy dostępu do taniego węgla przez układy w naszym kraju
@@mateuszbylewski298 😂😂😂
@@mateuszbylewski298układy warstw geologicznych ?
@@fddevnull również, ale patologie strukturalne też mają znaczenie
@@mateuszbylewski298 można zgazowywać węgiel pod powierzchnią ziemi a to że jest na dużej głębokośći jest bardzo dużym plusem.
Ale to by skutkowało najtańszą energią obok atomu.
To jakim sposobem nierentowne polskie kopalnie odkupione przez zachodni kapitał nagle stają się rentowne? A wydobywany węgiel jest tani?
Bo zarząd wprowadza struktury i mechanizmy rynkowe, zaczynając od zwolnienia połowy zatrudnionych, którzy nie uczestniczą w produkcji a obciążają firmę.
Możesz wymienić te kopalnie?
@@hubertj8565 Czyli nie masz tych informacji. Jedyną kopalną węgla kamiennego sprzedaną zewnętrznemu kapitałowi była Silesia, która kupiła czeska firma. Obecnie kopalnie posiada polska firma.
@@hubertj8565 Przynosiło, a niedługo po przejęciu ceny węgla wystrzeliły w kosmos i już nie przynosi.
@@hubertj8565 Wystrzał cen węgla wynikał z wprowadzenia embarga przez rząd PiS. Ceny spadały jak zbudowały się łańcuchy dostaw nierosyjskiego węgla. Twierdzenie, że Wiech gadający na YT ma na to wpływ jest niepoważne.
No to angole na pewno są w siódmym niebie
Tak
Jak przekonać Arabie Saudyjską od wydobycia ropy????
Jest brudna , smrodzi ,kopci,jak???
Nie kupować od nich.
a po co ich przekonywać? niech jej wydobywają jak najwięcej i kupować od nich, robić z nimi interesy
@@basscruzon no tak, lepiej być zależny od widzimisie Rosji i krajów arabskich. Jest w tym logika. I dalej wspierać te kraje. Mam nadzieję że jesteś tylko pożytecznym idiot...
Dziękuję za Pana zaangażowanie w budowanie świadomości potrzeb energetycznych Polski na prawdzie.
przesyłam odpowiedzi na pytania
ad 1 i 2. ograniczyć rolę związków zawodowych i zlikwidować dotacje do górnictwa. Wprowadzić wolny rynek do górnictwa.
ad 3. Wymówić umowę ETS - jak trzeba będzie wystąpić z UE.
ad 4. "aktywa węglowe i problemy z kredytami to tez robota UE (rozwiązania jak w pkt 3) Banki nie niechcą dawać pożyczki tylko są do tego zmuszane. Atrakcyjność gospodarki zalezy duzo bardziej od cen prądu niż jakiś narzucanych rankingów.
Też się zastanawiałam w trakcie trwania filmu, czy nie można ich, kopalni, sprywatyzować. Skoro Państwo i tak ich nie chce to poszukać prywatnego inwestora - ciekawe, czy wtedy zaczną się opłacać.
Hmmm... czyli rocznie dopłacamy 9mld do energetyki węglowej, z czego 42mld idą na ETS, które nie wynika z żadnych przyczyn technicznych, a jedynie z arbitralnej decyzji urzędników w Brukseli? To już wiem dlaczego nasz węgiel "nie opłaca się".
Sam koszt polskiego węgla do wyprodukowania 1 MWh jest droższy niż całkowity koszt wyprodukowania 1 MWh w nowym wiatraku lądowym.
Nawet gdyby urzędasy z UE nic nie nakazywali, to wydobywanie urobku, który nadal nie jest węglem na głębokości poniżej 1 kilometra jest łagodnie mówiąc wariactwem. Trzeba by inwestować w nowe odkrywki, a to by trwało dekady. Podczas gdy odnawialne źródła można sobie dobudowywać z roku na rok. Już nie mówiąc o tym że wszystkie nasze elektrownie węglowe są już do wymiany.
Tak, gdyby nie unia, prąd byłby dziś co najmniej 1/3 tańszy a te 42 mld zostały by u nas w kieszeni, a tak to są ale w ich kieszeni. Niestety niewolnikom nie wytłumaczysz i będą dalej wierzyć że to dla dobra planety
@@basscruzon , napisałem już. Nawet gdybyś miał 100 miliardów w kieszeni to trzeba zrobić nowe odkrywki i od nowa postawić wszystkie elektrownie węglowe w Polsce, co by trwało dziesięciolecia. Czyli żadnych dzisiejszych problemów to nie rozwiązuje. A w takiej sytuacji prąd wcale nie byłby tańszy.
@@basscruzonale wiesz że pieniądze z emisji idą do państwa
Kopalnie polskie są nie rentowne bo bo technika wydobycia jest przestarzała no proszę Cię przestań
Problemem w Polsce nie jest nawet mentalność Polaków, tylko lobbing Niemiec przeciw elektrowniom atomowym w Polsce. Ślimaczy rozwój infrastruktury przesyłowej dokłada swoje piętno
Tak to sobie tłumacz ;)
th-cam.com/video/pGz-192Jvwo/w-d-xo.html
@@fddevnull A jak powinienem sobie to wytłumaczyć ?
@@peacefullman9901 racjonalizacja, czyli w skrócie zwalanie winy za stan w którym się znajdujesz na innych zamiast szukania prawdziwych przyczyn to delikatnie mówiąc, głupota.
@@fddevnull A prawdziwą przyczyną jest ????
Polish energy sector is fossil 😢😢😢.
przez ostatnie 15 lat nasza planeta zzieleniała o 15%. CO2 jest dobre dla planety.
Tyle że spaliny to nie jest tylko CO2
Tak, ale nie dla nas. My nie mamy chlorofilu
@@mariusz07 ano nie, nie mamy również tak zasiarczonego węgla jak niemcy, spokojnie da sie go uzdatnić jeszcze bardziej. Najgorsze co mozemy zrobic to przestac bo zieloni nie myślą.
Nie da się tego słuchać, wytrzymałem do połowy. Gospodarka UK stoi w miejscu od 2008 roku, wypłaty te same, inflacja rekordowa. Ograniczenie węgla nie sprawiło że cokolwiek się tam ruszyło z punktu widzenia gospodarki, wręcz na odwrót. Ludzi nie stać na opłaty za prąd i jeżdżą autobusami zimą aby się ogrzać. A zagrzybione domy grzybieja jeszcze bardziej, bo ludzie mogą ogrzać jedynie jeden pokój. Tamtej zimy były jeszcze jakieś dopłaty do prądu, teraz za nowej 'władzy' nie ma. Najważniejsze że politycy i nowo przybyli inżynierowie mają ogrzewanie i prąd zapewniony, brytol niech płaci. Alternatywnie może zapożyczyć się na pół życia na instalację fotowoltaiczną, bank się ucieszy. Może jest zimno, ale jak zielono. Życzenie Polsce żeby podążała torem UK to życzenie śmierci i z każdym odcinkiem coraz bardziej wątpię w intencje autora lub jego mocodawców.
O ! Hałabała. Pędzę na patronie .
Czemu mam iść za Anglikami??
Za całą resztą???
Czemu mam być jak inne kraje??
Inne kraje nie leżą na węglu
Tak bardzo leżymy na węglu że większość sprowadzamy. A do swojego dopłacamy miliardy.
Nawiedzony maniak dekarbonizacjii
I caly swiat sie myli alw jedynje Polacy najmadrzejsi :)
Tak, tak, pozamykać kopalnie, elektrownie węglowe, wtedy nie trzeba do niczego dopłacać, a prąd to się kupi z nimiec i wszyscy będą zadowoleni i uśmiechnięci 😃
Jak u nich wiele to my kupujemy za grosze u nich. Jak u nas wieje to oni kupują za grosze u nas.
@@grzechuskl6684 nie dość że dopłacamy do wungla to i tak musimy sprowadzać, bo nasza energetyka jest przestarzała i nie wydolna.
@@adrianiglesias8782 Jak dla mnie to ten wungel mogą zlikwidować już dziś, a energetycznie jestem już na tyle niezależny że prąd może być i po 5 zł, ale nie o to mi chodzi, bo jak społeczeństwo nie rozumie na czym polega niezależność energetyczna i jak ten mechanizm działa, to niestety, ale będzie musiało za to drogo zapłacić.
WĘGIEL mamy źródło energii czemu rezygnować, pomyślmy Wszyscy co zrobić żeby wprowadzić go w XXI wiek
My go cały czas spalamy a może tak czas na inne pozyskanie energii z tej brudnej grudki?
To dawaj te pomysły.
wymyśl inny sposób na energię z węgla niż spalanie, a dostaniesz Nobla, gwarantuję ;) są inne, mniejsze, wydajniejsze energetycznie grudki. na przykładki grudki uranu ;)
@@ahrian69 Węgiel tak jak i ropa to tylko nośnik energii. Ropa po wydobyciu do niczego się nie nadaje, natomiast można przerobić ją na tysiące innych rzeczy.
Ludzie którzy chcą odejścia od ropy są zwykłymi głupkami. Większość rzeczy która ich otacza jest pochodnym ropy łącznie z laptopem na którym ten film oglądają i ubraniem w którym przed nim siedzą, ale głupkom nie wytłumaczysz