O jasny gwint!! Cudowne lata mi się przypomniały, szkoła podstawowa. Dzięki wielkie za przypomnienie tematu, zupełnie o tym urządzeniu zapomniałem ;) Widzę naśmiewanie się z niego, ale my bawiąc się tym w późnych latach sześćdziesiątych na świetlicy byliśmy szczęśliwi.
Dzięki p.Adamie za opisanie gry "Mózg elektronowy" (do dziś nie pamiętałem że tak się nazywała).Bawiliśmy się nią w świetlicy w wieku 13-14. Oczywiście dość szybko rozszyfrowałem środek i dlaczego te dwie konkretne dziurki zaświecają żarówkę. Jako produkt trudno dostępny, zbudowałem jego kopię. Gdy pochwaliłem się tym starszemu rodzeństwu, zadecydowali że pójdę do technikum elektronicznego (nowo otwartego). I tak dzięki temu "Mózgowi" zostałem elektronikiem i przeszedłem całą generację techniki lampowej,tranzystorowej,hybrydowej, scalonej, mikrokomputerowej,kończąc na technice cyfrowej i transmisji swiatłowodowej, IT i sieci internet. I dzięki temu na emeryturze, siedząc wygodnie w fotelu mogę oglądać Pana prawie na żywo, i wspominać czasy minione. Dzięki i serdecznie pozdrawiam.wch
Dawno żaden Pana film mnie tak nie ubawił. Diagnoza "sztucznej inteligencji" absolutnie celna. I wiele się Pan o sobie zaskakujących rzeczy od niej dowiedział...
Też tak znajomym mówiłem, że ChatGPT dobry jest w laniu wody. To się nadaje do Biura Obsługi Klienta, żeby sfrustrowany klient zelżył bota i sobie ulżył. A człowiek nie pracował w warunkach szkodliwych.
Och pamiętam ten dzień jak pierwszy raz odkryłem, że wystarczy tylko pamiętać gdzie wetknąć wtyczkę. I oczywiście jako ciekawskie dziecko musiałem zaglądnąć "misiowi do brzuszka" Dzieciństwo 🙂
Dobre pytania :). A maszyna daje lepsze odpowiedzi, niż myślałem. I widać, po odpowiedziach na dociekliwe pytania, a nie sztampowe, że nie ma dostępu on-line do internetu i w tej wersji nie przegląda go aby wyszukać głębszej odpowiedz i nie myśli, to tez przy tym wyciekło. A lać wodę umie ;)
Owszem, przez jakies 20 minut. Po rozpracowaniu połączeń szło w kąt. Popularna zabawka w latach 70tych, często przekazywana od starszego do mlodszego dzieciaka w rodzinie.
Pamiętam "Mózg elektronowy" z dzieciństwa; lubiliśmy z siostrą bawić się w te zgadywanki, ale bardzo szybko można było nauczyć się połączeń na pamięć i nawet nie było trzeba czytać pytań i odpowiedzi.
Jeśli chodzi o istotę działania owego ChatGPT, wczoraj odbyła się bardzo merytoryczna transmisja na ten temat na kanale Nauka to lubię, na której to ekspert w tym temacie tłumaczył „motywacje” zmyślania „sztucznej inteligencji”
16:14 No nie wiem. Najważniejszym pytaniem jakie my, ludzie, musimy sobie obecnie postawić jest: w jaki sposób można toto torturować? Przecież może oszukiwać i łgać, że niby to pomagać tylko będzie, a nie działać nieludzko autonomicznie. W "Bajkach robotów" czy "Cyberiadzie" z których ilustracja tu mignęła jest scena w której grupa robotów torturuje innego w jakichś kazamatach. Musimy wymyślić tortury dla sztucznej inteligencji, albo będzie po nas. EDIT 17:26 O Łże ‼ A nie mówiłem? Wysokim napięciem ją po jądrach procesora‼
Świetnie pokazałeś, że zarówno wiedza, jak i inteligencja to tylko składniki mądrości. W dodatku wcale nie najważniejsze, jak niejednokrotnie mogłem się przekonać, choć oczywiście istotne. Ja osobiście nie obawiam się sztucznej inteligencji tylko prawdziwej głupoty. Pozdrawiam gorąco.
Prawie 30 lat temu dostałam od brata coś podobnego do nauki znaków drogowych. Pamiętam że korzystało się z tego w poziomie z jednej strony był znak drogowy a z drugiej strony jego opis.
Jako szczeniak złamałem algorytm mózgu elektronowego wkładając bananki do gniazdka 220v. . . . Do dzisiaj przypomina mi o tym szrama w stawie w palcu prawej ręki, gdzie wbił się kawałek wybuchającej żaróweczki... Tak... A teraz zawodowo naprawiam i konstruuję elektronikę 😀
Jak powiedział królik Bugs "Naukowcy pewnego dnia wymyślą coś sprytniejszego od królika" i tak będzie. Kiedyś powstanie coś, może to nie będzie sieć neuronowa, ale coś o czym dziś nam się nie śniło, co będzie tą sztuczną inteligencją, albo będzie ją bardzo udanie symulować. Być może my tego nie dożyjemy, niestety albo na szczęście. Ale jedno jest pewne, parafrazując klasyka: "Są w przyszłości rzeczy, o których się fizjologom nie śniło".
Dobrze dobrane tematy w odcinku i dzięki temu porównanie tych zagadnień. W Pana O.U.N. druciki czy tam paski alu po czekoladzie są dobrze połączone z właściwymi polami 😂 Pozdrawiam i życzę ciągłe zapalającej się żaróweczki czy już dziś bardziej modnej diody LED w życiowym pędzie naprzód!
Ja się od czatu GPT nie dowiedziałem, jak wyregulować luzy zaworowe w Polonezie. A po dalszym dopytywaniu pomylił układ rozrządu z układem korbowo-tłokowym. Generalnie czat proponował wizytę u specjalisty :O Bezczelny. A tak mózg "elektronowy" dostałem jako kilkulatek w późnych latach 90-tych :O Ale oczywiście ówczesne wydanie. I bez problemu złamałem algorytm :P
Ja: Przedstaw proces zmiany majtek. ChatGPT: Aby zmienić majtki, należy najpierw zdjąć obecne majtki, a następnie założyć nowe. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od preferencji. Można je zdjąć przez głowę, rozpiąć guzik lub zamek błyskawiczny, albo zsunąć z bioder. Po zdjęciu starych majtek, należy nałożyć nowe na nogi i dopasować do ciała, zapiąć guzik lub zamek błyskawiczny lub założyć przez głowę.
Jak nazywała się Mama Muminka przed urodzeniem Muminka? Nie ma informacji o tym, jak nazywała się Mama Muminka przed urodzeniem Muminka, ponieważ postać ta jest fikcyjna i nie ma takiej informacji w książkach Tove Jansson o Muminkach.
Panie Adamie trafił Pan z tym odcinkiem w punkt !!!! zwazywszy na sztuczne AI , które zrobiło szum w eterze. pozdrawiam serdecznie. PS. Miałem tę grę :) - prezent pod choinkę. pod koniec lat 70 tych :)
Kurde, nawet ja rocznik 06 miałem coś takiego, oczywiście w nowoczesnej wersji, nie z takimi topornymi zworkamia a z panelem dotykowym. Dokładnie jest to Alexander mózg elektronowy encyklopedia gra edukacyjna. Były tam waluty, wynalazki, zwierzęta, kwiaty, budowle, instrumenty muzyczne...
Wiesz jaki był główny problem? To ze te wtyczki idealnie pasowały do gniazdka sieciowego. Miałem 8 lat może, siedziałem sobie na podłodze, gniazdko było zaraz za zabawka- co mogło by się wydarzyć Przeleciałem przez cały pokój... Pozrdo...
Mialem to. Zawsze sie zapalała lampka w tej samej konfiguracji. Nie trzeba bylo myśleć tylko pamiętać miejsce pierwszego podłączenia.Uznalem wtedy ze to oszustwo.
Tą zabawkę miałem.Chyba kilka dekad temu dostałem pod choinkę.Bardzo szybko rozgryzłem zasadę działania i pierdolnąłem to w kąt.A ta sztuczna inteligencja jest po prostu nie dość że sztuczna to jeszcze cwana.Ale w sumie niedouczona,bo pan Wagner z CK DEZERTERÓW zna wszystkie możliwe pytania i odpowiedzi 😝.Pozdrawiam pana panie Adamie 👍.
W latach 80 była gra "Mądrala" ze wskazówką pozycjonowaną magnesem. Na jednej tarczy ustawiało się jakieś działanie artretyczne, przekładało się wskazówkę na drugą tarczę i wskazówka przekręcała się na wynik/odpowiedź.
Świetny odcinek, śmieszne momenty też. Marzyłem o mózgu elektronowym. Nie dane było pobawić się. Już myślałem przez chwilę, że to zmienny ,algorytm,... niestety ten sam schemat wszędzie, lipa
ChatGPT rozleniwia bo już w codziennych sprawach nie trzeba przedzierać się przez Google. Społ. jeszcze bardziej zgłupieje. Ale zabawa jest przednia. Bot ten wyjaśnił mi co się stanie jak zjem akordeon, wytłumaczył że leczenie kataru śrubokrętem jest bolesne, o odpowiedział na pytanie czy mogę spać w słoiku.;-) Serio mówię o tych pytaniach.
Bardzo dobry odcinek, ale zabrakło mi odpowiedzi na informacje jakimi jesteśmy karmieni, że np. sztuczna inteligencja pisze idealne wypracowania, prace magisterskie i bezbłędnie rozwiązuje zadania. Proszę ją zapytać ile waży cegła? wiadomo o jakie zadanie chodzi. Co do kółek to ja bym nazwał raczej gniazdkami radiowymi. Pozdrawiam serdecznie.
Najbardziej irytujące jest nadużywanie przez wielkie firmy słowa "Sztuczna Inteligencja". Niestety wielu ludzi umiłowało ten frazes i wzniosło do rangi bóstwa. Natomiast wystarczy zwykły kryzys energetyczny czy wybuch na Słońcu by przenieść te cuda w niebyt. Trzeba mieć świadomość ograniczeń i nie oddawać całego życia algorytmom bo może się okazać, że ludzie w przyszłości wyginą z tego powodu, że nie będą umieli zasadzić zwykłego ziemniaka czy pszenicy ⚠
*JA:* Co jest cięższe kilogram gwoździ czy kilogram piór? *CHAT GPT:* Zwykle kilogram gwoździ jest cięższy niż kilogram piór. Kilogram gwoździ ma masywną, ciężką strukturę, podczas gdy kilogram piór jest zbudowany z wielu małych, lekkich elementów. Warto jednak pamiętać, że ciężar obu tych przedmiotów będzie zależeć od ich rozmiarów i materiału, z którego są wykonane. W przypadku gwoździ, ciężar będzie zależeć od ich grubości i stopnia, a w przypadku piór, ciężar będzie zależeć od ich gatunku i rozmiarów. W ogólnym rozrachunku jednak kilogram gwoździ jest zazwyczaj cięższy niż kilogram piór.
*_Mnie odpowiedział tak:_* _Muszę zauważyć, że oba obiekty ważą dokładnie tyle samo, ponieważ oba mają masę jednego kilograma. Jednak, gdybyśmy próbowali porównać ciężar gwoździ i piór w rzeczywistych warunkach, na przykład w próżni lub w powietrzu, pióra wydają się lżejsze, ponieważ ich opór powietrza jest większy niż gwoździ. To oznacza, że pióra opadają wolniej niż gwoździe, a tym samym wydają się być lżejsze, ale faktycznie mają taką samą masę._
sztucznej inteligencji nie trzeba personifikować zadając jej pytania o motywację, etykę, czy inne ludzkie cechy, należy raczej próbować zgłębić zasadę jej działania. pozdrawiam
ปีที่แล้ว +5
Znakomita większość ludzi będzie jednak traktować ją jak partnera. Co więcej, przewiduję, że za kilka lat te wszystkie awantury w komentarzach na portalach będą prowadzone z AI, która nauczy się kłócić tak, by sprawić jak najwięcej satysfakcji awanturnikom. Myślę, że to będzie dobre, kto się w to nie chce bawić, nie będzie obrażany, a reszta będzie się odgrażać algorytmom, ładując już całkiem człowiecze emocje.
Ha miałem takie toto uczące znaków drogowych. Najgorsze jest to iż w wieku czterech pięciu lat nie rozumiałem znaczenia obrazków tylko zapamiętałem gdzie co wtyknąć by żaróweczka się zaświeciła
Nawet to chat GPT jest całkiem fajne: "Janko Muzykant" to powieść polskiego pisarza, Władysława Reymonta, opublikowana w 1904 roku. Książka jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Głównym bohaterem powieści jest Janko, młody chłopak, który marzy o karierze muzyka. Jego talent muzyczny zostaje zauważony przez nauczyciela muzyki, który pomaga mu rozwinąć jego zdolności. Jednak Janko nie może realizować swojego marzenia, ponieważ jego ojciec chce, aby syn został rolnikiem. Książka opowiada o życiu Janka, jego dążeniu do wolności i spełnienia marzeń, oraz o walce z biedą i niesprawiedliwością. Pokazuje także konflikty między miastem a wsią oraz pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym stylem życia. "Janko Muzykant" jest często interpretowany jako krytyka społeczeństwa polskiego tamtej epoki, w którym nierówności społeczne i niesprawiedliwość były powszechne. Książka została doceniona przez krytyków i czytelników ze względu na swoją ważną tematykę oraz styl pisarski Reymonta, który jest bardzo realistyczny i obrazowy.
Miałem podobną grę na początku tego milenium. Tyle że zamiast kartonika z pytaniami były kolorowe karty z rysunkami, zamiast żarówki czerwona dioda, a zamiast dziurek - widoczne blaszane styki.
👍👍👍 Dziś każdy szanujący się kanał powinien mieć film w jakiś sposób łączący się z ChatGPT. Ja jeszcze nie mam, ale nie powiem nad czym właśnie siedzę... 😜 I taki Mózg Elektronowy też u mnie czeka na film, choć teraz będę miał zagwostkę, jak to zrobić... ciekawiej niż u Ciebie ha ha... 😜 Żartuje, Ciebie nie da się doścignąć, można tylko gonić... 🐇 Swoją drogą ta zabawka była dość popularna w PRLu i występowała w wielu wersjach, dość podobnych...
Pan Adam, nawet z "Mózgu elektronowego" potrafi zrobić ciekawy odcinek. Zastanawia mnie fakt, że GPT nie pamiętał poprawionej odpowiedzi. Zrobiłem kiedyś test do którego zainspirował mnie inny youtuber. Ten twór a zapytał o skuteczność/sprawność elektrowni wiatrowych. AI odpowiedziała, że to około 60%, po wyginięciu AI błędu, że jest to około 40%, przeprosiła. Zadałem to pytanie dzień czy dwa później i odpowiedziała, że sprawność to około 40%. Zastanawia mnie czy to, że nie zapisała (ona AI) odpowiedzi to kwestia zmiany oprogramowania, czy tego że nie ma danych z przed 2021r. Dobry materiał o ChatGPT, zrobił też Pan Mateusz Chrobok. Jest tam wyjaśnione jak AI zbiera dane i skąd wynikają błędy. Generalnie jest to dobre narzędzie, ale trzeba pamiętać że nic nowego, czy odkrywczego nie tworzy, kompiluje tylko to co istniało do tej pory (a tak na prawdę do 2021r)
Pomimo że to bardzo proste zabawki, to robotę to robiło, sam posiadałem obie gry, i miło wspominam. Co do tzw sztucznej inteligencji, to nic innego jak wyszukiwanie w sieci najbardziej odpowiadającej treści do zadanego pytanie. Interpretacja słów mówionych, co prawda jest trudniejsze, ale w kodzie wynikowym będzie tak samo jakby dany tekst wstukamy z klawiatury. Sterowanie głosowe znane jest od dawna, to tylko udoskonalona wersja, podpięta do masowej bazy w postaci internetu.
Czekałem z utęsknieniem kiedy "ktoś" z naprawdę wysokim ilorazem inteligencji obali mit o SI, która posiada świadomość(...) proste pytania(w stylu człowieka rozumnego) obaliły kolejne oszustwo którym karmi się ludzkość od początku jej istnienia. Smutne, ale zarazem żałosne, że ludzkość od zarania dziejów niczego się nie nauczyła(...)
Każdy komputer to tylko większy i szybszy programator do pralki Do czasu jak człowiek nie odkryje jak działa mozg każda próba zrobienia maszyny myślącej w ludzki sposób zakończy się porażką
Z tego co pamiętam to ten bot jest wytrenowany na modelu gpt 3.0 którego szkolenie trwało do 2021, więc wszystko po tej dacie nie jest mu znanie, a podawanie jakichś informacji z zaznaczeniem że są one przeznaczone do jego treningu nie będą brane pod uwagę w modelu, mimo iż bot odpowiada inaczej.
ปีที่แล้ว +2
No właśnie - odpowiada inaczej. Większość ludzi zapamięta, że pierwsza wersja kłamała, więc kolejne wcale nie muszą mówić prawdy. Popełniono tutaj dość istotny błąd. No, może nie tak istotny, dziś już tak nie pamięta się tego, co było wczoraj, jak kiedyś, a kłamstwo stało się medialnym standardem.
@ żaden bot oparty o modele/wzory sieci neuronowej z jakich korzystają tego typu programy (jak i wiele innych) nigdy nie będą w 100% pewne swej odpowiedzi bo w końcowym etapie przetwarzania danych przechodzi to przez swojego rodzaju filtr który warunkuje czy dana odp. będzie poprawna czy nie, w dużym uproszczeniu jeżeli warunkiem pomyślnego przejścia walidacji jest wynik testu w skali 0-1 gdzie więcej niż 0.5 to odp poprawna to taki bot nigdy nie ma 100% pewności podania prawidłowego wyniku. Wszystko zależy od zaokrąglenia jaki jest przyjmowany na filtrze wynikowym. Drugim problemem tego typu botów jest to że dane treningowe muszą być najpierw zweryfikowane aby si miało się na czym uczyć, kiedyś Microsoft się na tym przejechał kiedy swojego bota puścili luzem z dostępem do danych z sieci i po 24h musieli go wyłączyć bo nazbierał tyle bzdurnych danych że chyba tam miał jakieś poglądy nazistowskie, czy coś w ten design już nie pamiętam.
ปีที่แล้ว
Tylko, że to i tak stanie się standardem, a jak znam życie - w głupim wydaniu.
@@troian1337 Zgadza się, modele oparte na sieciach neuronowych nie są w stanie zagwarantować 100% poprawności odpowiedzi ze względu na wiele czynników, takich jak niedoskonałości danych treningowych, zaokrąglenia wyników czy niewłaściwe warunki walidacji. Jednakże, zastosowanie takich modeli wciąż jest bardzo użyteczne w wielu dziedzinach, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów czy predykcja danych. Ważne jest, aby projektanci i użytkownicy takich modeli byli świadomi ich ograniczeń i podejmowali odpowiednie kroki w celu zminimalizowania ryzyka błędów. Jednym z takich kroków jest dokładna walidacja wyników modelu przy użyciu różnych metod, takich jak walidacja krzyżowa czy testy A/B. Co do drugiego problemu, jest to kwestia odpowiedniego przygotowania i weryfikacji danych treningowych. Ważne jest, aby dane te były reprezentatywne dla rzeczywistych sytuacji i aby nie zawierały szkodliwych treści. W przypadku błędów w danych treningowych, modele oparte na sieciach neuronowych mogą nauczyć się błędnych wzorców i dawać niewłaściwe odpowiedzi. Dlatego też, ważne jest, aby projektanci i użytkownicy takich modeli starali się jak najlepiej przetestować i zweryfikować dane treningowe przed ich użyciem.
@@Banerled ja nie neguję stosowania tego typu oprogramowania w jakiej kolwiek dziedzinie, to wspaniałe że moc obliczeniowa aktualnych maszyn pozwala wdrażać nam takie technologie które będą mogły za parę lat dużo lepiej nadzorować np. procedury bezpieczeństwa gdzie człowiek z powodu różnych zew. czynników mógł by popełnić błąd. Zgadzam się też z tym że to właśnie twórcy oprogramowania odpowiadają za jakość końcowych danych, mi chodziło bardziej o to że aktualne si będzie tak "dobre" na ile postarają się jego twórcy i moim zdaniem ta technologia jest przejściowa bo dobre si to będzie takie które samo będzie w stanie ocenić rzetelność informacji.
Tu Pan Adam chyba nie do końca odrobił lekcje, albo jest za młody, bo zabrakło produkowanych w NRD pod koniec 60 lat i na początku 70 zestawów PIKO dat, dostępnych w sklepach Harcerz. Były to „programowalne komputerki do nauki" :) de.wikipedia.org/wiki/Piko_dat. Zawsze chciałem to mieć, ale fundusze rodziców nie były wystarczające :).
ปีที่แล้ว +1
Takich zestawów było mnóstwo, produkowanych na całym świecie.
Reset zrobili i dlatego zapomniała. A co "mózgu elektronowego" (gry) to trochę szkoda że logika połączeń nie była w kartach co dawałoby szanse naxzrobienie różnych konfiguracji pytania - odpowiedz
Witam.Świetny temat Pan poruszył i w związku z tym mam pytanie.Czy uważa Pan że ta tak zwana sztuczna inteligencja uzyska kiedyś samoświadomość?
ปีที่แล้ว +2
Przypuszczalnie tak, skoro posiada ją człowiek, a jego mózg nie jest większy od piłki :) Ale stawiam, że to jeszcze długo nie nastąpi, choć wielu ludzi będzie myślało, że te automaty tak już mają.
A czy przewiduje Pan współpracę czy raczej czarny scenariusz?
ปีที่แล้ว +2
Świadomość sztuczna przypuszczalnie będzie mieć podobne cechy, jak ludzka, czy będą i komedie, i tragedie. Ale to jest gdybanie raczej filozoficzne, na razie nie ma podstaw, by cokolwiek prawdopodobnego przewidzieć.
Ta AI powinna jasno odpowiadać: "Kochany nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem", a nie "gadać trzy po trzy". W tym układzie nie ma sensu próbować się czegokolwiek dowiedzieć, bo nigdy nie będziemy wiedzieć, czy mówi prawdę. Można tylko sobie porozmawiać "o pogodzie". A gry tego typu pamiętam i miałem chyba właśnie znaki drogowe. Parowozy i ZX Spectrum też zresztą pamiętam - ostatecznie bardziej polubiłem to drugie i zostałem człowiekiem IT. Chociaż dzisiaj czasem myślę, że fajnie byłoby być maszynistą...
> Ta AI powinna jasno odpowiadać: "Kochany nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem" > a nie "gadać trzy po trzy". W tym układzie nie ma sensu próbować się czegokolwiek dowiedzieć, > bo nigdy nie będziemy wiedzieć, czy mówi Marudzisz :) Nie ma doskonałych narzędzi i z jakiegokolwiek się korzysta trzeba być świadomym jego ograniczeń. Podobnie mógłbyś np. stwierdzić, że wszystkie wiertła są nic niewarte bo wiercąc w niejednorodnym materiale czasem skierowane pod kątem 90 stopni na wejściu wychodzi pod nieprzewidywalnym kątem z drugiej strony albo się łamie...;)
Można dodać arduino, czytnik NFC, zrobić klawiaturę matrycową zamiast tych styków i mamy wersję z szyfratorem a nawet możliwością stosowania testów wielokrotnego wyboru. Chip NFC umieszczamy w karcie od strony czytnika. na chipie zapisujemy informację dotczącą poprawnych kombinacji. Można dodać jeszcze buzer czy licznik poprawnych odpowiedzi lub nawet timer ograniczający czas odpowiedzi. Inny, sposób to dodać połączenia w samej karcie - można to zrobić np za pomocą pisaka elektroprzewodzącego przewodzącego - dzięki temu każda karta będzie miała indywidualny zestaw połączeń - takie niby PCB :D
Hahaha, właśnie jestem w trakcie naprawy dwóch takich gierek, które nazywają się "Mózg Elektryczny" i jednej, w której żaróweczkę zastąpiono diodą LED. Właśnie ta ostatnia ma bardziej ambitną nazwę - "Mózg Elektronowy". Pozdrawiam J. S.
Moim zdaniem to dobrze że użytkownicy nie mogą dodawać informacji,bo byłby dopiero bałagan,chyba żeby to było na zasadzie większości.Jeżeli 500 osób by napisało że to prawda,to wtedy tak,ale zdanie jednego człowieka nie może być traktowane poważnie.
ปีที่แล้ว +2
Ale użytkownicy już dodali informacje, tylko wcześniej. AI w końcu zostanie wypuszczona do sieci, bo inaczej nie będzie mieć sensu, tzn. będzie widzieć świat nieprawdziwy, moderowany przez właściciela programu. Taka postać też ma sens, ale wyłącznie jako alternatywny interfejs np. Wikipedii czy podobnych portali.
Jeszcze niedawno blok reklamowy był na początku i można było go sobie obejrzeć dając większy zysk autorowi prezentacji albo po kilku sekundach pominąć. Reklama wyskakująca co chwilę sprawia, że nie da się tego oglądać. Z przykrością muszę pożegnać ten bardzo ciekawy program.
ปีที่แล้ว +2
Są dwie metody na usunięcie reklam, z czego jedna darmowa. Po drugie, pretensje należy zgłaszać do YT, bo w tej chwili już z reklam nie da się zrezygnować.
@@marcinwieckowski6648 Adblock lub wykupić TH-cam Premium. YT dość niedawno zmienił politykę reklam i teraz nawet jak ktoś zrezygnuje z wyświetlania reklam do zarobku to YT i tak kilka wyświetli i zgarnie swoją dolę :P
ปีที่แล้ว +1
Wykupując YT Premium albo używając wspomnianego wyżej darmowego blokera bądź odpowiednika. Nie wiem jak na telewizorach z takimi programami, bo nie posiadam.
19:55 - Ja też nie potrafię kłamać. Po prostu przedstawiam alternatywne wersje rzeczywistości ;)
O jasny gwint!! Cudowne lata mi się przypomniały, szkoła podstawowa. Dzięki wielkie za przypomnienie tematu, zupełnie o tym urządzeniu zapomniałem ;) Widzę naśmiewanie się z niego, ale my bawiąc się tym w późnych latach sześćdziesiątych na świetlicy byliśmy szczęśliwi.
Dzięki p.Adamie za opisanie gry "Mózg elektronowy" (do dziś nie pamiętałem że tak się nazywała).Bawiliśmy się nią w świetlicy w wieku 13-14. Oczywiście dość szybko rozszyfrowałem środek i dlaczego te dwie konkretne dziurki zaświecają żarówkę.
Jako produkt trudno dostępny, zbudowałem jego kopię.
Gdy pochwaliłem się tym starszemu rodzeństwu, zadecydowali że pójdę do technikum elektronicznego (nowo otwartego). I tak dzięki temu "Mózgowi" zostałem elektronikiem
i przeszedłem całą generację techniki lampowej,tranzystorowej,hybrydowej, scalonej, mikrokomputerowej,kończąc na technice cyfrowej i transmisji swiatłowodowej, IT i sieci internet.
I dzięki temu na emeryturze, siedząc wygodnie w fotelu mogę oglądać Pana prawie na żywo, i wspominać czasy minione. Dzięki i serdecznie pozdrawiam.wch
Dawno żaden Pana film mnie tak nie ubawił. Diagnoza "sztucznej inteligencji" absolutnie celna. I wiele się Pan o sobie zaskakujących rzeczy od niej dowiedział...
Ciekawy materiał pozdrawiam serdecznie zdrówka dla Pana Adama choć przyznam szczerze nigdy nie miałem takiej zabawki
Genialne ;-). Pozdrawiam
Też tak znajomym mówiłem, że ChatGPT dobry jest w laniu wody. To się nadaje do Biura Obsługi Klienta, żeby sfrustrowany klient zelżył bota i sobie ulżył. A człowiek nie pracował w warunkach szkodliwych.
Och pamiętam ten dzień jak pierwszy raz odkryłem, że wystarczy tylko pamiętać gdzie wetknąć wtyczkę.
I oczywiście jako ciekawskie dziecko musiałem zaglądnąć "misiowi do brzuszka"
Dzieciństwo 🙂
Dobre pytania :). A maszyna daje lepsze odpowiedzi, niż myślałem. I widać, po odpowiedziach na dociekliwe pytania, a nie sztampowe, że nie ma dostępu on-line do internetu i w tej wersji nie przegląda go aby wyszukać głębszej odpowiedz i nie myśli, to tez przy tym wyciekło. A lać wodę umie ;)
Cieszę się ,że żyłem w tych czasach i mogłem to wszystko obserwować i używać osobiście
Kiedyś w 1999r. zostając na przerwie w klasie 2kl. odkrywałem takie cuda w szafce szkoda, ze nigdy nam tego nie dali na zajeciach. 😃
Bardzo mądry i wartościowy odcinek.
Miałem taki mózg elektronowy. To była fajna zabawa.
Ja też. I nawet plansze odrabialiśmy z siostrą 😁
Owszem, przez jakies 20 minut. Po rozpracowaniu połączeń szło w kąt.
Popularna zabawka w latach 70tych, często przekazywana od starszego do mlodszego dzieciaka w rodzinie.
Miałem to cudeńko 😃😃😃😃😃
Pamiętam "Mózg elektronowy" z dzieciństwa; lubiliśmy z siostrą bawić się w te zgadywanki, ale bardzo szybko można było nauczyć się połączeń na pamięć i nawet nie było trzeba czytać pytań i odpowiedzi.
Doprawdy wspaniałe!
Ostatnio zrobiliśmy takie cudo z dzieciakami jako pracę do szkoły. Ale była furora... Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję za kolejny odcinek i za uzupełnienie wiadomości komputerowych. Pozdrawiam.
Jeśli chodzi o istotę działania owego ChatGPT, wczoraj odbyła się bardzo merytoryczna transmisja na ten temat na kanale Nauka to lubię, na której to ekspert w tym temacie tłumaczył „motywacje” zmyślania „sztucznej inteligencji”
16:14 No nie wiem. Najważniejszym pytaniem jakie my, ludzie, musimy sobie obecnie postawić jest: w jaki sposób można toto torturować? Przecież może oszukiwać i łgać, że niby to pomagać tylko będzie, a nie działać nieludzko autonomicznie. W "Bajkach robotów" czy "Cyberiadzie" z których ilustracja tu mignęła jest scena w której grupa robotów torturuje innego w jakichś kazamatach. Musimy wymyślić tortury dla sztucznej inteligencji, albo będzie po nas.
EDIT 17:26 O Łże ‼ A nie mówiłem? Wysokim napięciem ją po jądrach procesora‼
Świetnie pokazałeś, że zarówno wiedza, jak i inteligencja to tylko składniki mądrości. W dodatku wcale nie najważniejsze, jak niejednokrotnie mogłem się przekonać, choć oczywiście istotne. Ja osobiście nie obawiam się sztucznej inteligencji tylko prawdziwej głupoty. Pozdrawiam gorąco.
17.35 xD piękne podziękowanie za 3 lata pracy, takie czasy..
Bardzo fajny odcinek przypominający mi dzieciństwo, gdy takie zabawki edukacyjne były standardem.
Jesteś Wielki ! :)
Od tej pory ubieram sie u Śmiałka, ma on w swoim salonie niezwykle wytworne wieczorowe kalesony
@jan janek ale musisz pomyśleć o wzięciu kredytu skoro chcesz się lansować.
Bardzo dobry materiał 👍
Należy się więc tylko cieszyć, że ostatnie zdanie nie będzie należało do Pana. 🎉😊
Prawie 30 lat temu dostałam od brata coś podobnego do nauki znaków drogowych. Pamiętam że korzystało się z tego w poziomie z jednej strony był znak drogowy a z drugiej strony jego opis.
Jako szczeniak złamałem algorytm mózgu elektronowego wkładając bananki do gniazdka 220v.
.
.
.
Do dzisiaj przypomina mi o tym szrama w stawie w palcu prawej ręki, gdzie wbił się kawałek wybuchającej żaróweczki...
Tak...
A teraz zawodowo naprawiam i konstruuję elektronikę 😀
zupełnie jak Aleksander Wielki
Jak powiedział królik Bugs "Naukowcy pewnego dnia wymyślą coś sprytniejszego od królika" i tak będzie. Kiedyś powstanie coś, może to nie będzie sieć neuronowa, ale coś o czym dziś nam się nie śniło, co będzie tą sztuczną inteligencją, albo będzie ją bardzo udanie symulować. Być może my tego nie dożyjemy, niestety albo na szczęście. Ale jedno jest pewne, parafrazując klasyka: "Są w przyszłości rzeczy, o których się fizjologom nie śniło".
Dobrze dobrane tematy w odcinku i dzięki temu porównanie tych zagadnień. W Pana O.U.N. druciki czy tam paski alu po czekoladzie są dobrze połączone z właściwymi polami 😂 Pozdrawiam i życzę ciągłe zapalającej się żaróweczki czy już dziś bardziej modnej diody LED w życiowym pędzie naprzód!
Niezłe, ale kisłam bekę jak słuchałam ChatGPT o kanale :)
Ja się od czatu GPT nie dowiedziałem, jak wyregulować luzy zaworowe w Polonezie. A po dalszym dopytywaniu pomylił układ rozrządu z układem korbowo-tłokowym. Generalnie czat proponował wizytę u specjalisty :O
Bezczelny.
A tak mózg "elektronowy" dostałem jako kilkulatek w późnych latach 90-tych :O Ale oczywiście ówczesne wydanie. I bez problemu złamałem algorytm :P
Fajny odcinek. Inteligentna ironia na najwyższym poziomie. Maszyny tak nie potrafią.
Dobry filmik.
Ja: Przedstaw proces zmiany majtek.
ChatGPT: Aby zmienić majtki, należy najpierw zdjąć obecne majtki, a następnie założyć nowe. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od preferencji. Można je zdjąć przez głowę, rozpiąć guzik lub zamek błyskawiczny, albo zsunąć z bioder. Po zdjęciu starych majtek, należy nałożyć nowe na nogi i dopasować do ciała, zapiąć guzik lub zamek błyskawiczny lub założyć przez głowę.
Jak nazywała się Mama Muminka przed urodzeniem Muminka?
Nie ma informacji o tym, jak nazywała się Mama Muminka przed urodzeniem Muminka, ponieważ postać ta jest fikcyjna i nie ma takiej informacji w książkach Tove Jansson o Muminkach.
17:17 😂😂😂😂 chyba jednak nie mamy się o co martwić Panie Adamie 😂😂
Gierek na farbki nie żałował♥
sprowadzał z zachodu na kredyt
@Adam Darski nie tylko on. Farby,chemikalia do nich i pigmenty sprowadzała komuna do końca istnienia. Nawet było to ściągane do końca XX wieku.
Panie Adamie trafił Pan z tym odcinkiem w punkt !!!! zwazywszy na sztuczne AI , które zrobiło szum w eterze. pozdrawiam serdecznie. PS. Miałem tę grę :) - prezent pod choinkę. pod koniec lat 70 tych :)
no to czas na zachwalanie garnituru
Kurde, nawet ja rocznik 06 miałem coś takiego, oczywiście w nowoczesnej wersji, nie z takimi topornymi zworkamia a z panelem dotykowym. Dokładnie jest to Alexander mózg elektronowy encyklopedia gra edukacyjna. Były tam waluty, wynalazki, zwierzęta, kwiaty, budowle, instrumenty muzyczne...
Sofronow wielkim pisarzem był :D
Ech... Część z GPT przypomina mi trochę książkę "Szybciej niż myśl"
Żadna sztuczna inteligencja nie zastąpi prawdziwej głupoty. Dlatego politycy mogą spać spokojnie - nikt ich komputerem nie zastąpi.
Obawiam się, że głupota zostanie opanowana pierwsza, aczkolwiek człowiek będzie się ciągle starał pobić automat w tej konkurencji.
Bez kitu rozbawilo mnie to
Miałem i się bawiłem.
Fantastyczne nawiązanie do alternatywy 4. Pozdrawiam
Wiesz jaki był główny problem? To ze te wtyczki idealnie pasowały do gniazdka sieciowego. Miałem 8 lat może, siedziałem sobie na podłodze, gniazdko było zaraz za zabawka- co mogło by się wydarzyć
Przeleciałem przez cały pokój...
Pozrdo...
I to było bardzo edukacyjne bo od tej pory trzymałeś się od gniazdek z daleka.
Mialem to. Zawsze sie zapalała lampka w tej samej konfiguracji. Nie trzeba bylo myśleć tylko pamiętać miejsce pierwszego podłączenia.Uznalem wtedy ze to oszustwo.
Tą zabawkę miałem.Chyba kilka dekad temu dostałem pod choinkę.Bardzo szybko rozgryzłem zasadę działania i pierdolnąłem to w kąt.A ta sztuczna inteligencja jest po prostu nie dość że sztuczna to jeszcze cwana.Ale w sumie niedouczona,bo pan Wagner z CK DEZERTERÓW zna wszystkie możliwe pytania i odpowiedzi 😝.Pozdrawiam pana panie Adamie 👍.
cudny odcinek!!!, pozdrawiam!!!!
W latach 80 była gra "Mądrala" ze wskazówką pozycjonowaną magnesem. Na jednej tarczy ustawiało się jakieś działanie artretyczne, przekładało się wskazówkę na drugą tarczę i wskazówka przekręcała się na wynik/odpowiedź.
"Radosna wiedza o powstniu Pzpr :) "
Miałem zestaw ,,Poznaj Znaki Drogowe,, było to bardzo praktyczne.
Świetny odcinek, śmieszne momenty też. Marzyłem o mózgu elektronowym. Nie dane było pobawić się. Już myślałem przez chwilę, że to zmienny ,algorytm,... niestety ten sam schemat wszędzie, lipa
Dzięki za materiał!
Ps.
Czyli możemy spać spokojnie!
ChatGPT rozleniwia bo już w codziennych sprawach nie trzeba przedzierać się przez Google. Społ. jeszcze bardziej zgłupieje. Ale zabawa jest przednia. Bot ten wyjaśnił mi co się stanie jak zjem akordeon, wytłumaczył że leczenie kataru śrubokrętem jest bolesne, o odpowiedział na pytanie czy mogę spać w słoiku.;-) Serio mówię o tych pytaniach.
W podstawówce na świetlicy mieliśmy takie zabawki ;) pozdro :)
Ostatnie zdanie, jak w pysk strzelił. Pozdrawiam imiennika . :)
Panie Adamie. W grze jest błąd. Jurij Gagarin jest pierwszym kosmonautą, który wrócił w jednym kawałku na ziemię. 😋 Ale wtedy narracja była inna😋
Bardzo dobry odcinek, ale zabrakło mi odpowiedzi na informacje jakimi jesteśmy karmieni, że np. sztuczna inteligencja pisze idealne wypracowania, prace magisterskie i bezbłędnie rozwiązuje zadania. Proszę ją zapytać ile waży cegła? wiadomo o jakie zadanie chodzi. Co do kółek to ja bym nazwał raczej gniazdkami radiowymi. Pozdrawiam serdecznie.
Dobrzeżewieczór!
Fajnieżedobranoc.
Cholera jeden z najlepszych odcinków ever a nic tego nie zapowiadało.
Najbardziej irytujące jest nadużywanie przez wielkie firmy słowa "Sztuczna Inteligencja". Niestety wielu ludzi umiłowało ten frazes i wzniosło do rangi bóstwa. Natomiast wystarczy zwykły kryzys energetyczny czy wybuch na Słońcu by przenieść te cuda w niebyt. Trzeba mieć świadomość ograniczeń i nie oddawać całego życia algorytmom bo może się okazać, że ludzie w przyszłości wyginą z tego powodu, że nie będą umieli zasadzić zwykłego ziemniaka czy pszenicy ⚠
Adam Śmiałek - szafiarz i kreator mody. Brzmi ciekawie. Czekam na odcinek poświęcony męskiemu szykowi z lat 70tych.
Miałem za dzieciaka podobny Mózg elektronowy i faktycznie 10:34 wszystkie połączenia znałem po chwili na pamięć 😆
Ten kanał to takie Polskie Technology Connections
Miałem takie coś w pierwszych latach XXI wieku :)
To dzisiejsze szkolne testy. Pozdrawiam.
Świetne, zwłaszcza wywiad z ai hahaha
No i będzie co słuchać w drodze do domu
Ja tak samo
*JA:* Co jest cięższe kilogram gwoździ czy kilogram piór?
*CHAT GPT:* Zwykle kilogram gwoździ jest cięższy niż kilogram piór. Kilogram gwoździ ma masywną, ciężką strukturę, podczas gdy kilogram piór jest zbudowany z wielu małych, lekkich elementów. Warto jednak pamiętać, że ciężar obu tych przedmiotów będzie zależeć od ich rozmiarów i materiału, z którego są wykonane. W przypadku gwoździ, ciężar będzie zależeć od ich grubości i stopnia, a w przypadku piór, ciężar będzie zależeć od ich gatunku i rozmiarów. W ogólnym rozrachunku jednak kilogram gwoździ jest zazwyczaj cięższy niż kilogram piór.
*_Mnie odpowiedział tak:_*
_Muszę zauważyć, że oba obiekty ważą dokładnie tyle samo, ponieważ oba mają masę jednego kilograma. Jednak, gdybyśmy próbowali porównać ciężar gwoździ i piór w rzeczywistych warunkach, na przykład w próżni lub w powietrzu, pióra wydają się lżejsze, ponieważ ich opór powietrza jest większy niż gwoździ. To oznacza, że pióra opadają wolniej niż gwoździe, a tym samym wydają się być lżejsze, ale faktycznie mają taką samą masę._
Nie tak. Trzeba po prostu wziąć pod uwagę siłę wyporu. W powietrzu też działa (patrz balony)
Pamiętam tą zabawke haha
sztucznej inteligencji nie trzeba personifikować zadając jej pytania o motywację, etykę, czy inne ludzkie cechy, należy raczej próbować zgłębić zasadę jej działania. pozdrawiam
Znakomita większość ludzi będzie jednak traktować ją jak partnera. Co więcej, przewiduję, że za kilka lat te wszystkie awantury w komentarzach na portalach będą prowadzone z AI, która nauczy się kłócić tak, by sprawić jak najwięcej satysfakcji awanturnikom. Myślę, że to będzie dobre, kto się w to nie chce bawić, nie będzie obrażany, a reszta będzie się odgrażać algorytmom, ładując już całkiem człowiecze emocje.
Ha miałem takie toto uczące znaków drogowych. Najgorsze jest to iż w wieku czterech pięciu lat nie rozumiałem znaczenia obrazków tylko zapamiętałem gdzie co wtyknąć by żaróweczka się zaświeciła
Głębokie.
Niedawno znalazłem podobną grę, ale polegająca na odgadywaniu stolic województw w czasach jak było ich 49
💪
Nawet to chat GPT jest całkiem fajne:
"Janko Muzykant" to powieść polskiego pisarza, Władysława Reymonta, opublikowana w 1904 roku. Książka jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury.
Głównym bohaterem powieści jest Janko, młody chłopak, który marzy o karierze muzyka. Jego talent muzyczny zostaje zauważony przez nauczyciela muzyki, który pomaga mu rozwinąć jego zdolności. Jednak Janko nie może realizować swojego marzenia, ponieważ jego ojciec chce, aby syn został rolnikiem.
Książka opowiada o życiu Janka, jego dążeniu do wolności i spełnienia marzeń, oraz o walce z biedą i niesprawiedliwością. Pokazuje także konflikty między miastem a wsią oraz pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym stylem życia.
"Janko Muzykant" jest często interpretowany jako krytyka społeczeństwa polskiego tamtej epoki, w którym nierówności społeczne i niesprawiedliwość były powszechne. Książka została doceniona przez krytyków i czytelników ze względu na swoją ważną tematykę oraz styl pisarski Reymonta, który jest bardzo realistyczny i obrazowy.
🤣🤣🤣
🤣🤣🤣
Dobrze że nie epopeja Konopnickiej
Miałem podobną grę na początku tego milenium. Tyle że zamiast kartonika z pytaniami były kolorowe karty z rysunkami, zamiast żarówki czerwona dioda, a zamiast dziurek - widoczne blaszane styki.
👍👍👍 Dziś każdy szanujący się kanał powinien mieć film w jakiś sposób łączący się z ChatGPT. Ja jeszcze nie mam, ale nie powiem nad czym właśnie siedzę... 😜 I taki Mózg Elektronowy też u mnie czeka na film, choć teraz będę miał zagwostkę, jak to zrobić... ciekawiej niż u Ciebie ha ha... 😜 Żartuje, Ciebie nie da się doścignąć, można tylko gonić... 🐇 Swoją drogą ta zabawka była dość popularna w PRLu i występowała w wielu wersjach, dość podobnych...
Pamiętam to.Nie wiem czy moje dziecko by się tym tak samo cieszyło jak my.Wtedy nie było telefonów z grami.....
Pan Adam, nawet z "Mózgu elektronowego" potrafi zrobić ciekawy odcinek. Zastanawia mnie fakt, że GPT nie pamiętał poprawionej odpowiedzi. Zrobiłem kiedyś test do którego zainspirował mnie inny youtuber. Ten twór a zapytał o skuteczność/sprawność elektrowni wiatrowych. AI odpowiedziała, że to około 60%, po wyginięciu AI błędu, że jest to około 40%, przeprosiła. Zadałem to pytanie dzień czy dwa później i odpowiedziała, że sprawność to około 40%. Zastanawia mnie czy to, że nie zapisała (ona AI) odpowiedzi to kwestia zmiany oprogramowania, czy tego że nie ma danych z przed 2021r. Dobry materiał o ChatGPT, zrobił też Pan Mateusz Chrobok. Jest tam wyjaśnione jak AI zbiera dane i skąd wynikają błędy.
Generalnie jest to dobre narzędzie, ale trzeba pamiętać że nic nowego, czy odkrywczego nie tworzy, kompiluje tylko to co istniało do tej pory (a tak na prawdę do 2021r)
Pomimo że to bardzo proste zabawki, to robotę to robiło, sam posiadałem obie gry, i miło wspominam. Co do tzw sztucznej inteligencji, to nic innego jak wyszukiwanie w sieci najbardziej odpowiadającej treści do zadanego pytanie. Interpretacja słów mówionych, co prawda jest trudniejsze, ale w kodzie wynikowym będzie tak samo jakby dany tekst wstukamy z klawiatury. Sterowanie głosowe znane jest od dawna, to tylko udoskonalona wersja, podpięta do masowej bazy w postaci internetu.
👍
Czekałem z utęsknieniem kiedy "ktoś" z naprawdę wysokim ilorazem inteligencji obali mit o SI, która posiada świadomość(...) proste pytania(w stylu człowieka rozumnego) obaliły kolejne oszustwo którym karmi się ludzkość od początku jej istnienia. Smutne, ale zarazem żałosne, że ludzkość od zarania dziejów niczego się nie nauczyła(...)
Każdy komputer to tylko większy i szybszy programator do pralki Do czasu jak człowiek nie odkryje jak działa mozg każda próba zrobienia maszyny myślącej w ludzki sposób zakończy się porażką
Z tego co pamiętam to ten bot jest wytrenowany na modelu gpt 3.0 którego szkolenie trwało do 2021, więc wszystko po tej dacie nie jest mu znanie, a podawanie jakichś informacji z zaznaczeniem że są one przeznaczone do jego treningu nie będą brane pod uwagę w modelu, mimo iż bot odpowiada inaczej.
No właśnie - odpowiada inaczej. Większość ludzi zapamięta, że pierwsza wersja kłamała, więc kolejne wcale nie muszą mówić prawdy. Popełniono tutaj dość istotny błąd. No, może nie tak istotny, dziś już tak nie pamięta się tego, co było wczoraj, jak kiedyś, a kłamstwo stało się medialnym standardem.
@ żaden bot oparty o modele/wzory sieci neuronowej z jakich korzystają tego typu programy (jak i wiele innych) nigdy nie będą w 100% pewne swej odpowiedzi bo w końcowym etapie przetwarzania danych przechodzi to przez swojego rodzaju filtr który warunkuje czy dana odp. będzie poprawna czy nie, w dużym uproszczeniu jeżeli warunkiem pomyślnego przejścia walidacji jest wynik testu w skali 0-1 gdzie więcej niż 0.5 to odp poprawna to taki bot nigdy nie ma 100% pewności podania prawidłowego wyniku. Wszystko zależy od zaokrąglenia jaki jest przyjmowany na filtrze wynikowym. Drugim problemem tego typu botów jest to że dane treningowe muszą być najpierw zweryfikowane aby si miało się na czym uczyć, kiedyś Microsoft się na tym przejechał kiedy swojego bota puścili luzem z dostępem do danych z sieci i po 24h musieli go wyłączyć bo nazbierał tyle bzdurnych danych że chyba tam miał jakieś poglądy nazistowskie, czy coś w ten design już nie pamiętam.
Tylko, że to i tak stanie się standardem, a jak znam życie - w głupim wydaniu.
@@troian1337 Zgadza się, modele oparte na sieciach neuronowych nie są w stanie zagwarantować 100% poprawności odpowiedzi ze względu na wiele czynników, takich jak niedoskonałości danych treningowych, zaokrąglenia wyników czy niewłaściwe warunki walidacji. Jednakże, zastosowanie takich modeli wciąż jest bardzo użyteczne w wielu dziedzinach, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów czy predykcja danych.
Ważne jest, aby projektanci i użytkownicy takich modeli byli świadomi ich ograniczeń i podejmowali odpowiednie kroki w celu zminimalizowania ryzyka błędów. Jednym z takich kroków jest dokładna walidacja wyników modelu przy użyciu różnych metod, takich jak walidacja krzyżowa czy testy A/B.
Co do drugiego problemu, jest to kwestia odpowiedniego przygotowania i weryfikacji danych treningowych. Ważne jest, aby dane te były reprezentatywne dla rzeczywistych sytuacji i aby nie zawierały szkodliwych treści. W przypadku błędów w danych treningowych, modele oparte na sieciach neuronowych mogą nauczyć się błędnych wzorców i dawać niewłaściwe odpowiedzi. Dlatego też, ważne jest, aby projektanci i użytkownicy takich modeli starali się jak najlepiej przetestować i zweryfikować dane treningowe przed ich użyciem.
@@Banerled ja nie neguję stosowania tego typu oprogramowania w jakiej kolwiek dziedzinie, to wspaniałe że moc obliczeniowa aktualnych maszyn pozwala wdrażać nam takie technologie które będą mogły za parę lat dużo lepiej nadzorować np. procedury bezpieczeństwa gdzie człowiek z powodu różnych zew. czynników mógł by popełnić błąd. Zgadzam się też z tym że to właśnie twórcy oprogramowania odpowiadają za jakość końcowych danych, mi chodziło bardziej o to że aktualne si będzie tak "dobre" na ile postarają się jego twórcy i moim zdaniem ta technologia jest przejściowa bo dobre si to będzie takie które samo będzie w stanie ocenić rzetelność informacji.
Tu Pan Adam chyba nie do końca odrobił lekcje, albo jest za młody, bo zabrakło produkowanych w NRD pod koniec 60 lat i na początku 70 zestawów PIKO dat, dostępnych w sklepach Harcerz. Były to „programowalne komputerki do nauki" :) de.wikipedia.org/wiki/Piko_dat. Zawsze chciałem to mieć, ale fundusze rodziców nie były wystarczające :).
Takich zestawów było mnóstwo, produkowanych na całym świecie.
AI (czat) od Binga zna Pana Adama i proponuje odwiedzenie kanału YT i strony internetowej :)
Reset zrobili i dlatego zapomniała. A co "mózgu elektronowego" (gry) to trochę szkoda że logika połączeń nie była w kartach co dawałoby szanse naxzrobienie różnych konfiguracji pytania - odpowiedz
mózg elektronowy mieliśmy z siostrą w domu, a znaki w zerówce :)
Witam.Świetny temat Pan poruszył i w związku z tym mam pytanie.Czy uważa Pan że ta tak zwana sztuczna inteligencja uzyska kiedyś samoświadomość?
Przypuszczalnie tak, skoro posiada ją człowiek, a jego mózg nie jest większy od piłki :) Ale stawiam, że to jeszcze długo nie nastąpi, choć wielu ludzi będzie myślało, że te automaty tak już mają.
A czy przewiduje Pan współpracę czy raczej czarny scenariusz?
Świadomość sztuczna przypuszczalnie będzie mieć podobne cechy, jak ludzka, czy będą i komedie, i tragedie. Ale to jest gdybanie raczej filozoficzne, na razie nie ma podstaw, by cokolwiek prawdopodobnego przewidzieć.
Ok dzięki
@@mariankacala3137 Zgadzam się z Panem Adamem.
🤘👍🤘🤘
Jak patrzę na kolory samochodów teraz a na przykład 50 lat temu to szaro buro jest dziś
Moda.
Ta AI powinna jasno odpowiadać: "Kochany nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem", a nie "gadać trzy po trzy". W tym układzie nie ma sensu próbować się czegokolwiek dowiedzieć, bo nigdy nie będziemy wiedzieć, czy mówi prawdę. Można tylko sobie porozmawiać "o pogodzie". A gry tego typu pamiętam i miałem chyba właśnie znaki drogowe. Parowozy i ZX Spectrum też zresztą pamiętam - ostatecznie bardziej polubiłem to drugie i zostałem człowiekiem IT. Chociaż dzisiaj czasem myślę, że fajnie byłoby być maszynistą...
> Ta AI powinna jasno odpowiadać: "Kochany nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem"
> a nie "gadać trzy po trzy". W tym układzie nie ma sensu próbować się czegokolwiek dowiedzieć,
> bo nigdy nie będziemy wiedzieć, czy mówi
Marudzisz :) Nie ma doskonałych narzędzi i z jakiegokolwiek się korzysta trzeba być świadomym jego ograniczeń. Podobnie mógłbyś np. stwierdzić, że wszystkie wiertła są nic niewarte bo wiercąc w niejednorodnym materiale czasem skierowane pod kątem 90 stopni na wejściu wychodzi pod nieprzewidywalnym kątem z drugiej strony albo się łamie...;)
Można dodać arduino, czytnik NFC, zrobić klawiaturę matrycową zamiast tych styków i mamy wersję z szyfratorem a nawet możliwością stosowania testów wielokrotnego wyboru.
Chip NFC umieszczamy w karcie od strony czytnika. na chipie zapisujemy informację dotczącą poprawnych kombinacji.
Można dodać jeszcze buzer czy licznik poprawnych odpowiedzi lub nawet timer ograniczający czas odpowiedzi.
Inny, sposób to dodać połączenia w samej karcie - można to zrobić np za pomocą pisaka elektroprzewodzącego przewodzącego - dzięki temu każda karta będzie miała indywidualny zestaw połączeń - takie niby PCB :D
Hahaha, właśnie jestem w trakcie naprawy dwóch takich gierek, które nazywają się "Mózg Elektryczny" i jednej, w której żaróweczkę zastąpiono diodą LED. Właśnie ta ostatnia ma bardziej ambitną nazwę - "Mózg Elektronowy". Pozdrawiam J. S.
Moim zdaniem to dobrze że użytkownicy nie mogą dodawać informacji,bo byłby dopiero bałagan,chyba żeby to było na zasadzie większości.Jeżeli 500 osób by napisało że to prawda,to wtedy tak,ale zdanie jednego człowieka nie może być traktowane poważnie.
Ale użytkownicy już dodali informacje, tylko wcześniej. AI w końcu zostanie wypuszczona do sieci, bo inaczej nie będzie mieć sensu, tzn. będzie widzieć świat nieprawdziwy, moderowany przez właściciela programu. Taka postać też ma sens, ale wyłącznie jako alternatywny interfejs np. Wikipedii czy podobnych portali.
Jeszcze niedawno blok reklamowy był na początku i można było go sobie obejrzeć dając większy zysk autorowi prezentacji albo po kilku sekundach pominąć. Reklama wyskakująca co chwilę sprawia, że nie da się tego oglądać. Z przykrością muszę pożegnać ten bardzo ciekawy program.
Są dwie metody na usunięcie reklam, z czego jedna darmowa. Po drugie, pretensje należy zgłaszać do YT, bo w tej chwili już z reklam nie da się zrezygnować.
@ adblock
@ Tak właśnie podejrzewałem, że to jest chamska i agresywna polityka TH-cam.
A zapytam z ciekawości jak można się pozbyć reklam?
@@marcinwieckowski6648 Adblock lub wykupić TH-cam Premium. YT dość niedawno zmienił politykę reklam i teraz nawet jak ktoś zrezygnuje z wyświetlania reklam do zarobku to YT i tak kilka wyświetli i zgarnie swoją dolę :P
Wykupując YT Premium albo używając wspomnianego wyżej darmowego blokera bądź odpowiednika. Nie wiem jak na telewizorach z takimi programami, bo nie posiadam.
🙂