Czym jest ekstrakt w piwie? Jak i czym wykonać pomiar gęstości? Refraktometr Areometr iSpindel Cz. 1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ค. 2021
  • Na filmie omawiam temat gęstości piwa, czyli ekstraktu. Przedstawiam jakie przyrządy służą do wykonania pomiaru gęstości oraz w jaki sposób z nich korzystać (Refraktometr, Areometr, iSpindel). W pierwszej części wprowadzam w temat i pokazuję różnicę pomiędzy różnymi przyrządami oraz robię krótki test na wodzie z cukrem. W części drugiej będę chciał pokazać jak to wygląda dla różnych cukrów dodawanych do piwa jak niefermentowalne Laktoza, Ksylitol, Stevia, Maltodekstryna, czy fermentowalne jak glukoza czy cukier trzcinowy.
    Facebook: / browardomowystrzal
    #BrowarDomowyStrzal #Reflektometr #Areometr

ความคิดเห็น • 10

  • @Miodowy
    @Miodowy ปีที่แล้ว +2

    Od dawna nie mierzę ekstraktu przy warzeniu piw. Stosuję zasadę do większości (poza wybitnie ciężkimi): tydzień fermentacji + tydzień na cichą. Rozlew i refermentacja (cukier dodany wypróbowaną miareczką bezpośrednio do butelki). W życiu nie miałem ani jednego granatu.
    Ale tak poza tym to każdemu poczatkującemu polecam jednak mierzyć, bo to bardzo uczy, ze tak powiem "spojrzenia technicznego". Warto wiedzieć jakie parametry ma produkt końcowy, bo dzięki temu łatwiej opracowywać receptury.

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 3 ปีที่แล้ว +4

    między blg a bx jest tylko *1,04 , a nie 2 stopnie (9:00)[nawet przy gęstych piwach nie zrobi się 2st, od 26blg różnica= 1bx]. Kalkulatory ; na APP; robią kompensację alkoholową prawie bezbłędnie. No i nie 1,5% a ok 15% (18:55). Podgrzej suszarką niebieską naklejkę podświetlenia klapki i oczyść styk włącznika= pasek i półokrąg pod naklejką. naklejka nie uszczelnia i robi się sól i cukier na zworkach i pasek nie zwiera włączenia podświetlenia. Doszczelniłem sobie cienką taśmą dwustronną. bateria jest zgrzana na trwałe, możesz ją doładować 4v'ami, mimo że to bateria jest.

  • @WEWE-zi9le
    @WEWE-zi9le 10 หลายเดือนก่อน

    czy refraktometr może wykryć metanol w alkoholu? Jak tak to jak to zrobić a jak nie to czy jest jakieś urządzenie aby w warunkach domowych ten metanol wykryć?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  10 หลายเดือนก่อน

      Nie, refraktometr służy do pomiaru gęstości roztworu. W warunkach domowych to raczej nie odróżnisz etanolu od metanalu, chyba że masz duże stężenie to na podstawie temp. wrzenia. W warunkach domowych bardzo trudno też wyprodukować nieświadomie metanol, na poziomie zagrażającym życiu, np. przy robieniu piwa lub wina

  • @marekkomarek6772
    @marekkomarek6772 2 ปีที่แล้ว +1

    Trochę mijasz się z prawdą. Pomiędzy skalą Brix a Blg a Plato, praktycznie nie ma żadnej różnicy, te różnice są na tysięcznym miejscu po przecinku - nie do wychwycenia dla oka. Tak więc jeśli miałbyś dwa spławiki, pierwszy wyskalowany w Blg, a drugi w Brixie - wskażą praktycznie to samo. Taka sama zasada dotyczy się refraktometrów wyskalowanych w Brix i Blg, oba powinny wskazać "dokładnie" to samo. Skąd zatem różnice pomiędzy refraktometrem z Brixem a spławikiem z Blg przy mierzeniu brzeczki? Ano stąd, że brzeczka zawiera "zanieczyszczenia" (coś więcej niż cukier i woda) takie jak np białka. To te zanieczyszczenia powodują zmianę kątu padania światła i przekłamują pomiar. Skala Brix czy Blg nie ma tutaj żadnego znaczenia. Dlatego przelicza się wskazania z refraktometru o współczynnik 1,04 - tak jak napisał Ryszard, tylko podał złe uzasadnienie. Gdybyś miał refraktometr wyskalowany w BLG również musiałbyś przeliczać odczyt, ponieważ ta korekta potrzebna jest ze względu na urządzenie pomiarowe (refraktometr) a nie ze względu na zastosowaną skalę.
    Mierząc czysty roztwór wody z cukrem, wskazania refraktometru z Brix i spławika z Blg powinny pokazywać "dokładnie" to samo. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to czysty roztwór wody i cukru bez zanieczyszczeń (np białek).
    Podaję źródło wiedzy: www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/

    • @marekkomarek6772
      @marekkomarek6772 2 ปีที่แล้ว

      Aha i jeśli robiłbyś kolejne pomiary, to odmierzaj składniki wagą a nie "na oko" uzupełniając do litra. 1kg cukru po rozpuszczeniu ma objętość ok 0.6 litra. Tak więc wodą powinieneś uzupełnić nie do litra lecz do ok 960ml, oczywiście waga powinna wtedy wskazywać 1kg.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 ปีที่แล้ว

      No ja to strasznie upraszczam i masz rację, jestem świadom tego co napisałeś.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 ปีที่แล้ว +2

      @@marekkomarek6772 Dzięki, bardzo fajnie rozpracowane, może pokuszę się o zrobienie materiału o tym.

  • @ukaszkrupa213
    @ukaszkrupa213 3 ปีที่แล้ว

    100g dodane do 1L to nie 10%

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 ปีที่แล้ว +2

      Hej, ja uzupełniam do 1l - tak żeby roztwór maił 1l - podaje też że upraszczam, że 1l to 1kg - bo gęstość podaje się wagowo. Generalnie masz rację, ale różnice jeśli mieli byśmy się trzymać szczegółów to i tak były by pomijalne.