Ucieleśniony umysł na tropie abstrakcji | POZNANIE GEOMETRYCZNE #3

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ก.พ. 2025
  • W tym odcinku autor zadaje pytanie jak ludzki umysł radzi sobie z abstrakcyjnymi pojęciami. Wskazuje on, że jest to jeden z kluczowych problemów nie tylko psychologii matematyki, ale również kognitywistyki w ogóle, tym bardziej, że większość jej przedstawicieli zgadza się dziś co do tego, że umysł wyewoluował do radzenia sobie z problemami konkretnymi, a ponadto jest kształtowany przez konkretne ciało i konkretne środowisko. Omawiając badania z zakresu lingwistyki, neuropsychologii i neuronauki poznawczej, a także teorie dotyczące ucieleśnienia umysłu, wskazuje on, że przyswojenie przez człowieka języka naturalnego rozszerza jego zdolności poznawcze, umożliwiając przetwarzanie abstrakcyjnych pojęć.
    Niniejszy cykl przygotowany przez dr. Mateusza Hohola (CKBI UJ) w ramach wkładu własnego FCK w projekt przedstawia w zwięzły i przystępny sposób stan najnowszych badań nad poznawczymi podstawami geometrii, prowadzonych w ramach dyscyplin takich jak psychologia i neuronauka poznawcza, psychologia rozwojowa, etologia, historia poznawcza. W cyklu tym dr Hohol wskazuje, że nasze ludzka zdolność przyswajania geometrii euklidesowej wywodzi się ze starych ewolucyjnie kompetencji wzrokowo-przestrzennych, ale w trakcie ontogenezy jest w istotny sposób modyfikowana przez wynalazki kulturowe o długiej tradycji - w szczególności diagramy i profesjonalny język matematyczny. Autor przygląda się również implikacjom edukacyjnym badań nad podstawami poznania geometrycznego. Cykl popularyzuje badania przedstawione m.in. w książce dr. Hohola „Foundations of geometric cognition” (Routledge, 2020).

ความคิดเห็น • 7

  • @bibliotekialeksandryjskie5830
    @bibliotekialeksandryjskie5830 3 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiamy dr. Mateusza Hohola i jego prace

  • @piotrekuzytkowy9499
    @piotrekuzytkowy9499 4 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota.

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 3 ปีที่แล้ว

    18:28 to jest nieprawdziwe twierdzenie dla wszystkich słowników francuskiego. Sam uczyłem się holenderskiego po holendersku od samego początku i wydaje mi się że jest to nawet efektywniejsze. Jedynie słownik uproszczony bez wymowy z samymi krótkimi opisami bez przykładów może nie wystarczyć ale z rozbudowanego da się nauczyć zaczynając od dowolnego pojęcia. Jeśli tego jeszcze nikt naukowo nie sprawdzał to pozwolę sobie zaproponować "test Wodyńskiego" który będzie polegał na połączeniu ze sobą za pomocą transmisji głosu dwóch osób posługujących się różnymi językami np. polskim i tajskim w celu nawiązania komunikacji. Jest to szybsze od stworzenia specjalnego słownika do nauki co mogło by wymagać dużego nakładu pracy. Jestem przekonany że po nie więcej jak miesiącu takiego połączenia te osoby będą wstanie się porozumiewać. Jedyny problem jaki widzę to znalezienie ochotników jednojęzycznych, niewiele jest takich osób w dzisiejszym świecie.

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 4 ปีที่แล้ว +1

    Dla zasięgu

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski 3 ปีที่แล้ว

    Osobiście wydaje mi się, że *silne ucieleśnienie* jest bliższe rzeczywistemu funkcjonowaniu naszego mózgu. Jeśli ktoś mówi ssak, to widzę matkę karmiącą niemowlę, ewentualnie kotkę, czy maciorę leżącą na boku i przyssane do niej młode. Jest to więc ścisłe odwołanie się do doświadczeń i relacji. Nawet w przypadku pojęć matematycznych, takich jak np. *punkt* odwołuję się do doświadczenia kropki, oraz doświadczeń zebranych w trakcie edukacji. Przywołują się w pamięci zadania, problemy matematyczne ze szkolnej ławki. Ma to więc ścisły związek z moimi interakcjami z przeszłości.

  • @achacy1826
    @achacy1826 3 ปีที่แล้ว

    przez chwile myślałem że odpaliłem Karolaka. pozdrawiam mam na dzieję że się nie obrazisz. dziękuje za twoją pracę!

  • @ukaszfajfrowski3467
    @ukaszfajfrowski3467 3 ปีที่แล้ว

    Super, tylko dźwięk trochę źlę ustawiony. W jednym zdaniu niektóre słowa brzmią głośno, a inne strasznie cicho. To psuje odbiór.