Mam takie odczucie Szymonie, ze przyjmujesz rosyjską optykę. USA "chcą wyzyskać", są złe ... Jak łatwo swa biedę zwalić na innych. Oczywiście ruskie niby wg ciebie złe są też, ale czy wg tych ludzi z ameryki południowej tez? Dlaczego niby ci ludzie tak walczą, by ich USA nie wyzyskiwały, a tak łatwo godzą się na wyzysk innych lub uciekają do USA dać się wyzyskiwać tam na miejscu?
Bardzo dobry materiał, świetnie ukazuje niejednoznaczność w życiu i na świecie. W życiu nic nie jest białe lub czarne, zawsze mamy do czynienia ze skalą szarości.
Skoro świat jest niejednoznaczny , oznacza że jest różnorodny. Skoro jest różnorodny , oznacza że rację bytu mogą mieć różne systemy wartości. A skoro istnieją różne systemy wartości oznacza , że można używać pojęć dobro i zło. Tym samym można te pojęcia różnie interpretować. Już samo wymyślenie tych pojęć sugeruje , iż ktoś musiał kiedyś nazwać i próbować uzasadnić swój punkt widzenia. Mozżna to sprowadzić do powszechnego twierdzenia typu , "nasze racje są dobre , ale ich już nie". Ale czy istnieje uniwersalny wyznacznik tego , czyje racje są dobre ?
No swiat jest różnorodny, ale ta różnorodność nie może stać ponad prawami człowieka takimi jak w definiuje to ONZ. Nie można argumentować że demokracja nie jest dla mieszkancow Chin bo kultura. Tajwan temu przeczy więc komuniści chcą go zlikwidować
@@Ojciec-Smazonej-Darii Ta... no właśnie widzimy ma przykładzie Rosjii 😄😄😄 żyjemy w XXI wieku. Najważniejsza jest gospodarka, to coś czego na szczęście ten głupi Putin nie rozumie i woli z Kremlem okradać Rosję. Komuniści w chinach mają więcej rozumu niż Rosjanie 😄😄😄 Ukraina bez Putina ⚡ Demokratyczna Rosja też bez Putina
Zwróciłbym jeszcze uwagę na tzw. Doktrynę Moonroua z XIXw, w ramach "izolacjonistycznej polityki zagranicznej", która zalecała ograniczania wpływów Europy zachodniej w ameryce południowej przy jednoczesnym uzależnianiem gospodarczym tamtejszych młodych krajów od usa. Oraz tzw. wojen Bananowych czyli interwencji usa na Karaibach.
Jeśli nie chroni się swojej narodowej gospodarki wolny rynek może mieć negatywny wplyw. Jeśli wyjdziesz na ring z 10 lat bardziej doświadczonym bokserem który waży 40kg więcej od ciebie i ma masę sukcesów szansa że możesz z nim konkurować jest mała. Ameryka nakłada np cło na wołowinę z Argentyny by chronić swoich producentów, Japonia nakłada na ryż chiński by chronić swoich farmerów. Wsyzstko z głową
Gospodarka to nie walka o niezmienną pulę zasobów tylko współpraca przy jej pomnażaniu. Bardziej adekwatną analogią od wejścia na ring byłoby zatrudnienie się w dużej firmie z możliwością zrobienia kariery jeśli się na to zasłuży.
@@rfvvfr6666 tyle teorii. Najlepsze, że zdaniem Wielomskich żaden z twórców Szkoły Austriackiej czy Chicagowskiej, nie napisał żadnego dzieła naukowego dla podparcia swoich tez. A w roku 1959 na wykładzach w Buenos Aires Mises między wierszami przekazał Argentyńczykom, że ci powinni oddać kwestie sporne względem korporacji sądom ich krajów. To przykład tak zwanej ,,kapitulacji jurysdykcyjnej" stosowanej przez kolonialistów wobec kolonii.
@@Maciej605 1. a co Ty byś chciał zamiast teorii. praw ekonomii nie można zobaczyć, można je najwyżej wydedukować z intuicyjnie oczywistych zasad ludzkiego działania (np. że każdy człowiek mając wybór wybiera to co mu bardziej odpowiada) jak robią Austriacy, lub ewentualnie z danych empirycznych jak robi szkoła chicagowska. 2. Wielomscy nie mają pojęcia o czym mówią. 3."kapitulacja instytucjonalna" nie musi być zła. Jeśli sądownictwo jest skrajnie skrajnie skorumpowane, zależne od rządu, lub przeżarte jakąś ideologią to sądy zagraniczne mogą być bardziej bezstronne. przykład: brytyjskie sądownictwo w Hongkongu (gdy jeszcze był pod rządami UK) vs "narodowe" sądy komunistycznych chin. Albo amerykańskie sądownictwo na Portoryko vs sądownictwo w Ameryce łacińskiej.
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina. Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
Kto nie nienawidzi Niemców? Demokratyczne Niemcy nie sa groźne. Niedemokratyczna Rosja to zawsze probem z rosyjskim imperializmem jak widzimy na Ukrainie. Jeśli Ukraina nie wytrzyma to będziemy mieli front na całej wschodniej scianie
Jest super teamat, z którym się bardzo utożsamiam Polecam porozmawiać z ludźmi z Ameryki Południowej, by nabrać właściwego oglądu Bo strona usa nie jest tutaj dobrą stroną W Ameryce ludzie giną na ulicach i każdego dnia muszą walczyć o to żeby mieć co jeść, a w Usa ciągle im tylko mało i wszystko nie pasuje
A kto jest wg ciebie ta dobra stroną? Rozmowa z "ludźmi" daj niewiele, jeśłi na co dzień mają mózgi prane propaganda. Porozmawiaj z Rosjanami. Przecież USA wg nich o niczym innym nie marzy niż by ich podbić. Te wszystkie okropieństwa które przypisuje się stanom dzieją się głównie tam, gdzie "nie dali się podbić", i z których jak z Kuby ludzie jeśłi tylko mogą, uciekają do tych imperialistów. Ram gdzie ludzie nie walczą z USA jakoś żyje się dobrze. Korea Południowa, Japonia, Niemcy. Hawaje, Jakoś tam nie widać tego strasznego wyzysku. Widach GO TYLKO TAM, GDZIE "NIE DAJĄ SIĘ PODBIĆ". NAWET Nawet Chiny bez problemu dały sobie radę z "wyzyskiem" USA.
@Jacek Biegacz Ja się zgadzam, ze Amerykanie mieli "pierdolca" na krzewienie demokracji... Ale bieda jest tylko tam, gdzie ta demokracja "się nie przyjęła", gdzie tubylcze elity wolały zwalać na amerykanów zamiast budować dobrobyt.
To jest właśnie strasznie ciekawe, oni nie lubią USA i tam emigrują, a muzułmanie nie lubią Europy, a wszyscy wiedzą gdzie się kierują gdy w ich kraju wybucha konflikt.
Można użyć argumentu, że emigrują, bo w USA jest bezpiecznie i bogato, a jest tam tak dlatego, że USA wzbogaciły się kosztem innych narodów, w których jest teraz bida, przez co trzeba z nich emigrować. Ale moim zdaniem jest to tylko wycinek prawdy, choć z pewnością istotny. W każdym razie należy pamiętać, że Zachód okupował i eksploatował praktycznie cały świat. Są kraje, które koniec końców na tym zyskały dzięki rozwojowi i połączeniom gospodarczym, ale są też takie, które tym wyzyskiem zostały zniszczone. Inną rzeczą jest, że te zniszczone kraje także okupowały i wyzyskiwały swoich sąsiadów kiedy tylko mogły :) nie ma świętych, są tylko silni i słabi. Niestety.
USA nie pomogło Kubie odzyskać niepodległości lecz przejęli tam władze w chwili w której było wiadomo, że Hiszpanie przegrają. Zrobili to w takim momencie że osłabieni Kubańczycy nie mieli nic do gadania a Hiszpania nie była już zagrożeniem
Historia człowieka , to ekwiwalent zależności p.t. "kto na kogo ma pracować". Patriotyzm , ustrój państwowy , religia czy inne hasła , mają tu niewielkie znaczenie.
@@waldekwasak siłę albo słabość. Wszystko zależy od umiejętności tego kto ich używa. Patrz jak np USA pogrywała w czasie zimnej wojny naszym poczuciem patriotyzmu, budując wizerunek wolnościowców i naszych przyjaciół a tu taki chu... jak słonia nos.
A to i tak tylko te względnie najnowsze przykłady imperialistycznej polityki USA w tamtym regionie. Wykorzystywanie przez Amerykę tamtejszych krajów sięga jeszcze XIX wieku, więc ich niechęć jest zakorzeniona jeszcze głębiej.
Ludzie uciekają do USA nie z miłości do nich tylko za lepszym życiem, czyli wyższymi dochodami. Skąd się biorą te dochody? Z imperialistycznej polityki tego kraju, ale to obywateli USA nie obchodzi, chyba że muszą iść do wojska i "umacniać demokrację". Czasami ekonomiczne środki przymusu nie są skuteczne, wtedy pozostaje "karabin".
Raczej to kwestia modelu gospodarczego, który promował przedsiębiorczość i wolność ekonomiczną. Gdyby stany były komunistycznym wychodkiem, to ani dobrobytu, ani polityki imperialnej by nie było, bo ta kosztuje. Ich model się sprawdził, co dało ich elicie możliwości.
@@tomekkruk6147 Ja nie odnosiłem się do skuteczności ekonomicznej, ale imperializmu jako sposobu podtrzymywania swojej dominacji. Za pustego dolara państwa zależne oddają realne dobra, które następnie służą budowie aparatu przymusu (armii) a także łagodzeniu napięć wewnętrznych (rozbudowane programy socjalne dla nierobów).
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina. Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
Pan Szymon próbował wykazać, dlaczego Ameryka Łacińska jest w błędzie nie lubiąc USA, ale wykazał jedynie, że jest hipokrytą, bo wiedząc, że w dużej mierze bogactwo USA zbudowane jest na brutalnym wyzyskiwaniu Ameryki Łacińskiej, twierdzi, że mieszkańcy Ameryki Łacińskiej wybierają amerykański styl życia. A gdzie sam by wolał mieszkać: u siebie w ograbionym domu, czy u sąsiada, który dzięki ograbianiu sąsiadów ma wszystko?
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina. Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
@@poznajaximum4955 Po pierwsze, o czym ty mówisz bo nie łapię bo z tego co kojarzę to byliśmy w bloku komunistycznym. Po drugie w tamtym okresie widać, że USA destabilizowało kraje by zyskać w nich wpływy, co dawało jedynie efekt odwrotny do zamierzonego
Ja: no tak, w innych krajach politycy byli podstawiani przez służby MOCNIEJSZYCH krajów w celu prowadzenia WŁASNEJ polityki i pilnowania swoich interesów. Też ja: u nas przynajmniej jest demokracja i to MY wybieramy SWOICH polityków :)
@@Caahir UWIELBIAM NETOWYCH NAPINACZY POWIEDZ JAKIE JESZCZE PRAWDY ZYCIOWE NIE NA TEMAT MASZ DO SPRZEDANIA CO ?? TAM GDZIE JA IDĘ TAKICH JAK TY NIE WPUSZCZAJĄ A TAM GDZIE TY IDZIESZ TO JA W ZYCIU BYM NIE POSZEDŁ PTYSIU KOLOROWY. , UWIELBIAM MIODKÓW RZECZPOSPOLITEJ ,, TY POWIEDZ JAK TAM W SZKOLE WOŁALI ZA TOBĄ ???
Myślę, że należy też wspomnieć, że Castro nie chciał współpracy z ZSRR. Wołał handlować z USA i ich sojusznikami, ale przez amerykańskie embargo nie miał innego wyjścia.
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina. Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
@@poznajaximum4955 Ok. Załóżmy, że masz rację. Ale mój komentarz dotyczy politykę USA wobec Kuby i Ameryki Południowej i Łacińskiej w ogóle. Europę, nawet wschodnią i środkową, traktowali inaczej.
Podsumowując - Ameryka Łacińska ma taki pogląd na USA, jak my mamy na ruskich. Każdy chciał na każdym łapę położyć, a "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem"
Podobne filmy o niechęci do USA można by zrobić w krajach Arabskich, z czarnej Afryki, czy dalekiego wschodu. Tak w sumie to wszystkim białym sie tam przez to obrywa, zwłaszcza gdy mówią po angielsku.
witam i pozdrawiam [ no no historia świata jest pełna przykładów tego co wyczyniają współcześnie zwykli urzędnicy unii z demokratycznie wybraną władzą poszczególnych państw
@@tytusblixen793 o hohoho no proszę nie dość że trafnymi argumentami rzuca jak szuler kartami z rękawa to jeszcze iście z znachorskim mistrzostwem diagnozy odnośnie dobrego samopoczucia stawia No mistrz Tytus samo zaorania
Uważasz komunizm i demokrację za rzecz przeciwstawną. W różnych odmianach komunizmu był inny ustrój. Dyktatura i autorytaryzm jest był w Leninnizmie który jest jedną z najbardziej rozpowszechnianionych form komunizmu
Nie sądzę żeby imigranci wybierali amerykański styl życia. Część z nich się asymiluje ale większość woli żyć w swojej grupie, nadal kultywując swój styl życia tylko że w stanach. Życie biednej osoby w kraju Ameryki Południowej nie ma porównania z życiem biednej osoby w stanach.
Przecież wiadomo że emigranci to zwykle ci inteligentniejsi i bardziej przedsiębiorczy. Ci głupsi i leniwsi i bierni zostali tam gdzie się urodzili. Po drugie z uwagi na barierę językową i podobna sytuacja zwykle tworzą jakieś własne dzielnice, zawsze tak było, np żydów w średniowiecznej Europie też to dotyczyło
@@ZdzichaJedziesz Żydzi w Europie sami się izolowali ze względów religijnych. Taka ideologia narodu wybranego który myśli że jest dużo lepszy od innych narodów.
To jest dziedzictwo. Bo ile rdzennych mieszkańców USA tam jest kilka milionów. tam żyją głównie ludzie którzy mają pochodzenie z krajów imperialnych takich jak UK, Francja, Hiszpania, Niemcy
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina. Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
Sprowadza się do tego, że homo sovieticus aka śmierdząca onuca nie chce nic robić ze swoim żałosnym zyciem i woli tkwić w swojej zapyziałej rzeczywistości, niż oglądać bogacącego się sąsiada "wyzyskiwacza", któremu chce się robić coś więcej.
Dobre podsumowanie. Krytyka Stanów Zjednoczonych jest prawie wszechobecna i płynie z prawie każdej strony ale gdy ostatecznie przychodzi co do czego, każdy chce tam mieszkać, pracować, współpracować z nimi, mieć dobre relacje i pomoc w kwestiach bezpieczeństwa. Pomimo, że Ameryka ma swoje grzechy to i tak zawsze była i przypuszczam, że będzie najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą z dostępnych opcji.
Ogólnie biedny materiał, temat poruszony w minimalnym stopniu, rozumiem że chciałeś odnieść się tylko do Ameryki Łacińskiej (co już samo w sobie sprawia, że tematu nie dało się pokryć nawet w 1/10), ale nawet ten skrócony kurs opisałeś słabo. 1. Nie wspomniałeś, że Batista był zwykłym krwawym dyktatorem, co jest dość ważne w kontekście tego kogo Stany osadzają na głowy państwa. To samo tyczy się Pinocheta, z tym że on był w dodatku faszystą. 2. Zapaść gospodarcza na Kubie nie była spowodowana politykami komunistów, tylko przede wszystkim wspomnianym przez Ciebie embargo, nie wiem jak mogłeś nie skorelować tych dwóch rzeczy. 3. Fidel Castro nie rządził do śmierci tylko do 2006, oficjalnie w 2008 rezygnując z wszystkich funkcji politycznych. 4. Allende nie miał szczególnych tendencji w stronę ZSRR, jego grzechem który przelał dla jankesów czarę goryczy było znacjonalizowanie kopalni miedzi, w których Amerykanie mieli ogromne udziały, w celu opłacenia publicznej służby zdrowia. 5. Rozwój gospodarczy Chile za Pinocheta nie musiał być spowodowany naukami Miltona Friedmana, okres rządów Allende był niemal całkowicie pokrywał się z sankcjami USA, zaś rządy Pinocheta nie borykały się z tym problemem. Ogólnie warto by było jeszcze wspomnieć, że Stany używały tych sankcji bardzo propagandowo, mogły kreować obraz, że tylko wolny rynek pozwala na rozwój kiedy to bardziej społeczne podejście do gospodarki powoduje zapaść, a w rzeczywistości to oni wybierali którym narodom pozwolą się rozwijać, a które skażą na głód i nędzę.
Nie no wiadomo, to nie "społeczne" podejście do gospodarki powoduje kryzys i stagnację, tylko sankcje złego wujka Sama. Tylko dlaczego z ZSRR nie mogli handlować 🤔 Pewnie powiesz, że geograficznie łatwiej im było z USA. Dlaczego Korea Południowa się tak rozwinęła będąc daleko od USA, blisko Chin I ZSRR. Dlaczego Korea Północna pozostała biedna? Dlaczego wszystkie kraje, które wybrały socjalizm miały zapaść gospodarczą? Blok wschodni podczas zimnej wojny spokojnie miał potencjał ludnościowy, żeby rywalizować z USA. Wszystkich Jankesi zniszczyli sankcjami? A może po prostu socjalizm jednak nie działa?
Nieprawda. Model rosyjski jest równie atrakcyjny. Ostatnio imigrowało 1,5 mln ludzi do Rosji. A nie sorry. 🤦♀️ Wyemigrowało. 1% młodych i dość dobrze wykształconych lub ze sporym majątkiem ludności ubyło z Rosji
@@yoshypl9901 Widać po Chile jak bardzo USA rozwaliło ich ekonomicznie prawda? a Wenezuela to nie socjalizm tylko USA! Cuba tez socjalizm ekonomia 101? nie tylko USA! Bo w końcu wszystko co złe to USA prawda? Mamy masę badan pokazujących ze to właśnie ''reformy'' wielu lewicowych rządów z ameryki południowej się bardzo mocno przyczyniły do ich biedy ale co tam badania i analizy w końcu wszystko wina USA prawda? Badanie: The economic consequences of durable left-populist regimes in Latin America Abstract: We study the economic effects of durable left-populist leaders in Latin America. Using synthetic control to create a credible counterfactual for four such regimes, we find that they have, on average, a negative, significant, and sizeable average effect on income. Specifically, these countries at the end of their treatment periods end up over 20% poorer on average than what the average of their synthetic counterfactuals predict. We find negative and significant single country effects on real per-capita GDP in Venezuela, Nicaragua, and Bolivia. Only in Ecuador does GDP keep up with its synthetic counterfactual. We investigate whether there is a trade-off, where national income was sacrificed to improve inequality or health. We find no significant average counter-veiling trade-off in decreased levels of income inequality or infant mortality relative to what the average synthetic predicts Successes and Failures in Real Convergence: The Case of Chile Abstract: Between 1985 and 1997, Chile grew by a steady 7.3 percent per year, making it the period of highest economic growth ever. Also, during this time the country was one of the fastest-growing emerging market economies. And Chile is now among the few Latin American countries that have grown steadily in the aftermath of the Asian crisis -after a short recession in 1999-, albeit at a slower pace than before the crisis, a result that can be blamed on the global slowdown. This favorable result is partly due to the major overhaul of the economy that has taken place in the past thirty years. The combination of policy reforms and institutional buildup over the past three decades, set the basis for the country’s rapid growth up to 1997, and supported the quick adjustment and recovery after the 1999 recession. This paper reviews the Chilean experience in terms of both macroeconomic performance and policy and institutional reforms introduced in the past thirty years. The aim is to draw some lessons on what worked and what didn’t, so that the Chilean experience can be of help for other countries to accomplish similar results. Recenzja literatury wolnosc ekonomiczna a Wzrost gospodarczy: MARKET-ORIENTED INSTITUTIONS AND POLICIES AND ECONOMIC GROWTH: A CRITICAL SURVEY Abstract: This paper surveys recent evidence suggesting that market-oriented institutions and policies are strongly related to economic growth, focusing on studies using the economic freedom (EF) indicator of the Fraser Institute. This index is critically discussed. Also various serious shortcomings of empirical studies using this index are identified. Nevertheless, there are strong indications that liberalization, i.e. an increase in the EF index, stimulates economic growth. This paper also reviews studies on the determinants of EF. Political liberalization is often found to enhance economic liberalization, whereas there is less evidence for causality running in the other direction.
@Kam Problem ekonomii Ameryki Łacińskiej jest trochę bardziej skomplikowany, bo nie można zapominać o działaniach kapitału brytyjskiego i na poły feudalnych relacjach miejscowej ludności przez cały XIX i znaczną część XX wieku.
O Chile przekłamałeś informacje. Chicago Boys odradzali sztywny kurs walutowy, mimo to rząd Pinocheta to wprowadził co zachwiało stabilnością walutową.
weź sobie poczytaj o podobnych chłopakach Sachsie i tym co z Polską zrobił, dokonano nam deindustrializację i wytransferowano miliardy i zwiększono zadłużenie po Gierku zmienną stopą procentową, tak samo tam było.
@@marekzdrojewski2397 W 1970 roku 35% obywateli było zatrudnionych w przemyśle, w 1989 35,7%, w 1990 34% w 2016 31,3% Potworna wręcz deindustrializacja, zważywszy, że przemysł jest coraz bardziej zautomatyzowany i powoli bo powoli następuje u nas robotyzacja.
@@marekzdrojewski2397 Właśnie chwilę poczytałem o ich produkcie - komputerze Elwro 800 Junior. W 86 roku z procesorem z 76 roku, produkowanym w NRD. Jak taka świetna firma, z takim wybitnym produktem mogła upaść :) ? Znajdź sobie artykuł: "K-202 mityczny komputer Karpińskiego" ( 2 części ) i poczytaj. ------------ Bo nie wiem jaką stawiasz tezę. Sam Balcerowicz mówił, że Sachs proponował im co innego niż oni robili. transformacja nam się bardzo udała, mimo że kradli, najszybciej z państw regionu stłumiono inflację i mamy szybki stabilny wzrost ( lub mieliśmy przez lata) skutkujący realnym szybkim wzrostem dobrobytu. W 89 Ukraina miała do nas zbliżony poziom rozwoju, ale więcej ciężkiego przemysłu i czarnoziemy. Albo Białoruś gdzie nie prywatyzowano. A o polskich fabrykach jest choćby na kanale YT "Fabryki w Polsce" wiec nie tylko podzespoły.
Są błędy merytoryczne. Fidel Castro nie chciał dostać się do parlamentu tylko obalić rząd Batisty przy pomocy sądów. Po drugie Kubańczycy wcale nie uznają rządów usa jako lepszych od ZSRR. Podajesz przykład migracji lecz nadal nie tylko większość ludzi pozostaje w kraju, ale nadal jest bardzo dużo ludzi którzy uznają rządy Fidela za złoty wiek Kuby, ponadto zakładasz że wszyscy migranci do usa są kierowani motywem lepszych zarobków a to nie jest prawda, ludzie nie tylko migrują z powodów pieniężnych ale też z chęci poznania innej kultury. I nawet po przeprowadzce do stanów nie masz gwarancji na to że żyje im się lepiej
A ja wolę Polskę która ma wspaniały Naród i brak społeczeństwa lub może bardziej dziwny byt podobny z wyglądu do społeczeństwa nim nie będąc. Fajny kraj...
Nie narzekaj, nie jest źle z naszym społeczeństwem. Na pewno lepiej niż w Rosji choć niestety Jarek i PiS na pewno mocno dzielą i sklucaja nasze społeczeństwo
Warto dostrzec jeszcze jeden przejaw egocentryzmu USA. "Ameryka" to nie jest nazwa państwa, tylko kontynentu, a nawet dwóch. Mimo to USA zawłaszczyło sobie przymiotnik "amerykański" i rzeczownik "Amerykanin". Czy to nie tak, jakby mówić "eurazjatycki" i oczekiwać, że wszyscy będą domyślnie zakładać, że chodzi np. o Indie? Może się komuś wydawać, że to ból d..y jakiegoś chłopaczka z Polski, który nie ma z tym nic wspólnego. Tymczasem wpozostałych krajach obu Ameryk dostrzega się ten fakt. W Meksyku na przykład nikt nie powie "mam wujka w Ameryce" tylko "mam wujka w Stanach Zjednoczonych". Co jest o tyle paradoksalne, że oficjalna nazwa Meksyku to "Estados Unidos Mexicanos", czyli... Stany Zjednoczone Meksyku. Więc na dobrą sprawę nawet "Stany Zjednoczone" nie jest jednoznaczną nazwą.
Rozmawiałem raz z Brazylijczykiem, według niego USA nie jest winne kłopotów Ameryki Południowej, tylko tamtejsze rządy, a USA to największy wspomożyciel Latynosów.
@@tytusblixen793 pomijając fakt, że Ukraina jako państwo zaistniało dzięki Moskwie, a Krym historycznie nigdy ukraiński nie był to jakieś sankcje były. Jankesom nikt słowa nie powie 😜
Jaki nikt? Masa ludzi lubi USA. Ja tam się cieszę że USA jest hegemonem i mam nadzieję że wizja "świata dwubiegunowego" upadnie szybciej niż powstała. Cała nadzieja w chińskiej demografii.
@@mateuszkucharski1350 To może ty się cieszysz dla mnie amerykanie to zwyczajni hipokryci nazywaja inne kraje zbrodniczymi a oni to sa święci ? poczytaj sobie o jankeskich zbrodniach w wietnamie albo gw@łtach na niemkach podczas 2 wojny światowej tam gdzie wtraca się usa tam zawsze jest chaos i zniszczenie taka prawda
Wole ten ekonomiczny i demokratyczny imperializm USA od militarnego imperializmu autokratycznej Rosji czy totalitarnych Chin. Co to oznacza widzimy w Ukrainie i wkrótce zobaczmy w Tajwanie. Poza tym najlepiej i tak jest w naszej Uni Europejskiej 🙂
Jak zawsze bardzo dobry odcinek, ale pointa niestety nie trafiona ^^' Niby mozna mowic, ze "wybieraja amerykanski styl zycia", technicznie rzecz biorac, jest to prawda, ale biorac pod uwage, ze ten styl zycia opiera sie o wyzysk wlasciwie calego swiata (chocby fakt, ze dolar jest globalna waluta, sprawia, ze usa maja narzedzie wyzysku calego swiata, a to tylko jedna kwestia), to raczej nie sprowadzalbym tego do jakiejs filozoficznej wyzszosci jednego stylu zycia nad drugim ;p
E tam Nikaragua, Kuba, Wenezuela, Gwatemala to nie cała Ameryka Południowa, a reszta krajów które wymieniłeś raczej trzyma z USA, a jeśli chodzi o Kubę to gdyby mieli wolny wybór albo rewolucję to by wybrali demokrację kapitalizm i USA jako sojusznika
No nie do końca. Argentyna trzyma z Chinami, Brazylia jest skupiona na sobie i balansuje. Ogólnie oprócz Kolumbii, Peru i może paru mniejszych kraików chyba nikt nie jest za współpracą z USA.
@@alaris7521 Chile, Urugwaj, Ekwador, Brazylia (Bolsonaro który lubił się z putinem przegrał wybory), poza wymienionymi krajami tu i w komentarzu inne raczej trzymają
Jagby w miejscu USA byla taka Rosja albo Chiny to już dawno bylibyśmy psedo republiką pseudo Federacji Rosyjskiej albo chińską prowincją. Doceniajcie demokrację jako taką i demokrację w USA
Widać w komciach fala ludzi która woli żyć w Rosji Chinach a nie USA - czyli tam gdzie mniejszości mają prawa i gdzie lokalna wspólnota ma jakąś wartość i wpływ na egzekutywe. Za dużo widać ludzi lubi but ZSRR.
Ja bym wolał żyć w państwie rządzonym przez coś lokalnego. Najlepiej przez... Polskę. Nie przez imperium z innego kontynentu. Naprawdę istnieje coś poza skrajnościami.
Jak by ci USA zrobiło jesień średniowiecza w kraju a w zasadzie na kontynencie też byś migrował. Oni nie mają tam szans na normalne życie bo o swoje wpływy walczą 2 najbardziej zbrodnicze kraje czyli Rosja i USA
Zobacz nowe produkty w naszym sklepie: zalezy.pl/pl/p/Napoleon-Koszulka-unisex/55
Proponuje zrobić filmik analiza filmu "Obce Niebo" pt. "Gdzie są granice kompetencji państwa?" lub "Jak państwo niszczy rodzinę?"
Podasz nazwę muzyki z filmu ? Pozdrawiam
@@karolinakuc4783 Albo "Zima Muminków - jak przyjmować niespodziewanych gości".
Mam takie odczucie Szymonie, ze przyjmujesz rosyjską optykę. USA "chcą wyzyskać", są złe ... Jak łatwo swa biedę zwalić na innych.
Oczywiście ruskie niby wg ciebie złe są też, ale czy wg tych ludzi z ameryki południowej tez?
Dlaczego niby ci ludzie tak walczą, by ich USA nie wyzyskiwały, a tak łatwo godzą się na wyzysk innych lub uciekają do USA dać się wyzyskiwać tam na miejscu?
Problem między USA s ameryką południową sięga trochę dalej niż XX wiek. Warto uzupełnić film o doktrynę Monroe i wojny bananowe.
Ten film to bardzo duże uproszczenie.
"Mi general Augusto Pinochet" tą piosenkę rozpoznam zawsze
Ja też he he
Bardzo dobry materiał, świetnie ukazuje niejednoznaczność w życiu i na świecie.
W życiu nic nie jest białe lub czarne, zawsze mamy do czynienia ze skalą szarości.
Skoro świat jest niejednoznaczny , oznacza że jest różnorodny.
Skoro jest różnorodny , oznacza że rację bytu mogą mieć różne systemy wartości.
A skoro istnieją różne systemy wartości oznacza , że można używać pojęć dobro i zło.
Tym samym można te pojęcia różnie interpretować.
Już samo wymyślenie tych pojęć sugeruje , iż ktoś musiał kiedyś nazwać i próbować uzasadnić swój punkt widzenia.
Mozżna to sprowadzić do powszechnego twierdzenia typu , "nasze racje są dobre , ale ich już nie".
Ale czy istnieje uniwersalny wyznacznik tego , czyje racje są dobre ?
@@vanhelsing7031 wyznacznikiem jest armia i flota
No swiat jest różnorodny, ale ta różnorodność nie może stać ponad prawami człowieka takimi jak w definiuje to ONZ. Nie można argumentować że demokracja nie jest dla mieszkancow Chin bo kultura. Tajwan temu przeczy więc komuniści chcą go zlikwidować
@@Ojciec-Smazonej-Darii Ta... no właśnie widzimy ma przykładzie Rosjii 😄😄😄
żyjemy w XXI wieku. Najważniejsza jest gospodarka, to coś czego na szczęście ten głupi Putin nie rozumie i woli z Kremlem okradać Rosję. Komuniści w chinach mają więcej rozumu niż Rosjanie 😄😄😄
Ukraina bez Putina ⚡
Demokratyczna Rosja też bez Putina
@@ZdzichaJedziesz no na przykładzie Rosji widać, że słabo z tą armia i flotą, trochę im zatopili
Zwróciłbym jeszcze uwagę na tzw. Doktrynę Moonroua z XIXw, w ramach "izolacjonistycznej polityki zagranicznej", która zalecała ograniczania wpływów Europy zachodniej w ameryce południowej przy jednoczesnym uzależnianiem gospodarczym tamtejszych młodych krajów od usa.
Oraz tzw. wojen Bananowych czyli interwencji usa na Karaibach.
Doktryny Monroe. Ewentualnie Monroego.
Co ciekawe Carl Schmitt inspirowany ową doktryną zaproponował analogiczną ideę władzom III Rzeszy.
Jeśli nie chroni się swojej narodowej gospodarki wolny rynek może mieć negatywny wplyw. Jeśli wyjdziesz na ring z 10 lat bardziej doświadczonym bokserem który waży 40kg więcej od ciebie i ma masę sukcesów szansa że możesz z nim konkurować jest mała. Ameryka nakłada np cło na wołowinę z Argentyny by chronić swoich producentów, Japonia nakłada na ryż chiński by chronić swoich farmerów. Wsyzstko z głową
Kapitalizm Kanibalizm większy zjada mniejszego nie patrząc na cierpienie ludzi tylko zysk i to czy w tabeli odpowiednio duzo kasy jesr
Gospodarka to nie walka o niezmienną pulę zasobów tylko współpraca przy jej pomnażaniu. Bardziej adekwatną analogią od wejścia na ring byłoby zatrudnienie się w dużej firmie z możliwością zrobienia kariery jeśli się na to zasłuży.
@@fifiblas534 zysk jest odzwierciedleniem przyjemności konsumentów
@@rfvvfr6666 tyle teorii. Najlepsze, że zdaniem Wielomskich żaden z twórców Szkoły Austriackiej czy Chicagowskiej, nie napisał żadnego dzieła naukowego dla podparcia swoich tez. A w roku 1959 na wykładzach w Buenos Aires Mises między wierszami przekazał Argentyńczykom, że ci powinni oddać kwestie sporne względem korporacji sądom ich krajów. To przykład tak zwanej ,,kapitulacji jurysdykcyjnej" stosowanej przez kolonialistów wobec kolonii.
@@Maciej605 1. a co Ty byś chciał zamiast teorii. praw ekonomii nie można zobaczyć, można je najwyżej wydedukować z intuicyjnie oczywistych zasad ludzkiego działania (np. że każdy człowiek mając wybór wybiera to co mu bardziej odpowiada) jak robią Austriacy, lub ewentualnie z danych empirycznych jak robi szkoła chicagowska.
2. Wielomscy nie mają pojęcia o czym mówią.
3."kapitulacja instytucjonalna" nie musi być zła. Jeśli sądownictwo jest skrajnie skrajnie skorumpowane, zależne od rządu, lub przeżarte jakąś ideologią to sądy zagraniczne mogą być bardziej bezstronne. przykład: brytyjskie sądownictwo w Hongkongu (gdy jeszcze był pod rządami UK) vs "narodowe" sądy komunistycznych chin. Albo amerykańskie sądownictwo na Portoryko vs sądownictwo w Ameryce łacińskiej.
Tak jak my nienawidząc Niemców właśnie tam upatrywalismy przez lata miejsca pracy..
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina.
Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
@@poznajaximum4955 jak to powiedział znany powszechnie skryba Otis:
"Nie wiem co to niby zmienia, ale tak."
Mów za siebie..ja jestem germanofilem
Kto nie nienawidzi Niemców? Demokratyczne Niemcy nie sa groźne. Niedemokratyczna Rosja to zawsze probem z rosyjskim imperializmem jak widzimy na Ukrainie. Jeśli Ukraina nie wytrzyma to będziemy mieli front na całej wschodniej scianie
@@ZdzichaJedziesz nie wiem czy zauważyłeś, ale nienawiść między narodami raczej wynika z historii niż jedynie czysto aktualnej sytuacji..
Jest super teamat, z którym się bardzo utożsamiam
Polecam porozmawiać z ludźmi z Ameryki Południowej, by nabrać właściwego oglądu
Bo strona usa nie jest tutaj dobrą stroną
W Ameryce ludzie giną na ulicach i każdego dnia muszą walczyć o to żeby mieć co jeść, a w Usa ciągle im tylko mało i wszystko nie pasuje
A kto jest wg ciebie ta dobra stroną? Rozmowa z "ludźmi" daj niewiele, jeśłi na co dzień mają mózgi prane propaganda. Porozmawiaj z Rosjanami. Przecież USA wg nich o niczym innym nie marzy niż by ich podbić.
Te wszystkie okropieństwa które przypisuje się stanom dzieją się głównie tam, gdzie "nie dali się podbić", i z których jak z Kuby ludzie jeśłi tylko mogą, uciekają do tych imperialistów. Ram gdzie ludzie nie walczą z USA jakoś żyje się dobrze. Korea Południowa, Japonia, Niemcy. Hawaje, Jakoś tam nie widać tego strasznego wyzysku. Widach GO TYLKO TAM, GDZIE "NIE DAJĄ SIĘ PODBIĆ". NAWET Nawet Chiny bez problemu dały sobie radę z "wyzyskiem" USA.
@Jacek Biegacz tak w Ameryce nadal murzynków biją, a mimo wszystko ludzie głosują nogami i tam jadą jak to wytłumaczyć
@Jacek Biegacz Ja się zgadzam, ze Amerykanie mieli "pierdolca" na krzewienie demokracji... Ale bieda jest tylko tam, gdzie ta demokracja "się nie przyjęła", gdzie tubylcze elity wolały zwalać na amerykanów zamiast budować dobrobyt.
Ale jak na ironię wszyscy emigrują do Stanów właśnie!
Jak na ironię, to zubaża ich kraje doprowadzając do kolejnych antypatii. Niestety.
To jest właśnie strasznie ciekawe, oni nie lubią USA i tam emigrują, a muzułmanie nie lubią Europy, a wszyscy wiedzą gdzie się kierują gdy w ich kraju wybucha konflikt.
Skąd np? Tutaj w Europie dużo osób chce uciec do Niemiec, bądź Holandii. USA zawsze przerażało warunkami życia dla imigrantów
Można użyć argumentu, że emigrują, bo w USA jest bezpiecznie i bogato, a jest tam tak dlatego, że USA wzbogaciły się kosztem innych narodów, w których jest teraz bida, przez co trzeba z nich emigrować. Ale moim zdaniem jest to tylko wycinek prawdy, choć z pewnością istotny. W każdym razie należy pamiętać, że Zachód okupował i eksploatował praktycznie cały świat. Są kraje, które koniec końców na tym zyskały dzięki rozwojowi i połączeniom gospodarczym, ale są też takie, które tym wyzyskiem zostały zniszczone. Inną rzeczą jest, że te zniszczone kraje także okupowały i wyzyskiwały swoich sąsiadów kiedy tylko mogły :) nie ma świętych, są tylko silni i słabi. Niestety.
Jak by ci USA zrobiło jesień średniowiecza w kraju a w zasadzie na kontynencie też byś migrował
USA nie pomogło Kubie odzyskać niepodległości lecz przejęli tam władze w chwili w której było wiadomo, że Hiszpanie przegrają. Zrobili to w takim momencie że osłabieni Kubańczycy nie mieli nic do gadania a Hiszpania nie była już zagrożeniem
Filmik w duchu takiej śmiechowej mapki krążącej w internecie, gdzie Kanada to North America, USA to America, a od Meksyku w dół to South America 😅😅😅
Bardzo ciekawy pomysł na wzory koszulek, czekam na wiecej wzorow ;)
Historia człowieka , to ekwiwalent zależności p.t. "kto na kogo ma pracować".
Patriotyzm , ustrój państwowy , religia czy inne hasła , mają tu niewielkie znaczenie.
To raczej hasła-wytrychy do sterowania masami.
@@Dziku888 z drugiej strony te wytrychy stanowią o odrębności społeczności i ich siłę wobec innych społeczności. To nie jest czarnobiałe
@@waldekwasak siłę albo słabość. Wszystko zależy od umiejętności tego kto ich używa. Patrz jak np USA pogrywała w czasie zimnej wojny naszym poczuciem patriotyzmu, budując wizerunek wolnościowców i naszych przyjaciół a tu taki chu... jak słonia nos.
@@Dziku888 A to dlaczego? Wyrwali nas z okupacji. Zakończyli bezkrwawo 200 lat deptania nas przez barbarzyńców. więc o jakim nosie slonia mówisz?
Bardzo ciekawie i wartościowo. Ogólnie to nic dodać nic ująć, gdyby się uparł można by z tego zrobić z 1h film jak to wyglądało.
Bardzo dobry temat!
A to i tak tylko te względnie najnowsze przykłady imperialistycznej polityki USA w tamtym regionie. Wykorzystywanie przez Amerykę tamtejszych krajów sięga jeszcze XIX wieku, więc ich niechęć jest zakorzeniona jeszcze głębiej.
Świetny materiał jak zawsze 👍
5:01 drugie wcielenie Szymona Pekali
7:13 GŁOŚNIEJ TA MUZYKE GŁOŚNIEJ WSZYSCY WSTAJĄ BAWIMY SIĘ!!!
Ludzie uciekają do USA nie z miłości do nich tylko za lepszym życiem, czyli wyższymi dochodami. Skąd się biorą te dochody? Z imperialistycznej polityki tego kraju, ale to obywateli USA nie obchodzi, chyba że muszą iść do wojska i "umacniać demokrację". Czasami ekonomiczne środki przymusu nie są skuteczne, wtedy pozostaje "karabin".
Raczej to kwestia modelu gospodarczego, który promował przedsiębiorczość i wolność ekonomiczną. Gdyby stany były komunistycznym wychodkiem, to ani dobrobytu, ani polityki imperialnej by nie było, bo ta kosztuje. Ich model się sprawdził, co dało ich elicie możliwości.
@@tomekkruk6147 Ja nie odnosiłem się do skuteczności ekonomicznej, ale imperializmu jako sposobu podtrzymywania swojej dominacji. Za pustego dolara państwa zależne oddają realne dobra, które następnie służą budowie aparatu przymusu (armii) a także łagodzeniu napięć wewnętrznych (rozbudowane programy socjalne dla nierobów).
Aż dziwne że USA nie deportuje tych którzy nie lubią USA a przekraczają granicę
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina.
Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
Cóż, my przyjmujemy Ukraińców którzy nie lubią i gardzą Polską więc to jest to samo.
@@TN51234 szacun za pfp:)
@@TN51234 Ci z Moskwy co gardzą Polakami to Rosjanie, a nie Ukraińcy.
@@blazejka1965 W Pełni się zgodzę! Jednak to nie zmienia faktu że Ukraińcy mają podobne odczucia, jedynie z innych powodów.
Amerykański imperializm jest całkowicie uzasadniony, ponieważ mieliśmy kiedyś czarnego prezydenta.
Zanim go kurwa zabiłem.
- Senator Stefan Silnałapa
Bazowane
Dziękuję
Aż się ciśnie Kapuściński i jego opis działania "United fruit" w Ameryce środkowej.
Piękny obraz klasy politycznej tych krajów.
BardO lubię twoje filmy. Bardzo normalne
Tak źle, i tak nie dobrze.
Bardzo dobry materiał.
Pan Szymon próbował wykazać, dlaczego Ameryka Łacińska jest w błędzie nie lubiąc USA, ale wykazał jedynie, że jest hipokrytą, bo wiedząc, że w dużej mierze bogactwo USA zbudowane jest na brutalnym wyzyskiwaniu Ameryki Łacińskiej, twierdzi, że mieszkańcy Ameryki Łacińskiej wybierają amerykański styl życia. A gdzie sam by wolał mieszkać: u siebie w ograbionym domu, czy u sąsiada, który dzięki ograbianiu sąsiadów ma wszystko?
Symbol wolności ? Chyba tylko dla samych amerykanów i to nie bardzo.
W skrócie, im bardziej USA ingeruje w sprawy wewnętrzne, tym większa niechęć do nich samych
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina.
Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
@@poznajaximum4955 Po pierwsze, o czym ty mówisz bo nie łapię bo z tego co kojarzę to byliśmy w bloku komunistycznym. Po drugie w tamtym okresie widać, że USA destabilizowało kraje by zyskać w nich wpływy, co dawało jedynie efekt odwrotny do zamierzonego
Tak właśnie USA działa we własnym interesie że ajatollahow nie umieli powstrzymać w79 ..Reagan świetnie podsumował Cartera
U nas jest to na odwrót xd
Brakuje mi tu operacji Just Cause czyli inwazji na Panamę
This is America
Przydałby się jeszcze film "Dlaczego Europa Zachodnia nie lubi USA?"
Amerykański imperializm jest w pełni usprawiedliwiony, ponieważ Amerykanie mieli kiedyś czarnoskórego prezydenta.
Możesz rozwinąć tę myśl?
Ja: no tak, w innych krajach politycy byli podstawiani przez służby MOCNIEJSZYCH krajów w celu prowadzenia WŁASNEJ polityki i pilnowania swoich interesów.
Też ja: u nas przynajmniej jest demokracja i to MY wybieramy SWOICH polityków :)
jak to z kąd sie bierze , a no ze zdroworozsądkowego myślenia
Co możesz o tym wiedzieć skoro po Polsku pisać nie umiesz? ;)
@@Caahir UWIELBIAM NETOWYCH NAPINACZY POWIEDZ JAKIE JESZCZE PRAWDY ZYCIOWE NIE NA TEMAT MASZ DO SPRZEDANIA CO ?? TAM GDZIE JA IDĘ TAKICH JAK TY NIE WPUSZCZAJĄ A TAM GDZIE TY IDZIESZ TO JA W ZYCIU BYM NIE POSZEDŁ PTYSIU KOLOROWY. , UWIELBIAM MIODKÓW RZECZPOSPOLITEJ ,, TY POWIEDZ JAK TAM W SZKOLE WOŁALI ZA TOBĄ ???
Myślę, że należy też wspomnieć, że Castro nie chciał współpracy z ZSRR. Wołał handlować z USA i ich sojusznikami, ale przez amerykańskie embargo nie miał innego wyjścia.
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina.
Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
@@poznajaximum4955 Kto ci, dziecko, tych głupot naopowiadał?
@@matyjaszmatyszek7306 to są z archiwów ZSRR
@@poznajaximum4955 Raczej z Instytutu Danych z Dupy.
@@poznajaximum4955
Ok. Załóżmy, że masz rację. Ale mój komentarz dotyczy politykę USA wobec Kuby i Ameryki Południowej i Łacińskiej w ogóle. Europę, nawet wschodnią i środkową, traktowali inaczej.
Podsumowując - Ameryka Łacińska ma taki pogląd na USA, jak my mamy na ruskich. Każdy chciał na każdym łapę położyć, a "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem"
USA może i jest złe, ale każda alternatywa jest znacznie gorsza...
Pomysł na film, albo serię filmów - wszystkie inwazje, interwencje itd. przeprowadzone od II wojny światowej przez USA i ZSRR/Rosję.
Albo coś o zapomnianych wojnach, takich że mało kto wie nawet że pochłonęły tysiące istnień.
Podobne filmy o niechęci do USA można by zrobić w krajach Arabskich, z czarnej Afryki, czy dalekiego wschodu. Tak w sumie to wszystkim białym sie tam przez to obrywa, zwłaszcza gdy mówią po angielsku.
Nikt normalny nie lubi.
Pozdrawiam.#
Ameryka teraz boi się Chin . 🇺🇸💪📉🙀😱😨👻🇨🇳💪📈🇨🇳💰📈. 🇺🇸🥊🇨🇳🤕
03:20 uzyskał jak już albo zdobył bo kuba nigdy nie była wcześniej niepodległa
Od 1898 była niepodlegla
jest ktoś kto lubi USA? kanada? Izrael? ale nie jestem pewien
A Rosję lubisz? Chciałbyś być np zesłany na sybir?
@@tytusblixen793 nie! Zaraz po USA jest Rosja
te wszystke memy o tym jak ameryka mówi wolność i zdjecia wojska
witam i pozdrawiam [ no no historia świata jest pełna przykładów tego co wyczyniają współcześnie zwykli urzędnicy unii z demokratycznie wybraną władzą poszczególnych państw
Ty naprawdę powinnaś Joan odstawić butapren
@@tytusblixen793 i ten argument udowodnił że się mylę🤣🤣🤣
@@joansca4121 na tv Republika poczujesz się lepiej
@@tytusblixen793 o hohoho no proszę nie dość że trafnymi argumentami rzuca jak szuler kartami z rękawa to jeszcze iście z znachorskim mistrzostwem diagnozy odnośnie dobrego samopoczucia stawia No mistrz Tytus samo zaorania
Zabrakło informacji jak to USA utworzyło Panamę. Wtedy jeszcze nie było ZSRR. 😂
A CIA również nie wspierało Castro w pewnym momencie?
Wspierało..na początku..ale Szymek nie jest erudyta..skąd ma wiedziec
Bredzisz jak po zastrzyku ze Sputnika , trollu 😄😄
Nie wiem czy akurat konkretnie CIA go wspierało, ale to fakt: na początku USA było mu przychylne.
Bzdury, USA nie wspieralo komunistów na Kubie, tym bardziej kiedy Castro wszedł w sojusz z Kremlem
Uważasz komunizm i demokrację za rzecz przeciwstawną. W różnych odmianach komunizmu był inny ustrój. Dyktatura i autorytaryzm jest był w Leninnizmie który jest jedną z najbardziej rozpowszechnianionych form komunizmu
Podoba mi się muzyka w filmie
Nie sądzę żeby imigranci wybierali amerykański styl życia. Część z nich się asymiluje ale większość woli żyć w swojej grupie, nadal kultywując swój styl życia tylko że w stanach. Życie biednej osoby w kraju Ameryki Południowej nie ma porównania z życiem biednej osoby w stanach.
Nie do końca..Latynosi się bardzo dobrze asymilują i wbrew stereotypom są w większości bardzo pracowici
Przecież wiadomo że emigranci to zwykle ci inteligentniejsi i bardziej przedsiębiorczy. Ci głupsi i leniwsi i bierni zostali tam gdzie się urodzili.
Po drugie z uwagi na barierę językową i podobna sytuacja zwykle tworzą jakieś własne dzielnice, zawsze tak było, np żydów w średniowiecznej Europie też to dotyczyło
@@ZdzichaJedziesz Żydzi w Europie sami się izolowali ze względów religijnych. Taka ideologia narodu wybranego który myśli że jest dużo lepszy od innych narodów.
7:22 Uczę się dopiero od kilku miesięcy hiszpańskiego ale zauważyłem twój potężny błąd Szymon. Nazwisko Allende wymawia się po naszemu jako Ajende
A ropa jest zbyt cennym surowcem aby pozostawić ją w rękach wenezuelczyków
z opcji dostępnych między Chiny Rosja a USA jednak wybiorę USA🤷♂
Ja tam bym wolał podział na wiele małych stref wpływów. Najlepiej - niech USA rządzi... tylko w USA.
@@Artoooooor Tak i wrócimy do kolejnych co rocznych wojen o wszystko.
@@Artoooooor To masz jak w banku wojnę co chwilę bo każdy swą małą strefe wpływów będzie chciał powiększyć xd
@@Artoooooor ja bym wolał żeby Rosja tylko w rosji
Ja tez
Fajny był by odcinek o michajewie gorbaczowie i jego rozbrajaniu zsrr
my mamy Rosję, a oni mają Stany - wredota, zakłamanie i chciwość ludzkiej kreatury nie ma flagi, albo ma jedną i te samą...
Dobra synteza.
To jest dziedzictwo. Bo ile rdzennych mieszkańców USA tam jest kilka milionów. tam żyją głównie ludzie którzy mają pochodzenie z krajów imperialnych takich jak UK, Francja, Hiszpania, Niemcy
Teraz rozumiecie dlaczego papież nie rozumie zachodu, Europy i tego co się dzieje teraz przy naszych granicach.
Najbogatszy kraj lll swiata
Mi General o/ o/ o/
Nie dziwię się że latynosi nie przepadają za USA, które przez lata traktowali ich jak państwa podległe, rezerwuar taniej żywności i siły roboczej.
Wiem czepiam się, ale Kuba i Dominikana nie leżą w Ameryce Południowej, tylko Środkowej, a ta jest częścią Ameryki Północnej.
W zasadzie chodzi mu o tzw. Amerykę Łacińską ale tak sobie głupawo utożsamił.
nie licząc zachodniej Europy to kto lubi USA...
Nikt
W skrócie: USA w Ameryce Łacińskiej robiło to samo, co Rosja / ZSRR w naszym rejonie.
Tak naprawdę to Ameryki chyba nikt nie lubi.Dlaczego?Myślę ,że tam gdzie oni wejdą w imię.pokoju lub pomocy to bardzo zle kończy się dla tych państw..
O Chile pada wiele nieprawdziwych informacji.....
Czy w Dominikanie była pierwsza porażka US w Ameryce południowej? Myślę, że "zatoka świń" była pierwsza i dużo ważniejsza 😉
To musisz przemyśleć swoją myśl jeszcze raz bo Kuba leży w Ameryce Północnej
Wojna na Ukrainie mnie nie cieszy, co innego jakby była w usa.
Z okresu Zimnej Wojny oczywiście.
Czekam na kolejny odcinek pt. Dlaczego coraz więcej krajów czuje odrazę i wstręt do Stanów złajdaczonych?
Jakby nie USA to ruscy zamordowali by Polaków glodem jeszcze w 1949 roku razem z blokadą Berlina.
Tylko USA i broń atomowa uratowała Polaków od ludobójstwa.
Sprowadza się do tego, że homo sovieticus aka śmierdząca onuca nie chce nic robić ze swoim żałosnym zyciem i woli tkwić w swojej zapyziałej rzeczywistości, niż oglądać bogacącego się sąsiada "wyzyskiwacza", któremu chce się robić coś więcej.
Coraz więcej? Jakie kraje na przykład?
@@kamilmukos9113 kraje to nie wiem, ale ja na pewno
@@xenon5 Ciekawe ile osób pytało
Wolałbym sie urodzi' w USA w latach 80 albo 90
✌👍💪
Dobre podsumowanie. Krytyka Stanów Zjednoczonych jest prawie wszechobecna i płynie z prawie każdej strony ale gdy ostatecznie przychodzi co do czego, każdy chce tam mieszkać, pracować, współpracować z nimi, mieć dobre relacje i pomoc w kwestiach bezpieczeństwa. Pomimo, że Ameryka ma swoje grzechy to i tak zawsze była i przypuszczam, że będzie najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą z dostępnych opcji.
tak dokładnie jest teraz w Polsce jak było na kubie
Ogólnie biedny materiał, temat poruszony w minimalnym stopniu, rozumiem że chciałeś odnieść się tylko do Ameryki Łacińskiej (co już samo w sobie sprawia, że tematu nie dało się pokryć nawet w 1/10), ale nawet ten skrócony kurs opisałeś słabo.
1. Nie wspomniałeś, że Batista był zwykłym krwawym dyktatorem, co jest dość ważne w kontekście tego kogo Stany osadzają na głowy państwa. To samo tyczy się Pinocheta, z tym że on był w dodatku faszystą.
2. Zapaść gospodarcza na Kubie nie była spowodowana politykami komunistów, tylko przede wszystkim wspomnianym przez Ciebie embargo, nie wiem jak mogłeś nie skorelować tych dwóch rzeczy.
3. Fidel Castro nie rządził do śmierci tylko do 2006, oficjalnie w 2008 rezygnując z wszystkich funkcji politycznych.
4. Allende nie miał szczególnych tendencji w stronę ZSRR, jego grzechem który przelał dla jankesów czarę goryczy było znacjonalizowanie kopalni miedzi, w których Amerykanie mieli ogromne udziały, w celu opłacenia publicznej służby zdrowia.
5. Rozwój gospodarczy Chile za Pinocheta nie musiał być spowodowany naukami Miltona Friedmana, okres rządów Allende był niemal całkowicie pokrywał się z sankcjami USA, zaś rządy Pinocheta nie borykały się z tym problemem.
Ogólnie warto by było jeszcze wspomnieć, że Stany używały tych sankcji bardzo propagandowo, mogły kreować obraz, że tylko wolny rynek pozwala na rozwój kiedy to bardziej społeczne podejście do gospodarki powoduje zapaść, a w rzeczywistości to oni wybierali którym narodom pozwolą się rozwijać, a które skażą na głód i nędzę.
Nie no wiadomo, to nie "społeczne" podejście do gospodarki powoduje kryzys i stagnację, tylko sankcje złego wujka Sama.
Tylko dlaczego z ZSRR nie mogli handlować 🤔
Pewnie powiesz, że geograficznie łatwiej im było z USA.
Dlaczego Korea Południowa się tak rozwinęła będąc daleko od USA, blisko Chin I ZSRR. Dlaczego Korea Północna pozostała biedna?
Dlaczego wszystkie kraje, które wybrały socjalizm miały zapaść gospodarczą?
Blok wschodni podczas zimnej wojny spokojnie miał potencjał ludnościowy, żeby rywalizować z USA.
Wszystkich Jankesi zniszczyli sankcjami?
A może po prostu socjalizm jednak nie działa?
"To samo tyczy się Pinocheta, z tym że on był w dodatku faszystą." Tak, tak... jak każdy kto się nie spodobał komunistom ;)
Nieprawda. Model rosyjski jest równie atrakcyjny. Ostatnio imigrowało 1,5 mln ludzi do Rosji.
A nie sorry. 🤦♀️ Wyemigrowało. 1% młodych i dość dobrze wykształconych lub ze sporym majątkiem ludności ubyło z Rosji
Dokładnie 👍
Tak USA nie lubią, że tysiącami przekraczają południową granicę ;p
Po to zeby podkopac jej fundamenty spoleczne
Bo moze jak Amerykanie rozwalili im ekonomie to wola zeby ich rodziny nie przemieraly glodem? No ale tak heheszki becz00nia.
@@yoshypl9901 Widać po Chile jak bardzo USA rozwaliło ich ekonomicznie prawda? a Wenezuela to nie socjalizm tylko USA! Cuba tez socjalizm ekonomia 101? nie tylko USA! Bo w końcu wszystko co złe to USA prawda?
Mamy masę badan pokazujących ze to właśnie ''reformy'' wielu lewicowych rządów z ameryki południowej się bardzo mocno przyczyniły do ich biedy ale co tam badania i analizy w końcu wszystko wina USA prawda?
Badanie:
The economic consequences of durable left-populist regimes
in Latin America
Abstract:
We study the economic effects of durable left-populist leaders in Latin America. Using synthetic control to create a credible counterfactual for four such regimes, we find that they
have, on average, a negative, significant, and sizeable average effect on income. Specifically,
these countries at the end of their treatment periods end up over 20% poorer on average
than what the average of their synthetic counterfactuals predict. We find negative and
significant single country effects on real per-capita GDP in Venezuela, Nicaragua, and Bolivia. Only in Ecuador does GDP keep up with its synthetic counterfactual. We investigate
whether there is a trade-off, where national income was sacrificed to improve inequality
or health. We find no significant average counter-veiling trade-off in decreased levels of
income inequality or infant mortality relative to what the average synthetic predicts
Successes and Failures in Real Convergence:
The Case of Chile
Abstract:
Between 1985 and 1997, Chile grew by a steady 7.3 percent per year, making it the period of
highest economic growth ever. Also, during this time the country was one of the fastest-growing
emerging market economies. And Chile is now among the few Latin American countries that have
grown steadily in the aftermath of the Asian crisis -after a short recession in 1999-, albeit at a
slower pace than before the crisis, a result that can be blamed on the global slowdown. This
favorable result is partly due to the major overhaul of the economy that has taken place in the past
thirty years. The combination of policy reforms and institutional buildup over the past three
decades, set the basis for the country’s rapid growth up to 1997, and supported the quick adjustment
and recovery after the 1999 recession. This paper reviews the Chilean experience in terms of both
macroeconomic performance and policy and institutional reforms introduced in the past thirty years.
The aim is to draw some lessons on what worked and what didn’t, so that the Chilean experience
can be of help for other countries to accomplish similar results.
Recenzja literatury wolnosc ekonomiczna a Wzrost gospodarczy:
MARKET-ORIENTED INSTITUTIONS AND
POLICIES AND ECONOMIC GROWTH:
A CRITICAL SURVEY
Abstract:
This paper surveys recent evidence suggesting that market-oriented
institutions and policies are strongly related to economic growth, focusing on
studies using the economic freedom (EF) indicator of the Fraser Institute. This
index is critically discussed. Also various serious shortcomings of empirical
studies using this index are identified. Nevertheless, there are strong indications
that liberalization, i.e. an increase in the EF index, stimulates economic growth.
This paper also reviews studies on the determinants of EF. Political liberalization
is often found to enhance economic liberalization, whereas there is less evidence
for causality running in the other direction.
@Kam Czy ty naprawde porównałeś USA do rzeszy niemieckiej?? O.o
@Kam Problem ekonomii Ameryki Łacińskiej jest trochę bardziej skomplikowany, bo nie można zapominać o działaniach kapitału brytyjskiego i na poły feudalnych relacjach miejscowej ludności przez cały XIX i znaczną część XX wieku.
O Chile przekłamałeś informacje. Chicago Boys odradzali sztywny kurs walutowy, mimo to rząd Pinocheta to wprowadził co zachwiało stabilnością walutową.
weź sobie poczytaj o podobnych chłopakach Sachsie i tym co z Polską zrobił, dokonano nam deindustrializację i wytransferowano miliardy i zwiększono zadłużenie po Gierku zmienną stopą procentową, tak samo tam było.
@@marekzdrojewski2397 naczytałeś się bredni.
@@marekzdrojewski2397 W 1970 roku 35% obywateli było zatrudnionych w przemyśle,
w 1989 35,7%,
w 1990 34%
w 2016 31,3%
Potworna wręcz deindustrializacja, zważywszy, że przemysł jest coraz bardziej zautomatyzowany i powoli bo powoli następuje u nas robotyzacja.
@@Laskuna co produkujemy? Poczytaj o zakładach CEMI Diora Elwro. Produkujemy dla kogoś półprodukty.
@@marekzdrojewski2397 Właśnie chwilę poczytałem o ich produkcie - komputerze Elwro 800 Junior.
W 86 roku z procesorem z 76 roku, produkowanym w NRD. Jak taka świetna firma, z takim wybitnym produktem mogła upaść :) ?
Znajdź sobie artykuł: "K-202 mityczny komputer Karpińskiego" ( 2 części ) i poczytaj.
------------
Bo nie wiem jaką stawiasz tezę. Sam Balcerowicz mówił, że Sachs proponował im co innego niż oni robili.
transformacja nam się bardzo udała, mimo że kradli, najszybciej z państw regionu stłumiono inflację i mamy szybki stabilny wzrost ( lub mieliśmy przez lata) skutkujący realnym szybkim wzrostem dobrobytu. W 89 Ukraina miała do nas zbliżony poziom rozwoju, ale więcej ciężkiego przemysłu i czarnoziemy. Albo Białoruś gdzie nie prywatyzowano.
A o polskich fabrykach jest choćby na kanale YT "Fabryki w Polsce" wiec nie tylko podzespoły.
a) bo są zazdrośni b) bo usa czerpie bądź czerpało korzyści ich kosztem nie dając od siebie praktycznie nic.
Zatem ciekawe, dlaczego z perspektywy czasu to państwa współpracujące z USA lepiej na tym wyszły niż te współpracujące z ZSRR?
@@smallworld4662 jeśli chodzi o państwa takie jak my to dostaliśmy wiele w zamian, bo jesteśmy państwem satelickim.
@@smallworld4662 Bo z perspektywy czasu, to ZSRR jako hegemon upadło, stąd zwycięscy mogli spokojnie żerować na jego cielsku.
@@adamnowak2137 a z jakiej to przyczyny ów ZSRR upadło?
@@smallworld4662 bo zostało rozwiązane przez parlament
Są błędy merytoryczne. Fidel Castro nie chciał dostać się do parlamentu tylko obalić rząd Batisty przy pomocy sądów. Po drugie Kubańczycy wcale nie uznają rządów usa jako lepszych od ZSRR. Podajesz przykład migracji lecz nadal nie tylko większość ludzi pozostaje w kraju, ale nadal jest bardzo dużo ludzi którzy uznają rządy Fidela za złoty wiek Kuby, ponadto zakładasz że wszyscy migranci do usa są kierowani motywem lepszych zarobków a to nie jest prawda, ludzie nie tylko migrują z powodów pieniężnych ale też z chęci poznania innej kultury. I nawet po przeprowadzce do stanów nie masz gwarancji na to że żyje im się lepiej
A ja wolę Polskę która ma wspaniały Naród i brak społeczeństwa lub może bardziej dziwny byt podobny z wyglądu do społeczeństwa nim nie będąc. Fajny kraj...
Nie narzekaj, nie jest źle z naszym społeczeństwem. Na pewno lepiej niż w Rosji choć niestety Jarek i PiS na pewno mocno dzielą i sklucaja nasze społeczeństwo
Warto dostrzec jeszcze jeden przejaw egocentryzmu USA.
"Ameryka" to nie jest nazwa państwa, tylko kontynentu, a nawet dwóch. Mimo to USA zawłaszczyło sobie przymiotnik "amerykański" i rzeczownik "Amerykanin". Czy to nie tak, jakby mówić "eurazjatycki" i oczekiwać, że wszyscy będą domyślnie zakładać, że chodzi np. o Indie?
Może się komuś wydawać, że to ból d..y jakiegoś chłopaczka z Polski, który nie ma z tym nic wspólnego. Tymczasem wpozostałych krajach obu Ameryk dostrzega się ten fakt. W Meksyku na przykład nikt nie powie "mam wujka w Ameryce" tylko "mam wujka w Stanach Zjednoczonych". Co jest o tyle paradoksalne, że oficjalna nazwa Meksyku to "Estados Unidos Mexicanos", czyli... Stany Zjednoczone Meksyku. Więc na dobrą sprawę nawet "Stany Zjednoczone" nie jest jednoznaczną nazwą.
Źresz makdonalda, pijasz kokakole, słuchasz rapu i masz ajfona. Ameryka to kureva ci wszysjo zapewnia!
Rozmawiałem raz z Brazylijczykiem, według niego USA nie jest winne kłopotów Ameryki Południowej, tylko tamtejsze rządy, a USA to największy wspomożyciel Latynosów.
Czyli....kasa misiu kasa...Wszystko o kasę :(
Niestety amerykańskie "wyzwalanie" często przypominało to radzieckie.
Sowieci też fundowali faszystyczne rządy w rozwijających się krajach?
Bez przesady. Od "było brutalne" do "przypominało to radzieckie" jeszcze daleka droga.
To coś pośrodku tak?
Bzdura kompletna. Piszesz tak bo inni tak piszą powielając bezsensowaną narrację ruskich trolli.
@@WojnaIdeiPL Tak
Odpowiem w ciemno, bez oglądania: z tego samego powodu, dla którego kraje wschodniej Europy nie lubią Rosji.
USA do dziś nielegalnie ma bazę wojskową na Kubie ale nikomu to nie przeszkadza 😂
Przez 8 lat Rosja nielegalnie okupowała Krym ale to też nikomu nie przeszkadzalo
@@tytusblixen793 pomijając fakt, że Ukraina jako państwo zaistniało dzięki Moskwie, a Krym historycznie nigdy ukraiński nie był to jakieś sankcje były. Jankesom nikt słowa nie powie 😜
Zmień nazwę odcinku na "Dlaczego Ameryka Łacińska nie lubi USA?".
Praktycznie nikt nie lubi USA xD tylko głośno się o tym nie mówi
Jaki nikt? Masa ludzi lubi USA. Ja tam się cieszę że USA jest hegemonem i mam nadzieję że wizja "świata dwubiegunowego" upadnie szybciej niż powstała. Cała nadzieja w chińskiej demografii.
@@mateuszkucharski1350 To może ty się cieszysz dla mnie amerykanie to zwyczajni hipokryci nazywaja inne kraje zbrodniczymi a oni to sa święci ? poczytaj sobie o jankeskich zbrodniach w wietnamie albo gw@łtach na niemkach podczas 2 wojny światowej tam gdzie wtraca się usa tam zawsze jest chaos i zniszczenie taka prawda
Lubić to można lody śmietankowe albo żone kolegi. Relacja między państwami to tylko zbieżności interesów.
@@666marq Brawo
Wole ten ekonomiczny i demokratyczny imperializm USA od militarnego imperializmu autokratycznej Rosji czy totalitarnych Chin. Co to oznacza widzimy w Ukrainie i wkrótce zobaczmy w Tajwanie. Poza tym najlepiej i tak jest w naszej Uni Europejskiej 🙂
Jak zawsze bardzo dobry odcinek, ale pointa niestety nie trafiona ^^'
Niby mozna mowic, ze "wybieraja amerykanski styl zycia", technicznie rzecz biorac, jest to prawda, ale biorac pod uwage, ze ten styl zycia opiera sie o wyzysk wlasciwie calego swiata (chocby fakt, ze dolar jest globalna waluta, sprawia, ze usa maja narzedzie wyzysku calego swiata, a to tylko jedna kwestia), to raczej nie sprowadzalbym tego do jakiejs filozoficznej wyzszosci jednego stylu zycia nad drugim ;p
E tam Nikaragua, Kuba, Wenezuela, Gwatemala to nie cała Ameryka Południowa, a reszta krajów które wymieniłeś raczej trzyma z USA, a jeśli chodzi o Kubę to gdyby mieli wolny wybór albo rewolucję to by wybrali demokrację kapitalizm i USA jako sojusznika
Powinien nazwać odcinek "Dlaczego Ameryka Łacińska nie lubi USA?"
No nie do końca. Argentyna trzyma z Chinami, Brazylia jest skupiona na sobie i balansuje. Ogólnie oprócz Kolumbii, Peru i może paru mniejszych kraików chyba nikt nie jest za współpracą z USA.
@@alaris7521 Chile, Urugwaj, Ekwador, Brazylia (Bolsonaro który lubił się z putinem przegrał wybory), poza wymienionymi krajami tu i w komentarzu inne raczej trzymają
...Argentyna, Chile, Kolumbia, Brazylia, Boliwia...
PS: Nikaragua, Kuba i Gwatemala to Ameryka Północna.
@@sebastianseb4392 Ale my mówimy o Ameryce łacińskiej, bo tak powinień się nazywać odcinek
Zachód zjednoczony i USA stojące jako wolnościowe, czy liberalne xD
Najlepsze żarty już na samym początku
Dokładnie xd
Jagby w miejscu USA byla taka Rosja albo Chiny to już dawno bylibyśmy psedo republiką pseudo Federacji Rosyjskiej albo chińską prowincją. Doceniajcie demokrację jako taką i demokrację w USA
Akurat w Chile Jankesi zrobili dobrą robotę.
Szkoda, że się teraz ten kraj psuje.
5:02 szymon co ty robiłeś wtedy na kubie ? I o dziwo dalej wyglądzasz dość młodo.
nie wspomniałeś Meksyku i wpływu narkotyków szmuglowanych do USA na destabilizację kraju
A kto szmugluje te narkotyki?
@@matyjaszmatyszek7306 Meksykańcy, a kto niby, nie ufoludki przecież.
@@666marq Ta? Może jeszcze znasz ich po nazwisku?
Meksyk nie jest Ameryką Południową
@@matyjaszmatyszek7306 Hernandez, Garcia, Martinez, Lopez, Gonzalez, Rodriguez, Sanchez, Ramirez, Alvarez, Ruiz, Diaz. To tak z grubsza.
Widać w komciach fala ludzi która woli żyć w Rosji Chinach a nie USA - czyli tam gdzie mniejszości mają prawa i gdzie lokalna wspólnota ma jakąś wartość i wpływ na egzekutywe. Za dużo widać ludzi lubi but ZSRR.
Oho, kolejny bot zerojedynkowy.
Tak, i dlatego w Chinach są autonomiczne prowincje dla Mongołów i Tybetańczyków, a w USA "mniejszości" mają rezerwaty i black history month.
Ja bym wolał żyć w państwie rządzonym przez coś lokalnego. Najlepiej przez... Polskę. Nie przez imperium z innego kontynentu. Naprawdę istnieje coś poza skrajnościami.
@@adamnowak2137 Jeszcze obozy koncentracyjne dla Ujgurów.
@@adamnowak2137 W Chinach masz też obozy koncentracyjne dla Ujgurów i więzienia polityczne dla Tybetańczyków.
Jak by ci USA zrobiło jesień średniowiecza w kraju a w zasadzie na kontynencie też byś migrował. Oni nie mają tam szans na normalne życie bo o swoje wpływy walczą 2 najbardziej zbrodnicze kraje czyli Rosja i USA
Zwłaszcza Chile, które by skończyło jak kuba