To nie prawda, że Koneczny nie przewidział koegzystencji cywilizacji. Wszystkie cztery prawa cywilizacyjne się do tego ładnie odnoszą. Pięknie to widać we współczesnym świecie, zwłaszcza w EU i USA. W EU imigranci zwłaszcza muzułmańscy starannie izolują się od tubylców i choć pełnymi rękami czerpią z dobrobytu wygenerowanego przez tubylców (socjal) to żądają aby to Europejczycy dostosowywali się do nich, ich zwyczajów i praw. I Europejczycy to robią. Podobnie jest w USA, gdzie jest gloryfikacja czarnych i ich kultury, kosztem białych. Tak więc widzimy działanie tych praw w praktyce pomimo teoretycznego braku wojny.
Moim zdaniem słaby odcinek. Bez urazy. Ale twierdzić, że Niemcy należą do cywilizacji Bizantyńskiej? Nie sądziłem że ktoś na to wpadnie. Niemcy owszem romantyzowali z Bizantyzmem ale na pewno nie należeli do tej cywilizacji. Przecież Niemcy ugruntowali cywilizację Łacińską. No i też nie powinieneś mieszać cywilizacji Chińskiej z Japońską. Japończyk raczej by się obraził. Prawie nic nie było o cywilizacji Latynoskiej. A jeśli chodzi o Rosję to ona bardziej należy do cywilizacji Bizantyńskiej niż do Turańskiej.
Poznałem Konecznego dzięki wykładom doc. Kosseckiego i całej Narodowej Akademii Informacyjnej. Cieszę sie, że ta nauka trafia coraz szerzej w świat, bo nauki NAI dosłownie odmieniły moje życie. Ciężko mi ocenić nawet jak bardzo i jak długą drogę przeszedłem w tak krótkim czasie na fali NAI, ale to jest coś niesamowitego.
15:48 To nie jest wyraz antysemityzmu ani błędnej oceny. Popatrzcie z perspektywy tamtych czasów. Koneczny tworzył swoją teorię cywilizacji na początku XX wieku. Wtedy ruchy syjonistyczne chcące budować państwo żydowskie były słabe. Wiele osób żydowskiego pochodzenia porzucało religię i zwyczaje przodków i integrowało się w narodach europejskich. Naprawdę wyglądało to na zanik wielowiekowej cywilizacji żydowskiej. Dla Żydów kubłem zimnej wody był holokaust, naprawdę zmienił ich podejście do świata. Zrozumieli, że posiadanie własnego sprawnie działającego państwa i dużej siły zbrojnej jest koniecznością. Więc takie państwo zbudowali. Jak się ma dzisiaj żydowskie państwo, społeczeństwo, religia to już temat na inną dyskusję.
Szkoda, że skupiłeś się w filmie nad szeregami pojęć, ale nic nie wspomniałeś o Quincunx, czyli o tym jak cywilizację według Konecznego rozumieją 5 pojęć: dobro, prawdę, zdrowie, dobrobyt, piękno. I to bardziej z nich wynika stwierdzenie Konecznego, że cywilizację nie mogą się łączyć, aniżeli z szeregów pojęć. Szeregi pojęć są raczej pochodną quincunx i odpowiadają na pytanie w jaki sposób dana cywilizacja będzie kształtować swoją politykę.
@@damski69 Zabraknie życia na obiektywne zapoznanie się z innymi cywilizacjami. Jedynie kultura łacińska zapewnia tak dużą dozę swobody dla jednostki, wolną indywidualną wolę, niesie dobrą nowinę, o tym że syn Boży oddał za nasze grzechy swoje życie i że Bóg kocha nas wszystkich, a każdy nawet najbardziej zbłąkany grzesznik może zdecydować o nawróceniu na dobro. Chociażby Ameryka została zbudowana od podstaw przez chrześcijan, gdzie zabronione było aby odebrać komuś życie, wolność czy własność bez prawomocnego i rzetelnego procesu. Chrześcijanie korzystają z etyki cywilizacji łacińskiej, wspartej na naukach Kościoła, ale nie czynią cywilnego prawa, prawem religijnym, jak wygląda to u Hindusów czy Muzułmanów. W Indiach rodzisz się pariasem i pariasem umierasz, jako najniższa kasta. W świecie islamskim każda część życia jest podporządkowana wierze. Chrześcijaństwo pozwala na to, abyś nie wierzył, a nawet na to, abyś na Boga rzucał przekleństwa. Dlatego że posiadasz wolną wolę i Ty odpowiadasz przed samym sobą za swoje decyzje. A na marginesie, obiektywna ocena zgodna z przyjętymi przez Ciebie kryteriami jest nieosiągalna. Musiałbyś całkowicie odciąć się, a najlepiej dorosnąć poza jakąkolwiek cywilizacją, żeby nie być członkiem którejkolwiek.
Kossecki był ubeckim konfidentem. Pracował dla NKWD. Major ORMO i TW „Rybak” oraz TW „X”, który w okresie 15 lat współpracy (1963-1978) napisał 11 tomów po 500 stron każdy donosów i analiz, przy czym kablował na wszystkich - od Prymasa Tysiąclecia do Michnika.
@@niemampomyslunanickno Uważam, że jednak symbol używany przez nazistów jest bardziej sus. Przynajmniej według mnie czaszka na avatarze pana Dawid777 wygląda bardzo podobnie do "Totenkopf"
Kontynuatorem i człowiekiem, który rozwijał odkrycia naukowe Konecznego był doc. Józef Kossecki. Na podstawie cybernetykę z nauki empirycznej stworzyć naukę opartą o dedukcję pozwalającą o wiele precyzyjniej definiować cechy cywilizacji. Tutaj jest cały cykl wykładów Kosseckiego, gdzie przedstawia dokonania Konecznego, jak i je unowocześnia o cybernetykę społeczną: th-cam.com/video/TkHpldKuYwQ/w-d-xo.html
@@xenomorph7252 NKWD rozwiązano w 1946,a Docent urodził się w 1936. Jakim cudem 10-letnie dziecko mogło służyć w NKWD? UB istniało do 1956 roku więc jak być mógł wtyką?
@@krzycchu NKWD to ogólna nazwa ruskiej bezpieki. Był ubeckim kapusiem. Major ORMO i TW „Rybak” oraz TW „X”, który w okresie 15 lat współpracy (1963-1978) napisał 11 tomów po 500 stron każdy donosów i analiz, przy czym kablował na wszystkich - od Prymasa Tysiąclecia do Michnika. Oto wielki autorytet.
@@xenomorph7252 Interesujące. Policzmy. 15 lat to 5475 dni, a 11 tomów po 500 stron daje 5500 stron. Wychodzi 1 strona A4 dziennie i to licząc również soboty i niedziele. Ale przecież musiałby też poświęcać czas na zdobywanie tych informacji, to kiedy on spał? Skąd miał aż tyle informacji, żeby codziennie sporządzać całą stronę A4 informacji ważnych wywiadowczo? Obawiam się, że nawet gdyby powstałą mutacja Batmana ze Spider-Manem to nie byłoby to do osiągnięcia. Ale doceniam Pana wyobraźnię.
Bardzo nieprzekonywująca jest teza, że można od tak zmienić cywilizację jak to jest to przedstawione w przypadku Włoch i Niemiec. Nie tak kształtują się cywilizacje. Widać, że autor, który chyba utożsamia się z cywilizacją łacińską, chciał z niej wykluczyć to, co mu się nie podoba.
Chodziło o chwilową zmianę przywódcy - wybrano takiego, który narzucił rozwiązania cywilizacji bizantyjskiej. Co jednak zostało dość szybko przecież odrzucone przez ogół, właśnie dlatego, że były to rozwiązania odmienne od powszechnie akceptowanych.
@@p.jankowski6070 Nie zostało odrzucone, tylko pobite i zakazane przez siły zewnętrzne. Nie wiadomo jak by wyglądały Włochy i Niemcy gdyby wygrały wojnę.
Tzw ''Wojny'' i Podziały są wpisane w naszą nature. Bez nich nie było by postępu i rywalizacji która napędza gospodarkę, innymi słowy: ''Show must go on''
@@kanapkuba4072 zawsze mnie to zastanawia 30 pokoleń temu wszyscy siedzieli w jaskini a dziś jedni są elitą i mają miiardy a drudzy grzebią w śmietnikach. jedni są geniuszem a drudzy nie umieją zdania sklecic nie dziwi Was to ?
Chodzi nie o elastycznośc w ogóle, a o elastyczność w podejściu do zasad. Cywilizacja łacińska nie zmienia zasad, ale może zastosować "wyjątek potwierdzający regułę", czyli robimy coś złego, jednak wiąże się to z jednoczesnym potępieniem takiego czynu.
@@karolinakuc4783 Jest takie powiedzenie w USA - kiedy USA ma kaszel, to Europa ma zapalenie płuc. Ostatni wielki kryzys w Europie nastał po tym jak USA dobrze sobie z nim poradziły. Na tym polega elastyczność tego kraju.
Cywilizacja "odrzucająca moralność w sferze politycznej". Jak wiele to wyjaśnia w odniesieniu do obecnej polityki Niemiec, wobec Ukrainy, ale nie tylko.
@@foxxxy4963 A mi się wydaję że to wina sytemu słusznie minionego zwanego komunizmem. Ale może się mylę. (No i oczywiście beznadziejne położenie geograficzne).
Czytałem cztery duże prace Konecznego masę artykułów szczególnie tych późnych z "Niedzieli" można powiedzieć że się znam. Więc wam powiem.Koneczny ma racje i podaje masę przykładów z historii bardzo trudnych do podważenia. Wystarczy z resztą się rozejrzeć "Nie można być cywilizowanym na dwa sposoby" ;). I zupełnie nie pisał o cywilizacji żydowskiej jako chylącej się ku upadkowi. Wręcz odwrotnie . Autor nie czytał więc i nie zrozumiał tego co Koneczny chciał przekazać. Wiele Cywilizacje może istnieć na danym terenie jednocześnie ale prowadzi to do degradacji tej wyższej. Tu jako przykład podaje autor I Rzeczpospolitą i próbę syntezy cywilizacji łacińskiej (Polacy) z Turańską(Litwini i Ukraińcy) . Eksperyment ciekawy ale zdegenerował Polska elitę i ostatecznie całe państwo. Do tego trzeba dodać że prace słynnego Samuela P. Huntingtona -ewidentny plagiator Feliksa
@@pawmal1988 Apologeci Konecznego - zob. kanały Pro Vita Bona i ICAS (K8D) i ich ostatnie filmy - mają na ten temat inne zdanie i widzą w "Anglosasach" globalistów, a więc wrogów C. Łacińskiej
Wspomniany prof. Józef Kossecki uczył mnie socjologii na UJK. Do dzisiaj utkwiła mi w głowie rozmowa z nim o tym jak za pomocądanycho wydobyciui przetwarzaniu surowców obliczył w latach 70 kiedy rozpadnie się ZSRR z dokładnością do 4 lat....
Na moje oko to on mógł ich zmanipulować by wplatali sie w zdobywanie Afganistanu , a że ta wojna była dla ZSRR jednym z głownych gwozdzi do trumny-nikomu nie trzeba tłumaczyć......
Polecam "Zderzenie Cywilizacji" Huntingtona - podobne podejście do Konecznego, wydaje mi się że prostsze w zrozumieniu dzięki nawiązaniu do konfliktów politycznych/militarnych, które pojawiają się i będą się pojawiać na zderzeniu cywilizacji.
Jest podejrzenie, że Huntington swoją teorię splagiatował własnie od Konecznego, także ten... ;) Warto w każdym razie poczytać obu i wyciągnąć własne wnioski.
Dyskusja na dzisiejszych uczelniach? Pan Szymon widzę jest optymistą. Niestety, chyba największy dorobek, jeżeli można to tak nazwać, czyli wolność wymiany idei, szczególnie na uczelniach jest niestety atakowany i rugowany przez pewne środowiska.
Niby ta teoria trzyma się kupy, ale czytając Konecznego nie sposób zauważyć braku obiektywizmu dla rzymskiego katolicyzmu. Bo jak wytłumaczyć cywilizacje anglosaską ? (Stany, Kanada, Australia) które katolickie nie są, a protestanci amerykańscy już za czasów życia profesora są bardzo dalecy od pierwszej fali reformacji. To samo tyczy się krajów skandynawskich, ale można na siłę przyjąć że państwowy protestantyzm jest bardzo bliski katolicyzmowi. Dodatkowo co z krajami Ameryki łacińskiej? Dlaczego jest taka różnica między Meksykiem a USA ? Bo by wynikało że Meksyk to cywilizacja wyższa?
Anglia jak najbardziej jest katolicka. Anglikanizm nie jest wyznaniem protestanckim. Poza tym cywilizacja anglosaska w momencie formowania doktryny przez Konecznego się kształtowała. Ameryka łacinśka według Konecznego jest kulturą w ramach cywilizacji łacińskiej.
@@pawmal1988 Ok, anglikanizm sam sobie jest jak katolicyzm, ale za czasów konecznego obok głównego nurtu w UK miały wpływy ruchy baptystów, purytan,kwakrów. Włochy czy Francja takich ruchów nie miały. Jeżeli stawiamy wyższość łacińskiej cywilizacji i do niej należą kraje latynoskie to mamy pewien problem.
Ciekawe jak autorzy Praktyki Teoretycznej radzą sobie z takim Konecznym, pewnie udają iż nie istniej albo "nie jest On w zasięgu ich zainteresowań badawczych"
@@kanapkuba4072 Barbarzyńca - człowiek dziki, pierwotny, niecywilizowany, okrutny, o prymitywnych odruchach, nie znający kultury europejskiej.. Czy rosjanie bawiący się na suwerennym państwie, gwałcąc kobiety i dzieci, jeżdżąc czołgami po samochodach i kradnąc wszystko co się da to barbarzyńcy? Z definicji tak. Mądrość i barbarzyństwo to nie jest przeciwieństwo wzajemnie się wykluczające.
Dziekuję za przesłanie filmu. Cywilizacje, które nie jest w stanie zbudować świątyni lub grobowca, rozpadną się. Wspolczesne cywilizacje wschodnie czy zachodnie bardziej troszczą się o utrzymanie władzy niż o dobrobyt swoich ludzi. Szerzy sie cywilizacja nieopanowanej konsumpcji, zabawy, przygodności, tymczasowości, relatywizmu etycznego.
Powiem wam, że ten Koneczny to miał wybitne szczęście, że akurat należał do tej cywilizacji której najbliżej jest do doskonałości (wg jego teorii oczwyiście).
A weź teraz zrób film o podziale na cywilizacje według Samuela Huntingtona, który również dokonał podziału na cywilizacje w swojej teorii o zderzeniu cywilizacji.
Nie da się być cywilizowanym na dwa sposoby i rozwój technologii nie ma nic do rzeczy. Nie można jednocześnie uważać, że ślub z 9-latką jest ok i że jest nieakceptowalny. Nie można też uważać, że człowiek jest przede wszystkim indywidualną jednostką, która ma przyrodzoną godność i uważać, że najważniejsze jest państwo lub klan. Nie można również uważać, że z drugiego człowieka wolno (choćby w pewnych okolicznościach) uczynić swoją własność, oraz jednocześnie, że tak robić nie wolno. Itp. Itd. Nie można jednocześnie wyznawać dwóch różnych hierarchii wartości.
Polemizowałbym. Ktoś wychowany w mieszanym małżeństwie, łacińsko-bramińskim, może jednocześnie mieć silne poczucie oddzielenia sfery sacrum i profanum (obcy Hindusowi) a jednocześnie uważać za naturalny podział ludzi na kasty (obcy chrześcijaninowi).
@@harrenhoare9637 Znaczy się na danym wymiarze zasada cywilizacji matki musi skapitulować na rzecz zasad cywilizacji ojca, albo na odwrót. W umyśle dziecka powstanie zatem w pewnym sensie nowa cywilizacja (komplet zasad i przekonań), a zatem będzie ono cywilizowane na jeden sposób. To, ofc, rodzinowe pytania: jak np. czy ten nowy komplet reguł będzie funkcjonalny i czy się utrzyma w zderzeniu ze społecznością, w której przyjdzie temu dziecku żyć.
@@mfamulski Ok, "w danym wymiarze", ale holistycznie patrząc takie dziecko jest cywilizowane na dwa sposoby :) Jeśli tworzy się tak "trzecia" cywilizacja, to by znaczyło że już w czasach Konecznego na świecie mieliśmy miliony mikro-cywilizacji a nie tyle, że wystarczy palców jednej ręki.
@@harrenhoare9637 Tylko przy założeniu, że pominiemy to, że dane dziecko przecież wzrasta w jakiś środowisku, do którego musi się dostosować. Więc można domniemywać, że zasady cywilizacyjne rodzica, który był "ciałem obcym" w danym społeczeństwie musiały być marginalizowane; przynajmniej w tych wymiarach, które były sprzeczne z cywilizacją środowiska/otoczenia. To jest baza, którą dana cywilizacja musi współdzielić aby była stabilna i miała szansę przetrwać próbę czasu, a zatem i zinternalizowania tych podstawowych norm środowisko będzie wymagało aby postawa jednostki była akceptowalna dla otoczenia. A różnice indywidualne mogą wtedy przebiegać na osiach nie kolidujących z tymi podstawowymi zasadami.
W tym filmie po raz pierwszy usłyszałem wypowiedziane słowo "historiozof", nawet mi to słowo podkreśla jako błędne, uwielbiam dyskusje, które używają takich słów
_"Jest uważany za antysemitę co podważa obiektywizm tego aspektu jego teorii"_ . LMAO. Nieważne co się mówi, ważne kto to mówi. Ciekawe jaka to cywilizacja.
No ocenił całą cywilizację judaistyczną jako niezdolną do stworzenia państwa i walki. Jak się okazało jednak to on był niezdolny do myślenia poza swoimi uprzedzeniami.
@@maniak942 bo jest niezdolna. Ktoś za nich utworzył :) a w międzyczasie Niemcy wymordowali chasydów. Państwo Izrael już było złożone z charazów i litwaków - a to już nie jest cywilizacja judaistyczna. Nie pomylił się, po prostu Ty mało wiesz. Koneczny napisał dużo więcej niż można by zmieścić w krótkim filmiku na YT.
Nie wiem jak to Pan potraktuje ale mam przeczucie że nie wiem ale się dowiem może mieć coś wspólnego z masonerią(nie tą oficjalną) celowo nie użyłem słowa na i
@@86DaF bardziej zydowsko-lacinsko-zachodniorzymska, anglosasi i europa zach ewidetnie sie roznią w podejsciu do kapitalu, systemu prawnego, konserwatyzmu, liberalnosci
Zdecydowanie nie. Najlepiej chyba zacząć od "O wielości cywilizacyj". O ile dobrze pamiętam, to tam profesor wyjaśnia swoją koncepcję, opisuje w skrócie dane cywilizację, oraz informuję, skąd w ogóle się wzięły cywilizację. Później można się bardziej wgłębić w temat. Opisanie żydowskiej cywilizacji to trzy tomy, bizantyńskiej dwa, oraz łacińskiej jeden tom. Reszty cywilizacji nie dał rady niestety opisać...
Ciekawe spojrzenie, ale wydaje mi się, że błędne jest tutaj myślenie zero jedynkowe. Wydaje mi się, że cywilizacje poprzez wchłanianie mniejszych, relacje i próby koegzystencji między sobą zmieniają się pod wpływem wchłoniętej kultury. Zdziwiłbym się, gdyby takie interakcje nie miały żadnego wpływu nawet na silniejszą cywilizację.
Wg mnie w pewnym stopniu zalicza się do obydwu. Jednak Koneczny na podstawie staroż. filozofii i porządku społecznego współczesnej mu Grecji uznał ją za zachodnią.
Moim zdaniem cywilizacji nie tyle żyją w jakimś konflikcie co bardziej to co mówił Koneczny to bardziej Według mnie jest skutkiem tego że cywilizacje rozwijały się w różny sposób bo Szczerze wątpię żeby celem powstania tych różnic było doprowadzenie do wojny a mam wrażenie że jest to bardziej skutek tego że dane cywilizacje rozwijały się w izolacji od siebie nawzajem
Z tym że łacińska, bizantyjska, Turańska, czy muzułmańska cywilizacja były zestawem naczyń połączonych przez stulecia. Jest kilka rzeczy które są istotne w cywilizacjach i pominięte: pismo. Każda cywilizacja pisała innymi literami itd (bizantyjska i łacińska wyjątek). Poza tym naturalnym jest że przez setki lat kształtowania się świadomości - każda cywilizacja uważa się za te "słuszna". Warto nadmienić że Ukraina jest przykładem tego że państwo będące w obszarze jednej cywilizacji i zmierzające do przejścia do drugiej cywilizacji jest narażone na porażkę. A przynajmniej jest obszarem wojny cywilizacji co właśnie widzimy.
@@kuba_hallo3762 nie tylko te które przetrwały, ale również te, które według niego miały istotne znaczenie w świecie. O ile dobrze pamiętam Koneczny wyróżniał też cywilizacje Tybetańską, ale nie była ona istotną.
Oczywiście niemal każdy zachwala model cywilizacji, w którym się wychował (chyba, że akurat trafiło mu się być jego ofiarą, ale najczęściej cywilizacje szukają wrogów i ofiar w innych cywilizacjach), więc nic dziwnego, że większość osób żyjących w Europie (Rosję wyłączam, bo sama nie uważa się za kraj europejski) czy w Amerykach, zachwalać będzie łaciński model cywilizacyjny. Jednocześnie mieszkańcy innych rejonów świata wcale takiego podziwu wobec Europy/Ameryk nie wykazują. Ciekawe, że Czarna Afryka nie wykształciła przez wieki własnego silnego (na tyle, aby przetrwał do dzisiaj) modelu cywilizacyjnego, skupiając się na więziach klanowych i budując szkielet państwa na modelach zapożyczonych lub narzuconych (kiedyś europejskich i arabskich, dzisiaj coraz częściej turańskich/rosyjskich i chińskich wraz z gwałtownym wypieraniem byłych europejskich potęg kolonialnych na rzecz rosyjskiej opartej na synekurach satrapii i chińskiego konfucjańskiego bezwzględnego posłuszeństwa).
Ciekawe spojrzenie, jednakże osobiście za bliższe prawdy uważam ujęcie Ferdynanda Braudela, który opisując dzieje Morza Śródziemnego wyszczególnił 3 cywilizacje śródziemnomorskie: romańsko/łacińsko/katolicką, grecko/bizantyńsko/prawosławną oraz wschodnio/arabsko/muzułmańską. Do tego, niejako na na uboczu pracy, wskazał na istnienie cywilizacji północno/protestanckiej. Braudel jako przedstawiciel szkoły annales zainteresowany był przede wszystkim tzw. "długim trwaniem" i wskazywał na długowieczność istnienia cywilizacji, których nie da się przyporządkować jedynie konkretnym narodom, językom czy religiom, ale które funkcjonują na przestrzeni tysiącleci i które wpływają na wszystkie wymienione wyżej aspekty. Dla przykładu: Płn.Afryka znajdowała się pod władzą Rzymian przez kilkaset lat po podbiciu Kartaginy, jednakże z chwilą rozpoczęcia się ekspansji arabskiej opór społeczeństwa był niewielki i bardzo szybko tereny te przyjęły rolę części nowego, bliższego cywilizacyjnie imperium. Z kolei linia podziału między katolicyzmem a wyznaniami protestanckimi przebiegła nie wzdłuż ówczesnych granic państw lecz wzdłuż dawnej granicy Imperium Romanum (dzieląc np. Rzeszę Niemiecką). Taka Grecja nie istniała przez kilkaset lat co nie uniemożliwiło przywrócenia jej do życia i funkcjonowania wedle zasad rodzimej cywilizacji. Dodatkowo bardzo słabym punktem analizy Konecznego jest zwyczajowe wypaczenie wizerunku Cesarstwa "Bizantyńskiego". Imperium to w dalszym ciągu zwało się rzymskim i korzystało z prawa rzymskiego (choć spisanego już w grece). Uznawanie Bizancjum za symbol biurokracji bierze się z początkowego wrażenia, które odnieśli krzyżowcy niezaznajomieni z rzeczywistą administracją. Poza tym absurdem jest przypisywanie tradycji greckiej wyłącznie cywilizacji łacińskiej podczas gdy Bizancjum było rzeczywistym spadkobiercą i kontynuatorem tejże kultury. Aż do XV w. ludność Imperium czytała teksty klasyków od najmłodszych lat, autorzy antyczni stanowili podstawę tamtejszej edukacji a ich myśl nieustannie obecna w literaturze, naturalnie stopiona z trendami chrześcijańskimi. Nie mówiąc już o tym, że przeważający dorobek Ojców Kościoła to właśnie pisarze pochodzący z greckiej cywilizacji. Stwierdzenie, że Niemcy to cywilizacja Bizantyńska przy jednoczesnym przeniesieniu dorobku greckiego do spuścizny łacińskiej jest horrendalnym dostosowywaniem faktów tak by mieściły się w odgórnie założonym systemie. Jednocześnie bardzo polecam książkę M. Cichockiego "Północ i Południe", która doskonale opisuje zależność między cywilizacjami nie tylko na osi Wschód/Zachód, ale przede wszystkim na osi "Północ/Południe" właśnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazuje gdzie należy szukać miejsca dla Polski, która jest jednocześnie słowiańska, katolicka, leży na północy i uważa się za część Zachodu. Bardzo dobra analiza polskiej tożsamości, której korzenie leżą tam gdzie większość nie próbuje nawet szukać.
@@harnas9467 Nawet w tedy będą walki między nimi ale o słabszej sile albo wręcz odwrotnie całkowicie niszcząc inne, bo inaczej niedogadają się w pełni chyba że jedna pochłonie drugą
Problem w tym, że byt państwowy Izraela chętne czerpie z cywilizacji, które konieczny uznałby za łacińską (indywidualizm jednostki, jednak w kontekście trudu wspólnego), swoisty imperializm typowy dla chińskiej czy turańskiej (Izrael musi mieć przewagę militarną, należy poświęcić państwu czas, bo wokół są arabscy barbarzyńcy) czy dualizm, gdzie ok, w hotelach są windy szabasowe, ale znajdziesz dzielnice ortodoksyjnych Żydów ale spora część młodzieży poza służbą wojskowa chętnie korzysta ze słonecznej pogody i licznych plaż. Taka Kalifornia, gdyby ją ktoś oblegał od pół wieku.
Ale gdzie Ty w Izrealu masz indywidualizm ? Przecież to jedyny dziś kraj obok Japonii, który stosuje segregacje rasową. Nawet w czymś na kształt konstytucji (bo oficjalnie jej n ie mają) mają zapis, że Izrael jest państwem tylko Żydów !
@@pawmal1988 To, co napisałem, zachowuję. W Izraelu jednostka jest indywidualnością, jakkolwiek ze wskazanymi priorytetami. Możesz odmówić walki jeśli np. jesteś ultraortodoksem. Reszta jest skupiona na zachowaniu wspólnoty. Młodzież wypoczywająca na plażach wie, że jeśli nie odbębni tej służby będzie bezbronna wobec Palestyńczyka z procą, uplecioną z kawałka sznurka i mołotowem.
grecja to nie lacisnka, a niemcy byly kontynuacją swietego cesarstwa, ktore bylo kontynuacja panstwa frankow a ono czerpalo z zachodniego rzymu, i jesli chcecie koniecznie uznawac obecne niemcy za bizantyjskie to ue tez trzeba uznac za bizantyjską
Naprawdę ciekawy odcinek i ciekawa teoria, aczkolwiek to trochę podejrzane, że autor teorii, polak, czyli produkt cywilizacji łacińskiej, piszę o tejże cywilizacji wyłącznie dobre rzeczy, podczas gdy innym wytyka błędy. Nie twierdzę że się myli, ale że z tego faktu powinniśmy ostrożnie podejść do tej teorii.
Dla większości ludożery cywilizacja to gadżety i wynalazki. Po prostu głąbów nie brakuje. Otóż nie cywilizacja to nie są wynalazki i udogodnienia. Cywilizacja to nie jest miara postępu technicznego.Cywilizacja to stopień świadomości ludzi i rozwoju etyki społeczeństwa poprzez osiągnięcie jak najlepszej jakości porozumiewania się i umiejętności dogadywania się członków i grup tego społeczeństwa. A nie jakieś tam wynalazki.
Sądzę, że ta koncepcja jest świetna jeśli chce się zrobić grę strategiczną, lub napisać fantasy z charakterystycznymi ludami. Jest jednak bardzo bardzo dużym uproszczeniem rzeczywistości. Moim zdaniem aż za bardzo. Sądzę, że można by ją rozsądnie rozwinąć, ale trzeba by odrzucić uprzedzenia samego Koniecznego.
@@Stoigniew666 Moje pytanie było skierowane do użytkownika Czwartek. Z tego filmiku rzeczywiście może się wydawać że Koneczny sporo upraszcza. A jednak można zmienić zdanie po lekturze...
Może tylko ja to tak odebrałem, ale gdy się w tych prawach cywilizacyjnych zamieni "cywilizację" na "klasę", zaczyna brzmieć to podobnie do tez Karola Marksa o walce klas (nie licząc może czwartego prawa)
To co Koneczny określił jako negatywne zjawisko - synteza cywilizacji, autor określa jako coś pozytywnego, choć fakty pokazują, że raczej dochodzi do redukcji cywilizacji wyższej w ramach tej syntezy 9co przewidział Koneczny). Ale z drugiej strony cywilizacja żydowska utworzyła swoje państwo i stworzyła sprawną armię. Zatem ocena Konecznego w tym wypadku nie była stała, choć w czasach, kiedy ją formułował była zasadna. Z drugiej jednak strony nadal jest grupa ortodoksyjnych Żydów, którzy nawet dziś podważają państwo Izrael i palą jego flagi. To nie jest antysemityzm, to obserwacje, które starają się racjonalizować pewne wydarzenia i zachowania ludzi biorących w nich udział. Bo gdyby potraktować poważnie Konecznego, wsłuchać się w jego przestrogi, lub oceniane negatywnie cechy danych cywilizacji, to może byłoby mniej konfliktów na świecie a nawet nie byłoby holokaustu. Ludzie jednak, znacznie częściej kierują się emocjami a nie rozumem. Podążają za liderem lub tłumem a nieliczni tylko potrafią przewidzieć kierunek tych zmian, wnioskując po tych elementach, które zakreślił Koneczny. Wkład Konecznego w rozpoznanie tych symptomów jest niepodważalny.
Totalne niezrozumienie. Rozdział o "Ż" był wynikiem tego że byli najliczniejszą mniejszością w Polsce, która była łacińska, a to znaczy że tworzyli jako jedyni OBCĄ cywilizację na jednym terenie. To był nasz błąd. Kultury się przyciągają, cywilizacje odpychają. Nie można mieć na jednym terenie dwóch sposobów pojmowania moralności i prawa. Nie można mieć chrześcijańskiej moralności z logicznym (rzymskim) prawem, wymieszanego z OBCYM sposobem myślenia (np - pojęcie goja, kasty czy jak u arabów - prawa szariatu). Mniejszości są ok kiedy są mniejszościami - tak jak dziś cyganie, którzy mają również elementy społ. kastowego, lecz jest ich na tyle mało że nie zagrażają cywilizacji łacińskiej. Jesli cywilizcje się asymilują na rzecz zastanej - wtedy wszystko jest ok. Przykładem byli Ormianie, którzy byli nam bardzo wierni i wdzięczni. I jest to przykład pozytywny.
Bardzo ciekawy materiał aczkolwiek miałbym małą uwagę co do 12:12. Amerykanie też w tym aspekcie są bardzo podobni do Chin czy Japonii. Prawa zwykłych pracowników są o wiele słabsze niż w UE. Amerykanie muszą wszelkie poniżanie w pracy znosić z uśmiechem na twarzy co jest nie do pomyślenia w Europie. Dodatkowo można nawet wieloletniego pracownika zwolnić z dnia na dzień. Nie ma też chorobowego czy płatnych urlopów. Różnią się od Azji może tym, że poświęcają się nie dla kolektywu ale dla jakiegoś specyficznie rozumianego kapitalistycznego indywidualizmu.
ale nie ma też przymusu do pracy, można być bezdomnym antysystemowym wariatem i państwo nie będzie za to prześladować, póki szkodzisz tylko sobie, ma to w dupie. Wolność i jej konsekwencje. USA to federacja i po za tym dużo też zależy od stanu.
Nie myl cywilizacji łacińskiej z socjalizmem (czy państwowymi rozwiązaniami socjalnymi, obcymi tej cywilizacji), państwo łacińskie nie ingeruje między pracodawcę a pracownika, bo to dobrowolna umowa między stronami. Funkcją państwa jest jedynie dopilnowanie, aby nikt nikogo nie oszukał.
No właśnie ten cel poświęcania się, tworzy najistotniejszą różnicę. Amerykanie ponadto - mimo że uważani za cywilizację łacińską - de facto są przecież zbitkiem przedstawicieli różnych cywilizacji. Państwo istnieje dwieście lat z hakiem, ale nie wiemy ile taki zbitek jeszcze wytrzyma.
U Konecznego jest jeden problem. Elementy cywilizacji mogą się ze sobą mieszać. Nie odmówiłbym niemcom elementów łacińskości, tak jak nie odmówiłbym polakom elementów bizantyjskości. Rosja to w ogóle jest mieszanina cywilizacji turańskiej i bizantyjskiej, a turcja turańskiej oraz arabskiej. Należy też się zastanowić czy po powstaniu etyki protestanckiej nie mamy do czynienia z jeszcze kolejną cywilizacją, silniej opartą na indywidualiźmie (nie personaliźmie) niż łacińska i nie mniej nastawiona nastawiona na zysk niż żydowska. No i w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z globalizmem który zupełnie redefiniuje cywilizacje.
Koneczny uważał, że np w Polsce ścierają się cztery cywilizację. Łacińska najsilniejsza, turańska, żydowska i bizantyńska. Podobnie w Niemczech, starcie łacińskiej i bizantyńskiej.
Dziękuje kanałowi Wojna Idei za udostępnienie i wstępne omówienie moim zdaniem naszego największego historyka-badacza Feliksa Konecznego!!! BRAWO!!!. Warto posłuchać też th-cam.com/video/wm4TXHHY-8o/w-d-xo.html polecam słuchać na 1,25 :) Jest to rozwinięciem informacji na temat cywilizacji Konecznego.
Warto dodać"„O wielości cywilizacji” jest najważniejszym dziełem w dorobku naukowym Feliksa Konecznego. Opublikowana po raz pierwszy w 1935 roku książka "
4:02 Nie do wiary, że to było tak dawno temu zdefiniowane. Słucham o cywilizacji Turańskiej patrząc na Rosję i mam wrażenie jak by to był przegląd wydarzeń z ostatnich miesięcy!
@@matyjaszmatyszek7306 Już nieprawda? Czy Ty się w głowę udeżyłeś? Przecież to jest tak realne, jak by facet opisywał to co działo się przez ostatni rok!
@@daap007 To jest kompletnie nierealne. Zwłaszcza koncepcję nieprzenikalności wzajemnej cywilizacji można o dupę potłuc. O mesjanistycznej wizji Polski i jej kultury w teoriach Konecznego z litości zmilczę.
@@matyjaszmatyszek7306 Aaa rozumiem! Ty się uderzyłeś w głowę ale i w oczy i nie widziałeś takiego niebieskiego odnośnika 4:02 z adnotacją, że chodzi o charakterystykę cywilizacji turańskiej. Zaś co do domniemanego przenikania cywilizacji, pokaż mi jakiś przykład który przetrwał więcej jak 100 lat i z którego wyszło coś dobrego.
@@daap007 Rozumiesz też, że w języku polskim przymiotniki piszemy małą literą, a "uderzyć" przez "RZ"? A co do przenikania cywilizacji: USA, Ameryka Łacińska, Izrael, Japonia, Korea Pd., Chiny - To najjaskrawsze przykłady. A owo przenikanie cały czas zachodzi i na tym polega rozwój świata. Jakby Koneczny znał choć pobieżnie historię państw Azji Środkowej, to nie bredziłby tak mocno.
Myślałem, że Szymon jednak ma więcej ogarnięcia w zakresie nauk społecznych i ogarnia, że koncepcje Konecznego to przede wszystkim manifest ideologiczny, a nie nauka. Manifest pisany z własnej pozycji, bo tak się dziwnie złożyło, że najwspanialsza cywilizacja, czyli łacińska równie dobrze mogłaby być nazywana "cywilizacją polską" a inne, bardziej parszywe "cywilizacje" to tak naprawdę przedstawione w krzywym zwierciadła wizerunki krajów sąsiednich i żydowskiej mniejszości narodowej. Dodajmy do tego dobór cech każdej ze zbiorowości na poziomie chłopskiego rozumu, stereotypów i tzw. "cherry picking" często z rażącym przekłamywaniem lub nadinterpretowaniem faktów historycznych i już wiadomo dlaczego. Z tego powodu Koneczny jest wielbiony niemal wyłącznie w polskim światku nacjololo.
W podobnym temacie zapraszam też na odcinek "Jak imperia rządzą światem": th-cam.com/video/F2lmA8n8mAI/w-d-xo.html
W końcu jakis normalny temat po tym filmie o Anime
To nie prawda, że Koneczny nie przewidział koegzystencji cywilizacji. Wszystkie cztery prawa cywilizacyjne się do tego ładnie odnoszą. Pięknie to widać we współczesnym świecie, zwłaszcza w EU i USA. W EU imigranci zwłaszcza muzułmańscy starannie izolują się od tubylców i choć pełnymi rękami czerpią z dobrobytu wygenerowanego przez tubylców (socjal) to żądają aby to Europejczycy dostosowywali się do nich, ich zwyczajów i praw. I Europejczycy to robią.
Podobnie jest w USA, gdzie jest gloryfikacja czarnych i ich kultury, kosztem białych.
Tak więc widzimy działanie tych praw w praktyce pomimo teoretycznego braku wojny.
Moim zdaniem słaby odcinek. Bez urazy. Ale twierdzić, że Niemcy należą do cywilizacji Bizantyńskiej? Nie sądziłem że ktoś na to wpadnie. Niemcy owszem romantyzowali z Bizantyzmem ale na pewno nie należeli do tej cywilizacji. Przecież Niemcy ugruntowali cywilizację Łacińską. No i też nie powinieneś mieszać cywilizacji Chińskiej z Japońską. Japończyk raczej by się obraził. Prawie nic nie było o cywilizacji Latynoskiej. A jeśli chodzi o Rosję to ona bardziej należy do cywilizacji Bizantyńskiej niż do Turańskiej.
@@Hause442 w
@@Hause442 qoo
Poznałem Konecznego dzięki wykładom doc. Kosseckiego i całej Narodowej Akademii Informacyjnej. Cieszę sie, że ta nauka trafia coraz szerzej w świat, bo nauki NAI dosłownie odmieniły moje życie. Ciężko mi ocenić nawet jak bardzo i jak długą drogę przeszedłem w tak krótkim czasie na fali NAI, ale to jest coś niesamowitego.
15:48 To nie jest wyraz antysemityzmu ani błędnej oceny. Popatrzcie z perspektywy tamtych czasów. Koneczny tworzył swoją teorię cywilizacji na początku XX wieku. Wtedy ruchy syjonistyczne chcące budować państwo żydowskie były słabe. Wiele osób żydowskiego pochodzenia porzucało religię i zwyczaje przodków i integrowało się w narodach europejskich. Naprawdę wyglądało to na zanik wielowiekowej cywilizacji żydowskiej.
Dla Żydów kubłem zimnej wody był holokaust, naprawdę zmienił ich podejście do świata. Zrozumieli, że posiadanie własnego sprawnie działającego państwa i dużej siły zbrojnej jest koniecznością. Więc takie państwo zbudowali. Jak się ma dzisiaj żydowskie państwo, społeczeństwo, religia to już temat na inną dyskusję.
Nie ma się czym podniecać. Według CIA Izrael upadnie i będziemy mówić o Żydach w czasie przeszłym :).
@@pawmal1988 Sztuka Wojny: Jesteś słaby - udawaj silnego, jesteś silny udawaj słabego.
Tak naprawdę żydzi żydów eksterminowali
Bardzo ładnie napisane
Bzdury. IIWŚ pozwoliła ostatecznie syjonistom sfinalizować pewien etap swojego projektu, który formował się ideologicznie już pod koniec XIXw.
"Powiadacie że słuszna sprawa uświęci nawet wojnę? Ja wam powiadam: dobra wojna uświęci każdą sprawę!" ~ Friedrich Nietzsche
Mógłbyś wskazać cechy "dobrej wojny"?
@@relixnvy9493 Ładnie się mordują
@@relixnvy9493 wojna sprawiedliwa wystepuje wtedy gdy ktos zaatakuje twoją ojczyzne
@@relixnvy9493 zysk?
@@grot7x603 Nietzsche chyba nie miał tego na myśli tbh
Szkoda, że skupiłeś się w filmie nad szeregami pojęć, ale nic nie wspomniałeś o Quincunx, czyli o tym jak cywilizację według Konecznego rozumieją 5 pojęć: dobro, prawdę, zdrowie, dobrobyt, piękno. I to bardziej z nich wynika stwierdzenie Konecznego, że cywilizację nie mogą się łączyć, aniżeli z szeregów pojęć.
Szeregi pojęć są raczej pochodną quincunx i odpowiadają na pytanie w jaki sposób dana cywilizacja będzie kształtować swoją politykę.
Tak to jest jak się chce coś wymemłać bezpłciowo, i ponad konkretne zagadnienia, stawia się pseudoobiektywizm.
W końcu ktoś mnie zachęcił do głębszego zapoznania się z jego teorią.
Polecam, rozpocząć od książki pod tytułem "O wielości cywilizacyj".
@@kuba_hallo3762 tak, a potem można zglębiać wybrane cywilizacje, które szczegółowo opisał
Jest cykl wykładów doc. Józefa Kosseckiego na temat cywilizacji w oparciu o Konecznego: th-cam.com/video/TkHpldKuYwQ/w-d-xo.html
@@krzycchu Wielkie dzięki, odsłucham sobie.
@@Dobra-Dusza A potem stworzyć sobie własną, tak samo realną jak koncepcje tego dziadka.
Ja wybrałem Japończyków bo mają 5% do zbioru surowców i 30% do prędkości zwiadowców.
😂😂😂
Bonusy do klonowania
A ja Rosję od cholery ludzi i surowców i drugie tyle ziemi
Za dużo rise of kingom
Tylko Prusy! 150% dyscypliny. Ordnung muss sein!
szacun że propagujesz naukę o cywilizacjach Feliksa Konecznego, zapomniany wybitny polski naukowiec, którego powinny uczyć w szkołach. peace
Właśnie tak
Język polski RIP
@@CHHHD ruska onucka
Wśród świadomych i mądrych Polaków, nigdy nie będzie zapomniany 😊
zapomniany i niech tak pozostanie. amin
Szczerze według mie to cywilizacja Łacińska jest najlepsza. A przynajmniej najlepsza dla zwykłych ludzi.
Dzięki osiągnięciom chrześcijan.
@@marcinnowakowski997 Prawda
@@exelstudio9042 Życzę udanej niedzieli.
Nawet pojęcie prawdy inne jest w kulturze łacińskiej, a inne w konfucjańskiej wizji świata.
Ja uważam, że pojęcie cywilizacji jest zbyt obszerne, aby móc je obiektywnie ocenić będąc jednocześnie uczestnikiem jednej z nich.
@@damski69 Zabraknie życia na obiektywne zapoznanie się z innymi cywilizacjami.
Jedynie kultura łacińska zapewnia tak dużą dozę swobody dla jednostki, wolną indywidualną wolę, niesie dobrą nowinę, o tym że syn Boży oddał za nasze grzechy swoje życie i że Bóg kocha nas wszystkich, a każdy nawet najbardziej zbłąkany grzesznik może zdecydować o nawróceniu na dobro.
Chociażby Ameryka została zbudowana od podstaw przez chrześcijan, gdzie zabronione było aby odebrać komuś życie, wolność czy własność bez prawomocnego i rzetelnego procesu.
Chrześcijanie korzystają z etyki cywilizacji łacińskiej, wspartej na naukach Kościoła, ale nie czynią cywilnego prawa, prawem religijnym, jak wygląda to u Hindusów czy Muzułmanów. W Indiach rodzisz się pariasem i pariasem umierasz, jako najniższa kasta. W świecie islamskim każda część życia jest podporządkowana wierze.
Chrześcijaństwo pozwala na to, abyś nie wierzył, a nawet na to, abyś na Boga rzucał przekleństwa. Dlatego że posiadasz wolną wolę i Ty odpowiadasz przed samym sobą za swoje decyzje.
A na marginesie, obiektywna ocena zgodna z przyjętymi przez Ciebie kryteriami jest nieosiągalna.
Musiałbyś całkowicie odciąć się, a najlepiej dorosnąć poza jakąkolwiek cywilizacją, żeby nie być członkiem którejkolwiek.
Koneczny nie był antysemitą,wystarczy poczytać tore by potwierdziły się jego myśl....Amen
Super odcinek. Wspomnienie Św. Pamięci Docenta Koseckiego RiGCz
Kossecki był ubeckim konfidentem. Pracował dla NKWD. Major ORMO i TW „Rybak” oraz TW „X”, który w okresie 15 lat współpracy (1963-1978) napisał 11 tomów po 500 stron każdy donosów i analiz, przy czym kablował na wszystkich - od Prymasa Tysiąclecia do Michnika.
@@xenomorph7252 a Wałęsa też?
@@andrzejbienias9966 Tak a o co chodzi?
@@xenomorph7252 a to spoko
@@andrzejbienias9966 A czemu zapytałeś akurat o Bolka?
Znałem opracowania F.Konecznego wcześniej; muszę przyznać, że te podsumowanie jest bardzo skondensowane i przystępne :)
Tego się nie spodziełam. Szacunek. Warto zapoznać się także z dorobkiem prof. Tadeusza Zielińskiego.
Jeden z ciekawszych materiałów jakie ostatnio przygotowałeś Szymon, szanuję.
Wielki szacunek za promowanie tak wybitnych Polaków!
Bardzo ciekawe , serdecznie dziękuje !
Prof. Koneczny i jego teoria cywilizacji z roku na rok jest co raz bardziej popularna.
Sus avatar.
Black-red kolory sus
@@Splendd twój jeszcze bardziej
@@niemampomyslunanickno Uważam, że jednak symbol używany przez nazistów jest bardziej sus. Przynajmniej według mnie czaszka na avatarze pana Dawid777 wygląda bardzo podobnie do "Totenkopf"
@@Splendd a mi twoje profilowe przypomina anarchie czyli najgorszy możliwy ustrój polityczny
Kontynuatorem i człowiekiem, który rozwijał odkrycia naukowe Konecznego był doc. Józef Kossecki. Na podstawie cybernetykę z nauki empirycznej stworzyć naukę opartą o dedukcję pozwalającą o wiele precyzyjniej definiować cechy cywilizacji. Tutaj jest cały cykl wykładów Kosseckiego, gdzie przedstawia dokonania Konecznego, jak i je unowocześnia o cybernetykę społeczną: th-cam.com/video/TkHpldKuYwQ/w-d-xo.html
Zapomniałeś wspomnieć o tym, że był ubecką wtyką. Służył NKWD.
@@xenomorph7252 NKWD rozwiązano w 1946,a Docent urodził się w 1936. Jakim cudem 10-letnie dziecko mogło służyć w NKWD? UB istniało do 1956 roku więc jak być mógł wtyką?
@@krzycchu NKWD to ogólna nazwa ruskiej bezpieki. Był ubeckim kapusiem. Major ORMO i TW „Rybak” oraz TW „X”, który w okresie 15 lat współpracy (1963-1978) napisał 11 tomów po 500 stron każdy donosów i analiz, przy czym kablował na wszystkich - od Prymasa Tysiąclecia do Michnika. Oto wielki autorytet.
@@xenomorph7252 Interesujące. Policzmy. 15 lat to 5475 dni, a 11 tomów po 500 stron daje 5500 stron. Wychodzi 1 strona A4 dziennie i to licząc również soboty i niedziele. Ale przecież musiałby też poświęcać czas na zdobywanie tych informacji, to kiedy on spał? Skąd miał aż tyle informacji, żeby codziennie sporządzać całą stronę A4 informacji ważnych wywiadowczo? Obawiam się, że nawet gdyby powstałą mutacja Batmana ze Spider-Manem to nie byłoby to do osiągnięcia. Ale doceniam Pana wyobraźnię.
Bardzo nieprzekonywująca jest teza, że można od tak zmienić cywilizację jak to jest to przedstawione w przypadku Włoch i Niemiec. Nie tak kształtują się cywilizacje. Widać, że autor, który chyba utożsamia się z cywilizacją łacińską, chciał z niej wykluczyć to, co mu się nie podoba.
Feliks Karol Koneczny (ur. 1 listopada 1862 w Krakowie, zm. 10 lutego 1949 tamże) - polski historyk i historiozof, bibliotekarz,
Chodziło o chwilową zmianę przywódcy - wybrano takiego, który narzucił rozwiązania cywilizacji bizantyjskiej. Co jednak zostało dość szybko przecież odrzucone przez ogół, właśnie dlatego, że były to rozwiązania odmienne od powszechnie akceptowanych.
@@p.jankowski6070 Nie zostało odrzucone, tylko pobite i zakazane przez siły zewnętrzne. Nie wiadomo jak by wyglądały Włochy i Niemcy gdyby wygrały wojnę.
Od tak zmienić cywilizację? Poczytaj o bizantyjskim Świętym Cesarstwie Narodu Niemieckiego. Istniało od X do XIX wieku.
@@kamp.1299 Nie było takiego tworu.
Bardzo fajny materiał, dziękuje.
dziękuje za Pana twórczość :>
Super ciekawy temat i film.
Kolego zapomniałeś wspomnieć o najważniejszym warunku przyporządkowania do danej cywilizacji a mianowicie o Quincunx (pięciomian bytu człowieczego)
Dokładnie.
Tzw ''Wojny'' i Podziały są wpisane w naszą nature. Bez nich nie było by postępu i rywalizacji która napędza gospodarkę, innymi słowy: ''Show must go on''
Bez urazy A czy zwierzęta też prowadzą wojny z własnej woli?
@@kanapkuba4072 zawsze mnie to zastanawia 30 pokoleń temu wszyscy siedzieli w jaskini a dziś jedni są elitą i mają miiardy a drudzy grzebią w śmietnikach. jedni są geniuszem a drudzy nie umieją zdania sklecic nie dziwi Was to ?
@@kanapkuba4072 A czy gatunek homosapiens nie jest bardziej rozwiniętym zwierzęciem?
Rozwój Gospodarczy jest wtedy, kiedy na miasta spadają bomby zapalające.
@@jamesbetejger385 chodzi mi o takie zwierzęta czworonożne ale nie duże jak lew
Sporo ciekawych spostrzeżeń
To jak zrobić żeby cywilizacja mogła wyciągać wnioski błędów przeszłości i jednocześnie być elastyczna podczas kryzysów?
Matriks
USA
Chodzi nie o elastycznośc w ogóle, a o elastyczność w podejściu do zasad. Cywilizacja łacińska nie zmienia zasad, ale może zastosować "wyjątek potwierdzający regułę", czyli robimy coś złego, jednak wiąże się to z jednoczesnym potępieniem takiego czynu.
@@arye2457Kiedy USA nie uczy się na błędach
@@karolinakuc4783
Jest takie powiedzenie w USA - kiedy USA ma kaszel, to Europa ma zapalenie płuc.
Ostatni wielki kryzys w Europie nastał po tym jak USA dobrze sobie z nim poradziły. Na tym polega elastyczność tego kraju.
Cywilizacja "odrzucająca moralność w sferze politycznej". Jak wiele to wyjaśnia w odniesieniu do obecnej polityki Niemiec, wobec Ukrainy, ale nie tylko.
I dla tego Niemiec zarabia 4 razy więcej od ciebie
@@foxxxy4963 A mi się wydaję że to wina sytemu słusznie minionego zwanego komunizmem. Ale może się mylę. (No i oczywiście beznadziejne położenie geograficzne).
@@foxxxy4963 Bzdura. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
@@foxxxy4963 Może poucz się trochę historii. Najlepiej zacznij od od połowy XVIII wieku, a później przejdź do pierwszej XX wieku.
@@foxxxy4963 "zarabia" to nie najlepsze słowo w tym kontekście. "Eksploatuje", "wykorzystuje" i "grabi" lepiej tu pasuje.
A skoro jesteśmy już w temacie cywilizacji, to mógłbyś nagrać materiał o podziale na cywilizacje według Samuela Huntingtona?
Podzial Huningtona jest plytki i geograficzny.
@@PominReklamy i jest w sumie plagiatem Konecznego z marginalnym wkładem własnym.
cywilizacja to przede wszystkim specyficzny stan ducha i umysłu -D.Reed
Tutaj należy się serduszko.
@@Sharif53702 dzięki
@@thinktankpolskathinktankpo9883 Proszę, taka prawda.
Bardzo Ciekawe.
Porządek uspokaja.
Czytałem cztery duże prace Konecznego masę artykułów szczególnie tych późnych z "Niedzieli" można powiedzieć że się znam. Więc wam powiem.Koneczny ma racje i podaje masę przykładów z historii bardzo trudnych do podważenia. Wystarczy z resztą się rozejrzeć "Nie można być cywilizowanym na dwa sposoby" ;). I zupełnie nie pisał o cywilizacji żydowskiej jako chylącej się ku upadkowi. Wręcz odwrotnie . Autor nie czytał więc i nie zrozumiał tego co Koneczny chciał przekazać. Wiele Cywilizacje może istnieć na danym terenie jednocześnie ale prowadzi to do degradacji tej wyższej. Tu jako przykład podaje autor I Rzeczpospolitą i próbę syntezy cywilizacji łacińskiej (Polacy) z Turańską(Litwini i Ukraińcy) . Eksperyment ciekawy ale zdegenerował Polska elitę i ostatecznie całe państwo. Do tego trzeba dodać że prace słynnego Samuela P. Huntingtona -ewidentny plagiator Feliksa
Ok, do jakiej cywilizacji należą UK i USA - kulturowi hegemoni Zachodu?
Cywilizacja łacińska
@@pawmal1988 Apologeci Konecznego - zob. kanały Pro Vita Bona i ICAS (K8D) i ich ostatnie filmy - mają na ten temat inne zdanie i widzą w "Anglosasach" globalistów, a więc wrogów C. Łacińskiej
@@magickfire81 Teraz być może ale Koneczny stworzył swoją teorię ponad 100 lat temu. Od tamtego czasu wiele mogło się zmienić.
Świetny materiał 😊
Wspomniany prof. Józef Kossecki uczył mnie socjologii na UJK. Do dzisiaj utkwiła mi w głowie rozmowa z nim o tym jak za pomocądanycho wydobyciui przetwarzaniu surowców obliczył w latach 70 kiedy rozpadnie się ZSRR z dokładnością do 4 lat....
15 lat kablował na ludzi. Był konfidentem NKWD.
@@xenomorph7252 NKWD było do 1946 roku-profesor Kossecki miał wtedy 12 lat XD Siewco dezinformacji!.....
@@xenomorph7252 Poza tym gdyby działał w rosyjskich służbach- w jakim celu miałby obliczać kiedy sie rozpadnie ZSRR?By łąmać morale Ruskich?
Na moje oko to on mógł ich zmanipulować by wplatali sie w zdobywanie Afganistanu , a że ta wojna była dla ZSRR jednym z głownych gwozdzi do trumny-nikomu nie trzeba tłumaczyć......
Może ktoś Putina tak zmanipulował by zaatakował Ukrainę XD
Polecam "Zderzenie Cywilizacji" Huntingtona - podobne podejście do Konecznego, wydaje mi się że prostsze w zrozumieniu dzięki nawiązaniu do konfliktów politycznych/militarnych, które pojawiają się i będą się pojawiać na zderzeniu cywilizacji.
Huntington przy Konecznym to jak przedszkolak przy studencie
Jest podejrzenie, że Huntington swoją teorię splagiatował własnie od Konecznego, także ten... ;) Warto w każdym razie poczytać obu i wyciągnąć własne wnioski.
@@rafastaszak5028 Czyli pracą Huntingtonem też można się posiłkować przy pakowaniu kości dala psa.
Najlepiej stworzyć własną cywilizacje.
Dyskusja na dzisiejszych uczelniach? Pan Szymon widzę jest optymistą. Niestety, chyba największy dorobek, jeżeli można to tak nazwać, czyli wolność wymiany idei, szczególnie na uczelniach jest niestety atakowany i rugowany przez pewne środowiska.
Jak ja kocham te enigmatyczne "pewne środowiska"
@@Splendd Co w tym enigmatycznego. Srodowiska, ktorym przeszkadza sam fakt, ze ktos moze miec inny poglad na dana sprawe nie sa anonimowe.
@@tomekkruk6147 Nie o to mi chodzi. Chodzi mi o nie nazywanie ich po "imieniu" tylko używanie określania "pewnie środowiska".
@@Splendd A spoko, to sie nie zrozumieliśmy. W sumie to pewnie masz racje.
@@Splendd powiedzmy wprost; lewactwo pobłażliwistyczne (ANTYliberałowie).
Niby ta teoria trzyma się kupy, ale czytając Konecznego nie sposób zauważyć braku obiektywizmu dla rzymskiego katolicyzmu. Bo jak wytłumaczyć cywilizacje anglosaską ? (Stany, Kanada, Australia) które katolickie nie są, a protestanci amerykańscy już za czasów życia profesora są bardzo dalecy od pierwszej fali reformacji. To samo tyczy się krajów skandynawskich, ale można na siłę przyjąć że państwowy protestantyzm jest bardzo bliski katolicyzmowi. Dodatkowo co z krajami Ameryki łacińskiej? Dlaczego jest taka różnica między Meksykiem a USA ? Bo by wynikało że Meksyk to cywilizacja wyższa?
Anglia jak najbardziej jest katolicka. Anglikanizm nie jest wyznaniem protestanckim. Poza tym cywilizacja anglosaska w momencie formowania doktryny przez Konecznego się kształtowała. Ameryka łacinśka według Konecznego jest kulturą w ramach cywilizacji łacińskiej.
@@pawmal1988 Ok, anglikanizm sam sobie jest jak katolicyzm, ale za czasów konecznego obok głównego nurtu w UK miały wpływy ruchy baptystów, purytan,kwakrów. Włochy czy Francja takich ruchów nie miały. Jeżeli stawiamy wyższość łacińskiej cywilizacji i do niej należą kraje latynoskie to mamy pewien problem.
@@UnderKawaDlaczego problem ? Cywilizacja ma być najlepsza a nie każda kultura.
Super ciekawy odcinek
Afryka pozdrawia Pana Konecznego! ;)
Oczywiście że musimy walczyć w końcu tak działa społeczny darwinizm
Ciekawe jak autorzy Praktyki Teoretycznej radzą sobie z takim Konecznym, pewnie udają iż nie istniej albo "nie jest On w zasięgu ich zainteresowań badawczych"
Jak pokazuje obecna sytuacja najgorzej, kiedy do walki ruszają barbarzyńcy.
A jak ich rozpoznać?
I jak odróżnić ludzi mądrych od barbażyńców?
@@kanapkuba4072 To ci co pralki i telewizory wynoszą z domów ludzi których "ratują"
@@kanapkuba4072 Barbarzyńca - człowiek dziki, pierwotny, niecywilizowany, okrutny, o prymitywnych odruchach, nie znający kultury europejskiej.. Czy rosjanie bawiący się na suwerennym państwie, gwałcąc kobiety i dzieci, jeżdżąc czołgami po samochodach i kradnąc wszystko co się da to barbarzyńcy? Z definicji tak. Mądrość i barbarzyństwo to nie jest przeciwieństwo wzajemnie się wykluczające.
@@nobleman9393 retoryka 100
Dziękuję za to przedstawienie cywilizacji. Nie wierzę w syntezę cywilizacji Prof. Koneczny miał rację, co widać w zachodniej Europie i nie tylko.
Dziekuję za przesłanie filmu. Cywilizacje, które nie jest w stanie zbudować świątyni lub grobowca, rozpadną się. Wspolczesne cywilizacje wschodnie czy zachodnie bardziej troszczą się o utrzymanie władzy niż o dobrobyt swoich ludzi. Szerzy sie cywilizacja nieopanowanej konsumpcji, zabawy, przygodności, tymczasowości, relatywizmu etycznego.
Powiem wam, że ten Koneczny to miał wybitne szczęście, że akurat należał do tej cywilizacji której najbliżej jest do doskonałości (wg jego teorii oczwyiście).
On tak uważal i podał argumenty. Ty mozesz tak nie uważać, ale musisz te argumenty podważyć.
Nie należał do tej cywilizacji.
Muszę kiedyś przeczytać koniecznego.
A weź teraz zrób film o podziale na cywilizacje według Samuela Huntingtona, który również dokonał podziału na cywilizacje w swojej teorii o zderzeniu cywilizacji.
Do jakiej cywilizacji można zaliczyć Stany Zjednoczone?
konieczny nie pisze jaka cywlizacja sa anglosasi
Do żadnej.
Może teraz, dla rozszerzenia znajomości teorii cywilizacji, coś o A. Toynbeem?
Jeśli chodzi o teorię Toynbee'ego Polecam pozycję Grzegorza Lewickiego "Nadchodzi nowy proletariat..."
Nie da się być cywilizowanym na dwa sposoby i rozwój technologii nie ma nic do rzeczy. Nie można jednocześnie uważać, że ślub z 9-latką jest ok i że jest nieakceptowalny. Nie można też uważać, że człowiek jest przede wszystkim indywidualną jednostką, która ma przyrodzoną godność i uważać, że najważniejsze jest państwo lub klan. Nie można również uważać, że z drugiego człowieka wolno (choćby w pewnych okolicznościach) uczynić swoją własność, oraz jednocześnie, że tak robić nie wolno.
Itp. Itd.
Nie można jednocześnie wyznawać dwóch różnych hierarchii wartości.
Polemizowałbym. Ktoś wychowany w mieszanym małżeństwie, łacińsko-bramińskim, może jednocześnie mieć silne poczucie oddzielenia sfery sacrum i profanum (obcy Hindusowi) a jednocześnie uważać za naturalny podział ludzi na kasty (obcy chrześcijaninowi).
@@harrenhoare9637 Znaczy się na danym wymiarze zasada cywilizacji matki musi skapitulować na rzecz zasad cywilizacji ojca, albo na odwrót. W umyśle dziecka powstanie zatem w pewnym sensie nowa cywilizacja (komplet zasad i przekonań), a zatem będzie ono cywilizowane na jeden sposób.
To, ofc, rodzinowe pytania: jak np. czy ten nowy komplet reguł będzie funkcjonalny i czy się utrzyma w zderzeniu ze społecznością, w której przyjdzie temu dziecku żyć.
@@mfamulski Ok, "w danym wymiarze", ale holistycznie patrząc takie dziecko jest cywilizowane na dwa sposoby :) Jeśli tworzy się tak "trzecia" cywilizacja, to by znaczyło że już w czasach Konecznego na świecie mieliśmy miliony mikro-cywilizacji a nie tyle, że wystarczy palców jednej ręki.
@@harrenhoare9637 Tylko przy założeniu, że pominiemy to, że dane dziecko przecież wzrasta w jakiś środowisku, do którego musi się dostosować. Więc można domniemywać, że zasady cywilizacyjne rodzica, który był "ciałem obcym" w danym społeczeństwie musiały być marginalizowane; przynajmniej w tych wymiarach, które były sprzeczne z cywilizacją środowiska/otoczenia. To jest baza, którą dana cywilizacja musi współdzielić aby była stabilna i miała szansę przetrwać próbę czasu, a zatem i zinternalizowania tych podstawowych norm środowisko będzie wymagało aby postawa jednostki była akceptowalna dla otoczenia.
A różnice indywidualne mogą wtedy przebiegać na osiach nie kolidujących z tymi podstawowymi zasadami.
Dobry odcinek do obiadu. Polecam ;)
Dlaczego TH-cam demonetyzuje źródła archiwalne... symbole są bardzo ważne. Aby przypominać o historii. A ta lubi się powtarzać...
W tym filmie po raz pierwszy usłyszałem wypowiedziane słowo "historiozof", nawet mi to słowo podkreśla jako błędne, uwielbiam dyskusje, które używają takich słów
3:52 ciekawy easter egg xD
Dlaczego ani razu nie padła nazwa USA. Jaka to cywilizacja?
cywilizacja kowbojsko-protestancka ;)
Łacińska
Anglosaska
Świetny film!
Dla zasięgu!
_"Jest uważany za antysemitę co podważa obiektywizm tego aspektu jego teorii"_ . LMAO. Nieważne co się mówi, ważne kto to mówi. Ciekawe jaka to cywilizacja.
"handlowa" ;)
No ocenił całą cywilizację judaistyczną jako niezdolną do stworzenia państwa i walki. Jak się okazało jednak to on był niezdolny do myślenia poza swoimi uprzedzeniami.
@@86DaF czosnkowo-garbatonosowa 🤭🤭🤭
@@maniak942 bo jest niezdolna. Ktoś za nich utworzył :) a w międzyczasie Niemcy wymordowali chasydów. Państwo Izrael już było złożone z charazów i litwaków - a to już nie jest cywilizacja judaistyczna. Nie pomylił się, po prostu Ty mało wiesz. Koneczny napisał dużo więcej niż można by zmieścić w krótkim filmiku na YT.
Nie wiem jak to Pan potraktuje ale mam przeczucie że nie wiem ale się dowiem może mieć coś wspólnego z masonerią(nie tą oficjalną) celowo nie użyłem słowa na i
Co ty brałeś?
zastanawiam się, jakimi cywilizacjami w takim wypadku określić USA oraz Federację Rosyjską oraz czy w ogóle w tych krajach da się ustalić tylko jedną
USA do pewnego momentu były bezsprzecznie w kręgu cywilizacji łacińskiej. Teraz trwa tam krwawa walka z innymi cywilizacjami.
bezsprzecznie? no ja się zastanawiam, czy wg tej klasyfikacji tam bizantyjskiej nie widzę (szczególnie właśnie w przeszłości)
@@juuulek przecież napisałem "łacińska", bizantyjska to co innego.
Usa to łacińska, Rosja to Turańska
@@86DaF bardziej zydowsko-lacinsko-zachodniorzymska, anglosasi i europa zach ewidetnie sie roznią w podejsciu do kapitalu, systemu prawnego, konserwatyzmu, liberalnosci
Świetny materiał! Czy to jest opisane w jednym dziele prof. Konecznego?
Nie, w kilku, a także artykułach ktore publikował.
Zdecydowanie nie. Najlepiej chyba zacząć od "O wielości cywilizacyj". O ile dobrze pamiętam, to tam profesor wyjaśnia swoją koncepcję, opisuje w skrócie dane cywilizację, oraz informuję, skąd w ogóle się wzięły cywilizację.
Później można się bardziej wgłębić w temat. Opisanie żydowskiej cywilizacji to trzy tomy, bizantyńskiej dwa, oraz łacińskiej jeden tom. Reszty cywilizacji nie dał rady niestety opisać...
Ciekawe spojrzenie, ale wydaje mi się, że błędne jest tutaj myślenie zero jedynkowe. Wydaje mi się, że cywilizacje poprzez wchłanianie mniejszych, relacje i próby koegzystencji między sobą zmieniają się pod wpływem wchłoniętej kultury. Zdziwiłbym się, gdyby takie interakcje nie miały żadnego wpływu nawet na silniejszą cywilizację.
Taka cywilizacje właśnie wpuściliśmy do naszego kraju. Cywilizacja benderowska
Czy przypadkiem Grecja nie należy do cywilizacji bizantyjskiej?
Ich historyczna demokracja plasuje ich w cywilizacji łacińskiej.
Współczesna Grecja nie ma zbyt wiele wspólnego z cezarstwem wschodnim.
Wg mnie w pewnym stopniu zalicza się do obydwu. Jednak Koneczny na podstawie staroż. filozofii i porządku społecznego współczesnej mu Grecji uznał ją za zachodnią.
Warto znać taką typologię, coby nie pływać po wierzchu tylko przy ocenie zjawisk społecznych.
Moim zdaniem cywilizacji nie tyle żyją w jakimś konflikcie co bardziej to co mówił Koneczny to bardziej Według mnie jest skutkiem tego że cywilizacje rozwijały się w różny sposób bo Szczerze wątpię żeby celem powstania tych różnic było doprowadzenie do wojny a mam wrażenie że jest to bardziej skutek tego że dane cywilizacje rozwijały się w izolacji od siebie nawzajem
Z tym że łacińska, bizantyjska, Turańska, czy muzułmańska cywilizacja były zestawem naczyń połączonych przez stulecia. Jest kilka rzeczy które są istotne w cywilizacjach i pominięte: pismo. Każda cywilizacja pisała innymi literami itd (bizantyjska i łacińska wyjątek). Poza tym naturalnym jest że przez setki lat kształtowania się świadomości - każda cywilizacja uważa się za te "słuszna". Warto nadmienić że Ukraina jest przykładem tego że państwo będące w obszarze jednej cywilizacji i zmierzające do przejścia do drugiej cywilizacji jest narażone na porażkę. A przynajmniej jest obszarem wojny cywilizacji co właśnie widzimy.
Na szczescie wiemy, źe czesto piszesz bzdury także luz
@@niemamnicku1359 bardziej to jest spowodowane przez mój zespół Aspergera oraz to że ja interpretuje fakty w specyficzny dla siebie sposób
te same myśli, a wojna to nie cel podziału, a droga do rozwoju cywilizacji na inne
A gdzie cywilizacja amerykańska? (mówie o ludach typu Aztekowie, Toltekowie, Inkowie etc.)
Chyba za mało były poznane w tamych czasach aby Koneczny coś o nich napisał.
Te cywilizacje były bez znaczenia i nie warto o nich wspominać. Poza tym Ameryka Południowa była chyba zliczona do cywilizacji zachodniej.
A czy te cywilizację przetrwały? Koneczny wymienił w historii różne cywilizację ( dwadzieścia kilka?), ale opisywał tylko te które przetrwały.
@@kuba_hallo3762 nie tylko te które przetrwały, ale również te, które według niego miały istotne znaczenie w świecie. O ile dobrze pamiętam Koneczny wyróżniał też cywilizacje Tybetańską, ale nie była ona istotną.
@@pawmal1988 Tak, masz rację.
Oczywiście niemal każdy zachwala model cywilizacji, w którym się wychował (chyba, że akurat trafiło mu się być jego ofiarą, ale najczęściej cywilizacje szukają wrogów i ofiar w innych cywilizacjach), więc nic dziwnego, że większość osób żyjących w Europie (Rosję wyłączam, bo sama nie uważa się za kraj europejski) czy w Amerykach, zachwalać będzie łaciński model cywilizacyjny. Jednocześnie mieszkańcy innych rejonów świata wcale takiego podziwu wobec Europy/Ameryk nie wykazują.
Ciekawe, że Czarna Afryka nie wykształciła przez wieki własnego silnego (na tyle, aby przetrwał do dzisiaj) modelu cywilizacyjnego, skupiając się na więziach klanowych i budując szkielet państwa na modelach zapożyczonych lub narzuconych (kiedyś europejskich i arabskich, dzisiaj coraz częściej turańskich/rosyjskich i chińskich wraz z gwałtownym wypieraniem byłych europejskich potęg kolonialnych na rzecz rosyjskiej opartej na synekurach satrapii i chińskiego konfucjańskiego bezwzględnego posłuszeństwa).
Ciekawe spojrzenie, jednakże osobiście za bliższe prawdy uważam ujęcie Ferdynanda Braudela, który opisując dzieje Morza Śródziemnego wyszczególnił 3 cywilizacje śródziemnomorskie: romańsko/łacińsko/katolicką, grecko/bizantyńsko/prawosławną oraz wschodnio/arabsko/muzułmańską. Do tego, niejako na na uboczu pracy, wskazał na istnienie cywilizacji północno/protestanckiej. Braudel jako przedstawiciel szkoły annales zainteresowany był przede wszystkim tzw. "długim trwaniem" i wskazywał na długowieczność istnienia cywilizacji, których nie da się przyporządkować jedynie konkretnym narodom, językom czy religiom, ale które funkcjonują na przestrzeni tysiącleci i które wpływają na wszystkie wymienione wyżej aspekty. Dla przykładu: Płn.Afryka znajdowała się pod władzą Rzymian przez kilkaset lat po podbiciu Kartaginy, jednakże z chwilą rozpoczęcia się ekspansji arabskiej opór społeczeństwa był niewielki i bardzo szybko tereny te przyjęły rolę części nowego, bliższego cywilizacyjnie imperium. Z kolei linia podziału między katolicyzmem a wyznaniami protestanckimi przebiegła nie wzdłuż ówczesnych granic państw lecz wzdłuż dawnej granicy Imperium Romanum (dzieląc np. Rzeszę Niemiecką). Taka Grecja nie istniała przez kilkaset lat co nie uniemożliwiło przywrócenia jej do życia i funkcjonowania wedle zasad rodzimej cywilizacji.
Dodatkowo bardzo słabym punktem analizy Konecznego jest zwyczajowe wypaczenie wizerunku Cesarstwa "Bizantyńskiego". Imperium to w dalszym ciągu zwało się rzymskim i korzystało z prawa rzymskiego (choć spisanego już w grece). Uznawanie Bizancjum za symbol biurokracji bierze się z początkowego wrażenia, które odnieśli krzyżowcy niezaznajomieni z rzeczywistą administracją. Poza tym absurdem jest przypisywanie tradycji greckiej wyłącznie cywilizacji łacińskiej podczas gdy Bizancjum było rzeczywistym spadkobiercą i kontynuatorem tejże kultury. Aż do XV w. ludność Imperium czytała teksty klasyków od najmłodszych lat, autorzy antyczni stanowili podstawę tamtejszej edukacji a ich myśl nieustannie obecna w literaturze, naturalnie stopiona z trendami chrześcijańskimi. Nie mówiąc już o tym, że przeważający dorobek Ojców Kościoła to właśnie pisarze pochodzący z greckiej cywilizacji. Stwierdzenie, że Niemcy to cywilizacja Bizantyńska przy jednoczesnym przeniesieniu dorobku greckiego do spuścizny łacińskiej jest horrendalnym dostosowywaniem faktów tak by mieściły się w odgórnie założonym systemie.
Jednocześnie bardzo polecam książkę M. Cichockiego "Północ i Południe", która doskonale opisuje zależność między cywilizacjami nie tylko na osi Wschód/Zachód, ale przede wszystkim na osi "Północ/Południe" właśnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazuje gdzie należy szukać miejsca dla Polski, która jest jednocześnie słowiańska, katolicka, leży na północy i uważa się za część Zachodu. Bardzo dobra analiza polskiej tożsamości, której korzenie leżą tam gdzie większość nie próbuje nawet szukać.
Pan Koneczny mądry gość
Wątpię by różne kultury mogły współistnieć pokojowo... Dopóki nie znajdziemy wspólnego wroga.
@@harnas9467 Nawet w tedy będą walki między nimi ale o słabszej sile albo wręcz odwrotnie całkowicie niszcząc inne, bo inaczej niedogadają się w pełni chyba że jedna pochłonie drugą
@@Mroczny_Demon tak działa ten świat. Przetrwają najsilniejsi. Wtedy będzie zachowana równowaga.
@@harnas9467 zgadzam się
Problem w tym, że byt państwowy Izraela chętne czerpie z cywilizacji, które konieczny uznałby za łacińską (indywidualizm jednostki, jednak w kontekście trudu wspólnego), swoisty imperializm typowy dla chińskiej czy turańskiej (Izrael musi mieć przewagę militarną, należy poświęcić państwu czas, bo wokół są arabscy barbarzyńcy) czy dualizm, gdzie ok, w hotelach są windy szabasowe, ale znajdziesz dzielnice ortodoksyjnych Żydów ale spora część młodzieży poza służbą wojskowa chętnie korzysta ze słonecznej pogody i licznych plaż. Taka Kalifornia, gdyby ją ktoś oblegał od pół wieku.
Ale gdzie Ty w Izrealu masz indywidualizm ? Przecież to jedyny dziś kraj obok Japonii, który stosuje segregacje rasową. Nawet w czymś na kształt konstytucji (bo oficjalnie jej n ie mają) mają zapis, że Izrael jest państwem tylko Żydów !
@@pawmal1988 To, co napisałem, zachowuję. W Izraelu jednostka jest indywidualnością, jakkolwiek ze wskazanymi priorytetami. Możesz odmówić walki jeśli np. jesteś ultraortodoksem. Reszta jest skupiona na zachowaniu wspólnoty.
Młodzież wypoczywająca na plażach wie, że jeśli nie odbębni tej służby będzie bezbronna wobec Palestyńczyka z procą, uplecioną z kawałka sznurka i mołotowem.
@@TakNaMarginesie W ogóle nie odniosłeś się do tego co napisałem. Mówisz o Żydach, a co z Arabami mieszkającymi w Izraelu ?
👍🏻
grecja to nie lacisnka, a niemcy byly kontynuacją swietego cesarstwa, ktore bylo kontynuacja panstwa frankow a ono czerpalo z zachodniego rzymu, i jesli chcecie koniecznie uznawac obecne niemcy za bizantyjskie to ue tez trzeba uznac za bizantyjską
no to teraz dla porównania coś o ujęciu cywilizacji według Huntingtona
Autor zapomniał że ten synkretyzm cywilizacyjny który jakoby ma nastąpić będzie stanem acywilizacyjnym , zresztą przewidzianym przez Profesora
Naprawdę ciekawy odcinek i ciekawa teoria, aczkolwiek to trochę podejrzane, że autor teorii, polak, czyli produkt cywilizacji łacińskiej, piszę o tejże cywilizacji wyłącznie dobre rzeczy, podczas gdy innym wytyka błędy.
Nie twierdzę że się myli, ale że z tego faktu powinniśmy ostrożnie podejść do tej teorii.
Dla większości ludożery cywilizacja to gadżety i wynalazki. Po prostu głąbów nie brakuje. Otóż nie cywilizacja to nie są wynalazki i udogodnienia. Cywilizacja to nie jest miara postępu technicznego.Cywilizacja to stopień świadomości ludzi i rozwoju etyki społeczeństwa poprzez osiągnięcie jak najlepszej jakości porozumiewania się i umiejętności dogadywania się członków i grup tego społeczeństwa. A nie jakieś tam wynalazki.
Wydaje mi się Polska nie jest pod mocnym wpływem niemieckiego prawa i rosyjskiego podejścia do administracji
Sądzę, że ta koncepcja jest świetna jeśli chce się zrobić grę strategiczną, lub napisać fantasy z charakterystycznymi ludami. Jest jednak bardzo bardzo dużym uproszczeniem rzeczywistości. Moim zdaniem aż za bardzo. Sądzę, że można by ją rozsądnie rozwinąć, ale trzeba by odrzucić uprzedzenia samego Koniecznego.
Teraz też są uprzedzenia. Tyle że w drugą stronę.
A zapoznałeś się z jego pracami?
@@PokerMakyo tak
@@Stoigniew666 Moje pytanie było skierowane do użytkownika Czwartek. Z tego filmiku rzeczywiście może się wydawać że Koneczny sporo upraszcza. A jednak można zmienić zdanie po lekturze...
Moim zdaniem dosyć trafnie i realistycznie opisał on cywilizację azjatyckie i arabską-bo chyba problemy tych cywilizacji nie wzięły się z powietrza.
Może tylko ja to tak odebrałem, ale gdy się w tych prawach cywilizacyjnych zamieni "cywilizację" na "klasę", zaczyna brzmieć to podobnie do tez Karola Marksa o walce klas (nie licząc może czwartego prawa)
bełkot. Klasa określa stan posiadania/narzędzi produkcji. Cywilizacja określa niemal wszystkie dziedziny życia społecznego i ich stosunki.
Mega
To co Koneczny określił jako negatywne zjawisko - synteza cywilizacji, autor określa jako coś pozytywnego, choć fakty pokazują, że raczej dochodzi do redukcji cywilizacji wyższej w ramach tej syntezy 9co przewidział Koneczny).
Ale z drugiej strony cywilizacja żydowska utworzyła swoje państwo i stworzyła sprawną armię. Zatem ocena Konecznego w tym wypadku nie była stała, choć w czasach, kiedy ją formułował była zasadna. Z drugiej jednak strony nadal jest grupa ortodoksyjnych Żydów, którzy nawet dziś podważają państwo Izrael i palą jego flagi. To nie jest antysemityzm, to obserwacje, które starają się racjonalizować pewne wydarzenia i zachowania ludzi biorących w nich udział. Bo gdyby potraktować poważnie Konecznego, wsłuchać się w jego przestrogi, lub oceniane negatywnie cechy danych cywilizacji, to może byłoby mniej konfliktów na świecie a nawet nie byłoby holokaustu. Ludzie jednak, znacznie częściej kierują się emocjami a nie rozumem. Podążają za liderem lub tłumem a nieliczni tylko potrafią przewidzieć kierunek tych zmian, wnioskując po tych elementach, które zakreślił Koneczny. Wkład Konecznego w rozpoznanie tych symptomów jest niepodważalny.
1:40 Nie powinna być cywilizacja konfucjańska, a nie chińka?
Jaki związek ma Bizancjum z Niemcami? Cywilizacja Bizantyjska to właśnie raczej Rosja
Polecam dwa tomy Cywilizacja Bizantyńska autorstwa Feliksa Konecznego. Będziesz miał odpowiedź dlaczego Niemcy to Bizancjum sto procent.
Prusy choćby. System dyscyplimy militatqryzmu
Ciekawy temat
Dzień dobry.
A co z cywilizacją anglosaską?
Cywilizacja łacińska w której rzadko chodzi do przewrotów? A rewolucja francuska i inne zawieruchy to co?
No jakie inne zawieruchy ?
Targowica, Polska początku lat 20, Komuna Paryska
@@laikipl1278 pssst nie mów tego na głos bo szymoniarze cię obrażą że nie ktoś się z nim nie zgodzil i zarzucił jego proponowanym ideą sprzeczności.
@@pawmal1988 do tego jeszcze liczne rokosze i powstania.
@@bartpepe3664 przewrót oznacza że się udał. Według Ciebie nasze powstanie się udały tak ?
Totalne niezrozumienie. Rozdział o "Ż" był wynikiem tego że byli najliczniejszą mniejszością w Polsce, która była łacińska, a to znaczy że tworzyli jako jedyni OBCĄ cywilizację na jednym terenie. To był nasz błąd. Kultury się przyciągają, cywilizacje odpychają. Nie można mieć na jednym terenie dwóch sposobów pojmowania moralności i prawa. Nie można mieć chrześcijańskiej moralności z logicznym (rzymskim) prawem, wymieszanego z OBCYM sposobem myślenia (np - pojęcie goja, kasty czy jak u arabów - prawa szariatu).
Mniejszości są ok kiedy są mniejszościami - tak jak dziś cyganie, którzy mają również elementy społ. kastowego, lecz jest ich na tyle mało że nie zagrażają cywilizacji łacińskiej. Jesli cywilizcje się asymilują na rzecz zastanej - wtedy wszystko jest ok. Przykładem byli Ormianie, którzy byli nam bardzo wierni i wdzięczni. I jest to przykład pozytywny.
Żydzi to słowo tabu ?
@@pawmal1988 niestety, cenzura często gęsto usuwa wpisy z tym słowem.
Obecna cywilizacja na zachodzie to cywilizacja porno-histeryczna
Teorie Konecznego w kwestii cywilizacji są bardzo trafne i aktualne moim zdaniem.
Wprost przeciwnie.
Bardzo ciekawy materiał aczkolwiek miałbym małą uwagę co do 12:12. Amerykanie też w tym aspekcie są bardzo podobni do Chin czy Japonii. Prawa zwykłych pracowników są o wiele słabsze niż w UE. Amerykanie muszą wszelkie poniżanie w pracy znosić z uśmiechem na twarzy co jest nie do pomyślenia w Europie. Dodatkowo można nawet wieloletniego pracownika zwolnić z dnia na dzień. Nie ma też chorobowego czy płatnych urlopów. Różnią się od Azji może tym, że poświęcają się nie dla kolektywu ale dla jakiegoś specyficznie rozumianego kapitalistycznego indywidualizmu.
ale nie ma też przymusu do pracy, można być bezdomnym antysystemowym wariatem i państwo nie będzie za to prześladować, póki szkodzisz tylko sobie, ma to w dupie. Wolność i jej konsekwencje.
USA to federacja i po za tym dużo też zależy od stanu.
Nie myl cywilizacji łacińskiej z socjalizmem (czy państwowymi rozwiązaniami socjalnymi, obcymi tej cywilizacji), państwo łacińskie nie ingeruje między pracodawcę a pracownika, bo to dobrowolna umowa między stronami. Funkcją państwa jest jedynie dopilnowanie, aby nikt nikogo nie oszukał.
No właśnie ten cel poświęcania się, tworzy najistotniejszą różnicę.
Amerykanie ponadto - mimo że uważani za cywilizację łacińską - de facto są przecież zbitkiem przedstawicieli różnych cywilizacji.
Państwo istnieje dwieście lat z hakiem, ale nie wiemy ile taki zbitek jeszcze wytrzyma.
pozdrawiam
U Konecznego jest jeden problem. Elementy cywilizacji mogą się ze sobą mieszać. Nie odmówiłbym niemcom elementów łacińskości, tak jak nie odmówiłbym polakom elementów bizantyjskości. Rosja to w ogóle jest mieszanina cywilizacji turańskiej i bizantyjskiej, a turcja turańskiej oraz arabskiej. Należy też się zastanowić czy po powstaniu etyki protestanckiej nie mamy do czynienia z jeszcze kolejną cywilizacją, silniej opartą na indywidualiźmie (nie personaliźmie) niż łacińska i nie mniej nastawiona nastawiona na zysk niż żydowska. No i w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z globalizmem który zupełnie redefiniuje cywilizacje.
Koneczny uważał, że np w Polsce ścierają się cztery cywilizację. Łacińska najsilniejsza, turańska, żydowska i bizantyńska.
Podobnie w Niemczech, starcie łacińskiej i bizantyńskiej.
Warto dodać, że Koneczny uważał iż na całym świecie, cywilizacja łacińska coraz widoczniej przegrywa.
Dziękuje kanałowi Wojna Idei za udostępnienie i wstępne omówienie moim zdaniem naszego największego historyka-badacza Feliksa Konecznego!!! BRAWO!!!. Warto posłuchać też th-cam.com/video/wm4TXHHY-8o/w-d-xo.html polecam słuchać na 1,25 :) Jest to rozwinięciem informacji na temat cywilizacji Konecznego.
Warto dodać"„O wielości cywilizacji” jest najważniejszym dziełem w dorobku naukowym Feliksa Konecznego. Opublikowana po raz pierwszy w 1935 roku książka
"
Nie wydaje sie mi się żeby Niemcy reprezentowali cywilizacje bizantyjską
Przedwojenne niemcy podchodziły od turanizm.
Co mam oglądać Szymona czy wojnę idei ?
Tak
@@atenek9243 no ale najpierw
Żadnego z nich jeśli chcesz brać je za prawdę objawioną i oba jeśli masz krytyczne myślenie.
@@berakfilip rzuć monetą orzeł- wojna idei
reszka - szymon mówi
@@atenek9243 może pomorze
4:02 Nie do wiary, że to było tak dawno temu zdefiniowane. Słucham o cywilizacji Turańskiej patrząc na Rosję i mam wrażenie jak by to był przegląd wydarzeń z ostatnich miesięcy!
Dawno i już nieprawda. Facet odleciał ze swoją teorią w dalekie rejony kosmosu.
@@matyjaszmatyszek7306 Już nieprawda? Czy Ty się w głowę udeżyłeś?
Przecież to jest tak realne, jak by facet opisywał to co działo się przez ostatni rok!
@@daap007 To jest kompletnie nierealne. Zwłaszcza koncepcję nieprzenikalności wzajemnej cywilizacji można o dupę potłuc. O mesjanistycznej wizji Polski i jej kultury w teoriach Konecznego z litości zmilczę.
@@matyjaszmatyszek7306 Aaa rozumiem! Ty się uderzyłeś w głowę ale i w oczy i nie widziałeś takiego niebieskiego odnośnika 4:02 z adnotacją, że chodzi o charakterystykę cywilizacji turańskiej.
Zaś co do domniemanego przenikania cywilizacji, pokaż mi jakiś przykład który przetrwał więcej jak 100 lat i z którego wyszło coś dobrego.
@@daap007 Rozumiesz też, że w języku polskim przymiotniki piszemy małą literą, a "uderzyć" przez "RZ"?
A co do przenikania cywilizacji: USA, Ameryka Łacińska, Izrael, Japonia, Korea Pd., Chiny - To najjaskrawsze przykłady. A owo przenikanie cały czas zachodzi i na tym polega rozwój świata.
Jakby Koneczny znał choć pobieżnie historię państw Azji Środkowej, to nie bredziłby tak mocno.
Myślałem, że Szymon jednak ma więcej ogarnięcia w zakresie nauk społecznych i ogarnia, że koncepcje Konecznego to przede wszystkim manifest ideologiczny, a nie nauka. Manifest pisany z własnej pozycji, bo tak się dziwnie złożyło, że najwspanialsza cywilizacja, czyli łacińska równie dobrze mogłaby być nazywana "cywilizacją polską" a inne, bardziej parszywe "cywilizacje" to tak naprawdę przedstawione w krzywym zwierciadła wizerunki krajów sąsiednich i żydowskiej mniejszości narodowej. Dodajmy do tego dobór cech każdej ze zbiorowości na poziomie chłopskiego rozumu, stereotypów i tzw. "cherry picking" często z rażącym przekłamywaniem lub nadinterpretowaniem faktów historycznych i już wiadomo dlaczego. Z tego powodu Koneczny jest wielbiony niemal wyłącznie w polskim światku nacjololo.