@@basilworshipper Ja na szczęście od 20 lat jeździłem A4 i widziałem takie pasy i oznakowanie na odcinku nie pamiętam dokładnie ale w okolicach Opola a raczej między Gliwicami, a Opolem. Nie ma co się kłócić, spierać o nazwę. Jest przecież liczba określająca prędkość. Każdy ma prawo do pasa "powolnego". Nie może tylko utrudniać ruchu innym "powolnym" pojazdom :) A co do włączania się do ruchu to absurd legislacji. Jak dla mnie zasada jest prosta. Każdy pas który zanika jest podporządkowany. Al oczywiści rozumiem intencje autora i powód czepiania si, bo jest sporo na rzeczy w kwestii prawnej/formalnej niezgodności :). Ale to jest specyficzno-cudaczno-pokraczno-dziwczna kraina, więc należy brać poprawkę, że tu zgodność, spójność, zbieżność, pokrycie jest zjawiskiem rzadkim :). Oczywiście doceniam pracę, wkład, zaangażowanie autora.
Pasy te zostały słusznie wymyślone po to, aby ciężarówki, które mają trudności z wjazdem pod górę, nie były przeszkodą na drogach. Natomiast ciekawostką jest kwestia pierwszeństwa. Jeśli ciężarówka już ma trudności z pokonaniem wzniesienia i nagle kończy się pas ruchu powolnego, a na pasie głównym poruszają się auta z prędkością 140 km/h, to co w ogóle ma zrobić kierowca ciężarówki? Zatrzymanie się w celu ustąpienia pierwszeństwa, a potem ruszanie pod górę w żółwim tempie, gdzie samochody jadą 140 km/h, będzie stwarzać duże niebezpieczeństwo.
W praktyce, na pierwszym pasie A4 Kraków-Katowice (w Morawicy) statystycznie da się wyprzedzić 1-2 TIR-y, więc marginalnie spełnia swoją rolę. Na tym w Grojcu - żadnego, jest zbyt krótki, ma 800 m. Włączające się z niego ciężarówki wywołują tylko zamęt, a zaraz jest węzeł Rudno. Do usunięcia.
@@sprinter3022oczywiście, że to maksymalna dozwolona prędkość i że zawsze trzeba brać pod uwagę warunki drogowe. Tu nie o to chodzi. Raz, że nie wszyscy znają taki znak, bo na kursie tego nie było, dwa że wcale nie jest to częsty znak, trzy połącz pierwszy i drugi argument i niebezpieczeństwo na drodze gotowe.
Kończenie prawego pasa na autostradzie i drodze ekspresowej nawet gdy jest to pas ruchu powolnego to zbrodnia. Pojazdy którym najtrudniej zmienić pas (ciężarówki i autobusy) z racji na wielkość, możliwość przyspieszania i zwalniana są zmuszane do takiego manewru. Gdzie tu bezpieczeństwo. Na całym zachodzie już dawno zrezygnowano z tego na rzecz przechodzenia pasa ruchu powolnego w prawy pas a kończenie lewego.
U nas też następuje zmiana i coraz częściej kończy się pas lewy a nie prawy. Szkoda że nie dotyczy to pasu ruchu powolnego, który jest przez przepisy z góry upośledzony. Ten kto wymyślił, że pojazdy powolne mają się płynnie włączać do ruchu między pojazdy szybsze musiał być geniuszem ;)
I jak w końcu jest? Pierwszeństwo jadącego prawym pasem zanikającym czy odwrotnie. Pas ruchu powolnego tylko przed wzniesieniem i po odpowiednim oznakowaniem.
I jeszcze ten gość z pasa ruchu powolnego nie jest na pozycji bycia podporządkowanym w ruchu, jakby to miało miejsce przy zmianie zwykłego pasa. Jest na gorszej pozycji: jest włączającym się do ruchu, czyli nawet nie jest w ruchu publicznym! Jest poza ruchem z wszystkimi tego konsekwencjami, tak jak gdyby wyjeżdżał z prywatnej posesji. Ten co włącza się do ruchu ma ustąpić nawet tym co nie mają pierwszeństwa, ale są już w ruchu. Dlaczego tak nisko potraktowano ciężarówki na pasie ruchu powolnego? I co z kolizją dwóch ciężarówek, które są na pasie ruchu powolnego (przecież nie są w ruchu!)? Dopiero niedawno zorientowano się, że na terenach gdzie pojazdy nie są w ruchu (np. drogi wewnętrzne), aby chcieć stosować przepisy drogowe należy dodatkowo ustawić "Strefę ruchu". Czy bez ustawienia "strefy ruchu" na samym pasie ruchu powolnego (który nie jest strefą ruchu!) obowiązuję przepisy drogowe czy tak jak na prywatnej posesji - nie?
szanowny Panie, zyje w tym kraju prawie 70 lat, w tym ponad 50 lat poruszam sie na drogach jako kierowca, nie moge komentowac naszych przepisow o ruchu drogowym, bo takich nawet Bareja by nie wymyslil. pozdrawiam.
W ogóle w tym miejscu pasy powinny zostać przemalowane tak, aby pas prawy miał kontynuację, a to lewy, szybki się kończył+ likwidacja ruchu powolnego i zostawienie go jako normalny pas.
Takie rozwiązanie jest stosowane w większości we Francji, gdzie pas ruchu powolnego przechodzi w prawy pas jezdni a lewy skrajny zanika. W większości, bo zdarza się że jednak to pas ruchu powolnego zanika.
Używanie w przepisach terminów, do których brak definicji to zmora polskiego prawa, a jednocześnie NAJPROSTSZA rzecz do sprawdzenia we wszelkiego rodzaju komisjach czy w konsultacjach społecznych - dlaczego nawet taka podstawowa rzecz nie może działać w tym państwie?
pewnie rząd/sejm/senat ma do dupy system indeksowania i walidacji takich dokumentów (co dziwne, w erze prężnie działającego ministerstwa cyfryzacji). prawidłowo zrobiony program mógłby wiele podpowiadać, można by wykorzystać sztuczną inteligencję, używaną już do poprawy transkrypcji posiedzeń sejmu, itp itd...
Parę kwiatków w rozporządzeniu z 2003 r. się znajdzie, choćby ze znakiem A-15 „śliska jezdnia”, gdzie obecnie graficznie auto jest wyrównane do podstawy trójkąta, choć ten sam symbol jest nieco inaczej zaprezentowany na tabliczce T-15 (znak bez zmian, auto jest przechylone). Te symbole się rozjechały prawdopodobnie we wzorach z 1993 i potem w 2003 już powielono ten wzór poprawiając przy tym te „ślady” poślizgu. Wydaje mi się, że to jakiś błąd, bo reszta znaków z 1975 r. przetrwała bez większych zmian do dnia dzisiejszego. :D
A propos 9:48 na DK63 między Piątnicą a Marianowem jest pas ruchu wolnego, minimalna prędkość 60km/h po czym w połowie jest radośnie walnięta tabliczka "teren zabudowany"...
Najłatwiej usunąć zapis że włączamy się do ruchu wjeżdżając z pasa powolnego. Wtedy będzie to bardziej zrozumiałe dla wszystkich a nie tylko dla osób studiujących polonistykę i etnografię.
Powinni przywrócić zapis, że te pasy oddziela się pogrubioną linią, bo przypuszczam, że mało kto zwraca uwagę na istnienie pasz powolnego i z pierwszeństwem też mogą być niezłe jaja.
@@smeho8926 nie bo będzie tam niejednoznaczne pierwszeństwo, nie każdy studiował polonistykę, w innych krajach jest inaczej ustalone pierwszeństwo. Polska to nie Korea Północna aby ustalać swoje zasady których nie ma w innych krajach.
Dla mnie jeszcze większym idiotyzmem jest to, że na końcu to pas dla wolniejszych musi ustępować, a nie skrajny lewy - w innych krajach to zauważono, że rozwiązanie z A4 (które też widać na D1 Praga-Brno) z zanikającym powolnym pasem jest niebezpieczne i denerwujące dla ciężarówek - temu np. we Francji zrobiono tak, że skrajny lewy pas kończy się, a środkowy i prawy wolniejszy mają kontynuację, i rzeczywiście lepiej się jeździ w takiej organizacji zarówno osobówkom jak i ciężarówkom.
Nie zgodzę się, jeżeli jestem na pasie wolnobieżnym* i włączam się do ruchu to lepiej z tego pasa niech się zatrzymują. Bo i tak ta osoba jedize powoli więc nawet zatrzymanie się do zera to nie jest tak duże niebezpieczenstwo jak dla tych co jada lewym pasem przeważnie Max prędkością dozwolona - ktoś z 130-140 ma hamować do 0, a za nim może być korowód aut - i w tedy to się może przerodzić w karambol... Najlepiej aby Autostrady miały MIN 3 pasy.a 4 pasyw jedna stronę naprawdę robią dobra robotę (dwa skrajne lewe dla samochodów prędkości do 100km i dwa skrajne lewe dla V-max) - przynajmniek takie odczucia miałem jeżdżąc po autobanach. Pozdrawiam.
@@SuperCas05 Dziwne, ja mam odwrotne uczucia, a też jeździłem po autobanach etc. Osobówki ze środkowego i lewego pasa jeszcze dadzą się zmieścić w jeden pas, względnie mają mniejsze różnice prędkości między sobą oraz przez mniejsze rozmiary i masy potrafią zwinniej zmienić pas bez wymuszania, a ciężarówki o konkretnej masie mają zdecydowanie trudniej zmienić pas, zwłaszcza że same jadą co najwyżej 90 i muszą większą rezerwę mieć na manewr, aby zmienić pas bez wymuszania nikomu jadącemu 120-140. A zachęcanie do zatrzymywania się na autostradzie na zwężce lub pasie rozbiegowym to proszenie się o kłopoty, zwłaszcza w przypadku ciężarówek, ale nawet w przypadku osobówek to idiotyzm jechać "na ostatnią chwilę" i hamować do zera, zamiast zawczasu szukać miejsca do płynnej zmiany pasa ruchu - już pół biedy życiowo, gdyby auta wykorzystywały pas awaryjny w razie W, ale to niezgodne z przepisami, plus nie zawsze taka możliwość jest. Poza tym na autostradzie nie włącza się nigdy do ruchu, ponieważ do ruchu włączyliśmy się dużo wcześniej, wyjeżdżając z posesji czy strefy zamieszkania - a to kuriozum z "włączaniem się do ruchu", o którym autor filmu mówi, to bubel prawny do wywalenia.
@@SuperCas05 To nie jest pas "wolnobieżny" - możesz nim jechać z maksymalną dozwoloną prędkością. W zasadzie jedyną różnicą jest to, że ci na lewych pasach muszą jechać nie wolniej niż wyznaczał znak.
@@RooiGevaar19 nie rozumiem odp... Jak odwrotne odczuciami na autobanach? Jak są 2 tylko pasy to była przyjemniejsza* jazda? 3 pasy i tak są słabo wygodne bo środkowy często jest zajmowany przez samochód wolnobieżny* (tam jest gwiazdka, wiem że cię żarówka nie jest wolnobieżne - bo to są pojazdy z prędkością do 25km/h i mają zakaz wjazdu na drogi zwłaszcza szybkiego ruchu - chodzi mi tu o skale różnicy prędkości- tir, ciężarówki, autobusy, osobowe z przyczepami zwłaszcza kampoingowymi tudzież inne osoby jadące wolniej - elektryki lub turyści*) wyprzedzający inny pojazd wolnobieżny. I że by nie być przysłowiowym męskim członkiem ciała* jadąc lewym pasem cojkis czas cię dogania szybsze auto i próbujesz się chować/zjechać* na środkowy pas co by puścić szybszych - między te.wopnonierzne. to wcale nie jest wygodne. Moim zdaniem dopiero od 4 pasow ruchu w jednym kierunku dopiero jest wygodniej - przynajmniej ja tak to odczuwałem. Każdy ma swoje 4-Litery i wie co lubi a co nie - byle tylko dać żyć innym. Tak zgadzam się - na żadnym pasie nie powinno się zatrzymywać! Trzeba uszanować i tych małych szybkich kierowców jak i tych dużych starych kierowców - każdy jest człowiekiem, każdy może się pomylić, zasłabnąć nawet kichnąć w nieodpowiednim momencie i bez czujności a zwłaszcza do tej woli innych uczestników ruchu dochodzi do tragedii - ale też nie oto chodzi by nadmiernie wbija się na 3-ciego bo mnie wszyscy wpuszczą... O złoty środek ciężko. Ale nie raz widziałem że wystarczy spuścić ze swojej dumy zjechać kołem na pobocze aby uratować komuś życie bo nagle się znalazły 3 auta na 2 pasach w jednym momencie. I ile taki wolnobieżny* Tir (jest jak czołg) to otyłe osobówka wjeżdża pod takie auto (z powodu tego że ciężarówki mąka za.wysoko zderzak -zwlasza z tyłu) robiąc z siebie i pasażerów naleśnik. Szerokości.
@@PiotrPilinko nie tylko. Jadąc z prawej strony masz obowiązek ułatwienia wyprzedzania cię. Nie dozwolone jest przyspieszenia gdy ktoś już zaczął manewr wyprzedzania - wiadomo są sytuacje gdy nagle Ci coś urośnie* na pasie i się ratując przyspieszasz wyprzedzającego - tylko żeby to robić tak by ten wyprzedzający nie.musial nagle.mieniac prędkości (noga w podłogę - o ile ma się jeszcze nadmiar wolnych koni pod maską) a jak się nie da to trzeba zwolnić i przepuścić - to nie boli że ktoś jedzie szybciej... Zawsze się znajdzie ktoś że będzie jechał szybkiej... Trochę nam brakuje tolerancji* na drodze, to nie wina ludzi lecz systemu, infrastruktury a raczej jej brak - i że zapierniczamy większości jak małe roboty z batem za plecami a marchewki nie widać. Szerokości
Bałagan w przepisach jest oczywisty, ale mnie zastanawia dlaczego przez ponad 40 lat nie przebudowano A4 pomiędzy Krakowem, a Katowicami (w tych miejscach gdzie są te dodatkowe pasy), aby to wyglądało jak w okolicach Góry Św. Anny (z pasem awaryjnym i trzecim pasem pojawiającym się i zanikającym z lewej strony - wtedy wolniejsze ciężarówki nie mają utrudnienia, bo nie są włączającymi się do ruchu). Pewno kluczowe są tu zapisy w legendarnej umowie z prywatną firmą Stalexport (która obowiązuje w latach 1997-2027), chociaż w tym czasie można by wybudować trzeci pas na całym koncesyjnym odcinku. 😉
Stalexport decyduje o wszystkim na tym odcinku. Państwo może co najwyżej sugerować i prosić o pewne rozwiązania, ale Stalexport może mieć to w pełnym poważaniu 😊 dlaczego od 25 lat DK94 wygląda jak wygląda - czyli po 1 pasie i między Olkuszem a Krakowem środkowy pas z wysepkami co 50 metrów? Bo podpisując umowę ze Stalexport państwo polskie zobowiązało się nie rozbudowywać tej drogi żeby nie przejmowała ruchu z A4. Państwo chce rozbudować DK94? Proszę bardzo, ale Stalexportowi należy się wtedy rekompensata za zmniejszony ruch, czyt. za mniejszą kasę z bramek.
Może powinno się całkowicie usunąć te pasy ruchu powolnego i zostawić tylko znak określający minimalne prędkości na poszczególnych pasach? Żeby moe było żadnych psów ruchu ze specjalnymi przepisami
Można w miejscu gdzie kończy się ten pas ruchu powolnego domalować linię jednostronnie przekraczalną dla lewego pasa ruchu, tak żeby w tym miejscu nie można było zmienić pasa z lewego na środkowy i tym samym nie powodować sytuacji kolizyjnej jak w tym samym momencie samochód z pasa ruchu powolnego będzie chciał wjechać na środkowy.
Linia jednostronnie przekraczalna jest przydatna w takich miejscach, ale w formie ciekawostki warto dodać, że w praktyce na jezdniach jednokierunkowych nie obowiązuje. "Znak P-3 "linia jednostronnie przekraczalna" oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem." Czytając te przepisy dosłownie oznacza, że gdy rozpoczynamy manewr wyprzedzania z prawego pasa, to następnie możemy przez taką linię przejechać z lewego na prawy zakończając wyprzedzanie. Nie ma tu rozróżnienia na jezdnie jedno- i dwukierunkowe.
Witam. Zajmuję się projektowaniem dróg. Dodatkowe pasy ruchu powolnego projektowano kiedyś. Przerzucono się na dodatkowe pasy do wyprzedzania co jest lepszym rozwiązaniem niż włączający się pojazd powolny do ruchu bo nikt go nie chce zazwyczaj wpuszczać xd. Takie rozwiązanie zapewnia płynniejszy ruch, większą przepustowość, bezpieczeństwo etc. Może przez to być burdel w papierach.
Skoro włączamy się do ruchu, to pas ruchu powolnego nie byłby częścią jezdni. Może to i lepiej, że przepisy tu są skąpe, bo byłoby jeszcze gorzej. Bubel prawny.
Może przy okazji kanał Usuń Znak przyjrzałby się temu przekrętowi, jakimi są właśnie niekończące się "roboty drogowe" na tym płatnym odcinku na A4 między Krakowem, a Katowicami?
Przekręt ten był już poruszany, i jeżeli dobrze pamiętam to jest to obejście zapisu w umowie - jeśli są jakieś roboty, to właściciel nie musi odprowadzać opłaty do GDDKIA
9-10 lat temu jak niejaki Adamczyk pisowiec, wtedy jeszcze pod wąsem, zapowiadał że puści Stalexport w skarpetkach byle tylko pis doszedł do władzy. Chwilę potem, jak został ministrem to zgolił wąsa.
"Ja tu widzę niezły temat!" Właśnie miałem napisać że na A4 jest linia p-1c ale dawno tamtędy nie jechałem ze względu na wzrastające koszty remontów, na koszty i na szczyty w godzinach szczytu :) więc dobrze że doobejrzalem dalej.
Za Krakowem na DK 94 zrezygnowano z pasa ruchu powolnego na rzecz pasa wyprzedzania. Wolniejsze pojazdy nie muszą zmieniać pasa, z tego wynika że szybsze nie muszą czekać na tę zmianę by rozpocząć wyprzedzanie. Wolniejsze pojazdy kontynuują jazdę prawym pasem gdy kończy się pas wyprzedzania. W ten sposób nie muszą czekać na łaskę pojazdów znajdujących się na sąsiednim pasie aby zostać wpuszczonymi - co ma miejsce w przypadku pasa ruchu Powolnego
Ja też nie rozumiem sensu pasa ruchu powolnego bo co na koniec ciężarówka ma się zatrzymać żeby ustąpić jeśli potem prawy pas jest zajęty. Oczywiście że powinny być 3 pasy i lewy powinien się kończyć a nie prawy jak w niektórych miejscach
Nawiązując do końcówki filmu w Czechach jest dużo bardziej przemyślana infrastruktura drogowa, sensowne ograniczenia prędkości i nie ma przejść dla pieszych poza terenem zabudowanym i ograniczeń do 50 z nimi związanych (są tylko przejścia sugerowane bo przechodzi przez nie 1,5 człowieka na dobę i jak już przechodzi to ma uważać! Już widzę jaki był by ryk jak by jakiś polityk zaproponował skopiowanie tych wszystkich rozwiązań do nas 😶)
Tak, poza zwężkami dla pasów dla wolniejszych aut. W Czechach, tak jak na małopolskiej A4, wolniejszy prawy pas zanika, co doprowadza do nerwowych sytuacji, gdzie ciężarówki gorączkowo szukają zmiany pasa - zwłaszcza na D1 Praha-Brno to jest odczuwalne, bo ruch tam jest konkretny, ale też na D35 do Olomouca jest parę takich gorących miejsc. Na Zachodzie (i na niektórych slowackich zwężkach) zaś przerzucono się na to, że w takich sytuacjach lewy pas zanika, a środkowy i prawy (tamten wolniejszy) mają kontynuację, i rzeczywiście jeździ się w takiej konfiguracji zdecydowanie spokojniej.
Bo Czesi myślą w przeciwieństwie do Polaków. Zresztą, u nas nie ma czegoś takiego jak sensowne ograniczenie prędkości. Każde jest złe i kierowca zawsze wie lepiej.
@@Poptanic Co do ostatniego śmiem się nie zgodzić, są miejsca, też gdzie jest ono potrzebne ze względu na wyjątkowe parametry drogi, np. tunel w Warszawie powinien mieć 80, max 100 limit, bo przy takim limicie jeszcze chyba nigdy nie doszło do żadnej konieczności zamknięcia tunelu ze względu na wypadek czy coś, czy też autostrady miejskie w Wiedniu mają limity 60-80 kph, bo zauważono, że wtedy droga ma większą przepustowość i ruch jest mniej nerwowy. Ograniczenia prędkości nie są (tylko) do uprzykrzania życia kierowców, jest całkiem sporo miejsc, gdzie powinny być ustawione i przestrzegane - a że są za rygorystyczne, to inna sprawa, temu np. Czesi kombinują z limitem 150, a Niemcy dalej na połowie swoich autoban mają bezlimit. 💪 Swoją drogą, skoro kierowca zawsze wie lepiej, ile ma jechać, to rodzinka na A1 nie zostałaby zabita, korkownica Trójmiejska nie musiała być co chwila parkingiem (tam to jeszcze trzeba dorzucić jazdę na zderzak), a na studniówkę moja klasa mogła być w pełnym składzie (a nie, że rozpędzony kolega w nocy zarąbał w drzewo), ale no jakoś tak się nie stało. 😜
i co w przypadku np kolizji?:) sąd i tylko sąd i na dowód własnie ten materiał :) i myśle , że sam sędzia biorąc po uwage wszystkie przepisy, opinie , znaki, itp itd sam będzie w kropce. Tak to w naszym pięknym kraju jest że jeden przepis przeczy drugiemu, drugi trzeciemu itd :) a ustawodawca czyli ludzie wybrani przez nas maja to w dupie.:)
Właśnie to chyba pierwszy raz spotykam się z taką strukturą. To znaczy może i widziałem ale na pewno nie wiedziałem, że to coś osobnego. Nie pamiętam, żebym zetknął się z tym w czasie nauki czy na testach. Co do oznakowania to chyba najlepiej było by na początku takiego czegoś dodać oznakowania prędkości na asfalnie. Minimalne na zwykłych i to samo ale maksymalne na podjazdowych. Co do zasady o "włączaniu się do ruchu" to nie wiem czy nie wystarczą przepisy o zmianie pasa. Poza tym jestem sobie w stanie wyobrazić sytuację w której jakaś wolny a masywny przez takie perturbacje utknie na takim poasie w skutek utraty impetu.
Trochę uprzejmości i będzie ok,jesli sa oznaczenia wprowadzajace w błąd.... Ten z pasa powolnego smiga 140 ,a inny wyprzedza ciężarówkę 110 lewym i ten z powolnego ma hamować, gdy maja sie spotkac na srodkowym.....?
Dwa pytania: 1. Ilu kierowców rozróżnia rodzaje i zastosowanie linii poziomych? 2. Czy najlepszym rozwiązaniem tego b...u byłoby napisanie wszystkich przepisów ruchu (wraz z mandatami, zasadami budowy drogi itp.) od początku wraz z ich maksymalnym uproszczeniem (patrz punkt pierwszy oraz pozostałe filmy na Pana kanale)?
co do 1 to myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia. Może nie każdy wie co konkretnie dana linia oznacza, ale jestem przekonany, że przynajmniej część kierowców dostrzega różnice między różnymi liniami w praktyce. Czyli gdy lewy pas oddzielony jest P-1a a prawy P-1c to da to komuś do myślenia, bo jednak te linie istotnie się różnią. Mam nadzieję. Co do 2 to pewnie tak, ale na start to myślę, że potrzeba więcej chęci i rzetelnego podejścia po stronie prawodawcy i organizatorów ruchu
@@UsuńZnak - co do punktu pierwszego - myślę, że tak jest, że ludzie uczą się tego oznakowania w praktyce, bo te linie są stosowane zawsze przy wjazdach na drogi szybkiego ruchu. Nawet nie znając przepisów w naturalny sposób je sobie interpretują zgodnie z założeniem. Co do punktu drugiego - nie do końca się z nim zgadzam. Tutaj mamy do czynienia ze skrajnym przypadkiem kiedy faktycznie to przepisy są... może nie glupie, ale głupio skonstruowane, natomiast warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj na tym kanale wskazywane są przypadki błędów... nazwijmy to administracyjnych zarządców dróg. Patrząc więc z punktu widzenia kierowców - prawo mamy zazwyczaj dosyć jasne i jeśli będziemy się stosować do przepisów nas obowiązujących i znaków, to krzywda raczej się nam nie stanie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy uznamy, że dany znak jest nielegalnie postawiony i możemy się do niego nie stosować. Tu zazwyczaj wchodzimy już w przepisy nas, jako kierowców nie obowiązujące, a robimy to na własne ryzyko. To, co mnie boli u nas w kraju i jest normą, to podejście, które ktoś kiedyś ładnie określił (nie pamiętam kto) jako "JEST tak, bo tak być MUSI. MUSI być tak, bo tak JEST". I to jest wkur%^#ące podejście naszych instytucji, jakaś taka totalna niechęć do zmiany przepisów, co się zazwyczaj wiąże z naprawdę niewielkim wysiłkiem. Więcej wysiłku i czasu zajmuje odpowiadanie i wymyślanie wymówek, niż zaplanowanie i wdrożenie zmian. Tutaj mamy tego ewidentny przykład, kiedy widać, że dwie różne instytucje inaczej interpretują dane przepisy. Nawet jeśli tylko jedna z nich ma rację, to wystarczy się zastanowić na ile sytuacja jest niejasna i czy można właśnie uprościć dany przepis lub go uściślić lub zmienić.
To ja w temacie linii. Na filmie widać, że pas ruchu powolnego jest oddzielony linią przerywaną. Czyli dopuszczalna jest zmiana pasa w jedną lub w drugą stronę (pomijam kwestie pierwszeństwa). A jeżeli jest na przykład pas dla autobusów, który w danym momencie nie obowiązuje i jest on oddzielony od sąsiedniego pasa linią ciągłą? Poza godzinami obowiązywania mogę nim jechać innym pojazdem. Czy wolno mi w tym momencie przekraczać linię ciągłą na przykład w celu wyprzedzenia innego uczestnika ruchu? Pas jest już w tym momencie dla wszystkich, ale linia wciąż jest ciągła.
@@UsuńZnak Temat mnie ciekawi. Podobny casus. Prowadzę autobus. Nie mam obowiązku korzystania z pasa dla autobusów. Zdecydowałem nie korzystać i minąłem początek, jest linia ciągła. Zmieniłem zdanie, ale teraz już mi nie wolno tam wjechać, bo... jest linia ciągła?
Do pytań z okolic 3 minuty dodam kolejne: gdzie powinien być korytarz życia, skoro skrajny prawy jest pasem ruchu powolnego- jak na jezdni z dwoma czy z trzema pasami?
Ciezko samemu coś dobrze zrobić, urzednicy wolą pisać pisma i zwalać na innych, czy już zawsze bedziemy potrzebować bata ruskiego albo niemieckiego bo sami nie umiemy?
Dodam jeszcze, że to po prostu lenistwo. Za dużo czasu schodzi generować wszystkie znaki do filmu. Ale pracuję nad rozwiązaniem tego problemu i narzędziem, które to ułatwi ;-) może za jakiś czas dam więcej info
@@UsuńZnak Dzięki za info. Jak tak słuchałem to w pewnym momencie po prostu zgłupiałem i musiałem przewinąć by się upewnić czy dobrze zrozumiałem co powiedziałeś - strasznie chaotycznie te przepisy napisane przez co właśnie to co wspominasz, jeden punkt przeczy drugiemu :D
Mam ciekawe miejsce, w którym powinno być zmienione oznakowanie! Wrocław, a właściwie tuż przed wjazdem do Wrocławia. Jest tam ulica Buforowa, na której obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Można z niej skręcić w ul. Św. Jacka gdzie nie ma ŻADNEGO znaku ograniczającego prędkość. Co daje nam wąską, osiedlową uliczkę poza terenem zabudowanym, na której teoretycznie można jechać 90 km/h. W kwietniu było tam potrącenie dziewczynki, która wybiegła zza autobusu.
Jaki jest sens dedykowania pasa ruchu dla pojazdów powoli się poruszających? W krajach cywilizowanych podjazdy pod górę są poszerzane o jeden lub dwa pasy ruchu i na tym koniec. Żadnych dedykacji. Po osiągnięciu szczytu wzniesienia kończą się lewe pasy. Tak wygląda sytuacja również na wspomnianej w filmie A4 na Górze Św. Anny. Resztę załatwiają ogólne przepisy ruchu drogowego. Przykład czeskiego rozwiązania problemu stromego podjazdu to tylko logiczne uszczelnienie kwestii stromych podjazdów dla ciężarówek. W Polsce pojawiają się dodatkowe przepisy, które nie wiadomo jak ugryźć i wprowadzające niezłe zamieszanie. Pokazane na początku filmu "pasy ruchu powolnego" w praktyce nimi nie są. Jadąc nawet 140 km/h również mogę jechać, zwykle powinienem, takim pasem. To takie podkreślenie (wężykiem Jasiu, wężykiem) zasady, że jadąc wolniej, masz być na prawym pasie. Zamieszanie tworzy się na końcu wzniesienia, kiedy to wolno jadące pojazdy muszą zmienić pas. Zasada suwaka trochę pomaga. To fakt. Jednak tylko trochę. Tu znów kłania się logika. Wszędzie trąbią, że prędkość zabija. To niczym w serii kawałów o Jasiu. Bez obrazy dla rzeczywistych Janów. Prawda jest taka, że to RÓŻNICA prędkości zabija. W sytuacji przedstawionej na filmie może ona wynosić 110 km/h !!! To jakbym tyle jechał w terenie zabudowanym!!! Policja zatrzyma mi prawo jazdy. Tutaj nie ma ryzyka. Jest OK. Dochodzimy de sedna sprawy. Urzędnicy odstawiają koszmar na drogach a zachowanie bezpieczeństwa zrzucane jest na barki nawet najmniej inteligentnych kierowców. Czy przez przypadek to nie urzędnicy powinni być odpowiedzialni za organizację ruchu z maksymalnym zachowaniem bezpieczeństwa? Resztę zostawiam bez komentarza. Jeszcze mi ksiądz proboszcz rozgrzeszenia nie da 🤣
a gdy są normalne 3 pasy i oba skrajne auta chcą wjechać na środkowy, to pierwszeństwo ma ten z lewej? czy działa to tak samo na autostradach jak i w mieście?
Ale tam jak i w innym przypadku wjeżdżający z pasa prawego na środkowy ma pierwszeństwo przed zmieniającym z pasa lewego na środkowy wg zasady prawej ręki !
Witam, z góry dziękuję za cierpliwość, mam pytanie- w jaki sposób można teraz elektronicznie wysłać dokument? Ogarnąłęm niedawno profil zaufany, a w e-puapie znalazłęm tylko zgłaszanie nieprawidłowości do Wojewody, a mam pismo do GDDKiA. Jest tam jakaś możliwość wysłania gotowego pisma do urzędu drogą elektroniczną?
Ludzie pracujący w zarządach dróg powinni mieć obowiązek oglądania Twoich filmów. Może nareszcie dotarłoby do nich jakie absurdy kreują swoją ignorancją.
Ja skłaniałbym się raczej ku karom finansowym za buble prawne i idiotyzmy. Bo wiesz, jest takie powiedzenie: chłop że wsi wyjdzie ale wieś z chłopa nigdy.
Powino odchodzic sie od takich pasow ktore sie i tak koncza po prawej na rzecz ze po prostu pojawia sie pas po lewej jesli to konieczne z predkoscia minimalna ....podobny syf jest w czechach i zwezenie u szczytu wzniesienia ( bo nieraz ten pas nieprowadzi kawalek dalej ) i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji powodujacych wiecej szkody niz pozytku
To prawda, po Czechach strach w ogóle jechać, ale te zwężki na D1 i D35 to dramat jest, zwłaszcza jak jest duży ruch ciężarówek, a te gorączkowo chcą pas zmienić.
A co z korytarzem bezpieczeństwa, kiedy mamy pas ruchu powolnego? Wedle przepisów mamy z niego korzystać, czy może nie powinniśmy? Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to działają przepisy dot korytarza życia i zawsze zjeżdżam najbardziej w bok jak się da, tak po ludzku, aby jak najłatwiej mógł pojazd uprzywilejowany przejechać, mając jak najwięcej miejsca
Trafną jest chyba hipoteza, że istniał pomysł likwidacji pasów ruchu powolnego. Obecnie tworzy się pasy wyprzedzania w układzie pasów ruchu 2+1. Ciekawe jest Zagadnienie, czy pas ruchu powolnego jest częścią jezdni, czyli czy jest pasem ruchu, czy raczej częścią bądź formą pobocza. Jeśli oddzielać go miała od reszty jezdni linia krawędziowa, to raczej to drugie.
Jak zmieniam pas z prawego będąc pewnym że mam pierwszeństwo to: zachowuje odstęp od pojazdu przede mną Upewniam się że ten z lewego pasa nie próbuje na mnie "wymusić" pierwszeństwa oraz że za mną nie zapitala jakieś bajerisze motor wrak który nie zachowuje tych ostrożności i w ostatniej chwili będzie próbował odfrunąć z naszego pasa na lewo, na prawo albo do góry
W Holandii nie mamy pasów dla ruchu powolnego, przynajmniej nic o tym nie wiem. Mamy za to pas który jest otwierany znakami świetlnymi na autostradzie w godzinach szczytu po lewej stronie oraz pas który zezwala na używanie pasa awaryjnego jako dodatkowego pasa gdy znaki świetlne na to zezwalają, zazwyczaj też w godzinach szczytu się to dzieje ale ten pas jest wtedy po prawej. Wydaje mi się że nie ma na nim specjalnych zasad pierwszeństwa. Minimalna prędkość to 60km/h na autostradzie, a maksymalna 100km/h.
Nie o to chodzi. Autostrada jest dla samochodów będących w stanie jechać minimum 40 kph na płaskim terenie - ale nie jest powiedziane, że tyle minimum musi po takiej drodze jeździć.
@@UsuńZnak Nie jestem pewien, ale chyba też wolno na drogach A i S poruszać się na motocyklu z małymi dziećmi, tyle że nie przekraczając 40 km/h. Absurd?
Zawsze powinien się kończyć lewy pas. Może zajmiesz się tematem malowania linii ciągłych na dk i dw tam gdzie latami były przerywane a widoczność i warunki się nie zmieniły. Jeżdżę często dk12 w dolnośląskim i po ostatnim odświerzeniu linii w większości zmienili na podwójna ciągła
podwójne ciągłe mam w planach, ale jeszcze odległych. Szukam też odpowiedniego miejsca, w którym w żaden najmniejszy sposób nie można uzasadnić podwójnej ciągłej. Może sprawdzę dk12
Jeżdżę autem od dekad. Na moich oczach zmianiał się swiat i... przepisy R.D. Cokolwiek bym powiedział krytycznego wobec...polskiego prawa (nie tylko drogowego) i ludzi ktorzy je tworzą, byloby...niczym w stosunku do tego co należałoby powiedzieć w wielu aspektach. Polskim inżynierom prawa dedykuje z serca przemowe płk. Franka Slade'a z koncowej sceny filmu Zapach kobiety... nie tylko ze wzgledu na omawiany absurd pasów wolnej jazdy a raczej ich oznakowania (bo przeciez autor pokazał wersję czeską gdzie mieszkają jak widac normalni ludzie) a naszemu sejmowi i prawodawstwu życze spełnienia "klątwy plk Slade" th-cam.com/video/ihMzQLnvwCo/w-d-xo.htmlsi=3PL6s87mv09UcmO_
Mnie zastanawia po co te pasy ruchu powolnego na A4, skoro są tylko na fragmencie autostrady. Jeżeli założenie jest, że mają się nim poruszać pojazdy nie osiągające 80/h, to co mają zrobić na końcu tego pasa? Zatrzymać się i czekać na moc, żeby się włączyć do ruchu na pozostałych pasach, na których obowiązuje prędkość powyżej 80/h? Jak oglądam odpowiedzi ministerstwa infrastruktury, to odnoszę wrażenie, że zatrudnia ono wyjątkowych tępaków i to jest o wiele większy problem, niż malowanie nikomu niepotrzebnych pasów za ciężkie miliony.
Wydaje mi się, że z założenia pas ruchu powolnego powinien kończyć się w jakiejś odległości za szczytem wzniesienia, by pojazdy nim jadące mogły ponownie się rozpędzić.
@@UsuńZnak założenie słuszne, tyle tylko, że ciężarówki, za wzniesieniem i tak nie pojadą szybciej niż 80/h ;-) więc ten pas to taka trochę fantastyka. Ja jak mi warunki pogodowe nie sprzyjają, też nie pojadę lewym pasem ponad 80/h, ani nie będę zjeżdżać na ten prawy pas, bo większość kierowców pojedzie i tak wolniej, wyjątki, kompletni dyletanci tnący ponad 140 w deszczu i śniegu na oblodzonej nawierzchni
Przy każdej zmianie pasa, niezależnie od otoczenia i dopuszczalnych prędkości, masz ustąpić jadącym pasem, na który chcesz wjechać, a jak trzeba nawet zatrzymać się. Kierunkowskaz do niczego tu nie upoważnia
Polska chyba jest jednym z nielicznych krajow w którym pas ruchu powolnego zanika. Na zachodzie pas ruchu powolnego przechodzi w pas zwykły a zanika skrajny pas lewy.
Jeszcza jest na czeskiej D1 Praga-Brno, na słowackiej D1 Ružomberok-Poprad (choć jak pamiętam, to przynajmniej 1 zwężkę poprawili na zanik lewego pasa), słoweńskiej A1 Koper-Ljubljana (ale na niektórych starszych fragmentach), chorwackiej A1 Sveti Rok-Maslenica (ta słynna serpentyna autostradowa) i dalej to nie pamiętam. 😜 Ale w takiej Francji, np. na A75 na eleganckości na zwężkach zanika lewy pas i jest zdecydowanie mniej nerwowo na drogach.
@@RooiGevaar19 w Portugalii jest bardzo dużo wzniesień i często są pasy powolnego ruchu. Jazda tam załadowana ciężarówka to przyjemność. Nie trzeba nerwowo się wciskać na lewy pas.
No i coś Ty tym razem narobił?! :) Ta inna linia miała sens, a teraz nigdzie nie będzie... Dla mnie jeszcze przesadą jest tak radykalne podporządkowanie, jakim jest "włączanie się do ruchu"; a z rozbiegówek to już nie, tylko zwykła zmiana pasa to jest. Mało osób niestety to rozróżnia i są problemy na końcu pasów ruchu powolnego, że nagle odwraca się pierwszeństwo. No i fakt, że przed takim pasem (jak tu na A4 z Krk do Kat) to można "legalnie" jechać i 60 oboma pasami (o ile nie utrudnia się ruchu), a tu nagle mniej niż 80 to won na prawo - zbędę, bo przepis o jeździe z prędkością nieutrudniającą byłby wystarczający i po co wyznaczać te minimalne i to na obu pozostałych psach? Tak w ogóle - kojarzy ktoś drogi z prędkością minimalną w sytuacjach innych, niż występowanie pasa ruchu powolnego?
Jeśli dobrze pamiętam to chyba na DK11 na obwodnicy Piły jest C-14 30 km/h. Coś mi się wydaje, że ten znak ma tam na celu zakazać ruchu pojazdów powolnych a nie wprowadzić prędkość minimalną (bo po co akurat tam?). Chyba się tym w końcu zajmę 😀
Znow wprowadzanie ludzi w blad... 1. Po raz 100. powtarzam, ze nigdzie nie jest napisane, ze przepisy o włączaniu do ruchu sa wazniejsze od innych. Mamy tu kolejna sytuacje, gdzie przepisy nakazuja ustepowanie sobie nawzajem... I ONI TO WPROST NAPISALI W TYM PISMIE 7:50 !!! 2. Ten pas ruchu spelnia def. pasa ruchu, wiec jest czescia jezdni, a przynajmniej nie mozna kategorycznie twierdzic, ze nie jest. Gdyby byl poboczem , to nie trzeba by było oddzielnie go wymieniac przy wlaczaniu... A co niby ma zmieniac grubosc tej linii ?
To nie jest blad to jest uzywanie slowa PRZEPISY a proponuje znalezdz definicje tego slowa to dowiecie sie , ze przepis zawsze mozna zmienic i nie oznacza to jego pogorszenia a czasem nawet polepszenie dlatego przepisy zostawmy dla kucharzy a sami skupmy sie na ARTUKULACH PRAWNYCH.
@@UsuńZnak Tyle, że przed wjazdem na mop ustawiają znak b-43 czyli zjeżdżasz z autostrady w strefę ruchu uspokojonego, po czym wyjeżdżając z mopa masz b-44
ale te znaki (B-43/B-44) nie informują o niczym innym, jak o ograniczeniu prędkości. No dobra, jeszcze o braku konieczności oznakowania progów zwalniających (to chyba jeszcze zależy od prędkości).
@@UsuńZnak Niby tak ale tutaj znów kłania się ...logika zarządców infrastruktury, tzn. wydaje mi się, że wychodzą z założenia, że skoro zjazd na mop jest skrzyżwaniem (taką wykładnię kiedyś gdzieś przeczytałem) a tuż za zjazdem stawia się znak o str. ruchu uspokojonego to tak analogicznie przy opuszczaniu mop, gdy mijasz znak o końcu tejże strefy, niejako z automatu włączasz się do ruchu autostradowego.
I znowu Czechy tak jak w przypadku terenu zabudowanego i tabliczki miejscowości. Czy Czesi są bardziej rozwinięci? A tak przy okazji "pas ruchu powolnego" to świetne pytanie na egzamin na prawko wtedy zdawalność na pewno by spadła.
I na takich ludzi są zastawiane (chyba nie celowo - ale wciąż to ogromne zagrożenie) pułapki takie jak ta (wpisz współrzędne do Map Google i odpal Street Viev: 52.398453, 16.975324). Leci sobie taki cFaniaczek lewym pasem, wyprzedza wszystkich z prawego, widzi w oddali zielone światło więc nawet nie hamuje, a tu nagle okazuje się, że na zielonym świetle auto przed nim stoi, bo chce skręcić w lewo. Piękny widok, kierowców, którzy nie znają tego miejsca, ale kochają ( w ciemno) lewy pas tam.
80% ludzi jedzie środkowym pasem trochę szybciej niż TIRy. I co w tym złego? Serio, to bardzo intuicyjne. Jak są do dyspozycji 3 pasy to powinno się ich używac, a nie na siłę jechać gęsiego by wyprzedzać tira i po 4sekundach znowu się chować na prawo. Przepisy powinny być dla ludzi, a nie ludzie dla przepisów.
@@marek8ball żeby jeszcze jeździli szybciej niż ten prawy pas. A nawet jeśli. To efekt jest taki, że jak ktoś chce jechać spoko płynnie 110 czy nawet 120 to nie może bo lewym pasem walą po 160, wjeżdżają w tyłek i co chwila trzeba się dla własnego bezpieczeństwa chować i zwalniać. Albo typowa sytuacja w szczycie prawy pas jedzie góra 80. Srodkowy w porywach do 90, a lewy 105 bo jakiś kretyn uznał, że wyprzedzanie lewym pasem na zatłoczonej ekspresówce z taką prędkością to dobry pomysł.
Powinny być jakieś uniwersalne przepisy drogowe, chociażby na autostradach UE. Istniejące konwencje pomagają, ale no... jak ktoś ogląda ten kanał, to wie.
Prawo drogowe to prerogatywa państw członkowskich a nie UE. Ludziom się wydaje że UE to jakaś forma rządu światowego a tak nie jest. UE ma dość wąskie kompetencje prawodawcze a reszta zależy od państw członkowskich
Mylisz się - poprawianie pasów to kolejna "fucha publiczna" w której można "dołożyć" wydatków w celu kradzieży/wyprania pieniędzy. Przepisy nie są po to by je zmieniać tylko po to by je wykorzystywać. A przy okazji mogę się mylić, ale pas ruchu powolnego NIE MA ograniczenia prędkości(czerwony znak ograniczenia prędkości) tylko DOZWOLONĄ mniejsza prędkość minimalną niż pozostałe(niebieski znak NAKAZU)?
No cóż, nieodparcie przychodzą na myśl słynne "spółdzielcze punktowce" za za przestawienie, których na środek jeziorek towarzysz dyrektor zainkasował nagrodę za wniosek racjonalizatorski.
tytuł - trzeba by zmienić na - pierwszeństwo z lewej przy zmianie na WOLNY środkowy , przy występowaniu 3 pasów lub pasa rozbiegowego ......bo wielu to zinterpretuje po swojemu jak pierwszeństwo pieszego i jeździe na suwak - czyli uważają że mają bezwzględne pierwszeństwo przed wszystkimi i wszystkim.
racja, powinienem jeszcze dopisać, że chodzi o pasy ruchu powolnego (bo znak na miniaturce to za mało) a nie pasy rozbiegowe, dodać coś o tym, że chodzi o drogi w Polsce aby nikt przypadkiem nikomu nie pomyliło się podczas jazdy za granicą. Może też coś o wątpliwościach, czy pas ruchu powolnego jest w ogóle pasem ruchu? A tak na serio, to litości. Miniaturka ma zachęcać do oglądnięcia, ta nie wprowadza w błąd (chyba, że ktoś nie zna znaczenia znaku D-13 to może mu się tak wydawać). Od zawartości materiału jest… zawartość.
Prowizorki to stan naturalny polski i jedyny system w którym możemy funkcjonować. Wszystkie przepisy są jasne i proste a na końcu mają dopisek "z wyjściem" "nie dotyczy" itd.
A tak apropo koloru pasuw .Pasy srodkowe na dwu kierunkowych drogach powinny byc na zulto (jak wiezdzasz i masz zulto srodkowa linnie to znaczy ze jestes na dwukierunkowej)tak jest w innych krajach!!!!!!!!!!!
@ tak ma Pan/Pani racje to jest w Canadze i prosze mi wieztc to bardzo pomaga (pozatym tu sie jezdzi spokojniej a co zatym idze nie ma tyle wypadkuw i jasxcze jedno tu tez sa kamery i one robia zdiencz z zylu i one nie oslepiaja (przepraszam za blendy prosze mi wybaczyc ale czas roboi stoke)
@Usuń Znak - myślę, że w całym filmie wychodzisz z błędnego założenia. To, że D-13 nazywa się "początek pasa ruchu powolnego" wcale nie wyznacza pasa ruchu powolnego, tylko początek pasa ruchu, z którego są obowiązani korzystać kierujący pojazdami nieosiągającymi na wzniesieniu minimalnej prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę, który pasem ruchu powolnego nie jest. Pasy ruchu powolnego najwyrażniej wycofano ze stosowania, aczkolwiek jeszcze pozostałości pozostają to tu to tam, w różnych rozporządzeniach. Zobacz, że jak przyjmiesz, że to co ty nazywasz pasami ruchu powolnego w rzeczywistości nimi nie są, właściwie wszystko nabiera sensu. I oznakowanie jest dobre, i odpowiedzi GDDKiA są dobre i nawet w przepisach nie ma sprzeczności - są pewne wymogi dla niezdefiniowanych pasów ruchu powolnego, ale nie ma sprzeczności... Innymi słowy - to nie są pasy ruchu powolnego, mimo iż nazwa znaku w cudzysłowie może to sugerować. Ale nazwa znaku to nie definicja znaku.
Brałem to pod uwagę, bo oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś na końcu - nazwa znaku to nie jego definicja. Ale tego typu błędów, zastosowania różnych słówek w chyba tym samym sensie itp. jest sporo, więc przyjąłem, że to… niedociągnięcie/błąd. Ale oczywiście, może być tak jak piszesz.
Aktualnie jest wielki bałagan powodujący powstawanie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ewidentnie pas ruchu powolnego powinien być oznakowany inaczej. Tak, aby nie było obowiązku zjeżdżania do prawej krawędzi - bo fakt, że pas taki nie jest częścią jezdni jest niejako dorozumiane z brzmienia przepisów.
Czemu nagrywający jedzie pasem środkowym na początku filmu gdy prawy jest pusty? Czyżbyś był wyznania że prawy tylko dla ciężarówek jak 80% kierowców na drogach o 3 pasach ruchu?
Przykład prawa stworzonego dla "NIKOGO", chyba po to aby zabłysnąć lub skomplikować skomplikowane. Postawmy się na miejscu kierowcy takiej przeładowanej ciężarówy "sunącej" pod górę 20km/h. Czy widział kto, że taka ciężarówa sunie lewym pasem po drodze dwu-, trzypasmowej? Nie. Ona snuje się pd tą górę "przyklejona" do skrajnego prawego pasa , niekiedy nawet zachaczając o pobocze. Wystarczą przepisy z art. 16 PORD. Zresztą, o ile 20 lat temu zdarzało się widzieć takie pasy to teraz jest ich coraz mniej. Czy to nie pora na uproszczenie PORD? Jestem ciekawy gdyby @usuń znak wniósł petycję do sejmu o likwidację rzeczonych przepisów... ;) Film świetnie pokazuje absurdy prawa drogowego. Pozdrawiam
Przyjedź pojeździć po Irlandii. Dostaniesz zawału, a polscy policjanci gdyby mogli wystawiać mandaty w Irlandii to w godzinę stojąc tylko w jednym miejscu, wystawiliby więcej mandatów niż przez całe życie w Polsce.
Pierwszy raz widzę taki znak i pierwszy raz słyszę o pasie ruchu powolnego - na kursie nic o tym nie było, a prawo jazdy zdawałem niecały rok temu
Ja się dowiedziałem z tego kanału, bo mi autor coś tłumaczył w komentarzu 😂
To chyba najbardziej egzotyczny znak występujący w Polsce.
A co, znaków Was nie uczyli?
@@Speedkam błędne uogólnienie
około półtorej roku temu zdałem i też pierwszy raz słyszę o pasie ruchu powolnego
@@basilworshipper Ja na szczęście od 20 lat jeździłem A4 i widziałem takie pasy i oznakowanie na odcinku nie pamiętam dokładnie ale w okolicach Opola a raczej między Gliwicami, a Opolem. Nie ma co się kłócić, spierać o nazwę. Jest przecież liczba określająca prędkość. Każdy ma prawo do pasa "powolnego". Nie może tylko utrudniać ruchu innym "powolnym" pojazdom :) A co do włączania się do ruchu to absurd legislacji. Jak dla mnie zasada jest prosta. Każdy pas który zanika jest podporządkowany. Al oczywiści rozumiem intencje autora i powód czepiania si, bo jest sporo na rzeczy w kwestii prawnej/formalnej niezgodności :). Ale to jest specyficzno-cudaczno-pokraczno-dziwczna kraina, więc należy brać poprawkę, że tu zgodność, spójność, zbieżność, pokrycie jest zjawiskiem rzadkim :). Oczywiście doceniam pracę, wkład, zaangażowanie autora.
Pasy te zostały słusznie wymyślone po to, aby ciężarówki, które mają trudności z wjazdem pod górę, nie były przeszkodą na drogach. Natomiast ciekawostką jest kwestia pierwszeństwa. Jeśli ciężarówka już ma trudności z pokonaniem wzniesienia i nagle kończy się pas ruchu powolnego, a na pasie głównym poruszają się auta z prędkością 140 km/h, to co w ogóle ma zrobić kierowca ciężarówki? Zatrzymanie się w celu ustąpienia pierwszeństwa, a potem ruszanie pod górę w żółwim tempie, gdzie samochody jadą 140 km/h, będzie stwarzać duże niebezpieczeństwo.
W praktyce, na pierwszym pasie A4 Kraków-Katowice (w Morawicy) statystycznie da się wyprzedzić 1-2 TIR-y, więc marginalnie spełnia swoją rolę. Na tym w Grojcu - żadnego, jest zbyt krótki, ma 800 m. Włączające się z niego ciężarówki wywołują tylko zamęt, a zaraz jest węzeł Rudno. Do usunięcia.
Autostrada max 140km nie oznacza że maszjechać taką szybkością tylko szybkość dostosowuje sie do warunków , 40 lat bez wypadku jeżdże
@@sprinter3022 Kwazarna fluktuacja interfazy niebiesko-czerwonej indukuje hipotetyczną oscylację w paradoksalnym wektorze.
@@sprinter3022oczywiście, że to maksymalna dozwolona prędkość i że zawsze trzeba brać pod uwagę warunki drogowe. Tu nie o to chodzi. Raz, że nie wszyscy znają taki znak, bo na kursie tego nie było, dwa że wcale nie jest to częsty znak, trzy połącz pierwszy i drugi argument i niebezpieczeństwo na drodze gotowe.
@@sprinter3022 No to życzymy kolejnych 40-tu bezkolizyjnych. A także sobie i wszystkim na polskich drogach.
Kończenie prawego pasa na autostradzie i drodze ekspresowej nawet gdy jest to pas ruchu powolnego to zbrodnia. Pojazdy którym najtrudniej zmienić pas (ciężarówki i autobusy) z racji na wielkość, możliwość przyspieszania i zwalniana są zmuszane do takiego manewru. Gdzie tu bezpieczeństwo. Na całym zachodzie już dawno zrezygnowano z tego na rzecz przechodzenia pasa ruchu powolnego w prawy pas a kończenie lewego.
U nas też następuje zmiana i coraz częściej kończy się pas lewy a nie prawy. Szkoda że nie dotyczy to pasu ruchu powolnego, który jest przez przepisy z góry upośledzony. Ten kto wymyślił, że pojazdy powolne mają się płynnie włączać do ruchu między pojazdy szybsze musiał być geniuszem ;)
I jak w końcu jest? Pierwszeństwo jadącego prawym pasem zanikającym czy odwrotnie. Pas ruchu powolnego tylko przed wzniesieniem i po odpowiednim oznakowaniem.
No jeszcze nie na całym. W Hiszpanii też jeszcze mają na autostradach pasy ruchu powolnego, które się kończą.
I jeszcze ten gość z pasa ruchu powolnego nie jest na pozycji bycia podporządkowanym w ruchu, jakby to miało miejsce przy zmianie zwykłego pasa. Jest na gorszej pozycji: jest włączającym się do ruchu, czyli nawet nie jest w ruchu publicznym! Jest poza ruchem z wszystkimi tego konsekwencjami, tak jak gdyby wyjeżdżał z prywatnej posesji. Ten co włącza się do ruchu ma ustąpić nawet tym co nie mają pierwszeństwa, ale są już w ruchu. Dlaczego tak nisko potraktowano ciężarówki na pasie ruchu powolnego? I co z kolizją dwóch ciężarówek, które są na pasie ruchu powolnego (przecież nie są w ruchu!)? Dopiero niedawno zorientowano się, że na terenach gdzie pojazdy nie są w ruchu (np. drogi wewnętrzne), aby chcieć stosować przepisy drogowe należy dodatkowo ustawić "Strefę ruchu". Czy bez ustawienia "strefy ruchu" na samym pasie ruchu powolnego (który nie jest strefą ruchu!) obowiązuję przepisy drogowe czy tak jak na prywatnej posesji - nie?
szanowny Panie, zyje w tym kraju prawie 70 lat, w tym ponad 50 lat poruszam sie na drogach jako kierowca, nie moge komentowac naszych przepisow o ruchu drogowym, bo takich nawet Bareja by nie wymyslil. pozdrawiam.
W ogóle w tym miejscu pasy powinny zostać przemalowane tak, aby pas prawy miał kontynuację, a to lewy, szybki się kończył+ likwidacja ruchu powolnego i zostawienie go jako normalny pas.
Zgoda, ale bez poszerzenia to nie przejdzie
Takie rozwiązanie jest stosowane w większości we Francji, gdzie pas ruchu powolnego przechodzi w prawy pas jezdni a lewy skrajny zanika. W większości, bo zdarza się że jednak to pas ruchu powolnego zanika.
@@SzakalApostolw Polsce teraz też już tak się robi i widzę że też się tak przemalowywuje ;)
Obledne!:) Bareja sie w gronie przewraca - to miala byc jego specjalnosc:D
Używanie w przepisach terminów, do których brak definicji to zmora polskiego prawa, a jednocześnie NAJPROSTSZA rzecz do sprawdzenia we wszelkiego rodzaju komisjach czy w konsultacjach społecznych - dlaczego nawet taka podstawowa rzecz nie może działać w tym państwie?
pewnie rząd/sejm/senat ma do dupy system indeksowania i walidacji takich dokumentów (co dziwne, w erze prężnie działającego ministerstwa cyfryzacji). prawidłowo zrobiony program mógłby wiele podpowiadać, można by wykorzystać sztuczną inteligencję, używaną już do poprawy transkrypcji posiedzeń sejmu, itp itd...
Bo mamy BURDEL
Parę kwiatków w rozporządzeniu z 2003 r. się znajdzie, choćby ze znakiem A-15 „śliska jezdnia”, gdzie obecnie graficznie auto jest wyrównane do podstawy trójkąta, choć ten sam symbol jest nieco inaczej zaprezentowany na tabliczce T-15 (znak bez zmian, auto jest przechylone). Te symbole się rozjechały prawdopodobnie we wzorach z 1993 i potem w 2003 już powielono ten wzór poprawiając przy tym te „ślady” poślizgu. Wydaje mi się, że to jakiś błąd, bo reszta znaków z 1975 r. przetrwała bez większych zmian do dnia dzisiejszego. :D
Bardzo podoba mi się jak jest to rozwiązane w Czechach, gdyby tylko u nas tak było...
Jak zawsze merytorycznie.
A propos 9:48 na DK63 między Piątnicą a Marianowem jest pas ruchu wolnego, minimalna prędkość 60km/h po czym w połowie jest radośnie walnięta tabliczka "teren zabudowany"...
Najłatwiej usunąć zapis że włączamy się do ruchu wjeżdżając z pasa powolnego. Wtedy będzie to bardziej zrozumiałe dla wszystkich a nie tylko dla osób studiujących polonistykę i etnografię.
i jeszcze usunąć to, że wolniejszy pas zanika, i zamienić na taką sytuację, że wolniejszy pas ma kontynuację, a skrajny lewy zanika.
Powinni przywrócić zapis, że te pasy oddziela się pogrubioną linią, bo przypuszczam, że mało kto zwraca uwagę na istnienie pasz powolnego i z pierwszeństwem też mogą być niezłe jaja.
@@smeho8926 nie bo będzie tam niejednoznaczne pierwszeństwo, nie każdy studiował polonistykę, w innych krajach jest inaczej ustalone pierwszeństwo. Polska to nie Korea Północna aby ustalać swoje zasady których nie ma w innych krajach.
""Ktoś"" to pogmatwane prawo w jakimś celu tworzy i wdraża, dodatkowo co jakiś czas zmieniając definicje, jednocześnie nie biorąc odpowiedzialności.
Dla mnie jeszcze większym idiotyzmem jest to, że na końcu to pas dla wolniejszych musi ustępować, a nie skrajny lewy - w innych krajach to zauważono, że rozwiązanie z A4 (które też widać na D1 Praga-Brno) z zanikającym powolnym pasem jest niebezpieczne i denerwujące dla ciężarówek - temu np. we Francji zrobiono tak, że skrajny lewy pas kończy się, a środkowy i prawy wolniejszy mają kontynuację, i rzeczywiście lepiej się jeździ w takiej organizacji zarówno osobówkom jak i ciężarówkom.
Nie zgodzę się, jeżeli jestem na pasie wolnobieżnym* i włączam się do ruchu to lepiej z tego pasa niech się zatrzymują. Bo i tak ta osoba jedize powoli więc nawet zatrzymanie się do zera to nie jest tak duże niebezpieczenstwo jak dla tych co jada lewym pasem przeważnie Max prędkością dozwolona - ktoś z 130-140 ma hamować do 0, a za nim może być korowód aut - i w tedy to się może przerodzić w karambol... Najlepiej aby Autostrady miały MIN 3 pasy.a 4 pasyw jedna stronę naprawdę robią dobra robotę (dwa skrajne lewe dla samochodów prędkości do 100km i dwa skrajne lewe dla V-max) - przynajmniek takie odczucia miałem jeżdżąc po autobanach. Pozdrawiam.
@@SuperCas05 Dziwne, ja mam odwrotne uczucia, a też jeździłem po autobanach etc. Osobówki ze środkowego i lewego pasa jeszcze dadzą się zmieścić w jeden pas, względnie mają mniejsze różnice prędkości między sobą oraz przez mniejsze rozmiary i masy potrafią zwinniej zmienić pas bez wymuszania, a ciężarówki o konkretnej masie mają zdecydowanie trudniej zmienić pas, zwłaszcza że same jadą co najwyżej 90 i muszą większą rezerwę mieć na manewr, aby zmienić pas bez wymuszania nikomu jadącemu 120-140. A zachęcanie do zatrzymywania się na autostradzie na zwężce lub pasie rozbiegowym to proszenie się o kłopoty, zwłaszcza w przypadku ciężarówek, ale nawet w przypadku osobówek to idiotyzm jechać "na ostatnią chwilę" i hamować do zera, zamiast zawczasu szukać miejsca do płynnej zmiany pasa ruchu - już pół biedy życiowo, gdyby auta wykorzystywały pas awaryjny w razie W, ale to niezgodne z przepisami, plus nie zawsze taka możliwość jest. Poza tym na autostradzie nie włącza się nigdy do ruchu, ponieważ do ruchu włączyliśmy się dużo wcześniej, wyjeżdżając z posesji czy strefy zamieszkania - a to kuriozum z "włączaniem się do ruchu", o którym autor filmu mówi, to bubel prawny do wywalenia.
@@SuperCas05 To nie jest pas "wolnobieżny" - możesz nim jechać z maksymalną dozwoloną prędkością. W zasadzie jedyną różnicą jest to, że ci na lewych pasach muszą jechać nie wolniej niż wyznaczał znak.
@@RooiGevaar19 nie rozumiem odp... Jak odwrotne odczuciami na autobanach? Jak są 2 tylko pasy to była przyjemniejsza* jazda? 3 pasy i tak są słabo wygodne bo środkowy często jest zajmowany przez samochód wolnobieżny* (tam jest gwiazdka, wiem że cię żarówka nie jest wolnobieżne - bo to są pojazdy z prędkością do 25km/h i mają zakaz wjazdu na drogi zwłaszcza szybkiego ruchu - chodzi mi tu o skale różnicy prędkości- tir, ciężarówki, autobusy, osobowe z przyczepami zwłaszcza kampoingowymi tudzież inne osoby jadące wolniej - elektryki lub turyści*) wyprzedzający inny pojazd wolnobieżny. I że by nie być przysłowiowym męskim członkiem ciała* jadąc lewym pasem cojkis czas cię dogania szybsze auto i próbujesz się chować/zjechać* na środkowy pas co by puścić szybszych - między te.wopnonierzne. to wcale nie jest wygodne. Moim zdaniem dopiero od 4 pasow ruchu w jednym kierunku dopiero jest wygodniej - przynajmniej ja tak to odczuwałem. Każdy ma swoje 4-Litery i wie co lubi a co nie - byle tylko dać żyć innym. Tak zgadzam się - na żadnym pasie nie powinno się zatrzymywać! Trzeba uszanować i tych małych szybkich kierowców jak i tych dużych starych kierowców - każdy jest człowiekiem, każdy może się pomylić, zasłabnąć nawet kichnąć w nieodpowiednim momencie i bez czujności a zwłaszcza do tej woli innych uczestników ruchu dochodzi do tragedii - ale też nie oto chodzi by nadmiernie wbija się na 3-ciego bo mnie wszyscy wpuszczą... O złoty środek ciężko. Ale nie raz widziałem że wystarczy spuścić ze swojej dumy zjechać kołem na pobocze aby uratować komuś życie bo nagle się znalazły 3 auta na 2 pasach w jednym momencie. I ile taki wolnobieżny* Tir (jest jak czołg) to otyłe osobówka wjeżdża pod takie auto (z powodu tego że ciężarówki mąka za.wysoko zderzak -zwlasza z tyłu) robiąc z siebie i pasażerów naleśnik. Szerokości.
@@PiotrPilinko nie tylko. Jadąc z prawej strony masz obowiązek ułatwienia wyprzedzania cię. Nie dozwolone jest przyspieszenia gdy ktoś już zaczął manewr wyprzedzania - wiadomo są sytuacje gdy nagle Ci coś urośnie* na pasie i się ratując przyspieszasz wyprzedzającego - tylko żeby to robić tak by ten wyprzedzający nie.musial nagle.mieniac prędkości (noga w podłogę - o ile ma się jeszcze nadmiar wolnych koni pod maską) a jak się nie da to trzeba zwolnić i przepuścić - to nie boli że ktoś jedzie szybciej... Zawsze się znajdzie ktoś że będzie jechał szybkiej... Trochę nam brakuje tolerancji* na drodze, to nie wina ludzi lecz systemu, infrastruktury a raczej jej brak - i że zapierniczamy większości jak małe roboty z batem za plecami a marchewki nie widać. Szerokości
Bałagan w przepisach jest oczywisty, ale mnie zastanawia dlaczego przez ponad 40 lat nie przebudowano A4 pomiędzy Krakowem, a Katowicami (w tych miejscach gdzie są te dodatkowe pasy), aby to wyglądało jak w okolicach Góry Św. Anny (z pasem awaryjnym i trzecim pasem pojawiającym się i zanikającym z lewej strony - wtedy wolniejsze ciężarówki nie mają utrudnienia, bo nie są włączającymi się do ruchu). Pewno kluczowe są tu zapisy w legendarnej umowie z prywatną firmą Stalexport (która obowiązuje w latach 1997-2027), chociaż w tym czasie można by wybudować trzeci pas na całym koncesyjnym odcinku. 😉
Stalexport decyduje o wszystkim na tym odcinku. Państwo może co najwyżej sugerować i prosić o pewne rozwiązania, ale Stalexport może mieć to w pełnym poważaniu 😊 dlaczego od 25 lat DK94 wygląda jak wygląda - czyli po 1 pasie i między Olkuszem a Krakowem środkowy pas z wysepkami co 50 metrów? Bo podpisując umowę ze Stalexport państwo polskie zobowiązało się nie rozbudowywać tej drogi żeby nie przejmowała ruchu z A4. Państwo chce rozbudować DK94? Proszę bardzo, ale Stalexportowi należy się wtedy rekompensata za zmniejszony ruch, czyt. za mniejszą kasę z bramek.
@@Max_Vision Ten, kto to podpisał, powinien trafić pod Trybunał Stanu.
@@fr4ct1v09 Znowu ten mit Trybunału Stanu… Weźże przeczytaj Konstytucję.
Może powinno się całkowicie usunąć te pasy ruchu powolnego i zostawić tylko znak określający minimalne prędkości na poszczególnych pasach? Żeby moe było żadnych psów ruchu ze specjalnymi przepisami
Bez pasa awaryjnego to nie przejdzie.
Można w miejscu gdzie kończy się ten pas ruchu powolnego domalować linię jednostronnie przekraczalną dla lewego pasa ruchu, tak żeby w tym miejscu nie można było zmienić pasa z lewego na środkowy i tym samym nie powodować sytuacji kolizyjnej jak w tym samym momencie samochód z pasa ruchu powolnego będzie chciał wjechać na środkowy.
W sumie dziwne, że tego jeszcze nie zrobili. W małopolskim na drogach A i S jest to już powszechne
Linia jednostronnie przekraczalna jest przydatna w takich miejscach, ale w formie ciekawostki warto dodać, że w praktyce na jezdniach jednokierunkowych nie obowiązuje.
"Znak P-3 "linia jednostronnie przekraczalna" oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem."
Czytając te przepisy dosłownie oznacza, że gdy rozpoczynamy manewr wyprzedzania z prawego pasa, to następnie możemy przez taką linię przejechać z lewego na prawy zakończając wyprzedzanie. Nie ma tu rozróżnienia na jezdnie jedno- i dwukierunkowe.
Witam. Zajmuję się projektowaniem dróg. Dodatkowe pasy ruchu powolnego projektowano kiedyś. Przerzucono się na dodatkowe pasy do wyprzedzania co jest lepszym rozwiązaniem niż włączający się pojazd powolny do ruchu bo nikt go nie chce zazwyczaj wpuszczać xd. Takie rozwiązanie zapewnia płynniejszy ruch, większą przepustowość, bezpieczeństwo etc. Może przez to być burdel w papierach.
Pas ruchu powolnegk to taki pas schrötingera
Jako fizyk niestety nie widzę podobieństwa
Jako fizyk nie widzę nawet porównania bo nie istniał żaden Erwin Schrötinger tylko *dinger
Skoro włączamy się do ruchu, to pas ruchu powolnego nie byłby częścią jezdni. Może to i lepiej, że przepisy tu są skąpe, bo byłoby jeszcze gorzej. Bubel prawny.
Może przy okazji kanał Usuń Znak przyjrzałby się temu przekrętowi, jakimi są właśnie niekończące się "roboty drogowe" na tym płatnym odcinku na A4 między Krakowem, a Katowicami?
Przekręt ten był już poruszany, i jeżeli dobrze pamiętam to jest to obejście zapisu w umowie - jeśli są jakieś roboty, to właściciel nie musi odprowadzać opłaty do GDDKIA
@@jakisjegomosc542 A to nie było też, że w ten sposób sztucznie zaniżają przepustowość, więc nie muszą jej rozbudowywać o kolejny pas?
9-10 lat temu jak niejaki Adamczyk pisowiec, wtedy jeszcze pod wąsem, zapowiadał że puści Stalexport w skarpetkach byle tylko pis doszedł do władzy. Chwilę potem, jak został ministrem to zgolił wąsa.
"Ja tu widzę niezły temat!"
Właśnie miałem napisać że na A4 jest linia p-1c ale dawno tamtędy nie jechałem ze względu na wzrastające koszty remontów, na koszty i na szczyty w godzinach szczytu :) więc dobrze że doobejrzalem dalej.
dobra robota
super
Za Krakowem na DK 94 zrezygnowano z pasa ruchu powolnego na rzecz pasa wyprzedzania.
Wolniejsze pojazdy nie muszą zmieniać pasa, z tego wynika że szybsze nie muszą czekać na tę zmianę by rozpocząć wyprzedzanie.
Wolniejsze pojazdy kontynuują jazdę prawym pasem gdy kończy się pas wyprzedzania.
W ten sposób nie muszą czekać na łaskę pojazdów znajdujących się na sąsiednim pasie aby zostać wpuszczonymi - co ma miejsce w przypadku pasa ruchu Powolnego
Ja też nie rozumiem sensu pasa ruchu powolnego bo co na koniec ciężarówka ma się zatrzymać żeby ustąpić jeśli potem prawy pas jest zajęty. Oczywiście że powinny być 3 pasy i lewy powinien się kończyć a nie prawy jak w niektórych miejscach
Nawiązując do końcówki filmu w Czechach jest dużo bardziej przemyślana infrastruktura drogowa, sensowne ograniczenia prędkości i nie ma przejść dla pieszych poza terenem zabudowanym i ograniczeń do 50 z nimi związanych (są tylko przejścia sugerowane bo przechodzi przez nie 1,5 człowieka na dobę i jak już przechodzi to ma uważać! Już widzę jaki był by ryk jak by jakiś polityk zaproponował skopiowanie tych wszystkich rozwiązań do nas 😶)
Tak, poza zwężkami dla pasów dla wolniejszych aut. W Czechach, tak jak na małopolskiej A4, wolniejszy prawy pas zanika, co doprowadza do nerwowych sytuacji, gdzie ciężarówki gorączkowo szukają zmiany pasa - zwłaszcza na D1 Praha-Brno to jest odczuwalne, bo ruch tam jest konkretny, ale też na D35 do Olomouca jest parę takich gorących miejsc. Na Zachodzie (i na niektórych slowackich zwężkach) zaś przerzucono się na to, że w takich sytuacjach lewy pas zanika, a środkowy i prawy (tamten wolniejszy) mają kontynuację, i rzeczywiście jeździ się w takiej konfiguracji zdecydowanie spokojniej.
Bo Czesi myślą w przeciwieństwie do Polaków. Zresztą, u nas nie ma czegoś takiego jak sensowne ograniczenie prędkości. Każde jest złe i kierowca zawsze wie lepiej.
@@Poptanic Co do ostatniego śmiem się nie zgodzić, są miejsca, też gdzie jest ono potrzebne ze względu na wyjątkowe parametry drogi, np. tunel w Warszawie powinien mieć 80, max 100 limit, bo przy takim limicie jeszcze chyba nigdy nie doszło do żadnej konieczności zamknięcia tunelu ze względu na wypadek czy coś, czy też autostrady miejskie w Wiedniu mają limity 60-80 kph, bo zauważono, że wtedy droga ma większą przepustowość i ruch jest mniej nerwowy. Ograniczenia prędkości nie są (tylko) do uprzykrzania życia kierowców, jest całkiem sporo miejsc, gdzie powinny być ustawione i przestrzegane - a że są za rygorystyczne, to inna sprawa, temu np. Czesi kombinują z limitem 150, a Niemcy dalej na połowie swoich autoban mają bezlimit. 💪 Swoją drogą, skoro kierowca zawsze wie lepiej, ile ma jechać, to rodzinka na A1 nie zostałaby zabita, korkownica Trójmiejska nie musiała być co chwila parkingiem (tam to jeszcze trzeba dorzucić jazdę na zderzak), a na studniówkę moja klasa mogła być w pełnym składzie (a nie, że rozpędzony kolega w nocy zarąbał w drzewo), ale no jakoś tak się nie stało. 😜
Polski kodeks drogowy to przykład komplikowania sytuacji, które wszędzie indziej na świecie skomplikowane nie są.
i co w przypadku np kolizji?:) sąd i tylko sąd i na dowód własnie ten materiał :) i myśle , że sam sędzia biorąc po uwage wszystkie przepisy, opinie , znaki, itp itd sam będzie w kropce. Tak to w naszym pięknym kraju jest że jeden przepis przeczy drugiemu, drugi trzeciemu itd :) a ustawodawca czyli ludzie wybrani przez nas maja to w dupie.:)
Zawsze ustępuję tym co na pas środkowy wjeżdżają z prawej strony a ja próbuję zlewej. Prosta i jasna zasada.
Pytanie czy interpretacja "pasa ruchu dla pojazdów powolnych" jako zamiennik "pasa ruchu powolnego" (i vice versa) jest zasadna?
rozważałem to, postanowiłem nie czepiać się takich detali i „zaufać” prawodawcy. Inaczej tego typu błędów mielibyśmy całą masę.
Formalnie nie. Jedno określenie na jedno zjawisko.
Ten pas pod Szczecinem kiedyś był oznakowany jako powolny, nie wiem czemu kiedyś zmienili ten znak, nawet dwa razy zmienili
Właśnie to chyba pierwszy raz spotykam się z taką strukturą. To znaczy może i widziałem ale na pewno nie wiedziałem, że to coś osobnego.
Nie pamiętam, żebym zetknął się z tym w czasie nauki czy na testach.
Co do oznakowania to chyba najlepiej było by na początku takiego czegoś dodać oznakowania prędkości na asfalnie. Minimalne na zwykłych i to samo ale maksymalne na podjazdowych.
Co do zasady o "włączaniu się do ruchu" to nie wiem czy nie wystarczą przepisy o zmianie pasa. Poza tym jestem sobie w stanie wyobrazić sytuację w której jakaś wolny a masywny przez takie perturbacje utknie na takim poasie w skutek utraty impetu.
Trochę uprzejmości i będzie ok,jesli sa oznaczenia wprowadzajace w błąd....
Ten z pasa powolnego smiga 140 ,a inny wyprzedza ciężarówkę 110 lewym i ten z powolnego ma hamować, gdy maja sie spotkac na srodkowym.....?
Dwa pytania:
1. Ilu kierowców rozróżnia rodzaje i zastosowanie linii poziomych?
2. Czy najlepszym rozwiązaniem tego b...u byłoby napisanie wszystkich przepisów ruchu (wraz z mandatami, zasadami budowy drogi itp.) od początku wraz z ich maksymalnym uproszczeniem (patrz punkt pierwszy oraz pozostałe filmy na Pana kanale)?
co do 1 to myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia. Może nie każdy wie co konkretnie dana linia oznacza, ale jestem przekonany, że przynajmniej część kierowców dostrzega różnice między różnymi liniami w praktyce. Czyli gdy lewy pas oddzielony jest P-1a a prawy P-1c to da to komuś do myślenia, bo jednak te linie istotnie się różnią. Mam nadzieję.
Co do 2 to pewnie tak, ale na start to myślę, że potrzeba więcej chęci i rzetelnego podejścia po stronie prawodawcy i organizatorów ruchu
@@UsuńZnak - co do punktu pierwszego - myślę, że tak jest, że ludzie uczą się tego oznakowania w praktyce, bo te linie są stosowane zawsze przy wjazdach na drogi szybkiego ruchu. Nawet nie znając przepisów w naturalny sposób je sobie interpretują zgodnie z założeniem.
Co do punktu drugiego - nie do końca się z nim zgadzam. Tutaj mamy do czynienia ze skrajnym przypadkiem kiedy faktycznie to przepisy są... może nie glupie, ale głupio skonstruowane, natomiast warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj na tym kanale wskazywane są przypadki błędów... nazwijmy to administracyjnych zarządców dróg.
Patrząc więc z punktu widzenia kierowców - prawo mamy zazwyczaj dosyć jasne i jeśli będziemy się stosować do przepisów nas obowiązujących i znaków, to krzywda raczej się nam nie stanie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy uznamy, że dany znak jest nielegalnie postawiony i możemy się do niego nie stosować. Tu zazwyczaj wchodzimy już w przepisy nas, jako kierowców nie obowiązujące, a robimy to na własne ryzyko.
To, co mnie boli u nas w kraju i jest normą, to podejście, które ktoś kiedyś ładnie określił (nie pamiętam kto) jako "JEST tak, bo tak być MUSI. MUSI być tak, bo tak JEST". I to jest wkur%^#ące podejście naszych instytucji, jakaś taka totalna niechęć do zmiany przepisów, co się zazwyczaj wiąże z naprawdę niewielkim wysiłkiem. Więcej wysiłku i czasu zajmuje odpowiadanie i wymyślanie wymówek, niż zaplanowanie i wdrożenie zmian.
Tutaj mamy tego ewidentny przykład, kiedy widać, że dwie różne instytucje inaczej interpretują dane przepisy. Nawet jeśli tylko jedna z nich ma rację, to wystarczy się zastanowić na ile sytuacja jest niejasna i czy można właśnie uprościć dany przepis lub go uściślić lub zmienić.
2:49 Jak są 3 pasy to zasada jest prosta - prawy pas to lawa i tylko dla ciężarówek.
Można się rozejść 😊
To ja w temacie linii.
Na filmie widać, że pas ruchu powolnego jest oddzielony linią przerywaną. Czyli dopuszczalna jest zmiana pasa w jedną lub w drugą stronę (pomijam kwestie pierwszeństwa).
A jeżeli jest na przykład pas dla autobusów, który w danym momencie nie obowiązuje i jest on oddzielony od sąsiedniego pasa linią ciągłą? Poza godzinami obowiązywania mogę nim jechać innym pojazdem. Czy wolno mi w tym momencie przekraczać linię ciągłą na przykład w celu wyprzedzenia innego uczestnika ruchu?
Pas jest już w tym momencie dla wszystkich, ale linia wciąż jest ciągła.
Skłaniałbym się do odpowiedzi, że zgodnie z przepisami nie wolno takiej linii przekraczać. Ale temat ciekawy i może spróbuję go pociągnąć dalej
@@UsuńZnak
Temat mnie ciekawi.
Podobny casus. Prowadzę autobus. Nie mam obowiązku korzystania z pasa dla autobusów. Zdecydowałem nie korzystać i minąłem początek, jest linia ciągła. Zmieniłem zdanie, ale teraz już mi nie wolno tam wjechać, bo... jest linia ciągła?
Nie ma wyjątków od zakazu przekraczania linii ciągłej oddzielającej pasy ruchu. Podobny problem jest z pasami ruchu dla rowerów.
Do pytań z okolic 3 minuty dodam kolejne: gdzie powinien być korytarz życia, skoro skrajny prawy jest pasem ruchu powolnego- jak na jezdni z dwoma czy z trzema pasami?
Ciezko samemu coś dobrze zrobić, urzednicy wolą pisać pisma i zwalać na innych, czy już zawsze bedziemy potrzebować bata ruskiego albo niemieckiego bo sami nie umiemy?
2:32 co to znaczy ze pasy ruchu są pasami przeznaczonymi wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię
Np. zjazd z autostrady?
07:29 - Błędny obrazek znaku po lewej stronie materiału? Czy też pokazałeś inny przykład jaki się spotyka na drogach?
Wziąłem dostępny przykład znaku F-10 bez odniesienia do tego, co w rzeczywistości.
Dodam jeszcze, że to po prostu lenistwo. Za dużo czasu schodzi generować wszystkie znaki do filmu. Ale pracuję nad rozwiązaniem tego problemu i narzędziem, które to ułatwi ;-) może za jakiś czas dam więcej info
@@UsuńZnak Dzięki za info. Jak tak słuchałem to w pewnym momencie po prostu zgłupiałem i musiałem przewinąć by się upewnić czy dobrze zrozumiałem co powiedziałeś - strasznie chaotycznie te przepisy napisane przez co właśnie to co wspominasz, jeden punkt przeczy drugiemu :D
Mam ciekawe miejsce, w którym powinno być zmienione oznakowanie!
Wrocław, a właściwie tuż przed wjazdem do Wrocławia. Jest tam ulica Buforowa, na której obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Można z niej skręcić w ul. Św. Jacka gdzie nie ma ŻADNEGO znaku ograniczającego prędkość. Co daje nam wąską, osiedlową uliczkę poza terenem zabudowanym, na której teoretycznie można jechać 90 km/h. W kwietniu było tam potrącenie dziewczynki, która wybiegła zza autobusu.
Jaki jest sens dedykowania pasa ruchu dla pojazdów powoli się poruszających? W krajach cywilizowanych podjazdy pod górę są poszerzane o jeden lub dwa pasy ruchu i na tym koniec. Żadnych dedykacji. Po osiągnięciu szczytu wzniesienia kończą się lewe pasy. Tak wygląda sytuacja również na wspomnianej w filmie A4 na Górze Św. Anny. Resztę załatwiają ogólne przepisy ruchu drogowego. Przykład czeskiego rozwiązania problemu stromego podjazdu to tylko logiczne uszczelnienie kwestii stromych podjazdów dla ciężarówek. W Polsce pojawiają się dodatkowe przepisy, które nie wiadomo jak ugryźć i wprowadzające niezłe zamieszanie. Pokazane na początku filmu "pasy ruchu powolnego" w praktyce nimi nie są. Jadąc nawet 140 km/h również mogę jechać, zwykle powinienem, takim pasem. To takie podkreślenie (wężykiem Jasiu, wężykiem) zasady, że jadąc wolniej, masz być na prawym pasie. Zamieszanie tworzy się na końcu wzniesienia, kiedy to wolno jadące pojazdy muszą zmienić pas. Zasada suwaka trochę pomaga. To fakt. Jednak tylko trochę. Tu znów kłania się logika. Wszędzie trąbią, że prędkość zabija. To niczym w serii kawałów o Jasiu. Bez obrazy dla rzeczywistych Janów. Prawda jest taka, że to RÓŻNICA prędkości zabija. W sytuacji przedstawionej na filmie może ona wynosić 110 km/h !!! To jakbym tyle jechał w terenie zabudowanym!!! Policja zatrzyma mi prawo jazdy. Tutaj nie ma ryzyka. Jest OK. Dochodzimy de sedna sprawy. Urzędnicy odstawiają koszmar na drogach a zachowanie bezpieczeństwa zrzucane jest na barki nawet najmniej inteligentnych kierowców. Czy przez przypadek to nie urzędnicy powinni być odpowiedzialni za organizację ruchu z maksymalnym zachowaniem bezpieczeństwa? Resztę zostawiam bez komentarza. Jeszcze mi ksiądz proboszcz rozgrzeszenia nie da 🤣
a gdy są normalne 3 pasy i oba skrajne auta chcą wjechać na środkowy, to pierwszeństwo ma ten z lewej? czy działa to tak samo na autostradach jak i w mieście?
Ale tam jak i w innym przypadku wjeżdżający z pasa prawego na środkowy ma pierwszeństwo przed zmieniającym z pasa lewego na środkowy wg zasady prawej ręki !
Szczerze mówiąc ten znak czeski bardziej się kojarzy z jakimś nitro-boostem niże z powolną jazdą, ale może za dużo w gry grałem... :D
W tamtym miejscu na A4 przy Alwerni i tak mało kto korzysta z tego pasa powolnego. Nawet kierowcy dużych w kratkę tam zjeżdżają.
Witam, z góry dziękuję za cierpliwość, mam pytanie- w jaki sposób można teraz elektronicznie wysłać dokument? Ogarnąłęm niedawno profil zaufany, a w e-puapie znalazłęm tylko zgłaszanie nieprawidłowości do Wojewody, a mam pismo do GDDKiA. Jest tam jakaś możliwość wysłania gotowego pisma do urzędu drogą elektroniczną?
Ja korzystam z obywatel.gov.pl
Panie, przecież zmieniać przepisy to tyle roboty, komitety i posiedzenia. A wysłać ekipę do każdego pasa i zfinansować z podatków to łatwizna.
Ludzie pracujący w zarządach dróg powinni mieć obowiązek oglądania Twoich filmów. Może nareszcie dotarłoby do nich jakie absurdy kreują swoją ignorancją.
Ja skłaniałbym się raczej ku karom finansowym za buble prawne i idiotyzmy. Bo wiesz, jest takie powiedzenie: chłop że wsi wyjdzie ale wieś z chłopa nigdy.
Powino odchodzic sie od takich pasow ktore sie i tak koncza po prawej na rzecz ze po prostu pojawia sie pas po lewej jesli to konieczne z predkoscia minimalna ....podobny syf jest w czechach i zwezenie u szczytu wzniesienia ( bo nieraz ten pas nieprowadzi kawalek dalej ) i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji powodujacych wiecej szkody niz pozytku
To prawda, po Czechach strach w ogóle jechać, ale te zwężki na D1 i D35 to dramat jest, zwłaszcza jak jest duży ruch ciężarówek, a te gorączkowo chcą pas zmienić.
A co z korytarzem bezpieczeństwa, kiedy mamy pas ruchu powolnego? Wedle przepisów mamy z niego korzystać, czy może nie powinniśmy? Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to działają przepisy dot korytarza życia i zawsze zjeżdżam najbardziej w bok jak się da, tak po ludzku, aby jak najłatwiej mógł pojazd uprzywilejowany przejechać, mając jak najwięcej miejsca
Bardzo żadka sytuacja, ale nie wiedziałem o tym. Chociaż ja w takiej sytuacji i tak lecę w 99,99% przypadków lewym. Dzieki
Trafną jest chyba hipoteza, że istniał pomysł likwidacji pasów ruchu powolnego. Obecnie tworzy się pasy wyprzedzania w układzie pasów ruchu 2+1.
Ciekawe jest Zagadnienie, czy pas ruchu powolnego jest częścią jezdni, czyli czy jest pasem ruchu, czy raczej częścią bądź formą pobocza. Jeśli oddzielać go miała od reszty jezdni linia krawędziowa, to raczej to drugie.
Moim zdaniem powinny zostać zastosowane kolory linii to by rozwiązało problem- Chyba ?
A tak mamy pierdzielnik
Jak zmieniam pas z prawego będąc pewnym że mam pierwszeństwo to:
zachowuje odstęp od pojazdu przede mną
Upewniam się że ten z lewego pasa nie próbuje na mnie "wymusić" pierwszeństwa oraz że za mną nie zapitala jakieś bajerisze motor wrak który nie zachowuje tych ostrożności i w ostatniej chwili będzie próbował odfrunąć z naszego pasa na lewo, na prawo albo do góry
Przepisy ruchu drogowego nie muszą być optymalne, ale przede wszystkim powinny być proste i nie wprowadzające zamieszania.
Komentarz dla zasięgów
W Holandii nie mamy pasów dla ruchu powolnego, przynajmniej nic o tym nie wiem. Mamy za to pas który jest otwierany znakami świetlnymi na autostradzie w godzinach szczytu po lewej stronie oraz pas który zezwala na używanie pasa awaryjnego jako dodatkowego pasa gdy znaki świetlne na to zezwalają, zazwyczaj też w godzinach szczytu się to dzieje ale ten pas jest wtedy po prawej. Wydaje mi się że nie ma na nim specjalnych zasad pierwszeństwa. Minimalna prędkość to 60km/h na autostradzie, a maksymalna 100km/h.
Bo mało gór macie w holandii.
😊
Jak moze byc cos takiego jak pas ruchu powolnego na autostradzie gdzie minimalna predkosc wynosi 40km/h?
Nie ma prędkości minimalnej na autostradzie. Nie w Polsce
Nie o to chodzi. Autostrada jest dla samochodów będących w stanie jechać minimum 40 kph na płaskim terenie - ale nie jest powiedziane, że tyle minimum musi po takiej drodze jeździć.
@@UsuńZnak
Nie jestem pewien, ale chyba też wolno na drogach A i S poruszać się na motocyklu z małymi dziećmi, tyle że nie przekraczając 40 km/h.
Absurd?
@@sq5naz Dokładnie
Zawsze powinien się kończyć lewy pas. Może zajmiesz się tematem malowania linii ciągłych na dk i dw tam gdzie latami były przerywane a widoczność i warunki się nie zmieniły. Jeżdżę często dk12 w dolnośląskim i po ostatnim odświerzeniu linii w większości zmienili na podwójna ciągła
podwójne ciągłe mam w planach, ale jeszcze odległych. Szukam też odpowiedniego miejsca, w którym w żaden najmniejszy sposób nie można uzasadnić podwójnej ciągłej. Może sprawdzę dk12
Jeżdżę autem od dekad. Na moich oczach zmianiał się swiat i... przepisy R.D. Cokolwiek bym powiedział krytycznego wobec...polskiego prawa (nie tylko drogowego) i ludzi ktorzy je tworzą, byloby...niczym w stosunku do tego co należałoby powiedzieć w wielu aspektach. Polskim inżynierom prawa dedykuje z serca przemowe płk. Franka Slade'a z koncowej sceny filmu Zapach kobiety... nie tylko ze wzgledu na omawiany absurd pasów wolnej jazdy a raczej ich oznakowania (bo przeciez autor pokazał wersję czeską gdzie mieszkają jak widac normalni ludzie) a naszemu sejmowi i prawodawstwu życze spełnienia "klątwy plk Slade" th-cam.com/video/ihMzQLnvwCo/w-d-xo.htmlsi=3PL6s87mv09UcmO_
Mnie zastanawia po co te pasy ruchu powolnego na A4, skoro są tylko na fragmencie autostrady. Jeżeli założenie jest, że mają się nim poruszać pojazdy nie osiągające 80/h, to co mają zrobić na końcu tego pasa? Zatrzymać się i czekać na moc, żeby się włączyć do ruchu na pozostałych pasach, na których obowiązuje prędkość powyżej 80/h? Jak oglądam odpowiedzi ministerstwa infrastruktury, to odnoszę wrażenie, że zatrudnia ono wyjątkowych tępaków i to jest o wiele większy problem, niż malowanie nikomu niepotrzebnych pasów za ciężkie miliony.
Wydaje mi się, że z założenia pas ruchu powolnego powinien kończyć się w jakiejś odległości za szczytem wzniesienia, by pojazdy nim jadące mogły ponownie się rozpędzić.
@@UsuńZnak założenie słuszne, tyle tylko, że ciężarówki, za wzniesieniem i tak nie pojadą szybciej niż 80/h ;-) więc ten pas to taka trochę fantastyka. Ja jak mi warunki pogodowe nie sprzyjają, też nie pojadę lewym pasem ponad 80/h, ani nie będę zjeżdżać na ten prawy pas, bo większość kierowców pojedzie i tak wolniej, wyjątki, kompletni dyletanci tnący ponad 140 w deszczu i śniegu na oblodzonej nawierzchni
Przy każdej zmianie pasa, niezależnie od otoczenia i dopuszczalnych prędkości, masz ustąpić jadącym pasem, na który chcesz wjechać, a jak trzeba nawet zatrzymać się. Kierunkowskaz do niczego tu nie upoważnia
@@riesling5771 nie wiem skąd czerpiesz te filozofie życiowe, ale mogę doradzić, żebyś jednak się cofnął do nauki przepisów, zamiast wypisywać swoje SF
@@jolantapotocka8899 jolka, jolka, a ty już nic z przepisów nie pamiętasz?
Na S7 Radom- Kielce nie ma przypadkiem 2 razy takich pasów?
tam są zwykłe pasy, pojawiają się z lewej
@@UsuńZnak A, rozumiem wydawało mi się że widziałem ten znak tam jak ostatnio jechałem S
Polska chyba jest jednym z nielicznych krajow w którym pas ruchu powolnego zanika. Na zachodzie pas ruchu powolnego przechodzi w pas zwykły a zanika skrajny pas lewy.
Jeszcza jest na czeskiej D1 Praga-Brno, na słowackiej D1 Ružomberok-Poprad (choć jak pamiętam, to przynajmniej 1 zwężkę poprawili na zanik lewego pasa), słoweńskiej A1 Koper-Ljubljana (ale na niektórych starszych fragmentach), chorwackiej A1 Sveti Rok-Maslenica (ta słynna serpentyna autostradowa) i dalej to nie pamiętam. 😜 Ale w takiej Francji, np. na A75 na eleganckości na zwężkach zanika lewy pas i jest zdecydowanie mniej nerwowo na drogach.
@@RooiGevaar19 w Portugalii jest bardzo dużo wzniesień i często są pasy powolnego ruchu. Jazda tam załadowana ciężarówka to przyjemność. Nie trzeba nerwowo się wciskać na lewy pas.
No i coś Ty tym razem narobił?! :) Ta inna linia miała sens, a teraz nigdzie nie będzie...
Dla mnie jeszcze przesadą jest tak radykalne podporządkowanie, jakim jest "włączanie się do ruchu"; a z rozbiegówek to już nie, tylko zwykła zmiana pasa to jest. Mało osób niestety to rozróżnia i są problemy na końcu pasów ruchu powolnego, że nagle odwraca się pierwszeństwo. No i fakt, że przed takim pasem (jak tu na A4 z Krk do Kat) to można "legalnie" jechać i 60 oboma pasami (o ile nie utrudnia się ruchu), a tu nagle mniej niż 80 to won na prawo - zbędę, bo przepis o jeździe z prędkością nieutrudniającą byłby wystarczający i po co wyznaczać te minimalne i to na obu pozostałych psach? Tak w ogóle - kojarzy ktoś drogi z prędkością minimalną w sytuacjach innych, niż występowanie pasa ruchu powolnego?
Jeśli dobrze pamiętam to chyba na DK11 na obwodnicy Piły jest C-14 30 km/h. Coś mi się wydaje, że ten znak ma tam na celu zakazać ruchu pojazdów powolnych a nie wprowadzić prędkość minimalną (bo po co akurat tam?). Chyba się tym w końcu zajmę 😀
@@UsuńZnak Myślę, że zdecydowanie temat warty zwrócenia uwagi. :)
Znow wprowadzanie ludzi w blad...
1. Po raz 100. powtarzam, ze nigdzie nie jest napisane, ze przepisy o włączaniu do ruchu sa wazniejsze od innych. Mamy tu kolejna sytuacje, gdzie przepisy nakazuja ustepowanie sobie nawzajem... I ONI TO WPROST NAPISALI W TYM PISMIE 7:50 !!!
2. Ten pas ruchu spelnia def. pasa ruchu, wiec jest czescia jezdni, a przynajmniej nie mozna kategorycznie twierdzic, ze nie jest. Gdyby byl poboczem , to nie trzeba by było oddzielnie go wymieniac przy wlaczaniu...
A co niby ma zmieniac grubosc tej linii ?
To nie jest blad to jest uzywanie slowa PRZEPISY a proponuje znalezdz definicje tego slowa to dowiecie sie , ze przepis zawsze mozna zmienic i nie oznacza to jego pogorszenia a czasem nawet polepszenie dlatego przepisy zostawmy dla kucharzy a sami skupmy sie na ARTUKULACH PRAWNYCH.
"Coś się zgubiło" / "lub czasopisma" - ehe 😆
Jakkolwiek głupie i błędne jest oznakowanie, sa przepisy nadrzedne i im podrzędne. Idąc za tym na autostradzie nie da włączyć sie do ruchu. Dziekuję.
A wyjazd z MOPa to…? Albo wjazd z pasa awaryjnego na jezdnię
@@UsuńZnak Tyle, że przed wjazdem na mop ustawiają znak b-43 czyli zjeżdżasz z autostrady w strefę ruchu uspokojonego, po czym wyjeżdżając z mopa masz b-44
ale te znaki (B-43/B-44) nie informują o niczym innym, jak o ograniczeniu prędkości. No dobra, jeszcze o braku konieczności oznakowania progów zwalniających (to chyba jeszcze zależy od prędkości).
@@UsuńZnak Niby tak ale tutaj znów kłania się ...logika zarządców infrastruktury, tzn. wydaje mi się, że wychodzą z założenia, że skoro zjazd na mop jest skrzyżwaniem (taką wykładnię kiedyś gdzieś przeczytałem) a tuż za zjazdem stawia się znak o str. ruchu uspokojonego to tak analogicznie przy opuszczaniu mop, gdy mijasz znak o końcu tejże strefy, niejako z automatu włączasz się do ruchu autostradowego.
I znowu Czechy tak jak w przypadku terenu zabudowanego i tabliczki miejscowości. Czy Czesi są bardziej rozwinięci? A tak przy okazji "pas ruchu powolnego" to świetne pytanie na egzamin na prawko wtedy zdawalność na pewno by spadła.
Ja wolę jednak nasze znaki obszaru zabudowanego. Te w Czechach (i innych krajach) można czasem zbyt łatwo przeoczyć.
Polacy myślą, że KAŻDY prawy pas to par ruchu powolnego, a lewy to ten "szybki".
I na takich ludzi są zastawiane (chyba nie celowo - ale wciąż to ogromne zagrożenie) pułapki takie jak ta (wpisz współrzędne do Map Google i odpal Street Viev: 52.398453, 16.975324). Leci sobie taki cFaniaczek lewym pasem, wyprzedza wszystkich z prawego, widzi w oddali zielone światło więc nawet nie hamuje, a tu nagle okazuje się, że na zielonym świetle auto przed nim stoi, bo chce skręcić w lewo. Piękny widok, kierowców, którzy nie znają tego miejsca, ale kochają ( w ciemno) lewy pas tam.
Raczej Amerykanie
Gorsi Ci, którzy uważają, że środkowy pas na ekspresówce to doskonałe miejsce, żeby jechać 80-100 km/h
80% ludzi jedzie środkowym pasem trochę szybciej niż TIRy. I co w tym złego? Serio, to bardzo intuicyjne.
Jak są do dyspozycji 3 pasy to powinno się ich używac, a nie na siłę jechać gęsiego by wyprzedzać tira i po 4sekundach znowu się chować na prawo.
Przepisy powinny być dla ludzi, a nie ludzie dla przepisów.
@@marek8ball żeby jeszcze jeździli szybciej niż ten prawy pas. A nawet jeśli. To efekt jest taki, że jak ktoś chce jechać spoko płynnie 110 czy nawet 120 to nie może bo lewym pasem walą po 160, wjeżdżają w tyłek i co chwila trzeba się dla własnego bezpieczeństwa chować i zwalniać.
Albo typowa sytuacja w szczycie prawy pas jedzie góra 80. Srodkowy w porywach do 90, a lewy 105 bo jakiś kretyn uznał, że wyprzedzanie lewym pasem na zatłoczonej ekspresówce z taką prędkością to dobry pomysł.
Powinny być jakieś uniwersalne przepisy drogowe, chociażby na autostradach UE. Istniejące konwencje pomagają, ale no... jak ktoś ogląda ten kanał, to wie.
Prawo drogowe to prerogatywa państw członkowskich a nie UE. Ludziom się wydaje że UE to jakaś forma rządu światowego a tak nie jest. UE ma dość wąskie kompetencje prawodawcze a reszta zależy od państw członkowskich
@@Speedkam no więc dokładnie mowa o tym, że coś w tych kwestiach się powinno zmienić, bo np. nasze ministerstwo ma wywalone
@@Speedkam Jestem za zwiększeniem kompetencji UE, więc... Mam déjà vu pisząc taką odpowiedź xD
Mylisz się - poprawianie pasów to kolejna "fucha publiczna" w której można "dołożyć" wydatków w celu kradzieży/wyprania pieniędzy. Przepisy nie są po to by je zmieniać tylko po to by je wykorzystywać.
A przy okazji mogę się mylić, ale pas ruchu powolnego NIE MA ograniczenia prędkości(czerwony znak ograniczenia prędkości) tylko DOZWOLONĄ mniejsza prędkość minimalną niż pozostałe(niebieski znak NAKAZU)?
Bądź jak autostrada A4 między Krakowem a Katowicami: ceń się i nieustannie pracuj nad sobą!
No cóż, nieodparcie przychodzą na myśl słynne "spółdzielcze punktowce" za za przestawienie, których na środek jeziorek towarzysz dyrektor zainkasował nagrodę za wniosek racjonalizatorski.
tytuł - trzeba by zmienić na - pierwszeństwo z lewej przy zmianie na WOLNY środkowy , przy występowaniu 3 pasów lub pasa rozbiegowego ......bo wielu to zinterpretuje po swojemu jak pierwszeństwo pieszego i jeździe na suwak - czyli uważają że mają bezwzględne pierwszeństwo przed wszystkimi i wszystkim.
racja, powinienem jeszcze dopisać, że chodzi o pasy ruchu powolnego (bo znak na miniaturce to za mało) a nie pasy rozbiegowe, dodać coś o tym, że chodzi o drogi w Polsce aby nikt przypadkiem nikomu nie pomyliło się podczas jazdy za granicą. Może też coś o wątpliwościach, czy pas ruchu powolnego jest w ogóle pasem ruchu?
A tak na serio, to litości. Miniaturka ma zachęcać do oglądnięcia, ta nie wprowadza w błąd (chyba, że ktoś nie zna znaczenia znaku D-13 to może mu się tak wydawać). Od zawartości materiału jest… zawartość.
Czesi po prostu używają mózgu i chcą sobie ułatwiać życie. My za to mamy uśmiechnięty bajzel. Piękny ten kraj nad Wisłą 😛
Prowizorki to stan naturalny polski i jedyny system w którym możemy funkcjonować. Wszystkie przepisy są jasne i proste a na końcu mają dopisek "z wyjściem" "nie dotyczy" itd.
A tak apropo koloru pasuw .Pasy srodkowe na dwu kierunkowych drogach powinny byc na zulto (jak wiezdzasz i masz zulto srodkowa linnie to znaczy ze jestes na dwukierunkowej)tak jest w innych krajach!!!!!!!!!!!
Nie znam takiego kraju w Europie, choć wydaje mi się, że w Jugosławii tak było
@ tak ma Pan/Pani racje to jest w Canadze i prosze mi wieztc to bardzo pomaga (pozatym tu sie jezdzi spokojniej a co zatym idze nie ma tyle wypadkuw i jasxcze jedno tu tez sa kamery i one robia zdiencz z zylu i one nie oslepiaja (przepraszam za blendy prosze mi wybaczyc ale czas roboi stoke)
@Usuń Znak - myślę, że w całym filmie wychodzisz z błędnego założenia. To, że D-13 nazywa się "początek pasa ruchu powolnego" wcale nie wyznacza pasa ruchu powolnego, tylko początek pasa ruchu, z którego są obowiązani korzystać kierujący pojazdami nieosiągającymi na wzniesieniu minimalnej prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę, który pasem ruchu powolnego nie jest. Pasy ruchu powolnego najwyrażniej wycofano ze stosowania, aczkolwiek jeszcze pozostałości pozostają to tu to tam, w różnych rozporządzeniach. Zobacz, że jak przyjmiesz, że to co ty nazywasz pasami ruchu powolnego w rzeczywistości nimi nie są, właściwie wszystko nabiera sensu. I oznakowanie jest dobre, i odpowiedzi GDDKiA są dobre i nawet w przepisach nie ma sprzeczności - są pewne wymogi dla niezdefiniowanych pasów ruchu powolnego, ale nie ma sprzeczności... Innymi słowy - to nie są pasy ruchu powolnego, mimo iż nazwa znaku w cudzysłowie może to sugerować. Ale nazwa znaku to nie definicja znaku.
Brałem to pod uwagę, bo oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś na końcu - nazwa znaku to nie jego definicja. Ale tego typu błędów, zastosowania różnych słówek w chyba tym samym sensie itp. jest sporo, więc przyjąłem, że to… niedociągnięcie/błąd. Ale oczywiście, może być tak jak piszesz.
Aktualnie jest wielki bałagan powodujący powstawanie niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Ewidentnie pas ruchu powolnego powinien być oznakowany inaczej.
Tak, aby nie było obowiązku zjeżdżania do prawej krawędzi - bo fakt, że pas taki nie jest częścią jezdni jest niejako dorozumiane z brzmienia przepisów.
Nie będę komentował bo wiesz jaka .....burza będzie.....
Czemu nagrywający jedzie pasem środkowym na początku filmu gdy prawy jest pusty? Czyżbyś był wyznania że prawy tylko dla ciężarówek jak 80% kierowców na drogach o 3 pasach ruchu?
Odpowiedź, przynajmniej częściowa, w filmie
Paranoja! I nadal nie wiadomo czy utrzymując prędkość minimalną jesteśmy zobligowali do zjechani na pas ruchu powolnego.
Przykład prawa stworzonego dla "NIKOGO", chyba po to aby zabłysnąć lub skomplikować skomplikowane. Postawmy się na miejscu kierowcy takiej przeładowanej ciężarówy "sunącej" pod górę 20km/h. Czy widział kto, że taka ciężarówa sunie lewym pasem po drodze dwu-, trzypasmowej? Nie. Ona snuje się pd tą górę "przyklejona" do skrajnego prawego pasa , niekiedy nawet zachaczając o pobocze. Wystarczą przepisy z art. 16 PORD. Zresztą, o ile 20 lat temu zdarzało się widzieć takie pasy to teraz jest ich coraz mniej. Czy to nie pora na uproszczenie PORD? Jestem ciekawy gdyby @usuń znak wniósł petycję do sejmu o likwidację rzeczonych przepisów... ;) Film świetnie pokazuje absurdy prawa drogowego.
Pozdrawiam
To są pasy na miarę ich możliwości. Czy Wy wiecie, co oni robią tymi pasami?
Kurde, 3 lata mam prawo jazdy i nigdy nigdzie nie słyszałem o pasie ruchu powolnego
Śląsk, DK78: DK78
maps.app.goo.gl/AJmthUQYAbEe6JGV6
a co o tym mówi konwencja?
Przyjedź pojeździć po Irlandii. Dostaniesz zawału, a polscy policjanci gdyby mogli wystawiać mandaty w Irlandii to w godzinę stojąc tylko w jednym miejscu, wystawiliby więcej mandatów niż przez całe życie w Polsce.
W Polsce też by tak zarobili tylko tu nikt nie dba o bezpieczeństwo
Każdy interpretuje przepisy na własną modłę...
W polsce jest za dużo filozofów, inteligentnych inaczej każdy w zaparte trzyma swoją stronę i dlatego mamy " BURDEL"
Też pierwsze słyszę o jakimś pasie ruchu powolnego... To jakaś bzdura i bubel prawny...
49👍
Burdel?
BURDEL
Odcinek nadawał by się na 1 kwietnia. 😅
Dlaczegoszczochy specjalnymi decyzjami od wielu lat celowo niszczą POCZTE POLSKĄ w czasach bumu na paczki?
😂
Ja tu widzę niezły burdel
Burdel.
Co za absurd. Jakże polski.