Miałem Skoda Rapid nową przez 5 lat, kupiłem w roku 2018 po lifcie. Silnik 1,095 km TSI. Zrobiłem p przez 5 lat 116000 km byłem bardzo zadowolony a zmieniłem dlatego że po prostu kupiłem nową Fabię 4. Dla mnie silnik 1,095 km ma lepsze przełożenia skrzyni to znaczy długie i lepiej się nim jeździło na testach niż silnik 1.0 110 km i 6 skrzyniowa skrzynia biegów
Mam Rapida 1.6 TDI 90KM (chip na 126KM) CAYB kupiłem z przebiegiem 150tys. Użytkuje prawie 4 lata, obecnie 243tys. Poza rzeczami typowo eksploatacyjnymi jedyny problem miałem tylko z ładowaniem - kabel od alternatora gdzieś przestał kontaktować. Auto bardzo wdzięczne, spalanie zazwyczaj do 5 litrów, tylko fotele mało wygodne i słabe wyciszenie psują całokształt, zwłaszcza podczas długiej podróży autostradą.
Brakuje 6 biegu😉. Fajnie ze napisałeś taki komentarz. To jeden z bardziej funkcjonalnych samochodów ba rynku w ludzkiej cenie. Przeglądałem rapidy z silnikami po modernizacji czyli tak po 2016 roku to już ceny dochodzą do 40 tys. Masakra jak drogo się robi.
@@Motokomentator Skrzynia mimo że piątka ma bardzo długie przełożenia - przy licznikowych 140km/h jest około 2,5 tys obr/min. Ja mam liftbacka, najbardziej zaskakuje bagażnik 550 litrów :) Ceny faktycznie oszalały bo ja dałem 21tys a teraz sprzedałbym pewnie za podobną kwotę.
Ja się zastaanwiam jaki jest sens produkowania takich malych silniczków. Mazda 6 2.0 Skyactive spalanie ma podobne to tych trzy cilyndrowych. W trasie 5.5 bez problemu w mieście 8.5 średnie spalanie 7.4, dojeżdżam 7km do pracy w miescie. Kiedys wlokłem sie na krajowej za tirami przez 40 kilometrów spalaniesrednie 4.6.
@@GREGORGT76 tez jeździłem tsi. Przez wiele lat byłem współpracownikiem redakcyjnym tygodnika motor i interii - miałem dużo aut własnych a także praktycznie co tydzień inne Testówki.
Co to znaczy, że samochodem z silnikiem diesla i normą euro5 pojeździmy "gora" x lat? Bo jeżeli chodzi o strefy czystego transportu, to warto by uściślić, wg mnie to nie jest wielki problem ( choć jest), bo mieszkam w niewielkiej miejscowości, a w dużym mieście zagrożonym tego typu pomysłami byłem ok 4 taka temu, pomimo przebiegów rocznych na poziomie 25kkm,więc da się żyć i nawet nie zauważyć tego problemu. Natomiast w jakimś innym przypadku, no to pierwsze słyszę i nie wiem o co cho...
Tak, chodzi tylko o strefy. Nie wiemy niestety jak się strefy rozwiną i bez wątpienia wpłynie to na spadek wartości aut. Sam mam jednego diesla euro 4 i widzę jak stracił na wartości w porównaniu do wersji benzynowych z tego samego rocznika.
Jeżdżę 1.2 TSI 90KM 2016 od nowości obecnie 106tyś i po wymianie oleju słychać cykanie na zimnym przez około minutę. Pierwsze problem, który jak narazie ciężko zdiagnozować...
Warto rozróżnić TSI na łańcuchu do 2014 i na pasku 2015 .( Każdy model przyjął nowy silnik w innym roku) . Różnią się nie tylko rozrządem-typem, trwałością, innymi podzespołami, kulturą pracy( ojj tak). Mam styczność z obydwoma typami i to jak kupa do twarogu.
Tak , dokładnie. Mówię o tym w 5:50 i pokazuje tez zdjęcie tego nowszego silnika a także zaznaczam ze stary to ea111 a nowszy to ea211. Ale fajnie ze to jeszcze akcentujesz.
Starym ea111 poza rozrządem nie ma co zarzucić, mają podobna trwalosc, kultura pracy też podobna, klepią jak stary diesel i trzeba się do tego przyzwyczaić
Jeśli by była taka możliwość to proszę o nagranie filmu na temat najlepszych samochodów z silnikiem diesla do 20 tysięcy i ogólnie najmniej awaryjnych, fajnie by też było usłyszeć o tym, czy warto w 2024-2025 kupować samochody z silnikiem diesla, jeśli tak to od którego rocznika? Pozdrawiam :)
@@Mariooo965 ja dobrej pory jeździłem w zasadzie tylko dieslami ale teraz już kupuje benzynowe. Nie chce się zajeżdżać filtrami cząstek, ad blue itp. Wiec jedna nowa benzyna z salonu a druga starsza benzyna z euro 5 czyli 2011-2015 żeby nie miała benzynowego filtra gpf. Ale jak ktoś bardzo chce to bym polecił poliftingowego rapida 1.6 tdi - ludzie tu bardzo pozytywnie o nim piszą. Te 2.0 tdi po 2015-2016 roku tez nie są takie złe a mają euro 6 wiec dość długo chyba do 2030 będziesz nimi wjeżdżał w strefy. Pozdro👍
Myslałem o zakupie takiego rydwanu ze stajni vw z 1.6 tdi ale Po obejrzeniu myślę że zostanę przy silnikach PSA 2.0 i 1.4 hdi tdci znam Obsługuję je samodzielnie 1.6 hdi też wydaje się lepszy od 1.6 tdi ale im więcej oglądam im więcej wiem to mam coraz więcej wątpliwości
Też wiele zależy od budżetu - jeśli masz 35-40 tys możesz kupić niezłego rapida 1.0 tsi albo 1.6 tdi. Wyszukaj tu momentarz widza pawes984 - goś bardzo sensownie napisał o tym obszerny komentarz, (jest wpos o silniku Kia CRDI, a pod nim właśnie znajdziesz ten komentarz). Polecam,
Szczerze, tez bałem się 1,6 tdi, mam od 6 lat 105km cayc i malutko pali, pracuje normalnie, mialem tez hdi i jedne i drugie są spoko. Teraz będę rapidke sprzedawał bo okazyjnie trafiła się octavia 2.0. Gdyby nie to, to dalej by w domu jeździł. Zero problemu, olej od wymiany do wymiany, serwis śmiesznie tani. 😅
Użytkowałem Golfa 1.6 TDI z 2018, 115KM, pompa paliwa niestety się złuszczyła powodując koszty wyliczone przez ASO na 30kPLN przy przebiegu 155000km. Więc nie do końca mam zaufanie do tej jednostki.
@@dominikst1356 załapał się na gwarancji? Oni liczą niwą pompę, nowe albo regenerowane wtryski plus demontaż zbiornika paliwa i płukanie całego układu paliwowego i baku.
@@Motokomentator niestety już po gwarancji, miał 3 lata i 3 miesiące, auto służbowe i flota VW leasing ogarniała sobie naprawy itp. swoją drogą jakieś dziwne patenty, ASO VW naprawiało, a flota VW dostarczała im części. Ja to w tym wszystkim miałem dużo szczęścia bo normalnie wymiana auta miała być po 3 latach i ja to auto chciałem odkupić, po tej awarii szybko mi przeszło.
Będę teraz sprzedawał porządnego rapida 1.6, nigdy nie było problemu, na wakacjach spalił nam 3,5 litra na 100 przy spokojnej jeździe. Mój ma 260k+ i jest tiptop, jedyna większa robota to wymiana sprzęgła. Tanie w utrzymaniu auto. W PKP te 1,6 robiły milion km wożąc maszynistów.
Panie Jacku, ciekawy filmik, również rozgladam się za w miarę tanim autkiem dla rodziny 2+2 z rodziny vag. Aktualnie jeżdżę Octavią II kombi 2006r 1.9 tdi bxe 😉. Jeśli chodzi o silnik 1.2 mpi/ htp to mój ojciec ma w fabii II z 2009 roku. Auto kupione prawdopodobnie z oryginalnym przebiegiem 124 k km i bierze około 600 ml oleju na 1 tys. km. Przy drugiej wymianie oleju dodałem dodatek MoS2 i chyba jest odrobinę lepiej. Pozdrawiam 😊
W takim budżecie 25 tys tez można rzucić okiem na Astry IV 1.4 turbo z gazem albo Meriva B tez z tym silnikiem. Przebiegi Ok. 200 tys km, ceny 22-25 tys zł za roczniki 2011-2013. Pozdrawiam👍
Co byś polecił kupić do 30 tyś. zł. z kompaktów? Szukam czegoś głównie na dojazdy do pracy 30 km w jedną stronę. Myśle nad ibizą, polo, fiestą tylko bije się z myślami czy benzyniak i wrzucić lpg czy diesel. Co byś kupił w tym budrzecie z w miare niskim spalaniem i awaryjnością?
Ten sam problem - żona dojeżdża do pracy 30 km w jedną stronę. Na radzie działał peugeot 207 1.6 hdi. Ale ma norme euro 4. Myśle ze albo rapid 1.0 tsi w razie potrzeby dołożysz sobie gaz albo jak będzie za drogi to jakiś opel 1.4 turbo astra IV albo meriva B albo z fabrycznym gazem 120 km albo 140 km i domontujesz gaz. Tylko w tym 140 km są te kiepskie skrzynie 6-biegowe m32, ale trafiają się w dobrym stanie. Ewentualnie megane 1.6 jak najmłodsze - tez super do lpg i nie rdzewieje. Pozdro👍
@@Motokomentator hmmm opla nie chce. Teraz mam Zafirę B 1.9 z m32 i jej koniec jest już bliski i ta korozja... Może peugeot 208 z 1.6 HDI będzie złotym środkiem?
@@marski305 jak najbardziej tylko spójrz na normy czystości spalin. Jak kupisz przed 2015 to będzie euro 5 i strefy do 2028 czyli max 4 lata. A pod koniec cena auta będzie szybko spadać. Jak po 2015 to jak najbardziej, tylko uważaj bo to może być już 1.5 hdi a ten nie jest taki dobry jak 1.6 hdi.
@@Motokomentator dzięki wielkie za pomoc! Rozwiales trochę wątpliwości i zwrócę uwagę na Megane jeszcze bo wcześniej nie brałem ich pod uwagę ale to też spoko opcja do zakupu coś na pewno wybiorę. Pozdro trzymaj się!
Hmm myślę że 30k to najgorszy budżet bo znaczna większość osób poszukujących samochodu używanego właśnie takim dysponuje przez co w tej cenie dużego wyboru nie ma. Ja w tym wypadku zaglądałbym w niszę w którą niewiele osób się zapuszcza żeby znaleźć coś wartego uwagi. Diesla na 30km w jedną stronę bym sobie darował, a ciekawy i oszczędny kompakt to moim zdaniem mało popularny Baleno. Mimo że to mały samochodzik na pograniczu klasy B i C ale ma bardzo przestronna kabinę i miejsca jest więcej niż np. w Focusie. Szukałbym wersji elegance bo ma bi-xenony, automatyczną klimę i inne bajery jak android auto ale to może być koszt 35k lub więcej zależnie od stanu, za to samochód z rocznika 2016-2019 z niskim przebiegiem i oszczędnym silnikiem MPI z czterema cylindrami do którego można dorzucić gaz chociaż on tak mało pali że nawet bym sobie tym głowy nie zawracał. Jak bajery nie potrzebne to za 30k da radę znaleźć nie wymęczony egzemplarz, a te silniki mają normę euro 6 więc posłużą długo pod warunkiem że zrobi się zabezpieczenie antykorozyjne zanim samochód zacznie korodować bo to japoniec więc ruda go lubi. Te auta nie były popularne wśród przedsiębiorców więc znikome ryzyko trafienia egzemplarza po flocie chociaż były takie co na nauce jazdy jeździły. Z aut bardziej popularnych to może być Fabia z 1.0 MPI bo też jest bardzo oszczędna i na dojazdy jak znalazł tylko że to już większe ryzyko bo masa tego jeździła we flotach, na Uberach i wypożyczalniach. Te samochody bez problemu robią duże przebiegi no ale jest znacznie większe ryzyko trafienia egzemplarza z ukrytą historią. Są tez inne alternatywy np. starsze samochody za mniejsze pieniądze do których można założyć gaz, a tu szukałbym zadbanych z niskim przebiegiem egzemplarzy aut francuskich pokroju Peugeot np.. 307 z benzynowym 2.0 lub np. niszy w postaci Chevrolet-a np. Aveo z benzynowym 1.4 z dobrze wyposażoną wersją sedan. Chevrolet to starsze konstrukcje Oplowskie z innym znaczkiem, niższą ceną i lepszym stanem, często od pierwszego właściciela ze znikomym przebiegiem. Na dojazdy do pracy w sumie nic lepszego nie potrzeba, a takiego Chevrolet-a można wyrwać już nawet za 10k tylko trzeba dołożyć do instalacji LPG bo to silniki starej generacji i nie są nadmiernie oszczędne, ale za to nie drogie w utrzymaniu i mało awaryjne. Do tego pakiet startowy i mamy pewne auto na dojazdy do pracy, a resztę hajsu można spożytkować w inny sposób.
Doradź o ile przeczytasz bo nigdzie nie mogę znaleźć porady czy silnik 1.5 vvt wolnossący w Suzuki Jimny obecnym jeszcze w tym roku w sprzedaży, nadaje się pod LPG ? Dzięki 😊
@@Keto_Samuraj The K15B is a 1.5-liter inline four-cylinder, naturally aspirated gasoline engine that debuted in 2018. The Suzuki K15B engine is the biggest version of the K-series inline-fours. The 1.5L engine became a standard option for Suzuki's popular models, such as the fourth-generation mini SUV Suzuki Jimny (Sierra/Global), Suzuki Ciaz, and seven-seat compact MPV Suzuki Ertiga. The new engine replaced the M13A and M15A out of the previous small-displacement engine series.
Engine has an aluminum open-deck design cylinder block with cast-in cylinder liners. The crankshaft is placed inside the block with an offset to the line of the cylinders. The engine is equipped with lightweight pistons with low-tension rings and nut-less split-type connecting rods. On top of the engine block, there is an aluminum alloy cylinder head with four valves per cylinder and double overhead camshafts. The engine uses a strong, reliable timing chain - it is a silent timing chain to improve noise, vibration, and harshness. Both intake and exhaust camshafts come with variable valve timing (VVT). The valves are actuated by camshafts through bucket-type hydraulic lifters. The valve cover is made of plastic.
@@Keto_Samuraj tyle znalazłem - ma łańcuch i hydraulikę zaworową z tego wnioskuje ale czy zagra to z gazem to nie wiem. Możesz zadzwonić do Tarnowa do firmy Czakram - oni są przedstawicielem BRC na Polskę i tam jest taki specjalista - Piotr Oleksyk. On się bardzo interesuje takimi tematami - może Ci pomoże.
Pompę wody z elektryczną przesłoną zamieniamy na zwykłą pompę. Padają układy wtryskowe Delphi. BOSCH który występuje w 2,0 tdi jest o wiele lepszym wyborem
Te po 2015-2016 roku nie są złą opcją. Mają już normę euro 6 wiec spokojnie do 2030 roku będą wjeżdżać w strefy a z tego co widzę to na ten silnik po zmianach już nikt nie narzeka. Ciekawe co jest lepsze taka 1.6 tdi po modernizacji czy ten 1.2 tsi po modernizacji oba są już spoko.
Syn niedawno kupił rapidke 1,2 na pasku z 2017 roku z polskiego salonu bezwypadkowa ale cena już pod 40 tyś podchodzi za ladny egzemplarz a czasem i więcej
mpi czy tsi ?oba udane ale chyba w 2017 juz byly tylko 1.0tsi ?ja mam z 18 roku Diesla i to prawda za ok 5 letniego rapida w dobrym stanie trzeba miec ok 40 tysiecy moze nawet trochę wiecej jak bedzie z lepszym wyposazeniem i mocniejszym silnikiem ale w tych pieniądzach uwazam ze to jeden z lepszych wyborów
@@Motokomentator Same silniki mi się podobały. Wśród znajomych mam kilku zadowolonych właścicieli. Skody i Volkswageny. Szukając auta największym problemem było poszukanie auta bezwypadkowego. Im bardziej podnosiłem minimalną kwotę, tym większe wałki handlarzy.
Mam 1.6 ea288(clha) za chwile 200tysi (u mnie od 30 tysiecy) i jedyne co zrobilem przez 30tysi to swiece i chlodnica klimy. O oleju czy filtrach nie wspominam bo to jak buty, czasem trzeba je wymienic. Auto moze i mocy nie ma (max jecalem ledwie ponad 190km)skrzynia 5 gang slabo, brak dwumasy to zaleta. Dolewam czasem archoila do diesla i smiga.Spalanie smieszne nawet ponizej 5 litrow. W lecie spada ono nie wiem dlaczego blizej 4.3 na trasie czego w zimie nie uracze bardziej 4.8 5.2 (dane z kompa). Ponoc trwala jednosta choc wzgledem 2.0 ea288 duzo wolna. Przy aktulnym taryfikatorze motorek jak znalazl.
@@Motokomentator Auto sprowadza mi czlowiek tkory w naszym regionie znany jest od lat. Rok rekojmi, gwarancji itp. Czlowiek jedzie z kompem (do danej marki) sprawdza zawaqrosc popiolu dpf aby wiedziec czy przebieg sie pokrywa (mniej wiecej) z iloscia popiolu. Jak cos zlego sprowadzi to musi z wlasnej kieszeni pokryc (przekonal sie nawet o tym u moich dwoch kolego i sporo kasy wydal aby im auto naprawic.)Ma ubezpieczenie i od niemca wyciagnie ta kase bo nie kupuje u dziadow. Ale do rzeczy. Ma warsztat po renomowana marka miedzynarodowa (bez reklam) i po sprowadzeniu jego mechnicy wymienili caly rozrzad z pompa cieczy i dali ten czujnik na pompie nowy. Bo ponoc inni mechnicy go zostawiaja i te pompy nowe rowniez potrafia siadac. Co do opilowania to u mnie nic w filtrze nie ma. Wtryski maja korekty przy odpalaniu max 0,5 wiec zle nie jest.Dobry mechanik wie, ze przy rozrzadzie zmienia sie pasek, ale tez mowia, ze 300tysi dla niego to nie problem.Zapomnisz wymien przy nastepnej wymianie rozrzadu i tyle. U mnie aktualnie wypalanie na trasie dpfa to ok 500-700km jak sprawdzalem na vcdsie w miesice 300km. Filtr ma mx w 1.6 i 2.0 0,18l i jest zapachany, ale machoniory mowili mi, ae naprawiali auta z 20g zapacahnego dpfa i auto jezdzi i nawet zbyt czesto nie wypala sie. Ponoc wszystko zalezy od wersji softu w sterowniku. Mam aktualizacje i chcialem wgrac, ale powiedzial mi facet od tuningu, ze ww nowych softach ustawiono wczesne wypalanie co za tym idzie szybdze jego zapchanie.Ogolnie fajny silnik.POmpa paliwa moze sie i psuje ale nie u wszystkich.
Generalnie od 2015, ale zawsze się trzeba liczyć z tym ze ktoś kupił w salonie z wyprzedaży z rocznika 2014 i w ogłoszeniu tego nie napisze. Dlatego dla bezpieczeństwa bym brał 2016.
Oba auta opisywane używane głównie na dojazdy do pracy, gdzie jadę ponad 30 km drogą ekspresową, a potem jeszcze prawie 20 drogami lokalnymi. Przejechałem prawie 100 tysięcy, z czego z 70 na LPG, Fabią 1,2 HTP 12V 2003. Kupiłem ją gdy miała 200 tysięcy, sprzedałem gdy miała 300. Zero problemów z rozrządem. Myślę, że był on robiony, bo 2003 to pierwszy wypust, najbardziej wadliwy. Gdy naprawimy ten rozrząd na poprawionych częściach, problemów raczej nie ma - w zestawie dostajemy ten dłuższy napinacz, który pasuje do starego silnika. Zero problemów wynikających z jazdy na LPG. Pobór oleju od 0,3 l/1000 km na początku życia do 0,5-0,6 na końcu. Pod koniec lałem cerateca, przez co pobór spadał do ~0,2. Auto z tym silnikiem nie jedzie, szczególnie latem z klimą, ale jako osiołek na toczenie się sprawdza się dobrze. 110-120 licznikowe ekspresówką spokojnie da się jechać. Spalanie 7,5-8 l LPG. Od roku jeżdżę Polo 1,2 TSI na pasku, czyli nie takim o jakim jest mowa. Świetny motor, w tej budzie super dynamika, po wirusie z 90 na 120 KM auto prawie jak GTI. Spalanie 5,5-6 l Pb. Niestety pobór oleju także nęka moje auto, wcina mi tak 0,3-0,4. Do obu aut lałem olej zalecany przez producenta syntetyczny, nie wyznaję zasady lania gęstszego oleju do starych silników, w których jest napinacz na olej, smarowanie turbiny itd.
@@ppp3435 ja mam teraz 1.2 tsi na pasku w Leonie - bardzo fajnie jeździ - jest oszczędny a osiągi mi wystarczają. Na razie przebieg Ok. 120 tys km i jeszcze nie bierze oleju.
@@Motokomentatorzapomniałem dopisać. Polo jest w rodzinie od nowości i od nowości bierze olej, na początku bardziej tak 0,15-0,2, w miarę przebiegu powoli coraz więcej.
Facet nie wiem co tobie się tam wyciąga i nie chce wiedzieć ale mieszasz tu różne roczniki silników TSI. Najpierw cytujesz bo rozumiem,że sam nigdy nie miałeś takiego aura , że poprawiono od 2010 r a później sugerujesz,że rozrząd lancuchowy nie wytrzymuje nawet 50 tys zł co jest totalna bzdura. Moim zdaniem zarówno silniki 1.2TSI z rozrządem na łańcuchu jak i na pasku są godne polecenia i nie ma między nimi większych różnic w trwałościi oraz są to silniki optymalne do napędu tych aut z lat 2010 do 2019 i obydwa były zawsze i są godne polecenia ,w przeciwieństwie do np.takiego dziadostwa jak 1,2 Pure- tech w pezotach.czyvinnych autach z grupy stelantis.
@@mareksosnowski957 nie bronię Ci polecać 1.2 tsi na łańcuchu. Ja jednak polecam 1.2 tsi na pasku. Ostatecznie może być tez 1.4 tsi na łańcuchu ale po zakupie warto wymienić ten łańcuch kompletny z napinaczem. Pozdro👍
@@Motokomentator skoro polecasz tylko na pasku to uzasadnij to sensownie ale pewnie takich argumentow brak więc to tylko subiektywna opinia a nie obiektywna sprawa
Nie, no stary 1.9 tdi był dobry. Pamietam jak w auto international był wielki test audi 80 b4 z sensacyjnym tytułem ze auto przejechało 1200 km (czy nawet 1500) na jednym tankowaniu. No i ten ich stary 1.8 turbo tez był fajny.
Miałem w Fabii 2016 1.2 TSI 90 KM EA211 (CJZD) w sumie to był mój pierwszy teesiak, do 100 tyś. km jak go sprzedałem nie miałem z nim problemów, oprócz kompresora klimatyzacji, była seria kompresorów Denso która "piszczała" taka głośna irytująca praca słyszalne zwłaszcza na zewnątrz, na gwarancji mi tego nie uznali i tak sobie piszczał do momentu sprzedaży. Był to jedyny silnik do którego wleciał chip po 30 tyś. km, jeżeli miałbym kupować TSI to tylko raczej z tej serii, co do oleju a raczej jego poboru to taka norma około 5 setek od wymiany do wymiany, W rodzinie był 1.2 TSI EA111 chyba 85 KM też w Fabii, ale kodu nie podam bo nie wiem, ale doleciał do 300 tyś. km i poszedł dalej więc w sumie tragedii nie było ale lubił na koniec już oliwę.
Teoretycznie tak. Pierwsze silniki z tej serii miały 6-zaworowe głowice i one były popularnie nazywane w swojej 60-konnej wersji HTP. Te z euro 5 o których mówię mają 12 zaworów i one są najczęściej nazywane MPI ale oczywiście to tylko kwestia nazewnictwa. To jedna rodzina silników.
Były też 12v THP, sam miałem taki silnik w Fabii 1. 6v miały 54KM, a 12v - 64KM. Późniejsze wersje (chyba od Fabii 2) miały: 6v - 60KM, a 12v - 70KM (w Rapidzie 75KM), ale nie wiem czy konstrucyjnie się czymś różniły, czy tylko miały inny soft. Jeszcze w czasach Fabii 1 nastąpiła zmiana w konstrukcji ślizgów łańcucha rozrządu, ale moc pozostała bez zmian.
@@MotokomentatorZ tymi silnikami trzeba pilnować stanu oleju by był na max na bagnecie, inaczej łańcuszek może zrobić hop o 2 lub 3 zęby. Ten rozrząd w porównaniu do 1,4 mpi z Fabii 1 (tego skodowskiego) to biżuteria.
Wszystkie golfy 7, leony 3, i octavie 3 maja juz 1.2 tsi silniki te nowsze na pasku,a weszly Wszystkie chyba w 2012r., do mniejszych aut chyba później trafily
Pasek pompy oleju w 1.6 TDI bez problemu wytrzymuje 300 tyś, wystarczy wymienić przy wymianie rozrządu przy 200 tyś. Z pompą cieczy nie ma żadnego problemu była tylko wada pomp i była akcja serwisowa. i była akcja serwisowa. Mam 2 samochody 1.6 TDI i nic się nic nie dzieje. Jak ktoś wie jak dbać o DPF to totalnie się z nim nie dzieje. Opiłkowanie pompy jest wtedy jak ktoś jesdzi cału czas na rezerwie.
Ja mogę polecić 1.4 tsi 125 km CZCA. Ma poprawiony rozrząd na pasku. Brak dwumasy. A chodzi duzo lepiej niż te 125 km. 159 k przebiegu i chodzi miodzio. W seacie Leonie 2018. Wiem ze to nie ten przedział cenowy ale naprawdę fajne auto a nie kosztuje już dużo
hej, a możesz napisać ile palli? jak ktoś się nastawia na 1.2 tsi 110 KM i trafi mu się ten 1.4 tsi to ciekawe z jakim spalaniem trzeba się realnie liczyć, Pozdro!
1.0 tsi ea 211 w firmie w niemczech ma ponad 300tys nalatane. Robiony byl rozrzad i sprzeglo, nikt o te samochody nie dba bo to firmowe a jezdza do dzis bezproblemowo
Bez wątpienia ten koreański nie jest zły. A czy lepszy - od tego starszego 1.6 tdi myśle ze tak, z tym nowszym bym dał remis. Te pompy wody tez już się da ogarnąć - są coraz tańsze.
@@Motokomentatormam w Rapidzie silnik 1.6 tdi 115km rok 2018 pierwsza rejestracja 2019 rok na szczęście jeszcze bez adblue kupem rok temu z przebiegiem 90 cos tys kilometrów nie pamiętam dokładnie ale ok 90 paru samochod bardzo zadbany jak na tyle lat i przebieg jeszcze nie taki duzy odrazu w serwisie wymiana kompletnego rozrządu z pompą wody i olejem z wszystkimi filtrami tak robie zawszę przy kupnie auta szczególnie wazne jest to w nowoczesnym silniku diesla jeszcze przy kupnie obejrzany dokładnie przez mechanika z rodziny mimo ze przejechałem niezbyt wiele narazie bo niecałe 30 tys kilometrów ale jak na ten czas moge powiedzieć ze z auta jestem zadowolony cena tego auta byla hedna z wyzszych w ofertach ogloszen ale warto czasem doplacic kilka tysiecy bo jesli chodzi o Rapidy to będzie to raptem kilka tysięcy ok 5-8 tysiecy ale warto miec zadbany egzemplarz i cieszyc sie z auta uwazam ze w przedziale ok 40 tysięcy za auto ok 5 letnie rapid jest jednym z lepszych wyborów u mnie w silniku o kodzie cxma sa wtryski boscha podobno najlepsza opcja zrobilem tez chiptuning u renonowanego tunera seria wyszla 120km i ok 255 czy 260nm juz dokładnie nie pamiętam ale po chipie wyszlo 144km i ok 342 czy 4 nm wynik bardzo dobry i osiagi w stosunku do spalania bardzo dobre tez ciezko o lepsze auto w tych kategoriach i pieniądzach mierzone przyspieszenia na dragy przed chipem ok 9,8 -10 sekund z jedna osoba w środku po chipie 8,1 -8,3 sekundy co uwazam za bardzo dobry wynik jak na te auto waga mojego auta to 1250kg jesli ktos mie robi duzych przebiegów to silnik 1.0 tsi tez jest bardzo dobry do tego auta ladnie przyspiesza i nie pali dużo raptem ok 0,5 do litra wiecej przy normalnej jezdzie moje spalenie z wielu kilometrów waha sie w okolicach 5 litrów z tego spora czesc tras to tez miasto jak jade wolno ok 90 potrafi zejsc poniżej 4 litrów przy 140 -150 na autostradzie wychodzi ok 5,3 5,5 litra na trase to auto idealnie sie spisuje lod względem spalania druga rzecz ktora mi sie w tym aucie podoba mam wersję spaceebak wedlug mnie sporo lafniejsza po prostu od liftbacka dlatego świadomie taka wybrałem jest spory regularny bagażnik i bardzo obszerne wnętrze ja mając 185 spokojnie sie za mna miesci jeszcze szwagier ze wzrostem 192 cm mimo nie najszerszego wnetrza w 4 osob jedzie komfortowo tym autem i to osoby moga byc duzych gabarytów majac wszyscy np 190 cm nikt nie będzie narzekal na brak miejsca uważam ze to auto jest dobrze zaprojektowane pod względem ergonomicznym jest nie duze jeszcze z zewnątrz ale w srodku jest wiecej miejsca jak w nie ktorych autach klasy średniej jak ktos ma budżet ok 35 -45 tys bo ten budzet 25 tys jest jednak zbyt maly i nie ryzykowal bym kupna auta juz ok 10 letniego z duzym przebiegiem ale w tym budzecie co podalem jesli dobrze się poszuka to kupi sie auto z roku 2018 2019 czyli jeszcze nie takie stare ale posłuży nam spokojnie przez kilka lat i będzie zadowolony kazdy z takiego auta oczywiście jesli ktoś oczekuje od tego auta i ktos bierze pod uwage ze to auto segmentu b lub porownuje do segmentu kompaktów
@@pawes984 bardzo dobre wnioski i spostrzeżenia. Sam tez oglądam spacebacki bo są ładniejsze i jak ktoś nie ma dużej rodziny to wystarcza. A te roczniki 2018 to wyborne roczniki tylko już autka droższe. Ale tez mi się nasuwa taki wniosek ze chyba lepiej dopłacić jak ktoś chce taką właśnie Skodę. 👍
@@Motokomentator ja sie mieszcze nawet na wakacje rodzina 2+2owszem czasem jest problem zeby do bagaznika wszystko weszlo ale jak dwojka dzieci jedzie z tylu mozna jeszcze jakas torbe wcisnąć na tył uwazam przy kuonie auta ze trzeba mieć tez zawsze jakaś rezerwę finansowa na naprawę auta czy wymiane jakis podzespołów
Fiat Grande Punto 1,4-8V 77km ponad 180k na LPG przy 165padła pompa paliwa a raczej jej filtr.koszt około 450zł trzeci alternator kosz około 300zł,jeden zawór wymagał regulacji/płytka/przy 165k przebiegu,spalanie 6,5-7,5lpg otyłe,rok 2008
No bez przesady. Gadowski to ekstraklasa - można się uczyć od gościa w zasadzie w każdej płaszczyźnie - i sposób wypowiedzi i merytoryka i spojrzenie na rzeczywistość. Ja na jego tle to taka podwórkowa liga. Pozdrawiam serdecznie 👍👍
Zgadza sie 1.3multijet 75/90KM z 2010r np z grande punto goscie robia na 280-300Km z duzyim turbo ale bez kompletnie otwieranka silnika serykny blok i glowica i dol
@@djkadlubek-sp2lq to musi być RAKIETA ! Ja byłem na tyle skromny, że wsadziłem K&N filtr powietrza. Jak się włączy sport na pokrętle to nawet z nowymi oponami nie idzie ruszyć bez zerwania z asfaltem. Żadnych remapów a autko się mile zapomina.
Astra g z 2002 roku 1,4 benzynzyna , pali w lato 6 , 3 po miescie w zimie 7,5 . Na trasie 5,5 . Nie koroduje!!! Garazowane, przebieg 187 tys. Wymienilem 3 piasty przy kolach, chlodnice bo ciekla ,termistat , czujnik pol walu korbowego, raz tarcze i dwa razy klocki z przodu. Wiecej nic poza filtrami i olejem . Nigdy nie zawiodl. Chocuaz ma juz 22 lata, szkoda mi go . Ma u mnie dozywocie. Auto produkowane w Hiszpanii. Bardzo udane auta
@@tomaszdarul691 Masz jakieś złe doświadczenia - chodzi np. o 1.4 turbo? Masa ludzi się interesuje taką opcją. Tam po zakupie warto wymienić rozrząd, zbiorniczek płynu bo pęka od ciśnienia i jak to jest wersja 140 KM to jeszcze wymienic olej w skrzyni. Generalnie bardzo fajnie że wrzuciłeś tu taki wpis - jeśli możesz coś rozwiń. Sam jestem ciekawy. Pozdro!
Miałem Skoda Rapid nową przez 5 lat, kupiłem w roku 2018 po lifcie. Silnik 1,095 km TSI. Zrobiłem p przez 5 lat 116000 km byłem bardzo zadowolony a zmieniłem dlatego że po prostu kupiłem nową Fabię 4. Dla mnie silnik 1,095 km ma lepsze przełożenia skrzyni to znaczy długie i lepiej się nim jeździło na testach niż silnik 1.0 110 km i 6 skrzyniowa skrzynia biegów
Rapid 1.0 TSI 110 JM super set…idealna relacja moc do wagi…bezawaryjności i bardzo oszczędny🙂
Mam Rapida 1.6 TDI 90KM (chip na 126KM) CAYB kupiłem z przebiegiem 150tys. Użytkuje prawie 4 lata, obecnie 243tys. Poza rzeczami typowo eksploatacyjnymi jedyny problem miałem tylko z ładowaniem - kabel od alternatora gdzieś przestał kontaktować. Auto bardzo wdzięczne, spalanie zazwyczaj do 5 litrów, tylko fotele mało wygodne i słabe wyciszenie psują całokształt, zwłaszcza podczas długiej podróży autostradą.
Brakuje 6 biegu😉. Fajnie ze napisałeś taki komentarz. To jeden z bardziej funkcjonalnych samochodów ba rynku w ludzkiej cenie. Przeglądałem rapidy z silnikami po modernizacji czyli tak po 2016 roku to już ceny dochodzą do 40 tys. Masakra jak drogo się robi.
@@Motokomentator Skrzynia mimo że piątka ma bardzo długie przełożenia - przy licznikowych 140km/h jest około 2,5 tys obr/min. Ja mam liftbacka, najbardziej zaskakuje bagażnik 550 litrów :) Ceny faktycznie oszalały bo ja dałem 21tys a teraz sprzedałbym pewnie za podobną kwotę.
@@Miro-qc1qp to faktycznie długa jest ta piątka. Jeszcze raz dzięki za fajny merytoryczny komentarz👍
Ja się zastaanwiam jaki jest sens produkowania takich malych silniczków. Mazda 6 2.0 Skyactive spalanie ma podobne to tych trzy cilyndrowych. W trasie 5.5 bez problemu w mieście 8.5 średnie spalanie 7.4, dojeżdżam 7km do pracy w miescie. Kiedys wlokłem sie na krajowej za tirami przez 40 kilometrów spalaniesrednie 4.6.
Możliwe ze się je taniej produkuje. I da się upychać zarówno do małych aut jak tez do większych.
Tez jeździłem mazdą CX3 2.0 wiec niby się bez problemu zmieścił pod małą maskę ale myśle ze tu są powody ekonomiczne jeśli chodzi o produkcje.
Jak byś się przejechał 1.0 tsi to byś te 2.0 z Mazdy w krzaki wyciągnął
@@GREGORGT76 tez jeździłem tsi. Przez wiele lat byłem współpracownikiem redakcyjnym tygodnika motor i interii - miałem dużo aut własnych a także praktycznie co tydzień inne Testówki.
Golf TSI i twoja mazda? Wybrałem golfa testując również te reklamowane sky. Niestety ale mazda została w latach 90 tych.
Co to znaczy, że samochodem z silnikiem diesla i normą euro5 pojeździmy "gora" x lat? Bo jeżeli chodzi o strefy czystego transportu, to warto by uściślić, wg mnie to nie jest wielki problem ( choć jest), bo mieszkam w niewielkiej miejscowości, a w dużym mieście zagrożonym tego typu pomysłami byłem ok 4 taka temu, pomimo przebiegów rocznych na poziomie 25kkm,więc da się żyć i nawet nie zauważyć tego problemu. Natomiast w jakimś innym przypadku, no to pierwsze słyszę i nie wiem o co cho...
Tak, chodzi tylko o strefy. Nie wiemy niestety jak się strefy rozwiną i bez wątpienia wpłynie to na spadek wartości aut. Sam mam jednego diesla euro 4 i widzę jak stracił na wartości w porównaniu do wersji benzynowych z tego samego rocznika.
@@Motokomentator to fakt. W dzisiejszych czasach, jak ma się diesla starszego, to tylko jeździć, aż do śmierci technicznej.
Jeżdżę 1.2 TSI 90KM 2016 od nowości obecnie 106tyś i po wymianie oleju słychać cykanie na zimnym przez około minutę. Pierwsze problem, który jak narazie ciężko zdiagnozować...
Warto rozróżnić TSI na łańcuchu do 2014 i na pasku 2015 .( Każdy model przyjął nowy silnik w innym roku) . Różnią się nie tylko rozrządem-typem, trwałością, innymi podzespołami, kulturą pracy( ojj tak). Mam styczność z obydwoma typami i to jak kupa do twarogu.
Tak , dokładnie. Mówię o tym w 5:50 i pokazuje tez zdjęcie tego nowszego silnika a także zaznaczam ze stary to ea111 a nowszy to ea211. Ale fajnie ze to jeszcze akcentujesz.
Starym ea111 poza rozrządem nie ma co zarzucić, mają podobna trwalosc, kultura pracy też podobna, klepią jak stary diesel i trzeba się do tego przyzwyczaić
Jeśli by była taka możliwość to proszę o nagranie filmu na temat najlepszych samochodów z silnikiem diesla do 20 tysięcy i ogólnie najmniej awaryjnych, fajnie by też było usłyszeć o tym, czy warto w 2024-2025 kupować samochody z silnikiem diesla, jeśli tak to od którego rocznika? Pozdrawiam :)
@@Mariooo965 ja dobrej pory jeździłem w zasadzie tylko dieslami ale teraz już kupuje benzynowe. Nie chce się zajeżdżać filtrami cząstek, ad blue itp. Wiec jedna nowa benzyna z salonu a druga starsza benzyna z euro 5 czyli 2011-2015 żeby nie miała benzynowego filtra gpf. Ale jak ktoś bardzo chce to bym polecił poliftingowego rapida 1.6 tdi - ludzie tu bardzo pozytywnie o nim piszą. Te 2.0 tdi po 2015-2016 roku tez nie są takie złe a mają euro 6 wiec dość długo chyba do 2030 będziesz nimi wjeżdżał w strefy. Pozdro👍
Nie mniej trwałe łańcuchy rozrządu tylko jest większy moment obrotowy silnika z turbo doładowaniem.
Myslałem o zakupie takiego rydwanu ze stajni vw z 1.6 tdi ale
Po obejrzeniu myślę że zostanę przy silnikach PSA 2.0 i 1.4 hdi tdci znam
Obsługuję je samodzielnie 1.6 hdi też wydaje się lepszy od 1.6 tdi ale im więcej oglądam im więcej wiem to mam coraz więcej wątpliwości
Też wiele zależy od budżetu - jeśli masz 35-40 tys możesz kupić niezłego rapida 1.0 tsi albo 1.6 tdi. Wyszukaj tu momentarz widza pawes984 - goś bardzo sensownie napisał o tym obszerny komentarz, (jest wpos o silniku Kia CRDI, a pod nim właśnie znajdziesz ten komentarz). Polecam,
Szczerze, tez bałem się 1,6 tdi, mam od 6 lat 105km cayc i malutko pali, pracuje normalnie, mialem tez hdi i jedne i drugie są spoko. Teraz będę rapidke sprzedawał bo okazyjnie trafiła się octavia 2.0. Gdyby nie to, to dalej by w domu jeździł. Zero problemu, olej od wymiany do wymiany, serwis śmiesznie tani. 😅
Co można powiedzieć na temat silnika 1.5 160KM w kia ceed?
Użytkowałem Golfa 1.6 TDI z 2018, 115KM, pompa paliwa niestety się złuszczyła powodując koszty wyliczone przez ASO na 30kPLN przy przebiegu 155000km. Więc nie do końca mam zaufanie do tej jednostki.
@@dominikst1356 załapał się na gwarancji? Oni liczą niwą pompę, nowe albo regenerowane wtryski plus demontaż zbiornika paliwa i płukanie całego układu paliwowego i baku.
@@Motokomentator niestety już po gwarancji, miał 3 lata i 3 miesiące, auto służbowe i flota VW leasing ogarniała sobie naprawy itp. swoją drogą jakieś dziwne patenty, ASO VW naprawiało, a flota VW dostarczała im części. Ja to w tym wszystkim miałem dużo szczęścia bo normalnie wymiana auta miała być po 3 latach i ja to auto chciałem odkupić, po tej awarii szybko mi przeszło.
Będę teraz sprzedawał porządnego rapida 1.6, nigdy nie było problemu, na wakacjach spalił nam 3,5 litra na 100 przy spokojnej jeździe. Mój ma 260k+ i jest tiptop, jedyna większa robota to wymiana sprzęgła. Tanie w utrzymaniu auto. W PKP te 1,6 robiły milion km wożąc maszynistów.
Panie Jacku, ciekawy filmik, również rozgladam się za w miarę tanim autkiem dla rodziny 2+2 z rodziny vag. Aktualnie jeżdżę Octavią II kombi 2006r 1.9 tdi bxe 😉. Jeśli chodzi o silnik 1.2 mpi/ htp to mój ojciec ma w fabii II z 2009 roku. Auto kupione prawdopodobnie z oryginalnym przebiegiem 124 k km i bierze około 600 ml oleju na 1 tys. km. Przy drugiej wymianie oleju dodałem dodatek MoS2 i chyba jest odrobinę lepiej. Pozdrawiam 😊
W takim budżecie 25 tys tez można rzucić okiem na Astry IV 1.4 turbo z gazem albo Meriva B tez z tym silnikiem. Przebiegi Ok. 200 tys km, ceny 22-25 tys zł za roczniki 2011-2013. Pozdrawiam👍
Kup samochód a nie wyrób który go udaje
Kup auto z 1.0 tsi wspaniały silnik
Co byś polecił kupić do 30 tyś. zł. z kompaktów? Szukam czegoś głównie na dojazdy do pracy 30 km w jedną stronę. Myśle nad ibizą, polo, fiestą tylko bije się z myślami czy benzyniak i wrzucić lpg czy diesel. Co byś kupił w tym budrzecie z w miare niskim spalaniem i awaryjnością?
Ten sam problem - żona dojeżdża do pracy 30 km w jedną stronę. Na radzie działał peugeot 207 1.6 hdi. Ale ma norme euro 4. Myśle ze albo rapid 1.0 tsi w razie potrzeby dołożysz sobie gaz albo jak będzie za drogi to jakiś opel 1.4 turbo astra IV albo meriva B albo z fabrycznym gazem 120 km albo 140 km i domontujesz gaz. Tylko w tym 140 km są te kiepskie skrzynie 6-biegowe m32, ale trafiają się w dobrym stanie. Ewentualnie megane 1.6 jak najmłodsze - tez super do lpg i nie rdzewieje. Pozdro👍
@@Motokomentator hmmm opla nie chce. Teraz mam Zafirę B 1.9 z m32 i jej koniec jest już bliski i ta korozja... Może peugeot 208 z 1.6 HDI będzie złotym środkiem?
@@marski305 jak najbardziej tylko spójrz na normy czystości spalin. Jak kupisz przed 2015 to będzie euro 5 i strefy do 2028 czyli max 4 lata. A pod koniec cena auta będzie szybko spadać. Jak po 2015 to jak najbardziej, tylko uważaj bo to może być już 1.5 hdi a ten nie jest taki dobry jak 1.6 hdi.
@@Motokomentator dzięki wielkie za pomoc! Rozwiales trochę wątpliwości i zwrócę uwagę na Megane jeszcze bo wcześniej nie brałem ich pod uwagę ale to też spoko opcja do zakupu coś na pewno wybiorę. Pozdro trzymaj się!
Hmm myślę że 30k to najgorszy budżet bo znaczna większość osób poszukujących samochodu używanego właśnie takim dysponuje przez co w tej cenie dużego wyboru nie ma. Ja w tym wypadku zaglądałbym w niszę w którą niewiele osób się zapuszcza żeby znaleźć coś wartego uwagi. Diesla na 30km w jedną stronę bym sobie darował, a ciekawy i oszczędny kompakt to moim zdaniem mało popularny Baleno. Mimo że to mały samochodzik na pograniczu klasy B i C ale ma bardzo przestronna kabinę i miejsca jest więcej niż np. w Focusie. Szukałbym wersji elegance bo ma bi-xenony, automatyczną klimę i inne bajery jak android auto ale to może być koszt 35k lub więcej zależnie od stanu, za to samochód z rocznika 2016-2019 z niskim przebiegiem i oszczędnym silnikiem MPI z czterema cylindrami do którego można dorzucić gaz chociaż on tak mało pali że nawet bym sobie tym głowy nie zawracał. Jak bajery nie potrzebne to za 30k da radę znaleźć nie wymęczony egzemplarz, a te silniki mają normę euro 6 więc posłużą długo pod warunkiem że zrobi się zabezpieczenie antykorozyjne zanim samochód zacznie korodować bo to japoniec więc ruda go lubi. Te auta nie były popularne wśród przedsiębiorców więc znikome ryzyko trafienia egzemplarza po flocie chociaż były takie co na nauce jazdy jeździły. Z aut bardziej popularnych to może być Fabia z 1.0 MPI bo też jest bardzo oszczędna i na dojazdy jak znalazł tylko że to już większe ryzyko bo masa tego jeździła we flotach, na Uberach i wypożyczalniach. Te samochody bez problemu robią duże przebiegi no ale jest znacznie większe ryzyko trafienia egzemplarza z ukrytą historią. Są tez inne alternatywy np. starsze samochody za mniejsze pieniądze do których można założyć gaz, a tu szukałbym zadbanych z niskim przebiegiem egzemplarzy aut francuskich pokroju Peugeot np.. 307 z benzynowym 2.0 lub np. niszy w postaci Chevrolet-a np. Aveo z benzynowym 1.4 z dobrze wyposażoną wersją sedan. Chevrolet to starsze konstrukcje Oplowskie z innym znaczkiem, niższą ceną i lepszym stanem, często od pierwszego właściciela ze znikomym przebiegiem. Na dojazdy do pracy w sumie nic lepszego nie potrzeba, a takiego Chevrolet-a można wyrwać już nawet za 10k tylko trzeba dołożyć do instalacji LPG bo to silniki starej generacji i nie są nadmiernie oszczędne, ale za to nie drogie w utrzymaniu i mało awaryjne. Do tego pakiet startowy i mamy pewne auto na dojazdy do pracy, a resztę hajsu można spożytkować w inny sposób.
Doradź o ile przeczytasz bo nigdzie nie mogę znaleźć porady czy silnik 1.5 vvt wolnossący w Suzuki Jimny obecnym jeszcze w tym roku w sprzedaży, nadaje się pod LPG ? Dzięki 😊
@@Keto_Samuraj The K15B is a 1.5-liter inline four-cylinder, naturally aspirated gasoline engine that debuted in 2018. The Suzuki K15B engine is the biggest version of the K-series inline-fours. The 1.5L engine became a standard option for Suzuki's popular models, such as the fourth-generation mini SUV Suzuki Jimny (Sierra/Global), Suzuki Ciaz, and seven-seat compact MPV Suzuki Ertiga. The new engine replaced the M13A and M15A out of the previous small-displacement engine series.
Engine has an aluminum open-deck design cylinder block with cast-in cylinder liners. The crankshaft is placed inside the block with an offset to the line of the cylinders. The engine is equipped with lightweight pistons with low-tension rings and nut-less split-type connecting rods. On top of the engine block, there is an aluminum alloy cylinder head with four valves per cylinder and double overhead camshafts. The engine uses a strong, reliable timing chain - it is a silent timing chain to improve noise, vibration, and harshness. Both intake and exhaust camshafts come with variable valve timing (VVT). The valves are actuated by camshafts through bucket-type hydraulic lifters. The valve cover is made of plastic.
@@Keto_Samuraj tyle znalazłem - ma łańcuch i hydraulikę zaworową z tego wnioskuje ale czy zagra to z gazem to nie wiem. Możesz zadzwonić do Tarnowa do firmy Czakram - oni są przedstawicielem BRC na Polskę i tam jest taki specjalista - Piotr Oleksyk. On się bardzo interesuje takimi tematami - może Ci pomoże.
Pompę wody z elektryczną przesłoną zamieniamy na zwykłą pompę. Padają układy wtryskowe Delphi. BOSCH który występuje w 2,0 tdi jest o wiele lepszym wyborem
Rapid z2016 1.2 tsi 105km 1:55 przebieg 220000 wymiana łańcucha rozrządu i tylne tarcze hamulcowe pozostała bez awarii
Dzięki, Pozdro👍
Czyli według tabeli samochody z euro2 już w tym roku nie będą mogły jeździć czy też będą mogły jeździć do 2026 roku?
Benzyna euro 2 do 2026 a diesel euro 2 już nie. Ale to dotyczy tylko stref czyli na razie Warszawy.
To dobrze bo moje Audi A4 B5 125 KM benzyna bez turbo ma euro 2. Czyli jest szansa że jeszcze nim pojeżdżę. @@Motokomentator
Jeżdżę rapidem z 2017 z 1.6 tdi i przy przebiegu 400tyś wszystko na razie sprawnie działa aż dziwne
Te po 2015-2016 roku nie są złą opcją. Mają już normę euro 6 wiec spokojnie do 2030 roku będą wjeżdżać w strefy a z tego co widzę to na ten silnik po zmianach już nikt nie narzeka. Ciekawe co jest lepsze taka 1.6 tdi po modernizacji czy ten 1.2 tsi po modernizacji oba są już spoko.
Syn niedawno kupił rapidke 1,2 na pasku z 2017 roku z polskiego salonu bezwypadkowa ale cena już pod 40 tyś podchodzi za ladny egzemplarz a czasem i więcej
mpi czy tsi ?oba udane ale chyba w 2017 juz byly tylko 1.0tsi ?ja mam z 18 roku Diesla i to prawda za ok 5 letniego rapida w dobrym stanie trzeba miec ok 40 tysiecy moze nawet trochę wiecej jak bedzie z lepszym wyposazeniem i mocniejszym silnikiem ale w tych pieniądzach uwazam ze to jeden z lepszych wyborów
1.2 TSI koniec 2017 rok w 2018 już ich nie było w Rapidzie
Szukałem auta za większe pieniądze z jednym z tych silników i też się poddałem.
Kupiłem w końcu nowe auto zupełnie innej marki.
No ale myśle ze już taki rapid za 30-35 z tym nowym 1.2 tsi z paskiem albo 1.0 tsi albo ten zmodernizowany dieslel 1.6 tdi to jest już całkiem dobry
@@Motokomentator Same silniki mi się podobały. Wśród znajomych mam kilku zadowolonych właścicieli. Skody i Volkswageny.
Szukając auta największym problemem było poszukanie auta bezwypadkowego. Im bardziej podnosiłem minimalną kwotę, tym większe wałki handlarzy.
@@Motokomentator a dlaczego niby z łańcuchem nie polecasz także taki z ciebie ekspert jak wiesz cóż koziej opinia twoja dla mnie jest g...warta
A 1.0 MPI ? Na grupach Fabii uznawany za równie trwały jak 1.9 TDI , uberowcy robią nimi 500 tys. na gaziutku.
Tak - fajny silnik do miasta - na Ubera albo na dojazdy do pracy czy do kurierki - jak najbardziej.
Dobry silnik ale poza miastem to dramat to wogole nie jedzie i jazda przez to jest strasznie męcząca lepiej prywatnie wybrać 1.0 TSI albo 1.2 tsi
@@Scania89Najlepsza Jak ja to lubię - scania najlepsza! Jeżdziłem Volvo na cysternie :) I jeszcze krokodylki w miniaturce :) :) :)
@@Motokomentator też jeździłem na cysternie paliwowej ale Scanioo💪💪💪💪 a teraz pracuje w ITD 😎😎😎
@@Scania89Najlepsza zdrajca😂😂😂
Mam 1.6 ea288(clha) za chwile 200tysi (u mnie od 30 tysiecy) i jedyne co zrobilem przez 30tysi to swiece i chlodnica klimy. O oleju czy filtrach nie wspominam bo to jak buty, czasem trzeba je wymienic. Auto moze i mocy nie ma (max jecalem ledwie ponad 190km)skrzynia 5 gang slabo, brak dwumasy to zaleta. Dolewam czasem archoila do diesla i smiga.Spalanie smieszne nawet ponizej 5 litrow. W lecie spada ono nie wiem dlaczego blizej 4.3 na trasie czego w zimie nie uracze bardziej 4.8 5.2 (dane z kompa). Ponoc trwala jednosta choc wzgledem 2.0 ea288 duzo wolna. Przy aktulnym taryfikatorze motorek jak znalazl.
Dzięki czyli ta pompa nie wszystkim się psuje👍 Pozdro👍
@@Motokomentator Auto sprowadza mi czlowiek tkory w naszym regionie znany jest od lat. Rok rekojmi, gwarancji itp. Czlowiek jedzie z kompem (do danej marki) sprawdza zawaqrosc popiolu dpf aby wiedziec czy przebieg sie pokrywa (mniej wiecej) z iloscia popiolu. Jak cos zlego sprowadzi to musi z wlasnej kieszeni pokryc (przekonal sie nawet o tym u moich dwoch kolego i sporo kasy wydal aby im auto naprawic.)Ma ubezpieczenie i od niemca wyciagnie ta kase bo nie kupuje u dziadow. Ale do rzeczy. Ma warsztat po renomowana marka miedzynarodowa (bez reklam) i po sprowadzeniu jego mechnicy wymienili caly rozrzad z pompa cieczy i dali ten czujnik na pompie nowy. Bo ponoc inni mechnicy go zostawiaja i te pompy nowe rowniez potrafia siadac. Co do opilowania to u mnie nic w filtrze nie ma. Wtryski maja korekty przy odpalaniu max 0,5 wiec zle nie jest.Dobry mechanik wie, ze przy rozrzadzie zmienia sie pasek, ale tez mowia, ze 300tysi dla niego to nie problem.Zapomnisz wymien przy nastepnej wymianie rozrzadu i tyle. U mnie aktualnie wypalanie na trasie dpfa to ok 500-700km jak sprawdzalem na vcdsie w miesice 300km. Filtr ma mx w 1.6 i 2.0 0,18l i jest zapachany, ale machoniory mowili mi, ae naprawiali auta z 20g zapacahnego dpfa i auto jezdzi i nawet zbyt czesto nie wypala sie. Ponoc wszystko zalezy od wersji softu w sterowniku. Mam aktualizacje i chcialem wgrac, ale powiedzial mi facet od tuningu, ze ww nowych softach ustawiono wczesne wypalanie co za tym idzie szybdze jego zapchanie.Ogolnie fajny silnik.POmpa paliwa moze sie i psuje ale nie u wszystkich.
@@radiator1979 dzięki, mam nadzieje ze ten komentarz będzie na górze. Daje serduszko i łapkę👍👍👍
to masz wersję 105km?ja mam cxma115km zrobiony chip i jak narazie z auta bardzo zadowolony jestem
a z ciekawości zapytam jaki koszt chłodnicy z robocizną?bo czytalem gdzieś ze po wiekszym oezebiegu lubi sie zeosuc wlasnie chłodnica
😮 aha. Aha norma diesel 1.4 czy 1.6 to od którego roku jest Euro 6? Już po 2015 na pewno?
Generalnie od 2015, ale zawsze się trzeba liczyć z tym ze ktoś kupił w salonie z wyprzedaży z rocznika 2014 i w ogłoszeniu tego nie napisze. Dlatego dla bezpieczeństwa bym brał 2016.
Oba auta opisywane używane głównie na dojazdy do pracy, gdzie jadę ponad 30 km drogą ekspresową, a potem jeszcze prawie 20 drogami lokalnymi.
Przejechałem prawie 100 tysięcy, z czego z 70 na LPG, Fabią 1,2 HTP 12V 2003. Kupiłem ją gdy miała 200 tysięcy, sprzedałem gdy miała 300. Zero problemów z rozrządem. Myślę, że był on robiony, bo 2003 to pierwszy wypust, najbardziej wadliwy. Gdy naprawimy ten rozrząd na poprawionych częściach, problemów raczej nie ma - w zestawie dostajemy ten dłuższy napinacz, który pasuje do starego silnika. Zero problemów wynikających z jazdy na LPG. Pobór oleju od 0,3 l/1000 km na początku życia do 0,5-0,6 na końcu. Pod koniec lałem cerateca, przez co pobór spadał do ~0,2. Auto z tym silnikiem nie jedzie, szczególnie latem z klimą, ale jako osiołek na toczenie się sprawdza się dobrze. 110-120 licznikowe ekspresówką spokojnie da się jechać. Spalanie 7,5-8 l LPG.
Od roku jeżdżę Polo 1,2 TSI na pasku, czyli nie takim o jakim jest mowa. Świetny motor, w tej budzie super dynamika, po wirusie z 90 na 120 KM auto prawie jak GTI. Spalanie 5,5-6 l Pb. Niestety pobór oleju także nęka moje auto, wcina mi tak 0,3-0,4.
Do obu aut lałem olej zalecany przez producenta syntetyczny, nie wyznaję zasady lania gęstszego oleju do starych silników, w których jest napinacz na olej, smarowanie turbiny itd.
@@ppp3435 ja mam teraz 1.2 tsi na pasku w Leonie - bardzo fajnie jeździ - jest oszczędny a osiągi mi wystarczają. Na razie przebieg Ok. 120 tys km i jeszcze nie bierze oleju.
@@Motokomentatorzapomniałem dopisać. Polo jest w rodzinie od nowości i od nowości bierze olej, na początku bardziej tak 0,15-0,2, w miarę przebiegu powoli coraz więcej.
Facet nie wiem co tobie się tam wyciąga i nie chce wiedzieć ale mieszasz tu różne roczniki silników TSI. Najpierw cytujesz bo rozumiem,że sam nigdy nie miałeś takiego aura , że poprawiono od 2010 r a później sugerujesz,że rozrząd lancuchowy nie wytrzymuje nawet 50 tys zł co jest totalna bzdura. Moim zdaniem zarówno silniki 1.2TSI z rozrządem na łańcuchu jak i na pasku są godne polecenia i nie ma między nimi większych różnic w trwałościi oraz są to silniki optymalne do napędu tych aut z lat 2010 do 2019 i obydwa były zawsze i są godne polecenia ,w przeciwieństwie do np.takiego dziadostwa jak 1,2 Pure- tech w pezotach.czyvinnych autach z grupy stelantis.
@@mareksosnowski957 nie bronię Ci polecać 1.2 tsi na łańcuchu. Ja jednak polecam 1.2 tsi na pasku. Ostatecznie może być tez 1.4 tsi na łańcuchu ale po zakupie warto wymienić ten łańcuch kompletny z napinaczem. Pozdro👍
@@Motokomentator skoro polecasz tylko na pasku to uzasadnij to sensownie ale pewnie takich argumentow brak więc to tylko subiektywna opinia a nie obiektywna sprawa
Z tych vw szrotow mozna doktorat zrobic. Tyle lat klepią te auta i kazdy silnik ma wady. Ciekawe czy elektryczne też będą ulepszac co kilka miesiecy .
Oczywiście. Seria id to chyba najgorsze co zrobili. Wnętrza w chińskim stylu i na dodatek wiecznie niedopracowane multimedia.
No inne marki robia to samo a nie tylko vw😂
Nie, no stary 1.9 tdi był dobry. Pamietam jak w auto international był wielki test audi 80 b4 z sensacyjnym tytułem ze auto przejechało 1200 km (czy nawet 1500) na jednym tankowaniu. No i ten ich stary 1.8 turbo tez był fajny.
@@szymon9663 tak - coraz trudniej coś wyszukać ale to wynika z tego ze cała para idzie w ekologię a nie w osiągi albo w trwałość
@@MotokomentatorTak był dobry , ale pierwsza generacja JTD o mocach 80-115km była jeszcze lepsza
Wybor jak pomiedzy młotem a kowadłem 😂
Miałem w Fabii 2016 1.2 TSI 90 KM EA211 (CJZD) w sumie to był mój pierwszy teesiak, do 100 tyś. km jak go sprzedałem nie miałem z nim problemów, oprócz kompresora klimatyzacji, była seria kompresorów Denso która "piszczała" taka głośna irytująca praca słyszalne zwłaszcza na zewnątrz, na gwarancji mi tego nie uznali i tak sobie piszczał do momentu sprzedaży. Był to jedyny silnik do którego wleciał chip po 30 tyś. km, jeżeli miałbym kupować TSI to tylko raczej z tej serii, co do oleju a raczej jego poboru to taka norma około 5 setek od wymiany do wymiany, W rodzinie był 1.2 TSI EA111 chyba 85 KM też w Fabii, ale kodu nie podam bo nie wiem, ale doleciał do 300 tyś. km i poszedł dalej więc w sumie tragedii nie było ale lubił na koniec już oliwę.
Czy htp 1,2 w skodzie to to samo co mpi?
Teoretycznie tak. Pierwsze silniki z tej serii miały 6-zaworowe głowice i one były popularnie nazywane w swojej 60-konnej wersji HTP. Te z euro 5 o których mówię mają 12 zaworów i one są najczęściej nazywane MPI ale oczywiście to tylko kwestia nazewnictwa. To jedna rodzina silników.
Były też 12v THP, sam miałem taki silnik w Fabii 1. 6v miały 54KM, a 12v - 64KM. Późniejsze wersje (chyba od Fabii 2) miały: 6v - 60KM, a 12v - 70KM (w Rapidzie 75KM), ale nie wiem czy konstrucyjnie się czymś różniły, czy tylko miały inny soft. Jeszcze w czasach Fabii 1 nastąpiła zmiana w konstrukcji ślizgów łańcucha rozrządu, ale moc pozostała bez zmian.
@@PiotrPaubicki dokładnie. Były tak jak mówisz dwie starsze wersje. I ta mocniejsza była chyba właśnie najbardziej reklamowana👍 dzięki za komentarz.👍
@@MotokomentatorZ tymi silnikami trzeba pilnować stanu oleju by był na max na bagnecie, inaczej łańcuszek może zrobić hop o 2 lub 3 zęby. Ten rozrząd w porównaniu do 1,4 mpi z Fabii 1 (tego skodowskiego) to biżuteria.
@@Razdwatrzybabajagapatrzy miałem taką fabie ze skodowskim silnikiem. Kupiłem roczną, jeździłem bez problemu dwa lata.
Opiłkują pompy wysokiego ciśnienia! Pompa paliwa w zbiorniku nie opilkuje
Wszystkie golfy 7, leony 3, i octavie 3 maja juz 1.2 tsi silniki te nowsze na pasku,a weszly Wszystkie chyba w 2012r., do mniejszych aut chyba później trafily
Tak, dokładnie będzie o tym filmik gdzie szukać nowszych dobrych tsi i ile kosztują. Ale szkoda ze do rapida pchali te stare tyle lat
👍
Vag jest strasznie drogi. Nie wiem czy nie lepiej megane 3 z silnikiem 1.6 kupić. Masakra jest z cenami.
@@dupowlaz1980 zauważyłem ze można czasem trafić Seata w dobrej cenie np. Leony 3 są tańsze niż octavie 3. Pozdro👍
Normalnie wybór między dżumą i cholerą te silniki od Vaga.
Pasek pompy oleju w 1.6 TDI bez problemu wytrzymuje 300 tyś, wystarczy wymienić przy wymianie rozrządu przy 200 tyś. Z pompą cieczy nie ma żadnego problemu była tylko wada pomp i była akcja serwisowa. i była akcja serwisowa. Mam 2 samochody 1.6 TDI i nic się nic nie dzieje. Jak ktoś wie jak dbać o DPF to totalnie się z nim nie dzieje. Opiłkowanie pompy jest wtedy jak ktoś jesdzi cału czas na rezerwie.
Napisałbym, że ″pierwszy″, ale tego nie zrobię 😆
Ciekly wtrysk gazu to juz przezytek. Firmy gazownicze wycofuja sie z tego.
Tak, ale wspominam o tym tylko z tego względu ze są takie auta już przerobione, dostępne w ogłoszeniach.
Ja mogę polecić 1.4 tsi 125 km CZCA. Ma poprawiony rozrząd na pasku. Brak dwumasy. A chodzi duzo lepiej niż te 125 km. 159 k przebiegu i chodzi miodzio. W seacie Leonie 2018. Wiem ze to nie ten przedział cenowy ale naprawdę fajne auto a nie kosztuje już dużo
hej, a możesz napisać ile palli? jak ktoś się nastawia na 1.2 tsi 110 KM i trafi mu się ten 1.4 tsi to ciekawe z jakim spalaniem trzeba się realnie liczyć, Pozdro!
@@Motokomentator bierz 1.4 spalanie śmieszne 5 na do 90 km trasa pow 120 6 litrów. Tylko patrz kody silnika czca dobry
@@tadziX86 Ok, dzieki
Obecnie za 25 tyś to można sobie jakiś motocykl fajny co najwyżej kupić 😮💨 Pozdrawiam
E tam, ja sobie dustera 4x4 kupiłem w dci za 17
Też patrzyłem. Najtańsza fajna 125 z ABS - QJ motor srv 125 za 10500 zł na drugim końcu skali Benda Chinchilla 125 V2 za Ok.25 tys właśnie😂😂😂
15 letniego z pół milionowym przebiegiem. Albo uszkodzonego to i owszem. I tak za 2 lata zgnije pewnie.
spokojnie renault clio z rocznika 2014 można kupić... dacie tak samo.
@@krzysztofpajak9909 tez fajna opcja
Cały Vag - szajs za dużą kasę. Gwarancja do bramy i się nie znamy.
Tak jest 👍Nalepsza jest Dacia albo rower.
@@tomekpapi5419 xDDDDD
1.2tsi na pasku Rapid 2017r przebieg 360tys zero usterek , silnik nie ruszany , pobór oleju mały z 1l na 12tys
Kolejny głos ze jednak jak ktoś może to warto dopłacić do nowszego👍
Na kolanach do częstochowy
Te silniki są bardzo dobre to samo 1.4 ale nie mylić z wersjami wcześniejszymi na łańcuszku .. to kupa
Rozrząd albo pompę wymieniałeś?
1.0 tsi ea 211 w firmie w niemczech ma ponad 300tys nalatane. Robiony byl rozrzad i sprzeglo, nikt o te samochody nie dba bo to firmowe a jezdza do dzis bezproblemowo
Tak, 1.0 tsi jest bardzo udany - powiedziałem to w filmiku o małych silnikach 3-cylindrowych
Czyli wychodzi że koreański 1.6 Crdi jest lepszy od 1.6 TDI😉
Bez wątpienia ten koreański nie jest zły. A czy lepszy - od tego starszego 1.6 tdi myśle ze tak, z tym nowszym bym dał remis. Te pompy wody tez już się da ogarnąć - są coraz tańsze.
@@Motokomentatormam w Rapidzie silnik 1.6 tdi 115km rok 2018 pierwsza rejestracja 2019 rok na szczęście jeszcze bez adblue kupem rok temu z przebiegiem 90 cos tys kilometrów nie pamiętam dokładnie ale ok 90 paru samochod bardzo zadbany jak na tyle lat i przebieg jeszcze nie taki duzy odrazu w serwisie wymiana kompletnego rozrządu z pompą wody i olejem z wszystkimi filtrami tak robie zawszę przy kupnie auta szczególnie wazne jest to w nowoczesnym silniku diesla jeszcze przy kupnie obejrzany dokładnie przez mechanika z rodziny mimo ze przejechałem niezbyt wiele narazie bo niecałe 30 tys kilometrów ale jak na ten czas moge powiedzieć ze z auta jestem zadowolony cena tego auta byla hedna z wyzszych w ofertach ogloszen ale warto czasem doplacic kilka tysiecy bo jesli chodzi o Rapidy to będzie to raptem kilka tysięcy ok 5-8 tysiecy ale warto miec zadbany egzemplarz i cieszyc sie z auta uwazam ze w przedziale ok 40 tysięcy za auto ok 5 letnie rapid jest jednym z lepszych wyborów u mnie w silniku o kodzie cxma sa wtryski boscha podobno najlepsza opcja zrobilem tez chiptuning u renonowanego tunera seria wyszla 120km i ok 255 czy 260nm juz dokładnie nie pamiętam ale po chipie wyszlo 144km i ok 342 czy 4 nm wynik bardzo dobry i osiagi w stosunku do spalania bardzo dobre tez ciezko o lepsze auto w tych kategoriach i pieniądzach mierzone przyspieszenia na dragy przed chipem ok 9,8 -10 sekund z jedna osoba w środku po chipie 8,1 -8,3 sekundy co uwazam za bardzo dobry wynik jak na te auto waga mojego auta to 1250kg jesli ktos mie robi duzych przebiegów to silnik 1.0 tsi tez jest bardzo dobry do tego auta ladnie przyspiesza i nie pali dużo raptem ok 0,5 do litra wiecej przy normalnej jezdzie moje spalenie z wielu kilometrów waha sie w okolicach 5 litrów z tego spora czesc tras to tez miasto jak jade wolno ok 90 potrafi zejsc poniżej 4 litrów przy 140 -150 na autostradzie wychodzi ok 5,3 5,5 litra na trase to auto idealnie sie spisuje lod względem spalania druga rzecz ktora mi sie w tym aucie podoba mam wersję spaceebak wedlug mnie sporo lafniejsza po prostu od liftbacka dlatego świadomie taka wybrałem jest spory regularny bagażnik i bardzo obszerne wnętrze ja mając 185 spokojnie sie za mna miesci jeszcze szwagier ze wzrostem 192 cm mimo nie najszerszego wnetrza w 4 osob jedzie komfortowo tym autem i to osoby moga byc duzych gabarytów majac wszyscy np 190 cm nikt nie będzie narzekal na brak miejsca uważam ze to auto jest dobrze zaprojektowane pod względem ergonomicznym jest nie duze jeszcze z zewnątrz ale w srodku jest wiecej miejsca jak w nie ktorych autach klasy średniej jak ktos ma budżet ok 35 -45 tys bo ten budzet 25 tys jest jednak zbyt maly i nie ryzykowal bym kupna auta juz ok 10 letniego z duzym przebiegiem ale w tym budzecie co podalem jesli dobrze się poszuka to kupi sie auto z roku 2018 2019 czyli jeszcze nie takie stare ale posłuży nam spokojnie przez kilka lat i będzie zadowolony kazdy z takiego auta oczywiście jesli ktoś oczekuje od tego auta i ktos bierze pod uwage ze to auto segmentu b lub porownuje do segmentu kompaktów
@@pawes984 bardzo dobre wnioski i spostrzeżenia. Sam tez oglądam spacebacki bo są ładniejsze i jak ktoś nie ma dużej rodziny to wystarcza. A te roczniki 2018 to wyborne roczniki tylko już autka droższe. Ale tez mi się nasuwa taki wniosek ze chyba lepiej dopłacić jak ktoś chce taką właśnie Skodę. 👍
@@Motokomentator ja sie mieszcze nawet na wakacje rodzina 2+2owszem czasem jest problem zeby do bagaznika wszystko weszlo ale jak dwojka dzieci jedzie z tylu mozna jeszcze jakas torbe wcisnąć na tył uwazam przy kuonie auta ze trzeba mieć tez zawsze jakaś rezerwę finansowa na naprawę auta czy wymiane jakis podzespołów
@@pawes984ile za rapid 1.6tdi z tego rocznika? Krajowa salonowa ?
Fiat Grande Punto 1,4-8V 77km ponad 180k na LPG przy 165padła pompa paliwa a raczej jej filtr.koszt około 450zł trzeci alternator kosz około 300zł,jeden zawór wymagał regulacji/płytka/przy 165k przebiegu,spalanie 6,5-7,5lpg otyłe,rok 2008
Za 25 tys to octavia 1.6 mpi, stara ale mozna gaziutek
Golf 5 ,300 tyś tylko hamulce
Gadowski motoryzacji...
No bez przesady. Gadowski to ekstraklasa - można się uczyć od gościa w zasadzie w każdej płaszczyźnie - i sposób wypowiedzi i merytoryka i spojrzenie na rzeczywistość. Ja na jego tle to taka podwórkowa liga. Pozdrawiam serdecznie 👍👍
Tylko 1.0 tsi najlepszy silnik !!!!
Najlepiej nie kupować śmieciowego VAGa, tylko Fiata z dieslem.
Sam mam jescze alfę 147 140KM jtd.😉
@@Motokomentator Super. Ja jeżdżę Fiatem 500X 1.6d 120.
Zgadza sie 1.3multijet 75/90KM z 2010r np z grande punto goscie robia na 280-300Km z duzyim turbo ale bez kompletnie otwieranka silnika serykny blok i glowica i dol
@@djkadlubek-sp2lq to musi być RAKIETA !
Ja byłem na tyle skromny, że wsadziłem K&N filtr powietrza. Jak się włączy sport na pokrętle to nawet z nowymi oponami nie idzie ruszyć bez zerwania z asfaltem. Żadnych remapów a autko się mile zapomina.
@@SLR-722 tak mam chec kupic takiego fiacika I zrobić go dla zabawy dosc mocno ( sam zajmuje sie chiptuningiem ) ale ciężko znaleźć już bez rdzy.
Niemieckie samochody są niepotrzebnie skomplikowane i awaryjne.
Astra g z 2002 roku 1,4 benzynzyna , pali w lato 6 , 3 po miescie w zimie 7,5 . Na trasie 5,5 . Nie koroduje!!! Garazowane, przebieg 187 tys. Wymienilem 3 piasty przy kolach, chlodnice bo ciekla ,termistat , czujnik pol walu korbowego, raz tarcze i dwa razy klocki z przodu. Wiecej nic poza filtrami i olejem . Nigdy nie zawiodl. Chocuaz ma juz 22 lata, szkoda mi go . Ma u mnie dozywocie. Auto produkowane w Hiszpanii. Bardzo udane auta
Tez bardzo fajna opcja. W takim budżecie jest właśnie Astra IV albo meriva B.
Tylko ze to padaka
@@tomaszdarul691 Masz jakieś złe doświadczenia - chodzi np. o 1.4 turbo? Masa ludzi się interesuje taką opcją. Tam po zakupie warto wymienić rozrząd, zbiorniczek płynu bo pęka od ciśnienia i jak to jest wersja 140 KM to jeszcze wymienic olej w skrzyni. Generalnie bardzo fajnie że wrzuciłeś tu taki wpis - jeśli możesz coś rozwiń. Sam jestem ciekawy. Pozdro!