Jeju jak przykro :( Już się tak przyzwyczaiłem do wykładów Pana Profesora xco tydzień do obiadków niedzielnych :( Szkoda, że filozofia prawa ma tylko jeden semestr... Ale mam nadzieję, że coś się i tak będzie na tym kanale pojawiać, bo to jedno z najbardziej wartościowych miejsc na polskim youtubie!
Bardzo mądry i potrzebny wykład. Wszystkim nam czasem trzeba przypomnieć że prwnicy będą elitą dla społeczeństwa o ile będą je prowadzić w sensownuym kierunku. Rozwiązywać problemy, a nie je kreować.
Bardzo dziękuję za tę serię wykładów. To była wielka przyjemność i sporo refleksji nad swoim podejściem do życia, do prawa, do spojrzenia na to jak inni patrzą na prawo. Przywoływane przykłady (i te z mniej więcej aktualnych wydarzeń jak i te bardziej teoretyczne typu czego prawnicy mogą nauczyć się od bobrów) bardzo klarownie pomagały dokładniej zrozumieć podejmowane tematy. Dzięki!
Dobrze jest posłuchać takiego wykładu, w szczególności ponad 10 lat po ukończeniu studiów! Z punktu widzenia praktyka ma to już bardzo szczególne i konkretne znaczenie. Do teorii i filozofi prawa powinniśmy wciąż wracać a niestety szare życie zawodowe czyni z nas roboty od prawa. Dziękuję za przypomnienie o tym co ważne.
Panie Marcinie, dziękuję Panu za dzielenie się swoim spostrzeżeniem na świat, które dla mnie( jak mniemam), innych tu obecnych pozwalają na poszerzenie horyzontów myślowych i uczą nie tego co myśleć, ale jak myśleć. Dziękuję, tak po prostu.
profesorze, może będzie pan kontynuował robienie swego rodzaju podcastów? bo bardzo ciekawie pan opowiada i nawet jako osoba niezwiązana z prawem długo wyniosłam z pana wykładów. A nie ulega wątpliwości, że ma pan szeroka wiedzę, którą trzeba się dzielić
Wszedłem z ciekawości na pański kanał i przyznam szczerze że zainspirował mnie pan do zainteresowania się prawem jako kierunkiem studiów, pomimo że skończyłem już 30 lat :) bardzo fajnie się słucha pańskich wykładów i bardzo ciekawe tematy jak dla mnie amatora pan podejmuje. Pozdrawiam serdecznie.
Słucham pana wykładów dla relaksu, opowiada pan bardzo ciekawie oraz obrazowo. Pana sposób wypowiedzi, jest zrozumiały nawet dla osoby która trafia tutaj z przypadku.
Bardzo dziękuję Panie Profesorze za udostępnienie tych jakże interesujących i ciekawych wykładów. Słuchanie ich było doskonałym dopełnieniem i usystematyzowaniem wiedzy. PS. Podejrzewam, że jest Pan Profesor zajęty, jednak może znalazłby Pan chwilkę, aby krótko wyjaśnić i podać przykład zasady lex posterior generali non derogat legi priori speciali? Od jakiegoś czasu mnie "prześladuje" i nie jestem pewien, czy pojmuję ją w sposób właściwy. Serdecznie pozdrawiam!
Jako biolog, pracodawca ale i obywatel Państwa, brakuje mi świadomości wśród ludzi jak często mają do czynienia z prawem i jego zmianami i jak wielki wpływ nawet niewielkie zmiany mogą wywrzeć na określone grupy społeczne. Słucham, zastanawiałam się, analizuje. Co do roli studiów, niestety przynaje racje. Pozdrawiam.
Czasami z lekką zazdrością spoglądam na pokolenie/nia 5x, 6x, 7x. Dość wiele lat zainwestowałem w poszukiwanie roznych grup ludzi w kilku krajach. Na najnizszym szczeblu i m.in. najlepszych Uniwersytetach na swiecie. Wciaz widze wiekszy zapał do wiedzy i umiejetnosci "ogolnych" u ww. pokoleń. Z zadrością widze umiejetnosci techniczne, lingwistyczne, zainteresowanie sztuką. Majac 28 lat, znam wiecej osob 50+ z umyslami rozpalonymi do czerwonosci, anizeli osob 20+ z tą samą cechą.
Może wynika to z tego że umiejętności lingwistyczne osiągają szczyt w wieku koło 60 lat. Po prostu ludzie młodzi nawet mając wielką wiedzę i "umysł rozpalony do czerwoności" mogą nie potrafić tego pokazać, bo mają mniejsze umiejętności ubrania swych myśli w ładne słowa.
Bardzo prawdopodobne. Ciekawy temat do zgłębienia. Jednoczesnie nie chciałem psioczyc na mlode pokolenia, wywyzszajac te starsze. Cale spostrzezenie w tym temacie zapewne zawiera wiele bledow poznawczych i na pewno jest jakies lub kilka "ale"
Ja mam jeszcze inne spostrzeżenie. Osoby w dojrzałym wieku często mają „umysły rozpalone do czerwoności”, ale w swoich dziedzinach. Te osoby zgłębiają wiedzę na „poważne i szanowne” tematy... Te same osoby mówią „idź na medycynę”. Poważnie traktowane są zainteresowania dotyczące np historii, ale niepoważnie jest zainteresowanie historią makijażu 🙃. Poważnie traktowana jest umiejetność programowania, ale niepoważnie jest traktowana umiejetność wykonania makijażu czy tatuażu. Czasy się zmieniają 🙃 młodzi ludzie często wstydzą się powiedzieć o swoich zainteresowanych bo nie raz byli wyśmiani. Osoby, które obecnie mają 60-70 lat w wieku 20-30 lat uczuli się innego języka bo (Uwaga) musieli 💁🏻♀️ Często emigrowali do innego kraju znając podstawowe zwroty albo i nie. Masz 28 lat i mam wrażenie, że wpadłeś w pułapkę naszych czasów. Widzisz same pozytywy i efekt, a nie zwracasz uwagi na to jak długą drogę trzeba przejść do tego efektu. Stąd twoja zazdrość czy poczucie mniejszości.
Bardzo Pana lubię i cenię 😉 Zawsze przypomina mi się zaskoczenie podczas zeszłorocznej zimy. Razem z bratem zabraliśmy nasze rodziny na krótki wyjazd do Karpacza. Obok naszego domku wypoczywała młodzież, po rejestracjach można było dowiedzieć się że są z Warszawy albo firmy leasingowe😉 przyszli do nas przywitać się. Jako że razem z bratem słuchamy rocka, więc na rapie znamy się jak sejm na budżecie, nie znaliśmy żadnego wykonawcy. Po paru głębszych chłopaki zaczęli śpiewać patonteligencje... Tak właśnie poznałem Pana syna. Moja wiara w młodych ludzi wróciła po tym wieczorze. Nie sądziłem że osoby które tworzą rap są takimi kulturalnymi ludźmi. Dziękuję, proszę, przepraszam normalnie wymawiają, po wieczorku zapoznawczym ładnie posprzątali, miło pożegnali się. Naprawdę super chłopaki i świetna paczka. Gratulacje za wspaniałe wychowanie, mam nadzieję że moje dzieci też będą takie
Panie profesorze, wspanialy material, jednak mysle, ze moglby Pan odbic obraz kamery w druga strone, przez co wygladaloby jakby Pan patrzyl na material ktory prezentuje, przyjemniejsze dla oka.
Interpretacje to powtórzyenia Arystotelejsko Mojżeszowe 😄 umiar na umiar Umiarkowany realizm pojęciowy 😆 i Mojżeszowy formalizm (prawo i sprawiedliwość) 🙏
Autor wspomnianego "Bohatera o tysiącu twarzy", a także "Potęgi mitu" i innych analiz, to w rzeczywistości Joseph Campbell, a nie ten ktoś, o kim Pan wspomniał.
Wszystko zależy od Typu Wyższej Uczelni. Uniwersytet Warszawski to Uczelnia, która w swym założeniu, miała kształcić INTELEKTUALISTOW. To nie Uczelnia Techniczna typu Politechnika.
Ludzie już mają was dość. Obecnie dwie kasty prawników walczą z sobą, a normalni ludzie dalej są obsługiwani w sądach w skandaliczny sposób. Tak jak beznadziejne stanowienie i stosowanie prawa było za rządów kolesi Pana Profesora tak jest i teraz. Ludzie kochani...
Jak Pan profesor odniesie się do słynnych już skandalicznych słów wobec córki blogera "Matka Kurka"? Nigdzie nie widziałem z Pana strony przeprosin, a jeśli pominąłem to proszę sprostować.
No i przede wszystkim wymaga tego kultura, różnica wieku, wychowanie. Ta osoba jest Profesorem, swego rodzaju dystynkcją, tytułem którym się zwraca do osoby która osiągnęła coś udowadniając.
@@majewski999 Nie zmienia to faktu, iż powinno to działać w dwie strony. Na uczelniach profesorowie zwracają się do studentów "państwo" a nie "wy". A tu na dodatek mamy internet, miejsce od uczelni o wiele luźniejsze pod wieloma względami.
Trzeba mieć poważne kompleksy własnej wartości, żeby tytułem naukowym świecić w nazwie kanału. Może warto rozszerzyć nazwę kanału: prof. dr hab. mgr liceum podstawówka przedszkole Matczak.
Trzeba mieć poważne kompleksy żeby przypierdalać się o to, że ktoś tytułuje się tytułem na który ciężko zapracował. Tym bardziej, że nazwa kanału ma odzwierciedlać jego zawartość, a skoro mamy tutaj wykłady akademickie to "profesor" w nazwie jest jak najbardziej na miejscu.
To ten profesor, który groził swojemu internetowemu oponentowi, że naśle swoich "koleżków" z Uniersytetu Wrocławskiego, żeby narobić problemów jego córce? Ale grunt, że jego synuś przeklina, rapuje że ćpał i jest patointeligentem, ludziom to wystarczy żeby go traktować jako autorytet. Fajna rodzinka
Jeju jak przykro :( Już się tak przyzwyczaiłem do wykładów Pana Profesora xco tydzień do obiadków niedzielnych :( Szkoda, że filozofia prawa ma tylko jeden semestr... Ale mam nadzieję, że coś się i tak będzie na tym kanale pojawiać, bo to jedno z najbardziej wartościowych miejsc na polskim youtubie!
niech ten pan zniknie z życia publicznego na zawsze; jego zaangażowanie w konserwowanie sytuacji jest odrzydliwe.
Jakby politycy ogladali moze by sie cos zmienilo w tym kraju na lepsze, ale chyba nie ogladaja
Dziękuję Panu za udostępnienie tych wszystkich wykładów. Niezwykle miło się tego słucha 😊
llppppppplpppppppllpppl ppppppplpplpppp
llppppppplpppppppllpppl ppppppplpplpppp
Bardzo mądry i potrzebny wykład. Wszystkim nam czasem trzeba przypomnieć że prwnicy będą elitą dla społeczeństwa o ile będą je prowadzić w sensownuym kierunku. Rozwiązywać problemy, a nie je kreować.
Dziękuję bardzo Panie Profesorze.Takich wykładowców więcej.Pozdrawiam ciepło.
Bardzo dziękuję za tę serię wykładów. To była wielka przyjemność i sporo refleksji nad swoim podejściem do życia, do prawa, do spojrzenia na to jak inni patrzą na prawo.
Przywoływane przykłady (i te z mniej więcej aktualnych wydarzeń jak i te bardziej teoretyczne typu czego prawnicy mogą nauczyć się od bobrów) bardzo klarownie pomagały dokładniej zrozumieć podejmowane tematy.
Dzięki!
Dobrze jest posłuchać takiego wykładu, w szczególności ponad 10 lat po ukończeniu studiów! Z punktu widzenia praktyka ma to już bardzo szczególne i konkretne znaczenie. Do teorii i filozofi prawa powinniśmy wciąż wracać a niestety szare życie zawodowe czyni z nas roboty od prawa. Dziękuję za przypomnienie o tym co ważne.
Panie Marcinie, dziękuję Panu za dzielenie się swoim spostrzeżeniem na świat, które dla mnie( jak mniemam), innych tu obecnych pozwalają na poszerzenie horyzontów myślowych i uczą nie tego co myśleć, ale jak myśleć. Dziękuję, tak po prostu.
profesorze, może będzie pan kontynuował robienie swego rodzaju podcastów? bo bardzo ciekawie pan opowiada i nawet jako osoba niezwiązana z prawem długo wyniosłam z pana wykładów. A nie ulega wątpliwości, że ma pan szeroka wiedzę, którą trzeba się dzielić
Wspaniałe wykłady, słucham podcastów ze Spotify w samochodzie. Dziękuję za dzielenie się wiedzą!
Pomimo że nie studiuję prawa i tak warto posłuchać, lubię szanuję i szkoda że to już koniec
Świetne wykłady czekam na więcej, bardzo edukacyjne i rozwijające umysł, idealne na kolacje z rodzinką
Fajnie można posłuchać wykładów uniwersyteckich. Tak dalej!
Biorę się za oglądanie, udanego oraz miłego dnia życzę
Panie Profesorze, ma Pan wspaniałego syna!
Wszedłem z ciekawości na pański kanał i przyznam szczerze że zainspirował mnie pan do zainteresowania się prawem jako kierunkiem studiów, pomimo że skończyłem już 30 lat :) bardzo fajnie się słucha pańskich wykładów i bardzo ciekawe tematy jak dla mnie amatora pan podejmuje. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za wykłady. Nie jestem i nie będę prawnikiem ale wielu ciekawych i ważnych rzeczy się dowiedziałam.
Słucham pana wykładów dla relaksu, opowiada pan bardzo ciekawie oraz obrazowo. Pana sposób wypowiedzi, jest zrozumiały nawet dla osoby która trafia tutaj z przypadku.
Nauczyciel - wzór! Dziękuję
Pozdrawiam cieplutko
Dziękuję za ciekawy materiał
Teoretycznie, to mi smutno, że Pan nie odebrał swojego tytułu, ale co jak co ma Pan jaja za ta wypowiedz, respekt
W którym momencie było to wspomniane?
No bomba. Ja zasubskrybowałem, a się okazuje, że to koniec...
Jako młody student prawa - dziękuję! :-)
Bardzo dziękuję Panie Profesorze za udostępnienie tych jakże interesujących i ciekawych wykładów. Słuchanie ich było doskonałym dopełnieniem i usystematyzowaniem wiedzy.
PS. Podejrzewam, że jest Pan Profesor zajęty, jednak może znalazłby Pan chwilkę, aby krótko wyjaśnić i podać przykład zasady lex posterior generali non derogat legi priori speciali? Od jakiegoś czasu mnie "prześladuje" i nie jestem pewien, czy pojmuję ją w sposób właściwy. Serdecznie pozdrawiam!
Juz biore sie do ogladania pozdrawiam
Jako biolog, pracodawca ale i obywatel Państwa, brakuje mi świadomości wśród ludzi jak często mają do czynienia z prawem i jego zmianami i jak wielki wpływ nawet niewielkie zmiany mogą wywrzeć na określone grupy społeczne. Słucham, zastanawiałam się, analizuje. Co do roli studiów, niestety przynaje racje. Pozdrawiam.
Nie jestem studentem ani aplikantem do prawa. Uważam, że ten człowiek jestem jednym z kandydatów na GP w przyszłych wyborach.
Ten wykład zostaje moim ulubionym. ❤️
moim też, zdecydowanie!
Czasami z lekką zazdrością spoglądam na pokolenie/nia 5x, 6x, 7x.
Dość wiele lat zainwestowałem w poszukiwanie roznych grup ludzi w kilku krajach. Na najnizszym szczeblu i m.in. najlepszych Uniwersytetach na swiecie.
Wciaz widze wiekszy zapał do wiedzy i umiejetnosci "ogolnych" u ww. pokoleń.
Z zadrością widze umiejetnosci techniczne, lingwistyczne, zainteresowanie sztuką. Majac 28 lat, znam wiecej osob 50+ z umyslami rozpalonymi do czerwonosci, anizeli osob 20+ z tą samą cechą.
Może wynika to z tego że umiejętności lingwistyczne osiągają szczyt w wieku koło 60 lat. Po prostu ludzie młodzi nawet mając wielką wiedzę i "umysł rozpalony do czerwoności" mogą nie potrafić tego pokazać, bo mają mniejsze umiejętności ubrania swych myśli w ładne słowa.
Bardzo prawdopodobne. Ciekawy temat do zgłębienia. Jednoczesnie nie chciałem psioczyc na mlode pokolenia, wywyzszajac te starsze. Cale spostrzezenie w tym temacie zapewne zawiera wiele bledow poznawczych i na pewno jest jakies lub kilka "ale"
Ja mam jeszcze inne spostrzeżenie. Osoby w dojrzałym wieku często mają „umysły rozpalone do czerwoności”, ale w swoich dziedzinach. Te osoby zgłębiają wiedzę na „poważne i szanowne” tematy... Te same osoby mówią „idź na medycynę”.
Poważnie traktowane są zainteresowania dotyczące np historii, ale niepoważnie jest zainteresowanie historią makijażu 🙃. Poważnie traktowana jest umiejetność programowania, ale niepoważnie jest traktowana umiejetność wykonania makijażu czy tatuażu.
Czasy się zmieniają 🙃 młodzi ludzie często wstydzą się powiedzieć o swoich zainteresowanych bo nie raz byli wyśmiani.
Osoby, które obecnie mają 60-70 lat w wieku 20-30 lat uczuli się innego języka bo (Uwaga) musieli 💁🏻♀️ Często emigrowali do innego kraju znając podstawowe zwroty albo i nie.
Masz 28 lat i mam wrażenie, że wpadłeś w pułapkę naszych czasów. Widzisz same pozytywy i efekt, a nie zwracasz uwagi na to jak długą drogę trzeba przejść do tego efektu. Stąd twoja zazdrość czy poczucie mniejszości.
super
12:36 Profesor miał pewnie na myśli Josepha Campbella (autor książki "Bohater o tysiącu twarzy")
Ja to Pana i Pana syna szanuje
Mamy nadzieję na kolejny sezon jak najszybciej
Bardzo Pana lubię i cenię 😉 Zawsze przypomina mi się zaskoczenie podczas zeszłorocznej zimy. Razem z bratem zabraliśmy nasze rodziny na krótki wyjazd do Karpacza. Obok naszego domku wypoczywała młodzież, po rejestracjach można było dowiedzieć się że są z Warszawy albo firmy leasingowe😉 przyszli do nas przywitać się. Jako że razem z bratem słuchamy rocka, więc na rapie znamy się jak sejm na budżecie, nie znaliśmy żadnego wykonawcy. Po paru głębszych chłopaki zaczęli śpiewać patonteligencje... Tak właśnie poznałem Pana syna. Moja wiara w młodych ludzi wróciła po tym wieczorze. Nie sądziłem że osoby które tworzą rap są takimi kulturalnymi ludźmi. Dziękuję, proszę, przepraszam normalnie wymawiają, po wieczorku zapoznawczym ładnie posprzątali, miło pożegnali się. Naprawdę super chłopaki i świetna paczka. Gratulacje za wspaniałe wychowanie, mam nadzieję że moje dzieci też będą takie
Panie profesorze, wspanialy material, jednak mysle, ze moglby Pan odbic obraz kamery w druga strone, przez co wygladaloby jakby Pan patrzyl na material ktory prezentuje, przyjemniejsze dla oka.
Tata Maty bawi i uczy.
A zrobi pan po tym egzamin?
mądry wykład
Interpretacje to powtórzyenia Arystotelejsko Mojżeszowe 😄 umiar na umiar Umiarkowany realizm pojęciowy 😆 i Mojżeszowy formalizm (prawo i sprawiedliwość) 🙏
Podstawowa kwestią jest litera docet literą nocet literą uczy literą szkodzi
Odwiecznym postulatem prawa jest postulat oddajcie Cesarzowi co Cesarskie 😆 a Bogu co Boskie 👍
TWÓJ SYN MA WIĘCEJ WYŚWIETLEŃ PROFESORZE. 😀😀😀😀
No tak
Zdecydowanie więcej. 👍👍
to świenty człowiek xD
Juz tyle subskrybentow i to koniec wykladow? Jakze to tak?
8:00 27:13 43:00 54:30
Autor wspomnianego "Bohatera o tysiącu twarzy", a także "Potęgi mitu" i innych analiz, to w rzeczywistości Joseph Campbell, a nie ten ktoś, o kim Pan wspomniał.
Wszystko zależy od Typu Wyższej Uczelni.
Uniwersytet Warszawski to Uczelnia, która w swym założeniu, miała kształcić INTELEKTUALISTOW.
To nie Uczelnia Techniczna typu Politechnika.
Panie Profesorze, odpowiadając na pytanie inicjujące nagranie - bardzo źle!
:( mam nadzieje, że kanał nie umrze
Jak będziemy komentować to jeszcze trochę pożyje.
53:30 on nie wiedział
3:36
Konstytucją jest trój podział albo trójca jedyna 😄 a co z wartościami uniwersalnymi? Pojęcie definicji pojęcie afinicji i pojęcia nie definiowalne 😆
:(
Nie ma potrzeby powtarzania w trakcie filmu informacji, które raczej każdy decydujący sie na wyświetlenie go, przeczytał uprzednio w tytule.
Ludzie już mają was dość. Obecnie dwie kasty prawników walczą z sobą, a normalni ludzie dalej są obsługiwani w sądach w skandaliczny sposób. Tak jak beznadziejne stanowienie i stosowanie prawa było za rządów kolesi Pana Profesora tak jest i teraz. Ludzie kochani...
Głos narodu? To się nazywało "królestwo udzielne " a obecnie głos jest oddawany za pomocą krzyżyka Afinicznie 😆
Jak Pan profesor odniesie się do słynnych już skandalicznych słów wobec córki blogera "Matka Kurka"? Nigdzie nie widziałem z Pana strony przeprosin, a jeśli pominąłem to proszę sprostować.
Dlaczego zwracacie sie per "Pan" do ziomka który jest z wami na ty?
Szacunek ?
No i przede wszystkim wymaga tego kultura, różnica wieku, wychowanie. Ta osoba jest Profesorem, swego rodzaju dystynkcją, tytułem którym się zwraca do osoby która osiągnęła coś udowadniając.
@@majewski999 Nie zmienia to faktu, iż powinno to działać w dwie strony. Na uczelniach profesorowie zwracają się do studentów "państwo" a nie "wy". A tu na dodatek mamy internet, miejsce od uczelni o wiele luźniejsze pod wieloma względami.
@@CyberS1renLucy uważam ze zwrot „wy „ niszczy trzecią ścianę dzięki temu takie podejście „luźniejsze” dociera do młodych. Porostu skraca dystans
Trzeba mieć poważne kompleksy własnej wartości, żeby tytułem naukowym świecić w nazwie kanału. Może warto rozszerzyć nazwę kanału: prof. dr hab. mgr liceum podstawówka przedszkole Matczak.
Trzeba mieć poważne kompleksy żeby przypierdalać się o to, że ktoś tytułuje się tytułem na który ciężko zapracował. Tym bardziej, że nazwa kanału ma odzwierciedlać jego zawartość, a skoro mamy tutaj wykłady akademickie to "profesor" w nazwie jest jak najbardziej na miejscu.
To ten profesor, który groził swojemu internetowemu oponentowi, że naśle swoich "koleżków" z Uniersytetu Wrocławskiego, żeby narobić problemów jego córce? Ale grunt, że jego synuś przeklina, rapuje że ćpał i jest patointeligentem, ludziom to wystarczy żeby go traktować jako autorytet. Fajna rodzinka
O czym prawnicy powinni pamiętać, żeby ludzie ich nie znienawidzili???? ....za późno!!!
Zająłby się Pan tym co wyprawia pański syn. Śpiewa piosenki używając wulgaryzmów. Ładnie go Pan wychował, nie ma co.
czasem używa, czasem nie i dobrze