Pszenica i jej wpływ na nasz organizm.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ส.ค. 2024
  • Filmik na temat tego jak pszenica wpływa na nasz organizm i jakie może powodować choroby , a także jakie inne źródła węglowodanów można włączyć do diety zamiast pszenicy! Jak podoba się Wam filmik to "LIKE", a ja postaram się nagrywać więcej takich filmów!
    Subskrybujcie kanał i polecajcie znajomym mojego FB-Michał Karmowski.

ความคิดเห็น • 154

  • @margaretka3434
    @margaretka3434 9 ปีที่แล้ว +32

    Problem z pszenica jest taki,że została ona genetycznie zmieniona-a dokładnie zmieniony gluten.Dzisiejsza pszenica to syf.W duzym skrócie gluten powoduje ,że np. chleb jest puszysty.Zeby był jeszcze bardziej puszysty zmodyfikowano go nieco.Ale nasze organizmy przystoswane przez setki lat do starego glutenu maja ogromny problem z trawieniem nowej wersji.Stąd nagle tylu glutenowców !!!! Płatki owsiane jeszcze nie są "przekombinowane",tak samo jak nasze polskie kasze.Ale zaczyna sie juz problem,ponieważ 80% zbóż w Polsce nie wydaje nasion zdolnych do skiełkowania.Dlaczego?....SPCJALNIE sa zmodyfikowane,aby kupowac od producentów,aby rolnik nie mógł sam zasiać swojego plonu.Po co....kasa kochani,kasa :) Od dawna robi juz to Monsanto w Stanach.Za chwilę będzie problem,bo jak tam- tak i u nas zaczną brac kasę za to zmodyfikowane jak pojawi sie na polu u rolnika,który zmodyfikowanego nie siał.A pojawi się,bo zmodyfikowane zapyli.Juz raz odstawiłam pszenicę i wszystkie nasiona.Przez dwa miesiace nie było ani kilograma mniej,za to jak ruszyłam to -38 kg w ok 10 m-cy.I w zyciu tyle nie jadłam co wtedy.Co do chorób autoimmunologicznych w dużej mierze odpowiedzialny jest...stres.Sama jestem jego przykładem.Po smerci syna to właśnie stres spowodował wzrost przeciwciał,które zaatakowały tarczycę.Typowa zależność.Niestety trafiłam na konowała ,a nie endokrynologa.ktory zaaplikował mi po 9 tabl metizolu ( 3x3)na dobę przez miesiąc.Ponieważ mam wykształcenie chemiczne i pracowałam przy lekach bardzo szybko zorientowałam się,że takim leczeniem zabiłby mnie.Dziwne,że nikt nie zastanawia się ,dlaczego lekarzy nie uczy sie ,że taki płyn Lugola leczy zarówno nad jak i niedoczynnośc tarczycy.A moze własnie o to chodzi ,aby uczynic z nas niewolników aptek do końca zycia.....Jestesmy tym co jemy.Pokarm może leczyć.Taki tran np to znakomity środek przy bólach stawów,bo je leczy.Porządna łyżka tranu rano na czczo czyni cuda.Zadne tam kapsułki-to porcja dla kota.Bez vit.C nie ma produkcji kolagenu.I dlaczego mówi nam sie o dawkach w miligramach,skoro pies potrzebuje jej ok. kilku gramów na dobę.Dlaczego nie robi sie badań,a może robi tylko nie ujawnia danych.Fakt po co jeszcze ktos by sie wyleczył bez kilograma lekarstw.I jeszcze jedno..oleje.Zdrowe sa tylko te wszystkie
    tłoczone na zimno.Zauwazcie jak znakomicie w reklamie bodajze Kujawskiego jest tam coś ,że na zimno...ilu z was wie co robia na zimno.Zapewne 99% odpowie ,że tłoczony ,otóz nie ...filtrowany,a wszystkie filtruje sie na zimno.Ot taki chwyt marketingowy.Otóż WSZYSTKIE oleje rafinowane są dla ludzi złe.Dlaczego?Ponieważ sa rafinowane w wysokiej temp.,która degeneruje zawarte w niej kwasy omega.Takie zdegenerowane maja juz nieco inne własciwości,które powodują bardzo łatwe łączenie sie z cząsteczkami wapnia.Powstają związki,które zamiast być dla nas pozyteczne tworza złogi w naszym układzie krwionosnym.Budową przypominają nieco kość.Praktycznie to one ,a nie blaszki cholesterolowe są przyczyna zgonów.A przeciez cholesterol to budulec naszych komórek.Norma fiziologiczna dla kobiet to do 280.Jaki cel był jego obiżenia?...Statyny.I niewyobrazalne pieniądze ze sprzedazy.Ale tak to jest jak lekarzy uczy sie ,że do przyswajania wapnia potrzebna jest tylko vit.D3.A to nie prawda...potrzebna jest przede wszystkim vit. K2 ( tzw. MK4 i MK7).To tzw. paradoks wapnia.Niech Pan uczy młodych,niech Pan do nich mówi,bo w szkolach to juz niczego nie uczą-Pana jeszcze słuchają :)

    • @goldizmor
      @goldizmor 6 หลายเดือนก่อน +1

      Grubo!

  • @Wapniak
    @Wapniak 9 ปีที่แล้ว +23

    Brawo! Kasza Jaglana na propsie!

    • @Wapniak
      @Wapniak 9 ปีที่แล้ว +2

      ***** ale się dzieje na scenie kulturystów. Ostatnio Robert Piotrkowicz zmienił swoją dietę na wysoko-tłuszczową, teraz Michał Karmowski mówi o pszenicy. WoW

    • @Wapniak
      @Wapniak 9 ปีที่แล้ว +1

      ***** Każde ciało reaguje inaczej. Jedni źle tolerują nabiał inni lepiej. Warto mówić o tym, żeby ludzie próbowali na sobie różnych diet i szukali tego co najlepsze.

    • @luckydickqpdb
      @luckydickqpdb 9 ปีที่แล้ว

      Wapniak O KURRR wapniak lurkuje

    • @sebastiangaecki8796
      @sebastiangaecki8796 9 ปีที่แล้ว +1

      Ylgar DUPA OBSRANA

    • @Gryfu89
      @Gryfu89 9 ปีที่แล้ว

      Wapniak Dla mnie gryczana górą, hehe :D

  • @ewamis5305
    @ewamis5305 6 ปีที่แล้ว +8

    Racja pszenica potrafi niezle narozrabiac.ja przez 15 lat cierpialam na biegunki codziennie.przebadali mnie jak tylko mozna bylo lacznie z testami alergologicznymi.zadnemu lekarzowi nawet do glowy nie przyszlo zeby moze cos w diecie zmienic.w koncu wzielam sprawy w swoje rece.wyeliminowalam pszenice.w ciagu tygodnia powtarzam tygodnia po15 latach mordegi wszystko sie ustabilizowalo .

  • @tomaszszymanski5061
    @tomaszszymanski5061 9 ปีที่แล้ว +8

    Michał jesteś gość! ! Super że mówisz o tym,mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak istotna jest dieta! !
    "Jesteś tym co jesz"- mówi Wam to coś koledzy i koleżanki? Pozdrawiam Michał Ciebie i wszystkich kumatych.

  • @szmula1979
    @szmula1979 8 ปีที่แล้ว +8

    Pszenica to po prostu GMO zmodyfikowana dużo wcześniej niż kukurydza... odstawić i koniec... świetny program..

  • @fortymbrass
    @fortymbrass 9 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo podoba mi się zdrowe (dosłownie) podejście do sportu pana Michała. Wielu kulturystów rujnuje swoje zdrowie złymi wyborami, byle tylko przybrać dodatkowy kilogram. Nie wnikam w kwestię farmakologii, nie interesuje mnie to, grunt, że dieta jest naprawdę rzeczowa. Pozdrawiam!

    • @kupczyn1905
      @kupczyn1905 9 ปีที่แล้ว +8

      Sven Miettensen Pan Michał już sobie zrujnował zdrowie ziom.

    • @julianprzedwojski618
      @julianprzedwojski618 9 ปีที่แล้ว

      Kupczyn ツ Pieseu Nasz Pan Czym zrujnował sobie zdrowie?

    • @Diuchaa
      @Diuchaa 9 ปีที่แล้ว +1

      Julian Przedwojski napewno nie środkami dopingującymi

  • @margaretka3434
    @margaretka3434 9 ปีที่แล้ว +3

    Żeby nie byc gołosłowną tu macie do poczytania jak wytwarza sie ten ponoc zdrowy olej roslinny.Smacznego :). Rafinacja jest wielostopniowym oddziaływaniem na olej lub wytłoki (makuchy): temperaturą, wodą oraz chemikaliami.
    Sam proces rafinacji jest bardzo skomplikowany. Z reguły przebiega następująco:
    Pierwsze wstępne tłoczenie nasion następuje w temperaturze ok 80-90 0C, uzyskuje się w ten sposób surowiec - olej surowy oraz wytłoki, które zostaną poddane całemu procesowi rafinacji.Następnie taki "olej" lub częściej tylko jego wytłoki (makuchy) poddaje się procesowi ekstrakcji (wypłukaniu) przy zastosowaniu rozpuszczalników.
    Do powszechnie stosowanych rozpuszczalników węglowodorowych (ropopochodnych) należy heksan oraz benzyna ekstrakcyjna.
    Na tym etapie zostają utracone bezpowrotnie : białko, błonnik, witaminy i minerały.
    Otrzymany w ten sposób ekstrakt zostaje poddany destylacji w celu usunięcia rozpuszczalnika. Następuje to w temperaturze do 150 0C.
    Potocznie mówi się o odbenzynowaniu śruty. Resztki rozpuszczalnika usuwa się poprzez przepuszczenie przez „olej” pary wodnej o bardzo wysokiej temperaturze a i tak śladowe jego ilości pozostają w produkcie.
    W tej formie z Olejarni produkt trafia do Rafinerii.
    W rafinerii brunatnozielona ciecz, zostaje poddana odśluzowaniu.
    Śluzami nazywamy wartościowe fosfolipidy. Gorącą parą z kwasem fosforowym oraz poprzez wirowanie usuwa się najcenniejsze dla zdrowia ludzkiego składniki olejów roślinnych tj lecytynę, chlorofil, wapń, magnez, żelazo czy miedź.
    Po zakończeniu w/w procesu substancję oleistą poddaje się odkwaszaniu.
    W procesie odkwaszania (oczyszczania) usuwane są wolne kwasy tłuszczowe. Dominującym sposobem odkwaszania jest rafinacja alkaliczna, czyli usuwanie wolnych kwasów tłuszczowych przez dodatek alkaliów. Do tego etapu rafinacji używany jest wodorotlenek sodu lub jego mieszanina z węglanem sodu, z którymi olej zostaje wymieszany. Ten etap skutecznie eliminuje WKT, pozostałości fosfolipidów, białko, pierwiastki i mikroelementy.
    CIEKAWOSTKA: Skutkiem ubocznym odkwaszania „oleju” jest powstawanie mydła z opadów WKT.
    To jeszcze nie koniec, aby uzyskać estetyczny kolor należy oleistą ciecz odbarwić.
    I na tym etapie ponownie używa się wysokich temperatur powyżej 90 0C oraz substancji chemicznych. Ponieważ „surowy olej” zawdzięcza swą brunatną barwę chlorofilom i karotenoidom oraz zawiera śladowe jeszcze elementy śluzów i mydła zostaje poddany oddziaływaniu absorbentów mających zdolność wychwytywania i zatrzymywania barwników na swej powierzchni.
    Są to aktywowane ziemie - odpowiednio przygotowane ziemie bielące, będące różnego rodzaju glinami (glinkokrzemianami różnych metali) lub stosuje się węgiel aktywny.
    CIEKAWOSTKA: ziemię bielącą po procesie filtracji można ponownie poddać ekstrakcji rozpuszczalnikami(zawiera bowiem ona do 50% oleju) a otrzymana ciecz to olej do celów technicznych.
    Po tym etapie następuje odwanianie - dezodoryzacja.
    W procesie odwaniania usuwane są związki smakowo‐zapachowe, którymi są głównie produkty utlenienia lipidów.
    Zasada usuwania polega na oddestylowaniu tych związków parą wodną. Sam proces trwa kilka godzin w temperaturze 160-180 0C. (Istnieje też metoda krótszego odwaniania ale w znacznie wyższej temperaturze do 240 0C.) Celem odwaniania jest uzyskanie oleju bez smaku i zapachu.
    I to już koniec całego procesu, rafinowany "olej" trafia do kwasoodpornych kadzi i czeka na rozlanie do opakowań finalnych. Czasem by zapobiegać utlenianiu, olej przechowuje się dodatkowo w atmosferze gazu obojętnego np. azotu.
    W procesie rafinacji firmy otrzymują oleistą ciecz pozbawioną jakichkolwiek wartości odżywczych, bezwonną i bezsmakową o przedłużonym terminie przydatności.

  • @user-mu2rs5bg2q
    @user-mu2rs5bg2q 3 หลายเดือนก่อน

    Super

  • @WindRider_
    @WindRider_ 6 ปีที่แล้ว +1

    Sama prawda panie Michale, dobrze by było przypominać ludziom o tym video - sam zmagam się z problemami z układem pokarmowym, mocno koliduje to z moim życiem sportowym, ale się nie poddaję. Wykluczenie pszenicy pomaga, a skoro może również zapobiegać takim problemom - należy to jak najbardziej nagłaśniać.

  • @piotrelward5370
    @piotrelward5370 ปีที่แล้ว +1

    Elegancko 👍 i dziękować.

  • @takilobuz7666
    @takilobuz7666 9 ปีที่แล้ว +4

    To prawda z ta pszenica ale .... Jak sie je cały czas bułeczki nalesniki i inne ciasta makarony z tego ale jak zjemy raz w tyg pizze nalesniki czy cos w tym stylu to nic nam sie nie stanie . Zdrowsze jest jedzenie 80-85% czystego 15-20% , niż cały czas wyjalowione kurczaki z brokułami i ryżem :) . Dobry materiał .

  • @kamilkruk3372
    @kamilkruk3372 9 ปีที่แล้ว +1

    Mnóstwo racji w tym co Pan mówi, także film jak najbardziej na plus.

  • @Izek124
    @Izek124 9 ปีที่แล้ว +3

    Sama prawda i REWELACYJNY materiał ;-))
    Pozdro Michał ;-)

  • @agnieszkafalenska6050
    @agnieszkafalenska6050 8 ปีที่แล้ว +2

    Trzy tygodnie temu odstawiłam wszystko co zawiera pszenicę (gluten) i co?......... Od kilku lat nie czułam się tak dobrze, przede wszystkim stawy mnie nie bolą a w pasie zniknęło około 10 cm..... :):):):):) Dziękuję za wszystkie pana rady i informacje o żywieniu :)

  • @seriousbusinessman1492
    @seriousbusinessman1492 9 ปีที่แล้ว +2

    Świetny film panie Michale. Ma Pan w 100% rację.
    Pozdrawiam :))))

  • @orcio111
    @orcio111 6 ปีที่แล้ว

    Panie Michale, bardzo dziękuję za ten, co prawda krótki, ale bardzo wymowny wykład o złym wpływie dzisiejszej pszenicy na organizm ludzki. Proszę się nie przejmować tymi negatywnymi komentarzami tutaj, to piszą najczęściej tacy, którzy nie mają w ogóle pojęcia o tym. I dla tych wszystkich polecam książkę Williama Davisa "Dieta bez pszenicy". Pozdrawiam!

  • @pm89socho
    @pm89socho 9 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry materiał ! 90% społeczeństwa nie ma pojęcia, że pszenica jest zła, a jeszcze więcej, że ziemniaki należy jeść.

  • @wooki1507
    @wooki1507 4 ปีที่แล้ว

    Chętnię oglądnę Twoje filmy. Jesteś ciekawym człowiekiem , masz wiedzę i świetnie wygladasz więc warto. pozdrawiam Cie i życzę wszystkiego dobrego!

  • @jakubkuba8557
    @jakubkuba8557 9 ปีที่แล้ว +19

    Tylko kasza jaglana tak jest sportowe świry, stoprocent albo nic pozdro

    • @Alex-zo1xn
      @Alex-zo1xn 5 ปีที่แล้ว

      Kasza jaglana źle wpływa na tarczycę

    • @kwiateg
      @kwiateg 5 ปีที่แล้ว +2

      @@Alex-zo1xn tarczyca źle wpływa na kaszę jaglaną

  • @Diuchaa
    @Diuchaa 9 ปีที่แล้ว +50

    Zajadam właśnie 5 kajzerek pszennych z miodem i masłem orzechowym POZDRO

    • @kupczyn1905
      @kupczyn1905 9 ปีที่แล้ว +2

      Diuchaa pozdro xd

    • @Mvxproducent
      @Mvxproducent 9 ปีที่แล้ว

      +Kupczyn ツ Pieseu Nasz Pan ooo kupczyn xD

    • @kupczyn1905
      @kupczyn1905 9 ปีที่แล้ว

      xd

    • @niemaygroszek8094
      @niemaygroszek8094 9 ปีที่แล้ว +1

      Smacznego, zdrowo i smacznie!
      Można? można :)

    • @arko128
      @arko128 8 ปีที่แล้ว +4

      +Diuchaa Pozdro, pewnie pol godziny pozniej czules sie ociężaly, twoje samopoczucie sie pogorszylo i pierdoles sie do łozka

  • @malgorzatadobroc4806
    @malgorzatadobroc4806 5 ปีที่แล้ว

    Super filmik 👌👌👌 jasno, prosto i na temat

  • @4matic666
    @4matic666 9 ปีที่แล้ว +1

    Michał jesteś zajebisty więcej takich filmików. Pozdro

  • @dominikfranczuk3874
    @dominikfranczuk3874 9 ปีที่แล้ว +1

    fajny filmik mądre słowa

  • @ireneuszwimonc6833
    @ireneuszwimonc6833 9 ปีที่แล้ว

    To co robisz jest naprawdę dobre! Pozdrawiam:)

  • @MrChlorofilek
    @MrChlorofilek 9 ปีที่แล้ว

    Jedzenie ma znaczenie :) nic dodać nic ująć :) pozdrawiam

  • @annamood1983
    @annamood1983 9 ปีที่แล้ว

    Super! Dzieki :-)

  • @HEJTUKK
    @HEJTUKK 9 ปีที่แล้ว +17

    Ja jem pszenice prawie codziennie i czuję się wyśmienicie.

    • @HEJTUKK
      @HEJTUKK 9 ปีที่แล้ว

      ***** jakie foto? moje?

    • @Matheo213
      @Matheo213 9 ปีที่แล้ว +1

      HEJTUKK jestes słaby, nie potrafisz wytrzymac na prawdziwej diecie, wpierdalajac smieci i liczac kalorie nie nazywaj tego dietą bo jestes parodią prawdziwego zawodnika :)

    • @Diuchaa
      @Diuchaa 9 ปีที่แล้ว

      ***** a czy to jest prawdziwy zawodnik? bo mi sie wydaje że raczej nie

    • @HEJTUKK
      @HEJTUKK 9 ปีที่แล้ว +9

      ***** co ty gościu piszesz... jebie mnie to co jem, tylko jak się po tym czuje, jak czuje się dobrze to co? mam nie jeść? Bo Karmowski tak powiedział? wy jesteście jakimiś impotentami mózgowymi, sami już nie myślicie....

    • @mrrvgnvrok4733
      @mrrvgnvrok4733 9 ปีที่แล้ว +2

      ***** Jedząc SAME śmieci nie dopełni makrosów, trzeba znaleźć złoty środek, a Ty gdzie nie skomentujesz, to pierdolisz głupoty, albo się wywyższasz, wypierdalaj. POZDROO

  • @martamagdalena.
    @martamagdalena. 9 ปีที่แล้ว +11

    Michał nie jadasz glutenu , a wcinasz kurczaka nabite hormonami i antybiotykami , w dzisiejszych czasach nie ma " zdrowego " mięsa . Myśle że to paradoks .

    • @grzegorzrutkowski1733
      @grzegorzrutkowski1733 9 ปีที่แล้ว +5

      +Beertka Hormony to dość drogie by nimi kurczaki "nabijać", co innego antybiotyki ;)
      Tylko czy jest alternatywa dla mięsa? Za to dla pszenicy alternatyw jest sporo.
      Oczywiście można się napocić z komponowaniem diety wegetariańskiej z dużą podażą białka. To nie problem. Tylko zamiast niezdrowych substancji z mięsa, będziesz się borykać z niezdrowymi substancjami z warzyw. A jest ich sporo, nawet więcej niż w mięsie. Tych naturalnych - kwas fitowy, szczawiowy, taniny itd. i tych wynikających z procesu produkcji - azotany, metale ciężkie itd. Jak się nie obrócisz "d" zawsze z tyłu :)

    • @sebioslawli1632
      @sebioslawli1632 6 ปีที่แล้ว +1

      Skąd wiesz, że te co je są kupione w markecie? Może je z wolnego chowu?

  • @CityBoy84
    @CityBoy84 9 ปีที่แล้ว

    Swego czasu oglądałem wywiad z naszym polskim kolarzem który jest już grubo na emeryturze ale jest nadal pasjonatem tego sportu jak i zdrowego żywienia . Większość pożywienia uprawia i hoduje sam, co zwróciło moją uwagę to to że nie spożywa produktów pszenicznych i co najlepsze startuje amatorsko w wyścigach kolarskich w których pokonuje młodych kolarzy. Gdy się pytają skąd ma tyle energii w takim wieku to każdemu odpowiada że kluczem jego sukcesu jest zdrowa dieta ;)

  • @kubaj1498
    @kubaj1498 9 ปีที่แล้ว +2

    Fajna reklama BIO Vita Natura :)

  • @p199a
    @p199a 9 ปีที่แล้ว

    fajny filmik podoba mi sie ze pokazane sa konkretne produkty zebym nie musial szukac po sklepach i czytac tysiac etykiet az znajde cos bez podejrzanych substancji

  • @TheMaver7
    @TheMaver7 9 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał :)

  • @patrykosinski2062
    @patrykosinski2062 6 ปีที่แล้ว

    Szkoda że już nie robisz nowy filmów,a co do pszenicy to 100% racja wiem po sobie! Pozdro

  • @dapolcio3405
    @dapolcio3405 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajnie opowiedziałeś o kaszy jaglanej i zgadzam się z tobą w 100%. Ale niestety kasza ta ma też drugą stronę medalu a mianowicie zawiera goitrogeny - substancje antyodżywcze, mające bardzo zły wpływ na tarczycę a tym samym ogólnie na metabolizm, dlatego nie powinna być jedzona w dużych ilościach.

  • @grzegorzrutkowski1733
    @grzegorzrutkowski1733 9 ปีที่แล้ว

    Ja osobiście do produktów z glutenem wróciłem, po kilku latach (kasza pęczak, makaron durrum). Po prostu zrezygnowałem na okres masy z LC i jakoś ciężko było zbilansować dietę bez tych produktów przy 250-300 g WW dziennie. Chyba, że mamy w głębokim poważaniu ŁG i IG lub będziemy się bawić w redukowanie tych czynników w trakcie obróbki ryżu czy kaszy jaglanej/gryczanej.
    A, że pszenica to nic dobrego (zwłaszcza postaci białego pieczywa), nie trzeba nikogo przekonywać.

  • @h9ooo
    @h9ooo 8 ปีที่แล้ว

    Przestraszyłam się, myślałam, że to Worf ze Star Treka ;)) Ale żeby nie było, chodziło mi głównie i minę.

  • @pakerz93
    @pakerz93 9 ปีที่แล้ว +4

    Panie Michale, a co Pan sądzi o płatkach owsianych. Rówież zboże, również zawierają gluten, a mimo tego rzesza nie tylko kulturystow, a także osób z branży fitness, poleca włączyć ten produkt do diety.

    •  9 ปีที่แล้ว +2

      pakerz93 bardzo wiele osób ma też po nich problemy trawienne, GLUTEN ogólnie jest w długiej perspektywie czasu ZABÓJCZY, nie polecam , wiem że młode osoby mogą jeść dsołownie wszystko ale po 35 roku życia zmienia się wiele rzeczy i wtedy to żywienie NIE DOBRYCH produktów wychodzi....

    • @pakerz93
      @pakerz93 9 ปีที่แล้ว

      ***** Wnioskuję więc, że te wszystkie popularne diety i przepisy (dostepne w internecie), nagrania na yt gdzie znani zawodnicy przedstawiaja swoje diety zawierajac w nich owsianke, no i nadal panujące przekonanie o korzysciach plynących z jedzenia codziennej owsianki mogą być efektem braku wiedzy na temat glutenu, w czasach kiedy płatki owsiane zyskiwaly na popularnosci.

    •  9 ปีที่แล้ว +2

      pakerz93 ale ja nie napisałem , że zawodnicy się nie znają!!!! Mówię o glutenie , który jest alergenem i tak jak napisałem nie powoduje spustoszenia w organiźmie od razu , dodam że wiele nowotworów rozwija się szybciej u ludzi , którzy jedza produkty bogate w gluten, musisz też wiedzieć że sa organizmy BARDZO odporne , którym nic nie będzie albo skutki będą znikome

    • @pakerz93
      @pakerz93 9 ปีที่แล้ว +1

      ***** Trochę źle to ująłem, wcale nie miałem na myśli braku wiedzy o pewnych osób. Starałem się znaleźć korzyści płynące z jedzenia płatków owsianych, pomimo faktu zawierania glutenu, a nie na samym fakcie szkoliwosci glutenu. A szukam tej odpowiedzi, nie tylko dlatego, że lubie ten produkt, ale także dlatego żę własnie sporo osób go poleca.
      Niemniej, dzięki za wyrażenie swojej opini. Na pewno ma ona dla mnie priorytetowe znczenie.
      Pozdrawiam

    •  9 ปีที่แล้ว +9

      pakerz93 nie dajmy się zwariować ja tez jem płatki owsiane , ale nie tykam pszenicy!!!

  • @kamilbark5501
    @kamilbark5501 9 ปีที่แล้ว +1

    Maka Amarantusowa tez nie zawiera glutenu.

  • @rafasiporski8437
    @rafasiporski8437 8 ปีที่แล้ว

    Michał dodaj filmik z jakims fajnym przepisem na zdrowe pieczywko

  • @FrankiFrank
    @FrankiFrank 3 หลายเดือนก่อน

    wszystko ok, tylko z tymi ziemniakami, to chyba nie jest tak, jak twierdzisz. Ja tam ich unikam tak samo jak i pszenicy. Ziemniak moim zdaniem jest trucizną. Samo to, że zjedzony na surowo może zagrażać nawet i życiu, to już powinno wiele o nim mówić. Musi być dobrze obrany i ugotowany. Nie może być zielony. Skrobia ponoć nie jest przez nasz organizm trawiona. Ziemniaki, to tak samo jak i pszenica jest taką paszą dla ludzi, zapychaczem jelit. I jak to węglowodany - są paliwem na krótki okres czasu, więc trzeba ciągle jeść, co nie jest dobre dla zdrowia. ja jestem w ketozie od 2 lat i moim paliwem są właśnie tłuszcze i wcale to nie przeszkadza w budowaniu masy mięśniowej. Oczywiście trochę węglowodanów w dniach treningowych się zjada, ale nie tyle co inni, którzy jadą wyłącznie na węglach i potrafią ich zjeść i 500g dziennie. mi wystarczy te 60,80g.

  • @wspanialutka1
    @wspanialutka1 9 ปีที่แล้ว

    Hej, Michał Karmowski czy mógłbyś polecić jakieś chleby razowe do jedzenia? Staram się eliminować białe pieczywo, ale widzę że w moim ciemnym też jest pszenica xD Dlatego trochę się zmartwiłam, i nie wiem co jeść :P A drugie pytanie, czy jadasz (robisz) naleśniki z tej firmy econdimenta? W ich składzie również jest pszenica, tak samo jak w muffinkach, które robiłeś (też jest pszenica). Czy to już popadanie w paranoje? I trzeba ograniczyć, a nie całkowicie eliminować? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź:) Agnieszka

  • @rafasiminski5946
    @rafasiminski5946 9 ปีที่แล้ว +1

    ***** a co sądzisz o mące kukurydzianej? Ostatnio przeglądając półki w markecie trafiłem właśnie na tę mąkę i zaciekawiło mnie to bo cena też jest fajna.

  • @Marek-Hadas
    @Marek-Hadas 9 ปีที่แล้ว

    A jakie jest zdanie na temat chleba żytniego (100% z mąki żytniej)? Można traktować taki chleb jako pełnowartościowe źródło węglowodanów?

  • @sley1495
    @sley1495 9 ปีที่แล้ว

    Czy picie tzw. energetyków szkodzi naszym zdrowiu ? Np przy cwiczeniu ?

  • @GGGG1548
    @GGGG1548 9 ปีที่แล้ว

    A jak to jest z chlebem żytnim, czy mąką żytnią warto dodawać do zdrowego odżywiania?

  • @michamarcisz7501
    @michamarcisz7501 9 ปีที่แล้ว

    Panie Michale jakis szybki przepis na domowego gainera takiego do pracy ? Wczesniej robilem platki owsiane + bialko + oliwa ale po owsiance wlasnie bardzo zle sie czuje, leci mu sluz z nosa i chyba mam wlasnie jakas chorobe autoimmunologiczną.

  • @neXtlbn
    @neXtlbn 9 ปีที่แล้ว

    Panie Michale czy mąke żytnią tez można stosować ? np do naleśnikow ?

  • @czyste987
    @czyste987 9 ปีที่แล้ว

    I tak na coś trzeba umrzeć. czy będę jadł pszenice z wodą na obiad, czy najdroższe steki.

  • @dawidlewandowski7334
    @dawidlewandowski7334 9 ปีที่แล้ว

    W 100% się zgadzam, wszystkim pragnącym dowiedzieć się czegoś na temat pszenicy i jej wpływu na zdrowie polecam książke - Dieta bez pszenicy, Wiliam Davis.

  • @ZvenStein
    @ZvenStein 9 ปีที่แล้ว

    Co Pan powie o kaszy kuskus z pszenicy durum?

  • @PuLpeT1290
    @PuLpeT1290 9 ปีที่แล้ว

    Panie Michale, a co sądzi Pan o ciecierzycy?

  • @TheDonBeBe
    @TheDonBeBe 9 ปีที่แล้ว +10

    Ceny tych wymienionych mąk są z kosmosu. Przeciętnego polaka nie stać na zmiane mąki z pszenicy na jaglaną a tym bardziej ryżową.

    • @grzegorzrutkowski1733
      @grzegorzrutkowski1733 9 ปีที่แล้ว +2

      +TheDonBeBe to spróbuj ją sobie zrobić sama. Zmiel w młynku do kawy kaszę i masz mąkę za danego zboża (powiedzmy).
      Ba, jak Cię fantazja poniesie to możesz robić mąkę z cieciorki czy z innych artykułów. Metody pozyskiwania mąki znajdziesz w necie. Pzdr

    • @grzegorzfranciszeksklucki3527
      @grzegorzfranciszeksklucki3527 6 ปีที่แล้ว +1

      Polaka nie stać tez na mięso wołowe.

    • @bartekkorzecki7784
      @bartekkorzecki7784 5 ปีที่แล้ว

      Zarabiaj wiecej ziom ;)

  • @rojbert82
    @rojbert82 7 ปีที่แล้ว

    A jaki chleb brać do pracy ? nie mam możliwości co dziennie brać ryż albo kasze do pracy ...

  • @michaborkowski8457
    @michaborkowski8457 9 ปีที่แล้ว

    + Michał Karmowski a czy kasza manna oraz kasza kuskus też są dobrą alternatywą dla pszenicy ?? czy raczej ich unikać ??

    • @solar901
      @solar901 9 ปีที่แล้ว

      przecież kasza manna oraz kuskus to pszenica

    • @michaborkowski8457
      @michaborkowski8457 9 ปีที่แล้ว

      może i tak,ale po kuskusie i mannie nieczuje się tak źle jak po pszenicy. może z tym jest tak jak z orkiszem ??

  • @kodo8865
    @kodo8865 8 ปีที่แล้ว

    A ja twierdze, ze fajny filmik. Dobrze, ze maniak jedzenia. Kto chce zrzucic brzuch niech sprawdzi efekt po odstawieniu cukru i przenicznych produktow.

  • @karolka2481
    @karolka2481 7 ปีที่แล้ว

    Panie Michale ! a jak z kaszą KUS KUS ? wszędzie piszą że super zdrowa a jednak powstaje z pszenicy durum :( ją należy dla zdrowia odrzucić ?

  • @dawidkonieczny7203
    @dawidkonieczny7203 8 ปีที่แล้ว +1

    a co z mąka żytnią?

  • @czerwik18
    @czerwik18 9 ปีที่แล้ว

    Czy jest w ogóle jakaś alternatywa dla pieczywa?

  • @MROKOFILMS
    @MROKOFILMS 9 ปีที่แล้ว +3

    A co z mąką żytnią razową 2000?

    • @Les1aw82
      @Les1aw82 9 ปีที่แล้ว

      Też chciałbym wiedzieć :) Tyle mąk Michał wymieniłeś, a o tej ani słowa.

    • @robertmielniczuk4153
      @robertmielniczuk4153 8 ปีที่แล้ว

      Właśnie, żyto chyba jest ok, w ramach rozsądku oczywiście, no na pewno lepsze od pszenicy :) ale lepiej jakby się Michał wypowiedział

  • @michaborkowski8457
    @michaborkowski8457 9 ปีที่แล้ว

    ***** a jak poradzić sobie ze złogami jelitowymi spowodowanymi nietolerancją glutenu z pszenicy oraz jak poprawić prace jelit które zostały osłabione przez sporzywanie pszenicy ??

  • @michabujak4582
    @michabujak4582 4 ปีที่แล้ว

    a mi pasują wypieki z żyta po ryżu czuje się kiepsko a pszenica może nie jest najlepsza ale wole ją od ryżu nie zapominajmy o indywidualnych predyspozycji organizmu

  • @Dodo10Minik07
    @Dodo10Minik07 9 ปีที่แล้ว

    A jeżeli mieszkam w gospodarstwie rolnym i kury jedzą pszenicę, a ja później jem z nich rosół to mi to szkodzi? :D

  • @tomasortomasor
    @tomasortomasor 9 ปีที่แล้ว

    Duzo ludzi wokol mnie mowi ze pszenica Durum to calkiem cos innego niz zwykla pszenica.... ktos moze mi cos podpowiedziec jak jest naprawdę ??

  • @MrCzakiii1
    @MrCzakiii1 9 ปีที่แล้ว +1

    tylko ryz i ryz... ale takie zycie musi byc smaczne..
    Kilka lat temu w mojej szkole zostały poprowadzony wykład na temat raka jelit i dowiedziałem sie ze czerwone mięso zwiększa ryzyko raka nawet do 70%. wiec według tej reguły juz nigdy nie powinniśmy jeść WOŁOWINY!!!! Apeluje wiec do was NIE DAJCIE SIE ZWARJOWAĆ!!! W mojej rodzinie od laaaaat jedli pszenice i nikt nigdy nie narzekał na odłożony gluten w jelitach... i jeszcze jedno pytanie do was -Kto z was czuje euforie po zjedzeniu chleba?

    • @agnieszkaagusia2793
      @agnieszkaagusia2793 5 ปีที่แล้ว

      Masz jedną racje, "od laaaaat" to sie zgodze bo kiedys pszenica nie byla modydikowana jak dzisiaj. Teraz juz rolnik nie zasieje pszenicy ze swoich zbiorow bo nie zakielkuje bo jest zmodyfikowana tak aby ktos bral sporą kase. Zdrowie dla nich sie nie liczy. Pozdro. Ps pisze z pokoju chirurgii.

  • @Wyjadaczogorkow
    @Wyjadaczogorkow 9 ปีที่แล้ว

    Ja zauważyłem, że jeśli jakaś forma jedzenia jest bardzo popularna, to zaraz jest niezdrowa. Pszenica - zboże - niezdrowe. Cukier - Trzcina cukrowa - zboże - niezdrowy. Im coś jest bardziej popularne tym więcej ludzi wnikliwie sprawdza dokładne działanie na organizm i jestem pewien, że jeśli to przykładowo pieczywo razowe było najczęściej jedzonym pieczywem, to nagle by się okazało, że to pieczywo z mąki pszennej jest najzdrowsze. Trzeba coś gadać, żeby każdy produkt się sprzedawał prawda ? Gdyby ta pszenica była taka okropna, to dlaczego ludzie starszych pokoleń było dużo zdrowsze, żyło w lepszym zdrowiu i nie cierpiało na tyle nowotworów co w obecnych czasach ? A jedli masę pszennych produktów. Ja uważam, że organizm radzi sobie świetnie z każdym produktem, aczkolwiek musi mieć do tego dostarczone przeróżne witaminy i minerały, składniki odżywcze, dzięki którym właśnie da sobie radę. Trzeba też oczywiście zachować umiar i mieć dobrze zbilansowaną dietę, czyli jeść pieczywo razowe przykładowo, ale nie unikać jak ognia pszennego. Jeśli miałbym cały czas zamartwiać się nad tym, co jem, to życie uciekło by mi między palcami na czytaniu masy forum, które to co chwila odkrywają nowe, szkodliwe substancje w wielu rodzajach pożywienia. Takie jest moje zdanie. Bez hejtu proszę :)

    • @KrzysiekzBlaviken
      @KrzysiekzBlaviken 9 ปีที่แล้ว +1

      Marcin Romanowski Ludzie kiedyś żyli krócej, a znaczna większość nowotworów pojawia się na starość.
      Cukier nigdy nie był zdrowy, najprostszy przykład, to rozpada się na glukozę i fruktozę już w jamie ustnej dzięki ślinie, co jest odżywką dla bakterii. A jeśli glikogen w wątrobie jest uzupełniony, to fruktoza idzie w tłuszcz.
      Pieczywo razowe zawsze było zdrowsze, w Ameryce była zabawna sytuacja, że klawisze jedli biały "lepszy" chleb, a więźniom dawano "brudny" razowy. Efekt był taki, że więźniowie byli w lepszej kondycji zdrowotnej.
      Czyniąc historię krótką, po prostu nie masz racji.
      Oczywiście warto też dodać, że z gamy "zdrowych" produktów można wybrać te, które zdrowe nie są. Np orkisz to pszenica, zawiera gluten, więc jeśli ktoś chce zdrowy i smaczny chlebek, to polecam mąkę gryczaną. Choć chleb jako taki i tak nie jest dobry, bo bardzo łatwo jest zjeść bardzo dużą liczbę węglowodanów.

  • @joker0skater
    @joker0skater 9 ปีที่แล้ว

    szok, zjadam 0,5-1 bochenek kiepskiej jakości pszennego chleba na dzień. Do pracy robię 5-6 kanapek. Szybkie to i niedrogie. Czym mam zatem zastąpić chleb? Co mogę szybko przygotować do pracy, żeby kalorie się zgadzały? (jestem ekto)

    • @panscyzoryk5554
      @panscyzoryk5554 9 ปีที่แล้ว

      +joker0skater Jak nie masz żadnych negatywnych objawów z wzdętym brzuchem, zaparciami, gazami to nic nie zmieniaj. Jak masz to odstaw chleb i zobacz czy objawy zniknęły i dopiero kombinuj czym zastąpić.

  • @ParafiniukTV
    @ParafiniukTV 7 ปีที่แล้ว

    skąd brać zdrową pszenicę?

  • @PolakAgnostyk
    @PolakAgnostyk 9 ปีที่แล้ว

    brak audio :(

  • @slimbarti1300
    @slimbarti1300 9 ปีที่แล้ว

    a co z mąką pełnoziarnistą ?

  • @pawejakubowski829
    @pawejakubowski829 9 ปีที่แล้ว

    Seler i orzechy też są bardzo "uczulające" - czy to znaczy, że nie mamy ich jeść... Bez przesady nie dajmy się zwariować. Ponadto mała hipokryzja bije od Pana Michała bo najpierw mówi o glutenie, który ma zły wpływ na zdrowie a potem proponuje płatki żytnie czy orkiszowe, które także gluten zawierają. Wniosek? Nie jedzmy nic bo nas to powoli zabija... Z głową!

  • @omegared9509
    @omegared9509 7 ปีที่แล้ว

    kasze gryczane, jaglane, komosa ryżowa trzeba je moczyc przynajmniej 8 godzin zeby sie kwasu fitynowego pozbyć

  • @kwiateg
    @kwiateg 5 ปีที่แล้ว

    To już jest na prawdę dieta dla sportowych świrów...

  • @RGB33RR
    @RGB33RR 9 ปีที่แล้ว

    Dużo informacji ale trochę za bardzo postawione na czystość jedzenia. Jak ktoś ciężko trenuje nawet 2 razy dziennie to gdy będzie jadł nawet codziennie kilka kromek białego chleba to nic mu nie będzie. Metabolizm jest tak podkręcony, że wszystko przerobi. Oczywiście, pod warunkiem, że będą przede wszystkim źródła węgli jak kasze, ryże czy brązowe makarony.

  • @mateuszg4270
    @mateuszg4270 9 ปีที่แล้ว

    Orkisz chyba zawiera gluten bo przecierz robiłeś Michał pizze z mąki orkiszowej i ciasto Ci ładnie wyrosło.

  • @solar901
    @solar901 9 ปีที่แล้ว

    Niestety, z wyjątkiem ryżu, kaszy gryczanej i jaglanej oraz ziemniaków, przedstawione produkty są zbyt drogie żeby włączyć do codziennej diety. Więc ta cała gama produktów nie jest taka duża. Dla przeciętnego Kowalskiego jedzenie pszenicy jet koniecznością.

    • @grzegorzrutkowski1733
      @grzegorzrutkowski1733 9 ปีที่แล้ว

      +Getsuga Tenshou kwestia jak sobie dietę skomponujesz. Sam podałeś 4 źródła węgli, które są dość tanie. Pozdrawiam.

  • @andrzejuqwel8285
    @andrzejuqwel8285 9 ปีที่แล้ว

    A co z jedzeniem płatków owsianych ?

    •  9 ปีที่แล้ว +3

      Andrzej Uqwel bardzo wiele osób ma też po nich problemy trawienne, GLUTEN ogólnie jest w długiej perspektywie czasu ZABÓJCZY, nie polecam , wiem że młode osoby mogą jeść dosłownie wszystko ale po 35 roku życia zmienia się wiele rzeczy i wtedy to żywienie NIEDOBRYCH produktów wychodzi....

    • @KikiZet
      @KikiZet 9 ปีที่แล้ว

      ***** Panie Michale to co w takim razie zamiast owsianki?

    •  9 ปีที่แล้ว +3

      Kiki Zet jaglane czyli JAGLANKA.;-) płatki orkiszowe , żytnie , owsiane też mogą być ale te z wyselekcjonowanych ziaren pozbawionych glutenu

    • @KikiZet
      @KikiZet 9 ปีที่แล้ว

      Dziękuję bardzo serdecznie za odpowiedź :) Pozdrawiam Pana serdecznie i podziwiam za całokształt pracy!

    • @andrzejuqwel8285
      @andrzejuqwel8285 9 ปีที่แล้ว

      ***** Dzięki , pozdrawiam

  • @wojtekjotpe2061
    @wojtekjotpe2061 9 ปีที่แล้ว

    Największym minusem tego zdrowego jedzenia jest cena ;/

  • @lajza13
    @lajza13 9 ปีที่แล้ว +11

    trochę pierdolenie o szopenie, pan Michał to wspaniały człowiek, ale straszny maniak żywienia... tak nie można

    •  9 ปีที่แล้ว +36

      ***** pogadaj z ludźmi chorymi na nowotwory, na choroby autoimmunologiczne itd...., wtedy zrozumiesz..., zresztą NIE , BO ZDROWY CHOREGO NIE ZROZUMIE!!!

    • @przadlo1488
      @przadlo1488 9 ปีที่แล้ว +4

      ***** mój wujek przez 20 lat jadł tzw. zdrową żywność nie palił, nie pił, ćwiczył regularnie i tak zmarł na raka

    • @arko128
      @arko128 8 ปีที่แล้ว

      +Konop Co nie można? Taka prawda.

    • @DAKO3144
      @DAKO3144 8 ปีที่แล้ว +4

      +Michał Karmowski Michal swietny material! Gratuluje ze sie za to zabrales. Ludzie krytykuja to co nagrales bo prawda boli. Pogodzenie sie z faktami wymaga czasami drastycznych zmian w zyciu o 180 stopni. Ale to tylko kwestia czasu. Dzieki ludziom takim jak ty i innym zwiazanym z temat leczenia zywnoscia wiele ludzi bedzie zylo lepiej. Serdecznie pozdrawiam i powodzenia ;).

    • @patryqR9A4P
      @patryqR9A4P 7 ปีที่แล้ว +3

      Michał Karmowski
      Nie ma co się trudzić na takich ignorantów. Tak jak palacz ignoruje skutki palenia tytoniu, tak samo przeciętny człowiek będzie bronił przeciętnej diety mimo że na dłuższą metę będzie dla niego trująca.
      Przyczyną częstszą niż uzależnienie jest zwykłe lenistwo.

  • @RemigiuszFishing
    @RemigiuszFishing 7 ปีที่แล้ว

    A rybki lubia zjesc pszenice;)

  • @TheMasakra17
    @TheMasakra17 9 ปีที่แล้ว

    spoko jeżeli jest się kulturystą lub wiąże się poważne plany ze sportami sylwetkowymi...
    przesada w chuj dla zwykłych ludzi

  • @user-gb7cf1kz4r
    @user-gb7cf1kz4r หลายเดือนก่อน

    Co Ty człowieku stoisz przed przejściem dla pieszych? że taki chałas, i pytanie kim Ty jesteś,i gdzie się na stałeś tych bzdur.

  • @mateuszswacha8464
    @mateuszswacha8464 8 ปีที่แล้ว

    a mąka owsiana?

  • @kakarotto2523
    @kakarotto2523 9 ปีที่แล้ว +3

    Michał Karmowski człowiek który odkrył przyczynę chorób autoimmunologicznych. Chyba będzie Nobel.

  • @Mogrimus
    @Mogrimus 9 ปีที่แล้ว

    Widziales Michał diete Piotrkowicza na redukcji? Jajka z majonezem, golonka, co ty na to?

    • @Gryfu89
      @Gryfu89 9 ปีที่แล้ว

      Mogrimus Tak powinno to wyglądać :D

  • @binas16
    @binas16 9 ปีที่แล้ว

    ...

  • @johnbravo8744
    @johnbravo8744 9 ปีที่แล้ว

    90% ludzi je codziennie pszenice

  • @spriteespritee1237
    @spriteespritee1237 4 ปีที่แล้ว

    Jest płaskurka i samopsza...coś 100000 lepsze niz pszenica ktora znasz i o ktorej mowisz