ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

Jak zbudować zestaw głośnikowy DIY? [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 พ.ค. 2022
  • W tym odcinku postaram się udzielić wam kilku ogólnych porad na temat samodzielnego konstruowania zestawów głośnikowych a także kilku konkretnych wskazówek, jakich narzędzi można użyć aby w domowych warunkach, ułatwić sobie to zadanie.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
    / @rselektronika
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

ความคิดเห็น • 216

  • @akardzisko
    @akardzisko 2 ปีที่แล้ว +69

    Podziwiam za upór i cierpliwość. Nie mniej muszę stwierdzić, jako konstruktor zestawów głośnikowych z pewnej polskiej firmy, że wybrał Pan drogę dookoła. Na ucho bardzo trudno jest wyczuć optymalny efekt. Zwłaszcza po dłuższym czasie, gdy ucho się zmęczy i przyzwyczai.
    Moim zdaniem najważniejsze przy budowie kolumn głośnikowych jest doświadczenie i wiedza konstruktora. Dla majsterkowiczów stolarzy, którzy chcą coś podłubać, ale nie mają gruntownej wiedzy o akustyce, polecałbym dokładne skopiowanie sprawdzonego projektu. Będzie zadowolenie z wykonania czegoś samemu, oraz przyzwoity efekt brzmieniowy. Oczywiście jeśli ktoś ma niskie wymagania to uniwersalna zwrotnica i byle jakie głośniki też mu będą grały. No ale mówimy tutaj o kolumnach grających ładnie i neutralnie. Poniżej postaram się wypisać parę niuansów, które sprawiają że kolumna nam się podoba lub nie.
    1. Nie można policzyć wartości elementów zwrotnicy z kalkulatora, bo ten jako obciążenie zakłada rezystancję, a głośnik nie jest obciążeniem rezystancyjnym.
    2. Głośniki w docelowych obudowach w 90% przypadków mają nie-płaski przebieg charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej. Np. woofery najczęściej mają tendencję wzrostową, wraz ze wzrostem częstotliwości. Z wysoko-tonowymi jest lepiej, ale:
    3. Wpływ kształtu przedniej ścianki na środkową część pasma. Załamanie fali na krawędziach obudowy powoduje odbicia wracające do słuchacza i zaburzające równomierność pasma. Trzeba to brać pod uwagę przy projektowaniu.
    4. Wzajemna faza głośników. Rzadko się zdarza, żeby fazy obu głośników pokrywały się w szerokim paśmie. Czasem wystarczy wysunąć jeden z nich o 15 mm do przodu, żeby fazy się pokryły. No ale nie wiemy tego, póki tego nie sprawdzimy, nie zmierzymy. Dlatego nie można z góry zakładać, że przy filtrze 12dB/okt. polaryzację trzeba odwrócić. To zawsze działa tylko po stronie elektrycznej.
    Ja wiem, ze zaraz ktoś powie, że w domowych warunkach ciężko przeprowadzić pomiar charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej ze względu na odbicia dźwięku od ścian i przeszkód. Owszem, ciężko, ale można się tego nauczyć. To znaczy nie da się sprawić by odbicia zniknęły, ale można nauczyć się co one wprowadzają do wykresu, tak żeby spośród bardzo zaszumionego wykresu odczytać interesujące nas dane. M.in. dlatego pisałem na początku, że przede wszystkim liczy się doświadczenie konstruktora.
    Myślę, że w kolejnym odcinku z tej serii, powinny zostać poruszone powyższe kwestie, jeśli chcemy traktować temat poważnie.

    • @GHOSTciu
      @GHOSTciu 2 ปีที่แล้ว +2

      Pomiary w zamkniętych pomieszczeniach to IMO bezsens... Jak nie ma się dostępu do komory bezpogłosowej to lepszym rozwiązaniem jest po prostu wyjście na otwarte powietrze, pozostanie tylko odbicie od podłogi, ale ono jest i tak w każdym pomieszczeniu, za to zniknie cała masa innych, zmiennych czynników które wpływają na niemiarodajność pomiarów.

    • @jarekkowalski5869
      @jarekkowalski5869 2 ปีที่แล้ว +4

      Trafnie opisał pan zawiłości podczas budowy własnych kolumn głośnikowych. Z tego powodu, uważam że tylko zapaleńcy mogą się porwać na swoje projekty, a zadowolenie z dźwięku będzie chyba subiektywne. Gotowe schematy mogą zaoszczędzić stresu i flustracji gdy projekt nie spełni wymagań. Koszty budowy własnych kolumn mogą przekroczyć cenę rynkową używanych, uznanych jakościowo zestawów. A z głośniki dobrej jakości, które akurat "mamy pod ręką", lepiej sprzedać lub kupić przepalone (niegrajace) zestawy i zastąpić uszkodzone głośniki.
      Dziękuję też autorowi filmu, że podjął temat, naświetlając trochę zawiłości związane z projektowaniem, sprzętem który trzeba użyć itp. Jako laik w tym temacie, skorzystałem z porad na tym kanale i kupiłem Monitor Audio MR4 i wzmacniacz NAD 3240pe. Mam też Pioneer a400 ale Nad lepiej mi pasuje. Pozdrawiam!

    • @mirosawde2082
      @mirosawde2082 2 ปีที่แล้ว +1

      Masz Pan,zapewne,pojęcie w temacie ale czy to wystarczający powód,by się wymądrzać?Użyłeś,Pan,tylu literek w komentarzu,że wygląda to jak referat.Wiedzy,doświadczenia,pozazdrościć.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว

      Noooo, głos fachowca.

    • @konrad9720
      @konrad9720 2 ปีที่แล้ว +2

      @@GHOSTciu wystarczczy wyguszyc ścianę peted głośnikami matami wygłuszającymi jeśli ktoś by się ktoś chciał bawić na poważnie w akustykę.

  • @MS-ug3gm
    @MS-ug3gm ปีที่แล้ว +23

    Nie ma lepszych kolumn od DIY. Nawet jak nie gra w uchu... gra w sercu.

    • @zino7945
      @zino7945 ปีที่แล้ว +2

      Za gowniaza sie robilo byle ino gralo

  • @czary44
    @czary44 2 ปีที่แล้ว +71

    Bardzo dobry temat. Przydałaby się kontynuacja gdyż nie dowiedzieliśmy się tak na prawdę w pełni tego co jest w tytule filmu czyli jak zbudować zestaw głośnikowy. Dziękuję i czekam na resztę 🙂

    • @domiszar
      @domiszar 2 ปีที่แล้ว +10

      Dokładnie. Temat interesujący, ale za bardzo ogólnikowo przedstawiony. Powinna być seria filmów w tym temacie i każde zagadnienie omówione szczegółowo w oddzielnym odcinku.

    • @kurwamac0286
      @kurwamac0286 2 ปีที่แล้ว +1

      No i mój koment został skasowany przez pana RS Ciekawe no ciekawe

    • @DOGMIHOLE
      @DOGMIHOLE 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kurwamac0286 Co tam takiego napisałeś złego?😄

  • @mmopalx
    @mmopalx 2 ปีที่แล้ว +17

    Oglądam ten kanał od wielu lat i myślałem że już nic mnie nie zaskoczy :D myliłem się ;) szacunek za wiedzę… pozdrawiam

  • @18liptoner
    @18liptoner 2 ปีที่แล้ว +8

    Dwa razy w życiu podjąłem się budowy takich zestawów. Pierwszy najlepiej wspominam. Naliczyłem i narobiłem się jak głupi, ale ile imprez wytrzymały to aż ciężko zliczyć. Drugi był bardziej przemyślany i z niego byłem bardzo zadowolony.

  • @xavian66
    @xavian66 2 ปีที่แล้ว +10

    Widzę w czołówce kolumny zacnej firmy Falcon model do złożenia kit Falcon IMF 100...BBC w najlepszym wykonaniu i do każdego rodzaju muzyki. Oczywiście propozycja dla audiofila nie konesera altusów. W pomieszczeniu do 20 m2 zagrają każdą muzykę pomimo że głośnik niskośredniotonowy nie jest zbyt duży. Ale jest volumen i piękna barwa ... Polecam też kanał chłopaków z WilkAudio. Fajne rzeczy robią z kolumnami...

  • @miras217
    @miras217 6 หลายเดือนก่อน +2

    całkiem niedawno trafiłem na Twój kanał,ale jestem plełen szacunku dla Twojej wiedzy. klikam like i sub.

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 2 ปีที่แล้ว +26

    0:10 Ma to sens zwłaszcza, że dziś łatwiej jest znaleźć warsztat, który zrobi dobrą solidną obudowę.
    11:20 Spotkałem się, ale za diabła nie pamiętam gdzie, ze sposobem, jak połączyć w jednym zestawie np. subwoofer 4 - omowy z wysokotonowym 8 - omowym. I na odwrót. Rzecz leżała w zwrotnicy, ale na czym polegała, nie wiem. W każdym razie nie było to proste sztukowanie opornikami.
    A słabą "wydajność" głośnika wysokotonowego można rozwiązać stosując dwa głośniki czteroomowe w szereg dla zestawu ośmioomowego.
    16:00 "Tak się złożyło, że mieliśmy pod ręką takie dwa głośniki..."
    Zupełnie jakbym słyszał Adama Słodowego. Pamiętam, jak szczękaliśmy zębami, kiedy wychodził Słodowy, wyciągał docięty, wyszlifowany i odpicowany kawałek sklejki i mówił swoją nieśmiertelną frazę: "miałem akurat kawałek niepotrzebnej deseczki...". On wszystko robił z przypadkowo znalezionego w piwnicy niepotrzebnego kawałka szprychy, blachy, płótna żaglowego itp. Chodziły legendy, że Słodowy musi mieć wielki hangar, gdzie leżą usypane sterty najróżniejszych deseczek, drutów, śrubek i blaszek! A on tylko wchodził, wybierał właściwy i szedł do studia.
    Pan Adam *nigdy, ale to przenigdy* nie zhańbił się słowem *"wentyl".* Zawsze był to "kawałek gumki z zaworu dętki rowerowej"!
    Tak mi się zebrało na wspominki, sorry...
    Pozdrawiam serdecznie!

    • @paulb4661
      @paulb4661 2 ปีที่แล้ว +1

      Panie Waldemarze, laczenie glosnikow o roznej impedancji nie przedstawia zadnych trudnosci, natomiast zdublowanie glosnika wysokotonowego to najprostszy sposob na wywolanie interferencji pomiedzy zrodlami emitujacymi fale o dlugosci porownywalnej z dystansem miedzy nimi. Filtry wyzszego rzedu znaczaco ograniczaja moc dostarczana do kopulki w okolicach rezonansu mechanicznego ukladu i na tym to glownie polega. W 99 przypadkach na sto efektywnosc glosnika niskotonowego stanowi czynnik limitujacy, nie odwrotnie. Uogolniajac, spektrum sygnalu muzycznego jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci.

    • @ppawlicki
      @ppawlicki 2 ปีที่แล้ว

      Przez przypadek łącząc dwa głośniki tej samej częstotliwości pracy rezonansowej, narażasz je na tzw. odwrócenie lub zabużenia fazy. Sam głośnik jest tzw. odbiornikiem oraz emiterem dźwięku, ale w niektórych sytuacjach również generatorem prądu. Zasilana membrana wyhyla sie, a podczas cofania generuje napięcie, które zaburza pracę drugiego głośnika. Może to wydłużać cykl wygenerowanego dźwięku, lub jego zakłócać. Może być tak, że głośniki w PARĘ zagrają miernie, bez pozytywnego rezultatu. Bas moze być np. zbyt płytki, bez pełnego efektu.

  • @NygussMusic
    @NygussMusic 2 ปีที่แล้ว +3

    Jeszczę jest dużo wiedzy do przekazania także kolejne odcinki mile widzialne

  • @czarnaowca2459
    @czarnaowca2459 2 ปีที่แล้ว +4

    👍👍🍺🍺 Super. Czekam na następną część.👍👍

  • @robertgortat646
    @robertgortat646 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dużo konkretnych informacji 👏🏼👏🏼Pozdrawiam

  • @mareksabkowski6583
    @mareksabkowski6583 2 ปีที่แล้ว +1

    Temat „rzeka” na kilka długich odcinków, ale i tak dzięki za materiał.
    Pozdrawiam i prosimy o więcej.

  • @csabapal9036
    @csabapal9036 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo interesujący temat, mam nadzieję że będzie kolejny film oraz kolejne testy już wykonanych kolumn...

  • @wkunique
    @wkunique 2 ปีที่แล้ว +3

    Fajny odcinek , który to uświadomił mi , jakim szczęściarzem jestem , ze udalo mi sie , kilka lat temu (jak jeszxze byl dostępny) , nabyc program LinearX LEAP do calkowitego projektowaniu zestawiw glosnikowych . Teraz smiem twierdzić , ze bez niego szkoda nawet czasu i pieniedzy na samodzielna budiwe takich zestawów (naprawde dobrze grajacych) ...tak na chybil-trafił

  • @radoslaw.nalepka
    @radoslaw.nalepka 2 ปีที่แล้ว +4

    W sam raz na mój projekt. Od roku noszę się z zamiarem budowy zestawu głośnikowego. Dzięki i pozdrawiam

  • @koala6497
    @koala6497 2 ปีที่แล้ว +4

    Super że ukazał się taki filmik. W tym momencie nie mogę go obejrzeć ale na pewno go obejrzę i w ciemno łapka w górę!

  • @BartasVAG
    @BartasVAG 2 ปีที่แล้ว +7

    Świetny film ja parę lat temu zrobiłem sobie kolumny głośnikowe i suboofer.Wyszło świetnie byłem zadowolony z siebie.

  • @wojtekc3311
    @wojtekc3311 2 ปีที่แล้ว +2

    Jeżeli trafią się darmowe lub po taniości dobre głośniki to można się bawić. Natomiast czasy radosnej komuny gdzie po prostu dobre kolumny były nieosiągalne to już przeszłość. Inna sprawa że do tej pory używam takich wybudowanych przez mojego ojca w latach 80-tych i są dla mnie wystarczające. Kilka lat temu myślałem nad wymianą i odsłuchiwałem różne kolumny, w końcu do porównania przywlokłem moje do salonu. Okazało się że za głośniki lepiej słyszalnie grające trzeba by zapłacić ponad 8 tyś zł, a tyle to ja nie dam :)

  • @marcinz3343
    @marcinz3343 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy temat. Cieszę się że tutaj wpadłem i głośniki leżące od lat też gdzieś się kurzą.

  • @mioszjozefiak2160
    @mioszjozefiak2160 2 ปีที่แล้ว +6

    Widzę bardzo dobry materiał! Sam robie na co dzień kolumny głośnikowe i widzę, że zostały wymienione wszystkie najważniejsze elementy budowy kolumn! Pozdrawiam

  • @100db4
    @100db4 2 ปีที่แล้ว +4

    Wydaje mi się że wszyscy liczyli na jakiś projekt DiY. Pozdrawiam

  • @marekponiatowski4391
    @marekponiatowski4391 2 ปีที่แล้ว +1

    Super temat, wart kontynuacji ! Pozdrawiam

  • @62korek
    @62korek ปีที่แล้ว

    Wspaniałe informacje. Wiele ciekawych spraw się dowiedziałem.

  • @dawidchrzanowski9012
    @dawidchrzanowski9012 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek, mam nadzieję, ze będą następne na ten temat :)

  • @kamilbieniek4428
    @kamilbieniek4428 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry pomysł na budowę kolumn głośnikowe

  • @Chesterhardcor
    @Chesterhardcor 2 ปีที่แล้ว +1

    Super temat :D czekam na kolejny odcinek :)

  • @Marek_Bogdanowicz
    @Marek_Bogdanowicz 2 ปีที่แล้ว +1

    "Jaki wybrać układ, dwudrożny czy trójdrożny", z tych dwóch wybrałem 2.5 drożny ;) i w ok 30m2 sprawdził mi się idealnie. Poza tym nie można zwiększać objętości obudowy do dowolnych litraży gdyż wytrzymałość mocowa głośnika drastycznie spada a impuls poleci w sekundy ;). Wyliczoną wymaganą objętość obudowy można zmieniać plus-minus kilka-kilkanaście procent i obserwować na początku w symulacji jak to wygląda, potem w realu będziemy tylko korygować wytłumieniem, długością tunelu i zwrotnicą aby uzyskać w pomiarach i na słuch najlepsze rezultaty.

  • @hubertwojciechowski7882
    @hubertwojciechowski7882 2 ปีที่แล้ว

    Super temat! Filmik fenomenalny

  • @krzysiekmisiak5441
    @krzysiekmisiak5441 2 ปีที่แล้ว

    Znowu poczułem się jak student, siedzę, słucham i notuje do kajeta. Teach me Master. :) Dzięki za wykład.

  • @djdarksideem
    @djdarksideem ปีที่แล้ว

    Oglądam kolejne odcinki. Dużo mam zaległości i jestem pod wrażeniem. Sam kiedyś konstruowałem dla siebie amatorsko kolumny nawet obudowa labirynt. Naprawiałem wzmacniacze niegdyś telewizory. Dawno temu. Wiedza która Pan reprezentuje jest przeolbrzymia i rzetelna. Podziwiam Pana i tyle. Te odcinki reduktor szumu przejdą do historii. Dla mnie już przeszły jako prawdziwy edge elektroniki. Tak trzymać. Pozdrawiam serdecznie 😎

  • @beatliner1009
    @beatliner1009 2 ปีที่แล้ว +5

    Niestety projektowanie zwrotnicy głośnikowej nie jest takie proste. W WinISD też trzeba zwrócić uwagę na trochę więcej aspektów. Ale Pana filmy i tak zawsze fajnie się ogląda.

    • @martinadamsky236
      @martinadamsky236 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się w 100%.. chociaż winISD daje swietnie radę zwłaszcza przy projektowaniu subwooferów..a podstawa to jednak przetworniki..chociaż fajnie grające i nie drogie były nie produkowane już ARN 226..

  • @Marunio
    @Marunio 2 ปีที่แล้ว

    Temat sztos więcej i więcej bym chciał.
    Sam szukam odpowiednich glosnikow ale to temat nie skończony.
    W obróbce drewna i lutowania wprawa jest to czekam na kolejne odcinki
    Pozdro

  • @mr.nobody659
    @mr.nobody659 6 หลายเดือนก่อน

    Winszuje Pańskiego profesjonalizmu i mega wiedzy. A czy to dobry poradnik? Bynajmniej poradził mi żebym się nie zabierał za samodzielny montaż kolumn glosnikowych, bo to dla mnie czarna magią. Ten poradnik uświadomił mnie jaką mam małą wiedzę w tej tematyce i ile jeszcze nauki przede mną, a wydawało mi się, że to może być proste. Pierwszy raz słyszę takie skróty techniczne które nie wiem co znaczą i dobrze byłoby je wyjaśnić przy okazji. To tak z mojej perspektywy. Pozdrawiam serdecznie.

  • @skatepeus6217
    @skatepeus6217 5 หลายเดือนก่อน

    Super materiał proszę o więcej

  • @ireneuszt.8844
    @ireneuszt.8844 2 ปีที่แล้ว +3

    Tak ze 20 lat temu nosilem sie z zamiarem kupna kitu do samidzilnego montazu opartego na vifie i ss od firmy, ktora to rozpowadzala. Slyszalem je zlozone na targach w Sobieskim i bylo super. Ale niestety pojawil sie problem, gdyz kit w najbogatszej wersji i tak nie obejmowal obudowy. Jak mi stolarz policzyl obudowe taka jak chcialem z fornirem i lakierem to cena calosci niebezpiecznie poszybowala do poziomu prawie AP Tempo. Wiec wybór wlasciwie dokonal sie sam.

  • @WilkAudioProjekt
    @WilkAudioProjekt 2 ปีที่แล้ว +3

    Wszystkie podstawowe informacje doskonale przedstawione. Sam bym tego lepiej nie ujął. Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @januszstanowski5994
    @januszstanowski5994 2 ปีที่แล้ว

    Super materiał

  • @tonsilrenovation3238
    @tonsilrenovation3238 2 ปีที่แล้ว +9

    Uważam że do nauki głośniki tonsila są wręcz rewelacyjne, przy dobrym doborze zwrotnicy nawet wysokotonowe potrafią ładnie zagrać, przestrzennym oderwanym od nich dźwiękiem, a największą ich zaletą w przypadku nauki budowania kolumn jest duży dostęp części w bardzo dobrych cenach, także nie będzie wielkiej straty gdy coś pójdzie nie tak, można się przy okazji nauczyć budowy głośnika i jak go naprawić

  • @Wilkkkkk
    @Wilkkkkk ปีที่แล้ว

    Super materiał jak zwykle, ciekawy sposób projektowania zwrotnicy. Wiadomo że domorosły hobbysta-zapaleniec nie posiada odpowiedniego sprzętu i miejsca by dokonać profesjonalnych pomiarów, ale nie jest tez tak ze nie ma narzędzi które pozwalają się mniej lub bardziej do tych profesjonalnych wyników zbliżyć, co i tak dla konstrukcji DIY uważam za wystarczające. Notabene dzięki temu kanałowi postanowiłem zmontować własny zestaw, zwrotnicę akurat projektowałem w VituixCad. Efekt dla mnie jest naprawdę zadowalający plus ogromna satysfakcja z wlasnej pracy.
    P.s. Może by się udało na kanale pochylić właśnie nad vituixcad. Myśle że warta rozważenia alternatywa w przypadku zwrotnic

  • @arturkazan
    @arturkazan 2 ปีที่แล้ว +4

    Strzałka wskaźnik jak u Adama Słodowego 👍❤️

  • @murphyto69
    @murphyto69 2 ปีที่แล้ว

    Z ogromna zainteresowaniem ogladalem i obejrze z jeszcze wieksza checia audycje o budowie kolumn aktyvnych. Ogrom pracy Pan w to wklada a z tym swietnie rozklada Pan wszystko na czynniki pierwsze. Duzo zostaje w glowie. Dzieki. Pozdrawiam

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 2 ปีที่แล้ว +3

    Zbudowanie bardzo dobrze brzmiących kolumn to jednak sztuka i oprócz obliczeń trzeba mieć doświadczenie oraz szczęście. Poza tym sporo czasu na poprawki, testowanie... Z czysto budżetowych powodów zbudowałem dawno temu 1 zestaw, ale chyba teraz wolałbym ten czas przeznaczyć na odsłuchy i przebieranie w gotowych. No chyba, że desperacko zależałoby mi na konkretnym wyglądzie lub rozmiarach, mniej na brzmieniu.

    • @NygussMusic
      @NygussMusic 2 ปีที่แล้ว

      To jest poradnik dla zaawansowanych czy ludzi którzy chcą spróbować?

  • @MrFring
    @MrFring 2 ปีที่แล้ว +1

    Pan Daniel Rakowiecki na live właśnie nam wyznał że uważa twórcę tego kanału za legendę i chętnie by poznał :D pozdrawiam!

  • @KeritechElectronics
    @KeritechElectronics 2 ปีที่แล้ว +1

    A jasne, że chciałabym! Zarówno monitory bliskiego pola, jak i większe kolumny hi-fi oraz paczki gitarowe/basowe.

    • @misiekmaarm
      @misiekmaarm 2 ปีที่แล้ว

      Paczki gitarowe to odrębny temat. Głośniki gitarowe są dostępne ale jest ich nie wiele rodzajów. Ważne żeby miał jak dla mnie ok 100dB. Buda że sklejki. I np Marshall 1960 z gt75 gra marnie a z V30 znacznie lepiej. Np mój Ogrange PPC dla mnie gra lepiej od Mesy 412. Zwłaszcza w gitarowych paczkach trzeba kopnąć dobrze wzmacniaczem. Przerobiłem wiele gitarowych kolum ale DIy jest znacznie prostsze od audio. Btw a audiofile potem słuchają nagranych paczek ze sklejki a słysząc tą paczkę na żywo mówią że kiepsko:)

  • @Bercik_the_official
    @Bercik_the_official 2 ปีที่แล้ว +2

    Nowy film i trzeba od razu obejrzeć 😁 podziwiam za pana wiedzę 😃

  • @grzylen
    @grzylen 2 ปีที่แล้ว

    Udało mi się kiedyś zbudować wydaje mi się dobry zestaw kolumn. Podpowiem więc z doświadczenia że trzeba zwrócić uwagę na to w jakim pomieszczeniu dokonuje się korekt np obudowy czy zwrotnicy. Ja robiłem to w swoim warsztacie, który okazał się akustycznym nieporozumieniem... I trochę nerwów i godzin mnie to kosztowało.

  • @andrzejczuchra6631
    @andrzejczuchra6631 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał, dziękuję.
    Mnóstwo informacji, aż człowiek nabrał ochoty na skomponowanie kolumn 😃

    • @generatortonu4645
      @generatortonu4645 2 ปีที่แล้ว +2

      A jak z ochotą na wydatek na sprzęt pomiarowy?

    • @waldemarsobkowiak8974
      @waldemarsobkowiak8974 2 ปีที่แล้ว

      Zwłaszcza, że nie trzeba żmudnie przeliczać, bo są programy! Parametry Thiela-Smalla to w sumie trzy wzory, ale na ekranie od razu widać, jak się krzywa zmienia.
      Pozdrawiam!

  • @phridax
    @phridax 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo interesujący a szczególnie jak naprawić jakieś stare kolumny, w których oryginalne głośniki nie istnieją. Jak dobrać głośniki do kolumny?

  • @PawelSzkoda
    @PawelSzkoda 2 ปีที่แล้ว +11

    Ad pomiar VAS
    Nie wolno położyć masy na membranie!
    Musi być trwale przymocowana do membrany!
    Dlatego najlepiej sprawdza się tu plastelina lub podobne, co da się później łatwo usunąć
    Proszę przeprowadzić próby w obu przypadkach.
    No i masa też musi być odpowiednia. Nie może być za duża, ani za mała

    • @kamilnalepa2451
      @kamilnalepa2451 2 ปีที่แล้ว

      Z calym szacunkiem dla Pańskiej wiedzy, ale pomiar wyszedl z niewielkim bledem. Czy autor mial szczescie czy po prostu bedzie troche wiekszy blad pomiarowy?

    • @PawelSzkoda
      @PawelSzkoda 2 ปีที่แล้ว +5

      @@kamilnalepa2451 a potem ludzie piszą że np stx ma inne parametry niż podaje producent! ☹️

  • @dominikkrauze6812
    @dominikkrauze6812 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dobry temat. Dzieki i Pozdro👍

  • @adamwnek1455
    @adamwnek1455 2 ปีที่แล้ว +3

    Fajnie by było to mierzyć na bieżącą i patrzeć jak zachowuje się faza i amplituda

    • @audiogik
      @audiogik 2 ปีที่แล้ว

      A zwłaszcza przy użyciu polecanego przez RS systemu firmy RCF Audio.

  • @MrSnook147
    @MrSnook147 2 ปีที่แล้ว

    super

  • @tompozk2512
    @tompozk2512 2 ปีที่แล้ว +1

    Super. Dziękuję.

  • @rekawek6
    @rekawek6 2 ปีที่แล้ว +5

    Sam temat nie jest ciekawy, ale zagadnienia z nim związane czyli praktyczna strona akustyki jest tak dobra, że nie zauważyłem jak minęło prawie pół godziny odcinka. Warto jeszcze zrobić jakiś film na ten temat. Może coś o materiałach obudowy.

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 2 ปีที่แล้ว +1

    😁🤘💪😀 Super sprawa! Przygotować samodzielnie taki zestaw bezcenne! I masz super głos! Na razie obejrzałem film dość pobieżnie, ale na pewno wrócę jeszcze do niego!

  • @marcinkaczynski4733
    @marcinkaczynski4733 4 หลายเดือนก่อน

    Dawno temu sam wykonałem 2 pary kolumn gdzie źródłem wiedzy była pomarańczowa chyba książka pana Witord

  • @Canonball222
    @Canonball222 2 ปีที่แล้ว

    Wincej Panie Reduktorze Wincej ;)
    Ale jeszcze bym prosił o naprawie zestawów głośnikowych - jak się spali głośnik to jak dobrać zamiennik ? tym bardziej jeśli nie znamy parametrów tego spalonego

  • @erykzyburtowicz7325
    @erykzyburtowicz7325 ปีที่แล้ว

    Witam. Świetny film. Ja zbieram i kupuję głośniki oraz czasem zestawy głośnikowe na szrocie za niewielkie pieniądze. Kondensatory i cewki sprawdzam na szumie z radia. Jestem hobbystą amatorem i lubię grzebać się tym sprzęcie. W moim mieszkaniu mam mini wieżę z małymi kolumnami plus podłączone pod nią szeregowo dwie duże kolumny pod ścianą jako subwoofery. Na teście basu z telefonu bas jest wyraźny od 33HZ jaki najniższy, wzmocniony przez ściany rezonans pomieszczenia. Niestety mieszkam w bloku i nam sąsiadów. Także muzyki słucham przeważnie

  • @warden_5122
    @warden_5122 2 ปีที่แล้ว

    Czekam na kolejny materiał o tematyce audio.

  • @lukaszm3power
    @lukaszm3power 2 ปีที่แล้ว +1

    Kozak

  • @zbigniewkrol81
    @zbigniewkrol81 2 ปีที่แล้ว +6

    Świetny materiał. Szkoda, że ten materiał nie powstał 20lat temu 😜💁

    • @jareknowak8712
      @jareknowak8712 2 ปีที่แล้ว

      Wszytsko bylo juz wtedy dostepne w internecie.

    • @zbigniewkrol81
      @zbigniewkrol81 2 ปีที่แล้ว +3

      @@jareknowak8712 Nie było jeszcze wtedy internetu na mojej wiosce. Miałem jako jeden z pierwszych. Łączyłem się poprzez podczerwień do laptopa moim Sony Ericssonem T630 i używałem tylko GG....tak było, dobrze pamiętam :)

  • @bartekkowalski6408
    @bartekkowalski6408 2 ปีที่แล้ว

    Temat jest conajwyżej oznaczony! Pozdro

  • @kalantian
    @kalantian 2 ปีที่แล้ว +2

    Zrobienie dobrze grających kolumn to bardzo trudna sprawa. I raczej nie warto się podejmować bo efekty są kiepskie.
    Dużo zmarnowanego czasu. A się później okazuje że gotowe i tak grają lepiej.
    Dlatego lepiej czas poświęcić na przyjemności a kolumny kupić droższe i ma się spokój.😃

  • @kamikkmiecik2422
    @kamikkmiecik2422 2 ปีที่แล้ว

    Świetny temat, byłoby świetnie gdyby był przez Pana kontynuowany

  • @arturmydlak8688
    @arturmydlak8688 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękujemy.

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 2 ปีที่แล้ว

    Super materiał Panie Krzysztofie, ja mam taką propozycje: może by nagrać materiał dla trochę leniwych a raczej mniej doświadczonych a mianowicie dobrać kilka zestawów 2 / 3 drożnych z głośnikami i zwrotnicami dostępnymi ma rynku i podać do nich litraż pudeł, otworów reflexu itd, tzn nie chodzi mi o to żeby Pan je kupował ale dobrał z parametrów producenta. Mysle że nie jeden majsterkowicz taki jak ja, który ma jakieś pojęcie o stolarce i elektryce czy znikomo elektronice by z tego skorzystał i zbudował sobie nie tylko fajne granie co też ,,Ładny Mebelek,, Dzięki i Łapa jak zwykle

  • @majsterkowaniezjurkiem
    @majsterkowaniezjurkiem 2 ปีที่แล้ว +3

    Super

  • @jareknowak8712
    @jareknowak8712 2 ปีที่แล้ว

    Podszus Gorlich - kultowa marka.
    Pamietam jak jakies 20 lat temu czytalem o jakims polskim projekcie car-audio z nimi na pokladzie.

  • @OwlHuhu
    @OwlHuhu ปีที่แล้ว

    Buduję zestaw głośnikowy 🙂

  • @mareksowinski7618
    @mareksowinski7618 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Był już wzmacniacz pod PC to teraz trzebaby było jakieś monitorki bliskiego pola zrobić do kompletu. Tak więc Panie Reduktorze liczymy na Pana i do dzieła. Pozdrawiam.
    P.S. Nieskromnie napiszę,że temat mnie bardzo interesuje, bo sam jestem w trakcie budowy monitorów na głośnikach SEAS.

  • @rafapiec8676
    @rafapiec8676 2 ปีที่แล้ว

    ja już zbudowałem swoje kolumny mażeń ze wzmaniaczem Jamsa hooda 1969 i przedwmacniaczem lampowym,100 w rms na głośnikach kewlarowych 130mm

  • @baltofarlander2618
    @baltofarlander2618 ปีที่แล้ว

    Mam taki plan, by samemu zbudować sobie głośnik Leslie do organów, albo ewentualnie syntezatora czy gitary.
    Sądzę, że to mi może znacznie pomóc.

  • @jarym3091
    @jarym3091 2 ปีที่แล้ว +2

    Czekam na zrobienie kolumny z polskich w miarę tanich głośników.Coś taniego w miarę możliwości.Bo za 10-20 tysięcy zł są ale dla młodych niedostępne.pozdrawiam

    • @piotrn9450
      @piotrn9450 2 ปีที่แล้ว +1

      proszę poszukać głośników pylon audio

    • @jareknowak8712
      @jareknowak8712 2 ปีที่แล้ว +1

      Jest masa projektow na Tonsil/STX w sieci.

  • @qctester2360
    @qctester2360 2 ปีที่แล้ว

    A co z glosnikami tzw “Full-range speakers” np LiAudio czy visaton? Z tzw obudowa labiryntowa? Odpada problem ze zwrotnica ale warto pobawic sie z filtrem

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @splTV
    @splTV 2 ปีที่แล้ว

    Zajebisty jak zawsze, ten przekaz, narracja trafia do mnie w 100% , ja jak zawsze poproszę o więcej, właśnie dorwałem sporo dobrych głośników i planuję zbudować własne kolumny pod leciwą Yamahę DSP-A2 (tak wiem to jest do kina domowego ale ja używam jako stereo :)) jednak temat zwrotnic mnie przeraża. Nie wiem też czy mogę połączyć pewne głośniki. Z chęcią bym wspólnie z Panem zbudował swoje pierwsze podłogówki. jakiś kontakt? ;]

    • @polakindeuchtsland763
      @polakindeuchtsland763 ปีที่แล้ว

      Kup sobie używany amplituner stereo z wyższej serii naprawdę w amplitunerach KD a stereo jest gigantyczna przepaść w dźwięku wiem bo mam kd które dzisiaj kosztowało by ponad 4000zł a w muzyce gra gorzej niż używane stereo za 200 zł

  • @micha8006
    @micha8006 2 ปีที่แล้ว

    Fascynujący odcinek. Projektowanie własnych kolumn to szeroki temat i zbyt skomplikowany dla mnie żebym podjął się kiedyś realizacji.
    Mam jednak pytanie odnośnie pierwszej części. Mam salon 30m2 tak jak w przykładzie, nagłaśniam go trójdrożnymi monitorami o wysokości 34 cm (obudowa zamknięta). Czy to błąd? (dodam, że wcześniej były większe Tonsile ZgC 50-8-44, ale moim zdaniem bas za bardzo "dudnił", te z kolei mają wyraźniejszą górę i średnicę)

  • @zuber1906
    @zuber1906 2 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał!
    Mam kolumny Tonsil Altus 200. Kupiłem je bardzo okazyjnie kilka lat temu. Jakieś rady jak można by je ulepszyć? Wymiana głośnika wysokotonowego? Przeprojektowanie tuneli od BR? Wymiana kabli (czy to cos daje)? Są jakieś gotowe rady co można by z nimi zrobić aby poprawić producenta?
    Pozdrawiam

    • @damianjasinski182
      @damianjasinski182 2 ปีที่แล้ว +5

      bez urazy kolego ,ale nie ten level .. tutaj raczej fanów altusów jest niewielu..za to uczynnie podpowiadają wiele opcji ,na co w tym samym budżecie, zamienić owe Altusy by bez przeróbek uzyskać o wiele lepszy efekt... altusy obecnie sa w cenie.....jesli zależy ci na jakości, i nie masz ochoty po prostu majsterkować dla WŁASNEJ satysfakcjii nauki, TO SPRZEDAJ Tonsila,! kup cos konkret a zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w następny sprzęt ...
      jesli jednak ambitnie chciałbys próbowac własnych sił ...dalej lepiej odpuscic altusy i je zostawic np dla potomnych jako ciekawy klasyk ,a budowe zaczac od zera bez błędów konstrukcyjnych firmy z którymi i tak nic nie zrobisz

    • @kolofakirr
      @kolofakirr 2 ปีที่แล้ว

      Zmienić producenta, np. Monitor Audio

    • @xavian66
      @xavian66 2 ปีที่แล้ว +1

      Obejrzyj kanał WilkAudio . Tam są i tuningowane altusy...

  • @rosandpl
    @rosandpl 2 ปีที่แล้ว

    Świetny jest ten kanał, jedyny w swoim rodzaju na youtube.
    Co do głośników, ich budowy to moim zdaniem lepiej skorzystać z gotowych kitów lub zrobić kopię kolumn uważanych za dobre, używając tych samych głośników co w orginalnej kolumnie.
    Oszczędzi to nam kupowania akcesorów do pomiarów przedstawionych na tym vlogu, a i cenowo nie urwie nam
    kieszeni, myślę że koszt całości razem ze stolarzem zamknie się w 5000zł
    Ja mam budowę kilku zespołów głośnikowych za sobą, wiekszych i mniejszych, jednak to co mam dla siebie mogę w 100% polecić, a mianowicie są to kolumny oparte na kicie Visaton. Kolumna ma jedynie 30l, z otworem, dwudrożna z HIEndowym głośnikiem AL170 Visaton i Wysokotonowym G25FFl,
    kolumna potrafi zejść bardzo nisko z basem, dorównując wooferom 25 - 30 centymetrowym, ale przy 30 litrach pojemności nie zajmie tyle miejsca, pasmo przenoszenia od 29HZ do 30000 , dzwięk neutralny piekielnie szybki, nie odczuwalne spowolnienie membrany. Napędzam to dwoma monoblokami Musical Fidelity M1PWR 100w na kanał, dźwięk jest naprawdę świetny. wpiszcie frazę "VIB 170 AL Visaton" w google

  • @ziemowitg2412
    @ziemowitg2412 2 ปีที่แล้ว +4

    Interesujący temat. Czy i dlaczego w kolumnie są lepsze dwa mniejsze głośniki basowe czy jeden większy?

    • @mariuszsobolewski6713
      @mariuszsobolewski6713 2 ปีที่แล้ว +3

      Mniejsze są szybsze.

    • @krzysztoftomaszewski7710
      @krzysztoftomaszewski7710 2 ปีที่แล้ว +3

      @@adredy kto by tam się mody trzymał....🤔🤔🤔

    • @tddt445
      @tddt445 2 ปีที่แล้ว +6

      Jeden duży głośnik. Bas z głośnika 30cm jest odczuwany nie tylko uszami ale i całym ciałem. Przerabiałem 2x16cm, 2x20cm, 3x17cm. Mniejsze głośniki to kompromis, moda, oszczędność materiału.

  • @lokiec3
    @lokiec3 2 ปีที่แล้ว +15

    Z całym szacunkiem, dla jakiegoś zapoznania się z tematem można się tak pobawić. Człowiek może się dowiedzieć jakie elementy w torze audio w jaki sposób wpływają na to co zestaw sobą prezentuje. Proszę wybaczyć, ale takie projektowanie zestawów DIY nie ma nic wspólnego z zasadami prawidłowego przeprowadzenia tego procesu. Podstawowym narzędziem do pracy jest mikrofon i system pomiarowy do zdjęcia rzeczywistej charakterystyki głośników. Na tej podstawie symulacja zwrotnicy w programach do tego przeznaczonych. Pomiary rzeczonym systemem układu ze zwrotnicą i korekty. Proszę nie iść tą drogą opisaną w tym filmie, chcąc zbudować kolumny DIY na poziomie. Pozdrawiam.

    • @NygussMusic
      @NygussMusic 2 ปีที่แล้ว +6

      No tak bo każdy ma w domu sprzęt do takich pomiarów i oczywiście w takim filmie można zawrzeć wiedzę którą zdobywa się latami 😂

  • @dariuszkozowski7967
    @dariuszkozowski7967 2 ปีที่แล้ว

    Witam i dziękuję za ten filmik.
    Jeszcze nie obejżałem wszystkich ale mam zagwozdkę, widziałem w tv wykożystanie głośnika kierunkowego, istnieje takowy czy to był pic na wodę fotomontaż?
    Pozdrawiam wszystkich oglądających.

  • @RotorRotorowicz
    @RotorRotorowicz ปีที่แล้ว

    0:40 mam! :) Seas L-18 i 27TBFC

  • @jannowak4158
    @jannowak4158 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajne byłoby zrobienie czegoś ciekawego w rozsądnych pieniądzach na konkretnym przykładzie. Powiedzmy 3 drożne większe paczki na 8'' lub 10'' niskotonowcu ale takim który da się kupić nie jednorożcu z krainy marzeń.

  • @JaRobot
    @JaRobot 2 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam!

  • @SitaRTNT
    @SitaRTNT 2 ปีที่แล้ว

    Przydałby się jakiś projekt DIY własnych kolumn. Ciekawy byłby też temat poprawy brzmienia kolumn Tonsila Alton/Altus.

    • @mariobros8012
      @mariobros8012 2 ปีที่แล้ว +3

      To akurat jest bardzo proste - sprzedać je i kupić lepsze głośniki ;)

  • @tomekszatkowski3867
    @tomekszatkowski3867 2 ปีที่แล้ว

    Mam taki stary zestaw w piwnicy na półce: peerles 830883 i peerles xt25BG60-04 plus zwrotnice. Da sie cos z tego fajnego zrobic ??

  • @Kuku2205
    @Kuku2205 7 วันที่ผ่านมา

    Witam, ja bardzo bym prosił o kolejne odcinki z tego tytułu, może coś o tweeterach, bo wiem że pod srednio-niskotonowe glosniki oblicza sie obudowy, a nie wiem nic o tweeterach. pozdrawiam i dziękuję !

  • @jareknowak8712
    @jareknowak8712 2 ปีที่แล้ว +2

    Moim skromnym zdaniem ten glosnik bedzie czul sie lepiej jednak w obudownie zamknietej.
    Co nie znaczy ze bedzie gral zle w BR.

  • @marekpo78
    @marekpo78 2 ปีที่แล้ว

    Mam już jedne na audaxach włókno szklane + tekstylna a teraz robię drugie, chciałem na złotym jaju ale nie do dostania a na używkach padają przetwornice po tylu latach więc będzie włókno węglowe HM170C0 + HM130C0 + tytanowy TW025A28 1" . No i mam pytanie 2 drożny z jednym HM170C0 czy 3 drożny z 2 węgowymi HM170C0 + HM130C0 ? Areożel mi się nie podobał. Czy mógł bym zlecić zaprojektowanie zwrotnicy do tego zewstawu Panu ? Wiem jak to gra podpięte pod wysoką półkę, urywa łeb 😎 No i takie dodtakowe pytanie chodzi mi po głowie połączenie dwóch kopułek tekstylnej i tytanowej w jednym zestawie do tego węgiel HM130C0 puścić na środek a włókno szklane HT170F0 na bas, czy taka rozbudowa ma sens ?

  • @misiekmaarm
    @misiekmaarm 2 ปีที่แล้ว

    A co z materiałem na kolumny. Czy sklejka czy płyta MDF czy hdf ? Spotkałem się też z kolumnami z blachy stalowej.

  • @radosawrossati7042
    @radosawrossati7042 2 ปีที่แล้ว

    A mnie ciekawi bardzo jakie ma Pan kolumny ???? Zapewne sporo modeli ale jakich najczęściej odsłuch wykonuje Pan

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  2 ปีที่แล้ว

      Revox Plenum MKII modyfikowane. Widać je często na filmach.

  • @abc-ng8vt
    @abc-ng8vt 2 ปีที่แล้ว

    👍🥰👍

  • @basiorpiotrek
    @basiorpiotrek ปีที่แล้ว

    Ma tu ktoś doświadczenia z kolumnami otwartymi tzw. Open bafle ? Można takie łatwo wykonać tylko pytanie jak to zagra ?

  • @sylwesterczyzewski619
    @sylwesterczyzewski619 ปีที่แล้ว

    No DIY to to nie jest. Trzeba mieć dużo sprzętu specjalistycznego. Ale oglądało się fajnie.🙂

  • @kamked1971
    @kamked1971 2 ปีที่แล้ว

    Witam, bardzo ciekawie przedstawia Pan zagadnienia budowy głośników. Być może moze Pan udzielić porady w temacie nagłośnienia gdzie ja zderzam się ze ścianą. Chciałbym zrobić obudowę, w której głos z głośnika jest "transportowany" jakimś kanałem do słuchacza. Czy to jest w ogóle mozliwe? Po co? Potrzebuję grać muzykę w środowisku zabójczym dla głośnika i stąd pomysł jego odsunięcia dalej a przesłania dźwięku "przez rurkę" lub coś podobnego. Jestem ciekaw co Pan powie na taki niecodzienny przypadek :-)

  • @grafonika
    @grafonika 2 ปีที่แล้ว

    Jasne, poproszę coś na temat dobierania proporcji obudowy. Czy rządzą tym jakieś reguły, czy robi się to metodą prób i błędów (tak, jak ja to obecnie robię).

  • @partyk138
    @partyk138 ปีที่แล้ว

    Myślę że seria filmów budowy głośników spotkałaby się że sporym uznaniem, w sieci jest mało dobrego materiały wideo na ten temat.
    Pomysłem na kolejny odcinek może być zebranie i omówienie sugestii z komentarzy, jest tego sporo, byłby z tego fajny film, zachęcam do kontynuacji :)

  • @jang5912
    @jang5912 ปีที่แล้ว

    Myślę, że skoro udało się doprowadzić projekt Wzmacniacza Marzeń do końca to wisienką na torcie byłby zestaw głośników dedykowanych do niego.
    Pozdrawiam

  • @rafapiec8676
    @rafapiec8676 2 ปีที่แล้ว

    dla mnie jak najwiecej proszę ,chciałbym to umieć