Po Prostu Wieloryb niestety tak to jest, kiedy od początku uczymy się niepoprawnej wymowy, ewentualnie ktoś kto nas uczy wcale nie zwraca uwagi na wymowę.
U mnie przez 12 lat nauki angielskiego prawie wgl nie wypowiadało się słówek, a gdy się je wypowiadało, to było to raz i koniec. Przez 99,99% czasu pisaliśmy, ale najwięcej zatruwano nam życie czasami, których nikt nie potrafił logicznie wytłumaczyć. Niemieckiego uczyłam się 2x krócej, ale tylko przez rok miałam świetną nauczycielkę, która bardzo zwracała uwagę na wymowę i po 2 miesiącach byłam w stanie zrozumieć co kto powiedział, bo byłam osłuchana z wymową. Nie potrafiłam skleić poprawnie zdania, ale wiedziałam, o co chodzi drugiej osobie i słuchanki nie były dla mnie zmorą tak jak to było w przypadku angielskiego.
Ucząc się angielskiego masz w nim prawie połowę słów pochodzenia łacińskiego, jest to język germański, który pod wpływem języków nordyckich zmienił swoją gramatykę na prostszą he. Ja teraz ucząc się duńskiego wiem skąd pochodzą te całe dyftongi i inne dziwolągi
W podstawowce, gimnazjum, liceum, potem na studiach podkochiwałem się skrycie w nauczycielkach angielskiego, nie zawsze tych które mnie uczyly, czasem tylko na zastępstwach. A to wszystko ze względu na urode i przede wszystkim na pasje do języka. Teraz przyszedł w moim życiu czas na panią, pani Arleno. :)
Piękny odcinek😍tyle wiedzy😍 dopiero jak zaczęłam pisać o tym w zeszycie (6 stron A5), zdałam sobie sprawę jak dużo czasu na te odcinki poświęcasz. Pięknie ta wiedza jest poukładana.
Tak jak bardzo lubię Pani filmy, tak muszę przyznać, że coraz ciężej mi się je ogląda, gdyż wtrącenia odnośnie poprzednich odcinków są bardzo rozpraszające. Przypomina mi Pani moją nauczycielkę z lat szkolnych, którą bardzo miło wspominam i która była równie skrupulatna. :)
Miałem obejrzeć później, ale jak zacząłem Cię słuchać to nie mogłem przestać :D Te chińskie znaczki, a dla mnie raczej bardziej islandzkie zawsze były dla mnie ciężkie, szczególnie gdy została zapisana wymowa jakiegoś konkretnego słowa i wszystko zaczęło występować obok siebie. Zdecydowanie ten film jest bardzo pomocny. Cieszy mnie to, że wyjaśniłaś wszystkie te literki i są nawet przykłady. Ogromny podziw za te przygotowanie co w którym filmie nagrałaś. Szacun! :)
zwykle nie komentuje, ale teraz skomentuje : szacun za przygotowanie i zebranie tego wszystkiego w jednym odcinku! jak widzę jak się tak komuś chce, to aż mi się zaczyna trochę chcieć:)
O Bożenko..Arleno! Powinnaś zostać lektorką, czytać słówka w słownikach zawodowo. Twój głos jest cudowny do słuchania, kiedy demonstrujesz poprawną wymowę :)
Aaaa, nigdy nie mogłem ogarnąć, o co chodzi w tych znaczkach i nigdy w szkole nawet słowem o tym nie wspominali, ugh. Przechodząc do sedna - pomogłaś! Ps. 3 sezon "Orange is the new black" jest taki sobie, ale warto czekać na 4, jest wspaniały, pozdrawiam!
W sumie zawsze wydawało mi się, że tego jest od cholery (przez co nie do zapamiętania) , Pani z całym objaśnieniem zmieściła się w 12 minutach odcinka + ta rozpiska w opisie - najs =] #fonetykapolskaw100procentachzawszenapropsie =] Nowe szyfry dla wtajemniczonych całkiem zabawne >,< Szacun za pomysłowość xD
Nareszcie, chińskie krzaczkii! W głowę zachodziłem, czemu do tej pory nie poruszyłaś tego tematu, ale lepiej poźno niż (jeszcze) później ;) Trochę mi brakuje podkreślenia, skąd się to bierze, że jakaś głoska jest pomiędzy taką a taką głoską w języku polskim, bo nie wiedząć jak ją wyprodukować odpowiednim orangem nie da sie jej wytworzyć. Ale to temat na 2 godzinny filmik :P
W końcu jestem na czas! Pozdrawiam ze snapchata pani Arleno! Świetny okragły odcinek. Życzę Pani ( i sobie :D), żeby było ich jeszcze przynajmniej 10 razy więcej! :D
Jak zawsze doskonały odcinek!Często do niego wracam. Uwielbiam Panią i jestem ogromną fanką Pani pracy. Sposób przekazywania wiedzy ma Pani perfekcyjny, czego osobiście bardzo zazdroszcze- w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście ;) PS „/θænks/” :)
czy mógłby pojawić się odcinek o tym jak zwracać się czule, słownictwo, do ukochanej osoby? O ile honey, babes, sweetie fajnie brzmią w odniesieniu do dziewczyny, to już do chłopaka mi nie pasują :)
Czekałam na taki odcinek! :) Powinni tego obowiązkowo uczyć w szkole, znacznie ułatwiłoby to życie i naukę. Ja miałam to szczęście, ale na ok. 10 nauczycieli z jakimi miałam styczność, tylko jeden uważał to za zasadne.
Nie wiem czy w to uwierzysz, ale symbole fonetyczny były pierwszym moim zaliczeniem na lekcjach języka angielskiego w szkole średniej. A nie byłem w klasie rozszerzonej. Pozdrowienia dla Pani Gawlik
Muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczony tym, co tu usłyszałem (nie to, bym poddawał to pod wątpliwość): - 6:25 can't - pomijając już długość tego "a" zawsze sądziłem, że to słowo czyta się jako "kent" a nie "kant". - To samo ze słowem dance (6:28). Jak do tej pory dałbym sobie rękę uciąć, że dance to "dens" a nie "dans" (pisząc fonetycznie, po polsku). I wreszcie, by się ostatecznie pogrążyć, 7:26/7 - "can", które - jeśli dobrze usłyszałem - czyta się jako "kyn", podczas gdy mnie, głupiemu wydawało się, że polska (fonetyczna) wymowa tego słowa to "ken" (podobnie jak imię). Albo więc ja, niepotrzebnie, doszukuję się "dziury w całym" albo też, przez lata, przy okazji zapoznawania ze słówkami byłem uczony albo wręcz całkowicie albo przynajmniej po części niepoprawnej wymowy.
Iron Butcher p. Arlena troche przesadzila z tym can. Wystarczy sprawdzic pronunciation tego słowa i raczej wyjdzie "ken" z tym ze to "e" to "a" przechodzadzące w "e".
Zniszczyłaś mi umysł tym odcinkiem. Gdy czytałam nazwy i to nawet całkiem poprawnie (moim zdaniem ktoś inny pewnie by mnie nie zrozumiał) to i tak nie wiedziałam co to za słowo XD A już byłam dumna, że wypracowałam jakiś względny poziom języka
/θænks/ :D. Przydatne uzupełnienie materiałów z książki. Super że w książce są wskazówki, w którym odcinku można szukać. Mam wrażenie, że nie sposób skończyć na jednym odcinku, trochę jak dobry serial - wciąga :D. Dziękuję :). Oby starczyło wytrwałości na pozostałe 99 lekcji z książki (wstęp i pierwsza już za mną). Pozdrawiam! :)
Może można prosić odcinek z wymowa alfabetu fonetycznego NATO. Jest nie dość ze ciekawy to oczywiście bardzo przydatny, a któż lepiej wyjaśni jego wymowę, zastosowanie oraz etymologię jak nie Arlena! 🙂❤️❤️❤️. Pozdrawiam serdecznie z UK.
Świetny kanał! Nie znalazłem jednak na nim odcinka o łączeniach międzywyrazowych, a myślę że warto trochę na ten temat powiedzieć. To taka sugestia na nowy odcinek:)
Hi Arlena, z ciekawości oglądałem wszystkie odcinki :), chociaż dla mnie ważniejszy jest język polski niż angielski. Świetna robota (spot on)! I have noticed that, you tend to speak with an american accent (just my impression), I do not know which one you prefer, as a matter of fact, you're very good at both of them. The truth is that, there are plenty of difficult words to pronounce in English, however, there is one word in particular "determine", I haven't met anybody yet who pronounces it correctly. Everybody pronounces it as in "mine" and that is not the case. Another problematic word is "success" :). Greetings!
Świetny odcinek. Miałam ogromne szczęście do wspaniałych anglistów w gimnazjum i liceum, ale niestety nikt z nich nie nauczył nas czytania znaków fonetycznych. Teraz już nie mam wymówek, po prostu muszę się ich nauczyć!
Witam, w tym roku czeka mnie wybór studiów. Chciałabym wiedzieć, czy Pani zdaniem warto wybrać kierunek lingwistyka stosowana (w moim przypadku byłby to język niemiecki i angielski na UAM)? Będę wdzięczna za odpowiedź :)
Marek Weryk Nie odcinek był z tego co pamiętam czy warto studiować anglistykę, a p. Arlena dodatkowo miała rozkminy z czasów swoich studiów, dziewczyna pyta się troche o co innego.
Nie mogę się wypowiedzieć o lingwistyce stosowanej, skoro sama jej nie studiowałam, o czym mówiłam w odcinku nr 20. Idź i zobaczysz. Jeśli Ci nie będzie odpowiadać, zmień kierunek. Żaden wybór nie jest na całe życie. Nawet tatuaże można usunąć.
Witam, bardzo podobają mi się Twoje filmy, ale brakuje mi 1 rzeczy. Mogłabyś dawać w opisie linki lub nazywać filmiki które używasz ? np: 2:42 - Serial "Friends"
The same here 🙂🤗 Żeby było śmieszniej, to właśnie Arlena zainspirowała mnie do pójścia na filologię angielską. Kiedy to w liceum dobijały mnie matematyka, chemia i biologia 😠😯😭( na biol-chemie dwujęzycznym, o zgrozo) to ona była dla mnie inspiracją do nauki prawidłowej wymowy, zwiększenia zasobu słownictwa. I tak oto, po roku studiowania zarządzania i inżynierii produkcji, rocznym gap year jestem na filologii angielskiej z lektoratem z j. niemieckiego ❤️💘💝💖💗 Niezmiernie mnie to cieszy 😊🙃🙂 a specjalność, to oczywiście- nauczycielska.
Dopiero zaczynam się uczyć angielskiego i i ten zapis fonetyczny bardzo mi pomaga w wymowie słów, których jeszcze nie znam 😊ale zauważyłam że używa się go rzadko 😔może podpowie mi pani gdzie szukać w internecie tłumaczeń z zapisem fonetycznym🙏
Mam pytanie. Czy wymowa fonetyczna może się różnić ? Np mam slowo abbreviate i w jednym slowniku drugie "i" jest tym i ktore wyglada jak mala rzymska jedynka, w innym slowniku to jest zwykle i. Zastanawia mnie to...
Witam ciepło, chciałabym się dowiedzieć w takim razie, która z pisowni transkrypcji jest prawidłowa słowa sanity, ‘sanətē czy może sænəti. Bardzo proszę o pomoc :)
nawet nie zdaje sobie pani sprawy jak wdzięczne będą pani wszystkie pierwszoroczniaki anglistyki, dla których na początku to jest czarna magia, a profesor srogo patrzy i wymaga :) sam bym dał wiele, żeby móc obejrzeć ten odcinek rok temu :D ale nawet teraz, bardzo przydatny!! ps. jak to możliwe, że podczas nagrywania tak długiego odcinka koty nie przeszkadzały? :D
Thanks = ] Przydatny odcinek, choć nieco męczący przez długość i natłok informacji. Dwa krótsze byłyby bardziej przystępne i można by częściej Panią oglądać. Pozdrawiam i życzę miłego dnia #miłykomentarz
Pani Arleno, serdecznie pozdrawiam ze snapa :) Jednak mam pewne zastrzeżenia co do aplikacji clou- albowiem otwierając ją dostaje nieustannie powiadomienie o prenumeracie gazety wyborczej, a deweloperem aplikacji jest Agora Sa. Czy to nie wpływa na treści, które są tam publikowane? Z góry uprzedzam nie jestem złośliwy czy cos w tym stylu, jedynie grzecznie pytam. Pozdawiam wierny widz! :D
Wpływa tylko w taki sposób, że artykuły pochodzą z tytułów spod parasola Agory, ale dla mnie nie liczy się to, kto jest właścicielem magazynu, tylko czy tekst, który czytam, jest dobrze napisany i ciekawy. Teksty w Clou takie są, a to mi wystarcza. :)
Jak zaczęłam studiować filologię angielską to mi szczęka opadła jak nam pokazali wszystkie symbole. Bo wcześniej nikt mnie tego nie uczył. Fajnie, że teraz są takie rzeczy w internetach i to podane w tak wyśmienitej formie 😄 Czy jak napiszę po prostu 'thanks' to też się liczy? :D
Mój nauczyciel angielskiego z podstawówki nauczał nas tego dodatkowo. Później wydawało mi się, że każdy się tego uczył no i wkurzałam się jak ktoś czytając ze słownika, robił to niepoprawnie. Skończyłam liceum i przez cały okres nauki spotkałam może dwie osoby dobrze znające temat.
Oglądam ten odcinek mniej więcej raz w miesiącu. Po 4. obejrzeniu umiem napisać 'fonetycznie' około 95% znanych mi słów :) Dziękuję!!!!
Ten język jest bardziej popieprzony niż myślałem. xD Czuję się jakbym nigdy nie uczył się angielskiego tylko jakiegoś innego języka. D:
Po Prostu Wieloryb niestety tak to jest, kiedy od początku uczymy się niepoprawnej wymowy, ewentualnie ktoś kto nas uczy wcale nie zwraca uwagi na wymowę.
U mnie przez 12 lat nauki angielskiego prawie wgl nie wypowiadało się słówek, a gdy się je wypowiadało, to było to raz i koniec. Przez 99,99% czasu pisaliśmy, ale najwięcej zatruwano nam życie czasami, których nikt nie potrafił logicznie wytłumaczyć. Niemieckiego uczyłam się 2x krócej, ale tylko przez rok miałam świetną nauczycielkę, która bardzo zwracała uwagę na wymowę i po 2 miesiącach byłam w stanie zrozumieć co kto powiedział, bo byłam osłuchana z wymową. Nie potrafiłam skleić poprawnie zdania, ale wiedziałam, o co chodzi drugiej osobie i słuchanki nie były dla mnie zmorą tak jak to było w przypadku angielskiego.
Ucząc się angielskiego masz w nim prawie połowę słów pochodzenia łacińskiego, jest to język germański, który pod wpływem języków nordyckich zmienił swoją gramatykę na prostszą he. Ja teraz ucząc się duńskiego wiem skąd pochodzą te całe dyftongi i inne dziwolągi
W podstawowce, gimnazjum, liceum, potem na studiach podkochiwałem się skrycie w nauczycielkach angielskiego, nie zawsze tych które mnie uczyly, czasem tylko na zastępstwach. A to wszystko ze względu na urode i przede wszystkim na pasje do języka. Teraz przyszedł w moim życiu czas na panią, pani Arleno. :)
To trochę dziwne..
Fonetyka to dla mnie czarna magia, jednakże fajnie, że ktoś próbuje wytłumaczyć to wszystko w jednym miejscu :)
Pozdrawiam mega pozytywnie
Piękny odcinek😍tyle wiedzy😍 dopiero jak zaczęłam pisać o tym w zeszycie (6 stron A5), zdałam sobie sprawę jak dużo czasu na te odcinki poświęcasz. Pięknie ta wiedza jest poukładana.
Dziękuje, żaden z moich nauczycieli od angielskiego w szkole, nie poruszało tego tematu.
No jesteś wspaniała Kobieto! W końcu wszystko jasno i razem i po ludzku. Dziękuję 🥰
IMO, najlepszy odcinek "Po Cudzemu" jak dotąd! Rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z rozszyfrowaniem IPA. Thx, Arlena!
Tak jak bardzo lubię Pani filmy, tak muszę przyznać, że coraz ciężej mi się je ogląda, gdyż wtrącenia odnośnie poprzednich odcinków są bardzo rozpraszające. Przypomina mi Pani moją nauczycielkę z lat szkolnych, którą bardzo miło wspominam i która była równie skrupulatna. :)
Miałem obejrzeć później, ale jak zacząłem Cię słuchać to nie mogłem przestać :D Te chińskie znaczki, a dla mnie raczej bardziej islandzkie zawsze były dla mnie ciężkie, szczególnie gdy została zapisana wymowa jakiegoś konkretnego słowa i wszystko zaczęło występować obok siebie. Zdecydowanie ten film jest bardzo pomocny. Cieszy mnie to, że wyjaśniłaś wszystkie te literki i są nawet przykłady. Ogromny podziw za te przygotowanie co w którym filmie nagrałaś. Szacun! :)
zwykle nie komentuje, ale teraz skomentuje : szacun za przygotowanie i zebranie tego wszystkiego w jednym odcinku! jak widzę jak się tak komuś chce, to aż mi się zaczyna trochę chcieć:)
Bardzo dziękuję! :)
Za ten odcinek powinien być TH-cam'owy oskar
O Bożenko..Arleno! Powinnaś zostać lektorką, czytać słówka w słownikach zawodowo. Twój głos jest cudowny do słuchania, kiedy demonstrujesz poprawną wymowę :)
Aaaa, nigdy nie mogłem ogarnąć, o co chodzi w tych znaczkach i nigdy w szkole nawet słowem o tym nie wspominali, ugh. Przechodząc do sedna - pomogłaś! Ps. 3 sezon "Orange is the new black" jest taki sobie, ale warto czekać na 4, jest wspaniały, pozdrawiam!
Kto z książki? xd
Same here :D
twój stary
😂jaaaa
^^
Ja xD
W sumie zawsze wydawało mi się, że tego jest od cholery (przez co nie do zapamiętania) , Pani z całym objaśnieniem zmieściła się w 12 minutach odcinka + ta rozpiska w opisie - najs =] #fonetykapolskaw100procentachzawszenapropsie =]
Nowe szyfry dla wtajemniczonych całkiem zabawne >,< Szacun za pomysłowość xD
Ten filmik okazał się bardzo pomocny przy okazji prac domowych z fonetyki :) Bardzo za niego dziękuję :D Pozdrawiam Arleno!
Nareszcie, chińskie krzaczkii! W głowę zachodziłem, czemu do tej pory nie poruszyłaś tego tematu, ale lepiej poźno niż (jeszcze) później ;)
Trochę mi brakuje podkreślenia, skąd się to bierze, że jakaś głoska jest pomiędzy taką a taką głoską w języku polskim, bo nie wiedząć jak ją wyprodukować odpowiednim orangem nie da sie jej wytworzyć. Ale to temat na 2 godzinny filmik :P
W końcu jestem na czas! Pozdrawiam ze snapchata pani Arleno!
Świetny okragły odcinek. Życzę Pani ( i sobie :D), żeby było ich jeszcze przynajmniej 10 razy więcej! :D
Chyba najprzydatniejszy odcinek. Dziękuję
Matko Boska, wymarzony odcinek
Jak zawsze doskonały odcinek!Często do niego wracam. Uwielbiam Panią i jestem ogromną fanką Pani pracy. Sposób przekazywania wiedzy ma Pani perfekcyjny, czego osobiście bardzo zazdroszcze- w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście ;) PS „/θænks/” :)
czy mógłby pojawić się odcinek o tym jak zwracać się czule, słownictwo, do ukochanej osoby? O ile honey, babes, sweetie fajnie brzmią w odniesieniu do dziewczyny, to już do chłopaka mi nie pasują :)
Świetny odcinek, bardzo mi się podobały ćwiczenia na końcu odcinka. Więcej ćwiczeń Arlenko :). Pozdrawiam
świetny odcinek ! Bardzo dobrze że zrobiłaś pod koniec te ćwiczonka, bardzo pomogło ;) Pozdrawiam :D
Doczekałam się tego tematu! Cudownie :)
Dzięki, Pani Arleno - przydało się bardzo :)
Dziękuję Pani za ten odcinek! Wielka szkoda, że nie uczą tego w podstawówce, a przynajmniej mnie nigdy tego nie uczono
Jest miło. Dzięki Arlena, pomogłaś :)
/θænks/ - Pięknie wytłumaczone. Ostatnie ćwiczenie zmusza do wysiłku i to jest najlepszy test znajomości wymowy. Pozdrawiam
Mogłaby Pani poświęcić na te samogłoski i dyftongi po jednym odcinku?
Czekałam na taki odcinek! :)
Powinni tego obowiązkowo uczyć w szkole, znacznie ułatwiłoby to życie i naukę. Ja miałam to szczęście, ale na ok. 10 nauczycieli z jakimi miałam styczność, tylko jeden uważał to za zasadne.
Nie wiem czy w to uwierzysz, ale symbole fonetyczny były pierwszym moim zaliczeniem na lekcjach języka angielskiego w szkole średniej. A nie byłem w klasie rozszerzonej. Pozdrowienia dla Pani Gawlik
To bardzo się jej chwali, że je wprowadziła. Mam nadzieję, że korzystasz z nich do dziś. :)
+Arlena Witt Bez nich nie wyobrażam sobie pracy ze słownikiem ;)
Czyżby LO w Ropczycach? :)
+aelle19 LO Nowy Sącz
dwie strony a4 zapisane! dziękuję, bo nawet ćwiczenia rozwiązałam przez Panią poprawnie :D pozdrawiam Panią i snapa!
Muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczony tym, co tu usłyszałem (nie to, bym poddawał to pod wątpliwość):
- 6:25 can't - pomijając już długość tego "a" zawsze sądziłem, że to słowo czyta się jako "kent" a nie "kant".
- To samo ze słowem dance (6:28). Jak do tej pory dałbym sobie rękę uciąć, że dance to "dens" a nie "dans" (pisząc fonetycznie, po polsku).
I wreszcie, by się ostatecznie pogrążyć, 7:26/7 - "can", które - jeśli dobrze usłyszałem - czyta się jako "kyn", podczas gdy mnie, głupiemu wydawało się, że polska (fonetyczna) wymowa tego słowa to "ken" (podobnie jak imię).
Albo więc ja, niepotrzebnie, doszukuję się "dziury w całym" albo też, przez lata, przy okazji zapoznawania ze słówkami byłem uczony albo wręcz całkowicie albo przynajmniej po części niepoprawnej wymowy.
Iron Butcher p. Arlena troche przesadzila z tym can. Wystarczy sprawdzic pronunciation tego słowa i raczej wyjdzie "ken" z tym ze to "e" to "a" przechodzadzące w "e".
www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/can1?q=CAN
mowi sie KAANT, tak samo jak DAANS w brytyjskim akencie, natomiast w Amerykanskim KENT i DENS
Jest Pani Boginią Angielskiego
Świetne! Chyba pierwszy taki film, gdzie to jest wszystko tak pięknie objaśnione! /θænks/!
Zniszczyłaś mi umysł tym odcinkiem. Gdy czytałam nazwy i to nawet całkiem poprawnie (moim zdaniem ktoś inny pewnie by mnie nie zrozumiał) to i tak nie wiedziałam co to za słowo XD A już byłam dumna, że wypracowałam jakiś względny poziom języka
Mój ulubiony odc do którego ciągle wracam.
10 lajków! Gdybym tylko mogła, Świetny odcinek, bo kocham fonetykę i fonologię. Pisałam na ten temat pracę magisterską - po niemiecku...
Yasss! Czekałam na to ^^ Dzięki! W pełni zasłużony miły komentarz na dziś: jesteś cudowna! Pozdrowienia ze snapa
Noo nareszcie! Super filmik!
KOCHAM TEN ODCINEK!!!
/θænks/ :D. Przydatne uzupełnienie materiałów z książki. Super że w książce są wskazówki, w którym odcinku można szukać. Mam wrażenie, że nie sposób skończyć na jednym odcinku, trochę jak dobry serial - wciąga :D. Dziękuję :).
Oby starczyło wytrwałości na pozostałe 99 lekcji z książki (wstęp i pierwsza już za mną).
Pozdrawiam! :)
Kolejny świetny odcinek! Arlena, czytasz w moich myślach 😍😄
Świetny odcinek, bardzo przydatny :D Wielkie dzięki ☺
Bardzo pomocny film, dziękuję!
Bardzo przydatny odcinek, dziękuję bardzo :)
Jak Pani zapamiętuje co w jakim i o czym odcinku mówiła? :D
yyy.. może sprawdza?
jestem wręcz przekonana, że wszystko zapisuje :)
mi sie wydaje ze wszystko bylo z gory zaplanowane w jakim odcinku o jakich literach fonetycznych bedzie filmik,zanim jeszcze zaczal sie kanal.
W którymś odcinku była już o tym mowa. Jest taka strona, gdzie można wyszukiwać dane słowa w filmach i serialach
***** Ale my nie mówimy o nawiązaniach do filmów i seriali tylko do jej własnych odcinków.
Najlepszy bo najbardziej przydatny odcinek. Czekałem na niego, dziękuję~!
Czekałem na to! Łapka w górę w ciemno.
Może można prosić odcinek z wymowa alfabetu fonetycznego NATO. Jest nie dość ze ciekawy to oczywiście bardzo przydatny, a któż lepiej wyjaśni jego wymowę, zastosowanie oraz etymologię jak nie Arlena! 🙂❤️❤️❤️. Pozdrawiam serdecznie z UK.
A i zapomniałam, dzięki wielkie za odcinek. Te symbole zawsze były moja zmora a z Tobą wszystko staje się jaśniejsze! ❤️🙂
Kocham panią! Dziękuję!
Świetny kanał! Nie znalazłem jednak na nim odcinka o łączeniach międzywyrazowych, a myślę że warto trochę na ten temat powiedzieć. To taka sugestia na nowy odcinek:)
To może obejrzyj najpierw wszystkie odcinki, bo są takie.
Super odcinek xdd Mam nadzieję, że będzie takich więcej :D
/θænks/ :)
Czekałem na ten odcinek długiego czasu ! Dziękuję 😉 naukę czas zacząć 😓
∫ jak dla mnie to całka nieoznaczona xd
Arlena mówiła o tym w innym odcinku :)
Świetne jest to drugie ćwiczenie, fajna zabawa przy okazji nauki :D
Bardzo praktyczny odcinek!
O Jezus kocham cie
dziękuje bardzo :) właśnie zaczynam uczyć się francuskiego i nie mogłam znaleźć niczego co ułatwiłoby mi rozszyfrowanie tych literek :)
Odcinek w pytkę, jak zwykle :D
Hi Arlena, z ciekawości oglądałem wszystkie odcinki :), chociaż dla mnie ważniejszy jest język polski niż angielski. Świetna robota (spot on)! I have noticed that, you tend to speak with an american accent (just my impression), I do not know which one you prefer, as a matter of fact, you're very good at both of them. The truth is that, there are plenty of difficult words to pronounce in English, however, there is one word in particular "determine", I haven't met anybody yet who pronounces it correctly. Everybody pronounces it as in "mine" and that is not the case. Another problematic word is "success" :). Greetings!
Nigdy jakoś specjalnie nie uczyłem się fonetyki a jakoś dzięki oglądaniu seriali, filmów i graniu w gry po angielsku nie mam z tym problemów ^_^
Dziękuję. Bardzo mi to pomogło. Pozdrawiam.
Świetny odcinek. Miałam ogromne szczęście do wspaniałych anglistów w gimnazjum i liceum, ale niestety nikt z nich nie nauczył nas czytania znaków fonetycznych. Teraz już nie mam wymówek, po prostu muszę się ich nauczyć!
Świetny pomysł z tymi ćwiczeniami praktycznymi! Kanał mógłby pójść w tym kierunku :)
Bardzo dobry odcinek, na pewno do niego wrócę
w przykładzie z telefonem myślałam, że chodzi o fauna xD bardzo przydatna lekcja, dziękuję!
świetny odcinek. dziękuję.
czekałem na ten film :* pozdrawiam !!!
Jesteś piękna 🤩 i świetny odcinek.
Dzięki wielkie za świetny materiał..! :)
czyta Pani w myślach :) DZIĘKUJE
Witam, w tym roku czeka mnie wybór studiów. Chciałabym wiedzieć, czy Pani zdaniem warto wybrać kierunek lingwistyka stosowana (w moim przypadku byłby to język niemiecki i angielski na UAM)? Będę wdzięczna za odpowiedź :)
Warto. Anglistyki na UAM nie polecam straszne buce tam pracują, ale poziom jest. Ogólnie filologie na ułamie są spoko =]
Chyba był już o tym odcinek ;p
Marek Weryk Nie odcinek był z tego co pamiętam czy warto studiować anglistykę, a p. Arlena dodatkowo miała rozkminy z czasów swoich studiów, dziewczyna pyta się troche o co innego.
Nie mogę się wypowiedzieć o lingwistyce stosowanej, skoro sama jej nie studiowałam, o czym mówiłam w odcinku nr 20. Idź i zobaczysz. Jeśli Ci nie będzie odpowiadać, zmień kierunek. Żaden wybór nie jest na całe życie. Nawet tatuaże można usunąć.
Nie bez przyczyny sie mówi ze Poznań to zagłębie filologiczne :)
Witam, bardzo podobają mi się Twoje filmy, ale brakuje mi 1 rzeczy. Mogłabyś dawać w opisie linki lub nazywać filmiki które używasz ? np: 2:42 - Serial "Friends"
+Adrian Węglewski Jest podpisane na ekranie. W opisie nie będzie.
Tylko teraz wszystko zanotować, przetrawić i ćwiczyć. ;-;
Łatwo nie będzie. Ale odcinek mega przydatny.
Filologia angielska pozdrawia! :D /θæŋks/ i zostawiam #miłykomentarz :)
The same here 🙂🤗 Żeby było śmieszniej, to właśnie Arlena zainspirowała mnie do pójścia na filologię angielską. Kiedy to w liceum dobijały mnie matematyka, chemia i biologia 😠😯😭( na biol-chemie dwujęzycznym, o zgrozo) to ona była dla mnie inspiracją do nauki prawidłowej wymowy, zwiększenia zasobu słownictwa. I tak oto, po roku studiowania zarządzania i inżynierii produkcji, rocznym gap year jestem na filologii angielskiej z lektoratem z j. niemieckiego ❤️💘💝💖💗
Niezmiernie mnie to cieszy 😊🙃🙂 a specjalność, to oczywiście- nauczycielska.
Świetny filmik (jak zawsze) #miłykomentarz p.s.dzięki za "Clou" ;-) -> serio ciekawe rzeczy
o jaki fajny kanał xd uwielbiam angielski wiec to chyba coś dla mnie :D
Dopiero zaczynam się uczyć angielskiego i i ten zapis fonetyczny bardzo mi pomaga w wymowie słów, których jeszcze nie znam 😊ale zauważyłam że używa się go rzadko 😔może podpowie mi pani gdzie szukać w internecie tłumaczeń z zapisem fonetycznym🙏
Najpierw sprawdź wymowę i angielską definicję słów w słowniku dictionary.cambridge.org a potem to samo słowo w dowolnym słowniku ang-pol.
Mam pytanie. Czy wymowa fonetyczna może się różnić ? Np mam slowo abbreviate i w jednym slowniku drugie "i" jest tym i ktore wyglada jak mala rzymska jedynka, w innym slowniku to jest zwykle i. Zastanawia mnie to...
Witam ciepło, chciałabym się dowiedzieć w takim razie, która z pisowni transkrypcji jest prawidłowa słowa sanity, ‘sanətē czy może sænəti. Bardzo proszę o pomoc :)
świetny odcinek
Pogubiłem się już z tymi wszystkimi odcinkami które zostały wymienione w tym odcinku 🤣
Miły komentarz dla ulubionej youtuberki i snapowiczki! Pozdrawiam!! :)
Ale super
Super odcinek! Pomogłaś! 😉😗
Siema, byla juz w ktoryms z odcinkow roznica w wymowie sun i son moze?
Właśnie zaczęłam uczyć się z książki 🥰 ale bez filmików z YT się nie obejdzie 😁
nawet nie zdaje sobie pani sprawy jak wdzięczne będą pani wszystkie pierwszoroczniaki anglistyki, dla których na początku to jest czarna magia, a profesor srogo patrzy i wymaga :)
sam bym dał wiele, żeby móc obejrzeć ten odcinek rok temu :D ale nawet teraz, bardzo przydatny!!
ps. jak to możliwe, że podczas nagrywania tak długiego odcinka koty nie przeszkadzały? :D
Dziękuję! :) Akurat spały. Czasem się zdarzają takie szczęśliwe 2 godziny.
Thanks = ]
Przydatny odcinek, choć nieco męczący przez długość i natłok informacji.
Dwa krótsze byłyby bardziej przystępne i można by częściej Panią oglądać.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia #miłykomentarz
Świetna robota!
dzien dobry, przyszłam z książki. miłego dnia!
+. Bardzo mi miło. :)
7:30 Jaki to film? Wie ktoś?
Wszystkie wstawki są podpisane.
źródło: "Desperate Housewives" odc. 6-07 "Careful the Things You Say" (2009) reż. Bethany Rooney
Nie zgadniesz, ale zawsze pod wstawką masz źródło.
@Arlena Witt O czym będziesz mówiła na kanale dalej, jeśli przerobiłaś już cały alfabet fonetyczny?
Zobaczysz.
Pani Arleno, serdecznie pozdrawiam ze snapa :) Jednak mam pewne zastrzeżenia co do aplikacji clou- albowiem otwierając ją dostaje nieustannie powiadomienie o prenumeracie gazety wyborczej, a deweloperem aplikacji jest Agora Sa. Czy to nie wpływa na treści, które są tam publikowane? Z góry uprzedzam nie jestem złośliwy czy cos w tym stylu, jedynie grzecznie pytam. Pozdawiam wierny widz! :D
Wpływa tylko w taki sposób, że artykuły pochodzą z tytułów spod parasola Agory, ale dla mnie nie liczy się to, kto jest właścicielem magazynu, tylko czy tekst, który czytam, jest dobrze napisany i ciekawy. Teksty w Clou takie są, a to mi wystarcza. :)
Jak zaczęłam studiować filologię angielską to mi szczęka opadła jak nam pokazali wszystkie symbole. Bo wcześniej nikt mnie tego nie uczył. Fajnie, że teraz są takie rzeczy w internetach i to podane w tak wyśmienitej formie 😄 Czy jak napiszę po prostu 'thanks' to też się liczy? :D
Mój nauczyciel angielskiego z podstawówki nauczał nas tego dodatkowo. Później wydawało mi się, że każdy się tego uczył no i wkurzałam się jak ktoś czytając ze słownika, robił to niepoprawnie. Skończyłam liceum i przez cały okres nauki spotkałam może dwie osoby dobrze znające temat.