Mnie najbardziej zafascynowały dwie sprawy związane z Biskupinem. Po pierwsze żywa historia, której można dotknąć i dokładnie się jej przyjrzeć. A nawet posmakować (herbatka zgodna z dawną recepturą). Po drugie życiorys odkrywcy Biskupina. Pana Walentego Szwajcara, który był fascynatem, człowiekiem roztargnionym, zabawowym i niczego, ani nikogo nie bojącym się. Oraz na wskroś nowoczesnym (zdjęcia lotnicze przed wojną, nurkowie z MW). Przypomniało mi się jak zgubił pokaźną sumę pieniędzy i po roku odnalazł ją przypadkiem w kieszeni ..... fartucha. A jak znaczących i bardzo statecznych gości .... upijał, ha, ha.
Poznalam tego.pana w 1990 roku. On wtedy byl jeszcze bardzo aktywny w biskupinskiej codziennosci, prowadzil pobliskie schronisko mlodziezowe I pole namiotowe. Jeszcze poznymi wieczorami robil obchod terenu, a w ciemnosci widac go bylo za sprawa zolto fosforyzujacych szelek w czarne pszczoly. A sam byl raczej korpulentnej posture, I przypominal, .bez obrazy, takiego trzmiela...😉 I takim go zapamiętałam.
@@eoeo92i2b2bx i pomyśleć, że takich Wielkich Ludzi, i o dziwo (?!?!?) Nieustraszonych i pełnych etosu oraz imperatywu - stworzyła zła i komunistyczna (jak Chiny?) PRL!!! ;-)
Pamiętam moja pierwsza wycieczkę szkolną do Biskupina, jako dziecko byłem zafascynowany, później w domu robiłem figurki na podstawie tego co widziałem. Pozdro Szczecin.
@@Igor_Triglav spoko dla mnie to mniej niż godzina pracy. Ty na swoją wiedzę i doświadczenie musiałeś pracować wiele lat. Jesteś dał mnie idolem. Ktoś z wiedzą i na luzie. Poza tym jako fan Amon Amarth jeszcze więcej masz u mnie punktów. P. S. Stargard rządzi 😜
Ludzie już wówczas zostawiali ślad węglowy... dzięki czemu zmieniał się klimat. Muszę powiadomić koleżankę Gretę T. ,Klausa Sz. I resztę kolegów z Davos :)
Dzień dobry. Jasne, zawsze warto, muzeum organizuje też kilka imprez w roku, a do tego największy festyn we wrześniu. Trzeba być :) Wszystkiego dobrego.
To ludzie z kultury łużyckiej musieli niesamowicie pro-ekologicznie żyć, skoro się ten klimat ochłodził i im gród podtopiło a ci we wczesnym średniowieczu naemitować ogromne ilości Co2, że aż tak się klimat ocieplił...Nie mówcie tego Grecie.
Haha. No wręcz odwrotnie, proszę zajrzeć do poprzedniego odcinka. Wychodzi na to, że może nie za pomocą co2, ale dość skutecznie zdegradowali środowisko wokół.
@@Igor_Triglav Oglądałem poprzedni odcinek. Jak i każdy poprzedni również. Niektóre po kilka razy. Nie na darmo subskrybuję ten kanał :) Chodziło mi o warunki bardziej globalne niż lokalne wokół grodu. Epoka brązu ( w "starym świecie) zakończyła się w wyniku zmiany klimatu, którą było trwające kilkaset lat ochłodzenie i podtopienie wielu terenów. Dopiero kolejne ocieplenie spowodowało nowy rozkwit cywilizacji i wejście "naszej" części ludzkości w epokę żelaza.
@@adamkowalski9559 A, to pełna zgoda. Zawsze mnie zastanawiają, że ten same media potrafią straszyć zalaniem naszym miast w krótkiej perspektywie, by za chwilę donieść, że stopniał lód i wyszedł spod niego człowiek z epoki wikingów. Nie sprzed kilkunastu tysięcy lat, tylko tysiąca. I bez refleksji. A skoro on tam był tysiąc lat temu, to...? No właśnie. Pomijam fakt, że temperatura na terenie Polski była o 1 st. C wyższa niż obecnie i jakoś państwo się rozwinęło, nie upadło. Wspomnieć możemy o Pomorzu, na którym ledwie 300 lat temu poziom wód gruntowych był o metr wyższy, a dopiero Prusacy meliorowali cały ten teren. Można tak bez końca.
@@Igor_Triglav Dokładnie o to mi chodziło. Archeologia i paleontologia wyraźnie pokazują, że rozrost bioróżnorodności w przyrodzie oraz cywilizacji ludzkich miał miejsce w okresach ocieplenia klimatu natomiast wraz z jego ochładzaniem następował regres. Wystarczy porównać jak rozwijały się kultury poszczególnych epok w rejonach cieplejszych i zimniejszych oraz bioróżnorodność np. Antarktydy i lasu równikowego.
Nazywamy się Akademia Architektury i zajmujemy się edukacją architektoniczną. Trafiliśmy dzisiaj, zupełnym przypadkiem na Pana kanał i obejrzeliśmy szalenie ciekawy - właśnie z architektonicznego punktu widzenia - film. Niestety, trzeba powiedzieć, że architektura owych czasów, to temat niemal zupełnie nieobecny w akademickim nauczaniu. O powszechnej edukacji architektonicznej nie wspominając, bo takowa w ogóle nie istnieje :) Spore wrażenie zrobiła na nas również pokazywana tutaj rekonstrukcja. Bo chociaż nie znamy się na tego rodzaju robocie, to intuicyjnie wyczuwamy, że zostało to wykonane rzetelnie - widać świetny detal ciesielski i dekarski. No, i te urocze ogródki z plecionymi płotami… Może tylko te napisy na deskach wiszące nad wejściami tworzą nieco campingowy vibe ;) Chętnie zobaczylibyśmy jeszcze jakiś inny materiał poświęcony szerzej właśnie architekturze tamtych, zamierzchłych czasów. Pozdrawiamy i zachęcamy też do słuchania naszych architektonicznych gawęd znad Potoku :)
Wspaniały odcinek i żywa "wczesnośredniowieczna" muzyka w tle (w 40 min. ), to chyba marsz brytyjskiej armii, uwielbiany przez wszystkich rekonstruktorów ;)
Witam Słowianie. Kiedyś widziałem stare mapy na których pokazano obszar zamieszkały przez plemiona Celtyckie, obejmował on między innymi rejony uwczesnej południowo - zachodniej polski. Jestem ciekawy czy coś z tradycji celtyckiej przeniknęło do naszej kultury.
Mnie interesuje pochodzenie nazwy Śląsk, kiedy się pojawiła czy z plemieniem Silingów czy oni wzięli nazwę od wcześniejszych nazw lokalnych i jak starych.
Biskupin podobno miał się nazywać pierwotnie we wczesnym Średniowieczu Nałęcz i być pierwotną siedzibą rodu możnowładczego o tym nazwisku. Dzisiejsza nazwa pochodzi z czasów, gdy miejscowość stała się własnością abpów gnieźnieńskich.
"Badania odnosnie datacji grodziska słowianskiego cały czas trwają" - 7 min. To od 40 lat nie są w stanie tego ustalić? To co oni tam badają na co dzień (pytanie bez cienia złośliwości) i co oprócz dendrochronologi pozwala jeszcze w tym przypadku na ustalenie wieku powstania? Tym bardziej, ze te dane (data ściecia drzewa do budowy) są znane od dawna wiec jak wcześniejszy archeolodzy mogli pomylić sie nawet o 200 lat (v-vi vs. vii-viii wiek) ?
Poszczególne warstwy, schodząc wgłąb, cofają czas. Poza tym datowaniu służą zabytki ruchome, ceramika (ale ta mało czuła), monety. No i C14 oczywiście. Takiej precyzji jak dendrochronologia nie daje nic. Generalnie od lat odmładza się bardzo wiele obiektów, dawniej datowanych na wcześniejsze wieki. To dość oczywiste, bo poza metodami, także sam przyrost materiałów daje dokładniejsze rozeznanie chronologiczne. To bardzo częste, że grody dawniej datowane na VI-VII wiek, teraz datuje się na VIII a nawet IX.
W pobliżu jest Żnin, a u Dagome mamy Pars Shinesghe, żnińskie nie gnieźnieńskie? :-) A to za blisko by to przypadek ;-) Skoro okoliczni wracali i woleli pólziemianki słowiańskie, a inni długie domy (te same od neolitu!) to może jednak można o etnosie?! Czego Wam życzę :-D
Rozpromowałem pana panie Igorze na stronie Dimicator - poswięconej Hemie, sztukom walk uzbrojeniu i kulturze normanów (Anaglosasów) prowadzi ją niemiec który jest potomkiem ..ślązaków ;) facet zbudował germańską osade wczesno średniowieczną... ciekawe materiały polecam ale pana pasje podzielam jeszcze mozniej jako Słowianin ! Zdrawiam potężnego Woja !
Jaka była wtedy gęstość zaludnienia? Chyba dziś nie mamy pojęcia o skali zaludnienia w tamtych czasach i odległościach między plemionami osadami Czy nie było tak że można było migrować omijając różne grupy lokalsów bez walki a nawet zauważenia gospodarzy regionów?
Populację obszaru dzisiejszej Polski, szacowano na 1 mln ludzi. Z tym omijaniem słabo, bo dróg było niewiele, a wejście lasem niemal niemożliwe, jak Pan sobie wyobrazi las pierwotny. Nie na duże odległości. Na przykład Pomorze od Wielkopolski było oddzielone pasem pod oklej puszczy na morenie, dróg lądowych ledwo kilka, pozostają rzeki, oczywiście strzeżone. Jeszcze za czasów Krzywoustego.
Jeśli kultura Łużycka to Słowianie - to przynajmniej mieszkańcy Polski (i inni Słowianie zachodni z haplogrupą Y R1a-M458) muszą być autochtonami... a nie przybyli z bagien na Ukrainie... Genetyka+Archeologia.. Jak uważacie ludziska ? To nie jest jakaś teoria o Lechii tylko potwierdzające się fakty.
@@iwonas9132 Haplogrupy Y są jednym z markerów genetycznych, które służą do identyfikacji linii męskiej. Właśnie dlatego łączenie haplogrupy Y z R1a jest użyteczne w analizie genealogii. R1a-M458 jest jednym z podtypów haplogrupy R1a, która jest szeroko rozpowszechniona wśród Słowian zachodnich, w tym w Polsce. Stwierdzenie, że mieszkańcy Polski są autochtonami, opiera się na znaczących zgodnościach genetycznych i archeologicznych wskazujących na ich historyczne związki z danym regionem.
@@Matero7 tak ale Y to jedna grupa, niby starsza, najstarsza, a potem zmieszana z naszą R1A. Choć nie wiem czy na pewno Y jewrajska była najstarszą... jak zawsze zeyciezcy piszą i manipulują historie
Może o etnosie tak: jak fajnie to Słowianie, jak niefajnie, to Germanie ;-) Kultura Łużycka, grupa chełmińska (Kaldus - fin., Holmen... ) potwierdzony kanibalizm, zjadano ludzi po analogicznym do zwierzęcego rzeźniczym rozbiorze mięsa :-( Ciekawe, kim byli łużyczanie w Culmigerland? :-D
Myślę, że jakbyś był rolnikiem i budował chatę na trzy lata, bo później ziemia się wyjawiała, to też byś się nie wysilał na chatę zrębową i mieszkał w dołku przykrytym dachem. Za to dla rybaka, czy rzemieślnika, którzy to nie ruszali się z miejsca, budowanie chaty która wytrzyma parę dziesięcioleci miało sens.
Slowianie mieszkali tam pt@ez tysiace lat ciagle ...jak mowia dane genetyczne . Oczywiscie po tych terenach przetaczaly sie plemiona szukajace miejsca osiedlenia ... wlasciwienie pozostawaly na dluzej ...badz zostaly wchloniete
Na terenie Radziejowa (kilkadziesiąt kilometrów od Biskupina) ziemianki funkcjonowały jeszcze na początku XX wieku. Mam to na fotografii. Widok okropny.
@@Igor_Triglav Obyś w Dzieje i Organizację RÓWNOŚCIOWĄ Życia Społecznego Przodków i Tej Ziemi wczytywał się i ogarniał Je lepiej niż prawa zwyrodniałego/kapitalistycznego kontrrewolucyjnego ciemnogrodu, życzę.
@@towarzyszmirosaw6765 Proszę zabrać razem z sobą ten komunistyczny, zwyrodniały bełkot. Nie ma towarzysz pojęcia o życiu społecznym Słowian, czego dał kiedyś wyraz, oburzając się na fakt oligarchicznego (i do tego złączonego z elementami teokracji) ustroju w Szczecinie. Gazetki propagandowe komunistów, nie wystarczą za edukację historyczną. Jeszcze raz sio, bo i sam wyrzucę. Każdego zwolennika totalitaryzmów i ekstremizmów. Niektórych wariatów z szalonymi teoriami zostawiam "ku przestrodze" innym.
@@Igor_Triglav Szanuję pamięć i doceniam wysiłek włożony w obronę swoich tez, ale ja nie piszę o zdrajcach Tej Ziemi i Przodków, co wzorem imperialnych pogańskich barbarzyńców z pustynnym bałwanem rasistą i mordercą na ustach przywlekli nam Tu niewolnictwo i wszystkie inne pozostałe ich totalitarne systemy zła i wyzysku, na kapitalizmie najbardziej zbrodniczym w skali całych dziejów Ludzkości kończąc.
@@towarzyszmirosaw6765 Kolejna oczywista bzdura. Niewolnictwo znane było u Słowian w okresie niemal autarkii. Nawet to towarzysza ideologowie dowodzili. Największą zarazą ludzkości był i jest komunizm, z największą liczbą ofiar śmiertelnych i największą biedą, jaką można sobie wyobrazić w zorganizowanym społeczeństwie, oznaczający nienawiść maskowaną idiotycznymi hasłami, resentyment, równanie w dół zamiast w górę, zastój, inwigilację, atomizację społeczną przy jednoczesnej uniformizacji. Każdy kto to wychwala jest szaleńcem albo bardzo złym człowiekiem, dłubiącym w sprawach społecznych, zamiast opanować własne kompleksy i zaniedbania.
tak , w osadzie obok grodu biskupińskiego w 8 do 11 wieku mieszkali słowianie lechiccy przodkowie Polaków którzy na teren obecnej Polski przybyli w 5 wieku z poleskich bagien
O, a czyje zamówienie? Z chęcią rachunek wystawię? A Szanowny Pan, to Lechita, rasista, czy komunista, bo nie wiem, co oburzyło Pana (a może Druga, czy Towarzysza).
Podobno walczyli tam ludzie o genach podobnych do współczesnych Polaków czyli albo słowianie żyli na tych terenach przed naszą erą albo nie jesteśmy słowianami tak czy tak mówicie bzdury
Absolutnie nic. Nie należy do tej bajki. Część ludzi ma te same geny, bo nie wszyscy wywędrowali po 375. To tylko potwierdza to co delikatnie mówię w poprzednim filmie, że etnigeneza to skomplikowany proces.
Dziekuje, Uwielbiam Biskupin i kazdego roku odwiedzam festiwal.
Dziękujemy.
Ogromne podziękowania :)
Mnie najbardziej zafascynowały dwie sprawy związane z Biskupinem. Po pierwsze żywa historia, której można dotknąć i dokładnie się jej przyjrzeć. A nawet posmakować (herbatka zgodna z dawną recepturą). Po drugie życiorys odkrywcy Biskupina. Pana Walentego Szwajcara, który był fascynatem, człowiekiem roztargnionym, zabawowym i niczego, ani nikogo nie bojącym się. Oraz na wskroś nowoczesnym (zdjęcia lotnicze przed wojną, nurkowie z MW). Przypomniało mi się jak zgubił pokaźną sumę pieniędzy i po roku odnalazł ją przypadkiem w kieszeni ..... fartucha. A jak znaczących i bardzo statecznych gości .... upijał, ha, ha.
Poznalam tego.pana w 1990 roku. On wtedy byl jeszcze bardzo aktywny w biskupinskiej codziennosci, prowadzil pobliskie schronisko mlodziezowe I pole namiotowe. Jeszcze poznymi wieczorami robil obchod terenu, a w ciemnosci widac go bylo za sprawa zolto fosforyzujacych szelek w czarne pszczoly. A sam byl raczej korpulentnej posture, I przypominal, .bez obrazy, takiego trzmiela...😉 I takim go zapamiętałam.
@@eoeo92i2b2bx i pomyśleć, że takich Wielkich Ludzi, i o dziwo (?!?!?) Nieustraszonych i pełnych etosu oraz imperatywu - stworzyła zła i komunistyczna (jak Chiny?) PRL!!! ;-)
Bardzo dobry program
Bardzo dziękuję.
Pamiętam moja pierwsza wycieczkę szkolną do Biskupina, jako dziecko byłem zafascynowany, później w domu robiłem figurki na podstawie tego co widziałem. Pozdro Szczecin.
No właśnie mi z żadną ze szkół nie było dane. Dopiero jako młody dorosły. Ale za to tak mi zostało :) Wszystkiego dobrego.
To mi w sercu gra, dziękuję za treściwy odcinek.
Cieszę się bardzo.
Dzięki wielkie za ciekawy materiał
Bardzo dziękuję!
@@Igor_Triglav spoko dla mnie to mniej niż godzina pracy. Ty na swoją wiedzę i doświadczenie musiałeś pracować wiele lat. Jesteś dał mnie idolem. Ktoś z wiedzą i na luzie. Poza tym jako fan Amon Amarth jeszcze więcej masz u mnie punktów. P. S. Stargard rządzi 😜
Super odcinek.
Bardzo dziękuję.
Szanowni Panowie, dziękuję serdecznie za bardzo interesujący materiał. Chylę czoła za ogrom wiedzy i pasję do tego co robicie.
Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy.
Pozdrowienia z Kanady . Świetny odcinek Igor , dziękuje za to że na obczyźnie moge douczyć sie histori słowian dzięki takim pasionatom jak pan !
Bardzo się cieszę! Proszę wierzyć, że to bardzo motywujące. Wszystkiego dobrego tam, za Oceanem.
kupuj tu ziemię zanim Gates to zrobi
Ludzie już wówczas zostawiali ślad węglowy... dzięki czemu zmieniał się klimat. Muszę powiadomić koleżankę Gretę T. ,Klausa Sz. I resztę kolegów z Davos :)
Dzięki za kolejny ciekawy odcinek :)
Na zdrowie :)
Kapitalny i bardzo ciekawy odcinek!
Dziękuję bardzo.
Uwielbiam opowieści w plenerze 👍🏻Jest piękne 🥰
Bardzo się cieszę. To na pewno nie ostatnia.
Dzięki za kolejny fajny i bardzo ciekawy odcinek :)
Miło mi :)
Super filmik. 👍
Dziękuję bardzo :)
Miło posłuchać ludzi z pasją, pozdrawiam ✌️
Bardzo mi miło. Szymonowi zapewne też :) Wszystkiego dobrego.
Fajne , dawaj dalej , pozdrawiam
Dzięki. Na razie nie przestaję :)
Witaj Igor. Teraz to już koniecznie muszę rodzinę zabrać w to miejsce. Super materiał🤜🏻🤛🏻. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Jasne, zawsze warto, muzeum organizuje też kilka imprez w roku, a do tego największy festyn we wrześniu. Trzeba być :) Wszystkiego dobrego.
To ludzie z kultury łużyckiej musieli niesamowicie pro-ekologicznie żyć, skoro się ten klimat ochłodził i im gród podtopiło a ci we wczesnym średniowieczu naemitować ogromne ilości Co2, że aż tak się klimat ocieplił...Nie mówcie tego Grecie.
Haha. No wręcz odwrotnie, proszę zajrzeć do poprzedniego odcinka. Wychodzi na to, że może nie za pomocą co2, ale dość skutecznie zdegradowali środowisko wokół.
@@Igor_Triglav Oglądałem poprzedni odcinek. Jak i każdy poprzedni również. Niektóre po kilka razy. Nie na darmo subskrybuję ten kanał :) Chodziło mi o warunki bardziej globalne niż lokalne wokół grodu. Epoka brązu ( w "starym świecie) zakończyła się w wyniku zmiany klimatu, którą było trwające kilkaset lat ochłodzenie i podtopienie wielu terenów. Dopiero kolejne ocieplenie spowodowało nowy rozkwit cywilizacji i wejście "naszej" części ludzkości w epokę żelaza.
@@adamkowalski9559 A, to pełna zgoda. Zawsze mnie zastanawiają, że ten same media potrafią straszyć zalaniem naszym miast w krótkiej perspektywie, by za chwilę donieść, że stopniał lód i wyszedł spod niego człowiek z epoki wikingów. Nie sprzed kilkunastu tysięcy lat, tylko tysiąca. I bez refleksji. A skoro on tam był tysiąc lat temu, to...? No właśnie. Pomijam fakt, że temperatura na terenie Polski była o 1 st. C wyższa niż obecnie i jakoś państwo się rozwinęło, nie upadło. Wspomnieć możemy o Pomorzu, na którym ledwie 300 lat temu poziom wód gruntowych był o metr wyższy, a dopiero Prusacy meliorowali cały ten teren. Można tak bez końca.
@@adamkowalski9559 No i bardzo dziękuję za subskrybowanie i oglądanie :)
@@Igor_Triglav Dokładnie o to mi chodziło. Archeologia i paleontologia wyraźnie pokazują, że rozrost bioróżnorodności w przyrodzie oraz cywilizacji ludzkich miał miejsce w okresach ocieplenia klimatu natomiast wraz z jego ochładzaniem następował regres. Wystarczy porównać jak rozwijały się kultury poszczególnych epok w rejonach cieplejszych i zimniejszych oraz bioróżnorodność np. Antarktydy i lasu równikowego.
W przyszłym roku we wrześniu na pewno przyjadę do Biskupina :-)
Bardzo ciekawy odcinek, wiele informacji, o których gdzie indziej nie słyszałem.
Nazywamy się Akademia Architektury i zajmujemy się edukacją architektoniczną. Trafiliśmy dzisiaj, zupełnym przypadkiem na Pana kanał i obejrzeliśmy szalenie ciekawy - właśnie z architektonicznego punktu widzenia - film. Niestety, trzeba powiedzieć, że architektura owych czasów, to temat niemal zupełnie nieobecny w akademickim nauczaniu. O powszechnej edukacji architektonicznej nie wspominając, bo takowa w ogóle nie istnieje :) Spore wrażenie zrobiła na nas również pokazywana tutaj rekonstrukcja. Bo chociaż nie znamy się na tego rodzaju robocie, to intuicyjnie wyczuwamy, że zostało to wykonane rzetelnie - widać świetny detal ciesielski i dekarski. No, i te urocze ogródki z plecionymi płotami… Może tylko te napisy na deskach wiszące nad wejściami tworzą nieco campingowy vibe ;) Chętnie zobaczylibyśmy jeszcze jakiś inny materiał poświęcony szerzej właśnie architekturze tamtych, zamierzchłych czasów. Pozdrawiamy i zachęcamy też do słuchania naszych architektonicznych gawęd znad Potoku :)
Wspaniały odcinek i żywa "wczesnośredniowieczna" muzyka w tle (w 40 min. ), to chyba marsz brytyjskiej armii, uwielbiany przez wszystkich rekonstruktorów ;)
jeszcze przed marszem słychać melodię średniowiecznej angielskiej kolędy z XII wieku (w polskich warunkach adaptowanej do imprez średniowiecznych)
Koniecznie muszę odwiedzić Biskupin. ♥️
To piękne miejsce, no i wyjątkowe historycznie.
Tak samo obok dzielnicy Częstochowy Mirów na tym samym wzniesieniu były grody łużycki i słowiański.
Mrowie a mrowie takich jest miejsc, gdzie ludzie mieszkali nawet od górnego paleolitu.
Witam Słowianie. Kiedyś widziałem stare mapy na których pokazano obszar zamieszkały przez plemiona Celtyckie, obejmował on między innymi rejony uwczesnej południowo - zachodniej polski. Jestem ciekawy czy coś z tradycji celtyckiej przeniknęło do naszej kultury.
Coś przeniknęło. Jedna z teorii, w kulturze celtyckiej upatruje źródeł idei policefaliczności posągów bogów słowiańskich .
@@Igor_Triglav Dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam
Król Świeczek przeniknął - serio czytałem taką dywagacje :P
Mnie interesuje pochodzenie nazwy Śląsk, kiedy się pojawiła czy z plemieniem Silingów czy oni wzięli nazwę od wcześniejszych nazw lokalnych i jak starych.
@@szymonbaranowski8184 z LAS ków tak ja Ślęża z LE(G=Ż)A.LEGI i LASY to przodkowie Słowian tak jak LECHY
Wspaniały film.
Uwielbiam Biskupin. Osada się rozwija. Niestety Wenecja z zamkiem i mueum kolejki wąskotorowej nienadąża za Biskupinem.
Dziękuję.
Nie wszyscy mogli liczyć na taką kasę, która płynęła ongiś do Biskupina ze względów niekoniecznie merytorycznych😀
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻😁😉
Bardzo sympatyczny materiał.
Dziękuję.
W liceum przyjeżdżaliśmy z klasą na festyn archeologiczny co roku, w klasie hist-geo byłem:-) cebulankę bym zjadł 😅😅
@@dobieslav :)
Świetny odcinek, wspaniały zastrzyk wiedzy uzupełniony doskonałą wizualizacją 🙂 SUUPER !!!
Dziękuję :)
👍👍👍
Czy jest ustalony termin festiwalu archeologicznego w 2023r.
Mi jeszcze o tym nie wiadomo.
Biskupin podobno miał się nazywać pierwotnie we wczesnym Średniowieczu Nałęcz i być pierwotną siedzibą rodu możnowładczego o tym nazwisku. Dzisiejsza nazwa pochodzi z czasów, gdy miejscowość stała się własnością abpów gnieźnieńskich.
Igor, co to jest to co masz na zębach? Pytam z ciekawosci.
"Badania odnosnie datacji grodziska słowianskiego cały czas trwają" - 7 min. To od 40 lat nie są w stanie tego ustalić? To co oni tam badają na co dzień (pytanie bez cienia złośliwości) i co oprócz dendrochronologi pozwala jeszcze w tym przypadku na ustalenie wieku powstania? Tym bardziej, ze te dane (data ściecia drzewa do budowy) są znane od dawna wiec jak wcześniejszy archeolodzy mogli pomylić sie nawet o 200 lat (v-vi vs. vii-viii wiek) ?
Z filmu wynika, że ocalałe materiały z "pragrodu" mogły być wykorzystane na odkrytym grodzie. Czy tam osadzie...
Poszczególne warstwy, schodząc wgłąb, cofają czas. Poza tym datowaniu służą zabytki ruchome, ceramika (ale ta mało czuła), monety. No i C14 oczywiście. Takiej precyzji jak dendrochronologia nie daje nic. Generalnie od lat odmładza się bardzo wiele obiektów, dawniej datowanych na wcześniejsze wieki. To dość oczywiste, bo poza metodami, także sam przyrost materiałów daje dokładniejsze rozeznanie chronologiczne. To bardzo częste, że grody dawniej datowane na VI-VII wiek, teraz datuje się na VIII a nawet IX.
spoko 👍
W pobliżu jest Żnin, a u Dagome mamy Pars Shinesghe, żnińskie nie gnieźnieńskie? :-) A to za blisko by to przypadek ;-) Skoro okoliczni wracali i woleli pólziemianki słowiańskie, a inni długie domy (te same od neolitu!) to może jednak można o etnosie?! Czego Wam życzę :-D
👍
A w tle rozbrzmiewa włoskie saltarello 😉 Pozdrawiam
patronite?
Przeszło mi to przez głowę, ale waham się, bo nie po to nagrywam.
Rozpromowałem pana panie Igorze na stronie Dimicator - poswięconej Hemie, sztukom walk uzbrojeniu i kulturze normanów (Anaglosasów) prowadzi ją niemiec który jest potomkiem ..ślązaków ;) facet zbudował germańską osade wczesno średniowieczną... ciekawe materiały polecam ale pana pasje podzielam jeszcze mozniej jako Słowianin ! Zdrawiam potężnego Woja !
Dziękuję bardzo. Na prawdę doceniam takie uznanie. Rolanda znam jeszcze od 90 tych i czasami się widujemy.
@@Igor_Triglav Tym bardziej wzrasta moje uznanie dla pana osoby ! Niech się panu darzy !
Jaka była wtedy gęstość zaludnienia?
Chyba dziś nie mamy pojęcia o skali zaludnienia w tamtych czasach i odległościach między plemionami osadami
Czy nie było tak że można było migrować omijając różne grupy lokalsów bez walki a nawet zauważenia gospodarzy regionów?
Populację obszaru dzisiejszej Polski, szacowano na 1 mln ludzi. Z tym omijaniem słabo, bo dróg było niewiele, a wejście lasem niemal niemożliwe, jak Pan sobie wyobrazi las pierwotny. Nie na duże odległości. Na przykład Pomorze od Wielkopolski było oddzielone pasem pod oklej puszczy na morenie, dróg lądowych ledwo kilka, pozostają rzeki, oczywiście strzeżone. Jeszcze za czasów Krzywoustego.
a na zebach sredniowieczne technika
Jeśli kultura Łużycka to Słowianie - to przynajmniej mieszkańcy Polski (i inni Słowianie zachodni z haplogrupą Y R1a-M458) muszą być autochtonami... a nie przybyli z bagien na Ukrainie... Genetyka+Archeologia.. Jak uważacie ludziska ? To nie jest jakaś teoria o Lechii tylko potwierdzające się fakty.
Ale czemu łączysz haplogrupy Y z R1a?
@@iwonas9132 Haplogrupy Y są jednym z markerów genetycznych, które służą do identyfikacji linii męskiej. Właśnie dlatego łączenie haplogrupy Y z R1a jest użyteczne w analizie genealogii. R1a-M458 jest jednym z podtypów haplogrupy R1a, która jest szeroko rozpowszechniona wśród Słowian zachodnich, w tym w Polsce. Stwierdzenie, że mieszkańcy Polski są autochtonami, opiera się na znaczących zgodnościach genetycznych i archeologicznych wskazujących na ich historyczne związki z danym regionem.
@@Matero7 tak ale Y to jedna grupa, niby starsza, najstarsza, a potem zmieszana z naszą R1A. Choć nie wiem czy na pewno Y jewrajska była najstarszą... jak zawsze zeyciezcy piszą i manipulują historie
@@iwonas9132
Y to oznaczenie chromosomu a nie haplogrupy😀
@@marcinwoj76 Ehh 🙆👍Dokładnie. Już nie chciałem nic gadać
Wystarczy że w Biskupinie mieszkały dwie osoby które były słowianami I już można mowić że słowianie tam mieszkali !
W Biskupinie Słowianie mieszkali, począwszy od wczesnego średniowiecza.
Może o etnosie tak: jak fajnie to Słowianie, jak niefajnie, to Germanie ;-) Kultura Łużycka, grupa chełmińska (Kaldus - fin., Holmen... ) potwierdzony kanibalizm, zjadano ludzi po analogicznym do zwierzęcego rzeźniczym rozbiorze mięsa :-( Ciekawe, kim byli łużyczanie w Culmigerland? :-D
a może w tych zrębowych żyli ci bardziej zamożni a w ziemiankach biedniejsi ?
Myślę, że jakbyś był rolnikiem i budował chatę na trzy lata, bo później ziemia się wyjawiała, to też byś się nie wysilał na chatę zrębową i mieszkał w dołku przykrytym dachem. Za to dla rybaka, czy rzemieślnika, którzy to nie ruszali się z miejsca, budowanie chaty która wytrzyma parę dziesięcioleci miało sens.
52:30 jak dziad kalwaryjski, że się ubrał (z "Samych swoich" tekst) ;-)
Długo Panu zajęło żeby się zaprzyjaźnić z wąsem. Według mnie o wiele lepiej i pełniej się to prezentuje.
Haha, dziękuję i jednocześnie ślę pozdrowienia.
Bywalem tam. Jakies 28 lat temu na festynie w Biskupinie chrzest sciagalem z siebie!!!! Zyjacy wtedy jeszcze L.E.Stefanski sciagnal mi obroze wiary
Slowianie mieszkali tam pt@ez tysiace lat ciagle ...jak mowia dane genetyczne . Oczywiscie po tych terenach przetaczaly sie plemiona szukajace miejsca osiedlenia ... wlasciwienie pozostawaly na dluzej ...badz zostaly wchloniete
Dane genetyczne nie "mówią" niczego takiego.
Na terenie Radziejowa (kilkadziesiąt kilometrów od Biskupina) ziemianki funkcjonowały jeszcze na początku XX wieku. Mam to na fotografii. Widok okropny.
...sam jesteś słusznie miniony.
Propagowanie zbrodniczych ideologii jest karane, więc komuniści i naziści sio mi stąd.
@@Igor_Triglav
Obyś w Dzieje i Organizację RÓWNOŚCIOWĄ Życia Społecznego Przodków i Tej Ziemi wczytywał się i ogarniał Je lepiej niż prawa zwyrodniałego/kapitalistycznego kontrrewolucyjnego ciemnogrodu, życzę.
@@towarzyszmirosaw6765 Proszę zabrać razem z sobą ten komunistyczny, zwyrodniały bełkot. Nie ma towarzysz pojęcia o życiu społecznym Słowian, czego dał kiedyś wyraz, oburzając się na fakt oligarchicznego (i do tego złączonego z elementami teokracji) ustroju w Szczecinie. Gazetki propagandowe komunistów, nie wystarczą za edukację historyczną. Jeszcze raz sio, bo i sam wyrzucę. Każdego zwolennika totalitaryzmów i ekstremizmów. Niektórych wariatów z szalonymi teoriami zostawiam "ku przestrodze" innym.
@@Igor_Triglav
Szanuję pamięć i doceniam wysiłek włożony w obronę swoich tez, ale ja nie piszę o zdrajcach Tej Ziemi i Przodków, co wzorem imperialnych pogańskich barbarzyńców z pustynnym bałwanem rasistą i mordercą na ustach przywlekli nam Tu niewolnictwo i wszystkie inne pozostałe ich totalitarne systemy zła i wyzysku, na kapitalizmie najbardziej zbrodniczym w skali całych dziejów Ludzkości kończąc.
@@towarzyszmirosaw6765 Kolejna oczywista bzdura. Niewolnictwo znane było u Słowian w okresie niemal autarkii. Nawet to towarzysza ideologowie dowodzili. Największą zarazą ludzkości był i jest komunizm, z największą liczbą ofiar śmiertelnych i największą biedą, jaką można sobie wyobrazić w zorganizowanym społeczeństwie, oznaczający nienawiść maskowaną idiotycznymi hasłami, resentyment, równanie w dół zamiast w górę, zastój, inwigilację, atomizację społeczną przy jednoczesnej uniformizacji. Każdy kto to wychwala jest szaleńcem albo bardzo złym człowiekiem, dłubiącym w sprawach społecznych, zamiast opanować własne kompleksy i zaniedbania.
tak , w osadzie obok grodu biskupińskiego w 8 do 11 wieku mieszkali słowianie lechiccy przodkowie Polaków którzy na teren obecnej Polski przybyli w 5 wieku z poleskich bagien
Może to zalanie to robota bobrów?
Dramat.Opowiesc naciagana jak pokrycie parasola.Lanie wody pod zamowienie.
O, a czyje zamówienie? Z chęcią rachunek wystawię? A Szanowny Pan, to Lechita, rasista, czy komunista, bo nie wiem, co oburzyło Pana (a może Druga, czy Towarzysza).
Za dużo ludzi w Polsce uczymy pisać i czytać. jesteś z tej kategorii
i ty też jesteś z tej kategorii@@szymonbaranowski8184
Pasjonujący materiał. dziękuję.
Poza tym uważam że krytykantów należy biczować dla przykładu 😉
Ach to CO2 i globalne ocieplenie! Zakala.
Nie słowianie a wandale lub goci .Polacy maja genotyp gotycki i wandalski a przy okazji niemiecki i holenderski. Słowianie to farmazon.pozdr Przemek
A co z bitwą nad doężą?
Podobno walczyli tam ludzie o genach podobnych do współczesnych Polaków czyli albo słowianie żyli na tych terenach przed naszą erą albo nie jesteśmy słowianami tak czy tak mówicie bzdury
Absolutnie nic. Nie należy do tej bajki. Część ludzi ma te same geny, bo nie wszyscy wywędrowali po 375. To tylko potwierdza to co delikatnie mówię w poprzednim filmie, że etnigeneza to skomplikowany proces.