Itt van kinából a grafén akksi is (yadea ttfar) amiről nem is hallottam ameddig nem vettem ilyennel felszerelt elektromos robogót. Gyorstölthető(1óra), 1000töltést bír, olcsó. Láttam pizzafutárnál 2év mindennapopos használat után csak gyorsztöltéssel használta és jó maradt. Nekem most 400töltés van benne és kb 95%. Úgyhogy kínából még sok meglepetés jöhet.
Szerintem nem kellene egy perccel se több fizika felső tagozatban, csak sokkal élvezhetőbben, látványosabban kellene előadni, bemutatni és kipróbáltatni, hogy meg is ragadjon a lényeg. / Tibor
@@villanyautosokextra Az sem segít feltétlenül. Nekem nagyon jó fizika tanárom volt, de akit nem érdekel az úgy sem jegyzi meg. Pont ahogy én meg a nyelvtani szabályokra teszek magasról 😁
Az lenne a kérdésem, hogy miért nem gondolkodnak az ev szektorban pl olyan összetett megoldásokban, hogy napelemet tesznek az elektromos autókra de nem 100% ban napelemes autóra kell gondolni, hanem amolyan rásegitéses rendszerrel működhetne hogy amikor napos időben vezet az ember akkor menet közben, de álló helyzetben is visszatöltené magát az akku, sokkal kevesebbet kellene tölteni az autókat és sokkal tovább tudnának közlekedni ha nap is töltené az akkukat menet közben. Amikor nem lenne napsütés csak akkor kellene tölteni az autókat így sokkal zöldebb is lenne a folyamat. Kisebb helyekre több helyre beépített napelem rendszerrel nem lehetne zöldebb és olcsóbb vegyesen tölthető elektromos autókat gyártani? Már akkor is megérné ha az elhasznált energia csak egy részét tudná megtermelni a napelem, hosszabb utakon, vagy olyanoknak akik sokat vezetnek megérhetné és lenne piaca is.
Mert túl kicsi ehhez egy autó felülete. Egyébként van ra néhány példa, milliós felárért napi 3-5 extra kilométert hoz a napelemes tető. Ha árnyék helyett a napra parkolsz, ennél többet el is visz, hogy le kell hűteni a 80 fokra hevult utasteret. /szocske
Az akkumulátorok töltési teljesítménye alatt is mindig a maximumot kell érteni, ami nem vehető igénybe a teljes töltési folyamat alatt. Tehát a 10-ről 80 %-ra tölthetőség 20 perc alatt valóban jelenthet egy 3, vagy akár 4C értékkel tölthető akkumulátort.
Sziasztok , Franciában már minden autópálya melletti benzinkutakon ami 40-60 kilométerre van egymástól tele rakták villámtöltőkkel ami 5-15 oszlopot jelent . Persze plusz a Tesla töltök is ott vannak. Van még pár benzin kút ahol még most csinálják de körülbelül fél év és készen lesznek. Aztán bővítik a kisseb számú utak mellet is a hálózatot , megkockáztatom lassan Norvégia elbújhat mellettük .Persze itt Németországban is csinálják de jóval kevésbé gyorsan. Itt sok a lassú töltő de itt németet dinamikával csinálják. Gratula nektek, mindig várom a szombatot. Üdv
A töltők száma azért a főutak és autópályák mentén, ki kell majd szolgálja az átutazók által jelentett forgalmat is. Amennyiben nem tudja kiszolgálni, úgy az autós turizmus számára nem leszünk a jó helyek között és az megint csak bevétel kiesést fog eredményezni, ráadásul duplán. Duplán mert bevételt adna a töltés, ha drága akkor is bevétel és a turizmusból eredő bevételek is kiesnek majd. Az az sok sok töltő kell és ki kellene erre vmi másfajta rendszerhasználatot jutányosabban szabni, hogy kívánatos legyen a töltőkbe fektetnie cégeknek. Ahogy az itthoni nehézkes és kései reagálásokat ismerem, ezzel majd nagyon le leszünk maradva sajnos. A bevásárló helyekre telepített töltők, lakott területeken, miért nem lehetnének dual töltők, ami tud DC-t nagy teljesítménnyel és tud AC-t is akár több autóra kivezetve, ami praktikus lenne a több fajta töltésre is.
Ebben az adásban valahogy összeszedettebbnek tűnt a trió, mint általában szokott. Kevesebb volt a tartalom nélküli poénkodás, ami nem baj. Számomra érdekes meglátás volt, hogy Mo-n az áramszolgáltatók emberei nincsenek képben az általuk felügyelt hálózat tényleges működési paramétereiről. Mostanában annyi új napelemes rendszer került a környékben a háztetőkre, hogy itt is felütötte a fejét a "délidőben napsütésben túl nagy feszültség" tünettel jellemezhető betegség. Kíváncsi vagyok, mit (meg mikor) reagál az EOn az írásbeli bejelentésemre, amiben közöltem velük, hogy mostanában a 3 fázisból a 3-diknál jellemző a 253 Voltot meghaladó túlfeszültség miatt sorozatosan leáll a HMKE rendszerem invertere, termeléskiesést okozva (konkrét időpontokban, az ő általuk telepített, amúgy SIM-kártyás mérőóra konkrét mért értékeit küldtem el). Hisznek-e vajon a saját mérőórájuknak? Vajon tényleg az van, hogy maguktól ezt nem tudják (nem veszik észre)?
Nem kell aggódni, elég lesz a töltő, mert nem szavazták meg és nem lesz szerencsére betiltva a belsőégésű motor, így meg nem lesz 10x annyi elektromos autó sem, szóval győzni fogja az infrastruktúra.
OffGrid Napenergia termelő eszközökhöz nem kell engedély, akkor miért nem csinálnak offgrid Elektromos autótöltőket ? max kiírná a rendszer hogy most ennyi energia van az akkupakkban eladó ilyen meg olyan áron. és akkor nappal olcsóbb lenne mint este, azaz napi szinten időzónában változó áron árulhatnák szolgáltatótól függetlenül az áramot az elektromos autókba.
Üdv., szeretnék javasolni Supercharger töltőt az M3-as autópályán, Polgár, vagy Mezőkövesd, vagy Füzesabony környékére. Így nem kell 90% feletti töltésért szobroznom Budapesten, hogy elérjem Debrecent (MS75D). Ez a töltőhelyszín segíthetné a Nyíregyháza, Mátészalka és Kisvárda környékbelieket is.
Szerintem az emberek jó része azért nem kérdezi meg az örökmozgós ötleteit, mert még ez sem jutott az eszébe, nem gondolkodott rajta. Amikor valaki gyakorlati háttér tudás nélkül, elkezd gondolkodni ilyen fizikai, műszaki dolgokon, akkor teljesen logikusan merül fel benne először a perpetuum mobile. Tehát én nem szoktam ezen meglepődni, mert ez már nagyjából a harmadik lépcsőfok a gondolkodásban mire idáig eljutnak. Én kb. 12 évesen kísérli úton jutottam el idáig. Volt egy villanymotorom ami ment egy lapos elemről. Aztán rájöttem hogy ha megtekerem a motort, akkor világít a rá kapcsolt izzó. Nosza milyen jó ötlet összekötöttem két motor tengelyét....és meglepődtem hogy sokkal gyorsabban lefékeződött mintha nem kötném össze. Beraktam gyorsító áttételt mert biztos az a baj. Ezzel megtanultam az energia megmaradás törvényét, akár kinetikus, akár helyzeti, akár elektromos energiáról van szó. Ez annyira így van, hogy nagyon sok feltaláló is "feltalálta" már az örökmozgót, minden korszakban amikor létezett a tudomány. És nekik is az a mentségük, hogy rá kell előbb jönni ezekre a törvényszerűségekre, hogy rájöjjön miért nem működik.
A szélturbina a kocsi tetején működne. De csak a valós szél energiáját tudná felhasználni, nem a relatív szelet ami szemből fúj. Gondoljatok csak bele a vitorlás hajók működésébe. Azok is képesek közel széllel szemben haladni. Egy szélturbinával lehet tökéletesen is szemben haladni, csak nem olyan hatékony. Tehát tényleg csak az alagutak miatt nem csinálják 😁
Ha esetleg szeretnètek egy jót nevetni (röhögni) azon , hogy egyesek mekkora szakértők a témában, akkor ajánlom ezt a videót .th-cam.com/video/cENAdOae62k/w-d-xo.html
Csak figyelni kell, amikor elmész a nemmondhatod el helyre és bemutatják az exkluzív titokzatos autót, hogy vigyél napszemüveget. Amikor az egész esemény végén megkérnek benneteket, hogy nézzétek bele a Ford Feketeruhás Emberének kezében levő kis "bigyóba" akkor vedd fel a napszemüveget...
Az elektromos bringákra miért nincs töltési lehetőség a már meglévő e töltőkön!? A rásegitéses ebringákon lehetséges a lejtökön való értelmes töltés nem meghágva a fizika törvényeit. Tényleg zölden!
A Gravitációs akuumlátorokkról mi hír van ? léteznek már vagy csak tervezgetik őket ? Az ipari napenergia tároláshoz szinte tökéletes, olcsó, és nincs degradáció.
" a Tesla API-jén keresztül bárki írhat olyan szoftvert, ami szinte mindent le tud kérdezni, meg logolni az autóról" Ez azért nem veszélyes? Ez a mondatrész így lázasan és félkómásan is megütötte a fülemet. Lehet túl sok HOLLYWOOD.i filmet néztem, de ez nem egy jó kis támadási felület a Tesla softvereire? A másik, és ebben egyáltalán nem vagyok biztos, hogy a napelemes okosórák saját kis internete csak egy Wi-Fi. Legalábbis nekem olyannak tűnik, mint egy Wi-fi antenna. Nincs lehetősége óriási távolságokra adatokat küldeni. De nyugodtan javítsatok ki, ha rosszul gondolom.
És mire mész azzal, ha hozzáférsz a töltöttségi adatokhoz meg az utastér hőmérsékletéhez? API-n keresztül nem lehet az ajtónyitást megoldani, ha netán fel is töri valaki.
Ma már nagyon sok interneten lévő kütyünek van ilyen API-ja, és elérhető távolról. Az inverterek jó példa erre. Természetesen fontos, hogy ezek megfelelő védelem mögött legyenek. Rendszerszinten (erős kulcsok, tűzfalak, jelszavak, stb.) is és az egyén szintjén (erős jelszó, felelősségteljes viselkedés) is. Van benne veszély, de a bezárkózás (hogy nem nyitják meg a nyilvánosság számára) általában veszélyesebb, mert tovább rejtve maradnak a problémák, amiket rosszindulatú támadók hosszabb ideig ki tudnak használni. / Tibor
@@villanyautosokextra Na ezaz. Egy mechanikus, vagy ugrókódos zárat is fel lehet törni. Ellenben egy szoftveres megoldásnál van mód a biztonsági rések lezárására.
Annyira nincs sok tartalom (ami érdekelne). Gyakran ismétlődnek az ajánlások. Ugye van hogy az címkézésem szerint ajánlja de tudom hogy nem érdekel, akármilyen clickbait a címadás, meg a kép, ez nem fog változni. Szerintem a tartalomnak megfelelő címadás bőven elég. Nyilván a Villanyóra alatt mindenki tudja mire számíthat. Jellemzően a weboldalról találja meg az ember, nem a YT ajánlása, vagy fotó, vagy címadás alapján kezdek nézni egy 2 órás ismeretlen podcastot.
@@szocske Most meglepődtem. Nyilván nem az oldalról klikkelek át már én sem, de ezt egy kapcsolódó tartalomnak gondolnám. A Short meg a ~15perces videóitoknál még értem is. Azok önálló tartalmak.
Az hogy a parkolóhelyek hány százalékára kell töltő, arról született egy jó cikk, talán ismeritek ezt a weboldalt hogy Villanyautósok pont hu 😁 a cikk címe "Összedől az elektromos hálózat ha minden autót elektromosra cserélünk? " Tehát kényelmesen elegendő egy lakókörnyezetben a parkolóhelyek harmadára töltőt tenni.
Az a baj, hogy ez az elmélet, és ezt majd a gyakorlat felülírja. Hány olyan "kedves" bunkó szomszéd van, aki képes minden este töltöre rakni az autót, akár kell töltés akár nem. Vagy, hány ember fogja napokra a töltön hagyni az autót? Ha éppen foglalt minden töltő akkor hány óránként fogsz lemenni a parkolóba megnézzni, hogy felszabadult e már a töltő? (szerintem ezt hosszutávon mindenki megunja) Azért a nagy 10 emeletes paneléházak köryékén igy is van hogy az emberek 2-3 utcával arrébb találnak csak parkolóhelyet, szerintem sokan csak azért raknák töltöre a kocsit, mert ott van szabad hely, és közel van a lépcsőház. Egy darabig persze müködhet ez a 30% os rendszer, de ha már az autók 90%-a a elktromos lesz, akkor már kevés lesz. De mondjuk okossan kialakított parkolók esetén 1 töltöpontról akár 4db autót is lehetne tölteni. Igy az, hogy mennyi kell, a parkoló kialakitásától is függ.
Nikola Tesla, a világ legnagyobb tudósa, olyan tehnológiát akart adni nekünk, hogy ingyenes lett volna az áram. De hát Edison meg a többi iparmágnás ezt nem engedte, és hamar félreállitották. Mai napig rezsi-rabszolgák vagyunk.
Ez csak fantazmagória. Tesla fejlesztette ki a modern elektromos hálózatot, és a hozzá kapcsolódó műszaki hátteret. Bár a cég csődbe jutott a gazdasági válság miatt, de alapvetően pontosan ugyan úgy árulták az áramot ahogy ma.
én nem nézem sosem a youtube ajánlatait, csak ami érdekel... villanyóra pld konkrétan beírom, aztán ami még érdekel: Fiat Panda elektromos autó találatok...- nagyon fontos volna ha újra megjelenne a lakossági támogatás
Azt ne felejtsétek el, hogy az EU rendelet szerint a 2035-ös dátum az csak azt jelenti, hogy ezután az EU-ban nem lehet ÚJ autót belsőégésű motorral árulni. Tehát még ezután is lesznek szép számmal belsőégésű autók. Arról nem is beszélve, hogy az EU-n kívülről behozott autók menetéről nem sokat tudunk. Az már most is borítékolható, hogy ez utóbbit az EU biztosan el fogja lehetetleníteni. De még sok a kérdés, az is lehet hogy ~5 év múlva kitolják a 2035-öt 2045-re. Azért egy ekkora beruházás óriási rizikó, még sok-sok évig nem térül meg a befektetett pénz. Márpedig a kapitalista világban azonnal meg kell térülnie a befektetett pénznek.😙
„Márpedig a kapitalista világban azonnal meg kell térülnie a befektetett pénznek.” Azok a cégek fognak nyerni, amelyek néhány évvel hosszabb időtávra tudnak előre gondolkodni, mint a többiek. / Tibor
Ez miért csökkenti az árat? Ugyanugy kell minden autóba akkumlátor. Ha a töltésre gondolsz, akkor a töltés árát sem fogja csökkenteni, hiszen nincs abban annyi plusz akumlátor, hogy 8-10 óra alatt lehessen feltölteni.
@@Karesz76 :) bocs, úgy tűnik érthetetlenül fogalmaztam. Igen, kell aksi így is úgy is. De ha tudod cserélni az aksit akkor elég a legkisebb aksi amire a mindennapokhoz szüksége van az embernek, arra a pár alkalomra meg amikor több kell, belepattint az ember egy nagyobbat. A kis aksi nyilván csökkenti az autó árát. Remélem így már érthető mire gondoltam.
@@gene8194 Szerintem ez nem csökkent semmit az áron, egyfelől a sok különböző kapacitású akkumlátor csak gondot okoz, gondolj bele, hogy nyáron mindenkinek nagy aksi kellene a nyaraláshoz, télen meg kicsi. Akkor most melyikből mennyi legyen? Azért egy ilyen akucsere állomáson, kb? 10-20 akupakk fér el. Ráadásul, ha tanultál pici közgazdaságtant, akkor te is tudhatod, hogy a végén mindent a vevő fizet! Azaz, azt az akkupakkot is te fogod fizetni, amit épp senki nem használ! Ne gondold azt, hogy majd jófejségből felépítenek neked több ezer akucsere állomást, mindegyikbe beraknak +10-20 darab akkumlátort, és ezt majd a részvényesek a saját zsebükből fizetik! Ráadásul az ilyen akkumlátorcsere állomások szerintem az innovációt fékezik! Ha kijön egy új akkumlátor kémia ami sokkal jobb, akkor azt hogy rakják be a régi autokba? Valószinű hogy az új aksit a régi autó nem igen tudja kezelni (gondolom BMS-t nem cserélnek az autoba), bár lehet, hogy korlátozásokkal meg tudják oldani, de akkor is gyakorlatilag minden autoba, pont ugyanakkora, pont ugyanolyan felfogatással, csatlakozással kell rendelkeznie.
@@Karesz76 a gondolataid teljesen logikusan, bár nem egészen fedik a valóságot. Az aksit mérete relatíve könnyen kezelhető, mivel az aksik modulokból állnak, így relatíve egyszerű ezeket méretezni a különböző időpontokra. Nyilván előfoglalást igényel, de akár automatizálható is. A befektetők majd kifizetik azért nem teljesen igaz, mivel az aksik kétszer keresnek pénzt a cégnek. Először amikor bérbe adják őket az autósoknak, másodszor amikor energia hálózat kiegyensúlyozására vannak használva. A NIO-nál minden aksi méret passzol minden járművükbe, a fizikai méretük és BMS megegyezik. Azért is okos ez, mivel hasonlóan a Teslához különböző kémiájú aksit is tudnak használni, nyilván az LFP több helyet foglal mint az NMC ezért kisebb aksi fér bele ugyanabba a térfogatba. Remélem ezek választ adnak a kérdéseidre, de nyugodtan kérdezz, szívesen csevegek ilyesmiről.
A kérdés az, hogy az a 8000 km miből jön össze. Ha ez többnyire egy nyaralás, egy síelés meg néhány hétvégi program, akkor nem feltétlen érdemes most erőltetni. Az érdemes-e kérdés mindig egy személyes döntés, mert mindenkinek más a fontos. Az anyagiak csak egy részét képezik az egésznek. / Tibor
@@villanyautosokextra köszi a választ. napi ingázás a családdal Mártonhegy környékén, rövid távok. Havi 1-2 utazás Ausztriába, vidékre ügyfélhez. A 20d-t havi 1x tankolom. Félek hogy nem lesz ugyanakkor eladhatò és most jò az ára. A car sharing sem működni mert a xii. Kerületben nincs annyi autò. Időm sincs keresgélni, amikor kellene.
@@villanyautosokextra kíváncsian várom. Én az X1-et nem szerettem annyira. Kisebb hátul a hely, rosszabb volt a hangszigetelés is. Az iX1 pont annyiba kerül mint az iX3, igaz utóbbi lényegében kifutó modell. A hatótáv pedig picit ke vesebb is.
Több töltőfej? Hmm.... Nézzük magyar szemmel. PÉLDA(Nyilván a számok nem lesznek, összhangban, a valósággal) Ha 1 töltőoszlop, mondjuk 1M Ft, ha csak 50% A teljes idős (0-24), kihasználtsága, megtérül, 3 év alatt, és utána csak hasznot hajt, minek mellé másik? Az, hogy a villanyautót, nem lehet 5-10 perc alatt megtankolni, mint a belsőégésű, vagy a tüzelőanyag cellás társait, nem az én gondom. Nekem a Profit kell. Ha kiépítek 3 oszlopot, és csak 25% az átlag napi kihasználtság, Túlságosan lassan térül meg. a villanyautós meg úgysem siet sehova. (Vagy nem tud.) Tehát a szolgáltató, diktál. A sorban állás, meg a szocializmusból ismerős. Vagyis bele kell törődni. Az, hogy a várakozás, 20 perc helyett több óra nem érdekli.
"Tehát a szolgáltató, diktál" - aztán jön a Tesla, megnyitja a SuC hálózatot, ahol nem 1, hanem 8-12-20 töltő van egymás mellett, és mindenki oda megy majd, mert nálad nem fog rápróbálni, hogy az egyetlen oszlopocska épp szabad vagy 1 órát kell várni, így szépen lassan elszokik onnan mindenki, tehát 1% lesz a kihasználtság.
Igen, sajnos nálunk nem csak a sorban állás ismerős, de a monopólium és a verseny hiánya is. Egy jól szabályozott piacgazdaságban a szereplők előbb utóbb versenyhelyzetbe kerülnek, hiszen ha van sok autós, akkor mindenki szeretné őket megfejni. / Tibor
Áramszolgátatós hírhez Nem az áramszolgáltatón múlik Veszel egy KÖF trafót az 12-18 hónap maga a trafó elkészítése A tervezése igazából inkább jogi mint műszaki folyamat... a jogi környezetet pedig az állam alakítja ki...
Elég jól látható, hogy szükség lesz a sztenderd trafókra. Ezek miért nem elérhetőek raktárról? Amiket telepítéseket én láttam, ott gyakran a közművek közötti egyeztetés és az adott helyszínen való tervezés erőforrásigénye volt a szűk keresztmetszet. De az áramszolgáltató és a helyszín tulajdonosa sokat tehetne azért, hogy látatlanban előre elkezdi ezeket szervezni. Mert most látható, hogy ez néhány éven belül megtérül. Az állam feladata kellene legyen, hogy ösztönözze erre őket. / Tibor
@@villanyautosokextra A szolgáltató pl a Démásznak van illetve volt ÜBT üzembiztonsági tartalék trafója de az csak pár tíz darab a megfelelő teljesítményekkel... nem állnak hegyekben a trafók és megrendeléstől számítva 12-18 hónap a szállítási határideje... az alatt kellene megtervezni és engedélyeztetni a KÖF-öt... a megvalósítás az kb max 1 hét... az előtte lévő sz@rakodás a hosszú
@@villanyautosokextramás témában, de az imént írtam egy hosszabb hozzászólást, viszont sehogysem sikerült behivetkoznom benneteket úgy, mint most itt. Szóval ezzel most csak egy trükköt alkalmaztam, hogy ha tehetitek, akkor nézzetek rá kérlek. Előre is köszi, és bocs :)
@@homloklebenyterapia9790 Az már alsó tagozatos számtanórán kiderül mindenki számára, hogy az 5ft és 15ft közül melyik az olcsóbb, amikor megvásárolod. Bocsi! Nem derül ki mindenki számára.
Reggel arra ébredtem, hogy várom a videótokat. ❤️
szia,minden szombatom varom a villanyorat.
Sziasztok! Ment a like! Köszönöm a tartalmat!
Vasárnapi nagy sétáim tökéletes háttér zenéje vagytok. 😊
Itt van kinából a grafén akksi is (yadea ttfar) amiről nem is hallottam ameddig nem vettem ilyennel felszerelt elektromos robogót. Gyorstölthető(1óra), 1000töltést bír, olcsó. Láttam pizzafutárnál 2év mindennapopos használat után csak gyorsztöltéssel használta és jó maradt. Nekem most 400töltés van benne és kb 95%. Úgyhogy kínából még sok meglepetés jöhet.
Olyan jó amikor laikusok mérnöki gondolkodás nélkül próbálják feltalálni a fizikát... 5-8. osztályba több fizikát kellett volna tanulni!
Szerintem nem kellene egy perccel se több fizika felső tagozatban, csak sokkal élvezhetőbben, látványosabban kellene előadni, bemutatni és kipróbáltatni, hogy meg is ragadjon a lényeg. / Tibor
@@villanyautosokextra lehet
@@villanyautosokextra Az sem segít feltétlenül. Nekem nagyon jó fizika tanárom volt, de akit nem érdekel az úgy sem jegyzi meg. Pont ahogy én meg a nyelvtani szabályokra teszek magasról 😁
Ennél már csak az tetszik jobban amikor még igaza is van a laikusnak a szakértővel szemben. Amire az utóbbi időben egyre több a példa.
@@villanyautosokextra a hűtős kamion nem szívja semmikor se a vontató energiáját, mert van rajta külön dízel aggregát ami hajtja a hűtőt....
Az lenne a kérdésem, hogy miért nem gondolkodnak az ev szektorban pl olyan összetett megoldásokban, hogy napelemet tesznek az elektromos autókra de nem 100% ban napelemes autóra kell gondolni, hanem amolyan rásegitéses rendszerrel működhetne hogy amikor napos időben vezet az ember akkor menet közben, de álló helyzetben is visszatöltené magát az akku, sokkal kevesebbet kellene tölteni az autókat és sokkal tovább tudnának közlekedni ha nap is töltené az akkukat menet közben. Amikor nem lenne napsütés csak akkor kellene tölteni az autókat így sokkal zöldebb is lenne a folyamat. Kisebb helyekre több helyre beépített napelem rendszerrel nem lehetne zöldebb és olcsóbb vegyesen tölthető elektromos autókat gyártani?
Már akkor is megérné ha az elhasznált energia csak egy részét tudná megtermelni a napelem, hosszabb utakon, vagy olyanoknak akik sokat vezetnek megérhetné és lenne piaca is.
Mert túl kicsi ehhez egy autó felülete. Egyébként van ra néhány példa, milliós felárért napi 3-5 extra kilométert hoz a napelemes tető. Ha árnyék helyett a napra parkolsz, ennél többet el is visz, hogy le kell hűteni a 80 fokra hevult utasteret. /szocske
Az akkumulátorok töltési teljesítménye alatt is mindig a maximumot kell érteni, ami nem vehető igénybe a teljes töltési folyamat alatt. Tehát a 10-ről 80 %-ra tölthetőség 20 perc alatt valóban jelenthet egy 3, vagy akár 4C értékkel tölthető akkumulátort.
Hajrá fiúk!
Sziasztok , Franciában már minden autópálya melletti benzinkutakon ami 40-60 kilométerre van egymástól tele rakták villámtöltőkkel ami 5-15 oszlopot jelent . Persze plusz a Tesla töltök is ott vannak. Van még pár benzin kút ahol még most csinálják de körülbelül fél év és készen lesznek. Aztán bővítik a kisseb számú utak mellet is a hálózatot , megkockáztatom lassan Norvégia elbújhat mellettük .Persze itt Németországban is csinálják de jóval kevésbé gyorsan. Itt sok a lassú töltő de itt németet dinamikával csinálják. Gratula nektek, mindig várom a szombatot. Üdv
A töltők száma azért a főutak és autópályák mentén, ki kell majd szolgálja az átutazók által jelentett forgalmat is. Amennyiben nem tudja kiszolgálni, úgy az autós turizmus számára nem leszünk a jó helyek között és az megint csak bevétel kiesést fog eredményezni, ráadásul duplán. Duplán mert bevételt adna a töltés, ha drága akkor is bevétel és a turizmusból eredő bevételek is kiesnek majd. Az az sok sok töltő kell és ki kellene erre vmi másfajta rendszerhasználatot jutányosabban szabni, hogy kívánatos legyen a töltőkbe fektetnie cégeknek. Ahogy az itthoni nehézkes és kései reagálásokat ismerem, ezzel majd nagyon le leszünk maradva sajnos. A bevásárló helyekre telepített töltők, lakott területeken, miért nem lehetnének dual töltők, ami tud DC-t nagy teljesítménnyel és tud AC-t is akár több autóra kivezetve, ami praktikus lenne a több fajta töltésre is.
Ebben az adásban valahogy összeszedettebbnek tűnt a trió, mint általában szokott. Kevesebb volt a tartalom nélküli poénkodás, ami nem baj.
Számomra érdekes meglátás volt, hogy Mo-n az áramszolgáltatók emberei nincsenek képben az általuk felügyelt hálózat tényleges működési paramétereiről. Mostanában annyi új napelemes rendszer került a környékben a háztetőkre, hogy itt is felütötte a fejét a "délidőben napsütésben túl nagy feszültség" tünettel jellemezhető betegség. Kíváncsi vagyok, mit (meg mikor) reagál az EOn az írásbeli bejelentésemre, amiben közöltem velük, hogy mostanában a 3 fázisból a 3-diknál jellemző a 253 Voltot meghaladó túlfeszültség miatt sorozatosan leáll a HMKE rendszerem invertere, termeléskiesést okozva (konkrét időpontokban, az ő általuk telepített, amúgy SIM-kártyás mérőóra konkrét mért értékeit küldtem el). Hisznek-e vajon a saját mérőórájuknak? Vajon tényleg az van, hogy maguktól ezt nem tudják (nem veszik észre)?
Nem kell aggódni, elég lesz a töltő, mert nem szavazták meg és nem lesz szerencsére betiltva a belsőégésű motor, így meg nem lesz 10x annyi elektromos autó sem, szóval győzni fogja az infrastruktúra.
OffGrid Napenergia termelő eszközökhöz nem kell engedély, akkor miért nem csinálnak offgrid Elektromos autótöltőket ? max kiírná a rendszer hogy most ennyi energia van az akkupakkban eladó ilyen meg olyan áron. és akkor nappal olcsóbb lenne mint este, azaz napi szinten időzónában változó áron árulhatnák szolgáltatótól függetlenül az áramot az elektromos autókba.
Mert túl drága.
Üdv., szeretnék javasolni Supercharger töltőt az M3-as autópályán, Polgár, vagy Mezőkövesd, vagy Füzesabony környékére. Így nem kell 90% feletti töltésért szobroznom Budapesten, hogy elérjem Debrecent (MS75D). Ez a töltőhelyszín segíthetné a Nyíregyháza, Mátészalka és Kisvárda környékbelieket is.
Ha regisztralsz Tesla fiókot a szavazásnál új helyszíneket is lehet javasolni. /szocske
Szerintem az emberek jó része azért nem kérdezi meg az örökmozgós ötleteit, mert még ez sem jutott az eszébe, nem gondolkodott rajta. Amikor valaki gyakorlati háttér tudás nélkül, elkezd gondolkodni ilyen fizikai, műszaki dolgokon, akkor teljesen logikusan merül fel benne először a perpetuum mobile. Tehát én nem szoktam ezen meglepődni, mert ez már nagyjából a harmadik lépcsőfok a gondolkodásban mire idáig eljutnak. Én kb. 12 évesen kísérli úton jutottam el idáig. Volt egy villanymotorom ami ment egy lapos elemről. Aztán rájöttem hogy ha megtekerem a motort, akkor világít a rá kapcsolt izzó. Nosza milyen jó ötlet összekötöttem két motor tengelyét....és meglepődtem hogy sokkal gyorsabban lefékeződött mintha nem kötném össze. Beraktam gyorsító áttételt mert biztos az a baj. Ezzel megtanultam az energia megmaradás törvényét, akár kinetikus, akár helyzeti, akár elektromos energiáról van szó.
Ez annyira így van, hogy nagyon sok feltaláló is "feltalálta" már az örökmozgót, minden korszakban amikor létezett a tudomány. És nekik is az a mentségük, hogy rá kell előbb jönni ezekre a törvényszerűségekre, hogy rájöjjön miért nem működik.
A szélturbina a kocsi tetején működne. De csak a valós szél energiáját tudná felhasználni, nem a relatív szelet ami szemből fúj. Gondoljatok csak bele a vitorlás hajók működésébe. Azok is képesek közel széllel szemben haladni. Egy szélturbinával lehet tökéletesen is szemben haladni, csak nem olyan hatékony.
Tehát tényleg csak az alagutak miatt nem csinálják
😁
Ha esetleg szeretnètek egy jót nevetni (röhögni) azon , hogy egyesek mekkora szakértők a témában, akkor ajánlom ezt a videót .th-cam.com/video/cENAdOae62k/w-d-xo.html
Csak figyelni kell, amikor elmész a nemmondhatod el helyre és bemutatják az exkluzív titokzatos autót, hogy vigyél napszemüveget. Amikor az egész esemény végén megkérnek benneteket, hogy nézzétek bele a Ford Feketeruhás Emberének kezében levő kis "bigyóba" akkor vedd fel a napszemüveget...
A villanyautó minden csak nem zöld. A bicikli az egyetlen amelyikről ez talán elmondható, de abban is vannak kérdéses anyagok.
Az elektromos bringákra miért nincs töltési lehetőség a már meglévő e töltőkön!?
A rásegitéses ebringákon lehetséges a lejtökön való értelmes töltés nem meghágva a fizika törvényeit. Tényleg zölden!
A Gravitációs akuumlátorokkról mi hír van ? léteznek már vagy csak tervezgetik őket ? Az ipari napenergia tároláshoz szinte tökéletes, olcsó, és nincs degradáció.
Még csak tervezgetik őket.
" a Tesla API-jén keresztül bárki írhat olyan szoftvert, ami szinte mindent le tud kérdezni, meg logolni az autóról"
Ez azért nem veszélyes? Ez a mondatrész így lázasan és félkómásan is megütötte a fülemet. Lehet túl sok HOLLYWOOD.i filmet néztem, de ez nem egy jó kis támadási felület a Tesla softvereire?
A másik, és ebben egyáltalán nem vagyok biztos, hogy a napelemes okosórák saját kis internete csak egy Wi-Fi. Legalábbis nekem olyannak tűnik, mint egy Wi-fi antenna. Nincs lehetősége óriási távolságokra adatokat küldeni. De nyugodtan javítsatok ki, ha rosszul gondolom.
És mire mész azzal, ha hozzáférsz a töltöttségi adatokhoz meg az utastér hőmérsékletéhez?
API-n keresztül nem lehet az ajtónyitást megoldani, ha netán fel is töri valaki.
@@lacikeri3102 Köszönöm a kérdésemre adott válaszodat!
Ma már nagyon sok interneten lévő kütyünek van ilyen API-ja, és elérhető távolról. Az inverterek jó példa erre. Természetesen fontos, hogy ezek megfelelő védelem mögött legyenek. Rendszerszinten (erős kulcsok, tűzfalak, jelszavak, stb.) is és az egyén szintjén (erős jelszó, felelősségteljes viselkedés) is. Van benne veszély, de a bezárkózás (hogy nem nyitják meg a nyilvánosság számára) általában veszélyesebb, mert tovább rejtve maradnak a problémák, amiket rosszindulatú támadók hosszabb ideig ki tudnak használni. / Tibor
@@villanyautosokextra Na ezaz. Egy mechanikus, vagy ugrókódos zárat is fel lehet törni. Ellenben egy szoftveres megoldásnál van mód a biztonsági rések lezárására.
Annyira nincs sok tartalom (ami érdekelne). Gyakran ismétlődnek az ajánlások. Ugye van hogy az címkézésem szerint ajánlja de tudom hogy nem érdekel, akármilyen clickbait a címadás, meg a kép, ez nem fog változni. Szerintem a tartalomnak megfelelő címadás bőven elég. Nyilván a Villanyóra alatt mindenki tudja mire számíthat. Jellemzően a weboldalról találja meg az ember, nem a YT ajánlása, vagy fotó, vagy címadás alapján kezdek nézni egy 2 órás ismeretlen podcastot.
Ki kell próbálni egy fürdőrucis leányzó mennyi nézőt hoz-visz. 😉Valaki elfelejtette megcsinálni a témafelosztást. 😑
“jellemzően a weboldalról találja meg az ember” a statisztika nagyon nem ezt mutatja, a weboldalról a nézők tizede érkezik kb.
@@szocske Most meglepődtem. Nyilván nem az oldalról klikkelek át már én sem, de ezt egy kapcsolódó tartalomnak gondolnám. A Short meg a ~15perces videóitoknál még értem is. Azok önálló tartalmak.
@@toromon31 Rengeteget 😁 én már tudatosan nem kattintok az ilyesmire....úgy sem néz ki jól soha annyira mint a borítóképen 🤣
Az hogy a parkolóhelyek hány százalékára kell töltő, arról született egy jó cikk, talán ismeritek ezt a weboldalt hogy Villanyautósok pont hu 😁 a cikk címe "Összedől az elektromos hálózat ha minden autót elektromosra cserélünk? "
Tehát kényelmesen elegendő egy lakókörnyezetben a parkolóhelyek harmadára töltőt tenni.
Az a baj, hogy ez az elmélet, és ezt majd a gyakorlat felülírja.
Hány olyan "kedves" bunkó szomszéd van, aki képes minden este töltöre rakni az autót, akár kell töltés akár nem.
Vagy, hány ember fogja napokra a töltön hagyni az autót?
Ha éppen foglalt minden töltő akkor hány óránként fogsz lemenni a parkolóba megnézzni, hogy felszabadult e már a töltő? (szerintem ezt hosszutávon mindenki megunja)
Azért a nagy 10 emeletes paneléházak köryékén igy is van hogy az emberek 2-3 utcával arrébb találnak csak parkolóhelyet, szerintem sokan csak azért raknák töltöre a kocsit, mert ott van szabad hely, és közel van a lépcsőház.
Egy darabig persze müködhet ez a 30% os rendszer, de ha már az autók 90%-a a elktromos lesz, akkor már kevés lesz.
De mondjuk okossan kialakított parkolók esetén 1 töltöpontról akár 4db autót is lehetne tölteni. Igy az, hogy mennyi kell, a parkoló kialakitásától is függ.
Nikola Tesla, a világ legnagyobb tudósa, olyan tehnológiát akart adni nekünk, hogy ingyenes lett volna az áram.
De hát Edison meg a többi iparmágnás ezt nem engedte, és hamar félreállitották.
Mai napig rezsi-rabszolgák vagyunk.
Ez csak fantazmagória. Tesla fejlesztette ki a modern elektromos hálózatot, és a hozzá kapcsolódó műszaki hátteret. Bár a cég csődbe jutott a gazdasági válság miatt, de alapvetően pontosan ugyan úgy árulták az áramot ahogy ma.
én nem nézem sosem a youtube ajánlatait, csak ami érdekel... villanyóra pld konkrétan beírom, aztán ami még érdekel: Fiat Panda elektromos autó találatok...- nagyon fontos volna ha újra megjelenne a lakossági támogatás
Amilyen üres az államkassza 2023-ban, nem valószínű a támogatás :(
SUC: Kaposvár🚙⚡️✅
Igen itt lakom😁
Kommenteltem. ;)
Azt ne felejtsétek el, hogy az EU rendelet szerint a 2035-ös dátum az csak azt jelenti, hogy ezután az EU-ban nem lehet ÚJ autót belsőégésű motorral árulni. Tehát még ezután is lesznek szép számmal belsőégésű autók. Arról nem is beszélve, hogy az EU-n kívülről behozott autók menetéről nem sokat tudunk. Az már most is borítékolható, hogy ez utóbbit az EU biztosan el fogja lehetetleníteni. De még sok a kérdés, az is lehet hogy ~5 év múlva kitolják a 2035-öt 2045-re. Azért egy ekkora beruházás óriási rizikó, még sok-sok évig nem térül meg a befektetett pénz. Márpedig a kapitalista világban azonnal meg kell térülnie a befektetett pénznek.😙
egyelőre inkább arra van esély, hogy előrébb hozzák 5 évvel az átállást, mintsem kitolnák
„Márpedig a kapitalista világban azonnal meg kell térülnie a befektetett pénznek.”
Azok a cégek fognak nyerni, amelyek néhány évvel hosszabb időtávra tudnak előre gondolkodni, mint a többiek. / Tibor
Szuper komment 🎉
Érdekes, hogy a NIO-ról beszéltek és nem jut eszetekbe az akucsere funkció mint árcsökkentés :)
Ez miért csökkenti az árat?
Ugyanugy kell minden autóba akkumlátor.
Ha a töltésre gondolsz, akkor a töltés árát sem fogja csökkenteni, hiszen nincs abban annyi plusz akumlátor, hogy 8-10 óra alatt lehessen feltölteni.
@@Karesz76 :) bocs, úgy tűnik érthetetlenül fogalmaztam. Igen, kell aksi így is úgy is. De ha tudod cserélni az aksit akkor elég a legkisebb aksi amire a mindennapokhoz szüksége van az embernek, arra a pár alkalomra meg amikor több kell, belepattint az ember egy nagyobbat. A kis aksi nyilván csökkenti az autó árát. Remélem így már érthető mire gondoltam.
@@gene8194 Szerintem ez nem csökkent semmit az áron, egyfelől a sok különböző kapacitású akkumlátor csak gondot okoz, gondolj bele, hogy nyáron mindenkinek nagy aksi kellene a nyaraláshoz, télen meg kicsi. Akkor most melyikből mennyi legyen? Azért egy ilyen akucsere állomáson, kb? 10-20 akupakk fér el.
Ráadásul, ha tanultál pici közgazdaságtant, akkor te is tudhatod, hogy a végén mindent a vevő fizet! Azaz, azt az akkupakkot is te fogod fizetni, amit épp senki nem használ!
Ne gondold azt, hogy majd jófejségből felépítenek neked több ezer akucsere állomást, mindegyikbe beraknak +10-20 darab akkumlátort, és ezt majd a részvényesek a saját zsebükből fizetik!
Ráadásul az ilyen akkumlátorcsere állomások szerintem az innovációt fékezik!
Ha kijön egy új akkumlátor kémia ami sokkal jobb, akkor azt hogy rakják be a régi autokba? Valószinű hogy az új aksit a régi autó nem igen tudja kezelni (gondolom BMS-t nem cserélnek az autoba), bár lehet, hogy korlátozásokkal meg tudják oldani, de akkor is gyakorlatilag minden autoba, pont ugyanakkora, pont ugyanolyan felfogatással, csatlakozással kell rendelkeznie.
@@Karesz76 a gondolataid teljesen logikusan, bár nem egészen fedik a valóságot.
Az aksit mérete relatíve könnyen kezelhető, mivel az aksik modulokból állnak, így relatíve egyszerű ezeket méretezni a különböző időpontokra. Nyilván előfoglalást igényel, de akár automatizálható is.
A befektetők majd kifizetik azért nem teljesen igaz, mivel az aksik kétszer keresnek pénzt a cégnek. Először amikor bérbe adják őket az autósoknak, másodszor amikor energia hálózat kiegyensúlyozására vannak használva. A NIO-nál minden aksi méret passzol minden járművükbe, a fizikai méretük és BMS megegyezik. Azért is okos ez, mivel hasonlóan a Teslához különböző kémiájú aksit is tudnak használni, nyilván az LFP több helyet foglal mint az NMC ezért kisebb aksi fér bele ugyanabba a térfogatba. Remélem ezek választ adnak a kérdéseidre, de nyugodtan kérdezz, szívesen csevegek ilyesmiről.
A tragédia az hogy ilyen sötét "fizika tanár "is taníthatja a gyerekeinket !!!
Érdemes 20d X3-as bmw-t iX3-ra cserélni ha otthon nem tudom tölteni ? Éves szinten 8000 km a használat…
A kérdés az, hogy az a 8000 km miből jön össze. Ha ez többnyire egy nyaralás, egy síelés meg néhány hétvégi program, akkor nem feltétlen érdemes most erőltetni. Az érdemes-e kérdés mindig egy személyes döntés, mert mindenkinek más a fontos. Az anyagiak csak egy részét képezik az egésznek. / Tibor
@@villanyautosokextra köszi a választ. napi ingázás a családdal Mártonhegy környékén, rövid távok. Havi 1-2 utazás Ausztriába, vidékre ügyfélhez. A 20d-t havi 1x tankolom. Félek hogy nem lesz ugyanakkor eladhatò és most jò az ára. A car sharing sem működni mert a xii. Kerületben nincs annyi autò. Időm sincs keresgélni, amikor kellene.
Én az iX1-et nézném meg inkább. Hamarosan lesz róla teszt. / Tibor
@@villanyautosokextra kíváncsian várom. Én az X1-et nem szerettem annyira. Kisebb hátul a hely, rosszabb volt a hangszigetelés is. Az iX1 pont annyiba kerül mint az iX3, igaz utóbbi lényegében kifutó modell. A hatótáv pedig picit ke vesebb is.
Ha nincs hol tölteni, akkor nem. Éves 8000km-nél szerintem a saját autó tartása sem feltétlenül éri meg.
A töltők száma majdnem 25%-kal nőtt. Szerintem az nem rossz adat.
Majd a végén lájkolok, ha jól esik, és még itt vagyok. ☝️🤪
Több töltőfej? Hmm.... Nézzük magyar szemmel. PÉLDA(Nyilván a számok nem lesznek, összhangban, a valósággal) Ha 1 töltőoszlop, mondjuk 1M Ft, ha csak 50% A teljes idős (0-24), kihasználtsága, megtérül, 3 év alatt, és utána csak hasznot hajt, minek mellé másik? Az, hogy a villanyautót, nem lehet 5-10 perc alatt megtankolni, mint a belsőégésű, vagy a tüzelőanyag cellás társait, nem az én gondom. Nekem a Profit kell. Ha kiépítek 3 oszlopot, és csak 25% az átlag napi kihasználtság, Túlságosan lassan térül meg. a villanyautós meg úgysem siet sehova. (Vagy nem tud.) Tehát a szolgáltató, diktál. A sorban állás, meg a szocializmusból ismerős. Vagyis bele kell törődni. Az, hogy a várakozás, 20 perc helyett több óra nem érdekli.
"Tehát a szolgáltató, diktál" - aztán jön a Tesla, megnyitja a SuC hálózatot, ahol nem 1, hanem 8-12-20 töltő van egymás mellett, és mindenki oda megy majd, mert nálad nem fog rápróbálni, hogy az egyetlen oszlopocska épp szabad vagy 1 órát kell várni, így szépen lassan elszokik onnan mindenki, tehát 1% lesz a kihasználtság.
Igen, sajnos nálunk nem csak a sorban állás ismerős, de a monopólium és a verseny hiánya is. Egy jól szabályozott piacgazdaságban a szereplők előbb utóbb versenyhelyzetbe kerülnek, hiszen ha van sok autós, akkor mindenki szeretné őket megfejni. / Tibor
Áramszolgátatós hírhez
Nem az áramszolgáltatón múlik
Veszel egy KÖF trafót az 12-18 hónap maga a trafó elkészítése
A tervezése igazából inkább jogi mint műszaki folyamat... a jogi környezetet pedig az állam alakítja ki...
Elég jól látható, hogy szükség lesz a sztenderd trafókra. Ezek miért nem elérhetőek raktárról? Amiket telepítéseket én láttam, ott gyakran a közművek közötti egyeztetés és az adott helyszínen való tervezés erőforrásigénye volt a szűk keresztmetszet. De az áramszolgáltató és a helyszín tulajdonosa sokat tehetne azért, hogy látatlanban előre elkezdi ezeket szervezni. Mert most látható, hogy ez néhány éven belül megtérül. Az állam feladata kellene legyen, hogy ösztönözze erre őket. / Tibor
@@villanyautosokextra
A szolgáltató pl a Démásznak van illetve volt ÜBT üzembiztonsági tartalék trafója de az csak pár tíz darab a megfelelő teljesítményekkel... nem állnak hegyekben a trafók és megrendeléstől számítva 12-18 hónap a szállítási határideje... az alatt kellene megtervezni és engedélyeztetni a KÖF-öt... a megvalósítás az kb max 1 hét... az előtte lévő sz@rakodás a hosszú
@@villanyautosokextramás témában, de az imént írtam egy hosszabb hozzászólást, viszont sehogysem sikerült behivetkoznom benneteket úgy, mint most itt. Szóval ezzel most csak egy trükköt alkalmaztam, hogy ha tehetitek, akkor nézzetek rá kérlek. Előre is köszi, és bocs :)
Én mindig röhögök, amikor a kormányzat azt állítja, hogy a Pakson termelt áram a legolcsóbb. De csak kínomban.
Hiszen te jobban tudod hogy milyen áram a legolcsóbb egy ország ellátására.
@@homloklebenyterapia9790 Az már alsó tagozatos számtanórán kiderül mindenki számára, hogy az 5ft és 15ft közül melyik az olcsóbb, amikor megvásárolod. Bocsi! Nem derül ki mindenki számára.
@@utalomareklamot5800 most már mindent értek.
Hat bizony,az a legolcsobb
@@lajospal5743 Olcsóbb 5 ft-nál? Mert akkor te nagyon tudsz vmit, csak nem a paksi áram előállításának költségével kapcsolatban.
Első? ;)
A "szél erőmű" úgy talán nem lenne abszurd, ha az az autópálya mentén hasznosítaná a járművek menetszelét, forgalmas részrken.
Akkor már inkább tegyük fel azt a mágnest ;) / Tibor