Reformacja jako czyn wolnościowy i postępowy? | prof. Grzegorz Kucharczyk

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 45

  • @MiaF24
    @MiaF24 6 หลายเดือนก่อน +32

    Interesująco i merytorycznie - jak zwykle. Dziękuję, Panie Profesorze.

  • @pawelkrakow5547
    @pawelkrakow5547 6 หลายเดือนก่อน +41

    Słuchając Pana chętnie wróciłbym na studia historyczne, co za erudycja i łatwość formułowania wykładu. Gratuluję 🙂

  • @mariaelzbieta841
    @mariaelzbieta841 6 หลายเดือนก่อน +9

    Dziękuję Panie Profesorze. Bardzo ciekawe.

  • @sylwesterandrzejczak5333
    @sylwesterandrzejczak5333 6 หลายเดือนก่อน +13

    Do takich wniosków dochodziłem i pan profesorze mnie w tym utwierdził.
    Serdecznie dziękuję

  • @krakenpomorski4501
    @krakenpomorski4501 6 หลายเดือนก่อน +9

    Pan Profesor jak zawsze celnie i ciekawie 👏👏👏🇵🇱🇵🇱

  • @Witold-u9k
    @Witold-u9k 6 หลายเดือนก่อน +11

    Dziękuję, Panie Profesorze za bardzo wartościowe i bardzo ciekawe wykłady.

  • @jacek75art
    @jacek75art 6 หลายเดือนก่อน +14

    Bardzo dziękuję

  • @thomasanders1314
    @thomasanders1314 6 หลายเดือนก่อน +10

    Zgadzam się z Panem Profesorem, że sztuka sakralna, czy sakralne zbiory biblioteczne powinny być zachowane, pomimo postępującej laicyzacji. Akt niszczenia książek, czy innych dóbr kulturowych zawsze jest czymś złym. Słuchać ludzi nauki jest dla mnie, zawsze ucztą intelektualną. Dziękuję za wykład i pozdrawiam. 𝔗𝔥𝔬𝔪𝔞𝔰 𝒜𝔫𝔡𝔢𝔯𝔰

  • @ankoktos7175
    @ankoktos7175 6 หลายเดือนก่อน +17

    Panie Profesorze, bardzo dziękuję za wykład.

  • @MasterYoda089
    @MasterYoda089 6 หลายเดือนก่อน +26

    Dziękuję za Pańską nieocenioną pracę.

  • @sylwesterandrzejczak5333
    @sylwesterandrzejczak5333 5 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuję

  • @rafarafa4105
    @rafarafa4105 6 หลายเดือนก่อน +8

    Oceniać Lutra, jako postępowego, to zaprzeczyć prawdzie. A tak może zachować się tylko... No właśnie.

  • @TomaszRutkowski-u6r
    @TomaszRutkowski-u6r 5 หลายเดือนก่อน +2

    👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @grzegorzkrasnodębski-j2i
    @grzegorzkrasnodębski-j2i 6 หลายเดือนก่อน +12

    a teraz moderniści o .Katolikach mówią "lefebryści"

  • @robertrudek1918
    @robertrudek1918 5 หลายเดือนก่อน +2

    👍

  • @bakters
    @bakters 6 หลายเดือนก่อน +7

    Historia się nie powtarza, ale się rymuje.

    • @19bub92
      @19bub92 6 หลายเดือนก่อน +3

      Przepoczwarza

    • @bakters
      @bakters 6 หลายเดือนก่อน +2

      @@19bub92 Niezłe.

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน +1

      Nic nie dzieje się pierwszy raz(wszystko kiedyś w przeszłości miało już miejsce), ale dzieje lubią się powtarzać(historia).🥸

  • @rollotomasi4645
    @rollotomasi4645 6 หลายเดือนก่อน +3

    A'propos czarownic gdzieś wyczytałem,że to protestanci spalili ich najwięcej-coś koło 200 tys,70 tys.spalili anglikanie,a te "brzydkie katole",ze swoją inkwizycją-30 tys.Dane były podane za specjalistą w tej dziedzinie,który nazywa się(to nie żart) Levack,zdaje się Andrew.

  • @piotrl.5298
    @piotrl.5298 5 หลายเดือนก่อน +5

    Ideologia to ideologia lubi podeprzeć się jakimś argumentem a kończy głodem wojną zniszczeniem

  • @paweszarmach1275
    @paweszarmach1275 6 วันที่ผ่านมา

    Dobry wykład, ale wydaje mi się, że jest jeden mały wyjątek, w którym teza o wolnościowym rysie reformacji ma sens(mimo iż tak ogólnie jest oczywiście głupia). Mam tu na myśli Niderlandy, w tym kraju reformacja była buntem burżuazji czy tam mieszczaństwa przeciwko autorytarnej władzy państwowej, która by wygrać stosowała zbrodnicze metody. W tym przypadku ta teza się broni, inna sprawa, że w długim terminie kalwinizm jako taki zrobił tam więcej złego niż dobrego.

  • @danny_te
    @danny_te 4 หลายเดือนก่อน +1

    Spalanie czarownic to pomysł Lutra? Przecież Joanna d'Arc żyła 100 lat wcześniej?!

  • @karolzywiecki4100
    @karolzywiecki4100 3 หลายเดือนก่อน

    Znakomity wykład, choć argument ze wprowadzaniem protestantyzmu odgórnie i buntów chłopskich wydaje mi się nieco nietrafiony. To samo można by było powiedzieć np. o reakcji pogańskiej w Polsce w X w., wtedy też religia była wprowadzana odgórnie. Być może jednak ja się mylę i ktoś w komentarzach chciałby mi to zagadnienie wyjaśnić (jestem „laikiem”).

  • @andrzej_sidor
    @andrzej_sidor 6 หลายเดือนก่อน +13

    Oczywiście, że reformacja nie była ludowym ruchem wolnościowym bo lud był utrzymywany w ciemnocie i zabobonie, bez większego wpływu i możliwości wpływu na rzeczywistość. Chyba nikt normalny nie twierdzi, że reformacja dała wolność, jednak można powiedzieć że był to ruch- wykluwający się w świadomości już od kilkuset lat - który dał kolejny bodziec do uwolnienia umysłów od wymyślnych doktryn miasta Rzymu- karzących płacić pieniądze za dusze zmarłych i własne "zbawienie". Jest to tylko jeden z przykładów, ale też jeden z symboli dlaczego reformacja zaistniała. W ten sposób łacińska teologia tworzyła miliony niewolników zdanych na łaskę systemu polityczno-religijnego. Protestanci nie byli wolni od błędów ( i dalej nie są- jak każdy człowiek), jednak przedstawienie sprawy bez genezy pojawienia się ruchu reformacyjnego i kontekstu tamtych czasów kiedy omawia się jakieś zagadnienie wydaje się absurdalne. Niestety apologeci Rymu tego typu zabiegi stosują jako norma.
    Przyrównanie spalenia dokumentu przez Lutra do palenia książek jest groteskowe, tym bardziej gdy spojrzymy na Rzym, który jeszcze w XX wieku utrzymywał Biblię (Pismo Święte) na indeksie ksiąg zakazanych. Przykry obraz akademickiej myśli/debaty w Polsce- interpretacja wydarzeń pod tezę.
    Uznanie listu Jakuba za obalający sola fide czy sola gratia- dotyczące zbawienia z łaski - świadczy o głębokim nie zrozumieniu pana profesora egzegezy czy hermeneutyki biblijnej i radziłbym nie wchodzić w sprawy o których nie ma się pojęcia. Apropo tematu kanonu Pisma Świętego to Luter nie miał nic do gadania i nic się w tej kwestii nie zmieniło od starożytności, kiedy spór ten został zakończony. To Rzym dodał do swojego kanonu księgi tzw deuterokanoniczne, a nie protestanci odjęli cokolwiek- co sugeruje tutaj pan profesor. Sobór w Trydencie (XVI w.) oficjalnie je zatwierdził, wcześniej miały raczej charakter edukacyjny. Kościół prawosławny dodał jeszcze więcej ksiąg to swojego kanonu, ale to już inna historia.
    Może i duża wiedza pan profesora, ale jej interpretacja jest zbyt mocno filtrowana w związku z poglądami. Nie da się tego uniknąć i każdy tak robi oczywiście, jednak w tym przypadku rzutuje to zbyt mocno na jakość przekazywanych informacji historycznych. Czyni to taki materiał bardziej propagandowym niż edukacyjnym.

    • @marcen3486
      @marcen3486 6 หลายเดือนก่อน +4

      Utrzymywanie Biblii na indeksie ksiag zakazanych, a spalenie i niepowrotne zniszczenie ksiag, czyli wandalizm to chyba jednak duza roznica. To tak, jakby areszt tymczasowy vs. wykonanie wyroku smierci. Groteska jest tego nie zauwazyc

    • @marekbuzun2700
      @marekbuzun2700 5 หลายเดือนก่อน +2

      @@marcen3486 Owszem to jest różnica. Tyle że Kościół rzymski również palił księgi zarówno przed jak i w czasie reformacji. Reformacja nie wymyśliła nic nowego, odkrywając błędy kościoła rzymskiego, stosowała te same zasady, co oczywiście nie jest usprawiedliwieniem ani niczym dobrym, ale takie były czasy i ludzie. Trudno jednak w tej kwestii przyznać jak twierdzi Pan Profesor że to co robiła było czymś wyjątkowym.

    • @marekbuzun2700
      @marekbuzun2700 5 หลายเดือนก่อน +3

      Zgadzam się w 100%. Niestety wiele jest przekłamań w wykładzie pana profesora i niektóre przykłady (np. z maszyną parową) celowo pokazują wynaturzenia a nie realny wpływ na zmiany społeczne. Trzeba też pamiętać, że Luter i początki reformacji choć były nieudolne, to otworzyły drzwi do dalszych zmian, tzw. drugiej reformacji, powstania anabaptyzmu, ruchów uświęceniowych itp.

  • @ariovist3420
    @ariovist3420 6 หลายเดือนก่อน +3

    Czy mógłby pan zrobić odcinek dla odmiany o antysemityzmie w Katolicyzmie i o antysemityzmie ojców kościoła o gettach żydowskich jakie papieże potworzyli dla żydów o grabieży i poniżeniu ich oraz w jaki sposób byli znakowani i ubierani aby odróżniali się od reszty społeczeństwa. Proponuje spojrzeć na ciemną historię własnego kościoła.
    System gett rozpoczął się w renesansowych Włoszech w lipcu 1555 r. wraz z wydaniem przez papieża Pawła IV Cum nimis absurdum. Ta zmiana w polityce papieskiej wprowadziła szereg ograniczeń nałożonych na życie Żydów, które radykalnie zmieniły ich miejsce w społeczeństwie. Wśród tych ograniczeń znalazł się wymóg noszenia przez Żydów żółtej plakietki, ograniczenia dotyczące własności majątku, ograniczenia w handlu i zaostrzone przepisy dotyczące bankowości.
    Według Herberta Thurstona „Edykty wydawane w różnych okresach nakazujące zniszczenie kopii Talmudu, bulla «Cum nimis absurdum» Papieża Pawła IV ograniczająca Żydów rzymskich do życia w segregacji w getcie i narażonych na inne nękające niesprawiedliwości reprezentują raczej uprzedzenia poszczególnych papieży…”
    W każdym stanie, terytorium i domenie miała znajdować się nie więcej niż jedna synagoga. Zakazywano budowy nowych synagog i nakazywano rozbiórkę wszelkich innych, poza dozwolonymi. Ponadto Żydom nie wolno było posiadać nieruchomości i zobowiązani byli do ich sprzedaży w określonym terminie.
    Papież Paweł IV powtórzył kanon IV Soboru laterańskiego z 1215 r., który wymagał od Żydów i muzułmanów noszenia czegoś, co odróżniałoby ich od chrześcijan. Paweł IV sprecyzował teraz, że Żydzi mieli obowiązek nosić jakiś wyróżniający znak w kolorze żółtym.
    W średniowiecznej Europie, w dużej mierze katolickiej, w niektórych okresach Żydzi i muzułmanie musieli nosić wyróżniające się ubrania. Nie uznano, że środki te są sprzeczne z bullami papieskimi Sicut Judaeis. Co najważniejsze, IV Sobór laterański pod przewodnictwem papieża Innocentego III orzekł w 1215 r., że Żydzi i muzułmanie muszą nosić wyróżniający się ubiór (łac. habitus). Kanon 68.
    Innocenty III zatwierdził w 1199 r. Sicut Judaeis, co potwierdził także papież Honoriusz III w 1216 r. W 1219 r. Honoriusz III wydał dyspensę dla Żydów w Kastylii, największej populacji żydowskiej w Europie. Hiszpańscy Żydzi zwykle nosili turbany, co prawdopodobnie spełniało wymóg wyróżniania się. W innych miejscach wprowadzono lokalne przepisy mające na celu wprowadzenie kanonu w życie. Znak identyfikacyjny różnił się w zależności od kraju i okresu.
    W 1227 r. Synod w Narbonie w kanonie 3 orzekł:
    Aby Żydzi wyróżniali się spośród innych, postanawiamy i stanowczo nakazujemy, aby na środku piersi (swojej szaty) nosili owalną plakietkę o szerokości jednego palca i wysokości połowy dłoni.
    W Europie od Żydów obowiązywał noszenie Judenhut, czyli pileum cornutum, kapelusza w kształcie stożka, przeważnie żółtego. W 1267 r. rada miejska Wiednia nakazała Żydom noszenie tego typu kapelusza zamiast odznaki. Istnieje wzmianka o dyspensie od odznaki w Erfurcie z 16 października 1294 r., co jest najwcześniejszą wzmianką o odznace w Niemczech. Próbowano także wymusić noszenie długich szat, które pod koniec XIV wieku w Rzymie miały być czerwone. W Portugalii używano czerwonej Gwiazdy Dawida.
    Egzekwowanie zasad było zmienne; w Marsylii sędziowie zignorowali oskarżenia o naruszenia, a w niektórych miejscach pojedyncze osoby lub społeczności mogły wykupić zwolnienie. Katarzy, których Kościół katolicki i Inkwizycja uznali za „przestępców po raz pierwszy”, również byli zmuszani do noszenia żółtych naszywek, aczkolwiek w formie krzyży, na swojej osobie.
    W średniowieczu najważniejszym wyróżnikiem stroju żydowskiego była żółta naszywka. Od XVI wieku użycie Judenhut spadło, ale odznaka zwykle go przetrwała, miejscami przetrwała do XVIII wieku.
    I to wszystko miało miejsce w katolickiej Europie długo przed Lutrem. Już teraz wiemy na kim Hitler wzorował się przy budowie gett żydowski, obozów koncentracyjnych i nakazu noszenia identyfikujących naszywek na ramieniu przez żydów.

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 6 หลายเดือนก่อน +2

      @@ariovist3420 bredzisz , sam Rosenberg teoretyk narodowego socializmu nawiazywał do M
      Lutra . Faktów nie zmienisz . Ponadyo ten twój.hitler kazał nosić Polakom.czerwone trójkąty z literką P . Jak to wytłumaczysz , to też była wina Papistów 😄

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน

      Niestety nie są to tematy ,,na czasie", które swobodnie można ,,dziś" przedstawiać. Musisz uzbroić się w cierpliwość, życzę Ci dużo zdrowia i długich lat życia, abyś mógł tego doczekać. 🧐

  • @hermanmelville3368
    @hermanmelville3368 6 หลายเดือนก่อน +10

    Nie jest Pan obiektywny.

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 6 หลายเดือนก่อน +1

      Nie jesteś człowiekiem , jesteś botem.

    • @grazynak8940
      @grazynak8940 6 หลายเดือนก่อน +15

      Herman....., co wg Ciebie jest obieknywne? Bodnarowska interpretacja prawa?.....🤣🤣

    • @janmos5178
      @janmos5178 6 หลายเดือนก่อน +2

      Tu trzeba przyznać że prof. Wielomski jest mniej radykalny.

    • @leo.k.8412
      @leo.k.8412 6 หลายเดือนก่อน +2

      Herman, ale błysnąłeś...

    • @grazynawisniewska9201
      @grazynawisniewska9201 6 หลายเดือนก่อน +4

      Co za ziemia co naród niemiecki wydała?