Filmik spoko. Natomiast muszę to napisać: robicie swietną kawę. Czuć w tym pasję. A ostatnio kupiona Kolumbia decaf znosi z planszy. Rewelacja, a to omniroast. Brawo! Tak trzymać!
Do tej pory piłem zmieluchę z marketu w prasce francuskiej, ale po obejrzeniu kilku klipów od Was (w tym ten o blind teście młynków ręcznych) kupiłem C3s i kawkę speciality od lokalnego roastera. Zacząłem od 17 klików - a więc chyba w dolnej granicy dla french press wg instrukcji - na razie pierwsza kawa, ale różnica jest powalająca.... będę eksperymentował tak jak opowiadałeś w tym odcinku. Dzięki za ten poradnik !
Oh, lejesz miód na nasze serca, kolejny przechrzta na speciality. Super, choć uważaj, bo może ruszyć lawina: gejsze, serweki z Japonii, comandante, jakaś kolba... :-)
fajne porównanie - jasno i na temat :) wg mnie bardzo dobry pomysł z zastosowaniem tańszego młynka niż Commandante! Również używam Timemore C2 do dripa i zazwyczaj stosuję zakres 18-20 klików (na razie używałem go tylko z kilkoma kawami). Przy 20 i więcej klików kawa za szybko "ucieka" mi z dripa. Czasem parzę w kawiarce, tam stosuję ok. 14 klików. Fajna sprawa zobaczyć wyniki prób z różnym mieleniem od bardziej doświadczonego kawosza :-) Z Waszej palarni piłem na razie dwie kawy (1 do dripa, 1 pod kawiarkę) i obie oceniam świetnie., dobra robota :-)
Hej, dzięki za komentarz. Ja nie wiem, czy można do końca wierzyć tym "klikom", zwłaszcza w młynkach innych niż Komeś... Czy klik klikowi równy? Może trzeba będzie kiedyś spotkać się w palarni w kilku timemoroe'owców i to sprawdzić?
@@czarnafala wg mnie nie powinno być większych różnic pomiędzy mlynkami niż +/-1 klik (dla tej samej grubosci mielenia) ponieważ zerowy klik "bazujemy" dla każdego młynka w ten sam sposób (zetknięcie żaren), a reszta to już zależy tylko od skoku gwintu, który raczej jest mocno powtarzalny. Ale mogę się mylić:-)
@@sal666rally No właśnie - ja nie mam pewności, czy którakolwiek inna firma poza Commandante na poważnie traktuje te kliki. Czy np. różne wersje produkcyjne mają te same skoki gwintu itp Do sprawdzenia!
A jeszcze pytanko) co warto kupić dla espresso w ekspresie kolbowym jeżeli chodzi o narzędzia dla robienia?) ubijak, mieszadło (jeśli tak to czy igły czy taki inny tamper?) chce kupić ,ale nie wiem dokładnie co jest ważne w domu i w czym jest sens. Bardzo mi pomożecie w tym ❤
Hej, jako minimum to tamper, ale oczywoście jakiś tzw. leveling tool - używamy przed tamperem - też ma sens i my tego używamy. A jeśli młynek mocno Ci zbryla kawę, to może także przyrząd do mieszania (to możesz nawet zrobić sam, są tutoriale)
Bardzo fajny materiał! Mielenie to bardzo trudny temat do przekazania za pomocą różnych artykułów czy filmików. Brakuje mi tylko informacji jaka ile gram kawy zostało użyte i jaka była ilość wody? Pozwoli to odtworzyć przepis prezentowany na wideo i sprawdzić samemu jak te kawy parzą się w tych stopniach mielenia.
Hej Patryk, dzięki za komentarz. Trochę celowo nie podawałem tych danych, bo one trochę zależą od metody, którą chciałem zrobić "przezroczystą", ale może to faktycznie błąd. Robiłem bardzo klasycznie - 300 g wody, 18 g kawy, temp. wody na początku zalewania 94-96 stopni. Poprawnie zmielona kawa parzyła się ok. 2:30, dwie pozostałe odpowiednio krócej i dłużej. V60 rozmiar 01, filtr biały z kartonika. Preinfuzja 30 sek/60 g, a później tak, jak udało mi się zdążyć, bo zalewałem trzy na raz ;-) Po ostatnim zalaniu delikatne zamieszanie driperem, żeby wyszło płaskie "łóżko" ;-)
Super, że będą w końcu regularnie filmiki. Przy okazji mam pytanie. Mam młynek Barista Space Premium, na szczęście kupiony w cenie, w której teraz widzę że są Timemore C2, a nie 2.5x wyższej. Czy taki Barista jest porównywalny do C2 i nie ma potrzeby go zmieniać na inny? Jeszcze mam w sumie drugie pytanie. Ten refraktometr co go używasz jest strasznie drogi. Czy dla domowego baristy są jakieś tanie, ale sensowne (np. Timemore), czy jak się nie ma tych 2 tys. to nie ma co się łudzić, że się kupi dobry refraktometr do kawy? Pozdrawiam.
Hejka, myśłę, że to podobna klasa sprzętu. Chyba bym nie zmieniał, póki nie dozbieram do Commandante ;-) A co do refraktometru, to faktycznie jest to drogie urządzenie, ale nie sądzę, by było sens kupować je do domu. Przydaje się zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma czasu na metodę opisaną w filmie, np. w kawiarniach, gdzie regularnie trzeba ustawiać mielenie kilku-kiluknastu kaw, do tego przygotowywanych przez różne osoby (a więc nieco różniące się metodą). Miałem w pracy różne refraktometry przez ostatnie lata i nigdy mnie nie kusiło, by któryś wziąć na weekend do domu ;-)
Sam posiadałem wcześniej młynek Timemore C2 a moi przyjaciele Barista Space Premium, moim zdaniem jakość mielenia tych młynków jest bardzo podobna. W przypadku niektórych ziaren Barista Space Premium radzi sobie trochę lepiej (łatwiej jest mielić). Jeżeli już na coś zmieniać to kolejnym krokiem może być Comandante :)
@@Paatryk93 O, to, to, najlepiej jak ktoś mógł porównać oba młynki. Tak myślałem, że to podobna klasa, zresztą kiedyś widziałem porównania chińskich młynków i niektóre miały dokładnie takie same żarna. Swoją drogą ciekawe jaki jest skok jakościowy po przesiadce z Baristy/C2 na Comandante? Czy urywa tylną część ciała, czy niekoniecznie?
W ekspresach automatycznych bieżące mielenie trafia do wysypki, wypycha do zaparzacza poprzednio zmieloną kawę. Aby więc przeprowadzić miarodajny test należy testować trzecią kawę od mielenia w którym był przestawiany młynek.
Hej, to zależy od młynka. Jeśli używasz młynka ręcznego albo młynka single-dose (gdzie cała kawa, albo jej 99%) przelatuje przez kanał dolotowy, to opisywane przez Ciebie działanie jest zbędne. W tradycyjnych młynkach z poziomym kanałem - zepewne faktycznie dopiero druga lub trzecia kawa będzie miała nowe mielenie. Stąd pewnie coraz większa popularność młynków dozujących pionowo lub prawie pionowo, dodatkowo z ruchomym dolotem, który można "wytrzepać" z resztek. Coraz droższe kawy sypiemy w młynki, więc pojawiają się bardziej ekonomiczne i ekologiczne metody :-)
Witam, potrzebuje pomocy przy wyregulowania Młynka do kawy w ekspresie automatycznym SIEMENS EQ.6 Plus S300. Kawa ziarnista STARBUCKS Espresso Blonde Roast Arabica 6. Jak mam to zrobić by wyszła idealna ?
Pytanie czy kawa ze Starbucksa faktycznie może wyjść idealna:-) A co do ustawień, to jak posze @kozalesz, warto zacząć grubo i robić coraz drobniej. Jak poczujesz, że jest już za drobno (za gorzka, za potężna), to cofnij się o krok w tył.
Hej,mam pytanko. Jeśli robie espresso,mając 7 gr kawy,rozumiem że naparu ma być 14 albo 21 ml . Jeśli 8 gr kawy,to 16 albo 24 ml. Ale te 25-30 sekund to jest dla jakiej ilości kawy? Bo chcę zrozumieć jak wyliczyć czas od jakiego mam regulować idealne espresso ?)
Hejka, raczej nie robi się espresso z aż tak małej dozy, może w ekspresach automatycznych... A w kolbie to stawiam, że 16-19 g na doppio, a na pojedyncze - jak już musisz użyć pojedynczego portafiltra, to z 10-12 g. Czas podobny bez wzgledu na dozę, może takie espresso z 18 g i uzyskiem 45 g może lecieć oczywiście dłużej, ale warto zacząc od klasyki 25-30 g
@@czarnafala dziękuję za odpowiedź. Jak się dowiedzieć jeśli kawa jest zbyt kwaśna,czy to problem jednak mielenia czy ubicia temperem? Bo widzę że czasami tak ubije że na tym samym mieleniu bardzo wolno mi przesącza się woda ,choć mielenie to samo i wtedy. Jak w ogóle z tym tamperem,jak zrozumieć że jest odpowiednie ubita kawa ,a nie za mocno? 😊
No i od razu pytanie,jeśli robię espresso w ekspresie kolbowym,też tym samym sposobem szukać idealnej w sensie mielenia? Czy można kupić młynek z mniejszą ilością stopni i w sumie dla takiego ekspresu jaką ta grubość ma być? Dziękuję. Sorry że dużo pytań ale naprawdę pięknie to tłumaczysz,więc zdecydowałam się zapytać 😀
Hejka! Większość młynków ręcznych ze średniej i wyższej półki ma taką opcję (czyli skokowa zmiana grubości mielenia). Co do espresso, to jest to nawet ważniejsze, aby precyzyjnie dobrać grubość, więc oczywiście jak najbardziej młynek z dużym zakresem regulacji. Młynki elektryczne do espresso mają wręcz często bezstopniową regulację, aby można było robić jeszcze precyzyjniejsze zmiany. A gdzie kupować? Chyba klasycznie: allegro, konesso, coffee desk - gdzie w danej chwili najlepsza cena :-)
@@czarnafala dziękuję za odpowiedź. A jeśli wybierać między ręcznym (co naprawdę uwielbiam) i elektrycznym,jaki jest lepszy na dłuższą perspektywę? I ten Timemore C2 albo C3 jest dobry dla espresso czy on jest raczej na grubsze mielenie ?
@@czarnafala rozpuszczalna nie ma nic wspólnego z kawą,to jest odpad poprodukcyjny zawiera tyle syfu że strach to pić-sama zawartość szczawianów przekracza 100x normę dzienną
Filmik spoko. Natomiast muszę to napisać: robicie swietną kawę. Czuć w tym pasję. A ostatnio kupiona Kolumbia decaf znosi z planszy. Rewelacja, a to omniroast. Brawo! Tak trzymać!
Do tej pory piłem zmieluchę z marketu w prasce francuskiej, ale po obejrzeniu kilku klipów od Was (w tym ten o blind teście młynków ręcznych) kupiłem C3s i kawkę speciality od lokalnego roastera. Zacząłem od 17 klików - a więc chyba w dolnej granicy dla french press wg instrukcji - na razie pierwsza kawa, ale różnica jest powalająca.... będę eksperymentował tak jak opowiadałeś w tym odcinku. Dzięki za ten poradnik !
Oh, lejesz miód na nasze serca, kolejny przechrzta na speciality. Super, choć uważaj, bo może ruszyć lawina: gejsze, serweki z Japonii, comandante, jakaś kolba... :-)
Wielkie dzięki!
fajne porównanie - jasno i na temat :) wg mnie bardzo dobry pomysł z zastosowaniem tańszego młynka niż Commandante! Również używam Timemore C2 do dripa i zazwyczaj stosuję zakres 18-20 klików (na razie używałem go tylko z kilkoma kawami). Przy 20 i więcej klików kawa za szybko "ucieka" mi z dripa. Czasem parzę w kawiarce, tam stosuję ok. 14 klików. Fajna sprawa zobaczyć wyniki prób z różnym mieleniem od bardziej doświadczonego kawosza :-)
Z Waszej palarni piłem na razie dwie kawy (1 do dripa, 1 pod kawiarkę) i obie oceniam świetnie., dobra robota :-)
Hej, dzięki za komentarz. Ja nie wiem, czy można do końca wierzyć tym "klikom", zwłaszcza w młynkach innych niż Komeś... Czy klik klikowi równy? Może trzeba będzie kiedyś spotkać się w palarni w kilku timemoroe'owców i to sprawdzić?
@@czarnafala wg mnie nie powinno być większych różnic pomiędzy mlynkami niż +/-1 klik (dla tej samej grubosci mielenia) ponieważ zerowy klik "bazujemy" dla każdego młynka w ten sam sposób (zetknięcie żaren), a reszta to już zależy tylko od skoku gwintu, który raczej jest mocno powtarzalny. Ale mogę się mylić:-)
@@sal666rally No właśnie - ja nie mam pewności, czy którakolwiek inna firma poza Commandante na poważnie traktuje te kliki. Czy np. różne wersje produkcyjne mają te same skoki gwintu itp
Do sprawdzenia!
Jeśli mozna wiedzieć to liczbe klikow liczycie od maksymalnego zakręcenie czy wręcz przeciwnie od odkręconego młynka?.
@@SKBoss0 w instrukcji jest od maksymalnie zakręconego
A jeszcze pytanko) co warto kupić dla espresso w ekspresie kolbowym jeżeli chodzi o narzędzia dla robienia?) ubijak, mieszadło (jeśli tak to czy igły czy taki inny tamper?) chce kupić ,ale nie wiem dokładnie co jest ważne w domu i w czym jest sens. Bardzo mi pomożecie w tym ❤
Hej, jako minimum to tamper, ale oczywoście jakiś tzw. leveling tool - używamy przed tamperem - też ma sens i my tego używamy. A jeśli młynek mocno Ci zbryla kawę, to może także przyrząd do mieszania (to możesz nawet zrobić sam, są tutoriale)
@@czarnafaladziękuję,wszystko już kupione,nawet waga ze stoperem i młynek Timemore C3 Esp . Żaliliście mnie w swoje filmiki!
Super kontent! Bardzo przyjemny kadr, merytorycznie i wizualnie sztos. Czekam na kolejne filmy!
Pozdrawiam
Dzięki za miłe słowa, będziemy cisnąć póki energii starczy ;-)
Bardzo fajny materiał! Mielenie to bardzo trudny temat do przekazania za pomocą różnych artykułów czy filmików. Brakuje mi tylko informacji jaka ile gram kawy zostało użyte i jaka była ilość wody? Pozwoli to odtworzyć przepis prezentowany na wideo i sprawdzić samemu jak te kawy parzą się w tych stopniach mielenia.
Hej Patryk, dzięki za komentarz. Trochę celowo nie podawałem tych danych, bo one trochę zależą od metody, którą chciałem zrobić "przezroczystą", ale może to faktycznie błąd. Robiłem bardzo klasycznie - 300 g wody, 18 g kawy, temp. wody na początku zalewania 94-96 stopni. Poprawnie zmielona kawa parzyła się ok. 2:30, dwie pozostałe odpowiednio krócej i dłużej. V60 rozmiar 01, filtr biały z kartonika.
Preinfuzja 30 sek/60 g, a później tak, jak udało mi się zdążyć, bo zalewałem trzy na raz ;-) Po ostatnim zalaniu delikatne zamieszanie driperem, żeby wyszło płaskie "łóżko" ;-)
Super, że będą w końcu regularnie filmiki. Przy okazji mam pytanie. Mam młynek Barista Space Premium, na szczęście kupiony w cenie, w której teraz widzę że są Timemore C2, a nie 2.5x wyższej. Czy taki Barista jest porównywalny do C2 i nie ma potrzeby go zmieniać na inny?
Jeszcze mam w sumie drugie pytanie. Ten refraktometr co go używasz jest strasznie drogi. Czy dla domowego baristy są jakieś tanie, ale sensowne (np. Timemore), czy jak się nie ma tych 2 tys. to nie ma co się łudzić, że się kupi dobry refraktometr do kawy? Pozdrawiam.
Hejka, myśłę, że to podobna klasa sprzętu. Chyba bym nie zmieniał, póki nie dozbieram do Commandante ;-)
A co do refraktometru, to faktycznie jest to drogie urządzenie, ale nie sądzę, by było sens kupować je do domu. Przydaje się zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma czasu na metodę opisaną w filmie, np. w kawiarniach, gdzie regularnie trzeba ustawiać mielenie kilku-kiluknastu kaw, do tego przygotowywanych przez różne osoby (a więc nieco różniące się metodą). Miałem w pracy różne refraktometry przez ostatnie lata i nigdy mnie nie kusiło, by któryś wziąć na weekend do domu ;-)
@@czarnafala Aha, no to nie będę się bawił w refraktometr, tylko stosował metodę z filmiku XD Dzięki :-)
Sam posiadałem wcześniej młynek Timemore C2 a moi przyjaciele Barista Space Premium, moim zdaniem jakość mielenia tych młynków jest bardzo podobna. W przypadku niektórych ziaren Barista Space Premium radzi sobie trochę lepiej (łatwiej jest mielić). Jeżeli już na coś zmieniać to kolejnym krokiem może być Comandante :)
@@Paatryk93 O, to, to, najlepiej jak ktoś mógł porównać oba młynki. Tak myślałem, że to podobna klasa, zresztą kiedyś widziałem porównania chińskich młynków i niektóre miały dokładnie takie same żarna. Swoją drogą ciekawe jaki jest skok jakościowy po przesiadce z Baristy/C2 na Comandante? Czy urywa tylną część ciała, czy niekoniecznie?
W ekspresach automatycznych bieżące mielenie trafia do wysypki, wypycha do zaparzacza poprzednio zmieloną kawę. Aby więc przeprowadzić miarodajny test należy testować trzecią kawę od mielenia w którym był przestawiany młynek.
Hej, to zależy od młynka. Jeśli używasz młynka ręcznego albo młynka single-dose (gdzie cała kawa, albo jej 99%) przelatuje przez kanał dolotowy, to opisywane przez Ciebie działanie jest zbędne. W tradycyjnych młynkach z poziomym kanałem - zepewne faktycznie dopiero druga lub trzecia kawa będzie miała nowe mielenie.
Stąd pewnie coraz większa popularność młynków dozujących pionowo lub prawie pionowo, dodatkowo z ruchomym dolotem, który można "wytrzepać" z resztek. Coraz droższe kawy sypiemy w młynki, więc pojawiają się bardziej ekonomiczne i ekologiczne metody :-)
Fajne porównanie 😊 A wiecie może ile klików ustawić w C3 Pro?
Czyli jak mam przerobiony młynek na więcej klików i muszę pomnożyć x 2.5 Wyjdzie 52.5 klik czyli teoretycznie powinno być to samo ?
Szach-mat. To już jakaś gruba matematyka hombre!
mam ariete Coffee Grinder,u mnie kozak a co mysli spec?
Liczbę klikow liczy się od maksymalnego dokręcenia czy wręcz przeciwnie od odkręconego młynka?
Kliki liczy się od takiego dokręcenia, że rączka już się nie rusza. Nie maksymalnego dokręcenia, bo można jeszcze mocniej dokręcić.
Też bym tak to interpretował: dokręcasz, ale nie z całej siły, tylko z wyczuciem. I zwróć uwagę, żeby między żarnami nie było resztek kawy :-)
Witam, potrzebuje pomocy przy wyregulowania Młynka do kawy w ekspresie automatycznym SIEMENS EQ.6 Plus S300. Kawa ziarnista STARBUCKS Espresso Blonde Roast Arabica 6. Jak mam to zrobić by wyszła idealna ?
Próbować na różnych grubościach. I zostawić tam gdzie bardziej smakuje.
Pytanie czy kawa ze Starbucksa faktycznie może wyjść idealna:-)
A co do ustawień, to jak posze @kozalesz, warto zacząć grubo i robić coraz drobniej. Jak poczujesz, że jest już za drobno (za gorzka, za potężna), to cofnij się o krok w tył.
Hej,mam pytanko. Jeśli robie espresso,mając 7 gr kawy,rozumiem że naparu ma być 14 albo 21 ml . Jeśli 8 gr kawy,to 16 albo 24 ml. Ale te 25-30 sekund to jest dla jakiej ilości kawy? Bo chcę zrozumieć jak wyliczyć czas od jakiego mam regulować idealne espresso ?)
Hejka, raczej nie robi się espresso z aż tak małej dozy, może w ekspresach automatycznych... A w kolbie to stawiam, że 16-19 g na doppio, a na pojedyncze - jak już musisz użyć pojedynczego portafiltra, to z 10-12 g. Czas podobny bez wzgledu na dozę, może takie espresso z 18 g i uzyskiem 45 g może lecieć oczywiście dłużej, ale warto zacząc od klasyki 25-30 g
@@czarnafala dziękuję za odpowiedź. Jak się dowiedzieć jeśli kawa jest zbyt kwaśna,czy to problem jednak mielenia czy ubicia temperem? Bo widzę że czasami tak ubije że na tym samym mieleniu bardzo wolno mi przesącza się woda ,choć mielenie to samo i wtedy. Jak w ogóle z tym tamperem,jak zrozumieć że jest odpowiednie ubita kawa ,a nie za mocno? 😊
@@czarnafala błagam zróbcie odcinek o ubijaniu kawy
od 5 min ok 👍👍👍👍👍
Jak w dobrym horrorze :-)
@@czarnafala 👍👍👍
👍👊
Witam,gdzie kupić taki młynek z tyle rodzaje mielenia kawy? Nie umiem znaleść
No i od razu pytanie,jeśli robię espresso w ekspresie kolbowym,też tym samym sposobem szukać idealnej w sensie mielenia? Czy można kupić młynek z mniejszą ilością stopni i w sumie dla takiego ekspresu jaką ta grubość ma być? Dziękuję. Sorry że dużo pytań ale naprawdę pięknie to tłumaczysz,więc zdecydowałam się zapytać 😀
Hejka! Większość młynków ręcznych ze średniej i wyższej półki ma taką opcję (czyli skokowa zmiana grubości mielenia).
Co do espresso, to jest to nawet ważniejsze, aby precyzyjnie dobrać grubość, więc oczywiście jak najbardziej młynek z dużym zakresem regulacji. Młynki elektryczne do espresso mają wręcz często bezstopniową regulację, aby można było robić jeszcze precyzyjniejsze zmiany.
A gdzie kupować? Chyba klasycznie: allegro, konesso, coffee desk - gdzie w danej chwili najlepsza cena :-)
@@czarnafala dziękuję za odpowiedź. A jeśli wybierać między ręcznym (co naprawdę uwielbiam) i elektrycznym,jaki jest lepszy na dłuższą perspektywę? I ten Timemore C2 albo C3 jest dobry dla espresso czy on jest raczej na grubsze mielenie ?
Można jeszcze raz spróbować I przelać te trzy kawy przez czapkę....
🤣🤣🤣
Nie za cieplo ?
Dlatego kupuje Forda sypię trzy łyżki i czekam aż fusy opadną.
Forda czyli Forta? To nie lepiej iść w rozpuszczalną? Nie trzeba czekać na opadnięcie fusów :-)
@@czarnafala rozpuszczalna nie ma nic wspólnego z kawą,to jest odpad poprodukcyjny zawiera tyle syfu że strach to pić-sama zawartość szczawianów przekracza 100x normę dzienną
Pewnie zimno masz w domu bo w czapce chodzisz😢
W palarni jest zawsze albo za ciepło albo za zimno :-)