Niestety wędrujący kocioł szczekających bezpańskich psów w sile jednego szwadronu kawalerii mnie obudził. Wcześniej sąsiad włączył kosiarkę jak element walki radio elektronicznej 😫
Sformułowania z Podcastu Wojenne Historie udzielają się innym kanałom na You Tube. Coraz częściej słyszę "wojna to system", lub bardzo podobne... Dotyczy to nie tylko kanałów militarnych, ale również psychologicznych. Byłem bardzo zaskoczony gdy niedawno w dyskusji na temat miłości i ratowania rozpadających się związków, usłyszałem słowa "uwodzenie to system", "najważniejsze jest dobre rozpoznanie i stosowanie działań połączonych". Miałem wrażenie że za chwilę usłyszę jeszcze: masz rację Kamilu, małżeństwo to system a najważniejsza jest logistyka! Tak się jednak nie stało, ale usłyszałem inną znajomą tezę: "kto jest najważniejszym sojusznikiem mężczyzny? ... Jeżeli jej działania są nawet niedoceniane, to przecież kontroluje teren, na co mężczyzna nie musi tracić nadmiernych zasobów, dlatego obrócenie kobiety przeciwko mężczyźnie jest kluczem do jego pokonania i rozbicia małżeństwa" 😮
Związek to taka miniaturowa dwu osobowa armia gdzie samica (kobieta) musi być dowodzona jeżeli są sukcesy na froncie (w życiu) to wtedy związek ma się dobrze
Historie walk Powietrznych na froncie wschodnim są rzeczywiście bardzo ciekawe. Fajnie ze pojawia się coraz więcej odcinków na temat lotnictwa. A może kiedyś coś na temat wykorzystania samolotow z lend leasu przez lotnictwo radzieckie ? Albo jakie wyniki faktycznie mieli Asi zsrr ? Dzięki Panowie !
Dzięki Wam znowu zacząłem się interesować historią 2WS. Mam kilka propozycji do rozważenia (chyba, że już zrobiliście taki podcast a mnie to umknęło): blokada Leningradu, oblężenie Budapesztu przez armię sowiecką, partyzantka Józefa Tito, upadek Singapuru, bitwa o Monte Cassino. Pozdrawiam serdecznie
Chętnie przeczytałbym książkę o operacjach lotniczych IIWŚ, zwłaszcza na foncie wschodnim, tak w podziale na operacje, ale wszystko - straty, uzupełnienia, zadania, loty bojowe, sprzęt, logistyka, taktyka, i jak to wyglądało po obu stronach, najlepiej z komentarzem autora i wnioskami.
Panie Norbercie odkąd słucham Pana i kolegi Kamila materiałów -a to już ponad rok- to nie mogę wyjść z podziwu że nieprawidłowo używa Pan słów meldunek i rozkaz. USTALMY ; meldunek jest tworzony , przesyłany, składany przez podwładnego przełożonemu a to co robi przełożony w relacji z podwładnym jest ROZKAZEM
@@jacuswoczega9180 Mysle, ze tytul specjalnie taki. Bo typowy laik historyczny mysli Aha stalingrad, przegrali i koniec W. A to przeciez byl caly system bitew.
Produkcja to system Kamilu. Jestem ciekaw jak wygladała praca szarego pracownika produkcji w czasie ww2, i generalnie jak wyglądała praca w fabrykach. Czytalem w jednym artykule, że w ZSRR bylo sporo spawania maszynowego ponieważ ciężej było znaleźć wykwalifikowanych spawaczy w sytuacji ewakuacji przemysłu, a to nie jest cos czego bym się po nich spodziewał.
Roznica byla taka, ze w SSSR czlowiek byl pod lufa pistoletu i robil co mu kazano albo kulka. Gospodarka byla w 100% nastawiona na W , i tam ludzie musieli tyrac 3 zmiany 24/7. Natomiast Niemcy mimo tak duzego wysilku, dalej mieli wolnosc, prace tylko na 2 zmiany, pili kawke po pracy i chodzili sobie do kina. Bo Adolf nie chcial wkurzac spoleczenstwa i obiecywal wygranie W lekko, jedna reka. Z reszta to jeden z glownych powodow ich przegranej, ze nigdy nie nastawili gospodarki na 100% , bo niemiec nigdy by sie nie dal zagonic pod lufe i byc traktowany jak mieso. Taka mentalnosc by nie przeszla i predzej by pogonili malarza.
To jest normalna zapora to charakterze mechanicznym. Balon jest na uwięzi. Jeśli samolot wleci w balon, przestanie generować siłę nośną. Jeśli wpadnie na druty uwięzi trzymające balony, to uszkodzi sobie skrzydła i śmigła. Samolot po prostu rozbije się.
24:52 "tej nocy wywalili w niebo 45000 pociskow" zatem musialo to wszystko spasc na lasy, pola, budynki... moze nawet i ludzi? Sa jakies reportaże o tym?
Nie wiem jak u Rosjan, ale w broni przeciwlotniczej zazwyczaj używa się pocisków z zapalnikami innymi niż uderzeniowe (np. ciśnieniowe lub zbliżeniowe).
Jak maverick napisał pociski przeciwlotnicze są tak zaprojektowane aby wybuchnąć na określonej wysokości i w chwili uderzenia w cel gdzie rozpadają się na odłamki. Odłamki mogą zabić człowieka na ziemi ale większość ludzi chowa się w czasie nalotów do schronów albo zostaje w domach. Jak myślisz jakie uszkodzenia mogą nastąpić w czasie upadku małego odłamku na budynek? Czy on się rozpadnie? pewnie mogą spowodować pożar ale czy myślisz że ktoś w czasie nalotów będzie prowadził dochodzenie? Poza tym nie wydaje mi się żeby rządom zależało na obarczaniu swoich żołnierzy stratami wśród cywili czy infrastruktury. Szczególnie w Rosji.
@@krzysztofrazniewski1961 oczywiście, że w czasie nalotów i innych działań bojowych dochodzenia nikt nie będzie prowadził, ale po wojnie jak najbardziej. Francuzi po I wojnie światowej potrafili podliczyc nawet potłuczone szyby w oknach aby wystawić dokładny rachunek za reparacje dla niemiec, wiec dokładne badanie szkód jest możliwe. Zdaje sobie sprawe że w ZSRR się tym nie przejmowano ale to nie było jedyne miejsce gdzie gdzie własna OPL mogla narobic szkód swoim (raczej z koniecznosci niz umyślnie). Wezmy np. Berlin, sporo nalotów, sporo OPL, gesto zaludniony obszar, niemcy słynący z skrupulatnosci....itd. Jakies dane powinny być.
@@krzysztofrazniewski1961 Racja, ludzie pochowani gdzie można, dom się nie zawali i "friendly fire" jest inaczej traktowany. Jednakże taka ilość odłamków nie mogla nie narobić szkód. Weźmy np. Berlin, gęsto zaludniony obszar, sporo nalotów, OPL pracowała hojnie, poprostu niemogło nie być szkód. A niemcy przecież są znani ze swej skrupulatnosci. Skoro francuzi za I wojnę światową potrafili nawet policzyć potłuczone okna i zaliczyć to do rachunku reparacji od niemiec to "friendly fire" od własnej OPL też można podsumować.
Najbardziej sowieccy piloci cenili sobie do końca wojny P-39 Airacobra. Silna wytrzymała konstrukcja,uzbrojenie, zasięg,radio, jak też niezawodny w porównaniu do rodzimych konstrukcji silnik Allison👍
Mig 3 się znacznie bardziej nadawał do tej roli. To był myśliwiec przechwytujący, o dobrych osiągach na wysokich pułapach, ale będący "krową" przy ziemii i w walce kołowej. W tradycyjnej walce przy ziemii, w walkach zachodzących obok atakowania przecwnika na linii styczności wojsk I 16 radził sobie znacznie lepiej.
@@warwolf3005W pułkach PWO I16 zastępowały MiG 3 w pułkach frontowych jak 1 łagg 3. Nie mniej pod Moskwą pułki pwo przezbrojono w 2/3 a pułki frontowe gdzieś 1/4. I16 nie miał szans z BF109 bo to Niemiec decydował czy będzie walczył czy nie zawsze mógł dać gaz i uciec w locie horyzontalnym. Do tego I16 były dużo trudniejszy w pilotażu od samolotów nowej generacji. Co do samego mig 3 był ciężki z uwagi na użycie silnika AM-38 jak na ił-2 przy ziemi był mało zwrotny w porównaniu z konkurencją bo był projektowany do wałki na pułapie 6000-8000m a jak pokazały wałki na froncie wschodnim nie latano powyżej 3000m nie mniej w dalszym ciągu AM-38 generował 1800km w porównaniu z 1100km na m103. Co pozwało mig-3 uciec przed bf109f.
Ale moje pytanie takie. Wszyscy się podniecają, że zaraz dojdziemy do Moskwy, Moskwa w zasięgu ręki itepe itede🥱 Czy wy myślicie, że Moskwa by się nie broniła?🤔
Czyli gdyby Niemcy nie stracili w bitwie o Anglie 3000 samolotow i zamiast tego uzyli je na wschodzie to by wojska ladowe mialy duzo latwiej . I druga sprawa to jak najpierw sowieci a teraz rosjanie potrafia klamac prosto w oczy, ze drugi front zostal otwarty dopiero w 1944 w Normandii. A tutaj juz w grudniu 41 Niemcy przenosza swoje eskadry z wschodu na zachod.
Niemcy nie stracili 3000 samolotów w czasie bitwy o Anglię a około 1700. Bardziej uderzyła Niemców strata doświadczonych załóg. Drugi front istniał od początku. Afryka, Norwegia, Jugosławia, Polska czy Francja gdzie Niemcy trzymali miliony żołnierzy. O Afryce północnej i bitwie o Atlantyk nie wspominając. Rosja by przegrała bez lend lease I bombardowania Niemiec przez Aliantów. Do tego Japończycy trzymali miliony Amerykanów, Anglików czy Australijczyków na wschodzie. Przestań powtarzać ruską propagandę i pomyśl trochę. Wiesz ile żołnierzy Niemcy trzymali we Francji czy ilu służyło w obronie przeciwlotniczej w Rzeszy?
@@krzysztofrazniewski1961 Rzeczywiscie, nie wiem skad mi sie to wzielo. A to i tak spora ilosc, zalogi oczywiscie byly warte wiecej niz samoloty to prawda. Te 1700 samolotow moglo by w 1941 roku rozstrzygnac walki w ZSRR.
Co w tym niezwykłego , Niemcy nie mieli ani sił powietrznych ani sił lądowych by atakować wszystkie cele jednocześnie. Bombardowanie Moskwy jest tego kolejnym przykładem, zamiast bawić się w bombardowanie Moskwy i to tak śmiesznymi siłami. Moskwa to stolica kilka milionowe miasto starannie dopieszczane przez władze. Zróbcie film o Powstaniu Paryskim!
Jak zwykle świetny odcinek!!! Ale Panowie błagam nie mówmy już Związek Radziecki, a Sowiecki. Mieliśmy z tym straszny problem z czasów komuny , bo jak można było mówić na pojedynczego człowieka- Radziec ? lub Radziecy w liczbie mnogiej ?
Mozna przeciez stosowac na przemian ziom. krolestwo wielkiej brytanii to tez ustroj, to tez jeden powie brytyjczycy a inny anglicy. sowieci albo ruski proste ziom
@@nomorealone9158 Komentarz był żartobliwy, ale naprawdę w szkole nie można było mówić na nich Ruscy, no bo jak. Można było mówić obywatele Radzieccy, a przed wojną byli to po prostu Sowieci :)
Przesunięcie przez Rosję przemysłu za Ural spowodował że fabryki nadal produkowaly. . Nawet bez pomocy USA , Niemcy ugrzęźli by na wiele wiele lat. A zostawienie Anglii nie zajętej było zaczynkiem klęski niemiec
@@Ziemas88 1. A ja polecam dokładnie wgłębić si w temat Lend-Lease. Bo bajeczki ,ze w ZSRR wszystkiego brakowało to można dzieciom na dobranoc opowiadać. Wykaz np ,ze brakowało smarów, które wymieniłeś. i ze bez LL byłoby z tym kiepsko. 2.Cytuję: " bez pomocy anglosasów Niemcy by podciągnęli logistykę i roznieśli ruskich..... " Chcesz powiedzieć, że logistyka Niemców uzależniona była od dostaw LL do ZSRR?
@@Ziemas88Ten kluczowy moment to kiedy był?Ile tych super smarów ZSRR otrzymał? A jeśli chodzi o czołgi ? Tak je chwalili, że w roku 1943 ZSRR zrezygnował z dostaw czołgów Dopiero w 1944 zaczęli sprowadzać, ale tylko Shermany z silnikiem Diesla.
@@Ziemas88Dlaczego opuściłeś produkcję wagonów z 1941? Czyżby dlatego , że tylko w tym roku ZSRR wyprodukował ich 3 razy więcej niż otrzymał z LL. W dniu rozpoczęcia wojny ZSRR dysponował parkiem 27-29 tys lokomotyw i ok700 tys tylko wagonów dwuosiowych. A pierwsze dostawy LL taboru kolejowego miały miejsce kiedy? I jeszcze jedno : podaj teraz wojenną produkcję tego wszystkiego co wymieniłeś? Zasoby na dzień 22.06.1941 to już ci podaruję
@@Ziemas88 Jakoś masz problem z odpowiedzią na moje pytania: Obrabiarki: w listopadzie 1940 r ZSRR miał na stanie 710 tys obrabiarek. B.Musiał"Wojna Stalina" Podczas wojny wyprodukował ich 115,4 tys "B.Sokołow"Straszliwe zwycięstwo" Nie 13 tys czołgów , tylko trochę mniej Wg raportu kongresu amerykańskiego z roku 1946 do ZSRR do 30 września 1945 wysłano 7056 czołgów , a wg sprawozdania dla parlamentu brytyjskiego z WB wysłano 5218 czołgów( w tym 1388 kanadyjskich). Ogółem więc wysłano 12 274 czołgów, ale nie wszystkie dotarły do celu. Wg Dawida Portera "Pojazdy pancerne Armii Czerwonej" 860 amerykańskich i 530 brytyjskich i 180 kanadyjskich czołgów utracono podczas transportu. Wynika z tego ,ze do ZSRR dotarło 10704 czołgów, z czego pewna część już po kapitulacji Niemiec., ZSRR wyprodukował podczas wojny ok. 100 tys czołgów i dział samobieżnych
@@Ziemas88 Prawie poł miliona samochodów.? Trochę przesadzasz .Wg raportu kongresu Amerykańskiego do ZSRR wysłano 375 883 ciężarówek( dotarło 362 288 i 51 503 Jeepów( dotarło 43 728). Z tego część dotarła już po wojnie. Od 13 maja do 3 września 1945 ( czyli już po kapitulacji Niemiec) wysłano do ZSRR 46 140 szt. pojazdów, w tym 42 599 ciężarówek R. Jones "Lend-Lease .Drogi do Rosji."
fajne szorty macie, ale ich przeglądanie jest upirdliwe. poprosze o zlepienie szortów w dłuższe np 20min odcinki. może być tematyką ale randomowo też będzie OK
Ten kanał to ważny element mojego systemu zasypiania po nocnej zmianie. Zawsze następuje przełamanie o strategicznym znaczeniu.
Mam to samo
Tak samo 😮
Zasypianie to system.
Słodkich snów
Niestety wędrujący kocioł szczekających bezpańskich psów w sile jednego szwadronu kawalerii mnie obudził. Wcześniej sąsiad włączył kosiarkę jak element walki radio elektronicznej 😫
Sformułowania z Podcastu Wojenne Historie udzielają się innym kanałom na You Tube. Coraz częściej słyszę "wojna to system", lub bardzo podobne... Dotyczy to nie tylko kanałów militarnych, ale również psychologicznych. Byłem bardzo zaskoczony gdy niedawno w dyskusji na temat miłości i ratowania rozpadających się związków, usłyszałem słowa "uwodzenie to system", "najważniejsze jest dobre rozpoznanie i stosowanie działań połączonych". Miałem wrażenie że za chwilę usłyszę jeszcze: masz rację Kamilu, małżeństwo to system a najważniejsza jest logistyka! Tak się jednak nie stało, ale usłyszałem inną znajomą tezę: "kto jest najważniejszym sojusznikiem mężczyzny? ... Jeżeli jej działania są nawet niedoceniane, to przecież kontroluje teren, na co mężczyzna nie musi tracić nadmiernych zasobów, dlatego obrócenie kobiety przeciwko mężczyźnie jest kluczem do jego pokonania i rozbicia małżeństwa" 😮
😂
PWT ora system wojenny, natomiast w kwestii związków to "musisz wiedzieć" zaorał system i nie ma wyważać drzwi otwartych na oścież
Związek to taka miniaturowa dwu osobowa armia gdzie samica (kobieta) musi być dowodzona jeżeli są sukcesy na froncie (w życiu) to wtedy związek ma się dobrze
Dokładnie
kanaly na youtube to system
I dlatego pokochałem poniedziałki. Poniedziałek to system 😊
Nie miałem pojęcia o charakterze tych walk powietrznych. Świetny odcinek, czekam na kolejne😊
Historie walk Powietrznych na froncie wschodnim są rzeczywiście bardzo ciekawe. Fajnie ze pojawia się coraz więcej odcinków na temat lotnictwa.
A może kiedyś coś na temat wykorzystania samolotow z lend leasu przez lotnictwo radzieckie ?
Albo jakie wyniki faktycznie mieli Asi zsrr ?
Dzięki Panowie !
Dzięki Panowie , robicie świetną Robotę , bardzo podobają mi się zagadnienia związane z Frontem wschodnim , pozdrawiam 😊
Zapowiada mi się spoko odsłuch bo mało słyszałem o jednostkach powietrznych nad Moskwą
Masz rację Kamilu. Wojna to system.
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Dziękuję Panom za świetny odcinek, życzę zdrowia I powodzenia w dalszej pracy. Robicie bardzo dobrą robotę.
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 🖐
Dziękuję , jak zwykle świetny materiał, pozdrawiam
Dzięki i pozdrawiam systemowo 😉
Dobra robota ! Warto wiedzieć wiecej !
akurat pykam w Il2:Sturmovik kampanię moskiewską, idealnie dla wczucia się w klimat
Ja dzięki nim wróciłem do Panzer General II 😀
Ja tak samo xD, mam 12 grudnia 41szego, wczoraj miałem lot na osłone bombowców, latam sobie w 126stym PVO 😅
@@Kamil-ow7go ja po niemieckiej stronie ^^
Oj, latanie LAGG iem to prawdziwa tortura.
Poniedziałek rano to system
😂
niestety Kamilu, niestety...
Komentarz to system
masz racje kamilu
Komentarz staje się częścią systemu dopiero po posiadaniu 7 wyrazów :)
panowie dzięki za podcast pozdrowienia
Super jak zawsze 😊
Dzięki Wam znowu zacząłem się interesować historią 2WS. Mam kilka propozycji do rozważenia (chyba, że już zrobiliście taki podcast a mnie to umknęło): blokada Leningradu, oblężenie Budapesztu przez armię sowiecką, partyzantka Józefa Tito, upadek Singapuru, bitwa o Monte Cassino. Pozdrawiam serdecznie
monte casino juz jest odcinek, polacy nikczemnie przypisali sobie zwyciestwo a tak naprawde weszli tylnymi drzwiami bo ich nikt nie zauwazyl pffff
@@nomorealone9158 tak , to prawda niestety
Chętnie przeczytałbym książkę o operacjach lotniczych IIWŚ, zwłaszcza na foncie wschodnim, tak w podziale na operacje, ale wszystko - straty, uzupełnienia, zadania, loty bojowe, sprzęt, logistyka, taktyka, i jak to wyglądało po obu stronach, najlepiej z komentarzem autora i wnioskami.
Dzięki Panowie za kolejny ciekawy materiał. Pozdrawiam prowadzących i fanów kanału. Miłego dnia
Komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Bo komentarze taktyczne to system 👍
Dobry materiał świetnie się oglądało i SŁUCHAŁO Pozdrawiam 😃
Robicie fajną i pożyteczną robotę
Panie Norbercie odkąd słucham Pana i kolegi Kamila materiałów -a to już ponad rok- to nie mogę wyjść z podziwu że nieprawidłowo używa Pan słów meldunek i rozkaz. USTALMY ; meldunek jest tworzony , przesyłany, składany przez podwładnego przełożonemu a to co robi przełożony w relacji z podwładnym jest ROZKAZEM
tez masz problemy w zyciu
Dzięki za kolejny wybitny odcinek.
W sam raz na nocną zmianę 😊
Witam panów
Kesserling najpierw zrobil facepalma gdy sie dowiedzial o przeniesieniu ale pewnie potem docenił :)
Zauważyłem że nigdy nie było odcinka o stalingradzie
Jest, odcinek 'bitwa ktora zdecydowala o losach wojny'
@@jacuswoczega9180 Mysle, ze tytul specjalnie taki. Bo typowy laik historyczny mysli Aha stalingrad, przegrali i koniec W. A to przeciez byl caly system bitew.
Produkcja to system Kamilu.
Jestem ciekaw jak wygladała praca szarego pracownika produkcji w czasie ww2, i generalnie jak wyglądała praca w fabrykach. Czytalem w jednym artykule, że w ZSRR bylo sporo spawania maszynowego ponieważ ciężej było znaleźć wykwalifikowanych spawaczy w sytuacji ewakuacji przemysłu, a to nie jest cos czego bym się po nich spodziewał.
Roznica byla taka, ze w SSSR czlowiek byl pod lufa pistoletu i robil co mu kazano albo kulka.
Gospodarka byla w 100% nastawiona na W , i tam ludzie musieli tyrac 3 zmiany 24/7.
Natomiast Niemcy mimo tak duzego wysilku, dalej mieli wolnosc, prace tylko na 2 zmiany, pili kawke po pracy i chodzili sobie do kina. Bo Adolf nie chcial wkurzac spoleczenstwa i obiecywal wygranie W lekko, jedna reka.
Z reszta to jeden z glownych powodow ich przegranej, ze nigdy nie nastawili gospodarki na 100% , bo niemiec nigdy by sie nie dal zagonic pod lufe i byc traktowany jak mieso. Taka mentalnosc by nie przeszla i predzej by pogonili malarza.
@@nomorealone9158 Zapomniałeś o milionach przymusowych robotnikach w Niemczech.
Bedzie odcinek o bitwie pod Empikiem?
Dzień dobry PANOWIE
Do czego służą balony zaporowe? I na jakiej zasadzie działają
Utrudniają loty bombowcom nurkującym
To jest normalna zapora to charakterze mechanicznym. Balon jest na uwięzi. Jeśli samolot wleci w balon, przestanie generować siłę nośną. Jeśli wpadnie na druty uwięzi trzymające balony, to uszkodzi sobie skrzydła i śmigła. Samolot po prostu rozbije się.
Dzien dobry
💪💪💪💪
Komentarz systemowy
19:30
Zgadzam się, wojna to system.
Z PWH nowa jakość poniedziałków 🎉
❤
Panowie prosimy o odcinek P-39 Aircobra na fronie wschodnim, ulubiony samolot większości sowieckich ,, Sokołòw Stalina"
Czy byl odcinek o Canarisie?
24:52 "tej nocy wywalili w niebo 45000 pociskow" zatem musialo to wszystko spasc na lasy, pola, budynki... moze nawet i ludzi? Sa jakies reportaże o tym?
Nie wiem jak u Rosjan, ale w broni przeciwlotniczej zazwyczaj używa się pocisków z zapalnikami innymi niż uderzeniowe (np. ciśnieniowe lub zbliżeniowe).
@@maverick8697 Ok, ale dalej cos musi spaść, tyle, że mniejsze. Naprawde nie ma żadnych danych na ten temat?
Jak maverick napisał pociski przeciwlotnicze są tak zaprojektowane aby wybuchnąć na określonej wysokości i w chwili uderzenia w cel gdzie rozpadają się na odłamki. Odłamki mogą zabić człowieka na ziemi ale większość ludzi chowa się w czasie nalotów do schronów albo zostaje w domach. Jak myślisz jakie uszkodzenia mogą nastąpić w czasie upadku małego odłamku na budynek? Czy on się rozpadnie? pewnie mogą spowodować pożar ale czy myślisz że ktoś w czasie nalotów będzie prowadził dochodzenie?
Poza tym nie wydaje mi się żeby rządom zależało na obarczaniu swoich żołnierzy stratami wśród cywili czy infrastruktury. Szczególnie w Rosji.
@@krzysztofrazniewski1961 oczywiście, że w czasie nalotów i innych działań bojowych dochodzenia nikt nie będzie prowadził, ale po wojnie jak najbardziej. Francuzi po I wojnie światowej potrafili podliczyc nawet potłuczone szyby w oknach aby wystawić dokładny rachunek za reparacje dla niemiec, wiec dokładne badanie szkód jest możliwe. Zdaje sobie sprawe że w ZSRR się tym nie przejmowano ale to nie było jedyne miejsce gdzie gdzie własna OPL mogla narobic szkód swoim (raczej z koniecznosci niz umyślnie). Wezmy np. Berlin, sporo nalotów, sporo OPL, gesto zaludniony obszar, niemcy słynący z skrupulatnosci....itd. Jakies dane powinny być.
@@krzysztofrazniewski1961 Racja, ludzie pochowani gdzie można, dom się nie zawali i "friendly fire" jest inaczej traktowany. Jednakże taka ilość odłamków nie mogla nie narobić szkód. Weźmy np. Berlin, gęsto zaludniony obszar, sporo nalotów, OPL pracowała hojnie, poprostu niemogło nie być szkód.
A niemcy przecież są znani ze swej skrupulatnosci.
Skoro francuzi za I wojnę światową potrafili nawet policzyć potłuczone okna i zaliczyć to do rachunku reparacji od niemiec to "friendly fire" od własnej OPL też można podsumować.
0:30
🎉
Witam was wszystkich sedecznie przy tym poniedziałkowym odcinku
panowie błagam dajcie mapki
Jeden ważny aspekt że pułki PWO w większości były już na Mig 3 nie opierały się już o I-16 jak większość lotnictwa frontowego.
Taki komentarz to lubię ,a nie powtarzanie ironiczne pięćsetny raz że wojna to system😂
Najbardziej sowieccy piloci cenili sobie do końca wojny P-39 Airacobra. Silna wytrzymała konstrukcja,uzbrojenie, zasięg,radio, jak też niezawodny w porównaniu do rodzimych konstrukcji silnik Allison👍
Mig 3 się znacznie bardziej nadawał do tej roli. To był myśliwiec przechwytujący, o dobrych osiągach na wysokich pułapach, ale będący "krową" przy ziemii i w walce kołowej. W tradycyjnej walce przy ziemii, w walkach zachodzących obok atakowania przecwnika na linii styczności wojsk I 16 radził sobie znacznie lepiej.
@@warwolf3005W pułkach PWO I16 zastępowały MiG 3 w pułkach frontowych jak 1 łagg 3. Nie mniej pod Moskwą pułki pwo przezbrojono w 2/3 a pułki frontowe gdzieś 1/4. I16 nie miał szans z BF109 bo to Niemiec decydował czy będzie walczył czy nie zawsze mógł dać gaz i uciec w locie horyzontalnym. Do tego I16 były dużo trudniejszy w pilotażu od samolotów nowej generacji.
Co do samego mig 3 był ciężki z uwagi na użycie silnika AM-38 jak na ił-2 przy ziemi był mało zwrotny w porównaniu z konkurencją bo był projektowany do wałki na pułapie 6000-8000m a jak pokazały wałki na froncie wschodnim nie latano powyżej 3000m nie mniej w dalszym ciągu AM-38 generował 1800km w porównaniu z 1100km na m103. Co pozwało mig-3 uciec przed bf109f.
@@warwolf3005 mig-3 miał słabe uzbrojenie do przechwania HE-111 czy JU-88. 2 km-y 7,62 plus jeden 12,7
Taktyczny komentarz.
Mozna prosic o kilka minut o US Marine Corps?😅
Ponoć pierwsze niemieckie bombowcem pojawiły się na Moskwa miesiąc po inwazji 22lipca 1941
Odmianów i odmieńców stosować!
Polska język trudna być!
Komentarz taktyczny
Mogli by teraz ruszyć ......
Poproszę o odcinek siły bombardowań niemieszaków.
Coraz bliżej do pułku nocnych wiedźm
Rommel, gdzie żeś ty?!?😅😅😅
👌👍
Tworzenie filmów na youtube to system.
Kiedy Kołobrzeg 1945?
nice
Kolejny komentarz taktyczny
Ale moje pytanie takie. Wszyscy się podniecają, że zaraz dojdziemy do Moskwy, Moskwa w zasięgu ręki itepe itede🥱 Czy wy myślicie, że Moskwa by się nie broniła?🤔
Jak zwykle ,słuchać,słuchać dziękuję
Czy Cudzysłowo zmieniło nazwę po wojnie lub rozpadzie ZSRR? Nie mogę znaleźć na mapie tego węzła kolejowego. 21:22
😂
Czyli gdyby Niemcy nie stracili w bitwie o Anglie 3000 samolotow i zamiast tego uzyli je na wschodzie to by wojska ladowe mialy duzo latwiej . I druga sprawa to jak najpierw sowieci a teraz rosjanie potrafia klamac prosto w oczy, ze drugi front zostal otwarty dopiero w 1944 w Normandii. A tutaj juz w grudniu 41 Niemcy przenosza swoje eskadry z wschodu na zachod.
Niemcy nie stracili 3000 samolotów w czasie bitwy o Anglię a około 1700. Bardziej uderzyła Niemców strata doświadczonych załóg.
Drugi front istniał od początku. Afryka, Norwegia, Jugosławia, Polska czy Francja gdzie Niemcy trzymali miliony żołnierzy. O Afryce północnej i bitwie o Atlantyk nie wspominając. Rosja by przegrała bez lend lease I bombardowania Niemiec przez Aliantów. Do tego Japończycy trzymali miliony Amerykanów, Anglików czy Australijczyków na wschodzie. Przestań powtarzać ruską propagandę i pomyśl trochę.
Wiesz ile żołnierzy Niemcy trzymali we Francji czy ilu służyło w obronie przeciwlotniczej w Rzeszy?
@@krzysztofrazniewski1961 Rzeczywiscie, nie wiem skad mi sie to wzielo. A to i tak spora ilosc, zalogi oczywiscie byly warte wiecej niz samoloty to prawda. Te 1700 samolotow moglo by w 1941 roku rozstrzygnac walki w ZSRR.
Bo Moskwa to system.
Trzysta czterdziesty czwarty
+
znakomite.......jak zwykle
Panowie...
W zupie a nie zupiu
Może w doopie
Co w tym niezwykłego , Niemcy nie mieli ani sił powietrznych ani sił lądowych by atakować wszystkie cele jednocześnie. Bombardowanie Moskwy jest tego kolejnym przykładem, zamiast bawić się w bombardowanie Moskwy i to tak śmiesznymi siłami. Moskwa to stolica kilka milionowe miasto starannie dopieszczane przez władze. Zróbcie film o Powstaniu Paryskim!
szkoda slow na francuzikow, ich partyzantka konczyla sie na kradnieciu sera i sikaniu do wina
@@nomorealone9158 No wiesz warto zrobić film o zwycięskim powstaniu paryskim!
Jak zwykle świetny odcinek!!! Ale Panowie błagam nie mówmy już Związek Radziecki, a Sowiecki. Mieliśmy z tym straszny problem z czasów komuny , bo jak można było mówić na pojedynczego człowieka- Radziec ? lub Radziecy w liczbie mnogiej ?
Mozna przeciez stosowac na przemian ziom. krolestwo wielkiej brytanii to tez ustroj, to tez jeden powie brytyjczycy a inny anglicy.
sowieci albo ruski proste ziom
@@nomorealone9158 Komentarz był żartobliwy, ale naprawdę w szkole nie można było mówić na nich Ruscy, no bo jak. Można było mówić obywatele Radzieccy, a przed wojną byli to po prostu Sowieci :)
@@beataklimek3939Kurde faja nie wiedzialem o tym
@@beataklimek3939 A przed powstaniem ZSRR?
Przesunięcie przez Rosję przemysłu za Ural spowodował że fabryki nadal produkowaly. . Nawet bez pomocy USA , Niemcy ugrzęźli by na wiele wiele lat. A zostawienie Anglii nie zajętej było zaczynkiem klęski niemiec
@@Ziemas88 1. A ja polecam dokładnie wgłębić si w temat Lend-Lease. Bo bajeczki ,ze w ZSRR wszystkiego brakowało to można dzieciom na dobranoc opowiadać. Wykaz np ,ze brakowało smarów, które wymieniłeś. i ze bez LL byłoby z tym kiepsko. 2.Cytuję: " bez pomocy anglosasów Niemcy by podciągnęli logistykę i roznieśli ruskich..... " Chcesz powiedzieć, że logistyka Niemców uzależniona była od dostaw LL do ZSRR?
@@Ziemas88Ten kluczowy moment to kiedy był?Ile tych super smarów ZSRR otrzymał? A jeśli chodzi o czołgi ? Tak je chwalili, że w roku 1943 ZSRR zrezygnował z dostaw czołgów Dopiero w 1944 zaczęli sprowadzać, ale tylko Shermany z silnikiem Diesla.
@@Ziemas88Dlaczego opuściłeś produkcję wagonów z 1941? Czyżby dlatego , że tylko w tym roku ZSRR wyprodukował ich 3 razy więcej niż otrzymał z LL. W dniu rozpoczęcia wojny ZSRR dysponował parkiem 27-29 tys lokomotyw i ok700 tys tylko wagonów dwuosiowych. A pierwsze dostawy LL taboru kolejowego miały miejsce kiedy? I jeszcze jedno : podaj teraz wojenną produkcję tego wszystkiego co wymieniłeś? Zasoby na dzień 22.06.1941 to już ci podaruję
@@Ziemas88 Jakoś masz problem z odpowiedzią na moje pytania: Obrabiarki: w listopadzie 1940 r ZSRR miał na stanie 710 tys obrabiarek. B.Musiał"Wojna Stalina" Podczas wojny wyprodukował ich 115,4 tys "B.Sokołow"Straszliwe zwycięstwo" Nie 13 tys czołgów , tylko trochę mniej Wg raportu kongresu amerykańskiego z roku 1946 do ZSRR do 30 września 1945 wysłano 7056 czołgów , a wg sprawozdania dla parlamentu brytyjskiego z WB wysłano 5218 czołgów( w tym 1388 kanadyjskich). Ogółem więc wysłano 12 274 czołgów, ale nie wszystkie dotarły do celu. Wg Dawida Portera "Pojazdy pancerne Armii Czerwonej" 860 amerykańskich i 530 brytyjskich i 180 kanadyjskich czołgów utracono podczas transportu. Wynika z tego ,ze do ZSRR dotarło 10704 czołgów, z czego pewna część już po kapitulacji Niemiec., ZSRR wyprodukował podczas wojny ok. 100 tys czołgów i dział samobieżnych
@@Ziemas88 Prawie poł miliona samochodów.? Trochę przesadzasz .Wg raportu kongresu Amerykańskiego do ZSRR wysłano 375 883 ciężarówek( dotarło 362 288 i 51 503 Jeepów( dotarło 43 728). Z tego część dotarła już po wojnie. Od 13 maja do 3 września 1945 ( czyli już po kapitulacji Niemiec) wysłano do ZSRR 46 140 szt. pojazdów, w tym 42 599 ciężarówek R. Jones "Lend-Lease .Drogi do Rosji."
Każdy myślami już pod tą Moskwą był ostatnimi latami Wolski i Koziej 😁🤣
Dziendoberek a
fajne szorty macie, ale ich przeglądanie jest upirdliwe. poprosze o zlepienie szortów w dłuższe np 20min odcinki. może być tematyką ale randomowo też będzie OK
Po to są szorty, żeby były KRÓTKIE i szybkie.
każdy szort "prowadzi" do dłuższego materiału jak kogoś interesuje dany temat
@@wojciechzawilinski9888 dłuższe materiały są "takie se" mówiąc delikatnie a szorty są zajebiste tylko ich przeglądanie jest zjebane
@@uzerek "takie se" lol . Wlasnoe shorty sa lipne bo wyrwane z kontekstu
❤