Mądrego gadania panie Arturze nigdy dość, szczególnie w obecnych czasach... Róbcie Kochani zapasy zgodnie z "gadaniem" pana Artura, bo nie wiadomo co nas czeka tej jesieni, zimy i wiosny... Pozdrawiam ciepło panie Arturze i z serca dziękuję :)
@@pawechudyba8925 Uda się ale będzie dużo bardziej zwarty. Można zrobić tylko ubijając i bez zakładania sprężyny - będzie podobny do słoikowego i przeznaczony do szybkiego zużycia.
Świetny przepis, kolejny już w pana wykonaniu. Ogromnie lubię wszelkie przetwory do słoików( własne!) ponieważ ułatwiają życie. Są bardzo praktyczne w przypadku gdy późno wracam do domu, a nie ma obiadu, czy też mam niespodziewanych gości. Zawsze można coś wyczarować. Co do procesu tyndalizacji, to stosuję go od lat w przypadku przetworów mięsnych i jeszcze nie zdarzyło mi się abym miała zepsuty słoik.
Mniam! Ja bym jeszcze bułeczkę grubo posmarował masełkiem pod mięsko, no i słoik ogóreczków otworzył. Pozdrawiam Szanownego Autora i wszystkich smakoszy, a ja dziś zamawiam tyndalizator i jadę szukać dobrego mięska.
To teraz się pochwalę. Zrobiłem to w listopadzie 2021. Teraz mi się przypomniało, że stoi w spiżarce, otworzyłem, pyszne! Noo fantastyczna konserwa, potrójna tynidalizacja zrobiła robotę. :) Dziękuję za przepis, partnerka już każe powtarzać :D
Ciesze sie ze tu trafilam bo robie gulasz angielski w sloikach,dziekuje za recepte pzdr serdecznie 😍lopatka z golonka super sklei bez zelatyny jak widzialam na niektorych kanalach
Panie, oglądam i oglądam te pańskie filmy. Zgrywam filmy i notuję przepisy. Wszystko jest ekstra, a najbardziej podoba mi się pański, prawdziwy i emocjonalny zachwyt nad tym co pan zrobił. Przez ostatnie cztery miesiące byłem poza domem i nie miałem możliwości wykonać jakiegoś wyrobu ale wczoraj o północy wróciłem do domu i dzisiaj lecę do sklepu po mięsiwo i coś wykonam. Dziękuję za dobrą robotę.
Chlebek czy bułeczka, co za różnica :P Na pewno pyszne :) P. Arturze...dzięki za przepis. Już spróbowałem Pana przepisu na białą kiełbaskę i wątrobiankę. Były pyszne!!! Czas na ten przepis. Pozdrawiam :)
Największą zaletą przepisów p. Artura jest prostota. Na innym kanale (nie będę wymieniał jakim) trafiłem również na przepis na gulasz angielski. Po pierwsze, składa on się z znacznie większej ilości składników i przypraw, a po drugie autor traktuje kuchnię jak laboratorium. Rozbawiło mnie wręcz odmierzanie przypraw na wadze jubilerskiej. Jako, że jestem na urlopie i mam czas postanowiłem porównać oba przepisy. Wyszły mi, oczywiście dwie różne konserwy, obie smaczne, jednak jedynie o konserwie pana Artura można powiedzieć, że jest to gulasz angielski jaki znam z handlu, a o taki smak mi chodziło.
Bardzo fauny przepis dzięki. Na pewno zrobie, żeby się nie męczyć z wyjmowaniem ze sloikow dokupie sloiczki bez rantu (takie równe na całej wysokości z lekkim zwężeniem przy denku)
Panie Patryku wszystko super Pana kanał oglądam z przyjemnością i z zaciekawieniem ale małe ale mamy termometry pomiary a nasze babcie robiły ze tak powiem na oko i wszystko smakowało i nikogo nie zabił jad kiełbasiany
Patryku ?? - nasi dziadkowie i babcie stosowali wypraktykowane latami metody, ale też poświęcali temu więcej uwagi i troski. Dziś też tak można, ale nie należy się odżegnywać od odrobiny technologii, której kiedyś nie było.
POTĘGA - tylko tak mogę docenić :D tutaj bo robię bardzo wiele z czasów tzw. komuny, kiedy żarcie jeszcze tyle chemii nie widziało. Pozdrawiam bardzo serdecznie
Panie Arturze , bardzo ciekawy przepis, a gdybym chciał zrobić słoiki z mięsem wieprzowym pokrojonego w kostkę z przeznaczeniem na sos do obiadu lub na gulasz i nie chciał bym użyć soli peklującej aby ograniczyć azotany i azotyny, to jakiej soli najlepiej użyć i jak długo takie słoiki mogły by stać trzykrotnie gotowane, pozdrawiam.
Super...mniam ..:) Proszę pana o filmik jak zrobić kiszoną kapustę własnej roboty ... Czekam na ten przepis już chyba pół roku .Pozdrawiam serdecznie :)
7 ปีที่แล้ว +6
Nie wiem czy wypada się wtrącić, przepis mojej babci, kapustę białą posiekaną ubijać "zmiażdżyć" z solą, ale kamienną, kapusta puści sok, odstawić w kamionku i przygnieść czymś ciężkim w pokojowej temperaturze, po dwóch dniach jak kapusta ruszy, wtedy ją w słoiki powkładać, dość ciasno. Bez marchewki i innych dodatków, przepis sprawdzony.
Dokładnie. Tu filozofii nie ma żadnej. Dodam jedynie, że wyborna jest lekko ukwaszona młoda kapusta. Taki kapuściany odpowiednik małosolnych ogórków. Polecam wszystkim na wiosnę :)
No nie mogę patrzeć jak Pan próbuje swoich wyrobów. Robi to Pan w taki sposób, że mnie za każdym razem normalnie nagle w żołądku skręca, zaczynam mieć ślinotok, zaczynam odczuwać nagłą potrzebę jedzenia i robienia tego co Pan pokazuje na filmie. Czyli... zamawiam odpowiednie słoiki do mięsa (najlepsze takie proste a nie pękate). Jak przyjdą to jadę do masarni po mięso. Boshe, nie wytrzymam. Idę coś zjeść. Mam jeszcze kawałek robionego pasztetu i kawałek mielonki z szynkowara.
Witam! Bardzo fajny odcinek. Zrobiłem już z Pana przepisu kurczaka w słoiku i wyszedł rewelacyjnie. Teraz przyszedł czas na gulasz angielski i tutaj mam problem. Niby wszystko ok, jest galaretka i dobry smak. Jednak mięsko jest bardzo twarde a z tego co pamietam to taki gulasz z puszki można było prawie smarować na chlebku. Proszę o pomoc, co zrobiłem źle?
zrobiłam sobie karkówkę i boczek dojrzewający, ale powiesiłam do wyschnięcia na dworze i w nocy padał deszcz. Czy muszę jeszcze raz moczyć w cukrze i soli, czy tylko dalej suszyć?
Witam i pozdrawiam, Panie Arturze a może Pan podioł by temat zapiekania słoików 0,5 l z mięsem wieprzowych w piekarniku, jeśli ktoś chciałby zrobić większą ilość takich słoików 10-15 sztuk i niema warnika bo to nie jest tani sprzęt, ani tak wielkiego garnka aby taka ilość się zmieściła żeby je gotować to zapiekanie jest super sposobem , do mojego piekarnika wchodzi 15 słoików 0,5 l, i nie trzeba by ich było pilnować podczas zapiekania gdybym tylko wiedział na jaką temperaurę ustawić i jak długo zapiekać. Wielu osobom przyda się taka wiedza jeśli Pan dopracował by taki sposób, przecież nie każdy ma czas aby pilnować gotujących się słoików, a ta kto by nastawił piekarnik i po upływie odpowiednim czasie wyłączył, proszę podjąć ten temat kto jak kto ale Pan na pewno sobie z tym poradzi, jestem nie pełnosprawny i to by mi ułatwiło bardzo przynajmniej tą jedną pracę, pozdrowionka.
Kurcze, ależ mnie zazdrość bierze, takiego męża mieć, toż to skarb. Ma Pan może brata kawalera z podobymi umiejętościami? ;) Gratuluję żonie TAKIEGO męża. Pozdrawiam
i just got some cans of this and i've been looking to find out what he hell is it ! i'm from Lisbon,Portugal , dont speak polish and it is hard to find out what are these foods and how to proper taste them ! eh eh is this a pate of meat ? is that is ? how do you eat it , with bread ? Got a few more maybe someone can explain to me what are them and how to eat them properly too ! I got Flaki, no idea what is that too; got Bigos, the same; and i got "pate du carne de Gisca" guess that is some Geese paté to eat with bread too right ? :D thanks for the answer if any
Bigos is the hot dish, you can eat this with slice of bread (some people eat this with potatoes). Flaki is some kind of soup. If you mean "gulasz angielski" you can eat this on bread (slice it - don't spread it). If you have more things you don't know please link the photo and we will try to help.
Oczywiście, pod warunkiem, że szybkowar uzyskuje odpowiednie ciśnienie oraz że czas jest właściwy dla zmiękczenia mięsa. Wiele wiedzy na ten temat - sklep.nomart.pl/14675765-wyrob-konserw-w-sloikach-i-puszkach-krzysztof-lesniewski
Witam Pana serdecznie!! Czy sól peklującej jest obowiązkowym dodatkiem przy potrójnej pasteryzacji? Chciałbym jak najbardziej unikać stosowania azotynu sodu i nie wiem czy nie stosowanie tego składnika będzie bezpieczne dla osób spożywających takie sloiki. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed drobnoustrojami to tyndalizacja sprawę załatwia, ale pozostaje jeszcze temat koloru wyrobu. Bez chociażby częściowego dodatku soli peklującej nie zachowa ładnego różowego koloru.
@@NomartPl serdecznie dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi głównie o jak najzdrowszy produkt bez dodatków. Kolor ma drugorzędne znaczenie. Smakiem nie muszę się przejmować bo Pan o to zadbał w swoich fantastycznych przepisach :) jak rozumiem z wędlinami będzie podobnie? Wiadomo, że znacząco skraca się ich termin przydatności do spożycia, ale kto takie dobroci będzie trzymał dłużej niż kilka dni w lodówce 😀
Panie Arturze,bardzo dziekuje za przepis.Zrobilem to juz pare razy i smak jest rzeczywiscie niesamowity.Co moglbym zrobic zeby mieso bylo mniej twarde?Bo uwczesne konserwy byly dosc miekkie a to co mi wychodzi jest super,wlacznie z galaretka ale musze kroic cienko tak jak np kielbase krakowska bo jest dosc twarde
Mięsko już czeka i wieczorem będzie się robić gulasz. Jedno pytanie - w filmie o słoikówce dodaje Pan łyżeczkę smalcu aby utworzyła się warstewka dodatkowo izolująca mięsko od powietrza. Czy tutaj smalec jest już niepotrzebny?
Szanowny Panie Arturze, właśnie dzisiaj będę tendylizował gulasz angielski wg Pana przepisu. Wyszło mi 16 słoików 330 ml a do tego mojego urządzenia do pasteryzacji wchodzi 12. Czy ewentualnie to co zostało można zamrozić lub w jakiś inny sposób zagospodarować, bo musiałbym osobno pasteryzować po raz drugi 4 słoiczki. Będę wdzięczny za radę. Pozdrawiam serdecznie.
@@NomartPl Bardzo dziękuję sympatyczny Mistrzu. Faktycznie po jednej obróbce mogą stać w lodówce ale przecież mogę się podzielić z rodzina. Pozdrawiam z Karkonoszy.
Dzień dobry, mam pytanko , zrobiłem gulasz angielski jest smaczny ale bardzo mocno zbity co może być przyczyną? Dodam że żona zmieliła mi mięso zbyt drobno na sicie 4mm reszta według przepisu.
Panie Arturze, w weekend spróbuję zrobić ten gulasz angielski, wygląda zacnie, czy można jednak pasteryzować słoiki ustawione piętrowo? Słyszałem o takiej metodzie pasteryzacji, jednak wtedy raczej nie wchodzi w grę lekkie dokręcenie nakrętek do pierwszej pasteryzacji, bo woda mogłaby dostać się do słoików. Trzeba od razu mocno dokręcić. A co wtedy z powietrzem, które ma ujść przy pierwszej pasteryzacji? Co Pan sądzi o tej metodzie?
W domu rodzinnym mieliśmy taki kocioł wielopoziomowy, ale wędliny były robione w słoikach typu weck i tam zawsze nadmiar ciśnienia sobie uchodził. W zakręcanych warstwowo nie robiłem - co nie znaczy że się nie da. Mniejszy jest problem, gdy się do słoików gorące cos wkłada.
Czy temperatura gotowania 85 stopni nie jest za mała do gotowania mięsa? Dostałem parę informacji, że to za mała temperatura na zabicie bakterii w mięsie i grozi to zatruciem
To jest pasteryzacja , a nie sterylizacja. Pasteryzacja rozprawia się z drobnoustrojami w stanie wegetatywnym. W filmie jest mowa o potrójnej pasteryzacji, a ona rozprawia się także z formami przetrwalnikowymi.
Nakaz przechowywania pasteryzowanych konserw w lodówce wynika z właściwości cyklu życiowego drobnoustrojów, które to na drodze ewolucji nauczyły się, że jak warunki środowiska są niekorzystne, np. jest za ciepło, za zimno lub za sucho, to należy poczekać na lepsze czasy - wykształcają się wtedy formy przetrwalnikowe, tzw. spory, o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki niż formy dorosłe. Wiec przechowywanie w lodówce raczej i do 2 miesięcy. Ps. pisałem też do Pana przy słoikówce.
Podgrzanie i ostudzenie (pasteryzacja) to jest właśnie impuls wyzwalający formy przetrwalnikowe do form wegetatywnych z którymi może się rozprawić druga, a dla większego bezpieczeństwa także trzecia pasteryzacja.
Witam serdecznie Panie Arturze. Dziękuję jeszcze raz za pana przepisy. Jeśli chodzi o tyndalizację, to mam pytanie. Jak to jest, że w innych przepisach piszą, że należy zagotować sloiki. Co prawda w takich samych odstępach czasu jak u pana, ale zagotować. Pan jest jedyny, który konkretnie podaje temperaturę. Dlaczego są takie rozbieżnoci? Nie chcialbym zrobić coś źle. W tej chwili „gotowałem” już pierwszy raz w temperaturze, którą pan podaje. (85°C) Mam nadzieję, że będzie dobrze. Dzięki za odpowiedź. Pozdrowienia
W tym procesie chodzi o impuls cieplny, który unicestwi formy wegetatywne drobnoustrojów i sprowokuje do aktywacji formy przetrwalnikowe. Stosowana przeze mnie temperatura jest wystarczająca, a im bliżej wrzenia tym łatwiej uszkodzić słoiki jeżeli się ich nie zabezpieczy. Stosuje się jednak i wyższe temperatury. Na przykład soli się wodę by wrzała w wyższej temperaturze lub stosuje pojemniki ciśnieniowe. Jeżeli się uzyska temperaturę około 130 st. C można się rozprawić z obiema formami na raz.
Nie dodawać czosnku???Jak pan gotuje te kości bo tego jeszcze nie robiłem i czy przy gotowaniu kości mam dodawać przyprawy jakieś???Dziękuje i Pozdrawiam
W opisie tego filmu jest przepis. Obecnie daję przepisy na blogu, bo opis filmu ma ograniczoną liczbę znaków i często braknie miejsca. Link do bloga umieszczam w opisie.
Osobiście wolę pasteryzację w wodzie. Woda lepiej transferuje ciepło niż powietrze. Znam takich co pasteryzują w piekarniku stawiając słoiki do blaszki z wodą - podobno z sukcesem. To dobra dla piekarników gazowych. W elektrycznych bywają problemy ze stanem izolacji (jak w domu są zabezpieczenie przeciwporażeniowe)
Ja ma tylko takie pytanie. Jestem po pierwszym parzeniu. Słoiczki leżą do góry dnem(jeden zjedzony :)). Czy mają tak leżeć 24 h w temperaturze pokojowej czy do lodówki?
Witam. Na wstępie Dziękuję za możliwość skorzystania z Pana wielu przepisów. Mam pytanie: po dodaniu wywaru z kości pojawił się "mączny" mdły smak. Po zastąpieniu wywaru żelatyną smak jest ok. Kość/golonka była świeża i gotowana na wolnym ogniu ponad 1h. Z góry Dziękuję za odpowiedź.
Mądrego gadania panie Arturze nigdy dość, szczególnie w obecnych czasach... Róbcie Kochani zapasy zgodnie z "gadaniem" pana Artura, bo nie wiadomo co nas czeka tej jesieni, zimy i wiosny... Pozdrawiam ciepło panie Arturze i z serca dziękuję :)
Dziękuję , pozdrawiam i życzę zdrowia 😄😄😄
@@NomartPl Witam serdecznie, czy probowałeś może zrobić gulasz angielski w szynkowarze? Uda się to...?
@@pawechudyba8925 Uda się ale będzie dużo bardziej zwarty. Można zrobić tylko ubijając i bez zakładania sprężyny - będzie podobny do słoikowego i przeznaczony do szybkiego zużycia.
@@NomartPl Dziękuję bardzo, też pomyślałem o sprężynie. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!!!!
Świetny przepis, kolejny już w pana wykonaniu. Ogromnie lubię wszelkie przetwory do słoików( własne!) ponieważ ułatwiają życie. Są bardzo praktyczne w przypadku gdy późno wracam do domu, a nie ma obiadu, czy też mam niespodziewanych gości. Zawsze można coś wyczarować. Co do procesu tyndalizacji, to stosuję go od lat w przypadku przetworów mięsnych i jeszcze nie zdarzyło mi się abym miała zepsuty słoik.
Człowieka z pasją miło wysłuchać. Szanuję i subskrybuję.
Dlaczego BlackBerry to wedlug Cibie smietnik? To byl dobry smartfon przeciez.
Wszystko co zrobione przez siebie własnym wysiłkiem jest smaczniejsze i zdrowsze. Pozdrawiam i czekam na kolejne smakołyki w Pana wykonaniu 😉
jak zrobię kupę też?
W latach 80tych, mama pasteryzowala 1 raz i stalo takie miesko w piwnicy pol roku. Zawsze bylo pyszne. Fajny kanal, pozdrawiam serdecznie!!!
Jest Pan wielki dziękuję za przepis wyszło przepysznie
P. ARTURZE uwielbiam Pana słuchać,oglądać i uczyć się. Przetwory pyszne 😀 Pozdrawiam
Rewelacja, dziekuje pieknie za przepisy kulinarne! Napewno sprobuje.
Smacznego :-)
Mniam! Ja bym jeszcze bułeczkę grubo posmarował masełkiem pod mięsko, no i słoik ogóreczków otworzył. Pozdrawiam Szanownego Autora i wszystkich smakoszy, a ja dziś zamawiam tyndalizator i jadę szukać dobrego mięska.
Panie Arturze,świetny przepis w pana wykonaniu,dziękuje i serdecznie pana pozdrawiam.
Jak zwykle pychotka.Pozdrawiam.
Bardzo udany odcineczek, czekam z niecierpliwością na kolejne, pozdrawiam ;)
To teraz się pochwalę. Zrobiłem to w listopadzie 2021. Teraz mi się przypomniało, że stoi w spiżarce, otworzyłem, pyszne! Noo fantastyczna konserwa, potrójna tynidalizacja zrobiła robotę. :) Dziękuję za przepis, partnerka już każe powtarzać :D
na dzisiejsze czasy jak ulal , dziekuje za przepis :-) napewno sie przyda !
Ciesze sie ze tu trafilam bo robie gulasz angielski w sloikach,dziekuje za recepte pzdr serdecznie 😍lopatka z golonka super sklei bez zelatyny jak widzialam na niektorych kanalach
Smacznego :-)
Panie, oglądam i oglądam te pańskie filmy. Zgrywam filmy i notuję przepisy. Wszystko jest ekstra, a najbardziej podoba mi się pański, prawdziwy i emocjonalny zachwyt nad tym co pan zrobił. Przez ostatnie cztery miesiące byłem poza domem i nie miałem możliwości wykonać jakiegoś wyrobu ale wczoraj o północy wróciłem do domu i dzisiaj lecę do sklepu po mięsiwo i coś wykonam. Dziękuję za dobrą robotę.
Dziękuję za dobre słowo. Takie komentarze motywują do dalszych działań :-) Życzę smacznego.
Super przepis, bardzo smaczne, polecam osobiście przetestowałem
Swojski gulasz angielski,pyszności.Pozdrawiam.
Bardzo pozytywny i zachęcający do pracy filmik. Zawsze czekam z utęsknieniem na następny. Pozdrawiam.
Szanowny p. Adamie super film, doskonała organizacja pracy, czystość , super merytoryczna metodologia. Pozdrawiam.
Jaki Adamie😁
Chlebek czy bułeczka, co za różnica :P Na pewno pyszne :) P. Arturze...dzięki za przepis. Już spróbowałem Pana przepisu na białą kiełbaskę i wątrobiankę. Były pyszne!!! Czas na ten przepis. Pozdrawiam :)
Super kanal gratuluje pozdr serdecznie
Dziękuję :-)
Bardzo dobry prosty film..pozdro dla stylu
Największą zaletą przepisów p. Artura jest prostota. Na innym kanale (nie będę wymieniał jakim) trafiłem również na przepis na gulasz angielski. Po pierwsze, składa on się z znacznie większej ilości składników i przypraw, a po drugie autor traktuje kuchnię jak laboratorium. Rozbawiło mnie wręcz odmierzanie przypraw na wadze jubilerskiej. Jako, że jestem na urlopie i mam czas postanowiłem porównać oba przepisy. Wyszły mi, oczywiście dwie różne konserwy, obie smaczne, jednak jedynie o konserwie pana Artura można powiedzieć, że jest to gulasz angielski jaki znam z handlu, a o taki smak mi chodziło.
Pozdrawiam serdecznie 👍
Świetnie przekazane te domowe robótki aż się chce powielać samemu. 😉
Dziś zrobiłem. Wyszło 11 słoików po ok 250-300 gr. Nie mogę się doczekać aż stężeje. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo smaczny przepis na gulasz angielski po degustacji stwierdzam że wart zrobienia i polecenia 😃
Pięknie dziękuję za tak szybką odpowiedź. A więc zaraz jadę ze słoikami bez strachu drugi raz w temperaturze 85°C. Pozdrowienia
Bardzo fauny przepis dzięki. Na pewno zrobie, żeby się nie męczyć z wyjmowaniem ze sloikow dokupie sloiczki bez rantu (takie równe na całej wysokości z lekkim zwężeniem przy denku)
Dobry pomysł :-)
Jutro będę to robił... 3 przepisy od Pana wyszły rewelacyjne+ oczywiscie
jak zawsze bardzo dobry przepis :) Jednak wciąż czekam na jakieś rozwinięcie mini wędzarni :D
fajny kanał, dajesz wiecej :)
Czy jest coś czego Pan nie potrafi zrobić?Jestem pełna podziwu dla Pana wiedzy i umiejętności.Pozdrawiam serdecznie.
Oj wiele jeszcze nauki przede mną :-) wzajemnie pozdrawiam.
Niby gulasz angielski, a jednak robiony w Polsce 😂 Ale poważnie, super przepis 😁
Ciekawy przepis, muszę wypróbować. Pozdrawiam panie Arturze.
Dziękuję i wzajemnie pozdrawiam :-)
NOMART Ciekawi mnie ile jest tej galarety z kości
Trudno to określić- wody zalałem tyle by zakryć kości - nie mierzyłem, ale pewnie nie mniej niż 500 ml :-)
Ja dałam 3 l na11kg zobaczymy jak wystygnie chcę zrobić mielonkę z dzika i szukam dobrego przepisu😉
Można bazować na tym, ale dodałbym czosnek i jałowiec :-)
Pozdrawiam serdecznie
Podziwiam za cierpliwość. Ja zaraz po wyjęciu z warnika bym słoiczek otworzył dodał łyżkę octu i jak jeszcze nie stężałą galaretę zjadł.
Super kanał fajny film pozytywny autor Pozdrawiam
Super ❤️
Panie Patryku wszystko super Pana kanał oglądam z przyjemnością i z zaciekawieniem ale małe ale mamy termometry pomiary a nasze babcie robiły ze tak powiem na oko i wszystko smakowało i nikogo nie zabił jad kiełbasiany
Patryku ?? - nasi dziadkowie i babcie stosowali wypraktykowane latami metody, ale też poświęcali temu więcej uwagi i troski. Dziś też tak można, ale nie należy się odżegnywać od odrobiny technologii, której kiedyś nie było.
👍Pozdrawiam :)
POTĘGA - tylko tak mogę docenić :D tutaj bo robię bardzo wiele z czasów tzw. komuny, kiedy żarcie jeszcze tyle chemii nie widziało. Pozdrawiam bardzo serdecznie
Podziwiam jak sie ludziom tak chce dlubac. Ja sie robie stary i leniwy juz, wiec naprawde podziwiam bo to nie lada robota.
Panie Arturze , bardzo ciekawy przepis, a gdybym chciał zrobić słoiki z mięsem wieprzowym pokrojonego w kostkę z przeznaczeniem na sos do obiadu lub na gulasz i nie chciał bym użyć soli peklującej aby ograniczyć azotany i azotyny, to jakiej soli najlepiej użyć i jak długo takie słoiki mogły by stać trzykrotnie gotowane, pozdrawiam.
Super...mniam ..:) Proszę pana o filmik jak zrobić kiszoną kapustę własnej roboty ... Czekam na ten przepis już chyba pół roku .Pozdrawiam serdecznie :)
Nie wiem czy wypada się wtrącić, przepis mojej babci, kapustę białą posiekaną ubijać "zmiażdżyć" z solą, ale kamienną, kapusta puści sok, odstawić w kamionku i przygnieść czymś ciężkim w pokojowej temperaturze, po dwóch dniach jak kapusta ruszy, wtedy ją w słoiki powkładać, dość ciasno. Bez marchewki i innych dodatków, przepis sprawdzony.
Dokładnie. Tu filozofii nie ma żadnej. Dodam jedynie, że wyborna jest lekko ukwaszona młoda kapusta. Taki kapuściany odpowiednik małosolnych ogórków. Polecam wszystkim na wiosnę :)
Dziękuję bardzo :)
Ja mam dwie ulubione puchy, które biorę w góry, jedna parszywa, a druga całkiem dobra: gulasz z anglika i konserwa z turysty.
Ja mam jeszcze trzecią: gulasz z biedronki :-)
I zawsze się zastanawiam ile potrzeba biedronek na jedną puszkę gulaszu. Bo taki jeden turysta wystarczy pewnie na wiele konserw?
Gulasz Angielski zrobiony ! PO pierwszej pasteryzacji .Wygląda smakowicie
Szefie pasztet w słoiku 😭💪👍
Pozdrawiam
Artur znowu mnie namówiłeś !!!!!
Zrobiłam pyszności
Jaki może być optymalny warnik do domowego użytku.
Pozdrawiam
Smacznego to jest to
No nie mogę patrzeć jak Pan próbuje swoich wyrobów. Robi to Pan w taki sposób, że mnie za każdym razem normalnie nagle w żołądku skręca, zaczynam mieć ślinotok, zaczynam odczuwać nagłą potrzebę jedzenia i robienia tego co Pan pokazuje na filmie.
Czyli... zamawiam odpowiednie słoiki do mięsa (najlepsze takie proste a nie pękate). Jak przyjdą to jadę do masarni po mięso.
Boshe, nie wytrzymam. Idę coś zjeść. Mam jeszcze kawałek robionego pasztetu i kawałek mielonki z szynkowara.
Witam! Bardzo fajny odcinek. Zrobiłem już z Pana przepisu kurczaka w słoiku i wyszedł rewelacyjnie. Teraz przyszedł czas na gulasz angielski i tutaj mam problem. Niby wszystko ok, jest galaretka i dobry smak. Jednak mięsko jest bardzo twarde a z tego co pamietam to taki gulasz z puszki można było prawie smarować na chlebku. Proszę o pomoc, co zrobiłem źle?
Miesko na stole , a piekna naleweczka z tylu na lodowce :)
bardzo swietne....i jezyk polski powinien byc przykladem!!!!
Super :)
Ile nalać wody do pasteryzacji ? do nakrętek słoików czy mniej ?
Różnie się stosuje. Ja zawsze staram się nalać do wysokości zawartości słoika - na przykład mięsa.
Mam takie małe pytanie,ile jest tej galaretki w pojemności litrowej z tych kości golonki?
zrobiłam sobie karkówkę i boczek dojrzewający, ale powiesiłam do wyschnięcia na dworze i w nocy padał deszcz. Czy muszę jeszcze raz moczyć w cukrze i soli, czy tylko dalej suszyć?
ogóras kiszony i zero siedem zgłoś się i jest gitara :)
Witam i pozdrawiam, Panie Arturze a może Pan podioł by temat zapiekania słoików 0,5 l z mięsem wieprzowych w piekarniku, jeśli ktoś chciałby zrobić większą ilość takich słoików 10-15 sztuk i niema warnika bo to nie jest tani sprzęt, ani tak wielkiego garnka aby taka ilość się zmieściła żeby je gotować to zapiekanie jest super sposobem , do mojego piekarnika wchodzi 15 słoików 0,5 l, i nie trzeba by ich było pilnować podczas zapiekania gdybym tylko wiedział na jaką temperaurę ustawić i jak długo zapiekać. Wielu osobom przyda się taka wiedza jeśli Pan dopracował by taki sposób, przecież nie każdy ma czas aby pilnować gotujących się słoików, a ta kto by nastawił piekarnik i po upływie odpowiednim czasie wyłączył, proszę podjąć ten temat kto jak kto ale Pan na pewno sobie z tym poradzi, jestem nie pełnosprawny i to by mi ułatwiło bardzo przynajmniej tą jedną pracę, pozdrowionka.
Proszę sobie kupić autoklaw, to rozwiąże problem.
Czy ma Pan przepisy na wedliny z jagnieciny? Pozdrawiam cieplo, bardzo wartosciowe filmiki.
Na kanale jest udziec jagnięcy, kiełbaski kaszubskie i baranina z morelami. Będą też dalsze filmy.
@@NomartPl super! Bardzo się cieszę. Dziękuję pięknie za szybką odpowiedź. Już szukam filmików ;). Pozdrawiam ciepło :)
Gdzie Pan to trzyma? Dam się tam zamknąć z bochenkiem chleba i słoikiem ogórków na noc.😆😉
Ęś
Super jak zawsze ale kiedy w końcu jakiś salceson bo tego jeszcze chyba nie było
Czarny już jest :-)
Kurcze, ależ mnie zazdrość bierze, takiego męża mieć, toż to skarb. Ma Pan może brata kawalera z podobymi umiejętościami? ;) Gratuluję żonie TAKIEGO męża. Pozdrawiam
Panie Arturze a można użyć tylko samej soli zwykłej w tym przepisie? Również pasteryzowalbym 3 razy.
Można - będzie różnica w kolorze i niewielka w smaku.
Napewno skorzystam z tego przepisu. A potrójna pasteryzacja jest faktycznie skuteczna choć ja stosuje poprostu garnek z wodą
Każdy sposób jest dobry - smacznego życzę 😁
i just got some cans of this and i've been looking to find out what he hell is it ! i'm from Lisbon,Portugal , dont speak polish and it is hard to find out what are these foods and how to proper taste them ! eh eh is this a pate of meat ? is that is ? how do you eat it , with bread ?
Got a few more maybe someone can explain to me what are them and how to eat them properly too !
I got Flaki, no idea what is that too; got Bigos, the same; and i got "pate du carne de Gisca" guess that is some Geese paté to eat with bread too right ?
:D thanks for the answer if any
Bigos is the hot dish, you can eat this with slice of bread (some people eat this with potatoes). Flaki is some kind of soup. If you mean "gulasz angielski" you can eat this on bread (slice it - don't spread it). If you have more things you don't know please link the photo and we will try to help.
Czy proces potrojnej pasteryzacji mozna zastąpić pojedynczą sterylizacją pod cisnieniem w szybkowarze?
Oczywiście, pod warunkiem, że szybkowar uzyskuje odpowiednie ciśnienie oraz że czas jest właściwy dla zmiękczenia mięsa. Wiele wiedzy na ten temat - sklep.nomart.pl/14675765-wyrob-konserw-w-sloikach-i-puszkach-krzysztof-lesniewski
@@NomartPl co racja to racja. Lecę z pierwszą partią gulaszu angielskiego. 3 razy pasteryzacja jeśli nie chce sie wbijać kilofem w konserwę 😁👍👍👍
ale zazdroszczę tych słoiczków :D
też zazdrościłem, końcem końców wziąłem się do roboty i teraz inni mi zazdroszczą. pzdr
Witam Pana serdecznie!! Czy sól peklującej jest obowiązkowym dodatkiem przy potrójnej pasteryzacji? Chciałbym jak najbardziej unikać stosowania azotynu sodu i nie wiem czy nie stosowanie tego składnika będzie bezpieczne dla osób spożywających takie sloiki. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed drobnoustrojami to tyndalizacja sprawę załatwia, ale pozostaje jeszcze temat koloru wyrobu. Bez chociażby częściowego dodatku soli peklującej nie zachowa ładnego różowego koloru.
@@NomartPl serdecznie dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi głównie o jak najzdrowszy produkt bez dodatków. Kolor ma drugorzędne znaczenie. Smakiem nie muszę się przejmować bo Pan o to zadbał w swoich fantastycznych przepisach :) jak rozumiem z wędlinami będzie podobnie? Wiadomo, że znacząco skraca się ich termin przydatności do spożycia, ale kto takie dobroci będzie trzymał dłużej niż kilka dni w lodówce 😀
Panie Arturze,bardzo dziekuje za przepis.Zrobilem to juz pare razy i smak jest rzeczywiscie niesamowity.Co moglbym zrobic zeby mieso bylo mniej twarde?Bo uwczesne konserwy byly dosc miekkie a to co mi wychodzi jest super,wlacznie z galaretka ale musze kroic cienko tak jak np kielbase krakowska bo jest dosc twarde
Po trzech pasteryzacjach wychodzi twarde ??? , a jeżeli robiona jest tylko jedna to wydłużyć czas - nawet do 3 godzin.
Mięsko już czeka i wieczorem będzie się robić gulasz. Jedno pytanie - w filmie o słoikówce dodaje Pan łyżeczkę smalcu aby utworzyła się warstewka dodatkowo izolująca mięsko od powietrza. Czy tutaj smalec jest już niepotrzebny?
Można tak i tak. Fajnie jest smarować kanapkę smalczykiem i kroić na wierzch mięsko. Tu z założenia składowe są chude wiec i smalczyku nie dałem.
Szanowny Panie Arturze, właśnie dzisiaj będę tendylizował gulasz angielski wg Pana przepisu. Wyszło mi 16 słoików 330 ml a do tego mojego urządzenia do pasteryzacji wchodzi 12. Czy ewentualnie to co zostało można zamrozić lub w jakiś inny sposób zagospodarować, bo musiałbym osobno pasteryzować po raz drugi 4 słoiczki. Będę wdzięczny za radę. Pozdrawiam serdecznie.
Jak mrozić to bez słoików, ale po co, lepiej jakieś kotlety zrobić. Można też zrobić pierwszą pełną obróbkę i trzymać w lodówce do szybkiego spożycia.
@@NomartPl Bardzo dziękuję sympatyczny Mistrzu. Faktycznie po jednej obróbce mogą stać w lodówce ale przecież mogę się podzielić z rodzina. Pozdrawiam z Karkonoszy.
Witam. Pytanie z innej beczki. Czy tym warnikiem można robić także sery ?
Ja używam - z garnkiem w środku th-cam.com/video/14t6LERCS3M/w-d-xo.html
Dobry na kaca ;)
A nie można by postawić słoik na słoiku? Pytam bo mam zamiar zrobić więcej I nie chce 2x gotowac
Dzień dobry, mam pytanko , zrobiłem gulasz angielski jest smaczny ale bardzo mocno zbity co może być przyczyną? Dodam że żona zmieliła mi mięso zbyt drobno na sicie 4mm reszta według przepisu.
Trudno ocenić nie obserwując całego procesu, ale może trochę więcej tłuszczu lub mięsnego wywaru. Mogła też być za wysoka temperatura.
Panie Arturze, w weekend spróbuję zrobić ten gulasz angielski, wygląda zacnie, czy można jednak pasteryzować słoiki ustawione piętrowo? Słyszałem o takiej metodzie pasteryzacji, jednak wtedy raczej nie wchodzi w grę lekkie dokręcenie nakrętek do pierwszej pasteryzacji, bo woda mogłaby dostać się do słoików. Trzeba od razu mocno dokręcić. A co wtedy z powietrzem, które ma ujść przy pierwszej pasteryzacji? Co Pan sądzi o tej metodzie?
W domu rodzinnym mieliśmy taki kocioł wielopoziomowy, ale wędliny były robione w słoikach typu weck i tam zawsze nadmiar ciśnienia sobie uchodził. W zakręcanych warstwowo nie robiłem - co nie znaczy że się nie da. Mniejszy jest problem, gdy się do słoików gorące cos wkłada.
Czy temperatura gotowania 85 stopni nie jest za mała do gotowania mięsa? Dostałem parę informacji, że to za mała temperatura na zabicie bakterii w mięsie i grozi to zatruciem
To jest pasteryzacja , a nie sterylizacja. Pasteryzacja rozprawia się z drobnoustrojami w stanie wegetatywnym. W filmie jest mowa o potrójnej pasteryzacji, a ona rozprawia się także z formami przetrwalnikowymi.
Nakaz przechowywania pasteryzowanych konserw w lodówce wynika z właściwości cyklu życiowego drobnoustrojów, które to na drodze ewolucji nauczyły się, że jak warunki środowiska są niekorzystne, np. jest za ciepło, za zimno lub za sucho, to należy poczekać na lepsze czasy - wykształcają się wtedy formy przetrwalnikowe, tzw. spory, o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki niż formy dorosłe.
Wiec przechowywanie w lodówce raczej i do 2 miesięcy.
Ps. pisałem też do Pana przy słoikówce.
Podgrzanie i ostudzenie (pasteryzacja) to jest właśnie impuls wyzwalający formy przetrwalnikowe do form wegetatywnych z którymi może się rozprawić druga, a dla większego bezpieczeństwa także trzecia pasteryzacja.
Witam serdecznie Panie Arturze. Dziękuję jeszcze raz za pana przepisy.
Jeśli chodzi o tyndalizację, to mam pytanie. Jak to jest, że w innych przepisach piszą, że należy zagotować sloiki. Co prawda w takich samych odstępach czasu jak u pana, ale zagotować. Pan jest jedyny, który konkretnie podaje temperaturę. Dlaczego są takie rozbieżnoci? Nie chcialbym zrobić coś źle. W tej chwili „gotowałem” już pierwszy raz w temperaturze, którą pan podaje. (85°C)
Mam nadzieję, że będzie dobrze. Dzięki za odpowiedź. Pozdrowienia
W tym procesie chodzi o impuls cieplny, który unicestwi formy wegetatywne drobnoustrojów i sprowokuje do aktywacji formy przetrwalnikowe. Stosowana przeze mnie temperatura jest wystarczająca, a im bliżej wrzenia tym łatwiej uszkodzić słoiki jeżeli się ich nie zabezpieczy. Stosuje się jednak i wyższe temperatury. Na przykład soli się wodę by wrzała w wyższej temperaturze lub stosuje pojemniki ciśnieniowe. Jeżeli się uzyska temperaturę około 130 st. C można się rozprawić z obiema formami na raz.
Witam
Ktory z przepisow polecilby Pan na pierwszy raz z uzyciem szynkowara ?
Sugeruję mielonkę z indyka th-cam.com/video/oZsqai5DRew/w-d-xo.html
A tej żelatynki na galaretke to ile by trzeba bylo dodac na te 1.1 - 1.2 kg miesa ?
Od łyżeczki do łyżki, ale już 1 łyżeczka dobrze działa.
Witam ,czy można ten gulasz zrobić w puszkach?
Oczywiście.
Witaj. Powiedz proszę co to za muzyka gra jako podkład? Już dawno chciałem o to zapytać. Pozdrawiam
Użyte są trzy - jeżeli chodzi o melodię z wnętrza filmu to Humidity - Silent Partner
Gdzie można Pana wyrobów spróbować
Nie dodawać czosnku???Jak pan gotuje te kości bo tego jeszcze nie robiłem i czy przy gotowaniu kości mam dodawać przyprawy jakieś???Dziękuje i Pozdrawiam
Wywar robimy bez przypraw.
A mógłbym się dowiedzieć Panie Arturze ile mam gotować koscii i na dziesięć kości ile dać wody.To moje pierwsze robienie wywaru na kościach.Dziękuje
A nie latwiej bylo by podgrzac bulion I dodac go w formie plynu?
super
jaka powinna być przerwa/czas między kolejnymi gotowaniami słoików??
Jedna operacja na dobę.
ok. dzięki
SUPER. My szykujemy się na wojnę.
😊
Dodawał bym cały przepis w opisie filmu to by dużo ułatwiło.Super przepisy
W opisie tego filmu jest przepis. Obecnie daję przepisy na blogu, bo opis filmu ma ograniczoną liczbę znaków i często braknie miejsca. Link do bloga umieszczam w opisie.
a dlaczego nie można wywaru ugotować krótko przed nałożeniem do słoików i zalać mięso i pasteryzować?
A tak powiedziałem... że nie można ?
super konserwa - ale czy można pasteryzować w piekarniku
Osobiście wolę pasteryzację w wodzie. Woda lepiej transferuje ciepło niż powietrze. Znam takich co pasteryzują w piekarniku stawiając słoiki do blaszki z wodą - podobno z sukcesem. To dobra dla piekarników gazowych. W elektrycznych bywają problemy ze stanem izolacji (jak w domu są zabezpieczenie przeciwporażeniowe)
ok dzieki za informacje
Ja ma tylko takie pytanie. Jestem po pierwszym parzeniu. Słoiczki leżą do góry dnem(jeden zjedzony :)). Czy mają tak leżeć 24 h w temperaturze pokojowej czy do lodówki?
Mogą w pokojowej. Pamiętać należy o sprawdzeniu czy się dobrze zassały :-)
Witam. Na wstępie Dziękuję za możliwość skorzystania z Pana wielu przepisów. Mam pytanie: po dodaniu wywaru z kości pojawił się "mączny" mdły smak. Po zastąpieniu wywaru żelatyną smak jest ok. Kość/golonka była świeża i gotowana na wolnym ogniu ponad 1h. Z góry Dziękuję za odpowiedź.
Wiele razy używałem wywarów kostnych do kiełbas, galaret czy innych przetworów i na szczęście się z takim posmakiem nie spotkałem.
Dziękuję za odpowiedź.
a jeśli raz tylko sparzymy to jest jakis okres trwałości??? wiem że krótki ale w przybliżeniu jaki?|
Trzymane w chłodzie też długo wytrzyma, ale mowa o tygodniach czy miesiącach, a nie latach.
This one is what I would like to do, I hope the recipe in your website is in english.
Super film . Oglądałem prawie wszystkie . Pytanie odnośnie WARNIKA . Ile ma litrów ?
Ten którego używam ma fabryczne oznaczenie 30, ale realnie 25 litrów pomieści
@@NomartPl dziękuję . Muszę sobie taki zakupić. Jeśli to nie tajemnica ,jakiej jest firmy