Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/P... Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...
Im więcej dowiaduję się o rzeczywistości politycznej krajów europejskich w dwudziestoleciu międzywojennym, tym bardziej przekonuję się, że dziś na tym kontynencie żyjemy w czasach wręcz sielankowych. Piszę to z całą odpowiedzialnością i pełną świadomością wszystkich współczesnych nam problemów.
Sielankowych? Czy aby na pewno? Lata 90 , Jugosławia , obecnie Ukraina, w zachodniej Europie coraz większe wpływa mają nacjonaliści, a to za sprawą nie poradzenia sobie z napływem obcych nam kulturowo i religijnie emigrantów. Czy to jest sielanka. Historia poucza, że Świat w tym i Europa nie są wstanie przeżyć dłużej bez wojny.
Muszę przyznać, że słucham was od momentu kiedy mieliście po 1000 wyświetleń i, mimo że od lat fascynuje się historią, to dzięki wam spojrzałem na wiele zdarzeń w odmienny sposób. Dzięki Panowie.
Jeden z najlepszych odcinków ,który ujęty jako scenariusz filmowy i przeniesiony na na ekran kinowy stworzył by kapitalny thriller polityczno-wojskowy przy ,którym wszystkie epopeję wojenne z 2 wojny światowej byłyby miernymi ramotkami .Kapitalna robota pod każdym kątem..Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej pracy .Brawo.💥👌😁
"różnica między Rumunią a Włochami z perspektywy Niemiec była taka, że Włochom Niemcy musieli dawać ropę, a od Rumunów brali ropę... którą potem dawali Włochom" - pięknie powiedziane
Największą kpiną historii był fakt,że Włosi posiadali Libię jako kolonie, ale jeszcze nikt nie odkrył jej zasobów ropy naftowej, większych niż w Rumunii.
Ciekawa część historii pokazująca, że nie ma dobrych czy zlych postaw w sensie ich skuteczności. Detetminantów ostatecznego wyniku jakichkolwiek działań o charakterze politycznym jest tak dużo, że ostatecznie o losie mniejszych państw zdecydują interesy mocarstw. Nie oznacza to jednoczesnie, że nie nalezy własciwie analizować faktów i próbować działać. Czasem proces planowania i próba reagowania na bieżąco jest ważniejsza niż stworzenie skutecznego planu realuzujacego wszystkie nasze cele.
Sierpień 44 - Niemcy bez paliw, bez surowców pod blokadą morską, ze zniszczonym z powietrza przemysłem, walczący na 6 frontach z całym światem jednocześnie - co może pójść nie tak :)
Dzień dobry, chciałbym zaproponować kilka tematów: 1-Okupacja w Polsce na ziemiach wcielonych do Rzeszy. 2- Narodowe Siły Zbrojne szczegółowo i w dużych liczbach 3- Bułgaria w czasie wojny. 4- Stalingrad szczegółowo
Natomiast straty ludnościowe w Rumunii są nieporównywalnie mniejsze w porównaniu do Polski. Także pod tym względem Rumunia na pewno wyszła na II wojnie światowej znacznie lepiej od Polski. Polska straciła k. 6 mln obywateli a Rumunia k. 500 000. Przy czym u nas ginęła głownie ludnośc cywilna.
W zasadzie wszyscy wyszli na II wojnie światowej lepiej od Polaków. Ale główną tego przyczyną nie są decyzje polskich polityków, tylko położenie geograficzne i poglądy austriackiego malarza.
1. Polska była w strefie zgniotu więc musiało tak się stać 2. Wydaje mi się że było już wspominane na kanale że 6mln to przesadzona liczba stworzona na potrzeby powojennej PRL
@@remlepsza770 wg. mnie nie musiało się tak stać. Były alternatywy. Sojusz z Niemcami, kapitulacja przed Wehrmachtem. Przypominam, że każdy z sojuszników Trzeciej Rzeszy poniósł w drugiej wojnie światowej znacznie mniejsze straty ludzkie od Polski.
@@remlepsza770 aboslutnie 6 milionów nie jest przesadzona, co było już tłumaczone w innych odcinkach - obejmuje Polaków i mniejszości narodowe. PRL forsował narrację, że 6 milionów samych Polaków, co nie było prawdą.
Ciekawy odcinek. Ręka w górę, kto wiedział o historii Rumunii w II wś. oczywiście poza ucieczką na zachód przez Rumunię w 1939r. Niestety nasz system szkolnej edukacji historycznej opiera się na odwiecznej religii martyrologii narodu polskiego i większość uważa, że od 1 sierpnia do października 1944. walki na całym świecie ustały bo wszyscy czekali na to jak skończy się Powstanie Warszawskie.
Ciekawym tematem jest ostatnia bitwa jaką Antonescu planował stoczyć z armią czerwoną. Chciał obsadzić linię fortyfikacji (najsilniejszą w Rumunii) Fokszany-Gałacz, pomiędzy Dunajem a Karpatami. Ciekawe czy ta bitwa mogłaby zamienić się w rumuńską Tali - Ihantale?
Fajny jak zawsze odcinek, mam pytanie, może na następny odcinek (sugestia), dlaczego po II ww. światowej zniknęły (nie odrodziły) się Litwa, Łotwa i Estonia
Z tym "punktem zwrotnym" to trochę Panowie pojechaliście po bandzie. Szczególnie w kontekście tego, że wielokrotnie twierdziliście że Hitler ostatecznie i nieodwołalnie przerżnął, gdy bez pokonania (ułożenia się z) Wielkiej Brytanii, uderzył na ZSRR. A już finalnie i nieodwracalnie, gdy USA weszły do wojny. Ale doceniam intelektualną prowokację ;-)
@@MagnusGr Oczywiście. Ale jako syn polonisty i wyjątkowy nazista językowy muszę gorąco zaprotestować przeciw nazywaniu tego "punktem zwrotnym", jako że żadnego zwrotu tu nie było, ten nastąpił już dawno 😉 Jakiś punkt krytyczny, albo gwóźdź do trumny raczej.
Siła oddziaływania mocarstw, tak jak USA na przywództwo w Ameryce południowej i Państwa Arabskie, Francja, W. Brytania, na Państwa Afrykańskie i Azjatyckie. Norma.
O tak. Prof Wielomski zrobił ostatnio nagranie o politce wewn i zewn Rumunii podczas wojny. Odniosłem wrażenie, że Rumuni bili nas na głowę swoim mądrym podejściem.
Wspaniały odcinek! Zastanawiam się tylko skąd Pan wziął tezę o anty słowiańskiej postawie legionu michała archanioła skoro jej przywódca Zelea Codrenau miał polskie korzenie.
Bardzo ciekawy odcinek. Rumuni wybrali odwrotnie niż Polska w 1939 r. Zachowali zależną państwowość do 1944 r. i zmienili sojusze. Potraktowano ich po wojnie tak jak Polskę a może nawet trochę lepiej, przynajmniej do 1947 r. Oni stracili 0,5 mln zabitych ( żołnierzy i cywilów ) a My.......ok. 5 mln. Czy można był rozegrać to inaczej ? Może nie, Polska leżała na głównym kierunku starcia Rzesza - ZSRR i trudno byłoby nam, nie angażować armii do walk na wschodzie i zmienić sojusze w 1944 tak jak Rumunii. Może jednak trochę tak. Tego już się niestety nie dowiemy.
@@peterw3544 nasz żołnierz w 39 nie walczył z nikim lepiej bo w ogóle dobrze nie walczył... Źle dowodzony i bez logistyki w obronie słabego państwa zarządzanego przez skorumpowanych megalomanów - największy łomot 2wś to kampania wrześniowa.
I kolejny odcinek udowadniający tezę ze zdecydowanie zle wybraliśmy w 389 roku. Najważniejsze zdanie z odcinka; Rumuni mieli podmiotowość, mieli armię, nie dalo soe ich tak po prostu przestawić z miejsca w miejsce. Nie dalo soe ot tak obalić króla i rządu.
Nie wiem do czego zmierza ta Twoja watpliwa teoria. Ze melimsy miec sojusz z Rumunia ?? W sumie przez Francje to milismy. Natomiast nie mieli zadnej suwerennosci.. Nie zostali podbici tylko dlatego ze przylaczyli sie do Hilera. Inaczej zostaliby zdmuchnieci jak Jugoslawia. Hiler wiedzial ze lepiej walczy i wspomaga jego wojne sojusznik ktory ma namiastki wolnosci i podmiotowosci niz ukupowany kraj...
Myśmy źle wybrali przed 966, jak się osiedliliśmy w akurat tym miejscu Europy. Źle wybrał Zygmunt III jak sam chciał być carem w miejsce umówionego z bojarami syna Władysława. Źle wybrał Zygmunt August opiekuna chorego psychicznie Albrechta Fryderyka. W 1939 nasze wybory nie miały już w zasadzie żadnego znaczenia.
Pamiętam Wasz odcinek o tym jak Finlandia wyszła z wojny zmieniając front. A więc to dziwne, bo gdy Rumunia robi to samo, licząc na literę prawa międzynarodowego, podpisując stosowne umowy z ZSRS, to jest to naiwność, a gdy Finlandia, to wielka gra geopolityczna i przenikliwość przywódców narodu. Jeszcze wykorzystujecie ten odcinek, żeby poprzeć argumenty przeciwko alternatywnej historii, że Polska mogłaby tak zrobić. Panowie, to jest publicystyka dostosowana do własnej opinii, a nie wykładanie faktów. Dodam jeszcze, że nie słyszałem słowa potępienia dla przywódców alianckich oraz samego Stalina, za wiarołomną grę wbrew zasadom prawa międzynarodowego. I oczywiście te gorzkie słowa o Polakach, że ich polityka, to były mrzonki.
Widocznie nie dokładnie oglądał pan odcinek o Finlandii …przecież Finlandia była na starcie i w trakcie wojny w kompletnie innej sytuacji (położeniu)…a jak ktoś oczekuje potępienia to chyba zakrawa o sprawiedliwość …a z nią to jak z tym przysłowiem ..każdy ma swoją (nota bene raz oczekuje pan faktów a raz potępienia…trzeba się zdecydować czego się chce)
@@Zorbaxxx1 Finlandia miała stać się republiką radziecką w 1939, a nie stała się, bo Stalin mimo, że zwyciężył, zawarł pokój. A potem Finlandia zaatakowała ZSRS, a potem zmieniła front. A mimo to społeczność międzynarodowa uchroniła ją przed stalinizmem. Czyli są narody lepsze i gorsze dla mocarstw. A najgorsze są te, które mogą wybić się na konkurenta, bo leżą w strategicznych lokalizacjach.
@@majordoc5493myślę, że niepotrzebnie w geopolitykę wstawiasz takie pojęcia jak "lepsze, gorsze, zło i dobro" Finlandia nie była lepsza od Polski w oczach aliantów ani Finowie mądrzejsi od Polaków. Zwyczajnie interes narodowy mocarstw ułożył taki a nie inny obraz wpływów w mniejszych państwach. W polityce i strategii liczą się interesy, a gadanie o wartościach ma tylko mobilizować zwykłych ludzi. Rosja dziś nie walczy i ruski mir ani USA nie walczą o wolność i demokrację, tylko o wpływy i geostrategiczne położenie.
@@sebastiantora4165 czyli jednak nikt z piszących nie zauważył, że panowie przekazują nie tylko fakty, ale i komentują w swoim stylu przekazując swój pogląd na historię? Bo niby jak nazwać odcinki "a gdyby powstanie nie wybuchło ", albo o zajęciu Zaolzia przez Polaków, o tym czy Hitler uprzedził Stalina operacją Barbarossa. Każdy historyk zawsze pokusi się o przedstawienie swojej interpretacji faktów historycznych. I panowie to robią raz lepiej a raz gorzej.
Rumunia miała podmiotowość, a my nie. Warto zwrócić uwagę na te różnice, bo wielu nie wie na czym polega mądre wojowanie, bo na pewno nie na pierdzieleniu, że guzika nie oddamy.
Rumunom to się wydawało że mają podmiotowość. Suma sumarum skończyli tak jak Polska. W pewnych aspektach to nawet gorzej. My nie mieliśmy chociaż takiego wariata jak Ceausescu.
@@IvoBożętaNo ale to by było na tyle, bo co najmniej od 1989 roku poziom życia w Polsce jest zdecydowanie lepszy, niż w Rumunii. No i nie popadajmy w pułapkę myślenia, że wszystko po 1945 jest efektem rozstrzgnięć II wojny światowej. Od tego czasu minęły dekady i mamy za sobą mnóstwo decyzji i procesów politycznych oraz kilka zakrętów histori. Chyba każdy Rumun zamieniłby chętnie Cauceacu na Jaruzelskiego i wszystko co było potem.
Są podobieństwa między Rumunią a Polską oba kraje były dyktaturami w 1939 roku. Rumunia jednak nie była tak bezmyślna by pchać się do wojny kompletnie nie przygotowana i dała się zniszczyć. I słusznie zdecydowała się wspomóc atak Hitlera na ZSRR. Co do stanu armii rumuńskiej to jest to częściowa wina Niemiec, bo powinni im pomóc się dozbroić i dokonać stosownych reform. Pod Stalingradem Rumuni mieli brakiem lekarstw i żywności, bo Niemcy traktowali ich cynicznie i za to częściowo zapłacą klęską. Antonescu po prostu nie potrafił umocnić swojej pozycji przez stworzenie własnego ugrupowania i powolne przejmowania kontroli nad armią i policją. Co do 23 sierpnia nie ma w nim nic niezwykłego ,Rumuni zachowali rząd , administracje i armię która w tym momencie była większa od Niemców. To nie żałosna A.K która wywołała Powstanie Warszawskie. Propozycja Rumunów by Niemcy się wycofali była rozsądna dla Hitlera pod koniec sierpnia 1944 roku. Ten sukces Rumunów niestety już nic nie mógł zmienić ich los jak i los Polski jest tylko jeden . Bilet w jedną stronę do Moskwy na 45 lat indoktrynacji i licencje na bycie dymanym!
skończyli jak my a nawet gorzej, mimo ze stali na uboczu i mieli ropę. w Polsce stacjonowało bodaj 3 miliony szkopskich wojsk w pewnym momencie, więc żaden fikołek by się nie udał na zasadzie "idzie sobie" bo to był główny front. Co ma wspólnego Powstanie warszawskie z tym wszystkim? Gdyby Stalin "wyzwalał" stolicę obróciłby ją w perzynę tak samo jak inne miasta,kamień na kamieniu by nie został. Fantazjowanie o niezniszczonej Warszawie nie ma granic. A jak pojedzieszdo Łodzi to zobaczysz jak wyglądała. Niewiele się rózni.
@@mateuszbalcerek7598 Ale to było już po wojnie. A my straciliśmy 1/5 ludności wszystkie elity , złupiona i spalona stolica. I połowę terytorium, a nowe zostało w większości ograbione.
Jest jedna zasadnicza różnica: Rumunia nie graniczyła z III Rzeszą i nie leżała na głównym kierunku uderzenia (czy to z zachodu na wschód czy odwrotnie) nie była w ogóle brana pod uwagę jako Lebensraum dla nadludzi.
@@jacekwidor3306 To prawda, ale gdyby Rumunia postąpiła tak nierozsądnie jak Polska . Mogłaby zostać i tak zniszczona. Wspomnij los Jugosławii , która po podpisaniu układu. Niedługo obalono rząd który podpisał pakt, i go zerwano. Hitler zaatakował i zniszczył ten kraj. Z Rumunii atakowała Grupa Armii Południe. A z Polski Grupa Armii Centrum. Lebensraum wymagałby czasu na wprowadzenie to nie dwa trzy ,lata i zawsze mógł ulec modyfikacji!
Trudno mi zgodzić się z tak ponuro przedstawionym obrazem przedwojennej Rumunii, jak i imputowaniu Rumunom nazizmu. Dyktatura i skrajności wydają się być podobne do doświadczeń innych krajów centralnej Europy, podobnie ma się z biedą.
Im więcej dowiaduję się o rzeczywistości politycznej krajów europejskich w dwudziestoleciu międzywojennym, tym bardziej przekonuję się, że dziś na tym kontynencie żyjemy w czasach wręcz sielankowych. Piszę to z całą odpowiedzialnością i pełną świadomością wszystkich współczesnych nam problemów.
Sielankowych? Czy aby na pewno? Lata 90 , Jugosławia , obecnie Ukraina, w zachodniej Europie coraz większe wpływa mają nacjonaliści, a to za sprawą nie poradzenia sobie z napływem obcych nam kulturowo i religijnie emigrantów. Czy to jest sielanka. Historia
poucza, że Świat w tym i Europa nie są wstanie przeżyć dłużej bez wojny.
@@MirosawGrad W porównaniu.
A poza tym, jak mawiał mój nauczyciel historii, "historia nas uczy, że historia nas niczego nie uczy." 😉
@@marcinhetna557 Trudno się nie zgodzić z Pańskim nauczycielem
to prawda, dlatego tak się buntujemy, gdy widzimy, że ta sielanka odchodzi w przeszłość
Muszę przyznać, że słucham was od momentu kiedy mieliście po 1000 wyświetleń i, mimo że od lat fascynuje się historią, to dzięki wam spojrzałem na wiele zdarzeń w odmienny sposób. Dzięki Panowie.
Jeden z najlepszych odcinków ,który ujęty jako scenariusz filmowy i przeniesiony na na ekran kinowy stworzył by kapitalny thriller polityczno-wojskowy przy ,którym wszystkie epopeję wojenne z 2 wojny światowej byłyby miernymi ramotkami .Kapitalna robota pod każdym kątem..Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej pracy .Brawo.💥👌😁
Pięknie, pięknie, jak ja czekam na te podcasty. Dzięki wielkie chłopaki ❤
Pierwszy, PWH po noccnej zmianie to system pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę miłego weekendu! Niech żyje niepodległa Polska i Wielka Lechia!
"różnica między Rumunią a Włochami z perspektywy Niemiec była taka, że Włochom Niemcy musieli dawać ropę, a od Rumunów brali ropę... którą potem dawali Włochom" - pięknie powiedziane
Największą kpiną historii był fakt,że Włosi posiadali Libię jako kolonie, ale jeszcze nikt nie odkrył jej zasobów ropy naftowej, większych niż w Rumunii.
Serio..jesteście bardzo dobrzy...ogromna wiedza...podana w super ciekawej formie ❤
"miłosnik szybkich samochodów, pięknych kobiet a nadewszytko dużych pięniędzy" przypomina mi się pewien łysy rumunski biznesmen.
@@Camel-from-Arabia tak ale chodziło mi o to że rumuni chyba ma talent do takich gagatków.
Świetny odcinek 😁. Lubię takie właśnie historie, mało znane, a wbrew pozorom istotne dla przebiegu II Wojny Światowej.
Panowie tym wygrywają, doborem tematów
Ciekawa część historii pokazująca, że nie ma dobrych czy zlych postaw w sensie ich skuteczności. Detetminantów ostatecznego wyniku jakichkolwiek działań o charakterze politycznym jest tak dużo, że ostatecznie o losie mniejszych państw zdecydują interesy mocarstw. Nie oznacza to jednoczesnie, że nie nalezy własciwie analizować faktów i próbować działać. Czasem proces planowania i próba reagowania na bieżąco jest ważniejsza niż stworzenie skutecznego planu realuzujacego wszystkie nasze cele.
Pierwszy raz udało mi się być faktycznie pierwszą osobą która zobaczyła film🎉
Gratuluję 🎉😅 i pozdrawiam
@@alexandramacedonska9617 nawzajem😅
Wygrałeś zestaw garnków 😂
Chcesz medal z ziemniaka?
@@przemekjasinski9544 ja bym chciała taki🤔😅🥹
Świetny program polecam wysłuchać
"jak się nie ma ropy naftowej-nie powinno się prowadzić nowoczesnej/materiałowej wojny.. koniec , kropka" - i po to było lotnictwo strategiczne
Sierpień 44 - Niemcy bez paliw, bez surowców pod blokadą morską, ze zniszczonym z powietrza przemysłem, walczący na 6 frontach z całym światem jednocześnie - co może pójść nie tak :)
To jednak mieli sporo szczęścia
ach ta niemiecka myśl strategiczna :D
Dla leniwych odcinek w skrócie" Wojna to system, i tak i nie, oraz Tak, masz rację Kamilu".
Wreszcie o Rumunii, takiego odcinka oczekiwałem.
Panowie, bardzo dobra robota. Jak tylko natrafiłem na jedno z Waszych nagrań, to przesłuchuje conajmniej 2 dziennie.
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów, słuchawki i słuchaczy 👋👍
A co z głośnikami? Dyskryminujesz głośniki!
@@marcinhetna557
No ja Cie przepraszam,
staram się jak mogę,
ogarnąć nowo-mowę.
A tu nowe zarzuty,
czuję się wypruty.
🤪
@@erwinklappa8414 Głośniki przeproś 😉
@@marcinhetna557 w takim razie przepraszam wszystkie : głośniki, głośnice oraz głośniwisza. 😉
Świetny odcinek. Macie bardzo wysoki poziom.
Gratuluję
To może następny odcinek o Węgrach.
Tam, też było ciekawie.
Brawo za odcinek, kolejny dobry i ciekawy materiał.
Już mi się podoba ten król Karol II miłośnik szybkich samochodów, szybkich kobiet i pieniędzy
Wspaniale byłoby uslyszeć podobny odcinek o tym co działo się na Węgrzech
Dzień dobry, chciałbym zaproponować kilka tematów: 1-Okupacja w Polsce na ziemiach wcielonych do Rzeszy. 2- Narodowe Siły Zbrojne szczegółowo i w dużych liczbach 3- Bułgaria w czasie wojny. 4- Stalingrad szczegółowo
Jesteś patronem ?
Po takim odcinku nie pozostało nic innego jak wejść na patronie i przedłużyć subskrypcję do 2025r.
Dziękuję Panowie.
A jak skończą się materiały to wywołasz III WW, odczekasz kawał czasu i myk kolejne podcasty
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Zupełnie coś nowego dla mnie ! Super odcinek
Świetne materialy!
"Războiul este un sistem". Tak mi wyszło w translatorze😊
Chyba tłumaczyłeś w Google Translate, bo rodzajniki są dobre.
To jest odcinek . Uwielbiam takie tematy.
Niesamowity odcinek.👍👍👍
Natomiast straty ludnościowe w Rumunii są nieporównywalnie mniejsze w porównaniu do Polski. Także pod tym względem Rumunia na pewno wyszła na II wojnie światowej znacznie lepiej od Polski. Polska straciła k. 6 mln obywateli a Rumunia k. 500 000. Przy czym u nas ginęła głownie ludnośc cywilna.
W zasadzie wszyscy wyszli na II wojnie światowej lepiej od Polaków.
Ale główną tego przyczyną nie są decyzje polskich polityków, tylko położenie geograficzne i poglądy austriackiego malarza.
1. Polska była w strefie zgniotu więc musiało tak się stać
2. Wydaje mi się że było już wspominane na kanale że 6mln to przesadzona liczba stworzona na potrzeby powojennej PRL
@@remlepsza770 Dokładnie. Etnicznych Polaków (nie Żydów, Rusinów itepe) to zginęło 1,5-2 mln.
@@remlepsza770 wg. mnie nie musiało się tak stać. Były alternatywy. Sojusz z Niemcami, kapitulacja przed Wehrmachtem. Przypominam, że każdy z sojuszników Trzeciej Rzeszy poniósł w drugiej wojnie światowej znacznie mniejsze straty ludzkie od Polski.
@@remlepsza770 aboslutnie 6 milionów nie jest przesadzona, co było już tłumaczone w innych odcinkach - obejmuje Polaków i mniejszości narodowe. PRL forsował narrację, że 6 milionów samych Polaków, co nie było prawdą.
Świetny kanał, łapka w górę i subik leci
Ciekawy temat odcinka, życzę jeszcze szerszych zasięgów.
Jak zwykle . Dziękuje
Jak zwykle świetnie.
Gdyby nie dzisoejszy odcinek PWH wcale bym nie wstawała😅 Pozdrawiam wszystkich słuchaczy i panów prowadzących 😊
@@alexandramacedonska9617 przecież można ich słuchać w łóżku
@@dwusuwfan5118 Dziękuję za podpowiedź. Ale z przyzwyczajenia słucham PWH tylko na baczność 🫡😅👍
Szkoda, że nie było żadnego podcastu na temat kampanii norweskiej.
Fantastyczny materiał 😊
Dokładnie 👍
Komentarz dla zasięgów 🎉🎉🎉
Pan NB znów dał czadu. Przeciekawe. Dzięki
Bardzo ciekawy odcinek
Tak. Rumunia to bardzo ciekawy kraj. Szkoda tylko, że tyle tam niedźwiedzi. Czlowiek by pojechal polazic po gorach, ale strach jest 😅
Ciekawy odcinek. Ręka w górę, kto wiedział o historii Rumunii w II wś. oczywiście poza ucieczką na zachód przez Rumunię w 1939r. Niestety nasz system szkolnej edukacji historycznej opiera się na odwiecznej religii martyrologii narodu polskiego i większość uważa, że od 1 sierpnia do października 1944. walki na całym świecie ustały bo wszyscy czekali na to jak skończy się Powstanie Warszawskie.
Świetny odcinek
Ciekawym tematem jest ostatnia bitwa jaką Antonescu planował stoczyć z armią czerwoną. Chciał obsadzić linię fortyfikacji (najsilniejszą w Rumunii) Fokszany-Gałacz, pomiędzy Dunajem a Karpatami. Ciekawe czy ta bitwa mogłaby zamienić się w rumuńską Tali - Ihantale?
Raczej nie. Tą linię można było obejść, a Finów już nie bardzo. Bo i Finowie, byli bardziej bitnymi i świadomymi narodowo żołnierzami.
No właśnie zupełnie nie było jak owej linii obejść, żołnierze rumuńscy akurat bitni byli - nieustępując przy tym Finom.
@@ja_reakcjonista Chodziło mi o głębokie obejście przez Jugosławię i nizinę panońską.
@@MagnusGr tylko jak na Bałkany dostałyby się operacyjne związki armii czerwonej?
@@ja_reakcjonista Wzdłuż Dunaju i przez Bułgarię.
II Arbitraż Wiedeński to utrata północnej części Siedmiogrodu (mniej-więcej),z Seklerszczyzną. Nie, nie utracili wtedy Rumuni całej tej prowincji.
Nowy tydzień i nowy podcast, coś pieknego
świetny wątek odsłoniliście Panowie. brawo !!!
O taki odcinek nic nie robiliśmy!
"Stalin uznał, że być może rozwiązanie siłowe będzie dobre" - ewidętnie musiał wyjść ze swojej strefy komfortu.. 😆
Stalin był kunktatorem
Mega ciekawa historia.😮
Wszystkie odcinki są bardzo dobre.
Fajny jak zawsze odcinek, mam pytanie, może na następny odcinek (sugestia), dlaczego po II ww. światowej zniknęły (nie odrodziły) się Litwa, Łotwa i Estonia
Bo to wymagałoby III wojny światowej albo Anglosasów we Lwowie i Wilnie?
@@maciejjabonski9554 albo prowadzenia wojny z Niemcami całkowicie niezależnie od ZSRR, na co nie było stać ani ZSRR, ani Wielką Brytanię, ani USA.
A wraza Finlandia ocalała.To jest ciekawe.
@@MrChamsolo Finlandia była silniejszym i lepiej położonym (na większym uboczu) państwem. Państwa bałtyckie były zdane na łaskę i niełaskę Sowietów.
Macie Panowie jakis podcast na temat Bulgarii w czasie II wojny swiatowej?
Z tym "punktem zwrotnym" to trochę Panowie pojechaliście po bandzie. Szczególnie w kontekście tego, że wielokrotnie twierdziliście że Hitler ostatecznie i nieodwołalnie przerżnął, gdy bez pokonania (ułożenia się z) Wielkiej Brytanii, uderzył na ZSRR. A już finalnie i nieodwracalnie, gdy USA weszły do wojny.
Ale doceniam intelektualną prowokację ;-)
Być może chodziło o to, że po odpadnięciu Rumunii, zjazd z pochylni "klęska" znacznie przyspieszył.
@@MagnusGr Oczywiście. Ale jako syn polonisty i wyjątkowy nazista językowy muszę gorąco zaprotestować przeciw nazywaniu tego "punktem zwrotnym", jako że żadnego zwrotu tu nie było, ten nastąpił już dawno 😉
Jakiś punkt krytyczny, albo gwóźdź do trumny raczej.
Super 😊
Sierpień 1944
Paryż Warszawa Bukareszt
Cały SYSTEM powstań
Jeszcze powstanie wybuchło na Słowacji 29 VIII 1944 o tym chyba nie było materiału na tym kanale ?
super historia!
Super odcinek
Uderzyło mnie na dniach, że tych "wariatów" wydaje się w Polsce. Cóż... też mamy swoich wariatów.
Bardzo ciekawe.
Czy następny odcinek, kiedy by się nie pojawił, może być o bitwie pod stalingradem?
Armia Kwantuńska- csy byly plany opuszczenia Chin i obrony macierzystych Wysp Japońskich
Rumuński system zasięgowy. Aby logistyka podcastu rosła w siłę ;)
5 ale po nocnej zmiane
Niewolnicy tak mają…
Super!
dziękuję
Czekamy😁
Siła oddziaływania mocarstw, tak jak USA na przywództwo w Ameryce południowej i Państwa Arabskie, Francja, W. Brytania, na Państwa Afrykańskie i Azjatyckie.
Norma.
No dzisiejszy film naprawdę rozwalił system, a skoro wojna to system, to i rozwalił wojnę - ARCYDZIEŁO!
Dopiero na przykładzie Rumunii najlepiej widać jakimi fantastami byli przywódcy Powstania Warszawskiego.
O tak. Prof Wielomski zrobił ostatnio nagranie o politce wewn i zewn Rumunii podczas wojny. Odniosłem wrażenie, że Rumuni bili nas na głowę swoim mądrym podejściem.
Epoka romantyczna zniszczyła ten narod
A może odcinek Krojanty i 18 pułk ułanów z Grudziądza
A co po pierwszych pięciu minutach?
walki ułanów we wrześniu
Wspaniały odcinek! Zastanawiam się tylko skąd Pan wziął tezę o anty słowiańskiej postawie legionu michała archanioła skoro jej przywódca Zelea Codrenau miał polskie korzenie.
Otto Skorzenny też miał polskie korzenie a do panteonu bohaterow narodowych Polski nawet w myslach sie nie zbliżył 😂
Też prawda, ale w przypadku Codrenau nigdy o czymś takim nie słyszałem - chyba że zawierało się to w budowie państwa etniczo-narodowego.
von dem Bach-Zelwski był Kaszubem, a więc Polak.
Faktycznie ostro pokręcone. Europa środkowa bardzo obrywa za swoje położenie geograficzne i zasoby.
300 tys zaginionych??? Jak?
"Tu jest Rumunia. Musimy sobie zdać sprawę, że tu nie ma prostych odpowiedzi" 😂
Mistrz🤣🤣🤣👌🤣
Pewnie miało być 30 tyś.
Doliczyli zaginionych za Çeausesku
Bardzo ciekawy odcinek. Rumuni wybrali odwrotnie niż Polska w 1939 r. Zachowali zależną państwowość do 1944 r. i zmienili sojusze. Potraktowano ich po wojnie tak jak Polskę a może nawet trochę lepiej, przynajmniej do 1947 r. Oni stracili 0,5 mln zabitych ( żołnierzy i cywilów ) a My.......ok. 5 mln. Czy można był rozegrać to inaczej ? Może nie, Polska leżała na głównym kierunku starcia Rzesza - ZSRR i trudno byłoby nam, nie angażować armii do walk na wschodzie i zmienić sojusze w 1944 tak jak Rumunii. Może jednak trochę tak. Tego już się niestety nie dowiemy.
Jednak ten million naszych mógł pomóc Niemcom zniszczyć ruskich.
@@peterw3544 Ten milion byłby tylko mięsem armatnim i na przykład zamarzł by pod Stalingradem
@@peterw3544 Ten milion z niewydolnym systemem dowodzenia i bez logistyki? Powodzenia
@@rafalmi nasz żołnierz walczył lepiej przeciwko ruskim. Mamy nienawiść to Mordoru w krwi.
@@peterw3544 nasz żołnierz w 39 nie walczył z nikim lepiej bo w ogóle dobrze nie walczył... Źle dowodzony i bez logistyki w obronie słabego państwa zarządzanego przez skorumpowanych megalomanów - największy łomot 2wś to kampania wrześniowa.
👏👏👏
Z rana
Jak śmietana
Czy pójdziecie w klasykę: Spitfire lub Mustang vs BF 109? 😊
"To jest Rumunia. Musimy sobie zdać sprawę z tego że tu nie ma łatwych odpowiedzi." 😅
Swietne!
Od dawna powtarzam że od Warszawy ważniejsze było Ploiesti🤷
„To jest Rumunia. To nie ma prostych odpowiedzi” 😅
I kolejny odcinek udowadniający tezę ze zdecydowanie zle wybraliśmy w 389 roku. Najważniejsze zdanie z odcinka; Rumuni mieli podmiotowość, mieli armię, nie dalo soe ich tak po prostu przestawić z miejsca w miejsce. Nie dalo soe ot tak obalić króla i rządu.
Nie wiem do czego zmierza ta Twoja watpliwa teoria. Ze melimsy miec sojusz z Rumunia ?? W sumie przez Francje to milismy. Natomiast nie mieli zadnej suwerennosci.. Nie zostali podbici tylko dlatego ze przylaczyli sie do Hilera. Inaczej zostaliby zdmuchnieci jak Jugoslawia. Hiler wiedzial ze lepiej walczy i wspomaga jego wojne sojusznik ktory ma namiastki wolnosci i podmiotowosci niz ukupowany kraj...
Myśmy źle wybrali przed 966, jak się osiedliliśmy w akurat tym miejscu Europy. Źle wybrał Zygmunt III jak sam chciał być carem w miejsce umówionego z bojarami syna Władysława. Źle wybrał Zygmunt August opiekuna chorego psychicznie Albrechta Fryderyka.
W 1939 nasze wybory nie miały już w zasadzie żadnego znaczenia.
Czekamy na perypetie Węgrów.
DZIEŃ DOBRY PANOWIE
ciekawe co moglo przerazic nazistow ?
"Koledzy od okultyzmu" nie dość że rzetelna wiedza to I pośmiać się można :D xD
👍
kiedy Jagpanthera ?
Nigdy bo pantera to gruz😥
Pamiętam Wasz odcinek o tym jak Finlandia wyszła z wojny zmieniając front. A więc to dziwne, bo gdy Rumunia robi to samo, licząc na literę prawa międzynarodowego, podpisując stosowne umowy z ZSRS, to jest to naiwność, a gdy Finlandia, to wielka gra geopolityczna i przenikliwość przywódców narodu. Jeszcze wykorzystujecie ten odcinek, żeby poprzeć argumenty przeciwko alternatywnej historii, że Polska mogłaby tak zrobić. Panowie, to jest publicystyka dostosowana do własnej opinii, a nie wykładanie faktów.
Dodam jeszcze, że nie słyszałem słowa potępienia dla przywódców alianckich oraz samego Stalina, za wiarołomną grę wbrew zasadom prawa międzynarodowego. I oczywiście te gorzkie słowa o Polakach, że ich polityka, to były mrzonki.
Widocznie nie dokładnie oglądał pan odcinek o Finlandii …przecież Finlandia była na starcie i w trakcie wojny w kompletnie innej sytuacji (położeniu)…a jak ktoś oczekuje potępienia to chyba zakrawa o sprawiedliwość …a z nią to jak z tym przysłowiem ..każdy ma swoją (nota bene raz oczekuje pan faktów a raz potępienia…trzeba się zdecydować czego się chce)
@@Zorbaxxx1 Finlandia miała stać się republiką radziecką w 1939, a nie stała się, bo Stalin mimo, że zwyciężył, zawarł pokój. A potem Finlandia zaatakowała ZSRS, a potem zmieniła front. A mimo to społeczność międzynarodowa uchroniła ją przed stalinizmem. Czyli są narody lepsze i gorsze dla mocarstw. A najgorsze są te, które mogą wybić się na konkurenta, bo leżą w strategicznych lokalizacjach.
@@majordoc5493 można założyć swój kanał na YT a ten odsubskrybować…nie trzeba dziękować za radę - pzdr
@@majordoc5493myślę, że niepotrzebnie w geopolitykę wstawiasz takie pojęcia jak "lepsze, gorsze, zło i dobro" Finlandia nie była lepsza od Polski w oczach aliantów ani Finowie mądrzejsi od Polaków. Zwyczajnie interes narodowy mocarstw ułożył taki a nie inny obraz wpływów w mniejszych państwach. W polityce i strategii liczą się interesy, a gadanie o wartościach ma tylko mobilizować zwykłych ludzi. Rosja dziś nie walczy i ruski mir ani USA nie walczą o wolność i demokrację, tylko o wpływy i geostrategiczne położenie.
@@sebastiantora4165 czyli jednak nikt z piszących nie zauważył, że panowie przekazują nie tylko fakty, ale i komentują w swoim stylu przekazując swój pogląd na historię? Bo niby jak nazwać odcinki "a gdyby powstanie nie wybuchło ", albo o zajęciu Zaolzia przez Polaków, o tym czy Hitler uprzedził Stalina operacją Barbarossa. Każdy historyk zawsze pokusi się o przedstawienie swojej interpretacji faktów historycznych. I panowie to robią raz lepiej a raz gorzej.
Ja słyszałem taką legendę miejską że te werble to grają Jak pan Norbert do kibla idzie i teraz nie wiem czy to prawda
Rumunia miała podmiotowość, a my nie. Warto zwrócić uwagę na te różnice, bo wielu nie wie na czym polega mądre wojowanie, bo na pewno nie na pierdzieleniu, że guzika nie oddamy.
Rumunom to się wydawało że mają podmiotowość. Suma sumarum skończyli tak jak Polska.
W pewnych aspektach to nawet gorzej. My nie mieliśmy chociaż takiego wariata jak Ceausescu.
@@IvoBożętaNo ale to by było na tyle, bo co najmniej od 1989 roku poziom życia w Polsce jest zdecydowanie lepszy, niż w Rumunii.
No i nie popadajmy w pułapkę myślenia, że wszystko po 1945 jest efektem rozstrzgnięć II wojny światowej. Od tego czasu minęły dekady i mamy za sobą mnóstwo decyzji i procesów politycznych oraz kilka zakrętów histori.
Chyba każdy Rumun zamieniłby chętnie Cauceacu na Jaruzelskiego i wszystko co było potem.
Taką podmiotowość, że najpierw Niemcy a potem Rosjanie rysowali im granice i wybierali rządzących.
Już bez przesady.
Są podobieństwa między Rumunią a Polską oba kraje były dyktaturami w 1939 roku. Rumunia jednak nie była tak bezmyślna by pchać się do wojny kompletnie nie przygotowana i dała się zniszczyć. I słusznie zdecydowała się wspomóc atak Hitlera na ZSRR. Co do stanu armii rumuńskiej to jest to częściowa wina Niemiec, bo powinni im pomóc się dozbroić i dokonać stosownych reform. Pod Stalingradem Rumuni mieli brakiem lekarstw i żywności, bo Niemcy traktowali ich cynicznie i za to częściowo zapłacą klęską. Antonescu po prostu nie potrafił umocnić swojej pozycji przez stworzenie własnego ugrupowania i powolne przejmowania kontroli nad armią i policją. Co do 23 sierpnia nie ma w nim nic niezwykłego ,Rumuni zachowali rząd , administracje i armię która w tym momencie była większa od Niemców. To nie żałosna A.K która wywołała Powstanie Warszawskie. Propozycja Rumunów by Niemcy się wycofali była rozsądna dla Hitlera pod koniec sierpnia 1944 roku. Ten sukces Rumunów niestety już nic nie mógł zmienić ich los jak i los Polski jest tylko jeden . Bilet w jedną stronę do Moskwy na 45 lat indoktrynacji i licencje na bycie dymanym!
skończyli jak my a nawet gorzej, mimo ze stali na uboczu i mieli ropę. w Polsce stacjonowało bodaj 3 miliony szkopskich wojsk w pewnym momencie, więc żaden fikołek by się nie udał na zasadzie "idzie sobie" bo to był główny front. Co ma wspólnego Powstanie warszawskie z tym wszystkim? Gdyby Stalin "wyzwalał" stolicę obróciłby ją w perzynę tak samo jak inne miasta,kamień na kamieniu by nie został. Fantazjowanie o niezniszczonej Warszawie nie ma granic. A jak pojedzieszdo Łodzi to zobaczysz jak wyglądała. Niewiele się rózni.
Skończyli gorzej od nas. Okres Bierutowski w Polsce to był spacerek w porównaniu do tego, co działo się w Rumunii po wojnie
@@mateuszbalcerek7598 Ale to było już po wojnie. A my straciliśmy 1/5 ludności wszystkie elity , złupiona i spalona stolica. I połowę terytorium, a nowe zostało w większości ograbione.
Jest jedna zasadnicza różnica: Rumunia nie graniczyła z III Rzeszą i nie leżała na głównym kierunku uderzenia (czy to z zachodu na wschód czy odwrotnie) nie była w ogóle brana pod uwagę jako Lebensraum dla nadludzi.
@@jacekwidor3306 To prawda, ale gdyby Rumunia postąpiła tak nierozsądnie jak Polska . Mogłaby zostać i tak zniszczona. Wspomnij los Jugosławii , która po podpisaniu układu. Niedługo obalono rząd który podpisał pakt, i go zerwano. Hitler zaatakował i zniszczył ten kraj. Z Rumunii atakowała Grupa Armii Południe. A z Polski Grupa Armii Centrum. Lebensraum wymagałby czasu na wprowadzenie to nie dwa trzy ,lata i zawsze mógł ulec modyfikacji!
No to mamy trzech pierwszych w tym lechite😂😂 komentarze to SYSTEM
Może jakaś audycja o operacji Tidal Wave
Rumuński bigos
To jest Rumunia :D
Trudno mi zgodzić się z tak ponuro przedstawionym obrazem przedwojennej Rumunii, jak i imputowaniu Rumunom nazizmu. Dyktatura i skrajności wydają się być podobne do doświadczeń innych krajów centralnej Europy, podobnie ma się z biedą.
3