KOHELET - co ta księga robi w Biblii?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 พ.ย. 2022
  • Tu można włączyć się we współtworzenie tego kanału - zostań jego częścią:
    patronite.pl/MarcinMajewski
    Księga Koheleta jest jedną z najtrudniejszych i najdziwniejszych ksiąg w Biblii oraz zagadką dla czytelników od 2,5 tys. lat. Czytając Księgę Koheleta ma się czasem ochotę zapytać: co ona robi w Piśmie Świętym? Dlaczego Izrael, a potem Kościół nie pozbył się jej, choć miał ku temu kilka okazji?
    Tematyka: Księga Koheleta, Kohelet, Eklezjastes, Księga Eklezjastesa, marność, marność nad marnościami, vanitas, Biblia, Pismo Święte, dekonstrukcjonizm, hedonizm, stoicyzm, epikureizm, racjonalizm, sceptycyzm, agnostycyzm, pesymizm, optymizm, egzystencjalizm.
    Wykładowca: prof. ucz. dr hab. Marcin Majewski
    Źródła:
    Biblia Tysiąclecia: biblia.deon.pl
    Biblia internetowa: www.biblia-internetowa.pl
    prof. K. Bardski, Nowe ujęcia translatoryczne w przekładach Księgi Koheleta i Pieśni nad Pieśniami w Biblii Ekumenicznej, BibAn 4 (2014) 451-459.

ความคิดเห็น • 721

  • @alinakubacka378
    @alinakubacka378 3 หลายเดือนก่อน +34

    To że Pan jest baraaardzo mądry, że ma ogrooooomną wiedzę, to jest nic w porownaniu z tym podmuchem wiatru. Niesamowite wyczucie tej historii, kultury i religii. Coś wspaniałego. Bardzo Panu dziękuję.

  • @takijedenmichal
    @takijedenmichal 2 หลายเดือนก่อน +12

    Ulotne, jakże ulotne, wszystko jest takie ulotne. ❤️ Dziękuję za Pana działalność na TH-cam. Jest Pan swietnym wykladowca. Pozdrawiam

  • @MarzenaMroczek-go4wb
    @MarzenaMroczek-go4wb 3 หลายเดือนก่อน +15

    Cóż, ja mam nieodparte wrażenie że Kohelet cierpiał na depresję z okresami remisji. Jest mi to znajome. Kurczę, wielu rabinów, naukowców i mam takie wrażenie wiele szukających poznania zmagają się z transcendencją i codziennością
    Dziękuję za Pana pracę.M.Mroczek
    zmagają w życiu z codziennością jak i z transcendencją.

    • @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun
      @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun หลายเดือนก่อน +5

      Te wszystkie mysli i rozkminy przebiegają przez głowę każdego człowieka, nawet bez depresji.

    • @tomasz.7983
      @tomasz.7983 17 วันที่ผ่านมา

      Dla mnie to choroba afektywna dwubiegunowa - typowe objawy - huśtawka pomiędzy euforią i radością a depresją i beznadzieją.

  • @ewarynkiewicz9481
    @ewarynkiewicz9481 ปีที่แล้ว +28

    Wątpliwości są mądrzejsze niż pewność siebie

    • @DanekR
      @DanekR 2 หลายเดือนก่อน +2

      Choć z drugiej strony... "Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy..." ;)

  • @bananos84
    @bananos84 ปีที่แล้ว +71

    Dla mnie najlepszy odcinek, zwłaszcza końcówka! Dziękuję! Pozwolę sobie dodać coś od siebie, co pojawiło się w moim zrozumieniu podczas oglądania i rozważania :)
    Kohelet pięknie pokazuje, że w całej tej ulotności życia materialnego (cielesnego), zmienności i ulotności naszych osobistych spekulacji umysłowych, tych wszystkich sprzeczności, które nas otaczają, pewnego wręcz absurdu - pewną Stałą, tajemnicę, którą nazywa Bogiem. Skłania nas do wyjścia poza nasz umysł, poza zwierzęcą identyfikację z ciałem, przyjemność czy cierpienie; pokazuje, że każda sprzeczności jest tym samym, np. kochanie i nienawiść, mądrość i głupota. Trochę przypomina Rumiego w swych rozważaniach :)
    Wg mnie to dzieło to wspaniały drogowskaz do poszukiwań poza słowami, w przestrzeni naszego Jestestwa (obecności i wewnętrznego spokoju). Wskazuje na Esencję, która nie jest tym, ani tamtym, ukrytą pod płaszczem otaczającej nas iluzji, ale zarazem stale się ujawniającą. On to widzi, rozumie i tylko wskazuje, a kto ma zrozumieć, ten zrozumie. Zero inwazji w umysł, po prostu pytaniami otwiera pewne przestrzenie w Nas :) Wspaniałe jest także ukazanie pewnej Prawdy, że im więcej wiesz, tym bardziej cierpisz; aż w końcu zdajesz sobie sprawę, że nic nie wiesz :) Gonimy, szukamy, staramy się coś pozostawić i być zapamiętanym, a może po prostu należy zaakceptować dzieło boskie, swoje uwarunkowania i po prostu być szczęśliwym 😊
    Piękna Księga. Pozdrawiam

  • @magorzataborowiec5424
    @magorzataborowiec5424 ปีที่แล้ว +45

    Niesamowte podejście do sprawy! "Ulotne, jakże ulotne, wszystko jest takie ulotne". Dziękuję bardzo!

  • @krystynajarosawska9297
    @krystynajarosawska9297 ปีที่แล้ว +104

    Dziękuję, że poświęca Pan czas na dzielenie się zdobytą wiedzą

  • @mariapyka9189
    @mariapyka9189 2 หลายเดือนก่อน +8

    Wysłuchałam tego wykładu po raz kolejny i z pewnością nie raz jeszcze do niego wrócę. Jest genialny! Dziękuję...

  • @atenka3128
    @atenka3128 ปีที่แล้ว +26

    'Kto wie co jest dobre dla czlowieka?" , Ko zna Bozy plan ? klucz który mówi wszystko.
    Księga wielkiej pokory milosci i wiary.
    Zaufanie daje spokuj i radości! w każdej chwili .
    Dziekuje za Koheleta .
    Bardzo miło slucha sie wykladu , pan jak zwykle znajduje głębiej.
    Dziekuje

  • @ewamarcinkowska6575
    @ewamarcinkowska6575 11 หลายเดือนก่อน +31

    Odkryłam Pana kanał który dokładnie odpowiada na to czego szukałam dziękuję.

  • @rafajerzak3660
    @rafajerzak3660 2 หลายเดือนก่อน +7

    Kohelet w pigułce -dziękuję za wspaniały wykład.

  • @ewaleperlier4634
    @ewaleperlier4634 ปีที่แล้ว +22

    Cieszę się, że trafilam na ten kanał. Życzę aby bardzo szybko przybywalo subskrypcji. Pozdrawiam i dziękuję.

  • @magorzatakaczmarek8662
    @magorzatakaczmarek8662 ปีที่แล้ว +38

    O rety!!!! To najlepsza ksiega z calej Bibli.
    Mam identyczne refleksje jak jej autor.

    • @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun
      @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun หลายเดือนก่อน +4

      Dla mnie to jest niesamowite, że tyle wieków nas dzieli od Koheleta a człowiek nadal taki sam 🫨 jest w człowieczeństwie cos niezmiennego

  • @andrzejcecot5259
    @andrzejcecot5259 11 หลายเดือนก่อน +17

    Bardzo cenię moj czas,ale wszystkie Pana wyklady,to pożytecznie spedzone chwile mojego życia.Pozdrawiam i czekam na cos z Nowego Testamentu

  • @aleksandramaj8156
    @aleksandramaj8156 2 หลายเดือนก่อน +8

    Wspaniały wykład. Gratuluję przeogromnej wiedzy i otwartego umysłu, co pozwala dostrzegać głębie. Bardzo dziękuje za Pana pracę. W wykładzie padło wiele pomysłów na kolejne wykłady odnośnie ks. Koheleta, więc mam nadzieję, że pojawią się kolejne filmy na kanale.

  • @annaduch7471
    @annaduch7471 ปีที่แล้ว +51

    Dziękuję za ten wykład i pozostałe zresztą również. Od kiedy trafiłam na ten kanał nie mogę się oderwać. Słucham po kilka wykładów dziennie.

  • @apoloniamuller533
    @apoloniamuller533 ปีที่แล้ว +25

    Cala prawda zycia panie Profesorze.Kocham ta Ksiege.

  • @andrzejfreewolny6936
    @andrzejfreewolny6936 ปีที่แล้ว +17

    Kolejny świetny wykład, a już sobie obiecałem że posłucham muzyki którą w każdej chwili mogę wyłączyć, bo jak zaczynam Pańskie wykłady to przez półtorej godziny ciężko się oderwać.
    Co do Koheleta zaś, to możliwe iż cierpiał na jakiś wariant choroby afektywnej dwubiegunowej, stąd jego rozchwianie emocjonalne, raz smutek i ulotność, a po chwili euforia ("po chwili" to oczywiście w tekście, nikt nie wie ile czasu mijało pomiędzy kolejnymi zapiskami )

    • @Trojden100
      @Trojden100 8 หลายเดือนก่อน +3

      Właściwie to Księga Koheleta wraz z jej treścią jest o tyle zagadką, że nie wiadomo, które z zawartych tam stwierdzeń to własne wnioski Koheleta, a które to przytaczane stwierdzenia, które autor "bierze na warsztat", by z nimi polemizować i się z nimi nie zgodzić. :) Bo ewentualne cytaty i cudze stwierdzenia nie są tu oznaczone.
      Autor snując rozważania o sensie życia i drodze do szczęścia dochodzi do sprzecznych wniosków, jednak takie właśnie jest życie - pełne sprzeczności i paradoksów. Kryzysy egzystencjalne i chwile pesymizmu przeplatają się z wyciąganiem wniosków, które można nazwać pocieszającymi i pozytywnymi. Choć wygląda po prostu na to, że autor podsumował swoje chwile kryzysów egzystencjalnych, które w końcu przezwyciężył, i potem przedstawił wnioski, do jakich w końcu doszedł.
      Przy założeniu, że autor przynajmniej w części zgadza się ze wszystkim, co tam zamieścił, można wnioskować, że jego księga to synteza myśli żydowskiej, stoicyzmu i epikureizmu. Wpływ greckiej myśli jest u niego mocno widoczny.
      Osobiście mam wrażenie, że Kohelet był zarówno mądrym, jak i wrażliwym, a przy tym sympatycznym i pozytywnym człowiekiem, z którym chętnie by się porozmawiało i podyskutowało na żywo. IMHO to jeden z najciekawszych starożytnych Żydów, jakich odnotowała historia.
      Stwierdza, że wszystko jest ulotne, a panująca na świecie niesprawiedliwość czyni życie wręcz nieznośnym, a mimo to nie popada w pesymizm, tylko zaleca, żeby pogodzić się z tym, że wszystko jest hevel (ulotne), mieć nadzieję, że Bóg ustanowił wszystko tak, że w końcu wszystko przestanie być hevel, i czerpać z życia pełnymi garściami i znajdować radość w małych rzeczach, jak jedzenie, picie, praca czy życie rodzinne. Podkreśla wartość mądrości (choć jej nie przecenia), przyjaźni i wzajemnego wsparcia. Zaleca pogodę ducha i cieszenie się z tego co się ma, dopóki jest to możliwe.
      Ogólnie, wiele słuszności w jego rozumowaniu.

  • @agape9648
    @agape9648 ปีที่แล้ว +92

    Ta księga pomaga mi przejść kryzys połowy życia... Mam podobne myslenie jak Kohelet i dzięki Niemu jeszcze nie zwariowałam 😉

    • @cenk-nd6us
      @cenk-nd6us ปีที่แล้ว +9

      Przypadkiem przeczytałem pani wypowiedź, może podzieli się pani tym zemną, co panią trzyma w trudnych chwilach, czytając tą księgę. Pozdrawiam.

    • @Wild.Beaver
      @Wild.Beaver ปีที่แล้ว +2

      Czy pani nazwa jest celowa, czy przypadkowa?

    • @agape9648
      @agape9648 ปีที่แล้ว +5

      @@Wild.Beaver i tak i tak 🙂

    • @marekk6987
      @marekk6987 8 หลายเดือนก่อน

      ​​@@cenk-nd6us
      Przesłanie tej księgi jest zrozumiałe w świetle natchnionych wypowiedzi z Nowego Testamentu.
      Paweł z Tarasu,List do Rzymian rozdział 8:
      "Bo stworzenie zostało poddane daremności nie z własnej woli, ale z woli Tego, który to sprawił, dając jednak podstawę do nadziei, 21 że samo stworzenie też zostanie uwolnione z niewoli zepsucia i zazna wspaniałej wolności dzieci Bożych."
      Przystępne informacje dotyczące "nadziei" o której wspomniał ap.Paweł można znaleźć w bezpłatnym,interaktywnym kursie biblijnym:
      "Już zawsze ciesz się życiem"
      Np.lekcja 02 "Biblia daje nadzieję''
      Kurs łatwo znaleźć,
      wystarczy w wyszukiwarkę wpisać jego tytuł.

    • @pawetomczak631
      @pawetomczak631 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@Wild.Beaversd

  • @magdamyszak
    @magdamyszak ปีที่แล้ว +20

    Jestem mile zaskoczona, jako protestantka tak pobieżnie ją czytałam zawsze a tu taka perełka

    • @magdamyszak
      @magdamyszak ปีที่แล้ว +5

      @@JurandJS proponuję zająć się czymś pożytecznym, zaczepianie ludzi w internecie świadczy wyłącznie o braku zajęcia

  • @laras3131
    @laras3131 11 หลายเดือนก่อน +11

    Super

  • @elzbietaliszczak-em3hu
    @elzbietaliszczak-em3hu ปีที่แล้ว +22

    Slucham Pana wykładów i otrzymuje odpowiedzi na moje dręczące pytania a ten wykład mnie oczarował ❤❤❤więcej takich tłumaczeń ❤

  • @Analitycznaona
    @Analitycznaona ปีที่แล้ว +32

    DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁY WYKŁAD W J. POLSKIM !! 🙏🏼🙏🏼🙏🏼🌷🌸🌷🌸🌷🌸🌸

  • @beatalyszczarz6882
    @beatalyszczarz6882 ปีที่แล้ว +11

    Właśnie znalazłam Pana kanał i odsłuchuje kolejne odcinki. Super wiedza, dzięki.

  • @elas5797
    @elas5797 ปีที่แล้ว +9

    Dziękuję

  • @jurkojk
    @jurkojk 2 หลายเดือนก่อน +6

    Cudowne omowienie Ksiegi Koheleta!!!
    Dawno temu czytalem T. Żychewicza , Stare przymierze.
    Chapeau bas, Panie profesorze...

    • @jozefadolata621
      @jozefadolata621 2 หลายเดือนก่อน +1

      MM jest, moim zdaniem, najwybitniejszym naukowcem w Polsce.

  • @krzysztofszulim9612
    @krzysztofszulim9612 ปีที่แล้ว +24

    Rewelacyjne nagranie, wspaniale się słucha, podobnie jak innych nagrań Pana Marcina! Super, dziękuję!

  • @agaagusia4726
    @agaagusia4726 ปีที่แล้ว +26

    Bardzo dziękuję za ten wykład. Księga Koheleta jest zrozumiała dla tych, którzy troszkę przeżyli, niekoniecznie starych, ale patrzących już z pewnej perspektywy. Tam nie ma sprzeczności, tam jest zawarty cały proces ludzkiego życia i kształtowania się świadomości egzystencjalnej. Jest to księga biblijna, która najbardziej mnie poruszyła. Chętnie wysłuchałabym kolejnych wykładów na jej temat.
    Chętnie dowiedziałabym się też czegoś o Pieśni nad pieśniami. To przepiękny erotyk, ale ludzie boją się tak patrzeć na tę księgę. Ona też "tak jakby" nie pasuje do Biblii.

    • @AOTBrightSide
      @AOTBrightSide ปีที่แล้ว +4

      Mi ta księga w ogóle nie wydaje się pełna sprzeczności, przekaz jaki z niej wyciągam, to że trzeba mieć dystans do siebie i swoich osiągnięć oraz do innych i ich osiągnięć. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć wszystkiego i być zapamiętanym przez wszystkich. W tej chwili na świecie szacunkowo żyje 7% z liczby ludzi, którzy żyli kiedykolwiek, czyli prawie 8 mld ze 108 mld, czy to nie daje do myślenia?
      Ta księga mówi, żebyśmy się nie dali zwariować, Zen w czystej postaci 😊

    • @agaagusia4726
      @agaagusia4726 ปีที่แล้ว +15

      @@AOTBrightSide Nie znam Zen ale zgadzam się z tym, że nie ma w Księdze Koheleta sprzeczności. Do myśli w niej zawartych można dojść samemu, ale w Księdze Koheleta są one pięknie i ponadczasowo wyrażone. Ktoś, kto czyta z pewnym bagażem przeżyć i przemyśleń i podchodzi do Koheleta, jak do normalnego człowieka nie dostrzeże sprzeczności tylko proces, w którym znajduje się każdy człowiek ale nie każdy sobie to uświadamia. Młody odkrywa "smaki życia", próbuje, odkrywa, buduje. Perspektywa śmierci jest daleka i nierealna. W miarę upływu czasu można sobie uświadomić, że nic nie jest trwałe, wszystko przemija. To może być bolesne, zniechęcające, depresyjne. Jest w tym bezradność, nic nie można zmienić. I wtedy pojawia się dojrzałość, można się cieszyć tylko tym, co "tu i teraz" bo tylko to mamy. Jednocześnie wszystko robić ze świadomością Bożej sprawiedliwości. Korzystać z życia mądrze. Jednocześnie nie filozofować za dużo, nie rozmyślać za dużo bo to nic nie daje, prócz trudnych myśli.

  • @robertlorenc7080
    @robertlorenc7080 ปีที่แล้ว +12

    Rewelacja. Te sprawy z kobietami były mi niepasyujacym puzlem. Dziękuję za wyjaśnienie, świetny wykład.

  • @Kylu12488
    @Kylu12488 ปีที่แล้ว +27

    Pożytecznie spędzone półtorej godziny.
    Dziekuję, życzę dużo zdrowia.

  • @tamaraarmata3807
    @tamaraarmata3807 3 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮😮🎉🎉❤❤😊😊

  • @teresa-r
    @teresa-r ปีที่แล้ว +33

    Każdy Pana wykład na tym kanale to niezwykły dar, pod względem przekazywanej wiedzy i wyjątkowej formy przekazu. Dziękuję serdecznie ❤️🌹🙏

  • @Quchikim
    @Quchikim ปีที่แล้ว +14

    Dobrego dnia wszystkim 🥳

  • @maciejzacharek7641
    @maciejzacharek7641 ปีที่แล้ว +8

    Wielkie dzieki. Super

  • @ania2415
    @ania2415 11 หลายเดือนก่อน +4

    tak, koniecznie o Kohelecie!!!

  • @jacekm187
    @jacekm187 ปีที่แล้ว +24

    Nareszcie,hura nowy wykład, dziękuję

  • @angelofthemorning5128
    @angelofthemorning5128 ปีที่แล้ว +49

    Lubię księgę Koheleta. Obok księgi mądrości i listów św Pawła, moja ulubiona. Bardzo dziękuję za te kilka zdań podsumowujących. Są dla mnie bardzo cenne.

  • @beatap3335
    @beatap3335 ปีที่แล้ว +11

    Dzięki Pana tłumaczeniu Koheleta wydaje się on bardzo odważny, szczery i bliski ludziom.

    • @cenk-nd6us
      @cenk-nd6us ปีที่แล้ว +2

      Jeśli chodzi o tłumaczenie tego pana, Miałbym pytanie. Czy pani też pochodzi o zwierząt, bo ja nie. Myślę że KOHELET, mówiąc, że sami OD SIEBIE jesteśmy zwierzętami, ponieważ mamy te same pragnienia jak zwierzęta, jedzenie, terytorium do życia, tak samo umieramy, szukamy partnerki do życia. itd. Natomiast człowiek zachowujący prawo Boże i posłuszeństwo i mający ducha Bożego , staje się MU podobny, Człowiek stworzony przez BOGA może upodobnić się po przez swoje zachowanie do świni czy innego zwierzęcia. I to ma na myśli autor tej księgi. Ten pan w śród wielu prawdziwych ciekawych wypowiedzi, miesza bzdury, zaprzecza BOGU. Czy pani chce brać imię BOBA na daremno i być pociągnięta do odpowiedzialności, ponieważ BÓG nie pozostawi takiego człowieka bez karania, który zaprzecza BOGU. Według mnie ten pan nie ma ducha bożego i wszystko bierze literalnie, dlatego nie może zrozumieć spraw duchowych. Na koniec zadam pytanie. Komu chce pani być podobna ludziom czy BOGU? Pozdrawiam

    • @beatap3335
      @beatap3335 ปีที่แล้ว +2

      @@cenk-nd6us ojej.jak mocno napisane...

  • @andrzejcecot5259
    @andrzejcecot5259 11 หลายเดือนก่อน +18

    Panie Majewski.kazdy pana wyklad,to intelektualna uczta.Naleze do tych nielicznych,co przeczytali Stary Testament,ale te wyklady daly mi zrodumienie tego co czytałem.Mysle ,ze Twoi sluchacze by bardzo chcieli wyklady o Nowym Bardzo dziękuję,za te wszystkie wykłady i czekam na nowe o Jezusie Chrystusie.

  • @jacekkubiak3551
    @jacekkubiak3551 ปีที่แล้ว +33

    Dziękuję za wykład, zawsze czekam na kolejny z niecierpliwością.

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 ปีที่แล้ว +6

    Wspaniały materiał, kolejny, który odczarowuje negatywny (strasząco-grożący) przekaz z lekcji religii. A co do "TRUDU", "trudności", to wydaje mi się, że Kohelet ma na myśli to, do czego niedawno, przed 50-tką, doszedłem (dojrzałem) - że nie można trudzić się "na próżno", nomen omen, czyli wysilać się tylko po to, by swojej pysze dogodzić, POKAZAĆ się, zaistnieć, czy gonić za jakimiś mrzonkami zapatrzonym będąc w osiągnięcia (złudne) innych ludzi. Zamiast tego mędrzec nasz sugeruje, żeby po prostu robić swoje, cieszyć się tym, co się ma, co Bóg dał, czy też tym, co się wypracowało z naturalnej potrzeby, czucia, głosu serca, kroczenia własną drogą. Przy okazji zdobywając właśnie mądrość, która nie powinna być wartością sama w sobie, tylko narzędziem DOBRA (o czym mówi też Sokrates, który pewnie czytał Koheleta).

  • @zenustajmir5609
    @zenustajmir5609 ปีที่แล้ว +9

    Świetny wykład. Wcale mnie to nie interesuje ale oglądnąłem od deski do deski.

  • @danielkowalinski
    @danielkowalinski 3 หลายเดือนก่อน +4

    W przekładzie Dosłownym EIB znalazłem takie samo podejście do kobiety w Kazn 7:26 "kobieta, ta, której...". Dla mnie to rewelacyjne wieści. Od lat jestem pastorem, a słuchając Pana wykładów Biblia stała się dla mnie jeszcze większą rozkoszą. Niech Bóg Pana obficie błogosławi!

  • @Barbara-ht9nj
    @Barbara-ht9nj ปีที่แล้ว +10

    Dziękuję za bardzo ciekawy wykład.Św. Paweł w Odzie do Miłości ujmuje filozofię Koheleta w podobny ,lecz pogłębiony sposób Chylę czoła przed ludźmi o otwartych umysłach i nieugięcie poszukujących prawdy.

  • @mariuszzet4835
    @mariuszzet4835 ปีที่แล้ว +21

    Prawdziwa uczta ! Dziękuję.

    • @mariuszzet4835
      @mariuszzet4835 ปีที่แล้ว +2

      @@JurandJS Rozumiem do czego pijesz ale nauka jest akurat tą dziedziną gdzie z zasady poszukuje się prawdy. Zdrowa nauka to taka która mówi jak jest, odkrywa mechanizmy, przyczyny i skutki.

  • @daap007
    @daap007 ปีที่แล้ว +17

    Jako osoba o umyśle analitycznym, która lubi rozważać okoliczności w kluczu skutkowo-przyczynowym, (trochę jak informatyk analizuje program) stwierdzam, że Kochelet naprawdę wyprzedził swoją epokę!
    Jeśli rozważyć rozważania Kocheleta w kluczu języka programowania to sprawa jest bardzo prosta i logiczna!
    Kochelet stawia tezę i oczekuje odpowiedzi: prawda, czy fałsz. A potem gdy czytelnik myśli, że zna odpowiedź, do tezy dodaje atrybut(y) i znowu zadaje pytanie: a teraz prawda czy fałsz?
    Czyli: Czy to coś daje marność, czy szczęście?. Z jakim atrybutem to daje marność, a z jakim atrybutem daje szczęście?
    Zmusza człowieka do odkrycia z jakim atrybutem zmienna np. "mądrość" ="szczęście"
    a z jakim
    "mądrość" = "marność"
    Dla mnie ta księga jest genialna!
    Kochelet - teolog - programista :-)

    • @kagu3849
      @kagu3849 9 หลายเดือนก่อน +1

      Ja się trochę nie zgadzam, że wyprzedzał swoją epokę. W każdej epoce jest taki Kohelet bo "nihil Novi sub sole"

  • @bartoszkania7838
    @bartoszkania7838 ปีที่แล้ว +11

    Dzień dobry, wspaniały wykład. Bardzo chętnie posłuchałbym więcej na temat tej moim zdaniem najciekawszej biblijnej księgi.

  • @magorzatagola5625
    @magorzatagola5625 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję serdecznie

  • @pyrzyczanka
    @pyrzyczanka ปีที่แล้ว +9

    Czas na uzupełnienie wiedzy odnośnie Starego Testamentu . Dobrze trafiłem ! Pozdrawiam .

  • @KrisVanMoerbei
    @KrisVanMoerbei 11 หลายเดือนก่อน +29

    Chętnie wesprę tylko niech Profesor nie skraca. Wspaniale się słucha i myślę, że każdy doceni nawet 3 godzinny wykład. My tego potrzebujemy. Krótkich filmików jest tu pełno.

    • @benek8737
      @benek8737 8 หลายเดือนก่อน +1

      Umiarkowanie zawsze najlepsze

  • @monikabareja5912
    @monikabareja5912 ปีที่แล้ว +39

    Jak można dać tyle czekać na siebie 😉 Z przyjemnością wysłucham, kolejnego wykładu.

  • @piolub5471
    @piolub5471 ปีที่แล้ว +7

    Super wykład

  • @user-os6xw5wk5q
    @user-os6xw5wk5q ปีที่แล้ว +35

    Ale fajnie - zawsze ciekawiła mnie ta księga. Z chęcią posłucham. Dziękuję.

  • @piotrkryjak2588
    @piotrkryjak2588 ปีที่แล้ว +12

    Super wykład. BRAVO
    Moje przemyślenia, że może pod słowem pod słowem "halla" ulotne powinniśmy postrzegać słowo względne.
    Mielibyśmy zatem biblijną torie względności, a więc wszystko jest względnością. Tak jak woda w trzech stanach skupienia.

  • @tomjeery2741
    @tomjeery2741 ปีที่แล้ว +5

    dziękuję

  • @ksz511
    @ksz511 18 วันที่ผ่านมา +1

    Tak bardzo chcemy aby Pan zrobił dogrywkę tego tematu.

  • @stanisawkowalczyk7114
    @stanisawkowalczyk7114 ปีที่แล้ว +19

    Księga którą można inaczej nazwać - takie jest życie człowieka.

  • @kalinamalina8554
    @kalinamalina8554 ปีที่แล้ว +20

    Wspaniały wyklad

  • @wojciechpietraszak5584
    @wojciechpietraszak5584 ปีที่แล้ว +16

    Dziękuję za świetny wykład.

  • @witoldwisniewski9750
    @witoldwisniewski9750 ปีที่แล้ว +6

    Błyskotliwy wykład!

  • @aneada142
    @aneada142 ปีที่แล้ว +22

    Kohelet to odważny obserwator rzeczywistości, który akceptuje ją taką jaka jest i wie (lub wierzy), że ostanie słowo należy do Boga.
    Bardzo dziękuję za bardzo ciekawy wykład. Pozdrawiam.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz ปีที่แล้ว +2

      A to.mam weźmie że facet miał lekką deprechę 🙂

    • @epegeiro2492
      @epegeiro2492 ปีที่แล้ว +3

      wszystko to dotyczy tego co dzieje się pod słońcem a nie nad słońcem- myślę,że to kluczowa uwaga w rozważaniu Koheleta :)

    • @andrzejrakowski7517
      @andrzejrakowski7517 ปีที่แล้ว

      @@epegeiro2492 Tym bardziej ,że wtedy jeszcze Ziemia była postrzegana normalnie ,czyli jako płaska planeta, a słońce krążyło nad tą planetą.

  • @blackmarjot
    @blackmarjot ปีที่แล้ว +16

    To co pisał jest w sumie bardzo zrozumiałe logiczne i ludzkie. Po prostu niektóre rzeczy pisał "po spożyciu" a niektóre na kacu. Ot i cała historyja. 😉😂.
    A tak poważnie świetny kanał.! Subskrybuję. .

    • @dorotazdu4353
      @dorotazdu4353 2 หลายเดือนก่อน

      ...możliwe. A może miał depresję?

    • @barbaramielczarek4919
      @barbaramielczarek4919 หลายเดือนก่อน

      Matrix opisal

    • @barbaramielczarek4919
      @barbaramielczarek4919 หลายเดือนก่อน

      Zgorzknialy fb i te inne cyfrowe zwiedzenia ci jest ulotne idzie z dymem

  • @jijchojnacki
    @jijchojnacki ปีที่แล้ว +21

    Pięknie dziękuję Panie Marcinie za tę ucztę 🙂

  • @wiolettaszczyrkowska1916
    @wiolettaszczyrkowska1916 หลายเดือนก่อน +3

    Jak zwykle super. Dziekuje ❤

  • @AkademiaPanaBogumia
    @AkademiaPanaBogumia ปีที่แล้ว +8

    Jakże głęboki wgląd w Księgę koheleta. Dziękuję.

  • @edytaburda2145
    @edytaburda2145 ปีที่แล้ว +5

    Arcyciekawy wykład, dziękuję.

  • @wiolettaszczyrkowska1916
    @wiolettaszczyrkowska1916 หลายเดือนก่อน +3

    Podsumowanie .sztos..❤

  • @user-ge5xn5bc7c
    @user-ge5xn5bc7c 7 หลายเดือนก่อน +3

    Serdecznie pozdrawiam!!!

  • @FranekCyganek25
    @FranekCyganek25 ปีที่แล้ว +8

    ale też pozdrawiam serdecznie i dziękuje za film 😊😌

  • @ireneuszskuta7146
    @ireneuszskuta7146 ปีที่แล้ว +9

    Witam i dziękuję za kolejny materiał, pozwolę sobie podzielić się refleksją. Pańskie wykłady nie tylko są ciekawe , merytoryczne i dotyczą interesujących mnie treści. Ale pozwoliły mi na nowo spojrzeć na Biblię, jako na źródło mówiące raczej o człowieku , o jego ówczesnym rozumieniu świata, zwyczajach, moralności i wyobrażeniu Boga. Do tej pory byłem ograniczony treściami traktującymi historie biblijne dosłownie lub interpretujący mi je współczesnymi kategoriami i potrzebami. Bardzo dziękuję za dzielenie się wiedzą , pozdrawiam.

  • @mirosawfranczak1655
    @mirosawfranczak1655 8 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję bardzo za ten wykład. Bardzo ważne jest roztrząsanie niuansów w przekładach, jak widać ma to znaczenie i daję pełniejszy obraz i zrozumienie tej księgi. Jak zauważył jeden z komentujących słuchanie panskich wykładów to uczta intelektualna i pokarm dla ducha. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie.

  • @voluntasspes6606
    @voluntasspes6606 ปีที่แล้ว +9

    Logiczna, przejrzysta interpretacja, Niemcy niech się od Pana uczą.

  • @stefaniafraczkowska
    @stefaniafraczkowska 26 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuję i pozdrawiam..
    Super i bardzo mądra analiza pism starożytnych autorów...
    ❤🎉😮❤🎉😅

  • @izabelakacperczyk743
    @izabelakacperczyk743 2 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję bardzo ❤

  • @krystynakilde3108
    @krystynakilde3108 2 หลายเดือนก่อน +3

    WOW! Dzieki! Dzieki!

  • @oddfilmsproductions7721
    @oddfilmsproductions7721 ปีที่แล้ว +18

    Oj dajesz na siebie czekac.Dziekuje za nastepny wyklad o ksiedze Koheleta.Pozdrawiam 🇵🇱🇺🇸NJ

  • @miroslawzarosa511
    @miroslawzarosa511 ปีที่แล้ว +13

    Panie Marcinie , dla mnie Księga Koheleta ; to ? Szczęście - w nieszczęściu - dojrzeć ? Szczęście ! A , co do Pana wykładów ; to , nie opuściłem ani jednego i za co ? Serdeczne BÓG Zapłać : niech Pan BÓG ; Ci Błogosławi i Strzeże ... ALLELUJA ALLELUJA ALLELUJA

  • @annawolska8614
    @annawolska8614 หลายเดือนก่อน +1

    Po raz pierwszy znalazłam coś przyswajalnego w ST.
    Moje życiowe obserwacje odnalazłam zapisane 2,5 tysiąca lat temu, niesamowite.
    Wiary w sensie religijnym jednak tu nie widzę.

  • @asiawilk3990
    @asiawilk3990 ปีที่แล้ว +11

    Dziękuję za wykład. Informacje przekazane przez Pana pozwalają nam zrozumieć niezrozumiane.

    • @asiawilk3990
      @asiawilk3990 ปีที่แล้ว

      @@JurandJS i cdn Ty natomiast bądź trzeźwy we wszystkim...

    • @kjkkik738
      @kjkkik738 ปีที่แล้ว

      Zrozumieć można wiele ( kto ma uszy niechaj słucha). Na przykład to iż ( za przykładem Koheleta i antycznych sceptyków, nie należy wszystkiego uznawać za prawdę, tylko wszystko rozważyć). Z Mądrości Syracha. Rozdział 37 wersety 22-23 ,, bywa mędrzec, który jest mądry dla siebie, a owoce jego wiedzy w jego ustach są niezawodne.
      Bywa mędrzecz, który swój naród wychowuje, a owoce jego wiedzy są niezawodne.,,

  • @jerubaal3333
    @jerubaal3333 ปีที่แล้ว +10

    Świetny wykład! Bardzo dziękuję.🙂

  • @katarzynakozak1199
    @katarzynakozak1199 ปีที่แล้ว +23

    Jeszcze nie przebrnęłam przez wszystkie wykłady, ale siadam i robię notatki

  • @magdalenakrywen3904
    @magdalenakrywen3904 ปีที่แล้ว +9

    Wspaniałe wykłady. Nareszcie znalazłam coś dla siebie.

  • @magorzatadudek2962
    @magorzatadudek2962 ปีที่แล้ว +7

    Dziek panu przeczytałam Księgę Koheleta . I za to bardzo dziękuję . I jestem pod wrażeniem, bo i ja do tych samych wniosków doszłam sama.
    Pan Kohelet to facet , który wiele przeszedł , przeżył , doswiadczył , wiele widział , wiele słyszał . Uważam że kiedy pisze swą Księgę jest już starszym człowiekiem świadomy , że nadchodzi dla niego śmierć .
    I ja jestem starsza osoba która obecnie czeka na koniec swój . I ja po wielu rozważaniach nad swym życiem doszłam do podobnych wniosków , ze wszystko przemija i jest marnością nad marnościami . Mimo takich myśli nie jestem zdołowana , przygnębiona ponieważ wierzę w Boga . Ja z inteligencją i ze swą mądrością nie sięgam do pięt panu Koheletowi , a mimo coś nas Łączy , to wiara i miłośc do Boga . I to się tylko liczy w życiu . Piękna i mądra księga .
    A słowa na koniec tej Księgi cyt;
    Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek!
    14 Bóg bowiem każdy czyn wezwie przed sąd.
    To testament i przestroga od pana Koheleta dla Izraelitów , jak i dla wszystkich ludzi , którzy nie uwierzyli w Jezusa Chrystusa.
    Wszystkie mądrości na temat Księgi Koheleta wygłoszone przez mędrców tego świata to marność nad marnościami , bo żaden nic mądrzejszego na koniec nie powiedział prócz jednego człowieka i Boga - Jezusa Chrystusa.
    Na wzór pana Koheleta i nam gojom Jezus Chrystus Syn Boży przekazał nam testament zawarty w Ewangeliach , a w nim nas pouczył jak żyć , aby nasze życie tu na Ziemi nie było marnością nad marnościami .
    Ale mowa Syna Bożego jest inna . To nie przestroga ale dobra rada oparta nie na strachu ale na miłości i miłosierdziu , która daje nam nadzieje na życie wieczne .
    Bóg jest tylko Dobry a dobra nie należy się bać . Bać mamy się jednego ; aby przez swoje czyny i mowę nie utracić miłości Boga . I naszym przykazaniami nie jest już Prawo Mojżeszowe ale prawo miłości ; Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich, a bliźniego swego, jak siebie samego. W tych dwóch zdaniach jest zawarty cały dekalog.
    Dzięki tej Księdze Koheleta możemy dojrzeć różnice miedzy Starym Testamentem a Nowym Testamentem , docenić miłośc Boga , dobroć Boga .

    • @panpogo
      @panpogo ปีที่แล้ว

      @@jerzyw.5826 Tylko, że według Starego Testamentu bliźni dla Izraelity jest tylko drugi Izraelita natomiast inne narody to bydło.

    • @magorzatadudek2962
      @magorzatadudek2962 ปีที่แล้ว +2

      . Ma pan racje . To co napisałam to na podstawie co przeczytałam w Księże Koheleta . Moja znajomość Starego Testamentu ogranicza się do Księgi Rodzaju , Psalmów i teraz do Księgi Koheleta. Dlatego słucham mądrych biblistów . Próbowałam kiedyś czytać dalej ale czytając we mnie rodziły się złe emocje , oskarżenia i potępienie dla Izraelitów , a nawet wobec Boga . I się przeraziłam . Aby nie obrażać Pana Boga ,więc przestałam czytać . Potem wiele słuchałam i czytałam na internecie wykładów na temat Starego Testamentu . I co z tego , skoro wszystko przepada , bo
      moja pamięć przypomina obecnie sito o dużych oczkach i dlatego za słowami pana Koheleta powiem, że to wszystko jest marnością nad marnościami że najważniejszy jest Bóg ,życie z Bogiem i w Bogu . Dziękuję i pozdrawiam . MD .

    • @panpogo
      @panpogo ปีที่แล้ว +1

      @@jerzyw.5826 „Nie wolno wam spożywać żadnej padliny. Możesz ją dać do zjedzenia cudzoziemcowi, mieszkającemu w twoich osadach, albo możesz ją sprzedać obcemu.” - Pwt 14,21; „Będziesz udzielał pożyczki wielu narodom, sam niczego nie pożyczając. Jahwe umieści cię na czele, a nie w tyle.” - Pwt 28, 12-13).
      „I przybędą obcy, by paść wasze trzody, cudzoziemcy będą oraczami waszymi i pracownikami w winnicach. Wy zaś zwani będziecie „kapłanami Jahwe” - Iz 61,5).
      Obcemu Izraelita może dać lub sprzedać padlinę, udzielić kredytu, a tak wogóle obcy to sługa Izraelitów i tyle w temacie miłości Izraelitów do obcych. Proszę się przygotować lepiej, a nie wciskać te swoje dyrdymaly.

    • @panpogo
      @panpogo ปีที่แล้ว

      @@jerzyw.5826 Kto o zdrowych zmysłach spożywa padlinę. Ten przepis pokazuje pogardę Izraelitów i ich świętej księgi dla innych narodów. Co do pożyczek to kolejny przepis robiący z gojów głupków, a o proroctwie nie będę się rozpisywać. Człowieku według Starego Testamentu jesteś gojem czyli bydłem możesz jeść padlinę, brać od nich kredyty i na nich robić ale ci ta księga sprała mózg.

    • @panpogo
      @panpogo ปีที่แล้ว +1

      @@jerzyw.5826 Ale chociaż smakuje ci ta padlina? Masz jakiś fajny przepis na padlinę na ostro?

  • @TheWytautas
    @TheWytautas ปีที่แล้ว +8

    Świetny wykład. Czekam na więcej.

  • @marlenakowalska9362
    @marlenakowalska9362 5 หลายเดือนก่อน +1

    To moja Księga,tak to czułam przez lata, choć nie rozumiałam. Dziś została mi genialnie opowiedziana na nowo.Czuję, jakbym zjadła obfity, pyszny obiad z deserem:) Serdecznie pozdrawiam

  • @mariajonsd457
    @mariajonsd457 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo estetyczna i przejrzysta prezentacja pod względem graficznym👍. I ta kopalnia wiedzy... miód dla umysłu i serca. Dziękuję

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski ปีที่แล้ว +14

    Zapowiada się fajny wykład na długi weekend :) Super.

  • @annaleksandra1254
    @annaleksandra1254 หลายเดือนก่อน +1

    Przesłanie księgi Koheleta rozumiem (w aspekcie wiedzy psychologicznej oraz mistyczno- teologicznej) jako ukazanie procesu dojrzewania człowieka do świadomości ulotności wszystkich stworzonych elementów życia ludzkiego (materii, relacji, także wiedzy i cnót), co przygotowuje go i realnie otwiera na Boga (który jest Stały).
    Retoryką oraz wymiarem pedagogicznym przypomina mi do zludzenia Drogę na Górę Karmel Jana od Krzyża, czyli prawdę o konieczności szukania Go poprzez wyzbywanie się pokładania nadziei w czymkolwiek stworzonym (szczególnie w wartościach duchowych). Musimy iść przez nicość, ciemność, pustkę - aby odnalazł nas Pełny, Jedynie Sensowny i Jasny. Pozdrawiam serdecznie dziękując za publikację cudownej wiedzy - niech służy Bogu w ludziach. 💙

  • @krystynalesniewska9312
    @krystynalesniewska9312 ปีที่แล้ว +19

    Jestem uszczęśliwiona słuchając Pana wykładów. Pomimo, że jestem ateistką, nic nie sprawia mi większej przyjemności, niż odkrywanie prawdy w poznawanie teorii. Religia jest dla mnie fascynującym fenomenem i bez ustanku zapoznaję się ze wszystkimi jej aspektami. Serdeczne dzięki.

    • @Bernadette1410
      @Bernadette1410 11 หลายเดือนก่อน +9

      Ja, także ateistka, chciałam właśnie skomentować i przy okazji gorąco pochwalić wykłady P. Majewskiego, ale mnie Pani ubiegła. Obiema rękami podpisuję się pod Pani komentarzem i serdecznie Panią pozdrawiam z Wiednia 🙋🏻‍♀️

    • @halinastojczew8064
      @halinastojczew8064 6 หลายเดือนก่อน

      Jestem ateistką z odzysku od 60 lat,ale czytam Biblię, Koran.Ludzie zawsze szukali sensu w istnieniu i życiu na ziemi i może księga Koheleta jest odpowiedzią.Wystarczy żyć

  • @nadialagrotta4820
    @nadialagrotta4820 ปีที่แล้ว +2

    GRAZIE!!!

  • @agnieszkape8370
    @agnieszkape8370 ปีที่แล้ว +10

    Doskonały wykład!

  • @hebrajskinietylkobiblijny4750
    @hebrajskinietylkobiblijny4750 ปีที่แล้ว +9

    Kolejny wspaniały wykład, głębokie przemyślenia i spostrzeżenia i genialne propozycje tłumaczeń. Ulotne, jakże ulotne - pięknie, poetycko i wiernie. Tym razem tłumacz pozostał wierny a tłumaczenie pomimo tego jest piękne.

    • @adamdzierzanowski94
      @adamdzierzanowski94 7 หลายเดือนก่อน

      Czy w polszczyźnie początku XIX w znaczenie słowa "marny" nie było właśnie bliższe pojęciu "ulotny"? Mickiewicz: "Kobieto, ty puchu marny, ty wietrzna istoto!" Dokładnie to samo znaczenie!!!

    • @hebrajskinietylkobiblijny4750
      @hebrajskinietylkobiblijny4750 7 หลายเดือนก่อน

      @@adamdzierzanowski94 W polszczyźnie XIX wieku owszem, ale współczesne czasy wymagają współczesnych tłumaczeń, trafiających do współczesnego Czytelnika. Ale najlepiej jest czytać w oryginale. Żadne tłumaczenie nie jest doskonałe, a jedynie przybliża nam sens oryginału.

  • @brttification
    @brttification ปีที่แล้ว +8

    Ulubiona Księga w refleksji ulubionego Komentatora. Porywająca głębia, dziękuje!

    • @brttification
      @brttification ปีที่แล้ว +3

      @@JurandJS tekstu, rozumienia, interpretacji. Inne tłumaczenie, duża zamian zakresów semantycznych.

  • @wiolak-ch8741
    @wiolak-ch8741 ปีที่แล้ว +10

    Mnie się ta marność zgadza z ulotnością. Po prostu tłumaczenie powstawało w czasach, gdy marność i ulotność, czy też nieuchwytność, były znaczeniowo bliżej niż współcześnie.
    Z resztą co tu długo szukać: „Kobieto, puchu MARNY, ty WIETRZNA istoto”
    Dziękuję za wykłady 💚 zawsze wypatruję kolejnego 🌻

    • @Marcin.Majewski
      @Marcin.Majewski  ปีที่แล้ว +15

      Pewnie. Z tym że dziś, jak próbowałem pokazać, marność/marny ma wyraźnie negatywny wydźwięk (bezwartościowy). Zaś "ulotny" nie ocenia wartości, tylko stwierdza przemijalność. Pozdrawiam

    • @weronikarotschedl1837
      @weronikarotschedl1837 ปีที่แล้ว +5

      A kdyby nie ten marny puch toby tyle"madrychw pišmie" nie bylo na šwiecie bo jakby przyszli na šwiat?

    • @glas_gow
      @glas_gow ปีที่แล้ว

      Mówisz i masz....jaki wydźwięk ma "marny"😄

    • @wiolak-ch8741
      @wiolak-ch8741 ปีที่แล้ว +1

      @@glas_gow w tym wypadku ‚lichy’ jak sądzę ;)

    • @wiolak-ch8741
      @wiolak-ch8741 ปีที่แล้ว +3

      @@Marcin.Majewski również pozdrawiam wypatrując kolejnych wykładów :)
      Ps. Najwyraźniej ponadpółwieczny pesel pomaga mi w takim rozumieniu marności :)
      Ale naturalnie zachwyca mnie użycie słowa „ulotny”!

  • @samandar1846
    @samandar1846 ปีที่แล้ว +8

    Dziękuję za bardzo ciekawy materiał. Bardzo często pytania są bardziej interesujące i trwalsze od odpowiedzi. Może weźmie Pan pod uwagę słowo "ułuda" obok ulotności. Tworzy to jeszcze inne możliwości interpretacyjne. Pozdrawiam.

  • @lidka7180
    @lidka7180 ปีที่แล้ว +8

    Pan jest niesamowity, dzięki, chłonę Pana wykłady, pozdrawiam cieplutko

  • @grzechniogrzechnio6556
    @grzechniogrzechnio6556 ปีที่แล้ว +7

    Kohelet ma rację, mało ludzi rozumie drugiego człowieka, a jak nie potrafisz zrozumieć drugiego człowieka, Nigdy nie zrozumiesz otaczającej nas, lub cię rzeczywistości.

    • @grzechniogrzechnio6556
      @grzechniogrzechnio6556 ปีที่แล้ว

      @Mruuuczek Prawda jest taka że każdy z nas kształtuje obecną i przyszłą rzeczywistość, żeby to zrozumieć, musisz zrozumieć drugiego człowieka, inaczej nigdy nie zrozumiesz otaczającej nas rzeczywistości.

  • @jacek418
    @jacek418 ปีที่แล้ว +3

    Łapię chwile ulotne jak ulotka
    Ulotne chwile łapią jak fotka

  • @anonim5592
    @anonim5592 ปีที่แล้ว +3

    Kohelet THE BEST FOREVER 💯%👍

  • @huanghouWuZetian
    @huanghouWuZetian ปีที่แล้ว +7

    Znowu wychodzi na to, że tłumaczenie Biblii Tysiąclecia to porażka.
    Dzięki za wykład na tak trudny temat :)

    • @robertjakubczak9437
      @robertjakubczak9437 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak, polecam Biblię Gdańską jak na razie to najlepszy przekład. Mało kto wie że mamy bardzo dobry przekład Koranu na język Polski którego dokonał Mufti gminy muzułmańskiej pochodzenia tatarskiego

    • @huanghouWuZetian
      @huanghouWuZetian ปีที่แล้ว

      @@robertjakubczak9437 a co kolega sądzi o edycji św. Pawła ?

    • @robertjakubczak9437
      @robertjakubczak9437 ปีที่แล้ว

      @@jerzyw.5826 Z całym szacunkiem, jest to prawidłowe podejście do słowa B.żego aby nie wymawiać imienia Pana gdyż jest to zarezerwowane tylko dla żydowskiego kapłana w szczególnych okolicznościach i tylko w świątyni której nie ma od ponad dwóch tysięcy lat i w zastępstwie używają określenia Haszem. Pozdrawiam serdecznie