Mięśnie grzbietu - unikaj ważnego błędu, nie wyciągaj ruchu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • Częsty błąd jaki pojawia się wśród osób trenujących - nadmierne wyciąganie ruchu podczas treningu mięśni grzbietu.
    Błąd który wynika z niewiedzy i niestety nad wyraz często, z bazowania na filmach instruktażowych jakie znaleźć można w Internecie. Owe opierają się na braku znajomości biomechaniki ruchu i ważnej zasady, jaką jest "Relacja długość - napięcie", a jedynie na subiektywnym i rzecz jasna błędnym zrozumieniu zasad pracy układu nerwowo-mięśniowego
    W tym materiale dokładnie wyjaśnię od podstaw na jakich długościach należy pracować i czym jest tak zwany "Pełny zakres ruchu". Po prostu obalę wszechobecne mity!
    -----
    www.pawelgluchowski.pl - profesjonalna opieka trenerska, indywidualnie dobrane plany treningowe i wsparcie żywieniowe
    www.akademiahipertrofii.pl - najwyższa jakość szkoleń, wejdź na wyższy poziom wiedzy treningowej!

ความคิดเห็น • 61

  • @hubertrachmajda3400
    @hubertrachmajda3400 3 ปีที่แล้ว +8

    Tyle treningów niepotrzebnie "wyciągałem" ruch, od dziś wprowadzam zmiany, dzięki!

  • @Optimal-GymRat
    @Optimal-GymRat 4 หลายเดือนก่อน +1

    Moim zdaniem wszelkie wiosłowania powinny zostać ćwiczeniami złożonymi nie tylko pod sam najszerszy ale i pod czworoboczny.
    Czyli jak zrobimy 3s np. lat pull down w wersji na najszerszy grzbietu + dorzucę do tego 2s podciągania nachwytem to najszerszy już jest wystarczająco zabodźcowany, bo mamy 5s na najszerszy + trochę na czworoboczny z podciagania. A plecy to nie tylko najszerszy a też czworoboczny, więc po 2 solidnych ćwiczeniach na najszerszy wypadałoby teraz zrobić coś na czworoboczny i tutaj wiosłowania są idealną opcją, stąd wiosłowania typu Kroc Row będą nie dość że dobrze stymulowały miesień czworoboczny to dodatkowo też jeszcze przepracują extra najszerszy w innej płaszczyźnie. Na koniec dorzucamy coś na górny czworoboczny jak szrugsy szeroko i plecy mamy całe zrobione.
    Gdzieś coś pominąłem? Chętnie wysłucham kontrargumenty. Odnosiłem się też do osób początkujących i średnioozawansowanych bo faktycznie u osób zaawansowanych dwa ćwiczenia pod rozbudowę najszerszego mogą nie być wystarczające wtedy taka "izolacja" na najszerszy poprzez zaprezentowane wiosłowanie może okazać się jak najbardziej skutecznym różnorodnym ćwiczeniem

  • @pawepograbia7451
    @pawepograbia7451 3 ปีที่แล้ว +5

    Mega przydatne są te Twoje materiały, dzięki za taką dawkę wiedzy! :)

  • @tomaszgaluba1459
    @tomaszgaluba1459 3 ปีที่แล้ว +2

    No bardzo fajny materiał. Zawsze wydawało mi się, że robię coś nie tak, bo próbowałem maksymalnie wyciągać ramię i potem maksymalnie przyciągnąć ciężar do boku, że aż mnie skręcało. Wydaje mi się też, że mam długie przedramię względem ramienia, więc to "dociągnięcie" to straszne wyzwanie, czy to przy wiosłowaniu czy podciąganiu. A tu się okazuje, że nie trzeba się wcale wielce "dociskać". Bardzo dziękuję! 😁

  • @damianmichalak7236
    @damianmichalak7236 3 ปีที่แล้ว +4

    Zobaczcie jak czasami duzo czasu musi uplynac abysmy jako ludzkosc dotarli do wlasciwego I w pelni efektywnego wzorca ruchowego. 😱 Jak zwykle klasa merytoryka. 👍

  • @dominikkarkoszka5220
    @dominikkarkoszka5220 3 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawy materiał, fajnie byłoby pokazać też wiosłowanie sztangą nachwytem :)

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajny materiał, co prawda jest dla mnie skomplikowany w odbiorze, bo znajomość anatomii niewielka, ale zawsze coś pomoże. Jak otworzą kluby w końcu, w mieszkaniu trochę sprzętu jest, ale dyscyplina słabsza.

  • @Patogen
    @Patogen 3 ปีที่แล้ว +2

    Super temat poruszyłeś, nurtowało mnie to od wielu wielu lat, dziękuję :). Pozdrawiam.

  • @piotrfiedorek3184
    @piotrfiedorek3184 3 ปีที่แล้ว +2

    Po mojemu to długość ruchu przy wiosłowaniu, zależy od ciężaru jakim wykonujemy ćwiczenie. Krótki ruch jak najbardziej należy wykonać przy budowaniu siły, ale przy poziomie wagi 60-70% max upierałbym się nad pełnym ruchem żeby przepracować mięsień w pełnym zakresie. Oczywiście wszystko pod pełną kontrolą pracy 💪🙂👍

    • @1983brzostek
      @1983brzostek 3 ปีที่แล้ว +2

      A co ma tu ciężar do rzeczy??? Wyciągnięcie jest ruchem zbędnym jakim ciężarem byś nie ćwiczył bo nie oddała od siebie przyczepów i nie rosciaga mięśnia.. Ten"krótki ruch" pokazany w filmiku jest właśnie ruchem pełnym..

    • @kamilsitarski7121
      @kamilsitarski7121 3 ปีที่แล้ว

      @Piotr 😆😆😆😆

    • @piotrfiedorek3184
      @piotrfiedorek3184 3 ปีที่แล้ว

      @@1983brzostek no niestety nie, do pełnego ruchu tego mięśnia należałoby dodać roracje ramienia zewnętrzną przy wydłużeniu i wewnętrzną przy skroceniu. Ciężar w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo pracując na pełnych zakresach z dużą wagę jesteśmy bardziej narażeni na uraz. Zwyczajnie nie upilnujesz techniki.

    • @1983brzostek
      @1983brzostek 3 ปีที่แล้ว

      @@piotrfiedorek3184 tak chcąc rościągnąć najszerszy grzbietu faktycznie można by dodać rotacje zewnętrzną ramienia tylko nie wiem co to ma do rzeczy w kontekście filmu??? w którym mowa jest o wyciągnięciu ramienia które jest absolutnie zbędne czy bys trenowal na siłe czy tam hipertrofie czy cokolwiek innego..nie "przepracujesz mięśnia bardziej" jak to nazwałeś wyciągając ta reke bardziej niż to konieczne..

  • @Pm19915
    @Pm19915 3 ปีที่แล้ว +2

    Najlepsza skarbnica wiedzy!!

  • @alt_coiner
    @alt_coiner 3 ปีที่แล้ว +5

    Chciałbym zwrócić uwagę na to, że miesien najszerszy grzbietu przyczepia się do 6 dolnych kręgów piersiowych oraz do wszystkich kręgów lędźwiowych. Kąt dolny łopatki to tylko jeden z czterech przyczepów początkowych. Dlatego teorię mówiącą o tym, że przyczepy podczas ruchu protrakcji się nie oddalają uważam za niesłuszną.

    • @paweguchowskiakademiahiper6777
      @paweguchowskiakademiahiper6777  3 ปีที่แล้ว

      Nalezy zwrocic jeszcze uwagę, iż oprócz tego występuje zjawisko regionalizacji pracy określonych włókien mięśniowych, które w danym ruchu generują siłę i uczestnicza bezpośrednio w pracy. W tym przypadku mowa jest o tzw zewnętrzych sferach (topograficzna nomenklatura). Interesują nas więc wspomniane wyżej, gdyż wspomniane przez Ciebie pkt przyczepu nie są tu interesujące (spełniają funkcje anatomiczne zgoła inne) i nie wpływają bezpośrednio na hipertrofię jaką chcemy osiągnąć w tym konkretnie ćwiczeniu.
      Oddalam więc kontrargumenty. Pozdrawiam serdecznie

    • @alt_coiner
      @alt_coiner 3 ปีที่แล้ว

      @@paweguchowskiakademiahiper6777 na to liczyłem, pozdrawiam 😉

  • @michamarciniszyn5889
    @michamarciniszyn5889 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał. Jak najwięcej takich 🔥💪

  • @madzika_z
    @madzika_z 3 ปีที่แล้ว +1

    Paweł jak ja się cieszę, że wróciłeś do nagrywania materiałów ❤️ czekam na kolejne dawki wiedzy 💪😉

  • @admoldy2953
    @admoldy2953 3 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle KOZAK!

  • @antonisarenka7898
    @antonisarenka7898 3 ปีที่แล้ว +2

    Dobry materiał, dzięki

  • @micha1612
    @micha1612 3 ปีที่แล้ว +3

    Parę lat temu patrycjusz w. był w olimp Zabrze i właśnie uczył się nowych technik możemy wyciągnąć ruch, ale żeby sztangielka znajdywała się przed barkiem, a nie wyciągać nadmiernie do przodu.
    Ostatnio miałem napisać czy komuś też kojarzy się jak trening amiszów

    • @paweguchowskiakademiahiper6777
      @paweguchowskiakademiahiper6777  3 ปีที่แล้ว +3

      nie ma czegoś takiego jak "nowe techniki". Albo coś jest zgodne z biomechanika i anatomia albo nie. Wszytko wytłumaczyłem na filmie

    • @micha1612
      @micha1612 3 ปีที่แล้ว

      @@paweguchowskiakademiahiper6777 nie ma jednej techniki wykonania wiosłowania sam układ nadgarstka zmienia napięcie poszczególnych przyczepów. Może nowe/stare określenie faktycznie nie było tu potrzebne, a reszta odsyłam to fimu u patrycjusza

    • @paweguchowskiakademiahiper6777
      @paweguchowskiakademiahiper6777  3 ปีที่แล้ว

      @@micha1612 nadal kazda wersja musi byc zgodna z biomechanika ruchu, anatomią i fizjologia - wszelkie wersje które zaprzeczają temu niestety nie będą poprawne. A co do filmu - nie wiem nie oceniam, mowie o biomechanice

    • @micha1612
      @micha1612 3 ปีที่แล้ว +1

      @@paweguchowskiakademiahiper6777 rok temu nagrywałeś filmik również o wiosłowaniu hantla i ruch był zupełnie inny, choć wiadomo tam było w oparciu o box. Nie czepiam się, ale chciałbym dojść do jakiegoś wniosku i jak każdy oglądający nauczyć się prawidłowego wykonywania.

    • @bartoszrechnio5919
      @bartoszrechnio5919 3 ปีที่แล้ว

      Bo biomechanika ma być w każdym stawie, poźniej dochodzą Ci łańcuchy, siły obrotowe i dźwignie a to o czym mówi Paweł to momenty mieśniowe, każdy miesień ma swoj najlepszy moment i na tej podstawie wiesz dla czego powstają tzw. martwe punkty, którymi są właśnie przejścia między momentami różnych mięśni w łańcuchu. Oczywiście nawet sam nadgarstek jest w stanie zepsuć łańcuch. Szczegolnie jesli umiesz korzystać z V k.śródręcza czy k.grochowatej i k.trójgraniastej na pewno przekonasz się o tym. Czasem można izolować poprzez otwarcie łańcuch ale tylko lokalnie. Większość ludzi izoluje globalnie i wtedy moc pada na pysk.

  • @ADKRoar
    @ADKRoar 3 ปีที่แล้ว

    Zajebista informacja, cenna na pewno! Dziękujemy!

  • @krzysiekcop1253
    @krzysiekcop1253 3 ปีที่แล้ว

    Temat poznałem korzystając z Twoich szkoleń. Jesteś jedyną osobą, dzięki której miałem okazję "rozpoznać" tego typu zagadnienia. Świetna robota!

  • @endriurally
    @endriurally 3 ปีที่แล้ว +2

    I to mi się przyda :)

  • @pawejawid8189
    @pawejawid8189 ปีที่แล้ว

    👏👏👏

  • @kotkawmuszce4433
    @kotkawmuszce4433 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry ogółem

  • @mbaster
    @mbaster 3 ปีที่แล้ว +1

    Mega materiał, mogę podpytać skąd te zajebiste wykresy? Widziałem już w filmie o bicepsie.

  • @jacekjarmuzek3393
    @jacekjarmuzek3393 3 ปีที่แล้ว +2

    Sympatyczny Paweł nie wrzucił paru obrazków :)

  • @mariusz668
    @mariusz668 3 ปีที่แล้ว +2

    Wreszcie zostawiłeś tego toksycznego nieśmiesznego ulańca.
    Jednak prośby youtuberów (hejterów) zostały wysłuchane.
    Z tym Panem można oglądać , mało mówi ,ale nabuzowany jest jak pociąg do Lichenia.
    Pozdrawiam

    • @kowalarcade
      @kowalarcade 3 ปีที่แล้ว

      współpracuje z nimi 2lata ale wysłuchał "prośby" gimbusów w komentarzu na YT, doinformuj się kto to jest i co prowadzi a potem bredź.

    • @mariusz668
      @mariusz668 3 ปีที่แล้ว

      @@kowalarcade Oczywiscie Paweł to swoj chłop i potrafi posłuchać też swoich fanów, ale wyjątkowo ciebie ma w dupie.

    • @paweguchowskiakademiahiper6777
      @paweguchowskiakademiahiper6777  3 ปีที่แล้ว +2

      wspomniana osoba to mój serdeczny kolega i świetnych fachowiec w temacie trójboju, wiec proszę o zachowanie kultury

    • @mariusz668
      @mariusz668 3 ปีที่แล้ว

      @@paweguchowskiakademiahiper6777 Przepraszam Panie Pawle

  • @motomario66
    @motomario66 3 ปีที่แล้ว +4

    Na następnym treningu wprowadzam zmiany techniki ćwiczeń najszerszego.

  • @adriansusidko7606
    @adriansusidko7606 3 ปีที่แล้ว

    A czy przy treningu czworobocznego jest sens wyciągać ruch?

  • @virtualdarksoul
    @virtualdarksoul ปีที่แล้ว

    ten kobita w tle to dopiero makabre robi , cwiczenie widze chlopak nie zrozumial no i fon musi byc :P

  • @komandoskom502
    @komandoskom502 2 ปีที่แล้ว

    witam ,to ktora wersja jest poprawna bo na innym filmie ,pokazujesz pan z wyciagnieta lopatka i mowisz ze jest ok a tu ze jest juz to blad

  • @tomaszgrubski9137
    @tomaszgrubski9137 3 ปีที่แล้ว

    Paweł parę razy poleciał chuja xd
    P.S. Spoko materiał !

  • @agnieszkar7633
    @agnieszkar7633 3 ปีที่แล้ว

    👌

  • @valhallafz6
    @valhallafz6 3 ปีที่แล้ว

    Brakowało mi tych filmów...

  • @TheFresh1979
    @TheFresh1979 3 ปีที่แล้ว

    Skąd macie siłownię? 😲 Zazdro

    • @kubson1953
      @kubson1953 3 ปีที่แล้ว +1

      Polecam się zorientować, bo mnóstwo jest otwartych

    • @TheFresh1979
      @TheFresh1979 3 ปีที่แล้ว

      @@kubson1953 teraz to już wiem

  • @jakubjakub4907
    @jakubjakub4907 3 ปีที่แล้ว

    Pamiętam jak Ci to mówiłem

  • @Tomi_tomiii
    @Tomi_tomiii ปีที่แล้ว

    teraz ten mowi żeby nie wyciągać , ludzie nie oglądajcie tych trenerow , bo jeden mówi żeby nie wyciągać , a większość mówi żeby wyciągać , ćwiczccie po swojemu , bo sie nie dowiecie jak macie robić . akurat Paweł Głuchowski mi podpadł i jak już to moim zdaniem wyciągac , bo wogole mnie nie przekonuje ten gość

  • @Damian-bb1zt
    @Damian-bb1zt 3 ปีที่แล้ว

    Jedni tak,inni inaczej.Kto ma racje?

    • @paweguchowskiakademiahiper6777
      @paweguchowskiakademiahiper6777  3 ปีที่แล้ว +3

      Ci po ktorych stronie stoji argumentacja podparta nauką + logiczne wnioski oparte o doświadczenie i musowo skonfrontowane z fizjologia i biomechanika (nie w opozycji)

  • @miegrodzik1215
    @miegrodzik1215 3 ปีที่แล้ว +2

    Na chuj wam te brody...

    • @sebadzik2729
      @sebadzik2729 2 ปีที่แล้ว

      Bo broda jest sztoss. Jak Ci znaczą włosy rosnąć i dorośniesz to zrozumiesz :)

  • @dawidem9321
    @dawidem9321 2 ปีที่แล้ว

    koleś z tyłu robi rotatory na siłe xD

  • @Tomek12olech
    @Tomek12olech 3 ปีที่แล้ว

    Niech ktoś powie Pani z 5:07 że tak się kubanów nie robi :(