Elektromos hatótáv egy Hybrid autóval
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 14 ธ.ค. 2024
- Videónkban egy érdekes tesztet láthattok, ami az "öntöltő" Hybrid autó tisztán elektromosan megtehető hatótávjának mennyiségét próbálja kideríteni. A teszthez szükséges volt egy diagnosztikai eszköz, valamint a Hybrid Assistant applikáció, amik segítségével az autóból kiolvasott adatokat tudjuk értelmezni, és a teszt végeredményét is itt láthatjuk. A teszt során számos információ hangzik el a Hybrid, Plug-In Hybrid és a Mind Hybrid rendszerek előnyeiről vagy éppen hátrányairól és természetesen kiderül az is, hogy a tesztben szereplő Toyota Auris mennyi utat képes megtenni tisztán elektromosan, egy 100KM-es út során. A részletekkel kapcsolatban nézzétek meg a videót! Amennyiben még nem iratkoztatok fel TH-cam csatornánkra, az alábbi linkre kattintva megtehetitek azt.
Feliratkozás: bit.ly/autosnavi
Hybrid Assistant leírás (Angol nyelven): bit.ly/3ilJvNS
További csatornáink:
Web: autosnavi.hu
Facebook: / autosnavi
Instagram: / autosnavi.hu
TH-cam: www.youtube.co....
MyT aplikációban lehet látni a napi heti vagy havi adatokat. Itt van fogyasztás ev idő ev % stb. Nekem a rav4-nél az átlag ev táv 44% az elmúlt 11 ezer km. alatt és 6.2 liter a fogyasztás ami egy ekkora autónál baráti.
Köszi az infót! Hamarosan lesz nálam új Yaris annál majd megnézem elvileg az is tudja már.😉
A teszt és a téma nagyon érdekes lenne, de sajnos téves a kérdés megfogalmazása és ebből adódóan a levont következtetés, az indoklás és az ítélet is. Ez a full hybrid rendszer nem csupán a rekuperáció által tölti a hybrid akkumulátorját (vagy inkább főleg nem rekuperációval). Az elektromos töltés nagy része a villamos agregátként is működő benzinmotortól ered, így lényegében benzin égetéséből származik. Ennek a rendszernek a nagyszerűsége abból adódik hogy mindig a leghatékonyabb formában használja fel az energiát az üzemállapotoktól függően. Ez úgy valósul meg, hogy a benzinmotor optimális üzemállapotban, benzint égetve tölti a hybrid akkut, előre átalakítva az energiát elektromos formára. Éppen ezért nem lehet "tisztán elektromos hatótávról" beszélni és főleg nem lehet ebből a szempontból összehasonlítani egy plug-in hybrid-el, vagy akár egy elektromos autóval sem.
annyiban korrigálnálak és a videó készítőjét is, hogy egyrészt nem a megtett út hossza, hanem az üzemidő százalékos aránya az ami számít. Ennek az az oka, hogy egy belsőégésű motor álló helyzetben alapjáraton is eléget óránként kb 1l üzemanyagot. Ez az autó a 2 órás út alatt több, mint egy órát állt, azaz bő 1l üzemanyagot nem kellett elégtnie. Emiatt teljesen mindegy, hogy a felhasznált energia honnan származik, a lényeg, hogy ne járjon a motor. A másik, hogy elsősorban nem ettől fogyaszt keveset egy Toyota hibrid hanem az Atkinson ciklusú benzinmotor miatt. A többi az csak ráadás.
@@aldahus7139 "a lényeg, hogy ne járjon a motor" Itt sajnos alapvető tévedések vannak. Ha azt mondod hogy csak "az üzemidő százalékos aránya" számít, akkor máris önellenmondásban vagy. A hybrid hajtás ugyanis nem attól hybrid mert mondjuk a piros lámpánál leállítja a motort, hiszen ez eddig csak egy egyszerű start-stop lenne. Ha pedig a menet közbeni benzinről elektromos hajtásra váltásról beszélünk akkor már nem egy alapjárati üzemanyag fogyasztással kell szembeállítani a két üzemállapot különbségeit, mivel gyorsításkor vagy egyenletes haladáskor nem 1L/óra a fogyasztása a benzinmotornak. A másik alapvetően tévedés állításod az, hogy mitől fogyaszt keveset egy full hybrid rendszer. Az Atkinson rendszerű benzinmotor csak kis részben oka az az alacsony fogyasztásnak. A valódi ok dióhéjban a következő. A benzinmotor nagyon rossz hatásfokon égeti az üzemanyagot elinduláskor és gyorsításkor. Az elektromos hajtás lényegesen hatékonyabb ezekben az üzemállapotokban. A benzinmotor leghatékonyabban állandó sebesség tartása mellett tud üzemeleni. ilyenkor hatékonyabb az elektromos hajtásnál is (bizonyos sebesség felett). Ilyenkor tölti az akkumulátort is, hogy felkészüljön a következő elektromos hajtás fázisra. A full hybrid rendszer azért üzemanyag takarékosabb, mert tud váltani a két üzemállapot között és mindig a leghatékonyabb hajtásmódot használja. Visszatérve az alapvető problémához, a full hybrid rendszerek esetében nem lehet "tisztán elektromos" hatótávról beszélni, hiszen az összes mozgási energia kiinduló pontja a benzint égető belső égésű motor...
@@bozokigabor7402 el kell hogy keserítselek amit tényekkel is alá tudok támasztani. Az amiről beszélsz legfeljebb pár decit jelent per 100km. Viszont az Auris jó 2 literrel eszik kevesebbet egy ugyanilyen teljesítményű benzineshez képest autópályán is.
Amikor pályán hajtod a verdát tempomat 130 cal akkor ugyanannyit kellene fogyasztania mindkét rendszernek ha neked lenne igazad. Ezzel szemben ott is megvan a fogyasztás előnye a hibridnek az Atkinson ciklus miatt.
Ezek az autók nem azért hibridek, mert akkorát javítasz a hatásfokon egy vagy több elektromotorral hanem azért, mert az Atkinson motor önmagában használhatatlan. Gyenge és szűk firdulatszam tartomanyban működik jól. Az akkumulátor miatt kap extra 40 lóerőt és ott segít a hajtasban az elektron ahol a motor gyenge.
Ezt emesztgesd egy darabig, mert ez a hibrid lényege. 4 prius és félmillió kilométerrel a hátam mögött tudom miről beszélek, ja és szoktam tanulmányozni is a rendszert.
Ami pedig az álló motorral történő jarast jelenti az kizárólag a városi uzemmodra vonatkozik ahol a jármű képes extra fogyasztás csökkenést elerni a felepitesenel fogva. Erről szól maga a teszt is és nem pedig arról, hogy alapvetően mitől hibrid a hibrid
@@bozokigabor7402 nem jelent meg a válaszom, így mégegyszer nekiugrok. A hibrid egyáltalán nem attól hibrid mint aminek gondolod. A tisztán elektromos hajtás és rekuperálás kb fél litert jelentenek 100 km-en. Ez az Auris pedig kb 2 literrel fogyaszt kevesebbet egy azonos teljesítményű hagyományos szívóbenzineshez képest. A fogyasztás különbség alapvetően az Atkinson ciklusú motornak köszönhető, amit az is igazol, hogy tempomat 130-nál is tudja a rendszer a fogyasztás különbséget ahol állandó fordulatszám mellett folyamatosan jár mindkét példának vett motor. Azért hibrid a rendszer, mert az Atkinson motor gyenge és szűk fordulatszám tartományban tud jól üzemelni. Az akksiról kap 40 lóerőt amikor szükség van rá és az elektronok ott segítenek, ahol a motornak szüksége van rá. A dízelnél elég volt egy turbót alkalmazni, mert ott csak a teljesítmény volt gyenge, de az Atkinsonnál a probléma összetettsége miatt elektromotorral kellett kombinálni, hogy jól működjön.
Eddig meg voltam győződve, hogy az öntöltő hibridek elektromos energiája kizárólag rekuperációból ered. Azt, hogy a benzinmotor generátorként működne - bár találkoztam már ezzel a véleménnyel - butaságnak tartottam, mivel egyik energiatípusból a másikba való átalakítás energiaveszteséggel jár, ezért értelmetlen. Mert ugye, minek a plusz láncszem a folyamatban, minek áramot termelni benzinmotorral és azt mozgási energiává alakítani, ha a motor energiáját "kitérő" nélkül, közvetlenül felhasználhatjuk mozgatásra? Most viszont, hogy olvasom, hogy ez a folyamat abban a fázisban zajlik amikor a benzinmotor a leghatékonyabban működik, nem tűnik annyira értelmetlennek, de csak akkor van létjogosultsága, ha az így kinyert elektromos energia felhasználásával az átalakításból származó veszteség ellenére, energiát spórolunk meg a benzin közvetlen felhasználásához viszonyítva. Márpedig vsz., hogy ez a helyzet áll fenn, ha nem tévedek.
akor városban tudok menni vele úgy, hogy nem kapcsol be a benzin motor vagy nem, tisztán elektromosan? mondjuk egy 1.8 hybrid toyota ch-r-el.
Vannak helyzetek, amikor lehet tisztán elektromosan menni a hybrid Toyotákkal, de ehhez kell, hogy a Hybrid akku megfelelő töltöttségű legyen, illetve az elektromos üzemmód max 45-50km/h sebességig érhető el, típustól függően. A megtehető hatótáv függ az akku kapacitástól, de kb 1-2km-ről lehet szó, utána beindul a benzinmotor és visszatölt. Van az összes hybridben dedikált EV üzemmódválasztó.
@@Autosnavi köszönöm a pontos választ.
Milyen típus obd kütyüt használsz?
Sima ELM327 Wifis olvasót.
Toyota Corolla cross 197 lóerő ,kb 65/35 elektromos javára 4 l fogyasztás ( taxi)
Szerinten te ott tévedsz, hogy %-ot lefordítod km-re, ami nem igaz. Nekem Prius 4-em van, ami már kiírja szintén, hogy hány %-ot mentél elektromosan, DE ahogy észrevettem, nem azt méri, hogy milyen távolságot, hanem azt, hogy mennyit nem ment a benzinmotor, tehát mennyi (időt %-ba) működött az elektromos rendszer. Érthetőbben, ha lámpánál állsz, tehát nem mész egy kilómétert sem, akkor is elektromos módnak veszi, hiszen nem megy a benzinmotor. A végén kiírja, hogy mennyi ídő alatt hány kilómétert tettél meg, és annak hány %-a történt elektromosan, de hogy hány kilómétert tettél meg árammal, azt ebből az adatból nem tudod pontosan kiszámolni, mint ahogy a te mérésedből sem. Szerintem ez így van, de fenntartom a tévedés jogát.
A teszt alatt álló helyzetben nem nőtt az elektromos hatótáv százalékos értéke, csak menet közben változott, de tegyük fel, hogy a kapott érték némileg túlzó, legyen mondjuk csak 30%, ami egyébként egybevág a Toyotás ismerősök által jelzett adatokkal. Minden esetre fogjuk fel akkor úgy, hogy a megtett 100km alatt 30-40%-al kevesebb a károsanyag kibocsátása az autónak egy hagyományos benzines vagy dízelhez képest, hiszen ennyivel kevesebbet megy a benzin motor. De ez a lényege a Hybrid autóknak, hogy sokkal környezet hatékonyabban üzemeltethetők.
@@Autosnavi ott van a megtett táv százalékos aránya felett az üzemidő százalékos aránya. Valami 60% körül lett a vége.
Valós körülmények között 100 ból 50 km elektromossan megy miért nem jár neki a zöld rendszám?
Mert per pillanat csak a "megnövelt elektromos hatótávval" rendelkező autóknak jár a zöld rendszám, de lehet hogy ezeknek sem sokáig. Ez a folyamatos elektromos meghajtással 30-50km-t megtenni képes autókra él mint az új Kia Ceed PHEV autóm is.
A válasz egyszerű, ez nem elektromos autó. Annak ellenére hogy valóban képes néhány kilómétert elektomos hajtással megtenni, az összes erre használt elektromos energia benzin elégetéséből származik.
@@bozokigabor7402
Ennyi erővel a villanyautóra se kéne zöld rendszám, mivel az elhasznált elektromos energia jelentős része fosszilis energiahordozó elégetéséből származik, esetleg nukleáris forrásból.
@@balagepeter"jelentős része" 2022-ben a fosszilis energia pontosan 38,6%-ot tett ki a magyar villamosenergiatermelés energiamixében, a többi tiszta energia volt. De a 38,6%-ból is 24,5% földgáz volt, ami ugyan növeli a széndioxid kibocsátást, de közel sem annyira szennyező mint a benzin és dízel üzemanyagok elégetése. Ehhez az egészhez még add hozzá, hogy az elektromos autók hatásfoka messze jobb mint a dízel vagy benzines autóké, tehát sokkal kisebb részben alakul hővé a mozgatásra használt energia, sokkal kevésbé pazarlóan működik. Szóval óriási a különbség a két megoldás szennyezése között
Remek videó! Sokat megtudtam a hybrid működésről! Köszönöm! Meg tudná valaki mondani, hogy ez az Auris színt hogyan hívják?
Acélkék
Ha csak elektromos módban megy , van fűtés? Vajon jót tesz a hideg motornak ha télen -10 fokba emelkedőn odalépsz hogy fel bírjon menni a dombon?
A klíma és a fűtés is megy EV módban, viszonylag gyorsan felfűt, és ilyen hidegben sajnos jellemzően folyamatosan megy a benzinmotor, tehát nem hideg és így kevésbé takarékos mint nyáron, a nagyobb emelkedőn pedig ott a power mód.
Nem tud hideg lenni a motor. Ha megnyomod a start gombot, akkor azzal kezd a kocsi, hogy ha hideg a motor, akkor automatikusan beindítja azt, és felmelegíti.
@@Autosnavi Power módban pont ugyanakkora az autó teljesítménye, mint a többiben.
Mentem ilyen hibrid Aurissal tavaly.Nagyon érezhető hogy micsoda óriási különbségek vannak pl a hangszigetelésben.Öcskös Lexusában tök ugyanez a hajtáslánc van és ott drasztikusan csöndesebb. Én Insight-ot gyötrök 2 éve.Az Auris motorhangja sajnos egy kerepelőre hasonlít a Honda kulturált motorjárásához viszonyítva....pedig vétel előtt szemezgettem ezzel is, de inkább napelembe tettem a plusz zsetont(ma már tudom hogy jó döntést hoztam) és jött a Honda.
Honda insight?
@@arpadkereszturi4734 Úgy van.
@@21szazalek nem rohad?
@@arpadkereszturi4734 1mm-rel se jobban mint egy 12 éves autó. De ha arra gondolsz, hogy nem zabálja e úgy a rozsda, mint a korabeli Mazdákat....akkor határozottan nem a válasz.
Rendkívül unalmas előadás.Tul van dumálva. Háromszor négyszer ugyanazt mondja. Túl modoros stílus.
Van amikor a benzin és elektromotor egyszerre hajt? Ez nem ferdíti a 41 %ot? Lehet hogy 20%ban egyszerre ment a kettő
Van de az a power módban működik csak. A teszt alatt külön figyeltem, hogy beindul-e a benzinmotor, ha igen akkor az látszott a pillanatnyi fogyasztásmérőn, de ilyenkor az elektromotor viszont nem ment, hanem töltötte a benzinmotor az akkupakkot.
@@Autosnavi Már hogy a rákba hajtana csak power módban együtt a benzines és az elektromos motor? A hajtó villanymotor eleve fix kapcsolatban van a kerekekkel, a benzines pedig a nyomatékosztó bolygóművön keresztül. A 136 lovas legnagyobb teljesítmény nem is jöhet létre másképp, mivel a benzines csak 99 lóerős, a hiányzó 37 lovacska csak az akkuból kerülhet a hajtó villanymotorra.
@@Autosnavi mivel a toyota párhuzamos hibrid, a belsőégésű motor hajtó energiája a bolygóműben ketté válik, így annak egy része az mg1-en elektromos energiává változik, amit az mg2-n keresztül ad le a kerekeknek, így minden esetben hajt az elektromotor. Olyan nincs, hogy csak a benzinmotor hajtson a rendszer felépítése miatt.
Szerintem ebben a videóban matematikai hiba van.
Addig oké, hogy mondjuk egy sima hibrid autóval 50%-os elektromos arány esetén 100 kilométerből 50 km-t elektromosan halad az autó, de ez nem azonos egy 50 km hatótávolságú plug-in hibrid elektromos arányával, hiszen az feltöltve az első 50 km-t tisztán elektromosan teszi meg, majd utána sima hibridként működik tovább, azaz azonos gyártmányú autók esetén a második 50 km-t ugyanúgy 50%-os elektromos aránnyal fogja megtenni, mint a sima hibrid, tehát összességében 100 km-t megtéve a plug-in 75 km-t megy elektromosan.
Azért írom ezt, mert a videó az én értelmezésemben azt sugallja, hogy a sima hibrid is a kilométerek ugyanakkora részét teszi meg elektromosan, mint a plug-in.
A videóban csupán annyi hangzik el a vége felé, hogy 41% volt a 100km-böl az elektromos hajtás aránya, és ez a kb 40km megfelel egy átlagos PHEV max tisztán elektromos hatótávjának 1 töltéssel. Igen igaza van abban, hogy a PHEV az EV mód után még hybrid üzemben működik tovább, többek közt ezért adnak meg a PHEVeknél 1-3L/100km fogyasztást (ami elég optimista adat, de tegyük fel igaz) míg a sima hybrid esetén ez 4-6L, nálam még most is 5L alatt van, így a két hajtás közti fogyasztásbeli különbség igen kicsi. Egyetlen probléma van csupán, az áruk, hiszen a két hajtás között sajnos súlyos millió különbségek vannak, ami szerintem jó eséllyel sosem fog megtérülni, hacsak valaki nem évi több 100e kilométert vezet.
Inkább maga a kérdés felvetése a hibás, mert a PHEV elektromos hatótávja a konnektorból származó energiából adódik, míg a full hybrid benzint éget azért hogy tölthesse az akkuját. Emiatt egyáltalán nem is lehet "elektromos hatótávról" beszélni a full hybrid esetében és ilyen szempontból összehasonlítani a két rendszert.
@@bozokigabor7402 Benzint is égethet, hogy töltse az akkuját, de az akkumulátorban lévő energia valamekkora része a fékezésekből származik. Ha lejövök egy nagy hegyről, akár az összes energia is származhat abból.
De egyetértünk tulajdonképpen, a kétféle rendszert hatótáv szempontjából összehasonlítani, vagy a sima hybridét vizsgálni nem okos dolog.
Hybrid Asszisztens app és egy obd olvasó, és mindent meg tudsz nézni 😉
Azt kell mondanom, hogy a témaválasztásaid kiválók. Ezzel szemben az előadásmód kritikán aluli. A szggatott beszédmód, a rengeteg ismétlés és a tehátok unalmassá teszik az adást. Kár érte!
Köszönöm a számomra építő jellegű kritikát! Igen tudom, hogy sokszor keveredek ismétlésekbe, használok azonos szófordulatokat, de dolgozok a dolgon, és az ilyen kommentek alapján, remélem a jövőben már a tartalmaim sokkal élvezhetőbbé válnak. 🙂