Otthoni elektromos autó töltés- Mi minden kell a töltőhely kialakításához otthonunkban?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ก.พ. 2022
  • Aktuális videónkban az otthoni elektromos autó töltők kialakításáról beszélek, egészen pontosan, hogy mi minden kellhet egy otthoni elektromos autó töltő működtetéséhez. Végigveszem a szükséges elemeket, illetve ezek típusait, mi miért kell, illetve nem utolsó sorban szóba kerül az is, hogy mi történhet velünk, vagy elektromos autónkkal, ha valami kimarad ezek közül.
    Szó lesz még egy sokak által vitatott témáról, azaz a Renault ZOE töltőrendszeréről, hogy valóban igaz-e az, hogy a Zoe-t nem lehet 1 Fázisról tölteni, vagy ez csak egy városi legenda?
    A video elkészítésében segítséget nyújtott Varsányi Péter is, akinek számos érdekes Elektromos Autókról is szóló, főleg műszaki tartalommal bíró publikációja van, sokszor mókás hangvétellel fűszerezve. Amennyiben érdekel benneteket az alábbi linken megtaláljátok a publikációit:
    bit.ly/34VucrL
    Amennyiben még nem iratkoztatok fel TH-cam csatornánkra, az alábbi linkre kattintva megtehetitek azt.
    bit.ly/autosnavi
    További Csatornáink:
    Web: autosnavi.hu
    Facebook: / autosnavi
    Instagram: / autosnavi.hu
    TH-cam: th-cam.com/channels/Ggi.html....
  • ภาพยนตร์และแอนิเมชัน

ความคิดเห็น • 66

  • @szekerpeter5239
    @szekerpeter5239 2 ปีที่แล้ว +14

    Végre normálisan el van magyarázva miért jobb a 3 fázisú töltés a Zoénak, és nem csak "mert én úgy hallottam" az indok. Nagyon hasznos videó a villanyautósok számára!

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  2 ปีที่แล้ว +1

      Köszönöm! Más is leírta már korábban, de talán így megjelenítve még érthetőbb. 😉

  • @gaboredes9315
    @gaboredes9315 2 ปีที่แล้ว +19

    Mint regisztrált villanyszerelő szólnék hozzá, 7,2-7,4 kW az 32A. Ezt rátolni a 3x2,5mm² kábelre azért durva. Továbbá 3900Ft+áfa az Amperenként fizetendő díj. Tehát inkább 5eFt mint 4.... Továbbá ha nem megfelelő a mérőhely nem ilyen olcsó a bővítés, mert simán lehet hogy szabványosítani kell a mérőhelyet ami cirka 2-500 eFt is lehet. Csak szólok nehogy meglepetés legyen. 😇

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  2 ปีที่แล้ว +2

      Kedves Gábor, köszönöm az észrevételeket, a kábel keresztmetszetnél a minimum 3x 2,5mm2 kábel van megjelölve, sok esetben a fali töltőknél 1 fázison csak 3,6kW-os töltőt ajánlanak pl PlugIn Hybrideknél nem is megy nagyobb teljesítménnyel a töltés, oda elég lehet ez is, de a 7,4kW esetében valóban egészségesebb a minimum 3x4mm2 kábel megléte. A bővítésnél valóban nem mondtam azt, hogy az ár nettó vagy bruttó. Köszi mégegyszer! 👍🙂

    • @gaboredes9315
      @gaboredes9315 2 ปีที่แล้ว +4

      @@Autosnaviigazán nincs mit. 🙂 A mezei dugaljak 16A-re vannak vizsgálva és hitelesítve ami 3,7-3,8 kW. De tartósan nem mindegyik dugalj bírja. Ezért jó ötlet a dugóban épített hőkioldó. A fizetés amit bruttóban adnak meg, de sajnos a nettót kapjuk kézhez.😁

    • @laszloblue3611
      @laszloblue3611 5 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@gaboredes9315Mezei konektorba én még 10A fogyasztót se tennék szívesen órákra.
      Mi amúgy biztos ami biztos 3x32A igenyeltünk, 600-700e körül lesz a vége kb 2 órával, 4 mérő óra helyes szekrénnyel.
      Idővel hátha lesz 3. óra is.

    • @dkis100
      @dkis100 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@Autosnaviamperszámtól függ a vezeték keresztmetszet, ami alkalmazható, a szabványok sok mindent figyelembe vetetnek, vezeték hossza, falon kívüli, föld alatti utóbbira jellemzően vastagabb kábelt írnak elő.
      Háztartási viszonyok/méretek között:
      13A-ig mondják a 1,5-es vezetéket, 16A-nél 2,5-es vezetékek a minimum, 32A-nél 6-os, független attól, hogy 1 vagy 3 fázis.
      A villámvédelem itt nem az, ez másodlagos hatás elleni védelem.
      Van egybeépített SPD1-3-ig. Cserélhető patronost javaslom 3 fázis esetén, ha nem akarjuk az egészet cserélni.
      SPD 1+2 ezt a betáp környékére ajálják, a fogyasztó elé pedig SPD 3-at. Utóbbi önmagában kevés. Ha tönkre megy jelzi vagy lenyomja az autómatát, ezért jó ha van csere patronunk. Vk emiatt kismegszakító mögé teszi, hogy a kört le lehessen választani ha tönkre ment, a patron beszerzéséig ne legyen rövidzáras, csak akkor addig nem véd...

  • @sandortoth7344
    @sandortoth7344 3 หลายเดือนก่อน +1

    Nagyon hasznos volt. Köszönöm!

  • @adammoor1852
    @adammoor1852 2 ปีที่แล้ว +4

    Nagyon informatív volt. Tervezem Q210 vagy R240 vásárlását a C-zero helyett elsődleges autónak.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  2 ปีที่แล้ว +3

      Kedves Ádám, Köszönöm, ha már választani kellene, akkor az R240-et venném abból is a lehető legfiatalabbat, vagy ha a pénztárca engedi, akkor R90-et 2017-től. Ezek talán kevésbé rizikósak a töltési problémákat illetően.

    • @Chukyka
      @Chukyka 2 ปีที่แล้ว +2

      szintén :) c-zero ---> zoe :)

    • @adam21asztalos
      @adam21asztalos 9 หลายเดือนก่อน

      @autosnavi r90-nél is probléma 220-ról töltés? Honnan tudom hogy előttem hogyan töltötték? Köszönöm

  • @karolyneharsagi9642
    @karolyneharsagi9642 11 หลายเดือนก่อน

    Nagyon drága.

  • @Chukyka
    @Chukyka 2 ปีที่แล้ว +3

    A lényeg innen kezdődik 14:25

  • @MrCsubee1980
    @MrCsubee1980 8 หลายเดือนก่อน

    Köszöböm a videót. 3 fázis esetében a sima "konnektoros" töltés nem megfelelő? Mármint hogy a töltőkábelt 3 fázisú dugaljba használnám? Közönöm

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  8 หลายเดือนก่อน

      Üdv, amennyiben a hagyományos piros nagy 3 fázisú aljzatba szeretne csatlakoztatni, arra van lehetőség, vannak olyan töltők pl AGT, amik eleve ilyen dugóval vannak felszerelve. Az autó simán 3 fázisú konnektorba csatlakoztatása nem működik, csak külön töltőn keresztül, mint pl amit fentebb írtam példaként, mivel egyéb kommunikációra is szükség van, nem csak áramra. Amúgy csak a Zoe esetében elengedhetetlen a 3 fázisú töltés, más márkák jobban tolerálják, akár a sima 220V-os töltést is.

  • @Budzsi
    @Budzsi 2 ปีที่แล้ว +1

    Akkor megoldás lehet pl, ha évente átkötöm a type2 L1 ből az L2 be az egy fázist? És így tovább minden évben léptetem. Így három évente kiegyenlítődik a kondik terhelése.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  2 ปีที่แล้ว

      Elvileg lehetséges, de ahhoz szét kell szedni a Type2 csatlakozót, ami nem egészséges, másrészt akkukapacitástól függően ezt sűrűbben kellene megcsinálni, ha mondjuk naponta töltjük az autót.

  • @ivanszekely2952
    @ivanszekely2952 2 หลายเดือนก่อน

    Tisztelt Uram! Nem kétségbe vonva a szaktudását kérem Önt, hogy a Zoe egyfázisu töltésével kapcsolatosan egy gyári hivatalos állásfoglalást mutasson. Számomra ugyanis nagyon érthetetlen, hogy a gyári mérnökök miért adnak az autóhoz egy komoly egyfázisú töltőberendezést, ha az előbb utóbb tönkreteszi az akkumulátort.
    Üdvözlettel Achille46

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  2 หลายเดือนก่อน

      Kedves Iván! Sajnos gyári állásfoglalást senkitől nem fog kapni, hogy miért ne vagy miért töltse 1 fázison a ZOE-t. Amit tudnia kell, hogy amikor 2013-ban megjelent a ZOE, akkor nem volt még hozzá konnektoros "vész" töltő, ezeket csak 2014 után adták az autók mellé, ha éppen nem tudna valaki utcán 3 Fázisról tölteni, akkor akár otthon ezt megtehesse, hogy eljuthasson egy gyorsabb töltőig. Amit hozzá adnak, az mondjuk nem mondható egy "komoly" töltőnek, azok jellemzően nagyobb tudással bírnak, de a célnak ez is megfelel. Mint a nevéből is kiderül ez a töltési forma csak "vész" esetére ad egy lehetőséget és nem a folyamatos töltést szolgálja ki. Mint minden kondenzátor, így a töltő elektronikába szerelt 3 fázisú kondenzátor is a terhelés hatására veszít a kapacitásából, és amíg ez konstans csak 1 fázist érint az az egy fog folyamatosan gyengülni, míg el nem ér egy pontot, ahol már a töltő elektronika azt fogja érzékelni, hogy a 3-ból 1 fázison valami probléma van, így letiltja a töltést. Ez anno nyilván nem volt a tervezők részéről preferencia, hiszen egy kiegyenlített 3 fázisú töltésre lett az autó tervezve, és nem otthoni konnektoros töltögetésre. De természetesen lehet konnektorról is tölteni, de így régi autók esetében viszonylag hamar, újabbaknál nyilván később fog beállni a töltő elektronika hibája, aminek a javítása 3-400e Ft is lehet. Ezért érdemes ha van rá lehetőség beruházni egy 3 fázisú wallboxra , így jó eséllyel megelőzhető ez a kellemetlen hiba.

  • @PappZsolt26
    @PappZsolt26 ปีที่แล้ว +1

    Az ac oszlopokon pont a mai nappal történnek az atarazások sajnos felháborító 300/kW.22es kis aksijú zoenk van otthon 220rol nem tudjuk tölteni elgondolkodtató a tény hogyan is tovább.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +2

      Ott van még az Eon az még megy 159.-Ft/kWh áron vagy Lidl, Penny még ingyen, esetleg ha Pestiek, akkor a TEA töltők olcsók vagy az IKEA 80Ft/kWh áron szintén kedvező töltési árat kínál. Van tehát alternatíva az MVM meg elmehet az áraival akárhová...

  • @garak2000
    @garak2000 ปีที่แล้ว

    A 11Kw-os 3 fazisú töltés esetén, milyen számítás szerint jött ki a min. 4mm2, rövid kábellel? Nekem kicsit soknak tűnik. Szerintem, még 25 m-re is elég az5x2.5mm2-es.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +3

      A folyamatos teljesítmény terhelés miatt kell, hiszen akár órákon keresztül is töltjük az autót, így a kábel melegszik, ha kicsi a keresztmetszet és még a távolság os nagy, akkor akár tűzveszély is lehet. Ha nagyobb keresztmetszetű a kábel kisebb a hőveszteség is. Nekem az autóhoz 16A-es 5x4mm2-es töltőkábelt adtak úgy hogy a Zoe 22KW töltésre képes tehát 32A fut rajta keresztül és bizony egy fél órás töltés után kellemetlenül meleg a kábel. Általában a megszokás miatt ajánlanak villanyszerelők a 11KW-ra 2,5mm2-es kábelt ami a háztartásba jó is, de elektromos autóhoz nem elég, főleg ha 3 fázisról töltenénk otthon.

  • @DjGarySon
    @DjGarySon ปีที่แล้ว

    Szia! Ilyen autó vásárlásán gondolkozom, viszont én munkahelyemen szeretném az autót tölteni ahol csak 220as egyfázisú aljzat áll rendelkezésre. Kaphatok ehhez esetleg egy kis iránymutatást, hogy mit tegyek, kihez forduljak aki tud segíteni az ilyen töltési problémák kiküszöbölésében?
    Köszönöm a választ előre is!

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว

      Ha az ilyen autó Zoe, akkor a konnektoros folyamatos 1fázisú töltést nem ajánlom, főleg ha az autó használt és azok közül is régebbi, 2017 előtti, de én az esetben még a fiatalabbak esetén is lehetnek már a végét járó fedélzeti töltők. Ha az otthoni 3 fázisú töltés nem megoldható, akkor érdemesebb lenne munkába jövet-menet útba eső töltőnél tölteni (Lidl,Penny még most ingyenesek is) és itt lehet akár 22kW-al tölteni, ami a konnektoros töltésnél 8-10x gyorsabb. Egy fél órás oszlopos töltésnél kb 60-80km hatótáv jöhet vissza az autóba, legalábbis nekem ennyi szokott a sajátomnál.

    • @DjGarySon
      @DjGarySon ปีที่แล้ว

      Igen, 2017 utáni Zoeban gondolkozom. Sajnos munkába menet nem igazán megoldható nekem a töltés időhiány miatt, ezért is játszik nekem csak az egy fázisú opció. Egy későbbi videódban említetted, hogy orvosolható valahogy ez a probléma szakértő által, az érdekelne esetleg, mert ellenkező esetben akkor sajnos inkább le kell mondanom a vásárlásról.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว

      @@DjGarySon ha elromlik a töltő elektronika, ami ebben az esetben nem tudni mikor következik be, akkor van lehetőség olyan alkatrész beszerelésére, ami a 3 fázis mellett biztosít egy negyediket is, amin az 1 fázisú konnektoros töltést lehet a 3 fázisú tönkretétele nélkül megvalósítani. Ehhez viszont érdemes megvárni, amíg elromlik feleslegesen nem biztos, hogy megéri 400e-Ft-ot kiadni rá előre.

    • @DjGarySon
      @DjGarySon ปีที่แล้ว

      @@Autosnavi És ez egyébként csak a Zoe ra jellemző probléma, vagy más elektromos autókra is?

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว

      @@DjGarySon egyenlőre a Zoe esetében ismert, más márkák esetében teljesen más struktúrájú a fedélzeti töltő, ezért lassabb is.

  • @DPTech_workroom
    @DPTech_workroom 6 หลายเดือนก่อน

    Mennyire valóságos tölteni az aksit egy fázisú frekvenciaváltóval (villanymotor fordulatszabályzó), hogy egyenletesen legyen használva mind a 3 bemenet fázisonként? ( bemenet 1x220v 15A 50Hz - kimenet 3x220v például egy 3-3,5 kW)
    Vagy van-e valami hasonló eszköz a töltésre?

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  6 หลายเดือนก่อน

      Érdekes elgondolás, viszont a frekvenciaváltók alapvetően motorvezérlésre alkalmasak nem töltésre. Létezik egy eszköz, ami jellemzően Angliában, a Skandináv országokban használatos, ez egy böszme nehéz transzformátor némi elektronikával rotálva a fázisokat. Sok értelme nincs itt, de az 1 fázis töltési probléma csak a Zoe esetében gond, más elektromos autókat nem érint, és a régi Q motoros Zoe-k 13A alatt el sem indulnak. Tudom sokba kerül, de hosszú távon érdemes a 3 fázisra bővítéssel számolni, az 1 fázis 15A esetében (ha csak ennyi az elérhető teljesítmény), a töltéssel egy időben mást amúgy se tudna a házban használni.

    • @DPTech_workroom
      @DPTech_workroom 6 หลายเดือนก่อน

      @@Autosnavi Én csak azt nem értem, miért nem oldották meg ezt a tervezők, hogy az az 1 fázis "vándoroljon" a másik 2 kontaktuson is valami számláló segítségével. Feltetted töltésre használja az 1. kontaktot, következő töltésnél már használja a 2.-t, következő töltésnél már használja a 3.-t. És megint az elsőtől. Ami egyenletes "kopást" biztosítana.
      A lakásba jövő 20A megszakító áll. Nem tudom mennyire lehetséges a 3 fázisra való bővítés. (nem Magyarországon lakok)
      Kösz a tippet.

  • @vecsy90
    @vecsy90 6 หลายเดือนก่อน

    Szia! Nekünk egy fázisú 16A-es fali töltő van kiépítve minden parkolóhoz a társasház mélygarázsában. Ha azt szeretném egy fázisú de 32A-re bővíteni, akkor szükséges második kábel bekötése vagy megoldható ugyan azzal a kábellel? Sajnos nem értek ezekhez és a mélygarázsban egy második kábel bekötése súlyos extra métereket jelentene...

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  6 หลายเดือนก่อน

      Milyen autót szeretnél 1 fázisról tölteni? Nagyon kevés elektromos vagy PHEV autó van ami 1 fázisról 3,5kW-nál többel tölthető, a 3,5kW pedig 1x16A.

    • @vecsy90
      @vecsy90 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@Autosnavi Tesla Model 3 a kisebb akksival. Napi 70km ingázáshoz a 3,5kW sem lenne vészes. Ha minden este töltöm, akkor kb 3 óra alatt vissza tölti azt a 70km-re elhasznált áramot. Viszont hétvégi kirandulasok után jól jönne a gyorsabb töltés. Vannak a közelben olcsó gyors töltők, de az nem biztos hogy jót tesz az akkunak...
      A Tesla ajánlott fali töltőt, de mivel már van egy a garázsban felszerelve, nem akartam feleslegesen költeni egy másik dobozra. Gondoltam a meglévőt hátha lehet "upgrade"-elni.
      Te mit gondolsz?
      Köszönöm a válaszod 😊

  • @cemunal4077
    @cemunal4077 2 ปีที่แล้ว

    Electric car👍

  • @narp5027
    @narp5027 ปีที่แล้ว +1

    A hazunkba van 3*16Amper de a vezetekezes alumínium így megoldható ?

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว

      Az alumínium vezetékek nem bírják a nagy teljesítményt, melegednek és ezáltal tűzveszélyesek is. Mondanám, hogy át kellene húzni a ház vezetékeit rézre, de talán elegendő lehet kezdetben az órától a kismegszakítókig rézzel megcsináltatni, minimum 5x6mm2 keresztmetszetű kábellel, ( sok esetben régi házaknál az óraszekrényben vannak a kismegszakítók is, így ez nem nagy befektetés) és ha ez megvan, akkor a töltőhelyig erre a teljesítményre szintén minimum 5x6mm2-es kábellel kiállni, nagy távolság esetén 10-20m nagyobb 5x8mm2 kábel ajánlott, és így üzembiztosan használható az elektromos autó töltő is.

    • @narp5027
      @narp5027 ปีที่แล้ว +1

      Köszönöm a válaszod! Videoid nagyon hasznosak és jók!

  • @ottojambor7749
    @ottojambor7749 ปีที่แล้ว

    Helló , van 3 fázisunk itthon , 16A , az jó lesz , ha mégis kell vegyünk egy ilyesmi autót ??

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +1

      Üdv, a 3 fázisú töltés jó dolog, de főleg a Renault Zoe tekintetében elengedhetetlen. Ha mondjuk egy régebbi Nissan Leaf-et venne, akkor teljesen felesleges wallbox vásárlása az autó kis teljesítményű töltési rendszere miatt. Ezt és más régebbi elektromos autókat lehet az autóhoz kapott konnektoros töltővel is tölteni. Wallbox vásárlása akkor éri meg, ha az elektromos autót lehet váltóáramról legalább 11kW teljesítménnyel tölteni. Ehhez a teljesítményhez a 3x16A szükséges, viszont amennyiben ez a max teljesítménye az otthoni elektromos rendszernek, akkor arra figyelni kell, hogy a ház energia szükséglete is meglegyen. Ha átlagos mennyiségű fogyasztó van az ingatlanban, akkor a megadott teljesítmény esetén kb 6-8 kW-al fog tudni elektromos autót tölteni egy wallbox segítségével, amennyiben más fogyasztó is működik a töltéssel egyidőben. Léteznek intelligens teljesítmény menedzsmenttel ellátott töltők is, amelyek figyelembe veszik a háztartásban lévő egyéb fogyasztók energia igényét is.

  • @lajostakacs5803
    @lajostakacs5803 ปีที่แล้ว +1

    Villanyszerelőként már a videó negyedik percéig egy csomó félremagyarázott, téves dolgot láttam a videóban. Anélkül, hogy egyenként kitérnék rá, az a javaslatom, hogy olyan szakterületen ne adjatok tanácsot, amihez láthatólag nem értetek, itt már élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztet a házi barkácsolás. Sem a keresztmetszetekkel, sem az áramfelvételekkel, sem az eszközök használatának miértjével (fi relé) nem adtok hiteles információt, ez tévedések sorozata. Nem bántásból, csupán azért jegyzem meg mindezt, mert egy-két vállalkozó szelleműbb egyén nagyon gyorsan ráfázhat, ha ezek alapján felbátorodik.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +4

      A videó nem a vállalkozó kedvű emberek otthoni barkácsolása miatt született anno, hanem egy kis útmutatásként, hogy a Villanyszerelő akit megbíznak egy otthoni EV töltő kiépítésével, a megfelelő anyagokat használja, ez egyfajta kontroll lehet a megbízó számára. Sajnos a mai napig nem minden Villanyszerelő van képben, hogy milyen típusú védelem kell egy Wallbox elé legyen az érintésvédelem, vagy túlfeszültség védelem, vagy milyen keresztmetszetű kábellel kell számolni stb. Gondolom azért írt mert rengeteg EV töltőt épített már ki, és nem általános Villanyszerelőként fogalmazódott meg a videóban elhangzottakra a kritika.

    • @veszedelemmiklos5860
      @veszedelemmiklos5860 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@Autosnavi Szia, nagyon hasznos videó, köszönöm! Valóban azoknak való, akik érdeklődnek a téma iránt, de nem barkácsolás a cél. És igazad van, nekem az autoszerelo ajánlotta a védelmet, majd az x-edik villanyszerelő hümmögés után Varsányi Peti tudott valódi megoldást kínálni, megfelelő magyarázattal. A szakiknak amúgy igazuk van, a valódi védelem kész horror, de a napelem és az elektromos autó töltő elé én is ilyet építtettem ki. Ráadásul a biztosítók apró betűs részeinél sokszor szerepel T1T2T3 védelem megléte. Ha másért nem, ezért megéri😀

  •  ปีที่แล้ว

    Gazdaságoság szempontjából a túláram védelem a legrosszabb választás. Az az állítás, miszerint a túláram védő száz százalékos védelmet nyújt a villám kárral szemben, hát szerintem minimum csúsztatás. Ha meg nem nyújt teljes védelmet, akkor minimum ajánlott egy megfelelő biztosítás (semmi közöm a biztosítókhoz). És akkor még nem beszéltem a többi hasonló biztonsági berendezésekről egy komolyabb háztartásban (vízkár, tűz, kíber, betörés, ...). Ha mindenhova megveszed, beépítetted és megfelelően karbantarttatod ezeket a berendezéseket, mert hogy azt is kell, akkor hamar rá jössz hogy még a legdrágább biztosítással is jobban jősz ki, már az első évben. Akkor meg minek költeni ilyenre, ha mellette, még a biztosítást is fizetned kell? Természetesen az életvédelmi berendezések, teljesen más kategória.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +1

      A túlfeszültség védelem jelen esetben egy T2-T3 kombó kb 30-50000.-Ft márkától függően. Ha nincs és tönkre megy az éppen töltött elektromos autó, vagy a napelem invertere, akkor annak a javítása 3-500e Ft-tól kezdődik. A biztosító a megfelelő védelem megléte nélkül meg amúgy sem fizet, mert nem szeret, vagy mert éppen arra nem terjedt ki a szerződés... sajnos tapasztalat. Mindenki döntse el, hogy mi éri meg jobban 30e a védelemre vagy 3-500e javításra.

    •  ปีที่แล้ว

      @@Autosnavi És a gyártó szerint a T2-T3 kombó védő hány kilovoltig és milyen százalékban nyújt védelmet? A gyártó ajánlása szerint milyen időközönként és hogyan kell elvégezni az időszakos felülvizsgálatot? Hány évente kell cserélni, illetve mien események után a védőt? Ezekről mindenki elfelejti tájékoztatni a fogyasztókat, mint ahogy a füstérzékelők, tűzoltó berendezések, ÉV relék.... stb. esetében. Emiatt senki sem kalkulál az ilyen beruházásoknál ezek hosszútávú költségeivel, vagy még rosszabb esetben abban a hitben fogdozza a bolylert tíz évvel az ÉV relé beszerelése után, hogy semmi gond sem lehet, miközben soha senki egyszersem végezte el a kötelező ellenőrzéseket.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +1

      @ ok és ha nem tesznek be védelmet, hanem az előző posztja alapján biztosítást köt az ember az kinek jó? Szerintem egyedül a biztosítónak. Örülök ha felhívja a figyelmet az időszakos átvizsgálások szükségességére, akik olvassák majd a posztokat ezzel is kalkulálhatnak, a FI reléket évente 1-2 alkalommal érdemes leoldani a vészkapcsolóval, a túlfeszültség védelmeken pedig amúgy is látszik, ha jó vagy rossz tehát cserélni kell vagy sem. Mindenki eldöntheti, hogy erre hív-e szakembert és áldoz rá, vagy sem.

    •  ปีที่แล้ว

      @@Autosnavi Mint minden esetben egy jó, korrekt, üzlet jó eséllyel mindkét fél érdekeit képviseli. A biztosítónak ha kevés káresemény történik, vagy magas a biztosítási díj(de még korrekt), a biztosítottnak, ha megtérítik a kárát, vagy alacsony (de korrekt) díjat fizetett a biztosításért és nem keletkezett kára.
      Általában minden biztosítás lényege ez, kivéve, ha az állam monopol helyzetet teremt, és adóformaként használja. Az állam viszont te vagy, és te felelsz minden tettéért.

  •  ปีที่แล้ว

    Ezek itt pont olyan tuti, megbízható, elfogulatlan, átgondolt, teljes, részletes tanácsok, mint a korábbi napelemes telepítés és megtérüléssel kapcsolatosak, vagy az elektromos autózás bármilyen vonatkozásával kapcsolatosak. Ha valaki otthon saját magának meg csinál egy ilyen rendszert, és mint itt is, elbassza, azzal semmi gond sincs. Tegye a saját pénze. Másokat ugyan erre biztatni átverés, félrevezetés. Amikor valaki nyilvánosan oszt meg, tömegeknek szánva, tanácsokat, bármilyen témában, vegye a fáradságot magának, hogy utána jár a témának és ne csak a szépségét, hanem a buktatóit is mutassa be. A T2-T3 túláram védőkapcsoló nem alkalmas a villámvédelem ellátására. Ennél fogva egy közvetlen villámcsapás esetén nem fogja megvédeni a járművet, töltőt, invertiert, napelemet a keletkező károktól. Egy ilyen berendezés kiépítését mindig bízzuk szakemberre, aki remélhetőleg tudja hogy mit miért csinál, vagy járjunk utána a részleteknek. A T2-T3 védőkapcsoló, legjobb esetben is, maximum egy hálózati túláram-zavart (villanymotor, kondenzátór, hiba,....) képesek kivédeni jó eséllyel, mivel erre tervezték és nem villámvédelemre. Villám védelemre a T1 való és az sem biztosít minden esetben védelmet. A gyártók mind a három védelmi kapcsolót, rendszerbe építvel ajánlják T1 a betápnál (igen mindegyiknél, ha több van) T2 a lakáselosztónál, T3 minden védeni kívánt végpontnál. Az igy megtervezet, kiépített, rendszer, már mindjárt nem az itt említett harminc-ötvenezer forintba fog kerülni, hanem kettő-ötszáz ezerbe. És akkor még nem beszéltünk az időszakos felülvizsgálat, az alkalmanként szükséges csere költségeiről (nagyjából 2-3 évente további 100-200,000). Ha valaki így építi ki és használja, akkor remélheti csak a megbízható, hosszútávú működést, de semmi kép sem bízhat abban, hogy minden esetbe megvédi a berendezéseit a villám kártól. Ezért, egy ilyen berendezés leginkább ipari, kereskedelmi körülmények közé való, mivel ott a biztosítók ezt meg követelhetik, ellenben a lakossági biztosításokkal szemben. Tíz évre a konkrét esetre vetitive 2*T1, 2*T2, 2*T3, három fázisra, tíz évre vetítve, nagyából mai áron, 1,100,000 forint. Ennyi pénzért már elég szép biztosítást lehet kötni ennyi időre, és akkor már nem csak a kocsid töltőjében keletkezet kárt téríti meg a biztosító, hanem más egyéb káreseményeket is. Na ez lenne az alap egy ilyen videónál.

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +1

      Kedves István, gondolom ezeket mint regisztrált villanyszerelő írja, aki egyben elektromos autó tulajdonos is. Ha igen, akkor tudhatná, hogy túlfeszültség ( a videóban így is és villámvédelemként is elhangzik) nem csak villámcsapás következtében keletkezhet, hanem a jó magyar karbantartott elektromos hálózat feszültség ingadozása miatt is. Ezeknél már a T1 védelem nem ér semmit, de van a videóban vágókép az ilyen védetlen, túlfeszültség miatt tönkrement töltő elektronikákról is. Szóval akár napelem inverterről beszélünk, akár elektromos autóról mind olyan finom elektronikai eszköz, amit célszerű T2-T3 védelemmel ellátni és egy szakképzett napelem kivitelező ezeket be is építi a rendszerbe. Így mindenki döntse el, hogy mit szeretne.

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@Autosnavi Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy mindenki döntse el, hogy mit szeretne. A nagymamám is el tudta dönteni a termékbemutatón, hogy kell-e neki a csodapárna 250,000ft ért. Pontos, megbízható, teljes körű tájékoztatást kapott a termékről és az áráról....
      Értem én, hogy kell az a T2-T3 védő, de ez csak olyan mint a csodapárna, negyed- hatod ennyiért is kapunk megfelelő, megbízható jó minőségű párnát, csak azt nem akarják ennyire ránk tukmálni. Pontoson tudom, hogy mire valók az ilyen berendezések. Igen jó lenne ha minden berendezésünkhöz telepíthetnék ilyeneket, reális áron. Mindenki szeretné megvédeni a drága elektronikai eszközeit a villám és hálózati túlfeszültség okozta károktól, elektromos autó (100-1000), napelem inverter(100-500), 50"-105" OLED tv(400-5000), HI-FI berendezés(50-10000), számítógép(50-1000), laptop(100-1000), telefon(20-800*2-5), indukciós tűzhely(30-500), gáz-villany-hőszivattyú-klíma fűtő-hűtő berendezés(50-5000), ház-lakás(10-500000) ...... (zárójelben a várható káreseményt írtam x*_ezer forintban, túláram vagy közvetlen villámcsapás esetén).
      Nyilván azok akik megengedhetnek maguknak egy elektromos autót, azok többel is rendelkeznek a fentiek közül. Egy ilyen esemény statisztikailag 3-5 berendezést érint egy háztartásban. Mindenki matekozzon egy picit.
      Mint írtam ipari és kereskedelmi környezetben van értelme az ilyen berendezésnek, ahol várható a megtérülése. Ötezer szervernél húsz millióért kiépíteni inkább megéri, mivel egy káresemény esetén a várható egymilliárdos kárt lecsökkentheti akár a tizedére is , illetve a biztosítási díjat is meg harmadolhatja ami éves több milliós díj különbözet lehet.
      A "szakképzett napelem kivitelező ezeket be is építi a rendszerbe", hogy előre kifizettesse az ügyfeleivel a várható garanciális események 10-30%-ának a megelőzésének a költségét. Tehát az ügyfél pénzén spórol magának, és azért nem dumálják rá az ügyfélre a T1 védelmet, mert a túlárammal ellentétben a villámkárt, egyértelműen azonosítani lehet és az biztos nem lesz garanciális probléma, habár biztosítás nélkül ez nem teszi boldoggá az ügyfelet.
      Lassan ott tartanak a kedves ügyfelek, hogy a kávéfőző vételekor is beszereltetik az ilyen védelmet, mert a "szakeladó" ezt javasolta a MEDIA MARK-ban. Ha sokáig megy még ez, akkor szokás alapon oda lyukadunk ki, hogy elfogadott norma lesz, amit minden fogyasztó kénytelen lesz megfizetni, minden drága elektromos háztartási berendezés vásárlása esetén. Ezeket a védelmeket korábban a gyártók beépítették a készülékbe, vagy nem, de garanciában akkor is kénytelenek voltak jótállni érte. Ha fogyasztó vagy, kössél biztosítást, ha gazdasági tevékenységet folytatsz, bízd meg a közgazdászt, hogy számolja ki, hogy mire mennyit költs. Szerintem ez a normális hozzá állás.

  • @bradockezredes
    @bradockezredes 5 หลายเดือนก่อน

    a védelem nem ott van hanem a kapcsoló szekrényben úgy hivják kismegszakító

    • @bradockezredes
      @bradockezredes 5 หลายเดือนก่อน

      továbbá a ÉVI relé nme távolság függvénye

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  5 หลายเดือนก่อน

      A töltő mellé is kell lokális védelem( kismegszakító ),illetve a wallboxok nagy többsége már rendelkezik érintésvédelmi relével, vagy elektronikával.

  • @ottojambor7749
    @ottojambor7749 ปีที่แล้ว

    Hello , mennyibe kerul egy ilyen sutó ??

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว +1

      Üdv, mi mennyibe kerül?

    • @ottojambor7749
      @ottojambor7749 ปีที่แล้ว +1

      @@Autosnavi 34 ezer euro körül vagy egy kicsit több , ;; az auto ??

    • @Autosnavi
      @Autosnavi  ปีที่แล้ว

      @@ottojambor7749 ha a Zoe-ra gondol, akkor újonnan 14 millió körül mozog, használtan ami nekem is van az 7 millió magasságában kapható.