POST PRZERYWANY intermittent fasting IF - JAK DZIAŁA ? Czy daje najlepsze EFEKTY odchudzania ??

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • "Śniadanie zjedz sam , obiadem podziel się z przyjacielem , kolacje oddaj wrogowi" - popularne zdanie, które z pewnością coś w sobie ma.
    Post przerywany, czyli popularnie zwany IF - intermittent fasting. Strategia żywieniowa zakładająca podział dnia na 2 części: porę postu, w której nie spożywamy, ani nie pijemy nic co zawiera kalorie, oraz porę jedzenia - czyli tzw okno żywieniowe. Możemy spotkać wiele konfiguracji IFa - na przykład post przerywany 16/8 czyli 8 godzin jedzenia, 16 godzin postu, 14/10 lub bardziej skrajne 20/4 gdzie możemy jeść tylko przez 4 godziny w ciagu trwania całej doby.
    Szczególną popularność IF zawdzięcza swoim właściwościom odchudzającym i właśnie na tym temacie głównie się dzisiaj skupię. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy IF jest najskuteczniejszym narzędziem do odchudzania, dla kogo może być korzystny a dla kogo niekoniecznie.
    Źródła:
    www.mdpi.com/2...
    www.sciencedir...
    www.ncbi.nlm.n...
    pubmed.ncbi.nl...
    Pobierz bezpłatny e-book „21 Prostych Ćwiczeń dla zapracowanych” trenerwojewodzk...
    Zajrzyj też tutaj !
    FB: bit.ly/2zgOCes...
    IG: bit.ly/2YHPAuV...
    🏡 trenerwojewodz...

ความคิดเห็น • 31

  • @slawek1971wawa1
    @slawek1971wawa1 2 ปีที่แล้ว +14

    Zanim odkryłem IF odżywiałem się zgodnie z zasadami "zdrowej diety", czyli śniadanie najpóźniej do godziny po przebudzeniu i co najmniej pięć posiłków dziennie. Do dzisiaj można jeszcze znaleźć informacje, że to "najbardziej racjonalny sposób odżywiania".
    Gdy tak "zdrowo" jadłem, byłem ciągle głodny. Patrzyłem na zegarek w oczekiwaniu na kolejną "porę karmienia". Oczywiście skutkiem była nadwaga i to spora.
    Zacząłem poszukiwać sposobów redukcji wagi przy minimalizacji uczucia głodu. I wtedy wpadłem na IF. Dowiedziałem się, że wcale nie muszę jeść śniadań zaraz po wstaniu z łóżka. Że wcale nie trzeba jeść pięciu posiłków.
    Jestem w schemacie 16/8, ale czasami zdarza mi się nieoczekiwanie 18/6. I nie dzieje się żadna krzywda. Waga spadła o 25 kg w osiem miesięcy, poprawiły się wszystkie parametry zdrowotne. W moim oknie żywieniowym jem dwa duże posiłki, dokładam trzeci, gdy mam trening (trenuję amatorsko).
    Zauważyłem, że okna żywieniowe wywołują duży apetyt na warzywa. Nie byłem ich wcześniej wielkim smakoszem, dzisiaj to ok. kilograma dziennie. Ciekawe, skąd to się wzięło?
    Policzyłem sobie pewnego tygodnia kalorie z moich posiłków. Wyszło ok. 2600 - 2800 kcal dziennie. Mój zegarek sportowy wykazuje dzienną aktywność (bez treningu) w okolicach 3000-3200 kcal.
    Policzyłem też, w przybliżeniu, bo nie mam zamiaru do tego wracać ;-) , ile jadłem przed IF. Wyszło ok. 4000 kcal. Tak więc IF to faktycznie żadna magia, lecz po prostu możliwość wygodnego przycięcia kalorii. W moim przypadku wiedza na temat IF pomogła mi wyrwać się z zaklętego kręgu fatalnych rad dietetycznych.
    Pozdrawiam

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Cześć i skracając - jest dokładnie tak jak napisałeś. IF pomógł Ci uprościć to, co wcześniej było trudne :) i dobrze, widocznie to jest strategia dla Ciebie 👌
      To co jednak napisałeś wcześniej, czyli śniadanie najpóźniej do godziny po przebudzeniu, 5 posiłków dziennie itd. To nie są zasady „zdrowej diety” tylko znowu - mity , uogólnienia, głupoty lub półprawdy powielane przez masy, które umówmy się - niebardzo rozumieją z czym „zdrowe” odżywianie powinno się wiązać. Jest to też wina „specjalistów” którzy próbują usystematyzować pewną wiedzę w sposób dostępny dla każdego pomijając aspekt edukacji u podstaw.
      No a to, ze to „najbardziej racjonalny sposób odżywiania” to znowu - kwestia ślepego oddania jednej strategii żywieniowej i promowanie jej jako najlepszej. A takiej nie ma, co staram się podkreślać dość mocno na tym kanale :)
      Tak więc po prostu system który obrałeś był zły dla Ciebie i niedostosowany do Ciebie, nie oznacza to jednak ze był zły sam w sobie. Jak sam zauważyłeś, IF pozwolił Ci natomiast utrzymać deficyt energii i przy okazji zmienić nawyki jak choćby jedzenie warzyw. I jest to zupełnie normalne, bo jak sam wspomniałem - stosując IF również bardzo łatwo wchodzę „niechcący” w deficyt.
      Bardzo dobrze, że znalazłeś strategię dla siebie i z tego co widzę robisz to z głową wiec super - gratuluje i życzę dalszych sukcesów zdrowotnych :)

    • @slawek1971wawa1
      @slawek1971wawa1 2 ปีที่แล้ว +1

      @ Polecam ten wykład Pani profesor: th-cam.com/video/ptRmOfvXPVs/w-d-xo.html&lc=z22hw13osvr5cz4hr04t1aokgszw5vwyd43240vdzpelbk0h00410.1639046173029113
      W nim ( od 26:20) mowa jest o konieczności regularnego spożywania czterech, pięciu posiłków. Jeślibym trzymał się tych zasad, to nadal byłbym "miłym grubaskiem". ;-)

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      @@slawek1971wawa1 troszkę się poprawię, bo obejrzałem wspomniany fragment. Pani Profesor wyraźnie powiedziała ze 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu „rekomenduje się” w większości przypadków pacjentów. Nie, że jest to konieczność. Dalej powiedziała o samym poście zaznaczając że długoterminowo efekty są takie same jak w klasycznym podejściu, chociaż tu się zgodzę - sama wypowiedź brzmi nieco tendencyjnie i omówiona powierzchownie na korzyść przedstawionego stanowiska.
      Niestety w dietetyce tak to już jest że rzeczy nieoczywiste, które nigdy nie są zero - jedynkowe probuje się przekazywać w taki właśnie sposób. Unikałbym jednak nadinterpretacji bo o „konieczności” spożywania 4-5 posiłków mowy nie było

    • @slawek1971wawa1
      @slawek1971wawa1 2 ปีที่แล้ว +1

      @ 4-5 posiłków jako rekomendacja świata nauki. Wystarczy, aby wpędzić ludzi w kanał. Sam byłem w takim kanale.
      Nie ma co tego bronić.

    •  2 ปีที่แล้ว

      @@slawek1971wawa1 tu się zgodzę, większość osób „zielonych” właśnie taki przekaz by zapamiętało 🤷‍♂️

  • @karinamalec4745
    @karinamalec4745 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek ! Okazuje się, że całkiem niechcący stosuje IF - tak mi wypadają posiłki przez pracę ;)

    •  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuje ! No i właśnie - często tak po prostu „wychodzi” ;)

  • @Kaszmir1991
    @Kaszmir1991 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja od miesiąca lece sobie na wojowniku 4/20 czasem 3/21 a zdarza się i 2/22 :) Polecam każdemu kto nie próbował

    •  2 ปีที่แล้ว

      Dla mnie hardkor, za bardzo lubię jeść 🤣

    • @Kaszmir1991
      @Kaszmir1991 2 ปีที่แล้ว +1

      @ 1800kcal (pudełkowa 1500kcal) plus 300 kcal różnie raz z huela Powder z mlekiem raz z cheba razowego i jakoś to idzie. Z tym że ciągle głodny jestem. Pewnie za mocno obcięte kalorie

    •  2 ปีที่แล้ว

      @@Kaszmir1991 bardzo możliwe :)

    • @wilczycawrazliwa163
      @wilczycawrazliwa163 2 ปีที่แล้ว

      Bez przesady.

    • @agnieszka469
      @agnieszka469 ปีที่แล้ว +1

      @@Kaszmir1991 ile posiłków i co jesz w oknie żywieniowym?

  • @Versedi7
    @Versedi7 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie zgadzam się z Pana wypowiedzią gdyż nie uwzględnił Pan faktu że podczas postu nie ma wyrzutów insuliny, która to w znaczny sposób zaburza proces odchudzania. Pragnę zwrócić również uwagę na fakt że myli się Pan w kwestii budowania masy mięśniowej podczas IF, mało tego można pościć i w okienku żywieniowym jeść praktycznie same tłuszcze i białko, a później wyglądać jak "Terminator".
    Zainteresowanym polecam kanał na YT pewnego "KKocura" na potwierdzenie mojej opinii.
    P.S.Muszę jednak przyznać że ma Pan 100% racji w kwestii iż IF wpływa na zmniejszenie podaży kalorii w ciągu doby.
    Serdecznie Pozdrawiam

    •  2 ปีที่แล้ว

      Ma Pan prawo się nie zgadzać, ale najpierw proszę sprawdzić rzeczone „fakty”, którymi Pan się posługuje. Jeżeli podczas postów by nie było wyrzutów insuliny, to by Pan długo nie pożył. Insulina jest wydzielana zawsze, nawet w niewielkich ilościach. Dlatego też cukrzycy typu 1 muszą przyjmować tzw. Insulinę bazową.
      Druga sprawa to sama mylność stwierdzenia, że insulina jakkolwiek zaburza proces odchudzania. Ba, ciekawostką jest nawet ze proces lipolizy u osób insulinoopornych jest nasilony. Tyle ze to niekoniecznie dobrze w środowisku, które powoduje insulinooporność a jest nim nic innego jak przeładowanie energetyczne komórek organizmu i nadmierna odpowiedź zapalna z jego strony.
      Same węglowodany i częstość posiłków nie mają tu nic do rzeczy, a osoby stosujące IF widzą tu znaczną poprawę właśnie ze względów o których wspomniałem w filmie.
      A skoro wspomina Pan o białku to proszę pamiętać że również jest ono insulinogenne tak więc zapewniam, ma Pan jej wyrzuty.
      Co do samej autofagii, to nie jest to proces „uruchamiany” tylko podczas głodówek. Co najwyżej nasilany i sam deficyt energii robi to samo.
      No i jeszcze jedno. Kanał na YT to nie jest argument na potwierdzenie opinii. To jest najwyżej jeszcze jedna opinia. A skoro ktoś w jego nazwie ma „keto” - no to wiadomo co będzie mówił ;)
      A, no i nigdzie nie powiedziałem ze poszczącym nie można wyglądać. Powiedziałem ze dla budowania masy mięśniowej nie jest to optymalne podejście i swoje zdanie podtrzymuje.
      Polecam wyszukać pojęcie „confirmation bias” i otworzyć się nieco na inne źródła wiedzy poza tymi ktore sa zgodne z nasza opinia.
      Dobrego dnia!

    • @Versedi7
      @Versedi7 2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za tak szybką odpowiedź! "Uruchamia" to jednak zły dobór słów z mojej strony, powinienem raczej napisać "nasila". Nie rozumiem co złego jest w "KETO", na polecamy przeze mnie kanale twórca podaje wiele linków do badań i książek. Wyczuwam duża stroniczość w filmie i Pańskich odpowiedziach do komentujących, która ma na celu podtrzymania 100% słuszności, a myślę że prawda jednak leży gdzieś po środku tego całego IF gdyż nauka cały czas idzie do przodu i pojawiają się wciąż to nowe badania. Mimo to dziękuję za film i odpowiedz do komentarza. Pozdrawiam

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      prosze zauważyć, ze w filmie również powołuje się na badania i zupełnie Pan to pominął ;) Niestety badanie też mogą być dobierane tendencyjnie i być rożnej jakości, także niezawsze gdy ktoś się na nie powołuje to ma racje.
      W samym keto jeżeli jest prowadzone mądrze i nam odpowiada może nie być nic złego. Złe jest naginanie praw fizjologii aby udowodnić swoje.
      Pozdrawiam również i dziękuje za komentarz ;)

  • @iqube5386
    @iqube5386 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli generalnie nie ma co kombinować z IF. Na poczatku mówiono że podczas postu spala się więcej tłuszczu niż normalnie ponieważ organizm który tak długo nie dostaje pokarmu musi się przełączyć na tkankę tłuszczową. Teraz widać że to bujda ale niestety 80% internetow w to wierzy. Deficyt i nic więcej.

    •  2 ปีที่แล้ว

      W skrócie to dokładnie tak 🤷‍♂️

  • @Ola.1989
    @Ola.1989 ปีที่แล้ว +1

    Cześć , IF jest dobrym sposobem odżywiania dla osoby z insulinoopornoscia ? Jem 16/8 i to jedyny sposób w którym jestem w stanie mieć deficyt, inaczej podjadam wieczorami. Pozdrawiam ;)

    •  ปีที่แล้ว

      Hej! O ile nie miewasz epizodów hipoglikemii przy dłuższych przerwach od posiłków to jak najbardziej, IF może być dla Ciebie dobrą strategią jeśli tak jak mówisz - jest Ci łatwiej ;)

    • @Ola.1989
      @Ola.1989 ปีที่แล้ว +1

      @ dzięki za szybka odpowiedz ;)

  • @jakobs3132
    @jakobs3132 ปีที่แล้ว

    A co ze zwiększonym wydzielaniem się hormonu wzrostu ? Przecież on pośrednio też wpływ na kompozycje ciała. Kolejna sprawa - okresowe poszczenie zwiększa wrażliwość insulinową, co w wielu przypadkach ułatwia chudnięcie.

    •  ปีที่แล้ว

      Hormon wzrostu - udowodnij, ze ma to znaczenie ponad normalne dobowe wydzielanie. Wrażliwość insulinową zwiększa wiele innych rzeczy, w tym deficyt energii

  • @agnieszka469
    @agnieszka469 ปีที่แล้ว +1

    Czy nie masz zaburzeń trawiennych zaczynając dzień od kawy na pusty żołądek?

    •  ปีที่แล้ว

      Na szczęście nie ;)

    • @wieslawkruszka2678
      @wieslawkruszka2678 ปีที่แล้ว

      @ Właśnie opuszczam twój kakał ze względu na bzdury żywieniowe .

    •  ปีที่แล้ว

      @@wieslawkruszka2678 🖐️

  • @piotrjurek9546
    @piotrjurek9546 2 ปีที่แล้ว

    Pytanko mam; można pic kawę podczas tej diety?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Można