Jak robić rzeczy niemożliwe - Trójkąt Projektowy #19

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
  • 📍 Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj: leadership-cen...
    📍 Film po angielsku: • How to do the impossib...
    „Szybko, tanio i dobrze ma być” Jak często trafiają Ci się zlecenia niemożliwe? Klient lub szef chce mieć wszystko, na wczoraj i za darmo. Kończy się to tym, że po twoim „niemożliwe” zostajesz i tak z robotą. Sfrustrowany, a zlecający jest wkurzony i narzeka, że „znikąd pomocy”.
    Jest na to sposób. Jak sobie z tym poradzić, żeby nie pełnić zawsze roli ofiary. Trójkąt projektowy. To takie narzędzie, które często jest lekceważone lub źle zrozumiane.
    Można je genialnie wykorzystać do myślenia o przedsięwzięciach, proponowania opcji, podejmowania decyzji, wychwytywanie nieścisłości. Trzeba tylko wiedzieć jak.
    Gdy następnym razem dostaniesz zlecenie niemożliwe to Twoja odpowiedź powinna brzmieć „Tak, oczywiście!” Poważnie.
    A jak to zrobić sensownie opisuję dokładnie w filmie.
    Miłego oglądania.
    Co robić w sytuacji, w której szef przychodzi do Ciebie i mówi „chcę, żebyś zrobił to na wczoraj, nie mam na to budżetu, ale w jakiś sposób dasz radę, liczę na Ciebie”. Jak sobie radzić w takich sytuacjach, jak robić rzeczy niemożliwe, o tym dziś opowiem.
    Jak sobie radzić z niemożliwymi wyzwaniami? Wczuj się w taką sytuację - przychodzi do Ciebie szef i mówi „chcę, żebyś zrobił ogólnopolską kampanię, która sprzedaje nasz produkt. Adwords załatwi nam robotę. Musi ruszyć od jutra i to z przytupem. Zawsze narzekasz, że masz mały budżet to proszę 300 zł - wyciągnąłem z własnej kieszeni, jedziesz”.
    Co pomyślisz wtedy? Jaka będzie Twoja reakcja? Jest spora szansa, że powiesz, że to niemożliwe. Potrzeba więcej zasobów. Zrobimy, ale potrzeba więcej pieniędzy, bo inaczej się nie da.
    Pytanie - czy udaje Ci się coś uzyskać w takim podejściu? Raczej nie… Na koniec i tak musisz to zrobić i jesteś totalnie sfrustrowany. Wcale tak nie musi być. Jest bardzo prosty sposób, jak sobie poradzić z taką sytuacją i do tego służy nam trójkąt projektowy.
    Trójkąt projektowy inaczej potrójne ograniczenie projektowe, to narzędzie, które zawiera 3 elementy: zakres, czas i koszt. Działa w ten sposób, że jeżeli zmienisz w projekcie zakres to przełoży się to na czas albo na kasę. Jeżeli nagle ktoś Ci obetnie budżet na połowę to wpłynie na czas i zakres itd. Szybko tanio i dobrze - wybierz dwa. Wszyscy znają tą zasadę, ale w dziwny sposób nie potrafią jej wykorzystać w rzeczywistości.
    Możesz zrobić coś bardzo prostego, co spowoduje, że zmienisz swoją sytuację na partnera do dyskusji. Trzeba zmienić sposób myślenia. Gdy przychodzi ktoś i mówi, że chce dużo, na wczoraj i za darmo to trzeba na to spojrzeć z innej perspektywy. Jeśli ktoś przychodzi do Ciebie z takimi oczekiwaniami, tak naprawdę przychodzi z pytaniem „Co jest możliwe?”, bo często sam tego nie wie. Klient czy szef przychodzi do Ciebie bo Ty jesteś ekspertem. To jest jego życzenie na początek. Jaka jest właściwa odpowiedź w takiej sytuacji? Jedyna prawidłowa odpowiedź to „TAK”.
    Nie ma sensu kopać się z koniem na tym etapie. Twoja odpowiedź jest tak, sprawdzimy co jest możliwe. Nie używasz słowa ale, bo ale kasuje to co powiedziałeś wcześniej. Jeśli powiesz komuś pięknie dziś wyglądasz, ale… właśnie szlag trafił Twój komplement  Jedyna odpowiedź brzmi „TAK”. Robisz swoją robotę korzystając z trójkąta projektowego. Przychodzisz z opcjami. Zakładamy, że druga strona ma rację , a Ty przygotowujesz opcje.
    Jeżeli ważny jest dla Ciebie czas, żeby to ruszyło od jutra - to taki jest zakres i takie koszty
    Jeżeli ważna jest ogólnoświatowa kampania - to zajmie nam to tyle czasu i tyle będzie kosztować
    Jeżeli mamy tylko 300 zł - to możemy zrobić taki zakres w takim czasie
    Która z tych opcji pasuje Ci najbardziej?
    Całkiem inne podejście. Nie kłócisz się, mówisz tak oczywiście, działam. Dlaczego to jest ważne? Ta osoba ma problem, chce żebyś pomógł go rozwiązać, jeżeli mówisz „nie” to stajesz się częścią problemu. Bądź częścią rozwiązania
    Jeżeli chcesz, żeby Twój zespół pracował projektowo - napisz do mnie maila: Mariusz.Kapusta@leadership-center.pl
    ↓↓ WIĘCEJ INFORMACJI ↓↓
    ★ SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ: goo.gl/oh8mJF ★
    WIĘCEJ O METODZIE 12 PYTAŃ KISS ™: goo.gl/kQMZrv
    • • • TU MNIE ZNAJDZIESZ • • •
    ► FACEBOOK: goo.gl/7rAaPZ
    ► LINKEDIN: goo.gl/uRYUzY
    ► NAPISZ DO MNIE: mariusz.kapusta@12pytan.pl
    ► ZADZWOŃ: 797 590 887
    #zarzadzanieprojektami #MariuszKapusta #zarzadzanie #projekt #projekty #trojkatprojektowy #tanioszybkodobrze

ความคิดเห็น • 19