22 rzeczy, które musisz wiedzieć będąc kierownikiem projektu #32
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ย. 2024
- Są rzeczy, które powinieneś wiedzieć jeśli jesteś kierownikiem projektu. Dobrym kierownikiem projektu rzecz jasna. Poniżej lista 22 rzeczy, które musisz wiedzieć będąc kierownikiem projektu, do dzieła!
1. Naucz się akceptować zmiany, konflikty i problemy
Winston Churchill mawiał „Sukces to droga od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”. Prawda, że budujące na duchu? W przypadku projektów lepiej, żebyś miał dużo entuzjazmu. Dlaczego? Bo projekty ze swojej natury są:
Unikalne, czyli coś nowego
Stopniowo doprecyzowany, czyli cały czas dużo nie wiesz
Ograniczone pod kątem zasobów, czyli trzeba zastanawiać się, czego nie zrobisz
Jeżeli frustruje Cię to, że coś się zmienia, pojawiają się problemy, niedopowiedzenia i konflikty to zmień pracę. Bo tutaj to norma. Jako kierownik oczekuje się tak naprawdę od Ciebie:
Rozwiązywania problemów
Radzenia sobie z konfliktem
Zarządzania zamianą
Konflikt, zmiana i problem są ok. To tylko sposób ich rozwiązania może być słaby.
2. Zarządzaj oczekiwaniami interesariuszy
Projekt jest robiony zawsze dla kogoś. Trudność polega na tym, że tych ktosiów potrafi być bardzo dużo, a jednocześnie każdy może mieć swoje oczekiwania odnośnie tego, co masz dostarczyć. Jedna ze strategii, którą możesz zastosować (i która zaprowadzi ona do klęski) to zgadzać się na wszystko.
Wtedy możesz po prostu się zawijać, bo to działa tak jakbyś pozwolił dzieciom zarządzać domowym budżetem - wszystko wydadzą na zabawki i słodycze, a później będą miały pretensje, że ktoś odłączył prąd i nie można oglądać bajek.
Twoja rola to pokazać co można mieć, ile to kosztuje i ile czasu to zajmie. Czego każdy może oczekiwać, a czego oczekiwać w żaden sposób nie może, jeżeli za to nie „zapłaci” (czasem, zasobami, gotówką).
Zrozumienie oczekiwań i zarządzanie nimi to klucz. Inaczej zrobisz dobry projekt, a i tak nikt nie będzie zadowolony
3. Zdobądź umiejętność komunikacji z ludźmi na każdym szczeblu
Jeżeli uważałeś na lekcjach religii to mogło Ci zapaść w pamięć jak Jezus mówił, coś w stylu „Traktuj innych tak jak byś chciał być traktowany”. Jeżeli nie uważałeś to możliwe, że udało Ci się zetknąć z tym gdzieś kiedyś. Jeżeli się z tym zgadzasz to…
Strzelasz sobie w kolano! W projektach powinno to brzmieć „Traktuj innych tak, jak oni chcą być traktowani!”
Umiejętność porozumiewania się z ludźmi na wszystkich poziomach organizacji jest prawie zawsze jedną z czołowych, pożądanych umiejętności kierowników projektów. Każdy musi być traktowany inaczej. Jednemu potrzeba dużo szczegółów i spotkania w celu omówienia problemów, inny preferuje krótkie podsumowanie “bez zbędnej straty czasu” na spotkania.
Sprawdź kto czego potrzebuje (im wyżej w hierarchii tym mniej szczegółów, a bardziej skupienie na tym o ile podniesiesz obroty albo o ile zmniejszysz koszty).
4.Opanuj sztukę publicznych wystąpień
Podobno ludzie boją się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci. Wg. tej logiki jeżeli zastrzelisz kogoś przed prezentacją to tak jakbyś mu robił przysługę ;). Wolałem przestać się bać wystąpień publicznych zanim jakiś kolega weźmie radę z Dilberta na poważnie i będzie chciał mi pomóc ;).
Kierownik projektu oprócz umiejętnego oddania projektu powinien posiadać zdolność prezentowania informacji zainteresowanym osobom w sposób zrozumiały i angażujący. Dlatego dobry kierownik projektu powinien mieć odpowiednią osobowość lub zainwestować w szkolenia z tego zakresu.
Szkolenia nie zmienią osobowości ;), ale pozwolą Ci sprzedać swój projekt. A to naprawdę ważne. Możesz być mega mistrzem w tym co robisz, ale jak nie potrafisz o tym opowiedzieć to zawsze będziesz robił robotę, ale niespecjalnie ktoś ją doceni. Coś na ten temat w artykule “Jak być szefem wszystkich szefów”
Pozostałe punkty znajdziesz w filmie lub artykule na blogu tutaj tiny.pl/gvv7s
✎ Jeżeli chcesz, żeby Twój zespół pracował projektowo - napisz do mnie maila: Mariusz.Kapusta@leadership-center.pl
↓↓ WIĘCEJ INFORMACJI ↓↓
★ SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ: goo.gl/oh8mJF
★ WIĘCEJ O METODZIE 12 PYTAŃ KISS ™: goo.gl/kQMZrv
• • • TU MNIE ZNAJDZIESZ • • •
► FACEBOOK: goo.gl/7rAaPZ
► LINKEDIN: goo.gl/uRYUzY
► NAPISZ DO MNIE: mariusz.kapusta@12pytan.pl
#kierownikprojektu #pm #zarzadzanieprojektami #projekt #projekty #jakzarzadzacprojektami
Sprawdź też:
👉 Sprawdź też odcinek 10 przykazań początkującego kierownika projektu: th-cam.com/video/tBsxalqFYzs/w-d-xo.html
👉 Szkolenie Fundament Zarządzania Projektami: leadership-center.pl/fundament-zarzadzania-projektami/
Dałem łapkę w górę w momencie, gdy usłyszałem, że Jesteś przykładem, że od razu działasz, a za chwilę powiedziałeś, że nie jest najlepszym rozwiązaniem. To jest budowanie zaufania i dlatego łapka w górę 👍
Dobra sprawa dla pracowników korpo ,chyba. Mogę się mylić. Z mojego doświadczenia korpo ponieważ w panstwowkach to stanowiska kierownicze.z nadania i im.ta wiedza nie potrzebna xd. Wiedza zawsze lepiej.
Kanał jest na miarę 100% dobrej wiedzy
Dobry wykład, knkretnie i na temat bez lania wody.
jeszcze jedno - proponuje abys zrobił krótkie streszczeni 22 punktów w PDF i udosepnił na swojej stronie
Dziękuję za wartościowe treści w materiale
Wartościowy materiał. Dzięki
23. Przeczytaj książkę "Zarządzanie projektami krok po kroku"
Super wykład!! Dużo się nauczyłam.
Dziękuję za wartościowy materiał w wykładzie.
Pożyteczne wskazówki i w przystępnej formie. Dzięki
Zawsze patrze na to ,aby klient był zadowolony, to jest odniesiony sukces, Zadowolony Klient " .
Bardzo dobra prezentacja! 23-cia rzecz, którą bym dodał od siebie, to jest to, żeby ufać pracownikom, pozwalać im na uczenie się, na popełnianie błędów i stopniowo upełnomocniać ich aby działali samodzielnie.
Słusznie. To jest wbrew pozorom bardzo zawansowana umiejętność. Bo wymaga od lidera stalowych nerwów, gdy wiesz, że ktoś zaraz się wywróci, ale pozwalasz na to, bo bez tego nie będzie lekcji.
Dzięki za to co robisz! :)
Mariusz, robisz kawał dobrej roboty. Dzielisz się wiedzą z której ktoś, kto zaczyna może wiele wyciągnąć. Fajnie, że trafiłem na Twój kanał. Pomagasz mi się rozwijać, jesteś osobą naturalną i którą dobrze się słucha. Na dniach zamawiam Twoja książkę. Dzięki i pozdrawiam 👍👍👍
Bardzo miło to słyszeć :) Nad jakimi projektami pracujesz?
A i jak znanzłeś ten kanał?
zgadzam się! świetna robota, mi też się przydaje
"Jak dojdziemy do pierwszego tysiaca subskrybentow no to bedzie super". Ogladam w momencie gdy dobijacie do drugiego tysiaca, gratuluje i dziekuje za rzeczowy, usystematyzowany material.
No tak :) To dawno kręciliśmy :). 11 miesięcy zajęło pierwszemu 1000 subskrybentów znalezienie kanału :) Kolejy tysiąc zrobił to w 4 :). Powoli do przodu. Dzięki za ten komentarz.
Bardzo podobał mi się ten materiał.
Bardzo się cieszę :) Miłego dnia :D
Kanał się rozwija szybko. Gratulacje. Pamietam jak miałeś kilka subskrypcji ;)
Kilka to nigdy nie było ;) Od razy zaczynaliśmy od 1000 subów ;). Dzięki, że jesteś prawie od początku :) Ten rok to wrost 400% :)
zbierz zespół ludzi o różnych umiejętnościach pozwól im się rozwijać i dorastać do przydzielanych ról niezbędny czynnik rozwoju
niby to "oczywista oczywistość" ale warto to przypominać i maglować...
dzień dobry, wszystko to prawda, lubię Twoje materiały, ale żałuję, że nie ma wersji do czytania, rzadko mam czas i sposobność aby obejrzeć film ( w pracy się bo trudno ogląda się film bez dźwięku, a trzeba dyskrecję zachować), a w sumie człowiek cały czas w pracy. Optymalnie byłoby gdyby dwie formy były dostępne-pisana i film, bo filmy też mają swoich zwolenników. Oczywiście zdaję sobie sprawę ,że to dodatkowe nakłady pracy. Mam nadzieję, że nie zdołowałem- człowiek się stara, filmy kręci, na tablicy rysuje a ten mu pisze ,że wolałby sobie poczytać! Może mu jeszcze ebooka i adiobooka wypuścić!
Mówisz i masz :) - leadership-center.pl/2016/02/22-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-bedac-kierownikiem-projektu/
A przy okazji, bo się nad tym zastanawiamy - na ile istotne są napisy? Bo to faktycznie decyzja- więcej filmów, czy mniej ale z napisami?
Szacun! Dziękować! Podziwiać! Zaimponować mnie bardzo!
Spoko. Zaglądaj na 12pytan.pl i pmninja.pl tam znajdziesz sporo do poczytania :)
nie wiem po co tyle pieprzenia. Dobrym kierownikiem się trzeba urodzić. Konieczne jest: 1. Znajomość tego czym się zarządza na takim poziomie by móc zastąpić każdego z podwładnych. 2. Charyzma (silny charakter, ale lubiany) 3. Umiejętności społeczne/komunikacyjne/towarzyskie. 4. Pracowitość. 5. Empatia
Co masz na myśli pisząc "pieprzenie"? Która tych cech, które wymieniłeś (uważam, że są ważne) jest wrodzona?
I jeżeli chodzi o zastępowanie każdego z podwaładnych - jeżeli masz na myśli kimś innym to się zgadzam. Szef nie musi mieć kompetencji jakie ma podwładny, co więcej od pewnego poziomu to jest niemożliwe. Szef ma być dobrym szefem a nie alfą i omegą.
@@zarzadzanieprojektami-mkapusta wszystkie które wymieniłem są wrodzone lub nabyte we wczesnym dzieciństwie. Można trochę je podrasować, ale z silnika 1.0. nie uciągniesz 600 km. Takich szefów co nie potrafiliby mnie zastąpić to nie szanuję, jest nim np. scrum master co nie wie prawie nic o programowaniu. Tak samo dyrektor. Oni są dla mnie klientami, którym świadczę usługi. Za swojego szefa uważam tylko lidera programistów.
No to ja bym mógł zastąpić moich ludzi po treningu, ale to byłaby najgorsza rzecz, którą mógłbym zrobić. Rolą szefa jest bycie dobrym szefem a nie specjalistą. Rozumiem twoje podejście, bo w organizacjach technicznych autorytet merytoryczny gra bardzo dużą rolę. I trudno wejść w takie środowisko bez znajomości pracy programistów. W miarę szybko robi się z człowieka idiotę mówiąc, że "serwer po migracji musi się uleżeć 3 dni" ;)
Kolega nie posiada świadomości jakie czynności wykonuje właściciel czy też prezes firmy...
Np. Prezes firmy energetycznej nie jest w stanie zastąpić prawnika, montera, projektanta czy też księgowego ponieważ on jest fachowcem od spinania wszystkich działów w taki sposób aby to wszystko się zazębiało a w każdym dziale posiada dyrektora.