Destylacja prosta alkoholu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 70

  • @dominikj.5095
    @dominikj.5095 6 ปีที่แล้ว +12

    Alkoholomierz/Areometr pokazuje zawartość alkoholu w destylacie i tylko w nim. Żeby obliczyć % w nastawie/winie trzeba zmierzyć zawartość cukru Balingometrem/Cukromierzem na początku i końcu fermentacji i zastosować to do wzoru:mniej więcej- początkowe Blg -2Blg /2Blg. Np początkowe Blg=20 -2= 18/ 2= 9% alkoholu.

    • @szymonjaomuznik9868
      @szymonjaomuznik9868 2 ปีที่แล้ว

      I tak i nie, 100% wartośc alkocholu okresla sie na podstawie badania destylacji i wyliczenia ze wzoru i wtedy możesz określić ile twoje wino lub inny trunek miał procent :P

  • @cichy00711
    @cichy00711 5 ปีที่แล้ว +7

    78,3°C to temp. wrzenia etanolu. Metanol jak najbardziej powoduje slepote ale jest go śladowe ilości. Przecież pijemy metanol co dzień np. piwo,wino. Tam metanolu sie nie wylewa jak np.przedgon... Chodzi o to by przedgon wylac bo zawiera aceton i inne chemikalia

    • @e4yk843
      @e4yk843 5 ปีที่แล้ว

      no to chemiku sam nagraj taki film

    • @cichy00711
      @cichy00711 5 ปีที่แล้ว

      @@e4yk843 po co?

    • @annamotylewska2894
      @annamotylewska2894 5 ปีที่แล้ว

      P

    • @e4yk843
      @e4yk843 5 ปีที่แล้ว

      @@cichy00711 pokaż że mądry jesteś w realu a nie jak nikt nie patrzy

    • @adbustex5010
      @adbustex5010 4 ปีที่แล้ว

      Jak już pijesz na codzień to oddział zamknięty kolego.

  • @dariuszpl5870
    @dariuszpl5870 6 ปีที่แล้ว +6

    W pewnej mądrej książce krajowego procesora jest napisane, że metanolu należy odlać na początku procesu 6 ml z każdego 1 litra roztworu, ktory destylujemy. Czyli przy 5l kegu pierwsze 30 ml zlew!

    • @darekowczarek4729
      @darekowczarek4729 5 ปีที่แล้ว +5

      "Procesora" hehe śmiesznie zabrzmiała ta literówka. Ogólnie to się dzieli jakoś na przedgon gdzie leci metanol, po destylacji właściwej jest pogon w którym leci dużo syfu i stężenie jest mniejsze. Niby idzie to zobaczyć po stężeniu destylatu, nastawu i temperatury.
      Tak czy inaczej odtrutką na metanol jest etanol więc nawet jeśli się go nie spuści i całość razem zmiesza jest stosunkowo w tak małych ilościach, że nic się nie stanie. Choć oczywiście im czystszy tym lepszy.

    • @cichy00711
      @cichy00711 5 ปีที่แล้ว +1

      @@darekowczarek4729 dokladnie... W kazdym alkocgolu jesr metanol... W piwie,winie i wódce też

  • @adamkuta4803
    @adamkuta4803 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ładnie .Tylko nie mogę patrzyć na kolbę ogrzewaną żywym płomieniem . Łażnia wodna przecierz jest taka prosta .

  • @PatrykNowakowski
    @PatrykNowakowski 6 ปีที่แล้ว +2

    Nie znam się na tym, ale skoro metanol wrze w temperaturze 65 stopni to powinniśmy utrzymać temperaturę 65 < t < 70 aż całkowicie przestanie wrzeć, a następnie zlać metanol i wypłukać naczynie przed nagrzaniem go do 78 w celu odparowania etanolu. Dodatkowo trzeba mierzyć temperaturę "wywaru", a nie powietrza. Jak ktoś robi bimber i zamierza to pić to raczej szukałbym porad u doświadczonych chemików niż bimbrowników hobbystów. Poza tym fajny filmik i ciekawy sprzęt, pozdro

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  6 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za opinię. Właśnie dlatego lubię sam testować takie rzeczy bo w książkach są opisane tylko najistotniejsze rzeczy. Nie ma opisanych ważnych szczegółów. Taka gęsta mieszanina zachowuje się zupełnie inaczej niż mieszanina alkoholu z wodą. Dlatego zrobiłem wykres. Nie ma uskoków temperatury charakterystycznych dla odparowania jednego, konkretnego składnika. W chemii mierzy się temperaturę pary, bo to jest temperatura tego co się dostaje do chłodnicy. Część oparów o wyższej temperaturze parowania skrapla się na szklanych ściankach jeszcze przed chłodnicą. No i masz rację, że lepiej szukać doświadczonych chemików niż bimbrowników :). Ja swój etanol stosuję jako materiał na doświadczenia i rozpuszczalnik. Jakbym miał go więcej to pewnie skończyłby jako paliwo. Pozdrawiam :)

  • @lidkakoscierska2621
    @lidkakoscierska2621 7 ปีที่แล้ว +3

    Fajne przedstawienie destylacji tylko zamiast chłodnicy kulkowej chyba powinna być prosta, ale to taki szczegół. Ogólnie film fajnie przedstawiony i pokazujący. wiem nawet sama jak to jet gdy się kończy to wszystko i musisz myć wszystko. Pozdrawiam z technika analitycznego :)

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  6 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję. Kształt i budowa chłodnicy nie ma znaczenia dla samego procesu. Kulowa ma większą powierzchnię i szybciej odbiera ciepło. Na początku destylacji miałem wrażenie, że jest dużo za duża. Jak woda chłodząca zwiększyła swoją temperaturę, to ten nadmiar wydajności nie był już tak duży. Nie mam kompletu różnych kształtów i rozmiarów więc używam tej. Tak, masz rację z myciem. Wszystko musi błyszczeć :). Pozdrawiam :)

    • @lidkakoscierska2621
      @lidkakoscierska2621 6 ปีที่แล้ว

      Zrób To Lepiej Sam Dziękuję

  • @mardok156
    @mardok156 5 ปีที่แล้ว

    Witam, bardzo fajnie zrobiony filmik ogólnie to mam pytanie do autora.. chodzi głownie o posmak drożdży czy po pierwszym pędzeniu jest szansa aby uzyskać produkt smakowo dobry bez konieczności ponownego destylowania? Pytam bo akurat noszę się z zamiarem wyspawania sobie aparaturki z stali nierdzewnej i właśnie jest wiele dylematow co co kolumny nad garnkiem. Jakie wypełnienie zastosować by było trwałe i odpowiednio wychwytywało niepożądane aromaty? Węgiel aktywny,lufki szklane, wióry nierdzewne czy może miedź? Za kolumna napewno będę chciał zrobić dwa odstojniki i właśnie co można najlepszego tam włożyć by uniknąć wielokrotnego destylowania? Pozdrawiam

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  5 ปีที่แล้ว

      Cześć. Stosując destylację prostą, to raczej na pewno trzeba dwa razy destylować. Maksymalnie można wtedy uzyskać ok. 80%. Jeśli chodzi o posmak drożdży to ja użyłem sam osad winny, który składa się w dużej części z drożdży. Żeby zmniejszyć efekt przenoszenia posmaku to warto by było destylować jak najczystszy wsad. W ten sposób produkuje się koniak więc pewnie da się dopracować recepturę, żeby otrzymać określony smak. Jednak do otrzymania jak najczystszego alkoholu trzeba użyć kolumny rektyfikacyjnej. Materiał wypełnienia nie ma aż takiego znaczenia. Destylując wsad selektywnie odparowujemy substancje o najniższej temperaturze wrzenia. Kolumna rektyfikacyjna to chłodnica, która selektywnie skrapla substancje o większej temperaturze wrzenia. Trzeba eksperymentalnie dobrać dobrać jej moc. Za mała nie będzie działać. Za duża skropli wszystko z powrotem.

    • @weronikamatuszczak1837
      @weronikamatuszczak1837 5 ปีที่แล้ว +3

      Kolumnę zasyp 20 cm sprężynek miedzianych, potem do końca sprężynkami ze stali KO (jedne z najlepszych są od Plipka (inaczej Szymonli, hurtownia metaloplastyczna). Na górze dla poprawy czystości destylatu możesz zastosować "zimne palce", bądź "głowicę aabratek". Natomiast odstojniki to wada konstrukcyjna (pochodzą z czasów gdy ludzie nie znali jeszcze deflegmatorów ani kolumn) - to taki jakby uproszczony deflegmator, w którym zbiera się syf, no a ten syf zanieczyszcza nam tylko niepotrzebnie przelatujące pary destylatu. W ten oto sposób uzyskasz wysokoprocentowy alkohol.
      Jeśli jednak chciałbyś uzyskać czyściutki spiryt, to i tak wypada przedestylować jeszcze raz, a najlepiej 1,5 raza zgodnie z instruktażem na czarnym forum: alkohole-domowe.com/forum/post80896.html#p80896

  • @METAXAist
    @METAXAist 7 ปีที่แล้ว +5

    Jakie korzyści mam z tego procesu ???? ....... walne kielicha !!!!! Ha ha pozdrawiam ......spoko filmik podszkoliłem się :-)

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  7 ปีที่แล้ว +2

      Cieszę się, że się przydało :). Pozdrawiam.

    • @777mazzy
      @777mazzy 5 ปีที่แล้ว

      Ciekawe czy silnik Forda Flexifuel dałby radę na takim etanolu?

  • @Cien_Swiatla
    @Cien_Swiatla 4 ปีที่แล้ว +2

    no jak trzymasz alkohol w takich butelkach... nie wiesz ze alkohol reaguje z tym plastikiem?

  • @dr.ach94
    @dr.ach94 ปีที่แล้ว +1

    Jeszcze nie widziałem jak pani od chemi destyluje alkohol :DD za wysoka temperatura na tej fiolce a na chłodnice, raczej powinno się na zamkniętym zaworze robić żeby wlasnie nie odparwało poniżej 65st C xD

  • @spawacz3072
    @spawacz3072 4 ปีที่แล้ว +2

    Gdzie mozna kupic taką zabawke?

  • @andx4024
    @andx4024 4 ปีที่แล้ว

    super filmik. dzieki!

  • @mateuszmateusz8664
    @mateuszmateusz8664 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawy film🤔

  • @piotrceglinski2424
    @piotrceglinski2424 4 ปีที่แล้ว +1

    Od kiedy tą chłodnicą prowadzi się "destylację prostą"? odbieralnik kolba kulista? chłodnica na słowo honoru?

    • @bartoszadamski457
      @bartoszadamski457 3 ปีที่แล้ว +1

      Ta chłodnica służy zarówno do destylacji prostej jak i może posłużyć jako chłodnica zwrotna

  • @Mirukox3
    @Mirukox3 5 ปีที่แล้ว +3

    Po pierwsze: do destylacji prostej aparatura do destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem. Po drugie: ciecz się przegrzewa- wypadałoby dodać kamyczków wrzennych, siatka azbestowa też by nie zaszkodziła. Bardzo, bardzo słabe.

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  5 ปีที่แล้ว +1

      Cześć. Zmniejszone ciśnienie stosuje się do obniżenia temperatury wrzenia. Ma to znaczenie przy destylacji wrażliwych substancji. Nie jest to wymóg destylacji prostej. Kamyczki i siatka nie zaszkodzą, ale też nie pomogą za bardzo w tym wypadku. To nie jest czysta ciecz, tylko papka. To utrudnia mieszanie i rozprowadzanie ciepła. Mimo to proces daje się bardzo łatwo kontrolować. Dodanie tych wszystkich elementów nie wpłynąłby na rezultat, a zwiększyłby poziom skomplikowania układu.

    • @Mirukox3
      @Mirukox3 5 ปีที่แล้ว

      @@zrobtolepiejsam3473 nie trzeba mi tłumaczyć do czego służy zmniejszone ciśnienie - proszę czytać ze zrozumieniem. Nie mniej wyraźnie widzę odbieralnik z oliwką. Nie wiem od kiedy wrzucenie kilku kamyczków czy podłożenie trójnogu z siatką jest "zwiększeniem skomplikowania układu" (toć to drobne zmiany!). Kamyczki usprawniłyby odczyty temperatury i wyciąganie z niej w wniosków - z czym ewidentnie na filmiku były problemy. Warto byłoby w opisie uwzględnić, że filmik ma charakter hobbystyczny i nie ma wartości dydaktycznej.
      Edit. Zawsze pozostaje równomierne podgrzewanie palnikiem. Prędzej czy później pęknie Panu kolbka.

    • @zrobtolepiejsam3473
      @zrobtolepiejsam3473  5 ปีที่แล้ว +1

      Ja nie piszę, że nie można/nie trzeba stosować kamyczków czy siatki. Dodanie układu podciśnieniowego raczej skomplikuje układ. Ale chodziło o to, że ja zastosowałem aparaturę do destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem? Wciąż nie rozumiem w czym tkwi problem. Czujnik temperatury mierzy temperaturę par na wlocie do chłodnicy. Kamyczki nie wpłyną na odczyt temperatury. Nie miałem problemu z odczytem. Skąd ten wniosek? Wartość dydaktyczną mogą podnieść te komentarze. Proszę tylko oprócz uwagi napisać uzasadnienie lub wyjaśnienie. Zwiększenie trwałości kolby przez równomierne ogrzewanie to jest bardzo dobra uwaga. Dziękuję.

    • @Mirukox3
      @Mirukox3 5 ปีที่แล้ว

      @@zrobtolepiejsam3473 to Pan sam nie wie, jaką aparaturę Pan zastosował? Widzę, że nie jest Pan laborantem. Tym bardziej odradzam publikowanie filmów, sugerujących, że zna się Pan na rzeczy. Otóż już spieszę z tlumaczeniem- szkło laboratoryjne w takim zestawie, jaki Pan użył, jest stosowane do destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem. Nie podłączył Pan podciśnienia (i byłoby to zbędne), więc jako tako to działało. Co do reszty - ręce opadają. Kamyczki wpłyną na temperaturę cieczy - dopiero, gdy osiągnie temperaturę wrzenia (i się nie przegrzeje - dzięki kamyczkom!), przejdzie ona w stan gazowy i dotrze do termometra, który odczyta jej temperaturę. Uzasadnienie było dużo wcześniej- zrozumiałby Pan, gdyby miał Pan odpowiednią wiedzę. Po zorientowaniu się, jakim brakiem podstaw w tej dziedzinie się Pan cechuje, dyskusję uważam za bezsensowną. Odsyłam do książek/chemików/laborantów.

    • @pharadise6155
      @pharadise6155 5 ปีที่แล้ว

      @@Mirukox3 zbastuj

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 4 ปีที่แล้ว +1

    ;)

  • @dybusmariusz
    @dybusmariusz 5 ปีที่แล้ว +2

    Kilka błędów, trochę niewiedzy.

    • @cichy00711
      @cichy00711 5 ปีที่แล้ว

      Jakie np.błedy popelnił? Bo tez desrylpwalem w ten sposób. Oczywiscie sok do destylacji byl.klarowny

    • @dybusmariusz
      @dybusmariusz 5 ปีที่แล้ว +1

      @@cichy00711 Zasadniczy błąd to doprowadzanie fermentacji do końca czyli aż drożdże opadną na dno czyli wyklarowanie. Wtedy do alkoholu po destylacji ten cały smród drożdży przedostaje się i trzeba kombinować żeby to oczyszczać. Po co? To jest smród martwych drożdży. Wystarczy przerwać fermentację czyli zacząć destylację powiedzmy po 8-10 dniach, ale jeszcze kiedy jest wszystko niesklarowane i wtedy do alkoholu przedostaje się zapaszek drożdży żywych a nie smród martwych. Dobrze wybrać drożdże neutralne zapachowo i wtedy jeśli robimy alkohol z samego cukru będzie on prawie bezzapachowy a dokładnie będzie miał zapach cukru o ile ktoś wie jaki jest zapach cukru. Jeśli robimy alkohol z cukru i innych składników to te składniki będą miały wpływ na zapach tak więc neutralny wychodzi tylko z cukru zanim martwe drożdże opadną na dno. Nie jestem zwolennikiem takiego typu alkoholu,ale neutralny może być doskonałym produktem wyjściowym.

    • @cichy00711
      @cichy00711 5 ปีที่แล้ว +1

      @@dybusmariusz czyli jednym slowem destylowac nastaw jeszcze pracujący?? Mozliwe ze masz racje bo jak destylowalem swoj nastaw to smród niemiłosierny ze az schawtać sie było można-fujj

    • @dybusmariusz
      @dybusmariusz 5 ปีที่แล้ว

      @@cichy00711 Skoro mówisz smród niemiłosierny to wyczuwam, że nie tylko chodzi o drożdże, ale jeszcze jakąś " breję" i to po fermentacji zawsze będzie śmierdzieć. Spróbuj zrobić alkohol z nastawu tylko cukrowego albo jakiegoś owocowego. Pomyśl tak. Czy wypił byś tą mieszaninę, z której robisz nastaw a potem destylujesz alkohol? Jeśli tak to smacznego! Ja robiłem z różnych soków, czasami dodawałem aromatów, ziół itd. Zrób alkohol z samego cukru a potem go czymś doprawiając co ci pasuje.

    • @cichy00711
      @cichy00711 5 ปีที่แล้ว

      @@dybusmariusz ale nastaw ktory destylowalem byl klarowny. Odciągnolem go za pomocą wezyka znad osadu.. A smród przypomonal gotowane mleko z czyms jeszcze-ciężko to opisać... A nastaw byl tylko z cukru,wody i drożdży

  • @wieslawszypniewski6954
    @wieslawszypniewski6954 5 ปีที่แล้ว

    Niezla beka , przegrzal zacier, kolby szklanej nie powinno ogrzewac sie otwartym ogniem, poza tym etanol wrze w temp 78 ale gdy w fazie jest 95%, a nie jak tu w porywach moze 50%, przedgon nie zawiera metanolu tylko aldehydy, esty, moze byc troche acetonu, zalezy od drozdzy, na koniec zeb ten syf oddzielic trzeba dokladanie sciagnac I destylowac tylko czysty zacier, bez tych zdechlych drozdzy bo smrod I tak poleci chlodnica ,, na koniec jezeli zacier prod. Drozdze szlachetne to jest szansa po spelnieniu ww warunkow na w miare dobry trunek, natomiast na dzikich albo piekarskich to ten bimber jest syfiasty I tylko obciach pic takie g...o. zeby miec lepszA wydajnosc, nie destylowac wody, warto uzyc drozdzy pracuj do 22%, ale kolumna rektyfikacyjna jest zalecana , a nie taka popierdolka jak na tym filmie

    • @weronikamatuszczak1837
      @weronikamatuszczak1837 5 ปีที่แล้ว +1

      gwoli ścisłości, nie zacier przegrzał, a nastaw. Wszelkie wina owocowe to nastawy. Zacier zawiera alkohol uzyskany z cukrów ale np. zbóż lub ziemniaków, pod wpływem stosowania odpowiednich enzymów

    • @wieslawszypniewski6954
      @wieslawszypniewski6954 5 ปีที่แล้ว

      @@weronikamatuszczak1837 nie ma znaczenia , wiadomo ze to i tak jeden syf, poza tym błednie piszesz "wino" owocowe -NIE CZEGOS TAKIEGO
      NAZWA WINO JEST TYLKO DLA PRODUKTU Z WINOGRON;
      reszta to tylko wyroby alkoholowe z jabłek, wisni itd, a nie wino