Niedawno algorytm polecił mi ten kanał i mogę śmiało stwierdzić, że jest on Yoububowym odkryciem roku. Świetna robota! Choć trochę przeraża mnie liczba materiałów do nadrobienia to nie zamierzam się poddać i będę oglądał, w swoim tempie, ale jednak spróbuję obejrzeć je wszystkie bo jest to dla mnie szalenie interesujące co Pan tu prezentuje. Wesołych Świąt i powodzenia w nowym roku!
Świąteczne pozdrowienia z podziękowaniami za niezwykle interesujące programy. Za mało wiem żeby włączać się do dyskusji ale jestem wiernym i bardzo uważnym słuchaczem. Słuchanie każdego wykładu jest dla mnie tym co tygrysy lubią najbardziej i za to jeszcze raz dziękuję
@@gosciwit_malinowski Oglądając wykład dopasowałam swój fenotyp i jest to Lappid. Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, bo już w czasach szkolnych (blisko 60 lat temu) byłam etatowym Chińczykiem na szkolnych przedstawieniach. Potem z biegiem lat także zwracano uwagę na mój lekko azjatycki wygląd. Ostatnie kilkanaście lat mieszkałam w Irlandii i tam także kilka razy byłam pytana czy jestem z Chin a raz nawet czy z Mongolii. Kiedyś w internecie zaczęłam szperać i faktycznie moja twarz przypomina Inuitkę:) - wystające kości skroniowe, krótki nos, lekko skośne brązowe oczy z okrągłymi, wysokimi łukami brwiowymi. A dziwne jest to, że moja matka była blondynką o niebieskich oczach, okrągłej twarzy i wąskim nosie a ojciec był kruczoczarnym, brązowookim o pociągłej twarzy - nie była aż tak azjatycka jak moja. Rodzice moi pochodzili z południowo-wschodniej Polski, rejonu gdzie Dunajec wpada do Wisły. Myślę, że to ze strony ojca mam ten fenotyp ale w życiu nie jest to aż tak ważne, prawda?
Jedni synowie się wdają w matkę, drudzy w ojca, córki tak samo i koniec końców ciężko mówić o jakiejś ciągłości, gdy dzieci mają rodzice różnych fenotypów. Wydaje się na tę tematykę nauka będzie inaczej patrzeć w okresie z przed mobilności ludzi, gdy rzadziej mogło dochodzić do mieszania się fenotypów i od mobilności ludzi, gdy ludzie mogą teraz tak łatwo przenosić się, że będą powstawać miksy bardzo różne, co w perspektywie kilku tysięcy lat by mogło doprowadzić do jakiegoś może ujednolicenia ogólnoświatowego, ale teraz się tego nie dowiemy. Wcześniej takie miksy powstawały chyba głównie w miastach, a wsie pozostawały bardziej jednorodne. Ogólnie ciekawy temat
Nono upraszczaj bo tak wygodnie, ale prastare prawo Rita i Telegonia nie tylko u zwierząt (scisle przestrz3gane u osobnikôw rozrodowych) ale i ludzi jest potwierdzonz genetycznie
Ciekawe by było porównanie dawnej antropologii fizycznej z najnowszymi zdobyczami genetyki. Zdaje mi się, że nikt jeszcze tego w sposób systematyczny i naukowy nie zrobił. Dawniej wyszczególnione fenotypy na pewno nie korespondują 1-do-1 z poszczególnymi grupami „ancient DNA” oraz „modern DNA”, a te nie korespondują ściśle z kulturami archeologicznymi, ani z językami. Anatomia, genetyka, kultura materialna i język to cztery koła, które nakładają się na siebie tylko w pewnym stopniu. Czy można będzie tę łamigłówkę kiedyś rozwikłać?
Tu by trzeba już jednak jakiegoś mocnego programu obliczeniowego, bo trzeba by autosomalne DNA uwzględniać. I jest to do zrobienia, tylko trzeba by umiejętnie przygotować wsad źródłowy dla takiego problemu, w formie jakiejś bazy danych.
na kanale Andrei DNA program autora do predykcji fenotypów z genomu jest całkiem zaawansowany i jak porównywałem przewidywane programem fenotypy z kultury ceramiki sznurowej z faktycznymi badaniami antropometrycznymi (można ściągnąć zarchiwizowane publikacje z lat 80tych z Polski na przykład), to się pokrywają w dużym stopniu.
@@radiozelaza Znam bardzo dobrze. Nawet dyskutowaliśmy na jego temat, bodajże pod filmem o pochodzeniu haplogrupy R1a. Podchodzę z rezerwą do brania tych analiz za pewnik, mając na uwadze niekompletność zachowania prehistotycznych genomów, co wprowadza w błąd nawet doświadczone zespoły badaczy skupiające się na kilku osobnikach. Vide sprawa opublikowanych wyników pracy Brace 2019 „Ancient genomes indicate population replacement in Early Neolithic Britain” na temat WHG.
@@Gew219 to prawda, Andrei zawsze zaznacza jakiej jakości była próbka. Na pewno poszczególne grupy populacyjne miały po kilka fenotypów na pewnym spektrum, i w zależności od szerokości geograficznej i presji selekcyjnej konkretne fenotypy podlegały ekspresji, inne nie i zanikały. Stąd np. Wyspy Brytyjskie mają całe spektrum izolowanych fenotypów, choć przecież nie zamieszkuje je unikalna genetycznie populacja niespotykana nigdzie indziej.
@@aureus1381 Ptysiu coś mi się wydaje, że Święta minęły ci w iście "rodzinnej atmosferze". Współczuję ci, chociaż się nie dziwię, nikt nie chce mieć w domu spfrustrowanego, złośliwego dziadygi. Z mojej strony to wszystko. Równie udanej imprezy w Sylwestra.
Fascynuje mnie pochodzenie fenotypu bałtyckiego (Baltid, West Baltid). Spotkałem się z interpretacjami że jest on mieszanką fenotypu nordyckiego z fenotypami ładogańskimi/zachodniosyberyjskimi. Z drugiej strony występowanie tego fenotypu jest najczęstsze wśród Bałtów i Słowian północnych, którzy w modelu Hunter-Gatherer, Neolithic Farmer, Ancient North Eurasian mają największą domieszkę Hunter-Gatherer i nie mają jakiejś wyraźnej domieszki zachodniosyberyjskiej. Fenotyp bałtycki wydaje się również być ściśle skorelowany z tzw. Balto-Slavic drift, który powoduje że niemożliwe jest dokładne zamodelowanie współczesnych populacji bałto-słowiańskich przy użyciu znanych neolitycznych lub starszych populacji. Fenotypy to fajna ciekawostka, ale oczywiście jest to pewien przybliżony model rzeczywistości a wszyscy raczej jesteśmy mieszanką kilku różnych fenotypów. Są fora internetowe np. theapricity gdzie użytkownicy klasyfikują fenotyp innych użytkowników. A przynajmniej tak to działało kilka lat temu. Ostatecznie chyba zostałem zaklasyfikowany jako typ wschodnionordycki z domieszką alpejską :)
Na pewno fenotypy są czymś co cały czas się kształtuje, gdyż wynikają one z połączenia dwóch genotypów rodzicielskich. Hunter-Gatherers to ogólne określenie łowców zbieraczy, ważne jest jaka konkretnie był społeczność tych łowców. W przypadku bałtyckim może chodzić o tzw. Eastern Hunter-Gatherers, łowców zbieraczy z Europy Wschodniej, właśnie z regionu północno-wschodniego.
u Michalskiego (łódzka szkoła antropologiczna) fenotypy bałtyckie zawierały element kromanionoidalny zamiast nordycznego, zmieszany z laponoidalnym (czyli ładogańskim wg Coona/anonów z for). Czy pod kątem autosomalnego DNA byłyby to WHG+EHG+syberyjski łowca-zbieracz?
Na Kaszubach, zwłaszcza w rejonie Kartuzy - Sierakowice jest sporo ludzi dość jednorodnym fenotypie, są to blondyni o niebieskich oczach, mężczyźni i kobiety o dość podobnych rysach twarzy i mocno okrągłych ( jakby krótkich) czaszkach i zwykle z lekką nadwagą, od razu widać, że są stamtąd. Oczywiście większość osób z tamtego regionu wygląda inaczej ale jeszcze nie spotkałem nikogo, kto tak wygląda i nie byłby rodowitym Kaszubem.
Wreszcie cos o tym po polsku, dotychczas rosyjskie kanały naukowe są w tymmocne. A 25 lat temu na univerku, nie powiem którym, na antropologii nam wykladowca dac sie okreslic urzywając narzedzi urzywanych przez miemcôw do szukania Y
Panie Malinowski, bedac antropologiem z 41-letnim stazem naukowym, musze Panu napisac, ze stanowczo odrzucam mape Europy, ktora widze w Pana podkascie. Na tej mapie cala Bulgaria i Macedonia sa w jednym kolorze, Natomiast wszystkie piec wielkich badan antropologicznych ktore uwzglednialy typ antropologiczny/fenotyp ludnosci Bulgarii pokazuja bardzo wyrazna granice antropologiczna miedzy Mezja i Tracja (Polnocna i Poludniowa Bulgaria) i nawet jeszcze bardzie wyrazna miedzy Macedonia Wschodnia i Zachodnia. Postaram sie znalezc Pana e-mail i napisac Panu pozniej.
Gdy Dobry Pambócek stworzył świat, to dla równowagi dla każdego zwierzątka dodał inne, wrogie mu zwierzątko. I tak dla komara zrobił jaskółkę, by go zjadała. Dla sarenki stworzył wilka. Dla antylopy zrobił lwa. A gdy już stworzył koronę wszelkiego stworzenia - profesora, to dłuuugo myślał, co stworzyć dla równowagi. I stworzył drugiego profesora.
@@klekine to nie tak; gdy Bóg stworzył już człowieka czuł pewien niedosyt i postanowił stworzyć istotę naprawdę doskonała; myślał, myślał i stworzył profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego; ale zawistny diabeł postanowił popsuć boskie dzieło stworzenia i stworzył kolegę tego Profesora;
ชั่วโมงที่ผ่านมา
a na jakiej podstawie ta wiedza? bo chyba to niełatwo jest zweryfikować?
@@gosciwit_malinowski jest ich bardzo mało i również nie mają lekko. Dotarcie dzieci do szkoły z wioski, w której żyją moi przyjaciele to bardzo często sport ekstremalny ze względu na trudne do pokonania górskie drogi. Ale to bardzo sympatyczni ludzie i świetni rolnicy, którzy produkują pyszne owoce i genialne wino. Religia też jest bardzo ciekawa, chociaż obecnie widać w niej spory wpływ islamu (postulowany przynajmniej deklaratywnie monoteizm, chociaż z praktyką to już trochę inaczej, czy postacie takie jak Adam i Ewa w ich mitologii).
Jeszcze w badaniach międzywojennych notowano różnice miedzy poludniową i północną Polską (północna miała odrobinę czesciej jasne włosy i oczy). Niestety po 2WŚ przesiedlenia i urbanizacja wszystkie różnice zatarły.
Ciekaw jestem w jaki sposób dobierano zdjęcia do ilustracji fenotypów? Tu aż prosi się o jakąś metodę wieloskładnikową, która sama utworzy najbardziej popularne fenotypy o zbliżonych parametrach twarzy zamiast dopasowywać arbitralnie twarze do utworzonych fenotypów.
Biorąc pod uwagę miejsce występowania grupy przedsłowiańskiej która idealnie się właściwie pokrywa z przypuszczalnym terenem pierwotnych siedzib słowian należałoby by raczej zweryfikować tą grupę z pre słowiańskiej na proto, tym bardziej że nie brak wśród Polaków ludzi o takim fenotypie. Ewentualnie jest też możliwe że to fenotyp zachodniosłowiański tożsamy z halogrupą R1a-M458.
Bardzo możliwe. A co do haplogrupy to są tylko lineaże wskazujące na przodków ojcowskich i/lub matczynych. Z fenotypami skorelowane jest autosomalne DNA, decydujące o cechach osobniczych człowieka, dziedziczone po wszystkich przodkach.
Czy na podstawie preferencji, doboru partnera pod względem wizualnym można w jakiś sposób określić fenotyp?🙂 Wiadomo mężczyźni wolą blondynki 🫣 Jeżeli tak to należę do grupy północno nordyckiej bo preferuje kobiety o takim wyglądzie . Również mężczyzna z grafiki wygląd ma przyjazny i wśród takich ludzi moja podświadomość każe mi szukać znajomych i przyjaciół.
Na podstawie preferencji raczej nie, gdyż może być predylekcja do fenotypów egzotycznych. Oczywiście istnieje też upodobanie do standardowego wyglądu typowego dla populacji, w której żyjemy. Zdjęcia w projekcie humanphenotypes są wypadkową setek zdjęć paszportowych uśrednionych do wspólnego fenotypu.
@gosciwit_malinowski w sumie upodobanie do fenotypu egzotycznego, obcego miałoby sens jeśli wziąć pod uwagę wymianę genów, czy zmniejszenie możliwości połączenia się osobników spokrewnionych.
geneza tych typów wg humanphenotypes jest trochę już nieaktualna, bazuje chyba w większości na Coonie (1939), prawie zupełnie nie bierze pod uwagę najnowszych odkryć, nie mówiąc już o genetyce
Nie wiem, czy można mówić o jakiejś aktualnych typach, gdyż tych jest wiele i każdy badacz ma swoje racjonalne argumenty, trzeba któryś wybrać. Podział fenotypów nie może uwzględniać genetyki, chyba że autosomalną, gdyż haplogrupy Y-DNA i mtDNA mają tylko znaczenie statystyczne w niczym nie definiują same z siebie wyglądu osobniczego.
Polska instytucja naukowa nie chce opublikować na zapytanie zakończonych badań genetycznych Piastów.Dostali dotacje z UE i powołują się na tajemnicę przedsiębiorstwa.Normalnie ręce opadają.
Tak ,tak znaleźli drewniany tron Karola Wielkiego który podarował Otton III po zjedzie w Gnieźnie by się Chrobry cesarzem koronował.Do tej pory nie mogą dojść do siebie że i Polscy cesarza Chrobrego mieli.
Czy ja dobrze zrozumiałem. Polacy i Niemcy mają ni mniej ni więcej po równo alleli nordyckich, różnica polega na tym, że w Niemczech jest więcej 'kuzynów' znad Morza Śródziemnego a w Polsce należałoby szukać wśród Eskimosów ???
W tym przypadku nie mówiłem o genetyce, a tylko o fenotypie, który oczywiście wynika z genów, ale jest mierzony wskaźnikami antropometrycznymi. I tu Polacy i Niemcy są prawie nie do odróżnienia zazwyczaj. Występują te same fenotypy, co najwyżej więcej nordyckich u Polaków, a zachodnioeuropejskich u Niemców.
@@gosciwit_malinowski Często się u nas śmieszkuje, że w Niemczech tylko krowy są ładne. Tymczasem niemieckie kobiety fenotypicznie są takie... swojskie. To tak z luźnych wypraw nad Ren i Łabę.
Najciemniejszą skórę z pośród naszej rasy w cale nie mają etiopidzi bo ci maja jasno brązową tylko Indydzi ...hindusi proszę pana Malinowskiego np. plemiona Synygalezów. Dość biali są np. Arabowie Baggara czy mieszkańcy Erytreii...można ich sprawdzić na necie a ci pierwsi mieszkają nawet w południowym Czadzie
No nie będę się spierał, kto ma ciemniejszą skórę Tubu na Saharze czy Tamilowie na Sri Lance. Ale na pewno nie Syngalezi, którzy choć ciemniejsi od mieszkańców Indii Północnych mają daleko jaśniejszy odcień od Drawidów.
Wielce szacowna Juro. Tak jakoś dotychczas sądziłem że generalnie nasza RASA biała jest . Zaś inne rasy posiadają różne pigmentacje. Najbardziej „wypigmentowanych” widziałem w Erytrei i płd Sudanie oraz w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską . Odcień skóry tych ludzi nie był nawet czarny ale czarno-opalizujący. Ani w Indiach ani tym bardziej na wyspach oceanu ludzi o tak ciemnej pigmentacji nie spotkałem.
Typ słowianski to Włosy od LASY : ciemnoblond ,miękkie lekko falowane. Nos od NASZ: prosty podobny do cyfry 2 bez łuku i szpica i średnioszeroki. Broda W(U) RODA: zaznaczona w owalu głowy bez żadnych dołków i podziału. Głowa owalna
Niedawno algorytm polecił mi ten kanał i mogę śmiało stwierdzić, że jest on Yoububowym odkryciem roku. Świetna robota! Choć trochę przeraża mnie liczba materiałów do nadrobienia to nie zamierzam się poddać i będę oglądał, w swoim tempie, ale jednak spróbuję obejrzeć je wszystkie bo jest to dla mnie szalenie interesujące co Pan tu prezentuje. Wesołych Świąt i powodzenia w nowym roku!
Szczerze życzę powodzenia 😉
I Wesołych Świąt!
Dziękuję bardzo ! Takie słowa to wielka motywacja do kontynuowania pracy. Radosnych Świąt i Szczęścia w Nowym Roku !
Świątecznie pozdrawiam Pana Profesora i dziękuję za wspaniałe programy.
Dziękuję i ja pozdrawiam !
Świąteczne pozdrowienia z podziękowaniami za niezwykle interesujące programy. Za mało wiem żeby włączać się do dyskusji ale jestem wiernym i bardzo uważnym słuchaczem. Słuchanie każdego wykładu jest dla mnie tym co tygrysy lubią najbardziej i za to jeszcze raz dziękuję
Dziękuję bardzo !
Dziękuję! Tak się przyglądałem tym wszystkim fenotypom słuchając wykładu i dochodzę do wniosku, że nie jestem podobny do żadnego :D
To są uśrednione wyniki powstałe z nakładania na siebie setek zdjęć paszportowych.
@@gosciwit_malinowski I wszystko jasne, mój paszport stracił ważność jeszcze w zeszłym tysiącleciu i pewnie dlatego nie był wzięty pod uwagę :D
@@gosciwit_malinowski Oglądając wykład dopasowałam swój fenotyp i jest to Lappid. Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, bo już w czasach szkolnych (blisko 60 lat temu) byłam etatowym Chińczykiem na szkolnych przedstawieniach. Potem z biegiem lat także zwracano uwagę na mój lekko azjatycki wygląd. Ostatnie kilkanaście lat mieszkałam w Irlandii i tam także kilka razy byłam pytana czy jestem z Chin a raz nawet czy z Mongolii. Kiedyś w internecie zaczęłam szperać i faktycznie moja twarz przypomina Inuitkę:) - wystające kości skroniowe, krótki nos, lekko skośne brązowe oczy z okrągłymi, wysokimi łukami brwiowymi. A dziwne jest to, że moja matka była blondynką o niebieskich oczach, okrągłej twarzy i wąskim nosie a ojciec był kruczoczarnym, brązowookim o pociągłej twarzy - nie była aż tak azjatycka jak moja. Rodzice moi pochodzili z południowo-wschodniej Polski, rejonu gdzie Dunajec wpada do Wisły. Myślę, że to ze strony ojca mam ten fenotyp ale w życiu nie jest to aż tak ważne, prawda?
Świetny materiał. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam👍👍👍👍
Dziękuję !
Jedni synowie się wdają w matkę, drudzy w ojca, córki tak samo i koniec końców ciężko mówić o jakiejś ciągłości, gdy dzieci mają rodzice różnych fenotypów. Wydaje się na tę tematykę nauka będzie inaczej patrzeć w okresie z przed mobilności ludzi, gdy rzadziej mogło dochodzić do mieszania się fenotypów i od mobilności ludzi, gdy ludzie mogą teraz tak łatwo przenosić się, że będą powstawać miksy bardzo różne, co w perspektywie kilku tysięcy lat by mogło doprowadzić do jakiegoś może ujednolicenia ogólnoświatowego, ale teraz się tego nie dowiemy. Wcześniej takie miksy powstawały chyba głównie w miastach, a wsie pozostawały bardziej jednorodne.
Ogólnie ciekawy temat
tak mniejsze społeczności bez dopływu genów z zewnątrz stawały się dość jednorodne fenotypicznie.
Nono upraszczaj bo tak wygodnie, ale prastare prawo Rita i Telegonia nie tylko u zwierząt (scisle przestrz3gane u osobnikôw rozrodowych) ale i ludzi jest potwierdzonz genetycznie
Dziękuje bardzo
Wesołych Świąt! 🎄
I wzajemnie Radosnych Świąt !
Ciekawe by było porównanie dawnej antropologii fizycznej z najnowszymi zdobyczami genetyki. Zdaje mi się, że nikt jeszcze tego w sposób systematyczny i naukowy nie zrobił. Dawniej wyszczególnione fenotypy na pewno nie korespondują 1-do-1 z poszczególnymi grupami „ancient DNA” oraz „modern DNA”, a te nie korespondują ściśle z kulturami archeologicznymi, ani z językami. Anatomia, genetyka, kultura materialna i język to cztery koła, które nakładają się na siebie tylko w pewnym stopniu. Czy można będzie tę łamigłówkę kiedyś rozwikłać?
Tu by trzeba już jednak jakiegoś mocnego programu obliczeniowego, bo trzeba by autosomalne DNA uwzględniać. I jest to do zrobienia, tylko trzeba by umiejętnie przygotować wsad źródłowy dla takiego problemu, w formie jakiejś bazy danych.
I nie zrobi, bo by sie okazalo że dzisiejsze Y- szydy to nid szydy (semici) tylko turansko-słowianie= khazara
na kanale Andrei DNA program autora do predykcji fenotypów z genomu jest całkiem zaawansowany i jak porównywałem przewidywane programem fenotypy z kultury ceramiki sznurowej z faktycznymi badaniami antropometrycznymi (można ściągnąć zarchiwizowane publikacje z lat 80tych z Polski na przykład), to się pokrywają w dużym stopniu.
@@radiozelaza Znam bardzo dobrze. Nawet dyskutowaliśmy na jego temat, bodajże pod filmem o pochodzeniu haplogrupy R1a. Podchodzę z rezerwą do brania tych analiz za pewnik, mając na uwadze niekompletność zachowania prehistotycznych genomów, co wprowadza w błąd nawet doświadczone zespoły badaczy skupiające się na kilku osobnikach. Vide sprawa opublikowanych wyników pracy Brace 2019 „Ancient genomes indicate population replacement in Early Neolithic Britain” na temat WHG.
@@Gew219 to prawda, Andrei zawsze zaznacza jakiej jakości była próbka.
Na pewno poszczególne grupy populacyjne miały po kilka fenotypów na pewnym spektrum, i w zależności od szerokości geograficznej i presji selekcyjnej konkretne fenotypy podlegały ekspresji, inne nie i zanikały. Stąd np. Wyspy Brytyjskie mają całe spektrum izolowanych fenotypów, choć przecież nie zamieszkuje je unikalna genetycznie populacja niespotykana nigdzie indziej.
A ja mam włosy w kolorze słowiańskiego blondu czyli przennoziemniaczane.
Bardziej pszenne (czyli czapierzasta strzecha) czy bardziej ziemniaczane (czyli przylizane w bólwę)?
Jest taki typowy słowiański, a nawet polski kolor włosów :)
@@gosciwit_malinowski
Właśnie.
Ni pies ni wydra.😉
Pozdrawiam🖐
Trza było się depilować
@@aureus1381
Ptysiu
coś mi się wydaje, że Święta minęły ci w iście "rodzinnej atmosferze". Współczuję ci, chociaż się nie dziwię, nikt nie chce mieć w domu spfrustrowanego, złośliwego dziadygi.
Z mojej strony to wszystko.
Równie udanej imprezy w Sylwestra.
Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim oglądającym i do siego roku!
I wzajemnie Radosnych Świąt Bożego Narodzenia !
Dobry film.
Fascynuje mnie pochodzenie fenotypu bałtyckiego (Baltid, West Baltid). Spotkałem się z interpretacjami że jest on mieszanką fenotypu nordyckiego z fenotypami ładogańskimi/zachodniosyberyjskimi. Z drugiej strony występowanie tego fenotypu jest najczęstsze wśród Bałtów i Słowian północnych, którzy w modelu Hunter-Gatherer, Neolithic Farmer, Ancient North Eurasian mają największą domieszkę Hunter-Gatherer i nie mają jakiejś wyraźnej domieszki zachodniosyberyjskiej. Fenotyp bałtycki wydaje się również być ściśle skorelowany z tzw. Balto-Slavic drift, który powoduje że niemożliwe jest dokładne zamodelowanie współczesnych populacji bałto-słowiańskich przy użyciu znanych neolitycznych lub starszych populacji.
Fenotypy to fajna ciekawostka, ale oczywiście jest to pewien przybliżony model rzeczywistości a wszyscy raczej jesteśmy mieszanką kilku różnych fenotypów.
Są fora internetowe np. theapricity gdzie użytkownicy klasyfikują fenotyp innych użytkowników. A przynajmniej tak to działało kilka lat temu. Ostatecznie chyba zostałem zaklasyfikowany jako typ wschodnionordycki z domieszką alpejską :)
Na pewno fenotypy są czymś co cały czas się kształtuje, gdyż wynikają one z połączenia dwóch genotypów rodzicielskich. Hunter-Gatherers to ogólne określenie łowców zbieraczy, ważne jest jaka konkretnie był społeczność tych łowców. W przypadku bałtyckim może chodzić o tzw. Eastern Hunter-Gatherers, łowców zbieraczy z Europy Wschodniej, właśnie z regionu północno-wschodniego.
u Michalskiego (łódzka szkoła antropologiczna) fenotypy bałtyckie zawierały element kromanionoidalny zamiast nordycznego, zmieszany z laponoidalnym (czyli ładogańskim wg Coona/anonów z for). Czy pod kątem autosomalnego DNA byłyby to WHG+EHG+syberyjski łowca-zbieracz?
Na Kaszubach, zwłaszcza w rejonie Kartuzy - Sierakowice jest sporo ludzi dość jednorodnym fenotypie, są to blondyni o niebieskich oczach, mężczyźni i kobiety o dość podobnych rysach twarzy i mocno okrągłych ( jakby krótkich) czaszkach i zwykle z lekką nadwagą, od razu widać, że są stamtąd. Oczywiście większość osób z tamtego regionu wygląda inaczej ale jeszcze nie spotkałem nikogo, kto tak wygląda i nie byłby rodowitym Kaszubem.
Na tym własnie polegają pewne regionalne fenotypy, które tworzą się i występują na bardzo ściśle określonym terenie.
Wreszcie cos o tym po polsku, dotychczas rosyjskie kanały naukowe są w tymmocne. A 25 lat temu na univerku, nie powiem którym, na antropologii nam wykladowca dac sie okreslic urzywając narzedzi urzywanych przez miemcôw do szukania Y
Dziękuję ! Ciekawe, czy to nie był mój uniwerek :)
Panie Malinowski, bedac antropologiem z 41-letnim stazem naukowym, musze Panu napisac, ze stanowczo odrzucam mape Europy, ktora widze w Pana podkascie. Na tej mapie cala Bulgaria i Macedonia sa w jednym kolorze, Natomiast wszystkie piec wielkich badan antropologicznych ktore uwzglednialy typ antropologiczny/fenotyp ludnosci Bulgarii pokazuja bardzo wyrazna granice antropologiczna miedzy Mezja i Tracja (Polnocna i Poludniowa Bulgaria) i nawet jeszcze bardzie wyrazna miedzy Macedonia Wschodnia i Zachodnia. Postaram sie znalezc Pana e-mail i napisac Panu pozniej.
Gdy Dobry Pambócek stworzył świat, to dla równowagi dla każdego zwierzątka dodał inne, wrogie mu zwierzątko. I tak dla komara zrobił jaskółkę, by go zjadała. Dla sarenki stworzył wilka. Dla antylopy zrobił lwa. A gdy już stworzył koronę wszelkiego stworzenia - profesora, to dłuuugo myślał, co stworzyć dla równowagi. I stworzył drugiego profesora.
dziękuję za zwrócenie uwagi; mapa pochodzi z projektu humanphenotypes, jak widać nie jest on doskonały; gosciwit.malinowski@gmail.com
@@klekine to nie tak; gdy Bóg stworzył już człowieka czuł pewien niedosyt i postanowił stworzyć istotę naprawdę doskonała; myślał, myślał i stworzył profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego; ale zawistny diabeł postanowił popsuć boskie dzieło stworzenia i stworzył kolegę tego Profesora;
a na jakiej podstawie ta wiedza? bo chyba to niełatwo jest zweryfikować?
Miałem okazję poznać wspomnianych przez profesora Kalaszy. Bardzo ciekawy lud.
Kalasz
Kalisz
Kailasz
Calais
@markegirski7498 ma to tyle wspólnego, co koń z koniakiem
To bardzo ciekawe, gdyż lud ten jest wielką rzadkością dziś.
@@patrykwierzchon9258 Masz rację bo nazwa koniak pochodzi od KONIA.ha ha ha.
Chyba że znasz inną wersję.
@@gosciwit_malinowski jest ich bardzo mało i również nie mają lekko. Dotarcie dzieci do szkoły z wioski, w której żyją moi przyjaciele to bardzo często sport ekstremalny ze względu na trudne do pokonania górskie drogi. Ale to bardzo sympatyczni ludzie i świetni rolnicy, którzy produkują pyszne owoce i genialne wino. Religia też jest bardzo ciekawa, chociaż obecnie widać w niej spory wpływ islamu (postulowany przynajmniej deklaratywnie monoteizm, chociaż z praktyką to już trochę inaczej, czy postacie takie jak Adam i Ewa w ich mitologii).
Jeszcze w badaniach międzywojennych notowano różnice miedzy poludniową i północną Polską (północna miała odrobinę czesciej jasne włosy i oczy). Niestety po 2WŚ przesiedlenia i urbanizacja wszystkie różnice zatarły.
Dokładnie tak, kształtowane w naturalny sposób przez pokolenia populacje zostały tak naprawdę unicestwione
Te fenotypy zostały stworzone na podstawie szczątek sprzed tysięcy lat, czy na podstawie współczesnych pomiarów?
Większość to współczesne. Z tych, o których mówiłem to tylko człowiek z Cro-Magnon na podstawie szczątków kostnych.
@@gosciwit_malinowski Czyli nie wiemy od kiedy dany fenotyp występuje na danym obszarze, chyba, że przepiszemy go jakieś kulturze?
@marek-g1z Kulturze archeologicznej na pewno nie można przypisać; za to autosomalne zbadanie kopalnego DNA może być tu pomocne;
-SZCZESLIWEGO NOWEGO 2025-ROKU. -z mokrej szkocji brrrrrrr.
Dziękuję, pozdrowienia z bardziej słonecznej ale dalekiej od zimy Polski. Szczęścia w Nowym Roku !
@gosciwit_malinowski 🤝👍
Ciekaw jestem w jaki sposób dobierano zdjęcia do ilustracji fenotypów?
Tu aż prosi się o jakąś metodę wieloskładnikową, która sama utworzy najbardziej popularne fenotypy o zbliżonych parametrach twarzy zamiast dopasowywać arbitralnie twarze do utworzonych fenotypów.
Poprzez nakładanie setek zdjęć paszportowych i dobieranie najbardziej standardowych konturów.
@gosciwit_malinowski Chodzi mi o sam dobór zdjęć do wizualizacji fenotypu
Biorąc pod uwagę miejsce występowania grupy przedsłowiańskiej która idealnie się właściwie pokrywa z przypuszczalnym terenem pierwotnych siedzib słowian należałoby by raczej zweryfikować tą grupę z pre słowiańskiej na proto, tym bardziej że nie brak wśród Polaków ludzi o takim fenotypie. Ewentualnie jest też możliwe że to fenotyp zachodniosłowiański tożsamy z halogrupą R1a-M458.
Bardzo możliwe. A co do haplogrupy to są tylko lineaże wskazujące na przodków ojcowskich i/lub matczynych. Z fenotypami skorelowane jest autosomalne DNA, decydujące o cechach osobniczych człowieka, dziedziczone po wszystkich przodkach.
👍
Czy na podstawie preferencji, doboru partnera pod względem wizualnym można w jakiś sposób określić fenotyp?🙂
Wiadomo mężczyźni wolą blondynki 🫣
Jeżeli tak to należę do grupy północno nordyckiej bo preferuje kobiety o takim wyglądzie .
Również mężczyzna z grafiki wygląd ma przyjazny i wśród takich ludzi moja podświadomość każe mi szukać znajomych i przyjaciół.
Na podstawie preferencji raczej nie, gdyż może być predylekcja do fenotypów egzotycznych. Oczywiście istnieje też upodobanie do standardowego wyglądu typowego dla populacji, w której żyjemy. Zdjęcia w projekcie humanphenotypes są wypadkową setek zdjęć paszportowych uśrednionych do wspólnego fenotypu.
@gosciwit_malinowski w sumie upodobanie do fenotypu egzotycznego, obcego miałoby sens jeśli wziąć pod uwagę wymianę genów, czy zmniejszenie możliwości połączenia się osobników spokrewnionych.
Jaka to strona? Brak linku.
humanphenotypes.net
@@gosciwit_malinowski Dzięki.
Ja urodziłem z białymi włosami później zrobiły się czarnej....😂😂😂😂
Częste zjawisko wśród nas, Słowian.
Ja również. Jednak kolor zmienil sie na braz.
Ja tez urodziłem się z jasnymi włosami i niebieskimi oczami a w wieku 18nastu lat byłem prawie brunetem
Czyli za dziecka byłeś Słowianem, a teraz przeszłeś na ... Murzina?
Ja pamiętam, że też miałem jasne włosy i szare tęczówki w dzieciństwie, a teraz mam czarne włosy i zielone tęczówki.
geneza tych typów wg humanphenotypes jest trochę już nieaktualna, bazuje chyba w większości na Coonie (1939), prawie zupełnie nie bierze pod uwagę najnowszych odkryć, nie mówiąc już o genetyce
Nie wiem, czy można mówić o jakiejś aktualnych typach, gdyż tych jest wiele i każdy badacz ma swoje racjonalne argumenty, trzeba któryś wybrać. Podział fenotypów nie może uwzględniać genetyki, chyba że autosomalną, gdyż haplogrupy Y-DNA i mtDNA mają tylko znaczenie statystyczne w niczym nie definiują same z siebie wyglądu osobniczego.
@@gosciwit_malinowski 100% zgoda
Polska instytucja naukowa nie chce opublikować na zapytanie zakończonych badań genetycznych Piastów.Dostali dotacje z UE i powołują się na tajemnicę przedsiębiorstwa.Normalnie ręce opadają.
A może im badania nie wyszły?
Tak ,tak znaleźli drewniany tron Karola Wielkiego który podarował Otton III po zjedzie w Gnieźnie by się Chrobry cesarzem koronował.Do tej pory nie mogą dojść do siebie że i Polscy cesarza Chrobrego mieli.
@@gosciwit_malinowskiA skąd wiedzą że nie wyszły.Czy wynik był ustalony wcześniej?
Czy ktoś już zrobił uśredniony wygląd mieszkańców Polski korzystając z zasobów urzędów wyrabiających dowody osobiste?
Tak, to jest właśnie ten projekt. Uśredniony wygląd ludzi z całego świata.
@gosciwit_malinowski Ale czy można zobaczyć ten uśredniony wygląd Wielkopolski Mazowsza Małopolski i jeszcze to samo z pominięciem dużych miast
14:00 Banderowcy, mówili że wsie są zapleczem, czystej rasy ukraińskiej.
Czy ja dobrze zrozumiałem. Polacy i Niemcy mają ni mniej ni więcej po równo alleli nordyckich, różnica polega na tym, że w Niemczech jest więcej 'kuzynów' znad Morza Śródziemnego a w Polsce należałoby szukać wśród Eskimosów ???
W tym przypadku nie mówiłem o genetyce, a tylko o fenotypie, który oczywiście wynika z genów, ale jest mierzony wskaźnikami antropometrycznymi. I tu Polacy i Niemcy są prawie nie do odróżnienia zazwyczaj. Występują te same fenotypy, co najwyżej więcej nordyckich u Polaków, a zachodnioeuropejskich u Niemców.
@@gosciwit_malinowski Często się u nas śmieszkuje, że w Niemczech tylko krowy są ładne. Tymczasem niemieckie kobiety fenotypicznie są takie... swojskie. To tak z luźnych wypraw nad Ren i Łabę.
Najciemniejszą skórę z pośród naszej rasy w cale nie mają etiopidzi bo ci maja jasno brązową tylko Indydzi ...hindusi proszę pana Malinowskiego np. plemiona Synygalezów. Dość biali są np. Arabowie Baggara czy mieszkańcy Erytreii...można ich sprawdzić na necie a ci pierwsi mieszkają nawet w południowym Czadzie
No nie będę się spierał, kto ma ciemniejszą skórę Tubu na Saharze czy Tamilowie na Sri Lance. Ale na pewno nie Syngalezi, którzy choć ciemniejsi od mieszkańców Indii Północnych mają daleko jaśniejszy odcień od Drawidów.
Wielce szacowna Juro. Tak jakoś dotychczas sądziłem że generalnie nasza RASA biała jest . Zaś inne rasy posiadają różne pigmentacje. Najbardziej „wypigmentowanych” widziałem w Erytrei i płd Sudanie oraz w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską . Odcień skóry tych ludzi nie był nawet czarny ale czarno-opalizujący. Ani w Indiach ani tym bardziej na wyspach oceanu ludzi o tak ciemnej pigmentacji nie spotkałem.
@@gosciwit_malinowski No może nie te plemię wymieniłem co trzeba ale są i tacy Indusi których kolor skóry jest prawie czarny. a rysy kaukazoidalne.
2
Typologia antropologiczna jest już passe.
Zawsze była, ale zarazem to jest doskonała wizualizacja genotypów.
Typ słowianski to
Włosy od LASY : ciemnoblond ,miękkie lekko falowane.
Nos od NASZ: prosty podobny do cyfry 2 bez łuku i szpica i średnioszeroki.
Broda W(U) RODA: zaznaczona w owalu głowy bez żadnych dołków i podziału.
Głowa owalna
Wysłałem wczoraj super podziękowanie i niestety bank odesłał mi pieniądze 😢
Na Owsiaka musi starczyć.😅
Dziękuję bardzo :)
Pierwszy