System SS Start-Stop, jaki zastosować akumulator.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 27 พ.ย. 2024
- Temat o którym można by mówić godzinami - akumulatory. Robert Mazurek w odcinku nr #96 odpowiada na pytania widzów dotyczące możliwości zamiany akumulatorów AGM i EFB stosowanych w pojazdach z systemem START-STOP na zwykłe klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowy.
Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek
@mrAkumulator
Wsparcie dla @mrAkumulator: patronite.pl/m...
Świat Akumulatorów
Szczecin ul. Gryfińska 106 609-302-803 Mieszko
Szczecin ul. Santocka 42 609-309-969 Waldek
Mobilny Serwis Akumulatorów 505-135-136 Marcin
Sklep internetowy: www.e-moto.pl/
Sklep Internetowy: sklep.akubiz.biz/
Instagram: / mrakumulator
Facebook: / mrakumulator
#AkumulatoryDoStartStop #ŚwiatAkumulatorów #RobertMazurek
no to super.bardzo Panu dziękuje za poradę.kupię sobie zwykły akumulator który mogę doładować zwykłym prostownikiem .Z matematyki mi wynika że jak mam kupić jeden akumulator za 8 może 9 stówek i niemam gwarancji że wytrzyma 6/7 lat to wolę sobie kupic co trzy lata nowy i mam pewność że rano ZAWSZE zakręci
Systemy Start-Stop, EGR i DPF są to systemy niszczące środowisko
naturalne oraz kieszeń klienta. W teorii powodują zmniejszenie emisji
spalin, natomiast w praktyce powodują uszkodzenie silnika, rozrusznika,
akumulatora czyli częstsze wymiany tych podzespołów, a co za tym idzie
zwiększenie ich produkcji, a więc zwiększenie ilości spalanych paliw w
hutach, transporcie, itp. No ale nic za darmo, większa produkcja i
sprzedaż to większy zarobek producentów oraz serwisów naprawczych, a
także większy zysk z podatków.
Na ekologii sie zarabia. Ekologia to powod i pretekst do rozwoju pewnego rodzaju rodzaju technologii. Wspolczesnie rozumiana ekologia nie sluzy ochronie srodowiska.
No proszę, nawet tu można znaleźć ludzi normalnych, ciekawe dlaczego nie widać ich na wyborach? tacy np. warszawiacy zorientowali się (w mniejszości zapewne) i dziś już wiedzą że jedyne co może zapewnić im nowy prezydent miasta to ciągłe podwyżki wszystkich usług, nieustające awarie infrastruktury miejskiej, oraz stypę zamiast zabawy noworocznej. Reszta jego działalności to idiotyczne lansiarskie występy w mediach dla sprawnych inaczej.
Niżej kol. napisał że to to zwój pewnego rodzaju technologii, tak bardzo specyficznej, ta technologia to manipulacja psychospołeczna.
Oszustwo klasyczne to małe miki w porównaniu z żerowaniem i nicnierobieniem całych stad próżniaków.
diesel musi dymić xD
#janusz
ale czy to wina producentów samochodow że im narzucono takie normy pomiarowe, wiec stają na rzesach aby je spełnić, juz parodią jest oferowanie najmnirjszych pojazdów jako hybrydy, no bo jak nie spełnisz normy emisji to nie możesz go w eurosojuzie sprzedać..... niemniej co wybory lud potwierdza że mu to pasuje wiec o co kurła chodzi....
@@gromosawsmiay3000 Chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Teraz samochody projektują i sprzedają biznesmeni, a wykonać ma je inżynier. Rolą biznesmena jest jak najwięcej sprzedać i jak najwięcej zarobić, a skoro klient jeździ starym i nie chce kupić nowego to trzeba mu wmówić że stary jest nieekologiczny i zmusić do kupna nowego. A robi się to bardzo sprawnie poprzez stopniowe wprowadzanie coraz to bardziej restrykcyjnych norm i zakazów.
Sam stanąłem przed dylematem AGM, czy zwykły akumulator. Mam skodę 2.0TDI w której fabrycznie zamontowano akumulator VARTY AGM. AKu ma niecałe 4 lata i klęka (montowany standardowo pod maską, bo tak fabryka wymyśliła. Rozmawiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym serwisantem (autoryzowany salon) skody i powiedział, że systemy start-stop wyniszczają rozrusznik oraz inne elementy silnika. Śmiał się w tym kontekście z ekopodejścia producentów, bo wychodzi zupełnie inaczej -ktoś musi zutylizować/wyprodukować elementy, które wykończy system start-stop.
@ADAMCZMI Na rękę producentom akumulatorów a i tak wytrzymuje ponad 2 lata bo tyle zazwyczaj jest gwarancji
ADAMCZMI w touranie z start stop w dieslu tez jest pod maską Agm
Mam aku EFB auto ma dwa lata przy wylaczonym siniku nawet nie ma sily lustetek zamknac. Ale rozrusznik kreci bez problemu. Auto to scenic IV hybrid assist z dodatkowym aku 48v. Wylaczylem start stop i teraz pytanie zwykly aku moge zalozyc? Rwentualnie testowana przez Was ladowarka z lidla ogarnie ladowanie takiego aku efb?
@@viposek427
Caddy 1.6Tdi 2013 rok bez systemu start stop ma też AGM pod maską. Ale ma dookoła izolację termiczną.
@Flip Flop na szczęście u mnie jest guzik od wyłączenia start-stop. Zanim zapnę pas bezpieczeństwa wyłączam start-stop. Oszczędność paliwa vs zużycie silnika jest pomijalne. Po przejechaniu trasy na gorącym silniku wjeżdżając do miasta z start-stop prosimy się tylko o problemy.
kiedyś zakup akumulatora to była prosta sprawa, teraz wymaga dużej wiedzy........ super materiał , który mi wiele wytłumaczył. pozdrawiam.
Start-stop mam domyślnie wyłączony i to ja decyduję kiedy wyłączę silnik.
Agm Bannera mam od 7 lat w komorze silnika Golf 5 1.9 TDI oczywiście odizolowałem go odpowiednio od temperatury z silnika. Jak na razie spisuje się rewelacyjnie. Nic się nie dzieje parametry trzyma. 2 razy w roku ładuje.
Polecam każdemu.
Witam. Odnośnie braku różnicy przy zastosowaniu Akumulatorów zwykłych gdzie dedykowany był AGM. Słyszałem od klientów na sklepach, że są przypadki w samochodach marki BMW w krótkim czasie po założeniu pojawiają się błędy w komputerze i zaczynają pojawiać się problemy z instalacją( kontrolki na desce rozdzielczej.) Po wymianie na AGM problemy ustają. Sam pracuję w branży akumulatorów i powiem, że robicie super robotę. Więcej się dowiedziałem z waszego kanału niż przez 8 lat pracy. Pozdrawiam.
Robicie świetną robotę
9:59 I rozwiałeś moje wątpliwości co do wymiany EFB na AGM :) Wydaje się, że mój EFB się wczoraj skończył, rano jeszcze odpalał normalnie, wieczorem załapał po 3 wciśnięciu przycisku START (Superb III 2017r. 2.0 TSI) a odpalałem auto ok 6 krotnie na takim stanie i do tego komunikat o zbyt niskim napięciu na aku.
Witam ja mam BMW e92 z 2008r. Dalej na fabrycznym AGM. Zaskoczył mnie :)
Bardzo fajny filmik 👌
Dodam tylko że w bmw (nie wiem jak innych Markach)?przy zmianie systemu akumulatora trzeba dopisać go do wyposażenia.
Inaczej zwykły akumulator będzie ładowany zbyt wysokim prądem (14,7+) a AGM zbyt niskim (14,4) co skróci ich żywotność
W modelach E60 itp. Oba systemy są przewidziane przez producenta bez systemu start stop oraz odzysku energii
Mam w swoim BMW E90 z systemem start stop oraz odzyskiem Energi, seryjny akumulator z Varty z agm już 14 rok, więc można powiedzieć że producent wie co robi.
w volkswagenach np. passat b7 czy golf VII ze start-stop'em fabryczne akumulatory sa wykonane w technologii AGM i właśnie znajdują się pod maską ;) zakladamy w to miejsce często EFB i wszystko dziala poprawnie najstarsze egzemplarze jeżdżą już ponad 4 lata na EFB i nic się nie dzieje... pozdrawiam
fhuakula działa też dlatego że połowa mądrych ludzi wyłańcza ten badziew odrazu
Tomasz Szary otóż to ;)
Dlaczego ma nie działać. W końcu ich budowa niewiele się rożni. Reakcje chemiczne zachodzą takie same.
Moj golf 7 1.6 tdi z 7letnim agm (auto sprowadzone 2 miesiace) myslalem, ze juz kucnie. naładowałem prostownikiem zsrr bez elektorniki ladowanko przerwalem przy 14 v (2 h stały prad 4A) nastepnego dnia podladowywaczka elkroniczna i narazie smiga. jednak zastanawim sie dlaczego nowsze golfy 7 miały juz efb i wszystko w nich smiga w kmpie jest mozliwosc wybrac efb ustawic amerki a kazdy mowi ze producent aku moze odmowic reklamacji. jezeli w zimie moj agm zacznie kulec wrzuce jenoxa efb za 350zl z ali i co bedzie gorzej auto smigac? Sam vw poszedl po lini ksiegowego i zaczal pchac efb wiec dlaczego wydawac wiecej na agma jak i tak te baterie nie OEMowe znzne sa z krotszej eksploatacji.
Ja mam agm z 2003r. Po 2 tygodniowym postoju nie domagał (ale samochód odpalił). Oderwałem naklejki i odkręciłem impulsowo przecinakiem nakrętki- w akumulatorze susza. Nalałem wody demineralizowanej i naładowałem. 15 rozruchów za koleją bez problemu. Naładowałem i po kolejnych 3 tygodniach odpalił bez problemu. Jak padnie to z pewnością koleją markowy agm.
Akumulatory EFB też są przystosowane odzysku energii z hamowania regeneracyjnego, np exide el600 i wiele innych
Opony typu Run Flat można zastąpić zwykłymi oponami. Wymiana oleju w silniku producent zaleca według wskazań CBS a na pewno lepiej skrócić interwał wymiany z 30tyś. km na 15tyś km. A StartStop lepiej wyłączyć u speca bo koła pasowe i inne elementy w silniku dostają po d...
O ile z zmianą interwału serwisowego w pełni się z Tobą zgadzam o tyle nie jestem pewien czy masz racje dotycząca opon typu Run Flat. Częstsza zmiana oleju na pewno pozwala pozbyć się mikro cząstek które się w nim znajdują i mają charakter abrazyjny, ponadto olej pogarsza swoje parametry przy cyklach ogrzewania oraz chłodzenia oraz przy ekspozycji na tlen (oksydacja).
W swoim aucie BMW E90 zmieniłem opony z ROF na zwykłe za namową oraz ze względu na cenę i muszę przyznać, że auto gorzej się prowadzi. Opona ROF ma znacznie grubszą ścianę boczną oraz stopkę co sprawia, że jest ona znacznie bardziej sztywna oraz pozwala jechać pomimo utraty ciśnienia. Sztywny bok opony sprawia również, że opona mniej się "kładzie" na zakrętach. Przy dynamicznej jeździe czuje jak bok opony pracuje sprawiając uczucie "pływania" przodu, którego nie było na oponach ROF. Wadą także jest, że auto nie posiada zapasu ani miejsca na niego oraz podstawowych przyrządów serwisowych w wyposażeniu.
Dlatego opony klasyczne mają swoje zalety ale nie można wspomnieć też o wadach. Nie gloryfikowałbym opon klasycznych. Wybór należy do każdego kierowcy.
Przecież start stop można wyłączyć samemu przyciskiem off i po problemie
@@pako8572 nie wiem czy w każdym samochodzie tak jest ale w bmw i Mercedesie jak jeździłem to po każdym odpaleniu silnika domyślnie system start stop jest włączony więc za każdym razem co wsiadasz do samochodu to trzeba go wylaczac,ale na stale można wyłączyć przy użyciu oprogramowania do danego auta
Mam w daci efb i mam system odzyskiwania energii. Mam woltomierz w zapalniczce i przy hamowaniu silnikiem napięcie wzrasta do prawie 15 v
A ja mam pytanie czy akumulatory AGM i EFB można ładować zwykłym prostownikiem np. STEF-POL EST-305M 12V 15A czy musi to być już ładowarka z procesorem?
Pozdrawiam
@mrakumulator Robert można?
Mogą być tylko trzeba pamiętać że napięcie nie może być wysokie np 16 volt.
@@pawew4871 EST 305M uznaje ładowanie za zakończone jak pojawi się 16V.
Tyle że to nie jest prostownik do agm.
Jeden z najgłupszych systemów - Start-Stop - niszczy rozruszniki, akumulatory , silniki oraz akumulatory. Oszczędności nie ma żadnej czy to na paliwie czy smrodzie. Najlepiej wyłączyć ten system.
Inna sprawa jest w hybrydach tam kompletnie inaczej to działa i ma to uzasadnienie..
Następny pomysł na wyciąganie pieniędzy , na nerwy te autoatyczne gaśnięcie silnika na kilka sekunt ,następnie szarpnięcie i uruchomienie silnika po wciśnięciu sprzęgła . Nic się nie zaoszczędzi , lepiej niech zlikwidują tysiące dziennie jeżdzących TIR po Polsce ,Tak samo głupi pomysł z czujnikami ciśnienia powietrza ,
@@jjpolak4899 Tiry na tory o to walczą www.prokolej.org/ i facebook.com/TowarzystwoEntuzjastowKolei
A czy w brukseli ogólnie rzecz biorąc coś mądrego wymyślili???????
Jak tak to proszę dać mi przykład.
Bo ja twierdze że wszystkie przepisy jakie wymyślają to są robione bardziej dla zysku jak ekologii.
A moje zdanie jest takie do zwyklego auta bez SS, brać tylko EFB, nie te najdroższe tylko srednia połka starczy, zawsze to dluzej pozyje
My AGM start stop battery (4 years old) has a strange problem. When below 4 degrees C starter sounds low with low cranking voltage and some electronic glitches when cranking but once over 4 degrees it sounds normal. It has lots of reserve capacity, you could leave lights on for ages and radio and it still starts ok. Start stop works ok also. However amps have dropped from EN 680 to 440 EN during test.
Jak ktoś ma ten system s/s to polecam wozić ze sobą ciągle zestaw do zasilania awaryjnego. Plus do tego tak raz w tygodniu podładować aku. Jeżeli ktoś się upiera żeby ten s/s mieć
Po co? Przecież przy słabym aku SS zwyczajnie się nie włączy i silnik będzie pracował aż do momentu osiągnięcia włąsciwych parametrów przez baterię.
Czyli nie zaleca się używania tej funkcji start stop?
Wiem, że komentarz dosyć stary ale star stop to tylko zasłonka dla producentów. Start stop zabija szybciej silniki i cały osprzęt. samochód wyrzuci minimalnie mniej spalin w powietrze ale ilość złomu i śmieci jakie wyprodukujesz jest dużo większa bo części będą padać 2x szybciej albo i częściej niż w tym samym samochodzie, gdzie start stop nie jest zaimplementowany lub wyłączony. Każdy mechanik ci to powie i zaleci wyłączenie tego systemu.
Czy akumulator zwykly ołowiowy i wzmacniany ołowiowo kwasowy typu EFB mozna wkladac wszczelne pokrowce na zime? Czy tam musi byc jakies ujscie na gazy? Mysle ze ma Pan wiedze na ten temat.
Można jak najbardziej, jedynie po dłuższym czasie może być problem w zimie.
Oczywiście, że można. Jest to identyczny przypadek jak na zwykłym akumulatorze w aucie bez systemu start-stop sami byśmy gasili i odpalali auto co chwile na skrzyżowaniu to tak samo załatwimy ten zwykły akumulator jak automatyczny system start-stop. Wkładamy zwykły akumulator i wyłączamy system start-stop aby nie zajechać szybko zwykłego akumulatora przez ciągłe odpalanie i wtedy wcale nie skrócimy jego żywotności. Należy jeszcze pamiętać aby w aucie w sterowniku zarządzania energią/akumulatorem zmienić typ akumulatora z AGM/EFB na WET czyli mokry aby system zarządzania energią/rekuperacji (odzyskiwania energii) nie "przeładował" nam zwykłego akumulatora - po prostu sterownik inaczej będzie zarządzał ładowaniem. Ot to cała tajemnica.
ok a jezeli mam wylaczony przez kompa system start stop klawisz jest ale przez kompa jest to wylaczone zeby turbo troche pochodzilo ?
W moim pasku agm jest pod maska. 5 lat i juz ma srednio. Doladowuje go juz 2 raz. Dodam akumulator jest pod maską. Zrobilem test akumulatora i tester powiedzial ze w zasadzie akumulator jest do wymiany - żywotność 35-40% w zależności od warunków pogodowych. Spadek napięcia przy rozruchu (temp 4st C) 6.20V. To albo system start stop jest tak dociążający albo ten akumulator na papierze jest taki dobry. Czytałem ze AGM jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę. Teraz pytanie skoro akumulator jest pod maską a nie ukryty gdzies w bagażniku to czy jest w ogole sens stosować AGM a nie przerzucić sie na EFB - o ile ten drugi też nie jest na nią wrażliwy.
Witam mam pytanie padł mi akumulator miałem 75Ah EFB a podczas wymiany pracownik w sklepie z akumulatorami. Doradzil mi że do mojego auta lepszy by był 80Ah AGM. Moje auto to Ford mondeo mk5 1.5 ecobost. Czy to była dobra decyzja
Start stop jest po to żeby się szybciej psuło. Ekoterrorysci nie dbają o środowisko tylko o kasę dla korpo oraz żeby wyciągnąć z naszych kieszeni za naprawy tych nietrwałych jednostek napędowych.
Czy mozna zalozyc PB zamiast AGM jesli wyłączę na stałe system S-S ?
Passat b8 variant 1.6 TDI akumulator AGM jest w komorze silnika.
Ja mam Kia Sportage 1.7crdi z 2015 roku I rowniez akumulator AGM jest zamontowany w komorze silnika..
Witam, mam pytanie: jaki bedzie najlepszy akumulator z systemem start-stop do DS5?, prosze o rade, dziekuje, TM, 🙂
A jeżeli mamy auto z S-S, ale po prostu go nie używamy, czy wtedy zwykły akumulator jest tyle dobry co EFB?
Odpowiedź jakby sama się nasuwa, ale prosiłbym jednak doświadczonych o radę.
Bo właśnie padł mi EFB, więc się zastanawiam czy jest sens wydać 420zł vs. 280zł na zwykły, tej samej pojemności 60Ah (choć powiedziałbym że bez używanego S-S to auto jak najbardziej poradzi sobie z pojemnością 45Ah, bo to dwucilindrowy Fiat 0.9 TwinAir)
W start stop pełne ładowanie masz tylko przy włączonych światłach. Jak jeździsz na dziennych to jest tylko 12.6 v. Polecam kupić woltomierz do zapalniczki i wtedy wszystko widać jakie alternator daje napięcie.
Szczególnie dobre dla silnika jak zjeżdżasz z autostrady na stacje benzynową i staniesz. Od razu silnik zgaśnie i ojej w sprężarce się Gotuje:D Podajcie cene, Niestety pewnie o wiele
droższe.
Co więcej, śmieszy mnie fakt, że jak ktoś ma włączona klimę, to potrafi się co 2 minuty gasić i uruchamiać.
Star stop , to sztuczne zaniżanie norm emisji , kosztem żywotności silnika i kieszeni klienta.
W takim przypadku start stop nie zadziała
W Renault Master po jeździe na autostradzie i zjechaniu , działa perfekcyjnie, nie daje turbinie żadnych szans.
Skoda też bez problemu się gasi ;p
Dla tego wyłączam. Denerwujące, że nie można wyłączyć na stałe a za każdym razem trzeba powtarzać. L3H2 DCI 170km 2018r. Pozdrawiam.
Brak mi tu najważniejszego całej serii akumulatorów orbital system kiedyś JENOX-a teraz OPTIMA dobrze eksploatowany przeżyje dwukrotnie EFB i AGM i żaden z wymienionych nie dorówna im pod względem prądu rozruchowego.
Szkoda ze nie powiedziales czym je ladowac czy jest jakas roznica i dlaczego. Wiadomo noco genius 7200 ale moze np. jest jakas tansza ladowareczka ktora od czasu do czasu mozna sobie podladowac takiego efb.
Czym jest EFB+ (vw sprzedaje modele z takim symbolem) ?
Kupiłem uźywany samochód z systemem start-stop, w którym poprzedni właściciel dezaktywował ten system. Po wymianie akumulatora ten system aktywował mi się. Korzystam teraz z niego z ciekawości. Moim zdaniem jest bez sensu. Przynajmniej rozwiązanie w moim Peugeocie jest bez sensu. Po pierwsze - gaśnie momentalnie po zatrzymaniu, a po drugie po 20- 50s postoju silnik i tak się odpala i nie gaśnie. A w 160 km trqsie zakończonej przejazdem przez Warszawę poza godzinami szczytu, zebrałem wg.komputera łącznie ok.10 minut. Myślę, źe sam rozruch co chwila zuźył więcej niź zaoszczędziłem na start-stop w dieslu. Różnic w spalaniu nie zauwaźyłem. Styl jazdy ma za to zauważalny wpływ na zużycie paliwa!
Witam czy akumulator pełnie rozładowany AGM jest do uratowania stał rozładowany 8 miesięcy
Dobre pytanie, też jestem ciekaw!
@@kotwbutach1229 widzę że nie dowiemy się
Ciekawe u mnie AGM jest właśnie pod maską przy prawym błotniku.
Oczywiście, że można zamienić z AGM na zwykły pod 2 warunkami:
Jest to identyczny przypadek jak na zwykłym akumulatorze w aucie bez systemu start-stop sami byśmy gasili i odpalali auto co chwile na skrzyżowaniu to tak samo załatwimy ten zwykły akumulator jak automatyczny system start-stop. Wkładamy zwykły akumulator i wyłączamy system start-stop aby nie zajechać szybko zwykłego akumulatora przez ciągłe odpalanie i wtedy wcale nie skrócimy jego żywotności. Należy jeszcze pamiętać aby w aucie w sterowniku zarządzania energią/akumulatorem zmienić typ akumulatora z AGM/EFB na WET czyli mokry aby system zarządzania energią/rekuperacji (odzyskiwania energii) nie "przeładował" nam zwykłego akumulatora - po prostu sterownik inaczej będzie zarządzał ładowaniem. Ot to cała tajemnica.
czy ten "sterownik" to jakaś sztuczka komputerowa czy można to znaleźć samemu gdzieś w ustawieniach pojazdu ?
@@ExNitro Jak ktoś nie rozumie co napisałem, to może być dla niego "sztuczka ze sterownikiem" którą może wykonać u "inżyniera" w warsztacie.
Czy funkcje start/stop można wyłączyć ?
ZED tak ale nie na stale tylko po kazdym odpaleniu trzeba ponownie wyl.
zbydeczek bodek Również na stałe z przycisku, zależy od marki.
@@marekuznanski9641 w kompie zmieniasz woltaż i start stop sie nie odpala
+Tomasz Szary W moim wystarczy nacisnąć guzik na kokpicie, pamięta wyłączenie S&S do momentu odpięcia akumulatora :)
Zależy od marki modelu itd. audi ma tak że zapamiętuje ostatnia pozycję. VW już nie. W nowszych autach już nie zmienisz tak progi napięciowe.
Co mi z oszczędności litra paliwa kosztem wymiany droższych akumulatorów lub rozruszników...
Mam avensis t25 z 2005 i oryginalny Aku toyoty agm czy to możliwe że ten aku przetrwał tyle lat,nie czytałem roku produkcji
Ja też mam toyotę t25 1.8b i taki akumulator tylko z Varty
Może być. Bez SS może spokojnie wytrzymać 11-13 lat a japońce mają bardzo niska uplywnosc więc i pewnie te 15 lat. W Niemcu agm wytrzymuje 9-11 lat
@@pawew4871 e46, 2004 rok. Wymienilem dopiero w 2018. Da sie. Dobry akumulator, rozsadnie uzywany i regularnie doladowywany w zimie sporo wytrzyma.
Tak jest możliwe, sam widziałem Tico z 16 letnim akumulatorem ( bez zadnych dodatków w płytach) bez problemu odpałającym na 22 stopniowym mrozie tyle, że żaden współczesny akumulator kupiony poza tym montowanym w pojeżdzie przez producenta tyle czasu nie przetrwa. Zasada jest taka, że na pierwszy montaż trafiają selekcjonowane akumulatory spełniające wymogi producenta pojazdu. To co kupują klienci w markowych sklepach można nazwać 2 gatunkiem. Tyle.
@@mirekk1775 vw Bora akumulator od nowości auta wytrzymał 16 lat i dopiero drugi jest wstawiony chyba trafi na złom z tym akumulatorem
Start-stop to system trzepania kasy przez koncerny motoryzacyjne na tych którzy nie znają tematu mechaniki. Pozdrowionka.
Czyli nie zaleca się używania Start stop?
@@ironpiter nie.Chyba ze stac cie na częstsze wydatki za czesci.
@@ironpiter można wyłończyć system start stop i sprzęt będzie działał długo :-)
Jak ładować akumulator EFB? W CTEK(ładowarce) mam tryb Agm. Czy tym trybem mogę ładować akumulator EFB? Czy lepiej po prostu zwykłym trybem?
tak jak zwykły akumulator th-cam.com/video/MuBOfj78El4/w-d-xo.html
@@mrAkumulator Dziękuję za odpowiedź :) Teraz nie będę miał wątpliwości...
A co gdy zamiast seryjnego agm czy ram efb o pojemności 70Ah zainstaluje tradycyjny kwasowy ale o pojemności większej 100 lub 120 Ah? Taki większy Aku może dużo szybciej przyjąć ładunek utracony więc szybciej się doładuje przy SS.
Pewnie racja. Tylko taki akumulator o większej pojemności jest zazwyczaj dużo większy. Może się nie zmieścić tam gdzie seryjny był 70 Ah.
@@marekkapka8048 zazwyczaj się nie zmieści ale czasami wystarczy plastiki ściągnąć i już wejdzie.
Czy w układach inteligentnego ładowania trzeba stosować akumulatory EFB czy można zwykłe??
tak tylko musisz w programować jaki jest akumulator aktualnie założony.
Hahaha czego to producenci nie wymyślą. Zupełna racja że systemy start-stop nie mają prawa bytu i nie robią tego do czego zostały naprawdę "powołane". Należy się naprawdę mocno zastanowić czy wprost przeciwnie, czy zamiast pomagać nie szkodzą? Jedyny cel producentów to zarabianie kasy. Ale z drugiej strony, jeśli można zarobić to dlaczego nie??? "Jeleni" nie brakuje 😂😂😂
A co się stanie jesli wymienie akumulator z AGM na zwykly i nie używam systemu Start Stop. Jak to się ma do alternatorai i calego sterowania ładowaniem Auto Octavia 3
Może być różnie, generalnie akumulator będzie służył krócej. Ale może być też tak jak często zdarza nam się w VW Passat, że nie znikają błędy. AGM ma mniejszą rezystancję wewnętrzną i system SS widząc zwykły akumulator z wyższą rezystancją, może uznawać go za zużytego. / R
@@mrAkumulator Dlaczego według Pana zwykły akumulator będzie służył krócej w samochodzie z SS jeżeli ten system będzie przecież wyłączony?
@@jacekstochaj9316 IBS
Do systemu start-stop jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest używanie kondensatora rozruchowego zamiast akumulatora rozruchowego, a do bagażnika dowolny akumulator do podtrzymywania ładunku kondensatora rozruchowego. Ten akumulator może być dowolny, stary, zasiarczony, nie ma znaczenia, ważne żeby miał pojemność nie mniejszą niż 17Ah, a to zapewni utrzymanie ładunku wystarczającego do rewelacyjnego rozruchu przez kondensator rozruchowy. Rolą akumulatora jest buforowanie kondensatora rozruchowego ponieważ auto na postoju pobiera ok. 50 mA prądu spoczynkowego, alarm itp. Ja taki system używam w Citroenie C5 2.0 HDi i rozrusznik w tym dieslu kręci jak wariat z tego kondensatora, gdyby nie postojowy prąd upływu auta, akumulator wcale nie byłby potrzebny. To jest idealne rozwiązanie do diesla w zimę oraz do systemu start stop. Ostatnio mierzyłem prąd rozruchowy mojego kondensatora, a do pomiaru nie został użyty mój BT360 lecz profesjonalny miernik firmy Bpower i wykazał 2470 A prądu rozruchowego, pracownicy sklepu z akumulatorami byli w szoku. Mój BT360 wykazuje 2100A ponieważ to już chyba jest koniec jego zakresu pomiarowego więc dlatego nie może pokazać więcej. Wyciągnąłem taki wniosek ponieważ zawsze pokazuje 2100 A bez żadnych wahań w dół czy w górę, zawsze jest 2100 A i koniec. Tak duży prąd bardzo uzależniony jest od styku klemy więc po każdym podłączeniu powinny być jakieś minimalne różnicę a tu nie ma, ponieważ prawdopodobnie jest przekroczony zakres możliwości pomiarowych miernika. Mierząc miernikiem Bpower za każdym zapięciem zacisków pomiarowych na słupkach kondensatora ten prąd wykazuje minimalne wahania, więc uważam że to Bpower pokazuje bardziej prawdopodobny wynik a jego zakres pomiarowy, nie został przekroczony.
Zmierzyć takie wielkie natężenia to da się dość dokładnie zwykłym miernikiem, pod warunkiem że elektronik odpowiednio go podłączy na odpowiednim oporniku i obliczy wszystko np na mierzenie natężeń w okolicach 3000A. To nie jest jakieś trudne dla elektronika i można to robić miernikiem który normalnie nie zmierzy nawet 10A.
Tym nie mniej mam wątpliwości co do tego kondensatora rozruchowego.
Po 1 one mają małą pojemność (setki razy mniejszą niż małego akumulatora), po 2 same się rozładowują bez niczyjej pomocy, od samego stania na półce. Można by poeksperymentować i dodać jakiś taki kondensator dodatkowo do istniejącego akumulatora, ale w większości samochodów to się nie opłaca i po prostu nie robi różnicy, chyba że ktoś ma naprawdę wielki silnik i mu zwykły akumulator nie daje wystarczająco dużo mocy.
@@KogiSyl Mój kondensator rozruchowy ma pojemność około 1.5 Ah więc jakieś 50 x mniej od akumulatora i wystarcza na 10 sekund ostrego kręcenia silnikiem diesla. Na postoju rozładowuje się w ciągu zaledwie 8 godzin prądem postojowym auta, lecz gdy jest buforowany choćby bardzo starym i zużytym akumulatorem, to trzyma długo. Ten kondensator ma tak minimalny wewnętrzny prąd upływowy, że po roku stania w magazynie nadal miał około 12V napięcia, więc sam praktycznie nie ulega rozładowaniu. Pomiar maksymalnego prądu rozruchowego który opisałeś jest nieprawidłowy. Testery akumulatorów obliczają ten prąd na podstawie pomiaru oporności wewnętrznej akumulatora lub kondensatora, lecz przez testery nie przepływa tak wielki prąd.
Gdybyś użył miernika do 10A i użył przekładnika prądowego czy też bocznika pomiarowego, który ty nazwałeś opornikiem (zresztą zgodnie z prawdą, ponieważ taki przekładnik jest tak naprawdę, rezystorem o bardzo niskiej rezystancji na którym mierzy się spadek napięcia w trakcie przepływu prądu) to żeby zmierzyć ten prąd 2470A musiał byś właśnie taki prąd pobrać z tego kondensatora. Ja nie znam takiego obciążenia, co było by w stanie pobierać 2470 A przy 12V i nie spłonęłoby, albo nie eksplodowało. Przecież to jest moc prawie 30 tysięcy watów !!!
Skąd ja miałbym wziąć tak potężne obciążenie pomiarowe ?
Korzystanie z takiego kondensatora to czysta przyjemność, wiem co mówię ponieważ z niego korzystam, o ile latem nie ma większych korzyści to już zimą jest poezja. Właściwie to nawet latem jest korzyść, ponieważ w gorącej komorze silnikowej siedzi kondensator a jemu to specjalnie nie przeszkadza to akumulator siedzi wtedy w bagażniku i nie jest narażony na bardzo wysokie temperatury a włąśnie to zabija akumulatory, nie niska temperatura która tylko zmniejsza chwilowo wydajność a wysoka temperatura. Więc korzyści są nieocenione, zawsze świetny rozruch oraz wydłużona eksploatacja nawet nędznego akumulatora.
Ja mogę coś na ten temat powiedzieć, ponieważ nie teoretyzuje lecz fizycznie eksploatuje superkondensator na co dzień, więc wiem jak jest naprawdę a nie teoretyzuje. W nowych autach z systemem start-stop jest już montowany w fabryce kondensator rozruchowy, o mniejszej pojemności niż mój ale jest, mój wystarcza na 10 sekund kręcenia a ten fabryczny na 3 sekundy ale to wystarczy i rozruch nie obciąża akumulatora, czyli kondensator przedłuża czas eksploatacji akumulatora. Jak chcesz poczytać o moim superkondensatorze i jego eksploatacji to wpisz w google "superkondensator mxf" i na pierwszej pozycji znajdziesz mój opis, naprawdę warto poczytać.
Mam pytanie moze ktos z was bezie wiedzial, otowz posiadam mercedesa w211 ktory nie posiada systemu start/stop jak i zadnego odzyskiwania energii natomiast fabrycznie producent podaje ze ma byc akumulator AGM, sporo czytalem i zastanaiwam sie czy faktycznie jest sens jesli auto nie posiada tych systemow oraz w jakim celu wsadzili taki akumulator, faktem jest ze w aucie jest duzo bajerow pozerjacych energie natommiast w przypadku 95ah agm a efb czy zwykly aku w cenie to ogromna roznica, ktos moze mial podobny dylemat?
Dlatego , że jest po siedzeniem w kabinie to powinien być AGM, ale wszyscy montują zwykłe - ''mietki'' i tak słabo ładują to on nie będzie śmierdział a jakbyś ten mały chciał wymienić to nie przepłacaj czasem w serwisie tylko kup motocyklowy najtańszy YTX14-bs ./ Andrzej
@@mrAkumulator w tym przypadku jest w bagażniku natomaist czy to by była główna przyczyna montowania AGMa?
Mercedes na OE wyposaża ''na bogato'' a potem - samo życie./ Andrzej
Mam pytanie do prowadzącego jaki akumulator szedł na pierwszy montaż do Range Rover 2004 r. silnik 4.4 od BMW AGM czy EFB ponieważ istnieje pogłoska kręgu land roverów, że tylko oryginał na 1500 pln udźwignie ten samochód oraz jego "czułą wiązkę" jest cięższy od innych i takie tam oraz żaden zamiennik nie da rady. w 2004 r szły pod szyldem LR akumulatory od Varty, późdniej już EXIDE gdy przejął firmę Ford. Pozdrawiam
Dzień dobry napisz mi coś o akumulatorze optima blue bo taki mam u siebie w omedze i nie wiele o nim można wyczytac
''Optimy'' maja 3 kolory , blue, yellow i red . niebieskie są deep cycle, żółte dual power, czerwone to rozruchowe. Zakładając , że wszystkie mają i tak bardzo wysokie prądy rozruchowe to zwykły śmiertelnik różnicy nie dostrzeże. / A.M.
@@mrAkumulator Oj dostrzeże szczególnie przy -18 stopniach.
AGM z Forda padł po 5 latach mimo wyłączenia start-stop, strach pomyśleć co by było gdyby nie był AGM :) Jaka utrata gw. na auto skoro wymieniamy aku tzn że gwarancji już nie ma, no chyba że producent daje 7 lat na auto i 2 na aku ;)
u mnie padł po 7 latach i własnie szukam nowego
A nikt nie wspomniał o rejestracji akumulatora AGM w sterowniku po wymianie aku.(BMW)
..i jeszcze w gminie trzeba zarejestrować :) / A.M.
+mrAkumulator nie wiem czy prawdę mówił mi kolega, który ma audi a6 ale właśnie musiał wprowadzić numer z aku. Wstawił zwykły ale numer przepisał ze starego.
''sterownik'' dowiedział się , że jest nowy aktualnie akumulator i , ze trzeba zresetować parametry ładowania nieco skorygowane już do zużytego akumulatora, numer posłuży serwisantowi do upewnienia się czy nadal jest to akumulator , który był wymieniany wcześniej.
Jeśli nic nie zrobimy ''sterownik'' po kilku uruchomieniach sam ''pokapuje'' co i jak a numer...? / A.M.
@@mrAkumulator a czy w peugocie 508 rxh po zmianie aku na agm bosh s5a08 trza coś w lexia zmienić?
Jak AGM damy do samochodu z alternatorem ktory daje 14,4 V to akumlator bedzie cierpiał chyba?😏 normalnie mają 13,5V
bardzo pomocne informacje ale........... jesli ja kupuje samochód to samochód jest czyj???? mój czy producenta? kto ma do niego prawa ja czy producent? to samo z akumulatorem. Nie podoba mi się to wciskanie ludziom np akumulatorów które sa droższe a nie wnoszą nic i szantażowanie ,że trace gwarancje itp. Mój akumulator , mój samochód to mogę zrobic z nim co zechce pod warunkeim ze nie robie nikomu krzywdy
Przepraszam mógł bym się dowiedzieć adres email?
info @ akubiz . biz
Współczesna ekologia to jest sponsorowana religia, i z miłością do środowiska nie ma już nic wspólnego. Ot, producent gazu płaci za protesty wobec producentów węgla. Tak czysto przykładowo, bo temat jest bardziej rozległy. System start-stop to też raczej kwestia ekowiary. Fizyki się nie oszuka. Cały prąd w akumulatorze "bierze się" z paliwa, a najwięcej prądu kosztuje rozruch silnika. Czyli musi nastąpić spalenie dodatkowego paliwa w celu doładowania akumulatora, który odpalił silnik na światłach. Tyle, że podczas jazdy. Może częściowo jest to sposób na mniej spalin, ale gdzieś jest granica opłacalności stosowania tego systemu.
Start stop to największe dziadostwo jakie może być wymieniłem aku z AGM na zwykły w nissanie już jakiś rok i wszystko ok pozdrawiam
mam właśnie ten sam dylemat. W Ford Kuga chcę zastosować zwykły akumulator Varta Blue F17 (wzmocnione płyty) zamiast E34 (EFB). Jeżdżę zawsze z wyłączonym S/S i za jednym zamachem robię raczej długie przebiegi (100 km lub więcej). Wydaje mi się, że te wszystkie dywagacje z filmu to raczej powinny interesować taksówkarzy. Wg. mnie pytanie powinno brzmieć: czy w samochodzie są zaczarowane jakieś dziwaczne układy pomiarowe "identyfikujące" rodzaj ogniwa (nie wiem: rezystancja wewnętrzna czy coś w tym stylu). Ktoś coś ...?
Czy Polski producent akumulatorów ma w ofercie AGM 70Ah
Tak centra.
"CO2" to myk EU na handel powietrzem, tak na marginesie.
Jeden Człowiek każdej doby produkuje 260L CO2... to który ekoświr jest chętny założyć sobie kaganiec start/stop? żeby być bardziej eko. ;D
tylko człowiek emituje CO2 w ramach krótkiego cyklu węglowego (ten węgiel pochodzi z powietrza i został wyłapany przez rośliny które człowiek zjadł a jego równowartość zostanie pochłonięta przez rośliny które człowiek zje następnym razem). Natomiast węgiel z rur wydechowych to węgiel który został pochłonięty przez rośliny 900 mln lat temu i jego uwolnienie "trochę" zaburza klimat
Start Stop nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, silnik dostaje dzieki po garach dzieki czemu jest nieoplacalna jego naprawa i komujemy nowy po przebiegu 120 tys km.
A czy można uznać akumulator EFB za coś podobnego do wersji "Heavy Duty" i czy jest zasadne zastosowanie go w samochodzie intensywnie użytkowanym w mieście, np. taksówce lub karetce?
Też jestem ciekawy, nie mogę znaleźć informacji.
W EFB rzeczywiście widać gołym okiem jakieś modyfikacje , które nieco przypominają próbę naśladowania opancerzenia płyt na wzór akumulatorów ''pancernych'' . Może to w efekcie zatrzymać na dłuższy czas opadające ''masy'' co pewnie jakoś przełoży się na dłuższy czas ich psucia a domieszka sadzy pewnie ma zapewnić optymalną porowatość w sytuacji i tak nieuchronnego zasiarczenia płyt. / A.M.
Tak jak najbardziej Akumulator EFB to dobra opcja dla taksówek czy pojazdów używanych w spedycji miejskiej:-)
Czy mozna odpalac samochod z akumulatorem AGM kablami rozruchowymi ?
tak
BARDZO PRZEJRZYŚCIE WYTŁUMACZONE RÓŻNICE.
Dzięki 😉
Witam obejrzałem filmik ale do końca nie wiem czy moge zastąpić zwykły akumulator akumulatorem z AGM system star stop ??? czy on sie nie popsuje nie stracę gwaranci ??
Zaden akumulator na swiecie nie systemu start stop. Obejrzyj film jeszcze raz a potem jeszcze raz...
Te nowe samochody nie przetrwają tyle co te akumulatory ;)
Zamieniłem na zwykły 2 lata temu i nie chodzi start stop i bardzo dobrze bo mnie denerwowało to badziewie volvo xc 60
Po zmianie musisz wprowadzić w komputer nowe ustawienia i wtedy start stop zaczął by ci działać :)
@@atrix16 robiłem to też adaptacja aku Po odjęciu klem i przykręceniu działa normalnie póki manualnie nie wyłączę Długa jazda powoduje też włączenie alternator daje 14,7 volt Auto mi podpowiada że akumulator jest za zimny ,ale jest tak dobrze co 5 metrów nie gaśnie
Mnie się również wydaje że większych głupot jest jeszcze wiele .
Zamiast dać jakieś zniżki do montażu LPG czy na gaz to wymyślają głupoty StartStop.
LPG i gaz to to samo magiku
@@pako8572 są jeszcze inne gazy np CNG również montowany w autach
Bo tutaj chodzi o zarabianie kasy a nie o rozdawanie prezentów 😝
Wydaje mi się że przy zamianie ze zwykłego aku na agm nic się chyba nie ugra. W tym wypadku ilość cykli nie będzie miała znaczenia tylko czas.
Co do temperatury, w motocyklach akumulatory niemal stykają się z silnikiem i bynajmniej ja nie zauważyłem destrukcyjnego działania wysokiej temperatury a po dłuższej jeździe w gorący dzień ciężko utrzymać rękę na akumulatorze co by oznaczało temp 50-60 stopni. W komorze silnika w samochodzie akumulator chyba nie ma aż tak ciężko jednak tu nie mam żadnych doświadczeń.
Daniel Wrotny AGM nie może być w komorze silnika, bo wysoka temperatura niszczy te akumulatory.
Marek Uznański nie wcale.Jakoś w oplach i Vw są pod maską majster AGMy 😂
To nie znaczy, że jest dobrze. Akurat VW i Opel nie są dla mnie wzorem jakości. Skrzynie M20 i M32, afera spalinowa itd.
Marek Uznański marek zegarek jesteś artystą i tyle
Marek Uznański Nie może, a jest i to w wielu modelach z systemem S/Ś. Jak to mówią "Mongolskie teorie".
Co do akumulatora to odżałuj i kup taki jak był, ja wolę dopłacić i mieć lepsze, auta które potrzebują aku AGM to raczej nie takie za 5000zł, że akumulator to będzie 10-20% wartości pojazdu tylko takie za 20-50tyś, więc co szkoda zamiast dać 350 to 600 za taki akumulator. Jak chcesz oszczędzić to kup troszkę mniejszy, bez przesady, jak miałeś 65 to 55 też zda egzamin i nie wpłynie praktycznie w żaden sposób negatywnie, 100ah spokojnie na 80ah można zamienić ale już 44 na 35 to troszkę przesada bo 44ah są dość tanie.
Start-Stop niszczy elementy silnika, to prawda, każde odpalanie silnika zużywa części, części przez minimum 2s po odpaleniu pozostają bez smarowania, rozrusznik pracuje pod bardzo dużym obciążeniem więc każde jego użycie przybliża go do zniszczenia, a system Start-Stop używa go dużo. Jedyne "eko" które liczy się dla UE to mniej CO2 i NOx (w testach laboratoryjnych i na specjalnych torach), żadnych konsekwencji długofalowych.
AGM MASZ PRĄD ŁADOWANIA WYŻSZY CZYLI 14.8 A ZWYKŁY MASZ 14.4 V.zwykły ci się zaraz zagotuje w instatacji start stop.Gdzie. w systemie start stop.masz moduł ładowania który mierzy i nawet jak trzeba ładune i 16v. W Niektórych furach z start stop.włożenie zwykłego aku powoduję bład ładowania i kontrolka ładowania się zaswieci
To, że w Insigni tak jest nie znaczy, że w innych autach jest tak samo. Są auta, których regulator napięcia jest ustawiony na maks 14V i do tej wartości modulują. Co więcej mają akumulatory kwasówki oznaczone jako Heavy Duty, cokolwiek to znaczy (czy są to akumulatory EFB nie znalazlem odpowiedzi). Oczywiście Stop&Start w nich jest.
Marek Uznański pokaż mi auto z start stop gdzie jest zwykły aku.Chyba to twój passerati przerobiony u januszka
Tomasz Szary FIAT 500X ma Heavy Duty, próbuję znaleźć podobieństwo do passeratti, tym bardziej przerobionego u Januszka... Czego bym nie wypił nie udaje się. Jedną Insygnią myślisz, że rozumy pozjadałeś? Pokory trochę, bo ze znajomością elektroniki i elektryki aut słabo... Do tego czytać ze zrozumieniem się naucz są kursy :), bo nigdzie w wypowiedzi nie użyłem słowa "zwykły", tylko wyrażenie "akumulatory kwasówki oznaczone jako Heavy Duty" - są zalane elektrolitem, pod klapką są korki - a EFB też kwasówkami są! Swoją drogą słabo ze słuchem, bo w filmie też o tym jest :D Pokazywał auta nie będę, sam znajdź dowolne zdjęcie, cokolwiek :) Do tego inteligentny alternator w 500X ma regulator 14V :) Napięcie oscyluje od 12V z groszami do 14V :)
Marek Uznański majster to że ci ładuje mniejszym prądem twój super fiat 😂Nie znaczy że w systemia s.stop. gdzie na pierwszy montaż jest aku agm masz wieksze ładowamie.Wsadzając tam zwykły zagotuje ci aku w przeciągu jakiegoś czasu.Dlatego że Agm masz wyższy prąd ładowania gdzie nawet prostowniki mają funkcje agm i inaczej je podładowują
Tomasz Szary zdecyduj się. W końcu chodzi Ci o większe A, czy większe V? Alternatora w moim "super fiacie" nie mam małego, 150A. Co do samego akumulatora, to jego parametry są wbite do konfiguracji autka - można to zmieniać, ale aku musi być taki, jaki jest wbity. Odniosłem się ogolnie do Twojej wypowiedzi, a nie tylko w temacie AGM - co więcej odniosłem się do " A ZWYKŁY MASZ 14.4 V." - tak, aku z mojego auta testuje się jako zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy.
Co do jeszcze "super fiata" - skrzynia M32 i M20 GM - napsuły krwi i wyciągnęły kasę od właścicieli, którzy w swoich FIAT-ach otrzymali złom od Opla (Bravo, Croma, Grande Punto/Abarth Grande Punto).
System stop & start . Tamten sestem to bezkluczykowy
+
mrAkumulator
Jakj już to nie fludyd tylko fladed. Flood czyta się flad nie flud.
Ukraińskie Forse maja obie płyty odlewane oraz płynny elektrolit. Dzięki temu mają większe prądy rozruchowe w ujemnej temperaturze.
Forse zazwyczaj ma większy prąd rozruchowy niż zadeklarowany u mnie 100Ah deklaruje 850A a przy minus 5 stopniach na testerach wykazuje 920 A.
Witaj, proszę nie wpisuj komentarzy, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Wielu widzów to czyta i mogą pomyśleć, że tak jest. W serii forse nie na dwóch płyt odlewanych. Minus to technologia Włoska Sovema - expanded metal (czyli rozciąganie), co do plusa, na dziś nie mam doświadczenia i wiedzy czy to odlew, czy ex-met. Chyba, że Twoja wiedza obejmuje newsy, że marka FORSE będzie produkowana przez innego Ukraińskiego producenta, u którego płyty odlewane to standard w wyższych seriach. Na ten moment na stronie producenta jest tak: www.westa.com.ua/pl/cms/production/technologies_products/tech1.html
Robert
@@mrAkumulator Swoje komentarze opieram na tym co widziałem u Ukraińskiego dystrybutora Forse w Odessie. I by pokazać naiwnym czasem klientom, iż ludzie uważający się za nie lada fachowców sami nie wiedzą co trafia w ich ręce i z czym mają do czynienia. Forse na rynek Europejski dostarcza akumulatory w wersji export i tylko tu po części twoje wywody wnoszą trochę do tematu. Forse wytwarza akumulatory w dwóch wersjach Export o płytach minusowych wycinanych z taśmy i na swój rynek o płytach lanych o pojemnościach od 74 Ah wzwyż.
Każdy Ukraiński dystrybutor ma pokazowo niezmontowane akumulatory w obu wykonaniach. Będąc następnym razem zrobię zdjęcia owych demo by udowodnić Ci, że nie bardzo wiesz jakiej technologi używa Forse. Akumulatory o lanych płytach produkowane są z myślą o pracy na Syberii itp. Czasem przez fakt, że oba wykonania wyglądają identycznie na rynek Europejski trafiają akumulatory przeznaczone na ich zimne rynki. Różnicy w wyglądzie praktycznie nie ma. Rozpoznać ciężko która to wersja, tylko nieliczni sprzedawcy wiedzą o dwóch wykonaniach, potrafią rozróżnić wersje syberyjska o lanych płytach od wersji export o płytach ciętych ciągnionych.
Na 12 polskich dystrybutorów Forse w polsce jakich odwiedziłem tylko jeden w Kielcach miał pojęcie o 2 wykonaniach i o tym jak je rozróżnić! Co tylko potwierdza fakt, iż ponad 90% polskich niby fachowców od akumulatorów nie wie z czym ma do czynienia i co sprzedaje.
Nieznaczna różnica w oklejeniu i naklejkach. Akumulatory Force posiadające napis Orginal Ukraina i symbol śnieżynki to te o lanych płytach. Zainteresowanym podeśle zdjęcie jak to wygląda.
To o czym piszesz to wiedza powszechna, mam taki akumulator na obu płytach odlewanych jako pokazowy, ale z zakładów z Konstantinówki (z których ponoć będzie teraz wychodził żółty akumulator - informacja z wiarygodnego źródła). Natomiast do PL, nie trafiają akumulatory na dwóch odlewanych płytach. Rozbierałem dwa razy 74Ah jedną do robioną Dinpro, druga w Kursku, i tylko plusy wyglądały na odlewane. Ale były to jeszcze czasy przed YT i nie zarejestrowałem tego kamerą. Mam kontakt z kolegami z Ukrainy, Rosji i wiem, że na ciężkie warunki aku są robione według starej dobrej szkoły. W Polsce jeden dystrybutor Forse, reszta to sklepy i lokalni sprzedawcy. / Robert
74ah 720A Forse kilka sztuk pomierzonych i prąd 630A
Złom
@@magdau1 A gdzie były użytkowane?
Uprzedzając fakty, zanim PiS-owcy zaczną tutaj trąbić o wychodzeniu z UE, żeby nie obowiązywały nas "debilne rozporządzenia" jak to o systemie Start/Stop, pragnę przypomnieć kto jest największym beneficjentem środków unijnych... no muszę mówić kto?
Niemcy! Bo z 80% lub więcej trafia z powrotem do nich, a jak uważasz inaczej to jesteś zwykłym idiotą.
+Zenek Bombalina zgadzam się z tobą w 100%, że Niemcy. Pozamykali nam fabryki, a w ich miejsce otwarli markety. Do UE przyjmuje się biedne kraje, żeby poszerzyć rynki zbytu. Jeśli ktoś zapomniał to mieliśmy do 2010lub 2011 okres przejściowy na legalną pracę. A Niemcy zaczęli od razu eksportować do nas co się dało. Nie wierzcie w to, że Wielka Brytania żałuje wyjścia z UE. Jestem wręcz przeciwnie.
Nie Niemcy pozamykali tylko Polacy - ówcześni biznesmeni żyjący pewnie większości do dziś. Pamiętam jak byłem dzieckiem i dorośli mówili - super, nie trzeba będzie pracować, będziemy handlować jak Amerykanie, Niemcy itp. nie trwało to bardzo długo bo kasa się ludziom skończyła i handel też zaczął się pomniejszać. Gdyby Niemcy chcieli sprzedać swoje fabryki Polakom to Polacy też by kupili , tylko że.. mało kto jest tak głupi jak Polak, nie znam państwa które z radością wysprzedało by zakłady za miliardy, naprawdę , poza Polską to się nie zdarzały chyba nikomu.
"Start Stop" to pomysł ludzi zmęczonych truciznami kierowców, nie chodzi o nazwę 'środowisko' a o ludzi nie zmotoryzowanych którzy nie chcą być truci za nie swoje grzechy. Osoby piesze i inne nie zmotoryzowane mają już dość wdychania trucizny i życia krócej od innych mieszkańców państw pobocznych. Sam stoję na światłach albo na szlabanie pieszo czy rowerem i żaden degenerat nie wyłączy silnika a piesi duszą się w spalinach , to przecież przestępstwo kogoś tak niszczyć, jak byłem mały to ludzie wyłączali silniki, teraz już nikt tego nie robi. Zwróciłem kiedyś uwagę że już nie mogę wytrzymać z powodu ilości spalin to zostałbym pobity, do tego doszło w Polsce że kierowca trując zabierze 15-20 lat życia i jeszcze zamiast przeprosić za swoje zbrodnie będzie chciał pobić - bo jemu należy się możliwość zatruwania. Już od wielu lat jest też przepis że gdy auto stoi silnik może pracować max 1 minutę, za komuny było 3 minuty. Czy Polska Policja to sprawdza.. - nie ,czy kierowcy sami tak postępują - też nie. Pytałem też o to policjanta, ale on się uśmiechnął i powiedział że - czego wymagasz od polskiego zepsutego kierowcy, oni nawet nie przyznają się do winy jak zabiją w wypadku człowieka .
Typie, jak oglądam krotkie filmiki nt. Rozdzielni, transformatorów, łuków elektrycznych to zawsze ciebie widuje, a nawet jak na jakiś zagraniczny wszedłem to też tam byłeś ( oczywiście w komentarzach) ten kanał ogladam i również jesteś
Nie obrażałem Cię, napisz jeszcze raz ponieważ nie potrafię zrozumieć tego co napisałeś.
Unia Europejska to przekleństwo