Chris! Prowadzisz własny warsztat, masz rodzinę, masz obowiązki, masz swoje hobby, musisz zasuwać żeby był pieniądz co w Polsce nie jest łatwe, a tutaj profesjonalna lekcja jakiej nie ma w żadnej szkole. Ponadto terminologia książkowa, kultura, wiedza bez zająknięcia i dokładność naprawdę wielki szacunek, takich ludzi brakuje dla młodych w szkołach, nieudolne szkolnictwo mamy, ale Ty mógłbyś to zrewolucjonizować! Pozdrawiam i podziwiam!
Chris robisz mega robotę. Przypomina mi się jak w naszych czasach wyglądały podręczniki do przedmiotów zawodowych. najpierw trzeba było zrozumieć sposób myślenia autora a późnej co on chce przekazać. w latach dziewięćdziesiątych uczyłem się o gaźnikach, regulacji zaworów w silnikach dolnozaworowych, a BMW wprowadzało 16 zaworowe głowice i pełny wtrysk z regulatorami hydraulicznymi. Może to i lepiej bo jak przyjedzie Maluch na warsztat to też damy radę, a to przecież nasza historia, a tą trzeba szanować jaka by nie była. Jak Matkę. Zdaje sobie sprawę ile czasu trzeba poświęcić żeby nakręcić taki odcinek, ale jedno masz pewne, będzie przybywało ludzi którzy będą to oglądali i czerpać z tego wiedzę której w szkole nie posiądą. Możesz też zmienić kontekst walnąć tatoo na łapę zrobić dredy i powiedzieć to wchodzi tu wychodzi tędy, tu wlatuje tam wylatuje tak działa, nie neguje ale to jest pod publikę ( oglądam wszystko). Ty robisz to z pasji do maszyn i za to wielki szacunek.
bo widzisz Kris jak sam mowił jest samoukiem po prostu duzo czyta plus sam grzebie, może też trzeba było czytac ksiażki (lub internety) i dłubac w garażu?? nie troluje bo podobnie jak Kriss robilem tylko że w innej dziedzinie, bo mając naście lat juz sam naprawiełame rozne cuda w garażu :-)
Szkoła tak naprawde podaje czystą teorie i to też nie zawsze kompletną.. Nauczyciele pokazują, że cos tam lizneli tematu na "praktykach" które bardziej przypominają.. Zastanawianie 10 minut w którą strone Outside na oponie. Ja z własnego doświadczenia powiem tak.. Uczyłem sie 4 lata w technikum na profilu "mechanik" I wiedza która zdobyłem w szkole nie może w niczym równać się z tym, czego nauczyłem sie już pierwszego dnia pracy. Najlepszą nauką jest praktyka.. spierdzielisz cos raz to będziesz o tym pamiętać bardzo długo. Krisu sam kiedyś mówił, że jest samoukiem i lubi grzebać.. Zrobił jeden silnik, drugi i co zobaczył i czego się dowiedział, nikt mu nie zabierze. A jest na tyle zajebisty ze dzieli się tym z innymi. Lepiej jest sie dowiedzieć od niego, niz rozwalić własne, chodz to drugie byłoby jeszcze lepszym sposobem na nauke :D
@@andrzejandrzejowy8516 Krzysiu też mówił że sie edukuje nie tylko w warsztacie ale też duzo czyta, a wbrew pozorom teoretyczna podstawe działanie też dobrze znać.
w mojej szkole mechanicznej to uczyli dużo biologii, chemii, religi ja kurwa rozumiem żeby odróżniać psa od kota marichułane od sosny wode od oleju Jezusa od szatana księdza od pedofila ale czemu przedmiotów technicznych było 4 godziny lekcyjne w tygodniu a biologii 8h.
Dokładnie teoria teorią a praktyka dopiero tak naprawdę weryfikuje nie tylko wiedzę, ale też umiejętności myslenia też nasze manualne. Ile sam różnych gratów najpierw zepsułem zanim coś zaczeło dzialać 'po naprawie'. Teraz jak coś leci na 100% do śmieci, albo już tylko ostatnia naprawa może to uratować to zawsze rozbieram, a potem składam. Ćwiczenie jest to jakieś zawsze, no i czysta praktyka 😉👍Kris, dla Ciebie to szacunek, niewielu chce sie dzielić tak praktyczną wiedzą jak Ty!🤗👍👍👍
Takie zajęcia powinni przeprowadzać nauczyciele. Większość z nich jedyne co potrafi to się zorganizować w ramach protestu, bo przecież za mało zarabiają za swoją ciężką pracę :P Z drugiej strony, jeżeli ktoś myśli, że nauczy się dowolnego zawodu wyłącznie w szkole, to się grubo przejedzie. Bez dodatkowego wkładu, chociażby takiego przeglądania filmików, jedyne na co mogą liczyć to na Holandię.
Co do nauczycieli to zależy mnie uczył np naprawdę doświadczony facet pod 60lat z wieloletnią praktyką i wiedział co mówi umiał pokazać albo inny młodszy za to z prawdziwym zapałem i wiedzą uczył tylko tych co chcieli się uczyć umiał nauczyć wytłumaczyć pokazać ale takich jest mało ja miałem fart
Dawka czystej wiedzy,bez zbędnego pierdolenia i gwiazdorzenia, jak u pewnego wytatuowanego grubasa w dredach, co wiedze posiada z Wikipedii. Pozdro dla Ciebie, Chris
Po co w ogóle te wszystkie komentarze!? Przecież to kolejny film na mistrzowskim poziomie! Słów brakuje, żeby docenić Twoją twórczość - Profesorze jesteś geniuszem mechaniki!!! Pozdrawiam
Chrisie.. Nie os tylko wał. Różnica między wałem jest taka, że wał przenosi moment obrotowy a oś nie.. Nie czepiam się ale sam kiedyś napomniałeś, że fajnie się dzielić wiedzą. Ty zrozumiesz, hejterzy będą mieli punkt zaczepienia... Super kanał, zawsze chętnie do Ciebie zaglądam, fajnie się ogląda dużo bezcennej wiedzy, trochę chumoru. Pozdrawiam
Blow off to akurat bardzo proste "urzadzenie" jest to zlaczka uznajmy ze rurka ktora z 1 str jest podpieta pomiedzy turbo a przepustnica a na wylocie jest zatkana np kawalkiem gumy docisnietej sprezyna ktora odpuszcza przy danym cisnieniu.
Panie Profesorze, Long Life = DO 30 tys km, nie 30 tys, tylko do wg wskazań kompa, max do 30 tys. Ja mam auto, które ma zalecenie wymiany oleju co 30 tys lub wg wskazań kompa. Komp nigdy mi nie pokazał więcej niż 20 tys km (przy moim stylu jazdy). Wymieniam 2x w roku, średnio co 13 tys km. Poza tym, bardzo dobra robota!
Jestem pod wielkim wrażeniem tego materiału, szacun. Zawsze mnie interesowało jak i czy chłodzony jest wałek od gorącej strony. Wydawało mi sie że kanał na wolny wypływ rozbryzgowy musiałby być przewęzony na zasadzie dyszy żeby precyzyjniej dzielić sie struga olejową z łozyskami slizgowymi.. Myslę że materiał panewek to brąz. Co do prostoty konstrukcji to niby proste ale nic co sie kreci powyzej 100 tys obrotów dłuzej niz godzine nie moze być proste :) w dodatku na tanich panewkach z brązu. Węglik wolframu by zwiększył koszty. Ciekawe profesorze byłoby twoje zdanie na temat skuteczności chłodzenia turbiny hamowaniem silnikiem.. Generalnie materiał o zaletach/wadach hamowania silnikiem tez byłby ciekawy. Jeszcze raz szacun! PS Kłopot z bezwładnością duzych turbosprężarek spowodował pewnie konieczność stosowania dwóch - trzech mniejszych...
Raczej brązy niż mosiądze :) Materiał miękki, porowaty żeby utrzymywać olej w sobie plus posiada właściwości samosmarujące bardzo potrzebne w przypadku spadku ciśnienia oleju.
Krisu ciągle powtarzasz że turbo to takie proste urządzenie a ja Ci powiem że wiedziałem jak ono jest skonstruowane ale nie wiedziałem że jest tak skomplikowane! Te różne rodzaje ułożyskowań, mikrokanaliki olejowe. Nie wiedziałem że tyle tego jest. Dzięki za ten filmik.
Fajny materiał. Trochę w tym siedzę i sprostowałbym, że turbiny diesla kręcą się przeważnie w 3 zakresach. czyli proste - starsze do 90ooo obrotów, te z filmu testuje się do 130ooo obrotów a typowe Garetty z każdego pastucha 1.9 kręci się do 168ooo obrotów. Pozdrowki.
Człowieku jestes genialny!!! szukałem własnie niedawno filmu o budowie turbo i wkoncu patrze jest jakis nowy!!!! meeeega pomogles zrozumiec budowe i smarowanie turbospreżarki!!! wielki szacun Chris. Podziwiam twoje filmy!!! mega piona!
Kurczę zobaczylem filmik od profesora jeszcze z takim screenem bedzie czad.. Ale najpierw łapka. Szanuje za poświęcony czas. Super. Chciałbym do Ciebie na warsztat przyjechać..
Profesorze, ta oś to to wał. Jak przenosi moment obrotowy to wał. Jak się tylko na tym kręci to oś. I kręć dużo, jeszcze więcej bo oglądanie twoich filmów uzależnia.
Najlepszy kanał mechaniczno - rozrywkowy na PL scenie - dziękuję za kolejny miły wieczór oraz standardowo - wszystkie reklamy oglądałem :) Piona Krzysztof ! :)
Świetny materiał na lekcje do szkoły. Patrząc przez pryzmat lat po których skończyłem szkołę to naprawdę z mechaniki nie wiedziałem zbyt wiele, dziś dzięki TH-cam a zwłaszcza dzięki takim osobom jak Kris, świat mechaniki odkrywam na nowo. Dzięki temu mam jeszcze większą frajdę z dłubania w swoich autach. Dziękuję Panie Profesoru 🙂
Profesorze, przerabiałem różnicę między dużą turbiną a małą turbiną. Chodzi mi o stronę gorącą oczywiście. Mianowicie. Miałem w swoim samochodzie hybrydę z fabrycznej turbosprężarki. Po programie hamownia wykazała 272 konie i 411Nm. Rozczarowałem się, bo typek robiący hybrydę pisał że podobno da się na niej zrobić 350 koni. Kupiłem drugą turbosprężarkę, ale z mocniejszej wersji, z większą turbiną. Oczywiście auto wróciło na rolki i efekt już był całkiem zadowalający 317 koni i 422Nm. Ciekawa sytuacja ma tutaj miejsce. Niutów przybyło niewiele całe 11Nm ale koni ponad 40. Wykresy z hamowni wszystko wyjaśniły. Mała turbina znacząco ogranicza przepływy przy wysokich prędkościach obrotowych i duża sprężarka była tu na nic. Maksymalny moment obrotowy był dostępny przy około 4000 tys obr (benzyniak), przez co silnik nabrał nieco charakteru diesla (mam tu namyśli 1.9TDI na pompie) czyli duży kop momentu obrotowego przy średnich obrotach a potem puchnie i moment obrotowy mocno spada. Turbosprężarka z mocniejszego modelu natomiast przesunęła punkt maksymalnego momentu obrotowego do okolic 5800 obr. Silnik odzyskał oddech, wykres momentu obrotowego stał się znacznie równiejszy, około 400Nm jest dostępnych przy 4000 obrotów, ale powyżej tej wartości moment obrotowy nie spada aż tak gwałtownie. Profesorze, nie wiem jak będzie to wyglądać u ciebie. Ale spodziewałam się, że na tej hybrydzie będzie dużo momentu w środkowym zakresie pracy silnika. Moim zdaniem lepszym pomysłem byłaby hybryda z K16. Tym bardziej przy takiej dysproporcji w rozmiarze sprężarek.
Podzielam Twoją opinię, ta k14 będzie po prostu restrykcyjna, być może dzięki dużej muszli zimniej da radę pompować ale będzie pracować na dużych prędkościach obrotowych i szybko padnie, taka jest moja hipoteza.
@@krzysztofkrajewski260 nie wiem czy jest sens. olej po prostu dostaje się do dolotu i turbo wtłacza go do cylindrów, gdzie jest spalany podnosząc obroty i ciśnienie doładowania, co powoduje że jeszcze większe ilości oleju wtłaczane są do cylindrów, co powoduje zwiększenie obrotów i kolejne podniesienie ciśnienia, co powoduje zwiększenie ilości wtłaczanego oleju przez dolot... i tak do "nieskończoności" (zatarcia lub rozwalenia silnika)
@@@szponiasty Ale są inne "okołorozbiegowe" tematy: czy np. silnikom benzynowym to też zagraża? a wolnossącym? i jak sobie radzić jak już do tego dojdzie? Temat był wprawdzie poruszany i przez Waldka Florkowskiego i Michała Jesionowskiego, ale wszystko fragmentarycznie. Może Pan Profesor ująłby temat wyczerpująco i całościowo... Taka moja sugestia
Krzysztof Krajewski a czy silnik benzynowy, czyli taki o zaplonie iskrowym bedzie chodzil na oleju? Skad silnik wolnossacy na niby wziac ten olej do rozbiegania? Rusz troche sam glowa, bo bez sensu marnowac czas na filmiki odpowiadajace na takie pytania jak zadales
a niby dlaczego nowe, jak jest prawidłowo wyważone, łozyska wymienione, nowe uszczelki, to się rózni jedynie tym że korpus nie jest nowy. warunek to regeneracja w firmie ktora sie tym specjalizuje a nie "mietek" w garażu co nie ma jak wywazyć turbo.
Mniejsza turbina (o mniejszym przekroju) działa skuteczniej przy niższych obrotach silnika, gdy generowane jest mniej spalin. Przy wyższych obrotach, gdy tych spalin jest dużo, zaczyna stawiać zbyt duży opór dla nich, przez co dusi silnik i moc spada. Większa turbina (o większym przekroju) działa skuteczniej przy wyższych obrotach silnika, bo nie stawia takiego oporu spalinom; przy niskich obrotach generowanych jest zbyt mało spalin, żeby ją rozkręcić, a w dodatku przez to, że więcej spalin musi "wejść", żeby ją rozkręcić, jest większa turbo dziura. Z tego też względu mamy w autach turbosprężarki o zmiennej geometrii, bi-turbo (dwie, różnej wielkości turbosprężarki), czy też inne wynalazki, typu turbosprężarki o zmiennym przepływie.
Nooo powiem, że nie dość że za darmo obejrzałem materiał za który na szkoleniu zabulił bym kilka stów to jeszcze poszerza horyzonty co do eksploatacji auta dla laików i pstryk wszystko staje się jasne: co to? dlaczego? czemu olej? jak to działa? jak jest zbudowane? Nie ma takiego drugiego TH-camra! Gorące POZDR!
K.K.K. powiedz Panie bo jestem tego bardzo ciekawy, czy z wykształcenia jesteś mechanikiem pojazdów samochodowych ?! Bo jeśli mam być szczery to jesteś najlepszym YTerem który tak pokazuje swoją zajawkę i do tego masz wiedza godna pozazdroszczenia !!! Twoje silnikowe laboratorium to mistrzostwo świata które powinno być tak przedstawiane w szkolnictwie by rośli dobrzy mechanicy. PoZdro Chris !!
Po obejrzeniu kilku filmów , podziwiam za spokój i dobre podejście .Mam nadzieję że większość klientów obejrzy Twój kanał i doceni wkład pracy a nie tanio ,na wczoraj i dożywotnio .Pozdrawiam
Szacun za to, że tracisz swój prywatny czas na rozcięcie turbiny, omówienie tego i jeszcze obrobienie tego i wrzucenie dla yt tylko po to by ktoś inny się czegoś nauczył :D Szacun za to Profesorze :D
No proszę Chris a ja ostatnio przerabiałem temat turbosprężarki. Jak dlaczego się psują, co się psuje i co jest powodem. a tu prosze , pięknie ładnie opowiedziane. Pozdrawiam.
Profesjonalnie wytłumaczone działanie turbiny, łapka w górę, a żeby dolot był czysty to musi być zaślepiony taki zajebisty wynalazek Psełdo Ekologiczny zwany EGR
Świetny materiał, jak zwykle z resztą - dziękujemy panu Profesorowi za mięso ;) W kwestii higieny językowej - "ośkę", która łączy wirniki należałoby chyba nazwać wałkiem, skoro jakiś moment obrotowy prznosi. Pozdrawiam, łapa w górę.
Ten kanał powinni pokazywać w telewizja uczy, pokazuje jak dbać i unikać awarii spowodowanych naszymi błędami w eksploatacji auta.Chris kiedy podpisujesz kontrakt z TV?
Krisu - gwizdanie turbo, to też zadziorki i ubytki na łopatkach koła kompresji, czy koła turbo - przelatujące powietrze/spaliny tworzy turbulencje (wiry). Możesz sprawdzić na szybkim wiatraczku (dowolny chinczyk z pewnego portalu aukcyjnego). Włącz, posłuchaj, wyłącz - zrób zadziorki na śmigiełku, włącz ponownie :-) Różnice usłyszysz. To dlatego bardzo często turbo po regeneracji "gwiżdże" - łożyska nowe itd, ale le łopatki mają zadziorki i ubytki - nie są gładkie jak fabrycznie nowe. PS: Dmuchając na wirnik pod kątem wytworzyłeś m.in. opływ turbulentny na krawędzi wirnika -> masz gwizdanie :-)
Najlepszy film o działaniu turbiny jaki udało mi się znaleźć w sieci. Teraz wykorzystam zdobytą wiedzę i idę walczyć z turbosprężarką w Astrze ( X17DTL ) . Pozdrawiam
Są rzeczy których nie przeskoczysz. Wiedza i Przekaz ;) A czas spędzony nad nagraniem dobrego materiału - bezcenny - liczy się podwójnie! ;) Jeszcze jedno ujęcie... zbliżenie... ;) kto nie tworzy nie zrozumie ;)
Dzięki Profesorze Chris już będę miał pojęcie jak wytłumaczyć komuś co daje turbosprężarka jak działa co daje.Kiedyś kumpel się mnie spytał i nie do końca potrafiłem mu wytłumaczyć jak to działa teraz już będę wiedział wielkie dzięki za ten materiał który uzupełnił moją wiedzę Pozdrawiam
Gość niesamowity .... mistrzostwo świata.... ale już to chyba pisałem :) Może by Profesor pomyślał o jakimś nauczaniu mechaników? Wykładowca w szkole? Poważnie !
Ładny opis, ładny model. Mosiadz ma niski współczynnik tarcia dlatego opracowano specjalne stopy łożyskowe mosiądzebo szerokim zastosowaniu i świetnych własciwościach. Tam gdzie występuje duże tarcie w chwytakach i szczekach w maszynach stosuje się napylanie mosiądzem.
Profesorze hybrydy stosuje się w celu zniwelowania lagu jaki pojawia się przy zastosowaniu większej sprężarki (strona zimna), hybryda ma nam dać "kompromis" pomiędzy szybkim wstawanie turbiny a ciśnieniem doładowania. Szkoda ze nie wspomniałeś o turbinach o lozyskowaniu kulowy. Odcinek mega na +
Świetna robota twoje filmy przekazują w bardzo przystępny sposób wiedze niemalże tajemną dla zwykłego człowieka. Pokazują działanie tych wszystkich urządzeń i systemów o egzotycznych nazwach. Trzymaj tak dalej szacun za wiedzę doktorze
Materiał mistrzostwo świata! Więcej takich! Brakuje tylko troszkę info z zmiennej geometrii co i jak zmienia. Ale podstawa jest ekstra. Najlepszy TH-cam'r z działu mechaniki. Dodam że pokonałeś łysego!
Jesteś na prawdę w porządku facet , dzięki że dzielisz się z nami tak ważna wiedzą!
Podwyżka dla nauczyciela Krisa należy się jak nic.
Audi TT
Stop brązu samo smarowany?
Kurka wódka nobel dla tego Pana za poświecenie dla widzów i wiedzę ! :) Kiedy spotkani z widziami ? :D
e
To podjedź do Profesora na warsztat to się spotkasz. A pro pos to pytanie do Krisa. Zaglądasz na meila podanego w profilu?
bardzo ciekawy materiał ale jak ty byś rozdawał Noble to by już dawno pieniędzy na te nagrody brakło :-) pozdrawiam
Białystok dumny ze ma takiego profesora!!! Takich fachowców ten kraj potrzebuje!
Aż miło się ogląda nikomu dupe nie obrabiasz w stylu wszyscy źle robią, Jesteś równy gość i dużo uczysz Pozdrawiam jak zawsze łapka w górę
Temat nadal aktualny i nowatorsko przekazany, ze smaczkiem. Brawo P. Chris
"Profesor Chris i podróż do wnętrza turbosprężarki" dobry tytuł na książkę :D
Chris! Prowadzisz własny warsztat, masz rodzinę, masz obowiązki, masz swoje hobby, musisz zasuwać żeby był pieniądz co w Polsce nie jest łatwe, a tutaj profesjonalna lekcja jakiej nie ma w żadnej szkole. Ponadto terminologia książkowa, kultura, wiedza bez zająknięcia i dokładność naprawdę wielki szacunek, takich ludzi brakuje dla młodych w szkołach, nieudolne szkolnictwo mamy, ale Ty mógłbyś to zrewolucjonizować!
Pozdrawiam i podziwiam!
Chris robisz mega robotę. Przypomina mi się jak w naszych czasach wyglądały podręczniki do przedmiotów zawodowych. najpierw trzeba było zrozumieć sposób myślenia autora a późnej co on chce przekazać. w latach dziewięćdziesiątych uczyłem się o gaźnikach, regulacji zaworów w silnikach dolnozaworowych, a BMW wprowadzało 16 zaworowe głowice i pełny wtrysk z regulatorami hydraulicznymi. Może to i lepiej bo jak przyjedzie Maluch na warsztat to też damy radę, a to przecież nasza historia, a tą trzeba szanować jaka by nie była. Jak Matkę. Zdaje sobie sprawę ile czasu trzeba poświęcić żeby nakręcić taki odcinek, ale jedno masz pewne, będzie przybywało ludzi którzy będą to oglądali i czerpać z tego wiedzę której w szkole nie posiądą. Możesz też zmienić kontekst walnąć tatoo na łapę zrobić dredy i powiedzieć to wchodzi tu wychodzi tędy, tu wlatuje tam wylatuje tak działa, nie neguje ale to jest pod publikę ( oglądam wszystko). Ty robisz to z pasji do maszyn i za to wielki szacunek.
byłem w szkole mechanicznej a nauczyłem sie więcej od ciebie niż przez kilka lat w szkole :D
bo widzisz Kris jak sam mowił jest samoukiem po prostu duzo czyta plus sam grzebie, może też trzeba było czytac ksiażki (lub internety) i dłubac w garażu??
nie troluje bo podobnie jak Kriss robilem tylko że w innej dziedzinie, bo mając naście lat juz sam naprawiełame rozne cuda w garażu :-)
Szkoła tak naprawde podaje czystą teorie i to też nie zawsze kompletną.. Nauczyciele pokazują, że cos tam lizneli tematu na "praktykach" które bardziej przypominają.. Zastanawianie 10 minut w którą strone Outside na oponie. Ja z własnego doświadczenia powiem tak.. Uczyłem sie 4 lata w technikum na profilu "mechanik" I wiedza która zdobyłem w szkole nie może w niczym równać się z tym, czego nauczyłem sie już pierwszego dnia pracy. Najlepszą nauką jest praktyka.. spierdzielisz cos raz to będziesz o tym pamiętać bardzo długo. Krisu sam kiedyś mówił, że jest samoukiem i lubi grzebać.. Zrobił jeden silnik, drugi i co zobaczył i czego się dowiedział, nikt mu nie zabierze. A jest na tyle zajebisty ze dzieli się tym z innymi. Lepiej jest sie dowiedzieć od niego, niz rozwalić własne, chodz to drugie byłoby jeszcze lepszym sposobem na nauke :D
@@andrzejandrzejowy8516 Krzysiu też mówił że sie edukuje nie tylko w warsztacie ale też duzo czyta, a wbrew pozorom teoretyczna podstawe działanie też dobrze znać.
w mojej szkole mechanicznej to uczyli dużo biologii, chemii, religi ja kurwa rozumiem żeby odróżniać psa od kota marichułane od sosny wode od oleju Jezusa od szatana księdza od pedofila ale czemu przedmiotów technicznych było 4 godziny lekcyjne w tygodniu a biologii 8h.
Dokładnie teoria teorią a praktyka dopiero tak naprawdę weryfikuje nie tylko wiedzę, ale też umiejętności myslenia też nasze manualne. Ile sam różnych gratów najpierw zepsułem zanim coś zaczeło dzialać 'po naprawie'. Teraz jak coś leci na 100% do śmieci, albo już tylko ostatnia naprawa może to uratować to zawsze rozbieram, a potem składam. Ćwiczenie jest to jakieś zawsze, no i czysta praktyka 😉👍Kris, dla Ciebie to szacunek, niewielu chce sie dzielić tak praktyczną wiedzą jak Ty!🤗👍👍👍
Nic Tylko puszczać takie materiały w technikum i zawodówkach mechanicznych Gratuluję.
dokladnie tak
Takie zajęcia powinni przeprowadzać nauczyciele. Większość z nich jedyne co potrafi to się zorganizować w ramach protestu, bo przecież za mało zarabiają za swoją ciężką pracę :P
Z drugiej strony, jeżeli ktoś myśli, że nauczy się dowolnego zawodu wyłącznie w szkole, to się grubo przejedzie. Bez dodatkowego wkładu, chociażby takiego przeglądania filmików, jedyne na co mogą liczyć to na Holandię.
Co do nauczycieli to zależy mnie uczył np naprawdę doświadczony facet pod 60lat z wieloletnią praktyką i wiedział co mówi umiał pokazać albo inny młodszy za to z prawdziwym zapałem i wiedzą uczył tylko tych co chcieli się uczyć umiał nauczyć wytłumaczyć pokazać ale takich jest mało ja miałem fart
Dawka czystej wiedzy,bez zbędnego pierdolenia i gwiazdorzenia, jak u pewnego wytatuowanego grubasa w dredach, co wiedze posiada z Wikipedii. Pozdro dla Ciebie, Chris
Panie Profesorze Krisie jesteś najlepszym nauczycielem, mam nadzieję że nie będziesz strajkowal jak pseldo nauczyciele.
Po co w ogóle te wszystkie komentarze!? Przecież to kolejny film na mistrzowskim poziomie! Słów brakuje, żeby docenić Twoją twórczość - Profesorze jesteś geniuszem mechaniki!!! Pozdrawiam
Prawie tak dobre jak łysego..... Może Chris mu dorówna... Kiedyś
Chyba najlepszy film jaki widziałem na temat turbo-sprężarki
Chris szacun !!!!
Tak
Chrisie.. Nie os tylko wał. Różnica między wałem jest taka, że wał przenosi moment obrotowy a oś nie.. Nie czepiam się ale sam kiedyś napomniałeś, że fajnie się dzielić wiedzą. Ty zrozumiesz, hejterzy będą mieli punkt zaczepienia... Super kanał, zawsze chętnie do Ciebie zaglądam, fajnie się ogląda dużo bezcennej wiedzy, trochę chumoru. Pozdrawiam
Serio?
Profesorze a może by tak film o zaworach typu wastegate, blow off itp jak to działa, po co to? Myślę że ciekawy temat.
Dobry pomysl
tak i blow job z sasha grey jak jak to cos działa na szybkich i wolnych obrotach czym najlepiej smarować
@@1986bobstar a co tu opowiadac, zawor dziala na zasadzie nadmiaru cisnienia, jak za duze to upuszcza i jeden i drugi thats it.
Może jeszcze coś o uturbianiu wolnej sraki. Mam w aucie silnik beczki i jedzie to jak kij ci w oko.
Blow off to akurat bardzo proste "urzadzenie" jest to zlaczka uznajmy ze rurka ktora z 1 str jest podpieta pomiedzy turbo a przepustnica a na wylocie jest zatkana np kawalkiem gumy docisnietej sprezyna ktora odpuszcza przy danym cisnieniu.
Panie Profesorze, Long Life = DO 30 tys km, nie 30 tys, tylko do wg wskazań kompa, max do 30 tys.
Ja mam auto, które ma zalecenie wymiany oleju co 30 tys lub wg wskazań kompa.
Komp nigdy mi nie pokazał więcej niż 20 tys km (przy moim stylu jazdy).
Wymieniam 2x w roku, średnio co 13 tys km.
Poza tym, bardzo dobra robota!
historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał .... ;)
Ja myslalem ze ci od turba sprezare robia to samo z opalarka co ze sweterkiem
Świetny dokument! Najlepiej wytłumaczona zasada działania turbosprężarki na świecie 😉
Tak
🔝💯Film będzie bił rekordy popularności. Dzięki ✔👋👍
Jestem po mechanicznej szkole ale na tym kanale aż chce się słuchać.
Jestem pod wielkim wrażeniem tego materiału, szacun. Zawsze mnie interesowało jak i czy chłodzony jest wałek od gorącej strony. Wydawało mi sie że kanał na wolny wypływ rozbryzgowy musiałby być przewęzony na zasadzie dyszy żeby precyzyjniej dzielić sie struga olejową z łozyskami slizgowymi.. Myslę że materiał panewek to brąz. Co do prostoty konstrukcji to niby proste ale nic co sie kreci powyzej 100 tys obrotów dłuzej niz godzine nie moze być proste :) w dodatku na tanich panewkach z brązu. Węglik wolframu by zwiększył koszty. Ciekawe profesorze byłoby twoje zdanie na temat skuteczności chłodzenia turbiny hamowaniem silnikiem.. Generalnie materiał o zaletach/wadach hamowania silnikiem tez byłby ciekawy. Jeszcze raz szacun! PS Kłopot z bezwładnością duzych turbosprężarek spowodował pewnie konieczność stosowania dwóch - trzech mniejszych...
Raczej brązy niż mosiądze :) Materiał miękki, porowaty żeby utrzymywać olej w sobie plus posiada właściwości samosmarujące bardzo potrzebne w przypadku spadku ciśnienia oleju.
No właśnie brąz miękki, mosiądz twardy
Dziękuję. Już mi żaden fachowiec nie będzie pierd....." Panie to tak ma być"
Krisu ciągle powtarzasz że turbo to takie proste urządzenie a ja Ci powiem że wiedziałem jak ono jest skonstruowane ale nie wiedziałem że jest tak skomplikowane! Te różne rodzaje ułożyskowań, mikrokanaliki olejowe. Nie wiedziałem że tyle tego jest. Dzięki za ten filmik.
Fajny materiał. Trochę w tym siedzę i sprostowałbym, że turbiny diesla kręcą się przeważnie w 3 zakresach. czyli proste - starsze do 90ooo obrotów, te z filmu testuje się do 130ooo obrotów a typowe Garetty z każdego pastucha 1.9 kręci się do 168ooo obrotów. Pozdrowki.
Chrisssss,,,, to nastepnym razem prosze zrob odcinek o sterowaniu zmienna geometria :)
6
podpinam sie
Ja też się podpinam
od razu widać na co idą turbosprężarki klientów warsztatu, nie mogłem sobie odpuścić 😁 pozdrawiam.
Dodam jeszcze, że film wymiata!
co tu gadać, co tu kryć, każdy chciałby takim mistrzem być! :-)
Przyjemnie jest oglądać Chrisa w akcji który z niewymuszoną lekkością wytrawnego mechanika rozkręca i rozcina wnętrzności turbosprężarki :)
Człowieku jestes genialny!!! szukałem własnie niedawno filmu o budowie turbo i wkoncu patrze jest jakis nowy!!!! meeeega pomogles zrozumiec budowe i smarowanie turbospreżarki!!! wielki szacun Chris. Podziwiam twoje filmy!!! mega piona!
Kurde jesteś naprawdę gość. Szacun chłopie że masz chęć wciskać do naszych , niejednokrotnie zakutych łbów tę wiedzę. Tak trzymaj pozdrawiam.
Elegancko wytłumaczone, jedyna rzecz, której nie umiem zrozumieć to jak to rozciąłeś tak dokładnie
Kurczę zobaczylem filmik od profesora jeszcze z takim screenem bedzie czad.. Ale najpierw łapka. Szanuje za poświęcony czas. Super. Chciałbym do Ciebie na warsztat przyjechać..
Profesorze, ta oś to to wał. Jak przenosi moment obrotowy to wał. Jak się tylko na tym kręci to oś.
I kręć dużo, jeszcze więcej bo oglądanie twoich filmów uzależnia.
Turbobulbulator do wymiany... a dokładniej pierścień ślizgowy ze sprężyną powrotną regulującą tarcie w oddymiaczu samonastawnym...
2400/5 no niezła statystyka Krissie- w dobie hejtu i bóldupienia to piękny wynik
Kozak mechanik,wykładowca,nauczyciel, psycholog, mentor👍👍👍
Dobry CZŁOWIEK.
Najlepszy kanał mechaniczno - rozrywkowy na PL scenie - dziękuję za kolejny miły wieczór oraz standardowo - wszystkie reklamy oglądałem :)
Piona Krzysztof ! :)
Świetny materiał na lekcje do szkoły. Patrząc przez pryzmat lat po których skończyłem szkołę to naprawdę z mechaniki nie wiedziałem zbyt wiele, dziś dzięki TH-cam a zwłaszcza dzięki takim osobom jak Kris, świat mechaniki odkrywam na nowo. Dzięki temu mam jeszcze większą frajdę z dłubania w swoich autach. Dziękuję Panie Profesoru 🙂
Zajebisty materiał, ja to wszystko wiem ale tu jest pokazane tak że każdy obczai o co chodzi, pozdrawiam pana profesora :P
Dzięki Chris za prace i czas dla nas. Pieprznij serducho jak to przeczytałeś!✌️
Bardzo fajnie wytłumaczone. Dzięki. Zabrakło tylko kilku słów o Bi/Twin trubo, czyli dwóch sprężarkach w jednym.
Profesor Chris w formie !
Będzie szybciej wstawać ale będzie lekko ograniczona w sumie najlepsze rozwiązanie do mocnego daily
Mądrze gada, polać mu. Dziękujemy Chris.
Profesorze, przerabiałem różnicę między dużą turbiną a małą turbiną. Chodzi mi o stronę gorącą oczywiście. Mianowicie. Miałem w swoim samochodzie hybrydę z fabrycznej turbosprężarki. Po programie hamownia wykazała 272 konie i 411Nm. Rozczarowałem się, bo typek robiący hybrydę pisał że podobno da się na niej zrobić 350 koni. Kupiłem drugą turbosprężarkę, ale z mocniejszej wersji, z większą turbiną. Oczywiście auto wróciło na rolki i efekt już był całkiem zadowalający 317 koni i 422Nm.
Ciekawa sytuacja ma tutaj miejsce. Niutów przybyło niewiele całe 11Nm ale koni ponad 40. Wykresy z hamowni wszystko wyjaśniły. Mała turbina znacząco ogranicza przepływy przy wysokich prędkościach obrotowych i duża sprężarka była tu na nic. Maksymalny moment obrotowy był dostępny przy około 4000 tys obr (benzyniak), przez co silnik nabrał nieco charakteru diesla (mam tu namyśli 1.9TDI na pompie) czyli duży kop momentu obrotowego przy średnich obrotach a potem puchnie i moment obrotowy mocno spada. Turbosprężarka z mocniejszego modelu natomiast przesunęła punkt maksymalnego momentu obrotowego do okolic 5800 obr. Silnik odzyskał oddech, wykres momentu obrotowego stał się znacznie równiejszy, około 400Nm jest dostępnych przy 4000 obrotów, ale powyżej tej wartości moment obrotowy nie spada aż tak gwałtownie.
Profesorze, nie wiem jak będzie to wyglądać u ciebie. Ale spodziewałam się, że na tej hybrydzie będzie dużo momentu w środkowym zakresie pracy silnika. Moim zdaniem lepszym pomysłem byłaby hybryda z K16. Tym bardziej przy takiej dysproporcji w rozmiarze sprężarek.
Podzielam Twoją opinię, ta k14 będzie po prostu restrykcyjna, być może dzięki dużej muszli zimniej da radę pompować ale będzie pracować na dużych prędkościach obrotowych i szybko padnie, taka jest moja hipoteza.
@@profesorchris Czyli mamy podobne oczekiwania. Nie pozostaje nic innego jak czekać na wykresy z hamowni. Chodź Laboratorium będzie ciekawsze.
Super wykład profesorze!
Wniosek: w turbosprężarce każda kropla oleju ma swje znaczenie.
Następna lekcja temat rozbieganie silnika 👍😱
Wszyscy razem: PAAANIE PROOOOOOFESORZEEEEE PROSIIIIIIMYYYYYYYY.....!!!!!!
@@krzysztofkrajewski260 nie wiem czy jest sens. olej po prostu dostaje się do dolotu i turbo wtłacza go do cylindrów, gdzie jest spalany podnosząc obroty i ciśnienie doładowania, co powoduje że jeszcze większe ilości oleju wtłaczane są do cylindrów, co powoduje zwiększenie obrotów i kolejne podniesienie ciśnienia, co powoduje zwiększenie ilości wtłaczanego oleju przez dolot... i tak do "nieskończoności" (zatarcia lub rozwalenia silnika)
@@@szponiasty Ale są inne "okołorozbiegowe" tematy: czy np. silnikom benzynowym to też zagraża? a wolnossącym? i jak sobie radzić jak już do tego dojdzie? Temat był wprawdzie poruszany i przez Waldka Florkowskiego i Michała Jesionowskiego, ale wszystko fragmentarycznie. Może Pan Profesor ująłby temat wyczerpująco i całościowo... Taka moja sugestia
@@szponiasty 1.słyszałem jeszcze o cudach typu klapy gaszące
2. Oprócz strzału lub zatarcia silnika może się po prostu skończyć olej
Krzysztof Krajewski a czy silnik benzynowy, czyli taki o zaplonie iskrowym bedzie chodzil na oleju? Skad silnik wolnossacy na niby wziac ten olej do rozbiegania? Rusz troche sam glowa, bo bez sensu marnowac czas na filmiki odpowiadajace na takie pytania jak zadales
Wiedząc że wymiana turbiny powoli się u mnie zbliża, dzięki temu filmowi wiem że kupię nowe orginalne turbo, zamiast regenerowanego. Dziękuję!
Nowe turbo? A sprawdziłeś już cenę?
a niby dlaczego nowe, jak jest prawidłowo wyważone, łozyska wymienione, nowe uszczelki, to się rózni jedynie tym że korpus nie jest nowy. warunek to regeneracja w firmie ktora sie tym specjalizuje a nie "mietek" w garażu co nie ma jak wywazyć turbo.
@@SperbeR6 Tak, regenerowane 300Euro, nowe 780Euro, wymienie sam.
Mniejsza turbina (o mniejszym przekroju) działa skuteczniej przy niższych obrotach silnika, gdy generowane jest mniej spalin. Przy wyższych obrotach, gdy tych spalin jest dużo, zaczyna stawiać zbyt duży opór dla nich, przez co dusi silnik i moc spada.
Większa turbina (o większym przekroju) działa skuteczniej przy wyższych obrotach silnika, bo nie stawia takiego oporu spalinom; przy niskich obrotach generowanych jest zbyt mało spalin, żeby ją rozkręcić, a w dodatku przez to, że więcej spalin musi "wejść", żeby ją rozkręcić, jest większa turbo dziura.
Z tego też względu mamy w autach turbosprężarki o zmiennej geometrii, bi-turbo (dwie, różnej wielkości turbosprężarki), czy też inne wynalazki, typu turbosprężarki o zmiennym przepływie.
Byłem zawsze pewien że jesteś inżynierem po dobrych studiach. Masz doskonała swobodę wypowiedzi i bogate słownictwo. Mega szacun profesorze.
Kur zapiał ten wyraz twarzy mówi wszystko. Puchar się należy albo statuetka za grę aktorską jest niesamowita 👍
Dziękuję Panie Profesorze za rozrywkę w ten piątkowy wieczór :D
Nooo powiem, że nie dość że za darmo obejrzałem materiał za który na szkoleniu zabulił bym kilka stów to jeszcze poszerza horyzonty co do eksploatacji auta dla laików i pstryk wszystko staje się jasne: co to? dlaczego? czemu olej? jak to działa? jak jest zbudowane? Nie ma takiego drugiego TH-camra! Gorące POZDR!
K.K.K. powiedz Panie bo jestem tego bardzo ciekawy, czy z wykształcenia jesteś mechanikiem pojazdów samochodowych ?! Bo jeśli mam być szczery to jesteś najlepszym YTerem który tak pokazuje swoją zajawkę i do tego masz wiedza godna pozazdroszczenia !!! Twoje silnikowe laboratorium to mistrzostwo świata które powinno być tak przedstawiane w szkolnictwie by rośli dobrzy mechanicy. PoZdro Chris !!
Po obejrzeniu kilku filmów , podziwiam za spokój i dobre podejście .Mam nadzieję że większość klientów obejrzy Twój kanał i doceni wkład pracy a nie tanio ,na wczoraj i dożywotnio .Pozdrawiam
Dzieki Łysemu Cię zobaczyłem i naprawdę chłopie mega pozytyw!
Szacun za to, że tracisz swój prywatny czas na rozcięcie turbiny, omówienie tego i jeszcze obrobienie tego i wrzucenie dla yt tylko po to by ktoś inny się czegoś nauczył :D Szacun za to Profesorze :D
No proszę Chris a ja ostatnio przerabiałem temat turbosprężarki. Jak dlaczego się psują, co się psuje i co jest powodem. a tu prosze , pięknie ładnie opowiedziane. Pozdrawiam.
Profesjonalnie wytłumaczone działanie turbiny, łapka w górę, a żeby dolot był czysty to musi być zaślepiony taki zajebisty wynalazek Psełdo Ekologiczny zwany EGR
Częste zmiany oleju to podstawa Niestety wielu próbuje zaoszczędzić i potem płacz
Profesorze, dziękujemy Ci, że tak Nam wszystko obszernie i łopatologicznie tłumaczysz. Odcinek świetny. Pozdro.
Świetny materiał, jak zwykle z resztą - dziękujemy panu Profesorowi za mięso ;) W kwestii higieny językowej - "ośkę", która łączy wirniki należałoby chyba nazwać wałkiem, skoro jakiś moment obrotowy prznosi. Pozdrawiam, łapa w górę.
Ten kanał powinni pokazywać w telewizja uczy, pokazuje jak dbać i unikać awarii spowodowanych naszymi błędami w eksploatacji auta.Chris kiedy podpisujesz kontrakt z TV?
Super robota.
Ja zamontowalem turbosprężarke od silnika 2.0 l do 3.1l . I dobrze sobie radziła przez kilka lat pod dużym obciążeniem.
POZDRAWIAM
Chris, zrób filmik o sterowaniu turbosprężarek - gdzie nadciśnienie, gdzie pociśnienie, samosterujące
Bezapelacyjnie najlepszy kanał mechaniczny! Chris, szacunek za czas jaki nam małym żuczkom motoryzacji poświęcasz! Jesteś GURU!
Krisu - gwizdanie turbo, to też zadziorki i ubytki na łopatkach koła kompresji, czy koła turbo - przelatujące powietrze/spaliny tworzy turbulencje (wiry). Możesz sprawdzić na szybkim wiatraczku (dowolny chinczyk z pewnego portalu aukcyjnego).
Włącz, posłuchaj, wyłącz - zrób zadziorki na śmigiełku, włącz ponownie :-) Różnice usłyszysz.
To dlatego bardzo często turbo po regeneracji "gwiżdże" - łożyska nowe itd, ale le łopatki mają zadziorki i ubytki - nie są gładkie jak fabrycznie nowe.
PS: Dmuchając na wirnik pod kątem wytworzyłeś m.in. opływ turbulentny na krawędzi wirnika -> masz gwizdanie :-)
Najlepszy film o działaniu turbiny jaki udało mi się znaleźć w sieci. Teraz wykorzystam zdobytą wiedzę i idę walczyć z turbosprężarką w Astrze ( X17DTL ) . Pozdrawiam
Najchętniej oglądany przeze mnie mechanik jakiego znam
Są rzeczy których nie przeskoczysz. Wiedza i Przekaz ;) A czas spędzony nad nagraniem dobrego materiału - bezcenny - liczy się podwójnie! ;) Jeszcze jedno ujęcie... zbliżenie... ;) kto nie tworzy nie zrozumie ;)
Dzięki Profesorze Chris już będę miał pojęcie jak wytłumaczyć komuś co daje turbosprężarka jak działa co daje.Kiedyś kumpel się mnie spytał i nie do końca potrafiłem mu wytłumaczyć jak to działa teraz już będę wiedział wielkie dzięki za ten materiał który uzupełnił moją wiedzę Pozdrawiam
Dzięki! Niech Ci to Bozia wynagrodzi w dzieciach!
Oglądam Twoje firmy od dłuższego czasu i jestem pod wielkim wrażeniem, a mam trochę latek, że tak powiem i ciągle się uczę. Szacunek.
No i juz jest filmik na miły piątkowy wieczór .
Gość niesamowity .... mistrzostwo świata.... ale już to chyba pisałem :) Może by Profesor pomyślał o jakimś nauczaniu mechaników? Wykładowca w szkole? Poważnie !
"Nauczę Cię w jeden księżyc" :) szacunek dla prof. Cris :)
Jestes moim mentorem. Z powagą to mówię. Nasladuję Cię i mam nadzieję ze na codzień jest również prawdziwy jak w swoich materiałach. Pozdrawiam.
Ita nutą we tle .Stary robisz robotę.zezdrowiem...
teoretycznie znam temat, a jednak po filmiku stwierdzam, że nie znam. jak zwykle mega... (też mama do mnie tak mówiła :D )
Ładny opis, ładny model. Mosiadz ma niski współczynnik tarcia dlatego opracowano specjalne stopy łożyskowe mosiądzebo szerokim zastosowaniu i świetnych własciwościach. Tam gdzie występuje duże tarcie w chwytakach i szczekach w maszynach stosuje się napylanie mosiądzem.
Profesorze hybrydy stosuje się w celu zniwelowania lagu jaki pojawia się przy zastosowaniu większej sprężarki (strona zimna), hybryda ma nam dać "kompromis" pomiędzy szybkim wstawanie turbiny a ciśnieniem doładowania. Szkoda ze nie wspomniałeś o turbinach o lozyskowaniu kulowy. Odcinek mega na +
Polski, motoryzacyjny Internet dziękuje.
Świetna robota twoje filmy przekazują w bardzo przystępny sposób wiedze niemalże tajemną dla zwykłego człowieka. Pokazują działanie tych wszystkich urządzeń i systemów o egzotycznych nazwach. Trzymaj tak dalej szacun za wiedzę doktorze
Brawo za chęci i umiejętności do przekazania wiedzy. Dzięki!
Boże ja cię kocham. Twoje filmy niesamowicie się ogląda, są ciekawe, interesujące, fenomenalne i podanie bomba! Lecę w samolocie i pochłaniam!
Chris szacun za twoją pracę. Rewelacyjnie się ogląda twoje filmy.
sa dwa najlepsze kanały na yt Krisa i Autochalange . POLECAM !!!
Panie Profesorze, robisz Pan kawał dobrej roboty. Więcej takich przekrojów.
Materiał mistrzostwo świata! Więcej takich!
Brakuje tylko troszkę info z zmiennej geometrii co i jak zmienia. Ale podstawa jest ekstra.
Najlepszy TH-cam'r z działu mechaniki. Dodam że pokonałeś łysego!
Ale wykładzik profesorze.
Szacun!
Syper materiał Krzysiu . Panewki są wykonane ze specjalnego gatunku bronzu odpornego na ścieranie . Zawsze oglądam twoje filmy .
Krzysztof szacunek przede wszystkim za wiedzę i poświęcony czas dla nas. Zdrowia i wytrwałości!
To jest profesjonalnie zrobione, nie spodziewałem się tak wysokiego poziomu, gratulacje!
Ostatnio coraz bardziej widać, że nie bez powodu nazwałeś się Profesorem. Świetny film :D
Sztos. Wielkie brawa!
A w tym samym czasie Łysy płacze, bo mu przywieźli silnik w częściach i musi sobie ręce pobrudzić...
za 130zł za mtg tez bym mógł brudzic :D
Za brudne ręce i wiedzę trzeba płacić.
łysy ma wiedze ale patrząc amatorskim okiem
Donos przyjęty, już kapusiowi dziękujemy za łaskę
Witaj. Genialny przekaz. Talent dydaktyczny. Bardzo miło się słucha. życzę sobie Nobla dla prof. Chrisa.
Bardzo ładnie, precyzyjnie wyjaśnione, bardzo dziękuję